PDA

View Full Version : 8ο οδοιπορικο ιστοριας απο τη Μοτοπαρεα Λεωνιδιου-7 απριλιου 2019



Σελίδες : [1] 2

πυξιδας990
10/12/2018, 10:59
Ειμαστε στην ευχαριστη θεση να ανακοινωσουμε το 8ο κατα σειρα οδοιπορικο που θα πραγματοποιηθει φετος στις 7 απριλιου 2019.Η εκκινηση θα δωθει οπως παντα απο το Λεωνιδιο και τερματισμο φετος θα εχει το ΚΡΑΝΙΔΙ Αργολιδας σε συνεργασια με τα παδια της ΛΕ.ΜΟ.ΕΡ (ΛΕΣΧΗ ΜΟΤΣΥΚΛΕΤΑΣ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ).Η διαδρομη ειναι ετοιμη,θα επισκεφτουμε καινουριους δρομους απο αλλα οδοιπορικα κατα 75% και λεπτομερειες θα ανεβαινουν σταδιακα.Το ανακοινωνουμε απο τωρα,διοτι το ζητησε κοσμος,ωστε να κανει τον προγραμματισμο του.Επισης οπως θα δειτε στην ημερομηνια επιστρεφουμε στα παραδοσιακα μας χρονικα διαστηματα,τοτε που η φυση σκαριζει.Αναμονη λοιπον και αλλη μια ευχαριστη προετοιμασια ξεκιναει!!!!

taxydromos
10/12/2018, 11:14
δελεαστική! :beer::a014:

πυξιδας990
10/12/2018, 11:36
δελεαστική! :beer::a014:

αμε,καιρο εχουμε να τα πουμε

Jo.Da.
11/12/2018, 08:17
Ζαλομπαλάδες... Check...:beer:
Έχουμε τον ψηλό απ' το Άργος αγριεμένο. Πήγα προχθές από το γραφείο του στην Καλλιθέα και μ' έβαζε να φωτογραφίζω κύπελλα!!! :evil:

:lol::cry::lol:

Edit: το κοπή τη πίτα πότε είναι ρε Μανώλο;;;

πυξιδας990
11/12/2018, 08:50
Ζαλομπαλάδες... Check...:beer:
Έχουμε τον ψηλό απ' το Άργος αγριεμένο. Πήγα προχθές από το γραφείο του στην Καλλιθέα και μ' έβαζε να φωτογραφίζω κύπελλα!!! :evil:

:lol::cry::lol:

Edit: το κοπή τη πίτα πότε είναι ρε Μανώλο;;;
ωχ αμαν δυνατο team αυτο..
προς το τελος φεβρουαριου,να παμε και σε ολες τια αλλες

πυξιδας990
04/02/2019, 18:03
Το νερο στο αυλακι σιγα σιγα..
https://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/8o-odiporiko-istorias-1821-mia-ksexoristi-diorganosi

vaska
04/02/2019, 18:09
:beer::beer::beer:

Πολλά χρόνια τώρα ήθελα να έρθω, αν φέτος οι καταστάσεις μου το επιτρέψουν θα ακολουθήσω

o_gavros
04/02/2019, 18:12
:beer::beer::beer:

Πολλά χρόνια τώρα ήθελα να έρθω, αν φέτος οι καταστάσεις μου το επιτρέψουν θα ακολουθήσω

παρομοίως.

Αυτό μονοημερο δε το βγάζουν;

karellen
04/02/2019, 18:58
Κατεβείτε ρε σεις.
Απίστευτη περιπέτεια και ελάχιστα έξοδα.

πυξιδας990
04/02/2019, 19:04
Μονοημερο ειναι..οι πιο πολλοι κατεβαινουν απο σαββατο και παιρνουν μερος φρεσκοι την κυριακη το πρωι...
Οτι θελετε παιδια για πληροφοριες εδω ειμαι και σταδιακα θα βαζουμε πραγματα στο τι θα εχουμε φετος

νεοσσός
04/02/2019, 21:20
Ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά πολλά τα χιλιόμετρα Άρη, αν συμπεριλάβεις το πηγαινέλισμα από/προς Αθήνα. 400 χιλιόμετρα η εκδρομή (με πολλές στάσεις, άρα κάμποσες ώρες) και άλλα 400 χιλιόμετρα η μετάβαση και η επιστροφή. Ακόμα και διήμερο να το κάνεις, τη δεύτερη μέρα θα έχεις να κάνεις 600 χιλιόμετρα μέχρι το βράδυ.

Πάντως μου αρέσει η ιδέα της συμμετοχής σε τόσο μαζική εκδήλωση σε μέρη με φυσικό κάλλος.

πυξιδας990
04/02/2019, 21:30
Ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά πολλά τα χιλιόμετρα Άρη, αν συμπεριλάβεις το πηγαινέλισμα από/προς Αθήνα. 400 χιλιόμετρα η εκδρομή (με πολλές στάσεις, άρα κάμποσες ώρες) και άλλα 400 χιλιόμετρα η μετάβαση και η επιστροφή. Ακόμα και διήμερο να το κάνεις, τη δεύτερη μέρα θα έχεις να κάνεις 600 χιλιόμετρα μέχρι το βράδυ.

Πάντως μου αρέσει η ιδέα της συμμετοχής σε τόσο μαζική εκδήλωση σε μέρη με φυσικό κάλλος.

φετος τερματιζει κρανιδι και γενικως προσπαθουμε ο τερματισμος να ειναι κοντα σε εθνικη οποτε μπορουμε για να γυριζει ο κοσμος...

S705
04/02/2019, 23:35
Ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά πολλά τα χιλιόμετρα Άρη, αν συμπεριλάβεις το πηγαινέλισμα από/προς Αθήνα. 400 χιλιόμετρα η εκδρομή (με πολλές στάσεις, άρα κάμποσες ώρες) και άλλα 400 χιλιόμετρα η μετάβαση και η επιστροφή. Ακόμα και διήμερο να το κάνεις, τη δεύτερη μέρα θα έχεις να κάνεις 600 χιλιόμετρα μέχρι το βράδυ.

Πάντως μου αρέσει η ιδέα της συμμετοχής σε τόσο μαζική εκδήλωση σε μέρη με φυσικό κάλλος.

Η μόνοημέρες των 600 700 χλμ είναι σύνηθες για κάποιους ακόμα και μόνοι τους, βλέπε εμένα.
Ξεκινάω από το σπίτι στις 6 το πρωί και επιστρέφω 9 το βραδυ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/02/2019, 05:34
Εχω εισητηρια με τις μινοικες πηγενελα τζαμπα με κατι ποντους.Οι ποντοι ληγουν το δεκεμβρη του 2019.Μετα τα χανω.Εχω σκοπο να κανω μια μονοημερη βολτα (για εμας ειναι 2νυχτες τα οδοιπορικα).Αν ηξερα οτι προλαβενω την αναχωρηση της εκδρομης και την αναχωρηση του πλοιου απο πειραια το βραδυ θα το σκεφτομουν και εγω.
Τα χιλιομετρα δε με νοιαζουν.

typhoon
05/02/2019, 07:32
Παιδιά το οδοιπορικό του Λεωνιδίου είναι μια εκδήλωση η οποία συστήνεται ανεπιφύλακτα σ όλους πραγματικά! Τα κόστη είναι όσο το δυνατόν συγκρατημένα ένεκα μονοήμερου. Από κει κ πέρα οι περισσότεροι, όσοι μπορούν λόγω υποχρεώσεων, επιλέγουν την μετάβαση από την προηγούμενη ημέρα Σάββατο μιας κ το κλίμα στην πόλη είναι "εορταστικό" ! Μοτοσυκλέτες παντού, φαγητό στα παραλιακά μαγαζιά, καφεδάκι, χάζι, test rides στα γαμηστερα Honda που κατεβάζει ο Πέτσας κ το βράδυ όλοι μαζί για να πάρουμε μπλουζάκια κι οδηγίες της επόμενης. Όσοι αντέχουν έχει κ βραδινά ποτάκια.
Πέρα του ότι το Λεωνίδιο είναι πανέμορφο, την Κυριακή το εορταστικό κλίμα γίνεται φιέστα στην εκκίνηση! Η οργάνωση που κάνουν τα παιδιά είναι σε άλλο επίπεδο. Μουσική στην αφετηρία από dj, θέση στην καφετέρια για την ομάδα σας για να μην ψάχνετε απεγνωσμένα (!) κ χαζεμα όσων παίρνουν εκκίνηση, άλλοι χαλαροί κι άλλοι πιο ενθουσιώδης με τα γκάζια. Πέραν των συμμετεχόντων, παρευρίσκεται κ πάρα πολυς κόσμος του χωριού για να δουν το περίεργο πολύχρωμο "καραβάνι" μοτοσυκλετών κ αναβατών.

Άντε κ ξεκινήσαμε μετά?
Η διαδρομή μας έχει δωθεί από το προηγούμενο βράδυ. Όλοι την ψιλομελεταμε. Άλλοι πιο επιμελής κάθονται κ την περνάνε στα gps τους, άλλοι υπολογίζουν κ τα χιλιόμετρα του ανεφοδιασμού (ειδικά τα 1000αρια που δεν την βγάζουν με ένα ρεζερβουάρ...) Για να είσαι έγκυρος στον τερματισμό υποτίθεται ότι πρέπει όλη η ομάδα σου (από 2 έως 5 μοτοσυκλέτες) να περάσει απ'τα check points κ να βγάλει φωτογραφίες σε προκαθορισμένα σημεία.

Αυτό που χρειάζεται να διευκρινήστει όμως είναι ότι η διαδρομή,τα checkpoints ,η μέτρηση των χιλιομέτρων, οι φωτογραφίσεις κλπ ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά, με την έννοια ότι :
Κουράστηκα στο δρόμο
Έπιασε βροχή
Χάλασε η μηχανή
Βαρέθηκα
Σπάστικα
Με έπιασε η μέση μου
Με έπιασε κόψιμο
Έχω να προλάβω το βαπόρι
Κλπ κλπ
Μπορεί ο καθένας να αποχωρήσει όποτε γουστάρει (ιδανικά ενημερώνει τους διοργανωτές για να μην ανησυχούν στον τερματισμό, γιατί όντως θορυβουνται όταν κάποιος δεν τερματίζει, τι έγινε, μην έπαθε κάτι) , να γυρίσει σπίτι του ή να κόψει τη διαδρομή κ να πάει κατευθείαν στον τερματισμό για να κάνει χάζι τον τερματισμό των υπολοίπων κ την έτερη φιέστα!

Ακόμη και οι πρωινοι της Κυριακής κ όσοι έρχονται με το βαπόρι προλαβαίνουν την εκκίνηση. Ειδικά αν συνεννοηθουνε με την διοργάνωση έτσι ώστε να ξεκινήσουν λίγο πιο αργά, να προλάβουν να πιούνε κ ένα καφέ σαν άνθρωποι.

Οπότε, αν έχετε όρεξη για μια υπέροχη ημέρα γεμάτη εικόνες κ συναισθήματα δηλώστε συμμετοχή κ δε θα το μετανιώσετε!

πυξιδας990
05/02/2019, 08:59
Παιδιά το οδοιπορικό του Λεωνιδίου είναι μια εκδήλωση η οποία συστήνεται ανεπιφύλακτα σ όλους πραγματικά! Τα κόστη είναι όσο το δυνατόν συγκρατημένα ένεκα μονοήμερου. Από κει κ πέρα οι περισσότεροι, όσοι μπορούν λόγω υποχρεώσεων, επιλέγουν την μετάβαση από την προηγούμενη ημέρα Σάββατο μιας κ το κλίμα στην πόλη είναι "εορταστικό" ! Μοτοσυκλέτες παντού, φαγητό στα παραλιακά μαγαζιά, καφεδάκι, χάζι, test rides στα γαμηστερα Honda που κατεβάζει ο Πέτσας κ το βράδυ όλοι μαζί για να πάρουμε μπλουζάκια κι οδηγίες της επόμενης. Όσοι αντέχουν έχει κ βραδινά ποτάκια.
Πέρα του ότι το Λεωνίδιο είναι πανέμορφο, την Κυριακή το εορταστικό κλίμα γίνεται φιέστα στην εκκίνηση! Η οργάνωση που κάνουν τα παιδιά είναι σε άλλο επίπεδο. Μουσική στην αφετηρία από dj, θέση στην καφετέρια για την ομάδα σας για να μην ψάχνετε απεγνωσμένα (!) κ χαζεμα όσων παίρνουν εκκίνηση, άλλοι χαλαροί κι άλλοι πιο ενθουσιώδης με τα γκάζια. Πέραν των συμμετεχόντων, παρευρίσκεται κ πάρα πολυς κόσμος του χωριού για να δουν το περίεργο πολύχρωμο "καραβάνι" μοτοσυκλετών κ αναβατών.

Άντε κ ξεκινήσαμε μετά?
Η διαδρομή μας έχει δωθεί από το προηγούμενο βράδυ. Όλοι την ψιλομελεταμε. Άλλοι πιο επιμελής κάθονται κ την περνάνε στα gps τους, άλλοι υπολογίζουν κ τα χιλιόμετρα του ανεφοδιασμού (ειδικά τα 1000αρια που δεν την βγάζουν με ένα ρεζερβουάρ...) Για να είσαι έγκυρος στον τερματισμό υποτίθεται ότι πρέπει όλη η ομάδα σου (από 2 έως 5 μοτοσυκλέτες) να περάσει απ'τα check points κ να βγάλει φωτογραφίες σε προκαθορισμένα σημεία.

Αυτό που χρειάζεται να διευκρινήστει όμως είναι ότι η διαδρομή,τα checkpoints ,η μέτρηση των χιλιομέτρων, οι φωτογραφίσεις κλπ ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά, με την έννοια ότι :
Κουράστηκα στο δρόμο
Έπιασε βροχή
Χάλασε η μηχανή
Βαρέθηκα
Σπάστικα
Με έπιασε η μέση μου
Με έπιασε κόψιμο
Έχω να προλάβω το βαπόρι
Κλπ κλπ
Μπορεί ο καθένας να αποχωρήσει όποτε γουστάρει (ιδανικά ενημερώνει τους διοργανωτές για να μην ανησυχούν στον τερματισμό, γιατί όντως θορυβουνται όταν κάποιος δεν τερματίζει, τι έγινε, μην έπαθε κάτι) , να γυρίσει σπίτι του ή να κόψει τη διαδρομή κ να πάει κατευθείαν στον τερματισμό για να κάνει χάζι τον τερματισμό των υπολοίπων κ την έτερη φιέστα!

Ακόμη και οι πρωινοι της Κυριακής κ όσοι έρχονται με το βαπόρι προλαβαίνουν την εκκίνηση. Ειδικά αν συνεννοηθουνε με την διοργάνωση έτσι ώστε να ξεκινήσουν λίγο πιο αργά, να προλάβουν να πιούνε κ ένα καφέ σαν άνθρωποι.

Οπότε, αν έχετε όρεξη για μια υπέροχη ημέρα γεμάτη εικόνες κ συναισθήματα δηλώστε συμμετοχή κ δε θα το μετανιώσετε!
πιο αναλυτικα δεν θα μπορουσε να γραφτει..
προσθετω
1.οι κυριακατικοι οντως φευγουν πιο αργα
2.την εκδηλωση την ακολουθουν 2 οχηματα υποστηριξης για παν ενδεχομενο-φορτωμα,καμια βενζινα,κανα λαστιχο, κτλπ
3.αρκετοι την κοβουν και πανε τερματισμο,παντως ενημερωνομαστε γι αυτο-διοτι η τελευταια ομαδα που τερματιζει συνοδευεται απο τα παιδια που ειναι στη διαδρομη....αυτο ειναι κανονας και υποχρεωση μας...
4.η συμμετοχη ειναι στα 10e και περιλαμβανει,μπλουζακι,αυτοκολητο,μεταλιο και φετος τσαντακι τσιλικο με κορδονακια που το χρησιμοποιεις και μετα..και επειδη το τσαντακι χωραει,ολο και κατι αλλο θα βαλουμε μεσα.Εννοειτε οδηγιες διαδρομης και τιπς ειναι δεδομενες σε εντυπο για το tank bag
5.o συνεπιβατης ειναι στα 5e

Jo.Da.
05/02/2019, 09:09
πιο αναλυτικα δεν θα μπορουσε να γραφτει..

Αφού ο άνθρωπΑς είναι ζαλομπαλάς - κουραστικός τύπος! Κυκλοφορεί με το ψευδώνυμο "Γαργαλιέρας"!!!:lol::eek::lol:

νεοσσός
05/02/2019, 09:14
Η μόνοημέρες των 600 700 χλμ είναι σύνηθες για κάποιους ακόμα και μόνοι τους, βλέπε εμένα.
Ξεκινάω από το σπίτι στις 6 το πρωί και επιστρέφω 9 το βραδυ.
Έχω κάνει 500 χιλιόμετρα σε μία ημέρα με το μοτοσακό, αλλά το ένιωσα περισσότερο διεκπεραιωτικό, παρά απολαυστικό. Νομίζω ότι στην παρούσα φάση και για το μοτοσακό μου, τα 200-300 χιλιόμετρα είναι το ιδανικό για εμένα. Έχω περάσει τη φάση που κυνηγούσα στόχους εμβέλειας ή ταχύτητας. Συνήθως προτιμώ η μέρα μου να έχει όμορφες ισορροπίες και ποικιλία δραστηριοτήτων, αντί προσήλωση σε ένα στόχο.

Αν ήταν μόνο τα 400 χιλιόμετρα της εκδήλωσης, θα πήγαινα σίγουρα. Όμως είναι σχεδόν άλλα τόσα η μετάβαση και η επιστροφή.

Δεν είναι απόλυτη η θέση μου. Το σκέφτομαι γιατί ακούγεται ωραίο.

road spirit
05/02/2019, 09:18
στο περίπου, πόσα είναι τα χλμ της βόλτας? χωρίς το πήγαινε - έλα Αθήνα...

Jo.Da.
05/02/2019, 09:25
400km επαρχιακό - βουνίσιο με λίγη Εθνική (συνήθως)!:beer:

Edit: λογικά στο blog της μοτοπαρέας υπάρχουν φορτωμένες οι διαδρομές των προηγούμενων οδοιπορικών. Κάνε ένα check.

πυξιδας990
05/02/2019, 09:39
400km επαρχιακό - βουνίσιο με λίγη Εθνική (συνήθως)!:beer:

Edit: λογικά στο blog της μοτοπαρέας υπάρχουν φορτωμένες οι διαδρομές των προηγούμενων οδοιπορικών. Κάνε ένα check.

ολες μεσα ειναι...
εχουμε κανει απο 370 εως 420 περιπου,...
ποικιλει

karellen
05/02/2019, 10:41
ολες μεσα ειναι...
εχουμε κανει απο 370 εως 420 περιπου,...
ποικιλει

Να δω πότε θα το πάτε 600 να γουστάρουμε επιτέλους!

Jo.Da.
05/02/2019, 10:44
Σιγά - σιγά θα γκένειν κι αυτό. Πόσες ασφάλτινες διαδρομές να έχουν απομείνει στην Πελοπόννησο;;;:D

karellen
05/02/2019, 10:54
Πάμπολλες.Δεν φαντάζεσαι.

typhoon
05/02/2019, 11:48
Όσοι έχουν όρεξη για διάβασμα μπορούν να ρίξουν μια ματιά εδώ για απολαυστική ιστορία κ φωτογραφικό υλικό!
https://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=7&t=23415

πυξιδας990
05/02/2019, 12:12
Πάμπολλες.Δεν φαντάζεσαι.

να φαν και οι κοτες..

MG-KTiNoS
05/02/2019, 14:18
Θα είμαστε εκεί με το νέο racing team STARX:MAS

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/02/2019, 14:59
Παιδιά το οδοιπορικό του Λεωνιδίου είναι μια εκδήλωση η οποία συστήνεται ανεπιφύλακτα σ όλους πραγματικά! Τα κόστη είναι όσο το δυνατόν συγκρατημένα ένεκα μονοήμερου. Από κει κ πέρα οι περισσότεροι, όσοι μπορούν λόγω υποχρεώσεων, επιλέγουν την μετάβαση από την προηγούμενη ημέρα Σάββατο μιας κ το κλίμα στην πόλη είναι "εορταστικό" ! Μοτοσυκλέτες παντού, φαγητό στα παραλιακά μαγαζιά, καφεδάκι, χάζι, test rides στα γαμηστερα Honda που κατεβάζει ο Πέτσας κ το βράδυ όλοι μαζί για να πάρουμε μπλουζάκια κι οδηγίες της επόμενης. Όσοι αντέχουν έχει κ βραδινά ποτάκια.
Πέρα του ότι το Λεωνίδιο είναι πανέμορφο, την Κυριακή το εορταστικό κλίμα γίνεται φιέστα στην εκκίνηση! Η οργάνωση που κάνουν τα παιδιά είναι σε άλλο επίπεδο. Μουσική στην αφετηρία από dj, θέση στην καφετέρια για την ομάδα σας για να μην ψάχνετε απεγνωσμένα (!) κ χαζεμα όσων παίρνουν εκκίνηση, άλλοι χαλαροί κι άλλοι πιο ενθουσιώδης με τα γκάζια. Πέραν των συμμετεχόντων, παρευρίσκεται κ πάρα πολυς κόσμος του χωριού για να δουν το περίεργο πολύχρωμο "καραβάνι" μοτοσυκλετών κ αναβατών.

Άντε κ ξεκινήσαμε μετά?
Η διαδρομή μας έχει δωθεί από το προηγούμενο βράδυ. Όλοι την ψιλομελεταμε. Άλλοι πιο επιμελής κάθονται κ την περνάνε στα gps τους, άλλοι υπολογίζουν κ τα χιλιόμετρα του ανεφοδιασμού (ειδικά τα 1000αρια που δεν την βγάζουν με ένα ρεζερβουάρ...) Για να είσαι έγκυρος στον τερματισμό υποτίθεται ότι πρέπει όλη η ομάδα σου (από 2 έως 5 μοτοσυκλέτες) να περάσει απ'τα check points κ να βγάλει φωτογραφίες σε προκαθορισμένα σημεία.

Αυτό που χρειάζεται να διευκρινήστει όμως είναι ότι η διαδρομή,τα checkpoints ,η μέτρηση των χιλιομέτρων, οι φωτογραφίσεις κλπ ΔΕΝ είναι υποχρεωτικά, με την έννοια ότι :
Κουράστηκα στο δρόμο
Έπιασε βροχή
Χάλασε η μηχανή
Βαρέθηκα
Σπάστικα
Με έπιασε η μέση μου
Με έπιασε κόψιμο
Έχω να προλάβω το βαπόρι
Κλπ κλπ
Μπορεί ο καθένας να αποχωρήσει όποτε γουστάρει (ιδανικά ενημερώνει τους διοργανωτές για να μην ανησυχούν στον τερματισμό, γιατί όντως θορυβουνται όταν κάποιος δεν τερματίζει, τι έγινε, μην έπαθε κάτι) , να γυρίσει σπίτι του ή να κόψει τη διαδρομή κ να πάει κατευθείαν στον τερματισμό για να κάνει χάζι τον τερματισμό των υπολοίπων κ την έτερη φιέστα!

Ακόμη και οι πρωινοι της Κυριακής κ όσοι έρχονται με το βαπόρι προλαβαίνουν την εκκίνηση. Ειδικά αν συνεννοηθουνε με την διοργάνωση έτσι ώστε να ξεκινήσουν λίγο πιο αργά, να προλάβουν να πιούνε κ ένα καφέ σαν άνθρωποι.

Οπότε, αν έχετε όρεξη για μια υπέροχη ημέρα γεμάτη εικόνες κ συναισθήματα δηλώστε συμμετοχή κ δε θα το μετανιώσετε!
Ευχαρηστω πολλυ για τις πληροφοριες.Ψηνομαι πολυ.Το θεμα ειναι να ψηθει και η γυναικα.

MG-KTiNoS
05/02/2019, 15:02
Ευχαρηστω πολλυ για τις πληροφοριες.Ψηνομαι πολυ.Το θεμα ειναι να ψηθει και η γυναικα.

τώρα έδεσες....

karellen
05/02/2019, 15:09
Ευχαρηστω πολλυ για τις πληροφοριες.Ψηνομαι πολυ.Το θεμα ειναι να ψηθει και η γυναικα.

Να την πάρεις ή να σε αφήσει?

πυξιδας990
05/02/2019, 18:11
Ευχαρηστω πολλυ για τις πληροφοριες.Ψηνομαι πολυ.Το θεμα ειναι να ψηθει και η γυναικα.

ενας παντως περυσι,την πηγε αθηνα απο την τριπολη και ξαναγυρισε στο καπακι!!!!!!!!!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/02/2019, 19:09
Εμενα ακολουθει η γυναικα.Αλλα στη προκειμενη περιπτωση μιλαμε για 400χιλιομετα μονο η διαδρομη μεχρι την αφετερια και πισω(χωρις τα χιλιομετρα του οδοιπορικου).Αν το πω στη γυναικα θα με προσγειωσει:lol:Και θα χει και δικιο.

MAIK72
05/02/2019, 19:28
Αν και δεν θα έρθω λόγω δουλειάς, να φανταστώ ότι οι πιθανότητες να σας πιάσει και η ανοιξιάτικη βροχή είναι αρκετά μεγάλες ,μιας και το μεγαλύτερο μέρος της πορείας γίνεται από τα βουνά. :D'Η μήπως κάνω λάθος?

bros400pgm
05/02/2019, 21:35
1. Άλλο 400χλμ σε εθνική, άλλο 400χλμ στο οδοιπορικό σε δευτερεύοντες δευτερευόντων δρόμων :)
2. Τα δύο από τα εφτά έχουν γίνει υπό βροχή. Μάλιστα στο περσινό έβρεχε σε ολόκληρο το οδοιπορικο και μέχρι που γύρισα στο καπάκι σπίτι μου στη Πάτρα. :lol::lol:

karellen
06/02/2019, 08:30
Αν και δεν θα έρθω λόγω δουλειάς, να φανταστώ ότι οι πιθανότητες να σας πιάσει και η ανοιξιάτικη βροχή είναι αρκετά μεγάλες ,μιας και το μεγαλύτερο μέρος της πορείας γίνεται από τα βουνά. :D'Η μήπως κάνω λάθος?

Δεν έχει να κάνει με το βουνό,η βροχή-αν σε πιάσει αυτή τη μέρα- θα είναι παντού.Τα 2 βρόχινα του παρελθόντος ήταν υπό συνεχή μπόρα,ειδικά το 2015 ήταν 24ωρη!

Jo.Da.
06/02/2019, 09:22
Από θέμα βροχής για μένα το περσινό ηταν το χειρότερο. Ειδικά η επιστροφή στην Αθήνα με τους ουρανούς να εχουν ανοίξει και να μη λένε να κλείσουν... Γμστ!

πυξιδας990
06/02/2019, 10:37
1 στα 3 παει..
οποτε εχουμε 2 στη σειρα στεγνα;);)

Jo.Da.
06/02/2019, 11:03
Ζμπ0ύτ$@μ@$ Μανώλη. Με σκάφανδρο και "κοκοβιοί" που λέει κι ο Αψλός απ' το Άργος που όλο μας απειλεί ότι θα εγκαταλείψει και θα πιάσει Εθνική για να φάει μακαρόνια με κιμά στο πατρικό του να 'ούμε...:bawl:

πυξιδας990
06/02/2019, 11:53
Ζμπ0ύτ$@μ@$ Μανώλη. Με σκάφανδρο και "κοκοβιοί" που λέει κι ο Αψλός απ' το Άργος που όλο μας απειλεί ότι θα εγκαταλείψει και θα πιάσει Εθνική για να φάει μακαρόνια με κιμά στο πατρικό του να 'ούμε...:bawl:

και ποτε δεν εγκαταλειπει....ο μαχιμος

MG-KTiNoS
06/02/2019, 15:59
Έχω κάνει 500 χιλιόμετρα σε μία ημέρα με το μοτοσακό, αλλά το ένιωσα περισσότερο διεκπεραιωτικό, παρά απολαυστικό. Νομίζω ότι στην παρούσα φάση και για το μοτοσακό μου, τα 200-300 χιλιόμετρα είναι το ιδανικό για εμένα. Έχω περάσει τη φάση που κυνηγούσα στόχους εμβέλειας ή ταχύτητας. Συνήθως προτιμώ η μέρα μου να έχει όμορφες ισορροπίες και ποικιλία δραστηριοτήτων, αντί προσήλωση σε ένα στόχο.

Αν ήταν μόνο τα 400 χιλιόμετρα της εκδήλωσης, θα πήγαινα σίγουρα. Όμως είναι σχεδόν άλλα τόσα η μετάβαση και η επιστροφή.

Δεν είναι απόλυτη η θέση μου. Το σκέφτομαι γιατί ακούγεται ωραίο.

έλα να σε βάλω στο τρέιλερ

SoR
11/02/2019, 09:49
τι εννοείται οταν λέτε οτι το περσινό ήταν υπο βροχή;
εδώ το σαββατο το απόγευμα πηγαίνοντας Λεωνίδιο:
https://www.youtube.com/watch?v=p6Ae4UTbPBM&t=118s

εγω πάντως πήγα χωρίς αδιάβροχα....έτσι.... αντρίκια....

teogtp
11/02/2019, 10:04
τι εννοείται οταν λέτε οτι το περσινό ήταν υπο βροχή;
εδώ το σαββατο το απόγευμα πηγαίνοντας Λεωνίδιο:
https://www.youtube.com/watch?v=p6Ae4UTbPBM&t=118s

εγω πάντως πήγα χωρίς αδιάβροχα....έτσι.... αντρίκια....

Μπράβο ρε παίχτη.
337 /km μέση ταχύτητα.
Vstrom έτσι;









:tooth:

SoR
11/02/2019, 10:15
χαχα. Λογικά θέλει αναβάθμιση το λογισμικό επεξεργασίας των βίντεο της καμερας.

βέβαια ήταν μέση ταχυτητα. καπου πήγαινα με 300 αλλά υπήρχαν και ανοιχτά κομμάτια και το άνοιγα λίγο. είχα πάει με την βέσπα....

bros400pgm
11/02/2019, 10:54
τι εννοείται οταν λέτε οτι το περσινό ήταν υπο βροχή;
εδώ το σαββατο το απόγευμα πηγαίνοντας Λεωνίδιο:


Το Σαββατο ναι. Την Κυριακη; :lol::lol::lol::lol:

SoR
11/02/2019, 11:36
Πάρε και λίγη κυριακή

https://www.youtube.com/watch?v=u5zUK-lKWh8&t=519s

πιο πολύ το ανέβασα γιουτουμπι για να μην πιάνει gb σον υπολογιστή μου. σαν βίντεο θα βαρεθείς!

πυξιδας990
11/02/2019, 20:59
την κυριακη ειχαμε ξεκινησει πολυ τζαμι...μετα εριξε τουλουμια....:D

MG-KTiNoS
12/02/2019, 07:17
Η ομάδα θα κατέβει ΠΑΝΟΠΛΗ....

και με νέο μέλος
:cool:

πυξιδας990
12/02/2019, 09:59
Η ομάδα θα κατέβει ΠΑΝΟΠΛΗ....

και με νέο μέλος
:cool:

αυτα ειναι..

viper1
12/02/2019, 11:34
Θα ξεκινήσει ομάδα από Αθήνα ή ο καθένας μόνος του ?

πυξιδας990
12/02/2019, 12:36
Θα ξεκινήσει ομάδα από Αθήνα ή ο καθένας μόνος του ?

οι ομαδες ειναι 2-3 ή 4-5 μηχανακια,ετσι τα χωριζουμε και εκκινουνε
αυτες χωριζονται σε 2 υποκατηγοριες των οργανωμενων, π.χ ομαδα moto.gr
και των ανοργανωτων,π.χ ονομα ομαδας οι προστυχοι.....:D:D

πυξιδας990
13/02/2019, 09:11
στις 3 μαρτιου κοβουμε την πιτα μας,κανουμε μια παρουσιαση του οδοιπορικου και την επομενη ανοιγουν οι συμμετοχες σε Link που θα ανεβασω.καλημερα σας

πυξιδας990
18/02/2019, 10:56
πλησιαζει η ωρα...
https://www.motomag.gr/news/leshes-epikairotita/8o-odoiporiko-istorias-1821?fbclid=IwAR2MwyPu_i2o9PXMM_95uwbW0gklqozoqmcGUAdTn4qAcErkQHe6OhhADcY

πυξιδας990
26/02/2019, 16:54
σιγα σιγα μπαινουμε στο κλιμα...
404128

typhoon
26/02/2019, 18:12
Είμεθα ήδη έτοιμοι κ μετράμε αντίστροφα!

πυξιδας990
26/02/2019, 19:25
Είμεθα ήδη έτοιμοι κ μετράμε αντίστροφα!

:beer::beer:

πυξιδας990
01/03/2019, 21:08
https://www.ertopen.com/radio
Live τωρα στον αερα της μοτοσυκλετας η μοτοπαρεα λεωνιδιου για το οδοιπορικο και αλλα

πυξιδας990
07/03/2019, 16:39
μετα την επιτυχια του κοπι την πιτα,μπηκαμε στην τελικη ευθεια..
ηδη κλειδωσε η εκθεση φωτογραφιας...
θα εχουμε γκεστ ενα μοντελακι μοτο που παιζει αυτη τη περιοδο..
ολα προχωρανε πριμα

πυξιδας990
09/03/2019, 11:31
αυριο ποσταρονται λεπτομερειες κτλπ
δευτερα ανοιγουν οι συμμετοχες παιδια

πυξιδας990
11/03/2019, 08:31
http://kunouria.blogspot.com/?m=1
Στον παραπανω συνδεσμο ειναι ολες οι πληροφορίες. Εχει μικρές αλλαγουλες φετος.Μην διστασετε να ρωτησετε οτι θελετε.Εδω είμαστε. Καλημέρα και καλη σαρακοστη

Jo.Da.
11/03/2019, 09:50
:lol:

404379

πυξιδας990
11/03/2019, 14:16
:lol:

404379
Αερα λεμε

πυξιδας990
14/03/2019, 16:44
http://kunouria.blogspot.com/
σχετικο update στους κανονισμους μετα απο γενικη συνελευση χτες βραδυ..
στο νο9 ολες οι πληροφοριες..
επισης πηγαμε και μιση ωρα πριν την παρουσιαση γιατι πολλα παιδια θελουν να χαλαρωσουν μετα ,φαι,ποτακι κτλπ

MG-KTiNoS
14/03/2019, 16:52
http://kunouria.blogspot.com/
σχετικο update στους κανονισμους μετα απο γενικη συνελευση χτες βραδυ..
στο νο9 ολες οι πληροφοριες..
επισης πηγαμε και μιση ωρα πριν την παρουσιαση γιατι πολλα παιδια θελουν να χαλαρωσουν μετα ,φαι,ποτακι κτλπ

3.Κερδίζει η ομάδα με τον γηραιότερο αναβάτη


Θα τους γ... όλους
Όλοι πορνόγεροι θα είμαστε

https://youtu.be/M-t0onohp-A

:lol:

πυξιδας990
14/03/2019, 17:31
3.Κερδίζει η ομάδα με τον γηραιότερο αναβάτη


Θα τους γ... όλους
Όλοι πορνόγεροι θα είμαστε

https://youtu.be/M-t0onohp-A

:lol:

αν ισοβαθμισεις....που εχει γινει και αυτο

karellen
14/03/2019, 21:09
3.Κερδίζει η ομάδα με τον γηραιότερο αναβάτη


Θα τους γ... όλους
Όλοι πορνόγεροι θα είμαστε

https://youtu.be/M-t0onohp-A

:lol:
Τσίμπησα κυπελλάκι έτσι προπερσυ στην Πάτρα. :bawl:

πυξιδας990
18/03/2019, 10:27
Το κιτ που θα παρει η καθε συμμετοχή, ετοιμάζεται. Και πως θα μπορουσε να ξεκινήσει απο τα παραδοσιακα μας τσακωνικα προιοντα..φετος το ατομικο τσαντακι θα ειναι εκπληξη!!!
404537404538

πυξιδας990
22/03/2019, 08:30
https://www.ermionida-hotel.gr

http://hotelrozos.com/?page_id=11&lang=el

https://www.longview-portoheli.gr

https://www.nauticabayhotel.gr

Τα συγκεκριμενα ξενοδοχεια για οσους θελουν να διανυκτερευσουν στην περιοχή του κρανιδιου-πορτοχελιου συνεργαζονται με εκπτωση για το οδοιπορικο.Τα παιδιά της Λεμοερ καναν καλη δουλεια.Οποιος θελει παιρνει τηλεφωνο και λεει οτι ειναι για την εκδηλωση ωστε να παρει την εκπτωση!!!

πυξιδας990
23/03/2019, 10:53
Road book in progress ..μετα φαγητου...μεταμεσονυκτιο!!!!!
404613

πυξιδας990
25/03/2019, 21:14
Διημερο ειχαμε μοτοσυκλετιστικο αλλα η προετοιμασια του οδοιπορικου συνεχιζεται κανονικα..το τσαντακι ευγενικη προσφορα του MotoRAIDMotoRAID ..το τσαντακι θα περιεχει ολο το ατομικο road kit του καθε συμμετεχοντα!!!ευχαριστουμε το κατάστημα και τον GiannisLabropoulos
404812

MG-KTiNoS
26/03/2019, 17:04
https://youtu.be/kCkm_I_TQa4

πυξιδας990
26/03/2019, 17:17
https://youtu.be/kCkm_I_TQa4
και οπου το πει..

bytheway η αφισα μας για το φετινο οδοιπορικο....οι χονταιοι πρεπει να κερνανε μεχρι τον αυγουστο!!!
404884

πυξιδας990
30/03/2019, 11:22
Μια βδομαδα πριν το οδοιπορικο,το road kit ετοιμαζεται πυρετωδως.Ετσι εχουμε την προσφορά από τον μέγα χορηγό Moto PETSAS και την Ελευθερίου Α.Ε. προϊόντα περιποίησης Ipone* το εικονιζομενο σπρευ γρασσο που θα το παρουν ολοι οι συμμετεχοντες...και συνεχιζουμε δυναμικά! !!Petsas,IPONE,405196

πυξιδας990
31/03/2019, 15:30
Μετα απο πρωτοφανη αριθμο τηλεφωνων και ποστ κατοχων αξονων για το σπρευ γρασο,μεχρι και η μερκελ πηρε τηλεφωνο,το καταστημα Μοτο Πετσας και η Ελευθεριου Α.Ε ipone δινει για τους συμμετεχοντες το Cleaner Polish -Καθαριστικό/Γυαλιστικό για όλες τις επιφάνειες (χωρίς νερό) 100ml.
405260

πυξιδας990
02/04/2019, 20:59
Επειδη πολλοι ειναι της τελευταιας στιγμης(ειναι αρκετοι),μικρη παραταση μεχρι την πεμπτη βραδυ για το δηλωμα συμμετοχης,ωστε να ειναι ολοι κομπλε!!!

Jo.Da.
03/04/2019, 16:50
Ρε 'σεις κάντε χορηγό κάποιο μαγαζί με είδη κατάδυσης. Του χρόνου θέλουμε σκάφανδρο, ούτε σπρέυ, ούτε τίποτα. :lol: :cry: :lol:

Βαρέθηκα. Πέντε οδοιπορικά θα εχω με το 8ο και τα τρία βρόχινα! :facepalm:

o_gavros
03/04/2019, 17:17
Το προσπάθησα αλλά τα φράγκα πήγαν και γίναν φρένα.
Καλά να περάσετε όσοι πάτε!

405535

πυξιδας990
03/04/2019, 21:39
Το προσπάθησα αλλά τα φράγκα πήγαν και γίναν φρένα.
Καλά να περάσετε όσοι πάτε!

405535

στην επομενη φιλε...
επισης μολις κατεβηκα απο τζιτζινα...δρομοι πεντακαθαροι

πυξιδας990
03/04/2019, 21:40
Ρε 'σεις κάντε χορηγό κάποιο μαγαζί με είδη κατάδυσης. Του χρόνου θέλουμε σκάφανδρο, ούτε σπρέυ, ούτε τίποτα. :lol: :cry: :lol:

Βαρέθηκα. Πέντε οδοιπορικά θα εχω με το 8ο και τα τρία βρόχινα! :facepalm:

κυριακη ειμαστε κομπλενταν....απο σαββατο απογευμα θα εχει σταματησει

7Tolis
04/04/2019, 14:34
Θα βρέχει. Καλή επιτυχία στα παιδιά.

πυξιδας990
05/04/2019, 12:46
πρωτες αφιξεις..ο κοκκινοβραχος την κυριακη θα εχει 200+ μοτοσυκλετες...και ευτυχως χωρις βροχη
405702

typhoon
05/04/2019, 13:52
Καθ' οδόν...
405712

πυξιδας990
05/04/2019, 18:02
Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΠΑΕΙ 9.15,ΛΟΓΩ ΠΛΗΘΩΡΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΚΑΙ ΟΜΑΔΩΝ........

Jo.Da.
06/04/2019, 00:22
Ρομαντικές καληνύχτες!!!:bawl:
405799

karellen
06/04/2019, 08:19
Ρομαντικές καληνύχτες!!!:bawl:
405799

Ρεεε από Παρασκευή αριβάρατε?
Αλήτες! :smokin:

Jo.Da.
06/04/2019, 11:38
Οι μισοί. Υπήρξε αντιπλυμμηρικό σχέδιο. Οι άλλοι μισοί είναι καθ' οδόν τώρα.

Edit: μια ομάδα μόνος μου λέει ο typhoon.
405800

πυξιδας990
08/04/2019, 01:31
Ολα πηγαν πριμα...ρεπορτ απο μεθαυριο! !!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/04/2019, 05:49
Ολα πηγαν πριμα...ρεπορτ απο μεθαυριο! !!!

Περιμένουμε. Και του χρόνου με το καλό :beer:

Jo.Da.
09/04/2019, 21:41
Έτσι για την Ιστορία:

405905

MG-KTiNoS
09/04/2019, 23:56
405920

405921
Ωραία ήτανε... Αλλά είχε λίγη δροσιά!
:cool:

πυξιδας990
10/04/2019, 08:38
https://www.youtube.com/watch?time_continue=286&v=7TZOLqDsOYo
εκκινηση

kostas_1100gs
10/04/2019, 12:00
Έτσι για την Ιστορία:

405905

Για πες μου το όνομά σου κ τι οδηγείς?

Jo.Da.
10/04/2019, 12:04
Γιάννης, το fz6 αριστερά.

SoR
10/04/2019, 12:36
Για πες μου το όνομά σου κ τι οδηγείς?

Παιζει ρολο? Σβησε φωτα μηχανη κ κατεβα για αναγνωριση?

Jo.Da.
10/04/2019, 12:49
@SoR

:lol::cry::lol:

:a014:

Jo.Da.
10/04/2019, 14:33
@Kostas_1100gs

Παίζει να έγραφες παλιά εδώ με το nickname bezelboulis;;;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/04/2019, 16:11
https://www.youtube.com/watch?time_continue=286&v=7TZOLqDsOYo
εκκινηση

Δυστυχώς για κάποιον ο αγώνας τελείωσε πριν καν αρχίσει. Κατά τα άλλα πολύ ζηλευτή οργάνωση. Θα ήθελα πολύ να ειμουν εκεί.

typhoon
10/04/2019, 16:22
Δυστυχώς για κάποιον ο αγώνας τελείωσε πριν καν αρχίσει.
Αν εννοείς το παιδί που είχα μια πτώση στην εκκίνηση από κακό χειρισμό, μια χαρά συνέχισε την βόλτα του, είχε άλλη μια χαζόπτωση από μπάρμπα με αγροτικό κ τερμάτισε κανονικά!
Πολύ σκληρό καρύδι κι αυτός κ το μηχανάκι του!!!

karellen
10/04/2019, 16:28
Αν εννοείς το παιδί που είχα μια πτώση στην εκκίνηση από κακό χειρισμό, μια χαρά συνέχισε την βόλτα του, είχε άλλη μια χαζόπτωση από μπάρμπα με αγροτικό κ τερμάτισε κανονικά!
Πολύ σκληρό καρύδι κι αυτός κ το μηχανάκι του!!!

+και τραυματίας στο μάτι από προχθεσινό ατύχημα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/04/2019, 20:35
Αν εννοείς το παιδί που είχα μια πτώση στην εκκίνηση από κακό χειρισμό, μια χαρά συνέχισε την βόλτα του, είχε άλλη μια χαζόπτωση από μπάρμπα με αγροτικό κ τερμάτισε κανονικά!
Πολύ σκληρό καρύδι κι αυτός κ το μηχανάκι του!!!

Ναι για το παιδί που έπεσε λεω.Ειμουν σίγουρος πως θα συνεχιζε κανονικά αλλά με λίγο χαλασμένη ψυχολογία. Το έχω πάθει και ξέρω :lol:

πυξιδας990
10/04/2019, 21:42
Ναι για το παιδί που έπεσε λεω.Ειμουν σίγουρος πως θα συνεχιζε κανονικά αλλά με λίγο χαλασμένη ψυχολογία. Το έχω πάθει και ξέρω :lol:

αυτος παπα ειναι κομενος μην ψαχνεις