PDA

View Full Version : Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

ggs
10/12/2018, 23:49
Με τη νέα εγκύκλιο του υπουργείου Εργασίας, αλλάζουν τα πάντα στο άναρχο καθεστώς με τους ντελιβεράδες.

Η εγκύκλιος αναμένεται να εκδοθεί τις επόμενες ημέρες, όπως ανέφερε στο «Κόκκινο Θεσσαλονίκης» ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας Ανδρέας Νεφελούδης ο οποίος τόνισε τα εξής:

«Βγάζουμε, αυτές τις ημέρες, την περίφημη εγκύκλιο, μετά από μία μεγάλη επεξεργασία για το τι προβλέπει ο νόμος, για να είμαστε προσεκτικοί απολύτως και να μην κάνουμε κάποιο λάθος»

Ο κ. Νεφελούδης δήλωσε ότι η εγκύκλιος που θα εκδοθεί, θα αναφέρει ότι:

– Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να παρέχει τον εξοπλισμό εργασίας, στον οποίο συμπεριλαμβάνεται και το μηχανάκι, με την υποχρέωση να το συντηρεί.

– Κάθε επιχείρηση πρέπει να συντάσσει τη γενική έκθεση επαγγελματικού κινδύνου, που παρομοιάζει με έκθεση δράσης για το ποιες υποχρεώσεις αναλαμβάνει για την ασφάλεια και την υγεία ο κάθε εργοδότης. Όταν δεν το έχει ή όταν δεν το τηρεί, υπάρχει αιτία για πρόστιμο.

– Τέλος, η επιχείρηση πρέπει να παρέχει τα μέσα ατομικής προστασίας, εκτός από το κράνος, γιατί αυτό υπόκειται στην οδική ασφάλεια και είναι ευθύνη του οδηγού.

«Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η παραβατικότητα, η οποία είναι εντονότερη σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη» υποστήριξε ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας.

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση για τους φόβους που έχουν σε πολλές περιπτώσεις οι εργαζόμενοι να καταγγείλουν την εργοδοτική αυθαιρεσία, στη σκιά των όσων έγιναν πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη με τον ξυλοδαρμό ντελιβερά, ο κ. Νεφελούδης απάντησε ότι το κίνητρο που έχει ένας εργαζόμενος, για να ενημερώσει τις αρχές, είναι ότι θα είναι πια ασφαλισμένος, θα έχει καλύτερο μισθό, δεν θα «φορτώνεται» τις βενζίνες, το μηχανάκι, τη συντήρηση, κ.ά.

https://www.google.gr/url?sa=i&source=undefined&cd=&ved=0ahUKEwjX4s-crJbfAhVMsaQKHb_zDlwQzPwBCAM&url=https%3A%2F%2Fwww.thepressroom.gr%2Fellada%2Fsarotikes-allages-stoys-nteliberades-ti-allazei&psig=AOvVaw2MzzZYelSTfsv-8Jx9ysRI&ust=1544568511256636

lleonidas
10/12/2018, 23:55
Καλοδεχούμενο ως πρωτοβουλία και αυτονόητο αλλά αυτές οι αυτονόητες παρεμβάσεις της πολιτείας σε προβληματικά ζητήματα, συνήθως πάσχουν στην εφαρμογή!

ggs
11/12/2018, 00:08
Καλοδεχούμενο ως πρωτοβουλία και αυτονόητο αλλά αυτές οι αυτονόητες παρεμβάσεις της πολιτείας σε προβληματικά ζητήματα, συνήθως πάσχουν στην εφαρμογή!

Καλά, προφανώς...

Ειμαι πολύ περίεργος να δω τα σουβλατζιδικα, καφέ κλπ να αγοράζουν παπιά και να τα συντηρούν καθώς επίσης και "εξοπλισμό ασφαλείας" πλην κράνους..

Μακάρι...

BLiTzER
11/12/2018, 00:43
Πλέον θα απαιτούν από τους ντελιβεράδες όχι μόνο να παρέχουν το μηχανάκι, αλλά να το μεταβιβάζουν και στο όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, για να είναι καλυμμένοι. :lol:

lleonidas
11/12/2018, 00:58
Πλέον θα απαιτούν από τους ντελιβεράδες όχι μόνο να παρέχουν το μηχανάκι, αλλά να το μεταβιβάζουν και στο όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, για να είναι καλυμμένοι. :lol:

Χαχα...τι πανούργος νους!


Καλά, προφανώς...

Ειμαι πολύ περίεργος να δω τα σουβλατζιδικα, καφέ κλπ να αγοράζουν παπιά και να τα συντηρούν καθώς επίσης και "εξοπλισμό ασφαλείας" πλην κράνους..

Μακάρι...
Να δούμε...θα εκπλαγώ αν εφαρμοστεί!Και όχι μόνο λόγω ελληνικής ''κάφρικης'' νοοτροπίας.Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για μια μικρή επιχείρηση να δαπανήσει αυτά τα χρήματα για κάτι τέτοιο και μάλιστα έτσι ξαφνικά από μία ουρανοκατέβατη εγκύκλιο η οποία έχει λογική αλλά αν δεν υπάρξει κάποιας μορφής επιδότηση, αμφιβάλλω αν και πώς μπορεί να εφαρμοστεί!Το πιθανότερο είναι να λειτουργήσει το ελληνικό δαιμόνιο και να επινοηθούν μόντες(σε συνεννόηση ίσως με τους ίδιους τους εργαζόμενους διανομείς!) ώστε απλά να φαίνονται νομότυπες οι επιχειρήσεις!

basilis_k6
11/12/2018, 02:18
οσους νομους και να γραψεις, αν η τροχαια δεν κοβει ουτε 5 κλησεις το μηνα και οι έλεγχοι στα μαγαζια γινονται καθε χριστουγγενα, θα κανεις μια τρυπα στο νερο οπως παντα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/12/2018, 05:30
Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...

o_gavros
11/12/2018, 07:21
Δεν έκατσα να διαβάσω την εγκύκλιο αλλά μου φαίνονται ως ευσεβείς πόθοι τα προς εξαγγελία.
Πχ. Λέει πως θα τον υποχρεώνει να το συντηρεί. Πώς ή ποιος (θα) Μπορεί να το ελέγξει αυτο;
Αυτό που λέει ο Λεωνίδας επίσης στέκει.
Οπως και να εχει βέβαια ,είναι μια αρχή.

ggs
11/12/2018, 07:40
Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...

Υπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν δικό τους στόλο και συνεργάζονται με συνεργεία για την συντήρηση και κρατούν το ιστορικό συντήρησης της μοτοσυκλέτας.
Επίσης, αρκετοί παρέχουν από απλά αδιάβροχα και κάποιες φορές έχω δει και μπουφάν μηχανής.

Όμως, τις περισσότερες φορές οι ντελιβεραδες έχουν το δικό τους μηχανάκι και εξοπλισμό. Ούτε καν τις βενζίνες δεν τους δίνουν

devil's animal
11/12/2018, 08:04
Μια χαρά μέτρο είναι... Αρκεί βεβαίως να εφαρμοστεί και να ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ κατά πόσο εφαρμόζεται...
Από την άλλη θα είναι ένα + στο να "φοβάται" ο εργοδότης για την ασφάλεια του εργαζόμενου του..(με την μορφή προστίμου φυσικά)...
Κάπου είχα ακούσει (διαβάσει...δεν θυμάμαι).. Οτι σε ατύχημα ντελιβερα πριν πάει τροχαία και ασθενοφόρο και ενώ ήταν ήδη κάτω ο ντελιβερας, έτρεξε ο εργοδότης να αφαιρέσει το κουτί του ντελιβερι από το μηχανακι που είχε την επωνυμία του γιατί δεν τον είχε ασφαλισμενο...:yuck:

Bowleno
11/12/2018, 08:12
Ο κ. Νεφελούδης δήλωσε ότι η εγκύκλιος που θα εκδοθεί, θα αναφέρει ότι:

– Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να παρέχει τον εξοπλισμό εργασίας, στον οποίο συμπεριλαμβάνεται και το μηχανάκι, με την υποχρέωση να το συντηρεί.

– Κάθε επιχείρηση πρέπει να συντάσσει τη γενική έκθεση επαγγελματικού κινδύνου, που παρομοιάζει με έκθεση δράσης για το ποιες υποχρεώσεις αναλαμβάνει για την ασφάλεια και την υγεία ο κάθε εργοδότης. Όταν δεν το έχει ή όταν δεν το τηρεί, υπάρχει αιτία για πρόστιμο.

– Τέλος, η επιχείρηση πρέπει να παρέχει τα μέσα ατομικής προστασίας, εκτός από το κράνος, γιατί αυτό υπόκειται στην οδική ασφάλεια και είναι ευθύνη του οδηγού.



Απαντώντας σε σχετική ερώτηση για τους φόβους που έχουν σε πολλές περιπτώσεις οι εργαζόμενοι να καταγγείλουν την εργοδοτική αυθαιρεσία, στη σκιά των όσων έγιναν πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη με τον ξυλοδαρμό ντελιβερά, ο κ. Νεφελούδης απάντησε ότι το κίνητρο που έχει ένας εργαζόμενος, για να ενημερώσει τις αρχές, είναι ότι θα είναι πια ασφαλισμένος, θα έχει καλύτερο μισθό, δεν θα «φορτώνεται» τις βενζίνες, το μηχανάκι, τη συντήρηση, κ.ά.

:tooth::tooth::tooth:

Πλέον θα απαιτούν από τους ντελιβεράδες όχι μόνο να παρέχουν το μηχανάκι, αλλά να το μεταβιβάζουν και στο όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, για να είναι καλυμμένοι. :lol:

:bawl::bawl:


οσους νομους και να γραψεις, αν η τροχαια δεν κοβει ουτε 5 κλησεις το μηνα και οι έλεγχοι στα μαγαζια γινονται καθε χριστουγγενα, θα κανεις μια τρυπα στο νερο οπως παντα.

Σωστός......


Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...

Από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; έχω κάνει αυτήν την δουλειά 7-8 χρόνια σε 5-6 διαφορετικά μαγαζιά, κανείς δεν δίνει τίποτα απολύτως... πέραν του 3ευρου την ώρα.... οκ, υπάρχουν κάποια (pizza hut, roma, Dominos) αλλά αυτά είναι (δυστυχώς) η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως θα έπρεπε....

antonis_fr4-4
11/12/2018, 08:34
:tooth::tooth::tooth:


:bawl::bawl:



Σωστός......



Από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; έχω κάνει αυτήν την δουλειά 7-8 χρόνια σε 5-6 διαφορετικά μαγαζιά, κανείς δεν δίνει τίποτα απολύτως... πέραν του 3ευρου την ώρα.... οκ, υπάρχουν κάποια (pizza hut, roma, Dominos) αλλά αυτά είναι (δυστυχώς) η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως θα έπρεπε....

Στην Κρήτη έτσι είναι τα delivery (ίσως και σε άλλες επαρχίες).Ολα έχουν δικό τους στόλο. Και εγώ πρώτη φορά στην Αθήνα το είδα αυτό το σύστημα με το μηχανάκι του delivery να είναι του εργαζόμενου ο οποίος στην ουσία παρέχει πάγιο στην επιχείρηση και θα πρέπει να θεωρείται συνέταιρος

Το να γίνει ο έλεγχος είναι πολύ απλό, απλά δες ποια μαγαζιά κάνουν delivery και τσεκαρει εαν έχουν μηχανάκια στο όνομα της επιχείρησης

ggs
11/12/2018, 09:34
πάντως, νομίζω , οτι πρέπει να υπήρχε κάποιος σχετικός νόμος μιας και το άρθρο αναφέρει ότι

«Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η παραβατικότητα, η οποία είναι εντονότερη σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη» υποστήριξε ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας.

AristidisZ
11/12/2018, 09:49
Δε νομίζω να υπάρχει συνοικιακό σουβλατζίδικο / καφέ που να έχει δικά του οχήματα...
Πολύ ενδιαφέρον (και σωστός) νόμος, το δίχως άλλο !

katsar
11/12/2018, 10:09
Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...

Και εγώ στα νιάτα μου σε άλλες 5 πιτσαρίες με το δικό μου παπάκι...

AUFGEBRACHT
11/12/2018, 10:12
Μια χαρά μέτρο είναι... Αρκεί βεβαίως να εφαρμοστεί και να ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ κατά πόσο εφαρμόζεται...

Τι εννοείς αρκεί να εφαρμοστεί; Εννοείται πως θα εφαρμοστεί, όπως εφαρμόστηκε πχ ο αντικαπνιστικός νόμος! Ομολογώ πάντως ότι αν και το κύρος του υπουργείου ανεργ… -εργασίας ήθελα να πω- δεν αμφισβητείται, διακρίνω μικρές γκρίζες ζώνες, ή έστω ομιχλώδεις... πχ όταν θα παρέχει τα μέσα ατομικής προστασίας ο εξοπλισμός θα είναι 4 εποχών τζάκετ; Ή cordura το χειμώνα και θα παρέχεται υποχρεωτικά mesh το καλοκαίρι; Για το θέμα της συντήρησης έχει προβλεφθεί αναφορά σε ιξώδη, συνθετικά, ημισυνθετικά, ορυκτέλαια; Αλλαγή λάδια κάθε πότε;

Jimmu
11/12/2018, 10:13
Δυστυχώς το πρόβλημά μας στη χώρα που ζούμε δεν είναι οι νόμοι, αλλά η αδυναμία εφαρμογής τους γιατί δεν υπάρχουν αρμόδιες ελεγκτικές αρχές.Την παράβαση-παραβάτη ποίος θα τον πιστοποιεί στη συγκεκριμένη περίπτωση?Η τροχαία?Όχι, γιατί εφόσον μηχανάκι και οδηγός έχουν όλα τα απαραίτητα για κυκλοφορία έγγραφα, δεν διαπράττεται παράβαση του Κ.Ο.Κ κάπου. Μάλλον υπάρχει μια "τρύπα -παραθυράκι" εδώ που ευνοεί τη μη εφαρμογή του νόμου προς όφελος -ως συνήθως- του "ισχυρού" ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/12/2018, 10:37
:tooth::tooth::tooth:


:bawl::bawl:



Σωστός......



Από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; έχω κάνει αυτήν την δουλειά 7-8 χρόνια σε 5-6 διαφορετικά μαγαζιά, κανείς δεν δίνει τίποτα απολύτως... πέραν του 3ευρου την ώρα.... οκ, υπάρχουν κάποια (pizza hut, roma, Dominos) αλλά αυτά είναι (δυστυχώς) η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως θα έπρεπε....

Ντελιβερι με δικια του βενζινα δδικο του μηχανακι δικο του κρανος(εγω φορουσα το δικο μου)και δικα του αδιαβροχα.5 ευρω η ωρα και αμα εβρεχε 5,50...
Πλανητης κρητη...

GogosLux
11/12/2018, 10:42
:tooth::tooth::tooth:


:bawl::bawl:



Σωστός......



Από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; έχω κάνει αυτήν την δουλειά 7-8 χρόνια σε 5-6 διαφορετικά μαγαζιά, κανείς δεν δίνει τίποτα απολύτως... πέραν του 3ευρου την ώρα.... οκ, υπάρχουν κάποια (pizza hut, roma, Dominos) αλλά αυτά είναι (δυστυχώς) η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως θα έπρεπε....

Ακριβώς, στην Αθηνα ανέκαθεν ολοι είμασταν με τα δικα μας μηχανάκια και φυσικα εννοείται οι βενζίνες δικές μας.

Μονο οι πολυ executive που ειχαν καταφερει να μπουν σε κυριλέ ταχυφαγεία τυπου Domino & Hut ειχαν αυτη την πολυτέλεια.

Αυτα απο το μακρυνό 1997-2000 που ημουν στο αθλημα σε πιτσαρία Αθηνας :rolleyes: αλλα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα (δυστυχώς)

Bowleno
11/12/2018, 12:25
Ντελιβερι με δικια του βενζινα δδικο του μηχανακι δικο του κρανος(εγω φορουσα το δικο μου)και δικα του αδιαβροχα.5 ευρω η ωρα και αμα εβρεχε 5,50...
Πλανητης κρητη...

Δεν ξέρεις πόσο τυχερός ήσουν.....


Ακριβώς, στην Αθηνα ανέκαθεν ολοι είμασταν με τα δικα μας μηχανάκια και φυσικα εννοείται οι βενζίνες δικές μας.

Μονο οι πολυ executive που ειχαν καταφερει να μπουν σε κυριλέ ταχυφαγεία τυπου Domino & Hut ειχαν αυτη την πολυτέλεια.

Αυτα απο το μακρυνό 1997-2000 που ημουν στο αθλημα σε πιτσαρία Αθηνας :rolleyes: αλλα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα (δυστυχώς)


Και δεν έχουν αλλάξει και ούτε πρόκειται εν μέσω κρίσης και υψηλότατης ανεργίας δεν μπα να λέει ο νόμος.....

ptc
11/12/2018, 12:38
Πλέον θα απαιτούν από τους ντελιβεράδες όχι μόνο να παρέχουν το μηχανάκι, αλλά να το μεταβιβάζουν και στο όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, για να είναι καλυμμένοι. :lol:

Το πρωτο πραγμα που περασε απ΄το μυαλο μου. Οπως με το που βγηκε ο νομος για υποχρεωτικη καταθεση του μισθου σε λογαριασμο του εργαζομενου αρχισαν οι εξυπναδες του στυλ "θα σου βαλω στην τραπεζα οσα πρεπει να φαινονται και θα μου επιστρεψεις εσυ τη διαφορα απ'οσα συμφωνησαμε".

Καλο βημα σιγουρα και δεν ειμαι απο αυτους που ακυρωνουν τα παντα, αναγνωριζω τις καλες προθεσεις και τα βηματα προς την σωστη κατευθυνση. Αλλα κακα τα ψεματα, με την ανεργια εκει που ειναι και τους ελεγχους ανυπαρκτους σε ολα τα επιπεδα, δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος. Το να νομοθετησεις ειναι η μιση βουληση. Η εφαρμογη του νομου ειναι η αλλη μιση και η πιο δυσκολη.

Μην ξεχναμε πως συμφωνα με τους νομους ειναι υποχρεωτικο το κρανος, απαγορευεται το καπνισμα σε κοινοχρηστους χωρους και αλλα πολλα...

teogtp
11/12/2018, 12:45
Εγώ απλώς βλέπω την πολιτεία να καλύπτει τον κωλο της στην περίπτωση της επόμενης στραβης.

gior-gos
11/12/2018, 13:26
Αν εφαρμοστει, θα παει το σουβλακι 5 και η πιτσα 35€ :lol:

Αυτο θα ευνοησει τους μεγαλους, και θα θαψει τους μικρους..

GogosLux
11/12/2018, 13:42
Αν εφαρμοστει, θα παει το σουβλακι 5 και η πιτσα 35€ :lol:

Αυτο θα ευνοησει τους μεγαλους, και θα θαψει τους μικρους..

Σε αυτο που λες, θα σου δωσω ενα απλο παράδειγμα και τα σχόλια δικά σου.

Στο Λουξεμβουργο λοιπον, την πίτσα στην φέρνουν με βανακι (ενεκα το κρύο τον περισσοτερο καιρό αλλα και η ασφαλεια - πιστευω εγω).

Η τιμή της πιτσας, μεγαλυτερη σε διάσταση απο οτι η συνηθισμενη στην Ελλαδα κανει 8-10€ ενω η πλειψηφία ειναι στα 9€.

Δηλαδη τιμές Ελλαδας, μη πω και φθηνότερα.

Εχουμε λοιπον και λεμε:
- βασικος/κατώτατος μισθος στην χώρα €2100 (περιπου)
- ΦΠΑ εστιαστης 3% φαγητο και 13% ποτο
- φορος επιχειρήσεων αρκετα χαμηλοτερος απο οτι Ελλαδα
- κοστος γραφειοκρατειας - μηδεν (σχεδόν)


Οποτε δεν ειναι το κοστος του ανθρωπινου δυναμικου που κανει την διαφορα στην τιμή αλλα το καλο μας κράτος πατερουλης (με τα δικά μας λεφτα) :D

Οταν το καταλαβουμε ισως κατι αρχίσει να γίνεται και δεν χανονται ζωες για ενα μεροκαματο της πεινας.

gior-gos
11/12/2018, 13:49
Στο Λουξεμβουργο λοιπον..

Δεν δυναμαι να κανω συγκριση μεταξυ Λουξεμβουργου και Ελλαδας, οχι μόνο στο θεμα της εστιασης, αλλά και σε κανεναν αλλο τομεα· πραγματικά. :)

GogosLux
11/12/2018, 13:53
Δεν δυναμαι να κανω συγκριση μεταξυ Λουξεμβουργου και Ελλαδας, οχι μόνο στο θεμα της εστιασης, αλλά και σε κανεναν αλλο τομεα· πραγματικά. :)

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν φταιει το κοστος μισθοδοσιας αλλα το κοστος του κράτους.

ΤάκηςΜπ
11/12/2018, 14:05
Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο,αλλά και να γίνει θα τα πάρει μπάλα όλα.Οι παραγγελίες θα αργούν πάρα πολύ,πολλοί θα χάσουν τις δουλειές τους και ίσως και μαγαζιά να κλείσουν.Σίγουρα είναι ένα βήμα προς τα μπρος,αλλά η μεταβατική περίοδος θα είναι challenge για τους εμπλεκόμενους.

MG-KTiNoS
11/12/2018, 14:09
Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...

Ίσως δεν είσαι Αθηνα ε ?

MG-KTiNoS
11/12/2018, 14:09
Αν εφαρμοστει, θα παει το σουβλακι 5 και η πιτσα 35€ :lol:

Αυτο θα ευνοησει τους μεγαλους, και θα θαψει τους μικρους..

σοβαρά ε?

OldMan
11/12/2018, 15:04
Καπου σας χανω ρε κοριτσια..

Ο ντελιβερας ειναι εργαζόμενος, ναι..??
Αρα ο εργοδοτης του εχει ολες τις ασφαλιστικες υποχρεωσεις, ναι..??
Το (οποιο) οχημα κυκλοφορεί για εξυπηρετηση συμφεροντων της επιχειρισης (πρεπει να) ειναι ειτε επαγγελματικης ειτε ιδιωτικης χρησης αλλα παντα στο ονομα της επιχειρησης, ναι..??
Η επιχειρηση ειναι υπευθυνη για την καλη λειτουργια των παραπανω, ναι..??
Τουυτων δοθεντων, αν ο ντελιβερας υποπεσει σε οποιαδηποτε παραβαση (απο στροφη χωρις φλας μεχρι θανατηφορο ατυχημα ανευ διπλωματος οδηγησς) υπευθυνη ειναι ΠΡΩΤΑ η επιχειρηση..

sniper
11/12/2018, 15:07
Καπου σας χανω ρε κοριτσια..

Ο ντελιβερας ειναι εργαζόμενος, ναι..??
Αρα ο εργοδοτης του εχει ολες τις ασφαλιστικες υποχρεωσεις, ναι..??
Το (οποιο) οχημα κυκλοφορεί για εξυπηρετηση συμφεροντων της επιχειρισης (πρεπει να) ειναι ειτε επαγγελματικης ειτε ιδιωτικης χρησης αλλα παντα στο ονομα της επιχειρησης, ναι..??
Η επιχειρηση ειναι υπευθυνη για την καλη λειτουργια των παραπανω, ναι..??
Τουυτων δοθεντων, αν ο ντελιβερας υποπεσει σε οποιαδηποτε παραβαση (απο στροφη χωρις φλας μεχρι θανατηφορο ατυχημα ανευ διπλωματος οδηγησς) υπευθυνη ειναι ΠΡΩΤΑ η επιχειρηση..

Σε ένα κράτος στοιχειώδους δικαίου.

GogosLux
11/12/2018, 15:10
Τουυτων δοθεντων, αν ο ντελιβερας υποπεσει σε οποιαδηποτε παραβαση (απο στροφη χωρις φλας μεχρι θανατηφορο ατυχημα ανευ διπλωματος οδηγησς) υπευθυνη ειναι ΠΡΩΤΑ η επιχειρηση..

Η επιχειρηση ειναι υπευθυνη για την νομιμότητα του οχηματος και για την ασφαλιση του οπως και του υπαλληλου της, ο οδηγος δεν απαλασεται των ευθυνων που απορρεουν απο τις πραξεις του.

Τουτεστιν, παραβασεις βαρυνουν ΠΑΝΤΑ τον οδηγο και οχι τον ιδιοκτητη.
Το ιδιο ισχύει και στο προσωπικο οχημα μιας και η τροχαια αναζητει τον οδηγο του οχηματος και οχι τον ιδιοκτητη που δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το ιδιο προσωπο.
Ασχετα αν και η επιχειρηση που θα τραβηχτει στα δικαστήρια για να αποδείξει οτι το οχημα κυκλοφορει νομιμα και ο υπαλληλος της δικαιούτω να το οδηγει.

OldMan
11/12/2018, 15:10
Σε ένα κράτος στοιχειώδους δικαίου.

Και μεχρι να στοιχειωθουμε (sic!) σαν κρατος, θα ψοφανε οι ντελιβαραδες σαν τα κοτουλα, ρε Ταβαριτς..??

OldMan
11/12/2018, 15:13
Γιωργο, αυτο που λες επεται (κατα την γνωμη μου αλλα και κατα την εμπειρια μου..)

Η διωξη ασκειται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στον ιδιοκτητη του οχηματος και αυτός με την σειρα του μπορει να την κανει μπαλακι στον οδηγο..

sniper
11/12/2018, 15:17
Και μεχρι να στοιχειωθουμε (sic!) σαν κρατος, θα ψοφανε οι ντελιβαραδες σαν τα κοτουλα, ρε Ταβαριτς..??

Προφανώς. Ση ζούγκλα επιβιώνει ο ισχυρότερος, αυτοί τι είναι μάγκες;

GogosLux
11/12/2018, 15:24
Γιωργο, αυτο που λες επεται (κατα την γνωμη μου αλλα και κατα την εμπειρια μου..)

Η διωξη ασκειται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στον ιδιοκτητη του οχηματος και αυτός με την σειρα του μπορει να την κανει μπαλακι στον οδηγο..

Δεν αντιλέγω οτι ετσι μπορει να ειναι μιας και δεν εχω εμπειρία σε σοβαρα περιστατικα, ευτυχως.

Απο εμπειρία σε κλήσεις ταχήτυτας τόσο Ελλαδα όσο και εξωτερικο η τροχαία ΠΑΝΤΑ αναζητει τον οδηγο του εταιρικού οχηματος (στην περιπτωση μας το παπι/σκουτερ ή το αυτοκίνητο) μιας και ξερει τον ιδιοκτητη.
Δεν εφαρμόζει το προστιμο στον ιδιοκτητη.

Μαλιστα στην Ελλαδα είχε ερθει στο γραφειο της εταιριας και αναζητουσε τον οδηγο του οχηματος.
Χωρις τον οδηγο δεν μπορεί να βεβαιωσει παραβαση - τουλαχιστον για ταχυτητα.

Συναδελφος ειχε δωσει για οδηφο την αδερφη του μιας και δεν το χρησιμοποιούσε το διπλωμα - δεν οδηγουσε - ωστε να μην το χασει αυτος που το χρειαζοταν.

Αλλη φορα εταιρία ειχε αρνηθεί να δηλώσει επισήμως τον οδηγο του οχηματος και επαιζε πίεση αλλα πρακτικά δεν μπορούσαν να κανουν κατι - απο οσο ξερω και ΟΡΚΟ δεν παιρνω (ισως ειναι και ραδιο αρβυλα μιας και απο καποιο σημειο και μετα ολες οι εταιριες εδιναν τα ονοματα για να μην εχουν την μανουρα με την τροχαια)

agamoi-thytai
11/12/2018, 16:59
Επειδή έχω συγγενή που έχει delivery να πω πως όσο είχε δικά του μηχανάκια, οι διανομείς τα έσπαγαν, τα άφηναν χωρίς λάδι, τα τράκαραν και γενικώς τα είχαν γραμμένα στα @@ τους γιατί άλλος πλήρωνε.
Μιλαμε για παρά πολλά έξοδα.

aris xj
11/12/2018, 17:20
απο το χτυπας,και ερχονται και σου παιρνουν το κουτι ωστε να μη μπλεξει το μαγαζι...
απο το σου σκαει το λαστιχο....το πληρωνεις και οσο λειπεις σου κοβει το μερακαματο...
απο το οταν και καλα ειναι πιο χαλαρα τρεχεις να αγορασεις φαρμακα σερβιετες τσιγαρα και οτι αλλο θελουν...
μεχρι αυτο που λεει το σχεδιο...υπαρχει λιιιγο δρομος

bros 650
11/12/2018, 18:16
Κανονικα οποιο μαγαζι εχει ντιλιβερι υποχρεωτικα απο τον νομο θα πρεπει να εχει και στολο οχηματων μηχανακια ή αυτοκινητο. Ειναι αυτονοητο οπως και οι Επιχειρήσεις που εχουν πωλητες τους παρεχουν αυτοκινητο.Ας παρουν μηχανακια με λιζινκ οπως στα αμαξια. Αυτο που γινεται θεσσαλονικη και αθηνα ειναι Ελληνική πατεντα.

Vstrommer71
11/12/2018, 18:22
Και το κλασσικό ντελιβεράδικο ανέκδοτο:
Τηλέφωνο στην επιχείρηση από τον ντελίβερυ..

-Έλα αφεντικό!Έπεσα με το μηχανάκι...
-Έπεσες,πού?Οι πίτσες χαλάσανε στο κουτί???:lol:

(Ποτέ το αστείο δεν ήταν τόσο κοντά στην αλήθεια δυστυχώς)

ggs
11/12/2018, 18:30
απο το χτυπας,και ερχονται και σου παιρνουν το κουτι ωστε να μη μπλεξει το μαγαζι...
απο το σου σκαει το λαστιχο....το πληρωνεις και οσο λειπεις σου κοβει το μερακαματο...
απο το οταν και καλα ειναι πιο χαλαρα τρεχεις να αγορασεις φαρμακα σερβιετες τσιγαρα και οτι αλλο θελουν...
μεχρι αυτο που λεει το σχεδιο...υπαρχει λιιιγο δρομος

Η αλήθεια είναι ότι ο δρόμος φαίνεται να είναι μεγάλος αλλά καμιά φορά είναι τόσο μικρός όσο 10 βήματά που θα κάνει ο υπάλληλος να περάσει το πρόστιμο στο taxis..

Σε κοντινό μου παράδειγμα, οι "τσαμπουκαδες - δεν πλερωνω εγω" εργοδότες αναθεωρούν άρδην όταν τους πέσει η καμπάνα στο κεφάλι και το αγγούρι στον κ@λ@.

Δεν ξέρω τι γίνεται στην επαρχία που λένε τα παιδιά πιο πάνω, αλλά στην Αθήνα οι περισσότεροι ντελιβεραδες που ξέρω όχι μόνο δουλεύουν με δικό τους μηχανάκι - βενζίνη - εξοπλισμό, αλλά στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ανασφαλιστοι και αμειβωμενοι κάτω από το βασικό ωρομισθιο.

telegonos
11/12/2018, 18:35
Η περίπτωση, αν ο εργαζόμενος θέλει να δουλεύει με το δικό του όχημα, να του πληρώνει το έξοδο (καύσιμα+συντήρηση) ή να του δίνει κάτι παραπάνω, γιατί δεν προβλέπεται;

Αυτοί δλδ που έχουν μοτό επί τούτου για να δουλεύουν ντελίβερι, τι θα το κάνουν;

ΓΕΛΑΩ κάθε φορά που ο έλληνας νομοθέτης, πάει με θεωρίες και τυπικότητες, να ρυθμίσει τις ισορροπίες της πραγματικής ζωής, των ανθρώπων, της αγοράς κ.ο.κ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/12/2018, 18:58
ρε παιδια δεν ηξερα πως εχουν τα πραγματα εκει.Πραγματικα στεναχωρηθηκα...

ptc
11/12/2018, 19:00
-Η περίπτωση, αν ο εργαζόμενος θέλει να δουλεύει με το δικό του όχημα, να του πληρώνει το έξοδο (καύσιμα+συντήρηση) ή να του δίνει κάτι παραπάνω, γιατί δεν προβλέπεται;

Γιατί τότε θα έχουν δώσει στους εργοδότες έτοιμο το παραθυράκι που θα ακυρώνει πρακτικά το νόμο. Ο ιδιοκτήτης θα κατατεθεί όσα προβλέπει ο νόμος στο λογαριασμό του υπαλλήλου και θα ζητάει να του τα επιστρέφει ο υπάλληλος πίσω σε μετρητά, μαύρα.

-Αυτοί δλδ που έχουν μοτό επί τούτου για να δουλεύουν ντελίβερι, τι θα το κάνουν;

Μπορούν να τα πουλήσουν στους εργοδότες τους.

doctoras
11/12/2018, 19:07
Θα πλακώσουν οι σύλλογοι επιχειρήσεων εστίασης θα πουν δεν βγαίνουν να κανουν τετοια επένδυση σε δίκυκλα και θα διαμορφωθεί η "περίφημη εγκύκλιος" στο να τους παρέχει εξοπλισμό που τελικος θα ειναι ενα φουσκωτό καζουαλ μπουφαν με διαφημιστικά τυπωμένα πανω του που θα παραχωρηθεί απο χορηγίες.
Ζουμε Ελλάδα

ggs
11/12/2018, 19:17
Δυστυχώς, για μια ακόμα φορά φαίνεται πόσο στα @@ τους έχουν όλοι γραμμένα τα μηχανάκια...

Τα ερωτήματα που λέτε, έχουν λυθεί χρόνια τώρα αν κάποιος στην εργασία του, του ζητηθεί να οδηγεί αυτοκίνητο.
Δεν ξέρω κανένα που να δουλεύει με δικό του αυτοκίνητο.. Ίσως να υπάρχουν αλλά είναι σπάνιο.
Οι εταιρίες διαθέτουν τα αυτοκίνητα, την βενζίνη, τα κόστη κλπ

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει leasing με μηχανάκια... Φαντάζομαι ότι αν υπάρξει η ζήτηση, θα υπάρξει και η προσφορά...

Άλλωστε, κάποιες εταιρίες ήδη το κάνουν, όπως η Domino's πχ ή κάποιες courrier ... Κάπως το κάνουν..

basilis_k6
11/12/2018, 19:28
Η αλήθεια είναι ότι ο δρόμος φαίνεται να είναι μεγάλος αλλά καμιά φορά είναι τόσο μικρός όσο 10 βήματά που θα κάνει ο υπάλληλος να περάσει το πρόστιμο στο taxis..

Σε κοντινό μου παράδειγμα, οι "τσαμπουκαδες - δεν πλερωνω εγω" εργοδότες αναθεωρούν άρδην όταν τους πέσει η καμπάνα στο κεφάλι και το αγγούρι στον κ@λ@.

Δεν ξέρω τι γίνεται στην επαρχία που λένε τα παιδιά πιο πάνω, αλλά στην Αθήνα οι περισσότεροι ντελιβεραδες που ξέρω όχι μόνο δουλεύουν με δικό τους μηχανάκι - βενζίνη - εξοπλισμό, αλλά στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ανασφαλιστοι και αμειβωμενοι κάτω από το βασικό ωρομισθιο.
έτσι ειναι. καλύτερα να έχεις 5 γραμμές διατάξεων που δεν τολμάει κανένας να παραβει γιατι το προστιμο ειναι βαρύ παρά 100 σελίδες και μηδενικο έλεγχο. Δυστυχως πολύ αργα εξελίσσεται ολο αυτο. Πάντως τα αρμοδια υπουργεια για εργασια-ασφάλιση κτλ πανε καλα. Προχωράνε αρκετα θεματα και σιγα σιγα παιζουν και καποια πρόστιμα. Υπάρχουν αρκετα μαγαζια (και μικρα) που ηδη δεν εχουν μαυρους εργαζομενους. Καφετερια με ενσημα πριν 3 χρονια δεν υπηρχε ουτε μια.

Bowleno
11/12/2018, 19:37
ρε παιδια δεν ηξερα πως εχουν τα πραγματα εκει.Πραγματικα στεναχωρηθηκα...

Ούτε ένα ορθογραφικό λάθος! :eek:

Blitz, βγες από τον πάτερ :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/12/2018, 20:21
Στο λογο σου???Ηθελα να γραψω το πραγματικα με 2 μμ:lol:

rainmike
11/12/2018, 21:02
Στο λογο σου???Ηθελα να γραψω το πραγματικα με 2 μμ:lol:

Ρε αθεόφοβε:p

νεοσσός
11/12/2018, 21:10
Κατ' αρχάς συμφωνώ ότι θα πρέπει όλοι οι εργαζόμενοι να είναι ασφαλισμένοι, να εργάζονται κανονικό ωράριο και να πληρώνονται καλά. Μεγάλη κουβέντα αυτή, πολύ σημαντική, δυσεπίλυτη στην εποχή της ανεργίας, αλλά την αφήνω στην άκρη.

Όμως στο θέμα της ιδιοκτησίας του οχήματος, έχω ενστάσεις και ενδοιασμούς. Έχω δει πώς οδηγούν εργαζόμενοι delivery δικά τους παπιά και πώς οδηγούν τα παπιά της Dominos. Έχω δει επαγγελματίες οδηγούς πώς οδηγούν το δικό τους όχημα και πώς το αμάξι της επιχείρησης. Υπάρχει πολύς κόσμος που δε σέβεται αυτό που δεν πληρώνει εκείνος. Στη συνείδηση του κόσμου, υπάρχει σαφής διάκριση μεταξύ του ιδιωτικού και του δημόσιου ή του εταιρικού και χάσμα στην αντιμετώπιση των δύο περιπτώσεων.

Επομένως θεωρώ ότι τη συντήρηση του οχήματος πρέπει να την αναλαμβάνει και σαν χρόνο και σαν χρήμα, αυτός που ευθύνεται στο μέγιστο βαθμό για την κατάστασή του, δηλαδή ο οδηγός. Φυσικά να συνυπολογίζονται τα έξοδα στο μισθό του, καθώς και ο χρόνος συντήρησης, αλλά σε λογικά πλαίσια. Άμα ο μεταφορέας γουστάρει να σκίζει το μηχανάκι, προφανώς δε θα του καλύπτονται τα αυξημένα κόστη συντήρησης, ούτε ο επιπλέον χρόνος στο συνεργείο, επειδή προκαλεί ζημιές.

Αν ο οδηγός απαλλάσσεται πλήρως από το κόστος και το χρόνο συντήρησης του οχήματος της εταιρείας, τότε αφήνονται πολλά περιθώρια ασυδοσίας στους ανήθικους.

Προσωπικά έχω οδηγήσει δεκάδες εταιρικά οχήματα, και τα πρόσεχα σαν να ήταν δικά μου και καλύτερα. Το ίδιο και με αμάξια φίλων μου. Το ξένο όχημα το προσέχεις πιο πολύ. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν το βλέπω σε κάποιους συναδέλφους, σε οδηγούς παπιών delivery, ούτε καν σε (λίγους ευτυχώς) οδηγούς λεωφορείων.

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, επαναλαμβάνω: Ναι, στην κάλυψη του κόστους συντήρησης του οχήματος και μετακίνησης στην αμοιβή του εργαζόμενου, αλλά στο μέτρο της λογικής.

Bowleno
11/12/2018, 22:17
Στο λογο σου???Ηθελα να γραψω το πραγματικα με 2 μμ:lol:

Τώρα ίσιωσα, είχα ανησυχήσει λέμε :lol:

TsoliasGR
14/12/2018, 00:57
Kαι επειδή έλειψα και μου λείψατε αγαπούλες...
Και επειδή δουλεύω σαν ντελιβεράς στην κωλοπρωτεύουσα...με δικό μου μηχανάκι (έχω και δεύτερο παπί ΔΙΚΟ ΜΟΥ για να ΜΗΝ χάσω το μεροκάματο σε περίπτωση "στραβής")...
Σε συνοικιακό σουβλάκι...Τόσο συνοικιακό που με έδρα Νέο Κόσμο πάμε...Νέο Κόσμο,Δάφνη,Άγιο Δημήτριο σύνορα με άλιμο,άνω και κάτω Ηλιούπολη,Καισαριανή,Βύρωνα,προφανώς Παγκράτι μιας και είναι δυο βήματα,Παλαιό Φάληρο (ναι ΚΑΙ στον Φλοίσβο),Σύνταγμα,Ομόνοια μέχρι και την Πειραιώς,Καλλιθέα φυσικά μέχρι και Τζιτζιφιές...Ξέχασα να αναφέρω Ασύρματο-Μπραχάμι....και φυσικα Πετράλωνα.
Όταν ρώτησα το αφεντικό τι γίνεται τώρα με τον νέο νόμο ξέρετε τι απάντησε;Και μάλλον απο την εμπειρία μου έτσι θα απαντήσουν.Παίρνεις τώρα πόσα;4 την ώρα ναι;Θές εταιρικό μηχανάκι;Θα πάω να πάρω κανένα με 5 κατοστάρικα και εσύ θα παίρνεις 2,5.....
Στην απάντηση μου:Ρε ....... την παλεύεις εσύ; μου είπε..... Αυτό είναι και άμα σου αρέσει.C'est la vie...
Αν όμως ο νόμος έλεγε συμπληρωματικά πχ... ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με εταιρικό μηχανάκι και ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με δικό σου μηχανάκι μαλάκα διανομέα...Θα ήταν διαφορετικά....
Υ.Γ. Τα μηχανάκια μου είναι αγορασμένα από μένα,πλερώνω ΕΓΩ ασφάλειες,τέλη,βενζίνες,συντήρηση,φθορές....τυχών βλάβες...ξέρετε εσείς...ένα δίκυκλο όσο σκυλί και να ναι έχει τις φθορές του...και τα πληρώνω όλα απο αυτά τα 4 ευρώ την ώρα...και τα τυχών πουρμπουάρ....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των διανομέων...και το μαγαζί ΔΕΝ έχει ούτε 1 μηχανάκι σε περίπτωση που πάθει κάποιος κάτι...πχ ένα λάστιχο βρε αδερφέ....για να συνεχιστεί η ροή της δουλειάς....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των καταστημάτων....Ελπίζω να σας βοήθησα να βγάλετε ΔΙΚΑ ΣΑΣ συμπεράσματα.

basilis_k6
14/12/2018, 01:16
Kαι επειδή έλειψα και μου λείψατε αγαπούλες...
Και επειδή δουλεύω σαν ντελιβεράς στην κωλοπρωτεύουσα...με δικό μου μηχανάκι (έχω και δεύτερο παπί ΔΙΚΟ ΜΟΥ για να ΜΗΝ χάσω το μεροκάματο σε περίπτωση "στραβής")...
Σε συνοικιακό σουβλάκι...Τόσο συνοικιακό που με έδρα Νέο Κόσμο πάμε...Νέο Κόσμο,Δάφνη,Άγιο Δημήτριο σύνορα με άλιμο,άνω και κάτω Ηλιούπολη,Καισαριανή,Βύρωνα,προφανώς Παγκράτι μιας και είναι δυο βήματα,Παλαιό Φάληρο (ναι ΚΑΙ στον Φλοίσβο),Σύνταγμα,Ομόνοια μέχρι και την Πειραιώς,Καλλιθέα φυσικά μέχρι και Τζιτζιφιές...Ξέχασα να αναφέρω Ασύρματο-Μπραχάμι....και φυσικα Πετράλωνα.
Όταν ρώτησα το αφεντικό τι γίνεται τώρα με τον νέο νόμο ξέρετε τι απάντησε;Και μάλλον απο την εμπειρία μου έτσι θα απαντήσουν.Παίρνεις τώρα πόσα;4 την ώρα ναι;Θές εταιρικό μηχανάκι;Θα πάω να πάρω κανένα με 5 κατοστάρικα και εσύ θα παίρνεις 2,5.....
Στην απάντηση μου:Ρε ....... την παλεύεις εσύ; μου είπε..... Αυτό είναι και άμα σου αρέσει.C'est la vie...
Αν όμως ο νόμος έλεγε συμπληρωματικά πχ... ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με εταιρικό μηχανάκι και ελάχιστη ωριαία αποζημίωση με δικό σου μηχανάκι μαλάκα διανομέα...Θα ήταν διαφορετικά....
Υ.Γ. Τα μηχανάκια μου είναι αγορασμένα από μένα,πλερώνω ΕΓΩ ασφάλειες,τέλη,βενζίνες,συντήρηση,φθορές....τυχών βλάβες...ξέρετε εσείς...ένα δίκυκλο όσο σκυλί και να ναι έχει τις φθορές του...και τα πληρώνω όλα απο αυτά τα 4 ευρώ την ώρα...και τα τυχών πουρμπουάρ....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των διανομέων...και το μαγαζί ΔΕΝ έχει ούτε 1 μηχανάκι σε περίπτωση που πάθει κάποιος κάτι...πχ ένα λάστιχο βρε αδερφέ....για να συνεχιστεί η ροή της δουλειάς....Και έτσι είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των καταστημάτων....Ελπίζω να σας βοήθησα να βγάλετε ΔΙΚΑ ΣΑΣ συμπεράσματα.

προσφορά και ζήτηση

αν εφαρμοστεί ο νόμος σε 2 χρόνια θα έχουν ολα τα μαγαζια δικα τους και θα παιζει πλεον ο ανταγωνισμος ανάμεσα στα μαγαζια αλλα και ανάμεσα στους οδηγους σε νεά βαση. Δεν θα παίρνεις 4 η 3 η 2 ευρω αλλα οσα καταλήξει να "ορισει" η προσφορά οδηγών σε σχέση με την ζήτηση οδηγών απο τους μαγαζάτορες. Γιατι δεν σου δίνει 2μιση τώρα? σε αγαπάει? Λόγια του αέρα που θα φύγουν σαν αέρας οταν θα του τον "φορέσει" ο έλεγχος ασάλιωτο η όταν με τα 2μιση δεν θα βρισκει οδηγο που να βγάζει τη δουλέια. Εσυ ομως οταν θα έρθει το κράτος να σε αναγκάσει να μην δουλευεις μαυρα (αν δουλευεις μαυρα, δεν ξερω) και απο 4 τα καθαρά πανε στα 3 με ποιανου το μέρος θα εισαι? Ασχετα απο το τι πιστευω εγω, εσυ η ο καθε μαγαζάτορας πρεπει να μπουνε κανόνες και να τηρούνται. Κανόνες μπαίνουν συχνα, ποτε δεν τηρουνται ομως. Φέτος έπεσαν πολλά πρόστιμα το καλοκαιρι. Στις πόλεις ήδη υπάρχει αυξημένη κινητικότητα πανω στην πάταξη της μαυρης εργασιας. Για να δουμε...

TsoliasGR
14/12/2018, 02:08
προσφορά και ζήτηση

αν εφαρμοστεί ο νόμος σε 2 χρόνια θα έχουν ολα τα μαγαζια δικα τους και θα παιζει πλεον ο ανταγωνισμος ανάμεσα στα μαγαζια αλλα και ανάμεσα στους οδηγους σε νεά βαση. Δεν θα παίρνεις 4 η 3 η 2 ευρω αλλα οσα καταλήξει να "ορισει" η προσφορά οδηγών σε σχέση με την ζήτηση οδηγών απο τους μαγαζάτορες. Γιατι δεν σου δίνει 2μιση τώρα? σε αγαπάει? Λόγια του αέρα που θα φύγουν σαν αέρας οταν θα του τον "φορέσει" ο έλεγχος ασάλιωτο η όταν με τα 2μιση δεν θα βρισκει οδηγο που να βγάζει τη δουλέια. Εσυ ομως οταν θα έρθει το κράτος να σε αναγκάσει να μην δουλευεις μαυρα (αν δουλευεις μαυρα, δεν ξερω) και απο 4 τα καθαρά πανε στα 3 με ποιανου το μέρος θα εισαι? Ασχετα απο το τι πιστευω εγω, εσυ η ο καθε μαγαζάτορας πρεπει να μπουνε κανόνες και να τηρούνται. Κανόνες μπαίνουν συχνα, ποτε δεν τηρουνται ομως. Φέτος έπεσαν πολλά πρόστιμα το καλοκαιρι. Στις πόλεις ήδη υπάρχει αυξημένη κινητικότητα πανω στην πάταξη της μαυρης εργασιας. Για να δουμε...

Αν....εφαρμοστούν οι κανόνες και εάν έχω παροχές φυσικά να πέσψ στα 3μισι την ώρα καθαρά για ολόκληρο ένσημο (γιατί ήδη είμαστε μισά ένσημα).
Η αλήθεια είναι οτι διανομείς υπάρχουν...Αλλά υπάρχουν διανομείς και διανομείς...Υπάρχει ο ινδός διανομέας που κάθεται σε μια μεριά και τρώει την παραγγελία (το έχω δεί με τα μάτια μου και μην γελάτε),υπάρχει ο έλληνας που βαριέται που ζεί και σταματάει να καπνίσει ένα τσιγάρο σε κανα στενάκι,υπάρχει ο αλβανός διανομέας που το θράσος ξεχειλίζει απο τα μπατζάκια,υπάρχει ο πακιστανός διανομέας που δεν ξέρει να διαβάσει τις σημειώσεις πχ στο e-food, υπάρχει ο ηλικιωμένος διανομέας που βαριέται που ζεί και πάει τα ζώα μου αργά,υπάρχει ο πιτσιρικάς διανομέας που ανάμεσα στις παραγγελίες θα σκάσει και κανα τσιγαριλίκι έτσι για το κεφάλι,υπάρχει ο μπεκρής διανομέας που θα σταματήσει απο το γνωστό του καφενείο για να πιεί ένα ποτηράκι,υπάρχει ο κλέφτης διανομέας που μαζί με την μπύρα της παραγγελίας θα πάρει άλλη μία για το σπίτι και θα σταματήσει να την αφήσει στο ενδιάμεσο ή θα την πιεί στον δρόμο βρε αδερφέ...υπάρχει ο διανομέας που θα πάει σε συγκεκριμένα μέρη να πάρει πλαστά "τάλιρα" να τα πασάρει στους πελάτες ή θα δώσει νομίσματα άλλης χώρας επίτηδες και φυσικά μικρότερης αξίας απο τα "πλέον" ευρωπαικά (και εδώ οι ηλικίες και οι εθνικότητες είναι τυχαία τοποθετημένες χωρίς διάθεση ρατσισμού)...
Υπάρχει στον αντίποδα ο διανομέας που δεν βαριέται,που θα κάνει το τσιγάρο του πάνω στο μηχανάκι καθ'οδον για την παραγγελία,που θα αντιμετωπίσει τον πελάτη με ευγένεια και χαμόγελο είτε αφήσει είτε όχι πουρμπουάρ ακόμα και αν το ξέρει απο πρίν οτι ΔΕΝ θα πάρει ούτε ένα σεντς,που θα προσέξει τις σημειώσεις στην παραγγελία να σου φέρει τα τσιγάρα/χαρτάκια/φιλτράκια/προφυλακτικά/τσοπ-στικς η ότι άλλο θες τέλως πάντων γιατί βαριέσαι να βγείς έξω βρε αδερφέ να πάρεις μιας και έχεις αγκαλιά το μωρό και χαμουρεύεσαι/είσαι κομμάτια απο την δουλειά και θες να χαλαρώσεις και το ξέχασες να πάρεις ερχόμενος στο σπίτι κτλπ,που δεν θα πιεί την ώρα της βάρδιας ούτε τσιγάρο ούτε "οινόπνευμα", δεν θα σου πασάρει εν γνώση του πλαστά/ξένα νομίσματα, που δεν θα βάλει τα βρωμόχερα του στο φαί/καφέ σου,που θα είναι καθαρός,που θα σκίζεται να έρθει όσο πιο νωρίς σε σένα να σε προλάβει...διότι...ξέρει...Και να μην αφήσεις πουρμπουάρ την μια,την δεύτερη, την τρίτη....Άμα σε "χαστουκίζει" κάθε φορά με ευγένεια και χαμόγελο θα στα πάρει τα λεφτά...και θα τα δώσεις με την καρδιά σου.Που ξέρει οτι θα προτιμήσεις να ξαναπαραγγείλεις απο το μαγαζί που δουλεύει,(τουλάχιστον όσον αφορά το δικό του κομμάτι θα είσαι πλέον ικανοποιημένος) άρα θα έχει μεροκάματο και αύριο... Που βλέπει οτι όταν εσύ παραγγέλνεις δεν βλέπεις το πιπίνι να σε σερβίρει,δεν βλέπεις την κουζίνα τι γίνεται...επαφή έχεις ΜΟΝΟ με τον διανομέα (οκ και λίγο με τηλέφωνο αν κάνεις τηλεφωνική και όχι απο το ιντερνετ) άρα ξέρει οτιαυτός εκείνη την ώρα είναι και διανομέας και κουζίνα και δημόσιες σχέσεις και όλο το μαγαζί για σένα και ΠΡΕΠΕΙ να λύσει οτι τυχών πρόβλημα προέκυψε ΑΜΕΣΑ με ευγένεια...ΠΧ παρήγγειλες μια κοκα κόλα και ΔΕΝ στην φέρανε;Να σου πεί οκ σορρυ δικό μου το λάθος σε παρακαλώ μισό λεπτό να πάω να σου φέρω μια (και να πάει στο πιο κοντινό περίπτερο να φέρει στον πελάτη αυτό που ζήτησε και πλήρωσε και ΟΧΙ να γυρίσει στο μαγαζί που μπορεί να ναι 3.000 μίλια μακρυά και πάλι πίσω....)...το πιάνεις το νόημα....
Όμως επειδή ζούμε σε εποχές σόρρυ κιόλλας για την έκφραση....σταρχιδισμού....
Θα υπάρχουν πάντα 50 από τους πρώτους που θα πάνε με 2μισι να δουλέψουν και 1 απο τους δεύτερους που σκίζεται και θέλει το κάτι παραπάνω....Ελπίζω να σε κούρασα (πνευματικά) και το έπιασες το νόημα ακόμα και αν δεν τα εξέφρασα σωστά ίσως...

gasto
14/12/2018, 02:22
Δε νομιζω να μπορει να σου δωσει 2 ευρω την ωρα.Ο νομος οριζει το ωρομησθιο για τον εργατοτεχνιτη.
Η ζητηση και η προσφορα για ντελιβερι ειναι μεγαλη.Τα μικρα καφε/σουβλατζιδικα δουλευουν με οσους θελουν να ειναι αδηλωτοι(ταμειο ανεργιας/δευτερη δουλεια) οι μεγαλες αλυσιδες με πιτσιρικαδες κυριως για να τους δινουν τα ελαχιστα που οριζει ο νομος.
Οσο για τις μεγαλες αλυσιδες που καποιοι ανεφεραν πιο πανω τα ιδια σκατα ειναι και αυτες.Ολοι δηλωμενοι ημιαπασχοληση αλλα οταν υπαρχει δουλεια που πρεπει να βγει οι πακεταδες κλεινουν 10ωρα και 12ωρα πανω στη σελα.
Οσο για την επιθεωρηση εργασιας και το ικα,κοιμουνται τον υπνο του δικαιου.
Μακαρι παντως να γινει κατι σωστο με αυτον τον νομο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/12/2018, 06:04
Αν....εφαρμοστούν οι κανόνες και εάν έχω παροχές φυσικά να πέσψ στα 3μισι την ώρα καθαρά για ολόκληρο ένσημο (γιατί ήδη είμαστε μισά ένσημα).
Η αλήθεια είναι οτι διανομείς υπάρχουν...Αλλά υπάρχουν διανομείς και διανομείς...Υπάρχει ο ινδός διανομέας που κάθεται σε μια μεριά και τρώει την παραγγελία (το έχω δεί με τα μάτια μου και μην γελάτε),υπάρχει ο έλληνας που βαριέται που ζεί και σταματάει να καπνίσει ένα τσιγάρο σε κανα στενάκι,υπάρχει ο αλβανός διανομέας που το θράσος ξεχειλίζει απο τα μπατζάκια,υπάρχει ο πακιστανός διανομέας που δεν ξέρει να διαβάσει τις σημειώσεις πχ στο e-food, υπάρχει ο ηλικιωμένος διανομέας που βαριέται που ζεί και πάει τα ζώα μου αργά,υπάρχει ο πιτσιρικάς διανομέας που ανάμεσα στις παραγγελίες θα σκάσει και κανα τσιγαριλίκι έτσι για το κεφάλι,υπάρχει ο μπεκρής διανομέας που θα σταματήσει απο το γνωστό του καφενείο για να πιεί ένα ποτηράκι,υπάρχει ο κλέφτης διανομέας που μαζί με την μπύρα της παραγγελίας θα πάρει άλλη μία για το σπίτι και θα σταματήσει να την αφήσει στο ενδιάμεσο ή θα την πιεί στον δρόμο βρε αδερφέ...υπάρχει ο διανομέας που θα πάει σε συγκεκριμένα μέρη να πάρει πλαστά "τάλιρα" να τα πασάρει στους πελάτες ή θα δώσει νομίσματα άλλης χώρας επίτηδες και φυσικά μικρότερης αξίας απο τα "πλέον" ευρωπαικά (και εδώ οι ηλικίες και οι εθνικότητες είναι τυχαία τοποθετημένες χωρίς διάθεση ρατσισμού)...
Υπάρχει στον αντίποδα ο διανομέας που δεν βαριέται,που θα κάνει το τσιγάρο του πάνω στο μηχανάκι καθ'οδον για την παραγγελία,που θα αντιμετωπίσει τον πελάτη με ευγένεια και χαμόγελο είτε αφήσει είτε όχι πουρμπουάρ ακόμα και αν το ξέρει απο πρίν οτι ΔΕΝ θα πάρει ούτε ένα σεντς,που θα προσέξει τις σημειώσεις στην παραγγελία να σου φέρει τα τσιγάρα/χαρτάκια/φιλτράκια/προφυλακτικά/τσοπ-στικς η ότι άλλο θες τέλως πάντων γιατί βαριέσαι να βγείς έξω βρε αδερφέ να πάρεις μιας και έχεις αγκαλιά το μωρό και χαμουρεύεσαι/είσαι κομμάτια απο την δουλειά και θες να χαλαρώσεις και το ξέχασες να πάρεις ερχόμενος στο σπίτι κτλπ,που δεν θα πιεί την ώρα της βάρδιας ούτε τσιγάρο ούτε "οινόπνευμα", δεν θα σου πασάρει εν γνώση του πλαστά/ξένα νομίσματα, που δεν θα βάλει τα βρωμόχερα του στο φαί/καφέ σου,που θα είναι καθαρός,που θα σκίζεται να έρθει όσο πιο νωρίς σε σένα να σε προλάβει...διότι...ξέρει...Και να μην αφήσεις πουρμπουάρ την μια,την δεύτερη, την τρίτη....Άμα σε "χαστουκίζει" κάθε φορά με ευγένεια και χαμόγελο θα στα πάρει τα λεφτά...και θα τα δώσεις με την καρδιά σου.Που ξέρει οτι θα προτιμήσεις να ξαναπαραγγείλεις απο το μαγαζί που δουλεύει,(τουλάχιστον όσον αφορά το δικό του κομμάτι θα είσαι πλέον ικανοποιημένος) άρα θα έχει μεροκάματο και αύριο... Που βλέπει οτι όταν εσύ παραγγέλνεις δεν βλέπεις το πιπίνι να σε σερβίρει,δεν βλέπεις την κουζίνα τι γίνεται...επαφή έχεις ΜΟΝΟ με τον διανομέα (οκ και λίγο με τηλέφωνο αν κάνεις τηλεφωνική και όχι απο το ιντερνετ) άρα ξέρει οτιαυτός εκείνη την ώρα είναι και διανομέας και κουζίνα και δημόσιες σχέσεις και όλο το μαγαζί για σένα και ΠΡΕΠΕΙ να λύσει οτι τυχών πρόβλημα προέκυψε ΑΜΕΣΑ με ευγένεια...ΠΧ παρήγγειλες μια κοκα κόλα και ΔΕΝ στην φέρανε;Να σου πεί οκ σορρυ δικό μου το λάθος σε παρακαλώ μισό λεπτό να πάω να σου φέρω μια (και να πάει στο πιο κοντινό περίπτερο να φέρει στον πελάτη αυτό που ζήτησε και πλήρωσε και ΟΧΙ να γυρίσει στο μαγαζί που μπορεί να ναι 3.000 μίλια μακρυά και πάλι πίσω....)...το πιάνεις το νόημα....
Όμως επειδή ζούμε σε εποχές σόρρυ κιόλλας για την έκφραση....σταρχιδισμού....
Θα υπάρχουν πάντα 50 από τους πρώτους που θα πάνε με 2μισι να δουλέψουν και 1 απο τους δεύτερους που σκίζεται και θέλει το κάτι παραπάνω....Ελπίζω να σε κούρασα (πνευματικά) και το έπιασες το νόημα ακόμα και αν δεν τα εξέφρασα σωστά ίσως...

Ξεχασες το διανομεα που θα περασει απο τη γκομενα πριν τη παραγγελια και οτι προκυψει:lol:

honda_cub
14/12/2018, 06:07
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα όλο το νταλαβέρι με τους ανασφάλιστους.

Ο εργοδότης βάζει το κεφάλι στον τορβά σε περίπτωση ελέγχου (οκ, υπάρχουν και οι εργοδότες που δεν τους νοιάζει) αλλά συν τοις άλλοις, τα λεφτά που δίνει στον "μαύρο" εργαζόμενο τα βάζει από την τσέπη του στην ουσία. Δηλαδή, γλιτώνει εργοδοτικές εισφορές αλλά δεν βάζει έξοδα στην επιχείρηση του. Αξίζει τον κόπο και το ρίσκο;

antonis_fr4-4
14/12/2018, 11:21
Ξεχασες το διανομεα που θα περασει απο τη γκομενα πριν τη παραγγελια και οτι προκυψει:lol:

https://youtu.be/v16Ioob_h8U

Κάτι τέτοιο εννοείς;

TsoliasGR
14/12/2018, 11:43
Ναι τον ξέχασα ρε παιδιά σόρρυ τι να κάνω?Υπάρχουν και αυτά και δεν είναι λίγα...Είναι πιο συχνά απο ότι μπορείς να φανταστείς...
Προσωπικά τα διαχειρίζομαι εκτός βάρδιας...
Το λοιπόν...Οι μεγάλες αλυσίδες στην περιοχή μου ΔΕΝ έχουν ώρες (γιατί έχω ψαχτεί πρόσφατα) αν και σε έχουν κανονικά ασφαλισμένο...
Τα μικρά πάλι μαγαζιά πάνε αλλού το θέμα ασφάλιση.Αν έρθει έλενχος απλά λες οτι δουλεύεις τετράωρο και έτσι γράφει και η σύμβαση.Αν δεν το κάνεις απλά μετά τον έλενχο...απολύεσαι.Όσο για δώρα κτλπ?Δεν υπάρχουν αυτά...
Απο θέμα μισθού πάλι στο δικό μας μαγαζί παίζει το εξής...Κάθε μέρα στο τέλος της βάρδιας πληρώνεσαι το μεροκάματο σου.Στην τράπεζα μπαίνουν όσα λεφτά προβλέπει η σύμβαση και πάς και τα βγάζεις και τα δίνεις στον ιδιοκτήτη.
Και επειδή έτυχε να ακούσω μια κουβέντα απο τον ιδιοκτήτη που μίλαγε με τον αδερφό του σε κάποια στιγμή όπως έπαιρνα μια παραγγελία...άκουσα οτι ο διανομέας πρέπει να κάνει τζίρο περίπου 350 ευρώ το οκτάωρο για να "βγαινει".
Τι να σας πώ απο κει και πέρα;

ptc
14/12/2018, 11:45
προσφορά και ζήτηση

αν εφαρμοστεί ο νόμος σε 2 χρόνια θα έχουν ολα τα μαγαζια δικα τους και θα παιζει πλεον ο ανταγωνισμος ανάμεσα στα μαγαζια αλλα και ανάμεσα στους οδηγους σε νεά βαση. Δεν θα παίρνεις 4 η 3 η 2 ευρω αλλα οσα καταλήξει να "ορισει" η προσφορά οδηγών σε σχέση με την ζήτηση οδηγών απο τους μαγαζάτορες. Γιατι δεν σου δίνει 2μιση τώρα? σε αγαπάει? Λόγια του αέρα που θα φύγουν σαν αέρας οταν θα του τον "φορέσει" ο έλεγχος ασάλιωτο η όταν με τα 2μιση δεν θα βρισκει οδηγο που να βγάζει τη δουλέια. Εσυ ομως οταν θα έρθει το κράτος να σε αναγκάσει να μην δουλευεις μαυρα (αν δουλευεις μαυρα, δεν ξερω) και απο 4 τα καθαρά πανε στα 3 με ποιανου το μέρος θα εισαι? Ασχετα απο το τι πιστευω εγω, εσυ η ο καθε μαγαζάτορας πρεπει να μπουνε κανόνες και να τηρούνται. Κανόνες μπαίνουν συχνα, ποτε δεν τηρουνται ομως. Φέτος έπεσαν πολλά πρόστιμα το καλοκαιρι. Στις πόλεις ήδη υπάρχει αυξημένη κινητικότητα πανω στην πάταξη της μαυρης εργασιας. Για να δουμε...

Ετσι το βλεπω κι εγω.

Μια σημαντικη παραμετρος που δε λαμβανεται υποψιν απ'οσους υποστηριζουν το μοντελο που ισχυει τωρα (εξοδα μηχανης απο τον υπαλληλο) ειναι οτι ετσι ουσιαστικα ο νομος επιτρεπει σε εργοδοτη να απασχολει εργαζομενο χωρις να του εγγυαται τον κατωτατο μισθο. Ο,τι συμβαινει δηλαδη στις ΗΠΑ με τους σερβιτορους, οι οποιοι βασιζονται στα φιλοδωρηματα για να συμπληρωσουν το μισθο τους. Καθολου τυχαιο οτι το τελευταιο ειναι κατι που θα το ακουσεις και απο πολλους πακεταδες στην Ελλαδα.

Οταν ο εργοδοτης σε πληρωνει βασικο (ή ελαχιστα παραπανω) και εσυ εχεις 100€ εξοδα το μηνα για το μηχανακι σου, ουσιαστικα το κρατος επιτρεπει στον εργοδοτη σου να σε απασχολει για λιγοτερο απο το βασικο μισθο χωρις να ειναι παρανομος. Αλλο το αν και πώς θα εφαρμοστει ο νομος οταν βγει, αλλα τουλαχιστον να ειναι ξεκαθαρο οτι ο αλλος παρανομει αν δε σου δινει βασικο μισθο και μηχανακι.

BLiTzER
14/12/2018, 11:47
Ναι τον ξέχασα ρε παιδιά σόρρυ τι να κάνω?Υπάρχουν και αυτά και δεν είναι λίγα...Είναι πιο συχνά απο ότι μπορείς να φανταστείς...
Προσωπικά τα διαχειρίζομαι εκτός βάρδιας...
Το λοιπόν...Οι μεγάλες αλυσίδες στην περιοχή μου ΔΕΝ έχουν ώρες (γιατί έχω ψαχτεί πρόσφατα) αν και σε έχουν κανονικά ασφαλισμένο...
Τα μικρά πάλι μαγαζιά πάνε αλλού το θέμα ασφάλιση.Αν έρθει έλενχος απλά λες οτι δουλεύεις τετράωρο και έτσι γράφει και η σύμβαση.Αν δεν το κάνεις απλά μετά τον έλενχο...απολύεσαι.Όσο για δώρα κτλπ?Δεν υπάρχουν αυτά...
Απο θέμα μισθού πάλι στο δικό μας μαγαζί παίζει το εξής...Κάθε μέρα στο τέλος της βάρδιας πληρώνεσαι το μεροκάματο σου.Στην τράπεζα μπαίνουν όσα λεφτά προβλέπει η σύμβαση και πάς και τα βγάζεις και τα δίνεις στον ιδιοκτήτη.
Και επειδή έτυχε να ακούσω μια κουβέντα απο τον ιδιοκτήτη που μίλαγε με τον αδερφό του σε κάποια στιγμή όπως έπαιρνα μια παραγγελία...άκουσα οτι ο διανομέας πρέπει να κάνει τζίρο περίπου 350 ευρώ το οκτάωρο για να "βγαινει".
Τι να σας πώ απο κει και πέρα;

Βέβαια υπάρχει και η άλλη πλευρά, που λέει ότι οι ντελιβεράδες βγάζουν εύκολα έναν ολόκληρο μισθό από τα τιπς, φυσικά μαύρα, όπως και ότι επιλέγουν πολύ προσεκτικά το πού θα δουλέψουν (να έχει πολλά τιπς) και δεν πάνε οπουδήποτε.

katsar
14/12/2018, 11:58
Υπάρχουν αρκετα μαγαζια (και μικρα) που ηδη δεν εχουν μαυρους εργαζομενους. Καφετερια με ενσημα πριν 3 χρονια δεν υπηρχε ουτε μια.

Αριστερά και δεξιά από το γραφείο μου υπάρχουν το λιγότερο 5 καφέ που κάνουν και ντελίβερι.Κανένας ντελιβεράς δεν είναι ασφαλισμένος,κανένας εσωτερικός υπάλληλος τους δεν είναι ασφαλισμένος, κολάνε 2 ένσημα το μήνα στην καλύτερη σε κάποιους για περίπτωση ελέγχου και δουλεύουν 6 ημέρες την εβδομάδα.Μία κοπέλα μια φορά έκανε καταγγελία στον έναν ζητώντας τα ένσημα της και μετακόμισε,δεν την έπαιρνε κανείς ούτε για πωλήτρια στο παζάρι. Είμαι εδώ από το 2010.Δεν έχει γίνει ποτέ κανένας έλεγχος από το κράτος.Όλα αυτά στην επαρχία,σε μια κωμόπολη στην εξωτικη και ερωτική Ηλεία. Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα,σε όλα.

TsoliasGR
14/12/2018, 12:12
Βέβαια υπάρχει και η άλλη πλευρά, που λέει ότι οι ντελιβεράδες βγάζουν εύκολα έναν ολόκληρο μισθό από τα τιπς, φυσικά μαύρα, όπως και ότι επιλέγουν πολύ προσεκτικά το πού θα δουλέψουν (να έχει πολλά τιπς) και δεν πάνε οπουδήποτε.

Αυτό είναι σχετικό.Υπάρχουν μέρες που βγάζεις και μέρες που δεν βγάζεις.Σε προσωπικό επίπεδο έχω βγάλει μια μέρα και 81 ευρώ τιπς (τελικός ΑΕΚ-ΠΑΟΚ) αλλά και μέρα που έχω φύγει (από το ίδιο μαγαζί με 3,2 ευρώ).Ένας μέσος όρος είναι για μένα τα 17-20 ευρώ.
Το οποίο μεταφράζεται στα έξοδα μου και κάτι ακόμα.Υπάρχουν όμως ντελιβεράδες που ΔΕΝ βγάζουν.Εξαρτάται το άτομο.Όσο για το άλλο που λές οτι οι ντελιβεράδες επιλέγουν που θα δουλέψουν ναι ισχύει.Αυτό έκανα και εγώ.Αλλα πρέπει να είσαι τυχερός γιατί οι καλές θέσεις είναι καπαρωμένες χρόνια...Απο καλούς διανομείς.

sniper
14/12/2018, 12:15
... Ένας μέσος όρος είναι για μένα τα 17-20 ευρώ.
....

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά δεν κατάλαβα κάτι. Εκτός των τιπς, ποιο είναι το μεροκάματο που παίρνει κάποιος σε τέτοια δουλειά; Δλδ, αν ειναι 3-4€ την ώρα, πόσες ώρες δουλευει κάποιος; 8; Και πόσες μέρες τη βδομάδα;

BLiTzER
14/12/2018, 12:17
Αυτό είναι σχετικό.Υπάρχουν μέρες που βγάζεις και μέρες που δεν βγάζεις.Σε προσωπικό επίπεδο έχω βγάλει μια μέρα και 81 ευρώ τιπς (τελικός ΑΕΚ-ΠΑΟΚ) αλλά και μέρα που έχω φύγει (από το ίδιο μαγαζί με 3,2 ευρώ).Ένας μέσος όρος είναι για μένα τα 17-20 ευρώ.
Το οποίο μεταφράζεται στα έξοδα μου και κάτι ακόμα.Υπάρχουν όμως ντελιβεράδες που ΔΕΝ βγάζουν.Εξαρτάται το άτομο.Όσο για το άλλο που λές οτι οι ντελιβεράδες επιλέγουν που θα δουλέψουν ναι ισχύει.Αυτό έκανα και εγώ.Αλλα πρέπει να είσαι τυχερός γιατί οι καλές θέσεις είναι καπαρωμένες χρόνια...Απο καλούς διανομείς.

Ήθελα απλά να σημειώσω ότι υπάρχουν δύο όψεις του νομίσματος. Από τη μία κλαίνε για τα δικαιώματά τους και την έλλειψη θέσεων εργασίας, κι από την άλλη βγάζουν μαύρα που ένας ιδιωτικός υπάλληλος σήμερα ούτε καν φαντάζεται, και επιπλέον αρνούνται να δουλέψουν σε θέσεις που δεν τους βολεύουν από θέμα τιπς.

@sniper: 4€/ώρα είναι το στάνταρ απ'όσο γνωρίζω. Κάποιοι ζητάνε και 5.

sniper
14/12/2018, 12:26
Ήθελα απλά να σημειώσω ότι υπάρχουν δύο όψεις του νομίσματος. Από τη μία κλαίνε για τα δικαιώματά τους και την έλλειψη θέσεων εργασίας, κι από την άλλη βγάζουν μαύρα που ένας ιδιωτικός υπάλληλος σήμερα ούτε καν φαντάζεται, και επιπλέον αρνούνται να δουλέψουν σε θέσεις που δεν τους βολεύουν από θέμα τιπς.

@sniper: 4€/ώρα είναι το στάνταρ απ'όσο γνωρίζω. Κάποιοι ζητάνε και 5.

Οπότε με απλή αριθμητική, με ας πούμε 6ωρη εργασία (σε άσχημες συνθήκες ομολογουμένως) και 20 μέρες το μήνα (μπορεί και παραπάνω αλλά ας πούμε ότι ξεκουράζονται κιόλας) έχουμε:

Μεροκάματο : 6*4=24€ τη μέρα
Τιπς : 17€ μέσο όρο Σύνολο : 41
20 μέρες το μήνα : 820€ (αν δουλευει παραπάνω ώρες και μέρες μπορεί και 850-900)

Νοτ μπαντ... Στη δουλειά μου τόσα παίρνουν παιδιά με μεταπτυχιακά που δουλεύουν 8-10ωρα και πολλά σ/κ.

Δεν ξεκινάω αντιπαράθεση, καλά κάνουν και τα παίρνουν, αλλά δεν χρειάζεται και γκρίνια.

ptc
14/12/2018, 12:36
Παιδια δε βλεπω το νοημα στην κουβεντα που πατε να ξεκινησετε. Ολες οι δουλειες εχουν τα καλα τους και τα κακα τους. Αλλιως ολοι θα ημασταν ντελιβεραδες, ή δασκαλοι, ή γιατροι...
Για να την κανουν αυτη τη δουλεια τοσοι ανθρωποι σημαινει οτι καποια θετικα υπαρχουν προφανως. Απο την αλλη εχει και πολλες δυσκολιες. Μην αρχισουμε κι εδω τη νοοτροπια να ψοφησει η κατσικα του γειτονα.

Στο κατω κατω ας παρουν και τα παιδια με τα μεταπτυχιακα ενα παπακι και ας πανε να πιασουν την καλη. Ποιος τους κραταει δηλαδη;

BLiTzER
14/12/2018, 12:44
Στο κατω κατω ας παρουν και τα παιδια με τα μεταπτυχιακα ενα παπακι και ας πανε να πιασουν την καλη. Ποιος τους κραταει δηλαδη;

Οι καλές θέσεις είναι πιασμένες, λέμε. :lol:

sniper
14/12/2018, 12:48
Παιδια δε βλεπω το νοημα στην κουβεντα που πατε να ξεκινησετε. Ολες οι δουλειες εχουν τα καλα τους και τα κακα τους. Αλλιως ολοι θα ημασταν ντελιβεραδες, ή δασκαλοι, ή γιατροι...
Για να την κανουν αυτη τη δουλεια τοσοι ανθρωποι σημαινει οτι καποια θετικα υπαρχουν προφανως. Απο την αλλη εχει και πολλες δυσκολιες. Μην αρχισουμε κι εδω τη νοοτροπια να ψοφησει η κατσικα του γειτονα.

Στο κατω κατω ας παρουν και τα παιδια με τα μεταπτυχιακα ενα παπακι και ας πανε να πιασουν την καλη. Ποιος τους κραταει δηλαδη;

Κανένας, αυτοί έχουν τουλάχιστον την προοπτική μελλοντικά να αυξήσουν το εισόδημά τους, ενώ ο ντελιβεράς όχι.

Δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης, για την γκρίνια μίλησα.

TsoliasGR
14/12/2018, 12:52
Αυτά τα τιπς είναι με 10 ώρες εργασία σε σουβλάκι.Το στάνταρ στην Αθήνα είναι 3,5-4 την ώρα.Προσωπικά δουλεύω 5 μέρες 10 ώρες και 2 μέρες 5 ώρες.Αλλα θα εξηγήσω το βράδυ γιατι υπάρχει γκρίνια μιας και πάω για δουλειά τώρα.

gasto
14/12/2018, 18:00
4 ευρω θα παρει στη καλυτερη με δικο του μηχανακι αλλα δε νομιζω να εχει τη προβλεπομενη ασφαλιση.
Τα τιπς πανε αναλογα τις ωρες και το rush της δουλειας.Σε πιτσαρια ο 6ωρος πρωινος που παει κυριως σε εταιρειες θα βγαλει λιγοτερα απο τον 3ωρο βραδυνο που εχει πιο πολυ δουλεια.
820 για 10 ωρο μπορει να ακουγεται ωραιο βγαλε ομως ενα τεποζιτο βενζινα την ημερα τουλαχιστον βγαλε και φθορες/συντηρηση στη καλυτερη να μενουν 600-650.
Και σιγουρα πακετας σε ταχυφαγειο δουλευει ολα τα σ/κ και τις αργιες στα καφε μπορει να ρεπαρει.

Vstrommer71
14/12/2018, 18:23
Νοτ μπαντ... Στη δουλειά μου τόσα παίρνουν παιδιά με μεταπτυχιακά που δουλεύουν 8-10ωρα και πολλά σ/κ.


Αυτό από μόνο του είναι θλιβερό,μην πάμε παρακάτω.

basilis_k6
14/12/2018, 19:20
Οπότε με απλή αριθμητική, με ας πούμε 6ωρη εργασία (σε άσχημες συνθήκες ομολογουμένως) και 20 μέρες το μήνα (μπορεί και παραπάνω αλλά ας πούμε ότι ξεκουράζονται κιόλας) έχουμε:

Μεροκάματο : 6*4=24€ τη μέρα
Τιπς : 17€ μέσο όρο Σύνολο : 41
20 μέρες το μήνα : 820€ (αν δουλευει παραπάνω ώρες και μέρες μπορεί και 850-900)

Νοτ μπαντ... Στη δουλειά μου τόσα παίρνουν παιδιά με μεταπτυχιακά που δουλεύουν 8-10ωρα και πολλά σ/κ.

Δεν ξεκινάω αντιπαράθεση, καλά κάνουν και τα παίρνουν, αλλά δεν χρειάζεται και γκρίνια.

νομιζες οτι βγάζουν λίγα? ξερω ντελιβερα που βγάζει 1200 καθαρά (συνολο μαζι μετα τιπς) αλλα φορολογείται για ολες τι μέρες και πολλούς ντελίβερι που βαράνε 1000άρικο όλο μαυρα. Ξέρεις τι ειναι να παιρνεις 50 ευρω την ημέρα και να ειναι ολα δικα σου ενω άλλοι παιρνουν 40 και η εφορία κρατάει 6-7ευρω? Είναι πολύ καλή δουλεια αν εισαι σε καλο μαγαζι και "το χεις".

rainmike
14/12/2018, 19:26
νομιζες οτι βγάζουν λίγα? ξερω ντελιβερα που βγάζει 1200 καθαρά (συνολο μαζι μετα τιπς) αλλα φορολογείται για ολες τι μέρες και πολλούς ντελίβερι που βαράνε 1000άρικο όλο μαυρα. Ξέρεις τι ειναι να παιρνεις 50 ευρω την ημέρα και να ειναι ολα δικα σου ενω άλλοι παιρνουν 40 και η εφορία κρατάει 6-7ευρω? Είναι πολύ καλή δουλεια αν εισαι σε καλο μαγαζι και "το χεις".
Ισως βγάζουν τόσα ,αλλά είναι δύσκολη δουλειά,έχει μεγάλη επικινδυνότητα, κούραση ,κρύο πολύ το χειμώνα ,βροχές και οι αποδοχές πολύ κυμαινόμενες.

basilis_k6
14/12/2018, 19:39
Ισως βγάζουν τόσα ,αλλά είναι δύσκολη δουλειά,έχει μεγάλη επικινδυνότητα, κούραση ,κρύο πολύ το χειμώνα ,βροχές και οι αποδοχές πολύ κυμαινόμενες.

ολες οι δουλειες εχουν θετικά και αρνητικά. αν τα ζυγισεις ολα, τα ντελιβερι ειναι στις καλές δουλειες αυτη τη στιγμη.

p@nos
14/12/2018, 20:20
Καλη δουλεια το ντελιβερι;;;;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/12/2018, 22:14
Ειναι καλη δουλεια που δε χρειαζεται πτυχιο να τη κανεις και ξεκαθαριζεις και ενα χιλιαρικακη στη τσεπη..

Το 2008 αγωρασα ενα πυληνο κουμπαρα.Ειπα να βαζω μεσα ολα τα τιπς που θα παιρνω καθημερινα και οτι μου περισευει απο το ημερομισθιο μου(μιας και πληρονομουν καθε βραδυ στο σχωλασμα)Αν επερνα 40 ευρω + 10 τα τιπς εβαζα στο κουμπαρα 10 + 10ή 15 ή12 ή25 κλπ
Σε τρεις μηνες μαζεψα 1800 ευρω και εδωσα προκαταβολη και πηρα το στρομ.

o_gavros
14/12/2018, 23:13
Παίδες μια παράκληση, όλοι εσείς που φαντάζεστε/πιστεύετε/θεωρείτε/και λοιπά ακόμα ρήματα που ΔΕΝ βασίζονται στην προσωπική εμπειρία για το συγκεκριμένο επάγγελμα, κάντε απλά λίγο χώρο στη σκέψη σας ότι ίσως (το ίσως δε το φαντάζομαι,το διαπιστώνω) και να μην έχετε την ολοκληρωμένη εικόνα.
Διαβάζω σχόλια που ενώ έχουν λογική βάση, αντικρούονται πολύ συχνά (δε θέλω να τσουβαλιάσω και να πω πάντα) απο την πραγματικότητα.

Η δε μαθηματική προσέγγιση που επιχειρήθηκε για να βγάλει το ντελίβερι συμφέρουσα δουλειά,με αποτελείωσε.

Ο Τσολιάς που είναι στο νταραβέρι αυτό, έδωσε μάνι μάνι ένα υποθετικό σενάριο, απο τα πολλά (να είστε σίγουροι) που θα προκύψουν.

Το θέμα όμως δεν είναι να πάμε την κουβέντα εκεί.
Το θέμα αφορά ότι ΘΑ γίνει μια προσπάθεια μέσω μιας εγκυκλίου.

toyar
15/12/2018, 05:09
οι εγκυκλιοι συντασσονται απο ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο
ελεγχοι δεν γινονται γιατι το κρατος δεν εχει οργανωση και ο πολιτης θελει τον προσωπικο του χωροφυλακα για να μπει σε σειρα
τελικα οι συνθηκες θα διαμορφωνονται απο τη σχεση προσφορας και ζητησης
οσο υπαρχει μεγαλη ανεργια τοσο λιγοτερα θα παιρνουν αυτοι που δουλευουν ειτε με παπακι ειτε με μεταπτυχιακο

o_gavros
15/12/2018, 09:49
Πολύ σωστά,δυστυχώς.

ggs
15/12/2018, 10:01
:lol:

https://youtu.be/PRsT4VxmMiY

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/12/2018, 10:26
:lol:

https://youtu.be/PRsT4VxmMiY

Επρεπε να βαλεις στο τελος της ταινειας που γινετε η ιδια παλι φαση και ερχετε μετα ο κωνστανταρας:bawl:

νεοσσός
15/12/2018, 12:35
ελεγχοι δεν γινονται γιατι το κρατος δεν εχει οργανωση και ο πολιτης θελει τον προσωπικο του χωροφυλακα για να μπει σε σειρα
τελικα οι συνθηκες θα διαμορφωνονται απο τη σχεση προσφορας και ζητησης
οσο υπαρχει μεγαλη ανεργια τοσο λιγοτερα θα παιρνουν αυτοι που δουλευουν ειτε με παπακι ειτε με μεταπτυχιακο
Δυστυχώς συμφωνώ.

Έχω μιλήσει με αρκετούς που κάνουν delivery και όσοι μιλάνε ανοικτά είναι πολύ ευχαριστημένοι από τις αποδοχές. Αρκετοί φθάνουν τα 1300€ μήνα με εξαήμερη εργασία. Άλλοι κρύβουν το εισόδημά τους, για να δικαιολογούν την επιθυμία για φιλοδώρημα. Στις καλές μέρες βγαίνουν 60€ με 90€ φιλοδώρημα σε 10ωρη βάρδια. Στις κακές μέρες θα βγουν 20€. Τα 4 ευρώ την ώρα με δικό τους μηχανάκι, υπερκαλύπτουν τα έξοδα μετακίνησης, εξοπλισμού ασφαλείας και συντήρησης (και αντικατάστασης ανά μερικά χρόνια) του δικού τους οχήματος. Επιπλέον, ανάλογα το μαγαζί, έχουν δωρεάν φαγητό τους ίδιους, ενώ πιο σπάνια κάποιοι παίρνουν και για το σπίτι για άλλα γεύματα.

Αν συγκρίνουμε τις αποδοχές με υπάλληλο γραφείου, ο τελευταίος είναι συνήθως χειρότερα και μιλάμε για άτομα με πτυχία. Αυτός πρέπει να αφαιρέσει έξοδα μετακίνησης από το μισθό του, να προσθέσει χρόνο μετακίνησης στο 8ωρο ή 10ωρό του (στην Αθήνα συχνά υπερβαίνει τις 2 ώρες καθημερινά), να αφαιρέσει ενδεχόμενο κόστος φαγητού και καφέ. Φυσικά γι' αυτόν δεν υπάρχουν μαύρα χρήματα, αλλά υπάρχει ασφάλιση.

Η δουλειά στο delivery είναι δύσκολη. Πρέπει να είσαι έξω με βροχή, με κρύο, με καύσωνα, με ωράριο που έχει έντονα διαστήματα αιχμής, όπου αν δεν τρέχεις σαν τρελός, δεν προλαβαίνεις τις παραγγελίες. Υπάρχουν βέβαια και οι ώρες που οι ρυθμοί είναι στρωτοί. Πρέπει να αφήνεις το μηχανάκι σε σημεία που μπορεί να σου κλέψουν το ίδιο, την επόμενη παραγγελία ή ακόμα και εσένα. Είσαι εκτεθειμένος. Επιπλέον, είναι πολλές οι ώρες στο δρόμο, αν δεν είσαι πιτσιρικάς, αρχίζει και πονάει η μέση, αν δουλεύεις ακόμα και 8ωρο.

Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι deliverάδες βγάζουν λιγότερα χρήματα, αλλά, από αυτά που ακούω από τους ίδιους, έχω την αίσθηση ότι είναι πολλοί εκείνοι που έχουν καλές αποδοχές. Επομένως δέχομαι παράπονα για δύσκολη εργασία, αλλά όχι για χαμηλές αποδοχές σε σχέση με άλλους κλάδους. Ότι πολλοί κλάδοι είναι χαμηλά αμειβόμενοι είναι γεγονός, αλλά πρέπει να ενίοτε να γίνεται σύγκριση με τις εναλλακτικές για να μην αιθεροβατούμε. Μακάρι να υπάρξει ασφάλιση για όλους, αλλά σε προηγούμενο post (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156128&p=2969414&viewfull=1#post2969414) ανέφερα τη γνώμη μου περί εταιρικού μηχανακιού.




Απο θέμα μισθού πάλι στο δικό μας μαγαζί παίζει το εξής...Κάθε μέρα στο τέλος της βάρδιας πληρώνεσαι το μεροκάματο σου.Στην τράπεζα μπαίνουν όσα λεφτά προβλέπει η σύμβαση και πάς και τα βγάζεις και τα δίνεις στον ιδιοκτήτη.
Αυτό είναι τραγικό. Πώς θα μπορούσε άραγε να βρεθεί τρόπος να προστατευθεί ο εργαζόμενος σε τέτοιες περιπτώσεις, χωρίς να φοβάται την απόλυση;

devil's animal
15/12/2018, 13:06
Αυτό είναι τραγικό. Πώς θα μπορούσε άραγε να βρεθεί τρόπος να προστατευθεί ο εργαζόμενος σε τέτοιες περιπτώσεις, χωρίς να φοβάται την απόλυση;


Αρκεί να συνεννοηθούν όλοι οι εργαζόμενοι ότι θα δίνουν στεγνά τους εργοδότες όταν γίνεται αυτό...
Απόλυση ? Οκ..ο επομενος...
Κάποιοι στιγμή οι εργοδότες δεν θα βρίσκουν εργαζόμενους που θα το ανεχονται αυτό...και επίσης από τα πολλά πρόστιμα θα έχει στρώσει το κορμακι τους...

ggs
15/12/2018, 13:12
Δυστυχώς συμφωνώ.

Έχω μιλήσει με αρκετούς που κάνουν delivery και όσοι μιλάνε ανοικτά είναι πολύ ευχαριστημένοι από τις αποδοχές. Αρκετοί φθάνουν τα 1300€ μήνα με εξαήμερη εργασία. Άλλοι κρύβουν το εισόδημά τους, για να δικαιολογούν την επιθυμία για φιλοδώρημα. Στις καλές μέρες βγαίνουν 60€ με 90€ φιλοδώρημα σε 10ωρη βάρδια. Στις κακές μέρες θα βγουν 20€. Τα 4 ευρώ την ώρα με δικό τους μηχανάκι, υπερκαλύπτουν τα έξοδα μετακίνησης, εξοπλισμού ασφαλείας και συντήρησης (και αντικατάστασης ανά μερικά χρόνια) του δικού τους οχήματος. Επιπλέον, ανάλογα το μαγαζί, έχουν δωρεάν φαγητό τους ίδιους, ενώ πιο σπάνια κάποιοι παίρνουν και για το σπίτι για άλλα γεύματα.

Αν συγκρίνουμε τις αποδοχές με υπάλληλο γραφείου, ο τελευταίος είναι συνήθως χειρότερα και μιλάμε για άτομα με πτυχία. Αυτός πρέπει να αφαιρέσει έξοδα μετακίνησης από το μισθό του, να προσθέσει χρόνο μετακίνησης στο 8ωρο ή 10ωρό του (στην Αθήνα συχνά υπερβαίνει τις 2 ώρες καθημερινά), να αφαιρέσει ενδεχόμενο κόστος φαγητού και καφέ. Φυσικά γι' αυτόν δεν υπάρχουν μαύρα χρήματα, αλλά υπάρχει ασφάλιση.

Η δουλειά στο delivery είναι δύσκολη. Πρέπει να είσαι έξω με βροχή, με κρύο, με καύσωνα, με ωράριο που έχει έντονα διαστήματα αιχμής, όπου αν δεν τρέχεις σαν τρελός, δεν προλαβαίνεις τις παραγγελίες. Υπάρχουν βέβαια και οι ώρες που οι ρυθμοί είναι στρωτοί. Πρέπει να αφήνεις το μηχανάκι σε σημεία που μπορεί να σου κλέψουν το ίδιο, την επόμενη παραγγελία ή ακόμα και εσένα. Είσαι εκτεθειμένος. Επιπλέον, είναι πολλές οι ώρες στο δρόμο, αν δεν είσαι πιτσιρικάς, αρχίζει και πονάει η μέση, αν δουλεύεις ακόμα και 8ωρο.

Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι deliverάδες βγάζουν λιγότερα χρήματα, αλλά, από αυτά που ακούω από τους ίδιους, έχω την αίσθηση ότι είναι πολλοί εκείνοι που έχουν καλές αποδοχές. Επομένως δέχομαι παράπονα για δύσκολη εργασία, αλλά όχι για χαμηλές αποδοχές σε σχέση με άλλους κλάδους. Ότι πολλοί κλάδοι είναι χαμηλά αμειβόμενοι είναι γεγονός, αλλά πρέπει να ενίοτε να γίνεται σύγκριση με τις εναλλακτικές για να μην αιθεροβατούμε. Μακάρι να υπάρξει ασφάλιση για όλους, αλλά σε προηγούμενο post (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156128&p=2969414&viewfull=1#post2969414) ανέφερα τη γνώμη μου περί εταιρικού μηχανακιού.




Αυτό είναι τραγικό. Πώς θα μπορούσε άραγε να βρεθεί τρόπος να προστατευθεί ο εργαζόμενος σε τέτοιες περιπτώσεις, χωρίς να φοβάται την απόλυση;

Ή πιτσαρία έχεις ή σουβλατζιδικο... :lol:

telegonos
15/12/2018, 13:56
To Σεπτέμβρη του 1999, στα Γιάννενα delivery, είχα βγάλει 368.000 δραχμές. Με τις 100 δραχμές τότε, να έχουν αγοραστική ισχύ όσο 1 ευρώ σήμερα, υπολογίστε τι λεφτά ήταν.

Κατά τα άλλα το delivery είναι ιδεώδες για φοιτητές, γιατί ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ το μυαλό, δεν έχει ευθύνες, δεν απαιτεί οργάνωση, δεν έχει deadlines κ.ο.κ. Έτσι και κονομάς τα προς το ζην, και σου μένει το μυαλό καθαρό να σπουδάσεις.

Δεν είναι δουλειά να κάνεις την ζωή σου με αυτήν μέχρι την σύνταξη, ούτε για να φτιάξεις την ζωή σου με αυτήν, αλλά δεν είναι και τόσο γκρίνια όσο το παρουσιάζουνε μερικοί.

ΑΝ είσαι και κάπως σωστός, στην δουλειά σου, αλλά και σε τι μαγαζί δέχεσαι να δουλεύεις, δεν είναι και άσχημη δουλειά.

Από το να ήμουν π.χ. συμβολαιογράφος, που θα είχα παραιτηθεί στον πρώτο μήνα, θα το προτιμούσα.

o_gavros
15/12/2018, 13:58
Αρκεί να συνεννοηθούν όλοι οι εργαζόμενοι ότι θα δίνουν στεγνά τους εργοδότες όταν γίνεται αυτό...
Απόλυση ? Οκ..ο επομενος...
Κάποιοι στιγμή οι εργοδότες δεν θα βρίσκουν εργαζόμενους που θα το ανεχονται αυτό...και επίσης από τα πολλά πρόστιμα θα έχει στρώσει το κορμακι τους...


Ενώ Σαν θεωρία,αυτό που λες είναι το ιδεατό, έρχεται η ίδια η φύση του επαγγέλματος να το κάνει ανεφάρμοστο.
Το ντελιβερι ειναι κατά βάση ευκαιριακό επάγγελμα.
Όχι φυσικά ότι δεν υπάρχουν και άνθρωποι που δουλεύουν χρόνια σε αυτό,αλλα ως επί τω πλείστον ο εργαζόμενος το αντιμετωπίζει ως τέτοιο.
Ως εκ τούτου, και δεδομένου του τεράστιου πλήθους απασχολουμένων στο χώρο, το να συνεννοηθούν όλοι αυτοί είναι πρακτικά αδύνατον.
Επίσης στις εποχές της επίσημης ανεργίας του σχεδον 30%, οι υποψήφιοι διανομείς είναι σχεδόν πάντα μια ρευστή έννοια.

devil's animal
15/12/2018, 14:17
Ενώ Σαν θεωρία,αυτό που λες είναι το ιδεατό, έρχεται η ίδια η φύση του επαγγέλματος να το κάνει ανεφάρμοστο.
Το ντελιβερι ειναι κατά βάση ευκαιριακό επάγγελμα.
Όχι φυσικά ότι δεν υπάρχουν και άνθρωποι που δουλεύουν χρόνια σε αυτό,αλλα ως επί τω πλείστον ο εργαζόμενος το αντιμετωπίζει ως τέτοιο.
Ως εκ τούτου, και δεδομένου του τεράστιου πλήθους απασχολουμένων στο χώρο, το να συνεννοηθούν όλοι αυτοί είναι πρακτικά αδύνατον.
Επίσης στις εποχές της επίσημης ανεργίας του σχεδον 30%, οι υποψήφιοι διανομείς είναι σχεδόν πάντα μια ρευστή έννοια.

Δεν λέω ότι έχεις άδικο αλλά είναι ουσιαστικά όπως το κάθε δικαίωμα που καταπαταται από τον οποιοδήποτε εργοδότη σε οποιοδήποτε επάγγελμα...
Δλδ ξέρουμε όλοι ότι απαγορεύεται εκ του νόμου να απολύεται γυναίκα σε ενδιαφέρουσα... Κάποιοι μπορεί να το κάνουν, αλλά οι περισσότεροι εργοδότες το σέβονται ...αλλά όσο υπάρχουν γυναίκες που δεν μιλανε όταν αυτο συμβαίνει τόσο θα ανεβαίνει ο αριθμός των εργοδοτων που θα το κανει...
Δλδ είναι ποσά αντιστρόφως ανάλογα...

Και καταληγουμε ότι όλα εξαρτώνται ουσιαστικά από τους εργαζόμενους...
Οι εργοδοτες όσο βλέπουν ατιμωρησια τόσο θα παίρνουν περισσότερο "αέρα" και για άλλες παρανομίες... Γιατί απλούστατα τους συμφέρει...

o_gavros
15/12/2018, 14:30
Και καταληγουμε ότι όλα εξαρτώνται ουσιαστικά από τους εργαζόμενους...
Οι εργοδοτες όσο βλέπουν ατιμωρησια τόσο θα παίρνουν περισσότερο "αέρα" και για άλλες παρανομίες... Γιατί απλούστατα τους συμφέρει...
ε, όχι ακριβώς.
Δεν μιλάμε για χόμπι εδώ.
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η ανάγκη άμεσου βιοπορισμού σε συνάρτηση με το γεγονός ότι είναι απο τα ελάχιστα επαγγελματα που μπορείς αύριο να πιασεις δουλειά, είναι που κάνει κάποιον να επιλέξει αυτό το επίπονο και επικίνδυνο επάγγελμα.
Οταν λοιπόν ο άλλος καίγεται για να το πω απλα,να βρει δουλεια, τότε δυστυχώς θα ανεχτεί πολύ καταπάτηση.
Γιατί πολύ απλά, είναι πολυτέλεια το να σηκώσει μπαϊράκι.


To Σεπτέμβρη του 1999, στα Γιάννενα delivery, είχα βγάλει 368.000 δραχμές. Με τις 100 δραχμές τότε, να έχουν αγοραστική ισχύ όσο 1 ευρώ σήμερα, υπολογίστε τι λεφτά ήταν.

Κατά τα άλλα το delivery είναι ιδεώδες για φοιτητές, γιατί ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ το μυαλό, δεν έχει ευθύνες, δεν απαιτεί οργάνωση, δεν έχει deadlines κ.ο.κ. Έτσι και κονομάς τα προς το ζην, και σου μένει το μυαλό καθαρό να σπουδάσεις.

Δεν είναι δουλειά να κάνεις την ζωή σου με αυτήν μέχρι την σύνταξη, ούτε για να φτιάξεις την ζωή σου με αυτήν, αλλά δεν είναι και τόσο γκρίνια όσο το παρουσιάζουνε μερικοί.

ΑΝ είσαι και κάπως σωστός, στην δουλειά σου, αλλά και σε τι μαγαζί δέχεσαι να δουλεύεις, δεν είναι και άσχημη δουλειά.

Από το να ήμουν π.χ. συμβολαιογράφος, που θα είχα παραιτηθεί στον πρώτο μήνα, θα το προτιμούσα.
Συμφωνώ σχεδόν μέχρι κόμματος σε όσα γράφεις.
Με εξαίρεση τις 2 τελευταίες πρότασεις.
Πολλά "αν" για να δωθεί ένα ποιντ.
Ναι κανείς δε λέει ότι το ντελίβερι είναι σαν να σκάβεις με κάμα στα ανθρακορυχεία.
Καλή δουλειά όμως, δεν είναι.
Πόσο πιστεύεις θα άντεχε το σώμα (και το πνεύμα) σου να δουλέψει διανομέας και πόσο πχ συμβολαιογράφος (πιανομαι απλα απο το παράδειγμα σου για χάρη της κουβέντας.δεν είναι προσωπική η απάντηση).

DRAKONET
15/12/2018, 14:44
οσους νομους και να γραψεις, αν η τροχαια δεν κοβει ουτε 5 κλησεις το μηνα και οι έλεγχοι στα μαγαζια γινονται καθε χριστουγγενα, θα κανεις μια τρυπα στο νερο οπως παντα.

====================================================
Εαν εγραφε η τροχαια καλε μου φιλε..... τα ντελιβερι το 80% ειναι χωρις κρανος...σε μια μερα θα ηθελε ενα μηνιατικο..
Να κανουν το σταυρο τους που ειναι καλα και δεν ετυχε κατι...και να ευχαριστουν που ΔΕΝ κυνηγαει η τροχαια !

aris xj
15/12/2018, 15:55
Γεια σας είμαι ο Άρης
47 χρονών..4 χρόνια βραδυνό ντελιβερυ
Δεύτερη δουλειά..Γιατί από την πρώτη δε φθάνουν
4 ευρώ την ώρα
4ωρος..πάντα 9 το βράδυ με 1
Έχουμε κ λεμε..
16 ευρω-2 βενζίνη-2 ευρώ έξοδα άρα 12ευρω στην βάρδια.
Αυτά τα χρήματα πληρώνομαι από την δουλεια μου.....
Τα φιλοδωρήματα είναι από 4ευρω εδώ 15 ευρώ.. στην τετράωρη βάρδια...
Πόσοι από εσάς...Θα διαλεγατε μια δουλειά που θα σας έλεγαν θα πάρετε 10 αλλά μπορεί να φτάσετε κ 20....
Δεν μπορείς να κάνεις προγραμματισμό έτσι
Όλοι στο κατάστημα είναι μερικώς ασφαλισμένοι...Λέω μερικώς για να μη φανώ προκατειλημμένος...
Αν δεν έχει δουλειά σε κλείνει νωρίτερα
Αν έχει δουλειά σε παίρνει τηλ να πας επειγόντως...Κ αν δε πας σε βάζει μπλακ λίστ...
Εγώ είμαι έτσι κιαλλιως μπλακ λίστα
Γιατί τους ειπα δεν θα σκοτωθώ για κανέναν
Γιατί φοράω το κρανακι μου..εξτρα καθυστέρηση αυτο
Γιατί λέω στους πιτσιρικάδες να προσέχουν Γιατί κανένας δεν θα του πληρώσει το παπί αν το σπάσουν
Κανένας δεν θα τους βοηθήσει αν χτυπήσουν.
Όλα αυτά τα ζω ...Δεν μου τα έχουν πει...ακούσει μπλα μπλα

Τα ίδια ισχύουν κ για τα διπλανά μαγαζιά...
Κάποιος που το έχει βασικό επάγγελμα ...Δε το λες κ καλό κ καλοπληρωμένο..
Όλοι ψάχνουν για μια σταθερή δουλειά...Αυτο κάτι λέει..
Αν ήταν τόση καλή δουλειά δεν θα έβρισκες με την μια ....
Πρακτικά το μόνο που σου ζητάνε είναι να έχεις παπι....
Πλήρως ασυδοσία
Δεν είναι τυχαίο ότι έγινε εγκύκλιος γι'αυτό το επάγγελμα
....
Κ να τους καρφώνεις κάθε λίγο....στο τέλος δεν θα βρεις μαγαζί να δουλέψεις...
Αα ξέχασα ...Όλα αυτά σε μαγαζί που πάει τρένο....
Γιατί το έργο ξεκίνησε κ καλά να γλυτώσω λίγο φόρο να μην κλείσω να έχεις Κ εσύ δουλειά....
Αυτά...
Υγ1...Επειδή είναι τόσο καλό επάγγελμα όποιος θέλει μπορεί να δουλέψει...
Υγ2...στο μαγαζί που δουλεύω τώρα ζητάνε παιδί...κοπιάστε

gasto
15/12/2018, 18:35
Μερικοι εδω μεσα αναπωλουν και κανουν συγκριση ντελιβερυ 2008 vs υπαλληλος 2018......
Καλα οσο για τα 60-90 ευρω τιπς στις 10 ωρες τσουζουν τα ματια μου ακομα.
Ας το αναλυσουμε κιολας μαθηματικα.Με 5 παραγγελιες την ωρα max δλδ στις 10ωρες 50delivery 90€ σχεδον 1.8€ φιλοδωρημα/παραγγελια,πιο καλα και απο στριπτιτζου :D:D:D
Πρωτου πεταχτουν καποιοι τα λεω αυτα με την ιδιοτητα του πακετα απο το 2003 μεχρι 2016 που σταματησα σε καλη αλυσιδα πιτσαριας και σε καλη περιοχη.
Και οποιος απο εσας θελει μου στελνει μηνυμα,ψαχνει το μαγαζι που ειμαι ατομα για delivery μερικης απασχολησης κανονικη ασφαλεια,μηχανακι βενζινα της εταιρειας,βραδυνα αργιες πληρωμενες.

toyar
15/12/2018, 18:49
τα λεφτα μπορει να ειναι καλα μπορει και οχι
σκληρα και επιπονα επαγγελματα υπαρχουν κι αλλα
το θεμα με το delivery ειναι οτι αφηνεις καθημερινα τη ζωη σου στα χερια αλλων
στατιστικα εχεις πολλες πιθανοτητες να σακατευτεις η να σκοτωθεις
αυτο δεν πληρωνεται

mia_zoi_kawa
15/12/2018, 22:14
τα λεφτα μπορει να ειναι καλα μπορει και οχι
σκληρα και επιπονα επαγγελματα υπαρχουν κι αλλα
το θεμα με το delivery ειναι οτι αφηνεις καθημερινα τη ζωη σου στα χερια αλλων
στατιστικα εχεις πολλες πιθανοτητες να σακατευτεις η να σκοτωθεις
αυτο δεν πληρωνεται

Aκριβως..... Το θεμα δεν ειναι ποσα λεφτα βγαζει ενας ντελιβερας. Το ντελιβερι ειναι οπως καθε αλλο επαγγελμα (ταξιτζης, μπαρμπερης, μπαριστας κτλ). Οπως σε ολα τα εππαγγελματα καποιοι βγαζουν περισσοτερα λεφτα απο καποιους αλλους γιατι μπορει να τους ταιριαζει περισσοτερο το επαγγελμα η απλα να ειναι τυχεροι. Υπαρχουν ντελιβεραδες οι οποιοι μπορει να βγαζουν πανω απο 1000 ευρω τον μηνα αλλα το 80% των εργαζομενων βγαζει απλα εναν μισθο παντα αν υπολογισουμε τις φθορες και τις αποσβεσεις των παγιων τους.

Αν υπολογισουμε τον κινδυνο που διατρεχουν να τραυματιστουν, να μεινουν με καποια παραλυση η να σκοτωθουν καθε μερα οπως επισης την ζημια που συσωρευεται στα πνευμονια τους, στα κοκαλα τους, στο δερμα τους κτλ κτλ θα αντιληφθουμε οτι τα λεφτα ειναι αστεια.

Η εγκυκλιος ειναι ενα βημα προς την σωστη κατευθυνση. Κατα την γνωμη μου ομως δεν φτανει. Λογω των κινδυνων το συγκεκριμενο επαγγελμα χρειαζεται και πιστοποιηση.

TsoliasGR
16/12/2018, 04:44
Η εγκυκλιος ειναι ενα βημα προς την σωστη κατευθυνση. Κατα την γνωμη μου ομως δεν φτανει. Λογω των κινδυνων το συγκεκριμενο επαγγελμα χρειαζεται και πιστοποιηση.
Η κουβέντα πήγε αλλού απο κει που την άφησα και χάθηκα.Για πε τι πιστοποίηση θέλει;Το χαρτί υγειονομικού;Ξέρεις τώρα...Γνωστά/άγνωστα, η πιάτσα βουίζει....
Και εδώ κάνετε λάθος όλοι.Το θέμα είναι πόσα λεφτά βγάζει ένας ντελιβεράς.Γιατί;Πάμε να δούμε το γιατί....
Άν ο ντελιβεράς έβγαζε τόσα όσα κάποιοι θα ήθελαν, τότε απλά θα βρίσκαν τρόπο να φορολογήσουν και τα φιλοδορήματα.
Αν ο ντελιβεράς έβγαζε τόσα, δεν θα γκρινιάζαν οι ντελιβεράδες και θα ήταν σε φάση...έλα ρε έσπασε το μοτέρι; κλάιν αύριο συνεργείο πάμε ανακατασκευή!Και μέχρι να φτιάξουμε το yamaha crypton X μας,θα βγάλουμε το εφεδρικό μηχανάκι απο το γκαράζ να κάνουμε το μεροκάματο η αμα λάχει θα πούμε στο αφεντικό ξέρεις δεν έρχομαι για δουλειά σήμερα θα μαι συνεργείο χωρίς άνχος.Δόγμα Θεσσαλονίκης:Χαλαρά! (πλάκα πλάκα πόσο τους ζηλεύω για αυτό;)
Αν έπαιρνε ο ντελιβεράς τόσα δεν θα είχε άνχος πότε θα του πεταχτεί ο μακακας/μεθυσμένος/μαστουρωμένος/αφηρημένος/ κτλπ κλτπ (να βάλουμε και το θυληκό γένος) να τον σκοτώσει επειδή δεν πρόσεχε.
Δεν θα ασχολιόταν απλά κανένας με το να φτιάξει ένα νομοσχέδιο που θα εξασφαλήσει στον διανομέα κάποια βασικά.Που σε τελική ανάλυση...αμα εσύ είσαι τρελός και γουστάρεις με την βροχή να φοράς κοντομάνικο δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ΚΑΝΕΝΑΣ να φοράς κάτι άλλο.Ο διανομέας πρέπει να μεριμνά Ο ΙΔΙΟΣ για την ασφάλεια του και να μην περιμένει απο κανένα άλλο (και γενικά ο αναβάτης έτσι;Μην ξεχνιώμαστε).Ίσως είμαι ο μόνος διανομέας που στην βροχή φοράει ΚΑΙ επικαλαμίδες (εντούρο αλλά δεν έχει να λέει....)
Και να τελειώσω με τα περι τιπς κτλπ κτλπ και να πιάσουμε ουσία ισχύει αυτό που προείπα.
Σήμερα έφυγα στο 5ωρο με 4,8 ευρώ + 20 το ημερομίσθιο.Με μέσο όρο 15-20 ευρώ.Γιατί;Γιατί πήγα λίγες παραγγελίες (21) επειδή ήταν οι πιο πολλές μακρυνές....και πληρωμένες (aka e-food/deliveras/θελω σουβλακι/όποια ηλεκτρονική πλατφόρμα).
Τα έξοδα μου?2,8 βενζίνη + χχχ για σέρβις (λάστιχα/τακάκια/λάδια κτλπ) +2 ευρώ ένας καφές +4,1 τα τσιγάρα.Ναι πήγα λεφτά στο σπίτι.Αλλά μέχρι να φτάσω σπίτι δεν ήξερα (όπως και κάθε μέρα) ΑΝ θα φτάσω σπίτι.Να μην πιάσουμε και τα υπόλοιπα (οδικό δίκτυο,κρύο κτλπ
Αυτό όμως που είναι η ουσία της συζήτησης είναι το νομοσχέδιο.
Καλό σαν σκέψη,αλλά ΔΕΝ έχεις μηχανισμούς να το εφαρμόσεις.Πιο καλά να θέσεις ως βάση του νομοθετήματος μια ελάχιστη ωριαία αποζημιώση για τον εργαζόμενο με/χωρις δικό του όχημα,να αναγκάσεις το κατάστημα να πληρώνει τις βενζίνες και τα σέρβις και μετά μπορείς αν θές να υποχρεώσεις να έχει εταιρικό όχημα.
Θα μου πείς ρε μεγάλε πως γίνεται όλο αυτό; Είναι ανέφικτο...Όχι κύριοι.Εφικτό είναι.Είμαι υποχρεομένος σαν επαγγελματίας οδηγός να έχω το όχημα μου ΠΛΗΡΩΣ και ΚΑΛΩΣ λειτουργικό;Είμαι.Άρα συμπεριλαμβάνεται το οτι θα δουλεύει και το κοντέρ μου ναι;
Κουφό;Υπομονή!
Έχουμε και λέμε λοιπόν...
Λόγω φύσης εργασίας χρειαζόμαστε κάθε 1.000 χλμ λάδια (ένας μέσος όρος στην Αθήνα με λάδια συνεργείου 15-20 ευρώ η αλλαγή χωρίς φίλτρο αν έχεις μηχανάκι που έχει φίλτρο -βλέπε πχ kazer)
Kάθε 2.000 χλμ τεχνικός προληπτικός έλενχος στο όχημα (κόστος περίπου 10 ευρώ)
Κάθε 6.000 χλμ μικρό σέρβις σε παπί (περίπου 50 ευρώ)
Κάθε 12.000 χλμ μεγάλο σέρβις που εδώ ειναι το μικρό σέρβις και άλλα 50 ευρώ τακάκια/φερμουί αντικατάσταση τυχόν υγρών φρένων,καθαρισμός εμβόλων δαγκάνας/φωλέας φερμουί απο γρέζια.
Κάθε 30.000 αλυσιδογράναζα (να βάλουμε καλά για να κρατήσουν ας πούμε AFAM) 50 ευρώ με κόστος εργασίας.
Και δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι...λόγω ώρας....
Αυτά μεταφράζονται....
0,0016 ευρώ ανα χιλιόμετρο για αλυσιδογράναζα
0,0083 ευρώ ανα χιλιόμετρο για μεγάλο σέρβις (x2 για τις 30.000)
0,0083 ευρώ ανα χιλιόμετρο για μικρό σέρβις (x3 για τις 30.000)
0,0050 ευρώ ανα χιλιόμετρο για τυπικό έλενχο (x10 για τις 30.000)
0,0200 ευρώ ανα χιλιόμετρο για λάδια (x15 για τις 30.000)
Άρα έχουμε 0,04 ευρώ κόστος ανα χιλιόμετρο χωρίς να έχω υπολογίσει μέσα λάστιχα γιατί δεν ξέρω....Αλλά εάν υποθέσουμε οτι πάντα λόγω εργασίας θέλουμε κάθε 30.000 χλμ ένα ζευγάρι λάστιχα (της προκοπής) με κόστος μέσο όρο 75 ευρώ έχουμε κόστος 0,0025 έξτρα.
Άρα πρέπει να μου δίνει εμένα για σέρβις 0.042 στο χιλιόμετρο.Με 150-180 χιλιόμετρα την μέρα πόσο;Ας πούμε οτι στα 150χλμ την μέρα είναι 6,37 ευρώ το σέρβις.Και για εμένα...+1 ευρώ ημερησίως για έκτακτες φθορές πχ ντίζες/ατέρμονες/πλαστικά απο πτώσεις που προκλήθηκαν στην εργασία,λάμπες κτλπ.Και για να τα στρογγυλέψουμε...Ας πούμε 7 ευρώ αποζημίωση στα 150 χιλιόμετρα.0,046 ανα χιλιόμετρο.Εκεί εγώ είμαι ικανοποιημένος.Για αρχή.
Εάν δουλεύει το κοντέρ μου μπορώ να διεκδικήσω αυτά τα λεφτά.
Τράβα να το πείς στους ιδιοκτήτες....Η στον νομοθέτη...
Ελπίζω να διαβάζει τουλάχιστον κανας υψηλόβαθμος πολιτικός μπας και....Αλλά δεν το βλέπω...

toyar
16/12/2018, 06:36
η αναλυση σου ειναι σωστη
στην πραγματικοτητα και να δωσει ο εργοδοτης 7 ευρω την ημερα επιπλεον για σερβις το μηχανακι ρημαδι θα παραμεινει γιατι τα λεφτα θα γινουν μεροκαματο
δεν υπαρχει καθορισμενος βασικος μισθος;
θα μπορουσαν απλα να υποχρεωσουν να ισχυει ο βασικος και στα delivery σαν κανονικος υπαλληλος και τα tips να πηγαινουν στην αγορα και συντηρηση του παπιου
αν εγω εχω ενα μικρο καφε δεν θελω να μπλεκω με μηχανακια σερβις τελη ασφαλειες κλπ
δινω τον βασικο αναλογικα με τις ωρες και οποιος θελει ερχεται με το μηχανακι του
κανω καπου λαθος;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/12/2018, 06:56
Εγω δεν μπορω να καταλαβω.Σε μια μικρη χωρα οπως η ελλαδα γιατι να υπαρχει αυτη η τεραστεια διαφορα στα ντελιβερι μεταξυ κρητης και υπολοιπης ελλαδας.Γιατι εμεις εδω περα να δουλευουμε με μηχανακι του μαγαζιου(ακομα και ενα μικρο σουβλατζιδικο) και εσεις να πρεπει να γαματε το μηχανακι σας που το εχετε πληρωσει.Εαν απλα τα ταχυφαγεια,κουριερ,καφε κτλπ ειχαν μηχανακι δικο τους και οχι δικο σας τωρα δε θα καναμε αυτη τη σηζητηση...Και μιλαω εγω που η κηρια δουλεια μου ηταν ντελιβερι για πολλα χρονια..

mia_zoi_kawa
16/12/2018, 08:54
@Παπασούζα η οικονομία των περισσότερων περιοχών της Ελλάδας δεν έχει σχέση με αυτήν της Κρήτης. Στην Κρήτη υπάρχει υπερβολικος τουρισμός ,βιομηχανική παραγωγή και αγροτική παραγωγή. Η οικονομία της είναι πολύπλευρη σε αντίθεση πχ με αυτήν της Ηπείρου. Τα δεδομενα είναι διαφορετικά και τα λεφτά βγαίνουν πολυ ποιο δύσκολα σε κάποιες περιοχές της χωρας. Η απελπισία του κόσμου να δουλέψει και να ζήσει μια αξιοπρεπή ζωή κάνει κάποιους εργοδότες να ζητάνε ότι θέλουν. Γιατί νομίζεις φεύγει ο κόσμος στο εξωτερικό;


@Τσολιά γράφω για πιστοποίηση γιατί απλά θεωρώ και εγώ ότι ο οδηγός- ντελιβερας δεν είναι ένας οποιοσδήποτε οδηγός αλλά ένας επαγγελματίας οδηγός. Εσύ ,οπως αποδεικνύεις εδώ μέσα μπορεί να αγαπάς τους δύο τροχούς και να είσαι τοσο συνειδητοποιημένος που να φοράς μέχρι και επικαλαμίδες όμως σαν εσένα δεν είναι πολλοί εκεί έξω. Υπάρχουν πολύς κόσμος που το κάνει από ανάγκη και ευκαιριακά και που δεν έχει ούτε την αγάπη αλλά ούτε και την κουλτούρα του μοτοσυκλετισμου.

o_gavros
16/12/2018, 11:51
@Τσολιά,
Σωστά όσα γράφεις αλλά κομματάκι αχρείαστα για εδώ κατα τη γνωμη μου.
το νόημα δεν είναι να πειστεί ο αναγνώστης του μοτο.γρ για τα επιμέρους του επαγγέλματος.
Η κουβέντα άνοιξε για τη νέα εγκύκλιο. Προφανώς έκανε και λίγο το ταξίδι της αλλά γενικά εκεί επικεντρώθηκε.
Και προς τα εκεί ας μείνει.

@μια_ζωη_καβα
Τι ακριβως εννοείς πιστοποίηση;
προς τα ποιόν;
και με τι σκοπό;


Επίσης,κάνεις λόγο για "αγάπη & κουλτούρα μοτοσυκλετισμού" ενώ αναφέρεσαι στο επάγγελμα.
Θα αντιλαμβάνεσαι ότι δεν πάνε όλοι οι ντελιβεράδες με ρομαντικές σκέψεις για την ως άνω κουλτούρα να κάνουν το μεροκάματο τους,ετσι;
Δουλειά είναι. ποια κουλτούρα μοτοσυκλετισμού και ποια αγάπη;
Κουλτούρα μοτοσυκλετισμού δεν βλέπουμε καλα καλά εδώ μέσα, όταν πχ βλέπουμε μοτοσυκλετιστές να εύχονται σε άλλους μοτοσυκλετιστές να τσακιστουν/να γίνουν αλοιφή/κλπ γκροτέσκα, επειδη τους πέρασαν στο δρόμο.