PDA

View Full Version : Volvo BLIS: Blind Spot Information System



yannis24
14/12/2018, 08:03
προχθες λοιπον εκει που ερχομουν στο γραφειο, ημουν πισω απο ενα volvo X60, κουτα.....πολυ καλο.....
και το χαζευα.....
παρατηρησα οτι οποτε το πλησιαζα, πισω, αριστερα, στον καθρεφτη του, αναβε κατι σαν λαμπακι ( σε σχημα τοξου)....
μια - δυο φορες....μου κινησε την περιεργεια......
Πηγα και απο την δεξια πλευρα...το ιδιο......( ο ανθρωπος θα νομιζε οτιτου την επεφτα !!!)χαχα

Εψαξα λοιπον και βρηκα, οτι σε καποια αυτοκινητα της η Volvo, διαθετει αυτο BLIS: Blind Spot Information System.
Βασικα, το συστημα, αυτο, ειδοποιει τον οδηγο, οτι καποιος κινειται στο σημειο που δεν το πιανουν οι καθρεφτες...(τυφλη γωνια)

Πολυ ενδιαφερον, και πολυ καλο για οσους οδηγουν μηχανες.....

Μπραβο τους......

δειτε το εδω :

https://www.youtube.com/watch?v=_WI4GArgz7c

https://www.media.volvocars.com/global/en-gb/media/photos/204608/blind-spot-information-blis-with-steer-assist

lykourgi
15/12/2018, 09:37
Το έχει και η Mercedes και λειτουργεί πραγματικά.

Πολύ καλό γι τους μοτοσυκλετιστές, στην πόλη.

xaotikos
15/12/2018, 21:51
Το έχουν αρκετά αυτοκίνητα πλέον ως έξτρα εξοπλισμό. Έχει κάμποσα χρόνια -το έχω δει σε audi a4 στην αρχική του έκδοση αλλά δεν δούλευε πολύ καλά γιατί είχε μόνο στο πίσω μέρος αισθητήρες και όχι στα πλαϊνά. Αρκετά καλό πάντως όπως πολλά τέτοια safety features (auto collision braking κλπ)

mad shark
15/12/2018, 23:26
παιδια ειναι πολι καλη πατεντα το σηστημα οντος τωρα το φορανε πολα αυτοκηνητα αλλα η πατεντα ειναι οντος της βολβο απο το 2007 καταχοριμενει

νεοσσός
15/12/2018, 23:40
Τα βλέπω συχνά σε αμάξια που περνάω μέσα στην κίνηση. Χτυπάει και στο δικό μου μάτι, διότι ξεχωρίζει το πορτοκαλί χρώμα στον καθρέφτη. Ενεργοποιείται μόνο όταν το αμάξι είναι εν κινήσει, δηλαδή δεν το βλέπεις σε διήθηση ανάμεσα σε σταματημένα αμάξια.

mad shark
15/12/2018, 23:47
Τα βλέπω συχνά σε αμάξια που περνάω μέσα στην κίνηση. Χτυπάει και στο δικό μου μάτι, διότι ξεχωρίζει το πορτοκαλί χρώμα στον καθρέφτη. Ενεργοποιείται μόνο όταν το αμάξι είναι εν κινήσει, δηλαδή δεν το βλέπεις σε διήθηση ανάμεσα σε σταματημένα αμάξια.

το σηστημα ενεργοποιητε με το που γιρισης τον διακοπρη στο αμαξι και χρισιμεβει και για οταν θες να ανιξης την πορτα και να βγεις εξω μην παραμαζεψης κανεναν φουκαρα μοτοσικλετηστη η ποδιλατι στον δρομο

harris_x
15/12/2018, 23:50
360 Virtual Urban Windscreen https://youtu.be/c98h41TkREA

see through bonnet https://youtu.be/L7j1daOk72c

νεοσσός
16/12/2018, 00:07
το σηστημα ενεργοποιητε με το που γιρισης τον διακοπρη στο αμαξι και χρισιμεβει και για οταν θες να ανιξης την πορτα και να βγεις εξω μην παραμαζεψης κανεναν φουκαρα μοτοσικλετηστη η ποδιλατι στον δρομο
Χρήσιμο και αυτό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει σε όλα τα αμάξια. Π.χ. η Volvo λέει "BLISS is activated once the car exceeds 6 mph" (https://youtu.be/_WI4GArgz7c?t=49).

toyar
16/12/2018, 06:40
ωραια ειναι αυτα
μονο που αν σου σπασουν τον καθρεφτη θες κανα 500αρικο:cry:

kostasagk
17/12/2018, 11:23
καμμια πενταετια πριν το ειδα σε ένα FORD Θηριο τζιπ στην αμερικη....ωραιο συστημα

BLiTzER
17/12/2018, 13:33
Όπως ειπώθηκε, όλα τα καλά, σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν τέτοιο σύστημα, όπως και συστήματα προστασίας πεζών, προειδοποίησης αλλαγής λωρίδας κτλ κτλ κτλ. Γενικώς, πάει προς τα κει η τεχνολογία των ηλεκτρονικών τα τελευταία χρόνια. Και καλά κάνει.

toyar
17/12/2018, 13:45
η τεχνολογια των ηλεκτρονικων κανει καλο στην τσεπη των κατασκευαστων γιατι πουλανε παμφθηνα μπλιμπλικια σε τρελες τιμες αντι να χρειαζεται να επενδυουν σε αληθινη εξελιξη
αν ενδιαφεροντουσαν για την οδικη ασφαλεια δεν θα γεμιζαν τα αυτοκινητα οθονες
ο οδηγος που δεν μπορει να κρατησει λωριδα η δεν κοιταει καθρεφτη δεν θα διορθωθει με λεντακια και μπαζερακια

BLiTzER
17/12/2018, 13:57
Δεν είναι όλα "λεντάκια και μπαζεράκια". Το σύστημα προειδοποίησης αλλαγής λωρίδας σου τρεμοπαίζει το τιμόνι όταν ξεφεύγεις και, αν χρειαστεί, διορθώνει κιόλας. Το σύστημα προστασίας πεζών αρχικά σε προειδοποιεί οπτικά/ηχητικά, αλλά, αν χρειαστεί, φρενάρει αυτόματα. Και άλλα πολλά. Είναι η σωστή κίνηση, καθώς το 90% των οδηγών είναι παντελώς κουλοί και ανίκανοι. Ναι, είμαστε πολύ κοντά στο να γίνουν τα πάντα αυτόματα, αλλά.

toyar
17/12/2018, 14:08
εγω βλεπω οτι προκαλουμε τον οδηγο να ασχολειται με οθονες και μετα βαζουμε αυτοματο φρεναρισμα γιατι μαλλον δεν θα δει τον πεζο

sniper
17/12/2018, 14:21
εγω βλεπω οτι προκαλουμε τον οδηγο να ασχολειται με οθονες και μετα βαζουμε αυτοματο φρεναρισμα γιατι μαλλον δεν θα δει τον πεζο

OK, ας γυρίσουμε τότε πίσω, που τα αμάξια είχαν έναν καθρέφτη στη θέση του οδηγού και μανιβέλα.

Γιατί ο μέσος οδηγός σήμερα δεν είναι με το κινητό στο χέρι (για μνμ, gps κλπ).

toyar
17/12/2018, 14:47
αμα θελουν οδικη ασφαλεια και ειναι μαγκες να κλειδωνουν τα κινητα οταν κινειται το οχημα
τα ατυχηματα ετσι γινονται οχι αμα πατησεις τη διαχωριστικη της λωριδας
ομως ειναι πολλα τα λεφτα και μεγαλα τα συμφεροντα

basilis_k6
17/12/2018, 15:00
αμα θελουν οδικη ασφαλεια και ειναι μαγκες να κλειδωνουν τα κινητα οταν κινειται το οχημα
τα ατυχηματα ετσι γινονται οχι αμα πατησεις τη διαχωριστικη της λωριδας
ομως ειναι πολλα τα λεφτα και μεγαλα τα συμφεροντα

αν ηξερες οτι μιλωντας στο κινητο θα φας κλήση μισο μηνιάτικο δεν θα μιλαγες. το θεμα ειναι οτι δεν θα φας γιατι δεν γράφουν. γενικα η τροχαια ειναι για κλωτσες και απορω πως δεν το βλέπει κανένας να τους συμμαζεψει.

toyar
17/12/2018, 15:08
αυτο ειναι ενα θεμα.....
το αλλο θεμα ειναι πως επιτρεπουν στα σημερινα αυτοκινητα να αποσπαται τοσο η προσοχη του οδηγου
καποτε η saab νομιζω ειχε ενα κουμπι που το βραδυ στο ταμπλω αν ηθελες σου αφηνε φωτισμενο μονο το ταχυμετρο

doctoras
17/12/2018, 16:53
Γιατι φιλε εαν κανεις χιλ.χιλιομετρα χρειάζεσαι περιβάλλον χρειάζεσαι 5 μπλιμπλικια που θα σου προσφέρουν ανεση στον αυτοκινητόδρομο.
Ομως συμφωνώ οι μαλακιες γίνονται εντος της πολης και εκει τα ποσοστα ειναι με την χρηση κινητου. Ακομη δεν έχουν καταγραφεί ατυχηματα λογο μπλιμπλικιων

OldMan
18/12/2018, 12:02
καταχοριμενει
Ενα 10λεπτακι τοφαγα αλλα σε καταλαβα..

harris_x
18/12/2018, 13:31
Δεν είναι όλα "λεντάκια και μπαζεράκια". Το σύστημα προειδοποίησης αλλαγής λωρίδας σου τρεμοπαίζει το τιμόνι όταν ξεφεύγεις και, αν χρειαστεί, διορθώνει κιόλας. Το σύστημα προστασίας πεζών αρχικά σε προειδοποιεί οπτικά/ηχητικά, αλλά, αν χρειαστεί, φρενάρει αυτόματα. Και άλλα πολλά. Είναι η σωστή κίνηση, καθώς το 90% των οδηγών είναι παντελώς κουλοί και ανίκανοι. Ναι, είμαστε πολύ κοντά στο να γίνουν τα πάντα αυτόματα, αλλά.

+675

7Tolis
18/12/2018, 14:32
Ωραίο σύστημα αυτό στους καθρέφτες. Το έχω τσεκάρει εν κινήσει και μπράβο τους. Πρέπει να φτιάξουν και ένα που θα ανάβουν τα φώτα αυτόματα βάσει ώρας.

GogosLux
18/12/2018, 14:47
...................... Πρέπει να φτιάξουν και ένα που θα ανάβουν τα φώτα αυτόματα βάσει ώρας.

για ποιο λόγο?? Το αυτοματο αναμα βαση φωτος ειναι οτι καλυτερο και υπεραρκετο !

Αυτο που τα σπαει ειναι το cruise control που προσαρμόζεται στην ταχύτητα του μπροστινου οχήματος - πολυ βοηθητικό σε πολλα χιλ οδήγησης και φυσικα αχρηστο εντος πολης

BLiTzER
18/12/2018, 15:16
για ποιο λόγο?? Το αυτοματο αναμα βαση φωτος ειναι οτι καλυτερο και υπεραρκετο !

Ακριβώς. Ανάβουν και στα τούνελ, σβήνουν εκτός, ακριβώς όταν τα χρειάζεσαι.

7Tolis
19/12/2018, 06:54
για ποιο λόγο?? Το αυτοματο αναμα βαση φωτος ειναι οτι καλυτερο και υπεραρκετο !

Αυτο που τα σπαει ειναι το cruise control που προσαρμόζεται στην ταχύτητα του μπροστινου οχήματος - πολυ βοηθητικό σε πολλα χιλ οδήγησης και φυσικα αχρηστο εντος πολης

Για τις γυναίκες που ξεχνούν να τα ανάψουν όταν αρχίζει να νυχτώνει,ή και οταν εχει ήδη νυχτώσει.

doctoras
19/12/2018, 07:13
Για τις γυναίκες που ξεχνούν να τα ανάψουν όταν αρχίζει να νυχτώνει,ή και οταν εχει ήδη νυχτώσει.

αυτό σου απάντησε υπάρχει η λειτουργία "auto" λες την γυναικά να το τοποθετήσει εκεί και να μην το ξανααγγίξει και ο υπεύθυνος αισθητήρας νυχτός αναλαμβάνει πότε θα ανάβει τα φώτα και πότε θα τα κλείσει

yannis24
19/12/2018, 08:22
και εγω στο auto το εχω......
δεν με εχει απασχολησει ποτε......ουτε τα κλεινω, ουτε τα ανοιγω.......

yannis24
19/12/2018, 08:24
Αυτο που τα σπαει ειναι το cruise control που προσαρμόζεται στην ταχύτητα του μπροστινου οχήματος - πολυ βοηθητικό σε πολλα χιλ οδήγησης και φυσικα αχρηστο εντος πολης

ειναι οντως φοβερο......πηγαινα Αθηνα-Κορινθο-αιγιο κτλ, και αλλαζα μονο λωριδες.........
Του εβαζες πχ ενα max speed 120κμ, και οποτε δεν ειχε αυτοκινητο μπροστα, πηγαινε μεχρι τοσο.....
πολυ καλο και ξεκουραστο συστημα........
ειδικα στα αυτοματα, που το ποδι σου μενεισχεδον ακινητο στο γκαζι.....

Panos76
19/12/2018, 08:29
Το ίδιο κάνεις και με τους υαλοκαθαριστήρες και ξεμπέρδεψες.

Να μην ανάβουμε φώτα, να μην ανοίγουμε υαλοκαθαριστήρες, να μην παρκάρουμε μόΝοι, να μην, να μην, έτσι έγινε το κεφάΛι πολτός.

doctoras
19/12/2018, 08:41
Το ίδιο κάνεις και με τους υαλοκαθαριστήρες και ξεμπέρδεψες.

Να μην ανάβουμε φώτα, να μην ανοίγουμε υαλοκαθαριστήρες, να μην παρκάρουμε μόΝοι, να μην, να μην, έτσι έγινε το κεφάΛι πολτός.

καλά αυτά δεν τα εφαρμόζουν επειδή μας λυπούνται αλλά γιατί επωφελούνται τις τεχνολογίας πουλάνε γκατζετάκια και βγάζουν κέρδος and the story goes

karateo
19/12/2018, 09:47
Αυτο που τα σπαει ειναι το cruise control που προσαρμόζεται στην ταχύτητα του μπροστινου οχήματος - πολυ βοηθητικό σε πολλα χιλ οδήγησης και φυσικα αχρηστο εντος πολης

Σε Golf που πήρα σαν όχημα αντικατάστασης (για σερβις όχι ζημιά :p )
ήταν αυτόματο με full extra.
Είχε άπειρες ρυθμίσεις (πόσο επιθετικό να είναι, τί αποστάσεις να αφήνει κλπ κλπ)

Του έβαζες μέγιστη ταχύτητα για πόλη και απλά κουνούσες το τιμόνι.
Όταν σταματούσε ο μπροστινός σταματούσε (και έσβηνε!), και ξεκινούσε μετά μόνο του μέχρι την ταχύτητα που του είχες δηλώσει!

Ήμουν λίγο χεσμένος βέβαια και το πόδι το είχα πάνω απο το φρένο αλλά είναι θέμα συνήθειας.

Ξεκούραστο αλλά πιστεύω ότι θα αυξήσει τα ατυχήματα με τον καιρό αφού δε θα βλέπει όσους πετάγονται κάθετα.

DoctoR_k6
19/12/2018, 09:50
Απαραιτητη προυποθεση γι αυτο το συστημα το αυτοματο κιβωτιο.

GogosLux
19/12/2018, 09:55
Το ίδιο κάνεις και με τους υαλοκαθαριστήρες και ξεμπέρδεψες.

Να μην ανάβουμε φώτα, να μην ανοίγουμε υαλοκαθαριστήρες, να μην παρκάρουμε μόΝοι, να μην, να μην, έτσι έγινε το κεφάΛι πολτός.

Προσωπικά ακομα και το πιο αργο στους υαλοκαθαριστήρες με ενοχλεί να κανει περα-δωθε συνέχεια και σπανια το εχω στο αυτοματο, μονο στην εθνική ή αν ειναι συνεχή βροχή μιας και οταν απλα ψιλοβρέχει και τρως και το σπρει των μπροστινών καταντάει κουραστικό χωρις καποιο φορεβο ώφελος.

Δεν νομιζω οτι αυτες οι ευκολίες συντήνουν στο "πολτός", σε αυτο πιο μεγάλο effect εχει το Fb και αλλα παρόμοια παρα αυτο.
Και η βοηθεια στο παρκινγκ δεν ειναι κακο, εμενα εχει καμερα πισω και αισθητήρες μπρος-πισω και δεν με χαλαει, δεν σημαινει οτι το αλλο αμαξι που εχω μονο αισθητήρες και μονο πίσω με ενοχλεί αλλα δεν βλεπω τον λόγο δεμονοποίησης.


Σε Golf που πήρα σαν όχημα αντικατάστασης (για σερβις όχι ζημιά :p )
ήταν αυτόματο με full extra.
Είχε άπειρες ρυθμίσεις (πόσο επιθετικό να είναι, τί αποστάσεις να αφήνει κλπ κλπ)

Του έβαζες μέγιστη ταχύτητα για πόλη και απλά κουνούσες το τιμόνι.
Όταν σταματούσε ο μπροστινός σταματούσε (και έσβηνε!), και ξεκινούσε μετά μόνο του μέχρι την ταχύτητα που του είχες δηλώσει!

Ήμουν λίγο χεσμένος βέβαια και το πόδι το είχα πάνω απο το φρένο αλλά είναι θέμα συνήθειας.

Ξεκούραστο αλλά πιστεύω ότι θα αυξήσει τα ατυχήματα με τον καιρό αφού δε θα βλέπει όσους πετάγονται κάθετα.

Το εχω σε Passat αυτοματο και ειναι εξαιρετικό ΑΛΛΑ δεν ειναι να το χρησιμοποιείς μεσα στην πολη, ειναι για επαρχιακο και εθνικές.

Μεσα στην πόλη ειναι αχρηστο και ισως και επικίνδυνο.

Σε καθε περιπτωση την χρήση και τον τρόπο της τεχνολογίας την επιλέγει ο άνθρωπος, τουλαχιστον προς το παρόν :D

BLiTzER
19/12/2018, 09:57
Απαραιτητη προυποθεση γι αυτο το συστημα το αυτοματο κιβωτιο.


[...]δεν ειναι να το χρησιμοποιείς μεσα στην πολη, ειναι για επαρχιακο και εθνικές.

Μεσα στην πόλη ειναι αχρηστο και ισως και επικίνδυνο.

Αυτό. Το cruise control εφευρέθηκε για ταξίδια, ανοιχτούς δρόμους, μεγάλες ευθείες. Βάζεις 6η, ρυθμίζεις ταχύτητα και αράζεις. Μέσα στην πόλη έτσι κι αλλιώς δεν κουράζεσαι κρατώντας κάποιο πόδι σταθερό.

karateo
19/12/2018, 10:17
Αυτό που λέω είναι για την πόλη και είναι πάρα πολύ ξεκούραστο αφού δεν κρατάς το πόδι ούτε στο φρένο ούτε να πατάς λίγο γκάζι.
Μιλάμε για μποτιλιάρισμα όχι ροή (αν και εκεί κρατά αποστάσεις).

Δεν το δοκίμασα πολύ για να βρώ κάποιο bug και ήταν ωραία έκπληξη.


raffic Jam Assist και Emergency Assist.
Συνεχίστε ακόμα και με αργή ροή της κυκλοφορίας.
Λινκ προς τα κάτω στη σελίδα
https://www.volkswagen.gr/el/models/new-golf.html#home




Το σύστημα Traffic Jam Assist χρησιμοποιεί συστήματα όπως Adaptive Cruise Control ACC και Lane Assist (Σύστημα υποβοήθησης διατήρησης λωρίδας κυκλοφορίας) για να διευκολύνει την κίνηση σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης. Το Golf σας θα παρακολουθεί τη πορεία του προπορευόμενου οχήματος και αυτόματα θα ενεργοποιεί το γκάζι και τα φρένα στα όρια του συστήματος. Το σύστημα διατηρεί το όχημα στη λωρίδα κυκλοφορίας.

Το σύστημα υποβοήθησης έκτακτης ανάγκης Emergency Assist ενεργοποιείται αυτόματα εάν δεν ανιχνευτεί κάποια ενέργεια του οδηγού, ούτε υπάρξει αντίδραση παρά την όποια προειδοποίηση. Στη συνέχεια, το σύστημα προσπαθεί να παροτρύνει τον οδηγό και να προειδοποιήσει τους επιβάτες και τους άλλους χρήστες του δρόμου με κραδασμούς στα πεντάλ φρένου, ακουστικές προειδοποιήσεις, χρήση φώτων αλάρμ και ομαλές κινήσεις στο τιμόνι. Εάν ο οδηγός εξακολουθεί να αγνοεί τις προειδοποιήσεις, το όχημα σταματά με ελεγχόμενο τρόπο. Έτσι μπορούν να αποτρέπονται τα ατυχήματα εντός των ορίων του συστήματος.

BLiTzER
19/12/2018, 10:21
Ναι, δεν οδηγούμε αυτοκίνητα γυναικών/πόλης.

Panos76
19/12/2018, 10:22
Δεν νομιζω οτι αυτες οι ευκολίες συντήνουν στο "πολτός", σε αυτο πιο μεγάλο effect εχει το Fb και αλλα παρόμοια παρα αυτο.



Το δεύτερο σαφώς, αλλά και με τα υπόλοιπα έχω την αίσθηση πως αργά και σταθερά - αυτό το λίγο, λίγο είναι σου λέω μεγάλη πονηριά ♫ - συνηθίζεις κάτι και το θεωρείς δεδομένο, χωρίς να χρειάζεται να κρατάς σε εγρήγορση τις αισθήσεις σου. Ίσως αυτό μακροπρόθεσμα δεν είναι καλό.


Ps: προσπάθησε να οδηγήσεις ένα κατάνα ή ένα 2002 (https://www.imcdb.org/i465290.jpg)σε βρεγμένο και μετά κάνε το ίδιο με κάτι αντίστοιχο σύγχρονο. Ποιο θα σε κάνει να ιδρώσεις; :D

karateo
19/12/2018, 10:23
Ναι, δεν οδηγούμε οικογενειακά αυτοκίνητα.



Ναι, δεν οδηγούμε αυτοκίνητα γυναικών/πόλης.


άσχετο!
και δε το έσωσες!

BLiTzER
19/12/2018, 10:23
Το δεύτερο σαφώς, αλλά και με τα υπόλοιπα έχω την αίσθηση πως αργά και σταθερά - αυτό το λίγο, λίγο είναι σου λέω μεγάλη πονηριά ♫ - συνηθίζεις κάτι και το θεωρείς δεδομένο, χωρίς να χρειάζεται να κρατάς σε εγρήγορση τις αισθήσεις σου. Ίσως αυτό μακροπρόθεσμα δεν είναι καλό.

Επειδή οι περισσότεροι οδηγοί στην Ελλάδα είναι σε πλήρη εγρήγορση όταν οδηγούν. :lol: :lol: :lol:


άσχετο!
και δε το έσωσες!

Καθόλου άσχετο και το διόρθωσα γιατί δεν ήταν αρκετά προσβλητικό την πρώτη φορά. :lol:

Panos76
19/12/2018, 10:26
Επειδή οι περισσότεροι οδηγοί στην Ελλάδα είναι σε πλήρη εγρήγορση όταν οδηγούν. :lol: :lol: :lol:


:lol:


έτερον εκάτερον

karateo
19/12/2018, 10:29
Καθόλου άσχετο και το διόρθωσα γιατί δεν ήταν αρκετά προσβλητικό την πρώτη φορά. :lol:

πιές ενα καφέ και ξαναδιάβασε τον τίτλο του νήματος
μετά διάβασε το ποστ μου, την απάντηση σου την 1η, την απάντηση μου και παραδέξου ότι έκανες λάθος ή γράφεις για να γράφεις :p

BLiTzER
19/12/2018, 10:33
πιές ενα καφέ και ξαναδιάβασε τον τίτλο του νήματος
μετά διάβασε το ποστ μου, την απάντηση σου την 1η, την απάντηση μου και παραδέξου ότι έκανες λάθος ή γράφεις για να γράφεις :p

Δεν πίνω καφέ. Ο τίτλος του νήματος είναι το σύστημα τυφλών σημείων του κολοσσού που λέγεται VOLVO κι εσύ μίλησες για μια αυτόματη αηδία πόλης της κατασκευάστριας λαδιέρων. Τι ακριβώς θες να πεις;

karateo
19/12/2018, 10:48
Εγώ απάντησα σε αυτό
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156139&page=2&p=2970500#post2970500
και είπα αυτό που είπα.

Εσύ κατάλαβες λάθος, σε διόρθωσα και μετά πέταξες μία πρόταση εκτός τόπου και χρόνου.

Αλλά σου τελείωσε ο χρόνος μου οπότε πές ΟΚΕΙ όλα καλά. :wave2:

7Tolis
19/12/2018, 10:52
αυτό σου απάντησε υπάρχει η λειτουργία "auto" λες την γυναικά να το τοποθετήσει εκεί και να μην το ξανααγγίξει και ο υπεύθυνος αισθητήρας νυχτός αναλαμβάνει πότε θα ανάβει τα φώτα και πότε θα τα κλείσει
Άρα υπάρχει. Δε το ήξερα καν.

DoctoR_k6
19/12/2018, 11:55
Αισθητηρας βροχης κ καθρεπτων απο τα καλυτερα...
Αξια ανεκτιμητη σε μεγαλο ταξιδι με βροχη να μην χρειαζεται να παιζεις με τις σκαλες (η οχι) αν εχεις αμαξι μπροστα η επειδη αυξομειωνεται η ενταση της βροχης.

K για τους hardcore απλα μην τα βαλετε ''μεσα'' στην παραγγελια σας. :p

cityfly
19/12/2018, 13:13
Ωραίο σύστημα αυτό στους καθρέφτες. Το έχω τσεκάρει εν κινήσει και μπράβο τους. Πρέπει να φτιάξουν και ένα που θα ανάβουν τα φώτα αυτόματα βάσει ώρας.

Υπάρχει. Και υπάρχει και σύστημα που σβήνει τα μεγάλα αν εντοπίσει άλλο όχημα από απέναντι.
Της παναγιάς τα μάτια υπάρχουν αλλά δεν είναι στάνταρ.

OldMan
20/12/2018, 12:04
Της παναγιάς τα μάτια υπάρχουν αλλά δεν είναι στάνταρ.
Προφανως ρε Μανωλακη..

Αλλο πληρωνεις για εξτρα ματιων της Τσαμπίκας, αλλο για της Γρηγορούσας, αλλο για της Σουμελά, κ.λ.π.

spyrval
20/12/2018, 12:40
Προφανως ρε Μανωλακη..

Αλλο πληρωνεις για εξτρα ματιων της Τσαμπίκας, αλλο για της Γρηγορούσας, αλλο για της Σουμελά, κ.λ.π.

Η Γρηγορούσα δεν ασχολείται με αξεσουάρ, μόνο με κινητήρες.

harris_x
20/12/2018, 12:44
Άρα υπάρχει. Δε το ήξερα καν.

μέχρι και αυτόματη εναλλαγή από μικρή σε μεγάλη σκάλα και vice versa :winka:

Bowleno
20/12/2018, 14:09
Υπάρχει. Και υπάρχει και σύστημα που σβήνει τα μεγάλα αν εντοπίσει άλλο όχημα από απέναντι.
Της παναγιάς τα μάτια υπάρχουν αλλά δεν είναι στάνταρ.

Λεφτά άμα υπάρχουν, έχουν και αισθητήρα που ανιχνεύει αν ίδρωσες και βγαίνει μια/ένας χοντρή/μαύρος/κινέζος (αναλόγως παραγγελίας :D ) να σου κάνει αέρα.....:lol:

toyar
20/12/2018, 14:18
ολα αυτα ειναι απλουστατα και φθηνοτατα ηλεκτρονικα τα οποια πωλουνται ως τεχνολογια αιχμης σε τιμες οτι ναναι με ταμπελα την ασφαλεια

BLiTzER
20/12/2018, 14:18
Λεφτά άμα υπάρχουν, έχουν και αισθητήρα που ανιχνεύει αν ίδρωσες και βγαίνει μια/ένας χοντρή/μαύρος/κινέζος (αναλόγως παραγγελίας :D ) να σου κάνει αέρα.....:lol:

Υπάρχει σύστημα που ανιχνεύει αν είσαι κουρασμένος και σε προειδοποιεί, ενθαρρύνοντάς σε να κάνεις στην άκρη, να σταματήσεις και να ξεκουραστείς. :p

sniper
20/12/2018, 14:22
Υπάρχει σύστημα που ανιχνεύει αν είσαι κουρασμένος και σε προειδοποιεί, ενθαρρύνοντάς σε να κάνεις στην άκρη, να σταματήσεις και να ξεκουραστείς. :p

Κινεζιά θα είναι. Αν ήταν έξυπνοι, θα σε άφηναν να κοιμηθείς με την ησυχία σου και θα σε πήγαινε το αμάξι μόνο του εκεί που θες.

BLiTzER
20/12/2018, 14:24
Πιθανότατα υπάρχει κι αυτό, στον εξοπλισμό για γυναίκες, μαζί με τους αισθητήρες παρκαρίσματος και το start/stop.

νεοσσός
20/12/2018, 21:31
Αυτό που λέω είναι για την πόλη και είναι πάρα πολύ ξεκούραστο αφού δεν κρατάς το πόδι ούτε στο φρένο ούτε να πατάς λίγο γκάζι.
Μιλάμε για μποτιλιάρισμα όχι ροή (αν και εκεί κρατά αποστάσεις).
Πώς γίνεται να συμφωνούμε σε τόσα τελικά; Ήξερα ότι υπάρχει στο ηλεκτρικό e-Golf, δεν ήξερα ότι το έχουν και στο θερμικό μοντέλο, αλλά γιατί όχι; Επειδή έχω φάει χρόνια από τη ζωή μου σε μποτιλιάρισμα σε αμάξι, θα ήθελα πολύ κάτι τέτοιο. Είναι ό,τι πρέπει για μποτιλιαρισμένους δρόμους. Κι αν πάμε σε αυτόνομα οδηγούμενα αμάξια, ακόμα καλύτερα.

Αν μιλάμε για συνθήκες χαμηλής κυκλοφορίας, είτε για επαρχιακούς δρόμους, τότε δε χρειάζεται. Ακόμα και η αλλαγή των ταχυτήτων είναι ευχάριστη. Αν είσαι όμως ώρες στο 1η-νεκρά-1η-2α-νεκρά, κλπ, μετά από κάποια χρόνια θέλεις αυτόματο κιβώτιο, traffic jam assist και αυτόνομη οδήγηση. Αν έχεις δίκυκλο, αλλάζει το πράμα. :)

peterTHErider
21/12/2018, 00:13
οτι υπαρχει για την ασφαλεια και την ανεση μας μονο καλο ειναι.
ειδικα σε αυτα που αναφερεστε που τα εχουν τα βολβο αλλα και ολα πλεον τα καλουτσικα αυτοκινητα και πανω οπως το αυτοματο φρεναρισμα ειναι σωτηριο!ειδικα μεσα στην πολη!
το adaptive cruise control ειναι απο τις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΕΣΕΙΣ που μπορεις να εχεις στο ταξιδι.επισης πολυ βοηθητικο ειναι και το αυτοματο στριψιμο στην εθνικη.ναι,το αμαξι στριβει μονο του διαβαζοντας τις διαγραμμισεις.εσυ απλα ακουμπας το τιμονι και παει κυριολεκτικο μονο του.καλα,για το αυτοματο κιβωτιο δεν το συζητω καν.οποιος θελει να ανακατευει κατσαρολες μπορει και στο μαγειρεμα.
καμερες γυρω γυρω και αισθητηρες κανουν την ζωη μας πολυ ευκολη σε παρκαρισματα και στενα περασματα.
αν δεν τα εχεις χρησιμοποιησει ολα αυτα δεν το καταλαβαινεις την χρησιμοτητα τους.
ακομα και τα απλα οπως keyless entry και ηλεκτρικο πορτπαγκαζ σου κανουν την μερα ευκολοτερη.
κυριοι ειμαστε στο 2018 προς 2019.