PDA

View Full Version : Αγορά middleweight naked



Alexkokki
22/12/2018, 01:17
Γειά σας παιδιά είμαι 29 και θελω απτον νεο χρόνο να παρω δίπλωμά και να πάρω μηχανή. Την ηλικία την αναφέρω γιατί θέλω και εκεί γνώμες. Έχω ακούσει ότι αν δεν οδηγείς από μικρός μηχανή όσο μεγαλώνεις δεν μπορείς να διαχειριστείς τον τελείως διαφορετικό κόσμο της μηχανής. Βέβαια από 18 ειμαι πολλές ώρες με το αμάξι (ειμαι διανομέας) οποτε έχω κάποια εμπειρία στα τρελά των ελληνικών δρόμων.
Για την επιλογή μηχανής τώρα. Έχω δει πολλές που με έχουν γοητεύσει η κάθε μία για διαφορετικό λόγο. Αυτό που ψάχνω είναι να είναι οικονομική όσο γίνεται στη κατανάλωση αλλά να μπορώ και να έχω μια (συγκρατημένη) δύναμη κυρίως Εκτός πόλης. Γι'αυτό και έχω δει ότι τα riding modes με τη χαρτογράφηση βοηθάνε στις εναλλαγές του "ύφους " οδήγησης. Οπότε σας λέω τι έχω κατά νου και αν θέλετε προσθεστε
1)Suzuki SV 650:value for money και πολύ καλή κατανάλωση αλλά χωρίς χαρτογραφηση και traction control
2)Honda CB300r νταξει εμφανισιακα το αγαπημενο μου.. Δεν έχει χαρτογράφηση και δεν έχει και gear indicator που για νέο αναβάτη νομίζω είναι αναγκαίο. Περιμενω το 650r τον απριλιο αλλα ουτε και αυτο θα χει χαρτογράφηση Επίσης γύρω στα 5.000 παίρνω το 1) με τα δίπλα κυβικα
3)aprilia shiver 900 ίσως αυτό που τα έχει όλα απλά είναι 900 κυβικα.1η μηχανή ξέρω γω μη σκοτωθω. Επίσης από κατανάλωση δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα .καλή εμφάνιση αλλά δε τρελαινομαι
4)ducati monster 821 νταξ ο απολυτος έρωτάς. Απλα να σκασω 11.000 ειναι αδύνατον θα πρεπει να παω με δοσεις και λεω αξιζει να πληρωσω τοσο ακριβα το brand?επίσης έχω ακούσει ότι ζεσταίνεται πολύ
Έχω τσεκάρει mt-07 z650 και τα αποκλείω.
Σόρρυ για το σεντόνι απλά έχω φάει σκαλωμα και θελω να γουστάρω για καιρό ίσως και για χρόνια με τη 1η μου μηχανή.
Ευχαριστώ

rainmike
22/12/2018, 01:33
Γειά σας παιδιά είμαι 29 και θελω απτον νεο χρόνο να παρω δίπλωμά και να πάρω μηχανή. Την ηλικία την αναφέρω γιατί θέλω και εκεί γνώμες. Έχω ακούσει ότι αν δεν οδηγείς από μικρός μηχανή όσο μεγαλώνεις δεν μπορείς να διαχειριστείς τον τελείως διαφορετικό κόσμο της μηχανής. Βέβαια από 18 ειμαι πολλές ώρες με το αμάξι (ειμαι διανομέας) οποτε έχω κάποια εμπειρία στα τρελά των ελληνικών δρόμων.
Για την επιλογή μηχανής τώρα. Έχω δει πολλές που με έχουν γοητεύσει η κάθε μία για διαφορετικό λόγο. Αυτό που ψάχνω είναι να είναι οικονομική όσο γίνεται στη κατανάλωση αλλά να μπορώ και να έχω μια (συγκρατημένη) δύναμη κυρίως Εκτός πόλης. Γι'αυτό και έχω δει ότι τα riding modes με τη χαρτογράφηση βοηθάνε στις εναλλαγές του "ύφους " οδήγησης. Οπότε σας λέω τι έχω κατά νου και αν θέλετε προσθεστε
1)Suzuki SV 650:value for money και πολύ καλή κατανάλωση αλλά χωρίς χαρτογραφηση και traction control
2)Honda CB300r νταξει εμφανισιακα το αγαπημενο μου.. Δεν έχει χαρτογράφηση και δεν έχει και gear indicator που για νέο αναβάτη νομίζω είναι αναγκαίο. Περιμενω το 650r τον απριλιο αλλα ουτε και αυτο θα χει χαρτογράφηση Επίσης γύρω στα 5.000 παίρνω το 1) με τα δίπλα κυβικα
3)aprilia shiver 900 ίσως αυτό που τα έχει όλα απλά είναι 900 κυβικα.1η μηχανή ξέρω γω μη σκοτωθω. Επίσης από κατανάλωση δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα .καλή εμφάνιση αλλά δε τρελαινομαι
4)ducati monster 821 νταξ ο απολυτος έρωτάς. Απλα να σκασω 11.000 ειναι αδύνατον θα πρεπει να παω με δοσεις και λεω αξιζει να πληρωσω τοσο ακριβα το brand?επίσης έχω ακούσει ότι ζεσταίνεται πολύ
Έχω τσεκάρει mt-07 z650 και τα αποκλείω.
Σόρρυ για το σεντόνι απλά έχω φάει σκαλωμα και θελω να γουστάρω για καιρό ίσως και για χρόνια με τη 1η μου μηχανή.
Ευχαριστώ

Απο ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα μαθήματα αρα δεν πολυ είσαι υποψιασμένος.Για το αν θα μάθεις μη μασάς, αν αφιερώσεις χρόνο μια χαρά θα μάθεις
απλά σε μεγαλύτερες ηλικίες ο χρόνος πιέζει περισσότερο.
Για την πρώτη σου μηχανή απέφυγε το καινούριο γιατι θα τη ρίξεις και είναι κρίμα πόσο μάλλον ένα 821.Πάρε κάτι φτηνό και ελαφρύ με καλή μεταπωλητική αξία.
Ξεκίνα μαθήματα δες πώς θα πάει και εδώ είναι όλα τα παιδιά για ότι χρειαστείς. :beer:

Alexkokki
22/12/2018, 01:55
Απο ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα μαθήματα αρα δεν πολυ είσαι υποψιασμένος.Για το αν θα μάθεις μη μασάς, αν αφιερώσεις χρόνο μια χαρά θα μάθεις
απλά σε μεγαλύτερες ηλικίες ο χρόνος πιέζει περισσότερο.
Για την πρώτη σου μηχανή απέφυγε το καινούριο γιατι θα τη ρίξεις και είναι κρίμα πόσο μάλλον ένα 821.Πάρε κάτι φτηνό και ελαφρύ με καλή μεταπωλητική αξία.
Ξεκίνα μαθήματα δες πώς θα πάει και εδώ είναι όλα τα παιδιά για ότι χρειαστείς. :beer:

Προτάσεις?εννοώ για ελαφρύ και με μεταπωλητικη αξία.

lleonidas
22/12/2018, 02:03
Καλωσόρισες στο forum, με το καλό να πάρεις το δίπλωμα!
Έχοντας αποκλείσει τα MT-07, Z650 και τα πιο δυνατά γυμνά των 110+ ίππων(ΜΤ-09, St.triple, GSXS 750, Z800/Z900), οι επιλογές σου είναι είτε το cb300 ως entry level είτε η αναμονή για το cb650r. Αφού σου αρέσει όμως και το sv, είναι μια καλή επιλογή για μεταχειρισμένο ή καινούριο.
Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στα KTM 390 Duke, Kawasaki Er6.
Ενδιαφέρεσαι μόνο για γυμνό;

gerokost
22/12/2018, 07:48
Καλωσήρθες.

1) Μήν κολλάς στις χαρτογραφήσεις, η μόνη χαρτογράφηση που έχεις είναι το δεξί σου χέρι και το τί μυαλά κουβαλάς.
2) Βλέπω ότι σ αρέσουν γυμνά με στρογγυλό φανάρι γενικά, οπότε μιας που δεν έχεις και εμπειρία απο 2κυκλο, θα σου πρότεινα να πάς για ένα μτχ CB500 πρώτα (σαν αυτά που κάναν μάθημα οι σχολές), και αφού δείς τι παίζει, αποφασίζεις.
3) Τα ΜΤ/Ζ , τα έχεις αποκλείσει για τον παραπάνω, ή άλλο λόγο ?

Alexkokki
22/12/2018, 10:50
Ναι μόνο γυμνό. Πολύ καλο το KTM αλλά πολύ επιθετική εμφάνιση. Δλδ πάω για κατι πιο "γήινο ",κατά βάση με στρογγυλό φανάρι, ή να μην είναι πολύ supersport εμφανισιακά αν με πιάνεις...

Alexkokki
22/12/2018, 10:53
Καλωσήρθες.

1) Μήν κολλάς στις χαρτογραφήσεις, η μόνη χαρτογράφηση που έχεις είναι το δεξί σου χέρι και το τί μυαλά κουβαλάς.
2) Βλέπω ότι σ αρέσουν γυμνά με στρογγυλό φανάρι γενικά, οπότε μιας που δεν έχεις και εμπειρία απο 2κυκλο, θα σου πρότεινα να πάς για ένα μτχ CB500 πρώτα (σαν αυτά που κάναν μάθημα οι σχολές), και αφού δείς τι παίζει, αποφασίζεις.
3) Τα ΜΤ/Ζ , τα έχεις αποκλείσει για τον παραπάνω, ή άλλο λόγο ?

Ναι κυρίως για τη χαρτογράφηση Και λόγω εμφάνισης. Όχι ότι είναι άσχημα αλλά το sv που είναι σ'αυτη την οικογένεια είναι και πιο ωραίο (λόγω στρογγυλου φαναριου για μένα) και λίγο πιο φθηνό και πιο οικονομικό στη κατανάλωση

o_gavros
22/12/2018, 11:32
Καλώς να ορίσεις στον κόσμο των 2 τροχών.
Δείχνεις αρκετά μπερδεμένος (αναφερεις μιντλγουεητ γυμνα αλλά βάζεις απο 300 μέχρι 900κ.ε. στο ζύγι) αλλά αυτό είναι και λογικό.
+1 στο μεταχειρισμένο πρώτο σου. όχι ότι sony και ντε θα το τσακίσεις το καινούριο,απλά έχει περισσότερες πιθανότητες ως νούμπι.

Γυμνα με στρογγυλό φανάρι μεσσαία, πολλά.
το cb500 εξαιρετικό, τα Bros επίσης, το ερ5 της Καβα, το παλιο χόρνετ 600 και η λίστα δε σταματα.

Α και κατι ακόμα που το διαβάζουμε πολύ απο νέους εδω.
Βγάλε απο το μυαλό σου ότι κουβαλάς πολύ εμπειρία στο δρόμο με αμάξι. Δεν θα σε βοηθήσει εδώ.
Είναι άλλος (πολύ πιο εκτεθειμένος) κόσμος το μηχανάκι, οπότε και αναγκάζεσαι να προσέχεις περισσότερα πράγματα.
Με το καλό το δίπλωμα και εδω ειμαστε.

Alexkokki
22/12/2018, 12:01
Καλώς να ορίσεις στον κόσμο των 2 τροχών.
Δείχνεις αρκετά μπερδεμένος (αναφερεις μιντλγουεητ γυμνα αλλά βάζεις απο 300 μέχρι 900κ.ε. στο ζύγι) αλλά αυτό είναι και λογικό.
+1 στο μεταχειρισμένο πρώτο σου. όχι ότι sony και ντε θα το τσακίσεις το καινούριο,απλά έχει περισσότερες πιθανότητες ως νούμπι.

Γυμνα με στρογγυλό φανάρι μεσσαία, πολλά.
το cb500 εξαιρετικό, τα Bros επίσης, το ερ5 της Καβα, το παλιο χόρνετ 600 και η λίστα δε σταματα.

Α και κατι ακόμα που το διαβάζουμε πολύ απο νέους εδω.
Βγάλε απο το μυαλό σου ότι κουβαλάς πολύ εμπειρία στο δρόμο με αμάξι. Δεν θα σε βοηθήσει εδώ.
Είναι άλλος (πολύ πιο εκτεθειμένος) κόσμος το μηχανάκι, οπότε και αναγκάζεσαι να προσέχεις περισσότερα πράγματα.
Με το καλό το δίπλωμα και εδω ειμαστε.

Το ότι έχω εμπειρία με το αμάξι το λέω ως αντισταθμιστικο παράγοντα στο ότι δεν έχω ακουμπήσει μηχανή. Το ξέρω ότι είναι τελείως διαφορετικός κόσμος. 2 φορές ανέβηκα σε μια kle ενός φίλου μου 1η-2α και ένιωσα σαν εξωγήινος. Σε πάρκινγκ τώρα μιλάμε. Φαντάσου στο δρόμο. Απλά λόγω αμαξιού βλέπω τα κούλα.Αυτο ήθελα να πω. Βλέπω πως μεταχειρίζονται τις μηχανές τα αμάξια. Και το αντίστροφο. Βλέπω ότι πρέπει να ξεχάσω οτι έχει ο άλλος στοπ οποτε περναω γιατί έχω αμάξι οποτε και να με στουκαρει απλά θα με πληρώσει γιατί θα φταίει. Με τη μηχανή δεν υπάρχουν έχω προτεραιότητα. Τετοια πραγματάκια δλδ κοιτάω τώρα.θα κοιτάξω αυτά που μου πες (και το άλλο το παιδί για την cb500).θενξ

o_gavros
22/12/2018, 12:04
Α γεια σου.
Με το μηχανακι,ειδικά στο αστικό τοπίο το τι προβλέπει ο κ.ο.κ. με το τι κάνεις είναι πολλές φορές διαφορετικο.
Σαν άγραφο νομο επεδίωξε το "να φτάσω".

katsar
22/12/2018, 12:36
Καλημέρα .Αν και ''κουτάκιας'' μου αρέσει η νοοτροπία σου,'' Με τη μηχανή δεν υπάρχουν έχω προτεραιότητα.'' κτλ.
Στα του θέματος σου τώρα, όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι μηχανόβιοι μην κολλάς σε χαρτογραφήσεις κινητήρα κτλ απαραίτητα,όχι πως δεν είναι καλοδεχούμενα αλλά εκατομμύρια αναβάτες μάθαμε χωρίς αυτά,χωρίς abs κτλ.
Από τις 4 επιλογές που έγραψες μου αρέσει πολύ το Sv650 σαν μότο για εσένα,καλή τιμή σε καινούργιο ,ωραίο Look ρετρο επιθετικό,στρίβει καλά λένε (έχω δει φωτογραφίες μέλους του φόρουμ,δεν το καβάλησα),γενικά affordable που λένε και στην εξωτική Ηλεία

300cc μότο δεν θα αγόραζα ποτέ αλλά δεν θα είναι η πρώτη μου μοτο οπότε ίσως για νεοεισερχόμενο να είναι καλή επιλογή,από την άλλη 6 χιλιάρικα για 300cc moto;;;Ειδικά αφού λες ότι θέλεις να γουστάρεις ίσως και για χρόνια το μοτόρι.Θα αρχίσουν σιγά σιγά και οι πιο μεγάλες εκδρομές..

Στο κόστος τώρα υπολόγισε και τον εξοπλισμό του αναβάτη έτσι;Κράνος,ένα μπουφαν κτλ, καλό θα ήταν,(πολύ καλό δηλαδη) να παρακολουθήσεις και μερικά μαθήματα ,γίνονται στην Αθήνα συχνά-πυκνά.
Καλό είναι να κάνουμε όνειρα,μας κρατάνε ζωντανούς,πάρε με το καλό πρωτα το δίπλωμα σου.Οι πρώτες βόλτες μέσα στην κίνηση ίσως σε τρομάξουν λίγο αλλά συνηθίζεις πολύ γρήγορα.

Καλές βόλτες όπου και να καταλήξεις ,σε ζηλεύω (με την καλή έννοια) όπως και οποιονδήποτε που έχει αυτές τις ανησυχίες ,περιμένω πως και πως την μέρα που θα ανοίξω το δικό μου ποστ :rolleyes:

Alexkokki
22/12/2018, 15:29
Καλημέρα .Αν και ''κουτάκιας'' μου αρέσει η νοοτροπία σου,'' Με τη μηχανή δεν υπάρχουν έχω προτεραιότητα.'' κτλ.
Στα του θέματος σου τώρα, όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι μηχανόβιοι μην κολλάς σε χαρτογραφήσεις κινητήρα κτλ απαραίτητα,όχι πως δεν είναι καλοδεχούμενα αλλά εκατομμύρια αναβάτες μάθαμε χωρίς αυτά,χωρίς abs κτλ.
Από τις 4 επιλογές που έγραψες μου αρέσει πολύ το Sv650 σαν μότο για εσένα,καλή τιμή σε καινούργιο ,ωραίο Look ρετρο επιθετικό,στρίβει καλά λένε (έχω δει φωτογραφίες μέλους του φόρουμ,δεν το καβάλησα),γενικά affordable που λένε και στην εξωτική Ηλεία

300cc μότο δεν θα αγόραζα ποτέ αλλά δεν θα είναι η πρώτη μου μοτο οπότε ίσως για νεοεισερχόμενο να είναι καλή επιλογή,από την άλλη 6 χιλιάρικα για 300cc moto;;;Ειδικά αφού λες ότι θέλεις να γουστάρεις ίσως και για χρόνια το μοτόρι.Θα αρχίσουν σιγά σιγά και οι πιο μεγάλες εκδρομές..

Στο κόστος τώρα υπολόγισε και τον εξοπλισμό του αναβάτη έτσι;Κράνος,ένα μπουφαν κτλ, καλό θα ήταν,(πολύ καλό δηλαδη) να παρακολουθήσεις και μερικά μαθήματα ,γίνονται στην Αθήνα συχνά-πυκνά.
Καλό είναι να κάνουμε όνειρα,μας κρατάνε ζωντανούς,πάρε με το καλό πρωτα το δίπλωμα σου.Οι πρώτες βόλτες μέσα στην κίνηση ίσως σε τρομάξουν λίγο αλλά συνηθίζεις πολύ γρήγορα.

Καλές βόλτες όπου και να καταλήξεις ,σε ζηλεύω (με την καλή έννοια) όπως και οποιονδήποτε που έχει αυτές τις ανησυχίες ,περιμένω πως και πως την μέρα που θα ανοίξω το δικό μου ποστ :rolleyes:

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Και για τις συμβουλές.Μαλλον για sv 650 αν δεν πάρω μεταχειρισμένο.

Alexkokki
22/12/2018, 15:30
Α λοιπόν βρήκα μεταχειρισμένο KTM 390 15' που είναι πιο ωραίο κατ'εμέ απ'το καινούργιο και καινούργιο το Daytona R310.Ποια η γνώμη σας?

lleonidas
22/12/2018, 15:50
Από τη στιγμή που έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις KTM ή Suzuki και μάλιστα καινούριο, δεν υπάρχει λόγος να κοιτάζεις Daytona, κατά την άποψή μου :)
Όσο για το δίλημμα 390 Duke ή sv650...καλό θα είναι να τα οδηγήσεις αν μπορείς και τα δύο(ή έστω να τα καβαλήσεις) διότι είναι δεδομένο ότι θα βρεις διαφορές!


Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Και για τις συμβουλές.Μαλλον για sv 650 αν δεν πάρω μεταχειρισμένο.
Και το sv βρίσκεται ελαφρώς μεταχειρισμένο, αν θέλεις να γλιτώσεις κάποια χρήματα.

karateo
23/12/2018, 13:48
Εφόσον μιλάμε για 0 εμπειρία εγώ θα έπαιρνα το δίπλωμα και μετά θα έβρισκα να νοικιάσω.
Απο παπάκι μέχρι ss.
Βάλε και τη full extra ασφάλεια και δές τι σου κάνει κλικ.

Αν νιώθεις άνετα παίρνεις και απο test drive.

Σίγουρα με ABS και μεταχειρισμένο να μπορείς να πειραματιστείς με λιγότερο άγχος.

rainmike
23/12/2018, 14:18
Εφόσον μιλάμε για 0 εμπειρία εγώ θα έπαιρνα το δίπλωμα και μετά θα έβρισκα να νοικιάσω.
Απο παπάκι μέχρι ss.
Βάλε και τη full extra ασφάλεια και δές τι σου κάνει κλικ.

Αν νιώθεις άνετα παίρνεις και απο test drive.

Σίγουρα με ABS και μεταχειρισμένο να μπορείς να πειραματιστείς με λιγότερο άγχος.

Θέλει 1 χρόνο να έχεις το δίπλωμα για να μπορεις να νοικιάσεις όχημα
Που νοικιάζουν ss?Εκτός αν χρειαστεί να μεταναστεύσει στο miami

karateo
23/12/2018, 16:28
Θέλει 1 χρόνο να έχεις το δίπλωμα για να μπορεις να νοικιάσεις όχημα
Που νοικιάζουν ss?Εκτός αν χρειαστεί να μεταναστεύσει στο miami

Για τον 1 χρόνο δε το ξέρω.
Ας πάει για test drive αν τον αφήνουν εκεί.

Για το ss όπως και το παπάκι προφανώς είναι για να δείξω τη γκάμα! :eek:


Γενικά, αυτό που λέω είναι να δοκιμάσει τί του κάνει κλικ.
Όχι μόνο στο μάτι αφού δεν έχει διανύσει σε 2τροχο ούτε 1 χιλιόμετρο!

ptc
23/12/2018, 18:36
Γενικά, αυτό που λέω είναι να δοκιμάσει τί του κάνει κλικ.
Όχι μόνο στο μάτι αφού δεν έχει διανύσει σε 2τροχο ούτε 1 χιλιόμετρο!

Ε, προφανως ρε συ. Γιατι, ειναι κανεις που αγοραζει μηχανη χωρις να την οδηγησει ή εστω να ανεβει πανω της;

Oh wait... :D

karateo
23/12/2018, 20:30
ναί!
αυτόν που δε τον νοιάζει να την πουλήσει σε 6 μήνες και το έχει αποφασίσει πρίν την αγορά!

άσε που αυτός που λές έχει περίπου 18 χρόνια εμπειρίας

αλλά το ζητούμενο είναι να την πούμε στον άλλο?
1ο σου ποστ στο νήμα και αντί να τον βοηθήσεις μου τη λές?

Alexkokki
23/12/2018, 20:41
Παιδιά chill. Δεν έχω εμπειρία ώστε και να κάτσω σε μηχανή μετά το δίπλωμα δεν θα χω κριτική σκέψη για να αποφασίσω αν η εν λόγω μηχανή είναι βολική κτλπ. Οπότε θα πάρω μια μεταχειρισμενη και βλέπουμε.βρηκα στα μεταχειρισμένα μια monster 696 του 11 με 45.000 km Και λέω να πάω προς τα κει. Βέβαια διάβασα ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για νέο αναβατη μια monster αλλά εκτός το ότι τις γουστάρω μόνο που τις βλέπω, τον πρώτο καιρό θα μαι τόσο χεσμεντε που θα την καβαλάω στην γειτονιά μου οποτε θα τη συνηθίσω. Βασικά με οποιαδήποτε μηχανή και αν επιλέξω αυτό θα κανω...

ptc
23/12/2018, 20:52
αλλά το ζητούμενο είναι να την πούμε στον άλλο?
1ο σου ποστ στο νήμα και αντί να τον βοηθήσεις μου τη λές?

Δηλαδη εσυ που προτεινες να οδηγησει ενοικιαζομενο (ενω δεν γινεται να νοικιασει) βοηθας; :p
Αραξε και ασε τους moderators να κρινουν αν καποιο σχολιο δεν εχει θεση στη συζητηση. :wave2:


@Alexkokki
Το monsterακι ωραια μηχανη παντως. Θα σου τα πει καλυτερα κι ο rainmike που το εχει. Με το καλο ο,τι παρεις!

rainmike
23/12/2018, 21:34
Παιδιά chill. Δεν έχω εμπειρία ώστε και να κάτσω σε μηχανή μετά το δίπλωμα δεν θα χω κριτική σκέψη για να αποφασίσω αν η εν λόγω μηχανή είναι βολική κτλπ. Οπότε θα πάρω μια μεταχειρισμενη και βλέπουμε.βρηκα στα μεταχειρισμένα μια monster 696 του 11 με 45.000 km Και λέω να πάω προς τα κει. Βέβαια διάβασα ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για νέο αναβατη μια monster αλλά εκτός το ότι τις γουστάρω μόνο που τις βλέπω, τον πρώτο καιρό θα μαι τόσο χεσμεντε που θα την καβαλάω στην γειτονιά μου οποτε θα τη συνηθίσω. Βασικά με οποιαδήποτε μηχανή και αν επιλέξω αυτό θα κανω...
Αγορίνα μου καλά σε έκοψα εγώ ducatisti:lol:Σοβαρά τώρα το 696 είναι μια χαρά μηχανάκι για νέο αναβάτη.
Ειναι πολυ ελαφρύ ευέλικτο ροπάτο και γενικά βοηθάει τον αναβάτη.Αν το πας ψόφια σκορτσάρει αρκετά .Γκάζια τρελά δεν έχει αλλά σαν νεος οδηγός δεν τα θες κιολας.Απο περιφερειακά
φρένο δυνατο και προοδευτικό αναρτήσεις όχι κάτι σουπερ αλλα για βολτες και πολη μια χαρά.Να ξες ότι τα σερβις ψιλοπονανε στα ντουκάτι ,καθε 12000 χλμ κανα 400αρι θα φευγει στο χαλαρο.
Αν σε ενδιαφέρει πάνε σε ενα εξουσιοδοτημένο να στο τσεκάρουν.Με 45000 χλμ πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά τι θα πρέπει να αλλάξεις γιατι τα αναλώσιμα δεν ειναι και τα πλεον φτηνά.
Πάντως μη μασας μονστερ υπάρχουν να φανε και οι κοτες
Για οτι χρειαστείς εδώ θα είμαστε

νεοσσός
23/12/2018, 21:42
Ε, προφανως ρε συ. Γιατι, ειναι κανεις που αγοραζει μηχανη χωρις να την οδηγησει ή εστω να ανεβει πανω της;
Παρών. Ο λόγος αναφέρθηκε ήδη:

Δεν έχω εμπειρία ώστε και να κάτσω σε μηχανή μετά το δίπλωμα δεν θα χω κριτική σκέψη για να αποφασίσω αν η εν λόγω μηχανή είναι βολική κτλπ.

Είχα οδηγήσει τρεις μοτοσυκλέτες της σχολής οδηγών και η εμπειρία μου ήταν ελάχιστη. Ουσιαστικά όταν αγόρασα μοτοσυκλέτα κλήθηκα ο ίδιος να αποδεχτώ ότι αυτό που πήρα είναι όπως είναι και θα πρέπει να προσαρμοστώ ο ίδιος σε αυτό. Φυσικά είχα περάσει πάνω από ένα χρόνο ψάχνοντας τι μου αρέσει, να διαβάζω τεχνικά χαρακτηριστικά για να αποκτήσω άποψη και να ρωτάω τους πάντες που οδηγούσαν μοτοσυκλέτα για τη γνώμη τους. Με ελάχιστη εμπειρία, όση θεωρία και να έχεις διαβάσει, δεν μπορείς να αξιολογήσεις σημαντικές παραμέτρους.


Οι Monster αρέσουν και σε εμένα. Ειδικά η 797 white με το κόκκινο πλαίσιο. Επειδή όμως ανέφερες δύο φορές οικονομικά όρια, ήτοι την τιμή κτήσης και την κατανάλωση, πρόσεξε το πιο πάνω post όπου αναφέρθηκε το υψηλό κόστος των service. Με το Monster θα πληρώνεις περισσότερα χρήματα για συντήρηση από ένα αυτοκίνητο, ενώ υπάρχουν μοτοσυκλέτες με πιο οικονομικά service. Μάλιστα σε μοτοσυκλέτα 45.000 χιλιομέτρων, το πιο πιθανό είναι να έχεις τακτικά υψηλό κόστος συντήρησης.

Δεν αναφέρθηκε σε αυτό το νήμα το σημαντικότερο: Πρώτα υπολογίζεις το κόστος του απαραίτητου χειμερινού και θερινού εξοπλισμού ασφαλείας (κράνος, μπουφάν x 2, γάντια x 2, παντελόνι, μποτάκια ή μπότες x 2), ήτοι τουλάχιστον 800 ευρώ, μετά το κόστος των μαθημάτων και της εξέτασης, ύστερα το κόστος της ασφάλειας και τέλος το κόστος της μοτοσυκλέτας. Δεν έχει νόημα να ορίζεις τον προϋπολογισμό σου για μοτοσυκλέτα, αν δεν έχεις υπολογίσει το υψηλό κόστος των προαπαιτούμενων για να κυκλοφορείς ασφαλής και νόμιμος.

ptc
23/12/2018, 21:57
Παρών. Ο λόγος αναφέρθηκε ήδη:


Ρε σεις, γιατι τα παιρνετε ολα τοις μετρητοις; Πειραγμα στον καρατεκα ηταν, που συμβουλευει τους αλλους να δοκιμαζουν τις μηχανες ενω ο ιδιος εκλεισε καινουρια μηχανη στα τυφλα. Αν και δεν τον βλεπω να πολυπαιρνει απο αστεια. Παρεμπιπτοντως, συμφωνω απολυτα μαζι σου και με τον OP. Οσο λιγοτερη η εμπειρια τοσο λιγοτερη και η χρησιμοτητα του test ride, αφου δεν εχεις ουσιαστικα μετρο συγκρισης για να καταλαβεις τι ειναι καλο και τι οχι.

Ριχνοντας μια ματια στα 696 του car παντως αυτο με τα 45k δεν το βλεπω και το πιο value for money που παιζει. Εκτος κι αν ξερουμε κατι για τη συγκεκριμενη μηχανη που σε οδηγει προς τα εκει (πχ να ειναι γνωστου).

rainmike
23/12/2018, 22:19
Καλά κάνεις και κοιτάς αλλά χωρίς καθόλου εμπειρία ούτε καν σε σχολή παίζεις τελείως στα τυφλά.
Παίζει να ερωτευτείς και το hornet η το gsr 600 της σχολής που λέει ο λόγος.Αποψή μου ,ένα 250 αράκι η
ένα 300 αρακι παίζει να σε ανεβάσει πολύ γρηγορότερα σε αυτοπεποιθηση απο ένα 600 αρι.
Το κρατάς ένα χρόνο το δίνεις.Για να καταλάβεις το μονστερ το ανταλλαξα με εμπορο, του εδωσα ενα
νιντζα 250 πηρα το μονστερ.Το μονστερ το χε ενα χρονο πριν το δώσει. Το νιντζακι μου εφυγε σε ενα μηνα.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά

Alexkokki
23/12/2018, 22:25
Ρε σεις, γιατι τα παιρνετε ολα τοις μετρητοις; Πειραγμα στον καρατεκα ηταν, που συμβουλευει τους αλλους να δοκιμαζουν τις μηχανες ενω ο ιδιος εκλεισε καινουρια μηχανη στα τυφλα. Αν και δεν τον βλεπω να πολυπαιρνει απο αστεια. Παρεμπιπτοντως, συμφωνω απολυτα μαζι σου και με τον OP. Οσο λιγοτερη η εμπειρια τοσο λιγοτερη και η χρησιμοτητα του test ride, αφου δεν εχεις ουσιαστικα μετρο συγκρισης για να καταλαβεις τι ειναι καλο και τι οχι.

Ριχνοντας μια ματια στα 696 του car παντως αυτο με τα 45k δεν το βλεπω και το πιο value for money που παιζει. Εκτος κι αν ξερουμε κατι για τη συγκεκριμενη μηχανη που σε οδηγει προς τα εκει (πχ να ειναι γνωστου).

Ευχαριστώ που το τσεκαρες. Η αλήθεια είναι ότι την μηχανή τη θέλω για ώρες αιχμής καθημερινες που με το αμάξι ταλαιπωριεμαι και και φυσικά τα σουκου αν έχει ωραία μέρα να απολαμβάνω οδήγηση. Το θέμα είναι να πάρω μηχανή να γλιτώσω και κάποια χρήματα μακροπρόθεσμα έχοντας και το αμάξι.Τωρα αν είναι να σκάω τόσα λεφτά για service-συντήρηση (έχω seat Ibiza 150 hp και βλαστημησα που πήγα σε εξουσιοδοτημένο και έσκασα 250αρα) και να μου βγαίνει περισσότερο από ένα αμάξι τότε δύσκολο το monsteraki. Νόμιζα ότι το service κοστίζει πιο λίγο στη μηχανή. Αλλά λογικό βέβαια έχω ακούσει ότι η Ducati θεωρείται η "Porsche " των μηχανών...

karateo
23/12/2018, 22:26
Δηλαδη εσυ που προτεινες να οδηγησει ενοικιαζομενο (ενω δεν γινεται να νοικιασει) βοηθας; :p
Αραξε και ασε τους moderators να κρινουν αν καποιο σχολιο δεν εχει θεση στη συζητηση. :wave2:


εγώ είχα την πρόθεση να βοηθήσω
βλέπεις τη χαοτική μας διαφορά?


@OP
ή βρίσκεις να οδηγήσεις μετά το δίπλωμα ή αγοράζεις κάτι που μπορεί να πουλήσεις μετά απο 500χλμ.
Μή ξοδευτείς παραπάνω.
Και όπως σου είπαν ο εξοπλισμός ασφάλειας για σένα είναι 110% απαραίτητος.



Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι και με 0 εμπειρία κάνοντας 500χλμ σε πόλη-εθνική-επαρχιακό
καταλαβαίνεις μιά χαρά τη διαφορά street - on/off - scooter κλπ κλπ.

Μήν το πάω παρακάτω να χρειαστεί και κανένα super market :D

rainmike
23/12/2018, 22:31
φίλε μου μην παρεις monster για να είσαι μονιμως πρωτη δευτερα.Το μηχανάκι είναι αερόψυκτο ειδικά το καλοκαίρι θα ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες
θα χάνεις λάδια απο παντου απο τσιμούχες και φλάτζες που έχουν ξεραθεί από τη ζέστη.Ασε που θα καις τα άντερα σου δεν αξιζει πραγματικά

o_gavros
23/12/2018, 23:04
Ρε συ καρατεκα;
Αλήθεια συμβουλεψες κάποιο νέο να πάρει νοικιαρικο;;;
Στο μότο.γρ;;;
Ρε σεις,είπαμε...
Να έχουμε και λίγο αίσθηση του που γράφουμε.

νεοσσός
23/12/2018, 23:05
Το θέμα είναι να πάρω μηχανή να γλιτώσω και κάποια χρήματα μακροπρόθεσμα έχοντας και το αμάξι.Τωρα αν είναι να σκάω τόσα λεφτά για service-συντήρηση (έχω seat Ibiza 150 hp και βλαστημησα που πήγα σε εξουσιοδοτημένο και έσκασα 250αρα) και να μου βγαίνει περισσότερο από ένα αμάξι τότε δύσκολο το monsteraki. Νόμιζα ότι το service κοστίζει πιο λίγο στη μηχανή. Αλλά λογικό βέβαια έχω ακούσει ότι η Ducati θεωρείται η "Porsche " των μηχανών...
Χρήματα θα χάσεις σίγουρα. Δύσκολα θα βρεις μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού με χαμηλό κόστος service. Μόνο αν πάρεις παπί ή scooter μέχρι 300 κυβικά, δε θα σου φύγουν πολλά χρήματα. Οι μοτοσυκλέτες γενικά έχουν ακριβά service και κόστος χρήσης (ασφάλεια, λάστιχα, εξοπλισμός ασφαλείας). Ακόμα και η κατανάλωση καυσίμου είναι συγκρίσιμη με αμάξι σε πολλά μοντέλα μοτοσυκλετών μεσαίου κυβισμού.

Άρα, αν ο στόχος σου είναι η οικονομία, θα πρέπει να πας σε παπί. Διαφορετικά σε scooter ή μοτοσυκλέτα μέχρι 300cc, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι μπορείς να γλιτώσεις πολλά λεφτά σε σχέση με το να είχες μόνο αυτοκίνητο.

ptc
23/12/2018, 23:10
Για τη χρηση που λες ξεχνας ντουκατια και λοιπα "εξωτικα". Το SV650 θα σε καλυψει, ειναι αξιοπιστο και εχει αραιη συντηρηση. Παντως επειδη εθιξες το θεμα οικονομια, η αληθεια ειναι πως ιδανικα θα ηταν να πηγαινες σε λιγοτερα κυβικα. Αυτο το εχεις υποψιν;

https://www.car.gr/13473516-sym-wolf-300-19

νεοσσός
23/12/2018, 23:18
Ακόμα και με το Wolf (μου αρέσει το προηγούμενο 250άρι), αν υπολογίσεις το κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας, συνυπολογίζοντας τη χρονική και χιλιομετρική απαξίωσή της, το κόστος της ασφάλειας, των τελών κυκλοφορίας, το κόστος του εξοπλισμού ασφαλείας που θέλει κι αυτός ανανέωση, τα service, το κόστος της αλλαγής ελαστικών ανά δύο χρόνια το πολύ, δε νομίζω ότι μπορεί να βγει κάποιος κερδισμένος οικονομικά, αν αποφασίσει να συντηρεί αμάξι και μοτοσυκλέτα, αντί να συντηρεί μόνο το αμάξι. Εκτός αν πάρει παπί ή κανένα CBF125.

katsar
24/12/2018, 01:11
Όπως τα λένε είναι,η μοτο θέλει λάστιχα,λάδια,ρουλεμάν σε τιμόνια τροχούς κτλ πολύ πιο συχνα από το αυτοκίνητο αν την κυκλοφορείς,αν κάνεις μια βόλτα κάθε σ/κ αλλάζει το πράμα.Εξαρτάτε από την βόλτα και πάλι βεβαια,εγώ πχ έκανα το '18 περίπου 12.000 χλμ,βάλε αλλαγή λάδια κάθε 3.000 από 4 λίτρα, φθορές σε ελαστικά,αλυσίδες τζιτζιλι μιτζιλι,ε γάματα που λένε.

karateo
24/12/2018, 08:25
Ρε συ καρατεκα;
Αλήθεια συμβουλεψες κάποιο νέο να πάρει νοικιαρικο;;;
Στο μότο.γρ;;;
Ρε σεις,είπαμε...
Να έχουμε και λίγο αίσθηση του που γράφουμε.

Εγώ τον έκοψα ότι ψάχνει οικονομία... Να δω πού θα καταλήξει...

Alexkokki
24/12/2018, 14:16
Εγώ τον έκοψα ότι ψάχνει οικονομία... Να δω πού θα καταλήξει...

Μάλλον στο sv650...οικονόμικο,ωραίο σχετικά vfm

BLiTzER
24/12/2018, 14:17
1)Suzuki SV 650:value for money και πολύ καλή κατανάλωση αλλά χωρίς χαρτογραφηση και traction control
2)Honda CB300r νταξει εμφανισιακα το αγαπημενο μου.. Δεν έχει χαρτογράφηση και δεν έχει και gear indicator που για νέο αναβάτη νομίζω είναι αναγκαίο. Περιμενω το 650r τον απριλιο αλλα ουτε και αυτο θα χει χαρτογράφηση Επίσης γύρω στα 5.000 παίρνω το 1) με τα δίπλα κυβικα
3)aprilia shiver 900 ίσως αυτό που τα έχει όλα απλά είναι 900 κυβικα.1η μηχανή ξέρω γω μη σκοτωθω. Επίσης από κατανάλωση δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα .καλή εμφάνιση αλλά δε τρελαινομαι
4)ducati monster 821 νταξ ο απολυτος έρωτάς. Απλα να σκασω 11.000 ειναι αδύνατον θα πρεπει να παω με δοσεις και λεω αξιζει να πληρωσω τοσο ακριβα το brand?επίσης έχω ακούσει ότι ζεσταίνεται πολύ
Έχω τσεκάρει mt-07 z650 και τα αποκλείω.

SV650. Χαρτογραφήσεις και traction control δε σου χρειάζονται. Μάθε να οδηγείς σωστά.

basilis_k6
24/12/2018, 15:15
Μεταχειρισμένο 250αρι που κυκλοφορεί πολυ και πουλιεται ευκολα. Απο ιδιωτη με ενα 2500αρι και τα λεμε του χρονου.

Alexkokki
24/12/2018, 15:16
SV650. Χαρτογραφήσεις και traction control δε σου χρειάζονται. Μάθε να οδηγείς σωστά.

Συγγνώμη αλλά αποτι διαβάζω το traction control βοηθάει στην ασφάλεια του αναβάτη καθώς ρυθμίζει την πρόσφυση του τροχού στο οδόστρωμα (Εκτός των άλλων).Οπότε το θεωρώ λίγο άστοχο το "μαθε να οδηγείς σωστά " όταν έχει να κάνει με νέες τεχνολογίες που βοηθάνε τον αναβάτη. Είναι σαν να μένω στην Ισλανδία και να μου λες "μη πάρεις αμάξι με ABS στα χιόνια,μαθε να φρενάρεις "

BLiTzER
24/12/2018, 15:18
Συγγνώμη αλλά αποτι διαβάζω το traction control βοηθάει στην ασφάλεια του αναβάτη καθώς ρυθμίζει την πρόσφυση του τροχού στο οδόστρωμα (Εκτός των άλλων).Οπότε το θεωρώ λίγο άστοχο το "μαθε να οδηγείς σωστά " όταν έχει να κάνει με νέες τεχνολογίες που βοηθάνε τον αναβάτη. Είναι σαν να μένω στην Ισλανδία και να μου λες "μη πάρεις αμάξι με ABS στα χιόνια,μαθε να φρενάρεις "

Ναι, ακριβώς το ίδιο είναι. Πολύ πετυχημένη αναλογία.

Εντάξει, πάρε κάτι με traction control τότε. Γιατί έβαλες το SV 650 και το CBR στη λίστα, αφού δεν έχουν αυτά που θες; Η απάντηση ήταν βάσει της δικής σου λίστας.

Alexkokki
24/12/2018, 15:28
Ναι, ακριβώς το ίδιο είναι. Πολύ πετυχημένη αναλογία.

Εντάξει, πάρε κάτι με traction control τότε. Γιατί έβαλες το SV 650 και το CBR στη λίστα, αφού δεν έχουν αυτά που θες; Η απάντηση ήταν βάσει της δικής σου λίστας.

Δεν είπα ότι είναι ακριβώς το ίδιο ούτε ότι έχουν την ίδια αξία. Απλά λέω ότι είναι καλοδεχούμενες οι τεχνολογίες που βοηθάνε τον αναβάτη.Επισης στη λίστα έβαλα και με ΤC (Shiver 900).

MG-KTiNoS
24/12/2018, 15:31
Πάρε ένα ΧΤ 500 και μια καλή ασφάλεια ζωής.
Μόλις φας αρκετές τούμπες και νομίζεις πως έμαθες
πέτατο
και πάρε το Απρίλια σίβερ 900 αν θες ακόμα να κάνεις μηχανάκι

υγ1
Μην πάρεις ΚΑΝΕΝΑ μηχανάκι 2ο χέρι από ΚΑΝΕΝΑ έμπορο
μόνο από φίλο ή γνωστό ή τέλος πάντως σοβαρό άνθρωπο

υγ2
Δεν είμαι κακός, ρεαλιστής είμαι.

BLiTzER
24/12/2018, 15:35
Δεν είπα ότι είναι ακριβώς το ίδιο ούτε ότι έχουν την ίδια αξία. Απλά λέω ότι είναι καλοδεχούμενες οι τεχνολογίες που βοηθάνε τον αναβάτη.Επισης στη λίστα έβαλα και με ΤC (Shiver 900).

Ναι, αλλά μας δίνεις μια λίστα με 4 μηχανάκια που σ'αρέσουν, σου προτείνουμε το ένα από αυτά και η απάντηση είναι "αυτό δεν έχει traction control, το οποίο θεωρώ απαραίτητο". Σκέψου το λίγο και ξαναέλα. :p

Καλοδεχούμενες είναι, ναι. Απαραίτητες, όμως, δεν είναι. Κατ'εμέ. Και το SV 650 είναι η καλύτερη επιλογή από αυτά που πρότεινες, για έναν αρχάριο αναβάτη, για τη χρήση και την οικονομία που θες και με προοπτική να το κρατήσεις 3, 4, 5 χρόνια εύκολα, χωρίς να το βαρεθείς. Αν θεωρείς το TC απαραίτητο, κακώς έβαλες στη λίστα σου αυτό το μηχανάκι. Αν δεν το θεωρείς απαραίτητο, μεγειές. ;)

Aprilia δε θα πρότεινα σε κανέναν, όχι μόνο σε αρχάριο για πρώτο μηχανάκι. :lol: Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δεν παίρνεις ούτε Ducati. Όταν, μετά από μερικά χρόνια, ξέρεις ακριβώς τι θες και τι παίρνεις, τότε το ξανασκέφτεσαι.

Alexkokki
24/12/2018, 15:54
Ναι, αλλά μας δίνεις μια λίστα με 4 μηχανάκια που σ'αρέσουν, σου προτείνουμε το ένα από αυτά και η απάντηση είναι "αυτό δεν έχει traction control, το οποίο θεωρώ απαραίτητο". Σκέψου το λίγο και ξαναέλα. :p

Καλοδεχούμενες είναι, ναι. Απαραίτητες, όμως, δεν είναι. Κατ'εμέ. Και το SV 650 είναι η καλύτερη επιλογή από αυτά που πρότεινες, για έναν αρχάριο αναβάτη, για τη χρήση και την οικονομία που θες και με προοπτική να το κρατήσεις 3, 4, 5 χρόνια εύκολα, χωρίς να το βαρεθείς. Αν θεωρείς το TC απαραίτητο, κακώς έβαλες στη λίστα σου αυτό το μηχανάκι. Αν δεν το θεωρείς απαραίτητο, μεγειές. ;)

Aprilia δε θα πρότεινα σε κανέναν, όχι μόνο σε αρχάριο για πρώτο μηχανάκι. :lol: Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δεν παίρνεις ούτε Ducati. Όταν, μετά από μερικά χρόνια, ξέρεις ακριβώς τι θες και τι παίρνεις, τότε το ξανασκέφτεσαι.

Που είπα "αυτό δεν έχει traction control, το οποίο θεωρώ απαραίτητο".Απλα ήθελα να τονίσω ότι η εκμάθηση της οδήγησης δεν αντικαθιστα τα τεχνολογικά προτερήματα που μπορεί να έχουν κάποιες μηχανές.Οταν λες "μαθε να οδηγας " είναι σαν να λες ότι αν πάρω εξαρχής κάτι με TC δε θα μάθω να οδηγαω,το οποίο θεώρησα λίγο άστοχη τοποθέτηση και γιαυτο το ανελυσα. Τεσπα όλα καλά, Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

BLiTzER
24/12/2018, 16:01
Ναι, η εκμάθηση της οδήγησης κάνει ακριβώς αυτό. Καθιστά άχρηστα τα βοηθήματα. Γιατί βοηθήματα είναι, όχι "τεχνολογικά προτερήματα". Μάντεψε γιατί εφευρέθηκαν αυτά τα βοηθήματα εξ αρχής. Δε θα απαντήσω, θα σε αφήσω να το σκεφτείς.

Ναι, αν πάρεις κάτι με TC και το σύστημα επεμβαίνει συχνά, σημαίνει ότι δεν ξέρεις να οδηγείς. Αν έχει διακοσμητικό ρόλο, δεν υπήρχε λόγος να το έχεις έτσι κι αλλιώς. Αλλά ας μην κάνουμε αυτή τη συζήτηση, γιατί, προφανώς, το θέμα είναι υποκειμενικό. Εγώ, προσωπικά, θεωρώ παντελώς άχρηστο το TC σε μηχανάκι 70 αλόγων. Πιθανότατα και σε μεγαλύτερα.

Το θέμα, ωστόσο, είναι απλά ότι το SV είναι η καλύτερη επιλογή στη λίστα σου. Αν θεωρείς το TC deal breaker, πας αλλού. Αλλά μην ελπίζεις ότι θα βρεις πολλά, καλά TC (και χαρτογραφήσεις!) σε οικονομικά, μέσης κατηγορίας μηχανάκια. Σε αφήνω να μαντέψεις, ξανά, γιατί συμβαίνει αυτό. :p

rainmike
24/12/2018, 16:04
Που είπα "αυτό δεν έχει traction control, το οποίο θεωρώ απαραίτητο".Απλα ήθελα να τονίσω ότι η εκμάθηση της οδήγησης δεν αντικαθιστα τα τεχνολογικά προτερήματα που μπορεί να έχουν κάποιες μηχανές.Οταν λες "μαθε να οδηγας " είναι σαν να λες ότι αν πάρω εξαρχής κάτι με TC δε θα μάθω να οδηγαω,το οποίο θεώρησα λίγο άστοχη τοποθέτηση και γιαυτο το ανελυσα. Τεσπα όλα καλά, Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Καλά στα λεει ο ο μοντεχρήστος.Ειδικά στην εκμαθηση μοτοσικλέτας πρέπει να μάθεις χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα.
Η λογική είναι να μάθεις απο τα λάθη σου αν συνέχεια επεμβαίνει το ηλεκτρονικό πως θα καταλάβεις οταν κανεις λάθος?
Μην μπαινεις στη λογική του να νομίζεις αλλο η θεωρια και αλλο η πράξη.Θα δεις με τι μηχανακι θα κανεις μαθήματα και θα καταλαβεις

Alexkokki
24/12/2018, 16:05
Ναι, η εκμάθηση της οδήγησης κάνει ακριβώς αυτό. Καθιστά άχρηστα τα βοηθήματα. Γιατί βοηθήματα είναι, όχι "τεχνολογικά προτερήματα". Μάντεψε γιατί εφευρέθηκαν αυτά τα βοηθήματα εξ αρχής. Δε θα απαντήσω, θα σε αφήσω να το σκεφτείς.

Ναι, αν πάρεις κάτι με TC και το σύστημα επεμβαίνει συχνά, σημαίνει ότι δεν ξέρεις να οδηγείς. Αν έχει διακοσμητικό ρόλο, δεν υπήρχε λόγος να το έχεις έτσι κι αλλιώς. Αλλά ας μην κάνουμε αυτή τη συζήτηση, γιατί, προφανώς, το θέμα είναι υποκειμενικό. Εγώ, προσωπικά, θεωρώ παντελώς άχρηστο το TC σε μηχανάκι 70 αλόγων. Πιθανότατα και σε μεγαλύτερα.

Το θέμα, ωστόσο, είναι απλά ότι το SV είναι η καλύτερη επιλογή στη λίστα σου. Αν θεωρείς το TC deal breaker, πας αλλού. Αλλά μην ελπίζεις ότι θα βρεις πολλά καλά TC (και χαρτογραφήσεις!) σε οικονομικά, μέσης κατηγορίας μηχανάκια. Σε αφήνω να μαντέψεις, ξανά, γιατί συμβαίνει αυτό. :p

Όχι έτσι όπως το θέτεις,απ'τη στιγμή που έχεις εμπειρία δε μπορώ να εκφέρω άποψη.Οταν με το καλό μπω στη φάση θα ρθω να διαφωνήσουμε!:D

νεοσσός
24/12/2018, 16:47
Το traction control και οι χαρτογρφήσεις δεν υπάρχουν ακόμα σε πολλές μοτοσυκλέτες μέτριας ισχύος και τιμής, οπότε περιορίζεις πολύ τις επιλογές σου αν το θεωρείς απαραίτητο.

Δεν είναι πολύ σημαντικά σε μοτοκλέτες κάτω από 80 ίππους. Σε αντίθεση με το ABS, δεν τα θεωρώ απαραίτητα σε αυτή την κατηγορία. Δεν προσπαθώ να τα απαξιώσω, αλλά υπάρχουν πιο σημαντικά χαρακτηριστικά στα οποία θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου.

Για αρχή κάνε πολλά μαθήματα οδήγησης, οδήγα μόνο ήρεμος και ξεκούραστος και ξόδεψε πολλά χρήματα σε ένδυση προστασίας αναβάτη.

lleonidas
24/12/2018, 19:08
@Alexkokki αν σε διευκολύνει κάπως, traction control σε μοτοσυκλέτες μικρότερες ή ίσες των 750cc και με ιπποδύναμη από 75-80 ίππους και κάτω υπάρχει μόνο στα V-Strom 650, NC750, BMW F700/F750 GS, Triumph Street Twin, Moto Guzzi V7 και σε κάποια scooters(x-max 300/400, beverly 350 sp.touring, Forza 300, C400X καθώς και σε όλα τα μεγάλα και πιο ακριβά), αν δεν ξεχνάω κάποιες.Σε μοτοσυκλέτες με μεγαλύτερο κυβισμό και ιπποδύναμη είναι σαφώς πιο απαραίτητο γι'αυτό και πολλές από αυτές διατίθενται με εργοστασιακό TC.
Προσωπικά, θεωρώ καλοδεχούμενη την ύπαρξή του, πόσο μάλλον για τους ελληνικούς δρόμους.Ωστόσο, αν ήμουν στη θέση σου δε θα απέρριπτα ένα sv650 για να κινηθώ π.χ. για ένα Street triple ή ένα GSXS 750 με μοναδικό κριτήριο αυτό :)

telegonos
24/12/2018, 19:35
Βάλε και το Yamaha DT230 Lanza στα μοτό με traction control

karateo
24/12/2018, 20:03
Μάλλον στο sv650...οικονόμικο,ωραίο σχετικά vfm

Να ξέρεις ότι θα καίς περίπου όσο με ένα μικρό αυτοκίνητο.

νεοσσός
24/12/2018, 20:56
Να ξέρεις ότι θα καίς περίπου όσο με ένα μικρό αυτοκίνητο.
Επίσης θα δίνεις 300€ κάθε δύο χρόνια για λάστιχα. Σαν νέος οδηγός μοτοσυκλέτας θα δώσεις πάνω από 600€ για ετήσια ασφάλεια του οχήματος, αν βάλεις και κλοπή και μιλάμε για καινούριο SV650. Τα επόμενα έτη θα είσαι περίπου στα 500€ ετησίως, άλλα 55€ για τέλη κυκλοφορίας και άλλα 25€ για ΚΤΕΟ ανά δύο έτη, από το 4ο έτος και μετά. Στα service θα δίνεις τουλάχιστον 200€ ανά 12.000 km. Αν δεν έχεις γκαράζ, θα πρέπει να νοικιάσεις, διότι δεν αφήνουμε μοτοσυκλέτες στο δρόμο το βράδυ. Μάλλον θα χρειαστείς συναγερμό (200€+), και καμιά κουλούρα ή disc lock (άλλα 70€).

Τονίζω πάλι το κόστος αγοράς χειμερινού & θερινού εξοπλισμού ασφαλείας αναβάτη, που είναι κοντά στο χιλιάρικο. Αυτό έχεις σαν πρώτο μέλημα και μετά την αγορά μοτοσυκλέτας.

Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω, διότι είναι τόση η ομορφιά του μοτοσυκλετισμού που τα χρήματα τα αξίζει με το παραπάνω. Απλά προσπαθώ να κάνω σαφές, ότι μπαίνοντας στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, με όχημα μεσαίου κυβισμού, θα πρέπει στον προϋπολογισμό σου να έχεις αφήσει ένα σημαντικό ποσό για το νέο σου απόκτημα, διότι ανέφερες ότι θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα σε σχέση με τη μετακίνηση μόνο με αμάξι, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να συμβεί.

nopattern
24/12/2018, 21:03
Αυτό με την ασφάλεια και νέος οδηγός δεν είναι ντεφάκτο. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα, και ενώ περίμενα και εγώ ως νέα οδηγός μοτοσικλέτας να πληρώνω κερατιατικα την ασφάλεια, τελικά ΔΕΝ προσμετρηθηκε καθόλου η ημερομηνία επέκτασης του διπλώματος, αλλά η αρχική, που ήταν του αυτοκινήτου 20 χρόνια πίσω. Έτσι μαζί με κάλυψη για κλοπή πληρώνω 400 ευρώ το χρόνο και είμαι χαρούμενη. Anyway, πιο χαρούμενη από το να πλήρωνα χ παραπάνω λόγω νεότητας.

basilis_k6
24/12/2018, 21:04
Επίσης θα δίνεις 300€ κάθε δύο χρόνια για λάστιχα. Σαν νέος οδηγός μοτοσυκλέτας θα δώσεις πάνω από 600€ για ετήσια ασφάλεια του οχήματος, αν βάλεις και κλοπή και μιλάμε για καινούριο SV650. Τα επόμενα έτη θα είσαι περίπου στα 500€ ετησίως, άλλα 55€ για τέλη κυκλοφορίας και άλλα 25€ για ΚΤΕΟ ανά δύο έτη, από το 4ο έτος και μετά. Στα service θα δίνεις τουλάχιστον 200€ ανά 12.000 km. Αν δεν έχεις γκαράζ, θα πρέπει να νοικιάσεις, διότι δεν αφήνουμε μοτοσυκλέτες στο δρόμο το βράδυ. Μάλλον θα χρειαστείς συναγερμό (200€+), και καμιά κουλούρα ή disc lock (άλλα 70€).

Τονίζω πάλι το κόστος αγοράς χειμερινού & θερινού εξοπλισμού ασφαλείας αναβάτη, που είναι κοντά στο χιλιάρικο. Αυτό έχεις σαν πρώτο μέλημα και μετά την αγορά μοτοσυκλέτας.

Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω, διότι είναι τόση η ομορφιά του μοτοσυκλετισμού που τα χρήματα τα αξίζει με το παραπάνω. Απλά προσπαθώ να κάνω σαφές, ότι μπαίνοντας στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, με όχημα μεσαίου κυβισμού, θα πρέπει στον προϋπολογισμό σου να έχεις αφήσει ένα σημαντικό ποσό για το νέο σου απόκτημα, διότι ανέφερες ότι θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα σε σχέση με τη μετακίνηση μόνο με αμάξι, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να συμβεί.

wtf? δεν θα δινει τοσα τι του λες του ανθρωπου?

BLiTzER
24/12/2018, 21:08
wtf? δεν θα δινει τοσα τι του λες του ανθρωπου?

Ακόμα κι αν δε δίνει τόσα, αν αγοράζει μοτοσικλέτα για να κάνει οικονομία, είναι λάθος κίνηση. :p Οι μοτοσικλέτες δεν είναι οικονομικές. Γι'αυτό υπάρχουν τα παπιά.

νεοσσός
24/12/2018, 21:18
Αυτό με την ασφάλεια και νέος οδηγός δεν είναι ντεφάκτο. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα, και ενώ περίμενα και εγώ ως νέα οδηγός μοτοσικλέτας να πληρώνω κερατιατικα την ασφάλεια, τελικά ΔΕΝ προσμετρηθηκε καθόλου η ημερομηνία επέκτασης του διπλώματος, αλλά η αρχική, που ήταν του αυτοκινήτου 20 χρόνια πίσω. Έτσι μαζί με κάλυψη για κλοπή πληρώνω 400 ευρώ το χρόνο και είμαι χαρούμενη. Anyway, πιο χαρούμενη από το να πλήρωνα χ παραπάνω λόγω νεότητας.
Τότε κάποιο λάθος έκανε η δική σου ασφαλιστική ή η δική μου (Interamerican), διότι όταν πήρα τη μοτοσυκλέτα είχα πολλά χρόνια οδήγησης αυτοκινήτου στην πλάτη μου, αλλά μου είπαν ότι υπάρχουν αυξημένα ασφάλιστρα ως νέος οδηγός της συγκεκριμένης κατηγορίας (Α). Το είχα συζητήσει τότε πολύ το θέμα και μάλιστα είχα καταλήξει ότι δε με συνέφερε να κάνω ετήσια ασφάλιση, διότι στους έξι μήνες συμπλήρωνα ένα έτος κατοχής του διπλώματος. Οπότε έκανα μία 6μηνη με όρους νέου οδηγού και κατόπιν πήγα σε ετήσιο συμβόλαιο.

Τώρα πώς δίνεις 400€, ενώ δίνω 500€ για μοτοσυκλέτες πρακτικά ίδιου κόστους, δεν ξέρω. Με έχουν πιάσει κότσο μάλλον. :p




wtf? δεν θα δινει τοσα τι του λες του ανθρωπου?
Ας μας πει τότε τι δίνει η fish πιο πάνω. Δε νομίζω ότι έχουν μεγάλη απόκλιση από την πραγματικότητα όσα γράφω, αλλά είμαι ανοικτός σε διορθώσεις. Το σημαντικό είναι να καταλάβει ο υποψήφιος αγοραστής τι θα συναντήσει. Όπως είχε γραφτεί πριν από λίγο καιρό στο forum, αν πάρεις ακριβότερη μοτοσυκλέτα από τις οικονομικές σου δυνατότητες, καταλήγεις να σκέφτεσαι να τη βγάλεις βόλτα ή να την πουλήσεις. Σκοπός είναι να πάρεις κάτι που θα είναι χαμηλότερα από τις οικονομικές σου δυνατότητες ώστε να το χαίρεσαι συνέχεια. Να ζεις με αυτή και όχι να ζεις γι' αυτή.

rainmike
24/12/2018, 22:20
Επίσης θα δίνεις 300€ κάθε δύο χρόνια για λάστιχα. Σαν νέος οδηγός μοτοσυκλέτας θα δώσεις πάνω από 600€ για ετήσια ασφάλεια του οχήματος, αν βάλεις και κλοπή και μιλάμε για καινούριο SV650. Τα επόμενα έτη θα είσαι περίπου στα 500€ ετησίως, άλλα 55€ για τέλη κυκλοφορίας και άλλα 25€ για ΚΤΕΟ ανά δύο έτη, από το 4ο έτος και μετά. Στα service θα δίνεις τουλάχιστον 200€ ανά 12.000 km. Αν δεν έχεις γκαράζ, θα πρέπει να νοικιάσεις, διότι δεν αφήνουμε μοτοσυκλέτες στο δρόμο το βράδυ. Μάλλον θα χρειαστείς συναγερμό (200€+), και καμιά κουλούρα ή disc lock (άλλα 70€).

Τονίζω πάλι το κόστος αγοράς χειμερινού & θερινού εξοπλισμού ασφαλείας αναβάτη, που είναι κοντά στο χιλιάρικο. Αυτό έχεις σαν πρώτο μέλημα και μετά την αγορά μοτοσυκλέτας.

Δεν προσπαθώ να σε αποθαρρύνω, διότι είναι τόση η ομορφιά του μοτοσυκλετισμού που τα χρήματα τα αξίζει με το παραπάνω. Απλά προσπαθώ να κάνω σαφές, ότι μπαίνοντας στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, με όχημα μεσαίου κυβισμού, θα πρέπει στον προϋπολογισμό σου να έχεις αφήσει ένα σημαντικό ποσό για το νέο σου απόκτημα, διότι ανέφερες ότι θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα σε σχέση με τη μετακίνηση μόνο με αμάξι, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να συμβεί.

Νομίζω πως τα παραλές λίγο. 600 ευρώ ασφάλεια?Δίνω 340 το χρόνο για 2 μοτοσικλέτες με οδική.1000 ευρώ για εξοπλισμο?Ενα κρανάκι με 200 ευρώ 2 μπουφανάκια cordura στο κατοσταρικο το ένα ενα ζευγαρι γαντια 50 και ενα ζευγαρι μποτακια
80 με 100.

ptc
24/12/2018, 22:37
Μαγκες το παιδι οδηγαει Ibiza turbo με 150 αλογατα. Ειναι μερακλης ο ανθρωπος, δε θα μασησει για 5 διφραγκα παραπανω. :smokin:

BLiTzER
24/12/2018, 22:47
Τότε μπορούμε σίγουρα να εγγυηθούμε ότι αν πάρει το Suzuki θα είναι πιο οικονομικό σε λάδι. :D

Τα σέρβις μιας μοτοσικλέτας είναι, γενικά, πιο φθηνά, αλλά πολύ πιο συχνά, οπότε σπάνια κερδίζεις κάτι σε σχέση με ένα αυτοκίνητο. Το πιθανότερο είναι να χάνεις κιόλας.

TsoliasGR
24/12/2018, 23:53
Τι προτείνετε στο παιδί ρε;ντροπή σας! :roflmao: Πλάκα κάνω.Το λοιπόν έχετε κάπου δίκιο και κάπου άδικο κατ εμέ...
Μικρά κυβικά για να μάθει πιο άνετα (να μην έχει τόσο γκάζι/ροπές κτλπ) αλλά και γυμνό,και όμορφο και αξιόπιστο.
Πάρε φίλε μου το Sym wolf 250 και θα ηρεμήσεις με όλα αυτά....Μεγάλο παπί....με μηδενική κατανάλωση.Και άμα δεν το στουκάρεις να κοπεί...θα σου φύγει σχετικά εύκολα.
Είχα 2 και έδωσα το ένα.VFM σε αντίθεση με άλλα μηχανάκια της...καταραμένης (παθών)....
Και πάμε στα κόστη...
120 ευρώ λάστιχα στην διετία,110 ευρώ ετήσια ασφάλεια κατανάλωση παπιού (ανάλογα τον καρπό σου) 3,12lt/100khm εντός πόλης,και αν πάς σε ανταλακτικά aftermarket (πιο καλά απο τα μαμά) σου βγαίνει και πιο οικονομικό το σέρβις.
Λάδια θα μάθεις να αλλάζεις μόνος σου (είναι πιο εύκολο από παπί) με 2,5 λίτρα περίπου με αλλαγή φίλτρου,9 ευρώ γνήσιο φίλτρο, τακάκια 50 ευρώ 1 ζευγάρι εμπρός και ένα πίσω τα μαμά (τα ferodo είναι πιο φτηνά αν θυμάμαι καλά είναι στα 39 τα 2 ζευγάρια και είναι ferodo....) και πάει λέγοντας....Κόστος αγοράς περίπου 2.000 σαν μοτό σε καλή κατάσταση και πατάς πολλά 250....αλλά αυτά εν καιρό.....Και μοντέλο 2012++

Tέλη 22 ευρώ το έτος υπολόγισε,κανα 30? το κτεο ...δεν έχω περάσει ποτέ εγω κτεο (άλλοι τα πλερώνουν :evil: )...Αλλά λίγο πολύ αυτά είναι τα κόστη για όλες τις μικρές μοτο.
Σε παπί πας πιο χαμηλά σε πολλά (ίδια κτεο/ασφάλειες/τελη) αλλά δεν θες παπί (αν και θα στο πρότεινα μέχρι να μπεις στο κλίμα των 2 τροχών και να πας σε κάτι πιο μεγάλο σιγά σιγά......)

Alexkokki
25/12/2018, 01:52
Λοιπόν για έξοδα για το αμάξι για σύγκριση....

Σερβις:250 ευρώ/χρόνο (θα αλλάξει αυτό από του χρόνου γιατί με γδαρανε στο εξουσιοδοτημένο, θα πάω σε εξειδικευμένο που κάνεις τα ίδια χωρίς να χάσεις εγγύηση)
Τελη:90 ευρώ
ΚΤΕΟ:περνάει του χρόνου που κλείνω 4ετια δε ξέρω πόσο είναι
Λάστιχα:μου χαν σκάσει 2 σε λακκούβα και πλήρωσα 300 επειδή είναι χαμηλού προφίλ και κοστίζουν.Νομιζω κάθε 4 χρόνια κανονικά αλλάζεις αν δεν τα καις και εισαι εγκρατης οποτε 600/4 πες βαρια 150 το χρόνο.
Λάδι:εδώ δε τίθεται ζήτημα μου καψε λόγω tsi τον πρώτο χρόνο αλλά προσμετράται στο σέρβις δε καίει λάδια.
Έξτρα:έχω 58000 και θέλουν αλλαγή τα τακάκια ούτε αυτά ξέρω πόσο κοστίζουν
Ασφάλεια:350 ευρώ/χρόνο
Κατανάλωση:6.5 εντός 5.5 Εκτός οποτε 6 μέσος όρος ίσως λίγο παραπάνω και κάνω 20.000 περίπου τον χρόνο
Αυτά δε ξέρω αν ξεχνάω κάτι

basilis_k6
25/12/2018, 02:02
Κατανάλωση:6.5 εντός 5.5 Εκτός οποτε 6 μέσος όρος ίσως λίγο παραπάνω και κάνω 20.000 περίπου τον χρόνο

:confused:

telegonos
25/12/2018, 02:21
Οι μοτοσυκλέτες είναι πιο ακριβές από τα αυτοκίνητα σε χρήση-συντήρηση, όταν συγκρίνουμε κόστος GSXR1000 στην Αθήνα με κανά VW Lupo στην επαρχία. Βάλε μια πραγματικά μεσσαία μοτοσυκλέτα με πραγματικά μεσσαίο αυτοκίνητο για παράδειγμα, στον ίδιο χώρο π.χ. στην κίνηση της Αθήνας, και είναι χάος η διαφορά, το αυτοκίνητο είναι ΔΙΠΛΑΣΙΟ κόστος χρήσης και συντήρησης, για να μην πούμε τα πρακτικά ζητήματα, κάθε μέρα ουρά, κάθε μέρα 7 λεπτά να φτάσεις στο φανάρι που είναι στα 80 μέτρα απόσταση, γύρω-γύρω όλοι να παρκάρεις...

Οι τιμές του Νεοσσού παραπάνω είναι ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ, π.χ. 300 ευρώ λάστιχα; Για τ'όνομα...

ΕΙΔΙΚΑ, ο έμπειρος ιδιοκτήτης που κάνει τις εργασίες συντήρησης μόνος του , όλες ή εστω τις πιο συνήθεις-απλές από αυτές, έχει ελάχιστο κόστος συντήρησης, κάτι που στο αυτοκίνητο ΔΕΝ γίνεται αν δεν έχεις σπίτι με ειδικό-μεγάλο χώρο, ειδικά εργαλεία, εργαλεία για το βάρος των εξαρτημάτων των αυτοκινήτων κ.ο.κ. οπότε πάλι κόστος το αυτοκίνητο.

Το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο ακριβό και γραφειοκρατικά, τέλος κυκλοφορίας, ετήσιο τεκμήριο διαβίωσης και εξαιτίας του φορολογία εισοδήματος για όσους δεν έχουν μεγαλύτερο πραγματικό εισόδημα από το τεκμαρτό, πολύ μεγαλύτερο ασφάλιστρο κ.ο.κ. Όταν ένα CBR600F έχει ας πούμε τέλος 55 ευρώ, τεκμήριο μηδέν, ασφάλεια 85 ευρώ το εξάμηνο, και ένα αμάξι 1600 κυβικά, έχει τέλος 240, ετήσιο τεκμήριο 6400 ευρώ (που αυτό και μόνο σε βάζει σε φορολογητέα κλίμακα), και κανά 300ρι το χρόνο ασφάλεια, τι σύγκριση να κάνουμε;

karateo
25/12/2018, 08:02
Αν και επιμένω ότι αφού έχεις 0 εμπειρία δεν μπορείς να ξέρεις τί σου κάνει (εκτός απο το μάτι) είτε βρίσκεις να δοκιμάσεις είτε αγοράζεις με σκοπό την άμεση αλλαγή. Δηλαδή μεταχειρισμένο.

Μία άλλη επιλογή είναι το Honda CB500F το οποίο έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση σε σχέση με τα >600κυβικά.
Ακριβό βέβαια και για μένα πληρώνεις πολύ το όνομα Honda αλλά δεν παύει να είναι πολύ καλό για την κατηγορία του.

Πάντως ποτέ δε θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει με >300 κυβικά.

TsoliasGR
25/12/2018, 12:28
Αν και επιμένω ότι αφού έχεις 0 εμπειρία δεν μπορείς να ξέρεις τί σου κάνει (εκτός απο το μάτι) είτε βρίσκεις να δοκιμάσεις είτε αγοράζεις με σκοπό την άμεση αλλαγή. Δηλαδή μεταχειρισμένο.

Μία άλλη επιλογή είναι το Honda CB500F το οποίο έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση σε σχέση με τα >600κυβικά.
Ακριβό βέβαια και για μένα πληρώνεις πολύ το όνομα Honda αλλά δεν παύει να είναι πολύ καλό για την κατηγορία του.

Πάντως ποτέ δε θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει με >300 κυβικά.

Εγώ πάλι ποτέ δεν θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει με κάτι άλλο απο παπί (Japan μεταχείρω) ή μοτό 125cc (πχ CBF 125)

katsar
25/12/2018, 13:31
Νομιζω το θεμα δεν ειναι ποιο ειναι πιο οικονομικο αλλα το οτι η μοτοσυκλετα εχει εξοδα.ΔΕΝ ειναι οικονομικο μεσο οταν αφορα τις μοτοσυκλετες που ειπε οτι τον ενδιαφερουν.Κανενα παπακι,κανενα μοτοσυκλετακι 125-250 cc ισως.

BLiTzER
25/12/2018, 20:11
Λοιπόν για έξοδα για το αμάξι για σύγκριση....

Σερβις:250 ευρώ/χρόνο (θα αλλάξει αυτό από του χρόνου γιατί με γδαρανε στο εξουσιοδοτημένο, θα πάω σε εξειδικευμένο που κάνεις τα ίδια χωρίς να χάσεις εγγύηση)
Τελη:90 ευρώ
ΚΤΕΟ:περνάει του χρόνου που κλείνω 4ετια δε ξέρω πόσο είναι
Λάστιχα:μου χαν σκάσει 2 σε λακκούβα και πλήρωσα 300 επειδή είναι χαμηλού προφίλ και κοστίζουν.Νομιζω κάθε 4 χρόνια κανονικά αλλάζεις αν δεν τα καις και εισαι εγκρατης οποτε 600/4 πες βαρια 150 το χρόνο.
Λάδι:εδώ δε τίθεται ζήτημα μου καψε λόγω tsi τον πρώτο χρόνο αλλά προσμετράται στο σέρβις δε καίει λάδια.
Έξτρα:έχω 58000 και θέλουν αλλαγή τα τακάκια ούτε αυτά ξέρω πόσο κοστίζουν
Ασφάλεια:350 ευρώ/χρόνο
Κατανάλωση:6.5 εντός 5.5 Εκτός οποτε 6 μέσος όρος ίσως λίγο παραπάνω και κάνω 20.000 περίπου τον χρόνο
Αυτά δε ξέρω αν ξεχνάω κάτι

Κάτσε... έχεις αυτοκίνητο 150 αλόγων, αγοράζεις λάστιχα των 600€ και έχεις μέση κατανάλωση 6 λ/100χλμ; Κάτι δεν πάει καλά εδώ.


ΕΙΔΙΚΑ, ο έμπειρος ιδιοκτήτης που κάνει τις εργασίες συντήρησης μόνος του , όλες ή εστω τις πιο συνήθεις-απλές από αυτές, έχει ελάχιστο κόστος συντήρησης, κάτι που στο αυτοκίνητο ΔΕΝ γίνεται αν δεν έχεις σπίτι με ειδικό-μεγάλο χώρο, ειδικά εργαλεία, εργαλεία για το βάρος των εξαρτημάτων των αυτοκινήτων κ.ο.κ. οπότε πάλι κόστος το αυτοκίνητο.

Ναι, επίσης αν κατασκευάζεις μόνος σου τα ανταλλακτικά και τα αναλώσιμα της μοτοσικλέτας, δεν έχεις καθόλου κόστος, ενώ του αυτοκινήτου κατασκευάζονται πιο δύσκολα, άρα είναι ακριβότερο.

Σέρβις αυτοκινήτου: 100-120€/έτος.
Σέρβις μοτοσικλέτας: 40-50€ μικρό + 150-180€ μεγάλο. Ανά έτος.
Λάστιχα αυτοκινήτου: 300-350€ τετράδα.
Λάστιχα μοτοσικλέτας: 200-250€ το ζευγάρι.
Ασφάλεια αυτοκινήτου, ΜΙΚΤΗ, με κλοπή, τα πάντα: 550€/έτος.
Ασφάλεια μοτοσικλέτας, ΟΧΙ μικτή (λολ), με κλοπή: 500€/6μηνο.
Τέλη αυτοκινήτου: 165€/έτος.
Τέλη μοτοσικλέτας: 55€/έτος.

Έλα τι. Και μιλάω για αυτοκίνητο μερικές κατηγορίες πιο πάνω από τη μοτοσικλέτα. Αν βάλουμε στο παιχνίδι ένα μικρομεσαίο, νορμάλ αμαξάκι, γεια σας.

basilis_k6
25/12/2018, 20:55
Ρε να ανοίξω ενα συνεργειο και μια ασφαλιστικη τοτε. Εγω που κανω 30κ χλμ το χρονο δεν δινω τοσα. Ααφαλεια χωρις κλοπη 160 μαξ εχω δωσει για χρονο εκτος απο μια χρονια που εκανε μαλακια ο ασφαλιστης και εδωσα 180 σε χιλιαρι.

BLiTzER
25/12/2018, 20:58
Απλή ασφάλεια, με οδική, έδινα 170€/έτος και για το μηχανάκι και για το αυτοκίνητο. :p Ουσιαστικά μόνο στα τέλη κυκλοφορίας είναι πιο ακριβό ένα αυτοκίνητο (για οχήματα παρόμοιας κατηγορίας) κι εκεί είναι πολύ μικρή η διαφορά πλέον, με τα νέα τέλη βάσει ρύπων. Όλα τα υπόλοιπα πάγια είναι παρόμοια ή ακριβότερα για τη μοτοσικλέτα. Τα "το φτιάχνω μόνος μου" δε μετράνε. Μιλάμε πάντα για τιμές συνεργείου σε όλες τις περιπτώσεις.

telegonos
25/12/2018, 21:01
Κάτσε να στο πω αλλοιώς.

Μένω Πόρτο Ράφτη.

Μια βόλτα με το VFR750, τύπου athens by night*, πάει 10 ευρώ.

Μια βόλτα με το αμάξι, ΤΟ ΙΔΙΟ δρομολόγιο, πάει 20-25.

Και ΔΕΝ έχω βάλει έξοδα συντήρησης και γραφειοκρατικά έξοδα, που είναι η μέρα με την νύχτα (διπλά το αμάξι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ).

Για συντήρηση δεν το συζητάμε, και δεν συζητάμε να κυνηγάει το αμάξι να πηγαίνει σαν μοτοσυκλέτα ε; Γιατί εκεί πάμε 3πλά και 4πλά έξοδα το αμάξι.




*=μεσογειακά προς κέντρο Αθήνας και παραλιακά επιστροφή.

BLiTzER
25/12/2018, 21:04
Τι αμάξι; Στην κατηγορία του VFR750 είναι ένα απλό Corolla 1.4 ή ένα Civic ας πούμε.

Στην κατανάλωση, πιθανότατα υπερέχουν οι μοτοσικλέτες (όχι πολύ), αλλά δε μιλήσαμε ποτέ για κατανάλωση, αλλά για πάγια έξοδα.



Να στο θέσω εγώ αλλιώς. Βόλτα μέχρι Λαύριο και πίσω, με σβέλτη οδήγηση, το ΜΤ μου έκαιγε περίπου 13-15€, ενώ το ST θα κάψει 18-20€, αλλά το ΜΤ είναι 75 άλογα και το ST είναι 200. Αν το οδηγάω με μισό γκάζι, τα ίδια θα κάψει, μπορεί και λιγότερα. :p

νεοσσός
25/12/2018, 21:30
Τη Γκυριακή που πήγα Πόρτο Ράφτη με το ποδήλατο, έκαψα ένα τοστ και μία μακαρονάδα. :p

Σε ανοικτό δρόμο, προφανώς η μοτοσυκλέτα θα κάψει λιγότερο από το αμάξι. Αν όμως τη χρησιμοποιείς μέσα στην κίνηση, η ψαλίδα της κατανάλωσης κλείνει. Αλλά και πάλι μιλάμε μόνο για το καύσιμο. Στα λοιπά έξοδα συντήρησης ανά km και ανά έτος, τα απλά αυτοκίνητα είναι πιο οικονομικά από τις μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού. Υπενθυμίζω το βασικό, ότι αν πάρεις μοτοσυκλέτα ως δεύτερο όχημα, δεν κάνεις οικονομία, διότι υπάρχουν έξοδα που τρέχουν με το χρόνο και όχι τη χρήση, τα οποία πληρώνεις για δύο οχήματα. Άρα δεν πετυχαίνεις οικονομία αγοράζοντας μοτοσυκλέτα 650cc, εάν κρατήσεις και το αμάξι σου.

Alexkokki
25/12/2018, 23:11
Τη Γκυριακή που πήγα Πόρτο Ράφτη με το ποδήλατο, έκαψα ένα τοστ και μία μακαρονάδα. :p

Σε ανοικτό δρόμο, προφανώς η μοτοσυκλέτα θα κάψει λιγότερο από το αμάξι. Αν όμως τη χρησιμοποιείς μέσα στην κίνηση, η ψαλίδα της κατανάλωσης κλείνει. Αλλά και πάλι μιλάμε μόνο για το καύσιμο. Στα λοιπά έξοδα συντήρησης ανά km και ανά έτος, τα απλά αυτοκίνητα είναι πιο οικονομικά από τις μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού. Υπενθυμίζω το βασικό, ότι αν πάρεις μοτοσυκλέτα ως δεύτερο όχημα, δεν κάνεις οικονομία, διότι υπάρχουν έξοδα που τρέχουν με το χρόνο και όχι τη χρήση, τα οποία πληρώνεις για δύο οχήματα. Άρα δεν πετυχαίνεις οικονομία αγοράζοντας μοτοσυκλέτα 650cc, εάν κρατήσεις και το αμάξι σου.

Αν συνηθίσω με τη μηχανή,το αμάξι θα το παίρνω μόνο στις βροχές,όταν κουβαλάω το μουσικο όργανο και αντε Παρασκευή-Σάββατο βράδυ που πίνουν και τρέχουν σαν μουρλοι. Οπότε μειώνεται η χρήση του αμαξιού αρα και τα σέρβις αραιώνουν (έχοντας ως γνώμονα τα km και όχι τον χρόνο καθώς θα ειμαι Εκτός εγγύησης, Δε ξέρω αν λέω κουταμάρα σ'αυτό) Όπως επίσης και η φθορά των αναλώσιμων του αμαξιου αλλά και του ίδιου του αμαξιού. Επίσης θα ψαχτω για ακόμα πιο φθηνή ασφάλεια στο αμάξι γιατί θα δώσω βάση για τη μηχανή.Στη τελική μπορεί να είμαι στα ίδια αν συνυπολογίσουμε εκτος των παγιων και την επένδυση στην αγορά και στον εξοπλισμό αλλά θα κερδίσω σε 2 πράγματα:
1)απόλαυση οδηγική
2)ΧΡΟΝΟΣ.δεν αντέχω άλλο για απόσταση 3km να την κάνω σχεδόν κάθε μέρα όσο πηγαινε-ελα Χαλκίδα
Τεσπα κοιτάω και μήπως την κάνω με κανένα σκουτερακι για αρχή αλλά αν είναι να επενδύσω σε κάτι το θέμα είναι να γουστάρω κιόλας πολυ γιατί θα χάνω κάποιες άλλες ανέσεις στο αμαξι (καφεδια, μουσικούλα αιρκοντισιον και τα ρέστα) γιαυτο και εξαρχής δήλωσα για μηχανη. Τεσπα να μη σας κουράζω. Σε κάνα μήνα θα ξεκινήσω μαθήματα, μόλις το πάρω θα ενημερώσω...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον από όλους παρόλο που είμαι νουμπας

reinmeister
25/12/2018, 23:18
παρε ενα sv οπως σου προτειναν που ειναι δικυλινδρακι v και ο παλμος του μοτερ βοηθαει στο να μην χαζοσπιναρει σε ατσαλα ανοιγματα αρχαριου...επισης ειναι ευκολοτατο για εκμαθηση και αξιοπρεπεστατο για να κανεις και την πλακα σου οποτε γουσταρεις...επισης ειναι πολυ φθηνο καινουριο...

προσωπικα σκουτερ δεν θα παιρνα ποτε,διοτι ακομη και το σπιτι δουλεια θελω να ειναι διασκεδαστικο...με το καλο οπως σου την βαρεσει...

TsoliasGR
25/12/2018, 23:23
Αν συνηθίσω με τη μηχανή,το αμάξι θα το παίρνω μόνο στις βροχές,όταν κουβαλάω το μουσικο όργανο και αντε Παρασκευή-Σάββατο βράδυ που πίνουν και τρέχουν σαν μουρλοι. Οπότε μειώνεται η χρήση του αμαξιού αρα και τα σέρβις αραιώνουν (έχοντας ως γνώμονα τα km και όχι τον χρόνο καθώς θα ειμαι Εκτός εγγύησης, Δε ξέρω αν λέω κουταμάρα σ'αυτό) Όπως επίσης και η φθορά των αναλώσιμων του αμαξιου αλλά και του ίδιου του αμαξιού. Επίσης θα ψαχτω για ακόμα πιο φθηνή ασφάλεια στο αμάξι γιατί θα δώσω βάση για τη μηχανή.Στη τελική μπορεί να είμαι στα ίδια αν συνυπολογίσουμε εκτος των παγιων και την επένδυση στην αγορά και στον εξοπλισμό αλλά θα κερδίσω σε 2 πράγματα:
1)απόλαυση οδηγική
2)ΧΡΟΝΟΣ.δεν αντέχω άλλο για απόσταση 3km να την κάνω σχεδόν κάθε μέρα όσο πηγαινε-ελα Χαλκίδα
Τεσπα κοιτάω και μήπως την κάνω με κανένα σκουτερακι για αρχή αλλά αν είναι να επενδύσω σε κάτι το θέμα είναι να γουστάρω κιόλας πολυ γιατί θα χάνω κάποιες άλλες ανέσεις στο αμαξι (καφεδια, μουσικούλα αιρκοντισιον και τα ρέστα) γιαυτο και εξαρχής δήλωσα για μηχανη. Τεσπα να μη σας κουράζω. Σε κάνα μήνα θα ξεκινήσω μαθήματα, μόλις το πάρω θα ενημερώσω...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον από όλους παρόλο που είμαι νουμπας

Tα SCOOTER δεν ειναι μοτοσυκλέτες.Θα το συνηθήσεις με τον καιρό αυτό.Είναι μπανιέρες με ρόδες και φρικτές αναρτήσεις.Να δεις αυτό που σου είπα και θα με θυμηθείς.Και όσον αφορά την μεταπώληση να μην σε απασχολεί.Εχει.Sym Wolf 250.

basilis_k6
26/12/2018, 00:47
Παρε ενα σκουτερ 250 για αρχή. Θα κανεις τα πάντα και αργότερα παρε οποια μηχανη θες.

νεοσσός
26/12/2018, 02:17
... αλλά θα κερδίσω σε 2 πράγματα:
1)απόλαυση οδηγική
2)ΧΡΟΝΟΣ.δεν αντέχω άλλο για απόσταση 3km να την κάνω σχεδόν κάθε μέρα όσο πηγαινε-ελα Χαλκίδα
Τεσπα κοιτάω και μήπως την κάνω με κανένα σκουτερακι για αρχή αλλά αν είναι να επενδύσω σε κάτι το θέμα είναι να γουστάρω κιόλας πολυ γιατί θα χάνω κάποιες άλλες ανέσεις στο αμαξι (καφεδια, μουσικούλα αιρκοντισιον και τα ρέστα) γιαυτο και εξαρχής δήλωσα για μηχανη. Τεσπα να μη σας κουράζω. Σε κάνα μήνα θα ξεκινήσω μαθήματα, μόλις το πάρω θα ενημερώσω...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον από όλους παρόλο που είμαι νουμπας
Τα παραπάνω, σε υπερθετικό βαθμό, είναι ο λόγος που έχουν στρέψει πολύ κόσμο στο μοσυκλετισμό. Το επιπλέον κόστος αξίζει με το παραπάνω για την οδήγηση μίας μοτοσυκλέτας που σου αρέσει πολύ. Θα κερδίσεις σε καθημερινή απόλαυση, σε ηρεμία και σε χρόνο. Θα είσαι κερδισμένος ακόμα και τις μέρες που δε θα οδηγείς τη μοτοσυκλέτα, διότι αυτή σε κάνει χαρούμενο, ακόμα και όταν τη σκέφτεσαι και προσμένεις την οδήγησή της.

Αν λοιπόν αντέχεις οικονομικά, μην πάρεις scooter. Πάρε μοτοσυκλέτα, αλλά αποφασισμένος ότι θα σου κοστίσει περισσότερο απ' όσο υπολόγιζες αρχικά. 29 χρονιών φαντάζομαι ότι δεν έχεις την ανωριμότητα παιδιού, οπότε τα μεσαία κυβικά δεν είναι επικίνδυνα αν οδηγείς πάντα ήρεμος και συγκεντρωμένος, χωρίς περιέργεια για το τι θα κάνει το όχημα στη μία ρόδα, στις 45° ή με το γκάζι τέρμα. Αν έχεις νεύρα ή είναι το μυαλό σου κολλημένο σε κάποια γυναίκα, μην τα βγάλεις στη μοτοσυκλέτα. Πάρε το αμάξι εκείνη τη μέρα.

Απλά κάνε πολλά και ποιοτικά μαθήματα και αγόρασε πρώτα τον εξοπλισμό ασφαλείας. Να έχεις υπόψη ότι η χειμερινή ένδυση δεν είναι κατάλληλη για τους θερινούς μήνες, οπότε θα τα χρειαστείς επί δύο.

TsoliasGR
26/12/2018, 08:52
Οι μπανιέρες κοστίζουν σε συντήρηση πιο πολύ από τις μοτοσυκλέτες στην ίδια πάντα κατηγορία κυβικών.
Άσε που αν σου ρίξουν την μπανιέρα θες και μια περιουσία σε πλαστικά κτλπ.Μοτό και πάλι μοτό...125-250cc για 1-2 χρόνια και μετά το δίνεις και πας αν θες σε κάτι πιο μεγάλο.

Γιώργης
26/12/2018, 11:46
Δεν υπάρχει λόγος να πάρει οτιδήποτε μικρότερο από 400-500 κυβικά από την στιγμή που μπορεί να βγάλει απευθείας Α δίπλωμα. Τσάμπα ο κόπος, ο χρόνος για την μετέπειτα αγοραπωλησία και ίσως η απογοήτευση των ορίων που θέτει ένα μηχάνημα 125-250 κυβικών. Μην αρχίσετε πάλι μα ο τάδε έχει πάει με 250cc σε όλον τον κόσμο και ο δίνα έκανε με παπί ταξίδι μέχρι τα πέρατα του κόσμου. Συνειδητοποιημένος 30άρης μπορεί να διαχειριστεί μηχάνημα με 50-60 ήπια άλογα

Bowleno
26/12/2018, 12:18
Δεν υπάρχει λόγος να πάρει οτιδήποτε μικρότερο από 400-500 κυβικά από την στιγμή που μπορεί να βγάλει απευθείας Α δίπλωμα. Τσάμπα ο κόπος, ο χρόνος για την μετέπειτα αγοραπωλησία και ίσως η απογοήτευση των ορίων που θέτει ένα μηχάνημα 125-250 κυβικών. Μην αρχίσετε πάλι μα ο τάδε έχει πάει με 250cc σε όλον τον κόσμο και ο δίνα έκανε με παπί ταξίδι μέχρι τα πέρατα του κόσμου. Συνειδητοποιημένος 30άρης μπορεί να διαχειριστεί μηχάνημα με 50-60 ήπια άλογα

Βασικό είναι το τι ανάγκες θα καλύπτει... μια 250 κ.ε. δεν έχει τα ίδια κόστη με μια 500 κ.ε. (τέλη, ασφάλειες, καύσιμα, σέρβις κ.λ.π) Αν οι ανάγκες καλύπτονται απόλυτα με ένα 250αράκι, ποιος ο λόγος να φεσώνεται παραπάνω κόστη ετησίως; λέω εγώ τώρα

TsoliasGR
26/12/2018, 12:20
Δεν υπάρχει λόγος να πάρει οτιδήποτε μικρότερο από 400-500 κυβικά από την στιγμή που μπορεί να βγάλει απευθείας Α δίπλωμα. Τσάμπα ο κόπος, ο χρόνος για την μετέπειτα αγοραπωλησία και ίσως η απογοήτευση των ορίων που θέτει ένα μηχάνημα 125-250 κυβικών. Μην αρχίσετε πάλι μα ο τάδε έχει πάει με 250cc σε όλον τον κόσμο και ο δίνα έκανε με παπί ταξίδι μέχρι τα πέρατα του κόσμου. Συνειδητοποιημένος 30άρης μπορεί να διαχειριστεί μηχάνημα με 50-60 ήπια άλογα

Και υπάρχουσα εμπειρία 0?Υπάρχει άνθρωπος που να έχει καβαλήσει 2 ρόδες και να μην έχει πέσει;Και μην ξεχνάς και τα λάθη του αρχαρίου...Πχ όταν φοβάται να σφίγγει το τιμόνι κτλπ...

BLiTzER
26/12/2018, 18:26
Και υπάρχουσα εμπειρία 0?Υπάρχει άνθρωπος που να έχει καβαλήσει 2 ρόδες και να μην έχει πέσει;Και μην ξεχνάς και τα λάθη του αρχαρίου...Πχ όταν φοβάται να σφίγγει το τιμόνι κτλπ...

Κι αν πέσει, τι έγινε; Κάνουν καλύτερες πτώσεις τα μικρότερα μηχανάκια ή εγγυάται κάποιος ότι είναι πιο ανώδυνες; Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν γυμνό, 600άρι, 4κύλινδρο, 200+ κιλών και 100+ αλόγων. Και έπεσα. Και έμαθα.








Χωρίς abs και traction control. :lol:

DrBig
26/12/2018, 20:24
Αν συνηθίσω με τη μηχανή,το αμάξι θα το παίρνω μόνο στις βροχές,όταν κουβαλάω το μουσικο όργανο και αντε Παρασκευή-Σάββατο βράδυ που πίνουν και τρέχουν σαν μουρλοι. Οπότε μειώνεται η χρήση του αμαξιού αρα και τα σέρβις αραιώνουν (έχοντας ως γνώμονα τα km και όχι τον χρόνο καθώς θα ειμαι Εκτός εγγύησης, Δε ξέρω αν λέω κουταμάρα σ'αυτό) Όπως επίσης και η φθορά των αναλώσιμων του αμαξιου αλλά και του ίδιου του αμαξιού. Επίσης θα ψαχτω για ακόμα πιο φθηνή ασφάλεια στο αμάξι γιατί θα δώσω βάση για τη μηχανή.Στη τελική μπορεί να είμαι στα ίδια αν συνυπολογίσουμε εκτος των παγιων και την επένδυση στην αγορά και στον εξοπλισμό αλλά θα κερδίσω σε 2 πράγματα:
1)απόλαυση οδηγική
2)ΧΡΟΝΟΣ.δεν αντέχω άλλο για απόσταση 3km να την κάνω σχεδόν κάθε μέρα όσο πηγαινε-ελα Χαλκίδα
Τεσπα κοιτάω και μήπως την κάνω με κανένα σκουτερακι για αρχή αλλά αν είναι να επενδύσω σε κάτι το θέμα είναι να γουστάρω κιόλας πολυ γιατί θα χάνω κάποιες άλλες ανέσεις στο αμαξι (καφεδια, μουσικούλα αιρκοντισιον και τα ρέστα) γιαυτο και εξαρχής δήλωσα για μηχανη. Τεσπα να μη σας κουράζω. Σε κάνα μήνα θα ξεκινήσω μαθήματα, μόλις το πάρω θα ενημερώσω...Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον από όλους παρόλο που είμαι νουμπας

Για 3κμ αποσταση παρε ποδηλατο η τα ποδια σου!

Τζιζας! :eek:

TsoliasGR
27/12/2018, 00:49
Κι αν πέσει, τι έγινε; Κάνουν καλύτερες πτώσεις τα μικρότερα μηχανάκια ή εγγυάται κάποιος ότι είναι πιο ανώδυνες; Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν γυμνό, 600άρι, 4κύλινδρο, 200+ κιλών και 100+ αλόγων. Και έπεσα. Και έμαθα.








Χωρίς abs και traction control. :lol:

Δεν είναι όλοι χορχόδειλοι....σαν και του λόγου σου.
Εγώ αν καβαλούσα πρώτο μηχανάκι σαν και αυτό που εσύ ξεκίνησες θα ήμουνα στα θυμαράκια η σε αναπηρικό πολλά χρόνια τώρα....
Τόσο ανεγκέφαλος που ήμουνα...και μόλις τελίκιαζε το καημένο το στρογγύλι προσπαθούσα να βρώ τρόπο να του δίνω σπρώξιμο και με τα πόδια σαν τους φλιντστουνς ενα πράμα....Και τούμπες....Απλά πιο χαμηλά κυβικά γενικά μαζεύεται πιο εύκολα και δεν τρομάζει τόσο έναν χωρίς εμπειρία με ροπές και τα λοιπά.Δεν εισαι χτεσινός ξέρεις τι λέω ακόμα και αν δεν το λέω σωστά! ;)

Alexkokki
27/12/2018, 01:07
Για 3κμ αποσταση παρε ποδηλατο η τα ποδια σου!

Τζιζας! :eek:

Εντάξει φίλε μου θα κάνω μαρουσι ιλισια 6μιση ωρα λεωφορος Κηφισίας με ποδήλατο η πόδια. Δε θα μπω σαυτο το τρυπακι...ξερεις ποιο...εισαι και moderator. Ευχαριστω που ξόδεψε χρόνο για να παρεθεσεις την άποψη σου.

Akalestos
27/12/2018, 01:12
Εντάξει φίλε μου θα κάνω μαρουσι ιλισια 6μιση ωρα λεωφορος Κηφισίας με ποδήλατο η πόδια. Δε θα μπω σαυτο το τρυπακι...ξερεις ποιο...εισαι και moderator. Ευχαριστω που ξόδεψε χρόνο για να παρεθεσεις την άποψη σου.

Ασε μας ρε φιλε εχω παρακολουθησει ολο το ποστ κ δε καταλαβα ουτε μια στιγμη τι γυρευεις! Το ενα σου βρωμαει το αλλο σου ξυνιζει! Σου χουνε (ΚΙ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ) προτεινει ενα καρο μοτοσυκλετες. Πιο πολυ σε κοβω για τρολ η' οντως δε ξερεις τι γινεται μες το μυαλο σου.Τι γυρνας και την λες στον ανθρωπο (@DrBig) που στη τελικη δε σου πε κατι κακο...Τωρα αμα στραβωσεις κ μαζι μου διολου με νοιαζει κ παρε κ ο,τι γουσταρεις να "καβαλας" στη τελικη.

Alexkokki
27/12/2018, 01:31
Ασε μας ρε φιλε εχω παρακολουθησει ολο το ποστ κ δε καταλαβα ουτε μια στιγμη τι γυρευεις! Το ενα σου βρωμαει το αλλο σου ξυνιζει! Σου χουνε (ΚΙ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ) προτεινει ενα καρο μοτοσυκλετες. Πιο πολυ σε κοβω για τρολ η' οντως δε ξερεις τι γινεται μες το μυαλο σου.Τι γυρνας και την λες στον ανθρωπο (@DrBig) που στη τελικη δε σου πε κατι κακο...Τωρα αμα στραβωσεις κ μαζι μου διολου με νοιαζει κ παρε κ ο,τι γουσταρεις να "καβαλας" στη τελικη.

Έχω πει από χθες. Θα πάρω το δίπλωμα και θα ενημερώσω και ότι με βάση τις γνώμες των παιδιων θα παω για το sv650.ενταξει Ναι δεν είπε κάτι κακο. Απλά είναι εκτός θέματος (με βάση αυτό που ρώτησα) και πιθανώς γίνεται ειρωνικός και τα ακούω κιόλας και από σένα...Δε στραβωνω φίλε μου μπορείς να έχεις ότι άποψη θες για μενα (τρολ,δε ξερω τι γίνεται στο κεφάλι μου κτλπ) και γι'αυτά που γράφω και αντίστοιχα σχηματιζω και γω γνώμη για σένα και τον φίλο από πανω με βάση αυτά που λέτε. Το θέμα για μενα έχει λήξει αλλά δε θα απαγορευσω σε κανένα να πει την γνώμη του γιατί με βοηθάνε όλες οι οπτικές

TsoliasGR
27/12/2018, 01:36
Ασε μας ρε φιλε εχω παρακολουθησει ολο το ποστ κ δε καταλαβα ουτε μια στιγμη τι γυρευεις! Το ενα σου βρωμαει το αλλο σου ξυνιζει! Σου χουνε (ΚΙ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ) προτεινει ενα καρο μοτοσυκλετες. Πιο πολυ σε κοβω για τρολ η' οντως δε ξερεις τι γινεται μες το μυαλο σου.Τι γυρνας και την λες στον ανθρωπο (@DrBig) που στη τελικη δε σου πε κατι κακο...Τωρα αμα στραβωσεις κ μαζι μου διολου δε με νοιαζει κ παρε κ ο,τι γουσταρεις να "καβαλας" στη τελικη.

Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου?Σορρυ κιόλλας αλλά ίσως να τον καταλαβαίνω τον αλεξ....Επειδή και εγώ δεν ξέρω τι γίνεται μες στο μυαλό μου...Και απο την μια μου γιάλυσε μια μπανιέρα (λέγε με IntegraS 700tricolor - μην ακούσω κράξιμο εδώ το νού σας είναι η μόνη μπανιέρα που μου αρέσει - αλλά δεν την παίρνω...),απο την άλλη έδωσα προκαταβολή 200 ευρώ για μηχανάκι της προκοπής (λέγε με ΤΑ 650) και απο την άλλη αποφάσισα να το ακυρώσω και να χαρίσω την προκαταβολή μετά απο πολύ μικρό χρονικό διάστημα διότι αποφάσισα να πάω σε πάνω απο 1000cc...επειδή ταλαντευόμουνα πάνω απο 6 μήνες με την σκέψη μεταχείρω cryptonX με ότι αυτό συνεπάγεται ή καινούριο κινέζο για εργάτη καθημερινό....Kαι υποτίθεται οτι μετά απο 25 χρόνια στις 2 ρόδες θα μουνα κατασταλαγμένος (σκατά στα μούτρα μου είμαι)...βάλτε στην εξίσωση τον παράγοντα της έλλειψης εμπειρίας του ανθρώπου,τον παράγοντα έρωτας που έχουμε ΟΛΟΙ με τα μοτόρια μας,καλά/κακά,όμορφα ή άσχημα,κινέζες η γιαπονές ή ευρωπαίες ή Αμερικάνες no matter...(και εγώ το bandit 400v -όχι το σαλάχι- από έρωτα της πρώτης ματιάς το αγόρασα και το έχω ακόμα και ας μην κυκλοφορεί)...
ίσως ναι ο Άλεξ να μην ξέρει τι θέλει -ακόμα-.Και εμείς για αυτό είμαστε εδώ...να του δώσουμε γενικές κατευθύνσεις να βρεί τον δίκο του δίτροχο έρωτα και να ζήσει και αυτός όπως και εμείς τις μαγικές στιγμές αυτής της νυχτερινής δίχως νόημα βόλτας,της απο το πουθενά εξόρμησης με προορισμό το άγνωστο γιατί έτσι...απλά για τα χιλιόμετρα που θα γράψει πάνω στην σέλα...ή της βόλτας με προορισμό συγκεκριμένο ή ακόμα και της καθημερινής μετακίνησης.
Γιατί αγαπητοί σύντροχοι τί είναι η μοτοσυκλέτα μας/σας;Για τον κάθε ένα απο εμάς;
Είναι απλά ένα μέσο να πηγαίνουμε κάπου;Γιατί αν ήταν έτσι...Κανένας μας δεν θα ήταν εδώ μέσα...Να ψάχνει να βρεί το κάτι παραπάνω...στο κάτι που τριβελίζει στο μυαλό του.Που μπορεί αυτό το κάτι να μην έχει ακόμα προσδιοριστεί.
Από το να κάτσει να χαζέψει στα ταξιδιωτικά και να ονειροπολήσει κάποια βόλτα σε κάποιον προορισμό μόλις θα μπορεί με την δίτροχη ερωμένη του, απο το να δει κάποιο τεχνικό τιπ που ίσως δώσει στην αγαπημένη του το κάτιτις πιο πολύ και να ανανεώσει τον έρωτα του,κάποιο εργαλείο καινούριο που θα τον βοηθήσει να προσέξει την μηχανή του πιο καλά...κάποιο τρόπο να βελτιώσει κάτι που ήδη έκανε;
Η απλα να σκέφτεται την (δίτροχη) ερωμένη των ονείρων του;Ή να ψάχνει νέα αγάπη;

Alexkokki
27/12/2018, 01:49
Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου?Σορρυ κιόλλας αλλά ίσως να τον καταλαβαίνω τον αλεξ....Επειδή και εγώ δεν ξέρω τι γίνεται μες στο μυαλό μου...Και απο την μια μου γιάλυσε μια μπανιέρα (λέγε με IntegraS 700tricolor - μην ακούσω κράξιμο εδώ το νού σας είναι η μόνη μπανιέρα που μου αρέσει - αλλά δεν την παίρνω...),απο την άλλη έδωσα προκαταβολή 200 ευρώ για μηχανάκι της προκοπής (λέγε με ΤΑ 650) και απο την άλλη αποφάσισα να το ακυρώσω και να χαρίσω την προκαταβολή μετά απο πολύ μικρό χρονικό διάστημα διότι αποφάσισα να πάω σε πάνω απο 1000cc...επειδή ταλαντευόμουνα πάνω απο 6 μήνες με την σκέψη μεταχείρω cryptonX με ότι αυτό συνεπάγεται ή καινούριο κινέζο για εργάτη καθημερινό....Kαι υποτίθεται οτι μετά απο 25 χρόνια στις 2 ρόδες θα μουνα κατασταλαγμένος (σκατά στα μούτρα μου είμαι)...βάλτε στην εξίσωση τον παράγοντα της έλλειψης εμπειρίας του ανθρώπου,τον παράγοντα έρωτας που έχουμε ΟΛΟΙ με τα μοτόρια μας,καλά/κακά,όμορφα ή άσχημα,κινέζες η γιαπονές ή ευρωπαίες ή Αμερικάνες no matter...(και εγώ το bandit 400v -όχι το σαλάχι- από έρωτα της πρώτης ματιάς το αγόρασα και το έχω ακόμα και ας μην κυκλοφορεί)...
ίσως ναι ο Άλεξ να μην ξέρει τι θέλει -ακόμα-.Και εμείς για αυτό είμαστε εδώ...να του δώσουμε γενικές κατευθύνσεις να βρεί τον δίκο του δίτροχο έρωτα και να ζήσει και αυτός όπως και εμείς τις μαγικές στιγμές αυτής της νυχτερινής δίχως νόημα βόλτας,της απο το πουθενά εξόρμησης με προορισμό το άγνωστο γιατί έτσι...απλά για τα χιλιόμετρα που θα γράψει πάνω στην σέλα...ή της βόλτας με προορισμό συγκεκριμένο ή ακόμα και της καθημερινής μετακίνησης.
Γιατί αγαπητοί σύντροχοι τί είναι η μοτοσυκλέτα μας/σας;Για τον κάθε ένα απο εμάς;
Είναι απλά ένα μέσο να πηγαίνουμε κάπου;Γιατί αν ήταν έτσι...Κανένας μας δεν θα ήταν εδώ μέσα...Να ψάχνει να βρεί το κάτι παραπάνω...στο κάτι που τριβελίζει στο μυαλό του.Που μπορεί αυτό το κάτι να μην έχει ακόμα προσδιοριστεί.
Από το να κάτσει να χαζέψει στα ταξιδιωτικά και να ονειροπολήσει κάποια βόλτα σε κάποιον προορισμό μόλις θα μπορεί με την δίτροχη ερωμένη του, απο το να δει κάποιο τεχνικό τιπ που ίσως δώσει στην αγαπημένη του το κάτιτις πιο πολύ και να ανανεώσει τον έρωτα του,κάποιο εργαλείο καινούριο που θα τον βοηθήσει να προσέξει την μηχανή του πιο καλά...κάποιο τρόπο να βελτιώσει κάτι που ήδη έκανε;
Η απλα να σκέφτεται την (δίτροχη) ερωμένη των ονείρων του;Ή να ψάχνει νέα αγάπη;

Το κάτι είναι η ανανέωση Στην οδήγηση για αρχή. Μαρεσει να οδηγαω αμάξι. Απλά τον τελευταίο χρόνο ψηθηκα για μια ανανέωση.Ειδικα μεσα στη πόλη. Αλλα θελω να εχω και την επιλογη και την ισχυ να βγαινω λιγο εκτός. Μπορει να είναι επιπολαιότητα αλλά συνήθως οι επιπολαιοτητες του μυαλού δε κρατάνε μήνες. Τουλαχιστον σε μενα.Ειδομεν...ας κάνω τα μαθήματα και βλέπουμε...μπορεί να με κουράσει εν τέλει η φάση και να τα παρατήσω καθώς τεμπέλης οδηγός αμαξιού...

TsoliasGR
27/12/2018, 02:03
Το κάτι είναι η ανανέωση Στην οδήγηση για αρχή. Μαρεσει να οδηγαω αμάξι. Απλά τον τελευταίο χρόνο ψηθηκα για μια ανανέωση.Ειδικα μεσα στη πόλη. Αλλα θελω να εχω και την επιλογη και την ισχυ να βγαινω λιγο εκτός. Μπορει να είναι επιπολαιότητα αλλά συνήθως οι επιπολαιοτητες του μυαλού δε κρατάνε μήνες. Τουλαχιστον σε μενα.Ειδομεν...ας κάνω τα μαθήματα και βλέπουμε...μπορεί να με κουράσει εν τέλει η φάση και να τα παρατήσω καθώς τεμπέλης οδηγός αμαξιού...

Άμα σου μπεί το μικρόβιο των 2 τροχών...βγάλε με το καλό το δίπλωμα και μην ξεχνάς σε κάθε περίπτωση...Κράνος,εξοπλισμός...Σώζουν ζωές.

telegonos
27/12/2018, 02:10
Εντάξει φίλε μου θα κάνω μαρουσι ιλισια 6μιση ωρα λεωφορος Κηφισίας με ποδήλατο η πόδια

Μαρούσι > Ιλίσια, οδικά είναι περίπου 12km όχι 3. Κάτι δεν λες καλά ή αναφέρεσαι σε άλλη διαδρομή στην μια, και στην άλλη περίπτωση.

Κατά τα άλλα, προχώρα, δεν θα το μετανιώσεις. Η μοτοσυκλέτα στην Αθήνα, είναι μονόδρομος στην καθημερινή μετακίνηση.

Μυαλό στο κεφάλι, εξοπλισμός, ηρεμία και γνώση, και μια χαρά θα είσαι.

DrBig
27/12/2018, 05:35
Εντάξει φίλε μου θα κάνω μαρουσι ιλισια 6μιση ωρα λεωφορος Κηφισίας με ποδήλατο η πόδια. Δε θα μπω σαυτο το τρυπακι...ξερεις ποιο...εισαι και moderator. Ευχαριστω που ξόδεψε χρόνο για να παρεθεσεις την άποψη σου.

Ετσι, κρατα χαρακτηρα!

Alexkokki
27/12/2018, 10:09
Μαρούσι > Ιλίσια, οδικά είναι περίπου 12km όχι 3. Κάτι δεν λες καλά ή αναφέρεσαι σε άλλη διαδρομή στην μια, και στην άλλη περίπτωση.

Κατά τα άλλα, προχώρα, δεν θα το μετανιώσεις. Η μοτοσυκλέτα στην Αθήνα, είναι μονόδρομος στην καθημερινή μετακίνηση.

Μυαλό στο κεφάλι, εξοπλισμός, ηρεμία και γνώση, και μια χαρά θα είσαι.

Ναι έχεις δίκιο.

PaNick67
27/12/2018, 11:01
Επειδη στην μηχανη κανει κρυο, ζεστη, οταν βρεχει βρεχεσαι κλπ, επειδη εχεις μαθει αλλιως λογω αυτοκινητου και δεν ξερεις αν θα σου αρεσει η ολη φαση η οχι, θα προτεινα ειτε ενα σκουτερ 250-300 κ εκ ειτε μια μοτοσυκλετα σε αυτα τα κυβικα. Αμφοτερες μεταχειρισμενες.

Κοστζουν λιγο και πουλιουνται ευκολα χωρις να χασεις λεφτα.

Παρε μια τετοια, περασε ενα χρονο μαζι της και αν γουσταρεις την φαση την δινεις με μηδενικη χασουρα και αγοραζεις αυτο που γουσταρεις.

Ξερω αρκετους σαν κι εσενα που δοκιμασαν μοτοσυκλετα και δεν τους αρεσε/ταιριαξε τελικα. Οσοι αγορασαν μεταχειρο εχασαν ελαχιστα στην πωληση ( βασικα απο τον εξοπλισμο ).