PDA

View Full Version : Προβολάκια ομίχλης: ΝΑΙ η ΟΧΙ Εχουν Ουσία ή περιττο ?



Σελίδες : [1] 2

DRAKONET
26/12/2018, 16:32
Ενδιαφερομαι να βαλω στην μοτο μου
Πιστευω οτι κανουν δουλεια και ειναι πιο ευδιακριτη.
Θα ηθελα την γνωμη σας...και αν εχετε κατι υπ'οψην σας για αγορα και τοποθετηση!

o teos
26/12/2018, 16:32
:lol:


:a014:

νεοσσός
26/12/2018, 16:40
Έχω πετύχει έναν τύπο με βαιστρώμ που κάνει διήθηση με τα προβολάκια σε παλλόμενη ρύθμιση. Πολύ ενοχλητικό. Το επόμενο βήμα είναι να βάλεις σειρήνα για να είσαι πιο σίγουρος ότι θα γίνεσαι αντιληπτός και δε θα κινδυνεύεις.

Υπάρχουν κανονισμοί για το χρώμα και τη θέση των φώτων, καθώς και για τη γωνία υπό την οποία προσπίπτει η δέσμη τους στο έδαφος. Η χρήση πρόσθετων προβολέων επιτρέπεται μόνο όταν κινείσαι εκτός δρόμου δημόσιας χρήσης κι εφόσον δεν ενοχλείς άλλους χρήστες της περιοχής.

McGyver
26/12/2018, 16:43
Ναι, αρκεί να τα βγάλεις μετά τις γιορτές...

taisteal
26/12/2018, 16:44
Είναι χρήσιμα μόνο σε επαρχιακούς δρόμους που δεν υπάρχει φωτισμός.
Μέσα στην πόλη είναι καραγκιοζιλίκι, ενοχλείς τους άλλους και συγκαταλέγεσαι
στα ποζέρια.

basilis_k6
26/12/2018, 16:56
προβολάκια ομιχλης ειναι για την ομιχλη. μήπως εννοεις απλα προβολάκια? όντως κάνουν δουλεια στο να σε βλέπουν. δεν φωτιζουν και τπτ φοβερο παντως εκτος απο κάποια πολύ καλα και πολύ ακριβα!

cityfly
26/12/2018, 17:56
προβολάκια ομιχλης ειναι για την ομιχλη. μήπως εννοεις απλα προβολάκια? όντως κάνουν δουλεια στο να σε βλέπουν. δεν φωτιζουν και τπτ φοβερο παντως εκτος απο κάποια πολύ καλα και πολύ ακριβα!

Τα ομίχλης δεν έχουν σκοπό να φωτίσουν έχουν σκοπό να φαίνονται. Κάτι που σημαίνει ότι είναι αρκετά έντονα και όταν είναι αναμένα χωρίς να υπάρχει ομίχλη είναι πολύ ενοχλητικά σε όσους τα βλέπουν.

MG-KTiNoS
26/12/2018, 18:02
Γενικά καμία (μα καμία) επέμβαση στο ηλεκτρικό κύκλωμα (κυρίως από άσχετους) δεν είχε αίσιο τέλος.
Αν και καλά και σώνει θες να το κάνεις πάρε ένα ζευγάρι καλά λεντ (όχι κινεζιές και αλί μπαμπά) και πες σε κάποιον που ξέρει τι κάνει, να στα βάλει.
Στην πόλη θα ενοχλείς πολύ τους άλλους και θα δείχνεις γελοίος.
Σε κάτι θεοσκότεινα βουνά νύχτα με συννεφιά θα κάνουν δουλειά.
Όσο πιο λίγο τ΄ ανάβεις τόσο πιο καλά για το μηχανάκι σου και για την τσέπη σου, κυρίως αν δεν είναι λεντ.
Αν δεν τρέχεις στα βνα εγώ θα συμβούλευα κάτι άλλο να αγοράσεις.

BLiTzER
26/12/2018, 18:33
Ναι, αρκεί να τα βγάλεις μετά τις γιορτές...

+666.




Να συζητήσουμε και για τα προβολάκια ομίχλης σε αυτοκίνητα, που μερικοί γκιόζηδες τα ανάβουν και νομίζουν ότι πήραν +30 άλογα. :lol:

SONone
26/12/2018, 18:34
αν θες προβολακια θα τα πληρωσεις και για προβολακια. οχι φωτα που βαρανε οπου να ναι. πχ givi κανουν 130€ τα απλα, τα led 200€+

McGyver
26/12/2018, 19:03
Να συζητήσουμε και για τα προβολάκια ομίχλης σε αυτοκίνητα, που μερικοί γκιόζηδες τα ανάβουν και νομίζουν ότι πήραν +30 άλογα.

...και το βράδυ έχουν μόνο τα προβολάκια και τα θέσης αναμμένα, δε βλέπουν μπροστά τους (λογικό) και πάνε ακόμα πιο αργά.

basilis_k6
26/12/2018, 19:05
υπάρχουν πολλων ειδων και κάποια δεν ενοχλουν καθολου

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/12/2018, 19:11
Τα εχω 3 χρονια στη μηχανη και τα χρειαστικα μια φορα οπου και τα αναψα...Τα εβαλα και τα αναψα την πρωτη μερα να δω πος ειναι και μετα ξεχασα την ηπαρξη τους...

reinmeister
26/12/2018, 19:28
...

teogtp
26/12/2018, 19:33
...

Ότι πρέπει μοντιφα για το Σουζούκι.

harris_x
26/12/2018, 19:36
Γενικά καμία (μα καμία) επέμβαση στο ηλεκτρικό κύκλωμα (κυρίως από άσχετους) δεν είχε αίσιο τέλος.
Αν και καλά και σώνει θες να το κάνεις πάρε ένα ζευγάρι καλά λεντ (όχι κινεζιές και αλί μπαμπά) και πες σε κάποιον που ξέρει τι κάνει, να στα βάλει.
Στην πόλη θα ενοχλείς πολύ τους άλλους και θα δείχνεις γελοίος.
Σε κάτι θεοσκότεινα βουνά νύχτα με συννεφιά θα κάνουν δουλειά.
Όσο πιο λίγο τ΄ ανάβεις τόσο πιο καλά για το μηχανάκι σου και για την τσέπη σου, κυρίως αν δεν είναι λεντ.
Αν δεν τρέχεις στα βνα εγώ θα συμβούλευα κάτι άλλο να αγοράσεις.

+675

RaGe_Raptor
26/12/2018, 19:41
οι πιο μλκες είναι αυτοί που βάζουν xenon σε προβολείς κατόπτρου (ναι,και εσύ που το διαβάζεις τώρα,φίλε μου :lol: ) κι από κοντά ακολουθούν αυτοί που βάζουν επιπλέον φώτα,ομίχλης,γκαβομάρας όπως θες πες τα :tooth: . αυτοί που βάζουν τα πανάκριβα touratech και τα ανάβουν και σε αστικό περιβάλλον δεν ξέρω σε ποιο λέβελ καγκουριάς εντάσσονται

BLiTzER
26/12/2018, 19:55
αυτοί που βάζουν τα πανάκριβα touratech και τα ανάβουν και σε αστικό περιβάλλον δεν ξέρω σε ποιο λέβελ καγκουριάς εντάσσονται

Και να'χεις μπεμβέ, πάει στο διάολο. Αλλά με βεστρόμ και τρανσάλπ, πού πας, ρε φίλε, με προβολάκια; :lol:

+100 πόντοι καθυστέρησης αν είναι χρωματιστά.

harris_x
26/12/2018, 21:02
Εγω θα έβαζα άλλους 100 για λεντ που αναβοσβήνει πισω :a21:

KAGOURO
26/12/2018, 22:41
Μόνο βράδυ σε επαρχιακό μη φωτιζόμενο .....αλλιώς μονίμως στο off....

ptc
26/12/2018, 23:07
Μόνο βράδυ σε επαρχιακό μη φωτιζόμενο .....αλλιώς μονίμως στο off....

Ε τοτε ποιο το νοημα να τα βαλεις; Εκει δε θα σε βλεπει κανενας να κανεις το εφε σου.

telegonos
27/12/2018, 02:02
Τα ομίχλης δεν έχουν σκοπό να φωτίσουν έχουν σκοπό να φαίνονται.

Για την αλήθεια του πράγματος: Δεν ισχύει αυτό που έγραψες. Οι προβολείς ομίχλης είναι για να βλέπει ο οδηγός, όταν έχει ομίχλη. Και για να βλέπουν το οχημά του βέβαια, αλλά κυρίως για να βλέπει ο ίδιος.

Τι διαφορά έχουν οι προβολείς ομίχλης, και γιατί τους χρειαζόμαστε και δεν μας κάνουν οι κοινοί προβολείς μεσσαίας-μεγάλης σκάλας; Αρκεί να σκεφτείς τι είναι η ομίχλη, νερό σε πολύ μικρές σταγόνες, που αιωρούνται στον αέρα, σε μεγάλη ποσότητα.

Τα κανονικά φώτα, είναι σχετικά ψηλά στο όχημα. Αυτό σε κανονικές συνθήκες αυξάνει την αποτελεσματικότητά τους, όσο πιο ψηλά είναι το φως στο όχημα, τόσο καλύτερα φωτίζει τον δρόμο. Όταν όμως έχει ομίχλη, το ίδιο ακριβώς ύψος που είναι πλεονέκτημα, γίνεται μειονέκτημα, γιατί το φως χτυπάει στα σταγονίδια νερού, αντακλάται, και επιστρέφει στα μάτια του οδηγού, τυφλώνοντάς τον. Σαν να σου έχουν βάλει ένα καθρέπτη μπροστά στο όχημα.

Εδώ έρχονται οι προβολείς ομίχλης, οι οποίοι είναι ΧΑΜΗΛΑ στο όχημα. Το ΧΑΜΗΛΑ είναι που τους κάνει αποτελεσματικούς. Χάνουν λίγο σε αποτελεσματικότητα φωτός λόγω που είναι χαμηλά, ΑΛΛΑ όταν έχει ομίχλη, το φως που θα αντανακλαστεί από τα σταγονίδια βενζίνης, θα επιστρέψει στον προφυλακτήρα, ΟΧΙ στα μάτια του οδηγού.

Και πάλι βέβαια, στην ομίχλη πάμε πολύ σιγά, πολύ προσεκτικά, οι προβολείς ομίχλης βοηθάνε λίγο, δεν εξαφανίζουν όμως την ομίχλη.

Συνεχίστε...

mia_zoi_kawa
27/12/2018, 04:54
Για εμένα δεν έχουν απολύτως κανένα νοημα πέρα από την φιγούρα και το εφφέ. Η μόνη περίπτωση να σκεφτόμουν να έβαζα πρόσθετο φως σε δίκυκλο ήταν να κυκλοφορούσα εθνική με κακες συνθήκες ορατότητας. Σε αυτήν την περίπτωση θα έβαζα ένα παναλαφρο και δυνατό ποδηλατικό λεντ ( με μπαταρία από αυτά που αναβοσβηνουν) σε κάποιο κάγκελο της σχάρας (δηλαδή πίσω ) και θα έκανα την δουλειά μου.
Πάντως απορώ που βλέπω τόσο πολυ κόσμο με προβολακια και τόσο λίγο κόσμο με κίτρινα γιλέκα ή λαχανί φωσφοριζε μπουφάν κτλ κτλ που πραγματικά κάνουν ΤΗΝ διαφορά για να σε βλέπει κάποιος μέσα στο φως ή στο ημίφως από όλες τις γωνιές.
Νομίζω στην Γαλλια όλα αυτά τα κίτρινο φωσφοριζε ειναι υποχρεωτικά για τους μοτοσυκλετιστες.

Meni0s
27/12/2018, 05:45
Πάντως απορώ που βλέπω τόσο πολυ κόσμο με προβολακια και τόσο λίγο κόσμο με κίτρινα γιλέκα ή λαχανί φωσφοριζε μπουφάν κτλ κτλ που πραγματικά κάνουν ΤΗΝ διαφορά για να σε βλέπει κάποιος μέσα στο φως ή στο ημίφως από όλες τις γωνιές.
Εμεινα μ@λακας τη πρωτη φορα που είδα τη διαφορά σε φοσφωριζε μπουφαν σε πραγματικές συνθηκες.
Από τότε δεν νιώθω άνετα φορώντας απλό.
Τώρα για τα προβολακια έχουν χρήση σε εκτός δρόμου και εκτός πολης εκεί που δεν ενοχλείς τα υπόλοιπα οχήματα.

vkats
27/12/2018, 08:22
Κατ' αρχήν χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και χαρά.

Στο θέμα μας, για το κάθε τι υπάρχει η χρήση, υπάρχει και η κατάχρηση.

Για τα προβολάκια, αν κινείσαι αποκλειστικά εντός πόλης προφανώς και είναι κατάχρηση. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να ενοχλείς και να τυφλώνεις τους άλλους οδηγούς και τους πεζούς.

Αν κινείσαι νύχτα εκτός πόλης σε επαρχιακούς δρόμους χωρίς φωτισμό είναι πολύ χρήσιμα. Εγώ που το κάνω καθημερινά έχω βάλει τα μαμίσια της Triumph στο Tiger 800 (άρα κανένα πρόβλημα με τα ηλεκτρολογικά) και τα βρίσκω πολύ χρήσιμα. Τα έχω ρυθμίσει να φωτίζουν σχετικά κοντά και γεμίζουν την περιοχή μπροστά απο τη μηχανή που δεν φωτίζουν καλά τα κανονικά φώτα. Η δέσμη τους είναι και αρκετά πλατιά και είναι χρήσιμα στις στροφές στο σκοτάδι γιατί φωτίζουν το εσωτερικό της στροφής.

Απόψή μου...

GiorgosLa
27/12/2018, 11:41
Και να'χεις μπεμβέ, πάει στο διάολο. Αλλά με βεστρόμ και τρανσάλπ, πού πας, ρε φίλε, με προβολάκια; :lol:

+100 πόντοι καθυστέρησης αν είναι χρωματιστά.


Εγω θα έβαζα άλλους 100 για λεντ που αναβοσβήνει πισω :a21:

Άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε και εκείνη η μόδα με το μπλε φως κάτω απ το πάτωμα των αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν ήταν χρηστικό στην ομίχλη, (Μπορεί για να σε βλέπουν τα ελικόπτερα αν πέσεις ανάποδα στο χαντάκι) αλλά σίγουρα έδειχνε άνθρωπο με μεράκι και γούστο. Ειδικά αν ήταν συνδεδεμένο με το γούφερ και αναβόσβηνε με ρυθμό.

telegonos
27/12/2018, 12:31
To μπλε δεν ξέρω, το πράσινο ξέρω, ήταν scanner για μυρμήγκια.

kons
27/12/2018, 13:50
Έχω βρεθεί αρκετές φορές σε πολύ πυκνή ομίχλη, ορατότητα μόνο μερικά μέτρα 2-5 μ. το πολύ, το συνηθέστερο στο τμήμα Μεγαλόπολης - Καλαμάτας, Νερόμυλος - Πύλος.
Δεν έχω προβολάκια ομίχλης αλλά όποτε έμπαινα σε τέτοια κατάσταση ευχόμουν να τα είχα. Ειδικά σε επαρχιακούς δρόμους που δεν υπάρχουν ανακλαστικές διαγραμμίσεις κλπ. αλλά και σε χωματόδρομους κάτω από τέτοιες συνθήκες είναι αναγκαία.
Τα καλά προβολάκια είναι πάρα πολύ ακριβά, της πλάκας έχουν υπερβολική διαφορά στην τιμή αλλά και στην απόδοση - αξιοπιστία.
Πάντως οποιαδήποτε χρήση τους εκτός ομίχλης μόνο γέλωτα μου προκαλεί και μου θυμίζει τσίρκο ή χριστουγεννιάτικο δέντρο με λαμπιόνια ειδικά σε κάτι υπέρβαρες προπέλες που έχουν φορτώσει τα πάντα όλα από αξεσουάρ και η χρήση τους είναι να μην χαθούν στη διαδρομή κολονάκι - γλυφάδα με το κουστούμι τους.

MAIK72
27/12/2018, 13:51
Άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε και εκείνη η μόδα με το μπλε φως κάτω απ το πάτωμα των αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν ήταν χρηστικό στην ομίχλη, (Μπορεί για να σε βλέπουν τα ελικόπτερα αν πέσεις ανάποδα στο χαντάκι) αλλά σίγουρα έδειχνε άνθρωπο με μεράκι και γούστο. Ειδικά αν ήταν συνδεδεμένο με το γούφερ και αναβόσβηνε με ρυθμό.
:roflmao::roflmao::roflmao:

zopas
27/12/2018, 16:03
Τα εχω 3 χρονια στη μηχανη και τα χρειαστικα μια φορα οπου και τα αναψα...Τα εβαλα και τα αναψα την πρωτη μερα να δω πος ειναι και μετα ξεχασα την ηπαρξη τους...

μια από τα ιδια...αχρηστα χρηματα..

Bowleno
27/12/2018, 16:16
μια από τα ιδια...αχρηστα χρηματα..

Λεφτά υπάρχουν αφού

harris_x
27/12/2018, 18:05
Άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε και εκείνη η μόδα με το μπλε φως κάτω απ το πάτωμα των αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν ήταν χρηστικό στην ομίχλη, (Μπορεί για να σε βλέπουν τα ελικόπτερα αν πέσεις ανάποδα στο χαντάκι) αλλά σίγουρα έδειχνε άνθρωπο με μεράκι και γούστο. Ειδικά αν ήταν συνδεδεμένο με το γούφερ και αναβόσβηνε με ρυθμό.

:a23:

BLiTzER
27/12/2018, 18:19
Άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε και εκείνη η μόδα με το μπλε φως κάτω απ το πάτωμα των αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν ήταν χρηστικό στην ομίχλη, (Μπορεί για να σε βλέπουν τα ελικόπτερα αν πέσεις ανάποδα στο χαντάκι) αλλά σίγουρα έδειχνε άνθρωπο με μεράκι και γούστο. Ειδικά αν ήταν συνδεδεμένο με το γούφερ και αναβόσβηνε με ρυθμό.

Neon. Το είχαν δει στο Need for Speed και το έκαναν. Μαζί με τα αυτοκολλητάκια κατασκευαστών τουρμπίνων κτλ κάτω χαμηλά, πίσω από το μπροστινό φτερό. Μόνο κλάμα με τους κάγκουρες της αγιαβαρβάρας, που νομίζουν ότι θα πάνε πιο γρήγορα έτσι. :lol:

Α υπάρχει κι άλλη γαμάτη μόδα τελευταία, που με κάνει να κλαίω από τα γέλια. Να βγάζεις το καπάκι, που έχουν μπροστά στον προφυλακτήρα τα αυτοκίνητα για να μπαίνει ο γάντζος ρυμούλκησης, και να βάζεις χρωματιστό μπρελόκ. :lol: :lol: :lol:

basilis_k6
27/12/2018, 18:22
Neon. Το είχαν δει στο Need for Speed και το έκαναν. Μαζί με τα αυτοκολλητάκια κατασκευαστών τουρμπίνων κτλ κάτω χαμηλά, πίσω από το μπροστινό φτερό. Μόνο κλάμα με τους κάγκουρες της αγιαβαρβάρας, που νομίζουν ότι θα πάνε πιο γρήγορα έτσι. :lol:

λαθος περιοχη. αγια βαρβαρα δεν ηταν τοσο μοδα. περιστερι/πετρουπολη και περιξ ηταν αυτο.

BLiTzER
27/12/2018, 18:24
Ναι, δεν εννοούσα ότι είναι κυριολεκτικά από Αγ. Βαρβάρα. Εννοούσα ότι εκεί ανήκουν.

Αλλά, αν το καλοσκεφτείς, το Μπουρνάζι είναι ακόμα πιο προσβλητικό. :lol:

basilis_k6
27/12/2018, 18:34
Ναι, δεν εννοούσα ότι είναι κυριολεκτικά από Αγ. Βαρβάρα. Εννοούσα ότι εκεί ανήκουν.

Αλλά, αν το καλοσκεφτείς, το Μπουρνάζι είναι ακόμα πιο προσβλητικό. :lol:

ωραια ηταν. καγκουρια ξεκαγκουρια περναγαμε καλα και χαζευαμε λαμπακια και εξατμισεις.

νεοσσός
27/12/2018, 18:58
Ναι, δεν εννοούσα ότι είναι κυριολεκτικά από Αγ. Βαρβάρα. Εννοούσα ότι εκεί ανήκουν.

Αλλά, αν το καλοσκεφτείς, το Μπουρνάζι είναι ακόμα πιο προσβλητικό. :lol:
Το Μπουρνάζι είχε ανέκαθεν παράδοση στην καγκουριά στα αμάξια και τα Σπάτα στα παπιά. Προ κρίσης είχαν συντηρήσει μεγάλο κομμάτι της οικονομίας με τα μικρά "βελτιωτικά" συνεργεία, πολλά εκ των οποίων έχουν κλείσει εδώ και χρόνια.

harris_x
27/12/2018, 19:28
ωραια ηταν. καγκουρια ξεκαγκουρια περναγαμε καλα και χαζευαμε λαμπακια και εξατμισεις.

Κι εσυ απ'αυτους εισαι;

Εχεις βάλει νέον στο βεστρομ κ6 σου;

:eek:

Μανολης67
27/12/2018, 19:34
Τοποθέτησα στο δικο μου 660 με 50 Ευρω αγοραστικα Cree Led to ζευγαρι (5 Watt καταναλωση το έκαστο και υποτιθεται 1.000 lumen φωτεινότητα υπολόγισε λιγοτερα βεβαια)
+ 60 ευρω η τοποθετηση σε μαστορα....

402385

402386

Αν κυκλοφορεις (όπως εγω..) συχνα νυχτα σε επαρχιακους-αγροτικους δρόμους απλά απαραίτητα....

Τωρα παμε στα δυσκολα..συμφωνα με την νομοθεσια απαγορευται η χρηση ..εν κινηση και επιτρεπεται μονο σε παρκινκ για εργασιες με το αμαξι -μοτοσυκλετα σε σταση.....

Η τελευταια τεχνολογια ειναι τα Led Cree made in germany αλλα υπαρχουν τοσο καλες κινεζιες που δυσκολα τις διακρινει ακόμα και σχετικος με το αντικειμενο..
Στο δικο μου μηχανακι εβαλα και διακοπτη on off στα κανονικά φωτα για να ελαφρυνω το κυκλωμα αλλα και για λιγότερες καμένες λαμπες πορειας,


ΥΓ η δευτερη φωτο βγαινει αναποδα και δεν ξερω γιατι..:cool:

telegonos
27/12/2018, 19:54
Τοποθέτησα στο δικο μου 660 με 50 Ευρω αγοραστικα Cree Led

Μια μικρή διορθωσούλα

Μανολης67
27/12/2018, 19:56
Μια μικρή διορθωσούλα

:eek:

Manalishi
27/12/2018, 20:00
Ναι, δεν εννοούσα ότι είναι κυριολεκτικά από Αγ. Βαρβάρα. Εννοούσα ότι εκεί ανήκουν.

Αλλά, αν το καλοσκεφτείς, το Μπουρνάζι είναι ακόμα πιο προσβλητικό. :lol:

Ετοιμαστείτε, μεγάλη κουβέντα...:

Μπορείς να πάρεις τον άνθρωπο απο το Μπουρνάζι, αλλά δεν μπορείς να πάρεις το Μπουρνάζι απο τον άνθρωπο...

Μανολης67
27/12/2018, 20:12
Ετοιμαστείτε, μεγάλη κουβέντα...:

Μπορείς να πάρεις τον άνθρωπο απο το Μπουρνάζι, αλλά δεν μπορείς να πάρεις το Μπουρνάζι απο τον άνθρωπο...

Θα σας απαντησω εγω που ηρθα 2-3 φορες Δυτικα προάστεια αλλα εδω στον μακρυ χειμώνα τις Μυτιληνης εχω μαθει από εξω ολο τον Κορυδαλλο- Αιγάλεω Ρεντι Village απο το google Map...

νεοσσός
27/12/2018, 20:29
Cree έχω τώρα στο ποδήλατό μου. Έχει μεγάλη ένταση, αλλά όχι καλά ρυθμισμένες δέσμες φωτός (σχηματίζει ταυτόχρονα δύο). Η εσωτερική δέσμη είναι πολύ φωτεινή και στενή, ενώ η εξωτερική, που σχηματίζει μεγαλύτερη στερεά γωνία, πιο ασθενής. Παλιότερα είχα παρόμοιο εξωτερικά προβολάκι, αλλά με διαφορετικό LED, το P7. Κι αυτό είχε δύο δέσμες, αλλά η εσωτερική ήταν πιο φαρδιά και με μικρή διαφορά στη φωτεινότητα σε σχέση με τη την εξωτερική δέσμη, οπότε ήταν ανώτερο. Φωτίζουν πολύ καλά σε σκοτεινούς δρόμους, έχουν χαμηλή κατανάλωση (αυτό στην ποδηλασία σημαίνει αυτονομία), αλλά θέλουν προσοχή στο δρόμο, διότι δεν έχουν ρυθμισμένη δέσμη προς τα κάτω και ενοχλούν τους αντίθετα διερχόμενους οδηγούς αν τα έχεις στη μεγάλη σκάλα.

KAGOURO
27/12/2018, 21:55
Ε τοτε ποιο το νοημα να τα βαλεις; Εκει δε θα σε βλεπει κανενας να κανεις το εφε σου.
Μάλλον δεν περνάς από τέτοιους δρόμους

νεοσσός
27/12/2018, 22:34
Μάλλον δεν περνάς από τέτοιους δρόμους
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά με αυτό το ψευδώνυμο, δύσκολα θα τον πείσεις στη συγκεκριμένη κουβέντα. :p

Pew
27/12/2018, 22:45
Εγω ποτε δεν καταλαβα αυτους που θελουν να βλεπουν οσο καλυτερα γινεται στα 10-15 μετρα και βαζουν προβολακια... να δεις τι ακριβως ΡΕ ΤΡΑΧΑΝΑ?? Τη λακουβα?
Να δεις ποσο ομορφη ειναι πριν την πατησεις? Γιατι στα 10-15 μετρα, δεν προλαβαινεις ουτε το κωλαρακι να σφιξεις πριν σου μπει το monoshock στον πατο.

Να πεις οτι εχει ομιχλη και πας με 40, να το καταλαβω οτι η δεσμη απλωνεται και δεν δημιουργει μπροστα σου τη θολουρα.
Να πεις οτι εισαι ΟΦΦ-ΡΟΑΔ-ΑΝΙΜΑΛ ... παει στο διαολο, με το μηχανακι σε αποτομες ανηφορες/κατηφορες, ΟΚ... η συγκεντρωμενη δεσμη του φαναριου δυσχεραινει και θες προβολακια.
Να πεις οτι συμπληρωματικα κινουμενος σε δυσβατα μονοπατια, χρειαζεσαι οσο περισσοτερο φως γινεται...

Να τα δεχτω!

Αλλα σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ειναι Α-ΧΡΗ-ΣΤΑ


Και ναι, ΦΑΙΝΕΣΑΙ καλυτερα, ειναι γεγονος, αλλα αν εισαι προκλητικος, μην περιμενεις να κανουν στην ακρη επειδη κουβαλας μαζι σου ενα τσουβαλι φωτονια.
Τουλαχιστον εγω, δεν κανω με το αμαξι στην ακρη για να περασει ο καθε τουρμπινοβλαχος με προβολακια. Ολοι μπορουν να εχουν προβολακια, να τ'αναψουμε ολοι να γινουμε Disneyland?

νεοσσός
27/12/2018, 22:51
Λοιπόν, μου κάνετε πλάκα έτσι; Κάτι παίζει απόψε με το συνδυασμό nickname-avatar-σχολίων. :p

ptc
27/12/2018, 23:18
Γατακια... :cool:

402395

https://www.car.gr/19325820-honda-xl-1000v-varadero-injection-abs

telegonos
27/12/2018, 23:25
Κι άλλο τόσο φως, θα βγάζει ο ανορθωτής πίσω, καλά το πάει.

ptc
27/12/2018, 23:35
Καταναλωση
*Οδηγηση σε αυτοκινητοδρομο:6λτ/100χλμ
*Οδηγηση στην πολη:8λτ/100χλμ
*Οδηγηση το βραδυ:10λτ/100χλμ

:D

KAGOURO
28/12/2018, 00:08
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά με αυτό το ψευδώνυμο, δύσκολα θα τον πείσεις στη συγκεκριμένη κουβέντα. :p
Ίσα ίσα....εγώ θα έλεγα το αντίθετο ! Πέραν όμως της πλάκας τα προβολακια τα θέλεις γι αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις όπως κι ένα σορό αλλά αξεσουάρ που χρειάζονται από μία έως καμιά φορά αλλά αυτή την φορά αν δεν τα είχες ακόμα θα βλαστημαγες.... ενδεικτικά αναφέρω το διπλό Σταντ που το χρειάζεσαι μία φορά το μήνα....το μπτιζακι φόρτισης που θα το χρειαστείς όταν θα ψοφήσει η μπαταρία του κινητού την πιο κατάλληλη στιγμή δηλαδή στη μέση του πουθενά.....η επέκταση του πλαϊνού Σταντ μια φορά που θα το βάλεις σε άμμο ή σε ποτάμι.....και άλλα πολλά ! Βέβαια ορισμένοι τα προβολακια τα θεωρούν καγκουρια σε σχέση με μια εξάτμιση ξυπνητήρι που θα τους δώσει 0,000001 αλογατο και τα άπειρα καντήλια από τους γείτονες.....! Αν τώρα βάλεις τα προβολακια για να τα ανάβεις στη Σκουφά τι να πω.....καλά κάνουν και σου τα χώνουν !

BLiTzER
28/12/2018, 00:10
Κάτσε να μετρήσουμε.

Διπλό σταντ: ποτέ.
Πριζάκι: ποτέ.
Επέκταση σταντ: ποτέ.
Προβολάκια: ποτέ.

Σε κανένα μηχανάκι μου. Ούτε τα χρειάστηκα ποτέ. Μήπως απλά δημιουργείς "ανάγκες" έχοντας ένα σωρό αηδίες πάνω στο μηχανάκι; :p

katsar
28/12/2018, 00:26
Καμιά φορά ίσως χρειάζονται και αυτά μάγκες,ανάλογα με την χρήση που κάνεις,θυμάμαι ένα καλοκαίρι δούλευα σε ένα χωριό εκτός Καβάλας,περνούσα στις 7 το πρωί ατελείωτα χωράφια με καλαμπόκια για να φτάσω,20/30 μέρες του μήνα είχε ομίχλη να την κόβεις με αλυσοπρίονο.Αν θα με βοηθούσαν τα προβολάκια;Δεν ξέρω.Αν είχα θα τα άναβα.Αν έβαλα;Όχι,φορούσα κίτρινο φωσφορούχο γιλέκο.Εδώ επαρχία τώρα το σκέφτομαι καμιά φορά ,πολλοί δρόμοι ανάμεσα στα χωριά κυριολεκτικά χωρίς κανένα φωτισμό,ε χέστηκες (με το μπαρδον) αν θα τυφλώσεις και κανέναν,έτσι και αλλιώς όλοι οι απέναντι με μεγάλη σκάλα σκάνε.
Μέσα σε πόλη κυρίως;Όχι ρε φίλε τι να τα κάνω,να μοιάζει high tech το εργαλείο;Τουλάχιστον βάλτα να βαράνε μισό μέτρο μπροστά σου αν τα γουστάρεις τόσο ή σβήστα.

KAGOURO
28/12/2018, 00:28
Κάτσε να μετρήσουμε.

Διπλό σταντ: ποτέ.
Πριζάκι: ποτέ.
Επέκταση σταντ: ποτέ.
Προβολάκια: ποτέ.

Σε κανένα μηχανάκι μου. Ούτε τα χρειάστηκα ποτέ. Μήπως απλά δημιουργείς "ανάγκες" έχοντας ένα σωρό αηδίες πάνω στο μηχανάκι; :p
Οι γνώμες διηστανται ..... Άλλωστε αυτές ξέρεις καλά σαν τι είναι

taisteal
28/12/2018, 00:30
Κάτσε να μετρήσουμε.

Διπλό σταντ: ποτέ.
Πριζάκι: ποτέ.
Επέκταση σταντ: ποτέ.
Προβολάκια: ποτέ.

Σε κανένα μηχανάκι μου. Ούτε τα χρειάστηκα ποτέ. Μήπως απλά δημιουργείς "ανάγκες" έχοντας ένα σωρό αηδίες πάνω στο μηχανάκι; :p

Τώρα γράφεις βλακείες.
Το ότι δεν τα χρειάστηκες εσύ δεν λέει απολύτως τίποτα.
Σε πολλούς από εμάς που το μηχανάκι το είχαμε και για ταξίδι όλα αυτά
ήταν κάτι περισσότερο από απαραίτητα(οκ,εκτός από την επέκταση σταντ)

BLiTzER
28/12/2018, 00:31
Άσε ρε, καφετεριάκια, που θα μας μιλήσεις για ταξίδια.












:lol: :lol: :lol: :lol:

taisteal
28/12/2018, 00:32
Άσε ρε, καφετεριάκια, που θα μας μιλήσεις για ταξίδια.












:lol: :lol: :lol: :lol:

True

:lol:

o_gavros
28/12/2018, 08:32
Γατακια... :cool:

402395

https://www.car.gr/19325820-honda-xl-1000v-varadero-injection-abs

Συνήθως έχουν και ένα μωβ περίγραμμα.
Μη τυχόνκαινδε συγκριθούν με το εντερπραηζ ξέρω γω ενταξει

teogtp
28/12/2018, 08:46
Συνήθως έχουν και ένα μωβ περίγραμμα.
Μη τυχόνκαινδε συγκριθούν με το εντερπραηζ ξέρω γω ενταξει

Ξέχασε να βάλει και στις χούφτες.

doctoras
28/12/2018, 09:58
Ξέχασε να βάλει και στις χούφτες.
Εκει παιζουν μπαλα τα φλασακια

karellen
28/12/2018, 09:59
Έχετε υπ' όψιν σας όσοι κατακρίνετε τα προβολάκια (και ορισμένοι με έντονο μάλιστα ύφος) ότι υπάρχουν διαδρομές στον επαρχιακό δίκτυο με πολλές στροφές και χωρίς κολώνες φωτισμού,που τα κανονικά φώτα αδυνατούν να φωτίσουν την είσοδο-έξοδο και το έξτρα φως είναι πολύτιμο.

Η λεπτομέρεια που κάνει την τεράστια διαφορά είναι να έχεις τοποθετήσει τα προβόλια ψηλά στο ύψος του τιμονιού.Δεν στραβώνεις τους άλλους,το φως είναι αποτελεσματικότερο και κυρίως έχεις την ευχέρεια να τα ρυθμίσεις με ακρίβεια εκατοστών.
Κάτι που ΔΕΝ ισχύει όταν είναι ηλιθιωδώς βιδωμένα στο κάτω μέρος της μπουκάλας ή χαμηλά στα κάγκελα της μηχανής.Σε κείνα τα σημεία μία μόνο μοίρα διόρθωση μεταφράζεται σε πολλά μέτρα στην άσφαλτο!

νεοσσός
28/12/2018, 10:03
Η λεπτομέρεια που κάνει την τεράστια διαφορά είναι να έχεις τοποθετήσει τα προβόλια ψηλά στο ύψος του τιμονιού.Δεν στραβώνεις τους άλλους,το φως είναι αποτελεσματικότερο και κυρίως έχεις την ευχέρεια να τα ρυθμίσεις με ακρίβεια εκατοστών.
Κάτι που ΔΕΝ ισχύει όταν είναι ηλιθιωδώς βιδωμένα στο κάτω μέρος της μπουκάλας ή χαμηλά στα κάγκελα της μηχανής.Σε κείνα τα σημεία μία μόνο μοίρα διόρθωση μεταφράζεται σε πολλά μέτρα στην άσφαλτο!https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156199&p=2971928&viewfull=1#post2971928

karellen
28/12/2018, 10:07
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156199&p=2971928&viewfull=1#post2971928

:beer:

ptc
28/12/2018, 10:09
Επειδή βλέπω πως κάποιοι κάτοχοι προβολέων έχουν ήδη παρεξηγηθεί...
Η καζούρα πάει στους 99 από τους 100 κατόχους, που τα βάζουν καθαρά για μόστρα γιατί είδαν πως υπάρχει σαν αξεσουάρ στα έξτρα της GS και θέλουν να της μοιάσουν. Οι ίδιοι φυσικά είναι και αυτοί που τα έχουν αναμμένα μέσα στην πόλη ως φάρους βλακείας.
Προφανώς υπάρχει και το 1% που κάνει τη χρήση για την οποία προορίζονται (και ισως το νούμερο αυτό να είναι λίγο αισιόδοξο).

Να σημειωθει επισης πως το θεμα δεν ανοιχτηκε γιατι καποιος εχει προβλημα στους κακοφωτισμενους επαρχιακους δρομους και στα ομιχλωδη ορεινα περασματα των Αλπεων.

borgiriadis1
28/12/2018, 11:36
Εγώ 2 φιλαράκια που είχαν βάλει σε varadero ο ένας τα πέταξε γτ και άχρηστα του ήταν και βραχυκυκλώματα είχε και ο δεύτερος δεν τα σύνδεσε ποτέ. Απλά τα άφησε να φαίνονται οτι υπάρχουν.
Όσο για τη χρησιμότητα κ αυτό νομίζω οτι είναι λίγο αμφίβολο για του προβολείς ομίχλης. Εγώ που κάνω μεταφορές με μινι βαν που έχει ομίχλης κάθε μέρα και έτυχε πολλές φορές (ειδικά το πρωί πριν σηκωθεί ψηλά ο ήλιος ή το βράδυ με το που σκοτεινιάσει τελείως) δεν μπορώ να πω οτι με βοήθησαν και πολύ. Και το φορτηγό το έχει στον βασικό εξοπλισμό του που σημαίνει οτι έχουν κάνει μελέτες πάνω στο θέμα.

slzr
28/12/2018, 12:01
Προφανώς τα εργοστασιακά είναι μελετημένα και σύννομα. Τα καραγκιοζιλίκια κράζουνε!

νεοσσός
28/12/2018, 12:16
Ακόμα και τα εργοστασιακά είναι νόμιμο να είναι αναμμένα μόνο σε συγκεκριμένες συνθήκες. Ο ΚΟΚ ορίζει ότι επιτρέπεται το άναμμά τους μόνο όταν έχει ομίχλη, καταρρακτώδη βροχή ή χιόνι, καθώς και σε στενούς ελικοειδείς δρόμους ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών.

McGyver
28/12/2018, 12:17
καθώς και στενούς ελικοειδείς δρόμους.

...εννοώντας προφανώς τα "λούκια" της διήθησης :winka:.

DRAKONET
28/12/2018, 17:05
Κάτσε να μετρήσουμε.

Διπλό σταντ: ποτέ.
Πριζάκι: ποτέ.
Επέκταση σταντ: ποτέ.
Προβολάκια: ποτέ.

Σε κανένα μηχανάκι μου. Ούτε τα χρειάστηκα ποτέ. Μήπως απλά δημιουργείς "ανάγκες" έχοντας ένα σωρό αηδίες πάνω στο μηχανάκι; :p
=================================================================
κυκλοφορεις μονο μερα....δεν κατεβαινεις ποτε απο την μηχανη....δεν εχεις κινητο (αποψη).....δεν γουσταρεις θαλασσα....:lol: :lol:

gior-gos
28/12/2018, 17:34
Αν καποιος θελει να γινει πιο ορατος, δεν χρειαζονται προβολακια· μπορει να αναψει την μεγαλη σκαλα, επισης ενοχλητικο, παρανομο κτλ κτλ. Τα προβολακια στη μοτοσικλετα ειναι χρησιμοτατα νυχτα σε επαρχιακο διοτι δινουν μια ενδεικτικη ταξη μεγεθους του φαρδους της μοτοσικλετας ειδικα οταν αυτη (βλεπε μαστοδοντα mega onoff) ειναι φορτωμενη με πλαϊνες βαλιτσες ή σαμαρια. Οσο για την ομιχλη, ειναι τοσο σπανιο το φαινομενο που δεν νομιζω οτι αξιζει να μπουν προβολακια μόνο γι αυτον τον λογο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/12/2018, 19:15
αν ηταν απολυτος χρησιμα στη μοτοσηκλετα θα μπαιναν στον στανταρ εξοπλισμο απο το εργοστασιο οπως και στα αυτοκινητα...

ggs
28/12/2018, 19:45
αν ηταν απολυτος χρησιμα στη μοτοσηκλετα θα μπαιναν στον στανταρ εξοπλισμο απο το εργοστασιο οπως και στα αυτοκινητα...

402433

Και κάνουν και γαμω τις δουλειές γιατί "δείχνουν" στα τύφλα σημεία..

Μακάρι να βάλουν κι άλλοι κατασκευαστές σωστά προβολακια, τουλάχιστον στα τουριστικά μοντέλα, γιατί είναι πολύ χρήσιμα όταν κατεβαίνεις πχ νύχτα τον τυμφρηστο

andreastwin
28/12/2018, 20:35
εχω βαλει και εγω προβολακια χαμηλα στην μοτο και γυρισμενα προς τα κατω για να μη στραβωνουν τον αλλο οδηγο. για βαλκανια που περιφερομαι χρειαζεται γιατη εχει πολλους σκοτεινους δρομους ,αλλα και ελλαδα δεν παμε πισω απο φωτισμο μπου----ο. η αληθεια ειναι οτι σε σκοτεινο δρομο κανουν πολυ καλη δουλεια.

Μανολης67
28/12/2018, 21:19
αν κυκλοφορείς ημερα πιθανόν να ειναι αχρηστα.......
αν ομως κανεις δρομολογια νυχτα Καλλονη-Πετρα Μολυβος με συνεχείς στροφες πέταλα και να καραδοκουν στις γωνιες προβατα και μουλαρια ....
Επισης καλό ειναι να υπάρχουν ακόμη και σαν εφεδρικά, δηλαδη αν καει η βραχυκύκλωση η φύσα σε μηχανάκι με μονό προβολέα κάπου 3 τα ξημερωματα στην ακρη του πουθενα ....

daz
28/12/2018, 21:44
Όποιον δεν τον έχει πιάσει η νύχτα στο βουνό δεν ξέρει πόσο σημαντικά μπορεί να είναι.

Ωραίος ο Σμόλικας και η Βαλια κίρνα αλλά αντί να βγω εγνατία όσο ήταν ακόμα νωρίς είπα να γυρίσω από φλαμπουράρι να βγω χαμηλότερα προς Ιωάννινα και να πάρω το δρόμο της επιστροφής προς τα κάτω.
Το τελευταίο φως με βρήκε στο περιβόλι ή ακόμα πιο πριν. Μέχρι να φτάσω βοβούσα έκανα σλάλομ ανάμεσα σε κοτρώνια διαφόρων μεγεθών, οδηγόντας σε σφιχτό στροφιλίκι με τα φώτα του τενερέ. Priceless!
Από κει και έπειτα τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα γιατί τουλάχιστον δεν υπήρχαν διάσπαρτες πέτρες στο δρόμο!

Ανάλογες δύσκολες περιπτώσεις μου έχουν τύχει όλες τις φορές που με βρήκε το σκοτάδι στο βουνό. Άλλες φορές είχαμε και βροχή στο πρόγραμμα! Ούτε τα στοκ φώτα του gs1200 βοηθούσαν την κατάσταση ούτε τα δικά μου!

Πέρα απ' αυτά, είχα διαβάσει ότι με βάση κάποιες έρευνες, 3 φώτα τοποθετημένα σε σχήμα τριγωνικό παραπέμπουν στο σχήμα του ανθρώπινου προσώπου και μπορεί να μαγνητίσει τα μάτια ενός αφηρημένου οδηγού που κοιτάει αριστερά, δεξιά σε μια διασταύρωση για να περάσει απέναντι και να αφυπνίσει τον εγκέφαλό του. Δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει, σε κανένα περιοδικό θα ήταν όταν ακόμα υπήρχαν κάτι λίγα (υπάρχουν ακόμα?).

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/12/2018, 23:09
Όποιον δεν τον έχει πιάσει η νύχτα στο βουνό δεν ξέρει πόσο σημαντικά μπορεί να είναι.

Ωραίος ο Σμόλικας και η Βαλια κίρνα αλλά αντί να βγω εγνατία όσο ήταν ακόμα νωρίς είπα να γυρίσω από φλαμπουράρι να βγω χαμηλότερα προς Ιωάννινα και να πάρω το δρόμο της επιστροφής προς τα κάτω.
Το τελευταίο φως με βρήκε στο περιβόλι ή ακόμα πιο πριν. Μέχρι να φτάσω βοβούσα έκανα σλάλομ ανάμεσα σε κοτρώνια διαφόρων μεγεθών, οδηγόντας σε σφιχτό στροφιλίκι με τα φώτα του τενερέ. Priceless!
Από κει και έπειτα τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα γιατί τουλάχιστον δεν υπήρχαν διάσπαρτες πέτρες στο δρόμο!

Ανάλογες δύσκολες περιπτώσεις μου έχουν τύχει όλες τις φορές που με βρήκε το σκοτάδι στο βουνό. Άλλες φορές είχαμε και βροχή στο πρόγραμμα! Ούτε τα στοκ φώτα του gs1200 βοηθούσαν την κατάσταση ούτε τα δικά μου!

Πέρα απ' αυτά, είχα διαβάσει ότι με βάση κάποιες έρευνες, 3 φώτα τοποθετημένα σε σχήμα τριγωνικό παραπέμπουν στο σχήμα του ανθρώπινου προσώπου και μπορεί να μαγνητίσει τα μάτια ενός αφηρημένου οδηγού που κοιτάει αριστερά, δεξιά σε μια διασταύρωση για να περάσει απέναντι και να αφυπνίσει τον εγκέφαλό του. Δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει, σε κανένα περιοδικό θα ήταν όταν ακόμα υπήρχαν κάτι λίγα (υπάρχουν ακόμα?).

Δε ξερω γιατι αλλα μου θημισες ιστοριες xfiles:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/12/2018, 23:20
402433

Και κάνουν και γαμω τις δουλειές γιατί "δείχνουν" στα τύφλα σημεία..

Μακάρι να βάλουν κι άλλοι κατασκευαστές σωστά προβολακια, τουλάχιστον στα τουριστικά μοντέλα, γιατί είναι πολύ χρήσιμα όταν κατεβαίνεις πχ νύχτα τον τυμφρηστο

Ωραια φαση φαινονται.Και κανεις δεν μπορει να μιλησει για τσιρκο στα συγκεκριμενα.Μακαρι να τα ιοθετησουν και αλοι κατασκευαστες.
Καποτε επεσε στα χερια μου ενα σουπερ τενερε 750 1991 που το κρατησα για κανα χρονο.Οταν ανβα τη μεγαλη σκαλα το ενα απο τα 2 φαναρια εβγαζε κιτρινο παρα πολυ δυνατο φος.Ισος ειχε και αυτο απο τη μανα του κατι σαν προβολεα ομιχλης.

Coyote.V
29/12/2018, 10:12
Εγώ 2 φιλαράκια που είχαν βάλει σε varadero ο ένας τα πέταξε γτ και άχρηστα του ήταν και βραχυκυκλώματα είχε και ο δεύτερος δεν τα σύνδεσε ποτέ. Απλά τα άφησε να φαίνονται οτι υπάρχουν.
Όσο για τη χρησιμότητα κ αυτό νομίζω οτι είναι λίγο αμφίβολο για του προβολείς ομίχλης. Εγώ που κάνω μεταφορές με μινι βαν που έχει ομίχλης κάθε μέρα και έτυχε πολλές φορές (ειδικά το πρωί πριν σηκωθεί ψηλά ο ήλιος ή το βράδυ με το που σκοτεινιάσει τελείως) δεν μπορώ να πω οτι με βοήθησαν και πολύ. Και το φορτηγό το έχει στον βασικό εξοπλισμό του που σημαίνει οτι έχουν κάνει μελέτες πάνω στο θέμα.

Εμμ... εγώ φωνάζω χρόνια τώρα! Πάει ο άλλος να βάλει προβόλια σε μηχανή με φανάρια αυτοκινήτου. Και εγώ είχα βάλει αυτά της givi και τώρα έχουν πιάσει μια καλή γωνία στην αποθήκη, καλά που μου το θυμίσατε να βάλω μια αγγελία να τα ξεφορτωθώ.

S705
29/01/2019, 18:12
παρακολουθώ την κουβέντα από την αρχή άλλα δεν έγραψα κάτι μέχρι να κάνω και εγώ την κίνηση μου.

μιας και φέτος έχω σκοπό να συμμετάσχω στο 36ωρο το τελευταίο πράγμα που θέλω να μου συμβεί είναι αυτό που περιγράφει ο daz πιο πάνω.

έτσι ξέροντας τι θέλω από ένα προβολακι και μετά από αρκετό ψάξιμο έφτασα εδώ.

403378
μπορεί να τα πείτε ογκώδες , ότι χαλάνε την μηχανή ότι είναι άσχημα , δεν πειράζει έμενα μου φτάνει αυτό.
403379
403380

S705
29/01/2019, 18:16
και μια με την μηχανή να γέρνει ανάμεσα στα ποδιά μου σαν να στρίβει. δείτε το σκοτάδι στα δεξιά , εκεί ακριβός που πρέπει να κοιτάς.
403381
403382

φυσικά και δεν θα ανάβουν εντός πόλης και σε δρόμους με κυκλοφορία και φωτισμό μιας και δεν χρειάζονται.

DRAKONET
29/01/2019, 21:39
Τελικα καταλαβα οτι οχι μονο χρειαζονται...ειναι οπως και δηποτε..αναγκη να μπουνε...
σε δρομους σκοτεινους οπου προτεραιοτητα δεν εχει το πρασινο..
η οποιος ΔΕΝ εχει στοπ...αλλα οποιος εχει LADA
ΕΑΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟς !

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 22:19
παρακολουθώ την κουβέντα από την αρχή άλλα δεν έγραψα κάτι μέχρι να κάνω και εγώ την κίνηση μου.

μιας και φέτος έχω σκοπό να συμμετάσχω στο 36ωρο το τελευταίο πράγμα που θέλω να μου συμβεί είναι αυτό που περιγράφει ο daz πιο πάνω.

έτσι ξέροντας τι θέλω από ένα προβολακι και μετά από αρκετό ψάξιμο έφτασα εδώ.

403378
μπορεί να τα πείτε ογκώδες , ότι χαλάνε την μηχανή ότι είναι άσχημα , δεν πειράζει έμενα μου φτάνει αυτό.
403379
403380

Συγνώμη για το άσχετο αλλά αν ξέρεις καμιά πληροφορία για το 36αωρο θα ήθελα πολύ να τη μάθω.

S705
29/01/2019, 22:57
Συγνώμη για το άσχετο αλλά αν ξέρεις καμιά πληροφορία για το 36αωρο θα ήθελα πολύ να τη μάθω.

Στο σαιτ της μοτογκουζι θα ανακοινώσουν ημερομηνία κάποια στιγμή τέλος Φεβρουαρίου πιθανών.

stefanos
29/01/2019, 23:08
Όποιον δεν τον έχει πιάσει η νύχτα στο βουνό δεν ξέρει πόσο σημαντικά μπορεί να είναι.

Ωραίος ο Σμόλικας και η Βαλια κίρνα αλλά αντί να βγω εγνατία όσο ήταν ακόμα νωρίς είπα να γυρίσω από φλαμπουράρι να βγω χαμηλότερα προς Ιωάννινα και να πάρω το δρόμο της επιστροφής προς τα κάτω.
Το τελευταίο φως με βρήκε στο περιβόλι ή ακόμα πιο πριν. Μέχρι να φτάσω βοβούσα έκανα σλάλομ ανάμεσα σε κοτρώνια διαφόρων μεγεθών, οδηγόντας σε σφιχτό στροφιλίκι με τα φώτα του τενερέ. Priceless!
Από κει και έπειτα τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα γιατί τουλάχιστον δεν υπήρχαν διάσπαρτες πέτρες στο δρόμο!


Έπρεπε λοιπόν να αράξεις στο περιβόλι στην πλατεία, ταβέρνα, έχει δωμάτια απο πάνω ωραίο μοσχάρι...

BLiTzER
30/01/2019, 00:22
Συγνώμη για το άσχετο αλλά αν ξέρεις καμιά πληροφορία για το 36αωρο θα ήθελα πολύ να τη μάθω.

Κρατάει 36 ώρες. Παρακαλώ.

kordix
30/01/2019, 07:51
Σε ορεινό στροφιλίκι, νύχτα και με κακό καιρό, σε χωμάτινες νυχτερινές ή σε βομβαρδισμένους επαρχιακούς, φυσικά και χρειάζονται. Εχω ενα σετ στο 1150 και με εχουν βοηθήσει πολύ σε ζόρικες καταστάσεις. Αλλά θελει να ειναι από αυτά που απλώνουν τη δέσμη.

Μέσα στην πόλη δεν τα ανάβω ποτέ, μόνο αν με βρει καμμιά καταιγίδα.

(Επιπλέον αν καεί η λάμπα σε ταξίδι στον κανονικό προβολέα, είναι ας πούμε μια λύση μέχρι να την αλλάξεις).

cityfly
30/01/2019, 12:36
Για την αλήθεια του πράγματος: Δεν ισχύει αυτό που έγραψες. Οι προβολείς ομίχλης είναι για να βλέπει ο οδηγός, όταν έχει ομίχλη. Και για να βλέπουν το οχημά του βέβαια, αλλά κυρίως για να βλέπει ο ίδιος.

Τι διαφορά έχουν οι προβολείς ομίχλης, και γιατί τους χρειαζόμαστε και δεν μας κάνουν οι κοινοί προβολείς μεσσαίας-μεγάλης σκάλας; Αρκεί να σκεφτείς τι είναι η ομίχλη, νερό σε πολύ μικρές σταγόνες, που αιωρούνται στον αέρα, σε μεγάλη ποσότητα.

Τα κανονικά φώτα, είναι σχετικά ψηλά στο όχημα. Αυτό σε κανονικές συνθήκες αυξάνει την αποτελεσματικότητά τους, όσο πιο ψηλά είναι το φως στο όχημα, τόσο καλύτερα φωτίζει τον δρόμο. Όταν όμως έχει ομίχλη, το ίδιο ακριβώς ύψος που είναι πλεονέκτημα, γίνεται μειονέκτημα, γιατί το φως χτυπάει στα σταγονίδια νερού, αντακλάται, και επιστρέφει στα μάτια του οδηγού, τυφλώνοντάς τον. Σαν να σου έχουν βάλει ένα καθρέπτη μπροστά στο όχημα.

Εδώ έρχονται οι προβολείς ομίχλης, οι οποίοι είναι ΧΑΜΗΛΑ στο όχημα. Το ΧΑΜΗΛΑ είναι που τους κάνει αποτελεσματικούς. Χάνουν λίγο σε αποτελεσματικότητα φωτός λόγω που είναι χαμηλά, ΑΛΛΑ όταν έχει ομίχλη, το φως που θα αντανακλαστεί από τα σταγονίδια βενζίνης, θα επιστρέψει στον προφυλακτήρα, ΟΧΙ στα μάτια του οδηγού.

Και πάλι βέβαια, στην ομίχλη πάμε πολύ σιγά, πολύ προσεκτικά, οι προβολείς ομίχλης βοηθάνε λίγο, δεν εξαφανίζουν όμως την ομίχλη.

Συνεχίστε...


Από την εμπειρία μου στο αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ πια πολύ συχνότερα φώτα ομίχλης λόγω καιρού δεν έχω δει σχεδόν καμία διαφορά στο πώς εγώ βλέπω. Αυτό που κάνει διαφορά (και το χω δοκιμάσει αρκετές φορές σε δρόμους μέσα σε βουνά μόνος μου) είναι η κανονική σκάλα κι οι προβολείς. Όντως εκεί φαίνεται αυτό που λες. Τώρα αν υπήρχε η δυνατότητα να ανάβουν ΜΟΝΟ τα ομίχλης δεν ξέρω τι θα γινόταν αλλά αυτό στα αμάξια δεν γίνεται

Panos76
30/01/2019, 13:03
ΑΤώρα αν υπήρχε η δυνατότητα να ανάβουν ΜΟΝΟ τα ομίχλης δεν ξέρω τι θα γινόταν αλλά αυτό στα αμάξια δεν γίνεται

Γίνεται. Όταν έχεις αναμμένη τη μικρή σκάλα, τότε ανάβουν τα φώτα ομίχλης.

Τα φώτα ομίχλης δεν βοηθούν ακριβώς στο να βλέπουμε μέσα στην ομίχλη αλλά λειτουργούν επικουρικά με τις λευκές (ή κίτρινες) γραμμές του οδοστρώματος.

sapila racing
30/01/2019, 13:16
Από την εμπειρία μου στο αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ πια πολύ συχνότερα φώτα ομίχλης λόγω καιρού δεν έχω δει σχεδόν καμία διαφορά στο πώς εγώ βλέπω. Αυτό που κάνει διαφορά (και το χω δοκιμάσει αρκετές φορές σε δρόμους μέσα σε βουνά μόνος μου) είναι η κανονική σκάλα κι οι προβολείς. Όντως εκεί φαίνεται αυτό που λες. Τώρα αν υπήρχε η δυνατότητα να ανάβουν ΜΟΝΟ τα ομίχλης δεν ξέρω τι θα γινόταν αλλά αυτό στα αμάξια δεν γίνεται

Σε σοβαρές χώρες με δύσκολες συνθήκες πχ στην Σουηδία, με το που ανάβεις φώτα ομίχλης σβήνουν τα κανονικά. Είχα οδηγήσει ενα τέτοιο αυτοκίνητο και μου είχε κάνει εντύπωση.
Οχι μόνο γίνεται αλλά έτσι θα έπρεπε να είναι παντού.
Θα μου πείς εδω και τα περιπολικά με τα ομίχλης αναμμένα κυκλοφορούν συνήθως στην Ελλάδα, οπότε τι ψαχνουμε τώρα...

THEOD
30/01/2019, 13:35
Στο αυτοκίνητο τα μαμίσια φώτα ομίχλης τα έχω χρησιμοποιήσει 5-6 φορές και πράγματι ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ είναι χρήσιμα. Στην βαριά ομίχλη εκεί που τα άλλα φώτα είναι σχεδόν άχρηστα σου δίνουν μια ανεκτή ορατότητα στα πρώτα 10 μέτρα που σου δίνει την δυνατότητα να συνεχίσεις να κινείσαι με 20-30 χιλιόμετρα, πράγμα που χωρίς αυτά θα ήταν αδύνατο ή τέλος πάντων πολύ δύσκολο-επικίνδυνο-κουραστικό.
Επίσης επειδή στα αυτοκίνητα είναι τοποθετημένα δε-αρ στις άκρες του αμαξώματος βοηθάνε να αντιλαμβάνεσαι καλύτερα την γράμμωση του δρόμου από την μία πλευρά και τα όρια της ασφάλτου από την άλλη άρα να παραμένεις εντός λωρίδας. Το τελευταίο το κάνουν και σε έναν απλά σκοτεινό δρόμο χωρίς να υπάρχει ομίχλη και αυτός ο "περιφερειακός" φωτισμός βοηθάει πολύ στα θεοσκότεινα κλειστά επαρχιακά στροφιλίκια. Μάλιστα στο δικό μου αυτοκίνητο (δεν ξέρω αν γίνεται και σε άλλα) μόλις το τιμόνι στρίψει δε ή αρ ανάβει αυτόματα το αντίστοιχο φως ομίχλης (όταν η ταχύτητα κίνησης είναι κάτω από τα 50 χλμ/ώρα).
Τώρα σε μοτό λόγω αναγκαστικής θέσης τοποθέτησης φαντάζομαι ότι θα λειτουργούν χειρότερα οπότε η χρησιμότητά τους θα είναι μικρότερη, πιο σπάνια, και σίγουρα όχι εντός αστικής περιοχής. Κατά 99% αυτά που βλέπουμε στις μοτό γύρω μας εξυπηρετούν το πουλ-μούρ και τπτ άλλο

Viper4
30/01/2019, 13:40
Στο αυτοκίνητο σπάνια τα χρησιμοποιώ καθώς αν δεν βρέχει καταρακτωδώς ή αν δεν εχει πολύ ομίχλη δεν έχουν ουσία.
Στην μηχανή όμως, όποτε είμαι σε επαρχιακό δρόμο τα χρησιμοποιώ πάντα! Εντός πόλης επίσης την μέρα, καθώς αυξάνουν το οπτικό στίγμα και γίνεσαι καλύτερα αντιληπτός από τους άλλους χωρίς όμως να τους τυφλώνεις, καθώς είναι μέρα.

S705
30/01/2019, 15:31
παντός απορώ γιατί ακόμα μιλάμε για προβολακια ομίχλης και περιμένουν κάποιοι αυτά να τους φωτίσουν τον δρόμο!!!

τα προβολακια (σκέτο) υπάρχουν σε δυο κατηγορίες τα spot και τα fog.

τα spot είναι αυτά που έχουν συγκεντρωμένη δέσμη ή διαφορετικά λίγες μοίρες ανοίγματος δέσμης και είναι αυτά τα οποία φωτίζουν μακριά . χαρακτηριστικό τους είναι ότι έχουν κάτοπτρο .

τα fog ( τα ομίχλης βρε ) είναι αυτά που δεν έχουν συγκεντρωμένη δέσμη, φωτίζουν σε μεγάλος πλάτος και ύψος( πιο σοβαρές κατασκευές έχουν ένα cut off στο οριζόντιο επίπεδο) άλλα καθόλου σε μήκος. δεν έχουν κάτοπτρο αν και ψάχνοντας συναπάντησα κάποια με κάτοπτρο τα οποία είχαν πάνω από 12 μοίρες δέσμη και χαρακτηριζόντουσαν ως fog.

Pew
30/01/2019, 19:06
Να τα βαλουμε σε μια σειρα, σχετικα με τα φωτα ομιχλης σε αυτοκινητα. ΕΙΔΙΚΑ τα εμπρος...

Τα φωτα ομιχλης εχουν ενα κυριο χαρακτηρηστικο: ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΔΕΣΜΗ.

Σε πυκνη ομιχλη, η συγκεντρωμενη δεσμη απο τα μεσαια και τη δυνατη σκαλα ΔΕΝ φαινεται, εκτος και αν κοιταξεις "καταματα" της το διερχομενο αυτοκινητο.
Εαν καταφερεις και το δεις καταματα, τοτε ειναι αργα, γιατι βρισκεστε σε πορεια συγκρουσης...

Τα προβολακια λοιπον, εχουν απλωμενη δεσμη, ΟΧΙ για να βλεπεις τα δεντρα, ουτε το χαντακι, ουτε τον ασβο, ουτε ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ειναι για να βλεπεις. Μεσα απο την ομιχλη βλεπεις μονο μασωντας φυλλα δαφνης... αλλα για να σε βλεπουν.
Οσοι διασταυρωνονται υπο γωνια μαζι σου, οσοι βρισκονται εκτος δεσμης απο τα μεσαια η τη δυνατη σου σκαλα... κλπ
Δινεις δηλαδη το στιγμα σου ευκολοτερα και υπο γωνιες που με τα φωτα κατοπτρου ΔΕΝ θα ησουν ορατος.

Εξτρα οφελος, υπαρχει βεβαιως γι'αυτο και τοποθετουνται χαμηλα στον προφυλακτηρα... η περισσοτερη απο την ανακλαση επανω στην ομιχλη, φευγει εκτος οπτικης γωνιας του οδηγου.
Το να βλεπεις καλυτερα σε αυτα τα γαμημενα 4-5 μετρα που φεγγουν ακομα και με ξαστερο ουρανο χωρις ομιχλη το θεωρω απλα αστειο.
Σε τετοιες αποστασεις max... φεγγει ενας φακος ποδηλατου και παλι, δεν προλαβαινεις να αποφυγεις κατι εγκαιρως. Αυτα με ταχυτητες ποδηλατου.
Κινειται κανεις με το αμαξι με 15km/h? Θεωρει οτι ΩΧ αμαν τον ηπιαμε με 15Km/h?
Οποιος θεωρει κατι τετοιο, να παει να παρει μηχανη με ABS αφου επισκεφτει το επιμαχο τοπικ.. και να σταματησει να κοροιδευει τον εαυτο του και 'μας.

karateo
30/01/2019, 19:16
Τα ομίχλης στο αμάξι να προσθέσω ότι βοηθάνε πολύ σε δρόμο με επι τόπου στροφές.

Pew
30/01/2019, 19:20
Τα ομίχλης στο αμάξι να προσθέσω ότι βοηθάνε πολύ σε δρόμο με επι τόπου στροφές.

Στα 4-5 μετρα που φεγγει με 30 μοιρες στην καλυτερη, μια επιτοπου 90 μοιρων πρεπει να την παρεις με 10Km/h για να μη βρεθεις προ εκπληξεως....
Σιγα τα ωα ... δεν εχω οδηγησει αμαξι που να με πεισει οτι τα φωτα ομιχλης ΚΑΠΟΥ βοηθανε.

Το μοναδικο που καπως με επεισε ηταν ενα Passat B5 (φωτα ομιχλης ενσωματωμενα στο κανονικο φαναρι) ...
ΕΙΧΕ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΦΩΤΑΑΑΑΑ που σε ορεινες διαδρομες βραδυ ΜΟΝΟΣ ... τα αναβα για παρηγορια.
Εφεγγαν το ιδιο σκατα με τα μεσαια... δηλαδη με ομιχλης+μεσαια 1/2 σκατα ... καπως καλυτερα!!

daz
30/01/2019, 19:26
Εξτρα οφελος, υπαρχει βεβαιως γι'αυτο και τοποθετουνται χαμηλα στον προφυλακτηρα... η περισσοτερη απο την ανακλαση επανω στην ομιχλη, φευγει εκτος οπτικης γωνιας του οδηγου.


Ουσιαστικά προσπαθούν να φέγγουν κάτω απ' την ομίχλη για να αποφεύγουν τις αντανακλάσεις.

Όταν μιλάμε για προβολάκια μηχανής δεν αναφερόμαστε σε προβολάκια ομίχλης (εγώ τουλάχιστον) αλλά για προβολάκια που επιλέγονται ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός για επιπλέον φωτισμό. Τα φώτα πολλών μηχανών δεν είναι πάντα ικανά να προσφέρουν τον απαραίτητο φωτισμό για όλες τις συνθήκες.

karateo
30/01/2019, 19:32
Στα 4-5 μετρα που φεγγει με 30 μοιρες στην καλυτερη, μια επιτοπου 90 μοιρων πρεπει να την παρεις με 10Km/h για να μη βρεθεις προ εκπληξεως....
Σιγα τα ωα ... δεν εχω οδηγησει αμαξι που να με πεισει οτι τα φωτα ομιχλης ΚΑΠΟΥ βοηθανε.

Το μοναδικο που καπως με επεισε ηταν ενα Passat B5 (φωτα ομιχλης ενσωματωμενα στο κανονικο φαναρι) ...
ΕΙΧΕ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΦΩΤΑΑΑΑΑ που σε ορεινες διαδρομες βραδυ ΜΟΝΟΣ ... τα αναβα για παρηγορια.
Εφεγγαν το ιδιο σκατα με τα μεσαια... δηλαδη με ομιχλης+μεσαια 1/2 σκατα ... καπως καλυτερα!!

Στο Golf φέγγουν απο το κέντρο της πορείας και έξω.
Σε στροφή επι τόπου που έχεις κατεβάσει 2α σε κατηφόρα ή και 1η σε ανηφόρα φέγγουν εκεί που δε βλέπεις κανονικά.

nidok
30/01/2019, 21:36
Ξεκολατε από τα αυτοκίνητα!! Για μηχανές μιλάμε κ μπορεί να είναι κ απαραίτητα για κάποιες μοτο όπως η δικιά μ.
Αλλά σκέφτομαι τα 200+ € για τα αμερικανικά άλλες εταιρίες δε γνωρίζω οποίος ξέρει ας βάλλει καμία πληροφορία.
Κινεζικά με 30~50 € δε λαμβάνονται υπόψην.

Pew
30/01/2019, 21:44
Στο Golf φέγγουν απο το κέντρο της πορείας και έξω.
Σε στροφή επι τόπου που έχεις κατεβάσει 2α σε κατηφόρα ή και 1η σε ανηφόρα φέγγουν εκεί που δε βλέπεις κανονικά.
Σε ποιας γενιας Golf αναφερεσαι;
Υπαρχουν υλοποιησεις και υλοποιησεις ... και τα συγκεκριμενα (cornering lights) που αναβουν οταν στριβεις με χαμηλες ταχυτητες ουδεμια σχεση εχουν με τα ενοχλητικα κωλοπροβολακια του καθε καγκουρα.