PDA

View Full Version : Στρώσιμο καινούριας μηχανής 250.



Σελίδες : [1] 2

Potis
29/12/2018, 10:23
Χαιρετώ ξανά την ομάδα! Όπως λέει και ο τίτλος πήρα χθες ένα καινούριο 250ρι. Διαβασα στο manual για το στρώσιμο της. Λέει να μην υπερβαινεις τις 5000 στροφές, και να μην ξεπεράσεις τα 70 μέχρι τα πρώτα χίλια χιλιόμετρα. Ομαλό ανέβασμα των στροφών κτλ.Αυτο είναι εξαταχυτο. Δεν γράφει αν το σωστό είναι να πηγαίνω μέχρι 3η ταχύτητα ή 4η ή 5ή για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα ( για 6η δεν το συζητώ) ; Έχει σημασία αυτό ή οι ομάλες αυξομοιωσεις των στροφών είναι που παίζουν κυρίως ρόλο; Μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση... Είναι η πρώτη μου εμπειρία μετά από 50ρι... Καλή χρονιά σε όλους!!!!!!

Dimos35
29/12/2018, 10:36
Πρώτα απ' όλα να ξέρεις μια και είσαι πότης, ότι οδήγηση και αλκοόλ δεν πάνε μαζί :lol:
Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα.

Πάμε.

Λέει να μην υπερβαινεις τις 5000 στροφές, και να μην ξεπεράσεις τα 70 μέχρι τα πρώτα χίλια χιλιόμετρα. Ομαλό ανέβασμα των στροφών κτλ.
Αυτό ακριβώς θα κάνεις, δεν γίνεται πιο ξεκάθαρο.


Δεν γράφει αν το σωστό είναι να πηγαίνω μέχρι 3η ταχύτητα ή 4η ή 5ή για τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα ( για 6η δεν το συζητώ)
Δεν το γράφει γιατί δεν παίζει ρόλο στο στρώσιμο. Όλες τις ταχύτητες θα πρέπει να τις βάζεις. Αλίμονο αν μείνεις μόνο στις 3 πρώτες.
Καλή χρονιά και σε εσένα.

Bowleno
29/12/2018, 10:42
Θέλει και το κιβώτιο το στρώσιμο του...άρα παίζεις με όλες τις σχέσεις.
Αποφεύγεις όσο δυνατόν κίνηση σε εθνικές οδούς όπου πας παρατεταμένα με ίδια σχέση και χλμ.... το να κάνεις 1000 χλμ (Αθήνα_Σαλόνικα και πίσω, π.χ..) δεν λέγεται στρώσιμο.Καλή χρονιά και σε σένα, καλόβολτο να είναι και πάντα όρθιος!

Sebastian1980
29/12/2018, 12:14
Φιλε ευχομαι να το κρατησεις για χρονια το μηχανακι που πηρες.Καλοριζικο.
Αλλα θελω να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα:
Γιατι αγορασες μηχανη 28/12/2018;.Δεν θα ηταν καλυτερο να περιμενες 5-6 μερες να μπει ο χρονος,για να γραφει στην αδεια σου οτι το αγορασες το 2019;.Δηλαδη πληρωσες τελη 2018 για τρεις μερες;.Φυσικα μαλλον οχι.
Πληρωσες τα τελη του 2019.
Αξιζει για 3-4 μερες να κυκλοφορεις παρανομα και να φοβασε τα μπλοκα απο το να περιμενες 5-6 μερες πριν την αγορασεις;.
Φυσικα ολα αυτα τα γραφω φιλικα παντα.Αλλα θα ηθελα να ξερω το σκεφτικο σου.

Lioulios
29/12/2018, 12:30
μπορει να ηταν προσφορα και να μην το ταξινομησε ακομα

daz
29/12/2018, 13:18
Το πιο σημαντικό απ' όλα είναι το ομαλό ανέβασμα στροφών.

Το θέμα είναι να μην υπάρχει μεγάλο φορτίο στον κινητήρα είτε είμαστε με σταθερό γκάζι είτε όχι.

Akalestos
29/12/2018, 14:38
Φιλε ευχομαι να το κρατησεις για χρονια το μηχανακι που πηρες.Καλοριζικο.
Αλλα θελω να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα:
Γιατι αγορασες μηχανη 28/12/2018;.Δεν θα ηταν καλυτερο να περιμενες 5-6 μερες να μπει ο χρονος,για να γραφει στην αδεια σου οτι το αγορασες το 2019;.Δηλαδη πληρωσες τελη 2018 για τρεις μερες;.Φυσικα μαλλον οχι.
Πληρωσες τα τελη του 2019.
Αξιζει για 3-4 μερες να κυκλοφορεις παρανομα και να φοβασε τα μπλοκα απο το να περιμενες 5-6 μερες πριν την αγορασεις;.
Φυσικα ολα αυτα τα γραφω φιλικα παντα.Αλλα θα ηθελα να ξερω το σκεφτικο σου.

Φιλε εισαι εκτος θεματος απαντησε σε αυτο που ρωταει το παληκαρι ΑΝ ΘΕΣ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ (ειδαλως ασε αλλους να κανουν αυτη τη δουλεια) κι ασε την γνωμη σου για οταν σου ζητηθει.

Κι οπως ειπες πιο πανω (χρησιμοποιω τα λογια σου) ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

Φιλε @Poti καλοριζικο κανε ο,τι ακριβως σου ειπαν τα παιδια και το μανουαλι και να προσεχεις να την χαρεις! Υ.γ και μη πινεις οταν οδηγεις εννοειται :lol:

νεοσσός
29/12/2018, 14:45
Καλοτάξιδη η μοτοσυκλέτα! Ποια είναι;

Μου κάνει εντύπωση που σε 250άρι βάζει όριο τα 70 km/h στα πρώτα 1.000 km.

Κάπου είχα ακούσει, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, ότι αν αγοράσεις αμάξι ή μοτοσυκλέτα το τελευταίο δεκαπενθήμερο του έτους, πληρώνεις απευθείας τα τέλη κυκλοφορίας του επόμενου έτους.

Bowleno
29/12/2018, 15:15
Κάπου είχα ακούσει, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, ότι αν αγοράσεις αμάξι ή μοτοσυκλέτα το τελευταίο δεκαπενθήμερο του έτους, πληρώνεις απευθείας τα τέλη κυκλοφορίας του επόμενου έτους.

Δε ισχύει.... Πληρώνεις το έτος που βγήκε η πινακίδα. Το πιο πιθανό κατ εμέ, την αγόρασε και θα βγάλει την πινακίδα με το νέο έτος. Ακόμα και έτσι να μην είναι, κλαιν μαιν, πολύ μικρό το κόστος...

telegonos
29/12/2018, 15:33
Τι μηχανή πήρες;

Potis
29/12/2018, 22:19
Πρώτα απ' όλα να ξέρεις μια και είσαι πότης, ότι οδήγηση και αλκοόλ δεν πάνε μαζί :lol:
Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα.

Πάμε.

Αυτό ακριβώς θα κάνεις, δεν γίνεται πιο ξεκάθαρο.


Δεν το γράφει γιατί δεν παίζει ρόλο στο στρώσιμο. Όλες τις ταχύτητες θα πρέπει να τις βάζεις. Αλίμονο αν μείνεις μόνο στις 3 πρώτες.
Καλή χρονιά και σε εσένα.
Έλα φίλε μου το σιχαίνομαι το αλκοόλ... αχ αχ ειρωνεία έτσι ? Φίλε σήμερα δοκίμασα να βάλω μέχρι 5η ως τα 70 χιλιόμετρα την ώρα Τραβάει ο κινητήρας δίχως να κομπιαζει ή να σκορτσαρει είναι η αλήθεια ! 6ή αδυνατώ να βάλω με τέτοια ταχύτητα!

basilis_k6
29/12/2018, 22:23
ξεχνα το μανουαλ. Οδηγας μονος σου χωρις συνεπιβάτη. Ζεσταίνεις λιγο το μηχανάκι γιατι ειναι χειμώνας 1 λεπτάκι και μετά οδηγας κανονικά χωρις να ανοιγεις βιαια το γκάζι η να πλησιάζεις στα κοκκινα.

τα χλμ τα γράφει γιατι το μηχανάκι εκτος απο μοτερ εχει και άλλα πραγματα που μπορει να πανε στραβα στα 140χαω. το μοτερ ειναι το τελευταιο που τους ενδιαφερει. Αν κάνεις πανω απο 100χλμ μπορεις να το ξεχάσεις και αυτο.

Potis
29/12/2018, 22:24
Θέλει και το κιβώτιο το στρώσιμο του...άρα παίζεις με όλες τις σχέσεις.
Αποφεύγεις όσο δυνατόν κίνηση σε εθνικές οδούς όπου πας παρατεταμένα με ίδια σχέση και χλμ.... το να κάνεις 1000 χλμ (Αθήνα_Σαλόνικα και πίσω, π.χ..) δεν λέγεται στρώσιμο.Καλή χρονιά και σε σένα, καλόβολτο να είναι και πάντα όρθιος!

Ευχαριστώ φίλε μου! Όλοι οι μοτοσικλετιστες πάντα όρθιοι να είμαστε γιατί ακούμε διαφορά δυστυχώς.... Εθνική οδό δε το σκέφτομαι ακόμη... Στη πόλη κινηθηκα σήμερα και παραλιακή! Έπαιξα με όλες πέραν της 6ης! Άσε που αν βγω με αυτό εθνική οδό μάλλον θα πηγαίνω σαα μεθυσμένος λόγω του αέρα!!!

Potis
29/12/2018, 22:30
Φιλε ευχομαι να το κρατησεις για χρονια το μηχανακι που πηρες.Καλοριζικο.
Αλλα θελω να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα:
Γιατι αγορασες μηχανη 28/12/2018;.Δεν θα ηταν καλυτερο να περιμενες 5-6 μερες να μπει ο χρονος,για να γραφει στην αδεια σου οτι το αγορασες το 2019;.Δηλαδη πληρωσες τελη 2018 για τρεις μερες;.Φυσικα μαλλον οχι.
Πληρωσες τα τελη του 2019.
Αξιζει για 3-4 μερες να κυκλοφορεις παρανομα και να φοβασε τα μπλοκα απο το να περιμενες 5-6 μερες πριν την αγορασεις;.
Φυσικα ολα αυτα τα γραφω φιλικα παντα.Αλλα θα ηθελα να ξερω το σκεφτικο σου.
Ευχαριστώ φίλε μου το εύχομαι και γω αυτό! Βρήκα προσφορά. Μόνο του 19 πλήρωσα εγώ. Συν το γεγονός ότι ήθελα παραμονες Πρωτοχρονιάς να το έχω ( εγκεφαλικό δικό μου δηλαδή) !! Κατ αλλά καλά τα λες.

Lioulios
29/12/2018, 22:34
ολες τις ταχυτητες να βαζεις , να δουλεψει και η 6η κανονικα

Potis
29/12/2018, 22:34
Φιλε εισαι εκτος θεματος απαντησε σε αυτο που ρωταει το παληκαρι ΑΝ ΘΕΣ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ (ειδαλως ασε αλλους να κανουν αυτη τη δουλεια) κι ασε την γνωμη σου για οταν σου ζητηθει.

Κι οπως ειπες πιο πανω (χρησιμοποιω τα λογια σου) ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

Φιλε @Poti καλοριζικο κανε ο,τι ακριβως σου ειπαν τα παιδια και το μανουαλι και να προσεχεις να την χαρεις! Υ.γ και μη πινεις οταν οδηγεις εννοειται :lol:

Ειρήνη!!!!!! Χαχχα ούτε μπύρα δε κατεβάζω.... Ευχαριστώ φίλε μου πάντως!! Το μόνο ( έξω από εδώ και μακρυά) που με αγχώνει είναι η κλοπή. Αυτό λίγο δε με άφησε να κοιμηθώ εχτές χαχα

Potis
29/12/2018, 22:46
[QUOTE=νεοσσός;2972507]Καλοτάξιδη η μοτοσυκλέτα! Ποια είναι;

Μου κάνει εντύπωση που σε 250άρι βάζει όριο τα 70 km/h στα πρώτα 1.000 km.

Κάπου είχα ακούσει, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, ότι αν αγοράσεις αμάξι ή μοτοσυκλέτα το τελευταίο δεκαπενθήμερο του έτους, πληρώνεις απευθείας τα τέλη κυκλοφορίας του επόμενου έτους.[/QUOTE Ευχαριστώ φίλε μου. Λέγεται cf moto 250 NK μαύρο γκρι χρώμα. Ναι και μένα με εντυπωσιάζει αυτό με το όριο... Ο εμπορας μου το είπε αυτό.. Εγώ προσωπικά του 2019 πλήρωσα. Δεν ξέρω αν είναι κανόνας όμως φίλε μου ή το κάνει μόνο αυτός ο εμπορας αυτό..

Sebastian1980
29/12/2018, 22:46
Akalestos δεν μου αρέσει ο αυταρχικός τρόπος ομιλίας σου.Αλλα αυτόν έχεις μάθει,τι να κάνουμε. Τώρα να σου εξηγήσω ότι αυτά που έγραψα, το έκανα περισσότερο για να έχει το νου του το παλικάρι ότι για κάποιες μέρες ίσως(αν δεν έχει πληρώσει τα τέλη 2018) θα είναι παράνομος,μάλλον δεν έχεις ΟΡΕΞΗ να καταλάβεις,δεν πειράζει να σε καλά.

Potis
29/12/2018, 23:16
Τι μηχανή πήρες;

Λέγεται cf Moto 250NK. Κατασκευαζεται στην Κίνα. Στην Ελλάδα αντιπρόσωπος της είναι η kawasaki. Είναι πολύ όμορφη εμφανισιακά. Αν δέσει και με το κομμάτι της αξιοπιστίας που αυτό είναι ένα ερωτηματικό θα είναι το ιδανικό! Αυτό που διαπίστωσα σήμερα είναι ότι τα ελαστικά που έχει μάλλον θέλουν αλλαγή. Μου φάνηκε να εμφανίζεται μια αστάθεια στις στροφές... Μετά από κάποια λεπτά επίσης στο σταματα ξεκινά στην κίνηση σαν να υπερθερμανθηκε... Γι αυτό το στρώσιμο καλό είναι να γίνεται βράδυ δίχως πολύ κίνηση... Τα φρένα καλά μου φαίνονται. Νευρο έχει και με το παραπάνω δηλαδή ανεβαζε γρήγορα στροφές ο κινητήρας ( 27 άλογα) που με βάζει σε πειρασμους να παραβλεψω λίγο το στρώσιμο

Potis
29/12/2018, 23:23
( είπαμε πενηνταρι του 1975 οδηγουσα χαχα) Το φανάρι μπροστά έχει δυνατό φως και είναι σαν τα duke ( το αγαπημένο μου μέρος στη μότο). Οι αεραγωγοι είναι όμορφοι όπως και η TFT οθόνη. Αυτά από τη σημερινή μέρα.

Sebastian1980
29/12/2018, 23:26
Και πάλι φίλε καλορίζικο. Πολύ μοντέρνο και όμορφο το μηχανάκι cf moto 250 NK που αγόρασες. Όλα τα λεφτά το καντράν του.
Για το στρώσιμο, ακολούθησε ότι σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω.Εγω στο daytona remix διάλεγα δρόμους με στροφές και λίγη κίνηση για να ανεβοκατεβαζω ταχύτητες και στροφές κινητήρα στο στρώσιμο.

νεοσσός
30/12/2018, 00:00
Πολύ όμορφο! Καλοτάξιδο!

Shinigami Ryuk
30/12/2018, 00:14
Λέγεται cf Moto 250NK. Κατασκευαζεται στην Κίνα. Στην Ελλάδα αντιπρόσωπος της είναι η kawasaki. Είναι πολύ όμορφη εμφανισιακά. Αν δέσει και με το κομμάτι της αξιοπιστίας που αυτό είναι ένα ερωτηματικό θα είναι το ιδανικό! Αυτό που διαπίστωσα σήμερα είναι ότι τα ελαστικά που έχει μάλλον θέλουν αλλαγή. Μου φάνηκε να εμφανίζεται μια αστάθεια στις στροφές... Μετά από κάποια λεπτά επίσης στο σταματα ξεκινά στην κίνηση σαν να υπερθερμανθηκε... Γι αυτό το στρώσιμο καλό είναι να γίνεται βράδυ δίχως πολύ κίνηση... Τα φρένα καλά μου φαίνονται. Νευρο έχει και με το παραπάνω δηλαδή ανεβαζε γρήγορα στροφές ο κινητήρας ( 27 άλογα) που με βάζει σε πειρασμους να παραβλεψω λίγο το στρώσιμο

Καλοριζικο φιλε μου και καλα χιλιομετρα!

Για δωσε περισσοτερες λεπτομερειες-εντυπωσεις γτ καπου εμπλεκεται και η ktm σε αυτο το μηχανακι.

paramedic
30/12/2018, 00:25
Λέγεται cf Moto 250NK. Κατασκευαζεται στην Κίνα. Στην Ελλάδα αντιπρόσωπος της είναι η kawasaki. Είναι πολύ όμορφη εμφανισιακά. Αν δέσει και με το κομμάτι της αξιοπιστίας που αυτό είναι ένα ερωτηματικό θα είναι το ιδανικό! Αυτό που διαπίστωσα σήμερα είναι ότι τα ελαστικά που έχει μάλλον θέλουν αλλαγή. Μου φάνηκε να εμφανίζεται μια αστάθεια στις στροφές... Μετά από κάποια λεπτά επίσης στο σταματα ξεκινά στην κίνηση σαν να υπερθερμανθηκε... Γι αυτό το στρώσιμο καλό είναι να γίνεται βράδυ δίχως πολύ κίνηση... Τα φρένα καλά μου φαίνονται. Νευρο έχει και με το παραπάνω δηλαδή ανεβαζε γρήγορα στροφές ο κινητήρας ( 27 άλογα) που με βάζει σε πειρασμους να παραβλεψω λίγο το στρώσιμο
Καλορίζικο φίλε μου. Τι ελαστικά έχει πάνω απο μαμα? Τα καινούργια ελαστικά θέλουν κάπου 200χλμ για να φύγει η το προστατευτικό φιλμ απο πάνω τους να εχεις υπόψιν σου πάντως. Όσον αφορά αν υπερθερμάνθηκε δύσκολο εκτός αν το πήγαινες με 1η-2α με πολλές στροφές αλλά και πάλι διαβάζω οτι είναι υγρόψυκτο. Τι οδηγική εμπειρία έχεις?

Akalestos
30/12/2018, 00:33
Akalestos δεν μου αρέσει ο αυταρχικός τρόπος ομιλίας σου.Αλλα αυτόν έχεις μάθει,τι να κάνουμε. Τώρα να σου εξηγήσω ότι αυτά που έγραψα, το έκανα περισσότερο για να έχει το νου του το παλικάρι ότι για κάποιες μέρες ίσως(αν δεν έχει πληρώσει τα τέλη 2018) θα είναι παράνομος,μάλλον δεν έχεις ΟΡΕΞΗ να καταλάβεις,δεν πειράζει να σε καλά.

:beer: δε καταλαβα ετσι φιλε μου...

DRAKONET
30/12/2018, 01:03
Καλοριζικο.....να ξερεις ειμαι FAN του εναλακτικου και δη τετοιων δικυκλων που ξεφευγουν απο το κατεστημενο(ιαπωνικο)
Θα δεις οτι θα το ευχαριστηθεις!
Το κρανακι σου μπουφαν και τα ρεστα και βολταριζε...εδω θα ειμαστε να διαβασουμε οτι γραψεις...με πολυ περιεργεια καθως ειναι κατι νεο και διαφορετικο
απο οτι κοιταμε συνηθως !
=======================================

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/12/2018, 06:39
Καλημερα.Καλοριζηκο φυλε μου.Ποσο το πηρες το μηχανακι?
Οταν ηθελα να στροσω ενα κτμ που πηρα επειδη καθομουν σε αναμμενα καρβουνα τη κηριακη διαλεξα διαδρομη 400 χιλιομετρα(ηρακλειο-φαλασαρνα)και στο ρεπο μου (ηρακλειο-βαι)αλλα 400 χιλιομετρα.Ετσι σε μια βδομαδα το εστρωσα και ξεκινησα να το γαμω:D

ΤάκηςΜπ
30/12/2018, 08:15
Δεν ξέρω τι λάστιχα βάζει η συγκεκριμένη εταιρεία,αλλά τώρα πια ακόμα και τα μεγαλύτερα ονόματα βάζουν πλαστικά κινέζικα.Αν ισχύει αυτό και στο δικό σου,αλλάξέ τα χθες,είναι επικίνδυνα.

Καλές βόλτες! :beer:

daz
30/12/2018, 09:05
Φιλε εισαι εκτος θεματος απαντησε σε αυτο που ρωταει το παληκαρι ΑΝ ΘΕΣ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ (ειδαλως ασε αλλους να κανουν αυτη τη δουλεια) κι ασε την γνωμη σου για οταν σου ζητηθει.

Κι οπως ειπες πιο πανω (χρησιμοποιω τα λογια σου) ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

Φιλε @Poti καλοριζικο κανε ο,τι ακριβως σου ειπαν τα παιδια και το μανουαλι και να προσεχεις να την χαρεις! Υ.γ και μη πινεις οταν οδηγεις εννοειται :lol:

Φίλε ειναι δική μου δουλειά να δίνω οδηγίες στους χρήστες! Και για να βλέπεις οτι έχω απαντήσει στο θρεντ πριν από σένα, σημαίνει οτι έχω διαβάσει όλα τα μνμτα και είτε έχω ενεργήσει χωρίς να το βλέπεις, είτε δεν έκρινα οτι υπάρχει λόγος επέμβασης. Το ποστάκι σου είναι ο ορισμός του mini moding και είναι ένας απ' τους λόγους που δημιουργούνται εντάσεις μεταξύ χρηστών. Γιατί αν έμπαινε ο sebastian στη διαδικασία να σου απαντήσει βάζοντας και αυτός μερικά κεφαλαία γράμματα μέσα στις προτάσεις, θα το πηγαίνατε μπάλα το θρεντάκι.

kyo
30/12/2018, 09:40
Καλορίζικο το εργαλειο να το χαρείς.

telegonos
30/12/2018, 09:54
Λέγεται cf Moto 250NΚ

Καλοταξιδο λοιπόν, και να το χαρείς :)

Potis
30/12/2018, 10:01
Και πάλι φίλε καλορίζικο. Πολύ μοντέρνο και όμορφο το μηχανάκι cf moto 250 NK που αγόρασες. Όλα τα λεφτά το καντράν του.
Για το στρώσιμο, ακολούθησε ότι σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω.Εγω στο daytona remix διάλεγα δρόμους με στροφές και λίγη κίνηση για να ανεβοκατεβαζω ταχύτητες και στροφές κινητήρα στο στρώσιμο.

Ευχαριστώ ρε φίλε. Είναι αλήθεια χθες στα φανάρια το χαζευανε διάφοροι και στη καφετέρια που έκατσα. Ωραίο μοταρντ και το remix. Το έχεις καιρό; Πως τα πηγαίνει; Πάντα όρθιος!

Potis
30/12/2018, 10:02
Πολύ όμορφο! Καλοτάξιδο!

Ευχαριστώ φίλε μου!

Potis
30/12/2018, 10:06
Καλοριζικο φιλε μου και καλα χιλιομετρα!

Για δωσε περισσοτερες λεπτομερειες-εντυπωσεις γτ καπου εμπλεκεται και η ktm σε αυτο το μηχανακι.
Αν μας αφήσει ο καιρός γιατί σήμερα βλέπω ψιλοριχνει και δεν το ρισκάρω με τα λάστιχα αυτά.... Σε ευχαριστώ πάντως! Ναι για αυτό και η εμφάνιση. Λόγω της KISKA , είναι η ίδια εταιρία που φτιάχνει τα duke, βασικά που σχεδιάζει τα duke.

Potis
30/12/2018, 10:10
Καλορίζικο φίλε μου. Τι ελαστικά έχει πάνω απο μαμα? Τα καινούργια ελαστικά θέλουν κάπου 200χλμ για να φύγει η το προστατευτικό φιλμ απο πάνω τους να εχεις υπόψιν σου πάντως. Όσον αφορά αν υπερθερμάνθηκε δύσκολο εκτός αν το πήγαινες με 1η-2α με πολλές στροφές αλλά και πάλι διαβάζω οτι είναι υγρόψυκτο. Τι οδηγική εμπειρία έχεις?

Λες να περιμένω λίγο δηλαδή... Μην τρέξω και τα αλλάξω αύριο; Δε το γνώριζα αυτό περί φιλμ. Ήταν σταματά ξεκινά για περίπου 4 χιλιόμετρα, μπλοκαρισμενος ο δρόμος. Η μόνη εμπειρία μου είναι c50 του 1975!

zopas
30/12/2018, 10:11
Δεν το καταλαβα αυτό με την εθνικη...δηλαδη ο κατάλληλος τροπος για να στρωσεις μια οποια μηχανή είναι η αθηνα; συνεχεια πρωτη-δευτερη-τριτη; την κατεστρεψες.. η σε ένα ταξιδι δεν θα χρειαστει να κατεβασεις ταχύτητες; ολοι που ξερω εθνικη στρωνουν τις μηχανες τους, τα αυτοκίνητα τους.....σταθερες στροφες για μεγαλο διάστημα με την 6η και εναλλαγες που και που...ο κινητήρας χρειαζεται να δουλευει μαλακα καποιο χρονο στην αρχη και η εθνικη η παραλιακη είναι ιδανικες...μετα από 1000-2000 χλμ κανε ότι θες..

ggs
30/12/2018, 10:13
Καλοτάξιδο!! Να το χαρείς!!
Στρωστο όπως λέει το manual.
Τα 70 χλμ το λέει το manual?
Οι στροφες δείχνουν το ζόρι του Κινητήρα.
Δλδ, σε μια κατηφορική ευθεία μπορεί να έχεις 5000 στροφες με 6η και 100 χλμ. Οκ θα είσαι..

Κάνε πολύ γρήγορα τα πρώτα χίλια χλμ για να ξεμπερδεύεις και να το χαρείς!
Προσπάθησε να τα κάνεις σε επαρχιακους δρόμους που έχουν συχνές εναλλαγές ταχυτήτων και παράλληλα μαθαίνεις καλύτερα το νέο μηχανάκι

sapila racing
30/12/2018, 10:19
Δεν το καταλαβα αυτό με την εθνικη...δηλαδη ο κατάλληλος τροπος για να στρωσεις μια οποια μηχανή είναι η αθηνα; συνεχεια πρωτη-δευτερη-τριτη; την κατεστρεψες.. η σε ένα ταξιδι δεν θα χρειαστει να κατεβασεις ταχύτητες; ολοι που ξερω εθνικη στρωνουν τις μηχανες τους, τα αυτοκίνητα τους.....σταθερες στροφες για μεγαλο διάστημα με την 6η και εναλλαγες που και που...ο κινητήρας χρειαζεται να δουλευει μαλακα καποιο χρονο στην αρχη και η εθνικη η παραλιακη είναι ιδανικες...μετα από 1000-2000 χλμ κανε ότι θες..

Η Αθήνα με το σταμάτα ξεκίνα είναι καλύτερη για στρώσιμο απο την ΕΟ.
Το καλύτερο όμως είναι σε επαρχιακούς με συνεχείς αλλαγές στροφών.
Οι σταθερές στροφές είναι ότι χειρότερο για στρώσιμο!



Καλοτάξιδο!! Να το χαρείς!!
Στρωστο όπως λέει το manual.
Τα 70 χλμ το λέει το manual?
Οι στροφες δείχνουν το ζόρι του Κινητήρα.
Δλδ, σε μια κατηφορική ευθεία μπορεί να έχεις 5000 στροφες με 6η και 100 χλμ. Οκ θα είσαι..

Κάνε πολύ γρήγορα τα πρώτα χίλια χλμ για να ξεμπερδεύεις και να το χαρείς!
Προσπάθησε να τα κάνεις σε επαρχιακους δρόμους που έχουν συχνές εναλλαγές ταχυτήτων και παράλληλα μαθαίνεις καλύτερα το νέο μηχανάκι

+ 1074

Potis να το χαρείς το CF και να μας γράψεις εντυπώσεις μετά το στρώσιμο. :beer:

νεοσσός
30/12/2018, 10:34
Καλημερα.Καλοριζηκο φυλε μου.Ποσο το πηρες το μηχανακι?
Οταν ηθελα να στροσω ενα κτμ που πηρα επειδη καθομουν σε αναμμενα καρβουνα τη κηριακη διαλεξα διαδρομη 400 χιλιομετρα(ηρακλειο-φαλασαρνα)και στο ρεπο μου (ηρακλειο-βαι)αλλα 400 χιλιομετρα.Ετσι σε μια βδομαδα το εστρωσα και ξεκινησα να το γαμω:D
Στο θέμα του στρωσίματος, επιτρέψτε μου να επαναλάβω κάτι που έμαθα σε αυτό το forum. Είναι σημαντικοί και οι θερμικοί κύκλοι του κινητήρα. Δηλαδή να ξεκινήσει κρύος, να ζεσταθεί υπό φορτίο και να κρυώσει πάλι. Αν κάνεις 1.000 χιλιόμετρα σε ένα Σαββατοκύριακο, άντε να έχεις 4 πετύχει πλήρεις θερμικούς κύκλους, που δεν αρκούν.

Ξέρω ότι είναι κουραστικό, να περιμένεις πώς και πώς να περάσουν τα 1.000 km ή 1.000 μίλια (1600 km λέει η Yamaha), αλλά, όπως επίσης αναφέρθηκε, είναι μία καλή ευκαιρία να αυτοπεριοριστείς, ώστε να δώσεις στον εαυτό σου τον απαραίτητο χρόνο να μάθει τη μοτοσυκλέτα. Υπομονή, είναι σημαντικό το στρώσιμο.

Αν θέτε, να τα δίνετε σε εμένα που μετά από 3 χρόνια με το μοτοσακό μου, σπάνια περνάω τις 5.000 στροφές. Θα γίνω ο επίσημος νεοσστρώσ' τ'.

(Θα πρότεινα κάποιος mod να βάλει στον τίτλο του νήματος τον τύπο της μοτοσυκλέτας, ώστε να είναι πιο κατατοπιστικός για μετέπειτα αναζητήσεις.)

sapila racing
30/12/2018, 11:49
...
Αν θέτε, να τα δίνετε σε εμένα που μετά από 3 χρόνια με το μοτοσακό μου, σπάνια περνάω τις 5.000 στροφές. Θα γίνω ο επίσημος νεοσστρώσ' τ'.

...

Να έχετε υπ όψιν οτι για να γίνει σωστό στρώσιμο και να αποκτήσει ο κινητήρας την καλύτερη στεγανοποίηση κυλινδρου ελατηρίων χρειάζεται οπωσδήποτε να λειτουργήσει στο τέλος του στρωσίματος και με τέρμα γκάζι και στροφές λίγο πριν το κόκκινο.
Αυτό γίνεται με σταδιακά ανοίγματα κι όχι με τη μια τέρμα φυσικά.

Αν δεν το κάνετε αυτό έχετε χάσει.

Αγαπητέ νεοσσέ παρ όλο που απ τα γραφόμενά σου συμπεραίνω οτι θεωρείς πως έχεις κάνει το ιδανικό στρώσιμο, αφού το πηγαίνεις πάντα όμορφα και μαλακά, αν δεν το άνοιξες ποτέ σου τέρμα τότε κατάφερες ακριβώς το αντίθετο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/12/2018, 11:49
Στο θέμα του στρωσίματος, επιτρέψτε μου να επαναλάβω κάτι που έμαθα σε αυτό το forum. Είναι σημαντικοί και οι θερμικοί κύκλοι του κινητήρα. Δηλαδή να ξεκινήσει κρύος, να ζεσταθεί υπό φορτίο και να κρυώσει πάλι. Αν κάνεις 1.000 χιλιόμετρα σε ένα Σαββατοκύριακο, άντε να έχεις 4 πετύχει πλήρεις θερμικούς κύκλους, που δεν αρκούν.

Ξέρω ότι είναι κουραστικό, να περιμένεις πώς και πώς να περάσουν τα 1.000 km ή 1.000 μίλια (1600 km λέει η Yamaha), αλλά, όπως επίσης αναφέρθηκε, είναι μία καλή ευκαιρία να αυτοπεριοριστείς, ώστε να δώσεις στον εαυτό σου τον απαραίτητο χρόνο να μάθει τη μοτοσυκλέτα. Υπομονή, είναι σημαντικό το στρώσιμο.

Αν θέτε, να τα δίνετε σε εμένα που μετά από 3 χρόνια με το μοτοσακό μου, σπάνια περνάω τις 5.000 στροφές. Θα γίνω ο επίσημος νεοσστρώσ' τ'.

(Θα πρότεινα κάποιος mod να βάλει στον τίτλο του νήματος τον τύπο της μοτοσυκλέτας, ώστε να είναι πιο κατατοπιστικός για μετέπειτα αναζητήσεις.)

Ναι αλλα δεν αρκεστηκα μονο στην εθνικη.Τα υπολοιπα χλμ εγιναν στην πολη του Ηρακλειου.Του Ηρακλειου επαναλαμβανω.Αν βαλεις 3η στο κιβωτιο εσημενει οτι δεν εχει κινηση.Εδω τα λεοφορεια δεν εχουν δικους τους δρομους και πανε μαζι με τα αυτοκινητα σε δρομους που ειναι μηκους 3 μετρα.Ασπαζομαι αυτο που λες γιατι και εγω εχω μαθει πολλα πραματα εδω μεσα.Ενα δε καταφερα να μαθω...Ορθογραφια:lol:

νεοσσός
30/12/2018, 11:58
Να έχετε υπ όψιν οτι για να γίνει σωστό στρώσιμο και να αποκτήσει ο κινητήρας την καλύτερη στεγανοποίηση κυλινδρου ελατηρίων χρειάζεται οπωσδήποτε να λειτουργήσει στο τέλος του στρωσίματος και με τέρμα γκάζι και στροφές λίγο πριν το κόκκινο.
Αυτό γίνεται με σταδιακά ανοίγματα κι όχι με τη μια τέρμα φυσικά.

Αν δεν το κάνετε αυτό έχετε χάσει.

Αγαπητέ νεοσσέ παρ όλο που απ τα γραφόμενά σου συμπεραίνω οτι θεωρείς πως έχεις κάνει το ιδανικό στρώσιμο, αφού το πηγαίνεις πάντα όμορφα και μαλακά, αν δεν το άνοιξες ποτέ σου τέρμα τότε κατάφερες ακριβώς το αντίθετο.
Δε θεωρώ ότι έχω κάνει το ιδανικό στρώσιμο, αλλά θεωρώ ότι πρόσεξα πολύ τη μοτοσυκλέτα κατά τη διάρκειά του. Έκανα αυτό που αναφέρεις αυτό όταν πέρασα τα 1600 χιλιόμετρα που αναγράφει το εγχειρίδιο. Το λυπόμουν απίστευτα, αλλά σε κάποιες ευθείες ανέβασα μερικές φορές 7-8000 στροφές και μία φορά το πήγα και στις 9500 rpm. Μάλιστα πήγα και πορεία σε αυτοκινητόδρομο με 6500 rpm. Δε μου αρέσει καθόλου να πιέζω κινητήρες, αλλά το έκανα επειδή έπρεπε. Τώρα φυσικά το έχω μπουκωμένο, διότι σπάνια ξεπερνάει τις 5.000 rpm. Συνήθως κινούμαι 2500 με 4000 rpm (ναι, ξέρω, πρέπει να πάρω μοτοσυκλέτα diesel).




Ενα δε καταφερα να μαθω...Ορθογραφια
Γι' αυτό σε αγαπάμε. :) Παρεμπιπτόντως, στην παραπάνω πρόταση είναι σχεδόν όλα σωστά. Μόνοι οι τόνοι λείπουν και ένα "ν" (ή ένα "γ" στην αρχή του "κατάφερα" :p).

Sebastian1980
30/12/2018, 12:08
Φίλε Potis έκλεισα 5 μήνες που έχω το daytona remix,2450 χιλιόμετρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν ήταν 250 κυβικά σαν το δικό σου θα ήταν σούπερ.Μονο τα λάστιχα του στην βροχή, ειδικά σε στροφές θέλουν προσοχή.
Οι διαστάσεις στο δικό μου είναι 110/70/17 μπροστά και 130/70/17 πίσω. Οι δικές σου ποιες είναι;.

DRAKONET
30/12/2018, 14:32
Στο δικο μου παντως...εκτος απο το στρωσιμο....του αλλαξα και λαδια εκτος απο τα 1000....στις 2500 και στις 4000....στις 6000 πηγα για σερβις....επισης στο φιλτρο εχω και μαγνητες....υπερβολικος μπορει να πειτε...οκ...ο καθενας οτι μπορει κανει....η δεν κανει!

o_gavros
30/12/2018, 15:47
Δεν το καταλαβα αυτό με την εθνικη...δηλαδη ο κατάλληλος τροπος για να στρωσεις μια οποια μηχανή είναι η αθηνα; συνεχεια πρωτη-δευτερη-τριτη; την κατεστρεψες.. η σε ένα ταξιδι δεν θα χρειαστει να κατεβασεις ταχύτητες; ολοι που ξερω εθνικη στρωνουν τις μηχανες τους, τα αυτοκίνητα τους.....σταθερες στροφες για μεγαλο διάστημα με την 6η και εναλλαγες που και που...ο κινητήρας χρειαζεται να δουλευει μαλακα καποιο χρονο στην αρχη και η εθνικη η παραλιακη είναι ιδανικες...μετα από 1000-2000 χλμ κανε ότι θες..

Δεν μπορείς να κάνεις περισσότερο λάθος απο όσο στο παραπάνω.
Σταθερές στροφές και στρώσιμο; :nono:

Sebastian1980
30/12/2018, 18:13
Στο δικο μου παντως...εκτος απο το στρωσιμο....του αλλαξα και λαδια εκτος απο τα 1000....στις 2500 και στις 4000....στις 6000 πηγα για σερβις....επισης στο φιλτρο εχω και μαγνητες....υπερβολικος μπορει να πειτε...οκ...ο καθενας οτι μπορει κανει....η δεν κανει!



Μπράβο DRAKONET!.Αυτό θα πει να προσέχεις την μηχανή σου. Το Φεβρουάριο θα χρειαστώ την γνώμη σου στο δίλημμα:honda 500x 2019 vs kawasaki x 300 2019. Να είσαι καλά.

Bowleno
30/12/2018, 22:42
Δε θεωρώ ότι έχω κάνει το ιδανικό στρώσιμο, αλλά θεωρώ ότι πρόσεξα πολύ τη μοτοσυκλέτα κατά τη διάρκειά του. Έκανα αυτό που αναφέρεις αυτό όταν πέρασα τα 1600 χιλιόμετρα που αναγράφει το εγχειρίδιο. Το λυπόμουν απίστευτα, αλλά σε κάποιες ευθείες ανέβασα μερικές φορές 7-8000 στροφές και μία φορά το πήγα και στις 9500 rpm. Μάλιστα πήγα και πορεία σε αυτοκινητόδρομο με 6500 rpm. Δε μου αρέσει καθόλου να πιέζω κινητήρες, αλλά το έκανα επειδή έπρεπε. Τώρα φυσικά το έχω μπουκωμένο, διότι σπάνια ξεπερνάει τις 5.000 rpm. Συνήθως κινούμαι 2500 με 4000 rpm (ναι, ξέρω, πρέπει να πάρω μοτοσυκλέτα diesel).




Γι' αυτό σε αγαπάμε. :) Παρεμπιπτόντως, στην παραπάνω πρόταση είναι σχεδόν όλα σωστά. Μόνοι οι τόνοι λείπουν και ένα "ν" (ή ένα "γ" στην αρχή του "κατάφερα" :p).

Αυτό που είπα στην αρχή και αυτό που είπε και ο Άρης (σαπιλας) είναι τα σωστά.

Α, και ω, λεωφορεία :p

Potis
31/12/2018, 11:58
Καλοτάξιδο!! Να το χαρείς!!
Στρωστο όπως λέει το manual.
Τα 70 χλμ το λέει το manual?
Οι στροφες δείχνουν το ζόρι του Κινητήρα.
Δλδ, σε μια κατηφορική ευθεία μπορεί να έχεις 5000 στροφες με 6η και 100 χλμ. Οκ θα είσαι..

Κάνε πολύ γρήγορα τα πρώτα χίλια χλμ για να ξεμπερδεύεις και να το χαρείς!
Προσπάθησε να τα κάνεις σε επαρχιακους δρόμους που έχουν συχνές εναλλαγές ταχυτήτων και παράλληλα μαθαίνεις καλύτερα το νέο μηχανάκι

Ευχαριστώ φίλε μου! Τα 70 χιλιόμετρα μου το είπε ο εμπορας. Λες να τον παραβλεψω.. ? Χαχα Το manual λέει μόνο να μην υπερβαινεις τις 5000 στροφές. Λόγω βροχής έχω ξενερώσει.. Άστα..

Potis
31/12/2018, 12:04
Καλοριζικο.....να ξερεις ειμαι FAN του εναλακτικου και δη τετοιων δικυκλων που ξεφευγουν απο το κατεστημενο(ιαπωνικο)
Θα δεις οτι θα το ευχαριστηθεις!
Το κρανακι σου μπουφαν και τα ρεστα και βολταριζε...εδω θα ειμαστε να διαβασουμε οτι γραψεις...με πολυ περιεργεια καθως ειναι κατι νεο και διαφορετικο
απο οτι κοιταμε συνηθως !
=======================================

Ευχαριστώ φίλε μου!

Potis
31/12/2018, 12:10
Καλημερα.Καλοριζηκο φυλε μου.Ποσο το πηρες το μηχανακι?
Οταν ηθελα να στροσω ενα κτμ που πηρα επειδη καθομουν σε αναμμενα καρβουνα τη κηριακη διαλεξα διαδρομη 400 χιλιομετρα(ηρακλειο-φαλασαρνα)και στο ρεπο μου (ηρακλειο-βαι)αλλα 400 χιλιομετρα.Ετσι σε μια βδομαδα το εστρωσα και ξεκινησα να το γαμω:D

Ευχαριστώ φίλε μου! 3290 έκανε. Πόσα κυβικά το KTM σου ? Και δε κρατιέμαι....

Potis
31/12/2018, 12:11
Δεν ξέρω τι λάστιχα βάζει η συγκεκριμένη εταιρεία,αλλά τώρα πια ακόμα και τα μεγαλύτερα ονόματα βάζουν πλαστικά κινέζικα.Αν ισχύει αυτό και στο δικό σου,αλλάξέ τα χθες,είναι επικίνδυνα.

Καλές βόλτες! :beer:

Σε ευχαριστώ!

Potis
31/12/2018, 12:18
Φίλε Potis έκλεισα 5 μήνες που έχω το daytona remix,2450 χιλιόμετρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν ήταν 250 κυβικά σαν το δικό σου θα ήταν σούπερ.Μονο τα λάστιχα του στην βροχή, ειδικά σε στροφές θέλουν προσοχή.
Οι διαστάσεις στο δικό μου είναι 110/70/17 μπροστά και 130/70/17 πίσω. Οι δικές σου ποιες είναι;.

Φαίνεται ωραίο μότο! Πρέπει να το τσεκάρω να σου πω φίλε μου για τα λάστιχα.....

Potis
31/12/2018, 12:23
Στο δικο μου παντως...εκτος απο το στρωσιμο....του αλλαξα και λαδια εκτος απο τα 1000....στις 2500 και στις 4000....στις 6000 πηγα για σερβις....επισης στο φιλτρο εχω και μαγνητες....υπερβολικος μπορει να πειτε...οκ...ο καθενας οτι μπορει κανει....η δεν κανει!

Τα σέρβις που λένε μικρό και μεγάλο κάθε πότε γίνονται ( πόσα χιλιόμετρα) ?

Potis
31/12/2018, 12:29
Ερώτηση κάθε πόσα χιλιόμετρα Λαδωνεις φίλε μου την αλυσίδα σου. Μου είπαν κάθε 250 χιλιόμετρα. Ισχύει αυτό ? ( φίλος μου το είπε)

Potis
31/12/2018, 12:52
Έχε τε να προτείνετε κάνα γυαλιστικο για τα πλαστικά παιδιά ?

Sebastian1980
31/12/2018, 14:37
Φίλε μου εγώ προσωπικά κάθε 500 χιλιόμετρα ρίχνω λαδακι σπρέι στην αλυσίδα αλλά μπορεί και πιο συχνά (αν τύχει και περάσω πολλούς χωματόδρομους με σκόνη,το χειμώνα λόγο υγρασίας,λίγο δύσκολο). Αυτό που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι ψεκάζεις, το κάνεις βόλτα με τα χέρια σβηστό(εκτός και αν έχεις ορθοστάτη και γυρίσεις την ρόδα με το χέρι) για να πάει παντού το λάδι και ΠΕΡΙΜΈΝΕΙΣ κάνα 20λεπτο να στεγνώσουν τα χημικά που έχει μέσα το σπρέι. Γιατί αν ρίξεις σπρέι αλυσίδας και μετά από κάνα 5λεπτο το πάρεις βόλτα θα στο πετάξει όλο το λάδι στην ζαντα .
Από γυαλιστικο δεν ξέρω να σου πω.

DRAKONET
31/12/2018, 14:51
αυτο το λεει στο μανιουαλ....το δικο μου καθε 6000 ειναι το μικρο..και καθε 12000 το μεγαλο....
η αλυσιδα απο την αλλη...αναλογα που πας...και πως πας....να ξερεις ομως φαινεται και οπτικα εαν παει να ''στεγνωσει'' οποτε το βοηθας !

Sebastian1980
31/12/2018, 15:04
Ευχαριστώ φίλε μου! Τα 70 χιλιόμετρα μου το είπε ο εμπορας. Λες να τον παραβλεψω.. ? Χαχα Το manual λέει μόνο να μην υπερβαινεις τις 5000 στροφές. Λόγω βροχής έχω ξενερώσει.. Άστα..

Πάντως Potis σε καταλαβαίνω, που έχεις ξενερώσει. Εγώ τον Μάιο του 2017, μόλις είχα στρώσει το sym gts 300. Ήθελα να το ανοίξω λίγο,να δω τι αγόρασα.
Πέντε μέρες έβρεχε,σαν να ήταν χειμώνας.
Υπομονή.

Sebastian1980
31/12/2018, 15:42
Πάντως Potis σε καταλαβαίνω, που έχεις ξενερώσει. Εγώ τον Μάιο του 2017, μόλις είχα στρώσει το sym gts 300. Ήθελα να το ανοίξω λίγο,να δω τι αγόρασα.
Πέντε μέρες έβρεχε,σαν να ήταν χειμώνας.
Υπομονή.

Ψέματα.3 η 4 μέρες έβρεχε.

o_gavros
31/12/2018, 16:03
:facepalm:

mia_zoi_kawa
31/12/2018, 16:10
Στο δικο μου παντως...εκτος απο το στρωσιμο....του αλλαξα και λαδια εκτος απο τα 1000....στις 2500 και στις 4000....στις 6000 πηγα για σερβις....επισης στο φιλτρο εχω και μαγνητες....υπερβολικος μπορει να πειτε...οκ...ο καθενας οτι μπορει κανει....η δεν κανει!

Μαγνήτες; Στο φίλτρο λαδιού φανταζομαι. Πώς γίνεται αυτο;

o_gavros
31/12/2018, 16:14
Μαγνήτες; Στο φίλτρο λαδιού φανταζομαι. Πώς γίνεται αυτο;

Κολλάς ενα δυνατό μαγνήτη πάνω στο φίλτρο και τέλος.
Η ιδέα είναι να συγκρατήσει τυχόν ρινισματα από το να γυροφερνουν μέσα από τις διόδους του λαδιού.
Το αν Έχει νόημα ή οχι, Είναι ντημπεηταμπλ.
(Στο δικό μου έχω βάλει)

Sebastian1980
31/12/2018, 16:25
Κάποτε κάποιος σοφός είχε πει:ΔΥΟ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ :ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΆΛΛΟ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Potis άλλος έχει το όνομα και άλλος την χάρη. Μας βαρεσε το ημίγλυκο στο κεφάλι.Αν και λίγο νωρίς.
Καλή χρονιά σε όλους.ΠΡΟΣΟΧΗ στους δρόμους.
Εννοείται το remix θα συνεχίσει τον ύπνο του στο πάρκινγκ.
Παιδιά πιείτε όσο αντέχετε,αλλά και να γίνεται τυρο-πιτα όχι τιμόνι.(ένα taxi και σπίτι).
Και πάλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΆ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/12/2018, 16:56
Ευχαριστώ φίλε μου! 3290 έκανε. Πόσα κυβικά το KTM σου ? Και δε κρατιέμαι....

Το 640 το adventure πηρα.Το εστρωσα και το πουλησα:cry:

νεοσσός
31/12/2018, 17:53
Στο δικο μου παντως...εκτος απο το στρωσιμο....του αλλαξα και λαδια εκτος απο τα 1000....στις 2500 και στις 4000....στις 6000 πηγα για σερβις....επισης στο φιλτρο εχω και μαγνητες....υπερβολικος μπορει να πειτε...οκ...ο καθενας οτι μπορει κανει....η δεν κανει!
Δεν είναι υπερβολικό να αλλάζουμε λάδια κάθε 1.500 χιλιόμετρα, σε μοτοσυκλέτα που δεν είναι για αγωνιστική χρήση;

BLiTzER
31/12/2018, 17:57
Σε καινούριο μηχανάκι, ναι, είναι υπερβολικό. Εκτός αν κάνεις το "hardcore" στρώσιμο και του πίνεις το αίμα.

Potis
31/12/2018, 20:41
Φίλε μου εγώ προσωπικά κάθε 500 χιλιόμετρα ρίχνω λαδακι σπρέι στην αλυσίδα αλλά μπορεί και πιο συχνά (αν τύχει και περάσω πολλούς χωματόδρομους με σκόνη,το χειμώνα λόγο υγρασίας,λίγο δύσκολο). Αυτό που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι ψεκάζεις, το κάνεις βόλτα με τα χέρια σβηστό(εκτός και αν έχεις ορθοστάτη και γυρίσεις την ρόδα με το χέρι) για να πάει παντού το λάδι και ΠΕΡΙΜΈΝΕΙΣ κάνα 20λεπτο να στεγνώσουν τα χημικά που έχει μέσα το σπρέι. Γιατί αν ρίξεις σπρέι αλυσίδας και μετά από κάνα 5λεπτο το πάρεις βόλτα θα στο πετάξει όλο το λάδι στην ζαντα .
Από γυαλιστικο δεν ξέρω να σου πω.

Οκ φίλε μου θα τα έχω στα υπόψη μου!

Potis
31/12/2018, 20:43
αυτο το λεει στο μανιουαλ....το δικο μου καθε 6000 ειναι το μικρο..και καθε 12000 το μεγαλο....
η αλυσιδα απο την αλλη...αναλογα που πας...και πως πας....να ξερεις ομως φαινεται και οπτικα εαν παει να ''στεγνωσει'' οποτε το βοηθας !

Τι moto. Έχεις εσύ φίλε μου ?

Potis
31/12/2018, 20:44
Πάντως Potis σε καταλαβαίνω, που έχεις ξενερώσει. Εγώ τον Μάιο του 2017, μόλις είχα στρώσει το sym gts 300. Ήθελα να το ανοίξω λίγο,να δω τι αγόρασα.
Πέντε μέρες έβρεχε,σαν να ήταν χειμώνας.
Υπομονή.

Ποο και Μάιο κιόλας...... Πφφφ

Potis
31/12/2018, 20:46
Κάποτε κάποιος σοφός είχε πει:ΔΥΟ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ :ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΆΛΛΟ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Potis άλλος έχει το όνομα και άλλος την χάρη. Μας βαρεσε το ημίγλυκο στο κεφάλι.Αν και λίγο νωρίς.
Καλή χρονιά σε όλους.ΠΡΟΣΟΧΗ στους δρόμους.
Εννοείται το remix θα συνεχίσει τον ύπνο του στο πάρκινγκ.
Παιδιά πιείτε όσο αντέχετε,αλλά και να γίνεται τυρο-πιτα όχι τιμόνι.(ένα taxi και σπίτι).
Και πάλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΆ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Χαχα

Potis
31/12/2018, 20:47
Το 640 το adventure πηρα.Το εστρωσα και το πουλησα:cry:

Πως και έτσι φίλε;

DRAKONET
31/12/2018, 21:25
Μαγνήτες; Στο φίλτρο λαδιού φανταζομαι. Πώς γίνεται αυτο;
====================================== εχει αναλογα βιντεο στο you tube

ενα απο αυτα

https://www.youtube.com/watch?v=S2ymSG8LX8A

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/01/2019, 06:29
Πως και έτσι φίλε;

Γιατι εκανα εντουρο και πηγα και πηρα ενα μηχανακι αξιας 9.800.Αντε τωρα εση να βγεις στο χωμα να κανεις ταρζανιες με ενα τετοιο μηχανακι.Ειμουν πολυ μαγκωμενος.Το εδωσα και πηρα ενα βεστρομ καινουριο για τουρισμο και ενα ντιαρ 350 για εντουρο.Το ντιαρ μια μερα μου επεσε στο γκρεμο(μεσα στο φαραγκι του ρουβα)και το ανεβασα με σκοινια πανω.Φανταζεσαι να ειμουν με το κτμ??????????????

rainmike
01/01/2019, 06:34
Γιατι εκανα εντουρο και πηγα και πηρα ενα μηχανακι αξιας 9.800.Αντε τωρα εση να βγεις στο χωμα να κανεις ταρζανιες με ενα τετοιο μηχανακι.Ειμουν πολυ μαγκωμενος.Το εδωσα και πηρα ενα βεστρομ καινουριο για τουρισμο και ενα ντιαρ 350 για εντουρο.Το ντιαρ μια μερα μου επεσε στο γκρεμο(μεσα στο φαραγκι του ρουβα)και το ανεβασα με σκοινια πανω.Φανταζεσαι να ειμουν με το κτμ??????????????
Του Σάκη?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/01/2019, 07:16
Του Σάκη?

Εξυπναδες.....
http://www.explorecrete.com/greek/rouvas-gr.html

νεοσσός
01/01/2019, 10:19
Το ντιαρ μια μερα μου επεσε στο γκρεμο...
Πάλι καλά που δεν έφυγες κι εσύ. Πώς έφυγε το μηχανάκι στο γκρεμό;

BLiTzER
01/01/2019, 11:11
Πάλι καλά που δεν έφυγες κι εσύ. Πώς έφυγε το μηχανάκι στο γκρεμό;

Δεν ήταν ΚΤΜ. :lol:

DRAKONET
01/01/2019, 14:21
Δεν είναι υπερβολικό να αλλάζουμε λάδια κάθε 1.500 χιλιόμετρα, σε μοτοσυκλέτα που δεν είναι για αγωνιστική χρήση;

ηταν μονο για τα αρχικα χλμ...τωρα πλεον ενω ειναι καθε 6000....τα αλλαζω καθε 3000....
θεωρω μικρο το εξοδο της αγορας λαδιου μπροστα στην αξιοπιστια του κινητηρα!
εαν σκεφτεις καποιος που καπνιζει ενα πακετο την ημερα με 4.60 σε μια εβδομαδα δινει 32.20 ευρω...
εγω που δεν ειμαι καπνιστης εχω βγαλει τα εξοδα της λιπανσης...για τα 3000 χλμ που κανω αλλαγη

DRAKONET
01/01/2019, 14:24
Τι moto. Έχεις εσύ φίλε μου ?

versys x300

Potis
01/01/2019, 16:34
versys x300

Οικονομικό και αξιόπιστο!

paramedic
01/01/2019, 18:39
ηταν μονο για τα αρχικα χλμ...τωρα πλεον ενω ειναι καθε 6000....τα αλλαζω καθε 3000....
θεωρω μικρο το εξοδο της αγορας λαδιου μπροστα στην αξιοπιστια του κινητηρα!
εαν σκεφτεις καποιος που καπνιζει ενα πακετο την ημερα με 4.60 σε μια εβδομαδα δινει 32.20 ευρω...
εγω που δεν ειμαι καπνιστης εχω βγαλει τα εξοδα της λιπανσης...για τα 3000 χλμ που κανω αλλαγη

Πραγματικά αυτό που εμείς ξέρουμε καλύτερα απο το manual ποτέ δεν το κατάλαβα ρε παιδιά. Χωρίς να θέλω να την πω σε σένα φίλε μου πραγματικά περα απο ψυχολογικούς και μόνο λόγους δεν υπάρχει κανένα όφελος. Το λάδι έχει φτιαχτεί να αντέχει κάποια χλμ. Τήρησε αυτό και δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με τον κινητήρα σου απο αυτό το θέμα τουλαχιστον.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/01/2019, 18:51
Πάλι καλά που δεν έφυγες κι εσύ. Πώς έφυγε το μηχανάκι στο γκρεμό;

Δε θελω να χαλασω του παιδιου το θεμα γιαυτο δε θα μπω σε λεπτομεριες.Πηγα να βγαλω το φαραγγι που ειναι μονοπατι με γεφυρες ποταμια σκαλες και γκρεμια.Ενα φαραγγι που ειναι δυσβατο με τα ποδια.Στα μισα μου εφυγε ο μπροστινος σε κατι κατιφορικα βραχια και εγω πεταξα το μηχανακι για να μη με παρει μαζι του.Επεσε στο ποταμι .

DRAKONET
01/01/2019, 23:51
Πραγματικά αυτό που εμείς ξέρουμε καλύτερα απο το manual ποτέ δεν το κατάλαβα ρε παιδιά. Χωρίς να θέλω να την πω σε σένα φίλε μου πραγματικά περα απο ψυχολογικούς και μόνο λόγους δεν υπάρχει κανένα όφελος. Το λάδι έχει φτιαχτεί να αντέχει κάποια χλμ. Τήρησε αυτό και δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με τον κινητήρα σου απο αυτό το θέμα τουλαχιστον.
=================================================
Καλυτερα σιγουρα δεν ξερω..
Το φρεσκο λαδι ομως...σιγουρα ειναι καλυτερο απο ενα λαδι που εχει κανει χιλιομετρα :)

GiorgosLa
02/01/2019, 09:43
=================================================
Καλυτερα σιγουρα δεν ξερω..
Το φρεσκο λαδι ομως...σιγουρα ειναι καλυτερο απο ενα λαδι που εχει κανει χιλιομετρα :)

Καλό το φρέσκο λάδι σίγουρα. Ακολουθούμε όμως τις οδηγίες γιατί δεν ξέρουμε τα όρια της υπερβολής. Δηλαδή εγώ που έχω περισσότερα χρήματα από σένα και δεν με νοιάζει αυτό το... μικροέξοδο, αλλάζω λάδια κάθε απόγευμα στις έξη και τέταρτο. Εσύ ο ίδιος δεν θα με πεις χαζό, η υπερβολικό?


ΥΓ. Για τους φτωχούς εδώ μέσα. Μην αρχίσετε να μου ζητάτε δανικά!!! Παράδειγμα ήταν. Δεν έχω μια. :)

sapila racing
02/01/2019, 10:14
ηταν μονο για τα αρχικα χλμ...τωρα πλεον ενω ειναι καθε 6000....τα αλλαζω καθε 3000....
θεωρω μικρο το εξοδο της αγορας λαδιου μπροστα στην αξιοπιστια του κινητηρα!
εαν σκεφτεις καποιος που καπνιζει ενα πακετο την ημερα με 4.60 σε μια εβδομαδα δινει 32.20 ευρω...
εγω που δεν ειμαι καπνιστης εχω βγαλει τα εξοδα της λιπανσης...για τα 3000 χλμ που κανω αλλαγη

Μόνο εσυ ξέρεις τι σχέση έχει το διάστημα αλλαγής λαδιών με το κάπνισμα. :confused:
Φυσικά μπορείς να τα αλλάζεις όποτε θέλεις, αλλά δεν παύει να είναι πλεονασμός και τζάμπα λεφτά το να αλλάζεις λάδια σε ένα απλό μηχανάκι στις 3000 χλμ, εκτός κι αν βάζεις απλό ορυκτέλαιο οπότε καλά κάνεις.

ptc
02/01/2019, 10:39
Στο θεμα της υπερβολης στις αλλαγες λαδιων υπαρχει και περιβαλλοντολογικη προεκταση. Κυριολεκτικα προκειται για κατασπαταληση πορων χωρις λογο, οι οποιοι μετα μαλιστα χρειαζονται και ειδικη επεξεργασια για να πεταχτουν.

Το "δικαιωμα μου να αλλαζω λαδια οποτε θελω" ειναι αντιστοιχο με το "δικαιωμα μου να παιρνω το αμαξι για καθε μετακινηση" ή το "δικαιωμα μου να χρησιμοποιω πλαστικες σακουλες σε ολες τις αγορες μου". Ειναι οντως δικαιωματα μας ολα αυτα (κανεις δε θα σε σταματησει) αλλα ισως πρεπει να ειμαστε λιγο πιο υπευθυνοι ως καταναλωτες.

DRAKONET
02/01/2019, 14:33
Στο θεμα της υπερβολης στις αλλαγες λαδιων υπαρχει και περιβαντολλογικη προεκταση. Κυριολεκτικα προκειται για κατασπαταληση πορων χωρις λογο, οι οποιοι μετα μαλιστα χρειαζονται και ειδικη επεξεργασια για να πεταχτουν.

Το "δικαιωμα μου να αλλαζω λαδια οποτε θελω" ειναι αντιστοιχο με το "δικαιωμα μου να παιρνω το αμαξι για καθε μετακινηση" ή το "δικαιωμα μου να χρησιμοποιω πλαστικες σακουλες σε ολες τις αγορες μου". Ειναι οντως δικαιωματα μας ολα αυτα (κανεις δε θα σε σταματησει) αλλα ισως πρεπει να ειμαστε λιγο πιο υπευθυνοι ως καταναλωτες.
========================================================
Συμφωνω οτι πρεπει να υπαρχει υπευθυνοτητα...απο μερος μου τουλαχιστον τα λαδια μαζευονται και δινονται για διαχειριση και ανακυκλωση
και δεν τα βαζω οπως κανουν πολλοι μεσα στα μπουκαλια που αδειαζουν απο το φρεσκο λαδι...και τα πεταω στον καδο με τα κοινα οικιακα σπουπιδια!
Ευχομαι φιλε μου και εσυ να κανεις την διαχειρηση που πρεπει οσον αφορα τα επιπεδα υγιεινης και να μην κανεις καταχρηση σε ειδη καθαρισμου....καθως επισης και σωστη και εμπεριστατωμενη αξιολογηση υλικων για την παρασκευη αυτων που θες και να μην πεταγοντε υλικα τζαμπα .....
γιατι στην εργασια σου ειναι μεγαλα κομματια και τα δυο !

ptc
02/01/2019, 16:06
Άμα είναι να διαβάζω τέτοια βαθυστόχαστα σχόλια με βλέπω να το μετανιώνω που ανέφερα ότι είμαι μάγειρας. :whiteflag: :D

Το παραπάνω σχόλιο το έγραψα για να το διαβάσει κανένας που δεν έχει σκεφτεί κι αυτή τη παράμετρο, να το λάβει κι αυτό υπόψιν. Κατά τα λεγόμενά σου εσύ το έχεις σκεφτεί ήδη και δε σε απασχολεί, οπότε μάλλον δεν πήγαινε για σένα.

DoctoR_k6
02/01/2019, 16:40
Καλό το φρέσκο λάδι σίγουρα. Ακολουθούμε όμως τις οδηγίες γιατί δεν ξέρουμε τα όρια της υπερβολής. Δηλαδή εγώ που έχω περισσότερα χρήματα από σένα και δεν με νοιάζει αυτό το... μικροέξοδο, αλλάζω λάδια κάθε απόγευμα στις έξη και τέταρτο. Εσύ ο ίδιος δεν θα με πεις χαζό, η υπερβολικό?


ΥΓ. Για τους φτωχούς εδώ μέσα. Μην αρχίσετε να μου ζητάτε δανικά!!! Παράδειγμα ήταν. Δεν έχω μια. :)

Δεν μας ειπες ποσα χλμ κανεις μεσα στο 24ωρο για να καταλαβουμε...:lol:

andreastwin
02/01/2019, 16:45
Κολλάς ενα δυνατό μαγνήτη πάνω στο φίλτρο και τέλος.
Η ιδέα είναι να συγκρατήσει τυχόν ρινισματα από το να γυροφερνουν μέσα από τις διόδους του λαδιού.
Το αν Έχει νόημα ή οχι, Είναι ντημπεηταμπλ.
(Στο δικό μου έχω βάλει)

ΓΑΥΡΟς και στο δικο μου εχω βαλει μαγνητη και μαγνητικη ταπα.αλλα καπου στο μπευ ειχα δει οτι υπαρχει μαγνητης που κουμπονει σε ολοι την επιφανεια του φιλτρου.αυτα .καλη χρονια να εχουμε.

Bowleno
02/01/2019, 17:13
ηταν μονο για τα αρχικα χλμ...τωρα πλεον ενω ειναι καθε 6000....τα αλλαζω καθε 3000....
θεωρω μικρο το εξοδο της αγορας λαδιου μπροστα στην αξιοπιστια του κινητηρα!
εαν σκεφτεις καποιος που καπνιζει ενα πακετο την ημερα με 4.60 σε μια εβδομαδα δινει 32.20 ευρω...
εγω που δεν ειμαι καπνιστης εχω βγαλει τα εξοδα της λιπανσης...για τα 3000 χλμ που κανω αλλαγη


Μόνο εσυ ξέρεις τι σχέση έχει το διάστημα αλλαγής λαδιών με το κάπνισμα. :confused:
Φυσικά μπορείς να τα αλλάζεις όποτε θέλεις, αλλά δεν παύει να είναι πλεονασμός και τζάμπα λεφτά το να αλλάζεις λάδια σε ένα απλό μηχανάκι στις 3000 χλμ, εκτός κι αν βάζεις απλό ορυκτέλαιο οπότε καλά κάνεις.

Θυμίζει έντονα το ανέκδοτο με έναν τύπο που ρώτησε τον φίλο του "πόσα πακέτα καπνίζεις την μέρα;"
-" 2 πακέτα"
-" αν δεν κάπνιζες, θα είχες φεράρι τώρα"
-"εσύ καπνίζεις;"
-'Οχι"
-"που έχεις παρκάρει την Φεράρι;" :lol:

DRAKONET
02/01/2019, 20:01
Θυμίζει έντονα το ανέκδοτο με έναν τύπο που ρώτησε τον φίλο του "πόσα πακέτα καπνίζεις την μέρα;"
-" 2 πακέτα"
-" αν δεν κάπνιζες, θα είχες φεράρι τώρα"
-"εσύ καπνίζεις;"
-'Οχι"
-"που έχεις παρκάρει την Φεράρι;" :lol:
===================================
Το θεμα ειναι....οτι το καταλαβες;)

νεοσσός
02/01/2019, 20:15
Στο θεμα της υπερβολης στις αλλαγες λαδιων υπαρχει και περιβαλλοντολογικη προεκταση. Κυριολεκτικα προκειται για κατασπαταληση πορων χωρις λογο, οι οποιοι μετα μαλιστα χρειαζονται και ειδικη επεξεργασια για να πεταχτουν.

Το "δικαιωμα μου να αλλαζω λαδια οποτε θελω" ειναι αντιστοιχο με το "δικαιωμα μου να παιρνω το αμαξι για καθε μετακινηση" ή το "δικαιωμα μου να χρησιμοποιω πλαστικες σακουλες σε ολες τις αγορες μου". Ειναι οντως δικαιωματα μας ολα αυτα (κανεις δε θα σε σταματησει) αλλα ισως πρεπει να ειμαστε λιγο πιο υπευθυνοι ως καταναλωτες.
Υπό το ίδιο σκεπτικό θεωρώ ότι είναι και οι σύγχρονες αναφορές των κατασκευαστών οχημάτων για ελάχιστο χρόνο προθέρμανσης των κινητήρων. Το έγραψα και στο σχετικό νήμα.

Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Γενικά μιλώντας, το περιβαλλοντικό μας αποτύπωμα είναι τεράστιο σε σχέση με έναν τριτοκοσμικό άνθρωπο ή με τον προπάππου μας. Ακόμα και το να έχεις ένα απλό αμάξι, έχει μεγάλες περιβαλλοντικές επιπτώσεις. Πόσο εύκολα όμως θα το απαρνούμασταν για να προστατέψουμε το περιβάλλον; Για να μην αναφέρω πολλές after market αγωνιστικού τύπου εξατμίσεις, χωρίς καταλύτη.

ptc
02/01/2019, 20:50
Υπό το ίδιο σκεπτικό θεωρώ ότι είναι και οι σύγχρονες αναφορές των κατασκευαστών οχημάτων για ελάχιστο χρόνο προθέρμανσης των κινητήρων. Το έγραψα και στο σχετικό νήμα.

Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Γενικά μιλώντας, το περιβαλλοντικό μας αποτύπωμα είναι τεράστιο σε σχέση με έναν τριτοκοσμικό άνθρωπο ή με τον προπάππου μας. Ακόμα και το να έχεις ένα απλό αμάξι, έχει μεγάλες περιβαλλοντικές επιπτώσεις. Πόσο εύκολα όμως θα το απαρνούμασταν για να προστατέψουμε το περιβάλλον; Για να μην αναφέρω πολλές after market αγωνιστικού τύπου εξατμίσεις, χωρίς καταλύτη.

Ρε συ νεοσσε, τι τριτοκοσμικοι ανθρωποι και προπαππουδες λες παλι; :facepalm:
Δεν ειπαμε να αφησει κανεις το μηχανακι του, να σταματησει να λουζεται και να γινει vegan. Απλα να μην κανει ασκοπες σπαταλες. Οπως να πεταει τα λαδια του στο ενα τριτο της ζωης τους, να βαραει κοφτες ενω ειναι σταματημενος στο φαναρι με νεκρα, κοκ. Απλα πραγματα, λογικα. Δε χρειαζεται να ειναι μεγαλη κουβεντα ολα τα θεματα εδω μεσα, Jesus.

Nostradamus
02/01/2019, 22:14
Το περιβαλλοντικό αποτύπωμα ενός τριτοκοσμικού παίζει να είναι και χειρότερο/μεγαλυτερο, άλλα διαφορετική κουβέντα αυτή.

Θεωρώ μετά από πολλές αναγνώσεις όλα αυτά τα χρόνια, ότι το στρώσιμο πρέπει να γίνεται με φυσιολογική χρήση της μοτοσυκλέτας χωρίς σταθερό γκάζι, εκτός και αν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες στο μανιουαλ του κατασκευαστή.

Το ίδιο και η συντήρηση, να ακολουθει τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Μιλάμε φυσικά για τον μέσο χρήστη και φυσιολογικά δίκυκλα..

Η ψυχοσύνθεση και τα λεγόμενα του εκάστοτε ιδιοκτήτη ίδιου δικύκλου με το δικό μας ,δεν αποτελεί τον γενικό μπουσουλα που οφείλουμε να ακολουθούμε.

gior-gos
03/01/2019, 15:30
Το ιδανιμο στρωσιμο γινεται χρησιμοποιωντας ολο το φασμα των στροφων, μαλακο και αποτομο ανοιγμα, χρηση ολων των ταχυτητων, σε ολες τις συνθηκες (κρυο, ζεστη, βροχη, υγρασια κ.ο.κ.). Ο κινητηρας πρεπει να παρει προοδευτικα μια γευση απο τα παντα. Αυτο δεν μπορει να συμβει οπότε ιδανικο στρωσιμο δεν υπαρχει.

Potis
03/01/2019, 22:08
Το ιδανιμο στρωσιμο γινεται χρησιμοποιωντας ολο το φασμα των στροφων, μαλακο και αποτομο ανοιγμα, χρηση ολων των ταχυτητων, σε ολες τις συνθηκες (κρυο, ζεστη, βροχη, υγρασια κ.ο.κ.). Ο κινητηρας πρεπει να παρει προοδευτικα μια γευση απο τα παντα. Αυτο δεν μπορει να συμβει οπότε ιδανικο στρωσιμο δεν υπαρχει.

Βροχηηηη; βοήθεια!!

alexis72
03/01/2019, 22:13
πιό πάνω γράφετε για αλλαγή λαδιών κ τίς κάνετε σύμφωνα με οτι γράφει το manual ...
θα γράψω ενα μικρό σεντονάκι ,εχω ενα yamaha serow 225 τού 1989 ,το manual γράφει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000 χλμ ...
γιά οσους δέν γνωρίζουν το serow ειναι 223 κυβικά με αερόψυκτο κινητήρα κ παίρνει 1100ml λάδι κ επειδή εχει υγρό κάρτερ ,
δηλ.τό λάδι κάνει 2 εργασίες ταυτόχρονα κ για να λιπαίνει το μοτέρ κ για απαλλαγή θερμότητος τού μοτέρ μέσω τού λαδιού αλλά κ για το σασμάν τού κιβωτίου ταχυτήτων ,οπότε το λάδι αυτό πρέπει να ειναι σε πολύ καλή κατάσταση για να ανταπεξέρχεται σε αυτές τίς συνθήκες κ ειδικά το καλοκαίρι με τίς ζέστες κλπ ,
το εχω 12 χρόνια κ ειναι σίγουρα μέσα στά 20 -30 καλύτερα πού υπάρχουν στήν ελλάδα από εμφάνιση αλλά κ απο μοτέρ . εχω δοκιμάσει λάδια ,yamalube (τα πουλάει η yamaha) bel ray - motul - torco - castrol - valvoline - κ liqui molly,20w50 η 15w50 για καλοκαίρι κ 10w40 για χειμώνα ,κάθε 1500 χλμ το πολύ θέλουν αλλαγμα ,γιατί στό φωνάζει ...δέν κουμπώνουν ευκολα οι ταχύτητες ζεσταίνεται πιό ευκολα το μοτέρ ,αν λοιπόν ακολουθούσα το manual αλλαγή κάθε 6.000xlm η 5 η 4.000 χλμ ,απλά δεν θα ειχα εν ζωή το serow εδώ κ 10 χρόνια τουλάχιστον ,κ σε 2 φίλους μαστόρια πού το πάω μού λένε λόγω αερόψυκτου μοτέρ αλλαγή 1300-1500 το ανώτερο ...οπότε για το serow τουλάχιστον το manual ειναι για τα σκουπίδια...οσον αφορά τίς αλλαγές λαδιών ,κ βέβαια κάθε φορά μπαίνει νέο φίλτρο λαδιού .

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/01/2019, 23:25
πιό πάνω γράφετε για αλλαγή λαδιών κ τίς κάνετε σύμφωνα με οτι γράφει το manual ...
θα γράψω ενα μικρό σεντονάκι ,εχω ενα yamaha serow 225 τού 1989 ,το manual γράφει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000 χλμ ...
γιά οσους δέν γνωρίζουν το serow ειναι 223 κυβικά με αερόψυκτο κινητήρα κ παίρνει 1100ml λάδι κ επειδή εχει υγρό κάρτερ ,
δηλ.τό λάδι κάνει 2 εργασίες ταυτόχρονα κ για να λιπαίνει το μοτέρ κ για απαλλαγή θερμότητος τού μοτέρ μέσω τού λαδιού αλλά κ για το σασμάν τού κιβωτίου ταχυτήτων ,οπότε το λάδι αυτό πρέπει να ειναι σε πολύ καλή κατάσταση για να ανταπεξέρχεται σε αυτές τίς συνθήκες κ ειδικά το καλοκαίρι με τίς ζέστες κλπ ,
το εχω 12 χρόνια κ ειναι σίγουρα μέσα στά 20 -30 καλύτερα πού υπάρχουν στήν ελλάδα από εμφάνιση αλλά κ απο μοτέρ . εχω δοκιμάσει λάδια ,yamalube (τα πουλάει η yamaha) bel ray - motul - torco - castrol - valvoline - κ liqui molly,20w50 η 15w50 για καλοκαίρι κ 10w40 για χειμώνα ,κάθε 1500 χλμ το πολύ θέλουν αλλαγμα ,γιατί στό φωνάζει ...δέν κουμπώνουν ευκολα οι ταχύτητες ζεσταίνεται πιό ευκολα το μοτέρ ,αν λοιπόν ακολουθούσα το manual αλλαγή κάθε 6.000xlm η 5 η 4.000 χλμ ,απλά δεν θα ειχα εν ζωή το serow εδώ κ 10 χρόνια τουλάχιστον ,κ σε 2 φίλους μαστόρια πού το πάω μού λένε λόγω αερόψυκτου μοτέρ αλλαγή 1300-1500 το ανώτερο ...οπότε για το serow τουλάχιστον το manual ειναι για τα σκουπίδια...οσον αφορά τίς αλλαγές λαδιών ,κ βέβαια κάθε φορά μπαίνει νέο φίλτρο λαδιού .

Γιατι να αλαζεις καθε 1500 χλμ το φιλτρο λαδιου?
Πολυ ωραιος σκυλος το σεροου.Με ενα γραναζακι μεγαλυτερο πισω κανει τα παντα στο χωμα...

DRAKONET
04/01/2019, 00:35
πιό πάνω γράφετε για αλλαγή λαδιών κ τίς κάνετε σύμφωνα με οτι γράφει το manual ...
θα γράψω ενα μικρό σεντονάκι ,εχω ενα yamaha serow 225 τού 1989 ,το manual γράφει αλλαγή λαδιών κάθε 6.000 χλμ ...
γιά οσους δέν γνωρίζουν το serow ειναι 223 κυβικά με αερόψυκτο κινητήρα κ παίρνει 1100ml λάδι κ επειδή εχει υγρό κάρτερ ,
δηλ.τό λάδι κάνει 2 εργασίες ταυτόχρονα κ για να λιπαίνει το μοτέρ κ για απαλλαγή θερμότητος τού μοτέρ μέσω τού λαδιού αλλά κ για το σασμάν τού κιβωτίου ταχυτήτων ,οπότε το λάδι αυτό πρέπει να ειναι σε πολύ καλή κατάσταση για να ανταπεξέρχεται σε αυτές τίς συνθήκες κ ειδικά το καλοκαίρι με τίς ζέστες κλπ ,
το εχω 12 χρόνια κ ειναι σίγουρα μέσα στά 20 -30 καλύτερα πού υπάρχουν στήν ελλάδα από εμφάνιση αλλά κ απο μοτέρ . εχω δοκιμάσει λάδια ,yamalube (τα πουλάει η yamaha) bel ray - motul - torco - castrol - valvoline - κ liqui molly,20w50 η 15w50 για καλοκαίρι κ 10w40 για χειμώνα ,κάθε 1500 χλμ το πολύ θέλουν αλλαγμα ,γιατί στό φωνάζει ...δέν κουμπώνουν ευκολα οι ταχύτητες ζεσταίνεται πιό ευκολα το μοτέρ ,αν λοιπόν ακολουθούσα το manual αλλαγή κάθε 6.000xlm η 5 η 4.000 χλμ ,απλά δεν θα ειχα εν ζωή το serow εδώ κ 10 χρόνια τουλάχιστον ,κ σε 2 φίλους μαστόρια πού το πάω μού λένε λόγω αερόψυκτου μοτέρ αλλαγή 1300-1500 το ανώτερο ...οπότε για το serow τουλάχιστον το manual ειναι για τα σκουπίδια...οσον αφορά τίς αλλαγές λαδιών ,κ βέβαια κάθε φορά μπαίνει νέο φίλτρο λαδιού .
====================================
τελικα δεν ειμαι ο μονος...το λαδι ειναι η καρδια η ζωη...η ανασα στο μοτερ...αυτο πιστευω....αλλωστε να βαζετε στο μυαλο σας οτι ο κινητηρας σε σταση συνεχιζει να ''καταπονητε'' χωρις να γραφει χλμ.
πολλες φορες ενω γυρναω απο εκδρομουλα το καλοκαιρι ...μπαινοντας αθηνα και ενω το μοτερ ειναι στα φουλ του..μπουκαρεις στην κινηση και εκει τα βλεπει ολα ποσο μαλλον ενα αεροψυκτο...
λαδακι συχνα παιδια !!
κανονας !