PDA

View Full Version : Αγορά FZS 1000 για παιχνίδι



lospsi
29/12/2018, 13:22
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι μηπως αγοράσω ένα fazer 1000, το πρώτο, το καρμπυρατεράτο. Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει, πάντα μου άρεσε σαν μηχανάκι και το θεωρώ μια πολύ ενδιαφέρουσα βάση για να "παίξω". Αναβαθμίσεις, φρεσκαρίσματα, γενικά να ασχολούμαι μιας και οι βόλτες είναι πολυ λίγες πλέον...
Μηχανολογικά δεν είμαι και πολύ καταρτισμένος αλλά τσουκου τσούκου κάτι θα καταφέρνω. Θα χώνουμε και κανέναν γνωστό, θα στέλνουμε και σε κάνα μάστορα, θα υπάρχει μια ασχολία δηλαδή.
Είμαι σίγουρος ότι σαν μηχανάκι θα είναι αξιόλογο ακόμα και σήμερα!
Για πείτε καμία γνώμη, ρίξτε κράξιμο, συμβουλές, προτάσεις, γιορτές έχουμε....

devil's animal
29/12/2018, 13:31
Ωραίο μηχανακι!!
Το έχω πάρει βόλτα και έχω εκπλαγεί ευχάριστα...ροπάκλα από το μηδέν, και ψηλά έχει τα γκαζάκια του (παλιό, καλό r1 μοτέρ)...
Από φρένα και αναρτήσεις μην περιμένεις τίποτα σπουδαίο (ακόμα και στα καλά τους να είναι και να μη είναι ταλαιπωρημενα από τα χρόνια)...
Επίσης ένα σχετικά κακό ήταν το βάρος του...το νιώθεις...στα πολλά και στις καμπές αυτό σου δίνει σιγουριά γιατί έχει και κάμποσο μεταξόνιο αλλά στην πόλη και ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες θα δυσανασχετεις όσο να'ναι...

Αν δεν σε νοιάζουν τα χρόνια που θα έχει πάνω του και τα καρμπυρατερ, προχωρα άφοβα...δεν νομίζω να έβγαζε τίποτα από προβλήματα...
Επίσης πρέπει να κάνει ταξιδαρες...δεν το ξέρω...υποθέτω...

RaGe_Raptor
29/12/2018, 13:32
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι μηπως αγοράσω ένα fazer 1000, το πρώτο, το καρμπυρατεράτο. Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει, πάντα μου άρεσε σαν μηχανάκι και το θεωρώ μια πολύ ενδιαφέρουσα βάση για να "παίξω". Αναβαθμίσεις, φρεσκαρίσματα, γενικά να ασχολούμαι μιας και οι βόλτες είναι πολυ λίγες πλέον...
Μηχανολογικά δεν είμαι και πολύ καταρτισμένος αλλά τσουκου τσούκου κάτι θα καταφέρνω. Θα χώνουμε και κανέναν γνωστό, θα στέλνουμε και σε κάνα μάστορα, θα υπάρχει μια ασχολία δηλαδή.
Είμαι σίγουρος ότι σαν μηχανάκι θα είναι αξιόλογο ακόμα και σήμερα!
Για πείτε καμία γνώμη, ρίξτε κράξιμο, συμβουλές, προτάσεις, γιορτές έχουμε....

πάρε βρε άνθρωπε ένα FZ1... μηχανάρα

sapila racing
29/12/2018, 15:15
Πολύ καλή μοτο για την εποχή της, δυνατός κινητήρας με ροπή απο χαμηλά και αρκετή δύναμη ψηλά.
Αναρτησιακά είναι μαλακό βέβαια.
Μετά απο κάποια χλμ καίνε λάδια, αρκετά μάλιστα. Το καλό είναι οτι τώρα είναι πάμφθηνα, αλλά θα πρέπει να ψάξεις αρκετά για να βρείς ενα προσεγμένο με λίγα χλμ.
Με πολλά χλμ καλό θα ηταν να το αποφύγεις κατα την γνώμη μου.

lospsi
29/12/2018, 16:22
Αυτό είναι το θέμα, όλα ειναι πλέον παλιά και φορτωμένα χλμ. Λογικό είναι. Επίσης είναι φθηνά. Για αυτό και το σκέφτομαι. Το θέμα είναι εάν αξίζει να δώσω 2Κ για αγορά και πόσο μπορεί να πάει ένα συνολικό φρεσκάρισμα και μια στοχευμένη αναβάθμιση. Πιο πολύ για την ασχολία και λιγότερο για να προσπαθήσω να κάνω ένα μηχανάκι του χθες, "σύγχρονο".
Ξέρω ότι πολλές φορές μπλέκεις με αυτά και καταλήγεις να ξοδέψεις περισσότερα λεφτά από το να αγόραζες ένα πιο καινούριο μότο...

devil's animal
29/12/2018, 18:02
αμα το παρεις 2Κ, δωσε αλλα 2 και κανε ενα φρεσκαρισμα στο μοτερ μαζι με τα καρμπς, λαστιχα, αναρτησεις και οτι αλλο χρειαστει και θα εχεις ενα σουπερ μηχανακι με αστεια λεφτα...δλδ αν σου παει 4 χιλιαρικα ενα τετοιο χιλιαρι αξιζει γιατι θα κανεις πλακες σε πολλα μηχανακια...

για μενα ειναι περισσοτερο χρηστικο ενα τετοιο απο ενα v-strom που θα το βρεις σε αυτα τα λεφτα (4Κ) και θα ειναι επισης καποιας ηλικιας, αλλα θα σε περιοριζει στο γκαζι πολυ...

basilis_k6
29/12/2018, 18:15
αμα το παρεις 2Κ, δωσε αλλα 2 και κανε ενα φρεσκαρισμα στο μοτερ μαζι με τα καρμπς, λαστιχα, αναρτησεις και οτι αλλο χρειαστει και θα εχεις ενα σουπερ μηχανακι με αστεια λεφτα...δλδ αν σου παει 4 χιλιαρικα ενα τετοιο χιλιαρι αξιζει γιατι θα κανεις πλακες σε πολλα μηχανακια...

για μενα ειναι περισσοτερο χρηστικο ενα τετοιο απο ενα v-strom που θα το βρεις σε αυτα τα λεφτα (4Κ) και θα ειναι επισης καποιας ηλικιας, αλλα θα σε περιοριζει στο γκαζι πολυ...

4k παιρνεις 1000αρι κ6 και r1 2007. πρεπει να εισαι για δέσιμο να δωσεις 2+2 για το fazer

lospsi
29/12/2018, 19:11
Δεν χωράω να καβαλήσω κλιπονάτα. Ειχα το K7 και το έκανα τιμονάτο.

Αντικείμενα, δεν λέει να μπλέξω με παλιά μηχανάκια. Θα πέσουν λεφτά που μετά δεν θα πάρω πίσω.
Με ιντριγκάρει όμως ότι τα παλιά μηχανάκια ηταν πιο μεγάλα χωροταξικά και άρα πιο άνετα για τα κυβικά μου. Επίσης, μου αρέσει να έχω κάτι ξεχωριστό.

p@nos
29/12/2018, 19:33
Γιατι δε κοιτας καποιο απο τα παλια μαστοδοντα; gsx zx1200 cb1300...

Αφου οπως σε κοβω πιο πολυ για ροπες και σχετικα ηρεμα πραγματα εισαι

Πανω κατω ιδια χρηση με το παλιο φειζερακι αλλα με πολυ περισσοτερη αξιοπιστια και διαχρονικοτητα... Και στις περισσοτερες περιπτωσεις πολυ λιγοτερο ταλαιπωρημενα

devil's animal
29/12/2018, 21:25
4k παιρνεις 1000αρι κ6 και r1 2007. πρεπει να εισαι για δέσιμο να δωσεις 2+2 για το fazer

Και τι σχέση έχει αυτό ? Άλλος τα δίνει για στρώμα...και μάλιστα μεταχειρισμενο...
Και άλλος τα δίνει για καινούργιο 250αρι..

Ρωτάει κάτι πολύ συγκεκριμένο ο lospi...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/12/2018, 21:42
Συμφωνω με ντεβιλ.Οτι αρεσει του καθενα.Δλδ επειδη το στρωμα εχει 4κ δε πρεπει να παρουμε τπτ αλλο παλιοτερο με τα ιδια λεφτα?Πρωσοπικα θα επερνα και γω μια φειζερουκλα να εκανα τη καυλα μου...

maniatiakos
31/12/2018, 11:16
https://www.car.gr/18851578-kawasaki-zrx-1200

Aυτό με την kerker, να φοβούνται οι πεζές για τις τσάντες τους.

lospsi
31/12/2018, 12:48
Ωραίο!
Βέβαια, νομίζω ότι το Fazer είναι αντίστοιχα καλό και με τα μισά λεφτά. Απλά το ZRX φαίνεται να έχει γίνει ανακατασκευή...

telegonos
31/12/2018, 13:25
Εγώ πάλι, να τολμήσω να ρωτήσω, γιατί να θέλει 2000 ευρω επισκευές μια μηχανή που επιλέχθηκε ως... Καλή;

Γενικά, τι είναι αυτό που θέλει 2000 ευρω; μπας και γράφουμε νούμερα τσακωμενα με την πραγματικότητα;

devil's animal
31/12/2018, 13:41
Εγώ πάλι, να τολμήσω να ρωτήσω, γιατί να θέλει 2000 ευρω επισκευές μια μηχανή που επιλέχθηκε ως... Καλή;

Γενικά, τι είναι αυτό που θέλει 2000 ευρω; μπας και γράφουμε νούμερα τσακωμενα με την πραγματικότητα;


επειδη εγραψα εγω αυτο το νουμερο οφειλω να απαντησω...

ξεκιναω λεγοντας οτι εχω στο μυαλο μου μια πληρως λειτουργικη μοτοσυκλετα σε ολα τα επιπεδα που δεν θα ζητησει τιποτα και θα ειναι ετοιμη για μεγαλο ταξιδι...

οποτε παμε αρχικα σε ενα φρεσκαρισμα του μοτερ ανοιγοντας το για τσιμουχακια βαλβιδων, ελατηρια κλπ..εφοσον ειναι πολυστροφο, καμποσων χρονων και καιει και λαδι απο την μανα του, ειναι επιβεβλημενη κινηση...βλεπουμε και πιστονια και κρινουμε αν χρειαζονται και αυτα αλλαγη...
μετα παμε σε σερβις αναρτησεων... τσιμουχες, ξυστρες, revalving, λαδια...
μετα παμε σε σερβις φρενων...τακακια, υγρα φρενων, καθαρισμος εμβολων στις δαγκανες...
μετα παμε σε σερβις καρμπς...τσιμουχακια, πυραυλακια, καθαρισμος με υπερηχους, ρυθμισμα...
και τελος εχουμε αναλωσιμα...λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, αλυσιδογραναζα, λαστιχα, λαδωμα ντιζων ή αντικατασταση, μπαταρια ισως κλπ...


αν βαλουμε και ενα χαλαρο απο αποψη εργατικων συνεργειο, το διμπαλο ειναι ενα εφικτοτατο νουμερο...
βεβαια εχει να κανει και με το τι χρειαζεται ή οχι αντικατασταση...π.χ. τακακια ή και μπαταρια μπορει να μην θελει το μοτο που θα διαλεχτει...οποτε αφαιρουνται...
αλλα σε τοσο παλια μοτοσυκλετα και με το ποσο των 2000€ δεν νομιζω οτι μπορεις να παρεις και την τελεια συντηρημενη...

telegonos
31/12/2018, 13:54
Έχω πάρει vfr750ft 1996 τρακαρισμένο, λειψό, αποσυναρμολογημενο, προσβεβλημενες όλες οι επιφάνειες από θάλασσα 2 χρόνια, έχει αλλαχτεί, βαφτεί, επεξεργαστεί η μισή μοτοσυκλέτα, και το κόστος έχει φτάσει 1300 ευρώ σύνολο αγορά κ επισκευες, για πλήρη μαχιμοτητα. Από σκουπίδι να φωνάξουμε τον γύφτο να το μαζεψει λέμε τώρα.

2000 ευρω επισκευές, για νεώτερη-καλύτερη μοτοσυκλέτα, που αγοράστηκε ως καλή, με 2000 αγορά, είναι νούμερο υπερβολικό.

Κινητήρα ανοίγουμε όταν έχει πρόβλημα, όχι προληπτικά. Ακόμα κι έτσι ένα σετ μέταλλα ελατήρια τσιμουχακια, δεν φτάνει το κόστος τόσο ψηλά.

Αλίμονό μας, αν εφταναν έτσι τα κοστη

devil's animal
31/12/2018, 14:13
Έχω πάρει vfr750ft 1996 τρακαρισμένο, λειψό, αποσυναρμολογημενο, προσβεβλημενες όλες οι επιφάνειες από θάλασσα 2 χρόνια, έχει αλλαχτεί, βαφτεί, επεξεργαστεί η μισή μοτοσυκλέτα, και το κόστος έχει φτάσει 1300 ευρώ σύνολο αγορά κ επισκευες, για πλήρη μαχιμοτητα. Από σκουπίδι να φωνάξουμε τον γύφτο να το μαζεψει λέμε τώρα.

2000 ευρω επισκευές, για νεώτερη-καλύτερη μοτοσυκλέτα, που αγοράστηκε ως καλή, με 2000 αγορά, είναι νούμερο υπερβολικό.

Κινητήρα ανοίγουμε όταν έχει πρόβλημα, όχι προληπτικά. Ακόμα κι έτσι ένα σετ μέταλλα ελατήρια τσιμουχακια, δεν φτάνει το κόστος τόσο ψηλά.

Αλίμονό μας, αν εφταναν έτσι τα κοστη



πες μας και τι εδωσες στον μαστορα...
ή μηπως τα εκανες μονος σου και μιλας ετσι αερατα?

γιατι οι περισσοτεροι μαστορες μονο για ανεβα, κατεβα μοτερ θελουν ενα 350ρικο...

επισης οταν μιλας για "πληρη μαχιμοτητα" τι εννοεις?
δεν μας λες τι εκανες και ποσο κοστισε...

οταν με ενα ζευγαρι λαστιχα και ενα σετ αλυσιδογραναζα μαζι με εργατικα φτανεις στα 400€ δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικο το κοστος που ειπα...

εκτος αν εσυ ετσι τα λαστιχα και τα αλυσιδογραναζα τα αφησες ιδια, ενω οπως ειπες ηταν προσβεβλημενες ολες οι επιφανειες απο θαλασσα 2 χρονια...:rolleyes:

δλδ ενταξει...ουτε μαγικα...

toyar
31/12/2018, 14:25
Αν δεν καιει λαδια δεν ανοιγεις μοτερ προληπτικα γιατι εργοστασιακο μονταρισμα δεν θα ξαναγινει
Αν καει λαδια δεν το παιρνεις εξαρχης
Αν το παρεις δεν θα δωσεις 2000
Αποφευγεις κατι παρατημενο για να γλυτωσεις ρεζερβουαρ καρμπυρατερ και κανεις ενα πληρες σερβις σε μοτερ φρενα αναρτησεις
Καινουρια λαστιχα αν θελει....
Τωρα αν φτασουν αυτα 2000 δεν ξερω αλλα μοτερ που λειτουργει σωστα δεν το ανοιγεις

devil's animal
31/12/2018, 14:34
Αν δεν καιει λαδια δεν ανοιγεις μοτερ προληπτικα γιατι εργοστασιακο μονταρισμα δεν θα ξαναγινει
Αν καει λαδια δεν το παιρνεις εξαρχης
Αν το παρεις δεν θα δωσεις 2000
Αποφευγεις κατι παρατημενο για να γλυτωσεις ρεζερβουαρ καρμπυρατερ και κανεις ενα πληρες σερβις σε μοτερ φρενα αναρτησεις
Καινουρια λαστιχα αν θελει....
Τωρα αν φτασουν αυτα 2000 δεν ξερω αλλα μοτερ που λειτουργει σωστα δεν το ανοιγεις



οκ, πειτε μου και εναν τροπο να διαπιστωσετε την καταναλωση λαδιου και εγω μαζι σας...
γιατι οταν μιλαμε για καταναλωση δεν μιλαμε για "διχρονα" και καπνιλα απο την εξατμιση...


αυτα τα μηχανακια ηταν 2000-2005 (αν δεν κανω λαθος)...οποτε στην καλυτερη ειναι 14 ετων και στην χειροτερη 19 ετων...
1000αρι με 140 αλογα, πολυστροφο και με Χ χλμ και ΔΕΝ θα καιει λαδια...ή θα ισχυριζεται ο ιδιοκτητης οτι δεν θα καιει λαδια...και θα κανει και 2000€...

ενταξει, ακομα δεν ηρθε το βραδυ και ζω σε παραμυθι...

lospsi
31/12/2018, 15:12
Γενικά, τα Fazer καίνε το λαδάκι τους απο ότι διαβάζω. Οπότε στο μτχ το έχεις στο μυαλό σου.
Πάντως τα 2Κ είναι ενα εύκολο νούμερο για μαζέματα και ψιλοαναβαθμίσεις αν θέλει κάποιος να τα κάνει μαζεμένα. Όπως λέει και ο devils, ενα ζευγάρι λάστιχα, ενα σετ αλυσιδογρανάζα, ένα πίσω αμορτισέρ, ενα revalving μπροστινού και ελατήρια, εμφανισιακά μαζέματα κτλ πιάνουν αυτά τα νούμερα. Βέβαια, όλα αυτά πιθανών να μην χρειάζεται να γίνουν την ίδια χρονική περίοδο, κάτι μπορεί να γλυτώσεις από εργατικά αναλόγως τις γνώσεις που έχεις, κάτι μπορεί να πετύχεις μτχ σε ebay κτλ.
Επίσης, είναι σχετικό τι θεωρεί ο καθένας ως αποδεκτό για ΟΚ, εμφανισιακά ή λειτουργικά...

Πέρα από το χρηματικό ή οχι του θέματος, πολλές φορές χώνεις λεφτά σε κάτι που γουστάρεις για να ειναι μοναδικό, ιδιαίτερο, στα γούστα σου. Όπως γράφει και κάποιος γνωστός : built, not bought

Η σκέψη παραμένει στο μυαλό μου ακόμα, δεν ξέρω όμως να θα καταφέρω να την πραγματοποιήσω.

maniatiakos
31/12/2018, 15:22
Πάντως μιλάμε για παντρειά, έτσι?

Ένα hornet 900, xjr 1300, cb1300, bandit 1250 ή zrx 12000, θα το δώσεις πιο εύκολα μετά.
Γιατί αν είσαι κάτω των 45, δε νομίζω ότι θες παντρειές...
ίσα ίσα σε αυτή την ηλικία βλέπω γνωστούς να τα αλλάζουν μοτο κάθε 6 μήνες λόγω κρίσης ηλικίας:lol:

p@nos
31/12/2018, 15:25
εννοειται οτι τα 2 χιλιαρικα για μαζεματα τα πιανεις για πλακα...500ε κανουν μονο τα αλυσιδογραναζα/λαστιχα (το ξεχασα στο αρχ. μηνυμα)

τωρα το τι εννοει ο τελεγωνος οτι με 1300ε συνολο πηρε μηχανακι που του ελειπαν πραγματα απο πανω, ηταν για τα μπαζα, και το εφτιαξε μονο ο ιδιος ξερει...προφανως μιλαμε για κατασταση να του βαλει βενζινη και να δουλευει απλως...

λιοσπι το φειζερ ειναι ενα καλο μηχανακι αλλα τιποτα παραπανω. Υπαρχουν και καλυτερα. Αν θες να το παρεις γιατι το γουσταρες οταν βγηκε και τωρα μπορεις να το εχεις, τοτε σιγουρα δε θα κανεις κακη επιλογη...βρες ενα αξιοπρεπες σαν βαση και ξεκινα τα μαζεματα, και θα καταληξεις να εχεις το μηχανακι που παντα γουσταρες...αν θες κατι που απλα να κανεις τη δουλεια σου με μια ορθολογικη αγορα, το φριτειζερ ειναι σιγουρα κακη επιλογη. Στα λεφτα του με τα μαζεματα μπορεις να παρεις καποιο απο τα γκοτζιλογυμνα η ακομα και μπουσα.

Bladerunner
31/12/2018, 15:38
Μόνο εμένα μου φάνηκε υπερ του δεόντος "μαλακό"; Σε σημείο που με τρόμαζε!

telegonos
31/12/2018, 16:21
500ε κανουν μονο τα αλυσιδογραναζα

τωρα το τι εννοει ο τηλεγονος οτι με 1300ε πηρε μηχανή (μηχανάκια είναι τα παπιά και τα βεσπάκια) που του ελειπαν πραγματα απο πανω, ηταν για τα μπαζα, και το εφτιαξε μονο ο ιδιος ξερει...προφανως μιλαμε για κατασταση να του βαλει βενζινη και να δουλευει απλως...

Ναι σιγά μην πρέπει να πουλήσεις και κανά αμπέλι, για να αλλάξεις καπάκια στις τάπες των βαλβίδων στις ρόδες. Στον αλεξόπουλο ας πούμε, βλέπω στο web του, 154 ευρώ την DID 530 αλυσίδα, 14 ευρώ έχει το JT εμπρόσθιο γρανάζι και 35 έχει το πίσω

Το VFR750FT μου είναι αναλυτικά γραμμένο εδώ >>> http://forcev4.blogspot.com/2017/04/to-750-to-vfr750f-rc36-2.html 650 ευρώ αγοράστηκε, και άλλα 650 έχει κοστίσει ως τώρα.

Μάχιμο θα πει, ότι δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ μηχανικό ή λειτουργικό πρόβλημα. Παίρνει μπροστα ΠΑΝΤΑ χωρις μα-μου-σου-του, πάει όπως πρέπει στον δρόμο, ΔΕΝ υπάρχει ούτε σαν σκέψη το ''μπας και πάθει κάτι'', σε καθημερινή χρήση δεν κάνει ΚΙΧ, φρενάρει σωστά, πατάει σωστά, στρίβει σωστά. Μάχιμο θα πει, μου την βάρεσε αύριο να φύγω για Παρίσι, φεύγω και δεν κοιτάω ούτε καν αέρα στα λάστιχα, γιατί ξέρω ότι θα είναι σωστό.

Αυτά τα επαληθεύει ΟΛΑ 100%.

Μάχιμο ΔΕΝ θεωρώ να λαμποκοπάνε τα πλαστικά και τα χρώματα. Αυτά παραμένουν σημαζεμένα μεν, κολλημένα δε, άβαφτα και λειψά.

Εννοείται, λάδια και καψίματα και τέτοια, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. Όσο μπαίνει, βγαίνει.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: Το δικό μου το λέω ως αντιπαράδειγμα της θεωρίας ''2000 ευρώ μηχανή FZS1000, θέλει άλλα 2000'', επειδή το ξέρω από πρώτο χέρι, δεν το λέω για να κάνω τον οτιδήποτε και χεστήκαμε τι κάνει το δικό μου.

ΑΛΙΜΟΝΟ ΜΑΣ, αν δίναμε αυτά τα λεφτά που γράφτηκαν, για μηχανές που τις παίρνουμε και για καλές. :uplate: Αν στο δικό μου παράδειγμα, που το πήρα έτσι ρημαδι, συνειδητά ξέροντας τι παίρνω και τι θα το κάνω, μου κόστισε τόσο, ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΑΣ αν κάποιοι δίνετε 2000 ευρώ για φτιαξίματα, για μηχανή που αγοράζεται και καλή. :uplate:

Ή σας κοροιδεύουν οι μάστοροι και σας πιάνουν κότσο ή κάτι έχετε πάρει πολύ λάθος.

2000 αγορά και 2000 επισκευή για FZS1000 με το σιδερένιο πλαίσιο, δεν πάνε μαζί. Ή το ένα ή το άλλo, ή παίρνεις fazer 1000 ρημάδι σχεδόν τζάμπα να το φτιάξεις με 2000 ευρώ, ή παίρνεις 2000 ευρώ fazer 1000 και δεν θέλει σχεδόν τίποτα.

Γενικά μην γράφετε άσχετα και τρομάζετε άδικα τον κόσμο.

p@nos
31/12/2018, 17:43
κατ αρχην, εκανα ενα λαθος λεγοντας οτι 500ε κανουν τα αλυσιδογραναζα, εννοουσα μαζι με λαστιχα, οποτε μιλαμε για ενα κοστος των 500ε μονο και μονο για να μη σκοτωθεις

τα ασχετα τα γραφεις εσυ, η απλως δινεις μια πολυ λανθασμενη εντυπωση, οτι δηλαδη μπορει καποιος να εχει μια μοτοσυκλετα υψηλου κυβισμου σε σοβαρη κατασταση με κοστος 600ε απο σκουπιδι...

αν υποθεσουμε οτι το μοτερ δε θα θελει τιποτα, θα δουμε τι χρειαζεσαι να κανεις οταν παιρνεις ενα μεταχειρισμενο μηχανακι για να εχεις το κεφαλη σου σχετικα ησυχο

ενα σερβις μπροστινου κοστιζει στην καλυτερη περιπτωση 150
αλλα τοσα ενα σερβις στην πισω αναρτηση δηλαδη 150 (δεν πιανω καν το σεναριο το πισω να ειναι μη επιδιορθωσιμο και συνεπως για πεταμα, οποτε να πρεπει να αντικαταστησεις αναρτηση)
ενα 60αρι μινιμουν για λαδια κινητηρα και φιλτρο λαδιου
ενα 30αρι για υγρα ψυγειου

δηλαδη για απολυτως βασικα πραγματα φτασαμε στο χιλιαρικο, και μιλαμε ηδη για μοτοσυκλετες που εχουν ταλαιπωρηθει και πιθανως να χρειαστουν κι αλλα πραγματα (ενα κιτ για μεμβρανες στα καρμπ δηλαδη η ενα γενικο πακετο με τσιμουχες, τακακια μπρος πισω και λοιπα πραγματα που μπορει να χρειαστουν αλλαγη)

το χιλιαρικακι λοιπον αν θες να εχεις κατι που θα ειναι ασφαλες και θα περναει ΚΤΕΟ σε μια χωρα της προκοπης και οχι στο ουζμπεκισταν που ζουμε το χρειαζεσαι

τωρα αν εσυ απλα θες μια μοτο για παπι το οποιο θα τραβαει και θα παιζει το ρολο του μουλαριου, μιλαμε για μια περιπτωση απο την καθαρα προσωπικη σου οπτικη...

basilis_k6
31/12/2018, 18:03
κατ αρχην, εκανα ενα λαθος λεγοντας οτι 500ε κανουν τα αλυσιδογραναζα, εννοουσα μαζι με λαστιχα, οποτε μιλαμε για ενα κοστος των 500ε μονο και μονο για να μη σκοτωθεις

τα ασχετα τα γραφεις εσυ, η απλως δινεις μια πολυ λανθασμενη εντυπωση, οτι δηλαδη μπορει καποιος να εχει μια μοτοσυκλετα υψηλου κυβισμου σε σοβαρη κατασταση με κοστος 600ε απο σκουπιδι...

αν υποθεσουμε οτι το μοτερ δε θα θελει τιποτα, θα δουμε τι χρειαζεσαι να κανεις οταν παιρνεις ενα μεταχειρισμενο μηχανακι για να εχεις το κεφαλη σου σχετικα ησυχο

ενα σερβις μπροστινου κοστιζει στην καλυτερη περιπτωση 150
αλλα τοσα ενα σερβις στην πισω αναρτηση δηλαδη 150 (δεν πιανω καν το σεναριο το πισω να ειναι μη επιδιορθωσιμο και συνεπως για πεταμα, οποτε να πρεπει να αντικαταστησεις αναρτηση)
ενα 60αρι μινιμουν για λαδια κινητηρα και φιλτρο λαδιου
ενα 30αρι για υγρα ψυγειου

δηλαδη για απολυτως βασικα πραγματα φτασαμε στο χιλιαρικο, και μιλαμε ηδη για μοτοσυκλετες που εχουν ταλαιπωρηθει και πιθανως να χρειαστουν κι αλλα πραγματα (ενα κιτ για μεμβρανες στα καρμπ δηλαδη η ενα γενικο πακετο με τσιμουχες, τακακια μπρος πισω και λοιπα πραγματα που μπορει να χρειαστουν αλλαγη)

το χιλιαρικακι λοιπον αν θες να εχεις κατι που θα ειναι ασφαλες και θα περναει ΚΤΕΟ σε μια χωρα της προκοπης και οχι στο ουζμπεκισταν που ζουμε το χρειαζεσαι

τωρα αν εσυ απλα θες μια μοτο για παπι το οποιο θα τραβαει και θα παιζει το ρολο του μουλαριου, μιλαμε για μια περιπτωση απο την καθαρα προσωπικη σου οπτικη...

προφανως μιλάει για μέρες προσωπικής δουλειας. κατι που δεν μπορουν να κανουν ολοι. Σε γενικές γραμμές ενα καλό μαζεμα μαζι με ολα τα αναλώσιμα ειναι 1000+.

p@nos
31/12/2018, 18:05
προφανως μιλάει για μέρες προσωπικής δουλειας. κατι που δεν μπορουν να κανουν ολοι. Σε γενικές γραμμές ενα καλό μαζεμα μαζι με ολα τα αναλώσιμα ειναι 1000+.

σε καθε περιπτωση, μιλαμε για μια μεση κατασταση και οχι για το σεναριο να τα κανεις ολα μονος σου/να εχεις εκπτωσεις τρομερες σε ανταλλακτικα και δε ξερω κ εγω τι αλλο

πυξιδας990
31/12/2018, 18:27
Μόνο εμένα μου φάνηκε υπερ του δεόντος "μαλακό"; Σε σημείο που με τρόμαζε!

ειναι αρκετα <ελαστικο> μηχανακι..αν το δεις ομως σαν χαλαρος τουρισμος,ειναι καλο.το ειχε φιλος εδω κατω πριν πολλα χρονια και το εχω οδηγησει και ταξιδεψει παρεα του.πλεονεκτημα οι χωροι του...αλλα το μοτερ αυτο με τη δυναμη που ειχε ηθελε πολυ καλυτερη συνεργασια απο πλαισιο-αναρτησεις.κατι που βελτιωσαν στην επομενη εκδοση,αλλαζοντας και το μοτερ βεβαιως με το ψεκασμο,αλλα η μεγαλη αλλαγη ηταν σε πλαισιο -αναρτησεις...παντως η πρωτη εκδοση εχει σελαρα μπρος-πισω

mia_zoi_kawa
31/12/2018, 18:52
Καλά τα λέει ο devil. Δεν είναι δυνατόν να ψωνίζεις τετρακύλινδρο 1000 Άρι 15 ετιας με 2000 ευρω και να νομίζεις ότι μπορείς να φύγεις για nordcape με έξοδα του στυλ μπιελα και λάστιχα σε cbf 125 . Εξαιρείται η περίπτωση να έχεις γνώσεις και προπάντων χρόνο να το μαζέψεις μόνο σου.

devil's animal
31/12/2018, 19:43
Παιδιά και μόνος σου να το μαζέψεις.. Δεν βγαίνουν τα νούμερα μόνο με το κόστος των ανταλλακτικων...
Δλδ πόσο θα τα πάρετε τα λάστιχα και τα αλυσιδογραναζα ?
Πόσο θα πάρετε κιτ για επισκευή καρμπς ?
Πόσο θα πάρετε τα λάδια, τα φίλτρα, τις τσιμουχες του μπροστινου, τις ξυστρες, τα τακακια κλπ?
Και ξαναλέω ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ένα άνοιγμα μοτέρ με τσιμουχακια και ελατηρια βαλβίδων εφόσον καίει λάδι...
Δλδ πως θα ξεκινήσετε για Ευρώπη ? Με 2-3 λίτρα λάδι στην μπαγκαζιερα ?
Αυτά που γράφει ο τελεγονος είναι ανέκδοτα...
650€ δεν κάνουν ούτε τα βασικά για μηχανακι που κάθεται 2 χρόνια δίπλα σε θάλασσα...
Και μιλάμε για 1000 κυβικά και 140 άλογα...
Αντε να σας δω να το καβαλατε με ένα απλό σερβισακι και να 200ριζετε...

BLiTzER
31/12/2018, 19:46
Αντε να σας δω να το καβαλατε με ένα απλό σερβισακι και να 200ριζετε...

Και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν αγοράζεις 1000άρι με 2 χιλιάρικα.

MAIK72
31/12/2018, 19:54
650€ δεν κάνουν ούτε τα βασικά για μηχανακι που κάθεται 2 χρόνια δίπλα σε θάλασσα...
.
Αντε να σας δω να το καβαλατε με ένα απλό σερβισακι και να 200ριζετε...

650 χωρίς το ψυγείο ,αν δεν έχει πάρει και αντλία η αρμύρα :D
Επίσης δεν βλάπτει και κανα ρουλεμάν στον λαιμό τροχούς

lospsi
31/12/2018, 19:55
Πάντως μιλάμε για παντρειά, έτσι?

Ένα hornet 900, xjr 1300, cb1300, bandit 1250 ή zrx 12000, θα το δώσεις πιο εύκολα μετά.
Γιατί αν είσαι κάτω των 45, δε νομίζω ότι θες παντρειές...
ίσα ίσα σε αυτή την ηλικία βλέπω γνωστούς να τα αλλάζουν μοτο κάθε 6 μήνες λόγω κρίσης ηλικίας:lol:
Χαχαχαχα, καλά λες. Κρίση ηλικίας περνάω, γι αυτό και σκέφτομαι ένα κάρο μαλακίες...

Μεγάλα γυμνά ΔΕΝ ψήνομαι, είναι αρκετά ακριβά χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Ούτε πιστεύω πως θα φύγουν εύκολα, είναι μια κατηγορία που αργοπεθαίνει... Το Fazer έχει μια μοντέρνα αισθητική για μηχανάκι 15ετιας και ειναι ΦΘΗΝΟ, άριστη επιλογή λοιπον για πρότζεκτ τύπου ασχολούμαι να περνάει η ώρα.
Καθημερινά κυκλοφορώ με σκούτερ και πιθανότατα αν κάνω το βήμα, θα υπάρχει και άλλο μηχανάκι (τώρα είναι το 990 adventure).

Αλλιώς παίρνω ένα tracer/tiger/multi και τα κάνω ολα και συμφέρω

telegonos
01/01/2019, 15:04
Αυτά που γράφει ο τελεγονος είναι ανέκδοτα...
650€ δεν κάνουν ούτε τα βασικά για μηχανακι που κάθεται 2 χρόνια δίπλα σε θάλασσα...


Αυτό που λες στον άλλον, τι έχει δώσει από την τσέπη του λες και είσαι λογιστής του ή η γκομενά του που τον τρέφει ξέρω γω, να το κοιτάξεις.

Τέσπα, πάρε εσύ 2000 ευρώ FZS1000 και ρίξε άλλα 2000 γιατί σου φαίνεται καλή ιδέα.

Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε, λεφτά μας είναι, όπου θέλετε ρίχτε τα.

p@nos
01/01/2019, 15:37
Δεν λεμε τι εχεις δωσει απο την τσεπη σου εσυ, λεμε τι χρειαζεται ενα μηχανακι για να ειναι στοιχειωδως ασφαλες και ποσο θα κοστισει αυτο.

rainmike
01/01/2019, 15:38
πες μας και τι εδωσες στον μαστορα...
ή μηπως τα εκανες μονος σου και μιλας ετσι αερατα?

γιατι οι περισσοτεροι μαστορες μονο για ανεβα, κατεβα μοτερ θελουν ενα 350ρικο...

επισης οταν μιλας για "πληρη μαχιμοτητα" τι εννοεις?
δεν μας λες τι εκανες και ποσο κοστισε...

οταν με ενα ζευγαρι λαστιχα και ενα σετ αλυσιδογραναζα μαζι με εργατικα φτανεις στα 400€ δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικο το κοστος που ειπα...

εκτος αν εσυ ετσι τα λαστιχα και τα αλυσιδογραναζα τα αφησες ιδια, ενω οπως ειπες ηταν προσβεβλημενες ολες οι επιφανειες απο θαλασσα 2 χρονια...:rolleyes:

δλδ ενταξει...ουτε μαγικα...
+675 Για αλλαγή φλάτζας στο 696 στον πίσω (κάθετο) κύλινδρο έδωσα 180 ευρώ μόνο τα περαστικά,και επειδη το παιδι στο probike
με ήξερε.Σε άλλο γνωστό συνεργείο μου είπαν 300.Τα περαστικά δυστυχώς τα βαράνε στο κεφάλι.

maniatiakos
01/01/2019, 16:05
+675 Για αλλαγή φλάτζας στο 696 στον πίσω (κάθετο) κύλινδρο έδωσα 180 ευρώ μόνο τα περαστικά,και επειδη το παιδι στο probike
με ήξερε.Σε άλλο γνωστό συνεργείο μου είπαν 300.Τα περαστικά δυστυχώς τα βαράνε στο κεφάλι.

Σε ducati?

Πάντως φλάντζα μεταξύ κεφαλής και κυλίνδρου δεν υπάρχει, εκτός αν εννοείς τη φλάντζα βάσης κυλίνδρου που είναι μεταλλική.
Και για να αλλαχθεί στα περισσότερα, για να μην πω σε όλα τα duc, πρέπει να κατέβει το μοτέρ.

rainmike
01/01/2019, 16:11
Σε ducati?

Πάντως φλάντζα μεταξύ κεφαλής και κυλίνδρου δεν υπάρχει, εκτός αν εννοείς τη φλάντζα βάσης κυλίνδρου που είναι μεταλλική.
Και για να αλλαχθεί στα περισσότερα, για να μην πω σε όλα τα duc, πρέπει να κατέβει το μοτέρ.

Μπράβο ρε φίλε φλάτζα βάσης σωστά.Το μοτέρ απο οτι μου είχε πει ο μηχανικός χρειάζεται να κατέβει για τον κάθετο κύλινδρο.

maniatiakos
01/01/2019, 16:12
Σου κατέβασαν κινητήρα με 180 ευρώ?

rainmike
01/01/2019, 16:13
Σου κατέβασαν κινητήρα με 180 ευρώ?

Ναι τόσο έδωσα για περαστικά αλλά τον μηχανικό τον ξέρω

maniatiakos
01/01/2019, 16:19
Aνέβα-κατέβα μοτέρ και ειδικά σε ducati που το μηχανάκι κόβεται σε 3 μέρη (ψαλιδι-πισω τροχός/μοτέρ/χωροδικτυωμα-μπροστινό) παίζει από 350-500 ευρώ.
Σου εξηγήθηκε πολύ ομόρφα ο τύπος και ειδικά το probike ξέρω ότι βαράει πολύ στις τιμές.

rainmike
01/01/2019, 16:24
Aνέβα-κατέβα μοτέρ και ειδικά σε ducati που το μηχανάκι κόβεται σε 3 μέρη (ψαλιδι-πισω τροχός/μοτέρ/χωροδικτυωμα-μπροστινό) παίζει από 350-500 ευρώ.
Σου εξηγήθηκε πολύ ομόρφα ο τύπος και ειδικά το probike ξέρω ότι βαράει πολύ στις τιμές.
Φίλε μου ο Γιάννης ο μηχανικός είναι παιδί τζιμάνι ώρες δούλευε το παλικάρι και μου έδειξε και φωτογραφίες.Εχει μεγάλη
εμπειριά στα ντουκάτι για αυτο και τον εμπιστεύομαι πολύ.Αυτός ειναι και ο κύριος λόγος που πάω τη μοτοσικλέτα μου εκέι.

devil's animal
01/01/2019, 21:32
Αυτό που λες στον άλλον, τι έχει δώσει από την τσέπη του λες και είσαι λογιστής του ή η γκομενά του που τον τρέφει ξέρω γω, να το κοιτάξεις.

Τέσπα, πάρε εσύ 2000 ευρώ FZS1000 και ρίξε άλλα 2000 γιατί σου φαίνεται καλή ιδέα.

Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε, λεφτά μας είναι, όπου θέλετε ρίχτε τα.

Από την στιγμή που δεν στοιχειοθετεις επαρκώς τα λεγομενα σου, δημιουργούνται αυτά τα ξεμπροστιασματα...
Μηχανακι 1000αρι, τετρακυλινδρο που κάθεται 2 χρόνια κοντά σε θάλασσα και μαζευεται με 650€ σε σημείο μάλιστα να πηγαίνει και Παρίσι, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!
Εκτός αν τα ανταλλακτικά και τα αναλωσιμα δεν τα πληρώνεις...
ή δεν είσαι επαρκώς ασφαλης (δλδ έχεις αφήσει τα ίδια λάστιχα πάνω)...

Οπότε ή γράψε σωστά πράγματα ή μην γράφεις καθόλου γιατί παραπλανεις κοσμο...

maniatiakos
01/01/2019, 21:53
Οπότε ή γράψε σωστά πράγματα ή μην γράφεις καθόλου γιατί παραπλανεις κοσμο...

O κόσμος που θα παραπλανηθεί είναι ο κόσμος που δε γνωρίζει ότι:

- ένα ζευγάρι λάστιχα έχει μ.ο τιμής 250 ευρω
- τα αλυσ/ζα περίπου 150 ευρώ
- τακάκια ένα 100ρικο επιεικώς
- λάδια-φίλτρα-μπουζί-σωληνάκια βενζίνης-υγρά φρένων-μπαταρία κλπ κλπ ένα 200αρι λίαν επιεικώς πάλι.

Δεν υπάρχει λόγος νομίζω να το συνεχίζετε 1η μέρα του χρόνου...παρατημένα 1000ρια όχι για να πάμε Πειραιά-Κηφισιά, αλλά για να βγούμε Ε.Ο και να πηγαίνουμε και με καμιά 160αρα θέλουν χρήμα...ειδικά με καρμπυρατέρ.

devil's animal
01/01/2019, 22:48
O κόσμος που θα παραπλανηθεί είναι ο κόσμος που δε γνωρίζει ότι:

- ένα ζευγάρι λάστιχα έχει μ.ο τιμής 250 ευρω
- τα αλυσ/ζα περίπου 150 ευρώ
- τακάκια ένα 100ρικο επιεικώς
- λάδια-φίλτρα-μπουζί-σωληνάκια βενζίνης-υγρά φρένων-μπαταρία κλπ κλπ ένα 200αρι λίαν επιεικώς πάλι.

Δεν υπάρχει λόγος νομίζω να το συνεχίζετε 1η μέρα του χρόνου...παρατημένα 1000ρια όχι για να πάμε Πειραιά-Κηφισιά, αλλά για να βγούμε Ε.Ο και να πηγαίνουμε και με καμιά 160αρα θέλουν χρήμα...ειδικά με καρμπυρατέρ.

Μην τα λες σε εμενα...
Εγώ έγραψα την άποψή μου και την υποστήριξα λεπτομερώς γράφοντας συγκεκριμένα κοστολογια...(τουλάχιστον για τα ανταλλακτικά...γιατί η εργασία διαφέρει από συνεργείο σε συνεργείο αλλά και εκεί υπάρχουν μέσες τιμές)...
Άλλοι κάνουν τα θαύματα και φτιάχνουν με 650€ μηχανακι παρατημένο 2 χρόνια...

Οπότε κάποιος που όντως δεν ξέρει μπερδευεται και παραπλανειται...

Αλλά δεν ξαφνιαζομαι και πολύ...
Πολύς κόσμος που αυτοαποκαλουνται και "μάστορες" είναι σε φάση: "φιλλλλαρακι, πάρε εσύ το 1000αρι το καρμπυρατερατο και θα στο κανω εγώ λουλούδι με 3-4 κατοσταρικα"...
Και βγαίνουν οι χαροι στον δρόμο, και στην στραβή δεν ξέρουμε ποιον να κατηγορησουμε.. Τον ιδιοκτήτη? Τον μάστορα/καστορα? Το κτεο που το πέρασε?

Αυτοί είμαστε...
Καλή χρονιά...

V-TEC
02/01/2019, 10:56
Ναι αυτοί είμαστε.

Υπερβολικοί μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

Ο τελεγονος είναι σωστός σε αυτά που λέει αλλά πιάνουν τα χέρια του αρκετά πάνω από τον μέσο όρο.


Μετά το άλλο που διάβασα
Ότι 2000ρικα μηχανάκι θέλει κ άλλα 2000ρικα επισκευές κ σέρβις είναι υπερβολή στην καλύτερη η τρομερά μαλακισμενη αγορά


Σε κανένα μηχανάκι ποτε
Είτε το πιο παλιό του 88
Ειτε τα άλλα δύο παλιά του 94 κ του 96 δεν έχω αλλάξει / χρειαστεί τσιμουχακια βαλδιδων,


Μην είμαστε υπερβολικοί
Ένα μεταχειρισμένο θέλει
Ένα μεγάλο σέρβις
Κ ότι και αν χρειαστεί κάποια αναλώσιμα


Τα υπόλοιπα μου φαίνονται ότι το πάμε για ανακατασκευή κ παντρειά σε μηχανάκι που θα μείνει μαζί μου χρόνια.

rainmike
02/01/2019, 13:52
Η αλήθεια βρίσκεται όπως πάντα κάπου στη μέση.
Κάποιος που σκοπέυει να πάρει ένα μηχανάκι στα 2000 παρατημένο full
και θέλει να το κάνει ασφαλή και λειτουργικό,χρειάζεται σαφώς να πιάνουν
τα χέρια του.Χρειάζεται χώρο και εργαλεία ,έτσι να μην χρειαστεί εκτός απο
τα αναλώσιμα να πληρώσει ένα κάρο κερατιάτικα στο συνεργείο για περαστικά.
Αυτά όμως δεν είναι για όλους.Ο μέσος χρήστης μοτοσικλέτας άντε να
αλλάξει τα λάδια μόνος του.Εκεί οι τιμές που αναφέρει ο devils είναι απόλυτα λογικές.
Κανένας δε θα σου κάνει δουλειά για την ψυχή της μάνας του.
Εν κατακλείδι οι ανακατασκεύες-μετατροπές-παρατημένα μηχανάκια είναι γιαυτους
που το κατέχουν και έχουν τις υποδομές και το μεράκι να ασχοληθούν,οι
υπόλοιπο ''κοινοί θνητοί ''περιοριζόμαστε σε μετάχειρα που δεν θέλουν ένα σκασμό
πράγματα για να οδηγηθούν.

MAIK72
02/01/2019, 13:58
Ναι αυτοί είμαστε.

Υπερβολικοί μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

Ο τελεγονος είναι σωστός σε αυτά που λέει αλλά πιάνουν τα χέρια του αρκετά πάνω από τον μέσο όρο.


Μετά το άλλο που διάβασα
Ότι 2000ρικα μηχανάκι θέλει κ άλλα 2000ρικα επισκευές κ σέρβις είναι υπερβολή στην καλύτερη η τρομερά μαλακισμενη αγορά


Σε κανένα μηχανάκι ποτε
Είτε το πιο παλιό του 88
Ειτε τα άλλα δύο παλιά του 94 κ του 96 δεν έχω αλλάξει / χρειαστεί τσιμουχακια βαλδιδων,


Μην είμαστε υπερβολικοί
Ένα μεταχειρισμένο θέλει
Ένα μεγάλο σέρβις
Κ ότι και αν χρειαστεί κάποια αναλώσιμα


Τα υπόλοιπα μου φαίνονται ότι το πάμε για ανακατασκευή κ παντρειά σε μηχανάκι που θα μείνει μαζί μου χρόνια.

Για πάνω από τον μέσο όρο με προσωπικό συνεργείο βαφείο στο σπίτιι μπορεί και να ισχύει. Για μηχανάκι του 88 ή του 96 που έχει ξανασυντηρηθεί ή ανακατασκευαστεί πρόσφατα ,τουλάχιστον μια φορά και δεν θα ταξιδέψει ποτέ πάλι μπορεί και να ισχύει.Ενα τέτοιο μηχανάκι θα το πάρεις 1 με 1,5 χιλ και ας έχει σκάσει 2 ο προηγούμενος.Στο συγκεκριμένο τα 650 για επισκευές δεν ισχύουν με τίποτα. Μπορεί και να μην χρειάζεται κάτι στο μοτέρ προς το παρόν αλλά τα υπόλοιπα τα έχει φάει η αρμυρα και η ακινησία.Αν οι ηλεκτροστατικές και χρωμιώσεις είναι τσάμπα θέλω κι εγώ.

zephyr1
03/01/2019, 21:08
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι μηπως αγοράσω ένα fazer 1000, το πρώτο, το καρμπυρατεράτο. Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολλήσει, πάντα μου άρεσε σαν μηχανάκι και το θεωρώ μια πολύ ενδιαφέρουσα βάση για να "παίξω". Αναβαθμίσεις, φρεσκαρίσματα, γενικά να ασχολούμαι μιας και οι βόλτες είναι πολυ λίγες πλέον...
Μηχανολογικά δεν είμαι και πολύ καταρτισμένος αλλά τσουκου τσούκου κάτι θα καταφέρνω. Θα χώνουμε και κανέναν γνωστό, θα στέλνουμε και σε κάνα μάστορα, θα υπάρχει μια ασχολία δηλαδή.
Είμαι σίγουρος ότι σαν μηχανάκι θα είναι αξιόλογο ακόμα και σήμερα!
Για πείτε καμία γνώμη, ρίξτε κράξιμο, συμβουλές, προτάσεις, γιορτές έχουμε....

Καλα το σκεφτεσαι και το μηχανακι ειναι κολλημα και μοναδικο.
Απο κει και περα, λαδια χανουν απο τσιμουχακια βαλβιδων αν δεν θες να συμπληρωνεις λαδι πρεπει να προχωρησεις σ επισκευη,λογικα θα πρεπει να τσεκαρεις και αλλα πραγματα στο μοτερ,οποτε μπορει να ξεφυγεις.
Αναρτησεις σιγουρα θα χει ταλαιπωρημενες οποτε και κει θα χρειαστεις καποια χρηματα,εγω εκανα επισκευη στο πισω για λιγο καιρο ηταν οκ και μετα εγινε παλι σουμιες.
Επισης δεν παυει να ειναι ενα 1000 μ ακριβα τελη,ακριβη συντηρηση και οταν ταξιδευεις με 180-200,μπολικη βενζινα.
Το μηχανακι διαφερει,ταξιδευει μ οποιοδηπωτε μηχανακι SS παρεα,εχει καλη καλυψη(αμα κουμπωσεις και λιγο)ροπαρα σουπερ,κανεις και τα καγκουριλικια σου.
Εγω εκανα κοντα στα 100.000 χλμ. και περα απο λαδια,λαστιχα, τακακια και σερβις δεν εκανα τπτ αλλο.Και πιστα το εβαζα,και 36ωρα πηγα και καθημερινη μετακινηση.
Τελικα το εδωσα σχεδον τζαμπα λογω κρισης και αδυναμιας να το μετακινησω καθημερινα οπως εκανα παλια.
Το μηχανακι ειναι καWλα αλλα...
Τα βαζεις κατω τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

ptc
08/02/2019, 19:25
Ασχετο-σχετικο.

https://www.car.gr/20574670-suzuki-sv-1000s

Μιας και ειμαι στο car καθε μερα τον τελευταιο καιρο, εχω το νου μου γενικοτερα. :p

sapila racing
08/02/2019, 19:37
Ασχετο-σχετικο.

https://www.car.gr/20574670-suzuki-sv-1000s

Μιας και ειμαι στο car καθε μερα τον τελευταιο καιρο, εχω το νου μου γενικοτερα. :p

+1074

Καλό και φτηνό και πολύ ωραίο.

νεοσσός
09/02/2019, 16:22
Ασχετο-σχετικο.

https://www.car.gr/20574670-suzuki-sv-1000s

Μιας και ειμαι στο car καθε μερα τον τελευταιο καιρο, εχω το νου μου γενικοτερα. :p
Εντυπωσιακά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, θυμίζουν επιδόσεις Ducati. Δεν ήξερα για το συγκεκριμένο μοντέλο και δεν το περίμενα από τη Suziki.

lospsi
09/02/2019, 18:03
Όντως ωραίο μηχανάκι και τίμιο. Είχε ο κουμπάρος μου το γυμνό και ήταν ευχαριστημένος. Όταν το οδήγησα, μου φάνηκε λίγο άχρωμο σε σχέση με το Tuono που είχα τότε, στα λεφτά που παίζουν τώρα βέβαια, είναι ταμάμ!!

Για την ιστορία, μάλλον μου πέρασε η φάση με το Fazer. Αφού κρατάω το KTM που είναι ωραίο και άνετο, τώρα σκέφτομαι ( θεωρητικά πάντα) για κάνα φθηνό παιχνιδομηχανάκι για Μέγαρα και καμιά γρήγορη βόλτα...
Ένα street/spees triple, ένα tuono 1ης γενιάς κτλ... Και το SV δεν είναι κακό αλλά θέλει περισσότερη δουλειά στις αναρτήσεις.