PDA

View Full Version : Εξαγωγή-εισαγωγή μοτο



Zbandit750
29/12/2018, 16:27
Καλησπέρα,

Έχω ενα bandit σε ακινησία τα τελευταία σχεδόν 10 χρόνια. Προφανώς δεν παίρνει καν μπρος και δεν περνάει ΚΤΕΟ.

Σκέφτομαι να το ανεβάσω στην Αγγλία όπου ζω τώρα για project. Το κόστος είναι περίπου το ίδιο με το να πάρω ένα χρεπι απο δω για πρότζεκτ.

Αν το φέρω εδώ και του βγάλω αγγλικές πινακίδες , μετά αν και όταν γυρίσω Ελλάδα, μπορώ να ξαναβάλω ελληνική πινακίδα; και με τι κόστος;

Ευχαριστώ

BLiTzER
29/12/2018, 16:33
Φίλε, προτείνω Κ&Ν και Αkrapovic, αν θες το καλύτερο αποτέλεσμα.

Zbandit750
29/12/2018, 16:36
Τι σχέση έχει αυτό;

νεοσσός
29/12/2018, 19:00
Τι σχέση έχει αυτό;
Εννοεί ότι ο τίτλος του νήματος δεν προϊδεάζει για το ζήτημα που θέλεις να θίξεις, διότι έχει διττή σημασία. Όταν τον είδα νόμιζα ότι αναφερόσουν σε εισαγωγή-εξαγωγή αερίων-καυσαερίων κινητήρα.

Προφανώς δεν έχεις γράψει κάτι λανθασμένα, απλά δεν είμαστε συνηθισμένοι σε τέτοιες διαδικασίες και πάει το μυαλό μας αλλού.

Zbandit750
29/12/2018, 19:16
Πολύ βαθύ νόημα....σε αυτή την περίπτωση θα ήταν στα τεχνικά θέματα και όχι στα γενικά.

Επίσης ως τεχνικό θέμα ο τίτλος θα ήταν εισαγωγή-εξαγωγή για προφανή λόγο.

Απορίας άξιο πως ο παραπάνω φίλος δεν το πρόσεξε πριν πετάξει την ......

Τέλος πάντων, όποιος ενδιαφέρεται να απαντήσει επι της ουσίας

SONone
29/12/2018, 19:26
να παρεις απο εκει και αυτο να το πεταξεις, εισαι να μπλεκεις με ελληνικό δημόσιο?

Zbandit750
29/12/2018, 19:56
να παρεις απο εκει και αυτο να το πεταξεις, εισαι να μπλεκεις με ελληνικό δημόσιο?

Αυτο που λες ειναι λογικο , εχει ομως συναισθηματικη αξια, ηταν η πρωτη μου μηχανη

buckley
29/12/2018, 20:20
Πολύ βαθύ νόημα....σε αυτή την περίπτωση θα ήταν στα τεχνικά θέματα και όχι στα γενικά.

Επίσης ως τεχνικό θέμα ο τίτλος θα ήταν εισαγωγή-εξαγωγή για προφανή λόγο.

Απορίας άξιο πως ο παραπάνω φίλος δεν το πρόσεξε πριν πετάξει την ......

Τέλος πάντων, όποιος ενδιαφέρεται να απαντήσει επι της ουσίας

Είσαι αυστηρός φίλε, σου θυμίζω ότι μερικοί έχουμε λίγο παραπάνω χιούμορ :)
Το λοιπόν μας λες (και αναρωτιέσαι κιόλας) για το εξής :
Έχεις ένα μηχανάκι που δεν δουλεύει ,πληρώνεις μεταφορά Αγγλία έπειτα το μαστορεύεις εκεί προσπαθώντας να αποφύγεις τα συνεργεία που "ράβουν" με την ώρα όπως θα ξέρεις ...
Ας υποθέσουμε ότι το αποκαθιστάς εντελώς μόνος (χλωμό) πληρώνεις καινούργια αναλώσιμα για ΜΟΤ και μετά ταξινόμηση πινακίδες Αγγλία ,να συνεχίσω ?

Zbandit750
29/12/2018, 20:27
Σε συνεργείο δεν πάω, τα κάνω όλα μόνος. Επίσης ξέρω οτι το μοτέρ μου είναι οκ. Στην Αγγλία το κόστος να βγάλεις αγγλικές πινακίδες σε δικο σου όχημα είναι πολύ χαμηλό.

Το μόνο αγκάθι είναι το αν μπορώ στο μέλλον να ξαναβάλω ελληνικη πινακίδα.

basilis_k6
29/12/2018, 20:57
πριν μαθεις τι θα γινει με το μπρεξιτ καλό ειναι να μην σχεδιάσεις να φέρεις οχημα απο αγγλία προς ελλάδα.

Akalestos
29/12/2018, 21:20
Παρε ενα απο κει ρε φιλε κι αυτο ασε το για ανταλλακτικα λεω εγω τωρα γνωμη μου,που να καθεσαι να μπλεκεις στειλε-φερε-παρε-τρεχα για πινακιδες σε μοτο που δε παιρνει καν μπρος οπως ειπες! πιο πολυ ταλαιπωρια μου φαινεται η φαση

steve22
29/12/2018, 21:28
Χρόνια πολλά! Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία μπορεις να το ξαναεκτελωνίσεις στην Ελλάδα.
Για το μέλλον, κανεις δεν μπορεί να σου απαντήσει!!

DRAKONET
29/12/2018, 23:27
παρε απο 'κει...και πουλα το εκει παλι !
απλα