PDA

View Full Version : Street Triple 675 vs Multistrada 1000 vs Sprint ST 1050



antsoar
03/01/2019, 18:34
Τα κοινά τους είναι ότι και τα τρία είναι μηχανάκια με χαρακτήρα, επίσης και τα τρία τα βρίσκεις κάπου στα 4000 ή και λιγότερο. (αυτό είναι και το μπατζετ)

Και κάπου εκεί νομίζω τελειώνουν τα κοινά :lol:

Αν εξαιρέσουμε το Ducati που από κάποιες γωνίες μου φαίνεται πολύ όμορφο και από κάποιες κακάσχημο, τα άλλα δυο είναι κούκλες :a8:

Η χρήση είναι:

80% οδηγική απόλαυση σε ημερήσιες 500-600 χιλιομέτρων (συνήθως με κάμποση εθνική προκειμένου να φτάσεις κάπου ωραία)
15% πόλη
5% ταξίδι λίγων ημερών (ευελπιστώ και σε κανένα μεγαλύτερης διάρκειας στο κοντινό μέλλον)

Όλα αυτά στην συντριπτική πλειοψηφία solo, αλλά θα υπάρξει μια σχετική γκρίνια αν η επιλογή αποκλείει de facto το δεύτερο άτομο. Όσοι έχουν εμπειρία από το 675 πάνω σε αυτό ας πουν.

Επομένως οι προτεραιότητες είναι η οδηγική απόλαυση και η ικανότητα κάλυψης χιλιομέτρων, στα συν το φόρτωμα και το δεύτερο άτομο. Φυσικά η αξιοπιστία και το κόστος χρήσης-συντήρησης έχουν ένα βάρος στην επιλογή, ειδικά στις μέρες μας, χωρίς όμως να είναι το βασικό κριτήριο.


Αυτά, ανοίξαμε και σας περιμένουμε ;):D

RaGe_Raptor
03/01/2019, 18:35
675.-

BLiTzER
03/01/2019, 18:36
Θα απέκλεια το 675 (για σένα) μόνο και μόνο επειδή δε μου κάνεις για φίλος του γυμνού.

RaGe_Raptor
03/01/2019, 18:38
Θα απέκλεια το 675 (για σένα) μόνο και μόνο επειδή δε μου κάνεις για φίλος του γυμνού.

"80% οδηγική απόλαυση",λέει...:confused:

p@nos
03/01/2019, 18:41
Παρε hayabusa :uplate:

telegonos
03/01/2019, 18:42
Χωρις τα ''συν'', το 675 χωρίς καμία άλλη σύγκριση.

Μετρώντας και τα ''συν'' το ST1050.

Multistrada 1000 εννοείς το πρώτο; Το παλιό, το πρώτης γεννιάς; :eek: Ο χριστός και η μπαναγία, άνθρωπέ μου...

rainmike
03/01/2019, 21:09
Αν μιλάς για το παλιό multistrada είναι πανάθλιο εγώ θα σου πρότεινα το 675 αλλά το daytona ,
που στην εθνική έχει καλύτερη κάλυψη απο τον αέρα και δε θα τρώς και μουρμούρα απο τη γυνάικα
μιας και θάσαι μονοκάβαλος:D

Lioulios
03/01/2019, 21:14
Οταν ξεκινησε η γυναικα να ερχεται στις βολτες , πουλησα το 675 .
Αν δεν υπαρχει περιπτωση να πας 2πλος και εγω θα ελεγα αυτο .

Παντου πας αμα θες , αλλα 600 χλμ διπλος και με τανκ μπαγκ ή οτιδηποτε αλλο ,δεν θα ειναι οδηγικη απολαυση


και το μπουσα ... δεν κακο

antsoar
03/01/2019, 21:19
Χωρις τα ''συν'', το 675 χωρίς καμία άλλη σύγκριση.

Μετρώντας και τα ''συν'' το ST1050.

Multistrada 1000 εννοείς το πρώτο; Το παλιό, το πρώτης γεννιάς; :eek: Ο χριστός και η μπαναγία, άνθρωπέ μου...


Αν μιλάς για το παλιό multistrada είναι πανάθλιο εγώ θα σου πρότεινα το 675 αλλά το daytona ,
που στην εθνική έχει καλύτερη κάλυψη απο τον αέρα και δε θα τρώς και μουρμούρα απο τη γυνάικα
μιας και θάσαι μονοκάβαλος:D


Όχι το πρώτο με το κοντό σταντ. Αυτά που βρίσκω είναι 06-07.

Το Daytona απευθύνεται σε άλλο κοινό, το δοκίμασα παλαιότερα με ένα ZX6 και δεν μου κάνει ;)

rainmike
03/01/2019, 21:25
Θα απέκλεια το 675 (για σένα) μόνο και μόνο επειδή δε μου κάνεις για φίλος του γυμνού.

ποιος δεν είναι φίλος του γυμνού?:tooth:

kordix
03/01/2019, 21:37
Εχουμε άριστο μούλτι 1100 στην παρέα που πάει προς πώληση.

o_gavros
03/01/2019, 22:11
Προφανώς και αν θελήσεις να κάνεις βόλτα διπλός, δεν θα μιλάμε για την ίδια οδηγική απόλαυση αλλά κάτι σε πιο τουριστικό ρυθμό.
Οπότε εγω στη θεση σου θα ζυγιζα, όσο πιο ρεαλιστικά μπορούσα πόσες πιθανότητες υπάρχουν να βγαίνω μοτοβόλτα διπλός.
Αν μου εβγαινε για μια φορα το χρόνο ε τότε,σόρρυ αλλά οχι.
Και θα διαλεγα το τριπλ.

Αλλέως το εστι.
Το μουλτι είναι κακάσχημο!

maniatiakos
03/01/2019, 23:22
Αν μιλάς για το παλιό multistrada είναι πανάθλιo

Σε ομορφιά λες ή σε συμπεριφορά?
Το μηχανάκι αυτό το κάνεις ό,τι θες, είναι πραγματικά ποδήλατο.

Αν καταλήξεις φίλε antsoar σε multi, φρόντισε να είναι η έκδοση S και αν είναι και 1100 ακόμα καλύτερα.

Το triple είναι πολύ καλό μηχανάκι επίσης αλλά επειδή τα 600 τη μέρα και ειδικά χειμώνα, αν δεν είναι Ε.Ο, είναι πολλά, εγώ θα πρότεινα multi ξανά.

1050 triumph δε θα έπαιρνα ποτέ με αυτά που έχω ακούσει για μπιέλες κλπ σε tiger...

rainmike
04/01/2019, 02:25
Σε ομορφιά λες ή σε συμπεριφορά?
Το μηχανάκι αυτό το κάνεις ό,τι θες, είναι πραγματικά ποδήλατο.

Αν καταλήξεις φίλε antsoar σε multi, φρόντισε να είναι η έκδοση S και αν είναι και 1100 ακόμα καλύτερα.

Το triple είναι πολύ καλό μηχανάκι επίσης αλλά επειδή τα 600 τη μέρα και ειδικά χειμώνα, αν δεν είναι Ε.Ο, είναι πολλά, εγώ θα πρότεινα multi ξανά.

1050 triumph δε θα έπαιρνα ποτέ με αυτά που έχω ακούσει για μπιέλες κλπ σε tiger...
Σαν ομορφιά μιλάω,δεν το έχω οδηγήσει .

lospsi
04/01/2019, 06:44
Σε ομορφιά λες ή σε συμπεριφορά?
Αν καταλήξεις φίλε antsoar σε multi, φρόντισε να είναι η έκδοση S και αν είναι και 1100 ακόμα καλύτερα.


Πραγματικά, έχω οδηγήσει και τα δυο και το 1100 ήταν αρκετά καλύτερο. Το 1000 ήταν τελείως άψυχο σε σύγκριση με το, τότε μηχανάκι μου (Caponord 1000). Πάντως, είναι κακάσχημα όντως...

Εγώ προτείνω το 675 αν και νομίζω ότι υπάρχουν καλύτερες και πιο allround επιλογές στα 4000Ε από ένα άσχημο και 2 naked μηχανάκια:D

antsoar
04/01/2019, 07:55
Σε ομορφιά λες ή σε συμπεριφορά?
Το μηχανάκι αυτό το κάνεις ό,τι θες, είναι πραγματικά ποδήλατο.

Αν καταλήξεις φίλε antsoar σε multi, φρόντισε να είναι η έκδοση S και αν είναι και 1100 ακόμα καλύτερα.

Το triple είναι πολύ καλό μηχανάκι επίσης αλλά επειδή τα 600 τη μέρα και ειδικά χειμώνα, αν δεν είναι Ε.Ο, είναι πολλά, εγώ θα πρότεινα multi ξανά.

1050 triumph δε θα έπαιρνα ποτέ με αυτά που έχω ακούσει για μπιέλες κλπ σε tiger...


Για κάποιο περίεργο λόγο, ενώ το μοτέρ ήταν κοινό με άλλα μοντέλα, το πρόβλημα υπήρξε μόνο στο Tiger πρώτης γενιάς.


Πραγματικά, έχω οδηγήσει και τα δυο και το 1100 ήταν αρκετά καλύτερο. Το 1000 ήταν τελείως άψυχο σε σύγκριση με το, τότε μηχανάκι μου (Caponord 1000). Πάντως, είναι κακάσχημα όντως...

Εγώ προτείνω το 675 αν και νομίζω ότι υπάρχουν καλύτερες και πιο allround επιλογές στα 4000Ε από ένα άσχημο και 2 naked μηχανάκια:D

Εννοείς δηλαδή κάτι με υψηλό fun factor που χωράει δυο άτομα και φορτώνεται για ταξίδι, για πες, για πες :hmm:

Juohmaru!
04/01/2019, 08:46
Ρε πάρε ένα 1150GS... λέμε... :a22:

telegonos
04/01/2019, 09:19
ένα άσχημο και 2 naked μηχανάκια:D

Τα δύο naked ποιά είναι;

Juohmaru!
04/01/2019, 09:38
Πέρα από την πλάκα... Triumph έχεις και σκέφτεσαι να το αλλάξεις, πάλι Triumph θα πάρεις;;;
ΟΚ το Street Triple είναι σταθερή αξία (ειδικά το R) όμως δεν είναι γι'αυτό που θες νομίζω...
Το ST είναι ταξιδιάρικο, αλλά οδηγική απόλαυση...;;;

Εγώ θα πρότεινα Multistrada 1000 ή 1100... υπάρχουν επιλογές στο car στα 4 - 5 χιλ.
Ειδικά για το S με τις Ohlins, θα προτιμούσα το 1000 για καλύτερη τιμή, έναντι του απλού 1100 πχ.
Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα ψηλό street (αφού σου αρέσει και η σχετικά όρθια θέση οδήγησης) που ταξιδεύει άνετα
και με ένα μοτέρ που χωρίς την απόλυτη απόδοση ψηλά είναι πολύ δυνατό (εκεί που χρειάζεται) στη μεσαια κλίμακα του στροφομέτρου για...
...να κάνει πλάκα σε αρκετά "καθαρόαιμα" σε στροφιλικι... 100% οδηγική απόλαυση που ζητάς!

Αισθητικά εμένα προσωπικά μου αρέσει, άσχετα αν γενικά τα Ducati της εποχής Terblanhe (πχ 999/749) έχουν τους εχθρούς τους ducatisti ή μη...
... ενώ σε όλους αυτούς που δε αρέσει το παλιό Multi, μπορεί να τους αρέσει αισθητικά το σύγχρονο "μαστόδοντο" Multi 1200/1260... γούστα είναι αυτά!

Μιλώντας για αξιοπιστία συγκρίνεις Ducati με Triumph... OK... σ'αυτές τις 2 εταιρείες δεν καταλήγεις αν η πρώτη σου προτεραιότητα είναι η αξιοπιστία...
Παρ' όλα αυτά ο γνωστός διβάλβιδος DesmoDue 1000/1100 είναι σχετικά bulletproof, καθώς δεν έχω ακούσει για σημαντικά προβλήματα τόσα χρόνια που είναι στην αγορά.

Last but not least, είναι από τα τελευταία Ducati με τον σωστό ήχο... (σημ. το brand new V4S είναι ξανά ξηροκάμπανο!)

Υ.Γ. Θα έριχνα σίγουρα μια ματιά σε αυτό που λέει ο Kordix πιο πάνω...

Άντε με γειες...:beer::beer::beer:

antsoar
04/01/2019, 10:06
Πέρα από την πλάκα... Triumph έχεις και σκέφτεσαι να το αλλάξεις, πάλι Triumph θα πάρεις;;;
ΟΚ το Street Triple είναι σταθερή αξία (ειδικά το R) όμως δεν είναι γι'αυτό που θες νομίζω...
Το ST είναι ταξιδιάρικο, αλλά οδηγική απόλαυση...;;;

Εγώ θα πρότεινα Multistrada 1000 ή 1100... υπάρχουν επιλογές στο car στα 4 - 5 χιλ.
Ειδικά για το S με τις Ohlins, θα προτιμούσα το 1000 για καλύτερη τιμή, έναντι του απλού 1100 πχ.
Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για ένα ψηλό street (αφού σου αρέσει και η σχετικά όρθια θέση οδήγησης) που ταξιδεύει άνετα
και με ένα μοτέρ που χωρίς την απόλυτη απόδοση ψηλά είναι πολύ δυνατό (εκεί που χρειάζεται) στη μεσαια κλίμακα του στροφομέτρου για...
...να κάνει πλάκα σε αρκετά "καθαρόαιμα" σε στροφιλικι... 100% οδηγική απόλαυση που ζητάς!

Αισθητικά εμένα προσωπικά μου αρέσει, άσχετα αν γενικά τα Ducati της εποχής Terblanhe (πχ 999/749) έχουν τους εχθρούς τους ducatisti ή μη...
... ενώ σε όλους αυτούς που δε αρέσει το παλιό Multi, μπορεί να τους αρέσει αισθητικά το σύγχρονο "μαστόδοντο" Multi 1200/1260... γούστα είναι αυτά!

Μιλώντας για αξιοπιστία συγκρίνεις Ducati με Triumph... OK... σ'αυτές τις 2 εταιρείες δεν καταλήγεις αν η πρώτη σου προτεραιότητα είναι η αξιοπιστία...
Παρ' όλα αυτά ο γνωστός διβάλβιδος DesmoDue 1000/1100 είναι σχετικά bulletproof, καθώς δεν έχω ακούσει για σημαντικά προβλήματα τόσα χρόνια που είναι στην αγορά.

Last but not least, είναι από τα τελευταία Ducati με τον σωστό ήχο... (σημ. το brand new V4S είναι ξανά ξηροκάμπανο!)

Υ.Γ. Θα έριχνα σίγουρα μια ματιά σε αυτό που λέει ο Kordix πιο πάνω...

Άντε με γειες...:beer::beer::beer:


Εσύ το ξέρεις, αλλά για να βοηθήσω την κουβέντα, η αξιοπιστία δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα. Έχω την "πολυτέλεια" να έχω μηδενικό commuting, δουλεύω ακριβώς κάτω από το σπίτι μου. Αν μια μέρα δεν πάρει μπρος δηλαδή δεν θα χάσω το μεροκάματο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι θέλω να γίνω κολλητός με κάθε συνεργείο της περιοχής :lol:

Αλλά η μηχανή έχει καθαρά ρόλο απόλαυσης!!!

maniatiakos
04/01/2019, 10:28
Πραγματικά, έχω οδηγήσει και τα δυο και το 1100 ήταν αρκετά καλύτερο. Το 1000 ήταν τελείως άψυχο σε σύγκριση με το, τότε μηχανάκι μου (Caponord 1000).

Τόσο στο 1000 όσο και στο 1100, πρέπει να αφαιρέσεις τον καταλύτη που 'ναι σα θερμοσίφωνας και πνίγει το μηχανάκι.
Επίσης θέλει ένα γρανάζι μικρότερο μπροστά. Με αυτά τα 2 το μούλτι μεταμορφώνεται.

Τα S έχουν τα ολινς και το fat-bar που το κάνουν εντελώς διαφορετικό μηχανάκι από τα απλά.

Στις 5000-8000 στροφές κάνει πάρτυ, ειδικά σε ορεινό στροφιλίκι μπορεί να αφήσει πίσω πολύ πιο γρήγορα μηχανάκια.

Το σχέδιο είναι αμφιλεγόμενο, όμως βλέπω στο πέρασμα του χρόνου (είναι ήδη 16 χρονών) να εκτιμάται περισσότερο όπως και τα 749/999.
Σε κόκκινο S με ολινς μπροστά και με carbon φτερό, δεν το λες εύκολα άσχημο.

lospsi
04/01/2019, 10:29
Όντως, τώρα είδα ότι μιλάμε για Sprint St και όχι για Speed Triple:D

Ενδιαφέρουσα περίπτωση το πρώτο, πολύ μηχανάκι για τα λεφτά του. Για fun factor δεν ξέρω αλλά σίγουρα θα είναι καλός ταξιδευτής. Εφόσον κοιτάς για Ducati εποχής Terblanche, καλή περίπτωση θα ήταν και η σειρα ST (ST2, ST4, ST4S). Ενδεικτικά https://www.car.gr/13754213-ducati-st4-s
Επίσης, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, Hayabusa, Blackbird είναι υπερόπλα.
Από εκεί και πέρα, ίσως το BMW K1200R να μπορείς να το πάρεις στα 4Κ οριακά (φλερτάρουν κάποια στα 4,5Κ ενώ υπάρχει και ένα ενδιαφέρον Κ1200R Sport στα 4700 https://www.car.gr/18903791-bmw-k-1200-r-sport αν μπορεί να βρεθεί μια λύση στο μπάτζετ).
Tuono 2ης γενιάς εγγυάται το fun factor, Yamaha FZ1 2006 οριακά στα λεφτά σου και σίγουρα καλύτερο allrounder από το Tuono. Ίσως ένα Shiver GT για αντιπρόταση στο πιο περιορισμένων touring δυνατοτήτων του Street Triple https://www.car.gr/14840959-aprilia-shiver-gt-750-abs
Στα πιο άνετα, να φανταστώ ότι θα ξεράσεις αν πω TDM ε? Δυστυχώς, εκεί θα πρέπει να δεις Vstrom 1000, Caponord 1000 (τίμιο, ικανό και κάποια αρκετά φορτωμένα, ΠΜ για λεπτομέρειες).

Επίσης, μπορείς να χτυπήσεις ένα παλιό SS (GSXR1000K1-4, CBR954RR κτλ) και να βάλεις τιμόνι (handlebar convertion kit) και θα είσαι μια χαρά με λίγα λεφτά.

Σαφώς αντί 1150 GS, ένα οποιδήποτε μαστόδοντο, ακόμα και Varadero:lol:

MG-KTiNoS
04/01/2019, 10:29
Ένα μηχανάκι ξέρω απ αυτά το Sprint ST 1050 και είναι μπουρδέλο (χωρίς περιστροφές)

katsar
04/01/2019, 10:35
Προσωπικά έσπασα τα μούτρα μου σε μεταλλική κολόνα χαζεύοντας ένα κόκκινο multi 1000s (strada ,οχι mixer :p ) παρκαρισμένο στο απέναντι πεζοδρόμιο. :kiss:

antsoar
04/01/2019, 10:45
Ένα μηχανάκι ξέρω απ αυτά το Sprint ST 1050 και είναι μπουρδέλο (χωρίς περιστροφές)

Το είχες; κακή εμπειρία; ???


Προσωπικά έσπασα τα μούτρα μου σε μεταλλική κολόνα χαζεύοντας ένα κόκκινο multi 1000s (strada ,οχι mixer :p ) παρκαρισμένο στο απέναντι πεζοδρόμιο. :kiss:

:lol::lol::bawl:

p@nos
04/01/2019, 11:35
Φιλε παντως συμφωνα με αυτα ππυ ζητας εχεις εστιασει σε λαθος μηχανακια. Βολτες μονιημερες 500-600χλμ ειναι πολυ μεγαλες και σε καμμια περιπτωση δε βγαινουν απο μηχανακια τα οποια ειναι παπιοκανιβαλοι πολης οπως το 675. Οκ θα βγαλεις μια δυο τρεις και μετα απλα θα συχτιριζεις για την επιλογη σου. Τοσα χλμ θελουν οπωσδηποτε τουρινγκ μηχανακι, και αμα θες και διασκεδαση, τοτε σπορ τουρινγκ.

Οι επιλογες πολλες αρκει να ψαξεις σωστα. Σε αυτα που προτεινεις, το μουλτι προσωπικα θα το απεφευγα, οδηγηκα δεν ειναι αρκετα ενδιαφερον, ευκολο σιγουρα αλλα δε κανει κλικ, το 675 ειπαμε ειναι για πολη μονο και καμμια κοντινη βολτα, και το στ αν και πανεμορφο θυμαμαι οτι ειχε αρκετα θεματακια. Σιγουρα δε συμφερει να ρισκαρεις με παντρεια σε ενα τετοιο μηχανακι.

Δες μπουσα, ζζρ, blackbird, και απο ευρωπη για πιο σπορτ καταστασεις απριλια φαλκο, ducati st, ktm smt, οι επιλογες πολλες

πυξιδας990
04/01/2019, 11:38
antsoar
ενα θα σου πω..το μουλτι που ειχα και τα ταξιδακια του εκανε βαλκανια και λυσεις πολλες υπαρχουν στο κουρμπετι οικονομικες για οτι χρειαστει και στριβει με τη σκεψη και δικαβαλα παιρνει τα παντα ολα.οσον αφορα για τις εκδοσεις με τα χρυσα,η γενια του 1000μοτερ δεν εχουν μεγαλη διαφορα οι αναρτησεις απλο και οχλινς,το fat bar φτιαχνει ωραια θεση οδηγησης,ενω οι εκδοσεις 1100 εχουν διαφορα,ειδικα η απλη εκδοση με το μαρτζοκι,εχει και ελαστικες βασεις στο τιμονι.η συντηρηση σου ειναι απλη στους υμαντες που ειναι το πιο κυριο πραγμα,διβαλβιδο αλλωστε.Δεν ειναι δυσκολο να αλλαχθουν,θα το ελεγα πανευκολο και οπως καταλαβαινεις δεν ειναι πυρηνικη φυσικη οπως κατα καιρους διαβαζουμε.Το 1100 που λενε τα παιδια εχω ακουσει καλα λογια.Αν το παρεις με το καλο,οποιο παρεις,εδω θα ειμαστε αναλογως τι εχει επανω να τα συζηταμε.Σαν τελευταιο παροτι αερελαιοψυκτο,το συστημα ψυξης ειναι παραπαραπολυ καλο,εδω το χειμωνα κλειναμε το ψυγειο λαδιου για να πιασουμε θερμοκρασια...και στα βαλκανια ενα καλοκαιρι με 39αρια-40αρια θερμοκρασια δουλευε ρολοι.Το οργανο πανω μετραει θερμοκρασια λαδιου και αν δεις και 110 π.χ μια χαρα ειναι

taisteal
04/01/2019, 11:52
Αντώνη άσε τα φτουκάτια και τις αγγλίδες,πάρε πάλι το 990 και τέλος

:D

maniatiakos
04/01/2019, 11:52
οσον αφορα για τις εκδοσεις με τα χρυσα,η γενια του 1000μοτερ δεν εχουν μεγαλη διαφορα οι αναρτησεις απλο και οχλινς,το fat bar φτιαχνει ωραια θεση οδηγησης,ενω οι εκδοσεις 1100 εχουν διαφορα,ειδικα η απλη εκδοση με το μαρτζοκι,εχει και ελαστικες βασεις στο τιμονι.

η συντηρηση σου ειναι απλη στους υμαντες που ειναι το πιο κυριο πραγμα,διβαλβιδο αλλωστε.Δεν ειναι δυσκολο να αλλαχθουν,θα το ελεγα πανευκολο και οπως καταλαβαινεις δεν ειναι πυρηνικη φυσικη οπως κατα καιρους διαβαζουμε.

Συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά μην τα ισωπεδούμε όλα...

showa και μαρτζοκι (μη ρυθμιζόμενο) δεν έχει διαφορά με τα όλινς?
Προφανώς κακορυθμισμένα όλινς σε σχέση με καλορυθμισμένα και συντηρημένα showa και μαρτζόκι είναι καλύτερα.
Αλλά αν είναι καλορυθμισμένα και τα 2, τα όλινς είναι πολύ μπροστά.

Αν καταλήξεις σε multi και βρεις S σε καλή τιμή πάρτο.

Οι ιμάντες είναι πανεύκολοι στην αλλαγή ίσως για έναν οποιονδήποτε μηχανικό αυτοκινήτων ή γενικά για κάποιο μηχανικό μοτο που είναι καλός.
Για έναν άνθρωπο που δεν έχει πιάσει κατσαβίδι ποτέ ή κάνει μονο τα βασικά δεν είναι και τόσο εύκολο.
Πολλά τα παραδείγματα που έβαλαν το βιντεο στο youtube και τα έκαναν αιδοίο όλα.


Το falco που αναφέρθηκε είναι πολύ μοτοσυκλέτα για τα ευρώ που πουλιέται.
Βέβαια, το παντρεύεσαι.

telegonos
04/01/2019, 11:59
Το falco που αναφέρθηκε είναι πολύ μοτοσυκλέτα για τα ευρώ που πουλιέται.
Βέβαια, το παντρεύεσαι.

Αν το βρεις, κι ακόμα περισσότερο το διαστημόπλοιο Futura 1000

pektis
04/01/2019, 15:25
Απο αυτα τα 3 που βαζεις σαν επιλογες, για ταξιδι και για 500-600χιλ. κανει μονο το ST1050(γνωμη μου)
Δεν το ξερω σαν μηχανη, ουτε το εχω οδηγησει...
Το multi επειδη το εχει φιλος, ειναι πολυ καλο σε στροφιλικι και το ευχαριστιεσαι...το μονο μειονεκτημα απ'οτι ακουω ειναι τα service με τους ιμαντες...
Το 675, ειναι για παιχνιδι και για κοντινες αποστασεις, λογω naked...
Αυτα...:)

telegonos
04/01/2019, 15:49
Το street tripe 675 το είχα 3 χρόνια. Το μοντέλο με το μικρό μασκάκι, όχι το τελείως γυμνό, δλδ αυτό:
402569
ταξιδεύει μια χαρά με 140-150 στο κοντερ του στην εθνική οδό (και καίει και 4.9-5.0 λτ/100χλμ με σταθερό γκάζι σε αυτές τις ταχύτητες)

Προσοχή, δεν λέω ότι έχει την ανεμοκάλυψη του vfr800 , αλλά κι αυτά τα ''δεν είναι για 500χλμ'' που γράφτηκαν ΔΕΝ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Αυτά, συνεχίστε.

kordix
04/01/2019, 16:03
Αν το γυμνό εχει καλή σελα τοτε με 140 γυρνάς ολο τον κόσμο άνετα.

Παλια με bross 400 βαράγαμε με τη γυναικα 500 και 700 km πολύ συχνά αλλα με πονο λογω σέλας και μονο. Τώρα που το σκέφτομαι και με το ccm με ταχύτητα ταξιδιού 100-110 εχω κανει πολλές 500ρες αλλά αποφεύγω εθνική.

Αν γουστάρεις το street triple 675 πάρε το. Δηλαδή αν αντί για 160 πηγαίνεις με 140 στην εθνική είναι μεγάλη διαφορά? Στο στροφιλίκι όμως θα εχεις ενα μόνιμο χαμόγελο. Το 675 είναι μηχανάρα, εγω αυτό θα παιρνα για να γουστάρω ηχο, στρίψιμο και να μη χορταίνει το ματι να το βλέπει.

πυξιδας990
04/01/2019, 16:07
Συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά μην τα ισωπεδούμε όλα...

showa και μαρτζοκι (μη ρυθμιζόμενο) δεν έχει διαφορά με τα όλινς?
Προφανώς κακορυθμισμένα όλινς σε σχέση με καλορυθμισμένα και συντηρημένα showa και μαρτζόκι είναι καλύτερα.
Αλλά αν είναι καλορυθμισμένα και τα 2, τα όλινς είναι πολύ μπροστά.

Αν καταλήξεις σε multi και βρεις S σε καλή τιμή πάρτο.

Οι ιμάντες είναι πανεύκολοι στην αλλαγή ίσως για έναν οποιονδήποτε μηχανικό αυτοκινήτων ή γενικά για κάποιο μηχανικό μοτο που είναι καλός.
Για έναν άνθρωπο που δεν έχει πιάσει κατσαβίδι ποτέ ή κάνει μονο τα βασικά δεν είναι και τόσο εύκολο.
Πολλά τα παραδείγματα που έβαλαν το βιντεο στο youtube και τα έκαναν αιδοίο όλα.


Το falco που αναφέρθηκε είναι πολύ μοτοσυκλέτα για τα ευρώ που πουλιέται.
Βέβαια, το παντρεύεσαι.

το showa του απλου 100αριου ειναι πληρως ρυθμιζομενο και εννοουσα οτι ο μεσος οδηγος δυσκολα θα καταλαβει διαφορα σε σχεση με τα χρυσα..ειναι πολυ καλο το showa...
στο 1100 ειναι μαρτζοκι πιο μαλακο απο το showa του 1000αριου και πληρες ρυθμισεων,αλλα εχει και καποια λαστιχα για ανεση στα καβαλετα,σε σχεση με χρυσα εχει διαφορα μεγαλη...σαφως βεβαια δεν ειναι βστρομ...για μενα οι διαφορες του 1000-1100 ειναι η πιο γεματη ροπη στα μεσαια και οτι ειναι υγροκαμπανο το 1100,κατι που κατεβαζει πολυ το κοστος

MG-KTiNoS
04/01/2019, 16:35
Το είχες; κακή εμπειρία; ???



:lol::lol::bawl:

Βασικά ακόμα στο γκαράζ μου είναι και μόλις λύθηκε (επιτέλους)
το πρόβλημα στη μίζα και στο κόμπλερ.
Προβληματικά και τα 2 αλλά η Μαμά δεν ξέρει τίποτα.
Και φτηνά δεν τα λες. (Τα καινούργια έχουν εντυπωσιακά πιο μεγάλος μέγεθος)
Ο ένα κύλινδρος έχει θεματάκι και το μηχανάκι είναι στα 50000
Τι ταξιδευτές και μλκιες λέμε δηλαδή

p@nos
04/01/2019, 16:45
το 675 ΔΕΝ κανει για ταξιδια...δε μπορω να καταλαβω γιατι προσπαθειτε να τεκμηριωσετε κατι επειδη απλα κανατε και εσεις το ιδιο λαθος :lol:
εχει διαφορα κανω κατι γιατι το γουσταρω και ας εχει ενα σωρρο θεματα σαν πραξη με το οτι ειναι σωστο και ορθολογικο...

και εγω με το μονστερ αφου ταξιδευατε με 250αρια τις βεσπες η δε ξερω γω τι αλλο, γυρισα την ελλαδα με σαμαρια φορτωμενος σα γαιδουρι...με αρκετα ημερησια πανω απο 700χλμ...ε
αυτο το εκανα επειδη γουσταρα οχι επειδη ηταν οκ το μηχανακι για αυτη τη δουλεια...το οτι μπορουσε ανετα να κραταει στην εθνικη 160 επισης δεν ελεγε κατι

και μιας και λετε για το τι κανατε, επισης ειχα παει σπαρτη με ποδηλατο...επισης εκανα αθηνα πατρα με το χτ το 500 το τουμπανο για να γαμησω αυθημερον αν και αυτο ηταν πιο δυσκολο απο το ποδηλατο :cry: επισης μερικοι κανουν 300χλμ μετα ποδια η κολυμπανε 20χλμ στη θαλασσα με κοντρα κυμα :lol: οποτε ολα τα μηχανακια κανουν για τα παντα αρα να παμε με κανα παπι αμαζονιο...εννοειται με μια προπελα μονο γιατι μερικοι διασχιζουν τη θαλασσα σαν ναυαγοι

ο φιλος λεει οτι θελει ενα μηχανακι κυριως τουριστικης χρησης με σπορ καταβολες, οπως παρα πολυς κοσμος και φυσικα γι αυτο υπαρχει και αντιστοιχη κατηγορια, και οτι οκ του αρεσει και το 675 αλλα δε νιωθει και πολυ τι σημαινει ταξιδι με το 675 μαλλον :lol: τι να κανουμε δεν εχουμε ολοι την ιδια ευαισθησια στις αισθησεις μας και αντιληψη...αμα ειχε κ@βλα να παρει το 675 θα το ειχε παρει ηδη και δεν θα τον ενοιαζε που θα πιανοταν ολοκληρος η που θα ετρωγε ολο τον αερα στη μουρη και θα εκανε ενα σβερκο χαλκ χογκαν...

το 675 και ολα τα συναφη του, ειναι μηχανακια κυριως πολης και αστικης μετακινησης για κανιβαλους οδηγους, που απλα θα βγουν ελαφρως εκτος πολης για να κανουν και τη μουρλα τους σε κανα σφιχτο στροφιλικι, βλ. να πας σουνιο, να ανεβεις πεντελη ταπα, αντε να μπαινεις και μια στο τοσο κανα μεγαρο...για 80% ταξιδια ΣΙΓΟΥΡΑ δε κανει, ποσο μαλλον οταν μερικα απο αυτα θα ειναι και δικαβαλα

καλα τα ντιμ μπαικς και οι καβλες και ωραια να τα χαζευεις αλλα το καλυτερο μηχανακι ειναι αυτο που το καβαλαμε κιολας και δεν αρχιζει να μας ποναει ο κωλος στη σκεψη της βολτας

Juohmaru!
04/01/2019, 17:56
το 675 ΔΕΝ κανει για ταξιδια...δε μπορω να καταλαβω γιατι προσπαθειτε να τεκμηριωσετε κατι επειδη απλα κανατε και εσεις το ιδιο λαθος :lol:
εχει διαφορα κανω κατι γιατι το γουσταρω και ας εχει ενα σωρρο θεματα σαν πραξη με το οτι ειναι σωστο και ορθολογικο...

και εγω με το μονστερ αφου ταξιδευατε με 250αρια τις βεσπες η δε ξερω γω τι αλλο, γυρισα την ελλαδα με σαμαρια φορτωμενος σα γαιδουρι...με αρκετα ημερησια πανω απο 700χλμ...ε
αυτο το εκανα επειδη γουσταρα οχι επειδη ηταν οκ το μηχανακι για αυτη τη δουλεια...το οτι μπορουσε ανετα να κραταει στην εθνικη 160 επισης δεν ελεγε κατι

και μιας και λετε για το τι κανατε, επισης ειχα παει σπαρτη με ποδηλατο...επισης εκανα αθηνα πατρα με το χτ το 500 το τουμπανο για να γαμησω αυθημερον αν και αυτο ηταν πιο δυσκολο απο το ποδηλατο :cry: επισης μερικοι κανουν 300χλμ μετα ποδια η κολυμπανε 20χλμ στη θαλασσα με κοντρα κυμα :lol: οποτε ολα τα μηχανακια κανουν για τα παντα αρα να παμε με κανα παπι αμαζονιο...εννοειται με μια προπελα μονο γιατι μερικοι διασχιζουν τη θαλασσα σαν ναυαγοι

ο φιλος λεει οτι θελει ενα μηχανακι κυριως τουριστικης χρησης με σπορ καταβολες, οπως παρα πολυς κοσμος και φυσικα γι αυτο υπαρχει και αντιστοιχη κατηγορια, και οτι οκ του αρεσει και το 675 αλλα δε νιωθει και πολυ τι σημαινει ταξιδι με το 675 μαλλον :lol: τι να κανουμε δεν εχουμε ολοι την ιδια ευαισθησια στις αισθησεις μας και αντιληψη...αμα ειχε κ@βλα να παρει το 675 θα το ειχε παρει ηδη και δεν θα τον ενοιαζε που θα πιανοταν ολοκληρος η που θα ετρωγε ολο τον αερα στη μουρη και θα εκανε ενα σβερκο χαλκ χογκαν...

το 675 και ολα τα συναφη του, ειναι μηχανακια κυριως πολης και αστικης μετακινησης για κανιβαλους οδηγους, που απλα θα βγουν ελαφρως εκτος πολης για να κανουν και τη μουρλα τους σε κανα σφιχτο στροφιλικι, βλ. να πας σουνιο, να ανεβεις πεντελη ταπα, αντε να μπαινεις και μια στο τοσο κανα μεγαρο...για 80% ταξιδια ΣΙΓΟΥΡΑ δε κανει, ποσο μαλλον οταν μερικα απο αυτα θα ειναι και δικαβαλα

καλα τα ντιμ μπαικς και οι καβλες και ωραια να τα χαζευεις αλλα το καλυτερο μηχανακι ειναι αυτο που το καβαλαμε κιολας και δεν αρχιζει να μας ποναει ο κωλος στη σκεψη της βολτας

Θα συμφωνήσω 100% με τον p@no...
Πήγα φέτος Mugello με το S2R και το διασκέδασα, όμως αν είχα τέτοιες αποδράσεις συχνά στο μυαλό μου (ή σαν αυτές που έχεις εσύ Αντώνη) δεν θα επέλεγα αυτό το μηχανάκι, ούτε το Street Triple, Tuono κλπ.

Βρες ένα καλοσυντηρημένο Multi 1000S με τις Ohlins (μεγάλη διαφορά...), τις termi και τα carbon του, να σαν αυτό παρακάτω... βάλτου και ένα ανοιχτό καπάκι στην καμπάνα... και δεν θα το μετανιώσεις... και άνετο και στριφτερό όταν το θες!!!

402574

Ναι και ένα SMT είναι σούπερ αλλά αρκετά πιο ακριβό...!

MG-KTiNoS
04/01/2019, 18:25
Βρες ένα καλοσυντηρημένο Multi 1000S με τις Ohlins (μεγάλη διαφορά...), τις termi και τα carbon του, να σαν αυτό παρακάτω... βάλτου και ένα ανοιχτό καπάκι στην καμπάνα... και δεν θα το μετανιώσεις... και άνετο και στριφτερό όταν το θες!!!


Από περιέργεια ρωτάω, όχι ότι μ ενδιαφέρει πραγματικά
αλλά το ανοιχτό καπάκι στη γκαμπάνα τι ακριβώς εξυπηρετεί
και γιατί πρέπει να το βάλει και καλά και σώνει ?
:rolleyes:

BLiTzER
04/01/2019, 18:27
Για να φαίνεται ότι είναι ξηροκάμπανο και δεν κάνει έτσι επειδή είναι χαλασμένο.

Juohmaru!
04/01/2019, 18:51
Απάντησε ο προηγούμενος... χαχαχα :a22:

πυξιδας990
04/01/2019, 19:00
Για να φαίνεται ότι είναι ξηροκάμπανο και δεν κάνει έτσι επειδή είναι χαλασμένο.

μπορει,αλλα βοηθαει οτι δεν κραταει νερα εκει μεσα και οτι τρωει η τριβη διοχετευεται στον αερα.+αεριζονται καλυτερα οι δισκοι

lospsi
04/01/2019, 19:14
μπορει,αλλα βοηθαει οτι δεν κραταει νερα εκει μεσα και οτι τρωει η τριβη διοχετευεται στον αερα.+αεριζονται καλυτερα οι δισκοι

Πεζέ...
:)

buckley
04/01/2019, 20:59
Για βλάκες δεν τους έχω στη γείτονα. Σου λέει αργά ή γρήγορα θα χαλάσει που θα χαλάσει ,ας το φτιάξουμε από την αρχή να ακούγεται σαν χαλασμένο οπότε όταν χαλάσει και μέχρι να το πάρει μυρωδιά ο υπερήφανος να γλυτώσουμε καμμιά ανάκληση. :smokin:

TONYBANDIT
05/01/2019, 08:29
Αφου μιλας για ΤΑΞΙΔΙ εστω 500 700 χμ η μοτο πρεπει να πληρει 2 προυποθεσεις βασικες.ΑΝΕΣΗ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.Απο τις μοτο του τιτλου που εβαλες ΚΑΜΜΙΑ δεν πληρει και τις 2,για μενα καμμια απο τις 2.

Κοιτα λοιπον προς Ιαπωνια μερια πχ bandit 650 ,1250 cbf 600,1000 και αλλα παρομοια να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,και τα λεφτα σου βενζινες.

pektis
05/01/2019, 10:28
Αφου μιλας για ΤΑΞΙΔΙ εστω 500 700 χμ η μοτο πρεπει να πληρει 2 προυποθεσεις βασικες.ΑΝΕΣΗ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.Απο τις μοτο του τιτλου που εβαλες ΚΑΜΜΙΑ δεν πληρει και τις 2,για μενα καμμια απο τις 2.

Κοιτα λοιπον προς Ιαπωνια μερια πχ bandit 650 ,1250 cbf 600,1000 και αλλα παρομοια να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,και τα λεφτα σου βενζινες.

Ναι,αλλά λεει οτι δεν εχει κολλημα με την αξιοπιστια& οτι του αρεσουν τα ευρωπαϊκα....Αρα...περι ορεξεως!!
Στο φιναλε ολα λιγο ή πολυ χαλανε:)

harris_x
05/01/2019, 11:27
ταξιδεύει μια χαρά με 140-150 στο κοντερ του στην εθνική οδό (και καίει και 4.9-5.0 λτ/100χλμ με σταθερό γκάζι σε αυτές τις ταχύτητες)

Προσοχή, δεν λέω ότι έχει την ανεμοκάλυψη του vfr800 , αλλά κι αυτά τα ''δεν είναι για 500χλμ'' που γράφτηκαν ΔΕΝ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Αυτά, συνεχίστε.+675

Επιπλέον θα πρόσθετα οτι ειναι όσο αξιόπιστα ειναι και τα υπόλοιπα της κατηγορίας του

telegonos
05/01/2019, 11:42
Ο 675 κινητήρας έχει Ιαπωνική αξιοπιστία. Καμία σχέση με τον 1050. Φτάνει πια με αυτήν την καραμέλα, δεν είναι όλα τα ευρωπαικά ίδια.

Αλλά τι λέω, σε φόρουμ είμαστε, όπου η ''λογική'' των περισσότερων είναι: χαλάει ο 1050 κινητήρας(που είναι ουσιαστικά παμπάλαια σχεδίαση με αφαιρούμενα βιδωτά χιτώνια) => είναι τράιουμφ => όλοι οι κινητήρες τράιουμφ χαλάνε => και ο 675 χαλάει ένα μπουρδέλο είναι (που είναι σύχρονη σχεδίαση με εννιαίο μπλοκ-κυλίνδρους, δλδ καμία σχέση με 1050).

Επίσης, το ξαναλέω άλλη μία, αυτό που ΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ ξέρουν καλύτερα τι λεφτά έχω ξοδέψει σε ένα project μου και εγώ ΔΕΝ ξέρω, αυτό που ΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ ξέρουν πως ταξιδεύει το 675 (που δεν το έχουν δει ούτε σε αφίσσα) και εγώ που το είχα 3 χρόνια και είχε μάθει το Αττική<>Κατερίνη από όλες τις διαδρομές να πηγαίνει μόνο του ΔΕΝ ξέρω, ο άλλος ο σουπερ ξερόλας-μάστερ_φιδέμπορας-καβαλημένο_καλάμι ΗΞΕΡΕ πως πάει το SP2 μου (που το είχε λέει ένας φίλος του) κι εγώ που το έχω μια δεκαετία στην κατοχή μου κι έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

Κοιτάχτε το λίγο παιδιά, κοιταχτείτε, ξέρω γω, κάντε κάτι, δεν είστε καλά.

MG-KTiNoS
05/01/2019, 12:47
Ο 675 κινητήρας έχει Ιαπωνική αξιοπιστία. Καμία σχέση με τον 1050. Φτάνει πια με αυτήν την καραμέλα, δεν είναι όλα τα ευρωπαικά ίδια.

Αλλά τι λέω, σε φόρουμ είμαστε, όπου η ''λογική'' των περισσότερων είναι: χαλάει ο 1050 κινητήρας(που είναι ουσιαστικά παμπάλαια σχεδίαση με αφαιρούμενα βιδωτά χιτώνια) => είναι τράιουμφ => όλοι οι κινητήρες τράιουμφ χαλάνε => και ο 675 χαλάει ένα μπουρδέλο είναι (που είναι σύχρονη σχεδίαση με εννιαίο μπλοκ-κυλίνδρους, δλδ καμία σχέση με 1050).

Επίσης, το ξαναλέω άλλη μία, αυτό που ΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ ξέρουν καλύτερα τι λεφτά έχω ξοδέψει σε ένα project μου και εγώ ΔΕΝ ξέρω, αυτό που ΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ ξέρουν πως ταξιδεύει το 675 (που δεν το έχουν δει ούτε σε αφίσσα) και εγώ που το είχα 3 χρόνια και είχε μάθει το Αττική<>Κατερίνη από όλες τις διαδρομές να πηγαίνει μόνο του ΔΕΝ ξέρω, ο άλλος ο σουπερ ξερόλας-μάστερ_φιδέμπορας-καβαλημένο_καλάμι ΗΞΕΡΕ πως πάει το SP2 μου (που το είχε λέει ένας φίλος του) κι εγώ που το έχω μια δεκαετία στην κατοχή μου κι έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

Κοιτάχτε το λίγο παιδιά, κοιταχτείτε, ξέρω γω, κάντε κάτι, δεν είστε καλά.


Ένα μηχανάκι ξέρω απ αυτά το Sprint ST 1050 και είναι μπουρδέλο (χωρίς περιστροφές)
Με λίγα λόγια
δε μας χ... ρε Νταλάρα? :D

υγ
α και πούσαι...
Η Μερισματική απόδοση της μετοχής της Χόντα είναι στα 3,71%
οπότε κονομάω έτσι κι αλλιώς αμά πάρεις Χόνδα


υγ2
και ναι όσα ταξίδια έχω κάνει δεν τα έχεις δει ούτε στον ύπνο σου

:wave2:

p@nos
05/01/2019, 13:18
Ο 675 κινητήρας έχει Ιαπωνική αξιοπιστία. Καμία σχέση με τον 1050. Φτάνει πια με αυτήν την καραμέλα, δεν είναι όλα τα ευρωπαικά ίδια.

Αλλά τι λέω, σε φόρουμ είμαστε, όπου η ''λογική'' των περισσότερων είναι: χαλάει ο 1050 κινητήρας(που είναι ουσιαστικά παμπάλαια σχεδίαση με αφαιρούμενα βιδωτά χιτώνια) => είναι τράιουμφ => όλοι οι κινητήρες τράιουμφ χαλάνε => και ο 675 χαλάει ένα μπουρδέλο είναι (που είναι σύχρονη σχεδίαση με εννιαίο μπλοκ-κυλίνδρους, δλδ καμία σχέση με 1050).

Επίσης, το ξαναλέω άλλη μία, αυτό που ΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ ξέρουν καλύτερα τι λεφτά έχω ξοδέψει σε ένα project μου και εγώ ΔΕΝ ξέρω, αυτό που ΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜ ξέρουν πως ταξιδεύει το 675 (που δεν το έχουν δει ούτε σε αφίσσα) και εγώ που το είχα 3 χρόνια και είχε μάθει το Αττική<>Κατερίνη από όλες τις διαδρομές να πηγαίνει μόνο του ΔΕΝ ξέρω, ο άλλος ο σουπερ ξερόλας-μάστερ_φιδέμπορας-καβαλημένο_καλάμι ΗΞΕΡΕ πως πάει το SP2 μου (που το είχε λέει ένας φίλος του) κι εγώ που το έχω μια δεκαετία στην κατοχή μου κι έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα ΔΕΝ ΞΕΡΩ...

Κοιτάχτε το λίγο παιδιά, κοιταχτείτε, ξέρω γω, κάντε κάτι, δεν είστε καλά.

φιλε τελεγονετο...κατ αρχην κουλαρε λιγο γιατι εχεις πιασει τη μυγα και μυγιαζεσαι με το παραμικρο...

με μια γρηγορη ματια δε νομιζω καποιος να εθιξε την αξιοπιστια του 675, απλα καποιοι ανεφεραν για το 1050...

στα της ξερολιασης τωρα οπως λες...θα πρεπει σε καποια φαση να αναλογιστεις αν δεν εχουν μονο οι αλλοι αδικο αλλα και εσυ, ιδιως οταν βλεπεις παρομοιες αντιδρασεις απο πολυ κοσμο...
προσωπικα βλεπω σε σενα οτι βαζεις το προσωπικο σου οπτικο πρισμα σε ολες σου τις τοποθετησεις σε θεματα που απαιτουν αντικειμενικοτητα, και οχι απλως προσωπικη αποψη/εξιστοριση....

δηλαδη το οτι εφτιαξες ενα χ μηχανακι τσαμπα επειδη ειχες ανταλλακτικα/χρονο/τυχη/ακρες δεν ειναι ο κανονας....το οτι επειδη εσυ γουσταρες να κοβεις βολτες εθνικη με ενα γυμνο μηχανακι δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη λυση...τωρα για το σπ2 δε μπορω να εκφερω αποψη μιας και εχω χασει τα επεισοδια...

οποτε ξαναλεω κουλαρε λιγο και ασε την συζητηση να κυλισει πολιτισμενα καθε φορα χωρις αφορισμους και ακραιες γενικευσεις γιατι δε μπορει παντα ολοι να λενε μαλακιες εκτος απο εμας...

o_gavros
05/01/2019, 13:41
Η μόνη μου διαφωνία είναι προς όσους λένε ότι τα γυμνά δεν είναι για μεγάλες βόλτες.
Ειδικά στο τερέν το ελληνικό που οι φιδισιοι δρόμοι είναι πλειοψηφία, θεωρώ (προφανώς βάση των δικών μου κριτηρίων) ότι είναι ταμαμ τα γυμνά.
Αν δε, είναι και καλοστημένα τότε είναι απόλαυση!

buckley
05/01/2019, 14:03
Η μόνη μου διαφωνία είναι προς όσους λένε ότι τα γυμνά δεν είναι για μεγάλες βόλτες.
Ειδικά στο τερέν το ελληνικό που οι φιδισιοι δρόμοι είναι πλειοψηφία, θεωρώ (προφανώς βάση των δικών μου κριτηρίων) ότι είναι ταμαμ τα γυμνά.
Αν δε, είναι και καλοστημένα τότε είναι απόλαυση!

Δώσε φωτό στο λαό που πεινάει :tooth:

banajoe
05/01/2019, 16:15
Τα ducatia ειναι κλαπατσιμπανα,το 675 ειναι για τον bruclee,το capo ειναι διαστημοπλοιο,το st χαρχαλο τι να παρει ο φιλος ρε παιδια?

telegonos
05/01/2019, 16:39
φιλε τηλεγονε...

Το ποιός γράφει κάτι που ξέρει ο ίδιος δομημένα και ορθολογικά, συγκροτημένα, με βάρος της γνώμης του, και με σοβαρότητα έκφρασης και λόγου,
και
Το ποιός γράφει ότι θυμάται χαίρεται, μισά φαντασίες, τα άλλα μισά υποθέσεις, από εμπειρία μηδέν, στα όρια της προσωπικής προσβολής, και με ύφος γραφής επιπόλαιου στην σκέψη,

είναι φανερό νομίζω σε όποιον έχει κανονικό μυαλό και διαβάζει τις γραμμές αυτές. Οι οποίες ας μείνουν κιόλλας, να τις έχουμε για αναφορά όταν χρειάζεται.

p@nos
05/01/2019, 16:40
οκ τελεγονε...υποθετω οτι εγω ειμαι ο


ποιός γράφει ότι θυμάται χαίρεται, μισά φαντασίες, τα άλλα μισά υποθέσεις, από εμπειρία μηδέν, στα όρια της προσωπικής προσβολής, και με ύφος γραφής επιπόλαιου στην σκέψη,


χαβ φαν :wave2:

kordix
05/01/2019, 18:14
Τα ducatia ειναι κλαπατσιμπανα,το 675 ειναι για τον bruclee,το capo ειναι διαστημοπλοιο,το st χαρχαλο τι να παρει ο φιλος ρε παιδια?

Ευρώπη ίσον πυρ το εξώτερον, ο εξω από δω σε 2 ρόδες. Μόνο με Ιάπωνα Αντώνιε τέκνον μου δεν θα κολαστείς και θα κάνεις βόλτες χωρίς να χρειάζεται να βλαστημάς τα θεία.

:priest::giggle:

Nostradamus
05/01/2019, 21:09
Το σωβρακο δεν το ξέρω δεν έχω άποψη..

Από τα άλλα δύο, θα έπαιρνα για τέτοιες βόλτες που λες, το Ducati.

Είναι από τα πιο διασκεδαστικά μηχανάκια που έχω οδηγήσει.

kostas_1100gs
12/04/2019, 09:54
Ένα μηχανάκι ξέρω απ αυτά το Sprint ST 1050 και είναι μπουρδέλο (χωρίς περιστροφές)

To είχες το sprint? Για πες 2-3 πράγματα ρε φίλε γι αυτό.