PDA

View Full Version : Αλλαγή καρμπυρατέρ



protzos
05/01/2019, 19:18
Γειά σε όλους και καλή χρονιά. Έχω ένα kmx 200 που εχει carb mikuni 26mm και θα ήθελα να βάλω ένα Kelhin pwk 35mm από kdx 200.θα υπάρχει πρόβλημα ???Δηλαδή κίνδυνος να κολλήσει ή να μην μπορεί να δουλέψει σωστά?Ευχαριστώ προκαταβολικά.

OldMan
08/01/2019, 11:52
Να κολλησει, οχι..

Να μη δουλεψει σωστα, ναι..

protzos
08/01/2019, 14:09
Να κολλησει, οχι..

Να μη δουλεψει σωστα, ναι..

Ευχαριστώ πολυ για την απάντησή. Αν δοκιμάσω διάφορα ζιγκλέρ λες να το καταφέρω?

OldMan
09/01/2019, 13:00
Λιγο δυσκολο..

Το 26αρι με το 35αρι εχουν σημαντικη διαφορα στην διαμετρο, αρα και στην παροχη..
Υποθετοντας οτι το 35αρι εχει το καταλληλο ζιγκλερ για σωστη αναλογια καυσιμου/αερα, για να μικρύνεις το ζιγκλερ πρεπει να περιορισεις αντιστοιχα και την παροχη αερα..
Αυτο γινεται μεν με ενα πολυ πιο "κλειστο" φιλτρο (ουσιαστικα πλησιαζεις την παροχη του 26αριου) αλλα θα εχεις προβληματα στην ομαλη ροή της εισαγωγης..

Υ.Γ.
Μεγαλυτερο καρμπυρατερ βαζουμε οταν εχουμε αυξημενες απαιτησεις πλήρωσης θαλαμου καυσης - αλλιως καλυτερα να σκασουμε μυτη σε κανενα καταγωγιο του Harlem ή του Bronx με μπλουζακια με logo "Τον παιρνουν ασυστολα ολοι οι απανταχου σκυλάραπες" παρα να προσπαθησουμε κατι σαν αυτο που θελεις να κανεις..;)

protzos
09/01/2019, 16:16
Το 26αρι με το 35αρι εχουν σημαντικη διαφορα στην διαμετρο, αρα και στην παροχη..
Υποθετοντας οτι το 35αρι εχει το καταλληλο ζιγκλερ για σωστη αναλογια καυσιμου/αερα, για να μικρύνεις το ζιγκλερ πρεπει να περιορισεις αντιστοιχα και την παροχη αερα..
Αυτο γινεται μεν με ενα πολυ πιο "κλειστο" φιλτρο (ουσιαστικα πλησιαζεις την παροχη του 26αριου) αλλα θα εχεις προβληματα στην ομαλη ροή της εισαγωγης..

Σκέφτηκα πως αφου το kdx έχει ιδία κυβικά με το kmx και δεν έχω δει άλλο διακοσαρι με τόσο μικρό καρμυρατερ.Ακόμη έψαξα και βρήκα διάφορες μετατροπές και έχουν βάλει ακόμη και 38mm carb σε kmx 125.Για παραδειγμα το kx 125 φοράει 36αρι βέβαια είναι μηχανάκι επιδόσεων. Τελος διάβασα σε ένα Ελληνικό περιοδικό για μότο πως το pwk35 είναι καλή μετατροπή για το kmx. Συγγνώμη αν σας κούρασα.

OldMan
10/01/2019, 14:01
Θα μας κούραζες αν μας υποχρεωνες να κοβουμε ξύλα διαβαζοντας παραλληλα τα ποστ σου.. ;)

Το Ελληνικο περιοδικό που διάβασες λέει τπτ για αλλαγες σε φίλτρο αέρα και γραναζωμα αντλίας λαδιού ή απλα το προτείνει σαν "καλη μετατροπή"..??

Ρωταω γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απ' αυτα, οπότε αν μου πεις τον λογο που θελεις να αλλαξεις το 26αρι μπορεί να βγαλουμε καμια ακρη..

protzos
10/01/2019, 14:21
Θα μας κούραζες αν μας υποχρεωνες να κοβουμε ξύλα διαβαζοντας παραλληλα τα ποστ σου.. ;)

Το Ελληνικο περιοδικό που διάβασες λέει τπτ για αλλαγες σε φίλτρο αέρα και γραναζωμα αντλίας λαδιού ή απλα το προτείνει σαν "καλη μετατροπή"..??

Ρωταω γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απ' αυτα, οπότε αν μου πεις τον λογο που θελεις να αλλαξεις το 26αρι μπορεί να βγαλουμε καμια ακρη..

Το περιοδικό το προτείνει με μεγαλύτερο φιλτροκουτι.Ο λόγος που θέλω να το κάνω είναι γιατί το carb που έχω έχει φθαρεί και αφού θα το άλλαζα σκέφτηκα να το κανω λίγο πιο δυνατό. Επίσης στην περιοχή μου υπάρχει ενα kdx για ανταλλακτικά και θέλω να το αγοράσω για να βγάλω διάφορα και να τα βαλω στο δικό μου.Αντλία λαδιού εχω κατάργηση και βάζω 3,5% καλό λάδι στο ντεπόζιτο

Bowleno
10/01/2019, 18:01
Ρωταω γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απ' αυτα,

Μοδίστρα είμαι, σου λέει, μετά :cry:

:lol:

OldMan
11/01/2019, 13:44
Το περιοδικό το προτείνει με μεγαλύτερο φιλτροκουτι.
Κατι τετοια φέραν τον "ειδικό" τυπο στα σημερινα του χάλια..

Anyway, προσωπικα δεν θα πρότεινα τπτ μεγαλυτερο απο 28αρι με μερικες μικρες τρυπουλες στο υπαρχον φιλτροκουτι (αν χρειαστει..), αλλα αν όντως θέλεις να βαλεις το 35αρι σιγουρα δεν θα κανεις ζημια στο μοτερ..
(της πιθανότητας υδραυλικής συμπίεσης λογω πολυ περισσότερου καυσιμου μη αποκλειόμενης..)

protzos
11/01/2019, 15:04
Κατι τετοια φέραν τον "ειδικό" τυπο στα σημερινα του χάλια..

Anyway, προσωπικα δεν θα πρότεινα τπτ μεγαλυτερο απο 28αρι με μερικες μικρες τρυπουλες στο υπαρχον φιλτροκουτι (αν χρειαστει..), αλλα αν όντως θέλεις να βαλεις το 35αρι σιγουρα δεν θα κανεις ζημια στο μοτερ..
(της πιθανότητας υδραυλικής συμπίεσης λογω πολυ περισσότερου καυσιμου μη αποκλειόμενης..)

Άμα επέλεγα 28mm μου προτείνεις mikuni ή keihin

OldMan
15/01/2019, 12:27
Μη το παρεις στραβα αλλα για το ΚΜΧ και JHΙONKSUANTSIOUPING να βαλεις θα εισαι ΟΚ..

protzos
15/01/2019, 19:13
Σκέφτηκα πως αφού θα δώσω τα λεφτά ας πάρω το καλύτερο. Ίσως να με διευκολύνει να είναι πιο ποιοτικό και πιο εμπορεύσιμο. ....η άποψη μου είναι ότι και αν έχεις πρέπει να κάνεις το καλύτερο για αυτό ακόμη και αν είναι ένα kmx

protzos
15/01/2019, 19:27
Πάντως στα χιόνια και με το 26αρι το χάρηκα

OldMan
16/01/2019, 11:41
Ακριβως γι αυτό το χαρηκες..!!
(αν ειχες βαλει το 35αρι - και ειχες καταφερει να δουλεψει - δεν θα χαιροσουν καθολου...)

protzos
20/01/2019, 17:31
Ακριβως γι αυτό το χαρηκες..!!
(αν ειχες βαλει το 35αρι - και ειχες καταφερει να δουλεψει - δεν θα χαιροσουν καθολου...)
Συμφωνώ μαζί σου....Αλλά και πες ότι καταφέρνω και βάζω το 35αρι θα δω σημαντική διαφορά ή ίσα που θα καταλάβω κάτι?
Υ.Γ. Έχω μεγαλώσει λίγο της θυρίδες στη βάση του κυλίνδρου ( transfer ports) το λέω Μήπως βοηθάει κάπου.

Bowleno
20/01/2019, 17:41
Θα καταλάβεις, στη τσέπη και μεγάλη κιόλας διαφορά....
Στο μΕχανακι πάλι, όχι

OldMan
23/01/2019, 12:58
Οταν λες μεγαλωσες "λιγο" τις κατω θυριδες, τι ακριβως εννοείς..??
Τις μεγαλωσες προς τα πανω, προς τα κατω, περιφερειακα και πόσο??
Και αντε καλα, μεγαλωσες της θυριδες μεταφορας, τις εξαγωγης τις αφησες όπως ηταν..??
(οτι μπαινει πρεπει και να βγαινει, συνηθως..) ;)

protzos
23/01/2019, 16:36
Οταν λες μεγαλωσες "λιγο" τις κατω θυριδες, τι ακριβως εννοείς..??
Τις μεγαλωσες προς τα πανω, προς τα κατω, περιφερειακα και πόσο??
Και αντε καλα, μεγαλωσες της θυριδες μεταφορας, τις εξαγωγης τις αφησες όπως ηταν..??
(οτι μπαινει πρεπει και να βγαινει, συνηθως..) ;)

Το μηχανάκι έχει πιστονι από Kdx που έχει μικρότερη απόσταση πιρο με κορυφή από το μανισιό.και για να μπει αυτό πλαναριστηκε η βάση του κυλίνδρου για να έρθει στα ίσια. Κάνοντας αυτό μέτρησα και είδα πως έφυγε ένα σκαλοπατακι και μεγάλωσαν στο σημείο που μπαίνει το μείγμα.Νομίζω όμως πως δεν παιζει κάποιο ρόλο και δεν κάνει καμιά διαφορά

kostaskk
24/01/2019, 11:41
Δεν γίνονταν να έρθει με ποιο λεπτή φλάντζα βάσης??
Αν οι θυρίδες χαμήλωσαν και ο χρονισμός μειωθηκε (στις πόσες μοίρες ανοίγουν και κλείνουν οι θυρίδες) θα κερδίσει ροπή και θα χάσει στροφαριρσμα. Αν ο χρονισμός αυξήθηκε θα χάσει ροπή και θα κερδίσει ψηλά και στροφαριρσμα. Βέβαια αλλάζουν αρκετά όπως ο όγκος στρόφαλοθαλάμου,ο όγκος κεφαλής,skuiz,συμπίεση,ο συντονισμός με εξάτμιση και καρμπ,οι θερμοκρασίες και άλλα.

OldMan
24/01/2019, 12:13
Απο ενα καρμπυρατερ (υπερδιαστασιολογημενο) ξεκινησαμε και μας τα βγαζεις ενα-ενα τα φασούλια..!! ;)

Οι θυριδες "μεγαλωσαν" απο μετατόπιση της θεσης τους μόνο ή επαιξε και καμια λιμα/σβουρακι..??

protzos
24/01/2019, 12:49
Όχι ήταν αρκετά τα χιλιοστά για να μπει λεπτοτερή φλαντζα.Γενικά είναι μια πατέντα που την κάνουν στα kmx και το μηχανάκι έγινε πιο δυνατό από πριν.

protzos
24/01/2019, 12:51
Απο ενα καρμπυρατερ (υπερδιαστασιολογημενο) ξεκινησαμε και μας τα βγαζεις ενα-ενα τα φασούλια..!! ;)

Οι θυριδες "μεγαλωσαν" απο μετατόπιση της θεσης τους μόνο ή επαιξε και καμια λιμα/σβουρακι..??
Ναι μόνο από μετατόπιση μεγάλωσαν