PDA

View Full Version : On/Off μέχρι 650cc



looneygeorge
06/01/2019, 01:48
Εχω καμιά 2ετία που έδωσα το πρώτο μου μηχανάκι, μια Virago 250cc. Ναι ξέρω, αλλά ήθελα τσοπεράκι τι να κάνουμε.:smokin:
Τώρα λοιπόν που ωρίμασα αποφάσισα να πάω σε On/Off. Θα είναι η πρώτη μου μεγάλη μηχανή, το μοναδικό μου μεταφορικό, αλλά ταυτόχρονα θα πρέπει και να το "αντεχω" οικονομικά, οπότε θεωρώ οτι τα 650cc είναι το άνω όριο μου. Τα χρήματα ωχριούν, ευτυχώς όμως έχω άπλετο χρόνο και υπομονή! Ένα άλλο ζήτημα είναι το ύψος. Δεν είμαι κανένας τεράστιος, 1.85 είμαι, όμως θέλω να είναι ψηλό. To Pegasus ας πούμε το παλιό μου φαίνεται λίγο χαμηλή η θέση του και κάπως μου κάνει περίεργο οπτικά που είναι τόσο διπλωμένα τα γόνατα.
Οι λύσεις που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής είναι 3:
- < 1000€. Kle 500 παλιό (2004 και πίσω). Το βρίσκω και το αγοράζω άμεσα αφού κυκλοφορούν πολλά και φθηνά, αλλά δεν ξέρεις τι έχει τραβήξει.
- 1800-2500€. Να ζοριστώ να ανέβω λίγο και να πάω σε KLE500 όσο πιο καινούργιο γίνεται (είτε το τελευταίο, είτε το προηγούμενο με τα ανάγλυφα γράμματα), στο Pegasus Trail που όμως σπανίζει απίστευτα και δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά είναι ψηλό ή όχι, ή στην πάντα έμπιστη Transalp 650 (2006-2008). Σε αυτή την κατηγορία το ξέρω οτι θα ακούσω για V-Strom. Εκτός αν έχει ABS που θα το σεβαστώ και θα το σκεφτώ σοβαρά, απλά δεν με τραβάει πολύ και θεωρώ οτι η μηχανή πρέπει να είναι σαν τη γυναίκα, πρέπει να την ερωτεύεσαι κάθε φορά που την κοιτάς.
- Η τρίτη λύση είναι ίσως η πιο ξέμπαρκη, αλλά θα την πω να ακούσω γνώμες: περιμένω (σημαντικά περισσότερο) να μαζευτούν τα χρήματα και πάω σε καινούργιο Royal Enfield Himalayan. Ξέρω οτι μόλις έπεσαν τα σαγόνια μερικών αλλά προς υπεράσπιση μου : ειναι καινούργιο άρα δεν φοβάσαι το παρελθόν του, είναι οικονομικό (410cc), είναι όμορφο (προσωπική άποψη) και συν τοις άλλοις έχει όλα τα υποχρεωτικά ενός καινούργιου (πχ ABS) σε μια πολύ μαζεμένη τιμή (5300€). Μην αρχίσετε να λέτε να πάρω κάτι σε αυτά τα λεφτά "πολυ καλύτερο και δοκιμασμένο", όμως μεταχειρισμένο. Σε αυτόν τον (εξουθενωτικό) κόπο να μαζευτούν αυτά τα χρήματα θα μπω μόνο για καινούργιο.

Γιααα πειτε γνώμες (και μην βαράτε παιδιά, είμαι σχετικά νέος στο άθλημα).

p@nos
06/01/2019, 02:24
F650 bmw, suzuki freewing, xt660, οι επιλογες πολλες....καλο ειναι ομως να σκεφτεις αν θες 1κ η 2κ κινητηρα

looneygeorge
06/01/2019, 02:57
Λόγω απειρίας, δεν έχω απάντηση σε αυτό. Δεν μπορώ να νιώσω την διαφορά δηλαδή, ενω ξέρω πάνω κάτω τι σημαίνει.
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι θα κινείται κυρίως εντός πόλης και αν θα πάει κανένα ταξίδι θα το κάνει με σύνεση. Δεν ήμουν ποτέ γκαζιάρης και δεν το κόβω να γίνομαι. Θέλω όμως να έχει την δύναμη να με πάει φορτωμένο καμιά μονοήμερη ενώ είμαι και άνετος με 100-130.

Σε αυτές που είπες (για να αρχίσω να δημιουργώ εικόνα) οι αντιδράσεις μου ειναι οι εξής:
- F 650 το έχω σκεφτεί και μ'αρέσει το στυλ, αλλά ΟΛΟΙ μου λένε οτι άμα μου πάθει κάτι την πληρώνω καινούργια. Και έρχομαι και λέω, σε μηχανή 15ετίας ειναι δυνατόν να μην πάθει κάτι?
- Freewind δεν μου αρέσει και έχω γενικά την εντύπωση οτι βγάζει θέματα. μεταξύ αυτής και KLE δλδ πάω με τα χίλια προς KLE απο άποψη στυλ. Τώρα αν αυτό με τα προβλήματα είναι μύθος... Γι΄αυτό ήρθα εδώ να μου τα πείτε οι παλιοί!
- ΧT660 ενώ μου αρέσει, πρώτον δεν ειναι τόσο ON/OFF όσο motard (πχ ανεμοθώρακες, σέλα, χώροι κλπ) και δεύτερον την φοβάμαι επειδή το παρελθόν της είναι πιο πιθανό να είναι... μελανό. Αν σε μια μεταχειρισμένη έχεις μια πιθανότητα να της έχει αλλάξει τα φώτα ο προηγούμενος, στο XT660 έχεις δέκα. Κατά τα άλλα όμοιο είναι με το Aprilia Pegasus Trail, μοτέρ πχ έχουν το ίδιο.

TsoliasGR
06/01/2019, 04:23
Κοιτα τα μονοκύλινδρα είναι πιο οικονομικά μεν αλλά με περισσότερους κραδασμούς.
Τα δικύλινδρα είναι λίγο πιο πάνω στην κατανάλωση/συντήρηση με πολύ λιγότερους κραδασμούς.
Αν ήμουν εσύ...θα πήγαινα αβλεπί σε F650GS ή ΤΑ 650.Γιατί δεν βγάζουν κάτι.ΑΝ έχεις καλό μάστορα.Kοίτα και κάτι σε bandit 650s αν σου κάνει το κλικ.

looneygeorge
06/01/2019, 06:07
Το Pegaso Trail δεν βλέπω να το σχολιάζετε πολύ και είναι αδυναμία μου. Καλός κινητήρας, πιο μοντέρνο όλο μαζί, νεώτερο... Μόνο αυτό που είπα δεν ξέρω, από ύψος πως ειναι.
Δεύτερη αγάπη είναι και τα Transalp βέβαια με το μεταλλικό γράμμα.

doctoras
06/01/2019, 08:16
για αγορά καινούργιου στα λεφτά που θέτει το himalaya, υπάρχει το vstrom250(5300) αλλά και το versys300(με μια προσφορά που τρέχει στα 5500).

για μεταχειρισμένο απο την βάση του car.gr κατά την άποψη μου να πάρεις μηχανάκι προσεγμένο που δεν θα ζητήσει άμεσα οι τιμές οριοθετούνται σε:
kle500 02-05 περίπου 2000
xf650 02-04 περίπου 1800
xlv650 05-07 περίπου 2800
aprilia pegaso strada - trail 2500
vstrom 650 05-07 περίπου 3000 (08-10 περιπου 4000)

για το trail μη φοβηθείς φοράει το ίδιο μοτερ μιναρέλι τα θέματα που βγάζει είναι συγκεκριμένα και αντιμετωπίσιμα (η κοινότητα απρίλια μπαικερς θα σου δώσει τις απαιτούμενες πληροφορίες).

όλα καλά αρκεί να είναι προσεγμένα υπάρχουν όλα έχουν πουλήσει και κυκλοφορήσει έξω εγω αυτό που προτείνω είναι να βρεις αυτό που είναι στην καλύτερη δυνατή εργοστασιακή κατάσταση με ενημερωμένο βιβλιαράκι σερβις καλυτερα απο ιδιώτη και όχι απο έμπορο(ειδικά εάν είναι αμφιβόλου εμπιστοσύνης) και εάν υπάρχει δυνατότητα να ξέρεις το πλήρες ιστορικό(δηλαδή να είναι το πολύ πρώτο-δεύτερο χέρι).
και επίσης να βρεις έναν έμπιστο και ικανό μηχανικό που όταν εγκρίνεις την αγορά να το τσεκάρει για "κρυφές" επισκευές επιδιορθώσεις εάν υπάρχουν.

karellen
06/01/2019, 09:42
[QUOTE=looneygeorge;29
- ΧT660 ενώ μου αρέσει, πρώτον δεν ειναι τόσο ON/OFF όσο motard (πχ ανεμοθώρακες, σέλα, χώροι κλπ) και δεύτερον την φοβάμαι επειδή το παρελθόν της είναι πιο πιθανό να είναι... μελανό. Αν σε μια μεταχειρισμένη έχεις μια πιθανότητα να της έχει αλλάξει τα φώτα ο προηγούμενος, στο XT660 έχεις δέκα. Κατά τα άλλα όμοιο είναι με το Aprilia Pegasus Trail, μοτέρ πχ έχουν το ίδιο.[/QUOTE]


Θα ψάξεις τότε για XT660R.Πιο ον-οφ πιο φτηνό και πιθανότατα λιγότερο σκισμένο.Κυκλοφορουν πολλά τίμια έξω,οι καγκουρες προτιμούν το Χ άλλωστε.

AUFGEBRACHT
06/01/2019, 09:50
F 650 το έχω σκεφτεί και μ'αρέσει το στυλ, αλλά ΟΛΟΙ μου λένε οτι άμα μου πάθει κάτι την πληρώνω καινούργια. Και έρχομαι και λέω, σε μηχανή 15ετίας ειναι δυνατόν να μην πάθει κάτι?

ΟΛΟΙ που στο λένε έχουν άγνοια, άσε που από τους ΟΛΟΥΣ, το 99,9% δεν έχει προσωπική άποψη, αλλά τους το έχει πει ο μπατζανάκης του περιπτερά απέναντι από το σπίτι ενός τρίτου ξάδερφου, του ο οποίου η κουνιάδα είχε μια αδερφή που τα είχε με ένα παιδί που ο αδερφός του είχε ένα κολλητό από το στρατό που δούλευε σε οδική βοήθεια και του είχε πει ότι τα F650 χαλάνε. I hope you get the point... ;)

Προς επίρρωση των ανωτέρω: Προχτές στη δουλειά συζήταγα με συνάδελφο που είναι προς αναζήτηση μεταχειρισμένου κουτιού, αν και κάνει πολλά χιλιόμετρα ετησίως και προσανατολιζόταν προς ντιζελοκίνητο, ανέκρουσε πρύμναν και πάει προς βενζίνη μεριά, γτ όλοι του είπαν ότι τα ντίζελ χαλάνε κι ότι το πρωί πρέπει να τα ζεσταίνεις 15-20 λεπτά κι αν δεν το κάνεις, παίρνεις τον κινητήρα στο χέρι. Όπως καταλαβαίνεις, όσοι του το είπαν, την τελευταία φορά που έτυχε να δουν από κοντά αυτοκίνητο ντίζελ ήταν όταν έφερε ο ξάδερφος από τη Δυτική Γερμανία τη Μερσέντα… Αυτό όμως δεν τους εμπόδιζε να έχουν γνώμη και να επηρεάζουν κόσμο, παρ΄ότι οι ίδιοι έχουν εγκληματική άγνοια...

νεοσσός
06/01/2019, 10:11
Το Badit 650S που αναφέρθηκε, είναι αξιόπιστο, αλλά ως τετρακύλινδρο έχει ακριβή συντήρηση και υψηλή κατανάλωση. Για το BMW F650 δεν έχω ακούσει παράπονα από θέμα αξιοπιστίας, αλλά για υψηλό κόστος συντήρησης.

Μπορείς να βρεις στα χρήματα που διαθέτεις Yamaha XT 600 ή 660 με χωμάτινα ελαστικά, σε καλή κατάσταση.

AUFGEBRACHT
06/01/2019, 10:23
Για το BMW F650 δεν έχω ακούσει παράπονα από θέμα αξιοπιστίας, αλλά για υψηλό κόστος συντήρησης.


Το έχεις ακούσει από κατόχους ή απλά το έχεις ακούσει;

ggs
06/01/2019, 10:23
Με σειρά κόστους :

Yamaha XT660Z tenere
Yamaha XT660R
Kawasaki KLR 650

Ον οφφ πραγματικά, αλεξίσφαιρα, οικονομικά σε συντήρηση, με πολλές δυνατότητες από παπί μέσα στην πόλη, ταξίδι, μέχρι σοβαρό χώμα..

Αν είναι να φτάσεις 5000+ για να πάρεις ιμαλαιαν, με πολύ λιγότερα βρες ένα xt660tenere σε καλή κατάσταση και θα έχεις πολύ καλύτερη και ικανοτερη μηχανή.

402589

νεοσσός
06/01/2019, 10:30
Το έχεις ακούσει από κατόχους ή απλά το έχεις ακούσει;
Από τρίτους (το μπατζανάκη του περιπτερά που έλεγες).

AUFGEBRACHT
06/01/2019, 10:31
Από τρίτους (το μπατζανάκη του περιπτερά που έλεγες).

Δεν ισχύει λοιπόν.

lykourgi
06/01/2019, 10:58
Με σειρά κόστους :

Yamaha XT660Z tenere
Yamaha XT660R
Kawasaki KLR 650

Ον οφφ πραγματικά, αλεξίσφαιρα, οικονομικά σε συντήρηση, με πολλές δυνατότητες από παπί μέσα στην πόλη, ταξίδι, μέχρι σοβαρό χώμα..

Αν είναι να φτάσεις 5000+ για να πάρεις ιμαλαιαν, με πολύ λιγότερα βρες ένα xt660tenere σε καλή κατάσταση και θα έχεις πολύ καλύτερη και ικανοτερη μηχανή.

Συμφωνώ.
Θα πρόσθετα και το Suzuki DR650, σαν λίγο πιο Off. Νομίζω πως θα βρεθεί και πιο φθηνά.

doctoras
06/01/2019, 11:34
το ψεκαστό τενερι είναι πολύ καλή περίπτωση αλλά για ανθρώπους που έχουν δοκιμάσει και ξέρουν τι θέλουν να πάρουν. Δεν κάνει για όλους.
Αν αποφασίσεις είναι λίγα ανα ελλάδα 7-8 περιπτώσεις μέτρησα στο car αυτή την στγμή και θα παιζουν 4 με 5k αναλόγως κατάστασης και εξοπλισμό ταξιδιού.
Το μονο θεμα είναι οτι έχει αρκετά ψηλή σέλα λόγο μακριών αναρτήσεων και εάν δεν είναι ο αναβάτης έμπειρος απο ψηλά μηχανάκια και 180cm τουλάχιστο έχει ενα θέμα στην ευκολία ανέβασμα κατέβασμα

το xt660r είναι καλό μηχανάκι και βρίσκεται σε καλύτερη σε σχέση με το τύπου μοτάρντ, αλλά εδώ κάποια απο αυτά(04-07) έχουν ένα θέμα με την απόκριση στο γκάζι που είναι ενοχλητική τα τελευταία μοντέλα 08-11(Μαυρες ζάντες) το ομαλοποίησαν και είναι και σε πιο όμορφα χρώματα αλλά είναι λίγα και αυτά

looneygeorge
06/01/2019, 13:39
Ναι η αλήθεια είναι ότι κανένας που γνωρίζω δεν το είχε το BMW, απλώς κανα-δυο φίλοι είναι μηχανικοί και μου το έχουν πει σαν εμπειρία από την μεριά τους. Όχι απαραίτητα ότι βγάζουν προβλήματα συχνα, αλλά ότι γενικά είναι ακριβά σαν κόστος συντήρησης που είπατε και εσείς, αλλά αν βγάλουν πρόβλημα τότε... προβλημα. Έχω αρχίσει και το κοιτάω όμως εφόσον το προτείνετε με τόσο ζήλο.
Το Tenere είναι όνειρο θερινής νυκτός. Μακάρι να το έφτανα, άλλα πολλά τα λεφτά. Είναι όμως ιδανικό για αυτό που ψάχνω και αν όντως δεν αποφασίσω να πάρω κάτι σύντομα θα το έχω κατά νου στις αναζητήσεις.
Το XT το κοιτάω και το R εφόσον θεωρείτε ότι αποτελεί λύση, όμως δεν θα έχω θέμα σε ταξίδι με ανέμους κλπ εφόσον έχει μικρές προστασίες? Δεν έχω δει πχ XT με ανεμοθωρακα ψηλό έστω και custom όπως βάζουν στο Kle ας πούμε ποτέ μου.

ggs
06/01/2019, 13:52
Ναι η αλήθεια είναι ότι κανένας που γνωρίζω δεν το είχε το BMW, απλώς κανα-δυο φίλοι είναι μηχανικοί και μου το έχουν πει σαν εμπειρία από την μεριά τους. Όχι απαραίτητα ότι βγάζουν προβλήματα συχνα, αλλά ότι γενικά είναι ακριβά σαν κόστος συντήρησης που είπατε και εσείς, αλλά αν βγάλουν πρόβλημα τότε... προβλημα. Έχω αρχίσει και το κοιτάω όμως εφόσον το προτείνετε με τόσο ζήλο.
Το Tenere είναι όνειρο θερινής νυκτός. Μακάρι να το έφτανα, άλλα πολλά τα λεφτά. Είναι όμως ιδανικό για αυτό που ψάχνω και αν όντως δεν αποφασίσω να πάρω κάτι σύντομα θα το έχω κατά νου στις αναζητήσεις.
Το XT το κοιτάω και το R εφόσον θεωρείτε ότι αποτελεί λύση, όμως δεν θα έχω θέμα σε ταξίδι με ανέμους κλπ εφόσον έχει μικρές προστασίες? Δεν έχω δει πχ XT με ανεμοθωρακα ψηλό έστω και custom όπως βάζουν στο Kle ας πούμε ποτέ μου.

Υπάρχουν ψηλές ζελατίνες και για το xt660r..
402591

Τα είχα και τα δύο(xt660r-z).

Ή μεγαλύτερη διαφορά τους είναι η μεγάλη αυτονομία του Ζ λόγω μεγάλου ντεπόζιτου και, παρόλο που έχουν το ίδιο μοτέρ, έχει καλύτερη λειτουργία στο Ζ.
Κατά τα αλλά, το R είναι πιο ελαφρύ και το κάνει καλύτερο σε πόλη, χώμα.

Kepler Fun
06/01/2019, 14:20
Να προσέξεις ιδιαίτερα την θέση οδήγησης καθώς και την ευκολία χειρισμού, πολύ σημαντικό γεγονός όταν δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία.
Από τα μηχανάκια που ανέφερες το πιό ευκολοδήγητο και άνετο είναι το BMW. Τα Service δεν είναι απαγορευτικά και στην αγορά θα βρεις σχετικά έυκολα καλό μηχανάκι.
Το αμέσως επόμενο κατά την γνώμη μου σε ευχρηστία είναι το Aprilia το οποίο σαν στήσιμο είναι κατά πολύ καλύτερο από το 660R αλλά δυσεύρετο σε καλή κατάσταση.
Το Tenere είναι πολύ ψηλό και με γεμάτο το μεγάλο ρεζερβουάρ δεν θα σε βολέψει καθόλου στην αρχή ειδικά μέσα στην Αθήνα.
Σε παλαιότερα μοντέλα όπως KLE κλπ. θα σου έλεγα να μην κοιτάξεις καθόλου εφόσον τα οιοκονμικά το επιτρέπουν.

DRAKONET
06/01/2019, 15:38
Οτι και να αποφασισεις....επειδη λες για το θεμα χρηματων...
το οποιο ειναι και το πιο σεβαστο και παιζει πρωτιστο ρολο στην αποφαση σου.
Οπου καταληξεις εαν ειναι απο καταστημα να θυμασε οτι παιζει και το θεμα των δοσεων...
δεν ξερω ποσο συμφωνος εισαι σε κατι τετοιο.....
αλλα σιγουρα σου μεγαλωνει το ευρος των επιλογων..καθως μπορεις σε βαθος χρονου να καλυψεις την χρηματικη διαφορα
που εχει κατι που θελεις πολυ μεν...αλλα εχει πιο ακριβα !

AUFGEBRACHT
06/01/2019, 15:41
Ναι η αλήθεια είναι ότι κανένας που γνωρίζω δεν το είχε το BMW, απλώς κανα-δυο φίλοι είναι μηχανικοί και μου το έχουν πει σαν εμπειρία από την μεριά τους. Όχι απαραίτητα ότι βγάζουν προβλήματα συχνα, αλλά ότι γενικά είναι ακριβά σαν κόστος συντήρησης που είπατε και εσείς

Εμείς είπαμε το αντίθετο, ΔΕΝ είναι ακριβά σαν κόστος συντήρησης, myth busted!

AUFGEBRACHT
06/01/2019, 15:43
Το Tenere είναι όνειρο θερινής νυκτός. Μακάρι να το έφτανα, άλλα πολλά τα λεφτά. Είναι όμως ιδανικό για αυτό που ψάχνω και αν όντως δεν αποφασίσω να πάρω κάτι σύντομα θα το έχω κατά νου στις αναζητήσεις.

Αφού το Tenere είναι το όνειρο θερινής νυκτός, άσε τις άμεσες αναζητήσεις, μην πάρεις κάτι "εν θερμώ", μάζεψε παραπάνω φράγκα και κάνε το όνειρο πραγματικότητα...

looneygeorge
07/01/2019, 03:01
Για τις δόσεις, λόγω του ότι είμαι freelancer και το εισόδημα μου είναι διαφορετικό από μηνα σε μήνα, δεν νιώθω αρκετα σίγουρος ακόμη ώστε να το κάνω, έστω και για λίγες.
Τώρα όσον αφορά το να περιμένω... Δύσκολο. Όπως είπα θα είναι το μοναδικό μου όχημα και αυτή τη στιγμή ήδη η εργασία μου δυσκολεύεται λόγω δυσκινησίας εντός και εκτός πόλης.
Το Kle είναι μέχρι στιγμής το πιο πιθανό σενάριο λόγω χρημάτων και ύψους, αλλά έχω αρχίσει και κοιτάω με άλλο μάτι και το 650GS. Αν κάποιος έχει καμία συγκεκριμένη πληροφορία πάνω σε αυτά τα δύο συγκεκριμένα (τι να προσέξω, ποιες χρονολογίες να προτιμήσω κλπ) θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!

p@nos
07/01/2019, 03:48
Φιλε ασε το κλε... Ειχε καποια θεματακια και επισης αν θυμαμαι καλα ειχε και σχετικα υψηλη καταναλωση...

Κοιτα το χτ, πολυ τιμιο μηχανακι και με μια ζελατινουλα κανεις και στον αυτοκινητοδρομο δουλεια... Το bmw ειναι επισης πολυ καλη επιλογη και το μονο του μειονέκτημά ειναι πως ειναι κοντο. Δεν και τον καινουριο πηγασο μετα απο το 2004 ποτε πηρε την αναβαθμιση. Ειναι αδερφακι του χτ με καλυτερα περιφεριακα

giannis113
07/01/2019, 08:39
Nx650 το έχω δύο μήνες και δεν έχω σταματήσει τις βόλτες. Με λάστιχα 70-30 πηγαίνω παντού. Και τιμές κοντά στο χιλιάρικο άντε με γεια.

giannis113
07/01/2019, 08:42
402600

AUFGEBRACHT
07/01/2019, 08:49
Για τις δόσεις, λόγω του ότι είμαι freelancer και το εισόδημα μου είναι διαφορετικό από μηνα σε μήνα, δεν νιώθω αρκετα σίγουρος ακόμη ώστε να το κάνω, έστω και για λίγες.
Τώρα όσον αφορά το να περιμένω... Δύσκολο. Όπως είπα θα είναι το μοναδικό μου όχημα και αυτή τη στιγμή ήδη η εργασία μου δυσκολεύεται λόγω δυσκινησίας εντός και εκτός πόλης.
Το Kle είναι μέχρι στιγμής το πιο πιθανό σενάριο λόγω χρημάτων και ύψους, αλλά έχω αρχίσει και κοιτάω με άλλο μάτι και το 650GS. Αν κάποιος έχει καμία συγκεκριμένη πληροφορία πάνω σε αυτά τα δύο συγκεκριμένα (τι να προσέξω, ποιες χρονολογίες να προτιμήσω κλπ) θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα!

Είχα γράψει κάποτε ένα review για το GS, ρίξε μια ματιά, μπορεί να σου λύσει κάποιες απορίες... https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132989&highlight=LONG+TERM
Πολύ περιεκτικά και στα γρήγορα, προτίμησε μοντέλα από 2004 και μετά, είναι το δίμπουζο μοντέλο, καλύτερη κατανάλωση, πιο όμορφο σε σχέση με τα πρώτα μοντέλα (καθαρά υποκειμενικό), λυμένες κάποιες παιδικές αρρώστιες του αρχικού μοντέλου. 'Ο,τι άλλο θες, εδώ είμαστε.

Andreasnemea
07/01/2019, 22:27
Αν πας στο GS650 θα κοιτας για το διμπουζο μετα το 2004 μοντελο παιδικες ασθενιες του προηγουμενου μοντελου εχουν διορθωθει.
θα το ξεχωρισεις απο το καπακι του μοτερ δεξια που θα λεει επανω TWIN SPARK εχει 2 μπουζι σε καθε κυλινδρο και γενικα ειναι βελτιωμενο σε σχεση με το παλιο σε σημεια οπως η τρομπα νερου που ειχε παθογενεια το παλιοτερο μοντελο και καθε 25.000 περιπου ηθελε σερβις.
Το kle ειχε προβληματα με τα πηνια και το βολαν και το δοαφραγμα στην εξατμηση σαν θεματα.
Παντος να ξερεις οτι το bmw ειναι το ποιο οικονομικο σε καυσιμα απο ολα οσα ειπες δεν καιει τιποτα

Στο bmw θα δεις αν εχει επισκευαστη η τρομπα νερου η αν εχει υγρασια στο λαδι η διαροη απο εκει νερο υγρασια κτλ...
Στο kle τα πηνια και το βολαν και αν τριζει η εξατμιση του αν τα εχουν αλλαξει δηλ κανεμε μαγο να σε κανω θεο.Ασε που με το kle να τα ξεχασεις τα μπαλακια σου αν πας καμια μακρινη βολτα εισαι καβαλα στο τεποζιτο με τα μπαλακια σου για στηριγμα ☺

Οι επισκευες εχουν κανα 150 αρι και στα 2 και για τις 2 ζημιες περιπου οποτε...
Το κλε ειναι ψηλο το bmw ποιο χαμηλο δεν ειναι τυχαιο που το bmw το παιρνουν σχεδον ολες οι γυναικες που θελουν μηχανη λογο υψους και το pegaso strada επισης το ιδιο σαν το παλιο που εχεις δοκιμασει!

Το θεμα ειναι ποσο μαρουλι θα βαλεις...
Παντος απο καταναλωση μετα το virago 250 που ειναι τεεεεερας οικονομιας το μονο που δεν θα σου κακοφανει απο αυτα στο θεμα βενζινας ειναι το bmw απο εμενα παρε το bmw με κλειστα τα ματια