PDA

View Full Version : Βοήθεια για μετάφραση αγγλικής ορολογίας περί αναρτήσεων.



S705
07/01/2019, 08:28
Διαβάζοντας το εγχειρίδιο της hyperpro έχω κάποιες δυσκόλευες όχι τόσο στην καθαρή μετάφραση αλλά περισσότερο στην κατανόηση του γραφόμενου.
Οι γνωρίζοντες ας δώσουν τα φώτα τους να ξεστραβωθούμε και εμείς
Ξεκινώ λοιπόν με το παρακάτω και βλέπουμε για συνεχεία

The front sits low and the bike tends to oversteer (drives towards the inside) in long fast corners and it sits up in slow corners.

karellen
07/01/2019, 08:36
Να τολμήσω:
Το μπροστινό (σύστημα) χαμηλώνει και η μοτοσυκλέτα τείνει σε υπερστροφή-υπερστρέφει κοινώς (κατευθύνεται προς το εσωτερικό της στροφής) σε παρατεταμένες γρήγορες στροφές ενώ σηκωνεται στις αργές.

o teos
07/01/2019, 08:38
Διαβάζοντας το εγχειρίδιο της hyperpro έχω κάποιες δυσκόλευες όχι τόσο στην καθαρή μετάφραση αλλά περισσότερο στην κατανόηση του γραφόμενου.
Οι γνωρίζοντες ας δώσουν τα φώτα τους να ξεστραβωθούμε και εμείς
Ξεκινώ λοιπόν με το παρακάτω και βλέπουμε για συνεχεία

The front sits low and the bike tends to oversteer (drives towards the inside) in long fast corners and it sits up in slow corners.

To μπροστα καθεται χαμηλα(προφανως εννοει μεσα σε στροφη υπο κλιση αρα εχεις θεμα ειτε με το σαγκ-εχεις πολυ- ειτε με την επαναφορά-δε το φερνει εκει που πρεπει μετα τα φρενα και την κλιση που εχεις παρει- με αποτελεσμα η ροδα να να κοιταει λοξα στο μεσα κομματι της στροφης σε ανοιχτες καμπες με αποτελεσμα να διαταράσσει την ισορροπία και να στριβει περισσοτερο απο οσο χρειαζεται και σε κλειστες καμπες να σηκώνεται και να ανοιγει η τροχια σου..

karellen
07/01/2019, 08:40
:winka:

S705
07/01/2019, 08:48
To μπροστα καθεται χαμηλα(προφανως εννοει μεσα σε στροφη υπο κλιση αρα εχεις θεμα ειτε με το σαγκ-εχεις πολυ- ειτε με την επαναφορά-δε το φερνει εκει που πρεπει μετα τα φρενα και την κλιση που εχεις παρει- με αποτελεσμα η ροδα να να κοιταει λοξα στο μεσα κομματι της στροφης σε ανοιχτες καμπες με αποτελεσμα να διαταράσσει την ισορροπία και να στριβει περισσοτερο απο οσο χρειαζεται και σε κλειστες καμπες να σηκώνεται και να ανοιγει η τροχια σου..


σωστός, είναι από το κεφαλαίο ADVANCED DAMPING SETUP FRONT , Too much rebound damping.
δεν ήμουν σίγουρος για το κλείνει - ανοίγει τροχιά .

karellen και εσύ σωστός.....

ευχαριστώ και πιθανόν έπονται και άλλα...