PDA

View Full Version : Εβαλε τη βενζίνα του κι έγινε λούης



νεοσσός
09/01/2019, 10:22
Σε ειδα κ@λοπαιδι με το μαυρο TDM κ το λευκο κρανος να μπαινεις στο βενζιναδικο, να μου λες 25 ευρω 100αρα κ οταν τελειωνω να ζητας να σου βαλω λιγο αερα στα λαστιχα κ οταν γυρναω να τον παρω να βαζεις μπροστα κ να εμφανίζεσαι! Δεν θα σου πω τα κλασσικα..στους γιατρους να τα φας κλπ αλλα οτι ειμαι απο τις 5:30 το πρωι μεσα στο κωλοκρυο για να μου φας εσυ το μεροκαματο! Δεν πειραζει ελπιζω να σε πετυχω καπου, εσενα ή το μηχανακι!
Πινακίδα είχε το μηχανάκι; Κάμερες ασφαλείας το βενζινάδικο; Δε νομίζω ότι υπήρχε λάθος από εσένα στην εξυπηρέτηση για να επωμιστείς εσύ τα έξοδα. Το αφεντικό δε διατίθεται να καλύψει την κλεψιά του τύπου; Δεν είναι δική σου αμέλεια.

Panos76
09/01/2019, 10:29
Το αφεντικό δε διατίθεται να καλύψει την κλεψιά του τύπου; Δεν είναι δική σου αμέλεια.

Όταν δούλευα πιτσιρικάς ένα φεγγάρι σε καφετέρια, μια ομάδα από μαθητές/τριες ήπιαν χυμούς, καφέδες, μπύρες και επειδή υπήρχε απόσταση μεταξύ πλατείας - μαγαζιού, με την πρώτη ευκαιρία, εξαφανίστηκαν όλοι. 30 ευρώ λογαριασμός (μόλις είχε πρωτο μπει το ευρώ) τα έφαγα όλα στη καρκάλα.

Καλά παιδιά όλα τους, από σπίτι.

νεοσσός
09/01/2019, 10:48
Εκμετάλλευση του αφεντικού σου, δυστυχώς. Στις καφετέριες συνηθίζεται να πληρώνει ο κόσμος, λίγο πριν φύγει. Αν ζητάς τα χρήματα με το που πηγαίνεις το κάθε ποτό, σε μερικούς κακοφαίνεται. Αυτό είναι πολιτική του καταστήματος, το οποίο φυσικά παίρνει το ρίσκο να φύγει ο κόσμος χωρίς να πληρώσει. Φυσικά σε καταλαβαίνω, αλλά δεν παύω να το θεωρώ πρώτα αλητεία από τα παιδιά και δευτερευόντως εκμετάλλευση από το αφεντικό σου. Εσύ έχεις μηδενικό μερίδιο ευθύνης, αν έγιναν όπως τα είπες.

Ως προς το βενζινάδικο, υπάρχει διαδικαστικό πρωτόκολλο. Πρώτα βγαίνει το ακροφύσιο της αντλίας από το τεπόζιτο, τοποθετείται στη βάση της αντλίας, κατόπιν εκδίδεται η απόδειξη και πληρώνει ο πελάτης. Ο λόγος πίσω από αυτό είναι ότι πολλοί βιαστικοί ή αφηρημένοι οδηγοί, με το που πληρώνουν βάζουν μπροστά και φεύγουν, παίρνοντας μαζί τους το ακροφύσιο με το σωλήνα. Οπότε κι εκεί αφήνεται αναγκαστικά περιθώριο να το σκάσει ο πελάτης, έχοντας πάρει τα καύσιμα. Το γεγονός ότι πήγε ο βενζινάς 10 μέτρα πιο δίπλα να πάρει τη συσκευή του αέρα, δεν αλλάζει κάτι. Απαράδεκτο το αφεντικό.

Andreasnemea
09/01/2019, 12:16
Δυστηχως επειδη εργαζομουν και εγω σε βενζιναδικο ο καθενας ειναι υπευθυνος για την βαρδια του και οτι κανει προκοπη του αν του φυγει ενας πελατης δυστυχως επωμιζεται και το χρεος ο ιδιος ο υπαλληλος σου λεει ας προσεχες περισοτερο τι να σου κανω εγω και παει καπως ετσι...
Εγω θα πω οτι ο εργοδοτης η ο καθε εργοδοτης δεν μπορει να ξερει αν του εφυγε ο πελατης απο δικη του αιτια η οχι και καθε φορα που συμβαινει κατι τετοιο να πληρωνει τα σπασμενα ο ιδιος ο εργοδοτης
Ουτε να ειναι στο πρατηριο ολη μερα για να εχει εικονα καλη για τον καθε υπαλληλο ανα πασα στιγμη...
Η shell γιαυτο κατεβαζει τους αναβατες απο την μηχανη αλλιως δεν βαζει βενζινα ο υπαλληλος και τσαντιζοντε μερικοι αναβατες υπαρχει πρωτοκολλο

o_gavros
09/01/2019, 12:22
Η σελλ δεν κατεβάζει για αυτο τους αναβάτες πρωτον.
Δευτερον, τα βενζινάδικα σημερα εινια γεμάτα κάμερες.
τι να κάθεται ο εργοδότης όλη μέρα στο πρατηριο μας λες; μαύρισε η ψυχή μου με το δόλιο πρατηριούχο.
Μπινιά είναι να χρεώσει τον υπάλληλο επειδή βρέθηκε ένας πατσαβούρης και εφυγε χωρίς να πληρωσει.

OldMan
09/01/2019, 12:35
Εχω την εντυπωση πως οσοι διαχειριζονται μετρητα ΠΡΕΠΕΙ να παιρνουν επιδομα "ταμειου"...
(λεω εγω τωρα..)

psomaras
09/01/2019, 13:53
Εχω την εντυπωση πως οσοι διαχειριζονται μετρητα ΠΡΕΠΕΙ να παιρνουν επιδομα "ταμειου"...
(λεω εγω τωρα..)

το έκοψαν όταν ήρθε η ανάπτυξη!

MG-KTiNoS
09/01/2019, 13:59
Πινακίδα είχε το μηχανάκι; Κάμερες ασφαλείας το βενζινάδικο; Δε νομίζω ότι υπήρχε λάθος από εσένα στην εξυπηρέτηση για να επωμιστείς εσύ τα έξοδα. Το αφεντικό δε διατίθεται να καλύψει την κλεψιά του τύπου; Δεν είναι δική σου αμέλεια.

:lol:

Andreasnemea
09/01/2019, 18:40
Η σελλ δεν κατεβάζει για αυτο τους αναβάτες πρωτον.
Δευτερον, τα βενζινάδικα σημερα εινια γεμάτα κάμερες.
τι να κάθεται ο εργοδότης όλη μέρα στο πρατηριο μας λες; μαύρισε η ψυχή μου με το δόλιο πρατηριούχο.
Μπινιά είναι να χρεώσει τον υπάλληλο επειδή βρέθηκε ένας πατσαβούρης και εφυγε χωρίς να πληρωσει.

Ναι η shell κατεβαζει τους αναβατες για λογους ασφαλειας αλλα ποια ειναι η πραγματικοτητα ομως(σε shell δουλευα)

Δεν ειναι μπινια να χρεωσει τον υπαλληλο φιλε μου!
Γιατι να πληρωσει ο πρατηριουχος?
Που ειναι η υπευθηνοτητα του υπαλληλου να παρει τα χρηματα του αφου εβαλε καυσιμο και μετα να εξυπηρετηση τον πελατη και για τα υπολοιπα?
Καταλαβαινω οτι ειναι ηθικο αυτο που λες να πληρωσει ο πρατηριουχος μια φορα ενα τετοιο περιστατικο αλλα το να πληρωνει καθε τετοιο περιστατικο που συμβαινει περνωντας εκατονταδες αυτοκινητα καθε ημερα δεν γινετε και αυτο.
Παντος βλεπω ποιο πολυ ασχολουμαστε με τον πρατηριουχο παρα με τον μοτοσυκλετιστη που εχει και την ευθυνη!

ggs
09/01/2019, 18:45
Ναι η shell κατεβαζει τους αναβατες για λογους ασφαλειας αλλα ποια ειναι η πραγματικοτητα ομως(σε shell δουλευα)

Δεν ειναι μπινια να χρεωσει τον υπαλληλο φιλε μου!
Γιατι να πληρωσει ο πρατηριουχος?
Που ειναι η υπευθηνοτητα του υπαλληλου να παρει τα χρηματα του αφου εβαλε καυσιμο και μετα να εξυπηρετηση τον πελατη και για τα υπολοιπα?
Καταλαβαινω οτι ειναι ηθικο αυτο που λες να πληρωσει ο πρατηριουχος μια φορα ενα τετοιο περιστατικο αλλα το να πληρωνει καθε τετοιο περιστατικο που συμβαινει περνωντας εκατονταδες αυτοκινητα καθε ημερα δεν γινετε και αυτο.
Παντος βλεπω ποιο πολυ ασχολουμαστε με τον πρατηριουχο παρα με τον μοτοσυκλετιστη που εχει και την ευθυνη!

Τι έπρεπε να κάνει ο υπάλληλος;

bulmont
09/01/2019, 18:49
Τι έπρεπε να κάνει ο υπάλληλος;

Na τρέξει να τον πιάσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ggs
09/01/2019, 18:50
Na τρέξει να τον πιάσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επειδή είχε Tdm? ... :lol:

o_gavros
09/01/2019, 18:54
Επειδή είχε Tdm? ... :lol:

ξεκάθαρα.
και 2 ματσουκιές μη σου πω.



Ναι η shell κατεβαζει τους αναβατες για λογους ασφαλειας αλλα ποια ειναι η πραγματικοτητα ομως(σε shell δουλευα)

Δεν ειναι μπινια να χρεωσει τον υπαλληλο φιλε μου!
Γιατι να πληρωσει ο πρατηριουχος?
Που ειναι η υπευθηνοτητα του υπαλληλου να παρει τα χρηματα του αφου εβαλε καυσιμο και μετα να εξυπηρετηση τον πελατη και για τα υπολοιπα?
Καταλαβαινω οτι ειναι ηθικο αυτο που λες να πληρωσει ο πρατηριουχος μια φορα ενα τετοιο περιστατικο αλλα το να πληρωνει καθε τετοιο περιστατικο που συμβαινει περνωντας εκατονταδες αυτοκινητα καθε ημερα δεν γινετε και αυτο.
Παντος βλεπω ποιο πολυ ασχολουμαστε με τον πρατηριουχο παρα με τον μοτοσυκλετιστη που εχει και την ευθυνη!

ρε φίλε τι λες;
με ποιο μοτοσικλετιστή να ασχοληθούμε;
Αυτόν που έκλεψε;
Και οι μπάτσοι τι θα κάνουν; κλέφτες θα γίνουν; ...oh wait

ggs
09/01/2019, 18:54
ξεκάθαρα.
και 2 ματσουκιές μη σου πω.

Μία για κάθε ρεμους..

o_gavros
09/01/2019, 18:57
εετσι

νεοσσός
09/01/2019, 19:01
Ναι η shell κατεβαζει τους αναβατες για λογους ασφαλειας αλλα ποια ειναι η πραγματικοτητα ομως(σε shell δουλευα)

Δεν ειναι μπινια να χρεωσει τον υπαλληλο φιλε μου!
Γιατι να πληρωσει ο πρατηριουχος?
Που ειναι η υπευθηνοτητα του υπαλληλου να παρει τα χρηματα του αφου εβαλε καυσιμο και μετα να εξυπηρετηση τον πελατη και για τα υπολοιπα?
Καταλαβαινω οτι ειναι ηθικο αυτο που λες να πληρωσει ο πρατηριουχος μια φορα ενα τετοιο περιστατικο αλλα το να πληρωνει καθε τετοιο περιστατικο που συμβαινει περνωντας εκατονταδες αυτοκινητα καθε ημερα δεν γινετε και αυτο.
Παντος βλεπω ποιο πολυ ασχολουμαστε με τον πρατηριουχο παρα με τον μοτοσυκλετιστη που εχει και την ευθυνη!
Προφανώς η μέγιστη ευθύνη ανήκει στον οδηγό της TDM, ο οποίος δεν πλήρωσε το ποσό που όφειλε. Μάλιστα έκανε και πονηριά, ώστε να μην εμπλακεί σε διένεξη με τον βενζινά. Αυτό είναι γεγονός. Χάθηκαν λοιπόν κάποια χρήματα. Αυτά τα χρήματα είναι της επιχείρησης, η οποία έχει κάποιες διαδικασίες είσπραξης. Αν ο πελάτης αρνηθεί να πληρώσει, ακόμα κι αν είναι μπροστά σου πεζός, με ύψος 1,10 m και αδύναμος, δεν έχεις δικαίωμα να τον αγγίξεις, ούτε να τον συλλάβεις, ούτε να αποτρέψεις τη διαφυγή του, ούτε να τον πεις κλέφτη και απατεώνα.

Τα χρήματα που απωλέσθηκαν πρέπει να βαρύνουν την εταιρεία. Αν η εταιρεία διαπιστώσει συστηματικές απάτες εις βάρος της, τότε μπορεί να αλλάξει τις διαδικασίες της και να ζητάει προπληρωμή του ποσού, πριν την παράδοση του καυσίμου ή της όποιας υπηρεσίας. Προς το παρόν η στατιστική ευνοεί τους απατεώνες, αφού τέτοια περιστατικά είναι σπάνια, οπότε οι διαδικασίες δεν έχουν αλλάξει.

ggs
09/01/2019, 19:11
Δύο κλοπές έγιναν...
Μία από τον Tdm και μια από τον πρατηριούχο

Bob_o_mastoras
09/01/2019, 20:45
Με τη λογικη καποιων, ευτυχως λιγων, αν γινοταν και ληστεια επρεπε ο εργαζομενος να επωμιστει και τα χρηματα που ληστευθηκαν!!! Ρε πατε καλα?? Ποσο εθελοδουλα θυματα ειστε ορισμενοι ανθρωποι?
Δηλαδη ο βενζινας ή ο σερβιτορος να κανει το μπραβο ή τον αστυνομο? Υπαρχει κατι τετοιο στη συμβαση εργασιας του? Προβλεπεται καπως απο το νομο οτι οφειλει και με ποιο τροπο να σταματησει ενδεχομενη κλοπη ή ληστεια απο τριτο στο χωρο εργασιας του? Πατε καθολου καλα? Ποσο χαμηλα θα πεσετε για τη δουλεια και για τα ψιχουλα και τα αποφαγια που σας πετανε για μισθους?
Βλεπω και το αλλο το νημα με τους ντελιβεραδες και πραγματικα εχω φρικαρει με τα μυαλα πολλων. Δεν μπορω να μην γραψω κατι.. Οχι οτι δεν τα ξερω αλλα οταν τα βλεπω ξανα και ξανα δεν σταματα ποτε να με σοκαρει.
Ρε μνημονια να τρωτε μεχρι να σβησει ο ηλιος που λεει και το meme ή μεχρι να αποκτησετε συνειδηση ταξικη και κοινωνικη και αυτοσεβασμο.
Αλλα δυστυχως τα τραβαμε και 'μεις τα δεινα μαζι σας που δεν φταιμε σε τιποτα αλλα το μεγαλυτερο δεινο ειναι να βλεπουμε ποσο εξαπλωμενη και βαθια ριζωμενη ειναι η απαθεια, η βλακεια και η εθελοδουλια σε αυτο τον κοσμο. "Χαος, καμια ελπιδα" που ελεγε καποτε ενα τραγουδι..
Ελεος πια!! Ελεος ρε!! Ελεος πραγματικα!! Ξεφτιλα!!!!

"Ειμαστε ολοι στο βουρκο ομως μερικοι απο εμας κοιταζουμε τα αστρα" Ο. Ουαϊλντ.

υ.γ. Αμα προσεβαλα καποιον πραγματικα δεν με ενδιαφερει ουτε στο ελαχιστο, πιο πολυ απο οσο προσβαλει ο ιδιος τον εαυτο του αποκλειεται να εφτασα. Καντε με ban, kick, block ή οτιδηποτε θελετε, δεν με ενδιαφερει καθολου, πραγματικα.

BLiTzER
09/01/2019, 22:49
Γεια σου, ρε Μπομπ, ΠΑΙΚΤΗ.

Φυσικά το όποιο ρίσκο πρέπει να το αναλαμβάνει ο εργοδότης, ο οποίος επωφελείται των κερδών. Δε γίνεται "τα κέρδη δικά μου, αλλά η χασούρα δική σου". Μου θύμισε ένα παλιό μου αφεντικό που, όταν μια χρονιά μειώθηκαν τα κέρδη, εν μέσω κρίσης, μας ανακοίνωσε ότι θα μας μειώσει τους μισθούς, λες και τόσα χρόνια που τα κέρδη βρίσκονταν στα ύψη παίρναμε αυξήσεις.

karateo
09/01/2019, 22:59
Αν ο υπάλληλος πάει για ύπνο και κλέψουν το μαγαζί ποιός φταίει?
έλεος ξεφτίλα ουυυ 666


(παραπάνω είμαι με τον υπάλληλο απλά δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο)

BLiTzER
09/01/2019, 23:12
Ο κλέφτης. Και πάλι ο εργοδότης πρέπει να επωμιστεί το κόστος. Και να απολύσει τον υπάλληλο. Σε καμία περίπτωση δε φταίει ο εργαζόμενος πάντως (εκτός αν ο ίδιος κλέψει). Μερικά πράγματα είναι άσπρο ή μαύρο.

daz
09/01/2019, 23:13
Εγω θα πω οτι ο εργοδοτης η ο καθε εργοδοτης δεν μπορει να ξερει αν του εφυγε ο πελατης απο δικη του αιτια η οχι και καθε φορα που συμβαινει κατι τετοιο να πληρωνει τα σπασμενα ο ιδιος ο εργοδοτης
Ουτε να ειναι στο πρατηριο ολη μερα για να εχει εικονα καλη για τον καθε υπαλληλο ανα πασα στιγμη...


Αν πιστεύει οτι είναι υπεύθυνος ο υπάλληλος, να τον διώξει και να βρει έναν πιο κατάλληλο!



Δεν ειναι μπινια να χρεωσει τον υπαλληλο φιλε μου!
Γιατι να πληρωσει ο πρατηριουχος?
Που ειναι η υπευθηνοτητα του υπαλληλου να παρει τα χρηματα του αφου εβαλε καυσιμο και μετα να εξυπηρετηση τον πελατη και για τα υπολοιπα?
Καταλαβαινω οτι ειναι ηθικο αυτο που λες να πληρωσει ο πρατηριουχος μια φορα ενα τετοιο περιστατικο αλλα το να πληρωνει καθε τετοιο περιστατικο που συμβαινει περνωντας εκατονταδες αυτοκινητα καθε ημερα δεν γινετε και αυτο.
Παντος βλεπω ποιο πολυ ασχολουμαστε με τον πρατηριουχο παρα με τον μοτοσυκλετιστη που εχει και την ευθυνη!

Ρε Αντρέα τι πάει να πει γιατι να πληρώσει ο πρατηριούχος? Δική του δεν ειναι η επιχείρηση? Ο υπάλληλος θα πληρώσει? Για να καταλάβεις πόσο λάθος είναι ο τρόπος που σκέφτεσαι, ακόμα και αν ο υπάλληλος δώσει λάθος ρέστα, τον πληρώνεις κανονικά και τον διώχνεις για κάποιον που ξέρει αριθμητική!


Καντε με ban, kick, block ή οτιδηποτε θελετε, δεν με ενδιαφερει καθολου, πραγματικα.


Kick δεν έχουμε ρε bob. :lol: Μια προειδοποίηση γιατί ξεπέρασες τα όρια είναι αρκετή για πρώτη φορά.
O καθένας με τις απόψεις του!

viper1
09/01/2019, 23:13
Σε λίγο που θα βάζουμε όλοι βενζίνη με πλαστικό χρήμα θα σταματήσουν αυτά τα φαινόμενα. Κάντε υπομονή . Άλλωστε η ΝΔ έρχεται. Ένας νέος κόσμος είναι μπροστά μας

daz
09/01/2019, 23:18
Αν ο υπάλληλος πάει για ύπνο και κλέψουν το μαγαζί ποιός φταίει?
έλεος ξεφτίλα ουυυ 666


(παραπάνω είμαι με τον υπάλληλο απλά δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο)

Ο υπάλληλος φταίει αλλά ο εργοδότης θα πληρώσει το κόστος.

Η ευθύνη του εργοδότη είναι να πάρει έναν σωστό υπάλληλο. Γιατί ότι μαλακία κάνει ο υπάλληλος την πληρώνει ο ίδιος.

Δλδ αν κλέψουν το μαγαζί επειδή ο υπάλληλος κοιμήθηκε τι θα κάνει ο εργοδότης? Θα τον βάλει να δουλεύει ένα χρόνο τσάμπα?

doctoras
09/01/2019, 23:46
Στην δυση (που την πλερωνουμε), πληρώνεις ειτε μετρητα στο ταμειο ειτε με καρτα (διπλα απο την αντλια) και κατοπιν ενεργοποιείται η αντλια για το ποσο που επέλεξες.

Bowleno
10/01/2019, 01:04
Δεν ξέρω αν ο Bob είναι @@@ μάστορας :lol:

Ξέρω όμως ότι είχε @@@ να τα πει χύμα και σωστά!


(και πούσαι ρε bob, μην χάνεσαι πάλι :beer: )

bulmont
10/01/2019, 05:53
Αν πιστεύει οτι είναι υπεύθυνος ο υπάλληλος, να τον διώξει και να βρει έναν πιο κατάλληλο!...


Ναι, αλλά ο πιό κατάλληλος θα θέλει και περισσότερα λεφτά-μεγαλύτερο μισθό......

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πιό έμπειρος-κατάλληλος-καταρτισμένος υπάλληλος, θα εισέπρατε πρώτα
τα χρήματα που κόστιζε η βενζίνη και μετά θα έλεγε στον ''πελάτη'' :

-περάστε κύριε και στον χώρο που ελέγχεται, η σωστή πίεση των ελαστικών για τα περαιτέρω.......


και βέβαια μόλις έκανε θέμα ο ιδιοκτήτης για το ποσό που διέφυγε-εκλάπη, θα του την έκοβε την πίτα
με την πρώτη......για του ποιανού είναι θέμα η ασφάλεια και η εύρυθμη λειτουργία του βενζινάδικου......

ggs
10/01/2019, 06:58
Ναι, αλλά ο πιό κατάλληλος θα θέλει και περισσότερα λεφτά-μεγαλύτερο μισθό......

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πιό έμπειρος-κατάλληλος-καταρτισμένος υπάλληλος, θα εισέπρατε πρώτα
τα χρήματα που κόστιζε η βενζίνη και μετά θα έλεγε στον ''πελάτη'' :

-περάστε κύριε και στον χώρο που ελέγχεται, η σωστή πίεση των ελαστικών για τα περαιτέρω.......


και βέβαια μόλις έκανε θέμα ο ιδιοκτήτης για το ποσό που διέφυγε-εκλάπη, θα του την έκοβε την πίτα
με την πρώτη......για του ποιανού είναι θέμα η ασφάλεια και η εύρυθμη λειτουργία του βενζινάδικου......

Βαγγέλη, δεν υπάρχει "καταρτισμενος - έμπειρος - νιντζα" υπάλληλος που να μπορεί να σταματήσει μια μηχανή άμα θέλει να πιστολιασει την βενζίνα..
Ακόμα και ο - υποχρεωτικός - χρόνος που κάνει για να βγάλει την μανικα από το ντεπόζιτο και να την βάλει στην αντλία, είναι αρκετός για να βάλεις μπρος και να εξαφανιστείς..

Καμία ευθύνη δεν έχει ο υπάλληλος για το λαμογιο..

Όπως έγραψα, στο συγκεκριμένο παράδειγμα έγινε μια κλοπή βενζίνας από τον Tdm και μια Ληστεία χρημάτων από τον πρατηριούχο με απειλή ζωής (γιατί η απειλή απόλυσης είναι απειλή ζωής)...

bulmont
10/01/2019, 07:06
Βαγγέλη, δεν υπάρχει "καταρτισμενος - έμπειρος - νιντζα" υπάλληλος που να μπορεί να σταματήσει μια μηχανή άμα θέλει να πιστολιασει την βενζίνα..
Ακόμα και ο - υποχρεωτικός - χρόνος που κάνει για να βγάλει την μανικα από το ντεπόζιτο και να την βάλει στην αντλία, είναι αρκετός για να βάλεις μπρος και να εξαφανιστείς..

Καμία ευθύνη δεν έχει ο υπάλληλος για το λαμογιο.. ...



Αυτό μπορεί να γίνει παντού.....και σε περίπτερο -δώσε δυό πακέτα τσιγάρα, τ' αρπάζεις και το βάζεις στα πόδια......

Κάποια πράγματα δεν αποτρέπονται, γίνονται έτσι κι' αλλιώς, έτσι είναι η ζωή, μας αρέσει - δεν μας αρέσει......


Αλλά σίγουρα είναι αλλιώς να 'χεις τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση......

ggs
10/01/2019, 07:19
Αυτό μπορεί να γίνει παντού.....και σε περίπτερο -δώσε δυό πακέτα τσιγάρα, τ' αρπάζεις και το βάζεις στα πόδια......

Κάποια πράγματα δεν αποτρέπονται, γίνονται έτσι κι' αλλιώς, έτσι είναι η ζωή, μας αρέσει - δεν μας αρέσει......


Αλλά σίγουρα είναι αλλιώς να 'χεις τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση......

Εντάξει... Για όλα υπάρχουν λύσεις,.. Αλλά ας περίπτωση στραβης, Αντε να του ζητήσεις να πληρώσει την ζημιά.. :bawl:

402724

MG-KTiNoS
10/01/2019, 08:02
-Ο υπάλληλος θα τα βάλει απ την τσεπούλα του μια χαρά
και ούτε θα του περάσει απ το μυαλό να πει στ αφεντικό τι έγινε
από φόβο μη δεν το πιστέψει.
9/10

rainmike
10/01/2019, 08:07
Ηρεμία παιδες η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση υπάρχουν σωστοί και λαμόγια εργοδότες υπάρχουν σωστοί και λαμόγια υπάλληλοι.
Μιλώντας βιωματικά γιατι δουλέυω σαν υπαλληλος ταμειου οσες φορές με πιστολιάσανε ακολουθώντας πάντα το πρωτοκολλο λειτουργίας της επιχείρησης
δεν πλήρωσα φράγκο.Οσες φορές όμως έκανα ο ίδιος μαλακία τα πληρωσα και δεν ειπα κουβέντα.Βγήκε ένα παιδι που δουλευε σε βενζιναδικο
να πει ότι ο καθε υπαλληλος είναι υπέυθυνος στη βαρδιά του και ο άλλος κάθησε και έγραψε μανιφέστο.Εναν οχετό απο προσβολές προς το
πρόσωπό του γιατι στην ουσία σε αυτόν αναφερόταν.Εικασίες μέχρι εκει που δεν πάει ,αν δεν τα πληρώσει θα χάσει τη δουλεία του.
Αυτό το συμπέρασα απο που βγήκε?Το θέμα δεν είναι για τον εργοδότη αν θα μπει ενα 25 αρι μέσα ,το θέμα είναι εμπιστοσύνης κυριως
Οντως τον κλέψανε η μηπως τα τσεπωσε και λεει οτι τον έκλεψαν.Σωστός άνθρωπος για τη σωστή θέση δεν υπάρχει,απλά υπάρχουν υπέυθυνοι και
ανευθυνοι άνθρωποι τοσο εργοδότες όσο και υπάλληλοι και φίλε blitz θα συμφωνήσω με τον καρατέκα ασπρο μαυρο δεν υπάρχει στη ζωή,όλα
είναι διαπραγματέυσιμα και ο κάθε άνθρωπος είναι ικανός για το καλύτερο και το χειρότερο με όλα τα ενδιάμεσα στάδια.

yannis24
10/01/2019, 08:42
Παντως ειναι όλα θεμα νοοτροπιας των ανθρώπων......

Στο εξωτερικό που πας και βάζεις μόνος σου βενζίνη, και μετά πας και πληρώνεις, και δεν υπάρχουν υπάλληλοι και τα σχετικά παρά μόνο ενας ταμίας......γιατι δεν σκέφτηκε ποτέ κάποιος να το βαλει στα ποδια και να πιστολιασει?

MG-KTiNoS
10/01/2019, 08:54
Παντως ειναι όλα θεμα νοοτροπιας των ανθρώπων......

Στο εξωτερικό που πας και βάζεις μόνος σου βενζίνη, και μετά πας και πληρώνεις, και δεν υπάρχουν υπάλληλοι και τα σχετικά παρά μόνο ενας ταμίας......γιατι δεν σκέφτηκε ποτέ κάποιος να το βαλει στα ποδια και να πιστολιασει?

Γιατί πρώτα πληρώνεις χαχαχαχα
(και σε κάτι Ουκρανίες ξερώ γω, είναι και θωρακισμένο το κουβούκλιο)

Bowleno
10/01/2019, 08:54
Παντως ειναι όλα θεμα νοοτροπιας των ανθρώπων......

Στο εξωτερικό που πας και βάζεις μόνος σου βενζίνη, και μετά πας και πληρώνεις, και δεν υπάρχουν υπάλληλοι και τα σχετικά παρά μόνο ενας ταμίας......γιατι δεν σκέφτηκε ποτέ κάποιος να το βαλει στα ποδια και να πιστολιασει?

Διότι εκεί πρώτα πλΕρώνει και υπάρχει κάμερα σε κάθε θέση πλήρωσης καυσίμου η οποία καταγράφει σε σκληρό τα όποια συμβάντα και αν πέσει πιστόλιασμα η ότι άλλο, βρίσκουν την επόμενη κιόλας τον "πιστολέρο"....

karateo
10/01/2019, 09:15
Ο υπάλληλος φταίει αλλά ο εργοδότης θα πληρώσει το κόστος.

Η ευθύνη του εργοδότη είναι να πάρει έναν σωστό υπάλληλο. Γιατί ότι μαλακία κάνει ο υπάλληλος την πληρώνει ο ίδιος.

Δλδ αν κλέψουν το μαγαζί επειδή ο υπάλληλος κοιμήθηκε τι θα κάνει ο εργοδότης? Θα τον βάλει να δουλεύει ένα χρόνο τσάμπα?


Ε τότε όλοι οι υπάλληλοι να κανονίζουν κλεψιές πολλών χιλιάδων ευρώ με μόνο κόστος την απόλυση και το ρίσκο να τους πιάσουν.
Φαντάζομαι σε ένα δικαστήριο θα έβρισκε το μπελά του και ο υπάλληλος γιατί αν ισχύει αυτό που λές έχουμε σοβαρό πρόβλημα :)

ggs
10/01/2019, 09:18
εγώ λεω να κλειδώσουμε το νήμα , για να μην χαλάσουμε παλι τις καρδιές μας...

:wave2:

402726