PDA

View Full Version : Βελτίωση Daytona Hobby 50cc



TheFatDrummer
10/01/2019, 04:10
Χαίρε μέλη του forum :wave2:

Είμαι 16 χρονών και έχω αποφασίσει με τους γονείς μου να βγάλω δίπλωμα για 50αρι, μιας και το χρειάζομαι για να μετακινούμαι στην γύρω περιοχή για φροντιστήρια, προπονήσεις κτλ...
Έχω αποφασίσει να αγοράσω το Daytona Hobby 50. Είναι φθηνό, όμορφο και απ' ότι έχω ενημερωθεί από φίλους που το έχουν, έχει πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι το μηχανάκι είναι 100kg από μόνο του και βγάζει με το ζόρι 7 ίππους.
Με εμένα πάνω (1.88m και 100kg) δεν το βλέπω να τραβάει και πολύ.

Αποφάσισα λοιπόν να το "φτιάξω". Καθώς δεν έχω ιδέα πάνω σε αυτόν τον τομέα σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ για το τι μπορώ να κάνω (ΠΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΑΣ) για να αυξήσω την απόδοση της "μηχανής" μου.
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ, είναι ο κινητήρας να παραμείνει stock λόγω νομιμότητας (θέματα με αφαλιστηκές, τροχαία κτλ).

"Ακούω" προτάσεις :)

ΤάκηςΜπ
10/01/2019, 06:25
Αν δεν πειράξεις κινητήρα τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Με μια ολόσωμη εξάτμιση, ένα φίλτρο πιο ελεύθερο και πείραγμα στο μείγμα ίσως καταφέρεις να ξεζουμισεις 1 αλογάκι παραπάνω.

TheFatDrummer
10/01/2019, 12:43
Μου έχουν πει για φίλτρο, καρμπυρατέρ και εξάτμιση.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω τι να αγοράσω και πως να τα βάλω.

BLiTzER
10/01/2019, 12:59
Μου έχουν πει για φίλτρο, καρμπυρατέρ και εξάτμιση.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω τι να αγοράσω και πως να τα βάλω.

Τζάμπα κόπος. Η δίαιτα είναι η πιο αποτελεσματική λύση.

TheFatDrummer
10/01/2019, 13:00
Τζάμπα κόπος. Η δίαιτα είναι η πιο αποτελεσματική λύση.

Ik... Αλλά θα με ενδιέφερε και να το φτιάξω

BLiTzER
10/01/2019, 13:02
Ένα 50άρι δεν αξίζει ούτε το χρήμα, ούτε τον κόπο για βελτιώσεις. Βολέψου για 2 χρονάκια και μετά πάρε κάτι μεγαλύτερο.

ptc
10/01/2019, 14:02
Εχεις κατι στο μυαλο σου το οποιο δεν ισχυει. Οτι δηλαδη θα δεις διαφορα στο 50αρι χωρις να πειραξεις μοτερ. Σου το ειπαν ηδη δυο, σου το λεω κι εγω τριτος. Ο,τι κι αν κανεις πεταμενα λεφτα θα ειναι. Ασ'το μαμα και κανε υπομονη δυο χρονακια.

Panos76
10/01/2019, 14:06
Ασ'το μαμα και κανε υπομονη δυο χρονακια.

ή πάρε το RS https://www.car.gr/18833325-aprilia-rs-50 :evil:

rainmike
10/01/2019, 14:40
ή πάρε το RS https://www.car.gr/18833325-aprilia-rs-50 :evil:
To rs μη σου πω το τσιμπαω και εγώ :).Θα του αναψεις φωτιές του πιτσιρικά.

TheFatDrummer
10/01/2019, 20:10
ή πάρε το RS https://www.car.gr/18833325-aprilia-rs-50 :evil:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι λίγο ακριβό για το budget μου, αν και σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιο μεταχειρησμένο motard 50αρι αλλά έχουν το αρνητικό του θορύβου, του πολύ καπνού και της δυσκολίας στο γέμισμα.

TheFatDrummer
10/01/2019, 20:13
Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις, :) Απ' ότι καταλάβατε δεν έχω καμία γνώση πάνω στο θέμα μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι ενεργά με το "άθλημα".

Οπότε ρωτάω: υπάρχει κάποιος τρόπος να πειράξω το μοτέρ έτσι ώστε να είμαι νόμιμος και καλυμένος σε περίπτωση ατυχήματος? (νομικά και ασφαλιστικά)

S705
10/01/2019, 22:10
Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες απαντήσεις, :) Απ' ότι καταλάβατε δεν έχω καμία γνώση πάνω στο θέμα μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι ενεργά με το "άθλημα".

Οπότε ρωτάω: υπάρχει κάποιος τρόπος να πειράξω το μοτέρ έτσι ώστε να είμαι νόμιμος και καλυμένος σε περίπτωση ατυχήματος? (νομικά και ασφαλιστικά)

Ναι αλλά.....
Τα χρήματα που θα δώσεις για να βελτιώσεις το 50cc νομίζεις ότι είναι λίγα? Αγορά 50cc συν έξοδα βελτίωσης = aprilia rs που λες ότι είναι ακριβό.

Ή

Έξοδα βελτίωσης + πώληση μεταχειρισμένου 50cc σε 2 χρόνια = ένα μεγαλύτερο.

Μάθε με το 50ccνα κυκλοφορείς σωστά, να φρενάρεις, να στρίβεις, να, να να, είναι μεγάλος ο δρόμος που πας να πάρεις....

OldMan
11/01/2019, 13:34
Υπ' οψιν οτι "βελτίωση" σε ενα μηχανακι δεν ειναι μονο το μοτερ.. ;)

πυξιδας990
11/01/2019, 15:45
καντο 72αρι να τραβαει λιγο.γινεται ευκολα.
παπιου μοτερ φοραει..

TheFatDrummer
11/01/2019, 20:43
Υπ' οψιν οτι "βελτίωση" σε ενα μηχανακι δεν ειναι μονο το μοτερ.. ;)


Μπορώ να πειράξω τα υπόλοιπα χωρίς να πειράξω όμως το μοτέρ και να έχω καλύτερη απόδοση?

Bowleno
11/01/2019, 21:05
καντο 72αρι να τραβαει λιγο.γινεται ευκολα.
παπιου μοτερ φοραει..

Είπαμε ότι θέλουμε να είμαστε νόμιμοι και μην πεις να τροχίσει τα κυβικά που αναφέρονται πάνω στον κύλινδρο.....


Μπορώ να πειράξω τα υπόλοιπα χωρίς να πειράξω όμως το μοτέρ και να έχω καλύτερη απόδοση?

ο γέροντας εννοεί φρένα, αναρτήσεις, ελαστικά κ.λ.π.
Άστο όπως είναι, στο είπαν τα παιδιά από πάνω, τέταρτος εγώ που στο λέω. οι βελτιώσεις (χωρίς αύξηση κυβικών) συνεπάγεται μπόλικο χρήμα χωρίς ομως ανάλογο αντίκρυσμα.
Κάνε υπομονή 2 χρονάκια

toyar
11/01/2019, 21:19
στα 16 και για γυρω περιοχες......παρε ποδηλατο
βαλε τα λεφτα για το παπι στην ακρη και στα 18 παρε κατι μεγαλυτερο
στην ερωτηση σου για βελτιωση η απαντηση ειναι ΟΧΙ

πυξιδας990
12/01/2019, 08:14
Είπαμε ότι θέλουμε να είμαστε νόμιμοι και μην πεις να τροχίσει τα κυβικά που αναφέρονται πάνω στον κύλινδρο.....

δεν νομιζω να υπαρχει κανενας εδω μεσα που δεν το εχει κανει πιτσιρικας οταν ηταν, στο παπι του.Κανει και ρεκτιφιε στον κυλινδρο του και γραφει 49cc.Παρανομο μπορει να ειναι,αλλα δειξτε μου εναν που δεν περασε απο αυτο το σταδιο....

Bowleno
12/01/2019, 08:40
δεν νομιζω να υπαρχει κανενας εδω μεσα που δεν το εχει κανει πιτσιρικας οταν ηταν, στο παπι του.Κανει και ρεκτιφιε στον κυλινδρο του και γραφει 49cc.Παρανομο μπορει να ειναι,αλλα δειξτε μου εναν που δεν περασε απο αυτο το σταδιο....

Δεν λέμε αυτό...Όλοι σχεδόν το περάσαμε αυτό. Λέμε ότι ο πιτσιρικάς θέλει και ο ίδιος αφενός να είναι νόμιμος αφετέρου δε, οι ασφαλιστικές πλέον ψάχνουν πιθανούς και απίθανους τρόπουςνα αποφύγουν την αποζημίωση.
Λες αν έχουν ένα ατύχημα όπου εμπλέκεται πιτσιρικάς να μην ψάξουν το μοτέρ αν είναι όντως 50αρι; δεν φαντάζεσαι τι σκαρφίζονται για να μην πληρώσουν....

πυξιδας990
12/01/2019, 09:36
Δεν λέμε αυτό...Όλοι σχεδόν το περάσαμε αυτό. Λέμε ότι ο πιτσιρικάς θέλει και ο ίδιος αφενός να είναι νόμιμος αφετέρου δε, οι ασφαλιστικές πλέον ψάχνουν πιθανούς και απίθανους τρόπουςνα αποφύγουν την αποζημίωση.
Λες αν έχουν ένα ατύχημα όπου εμπλέκεται πιτσιρικάς να μην ψάξουν το μοτέρ αν είναι όντως 50αρι; δεν φαντάζεσαι τι σκαρφίζονται για να μην πληρώσουν....

16αρης ειναι φιλε και ας μπουμε λιγο στο μυαλο τους..επισης η μοτοσυκλετα θελει συνεχεια,ποσοι 16αρηδες,17αρηδες στην σημερινη εποχη κοιτανε μοτο,λιγοι σε σχεση με τις προηγουμενες δεκαετιες.το να κανει 72αρι ενα πενηνταρακι δεν ειναι και η σουπερμοντα που θα το απογειωσει,θα του δωσει λιγο δυναμη παραπανω να κινηθει δικαβαλος...με ενα ρεκτιφιε στον 49αρι κυλινδρο,ολα ειναι κομπλε...ας γινουμε λιγο 16αρηδες και μεις στην τελικη...

toyar
12/01/2019, 09:55
στους σημερινους δρομους τα 50αρια ειναι πεταμενα λεφτα
κι αν τα κανεις 72 κι αλλα πεταμενα
δεν υπαρχει πιτσιρικας σημερα με κατω απο 110.............. φυσικα παρανομος

borgiriadis1
12/01/2019, 10:09
Νομιζω το θεμα μας στην βελτιωση του παπιου δεν ειναι κατα ποσο ή οχι ειναι παρανομο (που φυσικα κ ειναι) αλλα το κοστος μετατροπης που ειναι απαγορευτικο σε σχεση με την αξια του οχηματος. Οσο για το παλικαρι αν θελει τοσο πολυ φτιαγμενο μηχανακι υπαρχουν απειρα 50αρια μτχ που τα εχουν πειραξει (και τις περισσοτερες περιπτωσεις τα εχουν υπεργαμησει). Απλα σκεψου γτ ολοι εδω μεσα σε αποτρεπουν απ αυτο. Κανενας μας δεν εχει συμφερον κ ολοι περασαμε απο την ηλικια σου. Ειναι κριμα να δωσεις τοσα χρηματα σε αμφιβολου ποιοτητας μαστορες και μετατροπες αφενος γτ θα ειναι πολλα και αφετερου γτ το αποτελεσμα δεν θα ανταποκρινεται στα χρηματα σου (σε αρκετες περιπτωσεις θα ειναι κ χειροτερο του αρχικου).

TsoliasGR
14/01/2019, 10:08
Μπορείς να κάνεις το daytona και 72 και 100 κυβικά.Αλλά...Μόνο ΑΜΑ πειράξεις το μοτέρ θα δεις βελτίωση.Και φυσικά ΔΕΝ θα είσαι νόμιμος.
Και δεν θα έχεις εγγύηση, και το ΠΙΟ πιθανό θα είναι να πληρώνεις πολύ συχνά σέρβις στο συνεργείο γιατί θα ξεκινήσουν οι βλάβες ειδικά αν δεν έχει σωστή διαδρομή το πιστόνι σου.
Και φυσικά θα πρέπει να σκεφτείς οτι θα αλλάξει η συμπεριφορά του στο δρόμο στα φρένα.Και θα κοστίσει...αρκετά...Ξεκινάς με την εργασία που νομίζω οτι ανέβα-κατέβα-λύσε-δέσε μοτέρ πάει περίπου 150-200 ευρώ...
Τώρα άλλη μετατροπή ΧΩΡΙΣ να πειράξεις κινητήρα...Φίλτρο αέρα ίσως να μπαίνει χοάνη αλλά με τις βροχές ΙΣΩΣ έχεις θέματα,εξάτμιση ίσως μπαίνει αλλη μπουκάλα η και ολόσωμη με μεγάλο κόστος και σχεδόν μηδενικά αποτελέσματα.