PDA

View Full Version : Καλυτερο μηχανακι-σκουτερ



ts4
10/01/2019, 12:40
Εχω το daytona το sprider 125. Δουλευω ντελιβερι. στην δουλεια του ειναι σκυλι αλλα οταν σκεφτομαι να παω βολτες (ειτε μονος ειτε με αλλον μαζι ζοριζεται)... εχω καποια λεφτα στην ακρη και θα ηθελα γνωμες... να παω να παρω ενα κρυπτον χ 135 να ειμαι κομπλε η να παω να παρω ενα σκουτερακι 150 κυβικα (honda sh 150 η pcx 150).. το σκουτερακι θα ζηταει περισσοτερα απο οτι το κρυπτον.. εμφανισιακα παντως εγω θα ηθελα σκουτερακι...
ευχαριστω για οποιον ασχοληθει

o_gavros
10/01/2019, 12:51
τι ορίζεις ως βόλτες;

Panos76
10/01/2019, 12:53
Αν έλεγες για οποιοδήποτε σκούτερ έναντι του κρύπτονα, θα λέγαμε παπί. Επειδή όμως βάζεις δυνατά χαρτιά στο παιχνίδι, σου επιτρέπουμε να πάρεις όποιο από τα δύο σου αρέσουν. (το sh πρακτικότερο, το pcx ομορφότερο πχ).

Ωστόσο αν μιλάμε και για χρήση delivery τότε πρώτα κρύπτονας και μετά Sh.

(για τι μοντέλα μιλάμε αλήθεια; επειδή έχουν γίνει μικροαλλαγές ανά περιόδους)

ts4
10/01/2019, 14:14
τι ορίζεις ως βόλτες;

μενω καλλιθεα.. το να παω με συνοδηγό πχ Μαρουσι μου ειναι δυσκολο και επισης πολυ κουραστικό και για μενα και για τον συνοδηγό.. για αυτο θελω κατι πιο ωραιο αλλα και ανετο

ts4
10/01/2019, 14:16
εσυ στην θεση μου δλδ θα επαιρνες το sh.. ρωταω μην παω να δωσω τοσα λεφτα και στο τελος με την πρωτη ζημια κλαιω τα λεφτα μου.. τι εννοεις για τι μοντελα.. μεχρι και 150 κυβικα στα σκουτερ και το χ 135 στο κρυπτον

ggs
10/01/2019, 14:18
αν κανεις πολλα χλμ ως ντελιβερι , το παπι ειναι μονοδρομος...
πας μαλλον για τον κρυπτονα που ειναι και δυνατος και κοιτά να φτιαξεις μια καλη σελα για ανεση

ts4
10/01/2019, 14:27
αν κανεις πολλα χλμ ως ντελιβερι , το παπι ειναι μονοδρομος...
πας μαλλον για τον κρυπτονα που ειναι και δυνατος και κοιτά να φτιαξεις μια καλη σελα για ανεση

παλοιοτερα εκανα αρκετα χιλιομετρα (100) καθε μερα.. πλεον με δουλεια και σχολη και βολτες κανω 60 την μερα. ευχαριστω παντως.

Panos76
10/01/2019, 14:27
ε τι εννοεις για τι μοντελα.. μεχρι και 150 κυβικα στα σκουτερ και το χ 135 στο κρυπτον

Εννοώ χρονιές, πχ το΄'14 - '15 αν θυμάμαι καλά υπήρξαν κάποιες αλλαγές στο pcx, το ίδιο και στο μοντέλο του '18.

Ομοίως και στο Sh είχαμε αλλαγές. Πχ το μοντέλο του '13 αλλά και του '17 είχαν σημαντικές αλλαγές (ψεκασμοί, smart key, εμφάνιση!, Κλπ).

Όλα αυτά αλλάζουν και την τιμή σαν μεταχειρισμένο.

Καταλήγοντας και τα 3 είναι δυνατά (το pcx δεν το έχω οδηγήσει) και αξιόπιστα αλλά αν πρόκειται και για επαγγελματική χρήση, θα πρότεινα crtypton και μετά Sh.

ts4
10/01/2019, 14:38
Εννοώ χρονιές, πχ το΄'14 - '15 αν θυμάμαι καλά υπήρξαν κάποιες αλλαγές στο pcx, το ίδιο και στο μοντέλο του '18.

Ομοίως και στο Sh είχαμε αλλαγές. Πχ το μοντέλο του '13 αλλά και του '17 είχαν σημαντικές αλλαγές (ψεκασμοί, smart key, εμφάνιση!, Κλπ).

Όλα αυτά αλλάζουν και την τιμή σαν μεταχειρισμένο.

Καταλήγοντας και τα 3 είναι δυνατά (το pcx δεν το έχω οδηγήσει) και αξιόπιστα αλλά αν πρόκειται και για επαγγελματική χρήση, θα πρότεινα crtypton και μετά Sh.

Σε ευχαριστω πολυ

o_gavros
10/01/2019, 15:20
αν σκοπεύεις να συνεχίσεις με το ντελίβερι και θα είναι το μόνο σου όχημα, τότε το κρύπτον αβλεπί.
και πάει και άνετα οπουδήποτε στην Αττική.
κάπως κάποτε πηγαμε χαμενειάδα ενα Χ & R, είχαμε φτάσει με τούτα και με κείνα μέχρι τη Θήβα.
(ψάξε στις βόλτες να δεις τη διαδρομή)

OldMan
11/01/2019, 13:52
Επειδή όμως βάζεις δυνατά χαρτιά στο παιχνίδι,
μας αναγκαζεις να σου προτείνουμε εξειδικευμενους μηχανικους για την ανεγερση super-ultra ενισχυμενου σταβλου για parking των αμετρητων αλόγων ..

Panos76
11/01/2019, 13:58
Για χόνδα ομιλεί γέροντα ο παις, να μην το ενθαρρύνω;;

(όταν όλοι μιλούν για κίνα και ιταλία; )

dimou_j
23/01/2019, 13:18
Φίλε ts4 ενα πραγμα θα σου πω εχω Pcx 125 του 12' , εχω περιπου 102.000 χιλιομετρα , το πηρα με 8.000χλμ .

Σου ορκιζομαι απο την μερα που το πηρα δεν εχω κλεισει την γκαζιερα κατω απο το 90% ποτε!
Το σουζαρα απο οταν το αγορασα καθε μερα ολη μερα(καγκουρας οκ , πιτσιρικας) , δεν του εκανα τα σερβισ του στην ωρα τους ΠΟΤΕ , το χω ξαπλωσει απειρες φορες το χω δωσει και σε φιλους κ το χουνε ξαπλωσει :bawl:

Και μην κραξει κανεις , πιτσιρικαδες τα κανατε ολοι αυτα :smokin:
Ακομα και σημερα το χρησιμοποιω , δεν ειμαι πια καγκουρας περασε ο καιρος περναει η εποχη της μ..***..ας , σε διαβεβαιω του εβαλα ενα κουστουμι πλαστικα, ενα καλο σερβισ και ειναι κομπλε.

Ειναι παραδοξως ακομα ολοισιο και απροβληματιστο σε ολα τα θεματα , δεν ζηταει ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ.
Βαλε κ ενα variator Malossi , ελατηριο μπιλιες κτλ . κ ενα φιλτρακι k&n και εισαι κυριος
Να σου πω και κατι που θεωρω δεδομενο , τσιμπαει ΕΛΑΧΙΣΤΟ λαδι .. αλλα κατσε, εχει και 102.000 χλμ σπασμενα ολα.:bawl:


Αν ξανα γινομουνα πιτσιρικας και ηθελα κατι για μετακινηση (70 χλμ την ημερα για δουλεια), καφριλα κτλ το ιδιο θα παιρνα 1000 φορες .
Βενζινη δν ζητησε ποτε , γκομενακια ψαρωνανε , κυριλε με πολυ χωρο απο κατω ! ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.!

Αν το θες για δουλεια τσιμπα το!
Με αυτο το μηχανακι αληθεια εγω προσωπικα ΑΠΟΡΩ , το περιμενω να βγαλει προβλημα απο τα 50.000 χλμ με την χρηση που του εκανα :evil:!

doctoras
23/01/2019, 17:38
Εισαι ωραιος και του φέρεσαι σπαθί, εγω στην θεση σου ουτε λαδια θα του αλλαζα, δε χαλαει αφου

zopas
23/01/2019, 20:02
Σαν κατοχος sh150 mont. 2003, να σου επισημανω ότι επειδή είναι πολυστροφο πανω από τα 100χλμ στο ταχυμετρο καιει λαδι και θα χρειαζεσαι συμπλήρωμα, εννοείται ότι θα πρεπει να ελεγχεις κάθε 300χλμ το λαδι σου...όλα τα sh καινε...υπολογισε 400-500 μλ συμπλήρωμα στα 2.500χλμ...καιει περισσοτερο βενζινη από παπι εννοείται, εχει πιο ακριβα σερβις αλλα είναι πιο πρακτικο...κουβαλας 8 σακουλες σουπερ μαρκετ, πολύ σοβαρη βοηθεια...είναι πιο γρηγορο αλλα και πολύ πιο ακριβο στην αγορα του...όλα αυτά ισχυει για καινουργιο….μεταχειρισμενο μην το προσπαθεις γιατι θα την πατησεις όπως την πατησα εγω..ενδεικτικα το φυγοκεντρικο του sh150 παει 330 ευρω, εξατμιση 350, κύλινδρος 70,μπιστονι 55, στρομφαλος με τα ρουλεμάν του 440, θερμοστάτης 80, φρενα μπρος-πισω 70 γνησια, καπακι ψυγείου 32, δισκοφρενο 85 το ένα, καρβουνάκια 45, ιμαντας 40...επισης ο δεξιος καθρεπτης είναι αριστερόστροφος που σημαινει αν σου χαλασουν οι στροφες για να βαλεις τον ιδιο πρεπει να αλλαξεις ολο το αλουμινιο που περιλαμβανει και την μιζα αστα να πανε, χωρια την εργασια του μαστορα...στα γραφω γιατι κανεις δεν δινει ένα sh στα 60 χιλιαδες χιλιόμετρα επειδή το βαρεθηκε...αν μαλιστα αποδεικτει ότι καιει και φλαντζα υπολογισε 1000κακι για να το φτιαξεις όπως πρεπει...το καλυτερο σκουτερ αλλα αν πεσει στα δοντια της χοντα όπως καταλαβες θα στεναξεις...

viper1
23/01/2019, 20:32
....Βενζινη δν ζητησε ποτε , γκομενακια ψαρωνανε , κυριλε με πολυ χωρο απο κατω ! ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.!

Πως καταφερες και δεν ζηταγε βενζίνη? Έβαλες κάποιο κιτ με υδρογόνο απο αυτά που κυκλοφορούν στο Ebay?