PDA

View Full Version : Γνώμες για ducati 1098



giannisgr
11/01/2019, 18:37
Ποια η γνώμη σας για ducati 1098 . Σε πίστες όχι δεν θα πηγαίνω ,ούτε θα το έχω κάθε μέρα έξω . Το πολύ μία φορά τη βδομάδα για ολοήμερες εξορμήσεις. Οι άγνωστες πτυχές είναι η αξιοπιστία σε θέμα ηλεκτρονικών και οι γενικές βλάβες των πολύ παλιών ducati.το θέμα που τίθεται είναι λοιπόν αν είναι αξιόπιστο , τα service του ,κάθε πότε πρέπει να γίνονται και τι πρέπει να προσέχεις περισσότερο.θα ήταν πολύ χρήσιμες πληροφορίες από κάποιον που έχει η είχε ducari 1098.ευχαριστω
:)

telegonos
11/01/2019, 20:07
''πολυ παλιά ducati'' το... 1098;

Δλδ κανά pantah 500 τι το λες; Κρητιδικής περιόδου;

:eek:

harris_x
11/01/2019, 20:10
Δλδ κανά pantah 500 τι το λες; Κρητιδικής περιόδου;

:eek: :lol:

buckley
11/01/2019, 20:34
''πολυ παλιά ducati'' το... 1098;

Δλδ κανά pantah 500 τι το λες; Κρητιδικής περιόδου;

:eek:

Πστ δεν φταίμε εμείς επειδή εσύ εκείνη την εποχή έγλυφες το δάχτυλο ,pantah ρε ναι, τώρα γιατί έγραψες 500 μόνο εσύ ξέρεις...:bawl:
ΥΓ Τώρα δεν ξέρω αλλά μόνο σε μένα αυτές οι ερωτήσεις " είναι καλό το τάδε..." ακούγονται ψιλοτρόλινγκ :hmm:

rainmike
11/01/2019, 20:46
Μηχανάκι πιστόλι τι να λέμε τώρα με έχω πιάσει να το χαζεύω αρκετές φορές στο δρόμο.Στην εποχή του
είχε την καλύτερη αναλογία ροπης ανα κιλό.Ακρως πισταδόρικο και άβολο μηχανάκι.Στο δρόμο θα πρέπει να
θυσιάσεις πολλά για να το χαρείς.Την αξιοπιστία ξεχασέ την,ότι και να πάρεις θα είναι λογικά μετάχειρο εκτος αυτου
μιλάμε για ducati ετσι αν και τα γουσταρω τρελά υπάρχουν πιο αξιοπιστες λύσεις σε χιλιάρα ss.Αναλώσιμα πανάκριβα
service επισης πολυ ακριβά.Αν έχεις το χρημα και την τρέλα πάρτο βρες ένα καλο μετάχειρο τσεκαρε το και πάρτο.
Πάντα όρθιος:beer:

rainmike
11/01/2019, 20:47
Πστ δεν φταίμε εμείς επειδή εσύ εκείνη την εποχή έγλυφες το δάχτυλο ,pantah ρε ναι, τώρα γιατί έγραψες 500 μόνο εσύ ξέρεις...:bawl:
ΥΓ Τώρα δεν ξέρω αλλά μόνο σε μένα αυτές οι ερωτήσεις " είναι καλό το τάδε..." ακούγονται ψιλοτρόλινγκ :hmm:

η καχυποψία ρε θα σε φάει:a22:

Bowleno
11/01/2019, 21:11
Είχαν βγει καλά αυτά; δεν έχω δει να κυκλοφορούν πολλά :lol:

giannisgr
11/01/2019, 22:15
''πολυ παλιά ducati'' το... 1098;

Δλδ κανά pantah 500 τι το λες; Κρητιδικής περιόδου;

:eek:
Όχι φίλε παρεξηγήση. Δεν εννοώ το 1098 παλιό. Λέω ότι τα παλιά ducati είχαν θέματα....Άρα εννοώ με το1098 που είναι φρεσκο τι γίνεται? Συγνώμη αν ενώθηκε αθτο

telegonos
11/01/2019, 22:22
Έχεις δίκιο, αστειεύομαι πριν.

1098 δεν έχω, αλλά ξέρω πολύ καλά ότι τέτοια μηχανή παιρνεις για να πηγαίνεις πίστα.

Για εκει έχει φτιαχτεί, εκεί μέσα είναι μανουλαααα

Το 1098 κατά την υποκειμενικη μου γνώμη, είναι το τελευταίο όμορφο στην εμφάνιση Ducati, με ωραίες συνεχείς γραμμές, σαφή όρια στο σχέδιο κ. Ο. Κ. πριν περάσουν στα τρανσφορμερς σχεδια του πανιγκαλε.

Οπότε αν δεν το θέλεις για πίστα, και δεν το θες για ομορφιά στο σαλόνι σου, εγώ, θα έλεγα δες κάτι άλλο.

viper1
11/01/2019, 22:52
Τα ντουκατι είναι μηχανάκια που δεν επιδέχονται κανιβαλισμούς. Θέλουν σεβασμό και συντήρηση στην ώρα τους και σε μάστορα που ξέρει να τα δουλεύει . Έχουν περάσει 2 750ss st2 και St4s από τα χέρια μου. Πέραν κάποιων ηλεκτρικών θεμάτων στο st2 zδεν έβγαλαν τίποτα άλλο. Αξιόπιστα (στα δικά μου χέρια ). Στρίβουν και φρένα άγκυρες.
Το 1098 είναι απόλυτο μηχανάκι. Πίστα και βόλτα τις Κυριακές . Θα σε κουράσει αλλά γούστα είναι αυτά.
Ανταλλακτικά και service τα πληρώνεις γιατί είναι Ducati.....

giannisgr
18/02/2019, 23:40
Δεν με νοιάζει πόσο βενζίνη καίει, ΟΤΕ πόσο κάνουν τα service.Με νοιάζει η αξιοπιστία.δεν θέλω να χαλάει στα καλά καθούμενα και να μην μπορώ να κάνω βόλτες ή ξαφνικά να μείνω στον δρόμο στη μέση του πουθενά. Τόσα χρόνια είχα fazer s2, zx636r, zx10r. Δεν έχω πάει ποτέ συνεργείο για άσκοπο λόγο.μονο για τα προκαθορισμένα service.δεν έχω μείνει ποτέ. Άρα λοιπόν , γι'αυτό ρώτησα για αξιοπιστία των ducati.

Andreasnemea
19/02/2019, 00:10
Γκρρ γκρρρ γκρρρ κκκκκ γκγκγκ κρρρ γγκκκρρρρ και στο τελος ρεψιμο

giannisgr
19/02/2019, 00:17
Μόνο εσύ κατάλαβες τι θες να πεις

viper1
19/02/2019, 03:02
https://www.ducati.ms/#/
ducatisti.gr

Μπες Διάβασε και αποφάσισε

toyar
19/02/2019, 17:25
σε σχεση με αυτα που ειχες.......ναι χαλανε
και οταν χαλανε ποναει

MG-KTiNoS
19/02/2019, 17:54
Πστ δεν φταίμε εμείς επειδή εσύ εκείνη την εποχή έγλυφες το δάχτυλο ,pantah ρε ναι, τώρα γιατί έγραψες 500 μόνο εσύ ξέρεις...:bawl:
ΥΓ Τώρα δεν ξέρω αλλά μόνο σε μένα αυτές οι ερωτήσεις " είναι καλό το τάδε..." ακούγονται ψιλοτρόλινγκ :hmm:

Ο Φιλίπο Πρετσιόζι είχε πάνταχ 350
όταν σπούδαζε και έλεγε
πως είναι το καλλίτερο μηχανάκι του κόζμου.
Οι πιο πολλοί τον είχαν για τρελό.

MG-KTiNoS
19/02/2019, 17:54
Ποια η γνώμη σας για ducati 1098 . Σε πίστες όχι δεν θα πηγαίνω ,ούτε θα το έχω κάθε μέρα έξω . Το πολύ μία φορά τη βδομάδα για ολοήμερες εξορμήσεις. Οι άγνωστες πτυχές είναι η αξιοπιστία σε θέμα ηλεκτρονικών και οι γενικές βλάβες των πολύ παλιών ducati.το θέμα που τίθεται είναι λοιπόν αν είναι αξιόπιστο , τα service του ,κάθε πότε πρέπει να γίνονται και τι πρέπει να προσέχεις περισσότερο.θα ήταν πολύ χρήσιμες πληροφορίες από κάποιον που έχει η είχε ducari 1098.ευχαριστω
:)

άμα παλιώσει πολύ το μηχανάκι φίλε βγάζει προβλήματα νόμος.

giannisgr
06/05/2019, 18:42
Δηλαδή κάποιος που είναι νεος στον χώρο της ιταλικής μοτοσικλέτας, έχει πρόβλημα αξιόπιστας? Τα service σε τι συχνότητα γίνονται και πόσο κοστίζουν ?

panavour
06/05/2019, 21:52
Δηλαδή κάποιος που είναι νεος στον χώρο της ιταλικής μοτοσικλέτας, έχει πρόβλημα αξιόπιστας? Τα service σε τι συχνότητα γίνονται και πόσο κοστίζουν ?


Φασκεις και αντιφασκεις.Πιο πανω ειπες οτι δεν σε νοιαζουν τα σερβις ουτε το ποσο κοστιζουν.
Φιλε αστο καλυτερα ,αμα σε ιταλικο μηχανακι αρχιζεις και εχεις προβληματισμους περι οικονομιας και αξιοπιστιας δεν κανει για σενα μεινε ΤΖΑΠΑΝ μερια.Ειναι σαν να θελεις φερραρι και να ρωτας ποσο εχουν τα τακακια.:D

viper1
06/05/2019, 22:19
www.ducatisti.gr
Και πρόβλημα παααααει

giannisgr
07/05/2019, 06:54
Κοίτα φίλε δεν φασκω και αντιφασκω . Δημόσιο φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων και να λύνονται οι απορίες από τους έμπειρους προς στους νεότερους.αν νομίζεις ότι θα μου ασκείς κρητική κάνε το φόρουμ ιδιοτικο και πάρτο σπίτι σου. Προς το παρόν έχω δικαίωμα να ρωτήσω τις απορίες μου σαν νέος . Αυτά

p@nos
07/05/2019, 08:38
Καποια μηχανακια ειχαν θεμα με τα ρουλεμαν του στροφαλου...
Τωρα βεβαια για μεγαλο v2 αυτο δεν ειναι κατι καινουριο

Σε γενικες γραμμες δεν ειχε καποιο θεμα αξιοπιστιας ομως... Συντηρηση ειναι λιιιιγο αυξημενη λογω ιμαντων που θελουν αλλαγες, δισκων συμπλεκτη που θελουν πιο συχνα αλλαγη και πισω γραναζιου που αν δεν εχεις διαιρουμενη γραναζιερα κοστιζει πολυ. Αλλα αμα σαρεσει να ψαζευεις το μηχανακι και να το κανεις καμμια χαζοεκδρομουλα μια στο τοσο για να το χαιρεσαι, δε θα εχεις προβλημα. Απλα θα σου ελεγα οτι αμα σκοπευεις απλα να το παρεις για εκδρομες ισως σε κουρασει γιατι ειναι τυπικο superbike και η θεση οδηγησης αντιστοιχα μαχητικη

giannisgr
08/05/2019, 10:38
Δεν έχω τις γνώσεις για να βάλω χέρι σε τέτοιο μηχανή. Απλά ρώτησα γιατί έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ για γενικό service σε multisrtada 1200euro
Και σε monster s2r 700euro.
Δεν ξέρω γιατί η ερώτηση μου έχει φέρει τόσες πολλές αντιδράσεις.

Θα μπορούσα να συντηρήσω μηχανή 1000cc .

Δεν θα μπορούσα να δίνω 1.000€ για κάθε 10.000χιλιομετρα
Έχω ένα αξιοπρεπές εισόδημα αλλά δεν είμαι πλούσιος. Ενας απλός ανθρώπος είμαι με καθημερινά μικροπροβλήματα. Αυτή ήταν η απορία μου. Πόσο δύσκολο είναι να συντηρηθει ένα τέτοιο όνειρο.

p@nos
08/05/2019, 11:00
φιλε αυτα τα κοστη συνηθως συνδιαζονται με καποια ακριβα αναλωσιμα...οπως πχ γραναζι πισω το οποιο στα μονομπρατσα παει κανα 250αρι αν θυμαμαι καλα, αλυσιδες κλπ κλπ κλπ....

το θεμα με το γραναζι πισω λυνεται αν αγορασεις μια διαιρουμενη γραναζιερα, την πληρωνεις μια φορα και μετα το κοστος του πισω γραναζιου πεφτει στο κοστος ενος ''συμβατικου'' (το πιθανοτερο ειναι ο προηγουμενος ιδιοκτητης να εχει ηδη κανει αυτη την αλλαγη)

τα λεφτα που λες ειναι φυσιολογικα για οποιαδηποτε μοτο χρειαστει καποια αναλωσιμα, δεν ειναι μονο για τα ντουκατι...ενα ζευγαρι λαστιχα να βαλεις μαζι με ενα σερβις φτανεις το χιλιαρικο για πλακα...σε γενικες γραμμες το κοστος δε θα ελεγα οτι διαφερει πολυ απο μια ''συμβατικη'' μοτο που απλα φροντιζεις να κανεις ολα τα σερβις στην ωρα τους...

απλα στην τωρινη ελλαδα μπορεις να εχεις ενα υψηλου κυβισμου γιαπωνεζικο, να μην κανεις κανενα σερβις, να εισαι με χαρχαλα αναλωσιμα και να κανεις τη δουλεια σου για πολυ καιρο χωρις εξοδα...με το ντουκατι δεν θα ειναι καλη ιδεα να το κανεις αυτο

Johny the Fox
08/05/2019, 11:31
Δεν έχω τις γνώσεις για να βάλω χέρι σε τέτοιο μηχανή. Απλά ρώτησα γιατί έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ για γενικό service σε multisrtada 1200euro
Και σε monster s2r 700euro.

1200 ευρω για σερβις !!!Κυβικο και ευρω δλδ.:cry:


παρε ανθρωπε μου απευθειας την αντιπροσωπεια ,να πληροφορηθεις ακριβως τιμες για εργατοωρα και προβλεπομενες συχνοτητες και αναλωσιμα συντηρησης σε οποιο μοντελο θελεις.

210 998 1338
210 998 1379
210 998 1199

και το απ'ευθειας τηλεφωνο του συνεργειου,Κος Μακης ..210 998 1377

sapila racing
08/05/2019, 11:35
Δεν έχω τις γνώσεις για να βάλω χέρι σε τέτοιο μηχανή. Απλά ρώτησα γιατί έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ για γενικό service σε multisrtada 1200euro
Και σε monster s2r 700euro.


Service σε Monster S2R 700 Euro?
Πάρα πολλά μου φαίνονται, που το είδες αυτό το νούμερο? :confused:

p@nos
08/05/2019, 15:29
Service σε Monster S2R 700 Euro?
Πάρα πολλά μου φαίνονται, που το είδες αυτό το νούμερο? :confused:

Εξαρταται απο τα αναλωσιμα που αλλαχτηκαν κυριως... Πολυ μπερδευουν βεβαια το κοστος του σερβις με καποια μαζεμενα πραγματα που αλλακτημαν μαζεμενα... Λιγο αν βαλεις και κανα τσιμπημενο μαστορα, το νουμερο δεν μου φαινεται περιεργο

Χρηστος FZR
09/05/2019, 00:03
φιλος μου εδειξε πριν χρονια τιμολογιο 950 ευρω απο σερβις σε μουλτιστραντα 1200, αλλαγη ιμαντες, ρουλεμαν καμπανας λαδια κτλ.

BLiTzER
09/05/2019, 00:40
τα λεφτα που λες ειναι φυσιολογικα για οποιαδηποτε μοτο χρειαστει καποια αναλωσιμα, δεν ειναι μονο για τα ντουκατι...ενα ζευγαρι λαστιχα να βαλεις μαζι με ενα σερβις φτανεις το χιλιαρικο για πλακα...

Ναι, αν βάλεις λάστιχα των 800€.

p@nos
09/05/2019, 09:05
φιλος μου εδειξε πριν χρονια τιμολογιο 950 ευρω απο σερβις σε μουλτιστραντα 1200, αλλαγη ιμαντες, ρουλεμαν καμπανας λαδια κτλ.

Προφανως καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι τρομερα γενικο και αοριστο... Μονο αν βαλεις το ιδιο το τιμολογιο μπορουμε να ξερουμε τι εγινε και τι οχι. Τα εξουσιοδοτημενα αν θυμαμαι καλα, την πιο '' βαρια'' δουλεια που ειναι ο ελεγχος βαλβιδων την χρεωνουν 150ε

lospsi
09/05/2019, 09:19
Χωρίς να είχα ποτέ Ντουκάτι, η αλήθεια είναι ότι έχω δει και εγώ στο νετ αντίστοιχες χρεώσεις σε σέρβις.
https://advride.gr/threads/1062-15-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%B9%CF%82-multistrada-1200-rulezzz.9041/
Δεν ξέρω για τα πιο παλιά αερόψυκτα, τα υδρόψυκτα είναι ακριβά.

p@nos
09/05/2019, 10:30
το εντεχνως κρυμμενο περιεχομενο μαλλον εχει την εξηγηση...το πληρωτεο απο μονο του δε λεει τιποτα απολυτως...

giannisgr
09/05/2019, 10:37
Ξέρεις κάνεις πως ανεβάζω φωτογραφία?

giannisgr
09/05/2019, 10:39
https://advride.gr/threads/1062-15-ευρω-για-σερβις-multistrada-1200-rulezzz.9041/

giannisgr
09/05/2019, 10:46
Έχει φωτογραφία στο τιμολόγιο ο άνθρωπος. 770€+290€ και γράφει από κάτω μόνο για service.

p@nos
09/05/2019, 10:46
οπως ειπα πριν, χωρις αναλυτικο τιμολογιο δεν εχει νοημα να συζηταμε για τιμες, αυτα ειναι μπουρδες

αλυσιδογραναζα για μονομπρατσα που δεν εχουν βαλει διαιρουμενη γραναζιερα πανε 350ε σχεδον, και αλλα 150ε οι ιμαντες που αλλαζονται συνηθως στα μεγαλα σερβις...οποτε με 2 αναλωσιμα μονο φτασαμε τα 500ε χωρις εργασια και χωρις τιποτα αλλο...

GogosLux
09/05/2019, 15:43
Για εμενα το προβλημα με τα ducati ειναι οτι λογο του οτι εχουν ιμάντες χρειάζονται αλλαγή κάθε 2 χρονια (καποιοι λενε και 3 αλλα δεν ειμαι σίγουρος) ασχετα με το ποσα χιλιομετρα κανεις.

Επίσης η αλλαγη, οπως σε καθε φεριγκάτο μχανάκι, εχει πολύ εργασία.

Αρα αν γραφεις πολλά χιλιομετρα λιγο πολύ σου κοστίζει οσο καθε μηχανάκι, αν οχι τοτε σου ερχεται πιο ακριβα εξαιτίας των ιμάντων.

Αλλα γενικα αν αντεχεις να συντηρείς ενα 1000αρι γιαπωνέζικο (μιλαμε για by the book και οχι στα απαραίτητα και όποτε) τοτε μπορείς και ενα ducati.

Την μεγαλη διαφορά την κανει το κόστος πιθανής πτώσης εστω και χαζής αλλα και βλάβης.

Αλλα οι έρωτες πληρώνονται ;)

Χρηστος FZR
10/05/2019, 00:57
Προφανως καταλαβαινεις οτι αυτο που λες ειναι τρομερα γενικο και αοριστο... Μονο αν βαλεις το ιδιο το τιμολογιο μπορουμε να ξερουμε τι εγινε και τι οχι. Τα εξουσιοδοτημενα αν θυμαμαι καλα, την πιο '' βαρια'' δουλεια που ειναι ο ελεγχος βαλβιδων την χρεωνουν 150ε


το τιμολογιο μου το εδειξε πριν χρονια και αφορουσε το μεγαλο σερβις που επρεπε να κανει το μουλτι, δεν ειχε γινει καποια επισκευη.

Volpad
10/05/2019, 01:33
Ρε παιδιά, διαβάζω αυτό το θέμα σε αυτό και σε διπλανό φόρουμ αλλα δεν έχω τοποθετηθεί μέχρι τώρα.
Παραθέτω το service που έκανα σε γνωστό εξουσιοδοτημένο για το μεταχειρισμένο ST4s που πήρα πρίν 2 μήνες.


406698


To service περιλάμβανε:

Βαλβίδες, ιμάντες, λάδια, παραφλού, υγρά φρένων και συμπλέκτη, φίλτρο βενζίνης, φίλτρο αέρα και μπουζί.

Το κόστος των ανταλλακτικών, είναι 406,76€ και για την εργασία 180€ + ΦΠΑ.

Σύνολο λοιπόν, 629.96‬€

Αναλυτικά μπορείτε να δείτε τις τιμές.
Εμένα, δεν μου φαίνονται καθόλου πολλά...
Άν εξαιρέσεις το κόστος των ιμάντων, σε ένα γιαπωνέζικο, δεν θα είχε καμία μα καμία διαφορά.

Ακόμα, άν είχα κάνει κάποιες απο τις εργασίες αυτές μόνος μου, ή σε κάποιο άλλο συνεργείο, το κόστος θα ήταν πολύ χαμηλότερο...
Όπως ακριβώς και σε ένα γιαπωνέζικο χιλιάρι.

Δεν μπορώ δε να φανταστώ, γιατί το service ενός 1098, θα είναι ακριβότερο απο αυτό.
Ακόμα, δεν μπορώ να φανταστώ, πόσο λιγότερο περίμενε κανείς να κοστίζει ένα τέτοιο service σε εξουσιοδοτημένο.

Σας φαίνονται πολλά τα 180€ + ΦΠΑ?
Ή το κόστος των ανταλλακτικών?

Και για τις 2 περιπτώσεις βέβαια, υπάρχουν λύσεις...

telegonos
10/05/2019, 07:53
Μπουζί, Ιμάντες και Ασφάλειες βαλβίδων είναι εξειδικευμένα πράγματα πες, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε.

ΟΛΑ τα άλλα είναι φουσκωμένες οι τιμές, στο εμπόριο βρήσκεις τα ίδια ή ισοδύναμα πράγματα φτηνότερα.

Από την άλλη και οι άλλες αντιπροσωπείες, κοπανάνε τα αναλώσιμα που βάζουν.

Αν θες οικονομία και πιάνουν τα χέρια σου, τα κάνεις μόνος σου ή σε συνεργείο της επιλογής σου που εμπιστεύεσαι.

Σε κάθε περίπτωση, εμένα 630 ευρώ για σέρβις κινητήρα μόνο, μιας μετριοπαθούς μηχανής, μου φαίνονται κοροιδία, αλλά δεν φταίει η ducati μόνο για αυτό, φταίει το όλο σύστημα, που έχει διαμορφωθεί στην θεωρία ''μηχανή έχεις, άρα είσαι ψώνιο, πλήρωνε!''.

p@nos
10/05/2019, 09:43
το στ4 εχει κινητηρα sbk, το μοτερ που φορουσε το 996...οποτε αυτα τα περι μετριοπαθους μοτοσυκλετας μπλα μπλα μπλα ας τα αφησουμε απ εξω...

τωρα στα λοιπα αναλωσιμα, ναι μπορεις να παρεις και 4λιτρο απο το πρακτικερ, αλλα η αντιπροσωπια οπως φαινεται στο τιμολογιο χρεωσε φουλ συνθετικα λαδια στα 15ε το λιτρο χωρις φπα, αντιψυκτικο στα 10ε/λτ, μπουζι στα 20ε...

οπως βλεπουμε λοιπον δεν ειναι ακριβως οτι χρεωνει η αντιπροσωπια, αλλα οσο κανουν αυτα και απο μονος σου αν τα αγορασεις στο εμποριο...ναι, υπαρχουν και πιο φτηνες λυσεις, αλλα η καθε αντιπροσωπια θα βαλει μονο τα ενδεδειγμενα αναλωσιμα, και δε θα πειραματιστει με ''λοιπα'' του εμποριου...οποιος θελει πειραματα παει στο συνεργειο της γειτονιας, η μπαινει στο μαρσιτζι να το παιζει μπροσταρης και πρωτοπορος

viper1
10/05/2019, 09:48
το στ4 εχει κινητηρα sbk, το μοτερ που φορουσε το 996...οποτε αυτα τα περι μετριοπαθους μοτοσυκλετας μπλα μπλα μπλα ας τα αφησουμε απ εξω...

τωρα στα λοιπα αναλωσιμα, ναι μπορεις να παρεις και 4λιτρο απο το πρακτικερ, αλλα η αντιπροσωπια οπως φαινεται στο τιμολογιο χρεωσε φουλ συνθετικα λαδια στα 15ε το λιτρο χωρις φπα, αντιψυκτικο στα 10ε/λτ, μπουζι στα 20ε...

οπως βλεπουμε λοιπον δεν ειναι ακριβως οτι χρεωνει η αντιπροσωπια, αλλα οσο κανουν αυτα και απο μονος σου αν τα αγορασεις στο εμποριο...ναι, υπαρχουν και πιο φτηνες λυσεις, αλλα η καθε αντιπροσωπια θα βαλει μονο τα ενδεδειγμενα αναλωσιμα, και δε θα πειραματιστει με ''λοιπα'' του εμποριου...οποιος θελει πειραματα παει στο συνεργειο της γειτονιας, η μπαινει στο μαρσιτζι να το παιζει μπροσταρης και πρωτοπορος

Να συμπληρώσω ότι η αντιπροσωπεία έχει χαμηλώσει τις τιμές των ανταλλακτικών αλλά η εργατωρα παραμένει η ίδια. Κάτι που δεν φαίνεται στο τιμολόγιο πιο πάνω. Σαν κάτοχος και st2 και st4s χωρίς να έχω επισκεφθεί συνεργείο οι τιμές στα ανταλλακτικά είναι λογικές. Όσο για τους ιμάντες τους πληρώνω λίγο φτηνότερα από Αγγλία αλλά είναι after market καλύτερης ποιότητα βέβαια. Exact fit uk

telegonos
10/05/2019, 09:59
το στ4 εχει κινητηρα sbk, το μοτερ που φορουσε το 996...οποτε αυτα τα περι μετριοπαθους μοτοσυκλετας μπλα μπλα μπλα ας τα αφησουμε απ εξω...

Nαι να σκεφτείς, μια φορά που έτρεχε ο Corser σε αγώνα και του χάλασε, βλέπουνε οι μηχανικοί ένα ST4 στο πάρκινγκ των θεατών, ανακοίνωση στα μεγάφωνα, έρχεται ο ιδιοκτήτης και του ξηγιέται ο ιντζινιέρε, ''μεγάλε δώσε μας το μοτέρ σου να τρέξουμε την Κυριακή, γιατί ο στρόντζο ο νταλικέρης δεν έχει έρθει ακόμα και δεν έχουμε μοτέρ να βάλουμε, και Δευτέρα θα σου φέρουμε ένα καινούριο στο δικό σου''. Και έτσι κι έγινε, και κέρδισε κιόλας.

True story, ναι ναι αλήθεια, να φυλάω σταυρό, αφού φοράει ίδιο λέμε!

Τα λάδια δεν έχουν 17 ευρώ το λίτρο στο εμπόριο, ούτε 10 ευρώ το λίτρο το ψυκτικό, αλλά τέσπα, να ήταν η μόνη εκτός τόπου και χρόνου διατύπωσή σου...

viper1
10/05/2019, 10:02
Nαι να σκεφτείς, μια φορά που έτρεχε ο Corser σε αγώνα και του χάλασε, βλέπουνε οι μηχανικοί ένα ST4 στο πάρκινγκ των θεατών, ανακοίνωση στα μεγάφωνα, έρχεται ο ιδιοκτήτης και του ξηγιέται ο ιντζινιέρε, ''μεγάλε δώσε μας το μοτέρ σου να τρέξουμε την Κυριακή, γιατί ο στρόντζο ο νταλικέρης δεν έχει έρθει ακόμα και δεν έχουμε μοτέρ να βάλουμε, και Δευτέρα θα σου φέρουμε ένα καινούριο στο δικό σου''. Και έτσι κι έγινε, και κέρδισε κιόλας.

True story, ναι ναι αλήθεια, να φυλάω σταυρό, αφού φοράει ίδιο λέμε!

Τα λάδια δεν έχουν 17 ευρώ το λίτρο στο εμπόριο, ούτε 10 ευρώ το λίτρο το ψυκτικό, αλλά τέσπα, να ήταν η μόνη εκτός τόπου και χρόνου διατύπωσή σου...

Mike το st4s φοράει το 996 μοτέρ με άλλα σώματα ψεκασμού και άλλη χαρτογράφηση. Έχει δίκιο ο Πάνος.

telegonos
10/05/2019, 10:17
Ναι, και;

Ένα μοτέρ με 100+ άλογα τροχό είναι από 1000 κυβικά.

Ήμαρτον δλδ, λες και είναι κανά 200 άλογα στο λίτρο και θέλει την σούπερ υποστήριξη.

Όσο για τα ''ιδια μοτερ'' και πόσο ίδια είναι, όχι μόνο στην Ducati, σε όλες τις εταιρίες. Καμία εταιρία δεν βάζει το ίδιο μοτέρ αυτούσιο σε διαφορετικές εφαρμογές. Το κάρτερ απέξω απέξω (αλλά ακόμα κι αυτό μέσα μπορεί π.χ. να έχει άλλους αυλούς κυκλοφορίας λαδιού) , μερικά βασικά εξαρτήματα, κι από κει και μετά αρχίσει μια ατέλειωτη λίστα διαφορών, να έχει λίγο άλλη αντλία, να έχει λίγο άλλη βαλβίδα, να έχει λίγο άλλο εκκεντροφόρο, να έχει λίγο άλλη συμπίεση, και τελικά, καθόλου ''ιδια μοτέρ'' δεν είναι.

Στην περίπτωση του ST4 , ένα sport touring μοτό είναι, δεν είναι το μοτέρ για το δεύτερο σκέλος στο brands hatch στο βρεγμένο...

sapila racing
10/05/2019, 10:21
Μπουζί, Ιμάντες και Ασφάλειες βαλβίδων είναι εξειδικευμένα πράγματα πες, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε.

ΟΛΑ τα άλλα είναι φουσκωμένες οι τιμές, στο εμπόριο βρήσκεις τα ίδια ή ισοδύναμα πράγματα φτηνότερα.

Από την άλλη και οι άλλες αντιπροσωπείες, κοπανάνε τα αναλώσιμα που βάζουν.

Αν θες οικονομία και πιάνουν τα χέρια σου, τα κάνεις μόνος σου ή σε συνεργείο της επιλογής σου που εμπιστεύεσαι.

Σε κάθε περίπτωση, εμένα 630 ευρώ για σέρβις κινητήρα μόνο, μιας μετριοπαθούς μηχανής, μου φαίνονται κοροιδία, αλλά δεν φταίει η ducati μόνο για αυτό, φταίει το όλο σύστημα, που έχει διαμορφωθεί στην θεωρία ''μηχανή έχεις, άρα είσαι ψώνιο, πλήρωνε!''.

Αν πας το μετριοπαθές VFR σου σε εξουσιοδοτημένο Honda για παρόμοιο service μπορεί να πληρώσεις και περισσότερα.
Αρα δεν νομίζω να φταίει το μηχανάκι, αλλά ούτε και η αντιπροσωπεία χρεώνει παραπάνω απο τις άλλες.

Υπάρχουν κι άλλα συνεργεία που φτιάχνουν Ducati εκτός απο την αντιπροσωπεία, όπως φυσικά και για τις Japan μοτοσυκλέτες.
Εφ όσον συγκρίνουμε τιμές εξουσιοδοτημένου Ducati και μάλιστα για το μοτέρ του 996 (που όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε δεν ειναι καθόλου 'μετριοπαθές') η σύγκριση θα πρέπει να γίνει με τιμές ενός παρόμοιου Japan και μάλιστα V2 σε εξουσιοδοτημένο.
Ας πούμε λοιπόν για ενα VTR SP πόσο θα χρέωνε το εξουσιοδοτημένο Honda για πλήρες service?


Αυτα λοιπόν....

viper1
10/05/2019, 10:21
Ναι, και;

Ένα μοτέρ με 100+ άλογα τροχό είναι από 1000 κυβικά.

Ήμαρτον δλδ, λες και είναι κανά 200 άλογα στο λίτρο και θέλει την σούπερ υποστήριξη.

Όσο για τα ''ιδια μοτερ'' και πόσο ίδια είναι, όχι μόνο στην Ducati, σε όλες τις εταιρίες. Καμία εταιρία δεν βάζει το ίδιο μοτέρ αυτούσιο σε διαφορετικές εφαρμογές. Το κάρτερ απέξω απέξω (αλλά ακόμα κι αυτό μέσα μπορεί π.χ. να έχει άλλους αυλούς κυκλοφορίας λαδιού) , μερικά βασικά εξαρτήματα, κι από κει και μετά αρχίσει μια ατέλειωτη λίστα διαφορών, να έχει λίγο άλλη αντλία, να έχει λίγο άλλη βαλβίδα, να έχει λίγο άλλο εκκεντροφόρο, να έχει λίγο άλλη συμπίεση, και τελικά, καθόλου ''ιδια μοτέρ'' δεν είναι.

Στην περίπτωση του ST4 , ένα sport touring μοτό είναι, δεν είναι το μοτέρ για το δεύτερο σκέλος στο brands hatch στο βρεγμένο...

Όταν το τελειώσω γιατί το κάνω cafe racer θα στο δώσω να το οδηγήσεις και θα μου πεις την γνώμη σου .
Όσον αφορά το θρεντ μόνο οι βαλβίδες είναι το λίγο πιο πολύπλοκο issue και μόνο για αυτό θα πήγαινα συνεργείο.
Λάδια αγοράζω από λαμπριανιδη torqo ams oil και redline από 12 έως 14 ευρώ

p@nos
10/05/2019, 10:37
Nαι να σκεφτείς, μια φορά που έτρεχε ο Corser σε αγώνα και του χάλασε, βλέπουνε οι μηχανικοί ένα ST4 στο πάρκινγκ των θεατών, ανακοίνωση στα μεγάφωνα, έρχεται ο ιδιοκτήτης και του ξηγιέται ο ιντζινιέρε, ''μεγάλε δώσε μας το μοτέρ σου να τρέξουμε την Κυριακή, γιατί ο στρόντζο ο νταλικέρης δεν έχει έρθει ακόμα και δεν έχουμε μοτέρ να βάλουμε, και Δευτέρα θα σου φέρουμε ένα καινούριο στο δικό σου''. Και έτσι κι έγινε, και κέρδισε κιόλας.

True story, ναι ναι αλήθεια, να φυλάω σταυρό, αφού φοράει ίδιο λέμε!

Τα λάδια δεν έχουν 17 ευρώ το λίτρο στο εμπόριο, ούτε 10 ευρώ το λίτρο το ψυκτικό, αλλά τέσπα, να ήταν η μόνη εκτός τόπου και χρόνου διατύπωσή σου...


οπως ειπε και ο viper παραπανω, ναι, φοραει το μοτερ το 996...οι εκτος τοπου και χρονου διατυπωσεις ειναι αυστηρα ειδικοτητα σου ομως, οποτε κρατα το τροπαιο για σενα

το εχουμε καταλαβει οτι κανεις πραγματα μονος σου, και ξερεις κατι...?
ουτε ο μονος εισαι, ουτε μας νοιαζει στο ελαχιστο αν ασχολεισαι μονος σου...οπου βλεπεις λοιπον θεμα με συντηρηση σταματα να μπαινεις και να σπαμαρεις για το ποσο ακριβα ειναι τα σερβις, για το πως μπορεις να κανεις ολα μονος σου βγαζοντας και λεφτα κιολας απο πανω...
δε μας νοιαζει...

τα επωνυμα συνθετικα λαδια παντα κοντα στο 15ε ηταν και ναι, μπορεις να τρεχεις στο καθε σκρουτζομαγαζο και να τα παρεις 3ε παρακατω η να παρεις το καθε μαρκα με εκαψες αλλα ''για ψαγμενους'', αλλα επισης μαντεψε, δε ζουν ολοι με 500ε το μηνα και δεν ενδιαφερονται ολοι να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι, ουτε να περιμενουν 3-4 μερες μεταφορικα η να τρεχουν στο καθε στενακι της αθηνας για να κανουν τη δουλεια τους

κανε μας λοιπον την χαρη και σταματα σε καθε αντιστοιχο θρεντ να μας ζαλιζεις με το ποσο φτηνα μπορεις να βρεις αναλωσιμα...τα περισσοτερα εξουσιοδοτημενα συνεργεια χρεωνουν γυρω στα 40ε την ωρα, κοστος πολυ λογικο κατα τη γνωμη μου και αμα εσενα δε σου κανει δικαιωμα σου, καντα μονος σου

και ετσι για να μαθαινεις λιγο, το μοτερ του 996 μολις βγηκε το νεο 998 μοτερ (το λεγομενο testastretta, το οποιο ηταν ηδη στο 996R) περασε σε αλλα μηχανακια οπως το s4r, και το στ4 με μικροτερα σωματα, διαφορετικες εξατμισεις και χαρτογραφιση

toyar
10/05/2019, 11:05
Τελικά το συμπέρασμα ποιο είναι;
Τα ducati έχουν νορμαλ
κόστη συντήρησης η μας τον πιάνουν αλλά δε μας νοιάζει γιατί είμαστε μπρουκληδες;

telegonos
10/05/2019, 12:10
Το συμπέρασμα είναι ότι στα εξουσιοδοτημένα στον πιάνουν , ότι εταιρία και να είναι, πρώτος το έγραψα.

Άμα θες οικονομία, συνεργείο που έχεις προσωπική σχέση ή χεράκια και ο ίδιος όσο αυτό είναι δυνατό για κάθε μοντέλο και μάρκα.

sniper
10/05/2019, 12:34
....

To service περιλάμβανε:

Βαλβίδες, ιμάντες, λάδια, παραφλού, υγρά φρένων και συμπλέκτη, φίλτρο βενζίνης, φίλτρο αέρα και μπουζί.

Το κόστος των ανταλλακτικών, είναι 406,76€ και για την εργασία 180€ + ΦΠΑ.
....
Σας φαίνονται πολλά τα 180€ + ΦΠΑ?
Ή το κόστος των ανταλλακτικών?

Και για τις 2 περιπτώσεις βέβαια, υπάρχουν λύσεις...

Τα ανταλλακτικά όπως είπαν και πιο πάνω είναι οκ, εφόσον είσαι σε εξουσιοδοτημένο.

Πόσες μέρες έκαναν το σέρβις όμως και θέλουν 180€;

buckley
10/05/2019, 12:39
Τα ανταλλακτικά όπως είπαν και πιο πάνω είναι οκ, εφόσον είσαι σε εξουσιοδοτημένο.

Πόσες μέρες έκαναν το σέρβις όμως και θέλουν 180€;

Τα ίδια αστεία συνεχίζεις και όσο έλειπα μικρέ βλέπω...

p@nos
10/05/2019, 13:04
Τα ανταλλακτικά όπως είπαν και πιο πάνω είναι οκ, εφόσον είσαι σε εξουσιοδοτημένο.

Πόσες μέρες έκαναν το σέρβις όμως και θέλουν 180€;

η τιμη βγαινει αναλογα με το κοστος εργατωρας και με το ποσες ωρες θεωρει το εργοστασιο οτι χρειαζεται η καθε δουλεια. Η ντουκατι χρεωνει 40ε την ωρα και για βαλβιδες απ οτι θυμαμαι ο επισημος χρονος του εργοστασιου ειναι 3 ωρες...

οποτε για βαλβιδες μονο η χρεωση ειναι 40€χ3h...ομοιως για ολες τις υπολοιπες δουλειες...αυτο γινεται γιατι ολα τα εξουσιοδοτημενα πρεπει να χρεωνουν τις ιδιες τιμες και οχι ο καθενας τα δικα του...αλλιως υπαρχει ''εσωτερικος ανταγωνισμος'' στα εξουσιοδοτημενα

sniper
10/05/2019, 13:09
... Η ντουκατι χρεωνει 40ε την ωρα και για βαλβιδες ...

320€ μεσοσταθμικό κόστος.... ΟΚ...

p@nos
10/05/2019, 13:11
320€ μεσοσταθμικό κόστος.... ΟΚ...

καλως ηρθες στον κοσμο των εξουσιοδοτημενων :lol:

Volpad
10/05/2019, 13:21
Νομίζω δεν είναι αυτο το θεμα...
Θέλετε να πείτε ότι εξουσιοδοτημένο άλλης εταιρίας θα ζήταγε λιγότερα για αυτές τις εργασιες;

Αυτό που ισχυρίζομαι εγώ, είναι ότι το κόστος σε εξουσιοδοτημένο είναι λίγο ψηλότερο από την άλλων εταιριών, αλλά όχι απαγορευτικά ψηλοτερο.
Το ίδιο ισχύει και σε περίπτωση που τα κάνεις μόνος σου η το πας σε μη εξουσιοδοτημένο.

Ουσιαστικά, δεν νομίζω ότι το κόστος χρήσης ενός ducati είναι πολύ ψηλότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες, απλά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης...

Στο ερώτημα του παιδιού που άνοιξε το θεμα λοιπόν, η προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορείς να το συντηρήσεις εφόσον μπορείς να συντηρήσεις και ένα 1000αρι άλλης εταιρίας.
Τώρα το αν το μοντέλο είναι αξιόπιστο, αυτο δεν το ξέρω.

BLiTzER
10/05/2019, 13:38
Ουσιαστικά, δεν νομίζω ότι το κόστος χρήσης ενός ducati είναι πολύ ψηλότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες...

Όχι, δεν είναι πολύ υψηλότερο, μόνο διπλάσιο με τριπλάσιο.

Τελευταία φορά που πήγα για πλήρες σέρβις (με ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού), πλήρωσα κάτι περισσότερο από 200€. Συνολικά. Με ΦΠΑ και εργασία. Σε αντιπροσωπεία.

harris_x
10/05/2019, 13:41
[...]
Ουσιαστικά, δεν νομίζω ότι το κόστος χρήσης ενός ducati είναι πολύ ψηλότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες, απλά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης...
[...]
αυθαίρετη εκτίμηση να υποθέσω...

lospsi
10/05/2019, 13:46
Σωστά λέτε ότι σε οποιδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, οι τιμές είναι ψηλά, είτε honda είτε Ducati.

Το θέμα είναι ότι τα Ιταλικά/ευρωπαϊκά θέλουν αρκετές φορές "ειδική" συντήρηση και προσοχή, πράγμα που οδηγεί στο να πάμε σε εξουσιοδοτημένο ή εξειδικευμένο συνεργείο (που, γνωρίζοντας ότι τα σέρβις στα πρώτα τσούζουν, προσαρμόζει τον δικό του τιμοκατάλογο, με μικρές βέβαια αποκλίσεις μιας και πληρώνεις το know how). Αντίστοιχα, ένα japan μέσο μηχανάκι, το πας και στον μαστρο Μήτσο της γειτονιάς και κάνεις την δουλειά σου. Προσωπικά, επειδή είχα και έχω Ευρωπαϊκα, δεν θα εμπιστευόμουν τον οποιοδήποτε να κάνει σέρβις σε αυτά. Μιλάμε για σέρβις, όχι αλλαγή λαδιών (που και αυτό θέλει πολλές φορές την προσοχή του) ή τακάκια.

Και για μένα φαίνονται πολλά τα 500Ε και τα 600Ε για σέρβις, δεν θα τα έδινα για κανέναν λόγο, οπότε και με βάση τον παραπάνω συλλογισμό μου, (μάλλον:rolleyes:) δεν θα πάρω Ντουκάτι

Volpad
10/05/2019, 14:01
Αυθαίρετη σχετικά, γιατι δεν είχα ποτέ αντίστοιχη μηχανή. Δεν μπορώ να το συγκρίνω με το KLE που είχα παλιά, ή το Vstrom ή το CBR600f που έχουν οι φίλοι μου (που παρόλα αυτά δεν ξέρω το κόστος των service τους... :lol: )
Στο BMW F800ST μου, ένα αντίστοιχο service σε αντιπροσωπία, είχε ίδιο κόστος (ίσως και μεγαλύτερο, δεν θυμάμαι καλά)


Όχι, δεν είναι πολύ υψηλότερο, μόνο διπλάσιο με τριπλάσιο.

Τελευταία φορά που πήγα για πλήρες σέρβις (με ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού), πλήρωσα κάτι περισσότερο από 200€. Συνολικά. Με ΦΠΑ και εργασία. Σε αντιπροσωπεία.

Σε τι μοτοσυκλέτα? Πόσο κόστισαν τα ανταλλακτικά και πόσα πήρε για εργασία?
Άλλαξες λάδια - φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, αέρα, παραφλού, υγρά στα φρένα, μπουζιά, έκανες ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού, και το κόστος ήταν 200€ με την εργασία και το ΦΠΑ?

BLiTzER
10/05/2019, 14:11
Στο BMW F800ST μου, ένα αντίστοιχο service σε αντιπροσωπία, είχε ίδιο κόστος (ίσως και μεγαλύτερο, δεν θυμάμαι καλά)

Σε τι μοτοσυκλέτα? Πόσο κόστισαν τα ανταλλακτικά και πόσα πήρε για εργασία?
Άλλαξες λάδια - φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, αέρα, παραφλού, υγρά στα φρένα, μπουζιά, έκανες ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού, και το κόστος ήταν 200€ με την εργασία και το ΦΠΑ?

Ναι. Δεν έχει σημασία η μοτοσικλέτα. 600€ σέρβις σε γιαπωνέζικο (και στα περισσότερα ευρωπαϊκά, εδώ που τα λέμε) δε θα δεις ποτέ. Ούτε 500€. Ούτε 400€. Τώρα που το σκέφτομαι, 3 φορές έχω δει πάνω από 300€ σε συνεργείο μοτοσικλέτας. Μια για ανορθωτή/πηνία σε CBR 1000RR, μια για κατέβασμα μοτέρ για φλάντζα κεφαλής και μια για άνοιγμα μοτέρ για αλλαγή μπιέλας. :lol:

Δε με απασχολεί το θέμα, φυσικά, απλά μην έχετε αυταπάτες. Αυτά τα 600€ και 800€ και 1000€ που ποστάρετε εδώ και τα θεωρείτε και "φυσιολογικά" και "όλες οι μοτοσικλέτες τα ίδια πληρώνουν" έκαναν πολλούς ανθρώπους να γελάσουν.

ΥΓ. Εξαιρετικά εύστοχο να αναφέρεις ως παράδειγμα ένα μπεμβέ. :p

sniper
10/05/2019, 14:22
Τα τελευταία 20 χρόνια, δεν έχω πληρώσει πάραπάνω απο 350€ για κανένα σέρβις (εννοούμε τις προγραμματισμένες εργασίες κι αλλαγές - Οχι βλάβες ή άλλα αναλώσιμα), μικρό ή μεγάλο.

Όλα σε εξουσιοδοτημένο Honda και μάλιστα από τους ακριβότερους στην Αθήνα.

toyar
10/05/2019, 14:28
Η μία μηχανή ζητάει έλεγχο βαλβίδων κάθε 50000 και στις 150000 ακόμα δε θέλει ρύθμιση
Η άλλη θέλει βαλβίδες και ιμάντες συνέχεια ακόμα κι αν καθεται....
...και μιλάμε για κόστος σέρβις;
Αληθεύει ότι τα ducati τα έχει η karenta;

Volpad
10/05/2019, 14:43
Ρε παιδιά, δε λέω οτι τα 600 είναι λίγα, είναι πάρα πολλά, όμως είναι σε εξουσιοδοτημένο με τις τιμές της αντιπροσωπίας.
Μπορεί κάποιος απο εσάς, με ένα γιαπωνέζικο 1000άρι, να γράψει αναλυτικά το κόστος των ίδιων ανταλλακτικών και το κόστος εργασίας για αντίστοιχο service σε αντιπροσωπία?

Αυτό που θέλω να πώ, είναι οτι άν το κόστος σε γιαπωνέζικο είναι 350€ ξέρω γώ, και δεδομένου οτι ένα τέτοιο service θα το κάνεις κάθε 2 χρόνια και οι ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, τακακιών και λοιπών αναλωσίμων θα είναι σε ένα λαδάδικο ή σε μη εξουσιοδοτημένο, άρα το κόστος θα είναι ίδιο είτε ducati είτε γιαπωνέζικο, τότε έχεις μία διαφορά 250€ τα 2 χρόνια.

Τώρα άν αυτά τα service, δέν τα κάνεις ποτέ σε εξουσιοδοτημένο, και τα κάνεις μόνος σου, ή σε άλλο συνεργείο, τότε τα 250€ τα 2 χρόνια, γίνονται 150€ ξέρω γώ.

Άν βάλεις λοιπόν το σύνολο των εξόδων συντήρησης, μαζί με λάστιχα, τακάκια, και στη μία περίπτωση βγαίνει 950€ και στην άλλη 1200 τα 2 χρόνια, δεν μπορείς να πείς πως το κόστος συντήρησης ενός ducati είναι απαγορευτικό.

Τώρα αν σε γιαπωνέζικο 1000άρι, σε αντιπροσωπία το service έχει 200€ και στο ducati 630, ε τότε ναι…

Αλήθεια όμως, θα ήθελα να μάθω το κόστος των ίδιων αναλώσιμων αναλυτικά σε ένα γιαπωνέζικο 1000άρι καθώς και το ποσό που ζητάει η αντιπροσωπία για την εργασία.

sniper
10/05/2019, 14:56
Ρε παιδιά, δε λέω οτι τα 600 είναι λίγα, είναι πάρα πολλά, όμως είναι σε εξουσιοδοτημένο με τις τιμές της αντιπροσωπίας.
Μπορεί κάποιος απο εσάς, με ένα γιαπωνέζικο 1000άρι, να γράψει αναλυτικά το κόστος των ίδιων ανταλλακτικών και το κόστος εργασίας για αντίστοιχο service σε αντιπροσωπία?

Αν βγάλεις τον ιμάντα χρονισμού που τα τζαπάν δεν έχουν, το σέρβις έπεσε κατά 115€, κάπου στα γιαπωνέζικα επίπεδα (αλλά αυτοί έχουν και την εργασία μέσα).


Αυτό που θέλω να πώ, είναι οτι άν το κόστος σε γιαπωνέζικο είναι 350€ ξέρω γώ, και δεδομένου οτι ένα τέτοιο service θα το κάνεις κάθε 2 χρόνια και οι ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, τακακιών και λοιπών αναλωσίμων θα είναι σε ένα λαδάδικο ή σε μη εξουσιοδοτημένο, άρα το κόστος θα είναι ίδιο είτε ducati είτε γιαπωνέζικο, τότε έχεις μία διαφορά 250€ τα 2 χρόνια.

Υπάρχουν κι αυτοί που κάνουν 2 σέρβις μέσα στο χρόνο. Ξέρω, είναι λίγοι, κυρίως κρίσης, αλλά υπάρχουν.


Τώρα άν αυτά τα service, δέν τα κάνεις ποτέ σε εξουσιοδοτημένο, και τα κάνεις μόνος σου, ή σε άλλο συνεργείο, τότε τα 250€ τα 2 χρόνια, γίνονται 150€ ξέρω γώ.

Άν βάλεις λοιπόν το σύνολο των εξόδων συντήρησης, μαζί με λάστιχα, τακάκια, και στη μία περίπτωση βγαίνει 950€ και στην άλλη 1200 τα 2 χρόνια, δεν μπορείς να πείς πως το κόστος συντήρησης ενός ducati είναι απαγορευτικό.

Τώρα αν σε γιαπωνέζικο 1000άρι, σε αντιπροσωπία το service έχει 200€ και στο ducati 630, ε τότε ναι…

Δεν ξέρω για τα Ducati, δεν είχα ποτέ δυστυχώς...


Αλήθεια όμως, θα ήθελα να μάθω το κόστος των ίδιων αναλώσιμων αναλυτικά σε ένα γιαπωνέζικο 1000άρι καθώς και το ποσό που ζητάει η αντιπροσωπία για την εργασία.
Τα ίδια είναι άνω κάτω... αλλά η εργασία μάλλον είναι χαμηλότερη.

Από την άλλη θα μου πεις, έχεις ένα 1098 ή το καινουριο (έχω χάσει τη μπάλα με τα καινουρια Duc) και σε νοιάζει το κόστος; Ειναι σαν να έχεις Ferrari και να κλαίγεσαι για το πόσο έχουν τα λάστιχα ή το κόστος της βενζίνης.

Τα μεταξωτά βρακιά είναι για επιδέξιους.

viper1
10/05/2019, 15:01
Η μία μηχανή ζητάει έλεγχο βαλβίδων κάθε 50000 και στις 150000 ακόμα δε θέλει ρύθμιση
Η άλλη θέλει βαλβίδες και ιμάντες συνέχεια ακόμα κι αν καθεται....
...και μιλάμε για κόστος σέρβις;
Αληθεύει ότι τα ducati τα έχει η karenta;

Αληθεύει και εχει καλό support σε ανταλλακτικά

viper1
10/05/2019, 15:04
Το κόστος συντήρησης ενός Ducati είναι μεγαλύτερο από ένα Japan. Πρέπει να είσαι σχολαστικός στην συντήρηση και αν αποφασίσεις να το σκιζεις κάποια στιγμή θα σε σκίσει και εκείνο.

viper1
10/05/2019, 15:09
Όχι, δεν είναι πολύ υψηλότερο, μόνο διπλάσιο με τριπλάσιο.

Τελευταία φορά που πήγα για πλήρες σέρβις (με ρύθμιση βαλβίδων και σωμάτων ψεκασμού), πλήρωσα κάτι περισσότερο από 200€. Συνολικά. Με ΦΠΑ και εργασία. Σε αντιπροσωπεία.

Τοσα σου πηραν για το Ford?:tooth:

sniper
10/05/2019, 15:18
Τοσα σου πηραν για το Ford?:tooth:

Κάτσε να αλλάξει ιμάντα χρονισμού να σου πω πόσα θα δώσει. :tooth:

BLiTzER
10/05/2019, 15:35
Μάλλον δε θα μάθω ποτέ, αφού πρώτη αλλαγή ιμάντα έχει στα 160.000 χλμ. Δεν αγοράζω χρέπια. :smokin:

giannisgr
10/05/2019, 15:50
Αν βγάλεις τον ιμάντα χρονισμού που τα τζαπάν δεν έχουν, το σέρβις έπεσε κατά 115€, κάπου στα γιαπωνέζικα επίπεδα (αλλά αυτοί έχουν και την εργασία μέσα).

Υπάρχουν κι αυτοί που κάνουν 2 σέρβις μέσα στο χρόνο. Ξέρω, είναι λίγοι, κυρίως κρίσης, αλλά υπάρχουν.

Δεν ξέρω για τα Ducati, δεν είχα ποτέ δυστυχώς...

Τα ίδια είναι άνω κάτω... αλλά η εργασία μάλλον είναι χαμηλότερη.

Από την άλλη θα μου πεις, έχεις ένα 1098 ή το καινουριο (έχω χάσει τη μπάλα με τα καινουρια Duc) και σε νοιάζει το κόστος; Ειναι σαν να έχεις Ferrari και να κλαίγεσαι για το πόσο έχουν τα λάστιχα ή το κόστος της βενζίνης.

Τα μεταξωτά βρακιά είναι για επιδέξιους.

Δεν αναφέρθηκα πουθενά για βενζίνη και για ελαστικά τα ίδια σκατα με το ninja θα ειναι,

giannisgr
10/05/2019, 15:52
Αν βγάλεις τον ιμάντα χρονισμού που τα τζαπάν δεν έχουν, το σέρβις έπεσε κατά 115€, κάπου στα γιαπωνέζικα επίπεδα (αλλά αυτοί έχουν και την εργασία μέσα).

Υπάρχουν κι αυτοί που κάνουν 2 σέρβις μέσα στο χρόνο. Ξέρω, είναι λίγοι, κυρίως κρίσης, αλλά υπάρχουν.

Δεν ξέρω για τα Ducati, δεν είχα ποτέ δυστυχώς...

Τα ίδια είναι άνω κάτω... αλλά η εργασία μάλλον είναι χαμηλότερη.

Από την άλλη θα μου πεις, έχεις ένα 1098 ή το καινουριο (έχω χάσει τη μπάλα με τα καινουρια Duc) και σε νοιάζει το κόστος; Ειναι σαν να έχεις Ferrari και να κλαίγεσαι για το πόσο έχουν τα λάστιχα ή το κόστος της βενζίνης.

Τα μεταξωτά βρακιά είναι για επιδέξιους.

Δεν αναφέρθηκα πουθενά για βενζίνη και για ελαστικά τα ίδια σκατα με το ninja θα ειναι.Μίλησα καθαρά για service και την συχνότητα τους.
Στο Ninja δεν χρειάζεται να πας σε αντιπροσωπεία. Θεωρείται πιο " εύκολο " μηχανάκι για να πας στο δικό σου συνεργείο, είναι ένας απλός 4κυλινδρος κινητήρας σε σειρά.. Δεν χρειάζεται πολλές παρεμβάσεις.φανταζομαι ότι το 1098 δεν είναι έτσι.
Στο Ninja δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 300euro για service. Όλα γίνονται στην ώρα τους και έχει 55.000KM. απροβληματιστα

sniper
10/05/2019, 16:05
Δεν αναφέρθηκα πουθενά για βενζίνη και για ελαστικά τα ίδια σκατα με το ninja θα ειναι.Μίλησα καθαρά για service και την συχνότητα τους.
Στο Ninja δεν χρειάζεται να πας σε αντιπροσωπεία. Θεωρείται πιο " εύκολο " μηχανάκι για να πας στο δικό σου συνεργείο, είναι ένας απλός 4κυλινδρος κινητήρας σε σειρά.. Δεν χρειάζεται πολλές παρεμβάσεις.φανταζομαι ότι το 1098 δεν είναι έτσι.
Στο Ninja δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 300euro για service. Όλα γίνονται στην ώρα τους και έχει 55.000KM. απροβληματιστα

Δεν ξέρω γιατί μπερδευόμαστε έτσι, ενώ τα πράγματα είναι πολύ απλά: Αν θες να έχεις ένα μηχανάκι με 180-200 άλογα, χωρίς να πληρώνεις και πολλά, τότε μάλλον κάτι λάθος κάνεις (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα).

giannisgr
10/05/2019, 18:44
Θα σου απαντήσω αμέσως. Έχω ninja 1000cc 170 hp και τα service του είναι νορμάλ με το πιο ακριβώ 300€.
Είμαι σε σκέψη να πάρω ντουκατι. Και βλέπω σε φόρουμ (έχω αναρτήσει και την σελίδα ) ότι για multistrada1200 γενικό service 1150 €. Δηλαδή 4 φορές πάνω . Μου φάνηκε πολύ ακριβώ διότι είναι χαοτική η διαφορά

THRESH
10/05/2019, 19:46
Μάλλον δε θα μάθω ποτέ, αφού πρώτη αλλαγή ιμάντα έχει στα 160.000 χλμ. Δεν αγοράζω χρέπια. :smokin:

έχω το 1.6 120hp του 2009, είναι ΜΕΧΡΙ τα 160Κ ή 8ετία , δεν χρειάζεται νομίζω να κάνεις Αντοχή υλικών σε ένα ζωτικής σημασίας εξάρτημα :p

GogosLux
10/05/2019, 20:40
Μάλλον δε θα μάθω ποτέ, αφού πρώτη αλλαγή ιμάντα έχει στα 160.000 χλμ. Δεν αγοράζω χρέπια. :smokin:


έχω το 1.6 120hp του 2009, είναι ΜΕΧΡΙ τα 160Κ ή 8ετία , δεν χρειάζεται νομίζω να κάνεις Αντοχή υλικών σε ένα ζωτικής σημασίας εξάρτημα :p

Παίδες, έχω την υποψία ότι οι ιμάντες ΣΥΝΗΘΩΣ υπόκεινται και σε χρονικά όρια και όχι μόνο χιλιόμετρα _ ότι έρθει πρώτο .

Για δείτε το γιατί είναι κρίμα να το πάρετε στο χέρι τόσο ωραία μάρκα σαν το Φορντ σας :p

BLiTzER
10/05/2019, 20:57
Φυσικά, δεν το ανέφερα ως αυτονόητο. Ούτε 8 χρόνια θα κλείσει στα χέρια μου. Δε με ξέρετε καθόλου; :lol:

kerasaki
10/05/2019, 22:23
Ειναι λιγο απιθανό ενα χιλιαρι που κοστιζει 13-14.000 να εχει το ιδιο κοστος σερβις με ενα αλλο χιλιαρι των 25.000-30.000.

Επίσης οταν πας σε επισημο αντιπρόσωπο για σερβις θα πληρωσεις τις εγκαταστάσεις, τους 3 μηχανικούς, τον αρχιμηχανικο, την κοπελα για το τηλεφωνικό ραντεβου, την αίθουσα αναμονής με τηλεοραση+καφε κτλ.
Ενδεικτικά ο Σπανος(bmw-mini=premium κατασκευαστές) στη συγγρου χρεώνει καπου 118€/ανα ωρα, χωρις φ.π.α...

Τα σερβις στους επισημους, οπως αναφερθηκε κ παραπανω εχουν εναν τιμοκατάλογο που λεει οτι η αλλαγη λαδιων απαιτει 0.5 της ώρας σε χρονο, η ρυθμιση βαλβιδών 1 ωρα κτλ.
Καντε τωρα τις πράξεις με την εργατοωρα στα 118€ συν Φ.Π.Α

Επίσης οι επισημοι αλλα και γενικα τα συνεργεία εχουν αλλη τιμη για τα αναλώσιμα που μπαινουν στις μηχανες μας.
Συνηθως τα παίρνουν φτηνότερα απο'τι πωλούνται στο εμποριο λογω οικονομιας κλίμακας και εκπτωσης που απολαμβάνουν απο εταιρειας προμηθειας αλλα θα στο χρεωσουν πολυ παραπανω απο'τι θα το εβρισκες εσυ ο ιδιος στο εμποριο.

Οποτε διαλέγεις και παίρνεις, τα τουμπανα μηχανακια και ειδικά σε επισημους εχουν και πανάκριβα σερβις.

toyar
11/05/2019, 07:39
υπαρχουν καποια προιοντα που πλασαρονται στην αγορα ως premium ανεξαρτητα αν ειναι η οχι στην πραξη
bmw ducati iphone κλπ
οι κατοχοι τους μονο με την επιλογη που εκαναν φωναζουν ''θελω να μου τα παρετε''
κανεις δεν θα υπερχρεωσει ενα σερβις hyundai πχ ουτε καν η αντιπροσωπεια
στην πραγματικοτητα η τεχνογνωσια και τα εργαλεια που χρειαζονται δεν δικαιολογουν τη διαφορα στις χρεωσεις
αν ομως καποιος δινει 30000 για μηχανη θα δωσει και 1000 για σερβις

DrIoannis
11/05/2019, 08:24
Η μηχανή είναι πολύ καλή στην πίστα...Στο δρόμο είναι κουραστική αλλά όχι τόσο όσο τα προηγούμενα μοντέλα. Έχει κορυφαία φρένα και πολύ ροπή αλλά δεν έχει ηλεκτρονικά να σε "σώσουν" όταν κάτι δεν πάει καλά. Το service είναι σε σχετικά λογικά επίπεδα για Ducati με μεγαλύτερα διαστήματα σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα. Κακά τα ψέματα η θέση της είναι στην πίστα αλλά δεν θα αρνηθεί βόλτες με το ανάλογο "κόστος" (όχι απαραίτητα χρηματικό).

p@nos
11/05/2019, 10:48
το μηχανακι που μιλαμε ειναι αυτο (το συγκεκριμενο ειναι 1198 αλλα ειναι το ιδιο οποτε δε μετραει :eek: )

406716



αν σε απασχολει τοσο πολυ αν το σερβις ειναι 100-200ε πανω απο τα τζαπαν μηχανακια, χωρις ιχνος ειρωνιας, καλυτερα να κοιταξεις αλλου....

telegonos
11/05/2019, 11:04
Άνα έτος ή ανά μήνα είναι τα 100 ευρώ;

panavour
11/05/2019, 11:33
83 μηνυματα για τοΑΥΤΟΝΟΗΤΟ
1)τα μεταξωτα βρακια χρειαζονται επιδεξιους κωλους
2)τα ντουκατι εχουν ποιο ακριβα ανταλλακτικα απο τα αντιστοιχα γιαπωνεζικα
3)τα χρειαζονται συχνοτερα απο τα αντιστοιχα γιαπωνεζικα
4)εχουν ελαχιστους ειδικευμενους μαστόρους αρα πιο ακριβη εργατωρα
5)εχουν μεγαλυτερο -πουλ μουρ factor που πληρωνεται ακριβα

GogosLux
11/05/2019, 11:45
Ενδεικτικά ο Σπανος(bmw-mini=premium κατασκευαστές) στη συγγρου χρεώνει καπου 118€/ανα ωρα, χωρις ΦΠΑ .

:eyepop: :eyepop: καλά λέω ότι η Ελλάδα είναι για πλούσιους μόνο :D

Εδώ στο φτωχό λουξ χρεώνουν €82.50 την ώρα στα εξουσιοδοτημένα είτε είναι Audi είτε Ducati είτε ΚΤΜ :rolleyes:

Και αν πας δίπλα Γερμανία ή Γαλλία είναι κάτι τις φθηνότερα _ όχι δραματικά.

harris_x
11/05/2019, 13:50
στην πραγματικοτητα η τεχνογνωσια και τα εργαλεια που χρειαζονται δεν δικαιολογουν τη διαφορα στις χρεωσεις
Γιατι;

Μπορεις να μας πεις τι χρήματα χρειάζονται για ενα επαρκές εξουσιοδοτημένο συνεργείο (ειδικα εργαλεια, ειδικος εξοπλισμός κλπ) και ποια ειναι τα ετήσια κόστη εκπαίδευσης, οχι μονο των τεχνικων αλλα και του υπολοίπου προσωπικού;

harris_x
11/05/2019, 13:52
:eyepop: :eyepop: καλά λέω ότι η Ελλάδα είναι για πλούσιους μόνο :D

Εδώ στο φτωχό λουξ χρεώνουν €82.50 την ώρα στα εξουσιοδοτημένα είτε είναι Audi είτε Ducati είτε ΚΤΜ :rolleyes:

Και αν πας δίπλα Γερμανία ή Γαλλία είναι κάτι τις φθηνότερα _ όχι δραματικά.

Καλα χαλαρώστε... η ανακοινωμενη εργατοωρα δεν ειναι παντα αυτή που χρεώνεται ;)

toyar
11/05/2019, 14:24
Πολλά λεφτά χρειάζονται
Για κάθε μάρκα
Οι διαφορές στις χρεώσεις μεταξύ αντιπροσωπειών είναι θέμα μάρκετινγκ του προϊόντος και οχι διαφοράς υπηρεσιων

giannisgr
12/05/2019, 23:03
Δεν μου λες κάτι καινούργιο....

Η ερώτηση μου ήταν απλή :

συχνότητα service, τι αλλάζουμε και κάθε πότε και αν είναι εύκολο να μάθουμε και κόστος .

Την απάντηση την έχω πάρει σε προσωπικό μνμ .

Τα έχω όλα αναλυτικά και δεν είναι τόσο τραγικά.

Να στε καλα ευχαριστώ πολύ

giannisgr
12/05/2019, 23:06
Για να δωθεί απάντηση στο φόρουμ μετά από 100 μνμ

Να ξέρει κάποιος χριστιανός τι θα αντιμετωπίσει αν πάρει Ducati. Που αυτό ήταν το ερώτημα

λαδια (72)
φιλτρο (12)
φιλτρο αερα (60)
παραφλου (25)
τσιμουχες & λαδια μπροστινου (75)
ιμαντες (100)
υγρο φρενων (10)
φιλτρο βενζινης (21)
βαλβιδες fillers caps (16)
μπουζι (54)

συνολο μαζι με κατι αλλα βιδες κλπ 544€

εργασια ΧΩΡΙΣ φπα: 236€

συνολο 780€

Σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο

giannisgr
12/05/2019, 23:11
Δημοκρατία έχουμε όλοι έχουμε άποψη σε ένα φόρουμ .

Καλό είναι να μην μιλάμε σαν αμπλαουμπλιδες και ξερολες .

Να μιλάνε άτομα που είχαν τέτοια εργαλεία και τα έχουν βιώσει στο πετσί τους.

Αυτονόητο δεν είναι τιποτα