PDA

View Full Version : Επισκευή carbon φτερού



rainmike
13/01/2019, 14:49
Παιδιά είναι να πάω τη μηχανή για service και σκέφτομαι να κολλήσω και το carbon φτερο του monster.
Kλασσικά πηγα να σπρώξω τη μηχανή με το δισκόκλειδο επάνω και εσπασε.
Αξίζει η επισκευή?Πόσο περίπου κοστίζει?Αν το αφήσω έτσι υπάρχει πιθανότητα να ανοίξει παραπάνω?
Παραθέτω μια φωτο και ακούω γνώμες.402850

Ζεύκας
13/01/2019, 15:56
Κάνε μια ερώτηση εδώ https://www.facebook.com/compositeparts/

Το παλικάρι πολύ φιλότιμο, τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

rainmike
13/01/2019, 16:31
Κάνε μια ερώτηση εδώ https://www.facebook.com/compositeparts/

Το παλικάρι πολύ φιλότιμο, τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ αλλα είμαι απο Θεσσαλονίκη,δεν ξέρω αν αξίζει να στείλω το φτερό με courier

νεοσσός
13/01/2019, 20:46
Τα carbon έχουν κρυσταλλική δομή. Αρκεί ακόμα και ένα χτύπημα που δεν κάνει ζημιά ορατή στο μάτι, ώστε να μειώσει σημαντικά την ανθεκτικότητά τους σε επόμενες καταπονήσεις. Δυστυχώς, πρέπει να το επισκευάσεις.

rainmike
13/01/2019, 21:12
Τα carbon έχουν κρυσταλλική δομή. Αρκεί ακόμα και ένα χτύπημα που δεν κάνει ζημιά ορατή στο μάτι, ώστε να μειώσει σημαντικά την ανθεκτικότητά τους σε επόμενες καταπονήσεις. Δυστυχώς, πρέπει να το επισκευάσεις.

Nα το φτιάξω ρε αγόρι αλλά με τι κόστος?Αν κολληθεί θα γίνει όπως πρώτα?Αν το αφήσω παίζει να ανοίξει παραπάνω?

νεοσσός
13/01/2019, 21:18
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα αποκολληθεί τελείως, ίσως ακόμα και με την αεροδυναμική αντίσταση σε υψηλές ταχύτητες. Στα carbon ποδήλατα ακούω ότι κάνουν επισκευές σκελετού (σπάει κοντά στο νύχι του οπίσθιου εκτροχιαστή συχνά) και κάποιοι θεωρούν αξιόπιστη την επισκευή. Προσωπικά θα το φοβόμουν. Δυστυχώς το κόστος των carbon είναι υψηλό και δεν ξέρω αν μιλάμε για 200€ ή για πολύ περισσότερα, για την αντικατάσταση του φτερού.

rainmike
13/01/2019, 21:33
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα αποκολληθεί τελείως, ίσως ακόμα και με την αεροδυναμική αντίσταση σε υψηλές ταχύτητες. Στα carbon ποδήλατα ακούω ότι κάνουν επισκευές σκελετού (σπάει κοντά στο νύχι του ντεραγιέ συχνά) και κάποιοι θεωρούν αξιόπιστη την επισκευή. Προσωπικά θα το φοβόμουν. Δυστυχώς το κόστος των carbon είναι υψηλό και δεν ξέρω αν μιλάμε για 200€ ή για πολύ περισσότερα, για την αντικατάσταση του φτερού.

270 ευρώ έχει το απλό φτερό carbon δεν υπάρχει πλέον

basilis_k6
13/01/2019, 21:59
270 ευρώ έχει το απλό φτερό carbon δεν υπάρχει πλέον
ειναι σαν να πληρωνεις καρμπον ομως...

p@nos
13/01/2019, 22:31
Φτιαχνεται φιλε... Εχει αρκετη δουλιτσα(αυτο θα πληρωσεις) αλλα με το νεο βαψιμο δε θα φαινεται η ζημια εντονα... Τωρα αν σε συμφερει να πληρωσεις τηβ επισκευη η να βρεις καποιο μεταχειρισμενο ειναι αλλο θεμα

Lioulios
14/01/2019, 00:08
ποτε δεν καταλαβα και θα ηθελα καποιος να μου πει.
Ποιος ο λόγος να εχω ενα καρμπον φτερο αντι το μαμα ;

rainmike
14/01/2019, 00:11
ποτε δεν καταλαβα και θα ηθελα καποιος να μου πει.
Ποιος ο λόγος να εχω ενα καρμπον φτερο αντι το μαμα ;

εγώ έτσι το πήρα:D,όχι σπασμένο:lol:

lospsi
14/01/2019, 07:37
ποτε δεν καταλαβα και θα ηθελα καποιος να μου πει.
Ποιος ο λόγος να εχω ενα καρμπον φτερο αντι το μαμα ;

Υπάρχει και κάποιο κέρδος σε βάρος αλλά ουσιαστικά είναι θέμα εμφάνισης. Όπως και πολλές άλλες "μετατροπές" που κάνουμε στα μηχανάκια μας....
:D402905

giorgos.boun
14/01/2019, 11:00
Μπορείς ίσως να βρεις καινούργιο after από eBay....

Lioulios
14/01/2019, 11:31
ωραια.

Σε μηχανακια 120+ αλογα με 270 ευρουλακια κερδιζουμε ποσο;
1 κιλο;
Και γαμω !

p@nos
14/01/2019, 11:33
ωραια.

Σε μηχανακια 120+ αλογα με 270 ευρουλακια κερδιζουμε ποσο;
1 κιλο;
Και γαμω !

Ουτε καν κιλο... Μερικα γραμμαρια κερδιζεις... Για αισθητικους λογους ειναι οι αλλαγες αυτες... Το προβλημα ποιο ακριβως ειναι;

Lioulios
14/01/2019, 12:03
Εγω δεν εχω κανενα προβλημα .

:wave2:

lospsi
14/01/2019, 12:57
Υπάρχουν μοτοσυκλετιστές που σπρώχνουν χρήμα στο μπλινκ για να γουστάρουν, άλλοι ρίχνουν περιουσίες για να τα ελαφρώσουν και οι ιδίοι ζυγίζουν όσο ένα νορμάλ δικάβαλο και κάποιοι άλλοι βάζουν ohlins και άλλες σούπερ ντούπερ αναρτήσεις και μετά τους περνάει ένας χεράς με SS 15ετίας που έχει κάνει σέρβις ποτέ....

Μην την ψάχνετε, είμαστε παλαβοί
:D