PDA

View Full Version : συνεχές κάψιμο λάμπας



TsoliasGR
15/01/2019, 00:09
Ναι το ξέρω...ακούγετι απλό από τον τίτλο αλλά ΜΗΝ κράξετε και διαβάστε προσεκτικά ΟΛΟ το θέμα όσοι ενδιαφέρεστε να βοηθήσετε.
Πρόκειται για το sym magic.Είπαμε αγοράστηκε κουτα καλοκαίρι και πριν από εναμιση μήνα μου έκαψε την μεγάλη σκάλα στην λάμπα.
Λέω οκ θα ναι ελλατωματική η λάμπα ποιος ξέρει, δεν κάθησα καν να ασχοληθώ να πάω αντιπροσωπεία την άλλαξα με άλλη.Ίδιου τύπου.
Απλά αντί για OSRAM έβαλα Phillips.Ίδιο πράμα είναι λέω χαλαρά.
Έλα που χτές μου έκαψε πάλι την μεγάλη σκάλα;Μέσα σε τόσο λίγο διάστημα;Κάτι παίζει κάπου βραχυκυκλώνει;Από ηλεκτρολογικά δεν έχω ιδέα και θέλω να πάρω μερικές ιδέες πριν πάω να τους παρατήσω το παπί απ'έξω απο την πόρτα με μερικά λεκτικά στολίδια για την ποιότητα κατασκευής.
Τι θα μπορούσε να φταίει;
Σημειωτέον έχει αλλαχτεί μπαταρία από απλή ανοικτού τυπου με λιθίου (πιο πολλά αμπέρ),Δεν υπάρχει διακόπτη φώτων στο μηχανάκι απο κατασκευής (euro4 γαρ).

Lioulios
15/01/2019, 00:16
περιμενε να σου ξανακαψει μια ακομα και μετα πηγαινε .
μπορει να ηταν κατι τυχαιο .

MAIK72
15/01/2019, 00:24
Εντάξει είσαι ..φίλος που είχε πάρει κάτι παρόμοιο(το ξεχνάω συνέχεια ποιο έχει..) άλλαξε ιντζέκσιον ,όργανα ,μάσκα φαναριού δίσκους στον 1 1/2 χρόνο και δεν θυμάμαι τι άλλο :D... εγγύηση έχεις , το πας και στο φτιάχνουν.
ΜΠορέι να φταίει αυτό που είπες ,η φίσα που μπαίνει η λάμπα δεν είναι σταθερή και στις καίει.

telegonos
15/01/2019, 00:26
Απλά, ξαναβάλε την δική του μπαταρία...

MAIK72
15/01/2019, 00:53
Επειδή ρώτησα κατά πάσα πιθανότητα έχετε το ίδιο μοντέλο με τον φίλο και συνάδελφο
Αυτός έχει αυτό http://www.sym.gr/model/magic-125-sr/.
Το πιο σοβαρό που του έτυχε ήταν το ρουλεμάν του πίσω τροχου που διαλύθηκε καθώς πήγαινε και του πήρε όλο το πίσω σύστημα.Του τα άλλαξαν όλα πίσω εντός εγγύήσης. Μπορεί να κάνει και 60 χλμ την μέρα με αυτό.

TsoliasGR
15/01/2019, 01:10
Επειδή ρώτησα κατά πάσα πιθανότητα έχετε το ίδιο μοντέλο με τον φίλο και συνάδελφο
Αυτός έχει αυτό http://www.sym.gr/model/magic-125-sr/.
Το πιο σοβαρό που του έτυχε ήταν το ρουλεμάν του πίσω τροχου που διαλύθηκε καθώς πήγαινε και του πήρε όλο το πίσω σύστημα.Του τα άλλαξαν όλα πίσω εντός εγγύήσης. Μπορεί να κάνει και 60 χλμ την μέρα με αυτό.

ΜΜΜΜ Το ίδιο είναι αλλά...μέχρι τώρα...
2 φορές φίσσα πολλαπλασιαστή,πρόγραμμα στον εγκέφαλο λόγω ανάκλησης και επειδή έσβηνε στο σταμάτημα πολλές φορές,σινεμπλόκ ψαλιδιού (όχι πίσω τροχού...ψαλιδιού)...είμαι στα στα 100χλμ την μέρα περίπου με αυτό με μέγιστο μαι φορά 168...
Και κάποιες άλλες βλάβες ακόμα που σταματημό δεν έχουν...Μέχρι και κόμπλερ μου λένε θα χρειαστώ...
Πάντως δίσκους...πατινάρει από την πρώτη μέρα και μου λένε σκάσε 70 γιούρα διότι είναι μηχανικό μεν αλλα αναλώσιμο δε οπότε ΔΕΝ καλύπτεται απο την εγγύηση.
Από την άλλη σκέφτομαι αν ήταν η μπαταρία που λόγω αμπέρ τις καίει...θα έκανε 1μισι μήνα να κάψει 1 λάμπα και μόνο την μπροστινή?Και ΜΟΝΟ την μεγάλη σκάλα?Διότη η μικρή σκάλα μια χαρά φωτάει...

Υ.Γ. Το ρουλεμάν το δεξί του μπροστινού τροχού έχει σκουριάσει...απλά το βλέπω με το μάτι...

MAIK72
15/01/2019, 01:18
ΜΜΜΜ Το ίδιο είναι αλλά...μέχρι τώρα...
2 φορές φίσσα πολλαπλασιαστή,πρόγραμμα στον εγκέφαλο λόγω ανάκλησης και επειδή έσβηνε στο σταμάτημα πολλές φορές,σινεμπλόκ ψαλιδιού (όχι πίσω τροχού...ψαλιδιού)...είμαι στα στα 100χλμ την μέρα περίπου με αυτό με μέγιστο μαι φορά 168...
Και κάποιες άλλες βλάβες ακόμα που σταματημό δεν έχουν...
Πάντως δίσκους...πατινάρει από την πρώτη μέρα και μου λένε σκάσε 70 γιούρα διότι είναι μηχανικό μεν αλλα αναλώσιμο δε οπότε ΔΕΝ καλύπτεται απο την εγγύηση.

Ναι το ίδιο θέμα έιχε με τον εγκέφαλο και τον στέιλαν Γερμανία νομίζω για νεκροψία πριν παραλάβει τον καινούριο. Με τους δίσκους να δεις τι τράβηξε, που τους κυνηγούσε 2 3 μήνες μέχρι να τους αλλάξουν.ΔΕν τους είχε αφήσει σε χλωρό κλαρί!! Κάτι τέτοια του λέγαν .Εμένα μου έκανε εντύπωση που του άλλαξαν το πίσω σύστημα χωρίς να τον χρεώσουν γιατί το θεώρησα φυσική φθορά. Τώρα στα πόσα χλμ του έγινε κομμάτια δεν ξέρω.

Μόνο για το καντράν των οργάνων περίμενε 2 με 3 μήνες μέχρι να έρθει,

vaska
15/01/2019, 01:22
ΜΜΜΜ Το ίδιο είναι αλλά...μέχρι τώρα...
2 φορές φίσσα πολλαπλασιαστή,πρόγραμμα στον εγκέφαλο λόγω ανάκλησης και επειδή έσβηνε στο σταμάτημα πολλές φορές,σινεμπλόκ ψαλιδιού (όχι πίσω τροχού...ψαλιδιού)...είμαι στα στα 100χλμ την μέρα περίπου με αυτό με μέγιστο μαι φορά 168...
Και κάποιες άλλες βλάβες ακόμα που σταματημό δεν έχουν...
Πάντως δίσκους...πατινάρει από την πρώτη μέρα και μου λένε σκάσε 70 γιούρα διότι είναι μηχανικό μεν αλλα αναλώσιμο δε οπότε ΔΕΝ καλύπτεται απο την εγγύηση.

Επειδή κάποτε αγόρασα δύο ίδια Kymco ο π@π@ρ@ς, ένα για μένα κι ένα για την γυναίκα μου, επειδή ψήθηκα από τα νούμερα στα χαρτιά και τα διπλά δισκόφρενα όταν όλοι οι άλλοι είχαν πίσω ταμπούρο κι επειδή από την αρχή άρχισαν τα όργανα με διαφορετικές βλάβες το καθένα μηχανάκι, και αφού είχα αγανακτήσει από τις επισκέψεις στο συνεργείο κι επειδή μου έλεγαν αρλούμπες, πήγα μια μέρα με ένα στουπί στο χέρι στο συνεργείο. Του λέω μάστορα (πατέρας του αντιπρόσωπου και υπεύθυνος του συνεργείου) θα το βρέξω με βενζίνη θες να του βάλεις φόκο εσύ ή θα το κάνω εγώ??
Τελικά για να μη στα πολυ-λέω πήρε η αντιπροσωπεία πίσω τα ρδέλα, χάσαμε κάτι λίγα λεφτά (3000 χλμ είχαν δεν είχαν τα μηχανάκια) και μας έφερε τα 2 kawasaki kaze r που επέλεξα. Έτσι γλίτωσα κι εγώ από κείνους κι εκείνοι από μένα

MAIK72
15/01/2019, 01:44
Τα νούμερα στα χαρτιά για το συγκεκριμένο μοντέλο ισχύουν βέβαια όπως και το φόκο για τις ζημιές που βγάζει . Τον συνάδελφο μάλλον τον βλέπω να το δίνει μόλις λήξει η εγγύηση.

Bowleno
15/01/2019, 09:05
Τα νούμερα στα χαρτιά για το συγκεκριμένο μοντέλο ισχύουν βέβαια όπως και το φόκο για τις ζημιές που βγάζει . Τον συνάδελφο μάλλον τον βλέπω να το δίνει μόλις λήξει η εγγύηση.

Πες στον κακομοίρη που θα το πάρει να κάνει εγγραφή εδώ, τουλάχιστον να βρίσκει λύσεις για τις ζημιές που θα παθαίνει :cry:

:lol:

katsar
15/01/2019, 09:21
Ίσως,ίσως λέω,πιάνεις την λάμπα με γυμνό χέρι;Γιατί η osram nightbreaker που έβαλα έλεγε να μην την πιάσετε με γυμνό χέρι γιατί μειώνει σημαντικά την ζωή τους.
Το βλέπω λίγο απίθανο βέβαια να είναι αυτό με όσα διάβασα εδώ για τα συγκεκριμένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

p@nos
15/01/2019, 09:21
Μετρα τον ανορθωτη πρωτα αν θες να εισαι προετοιμασμενος για το οως θα κινηθεις. Βαλε τον κινητηρα να δουλευει και μετρα ταση μπαταριας σε ρελαντι και δινοντας γκαζι σε υψηλοτερες σαλ.

TsoliasGR
15/01/2019, 10:15
Επειδή έχει στο κοντέρ βολτόμετρο βλέπω οτι ναι μεν ανοιχτά ρευματα με κλειστό κινητήρα έχω περίπου απο 12,5-13 βόλτ αλλά εν κινήσει το μηχανάκι κυμαίνεται απο 14,1 ώς 14,4 βόλτ


Ίσως,ίσως λέω,πιάνεις την λάμπα με γυμνό χέρι;Γιατί η osram nightbreaker που έβαλα έλεγε να μην την πιάσετε με γυμνό χέρι γιατί μειώνει σημαντικά την ζωή τους.
Το βλέπω λίγο απίθανο βέβαια να είναι αυτό με όσα διάβασα εδώ για τα συγκεκριμένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Μαύρα γαντάκια...

OldMan
15/01/2019, 12:11
Γουσταρω που εχεις εμπιστοσυνη στο βολτομετρο του κοντερ σε μηχανακι που εχει προβληματικα ντουϊ απο την μανα του..

MAIK72
15/01/2019, 12:31
Πες στον κακομοίρη που θα το πάρει να κάνει εγγραφή εδώ, τουλάχιστον να βρίσκει λύσεις για τις ζημιές που θα παθαίνει :cry:

:lol:

Εδω και 4 5 μήνες δεν τον ακούω να παραπονιέται για επιπλέον ζημιές .Την έχει καταβρεί με την οκονομία και την ταχύτητα που πιάνει.Είναι και ψείρας σε πληροφορώ και το έχει του κουτιού.
Αλλά αν το αποφασίσει, σίγουρα θα βρει να το σμπρώξει γιατί έχει και μηδενισμενό καινούριο κοντέρ:D:D :D:lol::lol:

TsoliasGR
15/01/2019, 16:46
Γουσταρω που εχεις εμπιστοσυνη στο βολτομετρο του κοντερ σε μηχανακι που εχει προβληματικα ντουϊ απο την μανα του..

E άμα ειναι και αυτό προβληματικό...Αλλα μιας και μου βαλες την ιδέα θα την βγάλω να την μετρήσω την μπαταρία.


Εδω και 4 5 μήνες δεν τον ακούω να παραπονιέται για επιπλέον ζημιές .Την έχει καταβρεί με την οκονομία και την ταχύτητα που πιάνει.Είναι και ψείρας σε πληροφορώ και το έχει του κουτιού.
Αλλά αν το αποφασίσει, σίγουρα θα βρει να το σμπρώξει γιατί έχει και μηδενισμενό καινούριο κοντέρ:D:D :D:lol::lol:
Ποιά οικονομία μιλάς;Καίει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο το kaze-r του 99 και απο ταχύτητα μια απο τα ίδια είναι.Κόφτη στα 100 έχει.

OldMan
16/01/2019, 11:43
Αλλα μιας και μου βαλες την ιδέα θα την βγάλω να την μετρήσω την μπαταρία.
Να μη βγαλεις τπτ.. Την μπαταρία θα την μετρήσεις ΠΑΝΩ στο μηχανακι..!!
(οι τιμες που σου δινει το βολτομετρο του κοντερ είναι too good to be true.. - αν παρ' ολα αυτα παρεις παρόμοιες μετρησεις ξεκινα να ψαχνεις ντουϊ και κοντινες γειωσεις..)

MAIK72
16/01/2019, 13:20
Ποιά οικονομία μιλάς;Καίει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο το kaze-r του 99 και απο ταχύτητα μια απο τα ίδια είναι.Κόφτη στα 100 έχει.
¨Οτι με είπε σε λέω.:)Δεν θυμάμαι τι είχε πριν αλλά επιμένει ότι τώρα καιει 2,2 με 2,3 στα 100,μπορεί και λιγότερο. Νομίζω περνάει τα 100χλμ/Ω .Και είναι και ψωμομένος ,100κιλ 1,85 ύψος:D

Μήπως ήρθε η ώρα ν΄αλλάξεις δίσκους λέω εγώ τώρα και το περνάς για κόφτη??:lol:
Εντός εγγύησης φυσικά!

TsoliasGR
17/01/2019, 11:03
Να μη βγαλεις τπτ.. Την μπαταρία θα την μετρήσεις ΠΑΝΩ στο μηχανακι..!!
(οι τιμες που σου δινει το βολτομετρο του κοντερ είναι too good to be true.. - αν παρ' ολα αυτα παρεις παρόμοιες μετρησεις ξεκινα να ψαχνεις ντουϊ και κοντινες γειωσεις..)

Koίτα η μπαταρία είναι 4 μηνών οπότε μου φάνηκαν λογικές οι τιμές.Αν και χτές το μεσημέρι που έφυγα να πάω στην δουλειά έδειχνε 8v αν θυμάμαι καλά και το βράδυ εχτές όταν σχόλασα ήτανε στα 12,1v.(Έπεσε πολύ μανιβελιά)
Παρόλα ταύτα αύριο θα μετρήσω την μπαταρία πάνω στο μοτοσακό και βλέπουμε.Και επειδή θα την αλλάξω -αναγκαστικά- την λάμπα θα πάω να βάλω μια led με ψύκτρα να δώ τι θα κάνει και με αυτή.Φοράει τις ίδιες με το astrea grand 100cc το παλιό.Τώρα για τα ντουί και τις γειώσεις θα μετρηθούν και αυτά.Ευκαιρία να αλλάξω και ντίζα γκαζιού μιας και καμια φορά κολλάει και θέλει 2-3 ξερόγκαζα να ξεκολήσει.


¨Οτι με είπε σε λέω.:)Δεν θυμάμαι τι είχε πριν αλλά επιμένει ότι τώρα καιει 2,2 με 2,3 στα 100,μπορεί και λιγότερο. Νομίζω περνάει τα 100χλμ/Ω .Και είναι και ψωμομένος ,100κιλ 1,85 ύψος:D

Μήπως ήρθε η ώρα ν΄αλλάξεις δίσκους λέω εγώ τώρα και το περνάς για κόφτη??:lol:
Εντός εγγύησης φυσικά!

Κόφτης στα 100 ένεκα ΕΥΡΟ4 ήταν η επίσημη απάντηση της αντιπροσωπεία -MotoHaritos-.Δίσκους θα αλλάξω λογικά μόλις πάω πάλι για αλλαγή λαδιού και θα δώ αν κουμπώνουν απο το παλιό άστρα δισκάκια κεβλαρ.Η διαφορά στην τιμή αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι γύρω στα 2 ευρώ;Για το καζεράκι είχαν περίπου 16 ευρώ το σετ δισκάκια σασμάν κέβλαρ.Απο κατανάλωση σου λέω υπεύθυνα και με αποδείξεις οτι με σβέλτη οδήγηση εντός πόλης σε συνθήκες ντελίβερυ η βελόνα καυσίμου τερματίζει κάθε 80-85χλμ.Πάω βενζινάδικο και βάζω κάθε φορά 3 λίτρα -έχει ρεζέρβα 2,2 λίτρα-.Και είμαι 110 κιλά.Η μοναδική μετατροπή που του έχω κάνει είναι στο γρανάζωμα που έχω αλλάξει το μπροστινό απο 14 σε 15 δόντια.Γιατί πριν...τα 80 τα έβλεπα με το ζόρι και επειδή χρειάζομαι αρκετές φορές να ανοίξω σε Συγγρού και Βουλιαγμένης λόγω αποστάσεων δεν ήθελα να είμαι στα κόκκινα συνέχεια.

sapila racing
17/01/2019, 11:09
Koίτα η μπαταρία είναι 4 μηνών οπότε μου φάνηκαν λογικές οι τιμές.Αν και χτές το μεσημέρι που έφυγα να πάω στην δουλειά έδειχνε 8v αν θυμάμαι καλά και το βράδυ εχτές όταν σχόλασα ήτανε στα 12,1v.(Έπεσε πολύ μανιβελιά)
Παρόλα ταύτα αύριο θα μετρήσω την μπαταρία πάνω στο μοτοσακό και βλέπουμε.Και επειδή θα την αλλάξω -αναγκαστικά- την λάμπα θα πάω να βάλω μια led με ψύκτρα να δώ τι θα κάνει και με αυτή.Φοράει τις ίδιες με το astrea grand 100cc το παλιό.

Η μπαταρία σου έχει ψοφήσει πλέον και είναι λογικό είναι να σου καίγονται οι λάμπες.
Σε λίγο θα σου καεί κι ο ανορθωτής όπως πάει αν δεν την αλλάξεις, αν δεν έχει καεί ήδη δηλαδή.

TsoliasGR
17/01/2019, 12:15
Η μπαταρία σου έχει ψοφήσει πλέον και είναι λογικό είναι να σου καίγονται οι λάμπες.
Σε λίγο θα σου καεί κι ο ανορθωτής όπως πάει αν δεν την αλλάξεις, αν δεν έχει καεί ήδη δηλαδή.

Λιθίου 4 μηνων να είναι ψοφια με καθημερινή χρήση;Πως το λες αυτό;Τα χαμηλά βόλτ μηπως οφείλωνται στο οτι δεν εβαζα με μανιβέλα αλλα με μίζα μόνιμα;

Υ.Γ. Επειδή Δεν γνωρίζω ρωτάω...
Υ.Γ.2 Φυσικά τα βόλτ δεν μετράνε το πόσο φορτίο έχει η μπαταρία αλλά...

sapila racing
17/01/2019, 12:29
Λιθίου 4 μηνων να είναι ψοφια με καθημερινή χρήση;Πως το λες αυτό;Τα χαμηλά βόλτ μηπως οφείλωνται στο οτι δεν εβαζα με μανιβέλα αλλα με μίζα μόνιμα;

Υ.Γ. Επειδή Δεν γνωρίζω ρωτάω...
Υ.Γ.2 Φυσικά τα βόλτ δεν μετράνε το πόσο φορτίο έχει η μπαταρία αλλά...

Πως το λέω?
Το λέω γιατί έγραψες οτι είδες 8 Volt αλλά δεν είσαι και σίγουρος αν και αυτό μου φαίνεται περίεργο γιατί είναι πάρα πολύ χαμηλή τάση.
Οπως και νά χει εγραψες επίσης οτι όταν σχόλασες εδειχνε 12,1. Φαντάζομαι οτι έκανες και αρκετά χλμ στην δουλειά σου.

Μπαταρία λιθίου με τάση χωρίς φορτίο κάτω απο 12,5 volt εχει πεθάνει ασχέτως αν ειναι 4 μηνών η 14 ετών.
Η καθημερινη χρήση δεν λέει απολύτως τίποτα αν ο ανορθωτής είναι τελειωμένος.

H skyrich που έχω εγώ δείχνει 13,8 V περίπου μετά απο 1 μήνα+ που κάθεται χωρίς φόρτιση.

Δες εδω τι τάση πρέπει να έχει μια μπαταρία λιθίου:

http://www.skyrichbattery.com/p9/Frequently-Asked-Questions/pages.html

MAIK72
17/01/2019, 12:58
Κόφτης στα 100 ένεκα ΕΥΡΟ4 ήταν η επίσημη απάντηση της αντιπροσωπεία -MotoHaritos-.Δίσκους θα αλλάξω λογικά μόλις πάω πάλι για αλλαγή λαδιού και θα δώ αν κουμπώνουν απο το παλιό άστρα δισκάκια κεβλαρ.Η διαφορά στην τιμή αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι γύρω στα 2 ευρώ;Για το καζεράκι είχαν περίπου 16 ευρώ το σετ δισκάκια σασμάν κέβλαρ.Απο κατανάλωση σου λέω υπεύθυνα και με αποδείξεις οτι με σβέλτη οδήγηση εντός πόλης σε συνθήκες ντελίβερυ η βελόνα καυσίμου τερματίζει κάθε 80-85χλμ.Πάω βενζινάδικο και βάζω κάθε φορά 3 λίτρα -έχει ρεζέρβα 2,2 λίτρα-.Και είμαι 110 κιλά.Η μοναδική μετατροπή που του έχω κάνει είναι στο γρανάζωμα που έχω αλλάξει το μπροστινό απο 14 σε 15 δόντια.Γιατί πριν...τα 80 τα έβλεπα με το ζόρι και επειδή χρειάζομαι αρκετές φορές να ανοίξω σε Συγγρού και Βουλιαγμένης λόγω αποστάσεων δεν ήθελα να είμαι στα κόκκινα συνέχεια.

To ξέρεις ότι αυτό είναι 3,5 λίτρα στα 100χλμ έτσι ? Κάτι δεν υπολογίζεις σωστά .Δεν είναι ninja 250 το μηχανάκι. :pΤο γρανάζωμα το έχει κάνει και αυτός. Δισκάκια του έβαλαν απο αντιπροσωπεία φυσικά

TsoliasGR
18/01/2019, 07:02
To ξέρεις ότι αυτό είναι 3,5 λίτρα στα 100χλμ έτσι ? Κάτι δεν υπολογίζεις σωστά .Δεν είναι ninja 250 το μηχανάκι. :pΤο γρανάζωμα το έχει κάνει και αυτός. Δισκάκια του έβαλαν απο αντιπροσωπεία φυσικά

Mιλάμε για βάρος στο μηχανάκι.110 κιλά + μεγάλο κουτί.Πές του να σου πεί με χιλιόμετρα πόσο καιει γιατί με ενδιαφέρει.Να το δει για 1-2 μέρες.Και θα βάλω απο σήμερα μπροστά το τεστ αποδειξη με χλμ να το διαπιστώσουμε.


Πως το λέω?
Το λέω γιατί έγραψες οτι είδες 8 Volt αλλά δεν είσαι και σίγουρος αν και αυτό μου φαίνεται περίεργο γιατί είναι πάρα πολύ χαμηλή τάση.
Οπως και νά χει εγραψες επίσης οτι όταν σχόλασες εδειχνε 12,1. Φαντάζομαι οτι έκανες και αρκετά χλμ στην δουλειά σου.

Μπαταρία λιθίου με τάση χωρίς φορτίο κάτω απο 12,5 volt εχει πεθάνει ασχέτως αν ειναι 4 μηνών η 14 ετών.
Η καθημερινη χρήση δεν λέει απολύτως τίποτα αν ο ανορθωτής είναι τελειωμένος.

H skyrich που έχω εγώ δείχνει 13,8 V περίπου μετά απο 1 μήνα+ που κάθεται χωρίς φόρτιση.

Δες εδω τι τάση πρέπει να έχει μια μπαταρία λιθίου:

http://www.skyrichbattery.com/p9/Frequently-Asked-Questions/pages.html

Λίαν χρήσιμο.Σε ευχαριστώ.Θα τσεκαριστεί ΑΜΕΣΑ.