PDA

View Full Version : Αρνητικό υπόλοιπο στον λογαριασμό



thunder ace
17/01/2019, 23:26
Στον λογαριασμό μου (Εθνική) που τον παρακολουθώ μέσω ibank , είδα σήμερα το υπόλοιπο να είναι αρνητικό (-3500)

Εδώ να πω,πως τόσα χρωστάω στην εφορία, περίπου.

Τι σημαίνει αυτό;

Ότι όταν θα μπει η σύνταξη που περνω(αναπηρίας) 577 ευρώ,δεν θα πάρω τίποτα μέχρι να μηδενίσει το ποσό;

Και το ακατάσχετο που υποτίθεται είναι στα 1250ευρω;

rainmike
17/01/2019, 23:38
Ρε συ τι ρωτάς τώρα.Στην τραπεζά σου πρέπει να ρωτήσεις και κατόπιν στην εφορία σου.Τα 3500 χιλιάδες καντα ένα διακανονισμο

thunder ace
17/01/2019, 23:44
Ρε συ τι ρωτάς τώρα.Στην τραπεζά σου πρέπει να ρωτήσεις και κατόπιν στην εφορία σου.Τα 3500 χιλιάδες καντα ένα διακανονισμο

Ώπα αρχηγέ,ήρεμα.
Τώρα πριν από λίγο το είδα.
Τα 3500 ευρώ με 12 δόσεις που κάνει αυτή τη στιγμή η εφορία, ξέρεις πόσο βγενει το μήνα;

rainmike
17/01/2019, 23:52
Ώπα αρχηγέ,ήρεμα.
Τώρα πριν από λίγο το είδα.
Τα 3500 ευρώ με 12 δόσεις που κάνει αυτή τη στιγμή η εφορία, ξέρεις πόσο βγενει το μήνα;

Δηλαδή ρωτώντας σε ένα μοτοσικλετιστικό φορουμ για πράγματα που αφορούν την εφορία σου πιστευεις πως θα βγάλεις ακρη?
Πληροφοριακα αναφέρω ότι η μητέρα μου έιχε ενα διακανονισμό 50 δόσεων.Καλή τύχη και με συγχωρείς

thunder ace
17/01/2019, 23:59
Δεν υπάρχουν δλδ εδώ μέσα παιδιά που να ξέρουν πέντε πράγματα πάνω στο θέμα;
Δεν χρειάζεται να σε συγχωρέσω για τίποτα.....δεν έχω να χωρίσω τίποτα μαζί σου.

ptc
18/01/2019, 00:14
Δε γνωριζω κατι παραπανω, απλα επειδη καταλαβαινω πως για να ρωτας τετοια ωρα ειναι κατι που σε καιει, ριξε μια ματια εδω (https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/703159/ti-na-prosexete-ean-exete-lixiprothesma-xrei-pros-to-dimosio-oles-oi-leptomereies).


Για κάθε οφειλέτη του Δημοσίου ισχύει ακατάσχετο όριο 1.250 ευρώ όσον αφορά στα ποσά των καταθέσεών του σε έναν λογαριασμό που έχει ανοίξει σε ένα μόνο τραπεζικό ίδρυμα. Ωστόσο, για να ισχύσει το ακατάσχετο αυτό όριο, ο οφειλέτης θα πρέπει να γνωστοποιήσει στο υπουργείο Οικονομικών τον συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό του, υποβάλλοντας ηλεκτρονικά σχετική δήλωση στο σύστημα ΤAXISNET. Εφόσον ο οφειλέτης έχει τραπεζικό λογαριασμό, στον οποίο πιστώνονται κάθε μήνα ποσά μισθών ή συντάξεων ή άλλων ασφαλιστικών βοηθημάτων οφείλει να γνωστοποιήσει αυτό το λογαριασμό στο υπουργείο Οικονομικών, ώστε να μην κατάσχονται από αυτόν υπόλοιπα χαμηλότερα των 1.250 ευρώ.

Εχεις δηλωσει εσυ αυτον το λογαριασμο στο TAXISNET;

lyberakos
18/01/2019, 00:15
Για να ισχύσει το ακατάσχετο, πρέπει να έχεις δηλώσει τον συγκεκριμένο λογαριασμό ως ακατάσχετο (μπορείς να το κάνεις και μέσω taxisnet). Εάν δεν το έχεις κάνει, τότε με το που μπει η σύνταξή σου θα κατασχεθεί.

thunder ace
18/01/2019, 00:22
Ναι ,έχω κάνει το ακατάσχετο πριν κάνα δυο μήνες.

ptc
18/01/2019, 00:32
Τοτε με βαση αυτο (http://www.ekpizo.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%A7%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE% AC/%CE%91%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9_%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE %B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF) και το οτι το ποσο της συνταξης ειναι κατω των 1000€ δεν μπορει να γινει παρακρατηση.

Σιγουρα μια επισκεψη στην τραπεζα ειναι απαραιτητη, αλλα λογικα δε θα πρεπει να εχεις θεμα.

Ξαναλεω, δεν εχω καποια ουσιαστικη γνωση επι του θεματος, απλα σου παραθετω καποιες πηγες που βρηκα και μπορει να σε βοηθησουν.

faithless
18/01/2019, 00:36
Ναι ,έχω κάνει το ακατάσχετο πριν κάνα δυο μήνες.

Καλησπερα φιλε μου.Μιας και ειχα κανει τη πρακτικη μου σε τραπεζα ισως θα μπορουσα να βοηθησω.Εχεις κανει ακατασχετο σε αυτο το λαγαριασμο η σε καποιον αλλον?Μπορεις να κανεις ακατασχετο μονο σε ενα λογαριασμο.

nidok
18/01/2019, 01:38
Περνά μια βόλτα από την τράπεζα να ενημερώσεις κάποιον υπεύθυνο γιατί πρέπει να κάνει κάποιες διαδικασίες κάθε μήνα που θα μπαίνουν τα χρήματα ώστε να τα ξεμπλοκάρει.
Να πηγαίνεις την ίδια μέρα που μπαίνει η σύνταξη γιατί μετά από κάποιες μέρες τα ξεχνάς δε μπορείς να τα πάρεις πίσω.
Υπομονή να βγουν οι 120 δώσεις!

thunder ace
18/01/2019, 08:04
Καλησπερα φιλε μου.Μιας και ειχα κανει τη πρακτικη μου σε τραπεζα ισως θα μπορουσα να βοηθησω.Εχεις κανει ακατασχετο σε αυτο το λαγαριασμο η σε καποιον αλλον?Μπορεις να κανεις ακατασχετο μονο σε ενα λογαριασμο.

Μονο ενα λογαριασμο εχω και σε αυτον εχω κανει ακατασχετο

TsoliasGR
18/01/2019, 08:28
Να πάς στην τράπεζα αλλά πριν πάς στην τράπεζα να ρίξεις μια ματιά στις κινήσεις λογαριασμού στην εφαρμογή.
ίσως είναι διαφωτιστικό αυτό.

blackbusa
18/01/2019, 08:40
Στον λογαριασμό μου (Εθνική) που τον παρακολουθώ μέσω ibank , είδα σήμερα το υπόλοιπο να είναι αρνητικό (-3500)

Εδώ να πω,πως τόσα χρωστάω στην εφορία, περίπου.

Τι σημαίνει αυτό;

Ότι όταν θα μπει η σύνταξη που περνω(αναπηρίας) 577 ευρώ,δεν θα πάρω τίποτα μέχρι να μηδενίσει το ποσό;

Και το ακατάσχετο που υποτίθεται είναι στα 1250ευρω;

η εφορια εχει στειλει κατασχετηριο στην τραπεζα για το ποσο που χρωστας ωστε αν μπουν παραπανω λεφτα απο 1200 να τα δεσμευσουν αυτοματα...για το ποσο που λες δεν εχεις προβλημα απο την στιγμη που τον εχεις κανει ακατασχετο ( φανταζομαι και ελπιζω να εχεις παει το αναλογο χαρτι στην τραπεζα δηλωνοντας τον συγκεκριμενο λογαριασμο ως ακατασχετο)...τα λεφτα της συνταξης ΔΕΝ τα αγγιζουν αλλα οπως ειπαν παραπανω θα πρεπει να πας στης εφορια να κανεις ρυθμιση για τακτοποιηση οταν θα ερθει καποια ευνοικη ρυθμιση...το αρνητικο ποσο θα φαινετε συνεχεια οσπου να εξοφλησης το χρεος, για να δεις το διαθεσιμο πραγματικο υπολοιπο σου μπαινεις στα πεδια του αναπηρικου λογοριασμου η και τις καρτας οπου βλεπεις τις κινησεις...

blackbusa
18/01/2019, 08:43
Δε γνωριζω κατι παραπανω, απλα επειδη καταλαβαινω πως για να ρωτας τετοια ωρα ειναι κατι που σε καιει, ριξε μια ματια εδω (https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/703159/ti-na-prosexete-ean-exete-lixiprothesma-xrei-pros-to-dimosio-oles-oi-leptomereies).



Εχεις δηλωσει εσυ αυτον το λογαριασμο στο TAXISNET;

πρεπει να δηλωσει και στην τραπεζα οτι ο λογαριασμος ειναι ακατασχετος...αυτο σημαινει οτι κανεις μια εκτυπωση και πας στην τραπεζα σου και καταθετεις το συγκεκριμενο χαρτι...

faithless
18/01/2019, 09:20
πρεπει να δηλωσει και στην τραπεζα οτι ο λογαριασμος ειναι ακατασχετος...αυτο σημαινει οτι κανεις μια εκτυπωση και πας στην τραπεζα σου και καταθετεις το συγκεκριμενο χαρτι...

Αυτο ειδικα δεν χρειαζεται.Το μονο που κανει η τραπεζα ειναι να στο επιβεβαιωσει.Εφοσον τον εχει κανει ακατασχετο φαινεται παντου.Εχουν τυχει περιστατικα με επιδοματα συνταξεις μισθους που κατασχεθηκαν ακομα και οταν καποιος εκανε το ακατασχετο αλλα αυτο σπανια.Οπως και να χει αν στα δεσμευσουν αν αποδειξεις οτι ειναι συνταξη θα στα αποδεσμευσουν.Γιαυτη τη δουλεια πας μονο στο διευθυντη η προισταμενο (για να μη περιμενεις αδικα ταμειο)

vaska
18/01/2019, 09:37
Αρνητικό υπόλοιπο (η Εθνική το δείχνει άλλες τράπεζες όχι) σημαίνει ότι υπάρχει ηλεκτρονικό κατασχετήριο. Αν έχεις κάνει τον λογαριασμό σου ακατάσχετο πρέπει να πας από την τράπεζα δυστυχώς η οποία τον βλέπει ότι είναι ακτατάσχετος και να μιλήσεις μαζί τους. Επιδόματα ξέρω τα παίρνεις αλλά μετά από επίσκεψη. Δεν πρόκειται να ελευθερωθεί ο λογαριασμός αν δεν πάρουν εντολή από την ΔΟΥ που ανήκεις ή που έκανε την κατάσχεση.

blackbusa
18/01/2019, 09:45
Αυτο ειδικα δεν χρειαζεται.Το μονο που κανει η τραπεζα ειναι να στο επιβεβαιωσει.Εφοσον τον εχει κανει ακατασχετο φαινεται παντου.Εχουν τυχει περιστατικα με επιδοματα συνταξεις μισθους που κατασχεθηκαν ακομα και οταν καποιος εκανε το ακατασχετο αλλα αυτο σπανια.Οπως και να χει αν στα δεσμευσουν αν αποδειξεις οτι ειναι συνταξη θα στα αποδεσμευσουν.Γιαυτη τη δουλεια πας μονο στο διευθυντη η προισταμενο (για να μη περιμενεις αδικα ταμειο)

καθημερινα οι εφοριες στελνουν στις τραπεζες οφειλες με καποιους κωδικους πληρωμης...η τραπεζες βαζουν στο συστημα τους αυτα ποσα με τον αντιστοιχο κωδικο...στην εφορια δηλωνεις τον λογαριασμο που θελεις να κανεις ακατασχετο ωστε να πας στην τραπεζα σου ,να καταθεσεις το σχετικο εγγραφο και να μην σου δεσμευσουν ποσα ανωτερα των 1200 ευρο...τις δεσμευσεις τις κανουν οι τραπεζες και οχι εφορια...οπως και οταν πληρωσεις το χρεος πρεπει να παρεις αρση απο την εφορια και να πας στην τραπεζα να ζητησεις να σου σβησουν των κωδικο πληρωμης(να μην φαινετε το αρνητικο υπολοιπο οπως στον φιλο μας που αρχισε το νημα πχ).
Αυτο που λες για τις συνταξεις οτι ανεξαρτητου ποσου στα αποδεσμευουν ειναι λαθος...ποσο μαλλον τις σημερινες ημερες που ο καθες λογαρισμος εχει και την αναλογη ονομασια ( συνταξιοδοτικος , μισθοδωσιας κλπ).
ολα τα παραπανω τα γραφω με γνωση 1000% για τι πραγμα μιλαω μιας και ειχα προσφατα συνναλαγες για το προκειμενο θεμα...ολα τα αλλα ειναι ειχαμε να λεγαμε ναουμε...

ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ...ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΛΑ ΤΡΕΞΙΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΤΕ...

blackbusa
18/01/2019, 09:52
Αρνητικό υπόλοιπο (η Εθνική το δείχνει άλλες τράπεζες όχι) σημαίνει ότι υπάρχει ηλεκτρονικό κατασχετήριο. Αν έχεις κάνει τον λογαριασμό σου ακατάσχετο πρέπει να πας από την τράπεζα δυστυχώς η οποία τον βλέπει ότι είναι ακτατάσχετος και να μιλήσεις μαζί τους. Επιδόματα ξέρω τα παίρνεις αλλά μετά από επίσκεψη. Δεν πρόκειται να ελευθερωθεί ο λογαριασμός αν δεν πάρουν εντολή από την ΔΟΥ που ανήκεις ή που έκανε την κατάσχεση.

Μπιλακο λεμε σχεδον το ιδιο πραγμα...δεν εχει σημασια απο που προερχονται τα λεφτα που μπαινουν στον λογαριασμο σου αλλα πρεπει να ξερει η τραπεζα οτι εχεις κανει τον λογαριασμο ακατασχετο...το πως γινετε το εξηγησα απο πανω...αυτα γιατι κουρασα...:beer:

thunder ace
18/01/2019, 09:54
Λοιπον παιδια εχουμε και λεμε:
Πηγα πρωτα στην Εθνικη.Μου ειπαν οτι βλεπουν το ακατασχετο.
Επειδη το αρνητικο ποσο που βλεπω μπηκε μολις εχτες,σε λιγες μερες που το συστημα της Εθνικης θα το επεξεργαστει,ΟΤΙ ποσο μπαινει ΜΕΧΡΙ 1250 ευρω ΔΕΝ θα μπορει η εφορια να το παιρνει.
Απο εκει και πανω θα τα κραταει.
Πηγα μετα και απο την εφορια και μου ειπαν οτι σε λιγο(δεν ξερουν ουτε αυτοι ποτε)θα γινουν οι δοσεις και καποιο κουρεμα στις προσαυξησεις.

blackbusa
18/01/2019, 10:00
Λοιπον παιδια εχουμε και λεμε:
Πηγα πρωτα στην Εθνικη.Μου ειπαν οτι βλεπουν το ακατασχετο.
Επειδη το αρνητικο ποσο που βλεπω μπηκε μολις εχτες,σε λιγες μερες που το συστημα της Εθνικης θα το επεξεργαστει,ΟΤΙ ποσο μπαινει ΜΕΧΡΙ 1250 ευρω ΔΕΝ θα μπορει η εφορια να το παιρνει.
Απο εκει και πανω θα τα κραταει.
Πηγα μετα και απο την εφορια και μου ειπαν οτι σε λιγο(δεν ξερουν ουτε αυτοι ποτε)θα γινουν οι δοσεις και καποιο κουρεμα στις προσαυξησεις.

σουπερ λοιπον...μονο μια ερωτηση για να το λυσουμε και αυτο...οταν ειχες κανει τον ακατασχετο ειχες παει καποιο χαρτι και στην τραπεζα η μονο μεσω του ΤΑΧΙΣ διαδυκτιακα?

thunder ace
18/01/2019, 10:13
σουπερ λοιπον...μονο μια ερωτηση για να το λυσουμε και αυτο...οταν ειχες κανει τον ακατασχετο ειχες παει καποιο χαρτι και στην τραπεζα η μονο μεσω του ΤΑΧΙΣ διαδυκτιακα?
Οχι,δεν εκανα καμια κινηση εγω.
Εκανα την αιτηση ιντερνετικα και δρομολογηθηκε αυτοματα.

blackbusa
18/01/2019, 10:15
Οχι,δεν εκανα καμια κινηση εγω.
Εκανα την αιτηση ιντερνετικα και δρομολογηθηκε αυτοματα.

μαλιστα...τελεια λοιπον οπως προειπα...επειδη εμενα με ετρεξαν πολυ βρηκα αυτο απο το επισημο...αρα προς γνωση για ολους...

πηγη... https://www.aade.gr/polites/akataschetos-logariasmos

Για τα πιστωτικά ιδρύματα που δεν έχουν ακόμα ενταχθεί, το προς εκτύπωση αποδεικτικό γνωστοποίησης / δήλωσης πρέπει να προσκομιστεί από τον αιτούντα στο δηλωθέν πιστωτικό ίδρυμα για τις δικές του ενέργειες, μέχρι την πλήρη ένταξη όλων των λειτουργούντων πιστωτικών ιδρυμάτων στην Ελλάδα για την πλήρη εφαρμογή των ειδικότερα οριζόμενων στην ΠΟΛ 1182/2014 (ΦΕΚ Β 2025). H ισχύς του άρχεται από την επομένη ημέρα προσκόμισής του στο πιστωτικό ίδρυμα.

Αντίθετα, για τα πιστωτικά ιδρύματα που έχουν ενταχθεί, δεν απαιτείται προσκόμιση του αποδεικτικού γνωστοποίησης στο δηλωθέν πιστωτικό ίδρυμα και ο φορολογούμενος θα ενημερώνεται για την πορεία της αίτησής του από την εφαρμογή.

faithless
18/01/2019, 12:08
καθημερινα οι εφοριες στελνουν στις τραπεζες οφειλες με καποιους κωδικους πληρωμης...η τραπεζες βαζουν στο συστημα τους αυτα ποσα με τον αντιστοιχο κωδικο...στην εφορια δηλωνεις τον λογαριασμο που θελεις να κανεις ακατασχετο ωστε να πας στην τραπεζα σου ,να καταθεσεις το σχετικο εγγραφο και να μην σου δεσμευσουν ποσα ανωτερα των 1200 ευρο...τις δεσμευσεις τις κανουν οι τραπεζες και οχι εφορια...οπως και οταν πληρωσεις το χρεος πρεπει να παρεις αρση απο την εφορια και να πας στην τραπεζα να ζητησεις να σου σβησουν των κωδικο πληρωμης(να μην φαινετε το αρνητικο υπολοιπο οπως στον φιλο μας που αρχισε το νημα πχ).
Αυτο που λες για τις συνταξεις οτι ανεξαρτητου ποσου στα αποδεσμευουν ειναι λαθος...ποσο μαλλον τις σημερινες ημερες που ο καθες λογαρισμος εχει και την αναλογη ονομασια ( συνταξιοδοτικος , μισθοδωσιας κλπ).
ολα τα παραπανω τα γραφω με γνωση 1000% για τι πραγμα μιλαω μιας και ειχα προσφατα συνναλαγες για το προκειμενο θεμα...ολα τα αλλα ειναι ειχαμε να λεγαμε ναουμε...

ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ...ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΛΑ ΤΡΕΞΙΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΤΕ...

Ποσο πιο καλα να ξερεις απο εναν ανθρωπο που δουλευε το προγραμμα τους?Οταν κανεις το ακατασχετο στο gsis η τραπεζα ενημερωνεται αυτοματα.Δεν χρειαζεται να καταθεσεις τιποτα απολυτως.Εχει τυχει ομως ακομα και σε ακατασχετο λογαριασμο να κατασχεθουν χρηματα ειτε γτ αργησε να περαστει το ακατασχετο(θελει 2-3 μερες) ειτε γτ υπολογιστες ειναι και κανουν λαθη.αυτα απο μενα.

BLiTzER
18/01/2019, 12:10
Οι υπολογιστές δεν κάνουν λάθη.

faithless
18/01/2019, 12:14
Οι υπολογιστές δεν κάνουν λάθη.
Νομιζεις.Κανουν και μαλιστα πολλα οχι ενα.

BLiTzER
18/01/2019, 12:33
Νομιζεις.Κανουν και μαλιστα πολλα οχι ενα.

Εντάξει.





Αλλά όχι, δεν κάνουν. Κάνουν αυτό που είναι προγραμματισμένοι να κάνουν.

harris_x
18/01/2019, 12:56
Εντάξει.





Αλλά όχι, δεν κάνουν. Κάνουν αυτό που είναι προγραμματισμένοι να κάνουν.

Σε παρακαλώ αν δεν γκζερεις να μη μιλάς

o teos
18/01/2019, 13:00
Καλα του ειπες..πες του κι αλλα πες του κι αλλα του αυθάδη κουτακια:a10::a22:

harris_x
18/01/2019, 13:01
Καλα του ειπες..πες του κι αλλα πες του κι αλλα του αυθάδη κουτακια:a10::a22:
ε μα... ως εδώ με έφερε...

THEOD
18/01/2019, 14:04
Το ακατάσχετο ισχύει νομικά και προστατεύει μεν αλλά όχι πάντα. Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις που αν και είχε δηλωθεί οι λογαριασμοί παραβιάστηκαν από την εφορία. Επιστρέφονται μεν αν το κυνηγήσεις αλλά όχι εύκολα και γρήγορα.
Το αρνητικό υπόλοιπο αν εξαιρέσουμε την περίπτωση ενός λάθους πληκτρολόγησης εξηγείται μόνο με ασφαλιστικά μέτρα ή κατασχετήριο. Και τα 2 έχουν περαστεί σαν εντολές στο σύστημα (αυτό ουσιαστικά σου δείχνει η ύπαρξη αρνητικού υπολοίπου) και θα εκτελεστούν όταν και εφ' όσον ο λογαριασμός αποκτήσει υπόλοιπο. Θεωρητικά θα εκτελεστούν μόνο αν το υπόλοιπο ξεπεράσει το ακατάσχετο αλλά μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά για αυτό...

faithless
18/01/2019, 14:10
Φιλε μου μπορεις να κανεις το εξης ευκολο και απλο που το κανουν ολοι.Ανοιγεις εναν νεο λογαριασμο τον πας στο ικα για να μπενει εκει η συνταξη η οπου εισαι και τελειωνει η υποθεση εκει χωρις πολλα πολλα.

McGyver
18/01/2019, 14:16
Φιλε μου μπορεις να κανεις το εξης ευκολο και απλο που το κανουν ολοι.Ανοιγεις εναν νεο λογαριασμο τον πας στο ικα για να μπενει εκει η συνταξη η οπου εισαι και τελειωνει η υποθεση εκει χωρις πολλα πολλα.

Εγώ θα έλεγα να μην το κάνει αυτό γιατί μπορεί να μπλέξει χειρότερα.

THEOD
18/01/2019, 14:16
Φιλε μου μπορεις να κανεις το εξης ευκολο και απλο που το κανουν ολοι.Ανοιγεις εναν νεο λογαριασμο τον πας στο ικα για να μπενει εκει η συνταξη η οπου εισαι και τελειωνει η υποθεση εκει χωρις πολλα πολλα.

όλοι οι λογαριασμοί σε όλα τα Ελληνικά πιστωτικά ιδρύματα είναι καταχωρημένοι και "παντρεμένοι" στα αντίστοιχα ΑΦΜ. Όσους και να ανοίξεις η εφορία σε λίγο διάστημα θα ενημερωθεί για την ύπαρξή τους. Άρα η λύση δεν είναι αυτή.
Αν έχεις οφειλές στην εφορία δηλώνεις ΕΝΑΝ ως ακατάσχετο και φροντίζεις ποτέ μην έχει μέσα ποσό πάνω από αυτό. Αν παρ'όλο που έχει δηλωθεί ως ακατάσχετος τον παραβιάσουν, παίρνεις όλα τα χαρτιά σου και πας στην εφορία που ανήκεις φορώντας το καλύτερο χαμόγελό σου. Λίγο το χαμόγελο, λίγο οι απειλές για μήνυση τελικά θα στα επιστρέψουν αφού σου βγάλουν την πίστη...

rainmike
18/01/2019, 14:17
Φιλε μου μπορεις να κανεις το εξης ευκολο και απλο που το κανουν ολοι.Ανοιγεις εναν νεο λογαριασμο τον πας στο ικα για να μπενει εκει η συνταξη η οπου εισαι και τελειωνει η υποθεση εκει χωρις πολλα πολλα.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να το ξεκαθαρίσει με την τραπεζά του τι θα του παίρνουν και πόσο?Και καινούριο λογαριασμό να ανοίξει παλι θα του τα παίρνουν αν δεν δηλωθεί ακατάσχετος.Οποτε πρεπει να τον δηλώσει ακατάσχετο, αλλά έχει ήδη δηλωμένο
λογαριασμό ακατάσχετο οπότε δεν θα μπορεί να τον δηλώσει εκτός αν ακυρώσει τον πρώτο.

thunder ace
18/01/2019, 14:20
Φιλε μου μπορεις να κανεις το εξης ευκολο και απλο που το κανουν ολοι.Ανοιγεις εναν νεο λογαριασμο τον πας στο ικα για να μπενει εκει η συνταξη η οπου εισαι και τελειωνει η υποθεση εκει χωρις πολλα πολλα.

Αν σού πω ότι το σκεφτικα καί αυτο!!!
Δεν ξέρω όμως αν όντως γίνεται.

faithless
18/01/2019, 14:22
Μήπως θα ήταν καλύτερα να το ξεκαθαρίσει με την τραπεζά του τι θα του παίρνουν και πόσο?Και καινούριο λογαριασμό να ανοίξει παλι θα του τα παίρνουν αν δεν δηλωθεί ακατάσχετος.Οποτε πρεπει να τον δηλώσει ακατάσχετο, αλλά έχει ήδη δηλωμένο
λογαριασμό ακατάσχετο οπότε δεν θα μπορεί να τον δηλώσει εκτός αν ακυρώσει τον πρώτο.

Μπορει να αλλαξει τον ακατασχετο αλλα δε μπορει να κλεισει το λογαριασμο εφοσον υπαρχει οφειλη.Νομιζω αυτο ειναι η καλυτερη λυση.

rainmike
18/01/2019, 14:25
Μπορει να αλλαξει τον ακατασχετο αλλα δε μπορει να κλεισει το λογαριασμο εφοσον υπαρχει οφειλη.Νομιζω αυτο ειναι η καλυτερη λυση.

Η οφειλή τι σχέση έχει με τον λογαριασμό?Η οφειλή αφορά το αφμ οχι τους λογαριασμούς.Και 5 λογαριασμούς να έχεις θα στα παίρνουν και απο τους 5.
Η μητέρα μου έχει πεθάνει εδώ και 4 χρόνια ειχε οφειλή στην εφορία και διακανονισμό 50 δοσεων.Τα πληρώνω κανονικά κάθε μήνα ασχετα αν ολοι
οι λογαριασμοί της μάνας μου ειναι ανενεργοι.3 δόσεις ακομα και ξεμπέρδεψα:beer:

GogosLux
18/01/2019, 14:48
Η οφειλή τι σχέση έχει με τον λογαριασμό?Η οφειλή αφορά το αφμ οχι τους λογαριασμούς.Και 5 λογαριασμούς να έχεις θα στα παίρνουν και απο τους 5.
Η μητέρα μου έχει πεθάνει εδώ και 4 χρόνια ειχε οφειλή στην εφορία και διακανονισμό 50 δοσεων.Τα πληρώνω κανονικά κάθε μήνα ασχετα αν ολοι
οι λογαριασμοί της μάνας μου ειναι ανενεργοι.3 δόσεις ακομα και ξεμπέρδεψα:beer:

Σωστο αυτο που λες για το οσους λογαριασμους και να εχεις ειναι θεμα χρόνου ΑΛΛΑ εσυ πληρώνεις γιατι εκανες αποδοχή κληρονομιάς οποτε η οφειλή περασε στο δικο σου ΑΦΜ.

Με το καλο να τελείωσεις :beer:

rainmike
18/01/2019, 14:54
Σωστο αυτο που λες για το οσους λογαριασμους και να εχεις ειναι θεμα χρόνου ΑΛΛΑ εσυ πληρώνεις γιατι εκανες αποδοχή κληρονομιάς οποτε η οφειλή περασε στο δικο σου ΑΦΜ.

Με το καλο να τελείωσεις :beer:

φίλε μου η οφειλή δεν πέρασε στο δικό μου αφμ.Kάθε μηνα μπαίνω με τους κωδικούς της μανας μου στο ταξις και την πληρώνω

vaska
18/01/2019, 14:57
Φιλε μου μπορεις να κανεις το εξης ευκολο και απλο που το κανουν ολοι.Ανοιγεις εναν νεο λογαριασμο τον πας στο ικα για να μπενει εκει η συνταξη η οπου εισαι και τελειωνει η υποθεση εκει χωρις πολλα πολλα.

Και τον επόμενο μήνα κλειδώνει και αυτός

vaska
18/01/2019, 15:01
Εντάξει.





Αλλά όχι, δεν κάνουν. Κάνουν αυτό που είναι προγραμματισμένοι να κάνουν.


και λάθη κάνουν και απεργίες και απ' όλα. Έχω έναν που από χθες αρνείται να δουλέψει και όταν δουλεύει σκατά τα κάνει στο δίκτυο. Την βρήκα όμως την λύση. Στουπί βουτηγμένο στο πετρέλαιο και φόκο
:p

faithless
18/01/2019, 15:03
Σωστο αυτο που λες για το οσους λογαριασμους και να εχεις ειναι θεμα χρόνου ΑΛΛΑ εσυ πληρώνεις γιατι εκανες αποδοχή κληρονομιάς οποτε η οφειλή περασε στο δικο σου ΑΦμ
Με το καλο να τελείωσεις :beer:

Καποιος εγραψε να κλεισει λογαριασμος αλλα ο λογαριασμος ειπα δν κλεινει επειδη υπαρχει οφειλη

vaska
18/01/2019, 15:04
φίλε μου η οφειλή δεν πέρασε στο δικό μου αφμ.Kάθε μηνα μπαίνω με τους κωδικούς της μανας μου στο ταξις και την πληρώνω


Κάτι δεν πάει καλά εδώ να το κοιτάξεις. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί το ΑΦΜ της νεκρής και να μην λειτουργεί ούτε το τάξις. Και ναι η οφειλή περνάει στους κληρονόμους που έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιας. Δες το τώρα μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

GogosLux
18/01/2019, 15:05
φίλε μου η οφειλή δεν πέρασε στο δικό μου αφμ.Kάθε μηνα μπαίνω με τους κωδικούς της μανας μου στο ταξις και την πληρώνω

Φαντάζομαι οτι αυτο οφείλεται στο state of the art λειτουργικό σύστημα της καλής μας εφορίας :lol:

Στην ουσια απαξ και εκανες αποδοχή κληρονομιάς, για την εφορία η οφειλή βαρύνει εσένα αφου ανέλαβες την υποχρέωση πληρωμής ΑΛΛΑ λογο της υπερσύγχρονης τεχνολογίας τους σε βαζουν να κανεις τις πληρωμές χρησιμοποιώντας τους κωδικούς της μητέρας σου - Οποτε δεν εχει σχεση με την κατασταση του φίλου.

Τεσπα, ιστορίες για άγριους ζουλου :smokin:

blackbusa
18/01/2019, 15:12
Ποσο πιο καλα να ξερεις απο εναν ανθρωπο που δουλευε το προγραμμα τους?Οταν κανεις το ακατασχετο στο gsis η τραπεζα ενημερωνεται αυτοματα.Δεν χρειαζεται να καταθεσεις τιποτα απολυτως.Εχει τυχει ομως ακομα και σε ακατασχετο λογαριασμο να κατασχεθουν χρηματα ειτε γτ αργησε να περαστει το ακατασχετο(θελει 2-3 μερες) ειτε γτ υπολογιστες ειναι και κανουν λαθη.αυτα απο μενα.

το τελευταιο που παραθεσα ειναι απο την επισημη ιστοσελιδα του ΑΑΔΕ...με μια παραγραφο ΝΑ οτι ακομα δεν ειναι ολα αυτοματα...και ασε με να ξερω καλυτερα οταν τους τελευταιους μηνες ειμουνα μια στην εφορια και μια στην τραπεζα για τις μαλακιες και των 2...και ο ενας με εστελνε στον αλλον...τεσπα...ο καθενας πραττει οπως νομιζει...φιλια στα κολομερια...:beer:

rainmike
18/01/2019, 15:19
Κάτι δεν πάει καλά εδώ να το κοιτάξεις. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί το ΑΦΜ της νεκρής και να μην λειτουργεί ούτε το τάξις. Και ναι η οφειλή περνάει στους κληρονόμους που έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιας. Δες το τώρα μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Φίλε μου τι να ψάξω ,λες να μην ρώτησα στη εφορία μου?Ενα κάρο χαρτιά τους πήγα.Τους ρώτησα ξεκάθαρα αν το διακανονισμένο ποσο θα περάσει σε μένα και μου είπαν όχι θα το πληρώνεις
κάθε μήνα χρησιμοποιώντας τον κωδικό παγιας εντολής που δόθηκε στν μάνα μου.
Πληροφοριακα αναφέρω πως το αφμ είναι κλειδωμενο αλλα όχι ανενεργο και κάθε μήνα που αποπληρώνω τα ποσά αφαιρούνται κανονικά.

blackbusa
18/01/2019, 15:19
Κάτι δεν πάει καλά εδώ να το κοιτάξεις. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί το ΑΦΜ της νεκρής και να μην λειτουργεί ούτε το τάξις. Και ναι η οφειλή περνάει στους κληρονόμους που έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιας. Δες το τώρα μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
για να ακυρωθει ο ΑΦΜ ενος αποθανοντα πρεπει να ΠΑΣ ΕΣΥ και να τον δηλωσεις στην εφορια...αν οχι υφησταται και φορολογειται δεοντως...βεβαια μολις πας και κανεις τις διαδικασιες οτι ποσα εχουν χρεωθει σβηνονται...το γιατι κανει ετσι ο φιλος καποιο λογο θα εχει παντως...

faithless
18/01/2019, 15:24
το τελευταιο που παραθεσα ειναι απο την επισημη ιστοσελιδα του ΑΑΔΕ...με μια παραγραφο ΝΑ οτι ακομα δεν ειναι ολα αυτοματα...και ασε με να ξερω καλυτερα οταν τους τελευταιους μηνες ειμουνα μια στην εφορια και μια στην τραπεζα για τις μαλακιες και των 2...και ο ενας με εστελνε στον αλλον...τεσπα...ο καθενας πραττει οπως νομιζει...φιλια στα κολομερια...:beer:

Μιλαω παντα για εθνικη τραπεζα γιατι μπορει καποια αλλη να μην ενημερωνεται αμεσα.Παντως στην εθνικη ερχοντουσαν με εκτυπωμενο το χαρτι της ααδε και εγω τους εδινα απλα το επιβεβαιωτικο το οποιο σαφως θεωρουσα περιττο και παραπανω δουλεια και χασιμο χρονου για μενα

GogosLux
18/01/2019, 15:28
...το γιατι κανει ετσι ο φιλος καποιο λογο θα εχει παντως...

Γιατι οταν πας να δηλώσεις τον θανατο στην εφορία ωστε να διαγραφεί, σου ζητάνε είτε το χαρτί αποδοχής κληρονομιάς είτε της αποποίησης ωστε αναλογα να ξερουν τι να κανουν.

Αν δεν χρωστάει ολα καλα, αν χρωστάει τοτε το συνδέουν με εσενα και αν ο συγχωρεμενος/νη εχει ακίνητη περιουσία τότε το κράτος μπορει να προβει σε ενεργειες λόγο της οφειλής.

Η αποδοχή κληρονομιας ισχύει τοσο για περιουσία οσο και δάνεια και οφειλες στο δημόσιο.

Αυτο εγινε τουλαχιστον σε εμενα μερικά χρόνια πριν ................., εννοω πηγα το χαρτί αναφορικά με την κληρονομιά

blackbusa
18/01/2019, 15:29
Μιλαω παντα για εθνικη τραπεζα γιατι μπορει καποια αλλη να μην ενημερωνεται αμεσα.Παντως στην εθνικη ερχοντουσαν με εκτυπωμενο το χαρτι της ααδε και εγω τους εδινα απλα το επιβεβαιωτικο το οποιο σαφως θεωρουσα περιττο και παραπανω δουλεια και χασιμο χρονου για μενα

καταλαβαινω δουλευεις στην ΕΤΕ...αν εχεις ανωτερη/διευθυντικη θεση κανε κατι για το καταστημα του Θησειου γιατι εκει δεν λειτουργουν ακριβως ετσι τα πραγματα...ποσο μαλλον για τις αρσεις...

faithless
18/01/2019, 15:39
καταλαβαινω δουλευεις στην ΕΤΕ...αν εχεις ανωτερη/διευθυντικη θεση κανε κατι για το καταστημα του Θησειου γιατι εκει δεν λειτουργουν ακριβως ετσι τα πραγματα...ποσο μαλλον για τις αρσεις...

Χαχα την 6 μηνη πρακτικη μου εκανα στην ετε μεσω τει.Παρολα αυτα ημουν πολυ ενεργητικος και προθυμος να βοηθησω ανθρωπους ευγενικους και καλοπροαιρετους.Τους δηθεν "αντισυστημικους" που θελουν συναλλαγες με τραπεζα αλλα μολις τους ζητας το κινητο σου λενε για φακελωμα ναι δεν αντεχα να τους εξυπηρετω οπως και τους αγενης που με εβλεπαν σαν μονιμο υπαλληλο αν και δεν ημουν.Επισης να ξερεις οτι στα καταστηματα καποιοι δουλευουν παρα πολυ και καποιοι καθολου αυτη ειναι η αναλογια

blackbusa
18/01/2019, 15:41
Γιατι οταν πας να δηλώσεις τον θανατο στην εφορία ωστε να διαγραφεί, σου ζητάνε είτε το χαρτί αποδοχής κληρονομιάς είτε της αποποίησης ωστε αναλογα να ξερουν τι να κανουν.

Αν δεν χρωστάει ολα καλα, αν χρωστάει τοτε το συνδέουν με εσενα και αν ο συγχωρεμενος/νη εχει ακίνητη περιουσία τότε το κράτος μπορει να προβει σε ενεργειες λόγο της οφειλής.

Η αποδοχή κληρονομιας ισχύει τοσο για περιουσία οσο και δάνεια και οφειλες στο δημόσιο.

Αυτο εγινε τουλαχιστον σε εμενα μερικά χρόνια πριν ................., εννοω πηγα το χαρτί αναφορικά με την κληρονομιά

ο φιλος μας εξηγησε οτι του το ειπαν απο την εφορια να κανει ετσι , πραγμα που μου φαινεται περιεργο και κουλο... αυτο που γραφεις ειναι σωστο αλλα μια παρατηρηση για να μην την πατησει κανεις και ασχημα...για την αποποιηση εχεις χρονο μεχρι 4 μηνες αλλιως μετα γινεσε αυτοματα κληρονομος...αυτο σημαινει οτι τα ενδεχομενα παλια χρεη βαραινουν πια εσενα ( αφησε δεν αφησε ο αλλος περιουσια)...αν δεν αφησε και δεν εχει και τιποτα κανενα προβλημα... αλλα αν εχει περιουσια δημιουργουνται αυτοματα ποσα προς πληρωμη στο ονομα σου ( ΑΦΜ για να το πουμε πιο σωστα) οπως φορος κληρονομιας , μεταβιβασεις τιτλων κλπ...για να μην αναφερω οτι μπορει να ανεβεις κλιμακα στην εφορια...

blackbusa
18/01/2019, 15:46
Χαχα την 6 μηνη πρακτικη μου εκανα στην ετε μεσω τει.Παρολα αυτα ημουν πολυ ενεργητικος και προθυμος να βοηθησω ανθρωπους ευγενικους και καλοπροαιρετους.Τους δηθεν "αντισυστημικους" που θελουν συναλλαγες με τραπεζα αλλα μολις τους ζητας το κινητο σου λενε για φακελωμα ναι δεν αντεχα να τους εξυπηρετω οπως και τους αγενης που με εβλεπαν σαν μονιμο υπαλληλο αν και δεν ημουν.Επισης να ξερεις οτι στα καταστηματα καποιοι δουλευουν παρα πολυ και καποιοι καθολου αυτη ειναι η αναλογια
αααααα...για πρακτικη μιλαμε...μαλιστα...δεν ειπα το αντιθετο για τους εργαζομενους οι οποιοι με εξυπηρετησαν οσο καλυτερα μπορουσαν αλλα το συστημα ΔΕΝ δουλευει στον αυτοματο οπως αναφερες...

rainmike
18/01/2019, 15:47
Γιατι οταν πας να δηλώσεις τον θανατο στην εφορία ωστε να διαγραφεί, σου ζητάνε είτε το χαρτί αποδοχής κληρονομιάς είτε της αποποίησης ωστε αναλογα να ξερουν τι να κανουν.

Αν δεν χρωστάει ολα καλα, αν χρωστάει τοτε το συνδέουν με εσενα και αν ο συγχωρεμενος/νη εχει ακίνητη περιουσία τότε το κράτος μπορει να προβει σε ενεργειες λόγο της οφειλής.

Η αποδοχή κληρονομιας ισχύει τοσο για περιουσία οσο και δάνεια και οφειλες στο δημόσιο.

Αυτο εγινε τουλαχιστον σε εμενα μερικά χρόνια πριν ................., εννοω πηγα το χαρτί αναφορικά με την κληρονομιά

Δε σου ζητάνε κανένα χαρτί ούτε αποδοχής ουτε αποποιησης.Στην εφορία πήγα εντος 10 ημερών αφοτου πεθανε η μητέρα μου γιανα σβησω το αφμ της.Εντος 6 μηνων ειχα την ευκαιρια να κανω
αποποίηση (αυτο έκανε ο αδερφός μου)Μετά τους 6 μήνες η αποδοχή γίνεται αυτόματα.Εαν υπάρχει χρεος το οποιο ειναι ρυθμισμενο και αποληρώνεται κανονικά η εφορία δεν ασχολειται με τους κληρονομους.
Εαν ομως το χρεος δεν αποληρωθει η εφορία ψαχνει ενεργους λογαριασμους του θανόντος, εαν δεν βρει αρχιζει και ψαχνει πλησιεστερους συγγενεις.

Vstrommer71
18/01/2019, 18:40
Κάτι δεν πάει καλά εδώ να το κοιτάξεις. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ακυρωθεί το ΑΦΜ της νεκρής και να μην λειτουργεί ούτε το τάξις. Και ναι η οφειλή περνάει στους κληρονόμους που έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιας. Δες το τώρα μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Όπως σου είπε σωστά και ο Mr Γιβραλτάρ,ΑΜ ΔΕ που κλείνει το ΑΦΜ αυτόματα.Ενώ ενημερώνονται όλα και κόβονται συντάξεις κλπ πρέπει να τρέξουν οι συγγενείς να κλείσουν το ΑΦΜ με ένα σωρό χαρτιά.Ευτυχώς βρήκα τους κλειδάριθμους και μπορώ να μπω στο taxisnet της Γιάνας.

Σιγά που θα γινόμαστε Ευρώπη να κλείνει κατευθείαν.Σκέψου τι τραβάω εγώ που προσπαθώ να κλείσω το ΑΦΜ της και ο ένας κληρονόμος είναι στην Ουκρανία,ο άλλος στη Ρωσία κι εγώ είμαι εδώ με ένα μηχανάκι που ούτε να αποσύρω μπορώ.Κοινώς...γ@μησέ τα.

taisteal
18/01/2019, 21:36
Δε σου ζητάνε κανένα χαρτί ούτε αποδοχής ουτε αποποιησης.Στην εφορία πήγα εντος 10 ημερών αφοτου πεθανε η μητέρα μου γιανα σβησω το αφμ της.Εντος 6 μηνων ειχα την ευκαιρια να κανω
αποποίηση (αυτο έκανε ο αδερφός μου)Μετά τους 6 μήνες η αποδοχή γίνεται αυτόματα.Εαν υπάρχει χρεος το οποιο ειναι ρυθμισμενο και αποληρώνεται κανονικά η εφορία δεν ασχολειται με τους κληρονομους.
Εαν ομως το χρεος δεν αποληρωθει η εφορία ψαχνει ενεργους λογαριασμους του θανόντος, εαν δεν βρει αρχιζει και ψαχνει πλησιεστερους συγγενεις.

+++

vaska
18/01/2019, 22:21
Όπως σου είπε σωστά και ο Mr Γιβραλτάρ,ΑΜ ΔΕ που κλείνει το ΑΦΜ αυτόματα.Ενώ ενημερώνονται όλα και κόβονται συντάξεις κλπ πρέπει να τρέξουν οι συγγενείς να κλείσουν το ΑΦΜ με ένα σωρό χαρτιά.Ευτυχώς βρήκα τους κλειδάριθμους και μπορώ να μπω στο taxisnet της Γιάνας.

Σιγά που θα γινόμαστε Ευρώπη να κλείνει κατευθείαν.Σκέψου τι τραβάω εγώ που προσπαθώ να κλείσω το ΑΦΜ της και ο ένας κληρονόμος είναι στην Ουκρανία,ο άλλος στη Ρωσία κι εγώ είμαι εδώ με ένα μηχανάκι που ούτε να αποσύρω μπορώ.Κοινώς...γ@μησέ τα.

είδες εσύ ή κανείς άλλος να λέω πουθενά "αυτόματα"??? Εγώ είπα κι επιμένω ότι καταργείται (πιο σωστό είναι απενεργοποιείται) ο ΑΦΜ. Και βεβαίως πας εσύ και τους ενημερώνεις και βεβαίως αν είναι χρεωμένος ο ΑΦΜ μένει ανοιχτός μόνο για καταβολές οφειλών μέχρι να εμφανίσει μηδενικό υπόλοιπο. Αυτά ξέρω, αυτά είπα.
Μια οφειλή των δικών μου που έφυγαν σε πολύ κοντινό διάστημα ο ένας με τον άλλον που την έχω αναλάβει εγώ, την πληρώνω κάθε μήνα με την ταυτότητα οφειλής της. Δεν μπορώ να δω αν έχουν τραβηχτεί οι δόσεις που καταβάλω, από το taxis. Ο φουκαράς ο μικρός αδερφός μου πάει μια φορά τους 3-4 μήνες και ρωτάει. Αυτοί το βλέπουν. Επίσης το βάρος παρ' όλο που εξυπηρετείται κανονικά έχει συνδεθεί με τον ΑΦΜ μου αλλά και των άλλων 2 αδερφιών μου που ήταν επίσης κληρονόμοι.

daz
19/01/2019, 19:22
Νομίζω το εξαντλήσαμε. :)