PDA

View Full Version : Yamaha Crypton S 115



Σελίδες : [1] 2

Pseudonumos
18/01/2019, 21:11
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το όμορφο παπι της γιαμάχα αλλά δεν ξέρω κανέναν που να το έχει και γενικά δεν έχω διαβάσει απόψεις αγοραστών. Αν το έχει κάποιος θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας.

Sebastian1980
19/01/2019, 13:00
Φίλε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Μακάρι να βρεθεί κάποιος να σου λύσει τις απορίες σου.Ο λόγος που γράφω είναι επειδή είχα παλιά το honda innova σε άσπρο μπορώ να πω ότι το yamaha Crypton 115 σε άσπρο είναι πολύ πολύ ομορφότερο.

Alexinhogr
19/01/2019, 15:41
Yamaha Honda σε πάπια είναι τα κορυφαία.

DRAKONET
19/01/2019, 18:58
απλα παρτο...τελος μην το ψαχνεις

Sebastian1980
19/01/2019, 19:15
Αν θυμάμαι καλά σε ένα μοτο φόρουμ έγραφε ένα παλικάρι που ο φίλος του δουλεύει σε ντελιβερι και το αγόρασε. Είχε κάνει 8000 χιλιόμετρα και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Γι'αυτό που είχε να λέει ήταν το σασμάν του,πολύ καλό στην λειτουργία του. Επίσης πολύ οικονομικό.
Τώρα δεν θυμάμαι κάτι για το φρένα.
Δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι το ταμπούρο πίσω.

Sebastian1980
19/01/2019, 19:27
Τώρα θα μου πεις στο innova καρμπυρατέρ που είχα αλλά και μετά στο EFI (ιντζεξιον) πάλι innova που είχα αγοράσει ταμπούρο είχε πίσω και δούλευε super.

Alexinhogr
19/01/2019, 19:57
Τι να το κανεις το δισκόφρενο σε αυτά τα κυβικά κ βάρος; χειρότερο φρένο θα είχε με δισκόφρενο, μην μπερδεύεστε ρε παιδιά.

TsoliasGR
20/01/2019, 11:11
Τι να το κανεις το δισκόφρενο σε αυτά τα κυβικά κ βάρος; χειρότερο φρένο θα είχε με δισκόφρενο, μην μπερδεύεστε ρε παιδιά.

Eπειδή είναι euro4 ΑΝ είχε δισκόφρενο πίσω θα έπρεπε να έχει CBS που είναι απλά η μέρα με την νύχτα σε σχέση με το ταμπούρο.Τώρα για ντελίβερυ λίγα έχω δεί να έχουν συνάδελφοι αλλά τους έχω ρωτήσει σε φανάρι και λένε ειναι οκ.
Μέχρι εκεί ξέρω.ΑΝ αγόραζα τώρα καινούριο θα αγόραζα το Astrea 110 καθαρά λόγω εμφάνισης.Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι για το γιαμάχα.

Alexinhogr
20/01/2019, 13:23
Δηλαδή το αμάξι μου που έχει πίσω ταμπούρο και έχει abs με cbs πως γίνεται; αφού στο αυτοκίνητο υπάρχει, ρώτα την γιαμαχα

tompgr
20/01/2019, 16:42
Δηλαδή το αμάξι μου που έχει πίσω ταμπούρο και έχει abs με cbs πως γίνεται; αφού στο αυτοκίνητο υπάρχει, ρώτα την γιαμαχα


Το αυτοκίνητο έχει υδραυλικό ταμπούρο σε αντίθεση με το μηχανικό του crypton.
Θα μπορούσε να είχε cbs με το ταμπούρο πίσω;
Ναι θα μπορούσε,αν είχε και μια μινι τρόμπα να στέλνει μπροστά εκτός απο το μοχλικό για το πίσω ταμπούρο.

Parhs
17/02/2019, 19:08
Εως τώρα δεν έχω κάποιο θεμα το εχω απο νοεμβριο. Μονο καμια φορα παιρνει λιγο υγρασία το καντραν αλλα ισως ετυχε σε μενα

Sebastian1980
06/05/2019, 19:44
Φίλε Parhs επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω για μέσα στην πόλη (δουλειά σπίτι - σπίτι δουλειά) μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις την γνώμη σου αφού το έχεις τόσους μήνες;.
Κατανάλωση, φρένα, αναρτήσεις-ανεση, φώτα, σασμάν και γενικά ότι μπορείς για το μοτό.
Ευχαριστώ.

Parhs
06/05/2019, 20:19
Φίλε Parhs επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω για μέσα στην πόλη (δουλειά σπίτι - σπίτι δουλειά) μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις την γνώμη σου αφού το έχεις τόσους μήνες;.
Κατανάλωση, φρένα, αναρτήσεις-ανεση, φώτα, σασμάν και γενικά ότι μπορείς για το μοτό.
Ευχαριστώ.

Πριν το crypton είχα πάρει κουτα το supra-x αλλα απο τα προβληματα που έβγαζε το εφτιαξα μεσα στην εγγυηση και το έδωσα με υπολοιπο εγγυησης.

Για τη κατανάλωση δεν εχω κατι να πω αλλα για την αποσταση που κανω είναι αμελητέο έξοδο μπορει με 10ευρω να βγάζω και μηνα αλλα δε κανω πολλα km.
Αυτονομια δεν εχει μεγαλη αλλα ειναι παπι. Ο δεικτης λεει σχεδον την αληθεια. Σε αλλα παπια μπορει να εχει παει στο τελος και να εχεις πανω απο μισο ντεποζιτο οπως το suprax που ειχα.
Τα φρένα εχουν σχετικά καλή αισθηση αλλα τιποτα το ιδιαίτερο γενικά. Βεβαια ειναι πολυ ανωτερα σε σχεση με on/off αισθηση απο κινεζικα που εχω οδηγησει.
Επισης το πισω ειναι αρκετα προοδευτικο αλλα σου πατάει και το μπροστινο λογω cbs που δε με χαλάει.
Το σασμαν ειναι γενικά καλο αλλα καμια φορά θελει το τροπο του. Σε πλατικά δε νομιζω οτι τριζει κατι και εχει καλη ποιοτητα αλλα σε ψιλες στροφες "κροταλιζει" λιγο αλλα απο οτι καταλαβα ειναι φυσιολογικο.(απο μηχανη/βαλβιδες μαλλον)
Στο κρυο και το πρωι γενικα διατηρει σταθερο ρελαντι χωρις αρρυθμιες σπάνια μπορει να μπουκώσει 2-3 φορες συνολικα μου εχει τυχει λογω συντομης μιζιας στο κρυο αλλα το ξεπερνάει ευκολα. Δυστυχως το εχω εξω σε ακαλυπτο και τρωει αφρινακνικη σκονη και υγρασια. Εχουν βγαλει σκουρια καπιοι συνδετηρες κατω απο τη σελα αλλα η εξατμιση κτλ ειναι κομπλε.
Απο βλάβες εως τωρα τιποτα.
Σε σταθεροτητα σε υψηλες ταχυτητες δεν ειναι κατι ιδιατερο αλλα οχι κακο. Εχει μια ασαφεια αλλα γενικα ειναι οκ.

Sebastian1980
06/05/2019, 22:04
Ευχαριστώ φίλε ,να σε καλά.
Κάτι τελευταίο θα ήθελα να σε ρωτήσω. Επειδή έχω καλομαθει από το daytona Remix που έχω (έχει super αναρτήσεις), του crypton οι αναρτήσεις τι λένε;.
Όσον αφορά το supra x, εγώ είχα το innova EFI που ειχε τον ίδιο κινητήρα και στις 20.000 χιλιόμετρα μου έβγαλε μπιέλα με πολύ νορμάλ χρήση.

Parhs
06/05/2019, 22:20
Ευχαριστώ φίλε ,να σε καλά.
Κάτι τελευταίο θα ήθελα να σε ρωτήσω. Επειδή έχω καλομαθει από το daytona Remix που έχω (έχει super αναρτήσεις), του crypton οι αναρτήσεις τι λένε;.
Όσον αφορά το supra x, εγώ είχα το innova EFI που ειχε τον ίδιο κινητήρα και στις 20.000 χιλιόμετρα μου έβγαλε μπιέλα με πολύ νορμάλ χρήση.

Φυσικα καμια σχεση αφου δεν ειναι παπι. Γενικά είναι λιγο σκληρες - αν πεσεις σε λακουβα την ακους καλά αλλα εχει καλουτσικη συμπεριφορα, οχι κατι φοβερο θα ελεγα αλλα γουστα ειναι αυτα. Υποτιθεται πως ειναι καινουργιος ο κινητηρας του suprax αλλά μάπα βγηκε. Σε 1 χρονο ειχαν αρχισει να ξεβάφουν τα πλαστικά, εκανε θορυβο σα τρακτερ οταν πηγαινα μεγάλη διαδρομή ( συνταγμα-χαλανδρι πχ!), τα πρωινα ειχε θεμα με το ρελαντι στην αρχη και ετριζε παρα πολυ σε ενοχλητικο βαθμο. Τουλαχιστον στο crypton δε τριζει κατι - ετσι νομιζω δλδ
Νομιζω αυτο που με χαλάει μονο ειναι οτι μάλλον ειναι για υψος <175 και οντας 1.85 δεν ειναι τοσο βολικό αλλα βελτιωνεται αν κατσω πιο πισω

Nikospiaggio
08/03/2020, 08:09
Καλημερα σε ολους σας.
Παιδια οι κατοχοι crypton s 115 μπορουν να μας πουν για καταναλωση?
Η yamaha δεν δινει στοιχεια και φοβαμαι οτι θα ειναι ψηλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο πχ honda astrea 110

Parhs
08/03/2020, 08:17
Απο τη στιγμη που εχει συγκεκριμενα κυβικα και δεν υπάρχουν τεχνολογιες οπως σε αυτοκινητα οι καταναλωσεις ειναι πανω κατω ιδιες. Με μισο λιτρο παραπανω δε θα χρεωκοπησεις. Ειναι και injection οποτε δε νομιζω να εχεις παραπανω καταναλωση. Εχει σχετικα μικρο ντεποζιτο αλλα ειναι μια χαρα .
Δεν εχω μετρηση κατανάλωση αλλα δεν ειναι μεγαλη. Ντελιβεραδες που εχω ρωτησει γυρω στα 2λ/100 λενε και λιγοτερο

Nikospiaggio
08/03/2020, 08:39
Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
Αλλα ειναι λιγο θεωριτικη αν και σωστη προσεγγιση.
Δεν σας προβληματιζσι οτι η yamaha δεν δινει επισημα σε κανενα μοντελο της καταναλωσεις.
Αν διαβασετε πχ για ys125 λεει <<το μηχανακι με το μεγαλυτερο τεποζιτο αρα και την μικροτερη καταναλωση>>, εντελως ασχετο δηλαδη.
Η honda δινει για το astrea 1,7 η daytona για το velos το ιδιο.
Δεν λεω οτι ισχυει ακριβως αυτο αλλα δεν το κρυβουν.
Παρ ολα αυτα θα δεχθω την αποψη σου γιατι εχει λογικη
Ευχαριστω και παλι

Ζεύκας
08/03/2020, 10:09
Κατανάλωση στο κρύπτον εχω δει 1,8 λτ/100

zoslen
08/03/2020, 10:43
Δεν σας προβληματιζσι οτι η yamaha δεν δινει επισημα σε κανενα μοντελο της καταναλωσεις.
Αν διαβασετε πχ για ys125 λεει <<το μηχανακι με το μεγαλυτερο τεποζιτο αρα και την μικροτερη καταναλωση>>, εντελως ασχετο δηλαδη.


H γιαμαχα δινει ο,τι να 'ναι σε θεματα καταναλωσης...
Για το ys125 εγραφαν "καταναλωση 2,8 λ/100 χλμ και αυτονομια που αγγιζει τα 500 χλμ"

Εν τελει εγω βλεπω μεση καταναλωση 1,9 λ/100χλμ και αυτονομια ανω των 700 χλμ.

Η φιμωση του κινητήρα μαζι με τη μειωση των ρυπων και των επιδοσεων εχει φερει και μειωση της καταναλωσης.
Τα σημερινα 250αρια καινε οσο τα παπια 15ετιας...

Ζεύκας
08/03/2020, 10:56
H γιαμαχα δινει ο,τι να 'ναι σε θεματα καταναλωσης...
Για το ys125 εγραφαν "καταναλωση 2,8 λ/100 χλμ και αυτονομια που αγγιζει τα 500 χλμ"

https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/products/motorcycles/urban-mobility/ys125/techspecs/ (https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/products/motorcycles/urban-mobility/ys125/techspecs/)

415626

kirkinezi
08/03/2020, 19:40
Είχα το daytona dv 125 injection. Μετά από ένα χρόνο το έδωσα και πήρα το crypton s. Αρχικά κατανάλωση γύρω στα 2lt/100km (με χαλαρή οδήγηση και λίγο πιο κάτω). Δεν θα συγκρίνω τα δύο μηχανάκια γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή (περίπου 900 ευρώ). Το crypton έχει ποιότητα. Ποιότητα στα υλικά του, αλλά εκεί που σε κερδίζει είναι οδηγική του συμπεριφορά. Στρίβει, σταματάει, ροπαρει όλα απλά και σίγουρα. Ένα μεγάλο ατού είναι το κιβώτιο ταχυτήτων. Για παπί πάρα πολύ καλό. Είναι ένα παπί που απευθύνεται σε όσους δεν θέλουν να το πειράξουν. Το παίρνεις για να κάνεις την δουλειά σου και δεν το πειράζεις καθόλου. Με λίγα λόγια θα το χαρακτήριζα ως η ποιότητα της απλότητας.

Kickstart
11/03/2020, 20:42
Φίλε (ή όποιος το χει) για πες μας λίγο για τη λειτουργία των φρένων του.. Αυτό το συνδυασμένο ταμπούρο πίσω με δίσκο λειτουργεί;

Γιατί σε κάτι βιντεακια στο YouTube κάποιος που το τεσταρε έλεγε πως θέλει προσοχή να είναι ρυθμισμένο πάντα το ταμπούρο και να μην το αφήνεις να μαλακώνει γιατί σε βαθύ πάτημα στέλνει πολύ δύναμη στο μπροστά και το οικόπεδο αγοράζεται για πλάκα..

Υπάρχει τρόπος να ξε-γεφυρωθει υποθέτω αυτό το πράγμα..

Έχω φίλο ντελιβερα με κριπτον s και έμαθε ότι ψάχνομαι για πάπια και με έχει πρήξει με το γιαμαχα..
Αν και κοιτάω τα "μεγάλα" με συμπλέκτη όπως έχω αναλύσει σε διπλανό τοπικ, τις τελευταίες μέρες δέχομαι σφυροκοπημα από το φίλο που είπα για δοκιμή οπωσδήποτε του κριπτον αλλά και του άλλου του παρόμοιου της χοντα το γκραντ 110 το ψεκαστο.

Thakokk6
11/03/2020, 21:25
Αν το σκέφτεσαι μεταξύ yamaha και honda crypton s δαγκωτό

Kickstart
12/03/2020, 07:53
Αν το σκέφτεσαι μεταξύ yamaha και honda crypton s δαγκωτό

καλημέρα.

έχεις κριπτον s;

για τα φρένα θέλω πληροφορίες παιδιά...

πως συμπεριφέρεται το πίσω ταμπούρο και αυτό το cbs που στέλνει δύναμη στο μπροστά.

στατικά που το είδα το κριπτον φαίνεται απίστευτα ποιοτικό σε πλαστικά και γενικότερη κατασκεύη.

Ζεύκας
12/03/2020, 09:47
Γιατί σε κάτι βιντεακια στο YouTube κάποιος που το τεσταρε έλεγε πως θέλει προσοχή να είναι ρυθμισμένο πάντα το ταμπούρο και να μην το αφήνεις να μαλακώνει γιατί σε βαθύ πάτημα στέλνει πολύ δύναμη στο μπροστά και το οικόπεδο αγοράζεται για πλάκα..

δεν στέλνει πολύ δύναμη μπροστά

Kickstart
12/03/2020, 11:58
Ζεύκα ευχαριστώ για την απάντηση.

να ρωτήσω και για το σταντ το πλαϊνό που διαβάζω ότι δεν το φοράει από το εργοστάσιο (έλεος) αλλά το βάζει εδώ η γιαμαχα άμα το ζητήσεις με δέκα δεκαπέντε ευρώ,

αυτό όταν το βάζουν συνδέεται και με διακόπτη που σβήνει το μοτέρ όταν είναι κατεβασμένο;

ή θα ξεκινάμε με το σταντ να ξύνει την άσφαλτο όπως με τα στρογγυλά το πάλαι πότε;

kirkinezi
12/03/2020, 15:29
Το σταντ είναι το απλό. Δεν είναι συνδεδεμένο με τίποτα. Για εμένα καλύτερα. Το φρένο cbs, πατώντας το πίσω δίνει περίπου και ένα 20% με 30% και στο μπροστινό. Μου έτυχε σε μεγάλη κατηφόρα σε απότομο φρενάρισμα να ψιλομπλοκαρει ο πίσω τροχός και ο μπροστά όχι. Τώρα σε βάθος χρόνου δεν γνωρίζω εάν θέλει ρυθμισμα. Πάντως σε σχέση με άλλα παπιά το φρένο δεν είναι και το κορυφαίο αλλά είναι πολύ καλό. Προοδευτικό πάτημα και νιώθεις το σταδιακό φρενάρισμα απόλυτα. Δεν είναι απότομο για να φοβίζει. Σας ξαναλέω ότι είναι ένα ολοκληρωμένο μηχανάκι για να κάνετε την δουλειά σας. Δεν είναι ούτε για πειράγματα ούτε για φοβερές αλλαγές. Όχι ότι δεν μπορούν να γίνουν, αλλά εάν θέλεις κάτι παραπάνω πας αλλού, σε πιο ακριβό vf ή gts.

kirkinezi
12/03/2020, 15:30
Vf ή gtr το σωστό

Kickstart
12/03/2020, 16:43
Το σταντ είναι το απλό. Δεν είναι συνδεδεμένο με τίποτα. Για εμένα καλύτερα. Το φρένο cbs, πατώντας το πίσω δίνει περίπου και ένα 20% με 30% και στο μπροστινό. Μου έτυχε σε μεγάλη κατηφόρα σε απότομο φρενάρισμα να ψιλομπλοκαρει ο πίσω τροχός και ο μπροστά όχι. Τώρα σε βάθος χρόνου δεν γνωρίζω εάν θέλει ρυθμισμα. Πάντως σε σχέση με άλλα παπιά το φρένο δεν είναι και το κορυφαίο αλλά είναι πολύ καλό. Προοδευτικό πάτημα και νιώθεις το σταδιακό φρενάρισμα απόλυτα. Δεν είναι απότομο για να φοβίζει. Σας ξαναλέω ότι είναι ένα ολοκληρωμένο μηχανάκι για να κάνετε την δουλειά σας. Δεν είναι ούτε για πειράγματα ούτε για φοβερές αλλαγές. Όχι ότι δεν μπορούν να γίνουν, αλλά εάν θέλεις κάτι παραπάνω πας αλλού, σε πιο ακριβό vf ή gts.
μια χαρα τα λες κι χιλια ευχαριστώ.

φίλε μου δεν πρόκειται να πειράξω τπτ, μαμά θα το χω οτι πάρω...είμαι άνω των 40 οπότε καταλαβαίνεις δεν με ενδιαφέρουν πλέον καγκουριλικια..

αν δεν παρω το χοντα gtr που ειναι ο μεγαλος μου στοχος (αλλα τα λεφτα δεν τα λες και λίγα) τοτε μεταξυ sym vfr και κριπτον s θα παιχτει η μονομαχία και κατα πασα βεβαιότητα θα πάω στο κριπτον...

από αμορτισέρ τι λέει; (το κριπτον πάντα)...κοπανάει τη μέση ή είναι μαλακά; τα όργανα είναι εντάξει;

κάποιος φίλος πιο πίσω λέει για υγρασία εντός από τον πρώτο καιρό που το πήρε..

Thakokk6
12/03/2020, 16:55
Πιο πάνω με ρώτησες αν το έχω όχι το οδήγησα για πολύ λίγο και κατέληξα στο keeway target 125 για οικονομικούς λόγους και δεν το μετάνιωσα

Ζεύκας
12/03/2020, 19:41
Ζεύκα ευχαριστώ για την απάντηση.

να ρωτήσω και για το σταντ το πλαϊνό που διαβάζω ότι δεν το φοράει από το εργοστάσιο (έλεος) αλλά το βάζει εδώ η γιαμαχα άμα το ζητήσεις με δέκα δεκαπέντε ευρώ,

αυτό όταν το βάζουν συνδέεται και με διακόπτη που σβήνει το μοτέρ όταν είναι κατεβασμένο;

ή θα ξεκινάμε με το σταντ να ξύνει την άσφαλτο όπως με τα στρογγυλά το πάλαι πότε;

συνήθως στο κάνουν δώρο με την αγορά και όχι δεν συνδέεται με διακόπτη

DRAKONET
12/03/2020, 19:58
μια χαρα τα λες κι χιλια ευχαριστώ.

φίλε μου δεν πρόκειται να πειράξω τπτ, μαμά θα το χω οτι πάρω...είμαι άνω των 40 οπότε καταλαβαίνεις δεν με ενδιαφέρουν πλέον καγκουριλικια..

αν δεν παρω το χοντα gtr που ειναι ο μεγαλος μου στοχος (αλλα τα λεφτα δεν τα λες και λίγα) τοτε μεταξυ sym vfr και κριπτον s θα παιχτει η μονομαχία και κατα πασα βεβαιότητα θα πάω στο κριπτον...

από αμορτισέρ τι λέει; (το κριπτον πάντα)...κοπανάει τη μέση ή είναι μαλακά; τα όργανα είναι εντάξει;

κάποιος φίλος πιο πίσω λέει για υγρασία εντός από τον πρώτο καιρό που το πήρε..

Στο sym τι σε χαλαει?
Γιατι οκ ποιοτητα σε πλαστικα μπορει να υφισταται αλλα με την διαφορα σε χρηματα
των 800 ευρω την θεωρω αδικαιολογητη !
Απλα μην πεσεις στην ''παγιδα'' μπαρουφας που λενε καποιοι
''τα vf τα πουλανε'' γιατι και τα gtr τα πουλανε με λιγα χλμ.....

Kickstart
12/03/2020, 20:36
Drakonet φίλε δεν με χαλάει τίποτα ιδιαίτερα και μια χαρά μηχανάκι είναι, θα αναλύσω τους ενδοιασμούς που έχω στο άλλο τοπικ όταν πλησιάσει η ώρα της απόφασης για να μην βγούμε εκτός σε αυτό εδώ που είναι για το κριπτονακι..

Το κριπτον στατικά που το είδα σε μαύρο μου άρεσε πολύ έως πάρα πολύ θα έλεγα.. Ο φίλος ντελιβερας έχει άσπρο και δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα μαζί του όσο καιρό το έβλεπα γιατί το κάνει ψιλό αδιάφορο..
Εχει πάντως πολύ ποιότητα πάνω του είναι προσεγμένο είναι απλό και δεν ξέρω ακόμα γιατί αλλά πραγματικά έχει αρχίσει να μου κάνει κλικ.

Είναι και αυτά τα 2κ και τριακόσια ευρωπαϊκά που κατεβάζουν αρκετά το χρήμα που θα ξοδέψω οπότε όλα μπαίνουν στη ζυγαριά.. όσο πάμε προς την τελική απόφαση..

kirkinezi
12/03/2020, 21:24
Τα αμορτισέρ του είναι λίγο σκληρά, αλλά απορροφάνε πολύ καλά τις ανωμαλίες. Η σέλα πολύ καλή ποιότητα και αρκετά αναπαυτική για παπί. Σε σύγκριση με ένα σκούτερ είναι σκληρή. Το crypton το παίρνεις απλά για μεταφορικό μέσο. Εάν θέλεις και κάτι παραπάνω επέλεξε το vf. Αν καταλήξεις στο vf δες και το sym nht 200. Ίδιος κινητήρας με το vf αλλά προσωπικά πιο ενδιαφέρον μηχανάκι. Εγώ τα είχα δει όλα αυτά, αλλά κατέληξα ότι ήθελα κάτι μόνο για μετακίνηση. Εάν είχα ανάγκη για κάτι περισσότερο θα επέλεγα τα προαναφερόμενα.

TsoliasGR
14/03/2020, 09:38
Πλαινό σταντ παίρνει του CryptonX.Απλό λιτό απέριτο.Χωρίς κάποιο μηχανισμό για να σβήνει κτλπ.Το κόστος τουθ ανταλακτικού κυμαίνεται από 4 ως 15 ευρώ ανάλογα το κατάστημα και την ποιότητα..Bρίσκεις της ΝΙΚΜΕ που είναι και Ελληνική εταιρία γύρω στα 8-9 ευρώ μαζι με ελατήριο και ΔΕΝ εχεις ΚΑΝΕΝΑ θεμα.

Kickstart
14/03/2020, 12:12
Από βδομάδα αν δεν έχουν κλείσει και τα περίπτερα λόγω κατάστασης θα πάω να οδηγήσω μια το κριπτον..

Προς το παρόν προέκυψαν κάποια έξοδα και το χοντα δεν το φτάνω σε λεφτά πλέον.. Είμαι μεταξύ vf και κριπτον..
Ξέρω είναι δύο διαφορετικά μηχανάκια.. Αλλά εμενα μου αρέσουν εξίσου..
Ή κριπτον λοιπόν και απλότητα και πλήρης ξενοιασιά και όλα πάμφθηνα και εγγυημένα πράγματα..

Ή θα υπερισχύσει η συμπάθεια μου στο στιλ μοτοσυκλέτας (συμπλέκτη, αναρτήσεις κτλ) και το δυνατότερο και πιο σύγχρονο σε περιφερειακά Sym.

Ή θα κάτσω στ αυγά μου και θα περιμένω να μαζέψω κάνα φράγκο και να πάω στο χοντα που ξεκάθαρα στο μυαλό μου υπερέχει του sym σε ποιότητα.

Εντωμεταξύ δεν βλέπω και κανέναν εδώ μέσα με sym να πας πει δύο λόγια.. Τι διαλα, τα περιοδικά το παίζουν ότι πούλησε τρελά από τη μέρα που βγήκε..

doctoras
14/03/2020, 14:22
Εντωμεταξύ δεν βλέπω και κανέναν εδώ μέσα με sym να πας πει δύο λόγια.. Τι διαλα, τα περιοδικά το παίζουν ότι πούλησε τρελά από τη μέρα που βγήκε..
Το μοτο.γρ ξερει!! :)

CuckooDestroyer
14/03/2020, 15:29
Πλαινό σταντ παίρνει του CryptonX.Απλό λιτό απέριτο.Χωρίς κάποιο μηχανισμό για να σβήνει κτλπ.Το κόστος τουθ ανταλακτικού κυμαίνεται από 4 ως 15 ευρώ ανάλογα το κατάστημα και την ποιότητα..Bρίσκεις της ΝΙΚΜΕ που είναι και Ελληνική εταιρία γύρω στα 8-9 ευρώ μαζι με ελατήριο και ΔΕΝ εχεις ΚΑΝΕΝΑ θεμα.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ πάλι τα πουλάνε χωρίς Σταντ?Στο τέλος θα αγοράζουμε ξεχωριστα και καμιά ρόδα , κάνα τιμόνι...Γιατί όχι και κάνα μοτέρ?

Εγώ πάντως λέω να πάω με την καινούργια μόδα που δίνεις 2κ για να πάρεις το αυτοκόλλητακι της Yamaha και μετά αγοράζεις και ένα παπί ξεχωριστα

CuckooDestroyer
14/03/2020, 15:30
Από βδομάδα αν δεν έχουν κλείσει και τα περίπτερα λόγω κατάστασης θα πάω να οδηγήσω μια το κριπτον..

Προς το παρόν προέκυψαν κάποια έξοδα και το χοντα δεν το φτάνω σε λεφτά πλέον.. Είμαι μεταξύ vf και κριπτον..
Ξέρω είναι δύο διαφορετικά μηχανάκια.. Αλλά εμενα μου αρέσουν εξίσου..
Ή κριπτον λοιπόν και απλότητα και πλήρης ξενοιασιά και όλα πάμφθηνα και εγγυημένα πράγματα..

Ή θα υπερισχύσει η συμπάθεια μου στο στιλ μοτοσυκλέτας (συμπλέκτη, αναρτήσεις κτλ) και το δυνατότερο και πιο σύγχρονο σε περιφερειακά Sym.

Ή θα κάτσω στ αυγά μου και θα περιμένω να μαζέψω κάνα φράγκο και να πάω στο χοντα που ξεκάθαρα στο μυαλό μου υπερέχει του sym σε ποιότητα.

Εντωμεταξύ δεν βλέπω και κανέναν εδώ μέσα με sym να πας πει δύο λόγια.. Τι διαλα, τα περιοδικά το παίζουν ότι πούλησε τρελά από τη μέρα που βγήκε..

1)πάρε το συμ μην κάνεις την μλκια και πας σε crypton...S

2) μπες στην ομαδική τους στο φβ και ρώτα είναι πάρα πολλά άτομα

Kickstart
14/03/2020, 18:15
Μα αυτή είναι η μλκια... Δεν εχω φεϊσμπουκ και δεν μπορώ να μπω... Πηγα να μπω με φίλου και δεν σε αφήνει να διαβάσεις τι λενε... Πρέπει να γραφτείς..

Το sym το χω οδηγήσει και είναι υποψηφιο δεν το συζητώ... Το κριπτον που θα το οδηγήσω κι αυτό είναι η πιο λογική λύση γιατί δεν θα έχω καμία αμφιβολία... Το μηχανάκι είναι φουλ αξιόπιστο και πολύ απλό... Είναι κλασική πάπια..

Κάποιος με sym που να χει γράψει χιλιόμετρα θα μπορούσε να μας διαφωτίσει πιστεύω.. (θα πάω στο άλλο τοπικ γιατί βγαίνουμε εκτός ή θα ανοιξω από βδομάδα ένα vf vs crypton s)

andreaspetr
14/03/2020, 22:15
Εγω παντως που ειμαι στην ομαδα βλεπω να συζητανε για καμποσα προβληματα στο VF

DRAKONET
15/03/2020, 14:05
Από βδομάδα αν δεν έχουν κλείσει και τα περίπτερα λόγω κατάστασης θα πάω να οδηγήσω μια το κριπτον..

Προς το παρόν προέκυψαν κάποια έξοδα και το χοντα δεν το φτάνω σε λεφτά πλέον.. Είμαι μεταξύ vf και κριπτον..
Ξέρω είναι δύο διαφορετικά μηχανάκια.. Αλλά εμενα μου αρέσουν εξίσου..
Ή κριπτον λοιπόν και απλότητα και πλήρης ξενοιασιά και όλα πάμφθηνα και εγγυημένα πράγματα..

Ή θα υπερισχύσει η συμπάθεια μου στο στιλ μοτοσυκλέτας (συμπλέκτη, αναρτήσεις κτλ) και το δυνατότερο και πιο σύγχρονο σε περιφερειακά Sym.

Ή θα κάτσω στ αυγά μου και θα περιμένω να μαζέψω κάνα φράγκο και να πάω στο χοντα που ξεκάθαρα στο μυαλό μου υπερέχει του sym σε ποιότητα.

Εντωμεταξύ δεν βλέπω και κανέναν εδώ μέσα με sym να πας πει δύο λόγια.. Τι διαλα, τα περιοδικά το παίζουν ότι πούλησε τρελά από τη μέρα που βγήκε..

Υπαρχει μπουλινγκ σε οποιον φυγει απο την γραμμη 4 ιαπωνικα !
Και δεν μιλανε ! :lol::lol:

DRAKONET
15/03/2020, 14:22
[QUOTE=andreaspetr;3038637]Εγω παντως που ειμαι στην ομαδα βλεπω να συζητανε για καμποσα προβληματα στο VF

Οπως...για στειλε να δουμε.

Kickstart
21/03/2020, 13:23
Παιδιά επειδή έχω φάει το ίντερνετκαι δεν το βρίσκω πουθενά να αναφερεται τα δε μαγαζιά είναι κλειστά και δεν υπάρχει κανείς να ρωτήσω..

Και μιας και από τη βαρεμάρα μου ξεκοκαλιζω πάπιες ως υποψήφιος αγοραστής.. Μήπως ξέρει κανείς διάμετρο καλάμιων στο crypton s;

o_gavros
21/03/2020, 13:53
διυλίζεις τον κώνωπα Παύλο...
λογικά τα ίδια με του Χ και με του R παλιοτερα...παπάκια είναι,λεπτούλια πηρουνάκια φοράνε ανεξαρτήτως μάρκας όλα.

Kickstart
21/03/2020, 14:57
έχεις δίκιο σας τα χω κάνει τσουρέκια με την παπιομανία που με έχει κυριεύσει...τώρα που καθόμαστε και κλειδωμένοι έχει επιδεινωθεί..:D

αλλά ξέρεις γιατί ρωτάω...έβλεπα βιντεάκια στο σωλήνα τις προάλλες και έπεσα πάνω στην κινεζιά το keeway target 125 και έλεγε ο κάτοχος ότι το συγκεκριμένο παπί φορά πιρούνι 36 χιλιοστά :eek: και είναι πολύ στιβαρό στο δρόμο...επειδή ξέρω ότι όλα φοράνε εκεί 30-32 είπα μήπως και το κριπτον φορά πιο παχύ μιας και όσοι το χουν οδηγήσει έχουν να λένε για το πόσο στιβαρό είναι στο δρόμο, για δεδομένα παπιού πάντα..

o_gavros
21/03/2020, 16:58
όχι ρε τι τσουρέκια; ούτε καν, αν δεν πούμε και καμια μαλακία τώρα με την καραντίνα τότε πότε;
απλά δεν έχει νόημα να το ψιρίζεις τόσο, κατα τη γνώμη μου πάντα.
θα στο δώσω με παράδειγμα το πόσο δεν έχει τόσο σημασία το πάχος του καλαμιού στην πάπια.
εμένα μ'εχεις δει τι κυβικά είμαι.
πριν το κρύπτονχ είχα ενα καζερ που προφανώς και του επινα το αίμα.
το καζερ λοιπον (μέχρι το 12 που μου το έκλεψαν) όταν το τελίκιαζα, σπάνια φυσικά, νόμιζες ότι θα γίνεις εικόνα και ήχος σε 5,4,3,2,1,...
Καταλάβαινες ότι δεν του αρέσει να ζει εκεί ούτε στιγμιαία.τριζαν τα πάντα, νόμιζες θα απογειωθείς.
Με το κρυπτον, χωρίς καμία μετατροπή και εμένα αρκετά πιο χοντρό πλέον, απο τη μέρα 1 μέχρι και σήμερα που είμαι στα 150Κ χλμ όποτε κι αν το τελικιάσω νιώθω ότι αν δεν πετύχω λακούβα να με στείλει άκλαφτο, μπορώ να συνεχίσω να πηγαίνω έτσι για ώρα. Το μηχανάκι δηλαδή μένει ακλόνητο! με μενα συν την τσάντα με τα εργαλεία μου,συνέχεια.
Ε,άμα δεις τι καλαμάκια που έχει, θα πεις #τιναφτορε;
Ελπίζω να σε κάλυψα.

DRAKONET
21/03/2020, 19:20
Στο μεταξυ ο Pseudonumos που το ξεκινησε τι εκανε?/

χαθηκε !!
ΕΙΝΑΙ και ενας χρονος βεβαια

Parkaki
21/03/2020, 22:03
Πολυ ωραιο το κρίπτον, για προβληματα θα δουμε ειναι ακομα καινουργιο μοντελο. Εγω που το οδηγησα εχω να πω οτι εχει καταπληκτικο σασμαν, οι ταχυτητες μπαινουν καλυτερα απο καθε αλλο παπι που εχω οδηγησει. Στιβαρο ψηλο μηχανακι, παχια αλλα πολυ σκληρη σελα. Μετριο γκαζι, δεν εχει καλες επιδοσεις γενικα αλλα δεν ειναι σπορ παπι και δεν εχει καμια σχεση με το 185 της συμ. Νομιζω αξιζει για εργατης, αλλα εχει και η καβα φθηνοτερα μοντελα για εργατη.. οσο για το συμ αν το κοιτας τοτε μη κοιτας καν το κριπτον δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο. Αμα θες επιδοσεις συμ και παρεις κρυπτον θα το μετανειωσεις. Επισης να προσθεσω οτι καθεται καλα το κρυπτον στο δρομο αλλα παλι δε φτανει το καζε ρ, το καζε που αναφερθηκε καθεται πολυ στιβαρα κατω σε μεγαλες ταχυτητες, εχει λιγο αδυναμο ξεκινημα συγκρητικα με τα yamaha αλλα αποδιδει καλυτερα ψηλα και δε φοβασαι οτι θα σε παρει ο αερας, βεβαια εχει και το καλυτερο τιμονι για παπι το καζε καυ αυτο βοηθαει πολυ.

andreaspetr
22/03/2020, 01:05
όχι ρε τι τσουρέκια; ούτε καν, αν δεν πούμε και καμια μαλακία τώρα με την καραντίνα τότε πότε;
απλά δεν έχει νόημα να το ψιρίζεις τόσο, κατα τη γνώμη μου πάντα.
θα στο δώσω με παράδειγμα το πόσο δεν έχει τόσο σημασία το πάχος του καλαμιού στην πάπια.
εμένα μ'εχεις δει τι κυβικά είμαι.
πριν το κρύπτονχ είχα ενα καζερ που προφανώς και του επινα το αίμα.
το καζερ λοιπον (μέχρι το 12 που μου το έκλεψαν) όταν το τελίκιαζα, σπάνια φυσικά, νόμιζες ότι θα γίνεις εικόνα και ήχος σε 5,4,3,2,1,...
Καταλάβαινες ότι δεν του αρέσει να ζει εκεί ούτε στιγμιαία.τριζαν τα πάντα, νόμιζες θα απογειωθείς.
Με το κρυπτον, χωρίς καμία μετατροπή και εμένα αρκετά πιο χοντρό πλέον, απο τη μέρα 1 μέχρι και σήμερα που είμαι στα 150Κ χλμ όποτε κι αν το τελικιάσω νιώθω ότι αν δεν πετύχω λακούβα να με στείλει άκλαφτο, μπορώ να συνεχίσω να πηγαίνω έτσι για ώρα. Το μηχανάκι δηλαδή μένει ακλόνητο! με μενα συν την τσάντα με τα εργαλεία μου,συνέχεια.
Ε,άμα δεις τι καλαμάκια που έχει, θα πεις #τιναφτορε;
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Ποιο κρυπτον εχεις και εχει καλυτερο πατημα απο καζε γιατι πρωτη φορα το ακουω αυτο?
Εγω με το καζε οσο τερμα και να παω δεν κανει κιχ και οσα κρυπτον η και ινοβα εχω κανει βολτα ολα νομιζεις οτι θα σου φυγει το τιμονι στα πολλα χλμ
Εκτος και αν τριζαν τιποτα πλαστικα απο τις πολλες στροφες και σε μπερδευε

o_gavros
22/03/2020, 09:01
Το έχω γράψει ήδη,το Χ.
Το καζε σαν δύσκινητο τρακτερ που ήταν δεν συμπαθούσε πολύ τις τελικές (λίγο πάνω από τα κοντερισια 100 χαω αν θυμάμαι καλα) κι ας του φόραγα καλές ΚΥΒ αέρος λαδιού.
Δεν ήταν θέμα πατήματος γιατί σε στροφές έμπαινα αίμα, κυριολεκτικά ξύνοντας μασπιε εύκολα.
Έχω,για τα παπιά,ως καλό σημείο αναφοράς τελικής την εθνική στην κάθοδο από το ύψος της Καλυφτάκη μέχρι την Χαλκηδόνα επειδή είναι σχετικά ευθεία με καλό οδόστρωμα και κατηφόρα σχετική. Εκεί λοιπόν όταν τελικιασε το καζερ, έλεγα θα απογειωθεί.
Με το κρυπτόν εκεί πάλι,έχω δει κοντέρ 130 και σα να μη συνέβαινε τίποτα. Φυσικά δεν την κράτησα πολύ αυτή την ταχύτητα γιατί άντε φρεναρε από εκεί αν χρειαστεί.
Το παράδειγμα το έδωσα για το φίλο που ανησύχησε για το πάχος των καλαμιών.

S705
22/03/2020, 09:46
Και εγώ όταν είχα το x που το τελικιαζα κάθε μέρα και έκανα πορεία με τελική δεν καταλάβαινε τίποτα. Ήταν σαν να πήγαινα με 80 ενώ είχα 130!με το modenas kriss που είχα πριν εκτός ότι ήταν τάφος (με το ζόρι πραγματικά 100) ένιωθες ότι δεν του άρεσε να το ζοριζεις!

viper1
22/03/2020, 09:46
Το έχω γράψει ήδη,το Χ.
Το καζε σαν δύσκινητο τρακτερ που ήταν δεν συμπαθούσε πολύ τις τελικές (λίγο πάνω από τα κοντερισια 100 χαω αν θυμάμαι καλα) κι ας του φόραγα καλές ΚΥΒ αέρος λαδιού.
Δεν ήταν θέμα πατήματος γιατί σε στροφές έμπαινα αίμα, κυριολεκτικά ξύνοντας μασπιε εύκολα.
Έχω,για τα παπιά,ως καλό σημείο αναφοράς τελικής την εθνική στην κάθοδο από το ύψος της Καλυφτάκη μέχρι την Χαλκηδόνα επειδή είναι σχετικά ευθεία με καλό οδόστρωμα και κατηφόρα σχετική. Εκεί λοιπόν όταν τελικιασε το καζερ, έλεγα θα απογειωθεί.
Με το κρυπτόν εκεί πάλι,έχω δει κοντέρ 130 και σα να μη συνέβαινε τίποτα. Φυσικά δεν την κράτησα πολύ αυτή την ταχύτητα γιατί άντε φρεναρε από εκεί αν χρειαστεί.
Το παράδειγμα το έδωσα για το φίλο που ανησύχησε για το πάχος των καλαμιών.

Κοιτά. Η αλήθεια είναι ότι με εσένα πάνω σε παπί οι μετρήσεις δεν είναι πραγματικές αφού είσαι άνω του μέσου όρου.....:lol:

o_gavros
22/03/2020, 11:19
It goes to show ότι δεν παίζουν ρόλο τα λεπτά ομολογουμένως καλάμια στα παπιά.
Το Χ που είναι γενικα πιο αερατο και σαφώς λιγότερο βαρίδι από το καζερ και παρόλα αυτά ακόμα και φορτωμένο γαϊδουρινα,πάει χωρίς να δίνει την αίσθηση ότι θα διαλύσει.

Thakokk6
22/03/2020, 12:06
Πως δεν παίζουν ρόλο, όσο πιο, χοντρά είναι αντιδρούν καλύτερα σε ένα βίαιο φρενάρισμα καθώς επίσης σε υψηλές ταχύτητες έχουν πιο μεγάλη σταθερότητα σε στροφές του δρόμου, αυτά δεν είναι θεωρίες τα ζούμε καθημερινά στους δρόμους

DRAKONET
22/03/2020, 14:16
Και εγώ όταν είχα το x που το τελικιαζα κάθε μέρα και έκανα πορεία με τελική δεν καταλάβαινε τίποτα. Ήταν σαν να πήγαινα με 80 ενώ είχα 130!με το modenas kriss που είχα πριν εκτός ότι ήταν τάφος (με το ζόρι πραγματικά 100) ένιωθες ότι δεν του άρεσε να το ζοριζεις!

με το πρωτο kriss..το ειχα παρει μολις βγηκε που ειχε και ενα σκελετο βουνο πραγματικα....πηγα πυργο με 120 κοντερ
και ηταν απιστευτο...τωρα εσυ λες κατι αλλο..οκ !

νεοσσός
22/03/2020, 14:45
Το γεγονός, ότι ταξιδεύετε με 120-130 km/h με παπιά, με ξεπερνάει.

Thakokk6
22/03/2020, 14:54
Έγραψα πιο πάνω για υψηλές ταχύτητες για παπι πάντα έτσι δηλ. 85-108 χλμ

cosgili
22/03/2020, 15:47
Πραγματικά έχουμε χάσει τη μπάλα. Παπί σημαίνει αστική μετακίνηση, ευελιξία, οικονομία, αξιοπιστία. Ταχύτητες των 100+, ταξίδια δικάβαλα, κόφτες, πάντες και σούζες είναι απλά αστεία. Ναι όλοι τα κάναμε όταν τα φράγκα μας ήταν για πάπια, αλλά τα γούστα μας για 600ρι, αλλά το να κρίνουμε το παπί βάσει αυτών, είναι απλά αστείο.

o_gavros
22/03/2020, 19:16
Πως δεν παίζουν ρόλο, όσο πιο, χοντρά είναι αντιδρούν καλύτερα σε ένα βίαιο φρενάρισμα καθώς επίσης σε υψηλές ταχύτητες έχουν πιο μεγάλη σταθερότητα σε στροφές του δρόμου, αυτά δεν είναι θεωρίες τα ζούμε καθημερινά στους δρόμους
ρε φίλε, ποιες θεωρίες; προσωπικό παράδειγμα έφτασα να περιγράφω.
Να καταλαβαίνουμε και λίγο τι γράφει ο άλλος ρε σεις.



Πραγματικά έχουμε χάσει τη μπάλα. Παπί σημαίνει αστική μετακίνηση, ευελιξία, οικονομία, αξιοπιστία.

Ξεκάθαρα!

Thakokk6
22/03/2020, 19:27
Δεν μιλάω φίλε μου για σένα αλλά γι αυτά που γράφω εγώ σε περίπτωση που κάποιος έλεγε ότι εγώ λέω θεωρίες τι δεν καταλαβαίνεις, όσο για το αν έχουμε χάσει τιν μπάλα δεν νομίζω π.χ εγώ τις προάλλες έκανα 130 χλμ. με το παπί για επαγγελματικους λόγους ε λοιπόν θέλω το μοτορι να είναι σταθερό στο δρόμο στις στροφές τρέχοντας με 90 και 100χλμ

S705
23/03/2020, 06:17
με το πρωτο kriss..το ειχα παρει μολις βγηκε που ειχε και ενα σκελετο βουνο πραγματικα....πηγα πυργο με 120 κοντερ
και ηταν απιστευτο...τωρα εσυ λες κατι αλλο..οκ !

Το είχες ποτέ μετρήσει με κανένα GPS?
Τα 120 στο κοντέρ είναι 95 πραγματικά!

JasonEV
23/03/2020, 08:43
Οντως καπως ετσι ειναι τα πραγματα. Στο Kawasaki joy-r για παραδειγμα τα 120 κοντερισια ειναι 100 πραγματικα416274

toyar
23/03/2020, 08:56
ολα τα κοντερ εχουν ενα 8-10% απο τα 60 και πανω

DRAKONET
23/03/2020, 17:36
Το είχες ποτέ μετρήσει με κανένα GPS?
Τα 120 στο κοντέρ είναι 95 πραγματικά!

To 1999 δεν επαιζε gps :D
Eπισης ηταν γυρω στα 105 πραγματικα μετρημενο με 2 αυτοκινητα

sapila racing
23/03/2020, 17:49
To 1999 δεν επαιζε gps :D
Eπισης ηταν γυρω στα 105 πραγματικα μετρημενο με 2 αυτοκινητα

Θα μας τρελάνεις?
Γνωρίζεις φυσικά οτι τα κοντέρ των αυτοκινήτων κλέβουν, άρα δεν ειναι πραγματικά αυτα που λές, ειναι απλά τι θα έδειχνε ενα νορμαλ κοντέρ.
Και με ενα λογικό κλέψιμο, 5-8% παμε στα 98 που σου έγραψαν πάνω, μπορεί και πιο λίγα μάλιστα. :eek:

DRAKONET
23/03/2020, 23:01
Θα μας τρελάνεις?
Γνωρίζεις φυσικά οτι τα κοντέρ των αυτοκινήτων κλέβουν, άρα δεν ειναι πραγματικά αυτα που λές, ειναι απλά τι θα έδειχνε ενα νορμαλ κοντέρ.
Και με ενα λογικό κλέψιμο, 5-8% παμε στα 98 που σου έγραψαν πάνω, μπορεί και πιο λίγα μάλιστα. :eek:

με μαλωνεις ?
λεω αυτο που εγινε σε μενα...γιατι αυτο το υφος στην γραφη σου?
εκτος εαν καταλαβαινω λαθος ?
θα σου πω μονο αυτο απο τα 120 εγω δεχομαι και δεν αντιλεγω και συμφωνω οτι χανει 10%
που το βρηκες το λιγοτερο απο το 98??
ΜΗΠΩΣ.... ηθελες να γραψεις 108?

Nikospiaggio
24/03/2020, 08:56
Παιδια ψυχραιμια.
Ολους μας επειραιαζει το μενουμε σπιτι.
Το συμαντικο ειναι το μηχανακι να παραιχει ασφαλεια για τα ορια που δινει ο κατασκευστης
Πιστευετε οτι το s παρεχει ασφαλεια και αξιπιστοια?
Ας μας πουν καποια παραδειγματα οι κατοχοι

doctoras
24/03/2020, 09:26
όποιος ξεκίνησε να γράφει περί τελικής ταχύτητας σε παπι να του καεί το βίδεο :D
:beer:

sapila racing
24/03/2020, 10:21
με μαλωνεις ?
λεω αυτο που εγινε σε μενα...γιατι αυτο το υφος στην γραφη σου?
εκτος εαν καταλαβαινω λαθος ?
θα σου πω μονο αυτο απο τα 120 εγω δεχομαι και δεν αντιλεγω και συμφωνω οτι χανει 10%
που το βρηκες το λιγοτερο απο το 98??
ΜΗΠΩΣ.... ηθελες να γραψεις 108?

Το αυτοκινητο που σε μετραγε εγραψε 105 αλλά στην πραγματικότητα έκλεβε κι αυτό απο 5 εως 10%.
Αν έκλεβε 7% σημαίνει οτι πήγαινες με 97 χλμ/ώρα πραγματικά χιλιόμετρα.

Kickstart
24/03/2020, 10:43
Σωστά, έχουμε λαλήσει όλοι λίγο πολύ παιδιά..

Ας μείνουμε στο μηχανάκι.. Μπορούν οι κάτοχοι να μας διευκρινίσουν λίγο:
μετά από κάποια χλμ που λογικά έχουν κάνει...
Τι τους χαλάει; τι θα άλλαζαν; υπήρξε κάποια βλάβη ή ελάττωμα που τους ξενέρωσε;
Έχει αναφερθεί από κάποιο φίλο υγρασία μέσα στα όργανα... Το εμφάνισε σε άλλον; Γίνεται μετά από πλύσιμο ή γενικά πιάνει υγρασία;
Προσωπικά κάτι τέτοια σε καινούργια μηχανάκια με χαλάνε... Κι ας είναι και παπί..

DRAKONET
24/03/2020, 16:40
Το αυτοκινητο που σε μετραγε εγραψε 105 αλλά στην πραγματικότητα έκλεβε κι αυτό απο 5 εως 10%.
Αν έκλεβε 7% σημαίνει οτι πήγαινες με 97 χλμ/ώρα πραγματικά χιλιόμετρα.

πιστευεις οτι αξιζει που ασχοληθηκατε που εγραψα κατι για ενα παπι 21 χρονων?
το παραβλεπω το υφος σου παντως..... καλη καρδια ....

DRAKONET
24/03/2020, 17:23
οποιος θελει διαβαζει δεν αξιζει να ασχοληθουμε κι'αλλο πιστευω
https://motorbike.gr/modela/modenas-kriss-ii-115/

sapila racing
24/03/2020, 17:55
πιστευεις οτι αξιζει που ασχοληθηκατε που εγραψα κατι για ενα παπι 21 χρονων?
το παραβλεπω το υφος σου παντως..... καλη καρδια ....

Που το είδες το ύφος που αναφέρεις συνέχεια?
Γραφεις οτι ναναι κι αν σε διορθώσουν δεν το δέχεσαι, αυτό λες ύφος?

DRAKONET
24/03/2020, 19:08
Που το είδες το ύφος που αναφέρεις συνέχεια?
Γραφεις οτι ναναι κι αν σε διορθώσουν δεν το δέχεσαι, αυτό λες ύφος?

συνεχιζεις ενω επρεπε να δωσεις καλο παραδειγμα θεωρω!
εστειλα ενα λινκ...δες ποσο γραφει για ταχυτητα
αλλα ποσως θα γινει πιστευτο προκειμενου να υποστηριξεις οτι γραφεις
επισης δεν σκεφτηκες οτι τον υπολογισμο τον εχω κανει εξ αρχης...ξαναλεω οτι 120 εαν κανεις την πραξη και αφαιρεσεις 10% ειναι 108...
εσυ λες 97...κανε την πραξη σε παρακαλω

GRR
02/04/2020, 19:11
συνεχιζεις ενω επρεπε να δωσεις καλο παραδειγμα θεωρω!
εστειλα ενα λινκ...δες ποσο γραφει για ταχυτητα
αλλα ποσως θα γινει πιστευτο προκειμενου να υποστηριξεις οτι γραφεις
επισης δεν σκεφτηκες οτι τον υπολογισμο τον εχω κανει εξ αρχης...ξαναλεω οτι 120 εαν κανεις την πραξη και αφαιρεσεις 10% ειναι 108...
εσυ λες 97...κανε την πραξη σε παρακαλω

Ίσως όλα τα κοντέρ δεν κλέβουν το ίδιο, το Yamaha το z πχ όταν το κοντέρ δείχνει 180 km/h είναι 135 km/h πραγματικά, δηλαδή απόκλιση 45 km/h.Για το crypton R 115 κάποιος μια φορά μου είχε πει ότι το κοντέρ κλέβει 20 km/h όταν δείχνει 120 km/h (δηλαδή 100 km/h πραγματικά)

Nikospiaggio
02/04/2020, 21:41
Παιδια καλησπερα
Ξερει καποιος να μας
Με 2 ατομα πιο εχει καλυτερη εκκινηση?
Το crypton s? Ή το crypton x?

S705
03/04/2020, 01:17
Παιδια καλησπερα
Ξερει καποιος να μας
Με 2 ατομα πιο εχει καλυτερη εκκινηση?
Το crypton s? Ή το crypton x?

Κόντρα δυκαβαλη θα βάλεις?

doctoras
03/04/2020, 09:27
μάλλον υπάρχει διαφωνία μεταξύ φίλων του, ο ένας θα ισχυρίζεται οτι το x είναι δυνατότερο ο άλλος αντιπαραθετει οτι το s είναι πιο ροπατο καθότι διβάλβιδο συνεπώς θα τράβαει καλύτερα διπλός
όμως δεν ισχύει, το x έχει περισσότερα κυβικά, καλύτερη καμπύλη ροπής λογο LC, είναι και αυτό sohc, μικρή διαφορά κιλών(10) μεταξύ τους, συνεπώς όλων τον παραπάνω αποδίδει περισσότερο αρα είναι γρηγορότερο
και αποτυπώνεται στα παρακάτω
417150417151

μη πας να πειράξεις το s τωρα για να τον φτάσεις!!
:wave2:

o_gavros
03/04/2020, 21:06
Ρε λίγο έλεος γαμωτο.
Τουλάχιστον μη τους τροφοδοτείτε...

Nikospiaggio
03/04/2020, 21:36
Ευχαριστω για την απαντηση.
Το ερωτημα ειχε να κανει με την εξης σκεψη.
Κυκλοφορω Αθηνα μόνο
Αρα . Σταματα Ξεκινα
Συνηθως διπλός
Ειχα ακουσει οτι οι ροπες στο χ εμφανιζονται στις μεσαιες στροφες που πιθανον να μην τις προλαβαινω λογω κινησεις στο κεντρο.
Επειδη ψαχνω για αγορα και ενα καλο χ εχει περιπου οσο ενα καινουριο s , βαζω τα κριτηρια μου.
Ενα κριτηριο ηταν το παραπανω.

slzr
04/04/2020, 01:12
Ένα δόντι μικρότερο γρανάζι εμπρός και είσαι OK! ;)

S705
04/04/2020, 10:25
Ευχαριστω για την απαντηση.
Το ερωτημα ειχε να κανει με την εξης σκεψη.
Κυκλοφορω Αθηνα μόνο
Αρα . Σταματα Ξεκινα
Συνηθως διπλός
Ειχα ακουσει οτι οι ροπες στο χ εμφανιζονται στις μεσαιες στροφες που πιθανον να μην τις προλαβαινω λογω κινησεις στο κεντρο.
Επειδη ψαχνω για αγορα και ενα καλο χ εχει περιπου οσο ενα καινουριο s , βαζω τα κριτηρια μου.
Ενα κριτηριο ηταν το παραπανω.


τώρα που το ερώτημα σου είναι κατανοητό θα πάρεις και αντιστοίχηση απάντηση.

ναι είναι αλήθεια ότι το χ στα χαμηλά ,στα πολύ χαμηλά ώμος είναι ψόφιο.
δεν είναι κάτι που ενοχλεί.μέχρι να σκεφτείς "ωχ δεν τραβάει " έχεις βρεθεί μπροστά από όλα τα άλλα κλασικά πάπια.

Thakokk6
04/04/2020, 11:06
Φίλε μου υπάρχει και άλλη λύση keeway target 125 προτη Δευτέρα κοντές φαρδιά σέλλα για δικαβαλο και έφυγες

kiao
04/04/2020, 20:48
Ευχαριστω για την απαντηση.
Το ερωτημα ειχε να κανει με την εξης σκεψη.
Κυκλοφορω Αθηνα μόνο
Αρα . Σταματα Ξεκινα
Συνηθως διπλός
Ειχα ακουσει οτι οι ροπες στο χ εμφανιζονται στις μεσαιες στροφες που πιθανον να μην τις προλαβαινω λογω κινησεις στο κεντρο.
Επειδη ψαχνω για αγορα και ενα καλο χ εχει περιπου οσο ενα καινουριο s , βαζω τα κριτηρια μου.
Ενα κριτηριο ηταν το παραπανω.

Το Χ ειναι ακαταλληλο για δικαβαλα 1)Κλαταρει η πισω αναρτηση 2) Η αξιοπιστια αυτου του κινητηρα μειωνετε σημαντικα με φορτιο (ειμαι παθοντας)
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ 4-ταχυτο για ορθιο μοτερ και 1ο σε πωλησεις
Και Δεν υπαρχουν καλα Χ πλεον Για τα μπαζα καταντησαν ολα 50 ευρω για σκρατς και πολλα ειναι

Το εσ ειναι καλο αλλα στα 2300 υπερτιμημενο Πεταμενα λεφτα Δινεις 1500 για μηχανακι και 800 ευρω για ονομα

Το ταργκετ ειναι πολυ καλο ειδικα για την χρηση που το θελεις
Τιμιο στα 1500 ευρω και ατλας στην ροπη του
Μπορω να σου πω σε σχεση με το Χ επειδη ειμαι κατοχος ταργκετ και ειχα και Χ οτι σε αισθηση τραβηγματος-νευρου τιτικα ειναι μπροστα του το Χ
Φυσικα το ταργκετ θα σκασει τις σχεσεις πολυ πιο γρηγορα και σιγουρα το Χ θα το καταπιει οπως και ολα τα αλλα οσο ανοιγει ο δρομος αλλα η αισθηση του
στην οδηγηση ηταν βαρετη Αν τα ειχα και τα 2 ταυτοχρονα εντος πολης παντα το ταργκετ θα επελεγα Και ποιοτηκα το βρηκα καλυτερο απο το Χ
Και την εποχη που το αγορασα στα 1300 ευρω το Χ ειχε φτασει 3400

Red Rider
05/04/2020, 00:55
Πάει και το crypton X..
Γράφτηκε στο πάνθεον των ηρωικών παπιών.
Δυσκολο να βρεις καθαρό μεταχειρισμένο,και αν το βρεις πάρτο.
Κάθε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλο παπι είναι απλά άτυχης...
Μακράν ότι καλύτερο κυκλοφόρησε την τελευταία 10ετια.
Τα αμέσως καλύτερα μηχανάκια είναι το VF185 και το GTR,αλλά πας αλλού...
Εγώ αν πήγαινα σε μικρό παπί σήμερα θα έπαιρνα το S.

o_gavros
05/04/2020, 11:40
Ρε συ Κιαο,λίγο έλεος μωρ'αδερφε μου...να κλάσει της είπαμε...

kiao
05/04/2020, 14:42
Μακραν οτι καλυτερο κυκλοφορησε για να κανεις την δουλεια σου
ΟΧΙ για γκαζι Να πηγαινει ο πιτσιρικας και να βαραει τατουαζ κρυπτονακι μου και αχ αυτο το βρωμογκαζο
Κολοτρυπιδα ειναι για γκαζια και για γουστα Τετραχρονος κουβας με 4 ταχυτητες να το οδηγας και να σε παιρνει ο υπνος
Γιατι για ΓΚΑΖΙ το παιρνουνε οι νεοι και για αυτο απογειωθηκε η τιμη του
Και το καλυτερο αν στο πουλανε ακριβοτερα παυει να ειναι καλυτερο

Red Rider
05/04/2020, 14:46
Μακραν οτι καλυτερο κυκλοφορησε για να κανεις την δουλεια σου
ΟΧΙ για γκαζι Να πηγαινει ο πιτσιρικας και να βαραει τατουαζ κρυπτονακι μου και αχ αυτο το βρωμογκαζο
Κολοτρυπιδα ειναι για γκαζια και για γουστα Τετραχρονος κουβας με 4 ταχυτητες να το οδηγας και να σε παιρνει ο υπνος
Γιατι για ΓΚΑΖΙ το παιρνουνε οι νεοι και για αυτο απογειωθηκε η τιμη του
Και το καλυτερο αν στο πουλανε ακριβοτερα παυει να ειναι καλυτερο

Αν και δεν κατάλαβα και πολλά από αυτά που γράφεις,θα σου πω το εξής.
Το είχα 11 χρόνια.Οπως και έχω γράψει πολλές χίλιαδες χιλιόμετρα επάνω σε διάφορα παπιά.
Η αγορά δεν ψεύδεται φίλε μου.Ανοιγεις το car και παίρνεις μια ιδέα...
Τώρα το τι ζητάει ο καθένας από το γαϊδούρι του είναι άλλο θέμα....

kiao
05/04/2020, 14:53
Αν και δεν κατάλαβα και πολλά από αυτά που γράφεις,θα σου πω το εξής.
Το είχα 11 χρόνια.Οπως και έχω γράψει πολλές χίλιαδες χιλιόμετρα επάνω σε διάφορα παπιά.
Η αγορά δεν ψεύδεται φίλε μου.Ανοιγεις το car και παίρνεις μια ιδέα...
Τώρα το τι ζητάει ο καθένας από το γαϊδούρι του είναι άλλο θέμα....

Τι δεν καταλαβες Να δω τι στο καρ; Τα χαρβαλα του 1821;Και τις σαβουρες;
Λες οτι αξιζει 2300 το Χ μεταχειρο;

Red Rider
05/04/2020, 15:09
Το ταργκετ ειναι πολυ καλο ειδικα για την χρηση που το θελεις
Τιμιο στα 1500 ευρω και ατλας στην ροπη του
Μπορω να σου πω σε σχεση με το Χ επειδη ειμαι κατοχος ταργκετ και ειχα και Χ οτι σε αισθηση τραβηγματος-νευρου τιτικα ειναι μπροστα του το Χ
Φυσικα το ταργκετ θα σκασει τις σχεσεις πολυ πιο γρηγορα και σιγουρα το Χ θα το καταπιει οπως και ολα τα αλλα οσο ανοιγει ο δρομος αλλα η αισθηση του
στην οδηγηση ηταν βαρετη Αν τα ειχα και τα 2 ταυτοχρονα εντος πολης παντα το ταργκετ θα επελεγα Και ποιοτηκα το βρηκα καλυτερο απο το Χ
Μετά από αυτο το ποστ κανονικά δεν έπρεπε να σου απαντώ,αλλά σήμερα έχω αρκετό χρόνο για χάσιμο.
Το crypton x του 2008 που είχα με 65.000 χιλιόμετρα έφυγε με το που πάτησα κλικ... 2 χιλιάρικα..
Η αγγελία δεν έμεινε πάνω από ένα 24ωρο πάνω.
Και θα συνεχίζει να γυρνάει τον πλανήτη γύρω γύρω αν το προσέχει ο επόμενος ιδιοκτήτης!
Πολλοί μάλλον η δεν καβαλατε μηχανάκια,η σας έχει βαρεσει η κρίση στο κεφάλι και βλέπετε μόνο τις τιμές.Αν είναι δυνατόν σε τοπικ για crypton S πετάμε το target:tooth:

kiao
05/04/2020, 15:54
Μετά από αυτο το ποστ κανονικά δεν έπρεπε να σου απαντώ,αλλά σήμερα έχω αρκετό χρόνο για χάσιμο.
Το crypton x του 2008 που είχα με 65.000 χιλιόμετρα έφυγε με το που πάτησα κλικ... 2 χιλιάρικα..
Η αγγελία δεν έμεινε πάνω από ένα 24ωρο πάνω.
Και θα συνεχίζει να γυρνάει τον πλανήτη γύρω γύρω αν το προσέχει ο επόμενος ιδιοκτήτης!
Πολλοί μάλλον η δεν καβαλατε μηχανάκια,η σας έχει βαρεσει η κρίση στο κεφάλι και βλέπετε μόνο τις τιμές.Αν είναι δυνατόν σε τοπικ για crypton S πετάμε το target:tooth:
Αργησες να απαντησεις παντως και δεν απαντησες στην ερωτηση
Ειναι μονο μια περιπτωση η δικη σου Εγω εχω αλλες πληροφοριες Οτι κανενας δεν αγοραζει ευρω-3 σημερα και θα παμε σε ευρω-5 συντομα Και υπαρχει και βε-εφ 185 στην αγορα Δεν πιστευω να πουλανε σαν ζεστες τυροπιτες απο δω και περα μονο κανας καγκουρας για μετατροπη θα το παρει Οχι σοβαρος ανθρωπος
Το ταργκετ ανεβαινει και το κρυπτον εσ κατεβαινει με την αυξηση 100
ευρω το ντι το περασε αν δεις τις ταξινομησεις
Ιδια μηχανακια ειναι ταργκετ και εσ Το καθενα με τα υπερ και τα κατα του
Το ιδιο αξιζουν
Δηλαδη τι θελεις να πουμε οτι ειναι ακριβο το εσ και ψαξε στο φορουμ
υπαρχουν και φθηνοτερα;Αυτο γινετε κατα κορον σε ολα τα τοπικ για μοντελα

Kickstart
06/04/2020, 09:34
Παίδες να επανέλθω στο s...και για να τα λέμε όλα αφού κάνουμε κουβέντα..
Τώρα που πήρα φόρα στο φεϊς, έχω γραφτεί και στην ομάδα του crypton s.. Υπάρχουν δυστυχώς και εκει αναφορές για θεματακια...(όπως φυσικά υπάρχει και πολύς κόσμος που δεν έχει κανένα θέμα)
Ειδικά ένας κάτοχος που το δουλεύει ντελιβερι του τα χει βγάλει όλα..παραθέτω..
Μπέρδεμα στο ρελαντί, υγρασία στα όργανα και μέσα στο μπροστινό φανάρι, περιγράφει ένα τράβηγμα δεξία σε πορεία στο δρομο του το έκανε από καινούργιο, το οποίο με πολύ πίεση αποδέχθηκε η αντιπροσωπεία να τσεκάρει και αποδείχθηκε ότι η μία μπουκάλα μπροστά ήταν κάτι χιλιοστά πιο κοντή από την άλλη ... Όλα διορθώθηκαν εντός εγγύησης..

Επίσης δύο τρεις αναφέρουν πατιναρισμα μετά από τα πρώτα χιλιάδες χιλιόμετρα... Στο μεταξύ αυτό με τα πατιναρίσματα το αναφέρουν σε αρκετές μάρκες παπιών αρκετοί όσο καιρό ψάχνω... Τι στα διαλα από χαρτί τα κάνουν τα δισκάκια στις μέρες μας...

Thakokk6
06/04/2020, 10:27
Φίλε μου το πατιναρισμα συμβαίνει όταν δεν είναι σωστά ρυθμισμένος ο συμπλέκτης, στην περίπτωση του ες πιθανόν να συμβαίνει γιατί έχει μακριά πρωτη

andreaspetr
06/04/2020, 11:42
Ωραια βγαλαμε και το Χ αχρηστο και ειμαστε καγκουρες αν παρουμε ενα μετεχειρο.
Παντως οι τιμες ειναι πολυ υψηλες,εκει συμφωνουμε ολοι.

DRAKONET
06/04/2020, 23:47
Παίδες να επανέλθω στο s...και για να τα λέμε όλα αφού κάνουμε κουβέντα..
Τώρα που πήρα φόρα στο φεϊς, έχω γραφτεί και στην ομάδα του crypton s.. Υπάρχουν δυστυχώς και εκει αναφορές για θεματακια...(όπως φυσικά υπάρχει και πολύς κόσμος που δεν έχει κανένα θέμα)
Ειδικά ένας κάτοχος που το δουλεύει ντελιβερι του τα χει βγάλει όλα..παραθέτω..
Μπέρδεμα στο ρελαντί, υγρασία στα όργανα και μέσα στο μπροστινό φανάρι, περιγράφει ένα τράβηγμα δεξία σε πορεία στο δρομο του το έκανε από καινούργιο, το οποίο με πολύ πίεση αποδέχθηκε η αντιπροσωπεία να τσεκάρει και αποδείχθηκε ότι η μία μπουκάλα μπροστά ήταν κάτι χιλιοστά πιο κοντή από την άλλη ������... Όλα διορθώθηκαν εντός εγγύησης..

Επίσης δύο τρεις αναφέρουν πατιναρισμα μετά από τα πρώτα χιλιάδες χιλιόμετρα... Στο μεταξύ αυτό με τα πατιναρίσματα το αναφέρουν σε αρκετές μάρκες παπιών αρκετοί όσο καιρό ψάχνω... Τι στα διαλα από χαρτί τα κάνουν τα δισκάκια στις μέρες μας...
================================================================================
Τα λεω καιρο....αλλα δυστυχως τρωω κραξιμο !
ΤΕΛΟΣ τα παλια καλα ιαπωνικα...
Πλεον ολες οι μαρκες στα παπια τουλαχιστον...εχουν θεματα...σιγουρα λιγοτερα στα ''πρωην'' :D ιαπωνικα
και με πιο πολλες πιθανοτητες στα υπολοιπα...ΑΛΛΑ ενα μεγαλο αλλα....
υπαρχει η διαφορα περιπου 1000 ευρω!
Και οταν τα σκας τα γαμ@@@να....εστω και παπι θες να μην εχεις θεματα!
Δυστυχως μερικοι επιμενουν και εχουν τον χαβα τους και καταδικαζουν οτιδηποτε αλλο
εκτος απο τις ''γνωστες'' μαρκες...
χωρις να εχουν ιδεα πραγματικα για αυτο που λενε πιθανον ουτε το ειχαν και ποτε
Επισης ξεχνανε οτι ΔΕΝ εχουμε ολοι τα ιδια βαλαντια.
Και εγω εαν τα ειχα δεν θα επερνα ''κινεζικο'' παπι...πως με κρινεις εσυ ρε φιλε για την τσεπη μου
αφου μεχρι εκει μπορω..αυτο περνω...και αντι να υπαρχει μια αγκαλια απο την δικυκλη παρεα..(που αυτο μοιραζομαστε)
του τυπου εστω ''καλοριζικο''....ερχονται τα σχολια για λαθος επιλογη !

Iaswnas1988
07/04/2020, 02:55
Daytona μόνο φίλε μου

doctoras
07/04/2020, 08:13
================================================================================
Τα λεω καιρο....αλλα δυστυχως τρωω κραξιμο !
ΤΕΛΟΣ τα παλια καλα ιαπωνικα...
Πλεον ολες οι μαρκες στα παπια τουλαχιστον...εχουν θεματα...σιγουρα λιγοτερα στα ''πρωην'' :D ιαπωνικα
και με πιο πολλες πιθανοτητες στα υπολοιπα...ΑΛΛΑ ενα μεγαλο αλλα....
υπαρχει η διαφορα περιπου 1000 ευρω!
Και οταν τα σκας τα γαμ@@@να....εστω και παπι θες να μην εχεις θεματα!
Δυστυχως μερικοι επιμενουν και εχουν τον χαβα τους και καταδικαζουν οτιδηποτε αλλο
εκτος απο τις ''γνωστες'' μαρκες...
χωρις να εχουν ιδεα πραγματικα για αυτο που λενε πιθανον ουτε το ειχαν και ποτε
Επισης ξεχνανε οτι ΔΕΝ εχουμε ολοι τα ιδια βαλαντια.
Και εγω εαν τα ειχα δεν θα επερνα ''κινεζικο'' παπι...πως με κρινεις εσυ ρε φιλε για την τσεπη μου
αφου μεχρι εκει μπορω..αυτο περνω...και αντι να υπαρχει μια αγκαλια απο την δικυκλη παρεα..(που αυτο μοιραζομαστε)
του τυπου εστω ''καλοριζικο''....ερχονται τα σχολια για λαθος επιλογη !

φίλτατε προφανώς αγόρασες το ταργκετ απο επιλογή και όχι επειδή δε σου έφταναν τα 800 παραπάνω, αλλιώς θα αγόραζες kawa atletic με 250 διαφορά. Καλά έκανες ο καθένας αγοράζεις ότι θέλει.

Εγώ για παράδειγμα, στη θέση σου που θα αγόραζα είτε crypton s είτε astrea grand με +800ευρώ παραπάνω. Ακόμη και εάν πρόκειται για φασοναρία παπιά η αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής των προγόνων τους (wave&crypton s) είναι υψηλότερη στην κατηγορία συγκριτικά πάντα(δεν λέω οτι δε χαλάνε - συγκριτικά)

Πέραν του παραπάνω, πες οτι ήταν όλα μπουρδελ@κια (καμία διαφορά σε αξιοπιστία ποιότητα), με τα 800 παραπάνω αγοράζω αίγλη κατασκευαστή(που θα την χρειαστώ στην μεταπώληση), αγοράζω δίκτυο υπηρεσιών παγκοσμίως, αγοράζω απόθεμα ανταλλακτικών για πολλά-πολλά χρόνια, αγοράζω αισθητική, τέλος αγοράζω αξία μεταπώλησης
Αυτά τα απλά βασικά κριτήρια κάνουν την διαφορά.

Στην εποχή μας έχει ακριβύνει το κόστος διαβίωσης όποτε τα μηχανάκια που δεν είναι πρώτη ανάγκη μας φαίνονται πανάκριβα, αυτό όμως είναι άσχετο με το κόστος διαφοράς των κατασκευαστών μεταξύ κίνας-ιαπωνίας.
Αν για παράδειγμα κόστιζε 1500 το crypton θα έπρεπε να κοστίζει 800 το ταρκγετ, γιατί αυτή είναι η διαφορά των προιόντων παγκοσμίως. Σε ίδια διλήμματα θα έμπαιναν πολλοί ενδιαφερόμενοι για λόγους που έχουν συζητηθεί.

DRAKONET
08/04/2020, 14:36
φίλτατε προφανώς αγόρασες το ταργκετ απο επιλογή και όχι επειδή δε σου έφταναν τα 800 παραπάνω, αλλιώς θα αγόραζες kawa atletic με 250 διαφορά. Καλά έκανες ο καθένας αγοράζεις ότι θέλει.

Εγώ για παράδειγμα, στη θέση σου που θα αγόραζα είτε crypton s είτε astrea grand με +800ευρώ παραπάνω. Ακόμη και εάν πρόκειται για φασοναρία παπιά η αξιοπιστία και ποιότητα κατασκευής των προγόνων τους (wave&crypton s) είναι υψηλότερη στην κατηγορία συγκριτικά πάντα(δεν λέω οτι δε χαλάνε - συγκριτικά)

Πέραν του παραπάνω, πες οτι ήταν όλα μπουρδελ@κια (καμία διαφορά σε αξιοπιστία ποιότητα), με τα 800 παραπάνω αγοράζω αίγλη κατασκευαστή(που θα την χρειαστώ στην μεταπώληση), αγοράζω δίκτυο υπηρεσιών παγκοσμίως, αγοράζω απόθεμα ανταλλακτικών για πολλά-πολλά χρόνια, αγοράζω αισθητική, τέλος αγοράζω αξία μεταπώλησης
Αυτά τα απλά βασικά κριτήρια κάνουν την διαφορά.

Στην εποχή μας έχει ακριβύνει το κόστος διαβίωσης όποτε τα μηχανάκια που δεν είναι πρώτη ανάγκη μας φαίνονται πανάκριβα, αυτό όμως είναι άσχετο με το κόστος διαφοράς των κατασκευαστών μεταξύ κίνας-ιαπωνίας.
Αν για παράδειγμα κόστιζε 1500 το crypton θα έπρεπε να κοστίζει 800 το ταρκγετ, γιατί αυτή είναι η διαφορά των προιόντων παγκοσμίως. Σε ίδια διλήμματα θα έμπαιναν πολλοί ενδιαφερόμενοι για λόγους που έχουν συζητηθεί.

Χαιρομαι που συμφωνεις εν μερη.....και οχι...δεν μου εφταναν..το αναφερω ξεκαθαρα...γιατι να το κρυψω !
Απλα με στεναχωρει επαναλαμβανω οτι υπαρχει κραξιμο για την ''ξενη'' επιλογη !