PDA

View Full Version : Ταξιδι MUGELLO 2019 MOTOGP



labran46
19/01/2019, 13:43
Χαιρετω τη παρεα, σκεφτομαστε με ενα φιλο να παμε στον αγωνα του mugello φετος.

Δυστυχως λογω περιορισμενου διαθεσιμου χρονου το ταξιδι θα γινει αεροπορικως.

το προγραμμα μεχρι στιγμης εχει ως εξης

Αναχωρηση απο αθηνα παρασκευη 31 Μαιου και επιστροφη 3 Ιουνιου (την επομενη δλδ του αγωνα). Το κοστος των αεροπορικων εισητηριων προς και απο για Μπολονια ειναι 134 ευρω το ατομο.

Κοστος εισητηριων αγωνα 220 ευρω, στη τιμη περιλαμβανεται θεση αριθμημενη σε κερκιδα με γιγαντοοθονη για να παρακολουθεις ολο τον αγωνα.

Διαμονη σκεφτομαστε ειτε Φλωρεντια ειτε στην ευρυτερη περιοχη της τοσκανης για να μαστε οσο πιο κοντα γινεται στη πιστα την ημερα του αγωνα.Εκει το κοστος για 3 βραδια κυμαινεται απο 200 εως 320 ευρω.

Μεταφορικο ακομα δεν εχουμε καταληξει εαν θα νοικιασουμε αυτοκινητο ειτε μηχανακι.

Να σημειωσω εδω πως σε αλλο ταξιδι που ειχαμε παει misano ειχανε νοικιασει ποδηλατα την ημερα του αγωνα (ναι καλα διαβασατε ποδηλατα) το οποιο αποδειχτηκε σωτηριο την ημερα του αγωνα καθως γλυτωσαμε απιστευτη ταλαιπωρια απο κινηση.

Θα ηθελα τη συμβουλη σας στα παραπανω.

Αν καποιος φιλος εχει παει στον αγωνα θα θελα να ρωτησω ποια θεωρει πως ειναι καλυτερη κερκιδα για να δεις οσο το δυνατον περισσοτερο δραση-εμεις ειμαστε αναμεσα στη POGGIO SECCO και στην MATERASSI.

Επισης αν εχει να συστησει καποιο καλο καταλυμμα στην ευρυτερη περιοχη δλδ να ναι κοντα σχετικα στη πιστα.

Ψαχνουμε για ενοικιαση ποδηλατων,σε περιπτωση που βρουμε να μεινουμε κοντα αλλα δυστχως δεν βρισκω κατι στο ιντερνετ.

Οποιαδηποτε συμβουλη-εναλλακτικη στο προγραμμα θα ηταν ευχαριστη.

Ευχαριστω προκαταβολικα!

sek
19/01/2019, 14:21
Αν δεν έχετε πάει στην Φλωρεντία, δεν θα ήταν κακή ιδέα να μείνετε εκεί. Έχει και λεωφορεία που πηγαίνουν κατευθείαν στην πίστα.
Όσο πλησιάζετε προς την πίστα, το κόστος διαμονής εκείνες τις μέρες εκτοξεύεται.

Καλύτερα να αποφύγετε το αυτοκίνητο γιατί καθυστερεί πολύ την πρόσβαση στην πίστα την ημέρα του αγώνα. Πιθανόν από το σημείο που θα παρκάρετε να χρειαστείτε 30'- 45' για να φτάσετε στις θέσεις σας.
'Ημουν σε prato και δεν έχω άποψη για τις κερκίδες.

Εϊχα μείνει στο χωριό Incisa in val d' Arno (https://goo.gl/maps/xdBEJpTpkV52), 54χλμ από την πίστα, περίπου 1 ώρα διαδρομή.

Bologna -> μουσείο Ducati, εισιτήρια από internet.

Edit: Αν μείνετε Firenze, έχω προτάσεις.

borgiriadis1
19/01/2019, 14:52
Οσο για τις κερκιδες δεν ξερω ουτε εγω. Αλλα μια πολυ καλη επιλογη ειναι να κοιμηθητε μεσα στην πιστα. Γινεται πανηγυρι ολη την μερα κ εχει πολυ χαβαλε και εχουν διαφορα παρτυ. Μενεται σε σκηνη κ νομιζω ειναι τζαμπα. Ειναι απιστευτη η εμπειρια το βραδυ και το πρωι θα ειστε διπλα στον αγωνα οποτε δεν θα ταλαιπωρηθητε καθολου.

THRESH
17/01/2020, 18:05
έχω μελετήσει λιγο τη όλη φάση για το επερχόμενο GP φέτος , ακόμα δεν βγήκαν τα εισητήρια.
Ξέρουμε τιμές ?

Ξενοδοχείο καλοβλέπω ένα στη Bologna αφού έρχεται σε πολύ καλή τιμή (γύρω στα 150Ε ) για 3 διανυκτερεύσεις
Σκέφτομαι τη Bologna σαν βάση γιατί είναι σαν κέντρο γύρω απο αυτά που σκέφτομαι και οι τιμές δεν είναι υπερβολικές.
Ενοικίαση αυτοκινήτου βλέπω με 130 ευρώ περίπου (δε μου λένε με τι καύσιμο, δεν μου αρέσει αυτό αλλά ας πούμε οτι ένα Fiat 500 ή λίγο ακριβότερο Polo δύσκολα θα ξεπεράσουν τα 6.5/100)
Απόσταση απο τη πίστα γύρω στα 1 ώρα και κάτι ψιλά , σε καλούς δρόμους απ'ότι είδα.
Ξέρει κανείς τα διόδια πως πάνε ?
Υπολογίζω να κάνω γύρω στα 450 χλμ απο βόλτες, έβαλα unlimited στα χλμ στην ενοικίαση.

Είναι εφικτό το Μαρανέλο - Μουτζέλο σε λίγο κάτω απο 2 ώρες την ημέρα των δοκιμαστικών π.χ ?

Δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες κατηγορίες , μόνο τα GP.

Όταν λέτε οτι γίνεται χαμός την ημέρα του αγώνα, τι ώρα είναι καλό να είναι καποιος κοντά στην πίστα για να παρκάρει ο ίδιος αλλά και το αυτοκίνητο ?

Φαγητό τι φάση ?

telegonos
18/01/2020, 13:37
Maranelo > Scarperia ειναι 118 χλμ σύμφωνα με το google earth. Δεν το έχω κάνει έτσι ακριβώς, αλλά γενικά οι δρόμοι εκεί, έχουν εξαιρετικό κράτημα, σηκώνουν σβέλτη οδήγηση, και αν δεν κάνεις κάτι πολύ επικίνδυνο (=να τρέχεις μέσα σε κατοικημένο, τραβηγμένες προσπεράσεις στο αντίθετο ρεύμα, υπερβολική διαφορά από το όριο κ.ο.κ.), δεν ασχολείται η τροχαία. Άνετα γίνεται με μοτοσυκλέτα. Με αυτοκίνητο, γίνεται επίσης, αρκεί να μην σου κάτσει πολύ ανάποδα η κίνηση. Είχα πάει από Φλωρεντία στην Σκαρπερία με αυτοκίνητο το Σάββατο των δοκιμαστικών, και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Την Κυριακή λύσσαξε η παρέα μου, μην πάρεις αυτοκίνητο και μην πάρεις αυτοκίνητο, και με πήραν συνεπιβάτη σε μηχανή, εννοείται υπερέβαλαν όπως αποδείχθηκε και μια χαρά θα είχα πάει και την Κυριακή με το αυτοκίνητο.

Οι δρόμοι ΜΕΤΑ την λήξη του αγώνα πήζουν γύρω από την πίστα για 100 και βάλε χιλιόμετρα απόσταση και γίνεται κατάσταση Μαλακάσα γυρισμός Αθηναίων Κυριακή βράδυ από εορταστικό τριήμερο, γιατί σχολάνε όλοι μαζί, ΠΡΙΝ όμως, έχει λογική κίνηση.

(Scarperia είναι το χωριό πλησίον της πίστας)

contes di Zante
18/01/2020, 17:19
Πέρυσι (2019) οι τιμές γενικής εισόδου (general admission) ήταν 81€ οι άντρες και 69€ οι γυναίκες με τα παιδιά δωρεάν, ένα ανά γονέα. Παρκάρεις έως πολύ κοντά στην πίστα ανάλογα την διαθεσιμότητα αλλά με 15€-20€ χρέωση για auto και 10€ οι moto. Μέχρι και τελευταία στιγμή υπάρχουν θέσεις στο χιλιόμετρο.
Αν περιμένεις κάνα μισάωρο μετά το τέλος του αγώνα φεύγεις πολύ πιο άνετα (με αυτοκίνητο), ανάλογα όμως ποιά κατεύθυνση θέλεις να πάρεις. Το ίδιο ισχύει και στο πήγαινε. Πρέπει να πας ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ να αποφύγεις την κίνηση ή να πας αργά. Εμείς επειδή το κάναμε αυθημερόν από Ρώμη και με 4 ανήλικα 7-11ετών προτιμήσαμε να θυσιάσουμε τα moto3 αλλά και να γλυτώσουμε το πρωινό πήξιμο

THRESH
19/01/2020, 23:08
Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές, ευχαριστώ telegono και Konte!

Μεταξύ San Marino και Mugello επιλέγουμε το 2ο απ'οτι βλέπω ή είναι ιδέα μου?

FotisFz1
20/01/2020, 08:28
Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές, ευχαριστώ telegono και Konte!

Μεταξύ San Marino και Mugello επιλέγουμε το 2ο απ'οτι βλέπω ή είναι ιδέα μου?

εννοειται το 2ο
Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι ειναι απειρως καλυτερη εμπειρια

tuning
20/01/2020, 09:03
πηγα το 2018.για μενα μεινε στην φλωρεντια ειναι κοντα και ειναι και ομορφη για να γυρισεις εκει.
ΜΗΝ νοικιασεις αμαξι,απλα τον ηπιες δεν θα φτασεις ποτε καλυτερα μοτο αν και απο φλωρεντια παιρνεις το τραινο που σε παει san lorenzo και μετα εχει λεωφορεια δωρεαν οπου σε παει περιπου 2 χλμ πριν την πιστα,μετα εχει περπατημα.
οταν θα τελειωσει ο αγωνας και θα φυγεις μην αγχωθεις εχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ιδιωτες με τα δικα τους οχηματα οπου μαζευουν κοσμο και παει κανα 10αρικο το κεφαλι αν θυμαμαι καλα και σε πανε στο σταθμο του τρενου.αυτα αν θες κατι ρωτα

THRESH
20/01/2020, 12:30
επίσης ευχαριστώ FotisFz1 και tuning για τις προτάσεις τους :D

@FotisFz1 , αρχικά το πλάνο έλεγε και για Ριμινι λόγο της απλής σκέψης ότι βλέπουμε Ρόσι εδώ και 17 χρόνια, ας πάμε και μια Ταβούλια.
Αλλά λίγο ο Σεπτέμβρης , λίγο η περιρρέουσα ατμόσφαιρα για το Μουτζέλο, βολεύει κιόλας και για τα κοντινά μέρη, κλείνω και γω περισσότερο για περιφέρεια Τοσκάνης περισσότερο

@tuning , στη Φλωρεντία αν έχετε προτάσεις σε λογικές τιμές και επιτρέπεται απο τον κανονισμό του φόρουμ (δεν θεωρείται διαφήμιση δηλαδή) , παρακαλώ πείτε
Οι τιμές που βλέπω είναι πολύ ακριβές και έρχονται να προστεθούν σε ένα ήδη ακριβό ταξίδι για τις μέρες αυτές.

Χωρίς αμάξι με βλέπω δύσκολα να κάνω αυτά που έχουμε σκεφτεί , στις ώρες και στην οδήγηση στα μέρη αυτά, κακά τα ψέματα.
Για να ισοφαρίσω λίγο τη μουρλαμάρα με μποτιλιάρισμα αλλά και επειδή δεν τα παρακαλουθώ ποτέ εδώ και 17 χρόνια, ΔΕΝ θα παρακολουθήσω τα Μοτο 2 και Μοτο 3 ή θα παρακολουθήσω ότι προλάβω.
Πριν ξεκινήσει ένας γύρος αντιπαράθεσης "μα είναι πολύ καλά, κρίμα να μην τα δεις κλπα" , παιδιά , δεν τα βλέπω ούτε στην τηλεόραση, βαριέμαι ελεεινά
Και παρακολουθώ Le Mans φανατικά κάθε χρόνο , έχω υπομονή δηλαδή σε event με πιο αργό ρυθμό
Άλλο όνειρο ζωής αυτό το ταξίδι , θα ανοίξουμε άλλο νήμα για αυτό :p

Άρα , η ερώτηση μου όπως και την έθεσα μερικά ποστ πιο πάνω, ρεαλιστικά προλαβαίνω , δεδομένου οτι η τωρινή βάση είναι Μπολόνια ?

Πόσο χρόνο να υπολογίζω έξτρα για ένα μέσο μποτιλιάρισμα (οκ ,λίγο αδόκιμος όρος αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω :lol: )
κ
απο πότε να κλείνουμε τα εισητήρια (ξενοδοχεία, αεροπορικά ) σε όσα τουλάχιστον γίνεται επιστροφή χρημάτων ?

FotisFz1
20/01/2020, 13:17
Ταβουλια μπορεις να πας στο γυρισμο για Ανκονα
πριν μπεις καραβι

tuning
20/01/2020, 13:39
μποτιλιαρισμα απο που? που θα κινηθεις? οσο πιο κοντα στην πιστα φτανεις τοσο ο κακος χαμος θα γινεται,ειδικα οταν φτασεις παιζει να βρισεις ολους τους αγιους που ξερεις.
τα εισιτηρια εγω τα εκλεισα 2 μηνες πριν αλλα δεν θυμαμαι τιμη,νομιζω παντως οτι ηταν φθηνα.
ξενοδοχειο εμεις ειχαμε βρει 2 χλμ απο τον σταθμο του τρενου στην φλωρεντια καπου στα 70 ευρω με πρωινο,νταξ δεν ηταν 5αστερο αλλα με τοση κουραση που ειχαμε το μονο που δεν μας ενοιαζε ηταν αυτο

tuning
20/01/2020, 13:42
ξανασκεψου το για μοτο 2-3 και εγω δεν τα βλεπω στην τηλεοραση αλλα απο κοντα εχει πιο πολυ ενδιαφερον,ειδικα στα μοτο 2 πανε τοσο ταπα και βγαινουν καμμια 10αρια μαζι στις εξοδους οπου δεν θα το πιστευεις αυτα που βλεπεις....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/01/2020, 15:53
δε ξέρω για μουτζελο αλλά San Marino αν δεν μπαίναμε από το ζέσταμα των μότο 3 δε θα είχαμε πιάσει καλη θέση και θα βλέπαμε με κιάλια. Εκτός και αν πάρεις αριθμημενη θέση. Τότε αλλάζει :wave2:

THRESH
20/01/2020, 18:42
@fotis , αεροπορικά θα πάω

@tuning , όπως έγραψα και πιο πριν , σχεδιάζω απο Μπολόνια για το έλα στην πίστα και στο φευγιό μάλλον για Φλωρεντία , για καφέ/φαγητό
Έτσι όπως το γράφετε , μάλλον θα δοκιμάσω τη κατάσταση το Σάββατο , να δω πως θα πάει και αναπροσαρμόζουμε αν χρειαστεί τη Κυριακή.

@παπασούζα, μου κάνει εντύπωση αυτό για τη θέση , μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος για τις πιθανές κερκίδες του Mugello ?
Το general admission δηλαδή είναι για όλες τις θέσεις ή μονο συγκεκριμένο σημείο στη πίστα ?

FotisFz1
20/01/2020, 21:37
τα general ειναι για τα κομματια χωρις κερκιδες
και εχει δικιο ο Παπασουζας
αν δεν πας πολυ πρωι δεν θα πετυχεις καλη θεση
δες την φωτο παρακατω
οπου βλεπεις πρασινο καθεσαι με general
Τα αλλα χρωματα ειναι κερκιδες με πιο ακριβες τιμες
Για μενα το καλυτερο σημειο ειναι οι στροφες Καζανοβα-Σαβελι
εκει που εβαλα το βελακι
414385

THRESH
20/01/2020, 23:35
Στα 2 μέρη που προτείνεις έχει καθόλου κάλυψη απο ήλιο ή κάτι τέτοιο ?
Είναι τσίτα απο κόσμο ή αναπνέεις και λίγο ?

Διαβάζω και με πολύ ενδιαφέρον τα σχόλια στο tripadvisor, ζέστη και κίνηση είναι όντως απο τα κυριότερα θέματα αν και παρατηρώ οτι
υπάρχει μια βελτίωση απο 2018 σε 2019.

Κ επισης ,βασικό, πόσο βγηκε η λυπητερη για όλα ?

FotisFz1
20/01/2020, 23:43
Οχι πρεπει να παρεις οπωσδηποτε ομπρελα και αντιηλιακο
δεν εχει τπτ για τον ηλιο
Ειναι καπως ετσι...
Ναι αυτο εκει ειναι ψησταρια:bawl:

414387

sek
21/01/2020, 01:06
Όπως τα είπαν και οι προηγούμενοι.
Το Mugello μαζεύει πάνω από 100Κ κόσμο. Αν φτάσεις αργά, θα παρκάρεις μακριά (τα κοντινά πάρκινγκ ζητάνε 10+ για μηχανές, δεν ξέρω για αυτοκίνητα και θα είναι ήδη γεμάτα, μπορεί να χρειαστεί να περπατήσεις μισή+ ώρα για να μπεις. Δεν θα βρεις καλή θέση και δεν θα το ευχαριστηθείς αν δεν βλέπεις τίποτα.
Οι στροφές που προτείνει ο FotisFz1 είναι super, υπάρχει οθόνη δίπλα και είναι κοντά στην είσοδο. Οι τιμές για οτιδήποτε εντός πίστας είναι τσιμπημένες. Νερό, καπέλο, αντιηλιακό (ή αδιάβροχο) απαραίτητα.

Καλά θα ήταν να πάτε το Σάββατο που είναι χαλαρά για αναγνώριση και κάντε τους υπολογισμούς σας για την επομένη που θα γίνεται χαμός. Είχα μείνει εδώ (https://goo.gl/maps/yooMECD1cJ5DDANdA), 35χλμ από Φλορεντία, 58χλμ από την πίστα, έκανα σχεδόν μιάμιση ώρα για να φτάσω στην πίστα με μηχανή. Μετά τον αγώνα, στο φεύγα, έχει πιο πολύ μποτιλιάρισμα.

Δοκιμαστικά Σαββάτου

414388

tuning
21/01/2020, 07:44
λοιπον εγω εκατσα στην αrabiata 2 σε αριθμημενη θεση και το εισητιριο για σαββατο κυριακη ηταν 220 ευρω

THRESH
21/01/2020, 11:16
ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες παίδες , βοηθούν στο να οργανωθεί καλύτερα η όλη φάση και θα γράψω ανταπόκριση με το καλό

το να περπατήσω 20-30 λεπτά που λένε (δηλαδή ένα 5άρι χλμ) ακούγεται μια χαρά

θα ήθελα πάντως όντως κάτι λίγο πιο οργανωμένο

Είχα υπολογίσει 150 για εισιτήριο , για λίγο πίστεψα ότι ίσως βρω στα 80-90 και άρα θα έβγαινε μία έξτρα ημέρα Ιταλία αλλά μάλλον τζάμπα χάρηκα :lol:

contes di Zante
21/01/2020, 11:24
ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες παίδες , βοηθούν στο να οργανωθεί καλύτερα η όλη φάση και θα γράψω ανταπόκριση με το καλό

το να περπατήσω 20-30 λεπτά που λένε (δηλαδή ένα 5άρι χλμ) ακούγεται μια χαρά

θα ήθελα πάντως όντως κάτι λίγο πιο οργανωμένο

Είχα υπολογίσει 150 για εισιτήριο , για λίγο πίστεψα ότι ίσως βρω στα 80-90 και άρα θα έβγαινε μία έξτρα ημέρα Ιταλία αλλά μάλλον τζάμπα χάρηκα :lol:

Εϊπαμε general admission πέρυσι στα 81€, μια χαρά βλέπεις άν πιάσεις θέση έγκαιρα. Σου προτείνω Casanova με οπτική όπως βγαίνουν από Borgo San Lorenzo και πέφτουν στην Savelli.....ακούς και το ζουζούνισμα των moto3 όταν είναι στις Arrabbiata
Άν σε παίρνει η παρέα (και η διάθεση) σκέψου το ενδεχόμενο να κατασκηνώσεις μέσα από Σάββατο πρωί. Εϊναι κάτι που έχω μετανιώσει που δεν έκανα μικρότερος και τώρα το έχω υποσχεθεί στα παιδιά μου

labran46
21/01/2020, 14:14
Καλησπερα φιλε μου,περυσι πηγα στο gp.Διαλεξαμε αιθμημενη θεση στην arabiata 2 κατ εμε η καλυτερη θεση στη πιστα βλεπεις πανω απο 9 στροφες σε εκεινο το σημειο.
Πεταξαμε αεροπορικως Bolognia και απο κει με τρενο πηγαμε Φλωρεντια.Αν ψαξεις βρισκεις ξενοδοχεια σε αρκετα καλη τιμη.
Επιλεξαμε τη ενοικιαση ενος scooter 300 cc.Ειναι ιδανικο.Το σαββατο δεν πηγαμε δοκιμαστικα,αντιθετως πηραμε το σκουτερ και καναμε ενα γυρο της Τοσκανης φαντασου φτασαμε μεχρι Σιεννα απο κει πισω επιστροφη και επισκεψη στο Σαν τζιμιγκνιανο(τσεκαρε το να δεις περι τινος προκειται).
Την ημερα του αγωνα πηγαμε αρκετα νωρις στη πιστα νομιζω 8 ημασταν εκει.
Γνωμη μου δες ολους τους αγωνες ειδικα το μοτο3 μν τα χασεις με τιποτα.
Οτι θες ρωτα με

FotisFz1
21/01/2020, 14:31
@labran46
Αν δεν φας παγωτακι στο Σαν Τζιμινιανο ειναι σαν
να μην πηγες Τοσκανη:D

THRESH
21/01/2020, 14:51
Για να γίνω λίγο πιο κατανοητός και τι πλάνο έχω κάνει :

Πως πάω :
Ζυγίζοντας τις επιλογές για μετακίνηση προς εκεί αλλά και μετακίνηση μέσα στην Ιταλία , προκρίνεται η λύση αεροπλάνου μέχρι τη Μπολόνια , Bologna ή BLQ ως αεροδρόμιο.
Ελλάδα , Παρασκευή βράδυ, πτήση από θεσσαλονίκη προς Μπολόνια, άφιξη στις 12.00π.μ ώρα Ιταλίας και αναχώρηση στις 15.00μμ Δευτέρα 1/6 προς Θεσσαλονίκη.
Κόστος στα 130 Ε περίπου

Που μένω :
Πρόταση για ξενοδοχείο , είναι το 4* Hotel Bologna Airport που απέχει 5 χλμ από το αεροδρόμιο , 7 από την πόλη .
https://bit.ly/3664Mlr
Για 3 βράδια, η τιμή είναι 160 Ε
Η απόσταση από την πίστα είναι γεμάτη 1.30 ώρα , από την Φλωρεντία 1 ώρα αλλά με 3 πλάσια τιμή στα ξενοδοχεία.

Καύσιμα παντός τύπου :
Το κόστος του φαγητού είναι κι αυτό ένα θέμα, θεωρητικά τρώς Μπολόνια και ότι έχει εκεί.

Είδα 2-3 εστιατόρια από trip advisor, μιλάμε για 9-10 Ε ως εκκίνηση , ένα πιάτο και πάει φυσικά 15 -45 αναλόγως τη δημοφιλία του.
Πιστεύω ότι είναι εφικτό και το πρόχειρο φαγητό (McDonalds, Burger King, κομμάτι πιτσα κλπα) όπως και το περιστασιακό καλό γεύμα , γύρω στα 30 ίσως και λιγότερο την ημέρα.

Βενζίνες- Ντίζελ : από και προς πίστα , 94+94 χλμ = 200χλμ περίπου και λογικά κάνα 20άρι διόδια.
2 φορές αυτό , άρα 400 χλμ , 40Ε διόδια και υπολογισμός για κάνα 50άρι βενζίνη ή ντίζελ.
Οτιδήποτε άλλο , είναι στην ευχέρεια

Τι κάνω - που πάω :

Θεωρητικά, οι επιλογές είναι πολλλές παραπάνω εκτός από τον αγώνα.
Μιλάμε για Φλωρεντία στα πέριξ, που έχει τα περίφημα Ουφίτσι μουσεία ενώ και η ίδια η πόλη είναι μνημείο της Ουνέσκο από 1982 , διάβασα κάπου πρόσφατα. Επίσης η Σιένα έχει μεγάλο ενδιαφέρον ενώ αν παρατηρήσει κανείς , θα δει ότι από Μόντενα μέχρι Ίμολα και Ρίμινι είναι μια ευθεία. Ευθεία καθόλου τυχαία , αφού εκεί τριγύρω κάτι πρέπει να έχει το κρασί γιατί :
Μόντενα, δίπλα είναι το Μαρανέλο της Φεράρι : ωράριο 9.30 – 18.00 κάθε μέρα, 1 ώρα απόσταση από Μπολόνια
Μπολόνια , 8 χλμ από το κέντρο , στο Borgo Panigale , είναι το Museo Ducati , 9- 18.00 καθημερινά (προτείνεται στις 16.00 για το λιγότερο δυνατό κόσμο)
Επίσης , ένα φαγητό στη Φλωρεντία είναι must και ένα καφέ στη Σιένα.
Άρα
Σάββατο :
ξύπνημα στις 8 , πρωινό, αυτοκίνητο -> Museo Ducati (8χλμ) μέχρι τις 11.00 , 13.00 πίστα (90χλμ)
δοκιμαστικά μέχρι τις 15.00 , λογικά 16.00 στο δρόμο κατηφορίζοντας για Φλωρεντία (35.6χλμ)
17.00-18.00 καφές ή Φαγητό, σουλατσάρισμα κέντρο , φώτο, μνημείο
22.00 επιστροφή για Μπολόνια (106χλμ) γύρω στις 23.30 , βόλτα απο κέντρο, ξεκούραση
Κυριακή
Ξύπνημα , πρωινό , 08.30 αυτοκίνητο -> 09.30 Maranello (42χλμ) μέχρι τις 11.00 , ξεκίνημα για πίστα , 13.15 περίπου εκεί , στις 14.00 είναι ο αγώνας , τελειώνει 15.00 ,
16 φευγιό , 120 χλμ μέχρι Σιένα, για καφέ, φαγητό, σουλατσάρισμα, φωτό ,
Εκκίνηση γύρω στις 22.00 για 24.00 στην Μπολόνια, πιο free (170χλμ Σιένα- Μπ)
Δευτέρα πρωί καφές και πρωινό στη Μπολόνια , μέχρι αεροπλάνα

Συνοψίζοντας
Ξενοδοχείο : εκτίμηση για 160 Ε
Ενοικίαση : εκτίμηση για 140 Ε
Αεροπορικά : εκτίμηση για 140 Ε
Εισιτήρια : εκτίμηση για 150 Ε
Μετακίνηση : εκτίμηση για 100 + 100
Μαντζάρε : εκτίμηση για 100 Ε
Λυπητερή : εκτίμηση για 800-900 ως μοναχοπούλι , περίπου 600-700 shared
Περιθώριο μείωσης : ξενοδοχείο κάνα 30άρι, μετακίνηση κάνα 50άρι, εισητήρια early bird , ίσως με group (grazytravel αν βγάλει για αεροπλάνο)

Άρα , πρέπει ίσως να αναπροσαρμόσω τους χρόνους για την πρόσβαση στη πίστα αλλά ξανατονίζω, δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες κατηγορίες ούτε να πάω στις 08.00 το πρωί στη πίστα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/01/2020, 21:04
Για να γίνω λίγο πιο κατανοητός και τι πλάνο έχω κάνει :

Πως πάω :
Ζυγίζοντας τις επιλογές για μετακίνηση προς εκεί αλλά και μετακίνηση μέσα στην Ιταλία , προκρίνεται η λύση αεροπλάνου μέχρι τη Μπολόνια , Bologna ή BLQ ως αεροδρόμιο.
Ελλάδα , Παρασκευή βράδυ, πτήση από θεσσαλονίκη προς Μπολόνια, άφιξη στις 12.00π.μ ώρα Ιταλίας και αναχώρηση στις 15.00μμ Δευτέρα 1/6 προς Θεσσαλονίκη.
Κόστος στα 130 Ε περίπου

Που μένω :
Πρόταση για ξενοδοχείο , είναι το 4* Hotel Bologna Airport που απέχει 5 χλμ από το αεροδρόμιο , 7 από την πόλη .
https://bit.ly/3664Mlr
Για 3 βράδια, η τιμή είναι 160 Ε
Η απόσταση από την πίστα είναι γεμάτη 1.30 ώρα , από την Φλωρεντία 1 ώρα αλλά με 3 πλάσια τιμή στα ξενοδοχεία.

Καύσιμα παντός τύπου :
Το κόστος του φαγητού είναι κι αυτό ένα θέμα, θεωρητικά τρώς Μπολόνια και ότι έχει εκεί.

Είδα 2-3 εστιατόρια από trip advisor, μιλάμε για 9-10 Ε ως εκκίνηση , ένα πιάτο και πάει φυσικά 15 -45 αναλόγως τη δημοφιλία του.
Πιστεύω ότι είναι εφικτό και το πρόχειρο φαγητό (McDonalds, Burger King, κομμάτι πιτσα κλπα) όπως και το περιστασιακό καλό γεύμα , γύρω στα 30 ίσως και λιγότερο την ημέρα.

Βενζίνες- Ντίζελ : από και προς πίστα , 94+94 χλμ = 200χλμ περίπου και λογικά κάνα 20άρι διόδια.
2 φορές αυτό , άρα 400 χλμ , 40Ε διόδια και υπολογισμός για κάνα 50άρι βενζίνη ή ντίζελ.
Οτιδήποτε άλλο , είναι στην ευχέρεια

Τι κάνω - που πάω :

Θεωρητικά, οι επιλογές είναι πολλλές παραπάνω εκτός από τον αγώνα.
Μιλάμε για Φλωρεντία στα πέριξ, που έχει τα περίφημα Ουφίτσι μουσεία ενώ και η ίδια η πόλη είναι μνημείο της Ουνέσκο από 1982 , διάβασα κάπου πρόσφατα. Επίσης η Σιένα έχει μεγάλο ενδιαφέρον ενώ αν παρατηρήσει κανείς , θα δει ότι από Μόντενα μέχρι Ίμολα και Ρίμινι είναι μια ευθεία. Ευθεία καθόλου τυχαία , αφού εκεί τριγύρω κάτι πρέπει να έχει το κρασί γιατί :
Μόντενα, δίπλα είναι το Μαρανέλο της Φεράρι : ωράριο 9.30 – 18.00 κάθε μέρα, 1 ώρα απόσταση από Μπολόνια
Μπολόνια , 8 χλμ από το κέντρο , στο Borgo Panigale , είναι το Museo Ducati , 9- 18.00 καθημερινά (προτείνεται στις 16.00 για το λιγότερο δυνατό κόσμο)
Επίσης , ένα φαγητό στη Φλωρεντία είναι must και ένα καφέ στη Σιένα.
Άρα
Σάββατο :
ξύπνημα στις 8 , πρωινό, αυτοκίνητο -> Museo Ducati (8χλμ) μέχρι τις 11.00 , 13.00 πίστα (90χλμ)
δοκιμαστικά μέχρι τις 15.00 , λογικά 16.00 στο δρόμο κατηφορίζοντας για Φλωρεντία (35.6χλμ)
17.00-18.00 καφές ή Φαγητό, σουλατσάρισμα κέντρο , φώτο, μνημείο
22.00 επιστροφή για Μπολόνια (106χλμ) γύρω στις 23.30 , βόλτα απο κέντρο, ξεκούραση
Κυριακή
Ξύπνημα , πρωινό , 08.30 αυτοκίνητο -> 09.30 Maranello (42χλμ) μέχρι τις 11.00 , ξεκίνημα για πίστα , 13.15 περίπου εκεί , στις 14.00 είναι ο αγώνας , τελειώνει 15.00 ,
16 φευγιό , 120 χλμ μέχρι Σιένα, για καφέ, φαγητό, σουλατσάρισμα, φωτό ,
Εκκίνηση γύρω στις 22.00 για 24.00 στην Μπολόνια, πιο free (170χλμ Σιένα- Μπ)
Δευτέρα πρωί καφές και πρωινό στη Μπολόνια , μέχρι αεροπλάνα

Συνοψίζοντας
Ξενοδοχείο : εκτίμηση για 160 Ε
Ενοικίαση : εκτίμηση για 140 Ε
Αεροπορικά : εκτίμηση για 140 Ε
Εισιτήρια : εκτίμηση για 150 Ε
Μετακίνηση : εκτίμηση για 100 + 100
Μαντζάρε : εκτίμηση για 100 Ε
Λυπητερή : εκτίμηση για 800-900 ως μοναχοπούλι , περίπου 600-700 shared
Περιθώριο μείωσης : ξενοδοχείο κάνα 30άρι, μετακίνηση κάνα 50άρι, εισητήρια early bird , ίσως με group (grazytravel αν βγάλει για αεροπλάνο)

Άρα , πρέπει ίσως να αναπροσαρμόσω τους χρόνους για την πρόσβαση στη πίστα αλλά ξανατονίζω, δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες κατηγορίες ούτε να πάω στις 08.00 το πρωί στη πίστα

Με συνοπτικές διαδικασίες σού λέω ότι θα βγεις εντελώς εκτός από το πρόγραμμα σού :lol:
Παθών :D

THRESH
21/01/2020, 22:00
θέλω να διαφωνήσω αλλά ... :lol:

alexxxcbr
22/01/2020, 15:36
θέλω να διαφωνήσω αλλά ... :lol:


Υπολογισε την κινηση λογω σαββατοκυριακου στους δρομους.
Δεν βγαινει το προγραμμα σου.:wave2:

THRESH
22/01/2020, 17:49
εννοείς γύρω απο το Μουτζέλο φίλε ?

alexxxcbr
24/01/2020, 11:22
εννοείς γύρω απο το Μουτζέλο φίλε ?

Παντου .Autοstrada επαρχιακους γινεται χαμος σουκου.
Βγαινουν οι Ιταλοι εξω.Γυρω απο την πιστα ακομα χειροτερα.:wave2:

THRESH
24/01/2020, 13:52
για πόση κίνηση μιλάμε αδερφέ ? πόσην ώρα να υπολογίσω ?
ισχύει το ίδιο για μηχανή ή αμάξι ?

alexxxcbr
24/01/2020, 14:13
Προσωπικα εχω παει 3 φορες mugello μονο με μηχανη.
Με αμαξι ουτε θα το σκεφτομουν με τα μποτιλιαρισματα που εχω δει.
Αν ομως επρεπε θα εκανα χαλαρο το προγραμμα για να προλαβω.
Πχ κυριακη μονο πιστα απο πολυ πρωι να πιασεις καλη θεση.

THRESH
24/01/2020, 14:19
εαν αγοράσω εισιτήριο σε αριθμημένη θέση (για παράδειγμα, Arabbiata νομίζω είπαν οι πολύ χρήσιμες πληροφορίες των παιδιών)
δεν μπορώ να πάω σε μια λογική ώρα να δώ τα MotoGP ?
Ποια θα ήταν αυτή η ώρα ?

alexxxcbr
24/01/2020, 14:27
εαν αγοράσω εισιτήριο σε αριθμημένη θέση (για παράδειγμα, Arabbiata νομίζω είπαν οι πολύ χρήσιμες πληροφορίες των παιδιών)
δεν μπορώ να πάω σε μια λογική ώρα να δώ τα MotoGP ?
Ποια θα ήταν αυτή η ώρα ?

Με αριθμημενη ναι γλιτωνεις και αρκετη κινηση.11-12 το πολυ.
Εγω 7και ημουν εκει.:bawl:
Τα σαββατα στα δοκιμαστικα πιο χαλαρα.
Α και αν προλαβεις maranello κανε μια ferrari βολτα.
15 λεπτα απο 100 ευρω αναλογα το μοντελο.Τα σπαει.:wave2:

THRESH
24/01/2020, 23:29
Καλά , με διέλυσες,το είχα ακούσει στο Παρίσι, δίνουν test drive Ferrari ?!!!
Εσύ ο ίδιος οδηγείς υπο επιτήρηση ?

Για το υπόλοιπο πλάνο , αν τα χρονομετρημένα της μεγάλης ξεκινούν ώρα Ελλάδας στις 15.05 , στην Ιταλία είναι 14.05
Άρα να προσεγγίζω πίστα στη 13.00 για να είμαι στη θέση μου στις 14.05 ?
Παράλογο ?

Θυμάσαι κάπου που να έμεινες ικανοποιημένος απο διαμονή ή φαγητό ?
Διόδια ?

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση

alexxxcbr
25/01/2020, 09:13
Καλά , με διέλυσες,το είχα ακούσει στο Παρίσι, δίνουν test drive Ferrari ?!!!
Εσύ ο ίδιος οδηγείς υπο επιτήρηση ?

Για το υπόλοιπο πλάνο , αν τα χρονομετρημένα της μεγάλης ξεκινούν ώρα Ελλάδας στις 15.05 , στην Ιταλία είναι 14.05
Άρα να προσεγγίζω πίστα στη 13.00 για να είμαι στη θέση μου στις 14.05 ?
Παράλογο ?

Θυμάσαι κάπου που να έμεινες ικανοποιημένος απο διαμονή ή φαγητό ?
Διόδια ?

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση

Kαλημερα ναι οδηγας με συνοδηγο αλλα πολυ σβελτα και τουμπανα μοντελα.
Δεν θα το ρισκαρα να σου πω την αληθεια να γινει κατι και να χασω τον αγωνα.Και τα μοτο2
Διαμονη ειναι δυσκολη αυτες τις μερες.Ψαξου και για Rbnb.
Το Φαγητο στην τοσκανη ειναι φοβερο.Απεφυγε τα τουρισταδικα οπωσδηποτε.
Διοδια autostrada πολυ ακριβα.Μπαινεις παιρνεις χαρτακι και πληρωνεις οπου βγεις.
Τελος θα σου προτεινα να το απολαυσεις χωρις πιεση φιλε :beer:

THRESH
28/01/2020, 12:53
Καλησπέρα στο forum

Υπάρχει πλέον η σκέψη για άφιξη Πέμπτη στις 20.00 στο Μιλάνο , μια ημέρα νωρίτερα για να υπάρχει λίγη παραπάνω χαλαρότητα.
Το κόστος ουσιαστικά παραμένει ίδιο , αφού το αεροπορικό εισιτήριο πέφτει σχεδόν στο 1/3 της προηγούμενης τιμής και ισοφαρίζει
βενζίνη, διόδια ,διαμονή μιας ημέρας.
Υπάρχει κόστος χρόνου αλλά είναι σε ωφελιμη φάση, αφού τη Πέμπτη υπάρχει χρόνος για κάθοδο προς τη Μπολόνια και τη
Δευτέρα έτσι κι αλλιώς δεν είχε προγραμματιστεί κάτι ενώ κερδίζουμε όλη τη Παρασκευή.

THRESH
28/01/2020, 13:35
βγήκαν και τα εισητήρια , έχει και απο 81Ε , τα αριθμημένα είναι στα 209Ε για Materassi , Arabbiata στα 226Ε κλπα

Vstrommer71
28/01/2020, 17:32
βγήκαν και τα εισητήρια , έχει και απο 81Ε , τα αριθμημένα είναι στα 209Ε για Materassi , Arabbiata στα 226Ε κλπα

Θα στο ξαναπώ κι ας γίνομαι κουραστικός: ΜΗΝ χάσεις τα Moto3 (Τώρα αρχίζεις να φτιάχνεις καλά το πρόγραμμά σου)

Vstrommer71
28/01/2020, 17:37
Εγω 7και ημουν εκει.:bawl:

Και για Ιταλική πίστα με πολλά σημεία general admission και 7 η ώρα είναι πολύ αργά.
Στο Misano 6 και κάτι το πρωί είχαν πιαστεί ήδη τα καλά σημεία.

alexxxcbr
28/01/2020, 17:49
Και για Ιταλική πίστα με πολλά σημεία general admission και 7 η ώρα είναι πολύ αργά.
Στο Misano 6 και κάτι το πρωί είχαν πιαστεί ήδη τα καλά σημεία.

Nαι στο μισανο θελει νωριτερα.Και εγω 6 και ειχα παει.
Muggelo ομως ηταν μια χαρα.:beer:

THRESH
28/01/2020, 21:06
Θα στο ξαναπώ κι ας γίνομαι κουραστικός: ΜΗΝ χάσεις τα Moto3 (Τώρα αρχίζεις να φτιάχνεις καλά το πρόγραμμά σου)

ευχαριστώ Vstrommer71 ,θεωρητικά δεν με ενδιαφέρουν καθολου εδώ και 17 χρόνια (125cc 2 stroke) , όπως και η Μοτο2
Αν υπάρχει χρόνος όμως και οι καιρικές συνθήκες δεν είναι κακές , γιατί όχι

Vstrommer71
29/01/2020, 12:25
ευχαριστώ Vstrommer71 ,θεωρητικά δεν με ενδιαφέρουν καθολου εδώ και 17 χρόνια (125cc 2 stroke) , όπως και η Μοτο2
Αν υπάρχει χρόνος όμως και οι καιρικές συνθήκες δεν είναι κακές , γιατί όχι

Θα στο πω συνοπτικά:Ο αγώνας live είναι να δούμε τα Moto3 κυρίως,μετά έτσι κι έτσι τα Moto2 και κερασάκι στην τούρτα τα Motogp.

To απόλυτα καλύτερο θέαμα το δίνουν τα πιτσιρίκια στα moto3 που πάνε όσο πιο τάπα γίνεται και πέφτουν πέντε πέντε να προσπεράσουν στην στροφή.

Κι εγώ δεν τα παρακολουθούσα αλλά μόλις πήγα live στο πρώτο GP και είδα πώς πάνε,λέω πώς πάνε έτσι τα μ@λακισμένα,εδώ είμαστε,άφησα όλα τα άλλα.

Moto2 αδιάφορο(λίγο καλύτερα τώρα με τα τρικύλινδρα) και Motogp ωραίο ΑΝ πετύχεις καλό αγώνα και δεν φύγει κανάς Άλιεν μπροστά και μετά χασμουριέσαι.

Μπορείς να ρωτήσεις και τον συν-φορουμίτη sanctusan που είχε έρθει παρέα πρόπερσι Valencia τί έπαθε μόλις είδε πρώτη φορά live τα Moto3

Vstrommer71
29/01/2020, 12:36
Nαι στο μισανο θελει νωριτερα.Και εγω 6 και ειχα παει.
Muggelo ομως ηταν μια χαρα.:beer:

Και Valencia ακόμη καλύτερα που ΔΕΝ έχει general admission,όλες οι θέσεις είναι αριθμημένες και προσιτές οικονομικά και πας με την άνεσή σου χωρίς να γίνεσαι σαρδέλα.Το χουνέρι που είχα φάει με το στριμωξίδι στο Misano ΔΕΝ το επιτρέπω ξανά.
Και σε τιμές πιο φτηνά έρχεται.Misano θα ξαναπάω μόνο για την υπέροχη πίτσα στο Riccione και προσκύνημα στην Tavullia.

THRESH
29/01/2020, 13:20
Θα στο πω συνοπτικά:Ο αγώνας live είναι να δούμε τα Moto3 κυρίως,μετά έτσι κι έτσι τα Moto2 και κερασάκι στην τούρτα τα Motogp.

To απόλυτα καλύτερο θέαμα το δίνουν τα πιτσιρίκια στα moto3 που πάνε όσο πιο τάπα γίνεται και πέφτουν πέντε πέντε να προσπεράσουν στην στροφή.

Κι εγώ δεν τα παρακολουθούσα αλλά μόλις πήγα live στο πρώτο GP και είδα πώς πάνε,λέω πώς πάνε έτσι τα μ@λακισμένα,εδώ είμαστε,άφησα όλα τα άλλα.

Moto2 αδιάφορο(λίγο καλύτερα τώρα με τα τρικύλινδρα) και Motogp ωραίο ΑΝ πετύχεις καλό αγώνα και δεν φύγει κανάς Άλιεν μπροστά και μετά χασμουριέσαι.

Μπορείς να ρωτήσεις και τον συν-φορουμίτη sanctusan που είχε έρθει παρέα πρόπερσι Valencia τί έπαθε μόλις είδε πρώτη φορά live τα Moto3

Σε πιστεύω
https://www.youtube.com/watch?v=BZtr4ZqCpU0

οπότε ,μεταξύ Pocco ή Materassi ?
https://tickets.motogp.com/en/21081-italy/tickets/11637-Saturday---Sunday/
Θα δω και για Arabbiata

Vstrommer71
29/01/2020, 14:34
Φετινό δείγμα,να δεις και πόσο καλά βλέπεις στην πίστα της Valencia
https://youtu.be/Vb-qgqakJgg

(83 ευρώ τριήμερο στην Tribuna Verde)

THRESH
29/01/2020, 21:33
Γιατί τόσο ξεφτίλα η τιμή στην Ισπανία :lol:

Για Tribuna Poggio το βλέπω τελικά , καλή φαίνεται

FotisFz1
29/01/2020, 21:48
Τελικα θα πας κ το Σαββατο πιστα η μονο Κυριακη
αν πας και το Σαββατο με το αριθμημενο σου εισητηριο μπορεις να πας και στα σημεια με general
Οποτε επειδη ειναι πιο χαλαρα μπορεις να πας να δεις απο διαφορες στροφες

THRESH
29/01/2020, 22:58
Τελικα θα πας κ το Σαββατο πιστα η μονο Κυριακη
αν πας και το Σαββατο με το αριθμημενο σου εισητηριο μπορεις να πας και στα σημεια με general
Οποτε επειδη ειναι πιο χαλαρα μπορεις να πας να δεις απο διαφορες στροφες

Κ τις 2 ημέρες θα πάω Φώτη και τελικά ο κύβος ερρίφθη για Arrabbiata , βλέπω οτι έχει και ένα insurance , αξίζει

Όσες ώρες αντέχουμε και τις 2 ημέρες

Europcar απο Bergamo ? Έχει δοκιμάσει κανείς ?