PDA

View Full Version : Kle 500



Alexinhogr
19/01/2019, 15:44
Καλησπέρα, έχει κάνα χρόνο πήρα ένα kle, τώρα έχω 37.000, το εργαλείο δουλεύει άψογα από ρελαντί μέχρι κόκκινα, οι βαλβίδες πρέπει να ρυθμιστούν λόγο χιλιομέτρων; δεν έχει κάνα θέμα το μηχανάκι.

SONone
19/01/2019, 17:38
ενας μηχανικός μου ειπε κάποτε. kawasaki αν δουλεύει μην το πειράζεις. βασικά το ειπε και για εναν δεύτερο εμεσο λογο. εχει δυσκολία. αν ειναι για να το ρυθμίσεις να το πας στην kawasaki και να τα πληρώσεις, γενικά ειναι μπελαλίδικο στο kle και ελάχιστοι γενικοί μάστορες θα ασχοληθούν σωστά. θα σου ρυθμησει 2βαλβιδες αυτες που εχει εύκολα πρόσβαση και τις αλλες θα σου πει μαλακίες. γενικά πως το ακούς? αλλαξε ο ηχος κάπου? ειδες μεγαλύτερη κατανάλωση? 37.000 χλμ σύνολο εχει το kle? ή 37 έκανες εσυ?

Alexinhogr
19/01/2019, 20:01
37.000 έχει τώρα, με 33.000 το πήρα, ο χρήστης ήταν χωρίς πινακίδες 12χρονια περίπου. Το μηχανάκι μια χαρά ακούγεται δεν έχει θέμα το μοτέρ, προληπτικά έλεγα.

Alexinhogr
19/01/2019, 20:03
Κατανάλωση μου φαίνεται ότι καίει πάντως, 80 χλμτρα 10 € αλλά κάθε μέρα 4 φορές το ζεστενω κάνα 5λεπτο, στην πόλη αυτή η κατανάλωση, έξω δεν καίει σε διαδρομές με 120-140 στο κοντέρ.

mia_zoi_kawa
19/01/2019, 22:37
Είχα το αδελφακι του το er 500. Πραγματικά πολύ αξιόπιστο μοτέρ. Κάποια στιγμή και εγω περισσότερο από άγχος και όχι από ανάγκη το άνοιξα να του ρυθμίσω βαλβίδες. Το καπάκι του μοτέρ ηταν πολύ μπελαλιδικο να βγει λόγω στριμοκωλιας με το πλαίσιο. Μιλαω πάντα για το er αλλα φαντάζομαι και το kle ετσι θα ειναι. Τελικά κρέμασα και λίγο τον κινητήρα και το έβγαλα. Έκανα τα πάντα σωστά αλλά όταν το έδεσα και το έβαλα μπροστά οι βαλβίδες ακουγοντουσαν πολύ. Φρικαρα γιατί είχα φάει κάνα οκτάωρο για να τα καταφέρω. Τελικα εριξα τον εγωισμό μου και το πήγα έτσι σε μάστορα και μου το έφτιαξε. Δεν παρατήρησα καμία διαφορά στην απόδοση η στον ήχο με την κανονική κατάσταση του μοτέρ ( πριν το αγγίξω). Συμπέρασμα προτίμησε για ρύθμιση βαλβίδων τον μηχανικό σου. Μην περιμένεις διαφορά στην απόδοση.

Alexinhogr
19/01/2019, 23:33
Μιλάω πάντα για μηχανικό για τέτοιες δουλειές, ωραίο κ το Er5, μαρεσει πολύ

panavour
20/01/2019, 00:12
ενας μηχανικός μου ειπε κάποτε. kawasaki αν δουλεύει μην το πειράζεις. βασικά το ειπε και για εναν δεύτερο εμεσο λογο. εχει δυσκολία. αν ειναι για να το ρυθμίσεις να το πας στην kawasaki και να τα πληρώσεις, γενικά ειναι μπελαλίδικο στο kle και ελάχιστοι γενικοί μάστορεοιις θα ασχοληθούν σωστά. θα σου ρυθμησει 2κυληνδρους τους 1 και 4 που εχει εύκολα πρόσβαση και τους άλλους θα σου πει μαλακίες. γενικά πως το ακούς? αλλαξε ο ηχος κάπου? ειδες μεγαλύτερη κατανάλωση? 37.000 χλμ σύνολο εχει το kle? ή 37 έκανες εσυ?

το κλε εχει 2 οχι 4 κυλινδρους

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/01/2019, 01:49
το κλε εχει 2 οχι 4 κυλινδρους

Σωραιος!Απ'οσους το διαβασαμε κανεις δε το πιασε!Εισαι γατονι:beer:

SONone
20/01/2019, 08:41
το κλε εχει 2 οχι 4 κυλινδρους

εχεις δικιο. εννοουσα τις βαλβίδες.

kostas_1100gs
20/01/2019, 08:41
ενας μηχανικός μου ειπε κάποτε. kawasaki αν δουλεύει μην το πειράζεις. βασικά το ειπε και για εναν δεύτερο εμεσο λογο. εχει δυσκολία. αν ειναι για να το ρυθμίσεις να το πας στην kawasaki και να τα πληρώσεις, γενικά ειναι μπελαλίδικο στο kle και ελάχιστοι γενικοί μάστορες θα ασχοληθούν σωστά. θα σου ρυθμησει 2κυληνδρους τους 1 και 4 που εχει εύκολα πρόσβαση και τους άλλους θα σου πει μαλακίες. γενικά πως το ακούς? αλλαξε ο ηχος κάπου? ειδες μεγαλύτερη κατανάλωση? 37.000 χλμ σύνολο εχει το kle? ή 37 έκανες εσυ?

-Το kle είναι 2 κύλινδρο, σε σειρά. Εύκολα έχεις πρόσβαση αν βγάλεις ρεζερβουάρ.
-Θα σου έλεγα τα φρένα του είναι χάλια, γι αυτό το έδωσα εγώ, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις εκεί. Και το μπροστινό του είναι λίγο λαγάνα. Αυτά.

Aratos
01/04/2019, 21:18
εχει ασχοληθει κανενας με το θεμα ελαστικα για το KLE; Επειδη θα τα αλλαξω σε λιγο καιρο ηθελα καμια γνωμη ενεκα και φρεσκος με την KLE. Λεω να βαλω καποια 80-20 επειδη δεν παταω πολυ χωμα

Alexinhogr
01/04/2019, 22:33
Michelin aneke πως τα λεν, τα έβαλε ο μάστορας μου στο δικό του το παλιοτρανσαλπ του 98,ακριβά,εμενα έχει πάνω dunlop 50/50 όταν ταλλαξω Michelin θα βάλω.

SONone
01/04/2019, 22:58
εχει ασχοληθει κανενας με το θεμα ελαστικα για το KLE; Επειδη θα τα αλλαξω σε λιγο καιρο ηθελα καμια γνωμη ενεκα και φρεσκος με την KLE. Λεω να βαλω καποια 80-20 επειδη δεν παταω πολυ χωμα

michelin anakee 2 ή 3 εδω εισαι.

Kickstart
02/04/2019, 17:34
Ωραιο το kle περασε καποτε απο τα χερια μου τα πηνια του ειναι λιγο ευαίσθητα κατα τ αλλα σκυλι μαυρο..

Ανακι λαστιχα φίλε...ολιγον ακριβα αλλα οτι πρέπει.

Alexinhogr
02/04/2019, 17:53
Ωραιο το kle περασε καποτε απο τα χερια μου τα πηνια του ειναι λιγο ευαίσθητα κατα τ αλλα σκυλι μαυρο..

Ανακι λαστιχα φίλε...ολιγον ακριβα αλλα οτι πρέπει.
Αν προσέχεις πόσο κρατάς το λάδι κ βάζεις καλό επώνυμο δεν βγάζει πηνία, έτσι λεν οι φήμες, δεν λέω μεγάλα λόγια εχω 36.700 κ μέχρι στιγμής δεν έχει θέμα αχαχαχα

SONone
02/04/2019, 22:48
περασαν απο τα χερια μου και το 250 και το 500, μεταχειρισμενα με 70000χλμ το καθενα οι προηγούμενοι δεν εκαναν και οτι καλύτερο στην συντήρηση το έβλεπες απο αλλου, εγω εκανα στο καθενα απο 30-40κ χλμ δεν ειχα θεμα με τα πηνία, τοσο τυχερος?!?!?! και αν ναι γιατι δεν μου καθετε το τζοκερ πχ!?! (ρητορικό το ερώτημα)

panther78
08/07/2019, 13:28
Καλησπέρα και απο εμένα,

έχω το KLE 500 2002mod από το 2004. Μέχρι προ τετραετίας δε μου ζήτησε τίποτα εκτός απο ένα ανορθωτή 1 χρονο μετά την αγορά του. Ο γνήσιος ήταν κινέζικος και ο immitation που προτίμησα made in Japan. Μετά απο περιπου 80.000km μου ζήτησε και πηνία. Το μηχανάκι δε με άφησε ποτέ και πουθενά. Λόγω αδυναμίας δικής μου μου έμεινε στην ακινισία 4 χρόνια. Τώρα σκοπεύω να το αναστήσω. Οι εργασίες που σκοπεύω να του κάνω είναι αλλαγη αλυσίδας εκεντροφόρου - τεντωτήρας, αλυσιδογράναζα - βαλβίδα νερου, φουσκες υποπίεσης καρμπυρατερ, δισκους συμπλέκτη. Αν κάποιος έχει να συμπληρώσει κάτι καλοδεχούμενο!

toyar
08/07/2019, 13:45
αν εμεινε με βενζινη μεσα καλο καθαρισμα στα κυκλωμα τροφοδοσιας τεποζιτο ρουμπινετο καρμπυρατερ
αλλαγη παραφλου
αλλαγη υγρων φρενων
ελεγχος σε οτιδηποτε λαστιχενιο που ξεραινεται με την ακινησια
πιθανον να ζητησει τσιμουχες στα καλαμια

MAIK72
08/07/2019, 15:18
Tι να προσθέσουμε? Αν σκοπεύεις να αλλάξεις αλυσίδα εκκεντροφόρου χώρίς να ανοίξεις μοτέρ όλα καλά:D Γίνεται αλλά πες μας πως θα πάει. Δεν ξεκινάς απλά με μια αλλαγή του τεντωτήρα?

panther78
09/07/2019, 10:29
θελω να δώ πρώτα σε τι κατάσταση είναι ο τεντωτήρας και αν παίρνει κανένα μάζεμα αλλά αν αλλάξω τεντωτήρα θα αλλάξω και την αλυσίδα. Δεν έχει νόημα νομίζω να κάνω το ένα χωρίς το άλλο. Πάντως ναι όπως είπε και ο toyar θα αλλαχθούν όλα τα υγρά και τα λαστιχένια. Πάντως αν γίνουν όλα αυτά τα μαζέματα σε ενα δεύτερο χρόνο θέλω να δω για τις αναρτήσεις. Έχω ακούσει οτι ταιριάζει μόντα απο ΚΤΜ μπροστινό σύστημα. Θα μάθω περισσότερα και θα γράψω. Για πίσω ανάρτηση σκέφτομαι ένα λαδιου αζώτου YSS me 350 euro.

doctoras
09/07/2019, 17:42
Ασε τα yss ειναι πολυ υποδεέστερο απο αυτο ππυ φοράει. Αν παιρνει επισκευη το μαμα κανε αυτο
Εναλλακτικά μπορεις να δεις για οικονομικό αμορτισερ με υδραυλικη προφορτιση απο την ελληνικη αντιπροσωπεία της hagon
http://www.hagon-shocks.co.uk/catalog/config.aspx?TypeID=M

Aratos
09/07/2019, 18:01
θελω να μας γραψεις ποσο κοστισε η αλλαγη αλυσιδας-καδενας, και με ποιον τροπο εγινε.

panther78
11/07/2019, 09:57
θελω να μας γραψεις ποσο κοστισε η αλλαγη αλυσιδας-καδενας, και με ποιον τροπο εγινε.

Λοιπόν μίλησα με τον μάστορα και μου είπε οτι για να αλλάξει καδένα και τεντωτήρα θέλει κατέβασμα το μοτέρ και η εργασία για αυτό ειναι 350 ευρώ χώρια τα ανταλακτικά που βγαίνουν περιπου 200 ευρώ. Τώρα αυτό εμένα μου φαίνεται υπερβολικό λίγο. Μου είπε οτι δεν αλλάζει αλλιώς γιατι είναι ανάμεσα στους κυλίνδρους και η αλυσίδα δεν ανοιγει, είναι ενωμένη και μονοκόμματη. Τι να πω δεν ξέρω θελω κι εγω να το ψάξω ακόμα λίγο μη μου λέει μαλακίες....

yannis24
11/07/2019, 10:41
Λοιπόν μίλησα με τον μάστορα και μου είπε οτι για να αλλάξει καδένα και τεντωτήρα θέλει κατέβασμα το μοτέρ και η εργασία για αυτό ειναι 350 ευρώ χώρια τα ανταλακτικά που βγαίνουν περιπου 200 ευρώ. Τώρα αυτό εμένα μου φαίνεται υπερβολικό λίγο. Μου είπε οτι δεν αλλάζει αλλιώς γιατι είναι ανάμεσα στους κυλίνδρους και η αλυσίδα δεν ανοιγει, είναι ενωμένη και μονοκόμματη. Τι να πω δεν ξέρω θελω κι εγω να το ψάξω ακόμα λίγο μη μου λέει μαλακίες....

€550 για να αλλαξεις καδενα και τεντωτηρα σε ενα μηχανακι 15+ ετων..??
Υπερβολικο μου ακουγεται.........

toyar
11/07/2019, 10:44
Σωστά στα λέει για την καδενα
Η μόνη εναλλακτική είναι να την κόψεις να την περάσεις και να την ξαναδώσεις αλλά δεν το κάνουν για ασφάλεια
Πάντως δεν αξίζει να ανοίξεις σωστό μοτέρ μόνο για καδένα
Άλλαξε μόνο τεντωτηρα κι όσο κουδουνίζει
Όλα έτσι ακουγονται

panther78
12/07/2019, 10:26
Σωστά στα λέει για την καδενα
Η μόνη εναλλακτική είναι να την κόψεις να την περάσεις και να την ξαναδώσεις αλλά δεν το κάνουν για ασφάλεια
Πάντως δεν αξίζει να ανοίξεις σωστό μοτέρ μόνο για καδένα
Άλλαξε μόνο τεντωτηρα κι όσο κουδουνίζει
Όλα έτσι ακουγονται

Ναι αυτό φαντάζομαι είναι σωστό και μετα απο έρευνα στο youtube είδα ένα video πως γίνεται η αλλαγή και όντως είναι μανούρα και θέλει κατέβασμα το μοτέρ. Επειδή το μηχανάκι ειναι σε ακινησία και δεν είμαι σίγουρος αν χρειαστεί θα το ακούσουμε πρωτα. Βέβαια αν χρειαστεί αλλαγή έχω μαστορα τσεκαρισμένο και φίλο που το φτιάχνει με ανοιγμα της αλυσίδας. Εχει εξωλκέα που την ανοιγει χωρίς ζημιά. Αν το κάνω θα ειμαι εκεί να τραβήξω φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω αλλά αυτο θα γίνει σίγουρα απο Σεπτέμβριο και μετά γιατί οπως πάμε στεγνώνουμε και απο μπικικίνια!!!

leftos
12/07/2019, 11:18
Ειχε ενα θέμα στο kawasaki forum αυτο που εκλεισε αναλυτικα με φωτογραφιες για την καδενα του kle Χαθηκε γνώση απο εκει μεσα...
Για το πίσω αμορτισερ παρε τηλ
Γιωργος Ρεμουνδος 6972072695
https://www.facebook.com/Ursamoto/

Οι τιμές δεν έχουν σχέση με καινούργιο και στο φιάχνει όπως θές.

panther78
15/07/2019, 10:01
Ευχαριστώ πολύ leftos η αναρτηση θα γινει service συντομα. Τώρα στο δια ταύτα. Καδένα απ'οτι είδα στο KLE ειναι καραβίσια και δε νομίζω να χρειάζεται άλλαγμα. Μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα άνθρωπο με βαθειά γνώση στο KLE και μου είπε το εξής. Να κοιτάξω θερμοστάτη και βαλβίδα θερμοστάτη. Τα συγκεκριμένα δε θελουν άλλαγμα. Ο θερμοστάτης βράσιμο σε βραστήρα με ξύδι και η βαλβίδα είναι χάλκινη οπότε ένα καλό καθάρισμα μέχρι να φανεί μέταλο. Τώρα απο τα 120 ευρώ που μου ζήτησε ο μάστορας για καθαρισμό καρμπυρατέρ (και απο αυτά θα λάβει τα @@ μου) θα πάρω σπίτι τα καρμπυρατέρ και θα τα καθαρίσει ένας φίλος καρμπυρατεράς για ένα 30αρι το ιδιο και με το θερμοστάτη και τη βαλβίδα που θα τα φτιάξω εγώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Aratos
15/07/2019, 14:13
panther78 καλο θα ηταν να γινουμε και εμεις φιλοι με τον φιλο-γνωστη των ΚΛΕ. Ολο και καπου θα χρειαστει ετσι;

leftos
16/07/2019, 19:27
Για καδένα στο kle εγω δεν είχα ακούσει.
Αυτά που είχα ακούσει είναι καλό λάδι για τα πηνία και καλή μπαταρία για το κόμπλερ μίζας.
Οτι με αυτόν τον τρόπο μπορείς να σώσεις τα δύο απο τα τρία προβλήματα του.
Το τρίτο είναι οι μαγνήτες που έχει ακουστεί οτι ξεκόλλαγαν.
Τωρα καρμπυρατέρ και κάτι πολλαπλασιαστές. Μηχανάκια τόσων χρόνων τα έχουν αυτά.

panther78
17/07/2019, 08:47
panther78 καλο θα ηταν να γινουμε και εμεις φιλοι με τον φιλο-γνωστη των ΚΛΕ. Ολο και καπου θα χρειαστει ετσι;

όποιος θέλει του στέλνω με pm το τηλεφωνό του και ρωτάτε οτι θέλετε. Είναι στο Μαρούσι.

panther78
17/07/2019, 08:53
Καλημέρα σε όλους, σημερινό follow up για την πορεία της κούκλας, τελικά τα καρμπυρατέρ ήταν τζάμι και ένα απλό ξεβούλωμα έκανε τη δουλειά. Το πρόβλημα ήταν στον θερμοστάτη ο οποίος είχε φάει ζόρι. Όταν τον πήρα στα χέρια είδα ότι απο τα σημεία που βίδωνε είχε αρχίσει και δάκρυζε που σημαίνει οτι ανέβαζε πίεση. Αλλάχτηκε, σφραγίστηκε, έγινε και στο σχετικό γυάλισμα στη βαλβίδα του πάνω στο μοτέρ και τώρα όλα κομπλέ. Το μόνο θέμα που αντιμετωπίζω είναι η ουρά της μοτοσυκλέτας η οποία από τους κραδασμούς και το βάρος του λασπωτήρα έχει σπάσει στη βάση της. Περιμένω να μου την ξεκουμπώσουν για να την κολλήσω...

nikonian
17/07/2019, 22:23
Πριν από 4 χρόνια βρήκα και πήρα ένα του 2002 με 19000 χλμ , πραγματικά. Πολύ χάρηκα. Στον ένα χρόνο που το κράτησα, με πήγε 7 φορές στο συνεργείο, τις 3 με γερανό. Ούτε θυμάμαι πλέον τα προβλήματα που μου έβγαλε, αλλά τα μισά ήταν από την ακινησία.
Κρίμα , γιατί πάντα μου άρεσε αυτό το μηχανάκι (μοτέρ και αναρτήσεις) και πέρασαν δυο από τα χέρια μου.

Aratos
17/07/2019, 22:55
ναι στειλτο εκτος και τον λενε Σταματη

panther78
18/07/2019, 11:52
o Σταμάτης είναι.

panther78
18/07/2019, 12:05
Πριν από 4 χρόνια βρήκα και πήρα ένα του 2002 με 19000 χλμ , πραγματικά. Πολύ χάρηκα. Στον ένα χρόνο που το κράτησα, με πήγε 7 φορές στο συνεργείο, τις 3 με γερανό. Ούτε θυμάμαι πλέον τα προβλήματα που μου έβγαλε, αλλά τα μισά ήταν από την ακινησία.
Κρίμα , γιατί πάντα μου άρεσε αυτό το μηχανάκι (μοτέρ και αναρτήσεις) και πέρασαν δυο από τα χέρια μου.

Κοίτα να δείς τι παίζει. Εγω το έχω το δικό μου απο το 2004. Γενικά πάντα ήμουν της άποψης οτι δεν βάζουμε χέρι στη μηχανή αν δεν έχουμε σχετικές γνώσεις. Πάντα όμως ήθελα να ξέρω τι μου γίνεται και να μη με γαμάνε τα μαστόρια και μιας και είχα φίλο και γείτονα μηχανικό μοτο, είχα την ευκαιρία να βλέπω αλλά και να ρωτάω τυχόν απορίες μου κατά τη συντήρηση της μηχανής μου. Το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι πραγματικά πολύ απλής τεχνολογίας. Μετά απο ακινησία 4 ετών αποφάσισα να του κάνω μια διεξοδική συντήρηση η οποία τι περιλαμβάνει:

Φρένα: δισκοπλακες - τακάκια - υγρα φρένων - ξεπάγωμα δαγκάνας
Καρμπυρατέρ: Πολύ βασικό, τα KLE εκει και στα πηνία βγάζουν πρόβλημα
Συστημα Ψύξης: Πιστεύω το πιο βασικό απο όλα... Κοιτάς τάπες ψυγείων - θερμοστάτη - βαλβιδα θερμοστάτη.
Μοτερ: δε κοιτάς τίποτα τελικά είναι αθάνατο (Ισως μια ματιά στην αντλία νερού).

Βασική συντήρηση: Αλλάζουμε τα λάδια - φιλτρο (ανα 2 αλλαγες λαδιων το φιλτρο) κανονικά και ανα 4.000km (βαζω απο τότε που το έχω Motul 5100 10-40W και δεν ακούγεται το κιβώτιο)

Αν του κάνεις τα βασικά και δεν είσαι κανίβαλος η μηχανή αυτή δε θα σε αφήσει ποτέ. Είχα καποιους ενδοιασμους για αλυσιδα εκεντροφορου και τεντωτήρα αλλά δε νομίζω οτι χρειάζεται ποτε. Ίσως κάποια στιγμή αλλάξω τον τεντωτήρα.

Το μηχανάκι μου μετά από σχεδόν 15 χρόνια που το έχω με λίγη προσοχή και συνέπεια είναι όπως την ημέρα που το αγόρασα. Ακόμα γυαλίζει.

Επειδή όμως ακόμα δε το έχω βγάλει απο το συνεργείο και δεν θελω να λέω μεγάλες κουβέντες απο Σεπτέμβριο θα το κυκλοφορήσω κανονικά για 1 μηνα με δρομολόγια καθημερινά και θα σας κρατήσω ενήμερους. Προς το παρόν το βγάζω την άλλη εβδομάδα απο το συνεργείο και το κουκουλώνω για 1 μήνα γιατι ακόμα δέν έχω πινακίδες (μου φύγανε Εθνική καπου πριν τη Χαλκίδα πριν 4 χρόνια) - λαστιχα - ασφάλεια - ΚΤΕΟ

Δυστηχώς μου τελείωσε το μπικικίνι..... :cry::cry::cry::a55::a55::a55:

Aratos
23/07/2019, 22:57
επειδη μαλλον πρεπει να αλλαξω καδενα στο ΚΛΕ μου, υπαρχει καποιος να μου πει υπευθυνα πως αλλαζει; γιατι μου ειπαν οτι μπορει να αλλαχτει πριτσινωτη και δεν χρειαζεται να λυθει το μισο μοτερ...Και βεβαια με ποιο κοστος

panther78
24/07/2019, 21:16
επειδη μαλλον πρεπει να αλλαξω καδενα στο ΚΛΕ μου, υπαρχει καποιος να μου πει υπευθυνα πως αλλαζει; γιατι μου ειπαν οτι μπορει να αλλαχτει πριτσινωτη και δεν χρειαζεται να λυθει το μισο μοτερ...Και βεβαια με ποιο κοστος

Αν αλλάξεις καδένα το κόστος είναι περίπου 70 η καδένα και ένα 120αρι ο τεντωτήρας. Τα εργατικά είναι όσο τα κοστολογεί ο καθένας. Η καδένα αν είναι ο μάστορας μάγκας την ανοίγει.

panavour
26/07/2019, 11:09
Αν αλλάξεις καδένα το κόστος είναι περίπου 70 η καδένα και ένα 120αρι ο τεντωτήρας. Τα εργατικά είναι όσο τα κοστολογεί ο καθένας. Η καδένα αν είναι ο μάστορας μάγκας την ανοίγει.

παρακινδυνευμενο,καλυτερα να κατεβει ο κινητηρας για σωστη δουλεια

panther78
27/07/2019, 01:40
παρακινδυνευμενο,καλυτερα να κατεβει ο κινητηρας για σωστη δουλεια

300 ευρώ εργατικά. Ένας φίλος μου μάστορας εμπιστοσύνης άνθρωπος. Πολλά χρόνια φιλίας και γειτονίας μου είπε ότι γίνεται ασφαλώς. Τα kle όμως από άλλο γνωστό που τα λύνει και τα δένει δε θελουν ποτέ καδένα γιατί είναι Καραβίσια. Μόνο τεντωτηρα μου είπε. Τώρα εγώ προσωπικά αν έκανα τη δουλειά στο μηχανάκι μου θα το πήγαινα στο φίλο μου το μάστορα και θα το έκανα. Δεν είναι επιστήμη να ανοίξεις και να κλείσεις μια αλυσίδα. Τώρα αυτό είναι δική μου άποψη μην πάρω κανένα στο λαιμό μου, εμπιστοσύνη στο μάστορά μου έχω τυφλή.

toyar
27/07/2019, 08:42
Πιθανότατα ο ιαπων που επέλεξε να τοποθετήσει εκεί την καδενα φρόντισε να την υπερδιαστασιολογησει ώστε να μην χρειαστεί να αλλαχθεί ποτε

panavour
27/07/2019, 16:46
Oπως και ναχει γυρω στα 130.000 χλμ αναλογως την χρηση θα χρειαστει αλλαγη,και η εταιρεια συνιστα κατεβασμα κινητηρα.και οχι κοψιμο καδενας.Απο κει και περα its up to you.:wave2:

toyar
27/07/2019, 19:20
Νομίζω στα 130000 χλμ το κλε τάχει βγάλει τα λεφτά του

Alexinhogr
27/07/2019, 19:37
Παρακολουθώ το θέμα με την καδενα κ ας έχω 37.000 ακόμα αχαχαχα, σου πε κάνεις ότι θέλει αλλαγή; δηλ ακούγετε; άνοιξες από πάνω κ την είδατε; έχω δει βίντεο ρώσικο κ έχει καμία 100 βίδες.

Aratos
27/07/2019, 19:42
ναι ακουγεται αρκετα. Υπ΄οψην την μηχανη την πηρα πριν ενα χρονο αλλα επειδη ειχε τρυπια εξατμιση δεν το καταλαβα. Απο τοτε εχω παει σε μηχανικους και μου ειπαν οτι θελει αλλαγμα. Για τον τροπο (και τα ευρω) υπαρχει διχογνωμια. (αν μπορεις στειλε το βιδεο)

Alexinhogr
16/08/2019, 16:47
Έβαλε ο μάστορας belray 10-40 στις 33.000 και είπε να τα αλλάξουμε στις 39.000, τώρα έχω 38.000 και από το Τζαμάκι φαίνονται κατάμαυρα, επίσης σήμερα κ χθες σε απότομο γκάζι με λίγες στροφές από 3.000 περίπου, την μία από 6η και σήμερα με 3ή4 πατιναρισε για λίγο, ενώ δεν πατιναρουν οι δίσκοι μου γενικά, το λάδι η έρχεται η ώρα για δισκάκια;

Gladiatorius
11/09/2019, 23:16
Έβαλε ο μάστορας belray 10-40 στις 33.000 και είπε να τα αλλάξουμε στις 39.000, τώρα έχω 38.000 και από το Τζαμάκι φαίνονται κατάμαυρα, επίσης σήμερα κ χθες σε απότομο γκάζι με λίγες στροφές από 3.000 περίπου, την μία από 6η και σήμερα με 3ή4 πατιναρισε για λίγο, ενώ δεν πατιναρουν οι δίσκοι μου γενικά, το λάδι η έρχεται η ώρα για δισκάκια;

Η κουμπαρα μου εχει ενα KLE 500 ,00 , και οταν το πηγε για σερβις της βαλανε λαδι Quantum 10w40, εχει κανει 2860 χλμ και λεει οτι ειναι πολυ καλα, δεν ακουγαιτε τιποτα, αλλα ειναι Κοζανη, για Αθηνα δεν ξερω αν υπαρχουν αυτα τα λαδια,πρωτη φορα τα ακουω.

STF
13/09/2019, 17:02
Υπέροχη μοτοσυκλέτα!

Στα KLE500 έβαζαν αυτόματο τεντωτήρα από KLR650 ή TENGAI και ο θόρυβος εξαφανιζόταν.... αυτό τα παλιά χρόνια!

Ταξίδι στην Ισπανία το 1993

409809

alexandrosgs
13/09/2019, 19:03
Oπως και ναχει γυρω στα 130.000 χλμ αναλογως την χρηση θα χρειαστει αλλαγη,και η εταιρεια συνιστα κατεβασμα κινητηρα.και οχι κοψιμο καδενας.Απο κει και περα its up to you.:wave2:

Οι συντρηπτική πλειοψηφία δεν κατεβάζει μοτέρ.
Εγώ δεν έχω ακούσει στραβές σε τέτοιου είδους πατέντα αλλά δεν είμαι γνώστης επί του θέματος.

Τι παίζει πράγματι;

panavour
13/09/2019, 19:18
Οι συντρηπτική πλειοψηφία δεν κατεβάζει μοτέρ.
Εγώ δεν έχω ακούσει στραβές σε τέτοιου είδους πατέντα αλλά δεν είμαι γνώστης επί του θέματος.

Τι παίζει πράγματι;

Δεν κατεβαζει λογω κοστους,αλλα το σωστο ειναι να κατεβει το μοτερ να ανοΙχτει να καθαριστουν ολα και με την ευκαιρια να ελεγθει και για τυχον αλλες φθορες,μια που το ανοιγεις.Θ τα φτιαξεις ολα με την ευκαιρια και θαχεις καινουργιο μοτερ για αλλα 130000-150000 χιλιομετρα.Αυτη ειναι η επισημη θεση της ΚΑΒΑΣΑΚΙ βασει γνωμων εξουσιοδοτημενων συνεργειων.Απο κει και περα καθε πατεντα εχει και τα ρισκα της.Η διαφορα του κοστους ειναι γυρω στα 300 ευρω αλλα θα εχεις καινουργιο μηχανακι.

alexandrosgs
13/09/2019, 19:20
Ναι οκ έτσι είναι.
Αλλά έχεις ακούσει για αστοχίες;
π.χ. να κόπηκε καδένα;

panavour
13/09/2019, 19:28
Απ οτι μου ειπε ο εξουσιοδοτημενος που το παω-και του εχω σχεδον απολυτη εμπιστοσυνη-υπαρχει ποσοστο αστοχιας και οσον αφορα την θραυση,αλλα και οσον αφορα την φθορα,και αυτο το ειπε απο τους πελατες που του τα φερνουν,επειδη τα ειχαν παει σε αλλους μαστορες που δεν κατεβασαν τον κινητηρα.Το ακριβες ποσοστο αστοχιας δεν μου το ειπε γιατι δεν τον ρωτησα.:D ΑΝ μενεις Αθηνα πες μου να σου στειλω π.μ. με την διεθυνση να πας να παρεις μια ολοκληρωμενη γνωμη χωρις χρεωση απο μερους σου.

alexandrosgs
13/09/2019, 19:35
Δεν έχω καβασάκι. Γενικά ρωτάω.
Ένα παλιό gs έχω και επειδή πρίν καμιά 40αρια χιλιάδες χιλιόμετρα η γλύστρα παρέδωσε πνεύμα έγινε πατέντα για να μπει η καινούρια έχω μια σχετική ανασφάλεια.
Δεν έχω πρόβλημα ως τώρα αλλά...

Και η μπεμβέ κατέβασμα μοτέρ προτείνει αλλά πρέπει να πουλήσεις οικόπεδο.

panavour
13/09/2019, 19:47
Δεν έχω καβασάκι. Γενικά ρωτάω.
Ένα παλιό gs έχω και επειδή πρίν καμιά 40αρια χιλιάδες χιλιόμετρα η γλύστρα παρέδωσε πνεύμα έγινε πατέντα για να μπει η καινούρια έχω μια σχετική ανασφάλεια.
Δεν έχω πρόβλημα ως τώρα αλλά...

Και η μπεμβέ κατέβασμα μοτέρ προτείνει αλλά πρέπει να πουλήσεις οικόπεδο.

Βεβαιως δεν εκφερω γνωμη για το σουζουκι,αλλα επειδη και οι δυο κινητηρες ειναι σχεδιαστικα πανομοιοτυποι,και της ιδιας -χρονικα και ουσιαστικα τεχνολογιας και τεχνοτροπιας-υποθετω οτι και η σουζουκι την ιδια οδηγια θα δινει στους μαστορες της.Σκεψου βεβαιως οτι απο την μια γλυτωνεις την διαφορα τιμης της επισκευης,αλλα αν σου τυχει η στραβη και κοπει η καδενα η ζημια που θα προκληθει θα ειναι πολλαπλασια και πιθανως να κινδυνευσει και η ζωη σου .

doctoras
13/09/2019, 19:52
Βεβαιως δεν εκφερω γνωμη για το σουζουκι,αλλα επειδη και οι δυο κινητηρες ειναι σχεδιαστικα πανομοιοτυποι,και της ιδιας -χρονικα και ουσιαστικα τεχνολογιας και τεχνοτροπιας-υποθετω οτι και η σουζουκι την ιδια οδηγια θα δινει στους μαστορες της.Σκεψου βεβαιως οτι απο την μια γλυτωνεις την διαφορα τιμης της επισκευης,αλλα αν σου τυχει η στραβη και κοπει η καδενα η ζημια που θα προκληθει θα ειναι πολλαπλασια και πιθανως να κινδυνευσει και η ζωη σου .

πεμβέ σου είπε ο άνθρωπος βρε p(k)anavour!!:lol:

panavour
13/09/2019, 19:55
πεμβέ σου είπε ο άνθρωπος βρε p(k)anavour!!:lol:
νομιζα σουζουκι gs500:a11::a11:

για προπελα δεν ξερω αλλα ειδικα για ΒMW αν το λεει το εργοστασιο δεν θα το ρισκαρα.Παντως ας απαντησει καποιος με GS

Aratos
13/09/2019, 21:10
παντως επισημο δυνεργειο της KAWASAKI ΔΕΝ κατεβαζει μοτερ

panavour
13/09/2019, 21:33
παντως επισημο δυνεργειο της KAWASAKI ΔΕΝ κατεβαζει μοτερ

πολυ πιθανον,φανταζομαι οτι ειναι οδηγια της καβασακι, οχι υποχρεωση.

leftos
14/09/2019, 08:30
Ολά μετριούνται με το τι θές να κάνεις με αυτό το μηχανάκι.
Θές να το κρατήσεις για άλλα 15 χρόνια η θα το δώσεις σε 2 - 3 χρόνια.
Η τιμές των kle είναι χώμα και όσο περνάνε τα χρόνια και οικονομικά είμαστε καλύτερα θα πάνε ακόμα πιό κάτω.
Αυτά μετράνε για μιά επισκευή που κοστίζει. Και στο νού μας να έχουμε οτι οι περισσότεροι μάστορες όταν ανοίγουν μοτέρ σου λένε αλλάξε και αυτό και το άλλο γιατί ναι μεν ο στρόφαλος θα κρατήσει για άλλες τόσες χιλ χλμ αλλά η μπιέλα όχι και το πιστόνι θα σκορπίσει και η αντλία λαδιού θα αστοχήσει και οι φουρκέτες στο κιβώτιο θα γίνουν σκόνη και πάει λέγοντας!

Alexinhogr
11/11/2019, 13:47
Σήμερα το πρωί ενώ γυρνούσε η μίζα δεν έπαιρνε κίνηση το μοτέρ, όπα λέω κοπλερ, την πήγα μάστορα, ξεκόλλησε το γρανάζι του κοπλερ, και δύο μαγνήτες ξεκολημενοι αλλά στην θέση τους ευτυχώς, kle500 38.600χλμτρα