PDA

View Full Version : Κολλημενος συμπλέχτης μετα απο 2ετη ακκινισία,



007mastras
22/01/2019, 15:22
Καλησπέρα.
Επειτα απο μια ακκινισία 2 ετών ξεθαψα σημερα το XT να το βαλω μπρός, να πάρω πινακίδες σιγα σιγα ωστε φετος το καλοκαιρι που θα χαλαρώσω απο την δουλεια να το κάνω βόλτες.

το ειχα φυλαγμενο σε πυλωτη σκεπασμενο με κουκουλα.
Εβαλα μπρος και μολις κάρφωσα 1η εσβησε γιατι ο συμπλέχτης δεν απομονοσε καθολου.
το ξανα εκανα με λιγο γκάζι πατημενο και φρενα τερμα πατημενα μπάς και ξεκολλήσει αλλά παλι τιποτα.
το επαιζα μπρος πίσο σβηστο με ταχυτητα και πατημενο συμπλέχτη μπας και ξεκολλήσει πάλι τιποτα.
Σκευτομαι να του αλλάξω λάδια και να το βάλω μπρός να ζεσταθει αρκετα και μετα να ξανα κάνω δοκιμές, τωρα δεν το ζεστανα πολυ γιατι δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι τα λάδια του..

Υπαρχει καποιος τροπος να τον ξεκολλήσω χωρίς να το ανοιξω?αυτα που εγραψα οτι σκευτομαι να κανω στεκουν?
Εχω ελπίδες αν ζεσταθουν τα λάδια του?

Μιλάμε για το xt 660R αν παιζει κάποιο ρόλο.

sapila racing
22/01/2019, 15:36
Με σβηστό το μοτέρ πατα κι αφησε συμπλέκτη πολλές φορές, μετά βαλτο μπρός και κράτα πατημένο τον συμπλέκτη για λίγα λεπτά.
Λογικά θα ξεκολλήσουν.

karellen
22/01/2019, 15:43
1. Στο ρελαντί κράτα πατημένο το συμπλέκτη για 30 δευτερόλεπτα και ύστερα βάλε 1η.

2. Αν δεν πιάσει το κόλπο τότε άδειασε τα λάδια (ή γείρε πολύ το μηχανάκι προς το σταντ,λύσε το καπάκι του συμπλέκτη και με ένα κατσαβίδι ξεκόλλησέ τους έναν-έναν σιγά και προσεκτικά.
Το τελευταίο το έκανα επιτυχώς στο KLR προσφάτως.

007mastras
22/01/2019, 15:44
Οκ θα το δοκιμάσω.

typhoon
22/01/2019, 16:00
Στα εντούρο που τυχαίνει καμιά φορά σε υδραυλικούς συμπλέκτες, γκαζωνεις με πατημένο συμπλέκτη κ καρφώνεις πρώτη. Αν δεν σβήσει θα ξεκολλήσει. Επειδή όμως είναι σα να σε καρφώνουν στη ❤️ μ αυτόν το τρόπο, η επόμενη λύση είναι είναι να το λύσεις κ να τα ξεκολλήσεις με το χέρι σαν άνθρωπος κ όχι σαν Ουρούκ Χάι που είναι η προηγούμενη

007mastras
22/01/2019, 16:24
Εχω αδειάσει τα Λάδια του οποτε σημερα δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
ελπίζω να ξεκολήσει και να μην χρειαστεί να το ανοιξω δεν θέλω να βάλω χέρι εκει..θελω μετα φλατζοκολες κτλ ασε που σιγουρα εστω λιγο θα χάνει.
Απο λάδια τώρα τι να του βάλω?εχω χρονια παρατημένο το σπόρ.
Χειμώνα δεν θα το κυκλοφορώ εκτός απο περιπτώσεις συγκεκριμένες.
βρηκα ενα καστρολ οικονομικο σχετικα 20w-50 9€ το λιτρο απο πρακτικερ.. η μπά?

karellen
22/01/2019, 16:38
Αν είναι ορυκτέλαιο όχι.Βρές ένα 20-50 ημισυνθετικό.

007mastras
22/01/2019, 17:29
Αν είναι ορυκτέλαιο όχι.Βρές ένα 20-50 ημισυνθετικό.

ημισυνθετικό είναι

ΓιώργοςΤΤ
22/01/2019, 17:54
Και να είναι για μοτοσυκλέτες και όχι για αυτοκίνητα!

lykourgi
22/01/2019, 21:59
10w-40 ημισυνθετικό.

OldMan
23/01/2019, 13:10
Και να είναι για μοτοσυκλέτες και όχι για αυτοκίνητα!

Ακόμη και να θεωρησουμε το XT μοτοσυκλετα, ποιος ο λογος..??

007mastras
23/01/2019, 14:33
Ετοιμο το εργαλειο..
Αλλαξα λάδια πήρα καινουρια μπαταρία εβαλα βενζίνα και το εβαλα μπρός με πατημένο συμπλέχτη για κανα μισάωρο να ζεσταθει καλά.
Δεν ηθελα να κουμπώσω ταχύτητα το λυπάμαι να κοπανιέτε ετσι..
Το εσβησα και το επαιξα πρός πίσο με 1η και πατημένο συμπλέχτη 5-6 φορές και ξεκόλλησε επιτέλους..
Μεσα στην εβδομάδα θα πάρω πινακίδες να το κάνω βόλτα

ΓιώργοςΤΤ
23/01/2019, 14:47
Ακόμη και να θεωρησουμε το XT μοτοσυκλετα, ποιος ο λογος..??

Γνωρίζω ότι ο λόγος που τα λάδια των αυτοκινήτων είναι ακατάλληλα για μηχανές είναι ότι δεν είναι κατάλληλα για συμπλέκτες που λιπαίνονται με το ίδιο λάδι με τον κινητήρα.

Αν έχεις διαφορετική άποψη ευχαρίστως να την ακούσω.

sniper
23/01/2019, 14:54
...

... .

Φίλος ή ξαδερφος του Μπακλη;

007mastras
23/01/2019, 17:46
Φίλος ή ξαδερφος του Μπακλη;

Δεν σε πιάνω

Bowleno
23/01/2019, 18:50
Δεν σε πιάνω

Buckley, επιφανές μέλος του φόρουμ που έχει 5-6 μΕχανάκια που κάποτε σκοπεύει να βάλει μπρος... :D

Alexinhogr
23/01/2019, 19:14
Εγώ λέω ότι ο λόγος είναι ότι το μηχανάκι χρησιμοποιεί τα λάδια στο σασμάν, στα αμάξια παίρνουν ξεχωριστά βαλβολινες χςχε

OldMan
24/01/2019, 12:25
Γνωρίζω ότι ο λόγος που τα λάδια των αυτοκινήτων είναι ακατάλληλα για μηχανές είναι ότι δεν είναι κατάλληλα για συμπλέκτες που λιπαίνονται με το ίδιο λάδι με τον κινητήρα.
Αν έχεις διαφορετική άποψη ευχαρίστως να την ακούσω.
Προφανως και εχω αλλα θα ηθελα μια πιο αναλυτικη εξηγηση του "ακαταλληλου", αν δεν σου κανει κόπο..;)
(αν οντως σου κανει ή απλα "γνωριζεις" (ακουσες/νομιζεις/εχεις την εντυπωση) ας το αφησουμε εδω το θεμα..):beer:

buckley
24/01/2019, 12:48
Buckley, επιφανές μέλος του φόρουμ που έχει 5-6 μΕχανάκια που κάποτε σκοπεύει να βάλει μπρος... :D

Ένας άσσος λείπει :priest:

ΓιώργοςΤΤ
24/01/2019, 13:14
Προφανως και εχω αλλα θα ηθελα μια πιο αναλυτικη εξηγηση του "ακαταλληλου", αν δεν σου κανει κόπο..;)
(αν οντως σου κανει ή απλα "γνωριζεις" (ακουσες/νομιζεις/εχεις την εντυπωση) ας το αφησουμε εδω το θεμα..):beer:

Έχει να κάνει με τα αντιτριβηκά πρόσθετα που περιέχουν. Την ίδια την σύνθεση του λαδιού δηλαδή. Για παράδειγμα, σε ένα παλιό κουτί από λάδια αυτοκινήτου valvoline, το έγραφε στο πίσω μέρος ότι το συγκεκριμένο λάδι ήταν ακατάλληλο για μοτοσυκλέτες με υγρό συμπλέκτη.

Επίσης σε κουτί με λάδι διαφορικού( castrol systran), έλεγε ότι είναι ακατάλληλο για διαφορικά με δισκάκια λόγω προσθέτων αντιτριβηκών.

Δεν σημαίνει ότι θα αντιναχτεί ο κινητήρας Αν βάλεις λάδι από αυτοκίνητο, αλλά πιθανόν να πατινάρει ο συμπλέκτη.

Μοιράσου και εσύ τη γνώμη και τη γνώση σου σε παρακαλώ για να γίνει εποικοδομητικός διάλογος.