PDA

View Full Version : πατεντα



ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2019, 16:22
Τον τελευταιο καιρο αντιμετοπιζω προβλημα.
Μπαινουν τα νερα της βροχης στην ταπα της βενζινας.


Το προβλημα
403319
403320
403321




Λιγια δερματινη απο ενα παλιο καναπε που ειχαμε πεταξει.
2 σηματα του βαλε απο ενα μπουφαν που ειχα πεταξει παλαιωτερα και εχω κρατησει διαφορα.
Ενα κλιπ απο ενα τσαντακι που μου ειχε σκηστει...

Η λυση του
403322
403323
403324




Υ.Γ.Δεν ηξερα που να το βαλω αυτο.Δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα.Εψαχνα κατι σχετικο αλλα δεν..Εαν θελει καποιος μοντ ας το μεταφερει..:wave2:

Υ.Γ.2
Η πατεντα εγινε γιατι λεφτα γιοκ....

MAIK72
27/01/2019, 16:51
Επειδή βλέπω και διάβρωση στο αλουμίνιο καλό θα ήταν να λύσεις όλη την τάπα να την καθαρίσεις και να την λιπάνεις. Δεν μπορώ να καταλάβω αν το πρόβλημα έιναι από την τάπα που ίσως δεν κλείνει καλά ή από την λαστιχένια μεγάλη φλάντζα ή και από τα δυο μαζί. Αν το πρόβλημα είναι στην φλάντζα και δεν υπάρχει σαν ανταλλακιτκό γιατί δεν κόβεις ένα κομμάτι ανάλογο να το βάλεις? Κατά τάλλα δεν είναι καθόλου άσχημο το κάλυμμα.:) :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2019, 17:03
Γιαυτο το λογο παραθεσα και φοτο με τη ταπα.Ειδες πως εχει γινει?Δεν ηταν ετσι.Τα στασιμα νερα την κανανε τη ζημια.Φετος εγινε.
Παντως αφου το προβλημα λυθηκε ετσι το αφινω ως εχει.
Ευχαριστω για τα καλλα σου λογια.Ασχημο-ομορφο αυτο ειναι τωρα.Στη προκειμενη φαση κοιταω πρωτα το πρακτικο του θεματος και μετα την ομορφια:)

viper1
27/01/2019, 17:14
Έχω το ίδιο πρόβλημα σε ένα ducati st2. Έχει φθαρεί, μαζέψει από την πολυκαιρια το λάστιχο της τάπας και αφήνει κενό. Η ducati δεν το δίνει ξεχωριστά. Πρέπει να πάρεις όλη την τάπα το οποίο σενάριο δεν παίζει. Επιλογές 2. Η πατέντα κόβεις από σαμπρελα και το κολλάς με βενζινοκολλα πάνω στο ήδη υπάρχον λάστιχο ή αγοράζεις τάπα αγωνιστική και ξεμπερδεύεις.
Λογικά αν το γεμίζεις το ρεζερβουάρ στις λακκούβες σου χάνει και βενζίνη

MAIK72
27/01/2019, 17:34
Έχω το ίδιο πρόβλημα σε ένα ducati st2. Έχει φθαρεί, μαζέψει από την πολυκαιρια το λάστιχο της τάπας και αφήνει κενό. Η ducati δεν το δίνει ξεχωριστά. Πρέπει να πάρεις όλη την τάπα το οποίο σενάριο δεν παίζει. Επιλογές 2. Η πατέντα κόβεις από σαμπρελα και το κολλάς με βενζινοκολλα πάνω στο ήδη υπάρχον λάστιχο ή αγοράζεις τάπα αγωνιστική και ξεμπερδεύεις.
Λογικά αν το γεμίζεις το ρεζερβουάρ στις λακκούβες σου χάνει και βενζίνη
Δεν θα επέλεγα σαμπρέλα για την βενζίνη. Το έχω κάνει βέβαια σε τάπα ψυγείου γιατι η γνήσια άγγιζε τα 34 ευρώ και όσο αν φαίνεται απίθανο ,κράτησε. :D Μετά βέβαια πήρα άλλη τάπα. Μάλλον κάποια φλάντζα από φύλλο νιτριλίου με αντοχή στην βενζίνη θα έκοβα.

viper1
27/01/2019, 17:52
Δεν θα επέλεγα σαμπρέλα για την βενζίνη. Το έχω κάνει βέβαια σε τάπα ψυγείου γιατι η γνήσια άγγιζε τα 34 ευρώ και όσο αν φαίνεται απίθανο ,κράτησε. :D Μετά βέβαια πήρα άλλη τάπα. Μάλλον κάποια φλάντζα από φύλλο νιτριλίου με αντοχή στην βενζίνη θα έκοβα.

Συμφωνώ. Ένα υλικό που αντέχει στο καύσιμο είναι πολύ καλύτερο. Απλά αυτό που πρότεινα είναι μια γρήγορη λύση και μην ξεχνάς ότι το λάστιχο της τάπας έρχεται σε επαφή με το χείλος του ρεζερβουάρ όποτε η έκθεση του ελαστικού παρεβάσματος (oring) είναι ελάχιστη

viper1
27/01/2019, 18:09
Παπασουσουζα μήπως να κοιτάξεις τον νεροχύτη εκεί στο στόμιο? Κανονικά δεν θα έπρεπε να μαζεύει τόσο νερό. Δες μήπως έχει βουλώσει και σου κρατάει τόσα νερά

Coyote.V
27/01/2019, 18:17
Είναι βουλωμένη η αποστράγγιση. Θέλει και ένα καλό καθάρισμα.


Μυρίζει και λίγο θάλασσα.

GiorgosLa
27/01/2019, 18:23
Παπασουσουζα μήπως να κοιτάξεις τον νεροχύτη εκεί στο στόμιο? Κανονικά δεν θα έπρεπε να μαζεύει τόσο νερό. Δες μήπως έχει βουλώσει και σου κρατάει τόσα νερά

Έτσι ακριβός. Και επειδή φαίνεται να έχει προχωρήσει πολύ, καλά είναι να το κοιτάξεις και από μέσα.

SONone
27/01/2019, 18:31
Παπασουσουζα μήπως να κοιτάξεις τον νεροχύτη εκεί στο στόμιο? Κανονικά δεν θα έπρεπε να μαζεύει τόσο νερό. Δες μήπως έχει βουλώσει και σου κρατάει τόσα νερά

στις 2 πρώτες φωτο φαίνεται υγρό γύρο γύρο λογικά νερό? μάλλον του έχει βουλώσει.

βγάλε την τάπα. πηγαινε σε ένα βενζινάδικο και βαρα με πιεστικό , μετά αέρα μπόλικο, και wd40 , στην 3 φωτο βλέπω σου λείπει και το καλυμμα της κλειδαριάς, καθάρισε το και εκει. λογικά είναι βουλωμένο αν οχι το στόμιο (του νεροχύτη) σίγουρα κάπου, με ενα σύρμα και αφού εχεις βγάλει αν έχεις σωληνάκι στο κάτω μέρος καθάρισε την τρυπά που βλέπεις ανοίγοντας την τάπα καθάρισε και το σωληνάκι (αν εχεις) 0€ κοστος.

το λαστιχο ειναι 2-5€ αλλα
και πάλι υπάρχει λύση παρε και κόψε απο σαμπρέλα 4-5 κομμάτια και βαλτα χωρις κόλλες. απλα να προσέξεις να ειναι σφιχτα στο μεσα μερος με την ταπα και να μην φεύγουν.

το λαστιχο σου δειχνει χαλια και αυτο.

(αν και ο σωστος τροπος ειναι να λυσεις τελιως την ταπα και να την καθαρίσεις κομμάτι κομμάτι σε επείγει γιατι σε λιγο δεν θα ξεκλειδώνει και μην σπάσεις κανα κλειδι)

sapila racing
27/01/2019, 19:02
Είναι βουλωμένη η αποστράγγιση. Θέλει και ένα καλό καθάρισμα.


Μυρίζει και λίγο θάλασσα.

Αυτό σου συμβαίνει και το μπάλωσες καλύπτοντας όλη την τάπα.
Ολη η τάπα είναι πλέον χάλια, έχει σκουριές κλπ, λόγω του οτι μαζεύει νερά απο καιρό.
Η κοιλότητα που μαζεύει το νερό έχει σωληνάκι αποστράγγισης που βούλωσε. Απλά ξεβούλωσέ το.
Φαίνεται καθαρά στο διάγραμμα παρακάτω:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2019, 21:43
Έχω το ίδιο πρόβλημα σε ένα ducati st2. Έχει φθαρεί, μαζέψει από την πολυκαιρια το λάστιχο της τάπας και αφήνει κενό. Η ducati δεν το δίνει ξεχωριστά. Πρέπει να πάρεις όλη την τάπα το οποίο σενάριο δεν παίζει. Επιλογές 2. Η πατέντα κόβεις από σαμπρελα και το κολλάς με βενζινοκολλα πάνω στο ήδη υπάρχον λάστιχο ή αγοράζεις τάπα αγωνιστική και ξεμπερδεύεις.
Λογικά αν το γεμίζεις το ρεζερβουάρ στις λακκούβες σου χάνει και βενζίνη

Ναι οντος.Οταν τη γεμιζα μηριζε εντονη βενζινηλα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2019, 21:47
Παπασουσουζα μήπως να κοιτάξεις τον νεροχύτη εκεί στο στόμιο? Κανονικά δεν θα έπρεπε να μαζεύει τόσο νερό. Δες μήπως έχει βουλώσει και σου κρατάει τόσα νερά

Μαλλον ο νεροχυτης ειναι φραγμενος.Το παρατηρησα σημερα αλλα δεν ηξερα πως ξεβουλωνει.Ειναι μια τρυπουλα στην αριστερη μερια της ταπας.Εγω εβαλα βετεξ και εβγαλα τα νερα και το καθαρησα εκει.Απο τη βροχη το προστατεψα αλλα μπορει να λημνιαζει και βενζινα μεσα?Σε καθε περιπτωση μαλλον πρεπει να το φτιαξω!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2019, 21:47
Είναι βουλωμένη η αποστράγγιση. Θέλει και ένα καλό καθάρισμα.


Μυρίζει και λίγο θάλασσα.

Ναι φταιει και η θαλασσα.Εχω πολλα προβληματα εξαιτιας της.

Bowleno
27/01/2019, 21:52
Μυρίζει και λίγο θάλασσα.

Από την οθόνη την μυρίζεις εσύ; ούτε κυνηγόσκυλο, λεμε :p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2019, 21:56
στις 2 πρώτες φωτο φαίνεται υγρό γύρο γύρο λογικά νερό? μάλλον του έχει βουλώσει.

βγάλε την τάπα. πηγαινε σε ένα βενζινάδικο και βαρα με πιεστικό , μετά αέρα μπόλικο, και wd40 , στην 3 φωτο βλέπω σου λείπει και το καλυμμα της κλειδαριάς, καθάρισε το και εκει. λογικά είναι βουλωμένο αν οχι το στόμιο (του νεροχύτη) σίγουρα κάπου, με ενα σύρμα και αφού εχεις βγάλει αν έχεις σωληνάκι στο κάτω μέρος καθάρισε την τρυπά που βλέπεις ανοίγοντας την τάπα καθάρισε και το σωληνάκι (αν εχεις) 0€ κοστος.

το λαστιχο ειναι 2-5€ αλλα
και πάλι υπάρχει λύση παρε και κόψε απο σαμπρέλα 4-5 κομμάτια και βαλτα χωρις κόλλες. απλα να προσέξεις να ειναι σφιχτα στο μεσα μερος με την ταπα και να μην φεύγουν.

το λαστιχο σου δειχνει χαλια και αυτο.

(αν και ο σωστος τροπος ειναι να λυσεις τελιως την ταπα και να την καθαρίσεις κομμάτι κομμάτι σε επείγει γιατι σε λιγο δεν θα ξεκλειδώνει και μην σπάσεις κανα κλειδι)

Νομιζω οτι κατι θα κανω.Ενοειτε βαζω συχνα wd40 στη κλειδαρια γιατι ηδη αντιμετοπιζω προβληματα.Και εγω φοβαμαι μη σπασω καποιο κλειδη.
Κοιτα τωρα που εκανα αυτη τη ψευτοπατεντα τα νερα της βροχης θα τα σταματεισω.Αν δω ομος οτι λιμνιαζει και βενζινη εκει θα φτιαξω τη φλαντζα.Σκεφτηκα να μη ξεβουλωσω ακομα τον νεροχυτη για να δω αυτο με τη φλαντζα.Μαλον θα ασχολειθω τη τριτη στο ρεπο μου.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2019, 21:59
Αυτό σου συμβαίνει και το μπάλωσες καλύπτοντας όλη την τάπα.
Ολη η τάπα είναι πλέον χάλια, έχει σκουριές κλπ, λόγω του οτι μαζεύει νερά απο καιρό.
Η κοιλότητα που μαζεύει το νερό έχει σωληνάκι αποστράγγισης που βούλωσε. Απλά ξεβούλωσέ το.
Φαίνεται καθαρά στο διάγραμμα παρακάτω:

ευχαρηστω για το διαγραμμα.Κατατοπιστηκοτατο.:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/01/2019, 22:00
Από την οθόνη την μυρίζεις εσύ; ούτε κυνηγόσκυλο, λεμε :p

Εχω ξαναπει οτι μενω στα 50 μετρα απο τη θαλασσα και μαλον ο φυλος το θυμοταν

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 15:52
Εποικοδομοιτικη μερα η σημερινη.
403367
403368




Το πηρα στο χερι που λενε...
403369

MAIK72
29/01/2019, 15:58
Εχει κι άλλη φλάντζα απο κάτω?:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 16:03
Βουλομενο στα τερματα.Απο λασπη και σκουρια.
403370

Το ξεβουλωσα με ενα σηρμα και το εκανα μπανιο με wd 40.
403371


Εβγαλα το τεποζιτο και βρηκα και ενα τσακισματακι στη σωλινα αποστραγγισης του νεροχυτη.
403372


Εκανα μπανιο(κηριολεκτικα)με dw40 τα παντα.

Και αφου ειχαμε το κλασικο "περισεμμα" για καθε φυσιολογικο επαγγελματια μαστορα
403373

φτασαμε σε αυτο το αποτελεσμα
403374




Υ.Γ. Μη ψαρωνετε.Με τις βιδες εκανα πλακα:lol:

taisteal
29/01/2019, 16:04
Γιατί δεν καθάρισες και την τάπα;
Κρίμα,αφού το έκανες που το έκανες

viper1
29/01/2019, 16:11
Κώστα. Βάλτα μέσα σε ξύδι λευκό καλής ποιότητας να καθαρίσει όσο μπορεί και μετά WD 40
Στην κατάσταση που είναι το καλύτερο θα ήταν αμμοβολη (Για την τάπα όχι την κλειδαριά) και βάψιμο.
Θα σε στεναχωρήσω αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το ρεζερβουάρ εσωτερικά να είναι σε παρόμοια κατάσταση
Το ότι βρήκες το σωληνάκι τσακισμένο είναι και η πιθανότερη αιτία που εφραξε ο νεροχύτης

Coyote.V
29/01/2019, 16:12
Εχω ξαναπει οτι μενω στα 50 μετρα απο τη θαλασσα και μαλον ο φυλος το θυμοταν

Όχι, δεν το γνώριζα, το αλουμίνιο και τις βίδες είδα, ειδικά αυτές στο φέρινγκ την έχουν ακούσει στερεοφωνικά.

MAIK72
29/01/2019, 16:18
Να αλλάξεις και την κάτω αν μπορείς αν και φαίνεται ότι δεν έχει περάσει θάλασσα απο κει:D
Πολύ χάλια έχει γίνει όμως . Πάει τα γαλβάνισμα ,έχει γίνει σαν κοραλλιογενής ύφαλος.

nikosmec
29/01/2019, 16:32
Το σωληνάκι κάτω από την τάπα είναι της υπερχείλισης για να βγάζει τα νερά από την τάπα έξω. Χωρίς να ξέρω την μηχανή σου έχω την αίσθηση πως αυτό δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να πηγαίνει χύμα μέσα στο ρεζερβουάρ αλλιώς θα βάζει και νερά στην βενζίνη. Τουλάχιστον στο δικό μου srx που είχε κοπεί στο σημείο της τάπας αυτό έγινε και έμεινα στο δρόμο και όταν άδειασα το ρεζερβουάρ βρήκα πάνω από 4 λίτρα νερό μέσα.

sek
29/01/2019, 16:41
@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ

Το να αλλάξεις τάπα, δεν παίζει σαν πιθανότητα ?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 17:05
Γιατί δεν καθάρισες και την τάπα;
Κρίμα,αφού το έκανες που το έκανες

Δεν μου ειναι κοπος να τα ξαναβγαλω να τα καθαρισω.Απλα νομιζα οτι με το να το ξεβουλωσω θα ηταν αρκετο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 17:11
Κώστα. Βάλτα μέσα σε ξύδι λευκό καλής ποιότητας να καθαρίσει όσο μπορεί και μετά WD 40
Στην κατάσταση που είναι το καλύτερο θα ήταν αμμοβολη (Για την τάπα όχι την κλειδαριά) και βάψιμο.
Θα σε στεναχωρήσω αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το ρεζερβουάρ εσωτερικά να είναι σε παρόμοια κατάσταση
Το ότι βρήκες το σωληνάκι τσακισμένο είναι και η πιθανότερη αιτία που εφραξε ο νεροχύτης

Ωραια.Θα τα ξαναβγαλω και θα τα βαλω σε ξυδι που ειπες.Πιστευω να κανω δουλεια.Για το τεποζιτο το ξερω οτι πρεπει να ειναι ετσι.Η πλαστικοποιηση επειδη εχω ξανακανει παλαιωτερα ξερω οτι κοστιζει και μενει και το μηχανακι εκτος καποιες μερες.Δε θελω να χωνω συνεχεια λεφτα απο τη στιγμη που δε μου περισευουν.Μιλαμε για ενα μηχανακι 21 χρονων.Στη τελικη οσο αντεξει...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 17:17
Το σωληνάκι κάτω από την τάπα είναι της υπερχείλισης για να βγάζει τα νερά από την τάπα έξω. Χωρίς να ξέρω την μηχανή σου έχω την αίσθηση πως αυτό δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να πηγαίνει χύμα μέσα στο ρεζερβουάρ αλλιώς θα βάζει και νερά στην βενζίνη. Τουλάχιστον στο δικό μου srx που είχε κοπεί στο σημείο της τάπας αυτό έγινε και έμεινα στο δρόμο και όταν άδειασα το ρεζερβουάρ βρήκα πάνω από 4 λίτρα νερό μέσα.

απο οτι ειδα το δικο μου παει μεσα στο τεποζιτο και απο εκει με ενα σαν ρουμπινετο βγαινει απο το τεποζιτο και καταλιγει να κρεμετε κατω απο τη μηχανη.Νομιζω ετσι πρεπει να ειναι.Οταν εβαλα το στομα μου και φυσιξα πριν βγαλω το τεποζιτο δεν πηγενε ευκολα ο αερας.Μετα που βρηκα το τσακισμα και το εφτιαξα ξαναφυσιξα και δεν ειχε καθολου αντισταση.

MAIK72
29/01/2019, 17:17
μην αφήσεις την κλειδαριά στο ξύδι! Και γενικώς αλουμίνια πολύ ώρα στο ξύδι .Θα χαλάσει αν δεν λιώσει !Ειδικά το υλικό της τάπας. Εγώ είχα εύκαιρη 2η τάπα στην ίδια κατάσταση περίπου και την μία την κατέστρεψα στο ξύδι

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 17:19
@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ

Το να αλλάξεις τάπα, δεν παίζει σαν πιθανότητα ?

Δε ξερω ποσο κανει.
Αν υπαρχει και αν με το αλαξω μονο ταπα και το τεποζιτο ειναι χαλια απο μεσα θα καταφερω κατι.
Αυτη τη περιοδο ειμαι πολυ δυσκολα οικονομικα.Εχθες πηγα στο βενζιναδικο και εβαλα 5 ευρω βενζινα σταμαξι...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 17:25
μην αφήσεις την κλειδαριά στο ξύδι! Και γενικώς αλουμίνια πολύ ώρα στο ξύδι .Θα χαλάσει αν δεν λιώσει !Ειδικά το υλικό της τάπας. Εγώ είχα εύκαιρη 2τάπα στην ίδια κατάσταση περίπου και την μία την κατέστρεψα στο ξύδι

Απλα η κλειδαρια ειναι ενσωματομενη με τη ταπα και η ταπα εχει πιασει και αυτη οξιδωση.

Στο βραστηρα που εχουμε σπητη οταν επιανε αλατα βαζαμε ξυδι και το βαζαμενα βραζει και εξεφανιζωτουσαν τα αλατα.

Το ιδιο να κανω και τωρα?Δλδ να τα βρασω μεσα σε ξυδι ή να τα αφησω απλα ?

MAIK72
29/01/2019, 17:36
Απλα η κλειδαρια ειναι ενσωματομενη με τη ταπα και η ταπα εχει πιασει και αυτη οξιδωση.

Στο βραστηρα που εχουμε σπητη οταν επιανε αλατα βαζαμε ξυδι και το βαζαμενα βραζει και εξεφανιζωτουσαν τα αλατα.

Το ιδιο να κανω και τωρα?Δλδ να τα βρασω μεσα σε ξυδι ή να τα αφησω απλα ?

Να σου πούνε οι ειδικοί. Εγώ δεν θα ξαναέβαζα ξύδι σε τόσο μαλακό υλικό σαν της τάπας. Είτε βραστό είτε κρύο. Με ένα πετσετάκι λέιανσης ίσως και πολύ υπομονή?

azar41
29/01/2019, 17:57
Δε ξερω ποσο κανει.
Αν υπαρχει και αν με το αλαξω μονο ταπα και το τεποζιτο ειναι χαλια απο μεσα θα καταφερω κατι.
Αυτη τη περιοδο ειμαι πολυ δυσκολα οικονομικα.Εχθες πηγα στο βενζιναδικο και εβαλα 5 ευρω βενζινα σταμαξι...

Το τεπόζιτο είναι πλαστικό,το πολύ να θέλει ενα καλό καθάρισμα.

GiorgosLa
29/01/2019, 19:59
Δε ξερω ποσο κανει.
Αν υπαρχει και αν με το αλαξω μονο ταπα και το τεποζιτο ειναι χαλια απο μεσα θα καταφερω κατι.
Αυτη τη περιοδο ειμαι πολυ δυσκολα οικονομικα.Εχθες πηγα στο βενζιναδικο και εβαλα 5 ευρω βενζινα σταμαξι...

Πάλι ταξίδι ετοιμάζεις? :p






Κι εγώ περίοδο έχω φέτος. Θα οργώσουμε τους άσφαλτους βλέπω το καλοκαίρι. :)

viper1
29/01/2019, 20:10
Απλα η κλειδαρια ειναι ενσωματομενη με τη ταπα και η ταπα εχει πιασει και αυτη οξιδωση.

Στο βραστηρα που εχουμε σπητη οταν επιανε αλατα βαζαμε ξυδι και το βαζαμενα βραζει και εξεφανιζωτουσαν τα αλατα.

Το ιδιο να κανω και τωρα?Δλδ να τα βρασω μεσα σε ξυδι ή να τα αφησω απλα ?

Κώστα δεν θα βρασεις τίποτα. Βρες ένα παλιό πλαστικό δοχείο γέμισε το με ξύδι και άφησε το μέσα μερικές ώρες. Θα δεις ότι αρχικά θα αρχίσει να αφριζει. Όταν σταματήσει να αφριζει άφησε το κάνα 2ωρο βγάλτε ξεπλένετε με νερό και φυσήμα να στεγνώσουν. Καθάρισε τα με wd40 και scotchbright ξανά φύσημα και ότι μπορείς να βάψεις με χρώμα υψηλών θερμοκρασιών κάντο. Στην κλειδαριά αφού τελειώσεις βάλε λάδι και εκεί που μπαίνει το κλειδί και εσωτερικά εκεί που έχει τα αυτάκια που κλειδώνουν στο ρεζερβουάρ.

MAIK72
29/01/2019, 20:25
Κώστα δεν θα βρασεις τίποτα. Βρες ένα παλιό πλαστικό δοχείο γέμισε το με ξύδι και άφησε το μέσα μερικές ώρες. Θα δεις ότι αρχικά θα αρχίσει να αφριζει. .
Οτι πείτε. Εγώ ξέρω ότι η τάπα είναι σαν αφρός αλουμίνιου και αφρός θα γίνει με τα ξύδια. Ακόμα την κλαίω..:cry: Επίσης ότι επιμεταλλώσεις υπάρχουν bye bye:wave2:

tzimidis
29/01/2019, 20:30
Δε ξερω ποσο κανει.
Αν υπαρχει και αν με το αλαξω μονο ταπα και το τεποζιτο ειναι χαλια απο μεσα θα καταφερω κατι.
Αυτη τη περιοδο ειμαι πολυ δυσκολα οικονομικα.Εχθες πηγα στο βενζιναδικο και εβαλα 5 ευρω βενζινα σταμαξι...

Είναι ακριβες γιατι τις δινουν σετ με την κεντρική κλειδαρια

viper1
29/01/2019, 21:08
Οτι πείτε. Εγώ ξέρω ότι η τάπα είναι σαν αφρός αλουμίνιου και αφρός θα γίνει με τα ξύδια. Ακόμα την κλαίω..:cry: Επίσης ότι επιμεταλλώσεις υπάρχουν bye bye:wave2:

Ποια επιμεταλλωση? Μας έχει αφήσει προ πολλού.

MAIK72
29/01/2019, 21:27
Ποια επιμεταλλωση? Μας έχει αφήσει προ πολλού.

Βίδες κλειδαριά δεν ξέρω .γιατί τον βλέπω να γεμίζει την μαρμίτα με ξύδι και να βράζει όλη την μηχανή για κανα δυο μέρες :tooth:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 21:58
Πάλι ταξίδι ετοιμάζεις? :p






Κι εγώ περίοδο έχω φέτος. Θα οργώσουμε τους άσφαλτους βλέπω το καλοκαίρι. :)

:D Εγώ κάτι ετοιμάζω αλλά μου σκαλωνει στη πορεία...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/01/2019, 21:59
Κώστα δεν θα βρασεις τίποτα. Βρες ένα παλιό πλαστικό δοχείο γέμισε το με ξύδι και άφησε το μέσα μερικές ώρες. Θα δεις ότι αρχικά θα αρχίσει να αφριζει. Όταν σταματήσει να αφριζει άφησε το κάνα 2ωρο βγάλτε ξεπλένετε με νερό και φυσήμα να στεγνώσουν. Καθάρισε τα με wd40 και scotchbright ξανά φύσημα και ότι μπορείς να βάψεις με χρώμα υψηλών θερμοκρασιών κάντο. Στην κλειδαριά αφού τελειώσεις βάλε λάδι και εκεί που μπαίνει το κλειδί και εσωτερικά εκεί που έχει τα αυτάκια που κλειδώνουν στο ρεζερβουάρ.

Έγινε.Θα βγάλω φότο.




Το ξύδι πρέπει να είναι οποσδήποτε λευκό?

viper1
29/01/2019, 22:41
Έγινε.Θα βγάλω φότο.




Το ξύδι πρέπει να είναι οποσδήποτε λευκό?

Όχι. Απλά λευκο είναι το βιομηχανικό.

vaska
30/01/2019, 20:38
Απλα η κλειδαρια ειναι ενσωματομενη με τη ταπα και η ταπα εχει πιασει και αυτη οξιδωση.

Στο βραστηρα που εχουμε σπητη οταν επιανε αλατα βαζαμε ξυδι και το βαζαμενα βραζει και εξεφανιζωτουσαν τα αλατα.

Το ιδιο να κανω και τωρα?Δλδ να τα βρασω μεσα σε ξυδι ή να τα αφησω απλα ?


Είσαι Θεούλης ρε, εσύ και ο Ορίζοντας. Ο ένας βράζει μηχανάκια και ο άλλος πλένει τους κινητήρες εσωτερικά βάζοντας νερό από τις εξατμίσεις.

νεοσσός
30/01/2019, 21:22
Στη θέση σου θα έπαιρνα άλλο μηχανάκι. Να έχει και ABS...

Bowleno
30/01/2019, 21:39
Είσαι Θεούλης ρε, εσύ και ο Ορίζοντας. Ο ένας βράζει μηχανάκια και ο άλλος πλένει τους κινητήρες εσωτερικά βάζοντας νερό από τις εξατμίσεις.

Είναι και κάποιοι που τα κάνουν στην σχάρα όταν έχει πολύ κρύο.... :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/01/2019, 22:26
Είσαι Θεούλης ρε, εσύ και ο Ορίζοντας. Ο ένας βράζει μηχανάκια και ο άλλος πλένει τους κινητήρες εσωτερικά βάζοντας νερό από τις εξατμίσεις.

Ποπό το θυμάμαι αυτό.Πολυ γέλιο:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/01/2019, 22:29
Να ενημερώσω ότι έχουν μπει στο ξύδι από το μεσημέρι.Θα τα βγάλω αύριο το πρωί.Λιγο που τα είδα πρίν και τα ετριψα με σφουγγάρι έχουν γίνει σαν καινούργια.Μιλαμε θα πάθετε πλάκα.Αυριο το πρωί φότο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/01/2019, 22:36
Στη θέση σου θα έπαιρνα άλλο μηχανάκι. Να έχει και ABS...

Να ξέρεις ότι από προχθές είμαι στη γύρα.Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάει τράπεζα για δάνειο είναι ότι το μηχανάκι που έχω είναι πολύ τίμιο.Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι δικαιολογημένα λόγο ηλικίας.
Για το θεαθηναι...
Μου κρατάνε το φριγουιντ 1000€ για να πάρω ένα φειζερ 600 του 06 3.900€


Τα μηχανάκια που θα περνά είναι το φειζερ
το 950 η 990 κτμ
και το στρόμ το 1000.
Στης βιτρίνες χθές βρήκα μόνο το φειζερ.

vaska
30/01/2019, 23:24
Να ενημερώσω ότι έχουν μπει στο ξύδι από το μεσημέρι.Θα τα βγάλω αύριο το πρωί.Λιγο που τα είδα πρίν και τα ετριψα με σφουγγάρι έχουν γίνει σαν καινούργια.Μιλαμε θα πάθετε πλάκα.Αυριο το πρωί φότο.

Είναι και η αρχή του μάστερ σεφ και θυμήθηκα τον περσινό νικητή τον Τιμολέοντα με τις πίκλες. Πλάκα πλάκα κλειδαριά μοτο πίκλα δεν έχω ξανακούσει.
:lol:


Μια χαρά θα είναι μην άγχεσαι και δεν θα πιάνει κι εύκολα ψείρες

Acacius
31/01/2019, 01:38
Μου κρατάνε το φριγουιντ 1000€ για να πάρω ένα φειζερ 600 του 06 3.900€


<off topic>
Πες με κακοπροαίρετο αλλά μου φαίνεται ότι σου κρατάνε το Freewind 100€ για να πάρεις ένα Fazer του 06 3000€.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/01/2019, 06:02
<off topic>
Πες με κακοπροαίρετο αλλά μου φαίνεται ότι σου κρατάνε το Freewind 100€ για να πάρεις ένα Fazer του 06 3000€.

Το ξέρω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/01/2019, 08:24
Παίδες.Πως ήταν και πώς έγινε.
Ξυδακι.
403411
403412
403413
Ευχαρηστω σας:beer:

viper1
31/01/2019, 08:31
Βαψε τα κομμάτια που μπορείς και στην κάτω φλαντζα βαλτης ένα ψιλό στρώμα γρασσου. Εγώ θα έβαζα γρασσο σιλικόνης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/01/2019, 22:57
Λουστηκανε με wd40 και μπήκανε στη θέση τους.Δε πάει νά τά βγάλω 3η φορά.Θα με κοροϊδεύουν οι πέτρες τής γειτονιάς και θα με κουτσουλισουν και τα καναρινια:lol:

tzimidis
31/01/2019, 23:07
Λουστηκανε με wd40 και μπήκανε στη θέση τους.Δε πάει νά τά βγάλω 3η φορά.Θα με κοροϊδεύουν οι πέτρες τής γειτονιάς και θα με κουτσουλισουν και τα καναρινια:lol:

Καναρίνια εννοείς τα πουλιά ή κατι παλιά μηχανάκια?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/02/2019, 05:08
Καναρίνια εννοείς τα πουλιά ή κατι παλιά μηχανάκια?

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε;)

Bowleno
01/02/2019, 09:41
Καναρίνια εννοείς τα πουλιά ή κατι παλιά μηχανάκια?


Όποιος κατάλαβε κατάλαβε;)

Μπάκληηηηηη που είσαι ρε; πελάτες μπήκαν! :lol:

Coyote.V
01/02/2019, 13:04
Βαψε τα κομμάτια που μπορείς και στην κάτω φλαντζα βαλτης ένα ψιλό στρώμα γρασσου. Εγώ θα έβαζα γρασσο σιλικόνης.

Από αυτό που βάζουν στις βάρκες.