PDA

View Full Version : μηδενικό δυναμικό sag στα καλάμια !!



S705
27/01/2019, 17:43
βοηθάτε παλικάρια πριν τρελαθώ.

πρόσφατα άλλαξα ελατήρια εμπρός και αμορτισέρ με ελατήριο πίσω στο strada , σετ από την hyperpro.

το θέμα είναι ότι εμπρός έχω μηδενικό δυναμικό sag .

δίνω στοιχειά.

πίσω είναι όλα σωστά εντός τιμών κατασκευαστή.

αναλυτικά.

πίσω

μήκος με τροχό στον αέρα 37cm
μήκος με τροχό κάτω και χωρίς αναβάτη 35,75cm (μέσος όρος μετρήσεων )
άρα στατικό sag 1,25cm ή 12,5 mm ( όπως προτιμάτε )

προτιμώμενο από την εταιρία στατικό sag 10 με 15 mm

μήκος με oδηγο επάνω 34 cm

άρα δυναμικό sag 3 cm ή 30 mm

διαδρομή τροχού 130mm (ωφέλιμο) αυτό το γράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά της μηχανής .


εμπρός

μήκος με τροχό στον αέρα 19cm
μήκος με τροχό κάτω χωρίς αναβάτη 15,25 (μέσος όρος μετρήσεων )

άρα στατικό sag 3.75 cm ή 37,5 mm

προτιμώμενο από την εταιρία στατικό sag 30 mm

διαδρομή πιρουνιού 140mm αυτό το γράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά της μηχανής . ( δεν είμαι σίγουρος εάν είναι σωστό γιατί αναφέρει πιρούνι upside - down κάτι που δεν έχει η μηχανή μου )


έως εδώ όλα καλά.

τα παρατράγουδα έρχονται μόλις ανεβώ στην μηχανή και μετράω μηδενικό εμπρός sag !!!!!

η hyperpro πουθενά δεν δίνει προτεινόμενα δυναμικά sag εμπρός - πίσω....

το μπροστινό μου δεν δέχεται καμιά ρύθμιση .

η μηχανή δεν πάει πολύ καλά στον δρόμο

άμα στρίβοντας συναντήσεις σαμαράκι η μηχανή τραντάζετε και σηκώνετε όρθια , στις λακκούβες όχι τόσο έντονα έως και καθόλου.



η μονή αλλαγή που έχει η μηχανή είναι ότι τα καλάμια εμπρός ανεβήκαν μερικά χιλιοστά στην πρώτη αλλαγή ελαστικόν . αυτό γιατί φορούσε
110/70 και εγώ έβαλα 120/70 .

πείτε κάτι πριν αρχίσω τα Mail με την hyperpro .

Coyote.V
27/01/2019, 18:25
Πόσο πίεσες για να βάλεις τις τάπες;

Σωλήνες απόστασης είχαν τα καινούργια ελατήρια;

S705
27/01/2019, 18:29
εμπρός την δουλειά την έκανε μάστορας γιατί δεν έχω χώρο στο σπίτι για τέτοια εργασία.

αποστάτες δεν είχαν τα ελατήρια , είναι και προοδευτικά πανάθεμα τα .

cityfly
27/01/2019, 18:31
εμπρός την δουλειά την έκανε μάστορας γιατί δεν έχω χώρο στο σπίτι για τέτοια εργασία.

αποστάτες δεν είχαν τα ελατήρια , είναι και προοδευτικά πανάθεμα τα .

Αρχικά μίλα με το μάστορα.

Coyote.V
27/01/2019, 18:34
Μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις τα mail.
Μέτρησε ακριβώς το μήκος του ελατηρίου και το πάχος του και τα στοιχεία που είχε στο κουτί. Δεν ξέρεις καμιά φορά γίνονται λάθη και να είναι για άλλο μοτόρι τα ελατήρια που έχεις.
Μέχρι να βγάλεις άκρη βάλε τα δικά του να δουλεύει σωστά.

S705
27/01/2019, 18:36
Αρχικά μίλα με το μάστορα.


ψιλιαζεσαι κάτι?


για πες...

viper1
27/01/2019, 18:38
Λάδι έβαλε??

cityfly
27/01/2019, 19:03
ψιλιαζεσαι κάτι?


για πες...

Ή κάτι δεν έγινε σωστά ή κάποιο υλικό έχει πρόβλημα όπως είπε κι ο coyote
Όπως και να χει αφού στο έφτιαξε μάστορας το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις μαζί του και πρέπει να στο διορθώσει.

sapila racing
27/01/2019, 19:12
βοηθάτε παλικάρια πριν τρελαθώ.

πρόσφατα άλλαξα ελατήρια εμπρός και αμορτισέρ με ελατήριο πίσω στο strada , σετ από την hyperpro.

το θέμα είναι ότι εμπρός έχω μηδενικό δυναμικό sag .

δίνω στοιχειά.

πίσω είναι όλα σωστά εντός τιμών κατασκευαστή.

αναλυτικά.

πίσω

μήκος με τροχό στον αέρα 37cm
μήκος με τροχό κάτω και χωρίς αναβάτη 35,75cm (μέσος όρος μετρήσεων )
άρα στατικό sag 1,25cm ή 12,5 mm ( όπως προτιμάτε )

προτιμώμενο από την εταιρία στατικό sag 10 με 15 mm

μήκος με oδηγο επάνω 34 cm

άρα δυναμικό sag 3 cm ή 30 mm

διαδρομή τροχού 130mm (ωφέλιμο) αυτό το γράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά της μηχανής .


εμπρός

μήκος με τροχό στον αέρα 19cm
μήκος με τροχό κάτω χωρίς αναβάτη 15,25 (μέσος όρος μετρήσεων )

άρα στατικό sag 3.75 cm ή 37,5 mm

προτιμώμενο από την εταιρία στατικό sag 30 mm

διαδρομή πιρουνιού 140mm αυτό το γράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά της μηχανής . ( δεν είμαι σίγουρος εάν είναι σωστό γιατί αναφέρει πιρούνι upside - down κάτι που δεν έχει η μηχανή μου )


έως εδώ όλα καλά.

τα παρατράγουδα έρχονται μόλις ανεβώ στην μηχανή και μετράω μηδενικό εμπρός sag !!!!!

η hyperpro πουθενά δεν δίνει προτεινόμενα δυναμικά sag εμπρός - πίσω....

το μπροστινό μου δεν δέχεται καμιά ρύθμιση .

η μηχανή δεν πάει πολύ καλά στον δρόμο

άμα στρίβοντας συναντήσεις σαμαράκι η μηχανή τραντάζετε και σηκώνετε όρθια , στις λακκούβες όχι τόσο έντονα έως και καθόλου.



η μονή αλλαγή που έχει η μηχανή είναι ότι τα καλάμια εμπρός ανεβήκαν μερικά χιλιοστά στην πρώτη αλλαγή ελαστικόν . αυτό γιατί φορούσε
110/70 και εγώ έβαλα 120/70 .

πείτε κάτι πριν αρχίσω τα Mail με την hyperpro .

Κάτι δεν μέτρησες καλά, ή κάτι δεν μας το λές καλά.

Δεν γίνεται να έχεις στατικό 37,5 mm και δυναμικό 0 σε καμμία περίπτωση. :nono:
Μήπως εννοείς οτι είναι το ίδιο το στατικό και το δυναμικό, που σημαίνει οτι έχεις δυναμικό επίσης 37,5 mm και όχι 0.
Αυτό σου συμβαίνει?

S705
27/01/2019, 19:14
403326

να έκανε βλακεία εδώ???
δες πως του το πήγα...

S705
27/01/2019, 19:16
Κάτι δεν μέτρησες καλά, ή κάτι δεν μας το λές καλά.

Δεν γίνεται να έχεις στατικό 37,5 mm και δυναμικό 0 σε καμμία περίπτωση. :nono:
Μήπως εννοείς οτι είναι το ίδιο το στατικό και το δυναμικό, που σημαίνει οτι έχεις δυναμικό επίσης 37,5 mm και όχι 0.
Αυτό σου συμβαίνει?

όσο πιο απλά μπορώ να στο πω.

όταν κάθομαι στην μηχανή δεν βυθίζετε το μπροστινό καθόλου


ναι τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα έχεις δίκιο, έχω διατυπώσει λάθος το πρόβλημα μου.

McGyver
27/01/2019, 20:51
να έκανε βλακεία εδώ???
δες πως του το πήγα...

Αμετάφραστο :) ...

STF
27/01/2019, 21:51
Το 150mm λαδιού από που το έβγαλες. Γιατί αν τα ελατήρια έχουν άλλο πάχος σπειρώματος ή αν τα "μαμά" με ίσες αποστάσεις μεταξύ των σπειρωμάτων και έβαλε προοδευτικά πρέπει να αλλάξεις και το ύψος λαδιού. Συνήθως οι aftermarket εταιρείες έχουν προβλέψεις ανά τύπο μηχανής.

S705
28/01/2019, 04:50
Το 150mm λαδιού από που το έβγαλες. Γιατί αν τα ελατήρια έχουν άλλο πάχος σπειρώματος ή αν τα "μαμά" με ίσες αποστάσεις μεταξύ των σπειρωμάτων και έβαλε προοδευτικά πρέπει να αλλάξεις και το ύψος λαδιού. Συνήθως οι aftermarket εταιρείες έχουν προβλέψεις ανά τύπο μηχανής.

Δεν το βρήκα εγώ, αυτό με βρήκε!
Είναι το προτεινόμενο από την εταιρία.

S705
28/01/2019, 04:59
Αμετάφραστο :) ...

Ο μάστορας διαβάζει αγγλικα, του είπα και προφορικά τα τι και πως αλλά όλοι λέτε για λάθος στην τοποθέτηση.
Θα περάσω σήμερα από εκεί να δούμε.

Θα ήθελα όμως και μια άποψη από τους πιο βαθειά γνωστές του forum.

Bladerunner
28/01/2019, 10:26
Τα ελατήρια είναι για το μηχανάκι και βάρος σου;

Μήπως επειδή είναι προοδευτικά κι όχι γραμμικά, θέλουν περισσότερο "βάρος" για να κάτσουν;

kordix
28/01/2019, 11:07
Ισως χρειάζεται μικρότερη προφόρτιση πχ να αφαιρεθεί κάποια ροδέλα ή να μπει μικρότερος αποστάτης.Πρεπει να μιλήσεις με hyperpro ή με ελληνικό αναρτησομάγαζο.


Το ύψος λαδιού παίζει μπάλα στο τερμάτισμα του πιρουνιού, στο τελευταίο 1/3 της διαδρομής, ασε που τα 15cm που σου είπαν είναι νορμάλ νούμερο.

S705
28/01/2019, 14:18
Ισως χρειάζεται μικρότερη προφόρτιση πχ να αφαιρεθεί κάποια ροδέλα ή να μπει μικρότερος αποστάτης.Πρεπει να μιλήσεις με hyperpro ή με ελληνικό αναρτησομάγαζο.


δεν βλέπω κάτι σε ροδέλα αποστάτη... δεν ξέρω...
403356


Τα ελατήρια είναι για το μηχανάκι και βάρος σου;

Μήπως επειδή είναι προοδευτικά κι όχι γραμμικά, θέλουν περισσότερο "βάρος" για να κάτσουν;

το πακέτο ελατήρια λάδια αμορτισέρ δεν υπήρχε Ελλάδα στο αντιπρόσωπο και παραγγέλθηκε.
πριν την παραγγελιά είχα επικοινωνία με hyperpro όσο άφορα το βάρος μου(70 κιλά πούπουλο είμαι) , το ότι δεν βάζω δικαβαλο και μου βεβαίωσαν ότι ο κωδικός τον οποίο δίνουν είναι οκ.



ο μάστορας ήταν πρόθυμος να του αφήσω όποτε θέλω την μηχανή να την ανοίξει να δούμε τι και πως άλλα μου άρχισε βλακείες για το ότι τα ελατήρια δεν έχουν πάνω και κάτω πλευρά και ότι δεν επηρεάζει στην συμπίεση άλλα στο αναρτώμενο βάρος μπλα μπλα μπλα.....

όπως και να έχει θα επικοινωνήσω με hyperpro πρώτα και βλέπουμε.

ευχαριστώ όσους απάντησαν...:beer:

dankannn
28/01/2019, 15:09
Φιλε μου αν το διαγραμμα που εβαλες ειναι απο το δικο σου μηχανακι, τοτε ναι εχεις αποστατες.
Δες στο νουμερο 9 , εχει το ελατηριο , μια ροδελα και μετα εναν αποστατη.
Τα hyperpro λενε στο βιβλιαρακι τους οτι τα βαζεις χωρις αποστατη, τουλαχιστων ετσι γραφει στο δικο μου cbr600f, οπως και το ειδος του λαδιου και την ποσοτητα.
Μπας και σου εβαλε και τους αποστατες μαζι ? αν το καταφερε αυτο ειναι μεγαλος μαγκας
Βασικα κανεις οτι γραφει το βιβλιαρακι που εχουν μεσα στο κουτι

ΥΓ
ακομα τα βαζει με το κοντο σπειρωμα του αλατηριου να κοιταει επανω και το αραιο κατω.

S705
29/01/2019, 06:32
Φιλε μου αν το διαγραμμα που εβαλες ειναι απο το δικο σου μηχανακι, τοτε ναι εχεις αποστατες.
Δες στο νουμερο 9 , εχει το ελατηριο , μια ροδελα και μετα εναν αποστατη.
Τα hyperpro λενε στο βιβλιαρακι τους οτι τα βαζεις χωρις αποστατη, τουλαχιστων ετσι γραφει στο δικο μου cbr600f, οπως και το ειδος του λαδιου και την ποσοτητα.
Μπας και σου εβαλε και τους αποστατες μαζι ? αν το καταφερε αυτο ειναι μεγαλος μαγκας
Βασικα κανεις οτι γραφει το βιβλιαρακι που εχουν μεσα στο κουτι

ΥΓ
ακομα τα βαζει με το κοντο σπειρωμα του αλατηριου να κοιταει επανω και το αραιο κατω.

Όσο ζω μαθαίνω . ναι από την μηχανή μου το διάγραμμα

Fit the ring(s) and the preload spacerif present. The mounting order of
the parts is the same as original*.
(*) unless there is a remark on the label.

αυτό γράφει στο βιβλιαράκι που λες και αυτό είναι το ταμπελακι για την μηχανή μου. δεν βλέπω κάπου να λέει να μην βάλω τους αποστάτες.
403358

για βάλε μια φωτογραφία από το δικό σου να δω που και πως το αναφέρει.



η βοήθεια σας πολύτιμη , μαζεύοντας στοιχεία θα μπορέσω να επικοινωνήσω καλύτερα με την εταιρία και να ξέρω καλύτερα τι να τους ρωτήσω - ενημερώσω.

o_gavros
29/01/2019, 07:28
τα ελατήρια δεν έχουν πάνω και κάτω πλευρά και ότι δεν επηρεάζει στην συμπίεση άλλα στο αναρτώμενο βάρος μπλα μπλα μπλα.....


Νομίζω πως τα προοδευτικά ελατήρια σαφως και έχουν πανω και κάτω μερια.
Δε θυμάμαι αν το πιο σφιχτό σημείο τυ σπειρωματος ειναι η πανω μερια ή η κατω.
Υπάρχει περίπτωση να εχουν μπει αναποδα;

S705
29/01/2019, 07:35
Νομίζω πως τα προοδευτικά ελατήρια σαφως και έχουν πανω και κάτω μερια.
Δε θυμάμαι αν το πιο σφιχτό σημείο τυ σπειρωματος ειναι η πανω μερια ή η κατω.
Υπάρχει περίπτωση να εχουν μπει αναποδα;

βρε κούκλε και εγώ μαζί σου είμαι και το ξέρω
το μαστόρι είπε ότι δεν είναι ανάποδα άλλα το ανοίγει να το δούμε.....

o_gavros
29/01/2019, 07:38
Μαστορι που να λεει φύκια σε πελάτη; που ηκουσθει;:p

sapila racing
29/01/2019, 09:10
Νομίζω πως τα προοδευτικά ελατήρια σαφως και έχουν πανω και κάτω μερια.
Δε θυμάμαι αν το πιο σφιχτό σημείο τυ σπειρωματος ειναι η πανω μερια ή η κατω.
Υπάρχει περίπτωση να εχουν μπει αναποδα;

Το προοδευτικό μέρος πάει πάνω εκτός κι αν αναφέρεται οτι πρέπει να παει αντίθετα.

Lioulios
29/01/2019, 13:39
Πως μερικοι πανε και αναλαμβανουν τετοιες δουλεις ,οταν δεν εχουν ιδεα ...Δεν μπορεαα ποτε να το καταλαβω

p@nos
29/01/2019, 14:12
καλησπερα φιλε

το πιθανοτερο ειναι να μη ''βλεπεις'' sag στο μπροστινο οταν καθεσαι πανω
α) αφενως λογω μεγαλων τριβων στο καλαμι σου που δε το αφηνουν να κινηθει απο τη θεση του

β) λογω πολυ μαλακου ελατηριου πισω και κατανομης βαρους


επειδη οπως αναφερθηκε και παραπανω το να εχεις μηδεν σαγκ με εσενα πανω απλα δεν παιζει, κανε το εξης¨

με εσενα πανω στη μοτο συμπιεσε τα καλαμια μπροστα αφηνοντας τα με προσοχη να ελθουν στο σημειο ισορροπιας τους (σπρώχνοντας με τα χερια η ιδανικα βαλε καποιον αλλον να το κανει για σενα ενω εισαι εσυ επανω)
μετρα το σαγκ

επανελαβε παλι την ιδια διαδικασια αποσυμπιεζοντας ομως τα καλαμια και αφηνοντας τα με προσοχη να ελθουν στο σημειο ισορροπιας τους (παλι ιδανικα, να το κανει καποιος αλλος με εσενα πανω)
ξαναμετρα

η μεση τιμη των δυο νουμερων που θα παρεις θα ειναι το πραγματικο σαγκ που θα εχεις με εσενα πανω. Αν τα νουμερα ειναι αλλου για αλλου, μαλλον διαλεξες λαθος ελατηριο

viper1
31/01/2019, 17:23
Πως μερικοι πανε και αναλαμβανουν τετοιες δουλεις ,οταν δεν εχουν ιδεα ...Δεν μπορεαα ποτε να το καταλαβω

Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν το έχεις ξανακανει Διάβασε το γ@μο μανιουαλ τουλάχιστον

OldMan
01/02/2019, 12:06
Μαλλον μπηκαν οι αποστατες ενω δεν επρεπε να μπουν..

(προφανως ο μαστορας ειναι απο αυτούς που δεν θελουν να κατηγορηθουν οτι τους "περισσευουν" πραγματα στο λυσε-δεσε..)

stefanos
02/02/2019, 07:44
Αρχικά ο αποστάτης μοιάζει να είναι το πρόβλημα, αλλά δεν βλέπω πώς θα έβγαινε σωστό το στατικό με κάποιο λάθος στους αποστάτες.
Με μισό μέτρο αποστάτες που βλέπω στο σχήμα δεν θα έμπαιναν καν τα ελατήρια.
Και mount fork 25mm through triple clamp. Είναι πολύ σημαντικό και στην κατανομή βάρους και στη γεωμετρία.
Υποθέτουμε ότι λάδια είναι προβλεπόμενα και ο αέρας σωστά μετρημένος.

Coyote.V
02/02/2019, 16:19
δεν βλέπω κάτι σε ροδέλα αποστάτη... δεν ξέρω...


Αυτοί είναι οι αποστάτες. Τα ελατήρια είχαν δικούς τους ή όχι;

Όσες φορές έχω αλλάξει άφτερ μάρκετ ελατήρια σε μηχανάκια έχουν και τους αποστάτες τους.


403437


Τα μήκη των ελατηρίων και των αποστατών ήταν διαφορετικά. (Μαμά-άφτερ)

S705
15/03/2019, 21:54
Μετά από mail μου στην εταιρία και αυθημερόν απάντηση της μου είπαν να ελέγξω την στάθμη λαδιού.
Τα λάδια λοιπόν ήταν σε σωστό ύψος και τα ελατήρια σωστά τοποθετημένα.
Σκέφτομαι να αυξήσω την προφορτιση στο πίσω αμορτισέρ, μιας που έχω το περιθώριο και μένοντας πάντα εντός του προτεινόμενου στατικού sag, μήπως έτσι μεταφέρω λίγο βάρος εμπρός.
Για πείτε οι πιο ψαγμένοι, σκέφτομαι σωστά?

stefanos
16/03/2019, 11:20
Μετά από mail μου στην εταιρία και αυθημερόν απάντηση της μου είπαν να ελέγξω την στάθμη λαδιού.
Τα λάδια λοιπόν ήταν σε σωστό ύψος και τα ελατήρια σωστά τοποθετημένα.
Σκέφτομαι να αυξήσω την προφορτιση στο πίσω αμορτισέρ, μιας που έχω το περιθώριο και μένοντας πάντα εντός του προτεινόμενου στατικού sag, μήπως έτσι μεταφέρω λίγο βάρος εμπρός.
Για πείτε οι πιο ψαγμένοι, σκέφτομαι σωστά?

Για ψαγμένος δεν θα το έλεγα αλλά εάν χαμήλωσες μπροστά 2,5 πόντους και δεν είδες αποτέλεσμα
δεν βλέπω να κάνεις και μεγάλη διαφορά παίζοντας με το πίσω.

S705
16/03/2019, 13:24
Για ψαγμένος δεν θα το έλεγα αλλά εάν χαμήλωσες μπροστά 2,5 πόντους και δεν είδες αποτέλεσμα
δεν βλέπω να κάνεις και μεγάλη διαφορά παίζοντας με το πίσω.

Δεν χαμηλωσα ποτέ και τίποτα εμπρός.
25mm mount fork είχα εξ αρχής.
Θα αυξήσω προφορτιση πίσω και βλέπουμε.
Θα μιλήσω ξανά και με την εταιρία να δω τι θα προτείνουν.

S705
08/05/2019, 17:57
Ενημέρωση.
Μετα από επίσκεψη στο k-shock και κουβέντα με τον Γιώργο που παρεμπιπτόντως είναι διάθεσημος να σε ακούσει, να ελέγξει και να σου εξηγήσει, είδε ότι η εμπρός ανάρτηση έπασχε από έλλειψη απόσβεσης επαναφοράς, κοινός είχε πολύ γρήγορη επαναφορά.
Αφού ζήτησε κάποια στοιχεία όπως ύψος από τα μαμά ελατήρια, ιξώδες λαδιού που προτείνει η aprilia, άλλαξε το λάδι με άλλο με sae20 (το ίδιο που προτείνει η aprilia.η hyperpro δίνει sae10)
Μου εξήγησε πως έχει συμβεί και σε άλλα μοντέλα να χρειάζονται πιο παχι λάδι και το απέδωσε στο ότι η hyperpro που έχει έδρα στην Ολλανδία , δίνει λεπτά λάδια λόγο εκεί χαμηλών θερμοκρασιών και ότι απλά στην Ελλάδα δεν δουλεύουν.
Σήμερα μόλις παρέλαβα την μηχανή ανέβηκα στην Καισαριανή και πίεσα πολύ στις στροφές και ναι η μηχανή πια στρίβει σωστα:a25::a25::a25: