PDA

View Full Version : ελαστικα σε R6



antonissss
28/01/2019, 00:28
καλησπερα στο φορουμε εχω ενα R6 και ειναι να αλαξω λαστιχα απο τα παρακατω πια προτεινεται ?

403331

Live2ride
28/01/2019, 08:55
Δεν ξέρω πόσο πιέζεις το μηχανάκι, εγώ έβαλα το Michelin power 2ct, παλιό,φθηνό, δοκιμασμένο και καλό λάστιχο :p, φαντάσου σε σχέση με πιο ακριβό Michelin που είχα βάλει πριν, κατηγορίας 320+ ευρώ με κέβλαρ σκελετούς και παπάτζα νίτζα, αυτό δε μου έδωσε την αίσθηση ότι πάει να γλιστρήσει.
Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Η αλήθεια είναι ότι το έβαλα επειδή θα έδινα και την μηχανή, είπα να βάλω κάτι φθηνό, αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο καλό όσο το χρησιμοποίησα μέχρι να δώσω την μηχανή. :p

sapila racing
28/01/2019, 10:21
καλησπερα στο φορουμε εχω ενα R6 και ειναι να αλαξω λαστιχα απο τα παρακατω πια προτεινεται ?



Πως το χρησιμοποιείς? Πας trackdays ή μόνο δρόμο?

antonissss
28/01/2019, 11:06
μονο σε δρομο αλλα δεν με ενδιαφερει η χιλιομετρικη αποδοση με ενδιαφερει η αποδοση σε κρατημα-φρεναρισμα-πλαγιασματα και στεγνο δρομο κυριως

sapila racing
28/01/2019, 11:18
μονο σε δρομο αλλα δεν με ενδιαφερει η χιλιομετρικη αποδοση με ενδιαφερει η αποδοση σε κρατημα-φρεναρισμα-πλαγιασματα και στεγνο δρομο κυριως

Τότε δες και τα Dunlop SPORTSMART TT.

antonissss
28/01/2019, 15:15
Τότε δες και τα Dunlop SPORTSMART TT.

τα εχεις δοκιμασει η καποιος γνωστος η απο γνωμες στο ιντερνετ γιατι με ενδιαφερει να τα εχει δοκιμασει καποιος ωστε να υπαρχει σωστη αποψη,ευχαριστω

o teos
28/01/2019, 15:20
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154579&highlight=dunlop+TT :wave2:

ΓιώργοςΤΤ
28/01/2019, 17:09
Μεταξύ Diablo Rosso II και S21, διάλεξε όποιο θες και βάλε. Το S21 είναι πιο καινούργιο αν θυμάμαι σωστά, αλλά και τα 2 έχουν πολύ καλό κράτημα και κορώνα γρήγορη. Το S21 έχω την εντύπωση ότι έχει πιο γρήγορη.

Μακρυά από τα 2ct, ότι πιο άθλιο έχω οδηγήσει. Αργή κορώνα, κρύο γλιστράει πολύ, ζεστό γλιστράει λίγο αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν προσφέρει καμία πληροφόρηση για το μπροστινό, σε σημείο να πρέπει να υποθέτεις τί συμβαίνει. Να λες δηλαδή οκ κάπου εκεί είναι και το μπροστινό μου.

Αν θες να τα δέσεις στη βάρκα σου να μην κοπανάει με τις δίπλα στο λιμάνι, βάλε τα αλλά και εκεί με επιφύλαξη.

Live2ride
28/01/2019, 17:34
Λίγο υπερβολικό σε κόβω για το 2ct, μια χαρά λάστιχο είναι με πολύ καλό κράτημα και τιμή. :rolleyes:
https://www.revzilla.com/motorcycle/michelin-pilot-power-2ct-tires

ΓιώργοςΤΤ
28/01/2019, 18:02
Εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο και εσύ παραθέτεις σχόλια αμερικάνων.

Που ένας από αυτούς μάλιστα τα συγκρίνει με τα super corsa.

Με την ίδια λογική ορίστε!
https://www.revzilla.com/motorcycle/pirelli-diablo-rosso-ii-tires

Και με 5 αστέρια!

Live2ride
28/01/2019, 18:13
Εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο και εσύ παραθέτεις σχόλια αμερικάνων.

Που ένας από αυτούς μάλιστα τα συγκρίνει με τα super corsa.

Με την ίδια λογική ορίστε!
https://www.revzilla.com/motorcycle/pirelli-diablo-rosso-ii-tires

Και με 5 αστέρια!

Post #2 :rolleyes:

ΓιώργοςΤΤ
28/01/2019, 18:17
Άλλο εννοούσα.

Εγώ το δοκίμασα και είπα τη γνώμη μου. Εσύ το ίδιο. Το ότι άρεσε ή δεν άρεσε στον ΧΨΖ Αμερικάνο, δεν επιβεβαιώνει ούτε εμένα ούτε εσένα.

Ομοίως και για τα Pirelli.

Εγώ αγόρασα μηχανή που τα φορούσε 9 μήνες. Για αυτό το λόγω τα κράτησα, επειδή λυπήθηκα να πετάξω καινούργια λάστιχα. Μόλις έβαλα τα Pirelli δεν έγινα παγκοζμιος αλλά απέκτησα παραπάνω σιγουριά στη στροφή και το φρενάρισμα σε σχέση με το Michelin.

billy84
29/01/2019, 11:59
Michelin power rs. Δοκιμασμενο!

Vice
29/01/2019, 13:04
Τα μέτζελερ γιατι τα έσβησες;

pektis
29/01/2019, 14:52
Τα μέτζελερ γιατι τα έσβησες;

Γιατι μαλλον ειναι ακριβότερα!

Vice
29/01/2019, 17:30
Ελπίζω να είναι αυτό γιατί κατά τα άλλα είναι ακριβώς αυτό που θέλει

antonissss
30/01/2019, 19:59
Τα μέτζελερ γιατι τα έσβησες;

Λογω κοστους ξεφευγουν απο το μπατζετ.

DoctoR_k6
30/01/2019, 22:48
Ελπίζω να είναι αυτό γιατί κατά τα άλλα είναι ακριβώς αυτό που θέλει

Όλα αυτά τα metzeler?

typhoon
31/01/2019, 08:42
Εχω φορέσει και τα 2ct και τα S21 και τα dunlop TT. Μόνη διαφορά η μοτοσυκλέτα που δεν είναι ss αλλά μεγάλο supermoto (ΚΤΜ950). Αυτό που μου έχει μείνει είναι ότι το καλύτερο value for money είχαν τα S21, αλλά όταν ήταν φθηνότερα όχι στα 270€ που κοστίζουν τώρα. Παρόλα αυτά τίμια, με σύντομο ζέσταμα, καλό κράτημα και μια αποδεκτή χιλιομετρική απόδοση.

Τελευταία έχω βάλει τα ΤΤ, τα οποία φοράω και τώρα. Όντως καλύτερα απο τα S21, μη λέμε μλκιες, ίσως και ομορφότερη χάραξη (δε ξέρω αν παίζει ρόλο κι αυτό) . Απο θέμα χιλιομετρικής απόδοσης φαίνεται απο τώρα ότι θα φτάσουν δε θα φτάσουν τις 8000χλμ (για το πίσω μιλάμε πάντα), αλλά ο τρόπος οδήγησης μου δεν είναι και πολύ "φυλαγμένος", δηλαδή το φχαριστιέμαι το λαστιχάκι. Πέραν αυτού δεν έχω παράπονο, κι αυτά γρήγορο ζέσταμα, καλή πληροφόρηση, πολύ καλά κρατήματα (για πολιτικά ελαστικά). Βέβαια 320€ τα είχα τοποθετήσει.

Τα 2ct τα είχα βάλει 2 φορές. Τίμια για τα λεφτά τους.Μόνο αυτό. Όταν πέρασα απο αυτά στα S21 νόμισα ότι άλλαξα μηχανάκι (λέμε τώρα!). Αν θες να το πουλήσεις, βάλτα καλά είναι. Αν θες να το κρατήσεις και να το ευχαριστιέσαι προτίμησε κάτι καλύτερο. Τα ΤΤ αξίζουν ίσως περισσότερο σε ενα ss μηχανάκι σα το δικό σου, και χιλιόμετρα θα σου βγάλουν , λόγω βάρους και τρόπου απόδοσης της δύναμης και θα αναδείξουν την κοφτερή γεωμετρία του yamaha.