PDA

View Full Version : προβλημα με τιμονι σε CBF500



Dimi
28/01/2019, 10:30
Καλησπέρα,

Εχω ένα πρόβλημα με την CBF500 μου, έχω που μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και καιρό και δεν βλέπω δυστυχώς φως απο πουθενά. Την πήρα από την Θεσσαλονικη μεταχειρισμένη πριν λιγους μήνες για καθημερινή χρήση μέσα στην Αθήνα. Μόλις την πηρα την πηγα για ενα γενικό σερβις στο μάστορα μου. Επιπλέον, του είπα να κοιτάξει και το τιμόνι που δεν κλειδώνει. Υπέθεσα οτι είναι απλα καμιά τουμπα με το τιμόνι κλειδωμένο που έκανε την ζημιά. Ο μάστορας όταν την είδε μου ειπε οτι δεν εχει τις δικες του βιδες/παξιμάδια και δεν πατάει καλα η τιμονοπλακα με αποτελεσμα να μην κλειδωνει το τιμόνι. Τα φτιαξε και την κατεβασα αθήνα, αλλά σε κάθε λακουβα η φρενάρισμα ένιωθα το τιμονι να πηγαινει μπρος πισω, σαν ειναι χαλαρό ολο το συστημα. Πήγα σε μαστορα στην αθηνα, του είπα το ιστορικό και τελικά καταλήξαμε να του αλλαξουμε ρουλεμαν τιμονιού. Μου ειπε επιπλέον οτι η τιμονόπλακα δεν πατουσε κατω. Το κανε λοιπόν, αλλά το πρόβλημα μάλλον χειροτέρεψε και του το πηγα πίσω το αλλο πρωί. Είπε οτι απλά ειναι θέμα σφιξίματος, μου το σφιξε και μου το δωσε παλι. Με το που το πηρα ενιωσα το τιμονι να με τραβαει αριστερά-δεξια, σαν να θελει να κανει ζιγκ-ζαγκ στις χαμηλές ταχύτητες. Στις ψηλες δεν το ένιωθα τόσο. Του το πήγα πάλι πίσω και μου είπε οτι απλά το παραέσφιξε και να του το παω παλι απο βδομαδα (σημερα) να το ξεσφίξει ένα τσικ. Είναι δυνατον η συμπεριφορά αυτη να ειναι απο το πολύ σφίξιμο; Φοβαμαι ότι μολις το ξεσφίξει θα έχουμε παλι τα ίδια με πριν. Υπάρχει περίπτωση να μπηκαν λάθος βίδες/παξιμάδια και για αυτο να γινεται ολο αυτο;

GogosLux
28/01/2019, 10:38
Με το που το πηρα ενιωσα το τιμονι να με τραβαει αριστερά-δεξια, σαν να θελει να κανει ζιγκ-ζαγκ στις χαμηλές ταχύτητες. Στις ψηλες δεν το ένιωθα τόσο. Του το πήγα πάλι πίσω και μου είπε οτι απλά το παραέσφιξε και να του το παω παλι απο βδομαδα (σημερα) να το ξεσφίξει ένα τσικ. Είναι δυνατον η συμπεριφορά αυτη να ειναι απο το πολύ σφίξιμο; Φοβαμαι ότι μολις το ξεσφίξει θα έχουμε παλι τα ίδια με πριν. Υπάρχει περίπτωση να μπηκαν λάθος βίδες/παξιμάδια και για αυτο να γινεται ολο αυτο;

Ναι ειναι δυνατόν, βασικα πρεπει να ακολουθήσει τον σωστό τρόπο για να σφίξει το σταυρό ώστε να παραμενει ελεύθερο να κάνει την κίνηση δεξια - αριστερα.

Βεβαια, το προβλήμα μπορει να ειναι και απο ταλαιπωρημενα ποτήρια μεσα στον λαιμο, στην περιπτωση που δεν τα αλλαξε μαζί με τα ρουλεμάν.

Σε καθε περιπτωση πρεπει να πας να το δείς αλλα στην θεση σου θα πηγαινα σε άλλο μαστορα που να ξέρει μιας και δεν ειναι κατι δύσκολο απλα μαλλον οι μαστορες που πηγες ειναι μονο κατ' ονομα μαστορες.

MAIK72
28/01/2019, 12:35
Καλησπέρα,

Υπέθεσα οτι είναι απλα καμιά τουμπα με το τιμόνι κλειδωμένο που έκανε την ζημιά. Ο μάστορας όταν την είδε μου ειπε οτι δεν εχει τις δικες του βιδες/παξιμάδια και δεν πατάει καλα η τιμονοπλακα με αποτελεσμα να μην κλειδωνει το τιμόνι.

Πολλά μπορεί να συμβάινουν μπροστά μιας και έχει μπει χοντρό χέρι απ΄ότι κατάλαβα. Από το να κάθεσαι στραβά μέχρι που να έχει πέσει μπροστά και να είναι όντως στραβό. Αν ακόμα δεν έχει τις δικές του βίδες και δεν πατάει καλά η τιμονόπλακα καλό θα είναι να τις βάλεις .Ακόμα και η παραμικρή μετατόπιση βάρους θα σου δώσει αυτήν την αίσθηση τραβήγματος .

viper1
28/01/2019, 13:43
Σήκωσε το στο διπλό σταντ και δοκίμασε με τον εμπρός τροχό στον αέρα αν είναι ελεύθερο το τιμόνι κάνοντας αριστερά και δεξιά. Αν βρίσκεις την παραμικρή αντίσταση το έχει σφίξει πολύ ο μάστορας.

Dimi
28/01/2019, 15:17
Πολλά μπορεί να συμβάινουν μπροστά μιας και έχει μπει χοντρό χέρι απ΄ότι κατάλαβα. Από το να κάθεσαι στραβά μέχρι που να έχει πέσει μπροστά και να είναι όντως στραβό. Αν ακόμα δεν έχει τις δικές του βίδες και δεν πατάει καλά η τιμονόπλακα καλό θα είναι να τις βάλεις .Ακόμα και η παραμικρή μετατόπιση βάρους θα σου δώσει αυτήν την αίσθηση τραβήγματος .

Οι βίδες αλλάχτηκαν με τις σωστές απο την Honda απο τον προηγούμενο μάστορα. Αν ήταν κατι στραβό θα μπορούσε να ξεφύγει απο δύο διαφορετικους μαστορες; Υπαρχει περίπτωση να ειναι κατι που δεν φαινεται με το ματι;

Dimi
28/01/2019, 15:20
Δυστυχως το συγκεκριμενο μοντέλο μόνο με πλαγιοστατη...

Dimi
28/01/2019, 15:28
Ναι ειναι δυνατόν, βασικα πρεπει να ακολουθήσει τον σωστό τρόπο για να σφίξει το σταυρό ώστε να παραμενει ελεύθερο να κάνει την κίνηση δεξια - αριστερα.

Βεβαια, το προβλήμα μπορει να ειναι και απο ταλαιπωρημενα ποτήρια μεσα στον λαιμο, στην περιπτωση που δεν τα αλλαξε μαζί με τα ρουλεμάν.

Σε καθε περιπτωση πρεπει να πας να το δείς αλλα στην θεση σου θα πηγαινα σε άλλο μαστορα που να ξέρει μιας και δεν ειναι κατι δύσκολο απλα μαλλον οι μαστορες που πηγες ειναι μονο κατ' ονομα μαστορες.

Τα παλια ποτηρια και τα ρουλεμαν που έβγαλε μου τα έδειξε (δεν ήταν σε τοσο χαλια κατασταση που να δικαιολογει το συμπτωμα που ειχα). Μαλιστα έβαλε και κωνικά ρουλεμάν της κογιο για καλύτερα. Το πρόβλημα ειναι που τον βρισκεις τον μαστορα που να ξέρει.

raccoon
28/01/2019, 18:48
Κούνημα τιμονιού δεξιά αριστερά σε συγκεκριμένη ταχύτητα. Μπορεί να είναι από:
1) στραβό ελαστικό εμπρός
2) ταλαιπωρημένα ρουλεμάν τιμονιού
3) στραβά καλάμια εμπρός ( από πτώση)
4) κακό σφίξιμο στα ρουλεμάν τιμονιού
5) κακή αεροδυναμική από πίσω μπαγαζιερα
6) κακό κέντρο βάρους από πολύ φορτίο στην μπαγαζιερα
7) φυσικά κακή παντεντα στις τιμονοπλακες με ότι να είναι βίδες
8) κενά στον πίσω άξονα του ψαλιδιού
9) κακό σφίξιμο του άξονα του εμπρός τροχού
10) συνδιασμός όλων των πιο πάνω.

Σειρά ενεργειών.
1) σωστά άλλαξες τις ξένες βίδες με μαμά
2) σωστά άλλαξες ρουλεμάν τιμονιού
3) βγάζεις μπαγαζιερα, βάρος, ότι ξένο υπάρχει, τσεκαρεις το σφίξιμο στα ρουλεμάν, τσεκαρεις αν τα καλώδια ενοχλούν στην κίνηση του τιμονιού, τσεκαρεις σωστή πίεση ελαστικών, ξεσφιγγεις και σφίγγεις σωστά εμπρός άξονα τροχού . Οδηγάς και βλέπεις συμπεριφορά.
4) ελέγχεις στραβά καλάμια, κενά στα θρος καλαμιών, κενά στο πίσω ψαλίδι, στραβό ελαστικό.
Ξανα-οδηγάς και μας λες αποτελέσματα.

Dimi
29/01/2019, 09:49
Κούνημα τιμονιού δεξιά αριστερά σε συγκεκριμένη ταχύτητα. Μπορεί να είναι από:
1) στραβό ελαστικό εμπρός
2) ταλαιπωρημένα ρουλεμάν τιμονιού
3) στραβά καλάμια εμπρός ( από πτώση)
4) κακό σφίξιμο στα ρουλεμάν τιμονιού
5) κακή αεροδυναμική από πίσω μπαγαζιερα
6) κακό κέντρο βάρους από πολύ φορτίο στην μπαγαζιερα
7) φυσικά κακή παντεντα στις τιμονοπλακες με ότι να είναι βίδες
8) κενά στον πίσω άξονα του ψαλιδιού
9) κακό σφίξιμο του άξονα του εμπρός τροχού
10) συνδιασμός όλων των πιο πάνω.

Σειρά ενεργειών.
1) σωστά άλλαξες τις ξένες βίδες με μαμά
2) σωστά άλλαξες ρουλεμάν τιμονιού
3) βγάζεις μπαγαζιερα, βάρος, ότι ξένο υπάρχει, τσεκαρεις το σφίξιμο στα ρουλεμάν, τσεκαρεις αν τα καλώδια ενοχλούν στην κίνηση του τιμονιού, τσεκαρεις σωστή πίεση ελαστικών, ξεσφιγγεις και σφίγγεις σωστά εμπρός άξονα τροχού . Οδηγάς και βλέπεις συμπεριφορά.
4) ελέγχεις στραβά καλάμια, κενά στα θρος καλαμιών, κενά στο πίσω ψαλίδι, στραβό ελαστικό.
Ξανα-οδηγάς και μας λες αποτελέσματα.

Update: Απο οτι φαινεται τα παξιμαδια -ή οτι αλλο- ξέσφιξαν μόνα τους και πλεον γύρισε στην προηγούμενη κατασταση: δεν τραβαει πολύ αριστερα-δεξία αλλά αρχισε παλι να κοπανάει σε κάθε λακουβα ή μπροστινό φρένο. Είναι λογικό να ξεσφίγγουν μόνα τους μετά απο 10 χιλιομετρα οδήγησης; Υπάρχει περίπτωση να εχουν βάλει καναν οτι να ναι σταυρό και να μην κουμπώνει σωστα; Ο μαστορας που μου αλλαξε τα ρουλεμάν μου είπε οτι δεν πατουσε σωστά, ότι εννοούσε με αυτό.
Σε κάθε περίπτωση έχω την αίσθηση οτι το ζιγκ-ζαγκ και το κοπάνημα στις λακουβες/φρένο είναι δύο ξεχωριστά προβλήματα, απλά το ζιγκ-ζαγκ φάνηκε οταν παρασφίχτηκαν τα παξιμαδια λαιμου...

telegonos
29/01/2019, 10:33
Ναι είναι λογικό, με την αλλαγή ρουλεμάν αυτό να συμβεί, δλδ να ξεσφιξουν, διότι με την χρήση βρίσκουν την τελική τους θέση, κ θέλουν πάλι λίγο σφίξιμο.

Εσένα στην αλλαγή στα εσφιξε παραπάνω, κ με την χρήση ήρθαν στο πιο χαλαρο. Κάνε μερικά χιλιόμετρα ακόμα, κ πήγαινε να σου κάνει το τελικό σφίξιμο.

telegonos
29/01/2019, 10:35
Το κοπανημα στις λακκούβες είναι κ θέμα ανάρτησης. Δουλεύει σωστά η ανάρτησή σου;

Dimi
29/01/2019, 16:05
Ναι είναι λογικό, με την αλλαγή ρουλεμάν αυτό να συμβεί, δλδ να ξεσφιξουν, διότι με την χρήση βρίσκουν την τελική τους θέση, κ θέλουν πάλι λίγο σφίξιμο.

Εσένα στην αλλαγή στα εσφιξε παραπάνω, κ με την χρήση ήρθαν στο πιο χαλαρο. Κάνε μερικά χιλιόμετρα ακόμα, κ πήγαινε να σου κάνει το τελικό σφίξιμο.

Το θέμα είναι οτι όταν είναι σφιχτά, το τιμόνι γίνεται βαρύ και το μηχανακι κανει ζιγκα σε ολο το δρόμο. Επιπλεον, μετά την πρώτη λακουβα ξεσφίγγει και κοπανάει παλι (το κανε ήδη δυο φορες). Οι αναρτήσεις δεν είναι μάλλον γιατί όταν ήταν σφιχτό δεν χτυπούσε. Πλέον ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι κάτι έκανε ο προηγούμενος στο μηχανάκι πολύ βίαιο, το κρυψε πρόχειρα και μου το πούλησε...

MAIK72
29/01/2019, 16:31
Το θέμα είναι οτι όταν είναι σφιχτά, το τιμόνι γίνεται βαρύ και το μηχανακι κανει ζιγκα σε ολο το δρόμο. Επιπλεον, μετά την πρώτη λακουβα ξεσφίγγει και κοπανάει παλι (το κανε ήδη δυο φορες). Οι αναρτήσεις δεν είναι μάλλον γιατί όταν ήταν σφιχτό δεν χτυπούσε. Πλέον ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι κάτι έκανε ο προηγούμενος στο μηχανάκι πολύ βίαιο, το κρυψε πρόχειρα και μου το πούλησε...
Τότε πολυ πιθανόν να έχουν χαλάσει τα πάσα που μπαίνουν οι βίδες στην τιμονόπλακα?:confused:
Αν είναι έτσι δεν θα το εμπιστευόμουν ούτε με loctite

raccoon
29/01/2019, 16:47
Κάπου εκεί που είναι το δύο παξιμάδια που σφίγγουν την τιμονόπλακα, υπάρχει μια ειδική ροδέλα με έναν οδηγό- δόντι που δεν την αφήνει να γυρίσει. Υπάρχει;

MAIK72
29/01/2019, 17:04
Αυτό είναι ?
403375

-----------------------------------------------------------------------------------------
403376

Για ποιες βίδες μιλάτε να καταλάβουμε κι εμεις που δεν το ξέρουμε το cbf?

raccoon
29/01/2019, 17:19
Μιλάμε για το νούμερο 7 στο κάτω σχέδιο. Είναι μια ροδέλα με δοντακια που δεν αφήνει τα παξιμάδια 4 & 6 να λασχαρουν ή να σφίξουν.

Κάτι ανάλογο είναι και η ροδέλα 24 στο πάνω σχέδιο που προστατεύει τις 23 & 16

raccoon
29/01/2019, 17:21
Αν δεν έβαλε ο μάστορας την 7 , θα έχεις πάντα κενά μετά από μερικά χιλιόμετρα.

MAIK72
29/01/2019, 17:27
Αυτά μου ακούγεται λογικό ,να έχουν ξεχαστεί (τρόπος του λέγειν :D) Εγώ νόμιζα τις βίδες 5 και 20 που μπαίνουν τα καλάμια ή τις 21 στο πάνω σχεδιάγραμμα

o_gavros
29/01/2019, 18:23
η 7 είναι η ροδέλα ασφαλείας.
Αν παίζει σενάριο όπου μάστορας δεν την έβαλε, είναι για κλωτσές.

Επίσης,το μπροστινο σου λάστιχο σε τι κατάσταση είναι;
(Μην φρικάρεις ακόμα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη)

telegonos
29/01/2019, 19:46
Το θέμα είναι οτι όταν είναι σφιχτά, το τιμόνι γίνεται βαρύ και το μηχανακι κανει ζιγκα σε ολο το δρόμο. Επιπλεον, μετά την πρώτη λακουβα ξεσφίγγει και κοπανάει παλι (το κανε ήδη δυο φορες). Οι αναρτήσεις δεν είναι μάλλον γιατί όταν ήταν σφιχτό δεν χτυπούσε. Πλέον ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι κάτι έκανε ο προηγούμενος στο μηχανάκι πολύ βίαιο, το κρυψε πρόχειρα και μου το πούλησε...

Μην ξαναγράφουμε τα ίδια. Όταν παρασφιχτούν τα νέα ρουλεμάν, και ειδικά τα κυλινδρικά που έβαλες εσύ, κάνουν αυτό ακριβώς, ψαρεύει το τιμόνι. Μόλις ξεσφίξουν γιατί πήρανε τις σωστές θέσεις, πάλι ελευθερώνονται και ίσως και να κοπανάει το μπροστινό.

θα γράψεις μερικά χιλιόμετρα και θα ξαναπάς για τελικό σφίξιμο.

Επίσης θα αφήσεις κατά μέρος τις ιστορίες με αστροναύτες που φαντάζεσαι.

Dimi
29/01/2019, 21:17
η 7 είναι η ροδέλα ασφαλείας.
Αν παίζει σενάριο όπου μάστορας δεν την έβαλε, είναι για κλωτσές.

Επίσης,το μπροστινο σου λάστιχο σε τι κατάσταση είναι;
(Μην φρικάρεις ακόμα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη)

Θα το ξαναπάω αύριο (για 4η φορα) στον μάστορα να το δει, γιατι δεν οδηγιέται, με κάθε λακούβα νομιζω θα πεσει το τιμόνι.
Το σχέδιο ειναι πολύ βοηθητικό παντως για να καταλαβω τα επιμερους στοιχεια. Η ροδέλα 7 είναι σίγουρα εκει, αν και φαίνεται να έχει φάει λίγο ζόρι.
Το λάστιχο ειναι καινούργιο.

Η αλήθεια ειναι οτι ξενέρωσα όταν μου πε ο πρωτος μαστορας ότι εχουν γινει πατέντες στο τιμόνι και για αυτό δεν κλείδωνε, οπότε και αλλάξε τα συγκεκριμένα στοιχεία για να κάτσει σωστά η τιμονοπλακα όπως μου πε. Τελοσπαντων, την επομενη φορά που θα ξαναπάρω μηχανάκι να θυμηθώ να ελέγξω και αν κλειδωνει το τιμονι :)

Θα κάνω update σε κάθε περίπτωση αυριο που θα ξέρω παραπάνω.

viper1
29/01/2019, 21:23
Θα το ξαναπάω αύριο (για 4η φορα) στον μάστορα να το δει, γιατι δεν οδηγιέται, με κάθε λακούβα νομιζω θα πεσει το τιμόνι.
Το σχέδιο ειναι πολύ βοηθητικό παντως για να καταλαβω τα επιμερους στοιχεια. Η ροδέλα 7 είναι σίγουρα εκει, αν και φαίνεται να έχει φάει λίγο ζόρι.
Το λάστιχο ειναι καινούργιο.

Η αλήθεια ειναι οτι ξενέρωσα όταν μου πε ο πρωτος μαστορας ότι εχουν γινει πατέντες στο τιμόνι και για αυτό δεν κλείδωνε, οπότε και αλλάξε τα συγκεκριμένα στοιχεία για να κάτσει σωστά η τιμονοπλακα όπως μου πε. Τελοσπαντων, την επομενη φορά που θα ξαναπάρω μηχανάκι να θυμηθώ να ελέγξω και αν κλειδωνει το τιμονι :)

Θα κάνω update σε κάθε περίπτωση αυριο που θα ξέρω παραπάνω.

Κανονικά η ροδέλα 7 είναι μιας χρήσης. Κανονικά. Και δουλεύει όπως σου είπαν και πριν . Ασφαλίζει το κάτω με το πάνω παξιμάδι. Όσον αφορά τα ρουλεμάν έχουν 2 ροπες. Η πρώτη είναι η μεγάλη για να πατήσουν τα ρουλεμάν και η δεύτερη, μικρότερη η τελική. Όμως θα πρέπει να δεις τι λέει το βιβλίο συντήρησης για τις ροπες

MAIK72
29/01/2019, 21:36
αλλάξε τα συγκεκριμένα στοιχεία

Ποια έιναι αυτά? Τα 2 παξιμάδια 'αλλαξε ??? Εσύ είπες βίδες

Dimi
29/01/2019, 23:19
Ποια έιναι αυτά? Τα 2 παξιμάδια 'αλλαξε ??? Εσύ είπες βίδες

Αν θυμαμαι καλά μου είπε οτι αλλαξε τις βίδες της τιμονόπλακας και τα παξιμάδια γιατι δεν ήταν δικά του και την σηκώναν πιο ψηλά και γι αυτό δεν κλείδωνε.

Dimi
31/01/2019, 20:32
Update: Ο μαστορας κοιταξε αν είναι ολα τα κομματια πράγματι της χόντα και όντως είναι. Έβαλε καινουργια ασφάλεια και του δωσε την σωστή ροπή αλλα μετά απο 10 χιλιομετρα ξέσφιξαν πάλι λίγο και κοπανάνε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κρατάει το σφίξιμο, σκεφτομαι να το αφήσω λίγες μερες ακόμη και να το ξανασφίξω πάλι και αν ξανακοπανήσει να πάω στην χόντα να το δουν εκει...

Coyote.V
31/01/2019, 21:12
Update: Ο μαστορας κοιταξε αν είναι ολα τα κομματια πράγματι της χόντα και όντως είναι. Έβαλε καινουργια ασφάλεια και του δωσε την σωστή ροπή αλλα μετά απο 10 χιλιομετρα ξέσφιξαν πάλι λίγο και κοπανάνε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κρατάει το σφίξιμο, σκεφτομαι να το αφήσω λίγες μερες ακόμη και να το ξανασφίξω πάλι και αν ξανακοπανήσει να πάω στην χόντα να το δουν εκει...

Όποιος έβαλε τα ρουλεμάν δεν τα πάτησε καλά... με μερικά σφιξίματα κάποτε θα πατήσουν.

lykourgi
31/01/2019, 21:20
Μήπως τα ρουλεμάν δεν είναι αυτά που πρέπει;
Λάθος διάσταση ή τύπος;

MAIK72
31/01/2019, 22:51
Update: ξέσφιξαν πάλι λίγο και κοπανάνε.

Αδερφέ δεν μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος? Εχεις δυναμόκλειδο και μετράς ποσο σφιγμένα είναι? Τι σημαίνει λίγο??
Το να πιανεις το παξιμάδια του σταυρού και να γυρνάνε με το χέρι ή να κοπανάνε μετά από 10χλμ δεν είναι λίγο . Εϊναι πολύ!!
Δεν μπορούμε να μαντέυουμε αν δεν ξέρεις τι καπαναέι ούτε τι άλλαξες. Γι αυτό σου έβαλα τα σχεδιαγράμματα
Εδω δεν ξέρεις αν σου άλλαξε βίδες ή παξιμάδια ή όλα μαζί.

Δεν μπορεί 3 μάστοροι να έκαναν λάθος και οι 3 με τα ρουλέμαν

Το πολύ πολύ να έχουν φαγωθεί οι βόλτες στον σταυρό ,με τα παξιμάδια που δεν ήταν δικά του και που ίσως άλλαξες.

Dimi
31/01/2019, 23:37
Αδερφέ δεν μπορείς να γίνεις συγκεκριμένος? Εχεις δυναμόκλειδο και μετράς ποσο σφιγμένα είναι? Τι σημαίνει λίγο??
Το να πιανεις το παξιμάδια του σταυρού και να γυρνάνε με το χέρι ή να κοπανάνε μετά από 10χλμ δεν είναι λίγο . Εϊναι πολύ!!
Δεν μπορούμε να μαντέυουμε αν δεν ξέρεις τι καπαναέι ούτε τι άλλαξες. Γι αυτό σου έβαλα τα σχεδιαγράμματα
Εδω δεν ξέρεις αν σου άλλαξε βίδες ή παξιμάδια ή όλα μαζί.

Δεν μπορεί 3 μάστοροι να έκαναν λάθος και οι 3 με τα ρουλέμαν

Το πολύ πολύ να έχουν φαγωθεί οι βόλτες στον σταυρό ,με τα παξιμάδια που δεν ήταν δικά του και που ίσως άλλαξες.

Αρχικα δεν εχω δυναμόκλειδο και κανεις μαστορας που πηγα δεν τα εσφιξε με δυναμοκλειδο και με τις ροπες που δινει η χόντα. Όλοι το κανουνε με το χερί. Τελοσπαντων, για γνωμη ρώτησα, μηπως και κάποιος είχε παρόμοια συμπτώματα και είχε να πει κατι. Σ ευχαριστώ πολύ φιλε για τη συμβουλή και τα σχόλια.

MAIK72
01/02/2019, 00:07
και του δωσε την σωστή ροπή αλλα μετά απο 10 χιλιομετρα ξέσφιξαν πάλι λίγο και κοπανάνε. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κρατάει το σφίξιμο, .
Αν όλοι το κάνουνε με το χέρι το ρουλεμανοβιδοπαξιμαδι να το κάνεις κι εσύ

:winka:

Coyote.V
01/02/2019, 13:09
Ρε φίλε μήπως έχεις καμιά ρωγμή στον λαιμό και ανοίγει σιγά σιγά με την πίεση των ρουλεμάν και προχωράνε συνέχεια προς τα μέσα;; Τι στα διάλα 3 μηχανικοί όπως λες δεν μπορεί να έγινε λάθος!