PDA

View Full Version : Όταν ζεσταθεί σβήνει χωρίς λόγο Piaggio X8



GOR55
29/01/2019, 01:48
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα Piaggio X8 200 του 2005,
Όταν ανεβάσει κανονική θερμοκρασία δηλαδή λίγο πάνω από την μέση όπως πάντα μου σβήνει
έχω αλλάξει μπουζί φίλτρο λαδιού καθάρισα το κρμπιρατέρ αλλά πάλι τα ίδια με το που ζεσταθεί σβήνει.
Καμιά ιδέα; :confused:
(κάπου διάβασα και ένας ακόμα είχε παρόμοιο πρόβλημα και ήταν ηλεκτρονική)

psomaras
29/01/2019, 01:53
Δες το μάτι στροφαλου

OldMan
01/02/2019, 12:12
Δες το μάτι στροφαλου

Το δεξι ή το αριστερο..??

rainmike
01/02/2019, 12:16
Το δεξι ή το αριστερο..??

παππού παππού τρολάρεις που και που?:lol:

OldMan
01/02/2019, 12:24
Και τι θες να κανω ρε νεοπα..??

Μπαινει ο αλλος, πεταει μια λαλακια, και γαια - πυρι μιχθητω..!!

Θαρρείς και το "ματι του στροφαλου" (προφανως μπερδευει το βολαν με τον στροφαλο) οταν ζεσταινεται αλληθωρίζει και κοιταει προς αλλο γκομενακι με κοντυτερη φουστα(προπορεια)..

psomaras
01/02/2019, 16:22
Και τι θες να κανω ρε νεοπα..??

Μπαινει ο αλλος, πεταει μια λαλακια, και γαια - πυρι μιχθητω..!!

Θαρρείς και το "ματι του στροφαλου" (προφανως μπερδευει το βολαν με τον στροφαλο) οταν ζεσταινεται αλληθωρίζει και κοιταει προς αλλο γκομενακι με κοντυτερη φουστα(προπορεια)..
Ξέρεις ότι εννοώ τον αισθητήρα θέσης στροφαλου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με ειρωνεύεσαι

argiris34
01/02/2019, 16:44
Και τι θες να κανω ρε νεοπα..??

Μπαινει ο αλλος, πεταει μια λαλακια, και γαια - πυρι μιχθητω..!!

Θαρρείς και το "ματι του στροφαλου" (προφανως μπερδευει το βολαν με τον στροφαλο) οταν ζεσταινεται αλληθωρίζει και κοιταει προς αλλο γκομενακι με κοντυτερη φουστα(προπορεια)..

Φαντάζομαι οτι όλοι καταλάβανε οτι αναφέρεται στο πικ απ του βολάν που ναι μετρά σε ποια θέση, γωνία ακριβέστερα, βρίσκεται ο στροφαλος και για να απαντήσουμε και στον ΟΠ ναι το πικ απ μπορεί να χαλάσει και να απειριζει την αντίσταση σου όταν ζεσταίνεται παθών

MAIK72
01/02/2019, 17:03
Φαντάζομαι οτι όλοι καταλάβανε οτι αναφέρεται στο πικ απ του βολάν


Εγώ δεν το κατάλαβα με την πρώτη και έψαχνα για φορτηγά scania. Μάτι ηλεκτρονικής το ξέρω και όχι μάτι στροφάλου ,όταν μάλιστα στο piagio είναι μαζί με τα πηνία και όχι δεξία όπως σε άλλες μηχανές. Στα αυτοκίνητα μπορεί και να το λένε μάτι στροφάλου..

Nα ένα καλό τεστ για το pickup

https://www.youtube.com/watch?v=54mNJaAleCo

viper1
01/02/2019, 19:24
Magnetic pick up sensor
Ένα σμαρτ που είχα όταν ζεσταινόταν εσβηνε . Τον άλλαξα και συνήλθε

argiris34
01/02/2019, 19:57
βεβαια παντα υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι ηλεκτρονικη η πολλαπλασιαστης που ειναι και ποιο ευκολο το τσεκαρισμα τους οποτε ξεκινα απο εκει

raccoon
01/02/2019, 20:05
Είχα το ίδιο θέμα με gilera runner .
Μόλις ζεσταινόταν έσβηνε. Βασικά μόλις άναβε το βεντιλατερ του ψυγείου. Δεν μπορούσε να σηκώσει μοτέρ και βεντιλατερ μαζί.
Το πρόβλημα ήταν στον ανορθωτή, ευτυχώς δεν ήθελε αλλαγή, είχε κοπεί το καλώδιο που κάνει σώμα.
Επισκεύασα το καλώδιο και όλα καλά.

OldMan
04/02/2019, 11:34
Ξέρεις ότι εννοώ τον αισθητήρα θέσης στροφαλου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με ειρωνεύεσαι
Εγω μπορεί να (νομιζω οτι) ξερω αλλα μια απαντηση του τύπου: "Δες το μάτι στροφαλου " σε καποιον που - προφανεστετα - δεν εχει ιδεα ΟΥΤΕ σε τι ακριβως αναφερεσαι ΟΥΤΕ τι ακριβως να κανει (δει/ψαξει/διορθωσει/ρυθμισει), βρισκεις οτι ειναι δεοντολογική..??

Υ.Γ.
Αν καποιος ειχε προβλημα με μπουκωματα στις χαμηλες στροφες και υπο φορτίο και του απαντουσα "Δες το καυσιμο μιγμα σου" θα τον ειχα διαφωτίσει πληρως ή θα έτρεχε να πλακωθει με τον βενζινά του..??

psomaras
04/02/2019, 14:33
Εγω μπορεί να (νομιζω οτι) ξερω αλλα μια απαντηση του τύπου: "Δες το μάτι στροφαλου " σε καποιον που - προφανεστετα - δεν εχει ιδεα ΟΥΤΕ σε τι ακριβως αναφερεσαι ΟΥΤΕ τι ακριβως να κανει (δει/ψαξει/διορθωσει/ρυθμισει), βρισκεις οτι ειναι δεοντολογική..??

Υ.Γ.
Αν καποιος ειχε προβλημα με μπουκωματα στις χαμηλες στροφες και υπο φορτίο και του απαντουσα "Δες το καυσιμο μιγμα σου" θα τον ειχα διαφωτίσει πληρως ή θα έτρεχε να πλακωθει με τον βενζινά του..??

Ήθελα απλά να βοηθήσω τον άνθρωπο.. δεν υπήρχε λόγος να απαντήσεις με αυτό τον τρόπο (εμμέσως πλην σαφώς με είπες λαλάκα)

raccoon
04/02/2019, 23:28
Μην το κάνετε προσωπικό.
Γυρίστε στο θέμα και αν έχετε στο μυαλό σας κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει τον φίλο στο πρόβλημα του, βεβαίως να το γράψετε να το διαβάσουμε όλοι.

GOR55
06/02/2019, 18:09
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά,
Τσέκαρα πολλαπλασιαστή και έδινε ότι να ναι ρεύματα τον αλλάξαμε μαζί και το μπουζί γιατί φαινόταν βραχυκυκλωμένο
με την πρώτη γκαζειά φάνηκε άλλο μηχανάκι με τη δεύτερη βέβαια μετά από κάνα δυο χιλιόμετρα :evil: έκανε πάλι τα ίδια :mad:
Το αφήνω στο μάστορα και μετά από κάνα δύο ώρες με παίρνει τηλ. Ο ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ ΗΤΑΝ ΣΚΟΥΡΙΑΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟΝ ΛΑΔΩΣΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ 2 μέρες μετά κανένα πρόβλημα
Αν και δεν κατάλαβα πως αυτό τον έκανε να ανεβάζει θερμοκρασία λογικά απο βραχυκυκλώματα.

OldMan
07/02/2019, 17:53
Αν και δεν κατάλαβα πως αυτό τον έκανε να ανεβάζει θερμοκρασία λογικά απο βραχυκυκλώματα.
Το "λογικα" ειναι κατι που σηκωνει πολυ νερό..

Μιλαμε για θερμοκρασία πολλαπλασιαστή, ανορθωτή ή μοτέρ..??

Αν αναφερεσαι στον σκουριασμενο ανορθωτή, το ακριβως αντιθετο του βραχυκυκλώματος (πολυ μεγαλη αντισταση) την εκανε την δουλεια.. ;)

GOR55
10/02/2019, 18:34
Το "λογικα" ειναι κατι που σηκωνει πολυ νερό..

Μιλαμε για θερμοκρασία πολλαπλασιαστή, ανορθωτή ή μοτέρ..??

Αν αναφερεσαι στον σκουριασμενο ανορθωτή, το ακριβως αντιθετο του βραχυκυκλώματος (πολυ μεγαλη αντισταση) την εκανε την δουλεια.. ;)

Ναι για θερμοκρασία Ανορθωτή εννοούσα και σωστά τα λές λογικά πολύ μεγάλη αντίσταση.

GOR55
10/02/2019, 23:01
ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ !!! Έκανε πάλι τα ίδια ! Σταμάτησε εκεί που οδηγούσα το αφήνω λίγο παίρνει, μετα ξανά σταματάει το αφήνω 5 -10 λεπτά παίρνει ! Και επίσεις πολύ σκάσιμο η εξάτμιση σήμερα τη να πω έχω βαρεθεί να πηγαίνω στον μάστορα. Πείτε μου καμία ιδέα γιατί με έχει αρωστησει το μηχανάκι!

MAIK72
10/02/2019, 23:51
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά,
Το αφήνω στο μάστορα και μετά από κάνα δύο ώρες με παίρνει τηλ. Ο ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ ΗΤΑΝ ΣΚΟΥΡΙΑΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟΝ ΛΑΔΩΣΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ 2 μέρες μετά κανένα πρόβλημα
.

Μπορεί να παρέδωσε πνέυμα ο ανορθωτής .Δεν ελέγχθηκε από τον μάστορα?:confused:

GOR55
11/02/2019, 00:14
Δεν ξέρω λογικά τον έλεγξε. Βασικά γίνετε να τον ελέγξει αν μια σβήνει μια δεν σβήνει. Η πρέπει να τον αλλάξω και να δούμε. Βασικά 2-3 μέρες και ζεστάθηκε και έκανα χιλιόμετρα καμία 70 και δεν είχα πρόβλημα.

MAIK72
11/02/2019, 00:56
Δεν ξέρω λογικά τον έλεγξε. Βασικά γίνετε να τον ελέγξει αν μια σβήνει μια δεν σβήνει. Η πρέπει να τον αλλάξω και να δούμε. .

Δεν ξέρω να σου πω. Το μόνο που μπορώ να προτείνω εφόσον δεν λύθηκε το πρόβλημα, είναι να αλλάξεις μάστορα.;)

raccoon
11/02/2019, 09:30
Είχα το ίδιο θέμα με gilera runner .
Μόλις ζεσταινόταν έσβηνε. Βασικά μόλις άναβε το βεντιλατερ του ψυγείου. Δεν μπορούσε να σηκώσει μοτέρ και βεντιλατερ μαζί.
Το πρόβλημα ήταν στον ανορθωτή, ευτυχώς δεν ήθελε αλλαγή, είχε κοπεί το καλώδιο που κάνει σώμα.
Επισκεύασα το καλώδιο και όλα καλά.

Ότι έγραψα πιο πάνω. Το είχα πάει σε μάστορα και του λέω ότι έχω αυτά τα συμπτώματα και ότι πιστεύω ότι δεν είναι μπαταρία γιατί με άφησε μετά από μεγάλη διαδρομή, άρα είχε ρεύμα για φόρτιση, και με άφησε στην στάση για βενζίνη.
- οκ , θα το δω μου λέει, και μου άλλαξε μπαταρία.
- έκανα δύο τρεις μέρες βόλτες και πάλι τα ίδια.
- το πήγα αλλού και μου βρήκε το κομμένο καλώδιο στον ανορθωτή.
Οπότε, μην λες ότι μάλλον το έλεγξε. Να λες ότι δεν το έψαξε όσο έπρεπε για να βρει την λύση

GOR55
11/02/2019, 09:52
Παίζει αυτό που λες. Θα μιλήσω μια ακόμα μαζί του και αν δεν βγάλω άκρη θα πάω αλλού. Αλλά τι ψάχνω όσο μπορώ γιατί δε θέλω να τα αλλάξω όλα ένα ένα και μετά τελικά να είναι κανένα κομμένο καλοδιακη γιατί είναι συνηθες φαινόμενο και αυτό.

raccoon
11/02/2019, 11:49
Η εξήγηση που μου έδωσε ήταν πολύ λογική. Το ρεύμα έφτανε για να δουλέψει ο κινητήρας, δεν έφτανε για να δουλέψει και το βεντιλατερ (υδρόψυκτο) . Γι'αυτό μόλις ζεσταινόταν έσβηνε, όταν κρύωνε δούλευε. Άνετα μου έβαζε καινούργιο!!!!! Αλλά ήταν σωστός και μου είπε για το κομμένο καλώδιο.

raccoon
11/02/2019, 11:50
Φυσικά από τον προηγούμενο, πλήρωσα μια μπαταρία που ίσως δεν χρειαζόταν.

GOR55
11/02/2019, 12:01
Βέβαια σε εμένα δεν το κάνει απαραίτητα όταν ανοίγει το βεντιλατερ την προηγούμενη εβδομάδα με το που το έβγαλα από το συνεργείο κατέβηκα μέχρι κέντρο και πολύ πριν το βεντιλατερ μου το έκανε για την ακρίβεια το βεντιλατερ ανοίγει λίγο πάνω από την μέση και το μηχανάκι σταμάτησε λίγο πριν την μέση το άφησα πέντε λεπτά και ξανά πείρε.

raccoon
11/02/2019, 15:30
Μπορεί να το κάνει με το φλας, με το σινιάλο, με τα αλαρμ, με οτιδήποτε καίει ρεύμα

GOR55
12/02/2019, 17:52
Και αλλάξαμε και ανορθωτη και πάλι τα ίδια! Οπότε καταλήγουμε στα πηνία. Αύριο μου είπε θα αλλάξει πηνία. Των ρώτησα μιπως είναι καμία ηλεκτρονική αλλά λέει αν ήταν δεν θα έπαιρνε καθόλου μπροστά.

Pew
12/02/2019, 18:31
To βρισκει ευκολοτερο και πιο πρακτικο, να αλλαζει πηνια απο το να κουμπωσει επανω μια ηλεκτρονικη που ξερει οτι λειτουργει σωστα?

Προβληματιζομαι ... :a014:

GOR55
12/02/2019, 18:53
Που να την βρει την ηλεκτρονική είναι το θέμα αλλά από ότι μου είπε δεν παίζει να είναι ηλεκτρονική.

filipp0s
12/02/2019, 18:55
Που να την βρει την ηλεκτρονική είναι το θέμα αλλά από ότι μου είπε δεν παίζει να είναι ηλεκτρονική.

εμενα πάντως ένα typhoon που ειχα παλια έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα και ήταν ηλεκτρονική.

Pew
12/02/2019, 18:57
Που να την βρει την ηλεκτρονική είναι το θέμα αλλά από ότι μου είπε δεν παίζει να είναι ηλεκτρονική.

Eνω τα πηνια τα εχει προχειρα με το κιλο για το συγκεκριμενο μοτερ?

Εαν ηταν σωστη δουλεια για τα συνεργεια απλα να αλλαζουν οτι αλλαζεται μεχρι να βρεθει λυση, ζητω που καηκαμε!

GOR55
12/02/2019, 19:06
Ωχ ρουλέτα παίζουμε μου φαίνεται για να λες ότι έκανε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

MAIK72
12/02/2019, 19:33
Ωχ ρουλέτα παίζουμε μου φαίνεται για να λες ότι έκανε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Αν πήγες στον ίδιο που για χψ λόγους δεν τα είδε την πρώτη φορά ,δεν είναι ρουλέτα αλλά εργολαβία.Μακάρι να βγω ψεύτης φυσικά και να ξεμπερδέυεις :cool:

GOR55
12/02/2019, 20:09
Έμπλεξα μου φαίνεται. Αναρωτιέμαι δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθούν αυτά πριν αλλαχθούν. Βέβαια είναι και ότι το κάνει μόνο όταν ζεσταθεί με το που κάτσει λίγο έστω για 5 λεπτά ξανά παίρνει.

viper1
13/02/2019, 17:50
http://www.bellamoto.rs/upl/files/X-7-8-9-10-XEVO/X8%20125-200%20TEHNICKO%20UPUTSTVO.pdf

GOR55
13/02/2019, 17:54
Οκ αλλά το manual γράφει πως να το ελέγξεις ;

viper1
13/02/2019, 17:56
Οκ αλλά το manual γράφει πως να το ελέγξεις ;

Όλα τα γράφει το manual αρκεί να το διαβάσεις :)

GOR55
16/02/2019, 22:11
Και τελικά η αντλία νερού είχε διαρροή και βραχυκύκλωσε τα πηνία ! Τα άλλαξε και τα δύο και τέλος ! Επιτέλους! Όλα καλά από ότι φαίνεται

Pew
16/02/2019, 22:30
Forza italia 2 σε ενα ...!!! :beer:

Ηλεκτρολογικα και διαρροη μαζι...

viper1
16/02/2019, 22:35
Forza italia 2 σε ενα ...!!! :beer:

Ηλεκτρολογικα και διαρροη μαζι...

Τα ιταλικά με υγρασία δεν δουλεύουν. Χρόνια γνωστό :D

Pew
16/02/2019, 23:36
Τα ιταλικά με υγρασία δεν δουλεύουν. Χρόνια γνωστό :D

Κακοηθειες!

403800

Ρωτα τον GiorgosLA που λιγη ωρα μετα τη φωτο μας κυνηγουσε στα Τεμπη :lol:

GOR55
17/02/2019, 00:47
Πάντως το μηχανάκι δουλεύει με βροχές και χιόνια δε το έχω αφήσει φέτος γκαράζ πάνω από μια μέρα!

vaska
17/02/2019, 07:05
Τα ιταλικά με υγρασία δεν δουλεύουν. Χρόνια γνωστό :D
Απολύτως σωστό. Το πρώτο μου μηχανάκι μια βέσπα pk50 ήταν μετεωρολογικός σταθμός. Με υποψία βροχής σταματούσε. Ανάθεμα στους Ιταλούς, έχω ρίξει σπρώξιμο με το ρδελο τους, χιλιόμετρα.

raccoon
17/02/2019, 12:15
Δηλαδή μόλις ζεσταινόταν, σήκωνε πίεση το σύστημα ψύξης, από την πίεση έχανε η αντλία, η αντλία ήταν κοντά στα ρεύματα και τα βραχυκυκλωνε, και μόλις κρύωνε, δεν είχε πίεση για διαρροή, στέγνωναν τα πηνία, και δεν έβλεπες ούτε διαρροή εμφανή για να δεις το πρόβλημα.

Κάτι τέτοιο έγινε;;;; Αυτό κατάλαβα εγώ.

GOR55
17/02/2019, 12:41
Όχι αυτό που μου είπε είναι ότι από το νερό που γενικά φάγανε τα πηνία βραχυκυκλώσανε (είχαν σημάδια από άλατα επίσεις) όταν ζεστενόντουσαν σταματούσαν. Μύριζαν κιόλας καμένο πλαστικό.

OldMan
19/02/2019, 10:37
Δεν στα ειπανε εντελως σωστα..
(ενα βραχυκυκλωμενο πηνιο δεν ζεσταινεται γιατι απλα δεν δουλευει..)

Απο το νερό - ουσιαστικα απο τα αλατα που συσσωρευτηκαν λογω νερου - "εσπασε" η μονωση των τυλιγματων..
Οταν ζεσταινοταν τα πηνια, λογω διαστολης του συρματος περιελιξης, ερχοταν σε επαφη καποια σημεια τους με αποτελεσμα να μειωνεται δραματικα η επαγωγικη αντισταση τους..
(no Laplace - no cry, που ελεγε και ο Marley..)

GOR55
20/02/2019, 17:17
Βασικά μου είπε κάτι τέτοιο εγώ το μετέφερα λάθος :facepalm: