PDA

View Full Version : Tην γνώ(σ)μη σας για μπουζί



typhoon
30/01/2019, 13:30
Όσο πιο σύντομα μπορώ.
Honda Civic Hybrid 2009 (FD3)
κωδικός κινητήρα : LDA2
Αλλαγή μπουζί κάθε 100.000χλμ
Τύπος που φοράει και προτείνονται απο το εργοστάσιο
ΝGK: ILFR6J-11K
DENSO: SK20HPR-L11

Το αυτοκίνητο χρειάζεται 8 τεμάχια (2 σε κάθε κύλινδρο)
Τα μπουζί είναι ιριδίου και οι τιμές τους στην ελλάδα κυμαίνονται απο 17€ ανα τεμάχιο έως και 30€ (φθηνότερα τα ngk, ακριβότερα τα denso)

Οπότε σκέφτηκα να ψάξω αντιστοιχίες μέσω του https://www.sparkplug-crossreference.com

Βρίσκω λοιπόν κωδικούς που αντιστοιχούν σε αυτά,

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1)O κωδικός που δίνει το crossreference σε Bosch είναι FR8TI332, τα οποία δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Αντ αυτού όλα τα ελληνικά μαγαζιά δίνουν γι αυτόν τον κινητήρα τα Bosch FR7NII33X, τα οποία κοστίζουν περί τα 10€ το τεμάχιο.

2)Σε πιο "άγνωστες" μάρκες οι τιμές σε αντίστοιχα που ταιριάζουν είναι πάτος, 6€ τα champion και 5€ τα beru. Πως γίνεται να υπάρχουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις ρε παιδιά? Τα Denso δηλαδή να είναι 600% ακριβότερα απο τα beru (τα οποία πρώτη φορά ακούω..)

Η σκέψη μου είναι να παω στα Bosch (FR7...) κι ας μην τα δίνει η Honda. Θα κάνω μλκ? Τι θα κάνατε στη θέση μου?NGK, Denso (με κόστος αγοράς περί τα 180€ +-) με εργοστασιακές προδιαγραφές για 100.000χλμ αποδεδειγμένα ή Βοsch , κωδικό που τον δίνουν οι έλληνες ανταλλακτικατζήδες με τα μισά λεφτα?

Alexinhogr
30/01/2019, 13:39
https://www.todos.gr πάρε τηλ εδώ, εγώ στο impreza τα δικά μου τα παίρνω 10€ το ένα, η subaru 90-100 τα 4 χαχα

toyar
30/01/2019, 13:42
https://www.maxxparts.gr/mpouzi-ngk-ilfr6j11k-353995.html
120 ευρω τα 8 απο Ελλαδα
Για 100000 χλμ δεν ειναι μεγαλο κοστος
Επισης....σε αυτους του κινητηρες υβριδικων δεν κανουμε δοκιμες

BLiTzER
30/01/2019, 14:02
Τι είναι η "γνώσμη";

McGyver
30/01/2019, 14:11
Τι είναι η "γνώσμη";

Γνώμη / Γνώση

daz
30/01/2019, 18:55
Αφού έχουμε ενότητα για τεχνικά θέματα, το θρεντ παραμένει, μέχρι να δοθεί μια σχετική βοήθεια στο συμφορουμίτη, αν αυτό καταστεί δυνατό.

Αν ξεφύγει δε θα συντονίσω τη συζήτηση αλλά θα το ρίξω στον καφενέ ή θα το διαγράψω.

OldMan
01/02/2019, 11:48
Αφού έχουμε ενότητα για τεχνικά θέματα, το θρεντ παραμένει,
Αφού έχουμε ενότητα για Ανταλλακτικα/After sale, το θρεντ μεταφερεται..!!! :smokin:

balakia
01/02/2019, 19:22
Όσο πιο σύντομα μπορώ.
Honda Civic Hybrid 2009 (FD3)
κωδικός κινητήρα : LDA2
Αλλαγή μπουζί κάθε 100.000χλμ
Τύπος που φοράει και προτείνονται απο το εργοστάσιο
ΝGK: ILFR6J-11K
DENSO: SK20HPR-L11

Το αυτοκίνητο χρειάζεται 8 τεμάχια (2 σε κάθε κύλινδρο)
Τα μπουζί είναι ιριδίου και οι τιμές τους στην ελλάδα κυμαίνονται απο 17€ ανα τεμάχιο έως και 30€ (φθηνότερα τα ngk, ακριβότερα τα denso)

Οπότε σκέφτηκα να ψάξω αντιστοιχίες μέσω του https://www.sparkplug-crossreference.com

Βρίσκω λοιπόν κωδικούς που αντιστοιχούν σε αυτά,

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1)O κωδικός που δίνει το crossreference σε Bosch είναι FR8TI332, τα οποία δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Αντ αυτού όλα τα ελληνικά μαγαζιά δίνουν γι αυτόν τον κινητήρα τα Bosch FR7NII33X, τα οποία κοστίζουν περί τα 10€ το τεμάχιο.

2)Σε πιο "άγνωστες" μάρκες οι τιμές σε αντίστοιχα που ταιριάζουν είναι πάτος, 6€ τα champion και 5€ τα beru. Πως γίνεται να υπάρχουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις ρε παιδιά? Τα Denso δηλαδή να είναι 600% ακριβότερα απο τα beru (τα οποία πρώτη φορά ακούω..)

Η σκέψη μου είναι να παω στα Bosch (FR7...) κι ας μην τα δίνει η Honda. Θα κάνω μλκ? Τι θα κάνατε στη θέση μου?NGK, Denso (με κόστος αγοράς περί τα 180€ +-) με εργοστασιακές προδιαγραφές για 100.000χλμ αποδεδειγμένα ή Βοsch , κωδικό που τον δίνουν οι έλληνες ανταλλακτικατζήδες με τα μισά λεφτα?

Ακριβώς το ίδιο έχω κι εγώ.
Μέσα στο βιβλίο του αυτοκινήτου γράφει ιριδίου η απλά (δεν θυμάμαι τον τύπο),το γράφει στο μανουαλ.
Έβαλα τα απλά για δύο λόγους,κόστος και να μην μένουν τα μπουζί τόσο πολύ καιρό επάνω και τραβήξει κάνα πάσο σε καμιά αλλαγή μετά από τόσο καιρό.

viper1
01/02/2019, 19:31
Ακριβώς το ίδιο έχω κι εγώ.
Μέσα στο βιβλίο του αυτοκινήτου γράφει ιριδίου η απλά (δεν θυμάμαι τον τύπο),το γράφει στο μανουαλ.
Έβαλα τα απλά για δύο λόγους,κόστος και να μην μένουν τα μπουζί τόσο πολύ καιρό επάνω και τραβήξει κάνα πάσο σε καμιά αλλαγή μετά από τόσο καιρό.

Δεν είναι λογική να βάζεις απλά και ούτε ότι μπορεί να χαλάσει το πάσο στις αλλαγές . Τα πάσα χαλάνε αν δεν τα βάλεις σωστά η τα παρασφηξεις . Άσε που με τα απλά θα κανείς περισσότερες αλλαγές με περισσότερες πιθανότητες να κανείς ζημιά στα πάσα .Μπορείς να βάλεις γράσο γραφίτη στο σπείρωμα στο μπουζί . Και κάθε 100000χλμ αλλαγή είναι μεγάλη η διάρκεια ζωής τους για να βάλεις τα απλά.....

balakia
01/02/2019, 21:01
Δεν είναι λογική να βάζεις απλά και ούτε ότι μπορεί να χαλάσει το πάσο στις αλλαγές . Τα πάσα χαλάνε αν δεν τα βάλεις σωστά η τα παρασφηξεις . Άσε που με τα απλά θα κανείς περισσότερες αλλαγές με περισσότερες πιθανότητες να κανείς ζημιά στα πάσα .Μπορείς να βάλεις γράσο γραφίτη στο σπείρωμα στο μπουζί . Και κάθε 100000χλμ αλλαγή είναι μεγάλη η διάρκεια ζωής τους για να βάλεις τα απλά.....

Καταρχήν τα απλά μπουζί τα συστήνει η εταιρεία,δεν τα έβαλα κουτουρου.
Σου λέει,τα ιριδίου τα αλλάζεις στης 120.000χλμ,αν θυμάμαι καλά τα νούμερα και τα απλά στης 20.000χλμ.

sapila racing
01/02/2019, 22:08
Βλέπω οτι τα ΝGK: ILFR6J-11K στο εξωτερικό είναι πιο φτηνά. Ειδικά απο USA! Είναι ρίσκο με το τελωνείο αλλά εκεί έχουν 8 Εuro.
Αυτά θα έβαζα εγώ, αλλά θα τα αγόραζα απ έξω.

typhoon
02/02/2019, 01:40
Καλά για απλά δε το συζητώ. Σαφώς κ θα δουλέψει κ με αυτά, όπως επίσης κ τα ίδια αν αφήσω πάνω άλλες 50.000 χλμ .
Η απόφαση επάρθει κ ευχαριστώ πολύ το μέλος caesarsk για το pm που έστειλε. Ακριβά ξεακριβα θα μαζέψω τα φράγκα για τα ngk. Άλλωστε αν όλα πάνε καλά θα χαρώ πολύ να τα ξαναλλαξω όταν φτάσω τις 200.000!