PDA

View Full Version : Βαρκα γυαλο!!



γιωργο
30/01/2019, 22:37
Γεια σας παιδια...το παπι(μοντενασ 125)πριν καμια βδομαδα καποιεσ στιγμεσ πηγενε λεσ κ μου εχει σκασει λαστιχο..δεν εδωσα βαση γιατι τα λαστιχα ηταν χαλια...εβαλα καινουργια και το προβλημα συνεχιστικε..Σημερα με δυσκολια το κραταγα στο δρομο...τι λετε ειναι κανα ρουλεμαν?η ειναι στανταρ απο τα λαστιχα??

MAIK72
30/01/2019, 22:42
τι λετε ειναι κανα ρουλεμαν?η ειναι στανταρ απο τα λαστιχα??

Eγώ λέω τα καινούρια λάστιχα. Τα έβαλες ανάποδα

:bawl:

daz
30/01/2019, 22:46
Ρε γιωργο γίνε πιο συγκεκριμένος. Βάρκα γιαλό πάει οταν έχει κόψει πλαίσιο, βάρκα γιαλό πάει και με δυο ακτίνες μείον.

S705
30/01/2019, 22:48
Και με κλασμενα ρουλεμάν πίσω τροχού...

γιωργο
30/01/2019, 22:57
Ποσο συγκεκρημνοσ...σα να χει σκασει το πισω λαστιχο δε μπορω ν το εξηγησω καλυτερα...(δε φτενε τα καινουργια λαστιχα και με τα παλια το εκανε αλλα οχι τοσο πολυ συχνα)...α και αυτο καποιεσ στιγμεσ ξερω γω για 2-3χλμ παει κανονικα μετα απο λιγο το ξαναπαθαινει..α αλλαξα και τον αερα μου πε ενας να βαλω 36 στο πισω και 30 μπροστα...το κανα τα ιδια χαλια..

γιωργο
30/01/2019, 23:00
οχι δεν εχω πσει ποτε...και δν εχει ακτινεσ..Να κανω μια προσπαθεια να το πω και λιγο χαζα...σαν να εχει στραβωσει ο αξωνασ του τροου η σαν να μα εχει μποσικα και να πηγενει δξια αριστερα η ροδα(δε ξερω αν μπορουν να συμβουν αυτα για αυτο ειπα"χαζα")αλλα για να σας δωσω να καταλαβετε..

daz
30/01/2019, 23:02
Βέλε διπλό σταντ και ρίξε κανα δυο γκαζιές να δεις πόσο κουνάει η πίσω ρόδα.

S705
30/01/2019, 23:09
Βέλε διπλό σταντ και ρίξε κανα δυο γκαζιές να δεις πόσο κουνάει η πίσω ρόδα.

Πιθανών σαν πουτανα όταν την πλησιάζει πελάτης.

γιωργο
30/01/2019, 23:12
Βέλε διπλό σταντ και ρίξε κανα δυο γκαζιές να δεις πόσο κουνάει η πίσω ρόδα.

δλαδη πεζει για καποιο λογο να πηγαινει περα δωθε η ροδα?και τι μπορει να ειναι αυτο?

MAIK72
30/01/2019, 23:12
Εχεις βάλει στραβά την ζάντα. bye bye ζάντα:wave2:

bye bye ρουλεμαν και ίσως bye bye γραναζιέρα

γιωργο
30/01/2019, 23:14
Εχεις βάλει στραβά την ζάντα. bye bye ζάντα:wave2:

εσυ μ εστειλεσ αδιαβαστο...τη στραβα τη ζαντα??να την εβαλε στραβα τωρα που μου αλαξε τα λαστιχα ??γινετε αυτο ρε φιλε??να μου λεγεσ στραβωσε ο αξονασ πιο λογικο μ ακουγετε..

MAIK72
30/01/2019, 23:17
εσυ μ εστειλεσ αδιαβαστο...τη στραβα τη ζαντα??να την εβαλε στραβα τωρα που μου αλαξε τα λαστιχα ??γινετε αυτο ρε φιλε??να μου λεγεσ στραβωσε ο αξονασ πιο λογικο μ ακουγετε..

πάσο... βάλε τα χεράκια σου με σβηστό το μηχανάκι να δεις που κουνάει η βάρκα

αλλιώς κλειδί 17 και 19 για τον άξονα


:wave2:

γιωργο
30/01/2019, 23:20
Βέλε διπλό σταντ και ρίξε κανα δυο γκαζιές να δεις πόσο κουνάει η πίσω ρόδα.

Το εκανα φιλε μου ολοισια η ροδα πισω!!

S705
30/01/2019, 23:20
πάσο... βάλε τα χεράκια σου με σβηστό το μηχανάκι να δεις που κουνάει η βάρκα

αλλιώς κλειδί 17 και 19 για τον άξονα


:wave2:

Για να κουνισει η βάρκα πρέπει να βάλει κάτι άλλο.....

γιωργο
30/01/2019, 23:24
Μπορει να οφειλετε στα ρουλεμαν δηλαδη ε??η θελω νεο αξονα??????......αν δ το διαβασατε πηγα τωρα τσακαρα με διπλο σταντ γυρναν ολοιισια οι ροδεσ....Ενας σε αλλο σαιτ μου ειπε το τιμονι????

γιωργο
30/01/2019, 23:25
Εχεις βάλει στραβά την ζάντα. bye bye ζάντα:wave2:

bye bye ρουλεμαν και ίσως bye bye γραναζιέρα

γραναζια δεν εχουν κλεισει μηνα....:(

vaska
30/01/2019, 23:33
Όπως το περιγράφεις θα ψήφιζα ρουλεμάν πίσω τροχού αλλά επειδή είμαι πολλά χρόνια στο κουρμπέτι κι έχουν δει τα μάτια μου πάρα πολλά θα σου πω ότι μπροστά μου ο μάστορας που έφτιαχνε 2 παπιά ταυτόχρονα μπέρδεψε τους αποστάτες. Βέβαια δεν πήγε πολύ μακριά το παπί με τον λάθος αποστάτη.
Βάλε το μηχανάκι στο διπλό σταντ και με τα χέρια σου σε αντιδιαμετρικά σημεία στον τροχό κούνησε (τράβα σπρώξε) τον τροχό κάθετα στο επίπεδο κύλισης να τσεκάρεις τζόγους.

MAIK72
30/01/2019, 23:39
μπέρδεψε τους αποστάτες. Βέβαια δεν πήγε πολύ μακριά το παπί με τον λάθος αποστάτη.


έτσι με το σφυρί και το καλέμι μέσα ο αποστάτης. Τρελό μερεμετάκι :bawl:

daz
31/01/2019, 00:23
Ρε φίλε εγώ δεν ξέρω πως πάει ένα μηχανάκι που έχει σπάσει το λάστιχο. Το μόνο που ξέρω οτι μπορεί να κανει είναι να χοροπηδάει επειδή πατάει η βαλβίδα στο δρόμο και να φεύγει στις στροφές από λαστιχάρισμα.
Τώρα λες οτι κουνάει το τιμόνι.

Θες να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες τι σημαίνει αυτό το βάρκα γυαλό και "σα να έχει σπάσει λάστιχο"..

Τι κάνει? Κουνάει το τιμόνι? Σε τι ταχύτητα? Αν το αφήσεις κουνάει? Πάει ευθεία?
Πίσω κουνάει τελικά ή όχι?

Το κούνημα πίσω μπορεί να στο φέρει στο τιμόνι. Μπορεί να θέλεις 1002 πράγματα! Μέχρι και η μπαγκαζιέρα μπορεί να φταίει αν έχεις.

bulmont
31/01/2019, 05:39
Σφιγμένα πολύ τα ρουλμάν του λαιμού...............

viper1
31/01/2019, 08:41
Θέλεις μήπως να το πας σε έναν μάστορα πριν αγοράσεις κανένα οικόπεδο?

dim_rac
31/01/2019, 13:19
Τσέκαρε επίσης σινε-μπλοκ καθώς και το ψαλίδι, στην έδρασή του με το πλαίσιο όπως και τις βάσεις του πλαισίου για ρωγμές κλπ

Bob_o_mastoras
31/01/2019, 18:50
Eγω πιστευω ειναι ρουλεμαν λαιμου.
Αν ηταν ρουλεμαν τροχου, σινεμπλοκ, ακτινες, αποστατες κλπ κατι θα ειχε παρει το ματι του λαστιχα, ημαρτον.
Οποτε γρηγορα στο μαστορα. Μετα ομως μπες να μας πεις τι ηταν να δω αν επεσα μεσα.. :D

γιωργο
31/01/2019, 20:11
Ρε φίλε εγώ δεν ξέρω πως πάει ένα μηχανάκι που έχει σπάσει το λάστιχο. Το μόνο που ξέρω οτι μπορεί να κανει είναι να χοροπηδάει επειδή πατάει η βαλβίδα στο δρόμο και να φεύγει στις στροφές από λαστιχάρισμα.
Τώρα λες οτι κουνάει το τιμόνι.

Θες να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες τι σημαίνει αυτό το βάρκα γυαλό και "σα να έχει σπάσει λάστιχο"..

Τι κάνει? Κουνάει το τιμόνι? Σε τι ταχύτητα? Αν το αφήσεις κουνάει? Πάει ευθεία?
Πίσω κουνάει τελικά ή όχι?

Το κούνημα πίσω μπορεί να στο φέρει στο τιμόνι. Μπορεί να θέλεις 1002 πράγματα! Μέχρι και η μπαγκαζιέρα μπορεί να φταίει αν έχεις.

δε προλαβα να το παω μαστορα δε κουνησα σημερα.....Λοιπον απανταων σ αυτα...σε ολοες τισ ταχητητεσ οχι δε κουναει παει"σχετικα"ευθεια(ηταν λιγο στραβο απ τη μερα που το πηρα)...την εβγαλα τη μπαγακαζιερα το σκεφτηκα και γω καμια αλλαγη..δεν ιπα το φρνει στο τιμονι αλλα οτι μου εστειλε ενασ μυνημα οτι πιθανον φτεει κατι στο τιμονι...οχι "σπαει"λαστιχο σα να μην εχει αερα σα να ν ξεφουσκωτο το πισω(δοκιμασα ολυσ τους συνδιασμους αερα εφτασα μχρι και 38!!που μου οε ενασ αλλα τπτ..)..αλλαξα και τακακια προσφατα απλα το αναφερω εχει δικοφρενα μπροσ πισω..α επισησ δικαβαλο το κανει πολυ λιγοτερο και οχι συνεχεια...Στις στροφεσ δεν εχει τοσο προβλημα στην ευθεια το εχει..

viper1
31/01/2019, 20:16
δε προλαβα να το παω μαστορα δε κουνησα σημερα.....Λοιπον απανταων σ αυτα...σε ολοες τισ ταχητητεσ οχι δε κουναει παει"σχετικα"ευθεια(ηταν λιγο στραβο απ τη μερα που το πηρα)...την εβγαλα τη μπαγακαζιερα το σκεφτηκα και γω καμια αλλαγη..δεν ιπα το φρνει στο τιμονι αλλα οτι μου εστειλε ενασ μυνημα οτι πιθανον φτεει κατι στο τιμονι...οχι "σπαει"λαστιχο σα να μην εχει αερα σα να ν ξεφουσκωτο το πισω(δοκιμασα ολυσ τους συνδιασμους αερα εφτασα μχρι και 38!!που μου οε ενασ αλλα τπτ..)..αλλαξα και τακακια προσφατα απλα το αναφερω εχει δικοφρενα μπροσ πισω..α επισησ δικαβαλο το κανει πολυ λιγοτερο και οχι συνεχεια...Στις στροφεσ δεν εχει τοσο προβλημα στην ευθεια το εχει..

Σου είπαν πιο πάνω να κοιτάξεις τα ρουλεμάν από τους τροχούς. Το έκανες?

γιωργο
31/01/2019, 20:19
λοιποντο τελυταιο 3μηνο εχουν γινει αλλαγη ρουλεμαν στροφαλου,μπροστινου τροχου(πισω ειπε ειναι οκ)καδενα εκκεντροφορου,δισκοι,αλυσιδα γραναζια,λαστιχα,τακακια πισω...και ελατηρια στο πιστονι(ηθελε αλαγη αλλα δε μου φτααν τα λεφτα και το φτιαξαμε με ελατηρια)..

γιωργο
31/01/2019, 20:21
Σου είπαν πιο πάνω να κοιτάξεις τα ρουλεμάν από τους τροχούς. Το έκανες?

το μπροστα ειναι καινουργιο...δε ξερω μπορω να το δω μονοσ μου δε θελει μαστορα?

γιωργο
31/01/2019, 20:23
Eγω πιστευω ειναι ρουλεμαν λαιμου.
Αν ηταν ρουλεμαν τροχου, σινεμπλοκ, ακτινες, αποστατες κλπ κατι θα ειχε παρει το ματι του λαστιχα, ημαρτον.
Οποτε γρηγορα στο μαστορα. Μετα ομως μπες να μας πεις τι ηταν να δω αν επεσα μεσα.. :D

Φιλε μου επιδη δε μπορω να το παω σερβισ ως τη δευτερα ειναι επικινδυνο θεωρεις να κυκλοφωρω??

viper1
31/01/2019, 20:28
Σου είπαν πιο πάνω να κοιτάξεις τα ρουλεμάν από τους τροχούς. Το έκανες?

το μπροστα ειναι καινουργιο...δε ξερω μπορω να το δω μονοσ μου δε θελει μαστορα?

Αν έχει διπλό σταντ το μοτο σηκωσε το και δες αν έχουν τζόγο οι τροχοί.
Και ναι είναι επικίνδυνο να κυκλοφορείς

Bob_o_mastoras
01/02/2019, 01:17
Φιλε μου επιδη δε μπορω να το παω σερβισ ως τη δευτερα ειναι επικινδυνο θεωρεις να κυκλοφωρω??

Nαι ειναι επικινδυνο διοτι αν φρακαρει το τιμονι ειναι σιγουρη πτωση. Και μιας και ειπες οτι δικαβαλο το κανει λιγοτερο ενισχυει την πεποιθηση μου οτι ευθυνονται τα ρουλεμαν του λαιμου διοτι οταν βαζεις δικαβαλο μετατοπιζεται περισσοτερο βαρος πισω με αποτελεσμα να φορτιζεται λιγοτερο ο μπροστα τροχος που ελεγχεται απο το τιμονι.
Το Kriss κιολας που εχεις νομιζω εχει μπιλιες και οχι κανονικα ρουλεμαν στο λαιμο οποτε ειναι ακομα πιο πιθανον να εχουν ξεραθει και φαγωθει. Αν φταει εν τελει αυτο και το αλλαξεις βαλε κανονικα ρουλεμαν.
Τωρα βεβαια ολα αυτα ειναι υποθεσεις και τηλεδιαγνωσεις. Ειναι σοβαρο θεμα για την ασφαλεια σου να κουναει το μηχανακι οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας το συντομοτερο σε μηχανικο.