PDA

View Full Version : Σασμαν παπιού θεματακια



TsoliasGR
02/02/2019, 01:11
Πάλι εδώ να ζητήσω τα φώτα σας
Πρόκειται για ένα θέμα που αντιμετωπίζω με το σασμάν απο wave 110i.
Evώ κάποιες φορές οι ταχύτητες κουμπώνουν κανονικά (για χόνδα), κάποιες άλλες φορές -πολλές- μου βγάζουν την πίστη.
Για να εξηγούμαι και να μην κουράζω...Σε πορεία σχεδόν ποτέ δεν κουμπωνει τετάρτη με τον κλασσικό τρόπο (αφήνω γκάζι - κουμπώνω) αλλά πρέπει να αφήσω γκάζι, να δώσω πάλι, να ξαναφήσω και να δοκιμάσω να βάλω τετάρτη.Συνήθως με την δεύτερη-τρίτη φορά μπαίνει.Το ίδιο αντιμέτωπίζω με μικρότερη συχνότητα στην αλλαγή από δευτέρα σε τρίτη.Η συμπεριφορά του σασμάν κατα την αποτυχημένη αλλαγή είναι σαν να έχεις τετάρτη και να πάς να κουμπώσεις πέμπτη (χωρίς να έχεις πέμπτη όμως στο μηχανάκι -απλά δεν κάνει κάτι-).Επίσης κάποιες φορές σκάλωσα γιατί...είχε συμπεριφορά -σε δευτέρα και τρίτη αν θυμάμαι καλά- σαν να ...συμπλεκτάρεις...???Δηλάδη σαν να κρατάς πατημένο το πετάλι στο σημείο που απομωνόνουν οι δίσκοι και να το αφήνεις απότομα με στροφές και το γνωστό γκουπ -σε πορεία-.
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά κάτι ακούω από το μοτέρ.Σαν να ναι βαλβίδες;Σαν να ναι καδένα;Μέχρι να πάει μηχανικό το μηχανάκι θέλω τα φώτα σας να μην πάω τελείως αδιάβαστος...
Μπάς και παίζει να ναι γρανάζια;Φουρκέτες;Ξέρω γώ;σπάω το κεφάλι μου και δεν έχω εικόνα τι μπορεί να είναι...Αλλά άμα ήτανε γρανάζια λέω έστω και με μισοκουρεμένο ένα δόντι έτσι θα κανε;
Για να προλάβω κάποια σχόλια εδώ θα σας πώ το εξής...
1) Όχι δεν πατινάρει σε κανένα σημείο του φάσματος των στροφών ούτε με 10 ούτε 115 κοντερίσια που δοκιμάστηκε στην Συγγρού 3 φορές ανέβα κατέβα.
2)Αυτό έγινε και όταν το πόδι μου ακουμπούσε ΜΟΝΟ η φτέρνα στο μαρσπιέ και η μύτη ήταν πλαι και έξω οπότε αποκλείω να το πάταγα εγώ απο λάθος.
3)Όχι το wave δεν είναι δικό μου.Είναι σαν να ναι δικό μου όμως.
4)Πραγματικά χιλιόμετρα 23.000 και όχι απο σιδεροφάγο

ΤάκηςΜπ
02/02/2019, 16:18
Μια αλλαγή στο λαδακι ίσως φτιάξει την κατάσταση. Ειδικά αν αυτό το λάδι είναι motul.

stavros8691
02/02/2019, 16:58
καλησπερα φιλε μου.παρομοια θεματα εχω και γω με supra x.8κ χλμ και ηδη πατιναρει στισ ψηλες ενω σε συγκεκριμενες στροφες δεν μου μπαινουν οι ταχυτητες(απο 1η σε 2α με μεσαιες στροφες).απο τι ξερω και για το δικο σου μοντελο θελει ρυθμισμα συμπλεκτη

TsoliasGR
02/02/2019, 19:45
Ευχαριστώ. Θα κάνω αλλαγή λαδιων για αρχή και βλέπουμε μετα

maxim46
02/02/2019, 23:37
Να τσεκάρεις τη βίδα των δίσκων στο δεξί καπάκι της μηχανής. Μάλλον θέλει μια ρύθμιση γιατι πρεπει να ειναι πολυ σφιγμένη (η εσωτερική του κατσαβιδιού, οχι η εξωτερική που πρεπει να ειναι σφιχτή να κρατάει την άλλη σταθερή)

Alexinhogr
04/02/2019, 10:07
Ότι λέει ο από επάνω, εκείνη η βίδα είναι ο συμπλέκτης.

OldMan
04/02/2019, 11:40
εκείνη η βίδα είναι ο συμπλέκτης.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Σε βλεπωωωωωωωωωωωωωω...
(αλλα δεν ανοίγω παρτιδες με εκπροσωπους της Ταυτολογικης σχολής..) ;)

TsoliasGR
06/02/2019, 00:22
Ρυθμίστηκαν οι δίσκοι από την βίδα την λεγόμενη,μπήκαν και φρέσκα λαδάκια 10-30 spectro μιας και ήταν επιθυμία του φίλου η συγκεκριμένη μάρκα και θα δούμε απο αύριο εντυπώσεις.
Ευχαριστώ άπαντες και θα επανέλθω μόλις έχω εικόνα αναλυτική.

TsoliasGR
07/02/2019, 07:27
Και επανέρχομαι...Μαλάκωσε το κιβώτιο πολύ αλλά παραμένει το θέμα με την τετάρτη.Πολύ σπάνια 1 στις 10 θα το κάνει και άν...Μήπως να κοίταγα ελατήρια ή περεταίρω ρύθμιση;Αλλά οι άλλες είναι βούτυρο...
Δοκιμάστηκε σε διαδρομή 75χλμ εντός πόλης με πυκνή κίνηση για να είμαι σίγουρος...

Alexinhogr
07/02/2019, 07:50
10-30 παπί; στην καλύτερη 10_40 πιστεύω.

TsoliasGR
07/02/2019, 07:59
10-30 παπί; στην καλύτερη 10_40 πιστεύω.

Βάση manual 10-30 850ml
403513
403514

alex14
07/02/2019, 08:34
Και επανέρχομαι...Μαλάκωσε το κιβώτιο πολύ αλλά παραμένει το θέμα με την τετάρτη.Πολύ σπάνια 1 στις 10 θα το κάνει και άν...Μήπως να κοίταγα ελατήρια ή περεταίρω ρύθμιση;Αλλά οι άλλες είναι βούτυρο...
Δοκιμάστηκε σε διαδρομή 75χλμ εντός πόλης με πυκνή κίνηση για να είμαι σίγουρος...

Ειχα και εγω πριν χρονια ενα wave, καινουργιο το ειχα παρει, και θυμαμαι οτι μου εκανε κ εμενα αυτα τα κολπα. Motul 5100 15w50 νομιζα εβαζα.

turogalos
07/02/2019, 16:22
10-30 παπί; στην καλύτερη 10_40 πιστεύω.

10W-30 θέλουν αυτά αλλιώς πατινάρουν.

Alexinhogr
07/02/2019, 17:09
Τα yamahopapia δουλεύουν με 10_40 καλά, σαν την Κλάρα μου belray hehe

OldMan
07/02/2019, 17:39
:rolleyes:

Να το κοιταξεις αυτο (μαζι με την βιδα που ειναι συμπλεκτης) φιλαρακι, μην το αφήσεις.. ;)

TsoliasGR
08/02/2019, 00:16
:rolleyes:

Να το κοιταξεις αυτο (μαζι με την βιδα που ειναι συμπλεκτης) φιλαρακι, μην το αφήσεις.. ;)

Φίλε oldman επειδή η εμπειρία σου είναι ανεκτίμητη τι μπορώ να κοιτάξω ΠΡΙΝ φτάσουμε να λύσουμε μοτέρ...
Η να το θέσω πιο σωστά ποιά βήματα πρέπει να ακουληθούν και τί να αποκλειστεί (βήμα το βήμα) πριν φτάσουμε να ανοίξουμε μοτέρ (φυσικά σε αντιπροσωπεία μιας και το συγκεκριμένο ακόμα και για τακάκια εκεί πάει και ας του πιάνουν τον πισινό)

Bowleno
08/02/2019, 00:49
Φίλε oldman επειδή η εμπειρία σου είναι ανεκτίμητη τι μπορώ να κοιτάξω ΠΡΙΝ φτάσουμε να λύσουμε μοτέρ...
Η να το θέσω πιο σωστά ποιά βήματα πρέπει να ακουληθούν και τί να αποκλειστεί (βήμα το βήμα) πριν φτάσουμε να ανοίξουμε μοτέρ (φυσικά σε αντιπροσωπεία μιας και το συγκεκριμένο ακόμα και για τακάκια εκεί πάει και ας του πιάνουν τον πισινό)

Λες να πιάνουν τα γλυκόλογα και μάλιστα Παρασκευή ξημερώματα;;;; :eek:

:p

OldMan
08/02/2019, 12:51
Φίλε oldman τι μπορώ να κοιτάξω ΠΡΙΝ φτάσουμε να λύσουμε μοτέρ...
Φίλε TsoliaGR, η απαντηση μου αφορουσε αποκλειστικα στον γραφοντα αυτα τα πραγματα (απο πλευρας ύφους και ανατριχιαστικων παραλογισμών..)

Τωρα, εφόσον ειδες σημαντική βελτιωση και το προβλημα παραμενει μόνο σε μια συγκεκριμενη ταχύτητα, μαλλον ειναι ειναι πρόβλημα ρυθμισης..
(ισως με καποια επιπλεον μικρορύθμιση να μικροβελτιωνόταν κι αλλο η κατασταση αλλα με το ρισκο να έχεις φερει οριακα τις ταχυτητες που τωρα δουλευουν καλα..)

Άποψη μου ειναι ότι, αν επιμενεις να δουλευουν ολα ρολοϊ, δεν το γλυτωνεις το ανοιγμα του μοτερ..:(

TsoliasGR
09/02/2019, 03:28
Φίλε TsoliaGR, η απαντηση μου αφορουσε αποκλειστικα στον γραφοντα αυτα τα πραγματα (απο πλευρας ύφους και ανατριχιαστικων παραλογισμών..)

Τωρα, εφόσον ειδες σημαντική βελτιωση και το προβλημα παραμενει μόνο σε μια συγκεκριμενη ταχύτητα, μαλλον ειναι ειναι πρόβλημα ρυθμισης..
(ισως με καποια επιπλεον μικρορύθμιση να μικροβελτιωνόταν κι αλλο η κατασταση αλλα με το ρισκο να έχεις φερει οριακα τις ταχυτητες που τωρα δουλευουν καλα..)

Άποψη μου ειναι ότι, αν επιμενεις να δουλευουν ολα ρολοϊ, δεν το γλυτωνεις το ανοιγμα του μοτερ..:(

Άρα πάει για πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη...Διότι είμαι την άποψης οτι πρέπει ΟΛΑ να δουλεύουν ρολόι μιας και στις 2 ρόδες κάθε δευτερόλεπτο διακυμβεύεται η ζωή μας.
Η αλήθεια είναι πως σε άλλη ταχύτητα πλέον δεν το βλέπω αλλά κάτι ακούω απο το μηχανάκι...σαν ....να δουλεύει λίγο ξερά το μοτέρ;Σαν να μην έχει λάδια ενώ έχει;Σπάω το κεφάλι μου...
Σε τρεις άσχετους μεταξύ τους μηχανικούς που το πήγα να το ακούσουν μου είπαν δεν είναι κάτι έτσι δουλεύει...αλλά εμένα δεν μου αρέσει.Θα δοκιμάσω να πάω και απο κάποια χονδα μαζί με τον ιδιοκτήτη και θα δούμε...
Όμως είμαι σίγουρος οτι το μοτέρ ΔΕΝ λειτουργεί σωστά...Δεν μπορεί να κάνει έτσι ένα χόντα όσο και να διαρρυγνύουν τα ιμάτια τους...Είναι πολύ περίεργο...

mia_zoi_kawa
09/02/2019, 05:29
Ιnnova και supra x που έχουν περάσει από τα χέρια μου το κάνανε αυτό όταν αρχίζανε να παλιωνουν τα λάδια (μετά τα 1800με 2000) χλμ. Δεν ήταν ιδιαιτερα ενοχλητικό η επικινδυνο. Πολλές φορές έφταιγα και εγώ που κουμπονα τις ταχύτητες βιαστικά χωρίς να κλείσω τελείως το γκάζι. Στο καινούργιο supra όταν ρώτησα τον μηχανικό αν ήθελε ρύθμιση ο συμπλέκτης μου απάντησε να το αφήσω να κάνει χιλιομετρα γιατί ειναι πολύ πιθανόν να έρθει μόνο του στην πορεία. Έχω κάνει 8κ κι συνεχίζει να το κάνει όταν το μηχανάκι γράφει 2κ από την αλλαγή λαδιών. Γενικότερα από ότι έχω καταλάβει αυτοί οι μικροί κινητήρες της honda είναι ιδιαίτεροι ευαίσθητοι στην ποιότητα των λαδιών. Μετά τα 2κ με τα ίδια λάδια αρχίζεις και παρατηρείς ότι η λειτουργία τους γίνεται ολο και περισσότερο τραχειά. Δεν το ψάχνω περισσότερο . Αν έχεις περισσότερες απαιτήσεις από τέτοιου είδους κιβώτια πιστεθω ότι καλό είναι να αλαξεις κατηγορία και να πηγαίνεις σε δικυκλα με χειροκίνητο συμπλέκτη.

maxim46
09/02/2019, 09:19
Δεν νομίζω οτι πρεπει να πας σε άνοιγμα μοτέρ(!). Φαντάζομαι μιλάς για το καπάκι που ειναι οι δίσκοι με το φυγοκεντρικο, οχι πράγματι λύσιμο μοτέρ για να παρεις το σασμάν στα χέρια, αυτο δεν συζητιέται.
Για εμενα ξαναδοκιμάζεις να παίξεις με τη βίδα του συμπλέκτη στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής, δοκίμασε κι ενα λαδακι που δουλευει καλύτερα στις πιο ψηλές θερμοκρασίες (πχ10w40) και κάνε συχνότερες αλλαγές λαδιού.
Δε θυμαμαι το wave να εχει κι απο τα καλύτερα σασμάν, 1η βάζεις, αμα δεν εχει δουλέψει για πολυ ωρα, και σε ακούει και ο 90ρης βαρήκοος παππούς που μένει 3 τετράγωνα πιο κατω! Καλά μόλις κουμπώσεις 2α σου πετάνε γλάστρες οι νυκοκυρες απο τα μπαλκόνια για διατάραξη κοινής ησυχίας!
Το μηχανάκι ειναι σχεδόν καινουριο, δε βρίσκω λόγο να το πειράξεις παραπάνω!