PDA

View Full Version : Φτιάχνει κανείς γλύστρα αλυσίδας;



telegonos
03/02/2019, 18:06
H πλαστική-τεφλόν-whatever εργοστασιακή γλύστρα της αλυσίδας στο VFR750FT μας τελείωσε.

Το ανταλλακτικό έχω τους λόγους μου να θεωρώ, ότι θα προκύψει end of stock αύριο που θα ρωτήσω.

Αν ξέρει κανείς, αν φτιάχνει κανείς γλύστρες στην Αθήνα ή όποια άλλη πατέντα-λύση του στυλ ''πας παίρνεις το τάδε υλικό για τελείωμα στις πόρτες, το κόβεις, το τρυπάς και έτοιμο'', ας ρίξει μια απάντηση.

Ευχαριστωωωωωω

George_Sp
03/02/2019, 19:04
Η γλύστρες δεν είναι κάτι περίπλοκο σε κατασκευή. Γνώμη μου είναι να πας σε κάποιον που έχει 3d printer και να του ζητήσεις να σου φτιάξει το κομμάτι που θες και να το προσαρμόσεις μετά. Σου τελείωσε φαντάζομαι εννοείς φαγώθηκε. Κόψε με φαλτσέτα ίσια το φαγωμένο και ζήτα σε 3d print το κομμάτι που υπήρχε.

S705
03/02/2019, 19:38
403472

σε ορισμένα μηχανάκια είναι πολύ περίπλοκη κατασκευή , δες νούμερο 4.
και ναι οι Ιταλοί δεν έχουν πια γλίστρα για μια μηχανή 10 ετών :moutza:

δεν χρειάζεσαι printer , άπλα αγοράζεις ένα μακρόστενο κομμάτι τεφλον ή κάποιο άλλο υλικό που κάνει και το προσαρμόζεις βιδωτό - κολλητό.

panos_zip
03/02/2019, 20:37
Επειδη έχω 3d printer κοντα 2 χρονια και έχω πειραματιστεί με διαφορα υλικα και εφαρμογές θεωρώ οτι μια εκτυπωμενη γλύστρα θα φαγωθει στις πρωτες βολτες. Είναι τετοια η δομή του που δύσκολα θα κρατησει.

Βεβαια με σοβαρούς ακριβους εκτυπωτες, με καταλληλα υλικά, μπορεις να βγαλεις πολύ καλα και ανθεκτικα κομμάτια φαντάζομαι. Εγώ ασχολουμαι χομπίστικα προφανώς. Αλλά εκει θα εχει και μεγαλύτερο κοστος.

vaska
03/02/2019, 21:12
Το 3d print κομμάτι δεν θα κρατήσει. Ίδιο πρόβλημα είχε ο Θωμάς camen με την γλυστρα του ελέφαντα. Περιμένετε να μπει να σας πει πως το έλυσε.

Bowleno
03/02/2019, 21:18
Το 3d print κομμάτι δεν θα κρατήσει. Ίδιο πρόβλημα είχε ο Θωμάς camen με την γλυστρα του ελέφαντα. Περιμένετε να μπει να σας πει πως το έλυσε.

Αν κολλήσει στο σημείο που εφάπτεται με την αλυσίδα ένα καλό κομμάτι τεφλόν δεν παίζει να κρατήσει;

vaska
03/02/2019, 22:07
Δεν νομίζω, θυμάμαι με τον Θωμά ψάχναμε λύση με διαφορα υλικά αλλά δεν θυμάμαι πως το έλυσε τελικά

stefanos
03/02/2019, 23:14
https://www.cmsnl.com/products/slider-chain_52170mt4000/#.XFdmy1wza70

ptc
03/02/2019, 23:28
https://www.cmsnl.com/products/slider-chain_52170mt4000/#.XFdmy1wza70

Item currently unavailable

telegonos
04/02/2019, 00:07
Για αυτό λέω έχω την υποψία ότι θα μου πουν end of stock, γιατί παντού τελειωμένο το βρήκα.

Μπορώ να πάρω λωρίδα τεφλόν και να την κόψω-τρυπήσω, αλλά που την βρήσκουμε, σε τι είδους μαγαζιά, πως την ζητάμε;

MAIK72
04/02/2019, 00:18
https://thumpertalk.com/forums/topic/956408-cheapskates-guide-to-swing-arm-slidersguides/ Δεν το έχω κάνει ,και σαν υλικο αναφέρεται το HDPE . Σε Πλαστικό κουβά ή πλαστικό πάγκο κοψίματος θα το βρεις.

Εκτός αν σώνει και καλά, πρέπει να είνα μαύρη και ακριβές αντίγραφο της γνήσιας.

alexis72
04/02/2019, 00:25
φίλος με yamaha serow (ιδιο δηλ. με το δικό μου ) τού χάλασε ,ειναι σύνηθες πρόβλημα στο serow αυτό κάθε 5-6 χρόνια φθείρετε κ θέλει αλλαγή ,καί πήγε στην yamaha τού ζήτησαν 50 ευρώ για το ανταλ/κό ( λέγεται seal quard με κωδικό 1KH2215100) σιγά λέει μην δώσω 50 ευρώ ...αγόρασε 1 κομμάτι τεφλόν κ το κόλλησε με ισχυρή κόλλα πάνω στο ψαλίδι ,κράτησε 10 ημέρες στην αττική οδό ξεκόλλησε μπλέχτηκε στίς ακτίνες στο τσάκ την γλύτωσε πού δεν τον πάτησαν αυτοκίνητα που ερχόντουσαν πίσω του με μεγάλες ταχύτητες ,αναγκάστηκε και εδωσε 50 ευρω κ το αγόρασε απο την yamaha ...βέβαια δεν μπαίνει σε 5 λεπτά ,αλλά πρέπει να λυθεί χωρίς υπερβολή ολο το μηχανάκι απο την μέση κ πίσω ...+ φιλική τιμή αλλα 30 ευρώ ο μάστορας ,οπότε φίλε καλύτερα βάλε το δικό του το γνήσιο αν το βρείς κ υπάρχει...

gasto
04/02/2019, 00:52
Παιρνεις μια τετοια και τη προσαρμοζεις στο ψαλιδι σου
https://www.ebay.co.uk/itm/Motorcycle-Chain-Slider-Guide-For-Dirt-Bike-Honda-CR250R-CR125R-CRF250X-CRF450X/401344522052?hash=item5d71ff6744:g:Oh8AAOSwXetZO3ht:rk:9:pf:0
https://www.ebay.co.uk/itm/Aftermarket-Chain-Slider-For-Honda-CR125R-250R-CRF250R-250X-450R-450X-Dirt-Bike/111988749283?hash=item1a130cb3e3:g:4v4AAOSwubRXLF5Q:rk:5:pf:0

MAIK72
04/02/2019, 00:54
Kαλό, αλλά όπως είδες θέλει λυσιμο το ψαλίδι για να πάρει το πλαστικό το καλούπι του ψαλιδιού με το θερμοπίστολο;)

karellen
04/02/2019, 09:16
Για αυτό λέω έχω την υποψία ότι θα μου πουν end of stock, γιατί παντού τελειωμένο το βρήκα.

Μπορώ να πάρω λωρίδα τεφλόν και να την κόψω-τρυπήσω, αλλά που την βρήσκουμε, σε τι είδους μαγαζιά, πως την ζητάμε;

Σε μαγαζί με βιομηχανικά είδη,λωρίδα τεφλόν τη ζητάς αλλά μην πάρεις χοντρή σαν τη δική μου,2-3 χιλιοστά το πολύ.
Αφού διαμορφώσεις το μήκος και το πλάτος που επιθυμείς με ένα τροχό ή λίμα φάε λίγο τις ακμές εκατέρωθεν για να μην κάνει δόντι και κοπανάει η αλυσίδα και ακολούθως στερέωσέ την στη θέση της πάνω στο ψαλίδι προσωρινά με ταινία ή tie wrap και κάνε 2-3 διαμπερείς τρύπες (τεφλον και ψαλίδι) με τρυπανάκι 4 χλστ.Μετά τράβα της με ένα πριτσιναδόρο να πιάσει στο ψαλίδι και θα είναι για μια ζωή.

403485

ΥΓ Μία εναλλακτική και αξιόπιστη λύση είναι αντί για τεφλόν να βάλεις ένα κομμάτι χοντρό δέρμα,πχ λουρίδα (ζώνη) του παντελονιού μας!Πιο ελαστική,κολλάει και με βενζινόκολλα αν δε θέλεις να τρυπάς ψαλίδι και η αλυσίδα δεν δημιουργεί καθόλου θόρυβο.Το μήκος της είναι όσο 'πατάει' η αλυσίδα στο ψαλίδι + μερικά εκατοστά ακόμα,έτσι να υπάρχουν.Την έχω στο KLR 3-4 χρόνια τώρα!

403484

(Σόρυ για τη λασπουριά,αλλά το ταλαιπώρησα τις τελευταίες μέρες).:D

telegonos
04/02/2019, 09:34
Έχει 4 βίδες το ψαλίδι επάνω, δεν χρειάζεται να τρυπήσω κάτι. Καλή η ιδέα με την δερμάτινη ζώνη και έχω μια χαλασμένη. Χμμμμ

vaska
04/02/2019, 10:36
Σίγουρα έχει να κάνει και με το μηχανάκι και την γωνία που η αλυσίδα βρίσκει την γλύστρα. Στον ελέφαντα θυμάμαι ήταν αρκετά μεγάλη η γωνία άρα και πιο βίαια ή "πρόσκρουση" της αλυσίδας στην γλύστρα. Το δέρμα δεν είναι ανθεκτικό υλικό και δεν κάνει γι' αυτή την δουλειά. Στο συγκεκριμένο μηχανάκι της φωτογραφίας δεν δείχνει να τρίβεται πολύ με την αλυσίδα γι' αυτό και κράτησε. Εγώ τεφλόν θα έβαζα.

kordix
04/02/2019, 10:37
Έχει 4 βίδες το ψαλίδι επάνω, δεν χρειάζεται να τρυπήσω κάτι. Καλή η ιδέα με την δερμάτινη ζώνη και έχω μια χαλασμένη. Χμμμμ

Κοίτα μόνο μη του βαλεις καμμιά ιταλική και κάνει χαρακίρι το μηχανάκι. :p

Καλό και ανθεκτικό υλικό ειναι το καουτσούκ απο εκτυπωτική μηχανή offset. Πας σε ενα τυπογραφείο και ζητάς αν εχουν κανα παλιό άχρηστο για αυτούς, χρησιμότατο για σένα (εννοείται δωρεάν).

telegonos
04/02/2019, 10:39
Δεν έχω μηχανάκι, VFR750FT έχω.

Σχεδόν δεν ακουμπάει η αλυσίδα στο ψαλίδι από μόνη της. Μόνο όταν κλείνεις το γκάζι, και φρενάρει ο κινητήρας τον τροχό, μπορεί λίγο να κρεμάσει από πάνω, και να συρθεί πάνω στο ψαλίδι. Αλλά και πάλι εφαπτομενικά που λέμε στις γραφικές παραστάσεις.

karellen
04/02/2019, 10:44
έχω μια χαλασμένη. Χμμμμ

Έχω 2 στην άκρη,μία στενή μία φαρδιά,πες μου να στις στείλω.

o_gavros
04/02/2019, 14:32
Μπορώ να πάρω λωρίδα τεφλόν και να την κόψω-τρυπήσω, αλλά που την βρήσκουμε, σε τι είδους μαγαζιά, πως την ζητάμε;

Δεν είδα ολες τις απαντήσεις.
Στη Σπύρου Πάτση κοντά στην διασταυρωση με Καβαλας, έχει στα δεξιά ένα μαγαζί όπου είχα πάρει χύμα τεφλόν σε κυλινδρικό σχήμα.
Ενδεχομένως να έχει και σε αλλα σχηματα ράβδους και να σου κόψει όσο θελεις.
ενδεικτικά το κομμάτι που εκοψα ήταν 10-12 ποντοι και κόστος 1€ παρα λίγο,δηλαδή τίποτα.

koma72
05/02/2019, 00:14
Μανουσαριδης,οδος Εργασιας στην Ν.Ιωνια, Ρεπας βιομηχανικα πισω απο την οδο Αθηνας στο κεντρο ,για τεφλον διαφορων διαστασεων.