PDA

View Full Version : Παρακαλώ τη γνώμη σας για επιλογή μηχανής



dhzou
06/02/2019, 11:47
Καλησπέρα σας μετά από χρόνια απουσίας απ' το φόρουμ.

Θα ήθελα την άποψή σας για τις σκέψεις που κάνω.
Έχω ένα Vesys 650 ABS από το 2007 το οποίο και καταευχαριστήθηκα όταν το αγόρασα με πολλές εκδρομές, ταξίδια δικάβαλα και τρελά φορτώματα ειδικά τα πρώτα έξι χρόνια που ήταν και το μοναδικό μου όχημα. Έκτοτε απέκτησα και αυτοκίνητο έκανα οικογένεια η οποία αναμένεται να μεγαλώσει κι άλλο και πλέον το Versys περιμένει καρτερικά στο γκαράζ πότε θα κάνει "καλό καιρό" να πάμε μαζί στη δουλειά (22 χλμ πήγαινέλα). Πλέον οι σπάνιες εκδρομές γίνονται με αυτοκίνητο, παιδικό καρότσι και ένα σωρό παρελκόμενα και η μηχανή γράφει 4.000-5.000 χλμ το χρόνο όλα σε αστικό περιβάλλον.

Μετά από τον απαραίτητο πρόλογο στο δια ταύτα. Σκέφτομαι ότι για τη χρήση που κάνω πλέον το Versys δεν είναι το πιο κατάλληλο εργαλείο επίσης το παίρνουν τα χρόνια και φοβάμαι μην μου βγάλει κάνα μεγάλο έξοδο. Πιστεύω λοιπόν ότι ένα μονοκύλινδρο 200-300 κυβικά θα ήταν το ιδανικό για την περίπτωσή μου με το σκεπτικό ότι θα κάνει την χρήση για την οποία κατασκευάστηκε, θα μειώσει λίγο τα λειτουργικά μου έξοδα και τέλος θα με κάνει να οδηγώ και λίγο πιο συνετά καθώς και να θέλω δε θα μπορώ να τρέξω. Απ την άλλη θα έχω σίγουρα κάτι χειρότερο απ' αυτό που έχω τώρα με χειρότερη ενεργητική ασφάλεια.

Από επιλογές μου αρέσει πολύ το Kawasaki KLX 250 (μεταχείρο injection) που είναι όμως πολύ δυσεύρετο και ακριβούτσικο. Επίσης ψήνομαι και για αυτά τα "κινεζοειδή νεορετρό" τύπου SYM Wolf 300, Brixton Glanville 250 κλπ με έμφαση προς τα πιο ποιοτικά. Η οποιαδήποτε πιθανή αγορά προϋποθέτει πώληση του Versys.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Όλες οι απόψεις δεκτές.

νεοσσός
06/02/2019, 11:55
Στη θέση σου θα κρατούσα το Versys.

telegonos
06/02/2019, 12:11
Τα κινεζικα ''νεορετρό'' ή όπως αλλοιώς τα λένε, είναι μια μαλακία και μισή, ντροπιάζουν την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας και δεν της προσφέρουν και τίποτα απολύτως. Όταν αναμασάμε ξανά και ξανά τα ίδια, δεν υπάρχει εξέλιξη. Εκτός αυτών είναι χαμηλής ποιότητας, ασήμαντα οδηγικά, αδιάφορα σαν ιπποδύναμη.

ΜΑΚΡΙΑ.

Αν πάρεις κάτι επώνυμο, το κόστος της αλλαγής δεν θα είναι μικρό. Θα δώσεις κάποιες χιλιάδες ευρώ.

Αν σε έχει πιάσει μια καταναλωτική μανία, μια συναισθηματική έλξη, ένα shopping therapy βρε αδερφέ, να αλλάξεις μοτοσυκλέτα, ΜΑΖΙ ΣΟΥ, πήγαινε και άλλαξέ την ΧΘΕΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, μην το βαφτίζεις ''οικονομία'', ''λογική κίνηση'', ''μικρότερα έξοδα'' κ.ο.κ. γιατί κοροιδεύεις τον ευατό σου: Δεν έχει ΠΟΤΕ λογική να δώσεις Χ χιλιάδες ευρώ, για να αλλάξεις όχημα, επειδή το νέο θα κοστίσει 1 ευρώ λιγότερο την μέρα (και ούτε). Θα κάνεις απόσβεση σε Χ χιλιάδες μέρες, πράγμα που δεν έχει λογική. Συν ότι σε όλο αυτό, υποβιβάζεσαι σε όχημα!!!!!

Στην τελευταία περίπτωση μείνε με το Versys, σιγά τα παραπάνω έξοδα που έχει σε σχέση με κάτι μικρότερο.

Panos76
06/02/2019, 12:15
Στη θέση σου θα κρατούσα το Versys.

Αυτό, ή θα κοιτούσα το CRF 250 L που μου αρέσει πολύ,

αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τοκ κόπο η τράμπα από τη στιγμή που υπάρχει μηχανάκι και μάλιστα σχετικά καινούριο.

Πάντως και ένα Sh 300 δεν θα ήταν άσχημο για την περίπτωση :lipssealed:

ptc
06/02/2019, 12:20
Για μενα θα ειχε νοημα η κινηση μονο αν πας σε κατι πιο φθηνο. Να μην εχεις να καθονται 3000€ στο γκαραζ για τη μια φορα στο τοσο που θα κανεις τη βολτα δηλαδη. Με τη χρηση που λες οτι κανεις ενα cbf250 ή κατι αντιστοιχο θα σε καλυπτε μια χαρα. Οποτε μπορεις να εχεις ενα μηχανακι με ελαφρως μικροτερα παγια εξοδα που θα σε βολευει εξισου στην καθημερινη μετακινηση και επιπλεον να εχεις βαλει και εναμισι χιλιαρικο στην ακρη. Αν ειναι να δωσεις το Versys για να παρεις κατι ιδιας αξιας δε βλεπω το λογο. Σε αυτην την περιπτωση θα συμφωνησω με τον telegonos, καμια ουσιαστικη οικονομια δε θα γινει. Ειδικα αν μπλεξεις με κινεζικο μπορει να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος.

Sapadak
06/02/2019, 12:22
Η λογική λέει να κρατήσεις το versys που το γνωρίζεις και σε γνωρίζει καλά.

Αλλά μιας και καταλαβαίνω οτι έχει μπει στο μυαλό σου η αλλαγή μοτοσακού, και ψήνεσαι για κάτι μικρό, δες κανα ybr 250 ή και ακόμα τα νέα μικρά Versys 300, V-Strom 250 για να μην ξεφύγεις και απο το on/off στυλ.
Το CBF 250, αν και προσωπικά το λατρεύω, δεν το προτείνω, μιας και μιλάμε τουλάχιστον για 12-14 χρονών μοντέλο

Τα λειτουργικά σου έξοδα, δεν θα τα μειώσεις, ουσιαστικά τουλάχιστον.

dhzou
06/02/2019, 12:30
Τα κινεζικα ''νεορετρό'' ή όπως αλλοιώς τα λένε, είναι μια μαλακία και μισή, ντροπιάζουν την εξέλιξη της μοτοσυκλέτας και δεν της προσφέρουν και τίποτα απολύτως. Όταν αναμασάμε ξανά και ξανά τα ίδια, δεν υπάρχει εξέλιξη. Εκτός αυτών είναι χαμηλής ποιότητας, ασήμαντα οδηγικά, αδιάφορα σαν ιπποδύναμη.

ΜΑΚΡΙΑ.

Αν πάρεις κάτι επώνυμο, το κόστος της αλλαγής δεν θα είναι μικρό. Θα δώσεις κάποιες χιλιάδες ευρώ.

Αν σε έχει πιάσει μια καταναλωτική μανία, μια συναισθηματική έλξη, ένα shopping therapy βρε αδερφέ, να αλλάξεις μοτοσυκλέτα, ΜΑΖΙ ΣΟΥ, πήγαινε και άλλαξέ την ΧΘΕΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, μην το βαφτίζεις ''οικονομία'', ''λογική κίνηση'', ''μικρότερα έξοδα'' κ.ο.κ. γιατί κοροιδεύεις τον ευατό σου: Δεν έχει ΠΟΤΕ λογική να δώσεις Χ χιλιάδες ευρώ, για να αλλάξεις όχημα, επειδή το νέο θα κοστίσει 1 ευρώ λιγότερο την μέρα (και ούτε). Θα κάνεις απόσβεση σε Χ χιλιάδες μέρες, πράγμα που δεν έχει λογική. Συν ότι σε όλο αυτό, υποβιβάζεσαι σε όχημα!!!!!

Στην τελευταία περίπτωση μείνε με το Versys, σιγά τα παραπάνω έξοδα που έχει σε σχέση με κάτι μικρότερο.
Μάλλον έχεις δίκιο...

Αυτό, ή θα κοιτούσα το CRF 250 L που μου αρέσει πολύ,

αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τοκ κόπο η τράμπα από τη στιγμή που υπάρχει μηχανάκι και μάλιστα σχετικά καινούριο.

Πάντως και ένα Sh 300 δεν θα ήταν άσχημο για την περίπτωση :lipssealed:
Καλά είπαμε να πέσω κατηγορία, δε θα πάρω και σκούτερ κι όλας!

Για μενα θα ειχε νοημα η κινηση μονο αν πας σε κατι πιο φθηνο. Να μην εχεις να καθονται 3000€ στο γκαραζ για τη μια φορα στο τοσο που θα κανεις τη βολτα δηλαδη. Με τη χρηση που λες οτι κανεις ενα cbf250 ή κατι αντιστοιχο θα σε καλυπτε μια χαρα. Οποτε μπορεις να εχεις ενα μηχανακι με ελαφρως μικροτερα παγια εξοδα που θα σε βολευει εξισου στην καθημερινη μετακινηση και επιπλεον να εχεις βαλει και εναμισι χιλιαρικο στην ακρη. Αν ειναι να δωσεις το Versys για να παρεις κατι ιδιας αξιας δε βλεπω το λογο. Σε αυτην την περιπτωση θα συμφωνησω με τον telegonos, καμια ουσιαστικη οικονομια δε θα γινει. Ειδικα αν μπλεξεις με κινεζικο μπορει να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος.

Καλά τα λες απλά τα τα πολύ λογικά CBF και YBR δεν βλέπονται ρε πούστη μου. Εν τω μεταξύ για "ανταλαγή" με KLR πιθανότατα θα πρέπει να δώσω κι όλας...

Μάλλον όλα συνηγορούν στο να κρατήσω το Versys.

yannis24
06/02/2019, 12:31
Στη θέση σου θα κρατούσα το Versys.

Το αυτο........εκτος αν, κανεις αυτο που εκανα και εγω μετα απο πολλα χρονια.......μιας και λογο οικογενειας κινουμε αποκλειστικα και μονο με το μηχανακι σαν μεταφορικο μεσο πηγαινε-ελα στην δουλειά ( και ειναι η διαδρομη Σαρωνιδα - κεντρο καθημερινα!!)........

Πηρα ενα scooter ....... 300 αρι.....

μετα απο 115.000 κμ......μια χαρα !!!

vstrider
06/02/2019, 12:33
Έκτοτε απέκτησα και αυτοκίνητο έκανα οικογένεια η οποία αναμένεται να μεγαλώσει κι άλλο και πλέον το Versys περιμένει καρτερικά στο γκαράζ πότε θα κάνει "καλό καιρό" να πάμε μαζί στη δουλειά (22 χλμ πήγαινέλα). Πλέον οι σπάνιες εκδρομές γίνονται με αυτοκίνητο, παιδικό καρότσι και ένα σωρό παρελκόμενα και η μηχανή γράφει 4.000-5.000 χλμ το χρόνο όλα σε αστικό περιβάλλον.

Τρώγεσαι μου φαίνεται... :)
Μείνε εκεί που είσαι γιατί τα λεφτά θα τα χρειαστείς για την οικογένεια. Μπορεί να είσαι πιεσμένος ψυχολογικά λόγω παιδιών/οικογένειας και να ψάχνεις διέξοδο σε κάποια "αλλαγή" αλλά μην αλλάξεις μηχανάκι.
Την πέρασα την φάση λόγω παιδιών, και πλέον χαίρομαι που κράτησα την μεγάλη μηχανή (αν και είχα και εγώ σκέψεις να τη δώσω)

Leon67
06/02/2019, 13:00
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους, κράτα το Versys.
Όσο για KLX-250 που το είχα μόλις βγήκε το ψεκαστό: άστο καλύτερα, είναι προβληματικό σε μεγάλους-ταχείας κυκλοφορίας δρόμους. Καμία σχέση με το παλιό με τα καρμπυρατέρ, στα 120χλμ/ωρα έχει τελειώσει με ότι συνέπειες έχει αυτό για ενεργητική ασφάλεια. Για μέσα σε πόλη είναι ιδανικό όπως και για χαλαρή εκδρομή σε βουνό. Τα υπόλοιπα που ανέφερες μην τα ξανασκεφτείς καν.
Το Versys, ειδικά αν είναι από τα πρώτα που ήταν made in Japan δεν θα βγάλει τίποτα σπουδαίο μέχρι να γίνεις παππούς τουλάχιστον…. και ταξιδεύει άνετα.

basilis_k6
06/02/2019, 13:04
το μηχανάκι σου εχει μια αξια 2-2.5κ ευρω. Αν το δωσεις για κανα σκουτερ οκ αξιζει μιας και θα καις και λιγοτερη βενζινη. αν παλι θες εντουρακι για να γουσταρεις και αυτο αξιζει γιατι απλα θα γουσταρεις. αλλα να παρεις μηχανακι δρομου ενω ηδη εχεις και μαλιστα ενα που θα πρεπει να δωσεις και απο την τσεπη σου δεν αξιζει. κρατα το.

dhzou
06/02/2019, 13:38
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μάλλον χρειαζόμουν να ακούσω αυτό που έλεγε η λογική μου για επιβεβαίωση.

BLiTzER
06/02/2019, 13:41
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μάλλον χρειαζόμουν να ακούσω αυτό που έλεγε η λογική μου για επιβεβαίωση.

Δώσε το και πάρε ένα πιο σύγχρονο 250-300cc με ~3 χιλιάρικα. Μια χαρά θα σε βολέψει, εφόσον έχουν κοπεί οι βόλτες εκτός πόλης, και έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα που κρατάς το Versys, μόνο χάνεις. Ούτε καλύτερο θα γίνει, ούτε πιο σύγχρονο, ούτε θα κερδίσει αξία, ούτε θα μείνει απροβλημάτιστο για πάντα.

:D

Panos76
06/02/2019, 13:41
:lol:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156389&p=2978563&viewfull=1#post2978563


edit: μας χάλασε ο πλίτσερ τη μαγιά πάλι :lol:

Bowleno
06/02/2019, 14:01
:lol:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156389&p=2978563&viewfull=1#post2978563


edit: μας χάλασε ο πλίτσερ τη μαγιά πάλι :lol:

Και πότε δεν μας την χαλάει; ban τον Μπ@στη άμεσα λέμε :lol:

DRAKONET
06/02/2019, 15:01
καταλαβα καλα οτι θες μονο καινουριο με τα... να ι λα...η λαθος ?
γιατι σε μεταχειρο....εχει KLX... αλλα και CRF..που ειπε και ο φιλος πιο πανω

dhzou
06/02/2019, 15:25
Δώσε το και πάρε ένα πιο σύγχρονο 250-300cc με ~3 χιλιάρικα. Μια χαρά θα σε βολέψει, εφόσον έχουν κοπεί οι βόλτες εκτός πόλης, και έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα που κρατάς το Versys, μόνο χάνεις. Ούτε καλύτερο θα γίνει, ούτε πιο σύγχρονο, ούτε θα κερδίσει αξία, ούτε θα μείνει απροβλημάτιστο για πάντα.

:D

Ειδικά εφόσον μιλάμε για φτηνό μονοκύλινδρο δε θα είναι πιο σύγχρονο (πιο καινούριο μπορεί...) Όσον αφορά τα έξοδα μάλλον πιο ακριβό θα αποδειχτεί το Versys όντως...


καταλαβα καλα οτι θες μονο καινουριο με τα... να ι λα...η λαθος ?
γιατι σε μεταχειρο....εχει KLX... αλλα και CRF..που ειπε και ο φιλος πιο πανω

Καινούριο κινεζοειδές, μεταχείρο γιαπωνεζοειδές. Honda δε θέλω όμως, θα με κοροιδεύουν οι Καβασακαίοι φίλοι μου

MG-KTiNoS
06/02/2019, 15:48
Στη θέση σου θα κρατούσα το Versys.

ακόμα και για ψυχολογικούς λόγους.
:cool:


Καινούριο κινεζοειδές, μεταχείρο γιαπωνεζοειδές. Honda δε θέλω όμως, θα με κοροιδεύουν οι Καβασακαίοι φίλοι μου
ρεντίκολο της κοινωνίας θα γίνεις άμα καβαλάς τέτχοια....
(θα το διαπιστώσεις και μόνος σου μόλις το πάρεις)

ΤάκηςΜπ
06/02/2019, 17:17
Ακόμα και να το ανταλλάξεις με ένα μικρό (πχ crf, klx) εννοείται θα κάνεις οικονομία. Βενζίνη, ασφάλεια, τέλη, σερβις, αναλώσιμα, όλα είναι φθηνότερα στα μικρά.

basilis_k6
06/02/2019, 17:41
Ακόμα και να το ανταλλάξεις με ένα μικρό (πχ crf, klx) εννοείται θα κάνεις οικονομία. Βενζίνη, ασφάλεια, τέλη, σερβις, αναλώσιμα, όλα είναι φθηνότερα στα μικρά.

οι διαφορές ειναι πολύ μικρες. τοσο μικρες που δεν γινετε να καλυψουν το γεγονος οτι αυτα τα μικρά πανε μεχρι το σουνιο.

ΤάκηςΜπ
06/02/2019, 18:55
οι διαφορές ειναι πολύ μικρες. τοσο μικρες που δεν γινετε να καλυψουν το γεγονος οτι αυτα τα μικρά πανε μεχρι το σουνιο.

Εε μικρές δεν τις λες

mikes
06/02/2019, 20:10
Ακόμα και να το ανταλλάξεις με ένα μικρό (πχ crf, klx) εννοείται θα κάνεις οικονομία. Βενζίνη, ασφάλεια, τέλη, σερβις, αναλώσιμα, όλα είναι φθηνότερα στα μικρά.


οι διαφορές ειναι πολύ μικρες. τοσο μικρες που δεν γινετε να καλυψουν το γεγονος οτι αυτα τα μικρά πανε μεχρι το σουνιο.


Εε μικρές δεν τις λες
τις λες χαοτικες ομως...
εγω τωρα με το cbf500 (2005) εχω ακριβως τα διπλα εξοδα απ'οτι με το ybr250... μονο η ασφαλεια ειναι σχεδον η ιδια.. βενζινες λαδια τελη αναλωσιμα κτλ ειναι τα διπλασια.. (αλλα οταν το καβαλαω το χαμογελο ειναι μεγαλυτερο...)

με το 250 πηγαινα λευκαδα (δε πανε μονο μεχρι το σουνιο τα μικρα...) και μου κοστιζε σε καυσιμα και διοδια πιο φθηνα και απο το εισητηριο του κτελ... για χρηση πολης ενα 250 ειναι απειρως πιο οικονομικο απο ενα 650αρι..

basilis_k6
06/02/2019, 20:24
τις λες χαοτικες ομως...
εγω τωρα με το cbf500 (2005) εχω ακριβως τα διπλα εξοδα απ'οτι με το ybr250... μονο η ασφαλεια ειναι σχεδον η ιδια.. βενζινες λαδια τελη αναλωσιμα κτλ ειναι τα διπλασια.. (αλλα οταν το καβαλαω το χαμογελο ειναι μεγαλυτερο...)

με το 250 πηγαινα λευκαδα (δε πανε μονο μεχρι το σουνιο τα μικρα...) και μου κοστιζε σε καυσιμα και διοδια πιο φθηνα και απο το εισητηριο του κτελ... για χρηση πολης ενα 250 ειναι απειρως πιο οικονομικο απο ενα 650αρι..

Διπλάσια μπορει, αντι για 300 το χρονο δινεις 600. Η διαφορα παραμενει 300 ευρω και ειναι μικρη. Το ybr λευκαδα απο που? Απο αγρινιο? Γιατι απο αθηνα ειναι 340χλμ και σορυ κιολας αλλα εγω δεν θα πηγαινα. Ουτως η αλλως μιλαγαμε για εντουρακια. Σουνιο ισως ειπα κοντα, αντε να το κανω κορινθο με πολυυ ζορι.

2λ/100 ειναι η διαφορα σε βενζινη αναμεσα στο 300αρι και το 650 btw

ΤάκηςΜπ
06/02/2019, 20:43
Διπλάσια μπορει, αντι για 300 το χρονο δινεις 600. Η διαφορα παραμενει 300 ευρω και ειναι μικρη. Το ybr λευκαδα απο που? Απο αγρινιο? Γιατι απο αθηνα ειναι 340χλμ και σορυ κιολας αλλα εγω δεν θα πηγαινα. Ουτως η αλλως μιλαγαμε για εντουρακια. Σουνιο ισως ειπα κοντα, αντε να το κανω κορινθο με πολυυ ζορι.

2λ/100 ειναι η διαφορα σε βενζινη αναμεσα στο 300αρι και το 650 btw

Ο op κάνει 4-5κ χλμ όλα στην πόλη.Και θα γλιτώνει ένα 300άρι,λοιπόν,και θα οδηγεί ένα μηχανάκι που δεν θα ζητάει πολλά και ούτε θα το λυπάται να το λιώνει στην κίνηση.Win-win κατά την γνώμη μου.Μόνη προυπόθεση να μην δώσει χρήματα για την αγορά απ'την τσέπη του.

mikes
06/02/2019, 20:53
Το ybr λευκαδα απο που? Απο αγρινιο? Γιατι απο αθηνα ειναι 340χλμ και σορυ κιολας αλλα εγω δεν θα πηγαινα.

απο αθηνα, σπιτι με σπιτι 410 χλμ περιπου εχει παει και μακρυτερα παντως το 250αρακι

Alexinhogr
06/02/2019, 20:53
Versys 300 ή ζεντ 250-300

TsoliasGR
07/02/2019, 07:07
Με το Wolf 250 δικάβαλο έχω κάνει πόσες εξορμήσεις δικάβαλο...
Αθηνα-Ναυπλιο,Αθήνα-Καλαμάτα,Αθήνα-Μετέωρα,Αθήνα-Δελφοί...Μονοκάβαλα μέχρι πλαταμώνα και αλλού.
Ναι οκ δεν είναι οτι πιο βολικό και φυσικά πάει πιο καλά απο εντουράκι αλλά δεν πάει μόνο μέχρι το σούνιο ένα μικρό.
Και πραγματικά ελάχιστα κόστη.

dhzou
07/02/2019, 09:23
Στη δεύτερη σελίδα μου τα γυρνάτε. Τουλάχιστον αποκλείσαμε μάλλον τα κινέζικα εκτός αν στην τρίτη σελίδα του νήματος βγουν όλοι οι χαρούμενοι ιδιοκτήτες τους.






Versys 300 ή ζεντ 250-300

Για δικύλινδρα μικρά δεν το συζητάω, δεν μου προσφέρουν τίποτα ιδιαίτερο παραπάνω απ' αυτό που έχω.

ΤάκηςΜπ
07/02/2019, 12:07
Επειδή είναι λίγο δύσκολο όλοι μας να κάνουμε μια έρευνα για εσένα, εφόσον ξέρεις τα κόστη του versys μπορείς να κατεβάσεις ένα manual από 2-3 μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν και να δεις τι ισχύει όσον αφορά το service τους. Αυτό που εικάζω εγώ, εκτός των προφανών λόγω ενός λιγότερου κυλίνδρου, πολύ φθηνότερα αναλώσιμα, λιγότερο λάδι, φθηνότερα ελαστικά κλπ

ptc
07/02/2019, 12:24
Στη δεύτερη σελίδα μου τα γυρνάτε. Τουλάχιστον αποκλείσαμε μάλλον τα κινέζικα εκτός αν στην τρίτη σελίδα του νήματος βγουν όλοι οι χαρούμενοι ιδιοκτήτες τους.


Οτι ενα μικροτερο μηχανακι θα σου κανει μια μικρη οικονομια δε χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να το καταλαβεις. Το θεμα ειναι αλλου. Το versys σου το ξερεις και ειναι και ενα γενικα αξιοπιστο μοντελο. Το μεταχειρισμενο που θα παρεις δεν μπορεις να το ξερεις. Αν ξεκινησεις δηλαδη για να γλυτωσεις 200-300€ το χρονο και τελικα βρεθεις να πληρωνεις γαμησιατικα γιατι βγηκε ξινο το γλυκο μπορει ευκολα να βρεθεις χαμενος. Να εχεις μπει μεσα οικονομικα και να καβαλας κατι υποδεεστερο. Εκει κολλαει το κατσε στα αβγα σου που σου λενε οι περισσοτεροι.

Και κατι ακομα. Μην περιμενεις να ακουσεις ομοφωνη αποφαση απο ενα φορουμ. Εδω ειμαστε χιλιοι διαφορετικοι νοματαιοι. Αλλος σου λεει εγω με παπακι κανω το γυρο του κοσμου, αλλος σου λεει αν δεν ειναι πανω απο 1000 κυβικα ντρεπομαι να το καβαλαω. Εδω ο κοσμος δεν μπορει να συμφωνησει για το αν η Γη ειναι στρογγυλη (βλεπε flat earthers), περιμενεις να συμφωνησουν ολοι για το τι μηχανακι θα παρεις εσυ;

dhzou
07/02/2019, 12:48
Όχι, ούτε οικονομοτεχνική μελέτη ζητάω να μου κάνετε ούτε περιμένω να βγάλετε ομόφωνο πόρισμα και να πάω αύριο να κάνω ότι αποφάσισε το μοτό. Κουβέντα κάνουμε με αφορμή την κατάστασή μου και τις σκέψεις που μου περνάνε απ το μυαλό. Το σκεπτικό είναι ότι παρότι λίγο πολύ ξέρω ήδη τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής μπορεί να ακούσω και ένα επιχείρημα που δεν το είχα σκεφτεί ή πολλές απόψεις που να συγκλίνουν προς το ίδιο πράγμα και να καταλήξω κάπου. Επίσης ότι γράψουμε εδώ θα μείνει και για άλλους χρήστες που μπορεί να έχουν παρόμοιες ανησυχίες.

Εκτιμώ αφάνταστα πάντως ότι οι απαντήσεις που έχω πάρει έως τώρα είναι όλες σοβαρές και με βάσιμα επιχειρήματα.

basilis_k6
07/02/2019, 13:13
τα μηχανάκια τυπου crf/klx/wr κτλ για να πανε λιγο πιο περα θελουν δροματο λαστιχο. δηλαδη με πολύ λιγο τακουνι. αυτο το λαστιχο suckαρει ασχημα σε οτιδηποτε εκτος απο πορεια. Παλι μεχρι το σουνιο θα πας γιατι παραπέρα θα μεινεις χωρις κωλομέρια και δεν θα ευχαριστηθεις κιολας. απλα κανουν λιγο πιο ευκολη την κατασταση. στην πολή ομως το τακουνι ειναι βασιλιάς. Αν λοιπον θες να πας σε κατι τέτοιο ασε το τακουνάκι πανω και ξεχνα τις εκδρομές. αλλωστε ειναι πολύ αργα μηχανάκια και σε ευθεια πανε 90-100-110 σταθερα, 120-130 για προσπέραση. Κοντερ ισως λενε παραπανω μιλαω για πραγματικα χλμ.

τα χλμ που κάνεις ειναι πολύ λιγα. Στο χρονο οι διαφορες απο βενζινη θα ειναι κανα 100άρικο και τα σέρβις σου ειναι ενα το χρονο. κλαιν μαιν δηλαδη. Κράτα τη μηχανή σου εκτός αν θες να αλλάξεις για γουστο.

DRAKONET
07/02/2019, 16:19
KLX 250 τοτενες για μενα...εχουμε βγαλει οπως ειναι χωρις να αλλαξουμε το παραμικρο αγωνα εντουρο με το μηχανακι αυτο!
Ειναι μια χαρα..και οικονομικο...και ανταλακτικα βρισκεις...και με φτιαγμενη σελλα γινεται και ταξιδιαρικο
εχει αγγελιες !

Sebastian1980
07/02/2019, 18:25
Εφόσων το μηχανάκι το θέλεις για μέσα στην πόλη,γιατι να μην πάρεις κανουριο σκούτερ 200αρη με τα λεφτά του versys και να σου μείνουν και ρέστα;
1)Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για δύο χρόνια που θα έχεις εγγύηση.
2)Θα πηγαίνεις στην δουλειά σου οικονομικά, άνετα και αν σε πιάσει και καμιά βροχή προστατευεσαι καλύτερα.
3) Με ένα top case και το χώρο κάτω από την σέλα πηγαίνεις άνετα για τα ψώνια της οικογένειας.
4)Μέσα στην κίνηση της πόλης χωράς από παντού να περάσεις.
Σκέψου το.

toyar
07/02/2019, 19:34
αν δεν μπορεις να παρεις καλυτερο και δεν το χρειαζεσαι κιολας μεινε με αυτο που γνωριζεις
δε γραφεις ποσα χλμ εχει τωρα αλλα αν κανεις πια 4-5000χλμ το χρονο λογικα εχει αρκετη ζωη ακομα

dhzou
08/02/2019, 09:15
Εφόσων το μηχανάκι το θέλεις για μέσα στην πόλη,γιατι να μην πάρεις κανουριο σκούτερ 200αρη με τα λεφτά του versys και να σου μείνουν και ρέστα;
1)Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για δύο χρόνια που θα έχεις εγγύηση.
2)Θα πηγαίνεις στην δουλειά σου οικονομικά, άνετα και αν σε πιάσει και καμιά βροχή προστατευεσαι καλύτερα.
3) Με ένα top case και το χώρο κάτω από την σέλα πηγαίνεις άνετα για τα ψώνια της οικογένειας.
4)Μέσα στην κίνηση της πόλης χωράς από παντού να περάσεις.
Σκέψου το.

Σκούτερ δεν παίρνω και να μου το χαρίζουν. Δε λέω καλή και υπαρκτή η πρακτικότητα και η ευκολία τους, αλλά μοτοσυκλέτα καβαλάμε προπάντων γιατί γουστάρουμε.


αν δεν μπορεις να παρεις καλυτερο και δεν το χρειαζεσαι κιολας μεινε με αυτο που γνωριζεις
δε γραφεις ποσα χλμ εχει τωρα αλλα αν κανεις πια 4-5000χλμ το χρονο λογικα εχει αρκετη ζωη ακομα

Κοντεύει τα 90k. Έχει ζωή ο κινητήρας λειτουργεί όπως την πρώτη μέρα που το πήρα, τα περιφερειακά φθείρονται και θέλουν περισσότερη φροντίδα.

o_gavros
08/02/2019, 20:56
τις λες χαοτικες ομως...
εγω τωρα με το cbf500 (2005) εχω ακριβως τα διπλα εξοδα απ'οτι με το ybr250... μονο η ασφαλεια ειναι σχεδον η ιδια.. βενζινες λαδια τελη αναλωσιμα κτλ ειναι τα διπλασια.. (αλλα οταν το καβαλαω το χαμογελο ειναι μεγαλυτερο...)

με το 250 πηγαινα λευκαδα (δε πανε μονο μεχρι το σουνιο τα μικρα...) και μου κοστιζε σε καυσιμα και διοδια πιο φθηνα και απο το εισητηριο του κτελ... για χρηση πολης ενα 250 ειναι απειρως πιο οικονομικο απο ενα 650αρι..

ρε Μικε, σπάστο σε τάλαρα αν θες αυτό γιατι μου έκανε πολύ εντύπωση που λες για διπλάσια έξοδα.
πόσο λάδι ας πουμε ζηταγε το ΥΒΡ και ποσο το σεμπε;
τελη λογικά θα δινεις 55€.
τη βενζίνη μη την μετράς.προφανώς θα θελει περισσότερη.

με την αυτή λογική, σε χρήση πόλης, ένα παπί είναι απείρως πιο οικονομικό απο ενα 250αρι, ένα ποδήλατο απο ενα παπί κ.ο.κ.





Κοντεύει τα 90k. Έχει ζωή ο κινητήρας λειτουργεί όπως την πρώτη μέρα που το πήρα, τα περιφερειακά φθείρονται και θέλουν περισσότερη φροντίδα.
πιο περιφερειακό θέλει περισσότερη φροντίδα;
Αν κουράστηκαν ας πούμε οι αναρτήσεις, ενα σερβις θεωρείται προβλεπόμενη συντήρηση.
Αν βλέπεις τα φρένα σου για παραδειγμα να μην αποδίδουν τόσο καλά,μάλλον ενα καλό καθάρισμα στις δαγκάνες κλπ.
Αν το μοτέρ δουλεύει λουλούδι, τότε δε σε νοιαζει τίποτα καθως τα λοιπά πιάνουν ως αναλώσιμα.

mikes
08/02/2019, 21:23
ρε Μικε, σπάστο σε τάλαρα αν θες αυτό γιατι μου έκανε πολύ εντύπωση που λες για διπλάσια έξοδα.
πόσο λάδι ας πουμε ζηταγε το ΥΒΡ και ποσο το σεμπε;
τελη λογικά θα δινεις 55€.
τη βενζίνη μη την μετράς.προφανώς θα θελει περισσότερη.

με την αυτή λογική, σε χρήση πόλης, ένα παπί είναι απείρως πιο οικονομικό απο ενα 250αρι, ένα ποδήλατο απο ενα παπί κ.ο.κ.




λαδι ybr 1,35λ cbf 3λ ανα 5000 χλμ και τα δυο
τελη ybr 22 cbf 55
λαστιχα λιανικη μεσο ορο ybr 160 cbf 200φευγα..
ακομα και στα τακακια ειμαι παραπανω απο τα διπλασια..
βενζινες μεσα στη πολη ακριβως η διπλασια καταναλωση (λογικο..) εκτος δεν εχω ασφαλη συμπερασματα ακομα..
ασφαλεια οτι ειχα στο μικρο δινω και στο μεγαλο

ειχα και παπι και μοτοσυκλετακι 125 (που αντικατασταθηκε απο το 250) και ειναι ακριβως οπως το λες..
μεσα στη πολη οσο μικροτερο τοσο πιο οικονομικο..

katsar
08/02/2019, 22:13
Η πραγματική οικονομία είναι η βενζίνη αν κυκλοφορείς καθημερινά ,τώρα ένα μπουκάλι λάδια παραπάνω και 60-70ε στα λάστιχα κάθε 2 χρόνια ή στα τακάκια μια στο τόσο,ε οκ.Ναι σίγουρα είναι ''οικονομία'' να κερδίζεις 30ε τον χρόνο από τα λάστιχα αλλά δεν είναι παράγοντας που θα με έκανε να πάρω ένα μικρότερο.Να μου πεις για την κατανάλωση ναι,με το σκουτερ έκαιγα 10ε την βδομάδα και με το χαλιαμπουσα 20ε το απόγευμα.

Snowteo
09/02/2019, 08:44
Γεια σου φίλε...

Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα, κατάλαβα ότι θέλεις ένα 300αρι πιο πολύ αλλά σε μηχανή και όχι παπάκι/αυτόματο και που να είναι και αξιόπιστο...

Η δική μου λογική θα πει το εξής...

Έχεις παιδιά πλέον.
Το πρώτο σου μέλημα είναι να μπορείς να ανταπεξελθεις στα έξοδα της οικογένειας και να μπορείς ταυτόχρονα να βρεις χρόνο και χρήμα για προσωπικές σου δραστηριότητες.
Η άποψη μου λοιπόν λέει το εξής...
Ένα παπάκι 125/130cc όπου δέχεται πολλές επιλογές, όσον αφορά τα εξτρα (μπαγκαζιερα, ανεμοθραυστη, κάλυμμα για βροχή κτλ), θα μπορέσει να σε κινήσει άριστα εντός πόλης, όπου θα σου κάνει ταχύτατα όλες τις δουλειές και με αστείο κόστος.
Όμως δεν είναι τόσο πρακτικό σε υγρό οδόστρωμα (μετά το πέρας βροχής), μιας και βρέχονται τα πόδια σου.
Το παπάκι λοιπόν είναι μεν η κορυφαία επιλογή σε θέμα ευελιξίας και οικονομίας, αλλά είναι πιο πολύ για επαγγελματική χρήση. Όμως αν κάνεις αυτή την επιλογή, μόνο κερδισμένος θα βγεις.
Μια άλλη εναλλακτική λογικής μου, είναι ένα αυτόματο στα 250/350cc.
Επίσης σου δίνει τις επιλογές του παπιού, αλλά θα έχεις και την προστασία των ποδιών από νερό και αέρα, θα έχεις και το usb σου για φόρτιση συσκευών, θα έχεις και έξτρα χώρο κάτω από το κάθισμα, θα μπορείς να πας και βόλτα με τη γυναίκα σου κυριλέ σε ένα καφέ με αυτό.
Σίγουρα ούτε κι εμένα μου αρέσουν τόσο όσο μια μηχανή, αλλά υπάρχουν και κάποια τα οποία μπορείς να συμβιβαστείς με αυτό, γιατί είναι αρκετά ευχάριστα στη χρήση τους, όπως είναι πχ το beverly που έχει μεγάλους τροχούς και άλλη οδηγική συμπεριφορά από τα κλασικά αυτόματα.
Το κόστος κατανάλωσης και σερβις διπλασιάζεται από ενός παπιού, αλλά κερδίζεις σε άλλα όπως προανέφερα αλλά και μπορείς να κάνεις έρευνα να βρεις κάποιο που καίει σχεδόν όσο ένα παπί... Έχει και τέτοια εκεί έξω...

Ως άνδρας με οικογένεια, θα σκεφτόμουν έτσι...
Θα έβαζα πάνω από όλα την οικογένεια μέχρι να αποκτήσω άνεση οικονομική και μετά θα ανοιγομουν.

Θα αγόραζα ένα αυτοματακι να κάνω ότι είπα πιο πάνω με άνεση και οικονομία, θα έπαιρνα το αμαξάκι για εκδρομές αλλά και για μεγαλύτερες διαδρομές εκτός πόλεως και όσον αφορά το ξεχαρμανιασμα...
Ή θα ενοικιαζα κάνα διήμερο καμιά μηχανή 600αρα με τα παιδιά στη γιαγιά και τη γυναίκα πίσω αγκαλιά μου ή θα έπαιρνα από κάποιον φίλο τη δική του και θα του γέμιζα το ντεπόζιτο μαζί με ένα 20αράκι στη τσέπη για το "ευχαριστώ" αλλά και τη μικρή φθορά (η γυναίκα Οκ, δεν δίνεται, αλλά η μηχανή είναι αντικείμενο και δεν θα έπρεπε να είναι εμπόδιο σε αληθινή φιλία... Πάντα με το δικό μου σκεπτικό).

Για αυτόματο είσαι πιστεύω φιλαράκι μου.
Μην είσαι τόσο απόλυτος...
Ανέβα σε αρκετά και μπορεί τελικά να εκπλαγείς με κάποιο από αυτά...

Alexinhogr
09/02/2019, 12:52
Το πα απτην αρχή ζεντ250 ή versys 300, είναι αδιέξοδο χαχα

jawaforever
09/02/2019, 14:45
Δώσε 5-6 κατοστάρικα να μαζέψεις ότι χρειάζεται μάζεμα στο versys σου και είσαι κομπλέ. Αλλιώς τσίμπα ένα dayang dy 125 (το μηχανάκι που ο Γκοργκολης μασκαρευει ως daytona dy125rs) από τον Νομικό στα 1200€ καινούριο. Με σωστή χρήση - συντήρηση θα σε εξυπηρετεί οικονομικά για πολλά χρόνια.

Όλα τα άλλα είναι φάση "έψαχνα να βρω τον μπελά μου και τελικά τον βρήκα".

Μικe777
09/02/2019, 17:51
κρατα το versys θα το μετανιωσεις!!!

νεοσσός
09/02/2019, 18:01
Πούλα το Versys γιατί θα σου μείνει!










:lol:

Alexinhogr
10/02/2019, 00:06
Πάρε Κλάρα, τα κάνει όλα κ συμφέρει χαχα

dhzou
11/02/2019, 09:41
Γεια σου φίλε...

Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα, κατάλαβα ότι θέλεις ένα 300αρι πιο πολύ αλλά σε μηχανή και όχι παπάκι/αυτόματο και που να είναι και αξιόπιστο...

Η δική μου λογική θα πει το εξής...

Έχεις παιδιά πλέον.
Το πρώτο σου μέλημα είναι να μπορείς να ανταπεξελθεις στα έξοδα της οικογένειας και να μπορείς ταυτόχρονα να βρεις χρόνο και χρήμα για προσωπικές σου δραστηριότητες.
Η άποψη μου λοιπόν λέει το εξής...
Ένα παπάκι 125/130cc όπου δέχεται πολλές επιλογές, όσον αφορά τα εξτρα (μπαγκαζιερα, ανεμοθραυστη, κάλυμμα για βροχή κτλ), θα μπορέσει να σε κινήσει άριστα εντός πόλης, όπου θα σου κάνει ταχύτατα όλες τις δουλειές και με αστείο κόστος.
Όμως δεν είναι τόσο πρακτικό σε υγρό οδόστρωμα (μετά το πέρας βροχής), μιας και βρέχονται τα πόδια σου.
Το παπάκι λοιπόν είναι μεν η κορυφαία επιλογή σε θέμα ευελιξίας και οικονομίας, αλλά είναι πιο πολύ για επαγγελματική χρήση. Όμως αν κάνεις αυτή την επιλογή, μόνο κερδισμένος θα βγεις.
Μια άλλη εναλλακτική λογικής μου, είναι ένα αυτόματο στα 250/350cc.
Επίσης σου δίνει τις επιλογές του παπιού, αλλά θα έχεις και την προστασία των ποδιών από νερό και αέρα, θα έχεις και το usb σου για φόρτιση συσκευών, θα έχεις και έξτρα χώρο κάτω από το κάθισμα, θα μπορείς να πας και βόλτα με τη γυναίκα σου κυριλέ σε ένα καφέ με αυτό.
Σίγουρα ούτε κι εμένα μου αρέσουν τόσο όσο μια μηχανή, αλλά υπάρχουν και κάποια τα οποία μπορείς να συμβιβαστείς με αυτό, γιατί είναι αρκετά ευχάριστα στη χρήση τους, όπως είναι πχ το beverly που έχει μεγάλους τροχούς και άλλη οδηγική συμπεριφορά από τα κλασικά αυτόματα.
Το κόστος κατανάλωσης και σερβις διπλασιάζεται από ενός παπιού, αλλά κερδίζεις σε άλλα όπως προανέφερα αλλά και μπορείς να κάνεις έρευνα να βρεις κάποιο που καίει σχεδόν όσο ένα παπί... Έχει και τέτοια εκεί έξω...

Ως άνδρας με οικογένεια, θα σκεφτόμουν έτσι...
Θα έβαζα πάνω από όλα την οικογένεια μέχρι να αποκτήσω άνεση οικονομική και μετά θα ανοιγομουν.

Θα αγόραζα ένα αυτοματακι να κάνω ότι είπα πιο πάνω με άνεση και οικονομία, θα έπαιρνα το αμαξάκι για εκδρομές αλλά και για μεγαλύτερες διαδρομές εκτός πόλεως και όσον αφορά το ξεχαρμανιασμα...
Ή θα ενοικιαζα κάνα διήμερο καμιά μηχανή 600αρα με τα παιδιά στη γιαγιά και τη γυναίκα πίσω αγκαλιά μου ή θα έπαιρνα από κάποιον φίλο τη δική του και θα του γέμιζα το ντεπόζιτο μαζί με ένα 20αράκι στη τσέπη για το "ευχαριστώ" αλλά και τη μικρή φθορά (η γυναίκα Οκ, δεν δίνεται, αλλά η μηχανή είναι αντικείμενο και δεν θα έπρεπε να είναι εμπόδιο σε αληθινή φιλία... Πάντα με το δικό μου σκεπτικό).

Για αυτόματο είσαι πιστεύω φιλαράκι μου.
Μην είσαι τόσο απόλυτος...
Ανέβα σε αρκετά και μπορεί τελικά να εκπλαγείς με κάποιο από αυτά...

Καλά κατάλαβες, πάπι, σκούτερ δεν παίρνω (ούτε χόνδα) :a26:


κρατα το versys θα το μετανιωσεις!!!


Πούλα το Versys γιατί θα σου μείνει!
λέω προς το παρόν να το κρατήσω και αν προκύψει καμιά ευκαιρία (να το μοσχοπουλήσω ή να πάρω κοψοχρονιά κάνα klx), να πορευτώ...

Πάρε Κλάρα, τα κάνει όλα κ συμφέρει χαχα
Εννοείς κουλούρι;

Alexinhogr
17/02/2019, 10:53
Λοιπόν το ζ250 είναι μόνο κύλινδρο.

Kickstart
22/02/2019, 09:01
χωρις πολλα πολλα, κρατα το versys φιλος...

μην παρεις καμια πολυθρονα-παπουδιερα...

κι εγω οταν μεγαλωσε η οικογενεια μου εδωσα τη μηχανη και πηγα σε μικροτερο και το σκυλομετανιωσα με αποτελεσμα να καννω παλι αλλαγες και τελικα να χασω αρκετα φραγκα...

γι αυτο σου λεω, κατσε οπως εισαι...το βερσις δωστο μελλοντικα μονο για καλυτερο.

τα παιδια θα μεγαλωσουν μην αγχωνεσαι...δεν θα ειναι για παντα μωρα..