PDA

View Full Version : Σε άκουσα να λες...



SONone
07/02/2019, 09:41
είδα έπεσε σκούπισμα καλό στο καφενείο. λεω να το βαλω εδω και αμα θετε το μεταφέρετε ή το αλλάζουμε.
Στις αστείες φώτο δεν πάει αλλα ειναι αστείες , περιεργες καταστάσεις μοτο και οχι περιεχόμενου, που γνωρίζουμε μονο τον διάλογο ειτε απο εμας ειτε απο άλλους.
τωρα αμα θελετε να βάζουμε και μυθοπλασίες καλώς αλλα η πραγματικότητα εχει πολυ γέλιο απο μόνη της.

SONone
07/02/2019, 09:45
- ημουν σε κουβεντα που λεγανε για τα αδιάβροχα και να το ενα ετσι δεν κραταει , το αλλο μπαζει,με το αλλο ιδρώνω και νιώθω υγρασία. οποτε πεταγετε ενας και λεει "και προφυλακτικό να φοράς παλι υγρασία εχεις παρε λοιπόν ενα καλο να μην εχεις την βρωμιά των αλλων πάνω σου και εσυ μπες και κανε μπάνιο μετα"
γαμηθήκαμε να γελάμε κατέστρεψε ολη την κουβέντα αλλα ηταν και σοφό ταυτόχρονα.

- μου περιγράφει φιλος για εναν τυπο που εκανε παράπονα για ενα κρανος οτι δεν παλεύετε η φασαρία που κανει και δεν αντέχει και και και και. οποτε τον ρωτάει τι κράνος? "ενα jet των 40€" και συνεχίζει " αλλα δεν γίνετε ρε φιλε πολυ φασαρία στο shoei που ειχα δεν ακουγόταν ετσι"

Lioulios
07/02/2019, 18:06
Εβιβες

S705
07/02/2019, 21:46
Συνάδελφος- παράγγειλα νέες λάμπες για το αμάξι.
- τι λάμπες? Ρωτάει κάποιος
- τα καινούρια ξένον που είναι Led!
Καταπιαμε τις γλώσσες μας....

Pew
07/02/2019, 23:43
Φιλος σε 5άδα CS:GO.

Εμεις: Λοιπον, ολοι rush B για plant...
... moments later...

Εμεις: Ρε μαλακα μητσο? Τι κανεις στο Α ψοφιος???
Μητσος: ΑΦΟΥ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΟΙ 4 ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ!! :confused:

Bowleno
07/02/2019, 23:54
Πρώην διευθυντής μου στην πρώην δουλειά μου, μου φέρνει ένα ασύρματο τηλέφωνο SONY με βάση.
-Διευθυντής: πάρτο και πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία να το φτιάξουν
-Εγώ: τι έχει να τους πω;
-Διευθυντής: πες τους ότι δεν φορτίζει το ρημάδι, μου έχει σπάσει τα νεύρα
-Εγώ: να ρίξω μια ματια πριν το πάω; (το μαγαζί ήταν στο Μαρούσι και εμείς Βοτανικό....)
-Διευθυντής: Ε, ρίχτου, δεν νομίζω να κάνεις και τίποτα αλλά τεσπα
-Εγώ: (το ανοίγω και βλέπω μέσα 2 απλές αλκαλικές μπαταρίες του περιπτέρου!) τι είναι αυτές; που είναι οι δικές του που το συνόδευαν;
-Διευθυντής: τις πέταξα βέβαια, είχαν...αδειάσει!!! :cry::lol:
-Εγώ: Αφού δεν πήρες φωτιά με αυτές που έβαλες ούτε του παπά μην το πεις.... αυτές που πέταξες ήταν επαναφορτιζόμενες και θέλουν χρόνο για να μαζέψουν ενέργεια.....
-Διευθυντής: α, ναι; :cry::cry:
-εγώ: δώσε τώρα 20 ευρώ να πάρω σωστές μπαταρίες απο τον Γερμανό :lol:
Ακόμα κλαίνε από τα γέλια στο γραφείο..... :bawl: (ο Χάρης Χ ξέρει για ποιον λέω :D )

Bowleno
08/02/2019, 00:02
Ο ίδιος...πρωταγωνιστής (διευθυντής τμήματος επαγγελματικών οχημάτων....)
-Διευθυντής: πάρε το αμάξι μου σε παρακαλώ και πηγαινε να φυσήξεις το φίλτρο αέρος (ένα ρενό μεγκαν)
-Εγώ: όκ, πάω...... (το πάω, το βγάζω, το φυσάω, πεντακάθαρο το βρίσκω) μια χαρά αφεντικό το φίλτρο, σου κάνει τίποτα νούμερα το αμάξι;
-Διευθυντής: Να, βρωμάει κάπως μέσα στην καμπίνα.....:cry:
-Εγώ; τι σχέση έχει το φίλτρο αέρος με την μυρωδιά στην καμπίνα;
-Διευθυντής: Α; δεν έχει; :cry::cry:

S705
08/02/2019, 02:20
Αφού πιάσαμε τα αφεντικά.

Σηκώνω τηλ και είναι στη γραμμή Κρητικός πελάτης που φωνάζει και οδυρεται ότι το προϊόν που του πούλησε (1500 ευρώ) το ίδιο το αφεντικό δεν κάνει ούτε το 1/10 από αυτά που του έταξε.
Ελέγχω στη βάση δεδομένων και όντος ο Κρητικός έχει δίκιο!
Καλώ στο γραφείο του αφεντικού
-είναι ο τάδε στην γραμμή και έτσι και έτσι...
Αφεντικό μετά από μισό λεπτό σιγής.
- Μάκη Μάκη παιδί μου πες του... Πες του... Πες του. ξέρω εγω? Πες του οτιδήποτε και τα λοιπά! Και κλείνει την γραμμή και μένω με τον Κρητικό....

SONone
08/02/2019, 13:52
δούλευα παλιά σε pet shop γνωστή αλυσίδα. σκαει πελάτισσα 35αρα με γατιά.
πελάτισσα: θελω μια τροφή για την γατα μου, τις εχω παρει διάφορες και δεν τις τρώει
εγω: αυτη την μαρκα την εχετε δοκιμάσει? εχει και αρκετές γεύσεις οποτε σίγουρα κατι θα του αρεσει.
πελάτισσα: ναι δεν ξερω ομως ειναι ωραίες , ειναι νόστιμες?
εγω: μισο λεπτο... Πάρη!!! ρε συ ελα εδω λιγο εσυ δεν ειχες δοκιμάσει απο αυτες τι έλεγαν καλες ειναι?
Παρης: με το κοτόπουλο να παρετε ο τονος δεν τους εχει πετύχει και το μοσχαρι ειναι λιγο αλμυρό!!

κόκκαλο η πελάτισσα εγω με τον Παρη σοβαροί να την κοιταμε οποτε γυρναω και της λεω με ενθουσιασμό "κοτόπουλο τελικά ε?!?!"

2 βδομάδες μετα και αφου ειναι να φύγω γιατι ηταν για σφαλιάρες σε ολα τα επίπεδα ερχετε ο υπεύθυνος καταστημάτων εκείνου του τομέα. Ξέρετε αυτο ο τύπος που ειναι ο ποιο άσχετος με το ειδος που εμπορευετε το κατάστημα αλλα εχει ενα στανταρ τροπο και ιδεα για το μαρκετινγκ απο τσιμπιδάκια μεχρι διαστημόπλοια, εχει σπουδάσει κατι και νομιζει οτι παει σε ολλα τα είδη και για να δικαιολογεί τον μισθο του λεει μαλακιες, αυτος που τον αντιπαθούν ολοι, αυτος που ειναι ποιο μαλακας και απο το αφεντικό τις περισσότερες φορες. καταλαβατε.

κάνω διαλημα στις 6 ωρες γιατι ειχαμε μεχρι τοτε κοσμο, που δουλεύω 12ωρο και με ασφαλίζουν 4ωρο. και ερχετε στο μαγαζί, και εχει την απαίτηση να σταματήσω το διαλημα μου να σταματήσω το φαγητό μου και να βγω στους διαδρόμους ετσι, γιατι ηρθε αυτος. οποτε με φωνάζουν πανικόβλητοι γιατι ηρθε η αυτου μεγαλειότης και να τρεξω, κοιτάω αραχτός με το σαντουιτσακι μου και λεω δεν μπορω, ας ερθει εδω να με δει.(διπλα μου εχω κονσέρβα που εχει χτυπηθεί και ανοίξει και ειναι να την δώσω σε αδέσποτα φεύγοντας ) ερχετε λοιπον και μου αρχίζει την ζαλουρα, και και και "και τι κάνεις εδω?" παίρνω την κονσέρβα τσιμπαω λιγο με το χερι και του λεω ψύχραιμα " ηρθε πελάτισσα και εκανε παράπονα οτι δεν άρεσε στον σκύλο της οποτε δοκιμάζω λιγο να δω τι συμβαίνει για δοκίμασε λιγο να μου πεις και εσυ!!!" έφυγε ξεφυσώντας και μουρμουραγε, βεβαια δεν με ένοιαζε τι έλεγε γιατι τοτε ειχαμε το παλιο το πασοκ το ορθόδοξο και υπήρχαν και δουλειες και λεφτα και 2 μερες μετα παραιτηθηκα

mikes
08/02/2019, 20:22
πριν χρονια οταν διαχειριζομουν το υποκαταστημα του μαγαζιου που δουλευα, στα στρατιωτικα πρατηρια στον καρεα.
πελατης μου παραγγελενει λαστιχα αλλα απαιτει να ειναι παραγωγης νεοτερα του 6μηνου γιατι μετα "πολυμεριζονται και χαλανε"...
καθεται η πουτ@@@η τυχη και παραλαμβανω λαστιχα με dot ενος μηνα.. και με ρωταει ενω του τα τοποθετω...
-και ποτε πρεπει να τα ξαναλλαξω αυτα?
-τι μηνα εχουμε τωρα νοεμβριο?? εε! κατα τον μαιο ειναι καλα..
-γιατι τοσο νωρις? για 4 χρονια δεν ειναι τα λαστιχα?
-οχι κυριε μου.. αν ενα ολοκαινουργιο λαστιχο 6 μηνων στο ραφι πολυμεριζεται και χαλαει, φανταστειτε τι παθαινει οταν ειναι πανω στ'αμαξι και δουλευει... :smokin:


ιδια φαση σκαει πελατης με το owner's manual στο χερι και μου ζηταει διασταυρωση ελαστικων ακριβως οπως γραφει το βιβλιο.. (περιπου οπως τη φωτο)
403569

του εξηγω οτι αυτο που ζηταει δε γινεται για πολλους λογους οπως πχ εκδοση με εκδοση μοντελου μπορει να διαφερει ανα χωρα και πιθανον να εχει και διαφορετικη ρεζερβα το μοντελο του (στη συγκεκριμενη περιπτωση ειχε τη στενη αναγκης) και το καλυτερο ειναι να γινουν μπρος πισω απο τις ιδιες πλευρες χωρις χρηση ρεζερβας..
η απαντηση του ηταν οτι αποκλειεται εγω ενας ταπεινος λαστιχας να γνωριζω καλυτερα απο τον κατασκευαστη ο οποιος για να γραφει ετσι στο βιβλιο σιγουρα το εχει μελετησει το θεμα περισσοτερο απο εμενα (σημειωτεον ολα τα owner's manual στην αρχη η στο τελος τους εχου προειδοποιηση οτι καποιες πληροφοριες μπορει να διαφερουν ανα χωρα η εκδοση μοντελου και γι αυτο το λογο οι κατοχοι πρεπει να συμβουλευονται εξειδικευμενο προσωπικο)
τες πα καταλαβα οτι εχα να κανω με μαλακα, οποτε μου αφηνει το αμαξι παει σουπερμαρκετ και ερχεται και το βρισκει ετοιμο με τη στενη ρεζερβα πισω δεξια
- ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?
- η εργασια που μου ζητησατε....
- και ειναι σωστο αυτο τωρα?
- φυσικα.. αφου ετσι το γραφει στο βιβλιο, κατι ξερει ο κατασκευαστης παραπανω... :smokin:
- οχι οχι δε παιζει, φτιαχτο οπως ειπες εσυ..
- ξερετε κυριε μου οτι γι αυτο εφ'οσον δεν ειναι δικο μου λαθος, φυσικα δεν ισχυει η τιμη που συμφωνησαμε και θα εχει εξτρα χρεωση, ναι?
μοκο ο κυριος... και πληρωαε και εξτρα..

Nostradamus
08/02/2019, 20:47
Πίσω αριστερά έπρεπε να την βάλεις την στενή ρεζέρβα Μικέ.. κακώς πλήρωσε έξτρα λάθος του τα έβαλες :lol: :lol:

mikes
08/02/2019, 21:08
Πίσω αριστερά έπρεπε να την βάλεις την στενή ρεζέρβα Μικέ.. κακώς πλήρωσε έξτρα λάθος του τα έβαλες :lol: :lol:

οχι ρε συ, στο δικο του βιβλιο την εδινε δεξια... αφου ειπαμε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως οριζει ο κατασκευαστης..

viper1
08/02/2019, 21:30
Καινούργιες κοπέλες εκπαιδεύονται αεροσυνοδες. Πάνε στο αεροσκάφος για να τους δείξει η εκπαιδεύτρια τα σωστικά το σύστημα ενδοεπικοινωνίας κλπ. Την στιγμή που είναι στην μπροστινή πόρτα μπαίνουμε από την πίσω σηκώνουμε το ακουστικό ενδοεπικοινωνίας χωρίς να μας δουν. Πατάμε το κουμπί που καλεί το μπροστινό ακουστικό . Το σηκώνει κάποια από τις καινούργιες και ακούει : καλησπέρα σας . Μπορώ να μιλήσω με τον Μητσο? Απάντηση : ε κύριε εδώ που έχετε πάρει τηλέφωνο είναι αεροπλάνο . Ακόμα γελάμε

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/02/2019, 22:37
Πελατης στο σουπερ μαρκετ:Το νερο το κοροπι το εχετε?:lol:

Panos76
08/02/2019, 23:56
Πελατης στο σουπερ μαρκετ:Το νερο το κοροπι το εχετε?:lol:

:lol: του Καματερού έχουμε :bawl:

Σε άκουσα να μου λες καλέ μου φίλε: "όποιος δεν έχει μυαλό έχει χόντα" στο άκουσμα του cbX.

Αλλά ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι έχω μυαλό :lol:

vaska
09/02/2019, 07:39
Καινούργιες κοπέλες εκπαιδεύονται αεροσυνοδες. Πάνε στο αεροσκάφος για να τους δείξει η εκπαιδεύτρια τα σωστικά το σύστημα ενδοεπικοινωνίας κλπ. Την στιγμή που είναι στην μπροστινή πόρτα μπαίνουμε από την πίσω σηκώνουμε το ακουστικό ενδοεπικοινωνίας χωρίς να μας δουν. Πατάμε το κουμπί που καλεί το μπροστινό ακουστικό . Το σηκώνει κάποια από τις καινούργιες και ακούει : καλησπέρα σας . Μπορώ να μιλήσω με τον Μητσο? Απάντηση : ε κύριε εδώ που έχετε πάρει τηλέφωνο είναι αεροπλάνο . Ακόμα γελάμε

Το λάθος δεν βρίσκω. Και ευγενική ήταν και όμορφα απάντησε και σε αεροπλάνο πήρατε τηλέφωνο. Το ότι εσείς είστε κακεντρεχείς αλήτες μηχανάκηδες και γελάσατε με την απάντηση της κοπελίτσας, ασχολίαστο.
Έπρεπε να το σηκώσω εγώ το τηλέφωνο και να σου έδινα τον sniper να δεις.

Ps
1. Για να πάρεις τηλ αεροπλάνο τι κωδικό βάζεις μπροστά??
2. Αν είναι στον αέρα δουλεύει το τηλέφωνο ή μόνο όταν είναι προσγειωμένο δουλεύει??

:lol::bawl:

Jo.Da.
09/02/2019, 08:17
Κρατάει η σύζυγος βιβλιαράκι με ατάκες της 4χρονης κόρης μας, αλλά δεν είμαι σπίτι.
Δύο που μου έρχονται:

Κόρη: μαμά η θάλασσα έχει αλάτι;
Μαμά: ναι κορίτσι μου.
Κόρη: έχει και πιπέρι;;;
:cry::lol:

Μαμά: Θέλεις αδελφάκι;
Κόρη: θέλω έναν αδελφό, μια αδελφή και δύο χρυσόψαρα...:look:

katsar
09/02/2019, 08:31
Ατάκες της γυναίκας μου περί μηχανοκίνητων λοιπόν.

Της δείχνω ένα R6 μια μέρα λέγοντας : ''Να κοίτα το,ένα τέτοιο θέλω.'' ''Ποιο ρε συ,δεν το βλέπω'' ''Καλά με δουλεύεις ,να αυτό εκεί απέναντι'' ''.......?Αυτό το μικρό μηχανάκι δηλαδή είναι αυτό που θέλεις;Πόσα κυβικά είναι;125;Αυτό είναι για παιδάκια,Varadero να πάρεις'' :D

Της δείχνω μια άλλη μέρα μια BMW Ζ3, ''Να κοίτα το,το σκέφτομαι,δεν είναι ακριβά'' ''.......??? Αυτό το μικρό αμαξάκι θέλεις δηλαδή;;;Εγώ σε αυτοκίνητο πιο χαμηλό από τα βυζγιά μου δεν μπαίνω,να πάρεις το Navara'' :D

Τελικά μάγκες για τις γυναίκες size matters χε χε χε

yannis24
09/02/2019, 08:50
Μίλαγα με τον δικηγόρο καμια ωρα στο τηλέφωνο, για επικείμενο δικαστήριο, και άκουγε η Κόρη μου οτι μπορει να έτρωγα και φυλακή ......
Παίρνει το ακουστικό και ρωτάει τον δικηγόρο :
κ. Γιώργο, ο μπαμπάς μου μπορει να παει και φυλακή δηλαδή αύριο?
- ναι, απαντάει...εξαρτάται....
-να παει, του λεει η Κόρη μου....να παει να βάλει και λίγο μυαλό !!!!!

Ακομα γελάει ......

SONone
09/02/2019, 13:56
μολις εχω παρει το cbr και ανεβαίνουμε Γρηγορίου Λαμπράκη Κορυδαλλό με την κοπελιά, σε μια φαση χαζευα και λιγο και γινετε ενα σκηνικό και ειμαι σε φρενα πανικού για να μην τρακάρω πισω απο λεωφορείο η κοπελια παλεύει να κρατηθεί , οποτε οταν σταματάμε οριακά και έχουμε ηρεμήσει μου λεει με το προηγούμενο μηχανάκι θα το σταματούσαμε? (kle500) ναι της λεω (καταλαβαίνει την ειρωνεία στην φωνη μου). που μου λεει πανω στο λεωφορείο? οχι καλε στην επόμενη στάση!!

GiorgosLa
09/02/2019, 22:10
Καινούργιες κοπέλες εκπαιδεύονται αεροσυνοδες. Πάνε στο αεροσκάφος για να τους δείξει η εκπαιδεύτρια τα σωστικά το σύστημα ενδοεπικοινωνίας κλπ. Την στιγμή που είναι στην μπροστινή πόρτα μπαίνουμε από την πίσω σηκώνουμε το ακουστικό ενδοεπικοινωνίας χωρίς να μας δουν. Πατάμε το κουμπί που καλεί το μπροστινό ακουστικό . Το σηκώνει κάποια από τις καινούργιες και ακούει : καλησπέρα σας . Μπορώ να μιλήσω με τον Μητσο? Απάντηση : ε κύριε εδώ που έχετε πάρει τηλέφωνο είναι αεροπλάνο . Ακόμα γελάμε


Γνωστός συμφορουμίτης, απαντάει στα τηλέφωνα σε τούνελ. :D
(Για όσους δεν το διάβασαν) Γυρνούσε από ταξίδι και περνώντας από τούνελ, του άρεσε η δροσιά και είπε να αράξει να ξεκουραστεί. (μέσα στο τούνελ) Κάποια στιγμή ακούει τηλέφωνο. Ανοίγει ένα κόκκινο κουτί βρίσκει ένα τηλ και... απαντάει.
(αντιγραφή)
-ναι???
-τη κανετε κυριε?
-ποιος ειναι?
-υπαρχει καποιος λογος που εισαστε εκει.
-Ναι.Σταματησαμε να ξεκουραστουμε.
-Καλα ειστε τρελος???Φυγετε αμεσως αποκει γιατι ειναι επικυνδηνα.
-απαγορευεται???
-ΦΥΓΕΤΕΕΕΕ

ΥΓ. Κωνσταντίνε sorry αλλά όποτε θυμάμαι το σκηνικό κλαίω. :D

Pew
09/02/2019, 22:28
Γνωστός συμφορουμίτης, απαντάει στα τηλέφωνα σε τούνελ. :D
(Για όσους δεν το διάβασαν) Γυρνούσε από ταξίδι και περνώντας από τούνελ, του άρεσε η δροσιά και είπε να αράξει να ξεκουραστεί. (μέσα στο τούνελ) Κάποια στιγμή ακούει τηλέφωνο. Ανοίγει ένα κόκκινο κουτί βρίσκει ένα τηλ και... απαντάει.
(αντιγραφή)
-ναι???
-τη κανετε κυριε?
-ποιος ειναι?
-υπαρχει καποιος λογος που εισαστε εκει.
-Ναι.Σταματησαμε να ξεκουραστουμε.
-Καλα ειστε τρελος???Φυγετε αμεσως αποκει γιατι ειναι επικυνδηνα.
-απαγορευεται???
-ΦΥΓΕΤΕΕΕΕ

ΥΓ. Κωνσταντίνε sorry αλλά όποτε θυμάμαι το σκηνικό κλαίω. :D

Στα Τεμπη ?!?!?!?

Θεουλης!!!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/02/2019, 04:35
Γνωστός συμφορουμίτης, απαντάει στα τηλέφωνα σε τούνελ. :D
(Για όσους δεν το διάβασαν) Γυρνούσε από ταξίδι και περνώντας από τούνελ, του άρεσε η δροσιά και είπε να αράξει να ξεκουραστεί. (μέσα στο τούνελ) Κάποια στιγμή ακούει τηλέφωνο. Ανοίγει ένα κόκκινο κουτί βρίσκει ένα τηλ και... απαντάει.
(αντιγραφή)
-ναι???
-τη κανετε κυριε?
-ποιος ειναι?
-υπαρχει καποιος λογος που εισαστε εκει.
-Ναι.Σταματησαμε να ξεκουραστουμε.
-Καλα ειστε τρελος???Φυγετε αμεσως αποκει γιατι ειναι επικυνδηνα.
-απαγορευεται???
-ΦΥΓΕΤΕΕΕΕ

ΥΓ. Κωνσταντίνε sorry αλλά όποτε θυμάμαι το σκηνικό κλαίω. :D

:lol:

Garfield
10/02/2019, 20:30
Χθες το βράδυ γυρνά η σύζυγος από την δουλειά και μου λέει:
"Στο αυτοκίνητο αναβοσβήνει η ένδειξη με ένα... καραβάκι. Για πήγαινε δες"

Πάω και εγώ γεμάτος απορία τι είναι το "καραβάκι".
Και βλέπω αυτό...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
403635

spyrval
10/02/2019, 20:53
Πες της είναι προειδοποίηση για καταιγίδες.

daz
10/02/2019, 21:47
Χθες το βράδυ γυρνά η σύζυγος από την δουλειά και μου λέει:
"Στο αυτοκίνητο αναβοσβήνει η ένδειξη με ένα... καραβάκι. Για πήγαινε δες"

Πάω και εγώ γεμάτος απορία τι είναι το "καραβάκι".
Και βλέπω αυτό...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
403635


:bawl:
Εχουν φαντασία όμως δε μπορείς να πεις!

panavour
10/02/2019, 22:06
Οταν πριν απο πολλα χρονια οι τραπεζες δεν ειχαν ξεχωριστα τα ταμεια,και ξεχωριστα τα γραφεια εξυπηρετησης πελατειας, αλλα ολοι ηταν ΠΙΣΩ απο το ΓΚΙΣΕ.
ΠΕΛΑΤΗΣ μπροστα απ το ΓΚΙΣΕ: θα ηθελα να ανοιξω εναν λογαριασμο παρακαλω
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ καταθεσεων:Περαστε να σας τον ανοιξουμε απο ΠΙΣΩ ,εννοωντας ΠΙΣΩ απο το ΓΚΙΣΕ. Ακομα γελαω που το θυμαμαι.:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/02/2019, 03:51
Χθες το βράδυ γυρνά η σύζυγος από την δουλειά και μου λέει:
"Στο αυτοκίνητο αναβοσβήνει η ένδειξη με ένα... καραβάκι. Για πήγαινε δες"

Πάω και εγώ γεμάτος απορία τι είναι το "καραβάκι".
Και βλέπω αυτό...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
403635

Παρτης τ'αμαξι:lol:

Panos76
11/02/2019, 07:40
Παρτης τ'αμαξι:lol:

Πριν αρπάξει φλάντζα:a7:

GiorgosLa
11/02/2019, 09:00
Παλιό...

403637

SONone
17/02/2019, 18:03
ερχεται πελάτης
-γεια σας ισοθερμικά έχετε?
-ναι φυσικά
-ξέρετε ειμαι λιγο περίεργος στο τι θελω. δεν το εχω βρει πουθενά
-δηλαδή? (πρώτο καμπανάκι)
-ναι θελω ενα ισοθερμικό να ειναι ζεστό....
-οκ γιαυτό υπάρχουν!
-ναι μόνο που το θέλω να είναι ζιβάγκο.....
-ναι υπάρχει φυσικά να φέρω μισο....
-εεεεε οχι οχι να σας πω. θελω να ειναι ζεστο, ζιβαγκο και κοντομάνικο....
- ΤΙ????
-να ολοι αυτη την αντίδραση έχουν.
- κοιτάξτε δεν το εχετε βρει πουθενά γιατι δεν υπάρχει. Ομως εχω ενα ψαλιδάκι εδω και το φτιάχνουμε (και αρχιζω να γελαω διστακτικά γιατι ο τυπος μιλούσε σοβαρά)

2 μερες μετα ερχεται ενας που ηθελε καλοκαιρινό ισοθερμικό.
λεω δλδ θετε κατι ποιο ελαφρύ ισοθερμικό.
-ΟΧΙΙΙ θέλω αυτο που το φοράς και σε δροσίζει γιατι εχω χειμερινό μπουφαν μηχανής και το καλοκαίρι ζεσταίνομαι.
-λυπαμαι δεν υπαρχει κατι τετοιο αλλα υπάρχουν πχ. μπλουζες τρεξίματος που αποβαλουν τον ιδρώτα και αφηνουν το σωμα να αναπνέει και εχεις την αίσθηση της δροσιάς αλλα μέσα απο το χειμερινό μπουφαν δεν θα κανει δουλειά. θελετε να δουμε για μπουφαν καλοκαιρινό?
-οχι.
-να δούμε για προστατευτικα να τα φοράτε μονα τους η καποιον θωρακα motocross πχ.
-οχι θελω καλοκαιρινό ισοθερμικό μου εχουν πει οτι υπάρχει το φόρας και σε δροσίζει.
-λυπαμε δεν εχω αλλα αμα βρειτε καπου να εχει φέρτε μου και εμενα να το δω. (βασικά φερε μου αυτον που σου το ειπε να γελάμε μαζι)

7gibernau
17/02/2019, 22:59
Εχω καιρό να γράψω(δε νομίζω να έλειψα σε κανέναν ) αλλά αυτό ευτυχώς έχει πολύ γέλιο και προσπαθήστε να φανταστείτε τα μούτρα του τύπου από το περιστατικό.

Είμαι με το αμάξι Ναύπλιο, εκεί στο δρόμο της πυροσβεστικης και από απέναντι βλέπω εναν φίλο απέναντι με σκούτερ και πριν προλάβω να τον χαιρέτησω,βλέπω(ο φίλος με το σκούτερ δεν προλαβε να το δει) ένα αμάξι παρκάρισμενο να κάνει όπισθεν, να τον βρίσκει και να τον πετάει κάτω. Ανάβω αλαρμ κάνω δεξιά και πάω απέναντι που είχε σαβουριαστει ο φίλος.
Από το αμάξι κατέβαινει ένας κουστουμιας που ακόμα μιλούσε στο τηλέφωνο.

Ακολουθεί η κουβέντα, ούτε 10 δευτερόλεπτων...
Σπύρο, ο φίλος μου που την είχε μαζέψει, είσαι καλά ρε να καλέσω ασθενοφόρο, να πάρω αστυνομία να έρθει, κάτσε κάτω αν δε μπορείς νσ σηκωθείς.....
:κουστουμιας σε μένα, συγνώμη κύριε εσείς ποιος είστε, μήπως είστε συνάδελφος δικηγόρος????
:Εγώ, όχι ρε δεν είμαι δικηγόρος, αυτόπτης μάρτυρας είμαι......

Και να το ασθενοφόρο και να Και το 100 και να και οι συγνώμες και να και οι δηλώσεις!!!!

Τέλος καλο, όλα καλά αλλά η φάτσα του τύπου όταν του είπα ότι είμαι αυτόπτης μαρτυράς μου έχει μείνει καρφωμένη στο μυαλό!!!!!

Bowleno
18/02/2019, 00:09
Εχω καιρό να γράψω(δε νομίζω να έλειψα σε κανέναν ������) αλλά αυτό ευτυχώς έχει πολύ γέλιο και προσπαθήστε να φανταστείτε τα μούτρα του τύπου από το περιστατικό.

Είμαι με το αμάξι Ναύπλιο, εκεί στο δρόμο της πυροσβεστικης και από απέναντι βλέπω εναν φίλο απέναντι με σκούτερ και πριν προλάβω να τον χαιρέτησω,βλέπω(ο φίλος με το σκούτερ δεν προλαβε να το δει) ένα αμάξι παρκάρισμενο να κάνει όπισθεν, να τον βρίσκει και να τον πετάει κάτω. Ανάβω αλαρμ κάνω δεξιά και πάω απέναντι που είχε σαβουριαστει ο φίλος.
Από το αμάξι κατέβαινει ένας κουστουμιας που ακόμα μιλούσε στο τηλέφωνο.

Ακολουθεί η κουβέντα, ούτε 10 δευτερόλεπτων...
Σπύρο, ο φίλος μου που την είχε μαζέψει, είσαι καλά ρε να καλέσω ασθενοφόρο, να πάρω αστυνομία να έρθει, κάτσε κάτω αν δε μπορείς νσ σηκωθείς.....
:κουστουμιας σε μένα, συγνώμη κύριε εσείς ποιος είστε, μήπως είστε συνάδελφος δικηγόρος????
:Εγώ, όχι ρε δεν είμαι δικηγόρος, αυτόπτης μάρτυρας είμαι......

Και να το ασθενοφόρο και να Και το 100 και να και οι συγνώμες και να και οι δηλώσεις!!!!

Τέλος καλο, όλα καλά αλλά η φάτσα του τύπου όταν του είπα ότι είμαι αυτόπτης μαρτυράς μου έχει μείνει καρφωμένη στο μυαλό!!!!!

Σπάστο λίγο αυτό και ξαναρίξτο :lol:

Όλοι οι καλοί πάντα λείπουν :beer:

vaska
18/02/2019, 00:39
Κυριακή πρωί σήμερα, αραχτός πίνω καφέ με την MILFάρα και ακούμε ροκιές. Κάποια στιγμή βγαίνει από το δωμάτιό της η μικρή με το ένα μάτι κλειστό και το άλλο ανοιχτό σαν κινεζάκι. Μας κοιτάει και ρωτάει: "Μπα καλημερούδια, τι κάνει το ζεύγος πρωί πρωί??"
- Ακούει μουσική Ιωάννα μου, ακούει μουσική και πίνει καφεδάκι.
- Παρέα θέλετε??
- Πως αμέ, κάτσε να μας κάνεις παρεούλα.
Φτιάχνει μια ποτήρα γάλα και κάθεται δίπλα μου κοιτώντας το playlist που είχα κι έπαιζα. Μετά από Zeppelin λοιπόν βάζω Deep Purple το child in time και κάπου εκεί κοντά στο 2:30 που αρχίζει και τα χώνει ο Gillan γυρίζω και λέω στην μικρή : "φωνάρα ο πστς έτσι??? Άκου τι κάνει. Χαρισματικός άνθρωπος"
Και μου απαντάει το βρομόπαιδο: "βέβαια φωνάρα, φωνάρα. Έτσι κάνει και η μαμά όταν πατάς στα σφουγγαρισμένα"

7gibernau
18/02/2019, 09:58
Σπάστο λίγο αυτό και ξαναρίξτο :lol:

Όλοι οι καλοί πάντα λείπουν :beer:

Ε ναι αφού αυτός ήταν απέναντι μου και εγώ απέναντι του, όταν ο άλλος που έκανε όπισθεν και αυτός απέναντι ήταν αλλά όταν πήγα και γω απέναντι για να δω αν είναι καλά ο φίλος που τον είδα που έπεσε απέναντι μου ποιος ήταν απέναντι μας???

viper1
18/02/2019, 10:17
Ε ναι αφού αυτός ήταν απέναντι μου και εγώ απέναντι του, όταν ο άλλος που έκανε όπισθεν και αυτός απέναντι ήταν αλλά όταν πήγα και γω απέναντι για να δω αν είναι καλά ο φίλος που τον είδα που έπεσε απέναντι μου ποιος ήταν απέναντι μας???

Τελικά κάνατε φιλική δήλωση? :lol:

Bowleno
18/02/2019, 10:57
Ε ναι αφού αυτός ήταν απέναντι μου και εγώ απέναντι του, όταν ο άλλος που έκανε όπισθεν και αυτός απέναντι ήταν αλλά όταν πήγα και γω απέναντι για να δω αν είναι καλά ο φίλος που τον είδα που έπεσε απέναντι μου ποιος ήταν απέναντι μας???

Τι ήθελα και ρώτησα; :cry::lol:

7gibernau
18/02/2019, 12:33
Τελικά κάνατε φιλική δήλωση? :lol:
Αυτόπτημαρτυρικη θα την έλεγα!!

7Tolis
18/02/2019, 14:13
-Και δεν μπορούμε να του κάνουμε κάποια ένεση μήπως γίνει τίποτα;
-Πραγματικά λυπάμαι κυρία μου,εχει 'φυγει' όπως σας είπα και πριν.
-Μα ίσως κάποια ένεση;
Πραγματικά λυπάμαι κυρία μου,δεν υπάρχει κάποια τέτοια ένεση.
-Ναι αλλά αν κάνατε μια ένεση, κάτι, ίσως να ζωντάνευε.
-Πραγματικά λυπάμαι κυρία μου,όπως σας είπα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
-Και δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα δηλαδή ουτε μια ένεση κάτι;
-Πραγματικά λυπάμαι κυρία μου δεν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να γίνει πλέον.
Αυτή η συνομιλία επι 5 φορές.
Αρκετά στενάχωρο αλλά και δείγμα αγάπης να πω;Αρνησης πραγματικότητας να πω;Κάπου εκεί ανάμεσα ίσως και καταννοώ την επιμονή της ίδιας ερώτησης σε αυτές τις περιπτώσεις.

BLiTzER
18/02/2019, 14:26
Ναι, αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο τελικά. Υπάρχει ένεση ή όχι;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/02/2019, 16:52
-Και δεν μπορούμε να του κάνουμε κάποια ένεση μήπως γίνει τίποτα;
-Πραγματικά λυπάμαι κυρία μου,εχει 'φυγει' όπως σας είπα και πριν.
-Μα ίσως κάποια ένεση;
Πραγματικά λυπάμαι κυρία μου,δεν υπάρχει κάποια τέτοια ένεση.
-Ναι αλλά αν κάνατε μια ένεση, κάτι, ίσως να ζωντάνευε.
-Πραγματικά λυπάμαι κυρία μου,όπως σας είπα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
-Και δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα δηλαδή ουτε μια ένεση κάτι;
-Πραγματικά λυπάμαι κυρία μου δεν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να γίνει πλέον.
Αυτή η συνομιλία επι 5 φορές.
Αρκετά στενάχωρο αλλά και δείγμα αγάπης να πω;Αρνησης πραγματικότητας να πω;Κάπου εκεί ανάμεσα ίσως και καταννοώ την επιμονή της ίδιας ερώτησης σε αυτές τις περιπτώσεις.

Πανω σε τετοια θεματα ο καθενας αντιδραει ετσι.Κανεις δε μπορει να δεχτει το αναποφευκτο.Νομιζω η ανθρωπινη αδυναμια δε θα πρεπει να κατακρινεται.Ακομα και στα ζωα.Τρεμω την ωρα που θα ερθω αντιμετοπος με το θανατο του σκηλου μου.Αν και εχω ξαναχασει σκηλο(απο γερατεια)νομιζω πως δε θα μπορεσω να το διαχειρηστω...

BLiTzER
18/02/2019, 18:15
Πιστεύουμε όλοι ότι θα επιζήσεις.

Pew
18/02/2019, 18:32
Πιστεύουμε όλοι ότι θα επιζήσεις.

Το πηστευω και εγω οτι θα ζύσει αν χάσει το σκήλο του!

SONone
22/02/2019, 08:37
σκάει κριτική στο google για κατάστημα μοτο. 1 αστεράκι και "Ελεος δεν εχω μοτοσυκλέτα!!!! Ποτε δεν το επισκευτηκα!!!"

αντε τωρα να εξηγήσεις στον ηληθιο αυτο άνθρωπο που εχει τεχνολογια αλλα δεν εχει ιδεα που γράφει τι και πως.

αυτος "αυριο" θα ψηφίσει. αυτοι εχουν δικαίωμα ψήφου!
ΕΛΕΟΣ δεν εχεις καν μυαλο!!!! ποτε δεν κατάλαβα πως ζεις!!!

Panos76
25/04/2019, 09:00
Σε είδα καλέ μου ντελιβερά, να μου μιλάς αλλά δεν άκουγα, κατέβασα παράθυρο και σε άκουσα να μου λες: ''Αυτό να το κάνεις όταν είσαι μόνος σου, πήγαινα με πολλά και θα τους έπαιρνα παραμάζωμα''

Εγώ:
406256




Όταν σταμάτησα σε διάβαση πεζών σε λεωφόρο για να περάσουν δύο άνθρωποι (ο ντελιβεράς ερχόταν από την δεξιά λωρίδα).

spyrval
25/04/2019, 09:36
Δυστυχώς επειδή τα αυτονόητα πλέον δεν έχουν καμία σημασία, πλέον πριν σταματήσω κάπου για να περάσει πεζός ελέγχω:

-να μην έρχεται κάποιος πίσω μου κολλητά/γρήγορα και πέσει πάνω μου.
-να μην έρχεται κάποιος (συνήθως μηχανάκι) που δε θα καταλάβει και θα προσπεράσει σφαίρα από αριστερά ή δεξιά.

Η δεύτερη περίπτωση μπορεί να είναι σοβαρή, πας να κάνεις κάτι καλό και μπορεί να γίνει χοντρό ατύχημα.

Panos76
25/04/2019, 09:56
ελέγχω:

-να μην έρχεται κάποιος πίσω μου κολλητά/γρήγορα και πέσει πάνω μου.

Αυτό κάνω και εγώ πάντα! Αλλά συνήθως κόβω την κατάσταση, αν περιμένουν παιδιά, ενήλικες με καρότσια, ηλικιωμένοι, πάντα θα σταματήσω ότι και να έρχεται πίσω.



-να μην έρχεται κάποιος (συνήθως μηχανάκι) που δε θα καταλάβει και θα προσπεράσει σφαίρα από αριστερά ή δεξιά.

Η δεύτερη περίπτωση μπορεί να είναι σοβαρή, πας να κάνεις κάτι καλό και μπορεί να γίνει χοντρό ατύχημα.

Έτσι ακριβώς! Αλλά το συγκεκριμένο δεν το είδα καν (τυφλή γωνία πίσω δεξιά).

Ωστόσο, βλέπεις αμάξι να κόβει και να σταματάει στη λεωφόρο, δεν πρέπει να ψυλλιαστείς ότι κάτι παίζει;; (άσε που η διάβαση είναι ορατή από μακρυά)

Anyway..

νεοσσός
23/05/2019, 22:40
Σε πρόσφατο επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό βρίσκομαι στο αεροπλάνο και επιστρέφω στο El Venizelo de l' Athinare. Επιλέγω θέση με παράθυρο και είμαι συνήθως με ακουστικά για να περάσουν ευχάριστα οι ώρες. Μου κάνει νόημα η αεροσυνοδός να βγάλω τα ακουστικά για να ακούσω ενδεχόμενες οδηγίες ασφαλείας κατά την προσγείωση. Οπότε αποκτώ ακουστική επαφή με το χώρο. Κοντά μου κάθετα μία μαμά με το παιδί της, ηλικίας περί τα 3 έτη. Το προσέχει πάρα πολύ, του μιλάει συνέχεια για να το κρατάει απασχολημένο και να μη δυσανασχετίσει ή βαρεθεί. Παίζουν παιχνίδια με κάρτες, οι αεροσυνοδοί τους έχουν δώσει μαντιλάκια με φωτογραφίες και τα ανταλλάσσουν. Το παιδάκι έχει πολλή πλάκα, γιατί είναι στη φάση που μόλις έχει αρχίσει να σχηματίζει σωστές προτάσεις, αλλά κυρίως απαντάει με μικρές φράσεις.

Η μαμά, απίστευτη, του κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο και προσπαθεί να το κάνει να ξεχάσει τον πόνο που νιώθει στα αυτιά με την αλλαγή πίεσης κατά την απότομη αλλαγή υψομέτρου. Το προετοιμάζει για το "μπουμ" την προσγείωσης και όλα στο παιδί φαίνονται παιχνίδι. Μου θύμισε την ταινία "La Vita è Bella". Προσγειωνόμαστε λοιπόν και το αεροπλάνο κινείται στο αεροδρόμιο. Περνάει την περιοχή με τις γέφυρες αποβίβασης και κάνει απογοητευμένη η μητέρα:

"Γιατί περνάει τις φυσούνες; Δε θα μας πάνε εκεί;"

Προχωράμε κι άλλο... κι άλλο... Οι επιβάτες αρχίζουν να δυσανασχετούν, λες και χάθηκε ο κόσμος που θα κάνουμε 15 λεπτά παραπάνω αποβιβαζόμενοι σε λεωφορείο. Περνάμε όλο το αεροδρόμιο και πάμε τέρμα θεού, λίγο πριν τα χορτάρια. Λέει η μάνα:

"Κοίτα πού πάει το αεροπλάνο. Μας πάει στη χώρα του πέρα-πέρα."

Προχωράμε κι άλλο...:

"Δε θα χρειαστεί να έρθει ο μπαμπάς να μας πάρει. Το αεροπλάνο μας πάει κατευθείαν σπίτι, στο Κορωπί."

Κάνει το παιδάκι:

- Πού μας πάει το αελοπλάνο;

Και απαντάει η μαμά του:

- Πού μας πάει, ε; Στου διαόλου το κέρατο μας πάει.


:lol: :roflmao:

nikos_abel
24/05/2019, 06:46
- Πού μας πάει, ε; Στου διαόλου το κέρατο μας πάει.


:lol: :roflmao:

Έμα και η υπομονή έχει τα όριά της :lol:

νεοσσός
25/05/2019, 23:16
Σε πρόσβαση πεζοπορική εκδρομή στη Δίρφη (ξέρει ο billy84), μου κάνει μία φίλη:
- Ένα φίδι στο πόδι σου!
- Ναι, καλά (απαντάω χαμογελώντας, νομίζοντας ότι κάνει πλάκα).

Παρ' όλα αυτά, κοιτάζω κάτω και βλέπω να έρπεται πάνω στο ορειβατικό μποτάκι μου ένα χοντρούτσικο φίδι μήκους περίπου 70cm (άρα όχι οχιά). Σκύβω ψύχραιμα, πιάνω ένα κομμάτι ξύλο, σηκώνω το φίδι και το ρίχνω λίγο πιο δίπλα.

Οπότε πετάγεται τρίτος ορειβάτης:
- Τι κάνεις εκεί; Το τρόμαξες και τώρα θα επιτεθεί σε κανέναν άλλο!
- Έπρεπε δηλαδή να το αφήσω πάνω μου να έρπεται με την ησυχία του;
- Να, κοίτα τώρα, έχει πάρει αμυντική στάση και δεν κουνιέται. Αισθάνεται τον κίνδυνο.
- Ε και τι θέλεις να κάνω; Να το χαϊδέψω για να χαλαρώσει ή να βγάλω καμιά φλογέρα;
:lol:


Εν τω μεταξύ, το τμήμα του δρόμου προς το καταφύγιο της Αγάλης (https://www.google.gr/maps/search/%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B3%CE%B3%CE%B9+%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%83/@38.6369999,23.7840493,14.36z?hl=el) που έκανα με το λεωφορείο του πεζοπορικού συλλόγου, πρέπει να είναι όνειρο με μοτοσυκλέτα. Ακόμα πιο ωραία, πρέπει να είναι το φιδωτό κομμάτι μέσα στο Δάσος της Στενής (https://www.google.gr/maps/@38.5952172,23.8524832,14.61z?hl=el). Μπήκαν κι αυτά στο to do list, μαζί με τους Καταρράκτες Δρυμώνα. :)

SONone
24/09/2019, 09:25
- (γυναικεία φωνή) ναι για σας,
- για σας
- το χ κράνος ειναι πλεκτό? (των 80€)
- τι εννοείτε πλεκτό?!!!????!?!???!!!??
- πλεκτό πως το λένε...... μου ειπαν οτι τα πλεκτά δεν λήγουν.
- αααα ναι δεν έρχεστε απο εδω να τα δουμε απο κοντα να βρούμε ενα κρανος για εσας και να σας εξηγήσω γιατι κατι δεν σας εχουν ενημερώσει καλά.
- ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ??? ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΩΣΤΑ ?? ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΖΗ???
- δεν ειπα ποτε κατι τέτοιο.. (σαρκασμός) απλα αυτος που σας το ειπε μάλλον δεν γνώριζε, αλλα ελάτε να τα δουμε μαζι να δει και εσεις τις διαφορές θα καταλάβετε.
- οκ θα περάσω....

(αν έρθει που δεν νομίζω γιατι να αλλάζεις την πίστη κάποιου ειναι το χειρότερο και ποιο δύσκολο πραγμα...αλλα θελω για να μαθω κιολας ποιος μαλακας της ειπε για πλεκτο και οχι carbon που πουλαει σαν αγγλικη λεξη μούρη ποιο καλα. και γιατι νομίζει οτι τα αλλα λήγουν , γιαούρτια ειναι??)

spyrval
24/09/2019, 09:55
Μπας και έψαχνε στο internet και έβαλε κανένα google translate και της έβγαλε κουλή μετάφραση;

Acacius
24/09/2019, 10:42
Άσχετοι όλοι σας ρπμ... :lol:

410196

viper1
24/09/2019, 11:53
- (γυναικεία φωνή) ναι για σας,
- για σας
- το χ κράνος ειναι πλεκτό? (των 80€)
- τι εννοείτε πλεκτό?!!!????!?!???!!!??
- πλεκτό πως το λένε...... μου ειπαν οτι τα πλεκτά δεν λήγουν.
- αααα ναι δεν έρχεστε απο εδω να τα δουμε απο κοντα να βρούμε ενα κρανος για εσας και να σας εξηγήσω γιατι κατι δεν σας εχουν ενημερώσει καλά.
- ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ??? ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΩΣΤΑ ?? ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΖΗ???
- δεν ειπα ποτε κατι τέτοιο.. (σαρκασμός) απλα αυτος που σας το ειπε μάλλον δεν γνώριζε, αλλα ελάτε να τα δουμε μαζι να δει και εσεις τις διαφορές θα καταλάβετε.
- οκ θα περάσω....

(αν έρθει που δεν νομίζω γιατι να αλλάζεις την πίστη κάποιου ειναι το χειρότερο και ποιο δύσκολο πραγμα...αλλα θελω για να μαθω κιολας ποιος μαλακας της ειπε για πλεκτο και οχι carbon που πουλαει σαν αγγλικη λεξη μούρη ποιο καλα. και γιατι νομίζει οτι τα αλλα λήγουν , γιαούρτια ειναι??)

Εννοεί πλεχτο με ίνες καρμπον :D

katsar
27/10/2019, 09:33
Σε άκουσα ρε πατέρα να μου λες "πόσο γ@μ@τ@ και ωραία ήταν παλιά τα μηχανακια χωρίς ψυγείο και πολλά καλαμπαλίκια" :lol::lol:

buckley
27/10/2019, 11:57
Σε άκουσα ρε πατέρα να μου λες "πόσο γ@μ@τ@ και ωραία ήταν παλιά τα μηχανακια χωρίς ψυγείο και πολλά καλαμπαλίκια" :lol::lol:

Ισχύει :smokin:

Coyote.V
28/10/2019, 17:05
Σε πρόσφατο επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό βρίσκομαι στο αεροπλάνο και επιστρέφω στο El Venizelo de l' Athinare. Επιλέγω θέση με παράθυρο και είμαι συνήθως με ακουστικά για να περάσουν ευχάριστα οι ώρες. Μου κάνει νόημα η αεροσυνοδός να βγάλω τα ακουστικά για να ακούσω ενδεχόμενες οδηγίες ασφαλείας κατά την προσγείωση. Οπότε αποκτώ ακουστική επαφή με το χώρο. Κοντά μου κάθετα μία μαμά με το παιδί της, ηλικίας περί τα 3 έτη. Το προσέχει πάρα πολύ, του μιλάει συνέχεια για να το κρατάει απασχολημένο και να μη δυσανασχετίσει ή βαρεθεί. Παίζουν παιχνίδια με κάρτες, οι αεροσυνοδοί τους έχουν δώσει μαντιλάκια με φωτογραφίες και τα ανταλλάσσουν. Το παιδάκι έχει πολλή πλάκα, γιατί είναι στη φάση που μόλις έχει αρχίσει να σχηματίζει σωστές προτάσεις, αλλά κυρίως απαντάει με μικρές φράσεις.

Η μαμά, απίστευτη, του κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο και προσπαθεί να το κάνει να ξεχάσει τον πόνο που νιώθει στα αυτιά με την αλλαγή πίεσης κατά την απότομη αλλαγή υψομέτρου. Το προετοιμάζει για το "μπουμ" την προσγείωσης και όλα στο παιδί φαίνονται παιχνίδι. Μου θύμισε την ταινία "La Vita è Bella". Προσγειωνόμαστε λοιπόν και το αεροπλάνο κινείται στο αεροδρόμιο. Περνάει την περιοχή με τις γέφυρες αποβίβασης και κάνει απογοητευμένη η μητέρα:

"Γιατί περνάει τις φυσούνες; Δε θα μας πάνε εκεί;"

Προχωράμε κι άλλο... κι άλλο... Οι επιβάτες αρχίζουν να δυσανασχετούν, λες και χάθηκε ο κόσμος που θα κάνουμε 15 λεπτά παραπάνω αποβιβαζόμενοι σε λεωφορείο. Περνάμε όλο το αεροδρόμιο και πάμε τέρμα θεού, λίγο πριν τα χορτάρια. Λέει η μάνα:

"Κοίτα πού πάει το αεροπλάνο. Μας πάει στη χώρα του πέρα-πέρα."

Προχωράμε κι άλλο...:

"Δε θα χρειαστεί να έρθει ο μπαμπάς να μας πάρει. Το αεροπλάνο μας πάει κατευθείαν σπίτι, στο Κορωπί."

Κάνει το παιδάκι:

- Πού μας πάει το αελοπλάνο;

Και απαντάει η μαμά του:

- Πού μας πάει, ε; Στου διαόλου το κέρατο μας πάει.


:lol: :roflmao:


Αυτό να ξέρεις δεν ισχύει γιατί στα αεροπλάνα η καμπίνα πλέον συμπιέζεται και έχει σταθερή πίεση, εκτός και αν ήσασταν με καμιά ντακότα του 1935...

Εγώ δεν άκουσα να λένε.... είδα να γράφουν :lol:

sapila racing
29/10/2019, 14:03
Αυτό να ξέρεις δεν ισχύει γιατί στα αεροπλάνα η καμπίνα πλέον συμπιέζεται και έχει σταθερή πίεση, εκτός και αν ήσασταν με καμιά ντακότα του 1935...

Εγώ δεν άκουσα να λένε.... είδα να γράφουν :lol:

Κι όμως ειδικά η απογείωση και η προσγείωση μπορεί να ζορίσει αρκετά τον επιβάτη, ειδικά αν έχει κάποιο θέμα στην ευσταχιανή σάλπιγγα.

https://blog.klm.com/what-happens-to-your-ears-during-a-flight/

Coyote.V
29/10/2019, 14:17
Κι όμως ειδικά η απογείωση και η προσγείωση μπορεί να ζορίσει αρκετά τον επιβάτη, ειδικά αν έχει κάποιο θέμα στην ευσταχιανή σάλπιγγα.

https://blog.klm.com/what-happens-to-your-ears-during-a-flight/

Όχι, εφόσον η πίεση είναι σταθερή δεν έχει κανένα πρόβλημα, το κείμενο γράφει ότι η πίεση μειώνεται στην καμπίνα όταν παίρνει ύψος... εφόσον συμπιέζεται η πίεση δεν μειώνεται.-
Το κείμενο αναφέρεται στο φαινόμενο και το έχουν αναρτήσει για να καλύψουν τον κώλο τους σε περίπτωση βλάβης του συστήματος.
Μηχανικός αεροσκαφών είμαι φίλος.

sapila racing
29/10/2019, 14:19
Όχι, εφόσον η πίεση είναι σταθερή δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Το κείμενο αναφέρεται στο φαινόμενο και το έχουν αναρτήσει για να καλύψουν τον κώλο τους σε περίπτωση βλάβης του συστήματος.

Καλά δεν έχετε μπεί σε αεροπλάνο? :confused:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cabin_pressurization

Coyote.V
29/10/2019, 14:24
Και ποιός είπε οτι η πίεση είναι σταθερή?
Καλά δεν έχετε μπεί σε αεροπλάνο? :confused:

Εμένα ρωτάς; :lol:

Coyote.V
29/10/2019, 14:27
Η πίεση στην καμπίνα είναι σταθερή στα 1013.25 hPa.

Όλα αυτά που παραθέτεις εξηγούν το φαινόμενο.
Πριν το 1996 η καμπίνα συμπιεζόταν πάνω από τα 3000 πόδια (914 μέτρα) πλέον η νομοθεσία έχει ορίσει την συμπίεση στα 2400 πόδια (731 μέτρα) αλλιώς το αεροσκάφος δεν παίρνει πιστοποίηση. Όχι ότι όλα τα αεροσκάφη συμπιέζουν σε αυτό το ύψος... η συμπίεση ξεκινάει με την απογείωση, αν υπάρξει βλάβη ο πιλότος πρέπει να ακυρώσει την πτήση για να μην πάθουν ό,τι έπαθαν με την πτήση HELIOS αν θυμάσαι..

sapila racing
29/10/2019, 14:39
Εμένα ρωτάς; :lol:


Ναι γιατι αυτα που εγραψες δεν ισχύουν.


Η πίεση στην καμπίνα είναι σταθερή στα 1013.25 hPa.

Αν η πίεση ήταν όπως λες σταθερή και μάλιστα στην 1 ατμόσφαιρα όπως εγραψες, τότε δεν θα είχα αφόρητους πόνους οταν είχα ιγμορίτιδα και ταξίδευα προς Γερμανία και πίσω κάθε εβδομάδα.
Αν θέλεις να μάθεις μπορείς να διαβάσεις, εστίασε στην ένοια 'cabin altitude'.

karateo
29/10/2019, 14:41
Τόσα χρόνια κοίτα να δείς τι κάνει το placebo και βουλώνανε τα αυτιά μου!

ΩΡΛ να μου λέει ότι του ζήτησε πιλότος να βάλει σωληνάκια γιατί αποσυντονίζεται στην απογείωση - προσγείωση.

Δε ξέρω τί θα έπρεπε να κάνει το αεροπλάνο αλλά ξέρω τί συμβαίνει στην πράξη τουλάχιστον τις περισσότερες φορές αν όχι όλες!

Coyote.V
29/10/2019, 14:49
Ναι γιατι αυτα που εγραψες δεν ισχύουν.



Αν η πίεση ήταν όπως λες σταθερή και μάλιστα στην 1 ατμόσφαιρα όπως εγραψες, τότε δεν θα είχα αφόρητους πόνους οταν είχα ιγμορίτιδα και ταξίδευα προς Γερμανία και πίσω κάθε εβδομάδα.
Αν θέλεις να μάθεις μπορείς να διαβάσεις, εστίασε στην ένοια 'cabin altitude'.

Όταν ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις βουνό 700 μέτρων έχεις πρόβλημα;


Εγώ ανεβαίνω στα 8000 πόδια σε αεροπλάνο χωρίς συμπίεση ( Canadair cl215) και βουτάμε μέχρι τα 2000 πόδια για να το δοκιμάσουμε. Έχω ανέβει μέχρι τα 11000 πόδια χωρίς συμπίεση. Αν έχεις πρόβλημα υγείας αλλάζει, ακόμα και τα 100 μέτρα θα σε πειράξουν.

sapila racing
29/10/2019, 15:01
Όταν ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις βουνό 700 μέτρων έχεις πρόβλημα;


Εγώ ανεβαίνω στα 8000 πόδια σε αεροπλάνο χωρίς συμπίεση ( Canadair cl215) και βουτάμε μέχρι τα 2000 πόδια για να το δοκιμάσουμε. Αν έχεις πρόβλημα υγείας αλλάζει, ακόμα και τα 100 μέτρα θα σε πειράξουν.

Ok άρα έχεις πολύ μεγάλη εμπειρία στο θέμα, γιατί δεν το λες απο την αρχή?

Με ιγμορίτιδα ή έστω μερικώς βουλωμενη ευσταχιανή το πρόβλημα είναι πολλές φορές σοβαρό. Και χωρίς τέτοιο θέμα όμως πολλές φορές επιβάτες εχουν πόνους ειδικά οταν η άνοδος κάθοδος είναι απότομη.
Εχει να κάνει και με το αεροπλάνο και τα συστήματά του βέβαια.
Η πίεση που συνηθως προσομοιάζουν τα επιβατικά jet ειναι σαν αυτην που έχεις στα 7000 πόδια. Περίπου όσο πας κι εσυ με το canadair.
Δεν ειναι 700 μέτρα, 2.100 μέτρα ειναι.

Στο διάγραμμα φαίνεται η μετάβαση για ένα νορμάλ σενάριο/αεροπλάνο και είναι φανερό οτι η πίεση στην καμπίνα μεταβάλλεται και μάλιστα αρκετά.
Το θέμα είναι η ταχύτητα με την οποία μεταβάλλεται και κατα πόσον ο έσω/εξω ούς προλαβαίνει να εξισσοροπήσει την πίεση στις 2 πλευρές.

Coyote.V
29/10/2019, 15:11
Έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τα μέτρα και τα πόδια. Το ερώτημα για το βουνό το έκανα σε μέτρα γιατί δεν μετράμε τα βουνά σε πόδια και ήθελα να βοηθήσω στην κατανόηση.
Όταν οι επιβάτες έχουν πρόβλημα (έστω μερικοί οι οποίοι έχουν ευαισθησία) τότε το σύστημα συμπίεσης έχει βλάβη.... αλλά δεν παίζει να το γνωρίζουν οι επιβάτες.. είναι τα στεγανά του επαγγέλματος.
Επίσης τα καινούργια αεροπλάνα δεν έχουν καμία απόκλιση, απόκλιση είχαν τα πρώτα αεροσκάφη στα οποία μπήκε το σύστημα και παίζει να πετάνε ακόμα σε τριτοκοσμικές χώρες.

Εδώ στις μηχανές ελέγχουμε το σπινάρισμα... την πίεση δεν θα μπορούμε να ελέγξουμε; Που είναι πολύ πιο αργή και σταδιακή;

viper1
29/10/2019, 15:47
Κύριοι η συμπίεση της καμπίνας μεταβάλλεται σε όλη την διάρκεια της ανόδου έως το αεροσκάφος φτάσει στο τελικό ύψος πτήσης.
Η καμπίνα επίσης συμπιέζεται ενώ το αεροσκάφος έχει εκινησει και τους 2 κινητήρες ώστε οι επιβάτες να μην νιώσουν την διαφορική πίεση καθώς το αεροσκάφος ξεκινά την άνοδο. Τα περισσότερα συστήματα ελέγχου συμπίεσης κρατάνε σταθερο τον βαθμό ανόδου της καμπίνας ανεξαρτήτως τον βαθμό ανόδου του αεροσκάφους. Πχ το αεροσκάφος μπορεί να έχει βαθμό ανόδου 1500ft/min η καμπίνα όμως θα ανεβαίνει με 500ft/min.
Το ίδιο ισχύει και για την κάθοδο. Αν ο χειριστής υπερβεί έναν αριθμό (καθόδου περισσότερο λόγω performance limitation στην άνοδο) τότε το pressurization controller αυξάνει τον βαθμό καθόδου ώστε να προλάβει η καμπίνα να αποσυμπιεστει. Και πάλι όμως δεν αφήνει την καμπίνα να υπερβεί μεγαλύτερη των 1000-1200 βαθμό αποσυμπίεσης.
Επιβάτες λοιπόν που έχουν ευαισθησία στις ευσταχιανες εκεί θα την ακούσουν

Nostradamus
29/10/2019, 15:53
Μου αρεσουν αυτα τα θεματα του "δεν σου συμβαινει, τα φανταζεσαι" γιατι εμεις τα σχεδιαζουμε και ξερουμε τι γινεται.. :lol::lol:

Coyote.V
29/10/2019, 16:00
Οι αναρτήσεις που διαβάζετε στο internet και η νομοθεσία υπάρχει για να μπορούν να πετάνε τα αεροπλάνα πρώτης-δεύτερης γενιάς με σύστημα συμπίεσης απαρχαιωμένο, αλλιώς θα έπρεπε να αποσυρθούν.
Φαντάζεστε να αποσύρουν τα C-130; τα οποία τα χρησιμοποιούν και πολλές πολιτικές εταιρίες;
Επίσης αυτό βολεύει και τις αεροπορικές εταιρίες σε περίπτωση βλάβης του συστήματος που κάποιος επιβάτης υποβάλει μήνυση.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο επάνω στο θέμα.

viper1
29/10/2019, 16:02
Όχι, εφόσον η πίεση είναι σταθερή δεν έχει κανένα πρόβλημα, το κείμενο γράφει ότι η πίεση μειώνεται στην καμπίνα όταν παίρνει ύψος... εφόσον συμπιέζεται η πίεση δεν μειώνεται.-
Το κείμενο αναφέρεται στο φαινόμενο και το έχουν αναρτήσει για να καλύψουν τον κώλο τους σε περίπτωση βλάβης του συστήματος.
Μηχανικός αεροσκαφών είμαι φίλος.

Μην μπερδεύεσαι. Δεν διάβασα το άρθρο αλλά η πίεση στην καμπίνα μειώνεται σε σχέση με την πίεση στο επίπεδο της θάλασσας. Απλά η πίεση της καμπίνας θα είναι πάντα μεγαλύτερη από την εξωτερική για τους γνωστούς λόγους και πάντα κάτω από την πίεση που θα έβρισκες αν πετουσες στα 10000 πόδια ασυμπιεστος

Coyote.V
29/10/2019, 16:19
Μην μπερδεύεσαι. Δεν διάβασα το άρθρο αλλά η πίεση στην καμπίνα μειώνεται σε σχέση με την πίεση στο επίπεδο της θάλασσας. Απλά η πίεση της καμπίνας θα είναι πάντα μεγαλύτερη από την εξωτερική για τους γνωστούς λόγους και πάντα κάτω από την πίεση που θα έβρισκες αν πετουσες στα 10000 πόδια ασυμπιεστος

Που διαφωνούμε, δεν έχω καταλάβει.

viper1
29/10/2019, 16:30
Που διαφωνούμε, δεν έχω καταλάβει.

Στο ότι η πίεση δεν είναι σταθερή πάρα μόνον αν φτάσει στο τελικό ύψος πτήσης και στο ότι η καμπίνα παρόλο που συμπιέζεται η πίεση μειώνεται :)

Acacius
29/10/2019, 23:32
Το ότι οι καμπίνες είναι συμπιεζόμενες δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει αρκετή μεταβολή πίεσης ώστε να σου βουλώσουν/πονέσουν τα αυτιά, ακόμα και χωρίς ιγμορίτιδα. Αυτό που έγραψε ο Νεοσσός ισχύει.

andreaspetr
30/10/2019, 00:40
πριν κατι μηνες που μπηκα σε αεροπλανο παντως στην προσγειωση τα αυτια μου ποναγαν αρκετα.
και ενα μπουκαλακι με νερο που ειχα "ζαρωσε" οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο σταθερη η πιεση στην καμπινα.

GEORGIOS
05/12/2019, 15:47
Μόνο για συμπίεση σε αεροπλάνα θα λέτε;
Δεν έχουμε κανέναν να υπηρέτησε σε υποβρύχια; :)

viper1
05/12/2019, 16:18
πριν κατι μηνες που μπηκα σε αεροπλανο παντως στην προσγειωση τα αυτια μου ποναγαν αρκετα.
και ενα μπουκαλακι με νερο που ειχα "ζαρωσε" οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο σταθερη η πιεση στην καμπινα.

Είπαμε δεν είναι. Και το σύστημα συμπίεσης της καμπίνας ελέγχεται από μια θυρίδα και έναν controller . Ο controller παίρνει πολλά input σήματα ένα εκ των οποίων είναι και η εξωτερική πίεση η οποία μειώνεται καθώς το αεροσκάφος σκαρφαλώνει από το έδαφος προς το ύψος πτήσης. Διαμορφώνει λοιπόν την εσωτερική πίεση της καμπίνας ανάλογα με την διαφορά που έχει με την εξωτερική με μέγιστη διαφορική πίεση αυτή που είναι πιστοποιημένο οβκαθε τύπος αεροσκάφους. Αυτό το επιτυγχάνει σπρώχνοντας αέρα από τους κινητήρες προς την καμπίνα και ελέγχοντας πόσο ανοιχτή είναι η θυρίδα που βγαίνει αυτός ο αέρας

viper1
05/12/2019, 16:19
Μόνο για συμπίεση σε αεροπλάνα θα λέτε;
Δεν έχουμε κανέναν να υπηρέτησε σε υποβρύχια; :)

Δεν έχουν βγει στην επιφάνεια ακόμα :D

bulmont
05/12/2019, 17:07
πριν κατι μηνες που μπηκα σε αεροπλανο παντως στην προσγειωση τα αυτια μου ποναγαν αρκετα.
και ενα μπουκαλακι με νερο που ειχα "ζαρωσε" οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο σταθερη η πιεση στην καμπινα.

Που να δεις τι έπαθα εγώ όταν ξεκίνησα μ' ένα μαρκαδοράκι να λύνω σουντόκου.......

Grafton 505
07/12/2019, 20:29
Ρε πως την έχασα αυτήν την ''διαφωνία'' ;;; :uplate::lol:

GogosLux
10/12/2019, 13:58
Τριτη 10 Δεκεμβριου ωρα 7:30, ετοιμαζομαι να φυγω για την δουλεια και ως συνήθως να παρω μαζι και τις 2 κορες να τις αφησω στο σχολείο.

Χτυπάει λοιπον το κινητο της γυναίκας και εμφανίζεται το ονομα της δασκαλας του σχολείου της μεγάλης (~12).

.
.
.

Το σηκώνει η γυναικα μου αγχωμένη χωρις να ξέρει τον λόγο του αγχους :lol:
.
.

Η δασκαλα πηρε να ενημερμωσει οτι καποιο παιδί της τάξης εκανε κατι πολύ κακο σε εκεινη (παραμενει μυστηριο το τι) και καποιο κορίτσι της τάξης διαδίδει οτι αυτο το εκανε η κορη μου.

Σκοπος του τηλεφωνήματος ηταν να μας ενημερωσει οτι η κορη μου εχει διορία μέχρι αυριο να πιασει το κορίτσι που διαδίδει τα φίδια και να της εξηγησει οτι πρεπει να σταματησει να λεει ψεματα διαφορετικά θα το κανει η δασκαλα.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Η εισήγηση μου να την πιασει απο το λαιμο και να την αφήσει οταν αρχίσει να αλλαζει χρώμα (σωματικά ήδη στα 1,65 το έχει ανετα) δεν εισακούστηκε θετικα απο τον γυναικειο πληθυσμο του σπιτιου :rolleyes:

Μονο εγω ειμαι ο τυχερος να τις τρώει :lol:

.
.
.

νεοσσός
10/12/2019, 14:34
"Αυτό το site προσπαθεί σώνει και ντε να μου πουλήσει μπισκοτάκια. Εγώ θέλω μόνο να διαβάσω ειδήσεις, όχι να αγοράσω μπισκοτάκια!"

Παρέμεινα σοβαρός και εξήγησα την έννοια των διαδικτυακών cookies.

S705
15/12/2019, 23:41
δεν νοιώθω περήφανος με αυτό που έκανα ούτε που θα το πω άλλα κάπου στο βάθος του έχει μια δόση χιούμορ.
μετά από δυο σαμπουκες και δυο μαύρες σε σφηνάκια αποφάσισα (Ο ΜΑΛΑΚΑΣ) ότι πρέπει να κατεβώ τη βασιλισσης σοφίας με την μηχανή Γ Α Μ Ι Ο Ν Τ Α Σ .
αφού έστριψα στην φρατζη και με πιάνει το πρώτο φανάρι σταματάει διπλά μου τύπος με σκούτερ,ούτε που θυμάμαι τι και με ρωτάει ¨ρε φίλε σε ποσά πιάνει τα 100 ? σε 3?
κράξτε με ελεύθερα , είναι το τευλευταιο πράγμα που με νοιάζει μετά από ότι έγινε στην ζωή μου, οποίος ξέρει , ξέρει.

πάω να κλάψω μόνος στην γωνιά μου...

toyar
16/12/2019, 05:56
Το ότι δε νιώθεις περήφανος είναι καλό και χρησιμο

vaska
16/12/2019, 17:22
"Αυτό το site προσπαθεί σώνει και ντε να μου πουλήσει μπισκοτάκια. Εγώ θέλω μόνο να διαβάσω ειδήσεις, όχι να αγοράσω μπισκοτάκια!"

Παρέμεινα σοβαρός και εξήγησα την έννοια των διαδικτυακών cookies.

Δλδ εγώ τώρα να μην περιμένω μπισκοτάκια ρε φίλος που σε τόσα σάιτ πατάω αποδοχή?
Όχι ρπμ
:lol:

viper1
16/12/2019, 18:25
Δλδ εγώ τώρα να μην περιμένω μπισκοτάκια ρε φίλος που σε τόσα σάιτ πατάω αποδοχή?
Όχι ρπμ
:lol:

Αν Δεν έβαλες διεύθυνση Δυστυχώς όχι

ΟΚΤΑΝΙΟ
16/12/2019, 18:43
Μόνο για συμπίεση σε αεροπλάνα θα λέτε;


Μιας και βρηκα παπα, θα θαψω δυο τρεις, που λεει και η παροιμοια :bawl:


Πρεπει να ηταν το '93 που ειχα παει Αγγλια για γκομενοδουλεια :D Θυμαμαι και στις δυο πτησεις, κατα τη προσγειωση τα αυτια μου να πονανε. Αλλα μιλαμε για ΠΟΝΟ, οχι αστεια.
Αφου εβαζα δακτυλο (ξερω ακουγεται προστυχο) για να δω αν μου τρεχει αιμα απο το αυτι. Αν ειχα ενα καρφι και το εχωνα μεχρι το τυμπανο, λιγοτερο θα πονουσα μου φαινεται.
Οσουν αλλους εβλεπα γυρω μου, ολοι μια χαρα, κανεις δεν εδειξε να ιπποφερει οπως εγω.

Απο τοτε, μου εχει τυχει ακομα 2-3 φορες, νομιζω οτι μου ετυχε κατα την προσγειωση προς Ροδο πριν κμια 10ρια χρονια.

Καποιος μου ειχε πει να μασαω τσιχλα, Απο τοτε, οποτε μπω σε αεροπλανο εχω το εργοστασιο της Στιμορολ μαζι μου.


....πολυ πονος ρε παιδια, ουτε στον ΜΜ93 τετοιος πονος λεμε

viper1
17/12/2019, 00:04
Μιας και βρηκα παπα, θα θαψω δυο τρεις, που λεει και η παροιμοια :bawl:


Πρεπει να ηταν το '93 που ειχα παει Αγγλια για γκομενοδουλεια :D Θυμαμαι και στις δυο πτησεις, κατα τη προσγειωση τα αυτια μου να πονανε. Αλλα μιλαμε για ΠΟΝΟ, οχι αστεια.
Αφου εβαζα δακτυλο (ξερω ακουγεται προστυχο) για να δω αν μου τρεχει αιμα απο το αυτι. Αν ειχα ενα καρφι και το εχωνα μεχρι το τυμπανο, λιγοτερο θα πονουσα μου φαινεται.
Οσουν αλλους εβλεπα γυρω μου, ολοι μια χαρα, κανεις δεν εδειξε να ιπποφερει οπως εγω.

Απο τοτε, μου εχει τυχει ακομα 2-3 φορες, νομιζω οτι μου ετυχε κατα την προσγειωση προς Ροδο πριν κμια 10ρια χρονια.

Καποιος μου ειχε πει να μασαω τσιχλα, Απο τοτε, οποτε μπω σε αεροπλανο εχω το εργοστασιο της Στιμορολ μαζι μου.


....πολυ πονος ρε παιδια, ουτε στον ΜΜ93 τετοιος πονος λεμε

Θυμάσαι αν είχες αρπάξει κανένα κρύωμα και είχες βουλωμένη μύτη ?

MG
17/12/2019, 10:27
Μιας και βρηκα παπα, θα θαψω δυο τρεις, που λεει και η παροιμοια :bawl:


Πρεπει να ηταν το '93 που ειχα παει Αγγλια για γκομενοδουλεια :D Θυμαμαι και στις δυο πτησεις, κατα τη προσγειωση τα αυτια μου να πονανε. Αλλα μιλαμε για ΠΟΝΟ, οχι αστεια.
Αφου εβαζα δακτυλο (ξερω ακουγεται προστυχο) για να δω αν μου τρεχει αιμα απο το αυτι. Αν ειχα ενα καρφι και το εχωνα μεχρι το τυμπανο, λιγοτερο θα πονουσα μου φαινεται.
Οσουν αλλους εβλεπα γυρω μου, ολοι μια χαρα, κανεις δεν εδειξε να ιπποφερει οπως εγω.

Απο τοτε, μου εχει τυχει ακομα 2-3 φορες, νομιζω οτι μου ετυχε κατα την προσγειωση προς Ροδο πριν κμια 10ρια χρονια.

Καποιος μου ειχε πει να μασαω τσιχλα, Απο τοτε, οποτε μπω σε αεροπλανο εχω το εργοστασιο της Στιμορολ μαζι μου.


....πολυ πονος ρε παιδια, ουτε στον ΜΜ93 τετοιος πονος λεμε

Δε θα σου συμβαινει αυτο παντα... Προφανως ειχες μια δυσλειτουργια της ευσταχιανης σαλπιγγας στα αυτια σου η οποια προκαλειται απο λοιμωξη αναπλευστικου... το κρυωμα που λεμε, κι απλα ετυχε να ταξιδεψεις τη χειροτερη στιγμη.

Και σε βουνο να ανεβαινες - κατεβαινες παλι το ιδιο συμπτωμα θα ειχες.

Η τσιχλα που σου ειπαν να μασας ειναι γιατι η κινηση της γναθου και της γλωσσας οταν καταπινεις, αποκαλυπτει τις ευσταχιανες σαλπιγγες και προκαλει εξισωση πιεσης του εσω μερους του αυτου με το εξω οταν εχουμε διαφορα... Αλλα οταν υπαρχει μια δυσλειτουργια και ειναι κλειστες απο ερεθισμο δε γινεται εξισωση... κι ετσι το τυμπανο δεχεται ενταση λογω της διαφορας πιεσης... γι αυτο και ποναμε!

panavour
17/12/2019, 14:20
Δε θα σου συμβαινει αυτο παντα... Προφανως ειχες μια δυσλειτουργια της ευσταχιανης σαλπιγγας στα αυτια σου η οποια προκαλειται απο λοιμωξη αναπλευστικου... το κρυωμα που λεμε, κι απλα ετυχε να ταξιδεψεις τη χειροτερη στιγμη.

Και σε βουνο να ανεβαινες - κατεβαινες παλι το ιδιο συμπτωμα θα ειχες.

Η τσιχλα που σου ειπαν να μασας ειναι γιατι η κινηση της γναθου και της γλωσσας οταν καταπινεις, αποκαλυπτει τις ευσταχιανες σαλπιγγες και προκαλει εξισωση πιεσης του εσω μερους του αυτου με το εξω οταν εχουμε διαφορα... Αλλα οταν υπαρχει μια δυσλειτουργια και ειναι κλειστες απο ερεθισμο δε γινεται εξισωση... κι ετσι το τυμπανο δεχεται ενταση λογω της διαφορας πιεσης... γι αυτο και ποναμε!


Γιατρε μου οπου και να ακουμπησω το δακτυλο μου στο σωμα ποναω ,ΤΙ ΕΧΩ???
Εχεις σπασει το δακτυλο ρε.:D

ΟΚΤΑΝΙΟ
17/12/2019, 19:40
Ούτε κρύωμα, ούτε βουλωμενη μύτη. Κ δεν μου έχει τύχει και λίγες φορές.
Πριν 10 μέρες πέταξα Ζάκυνθο-Αθήνα κ δεν με ενόχλησε πάντως, παρόλο που δεν μασουσα τσίχλα (είχα μαζί μου όμως)

panavour
17/12/2019, 21:44
Ούτε κρύωμα, ούτε βουλωμενη μύτη. Κ δεν μου έχει τύχει και λίγες φορές.
Πριν 10 μέρες πέταξα Ζάκυνθο-Αθήνα κ δεν με ενόχλησε πάντως, παρόλο που δεν μασουσα τσίχλα (είχα μαζί μου όμως)

πιθανως εχεις μια ευαισθησια στις αλλαγες πιεσεως,και εγω το εχω οταν βουταω πιο βαθεια απο 2 μετρο στην θαλασσα,απλα το αποφευγω.

viper1
18/12/2019, 00:00
πιθανως εχεις μια ευαισθησια στις αλλαγες πιεσεως,και εγω το εχω οταν βουταω πιο βαθεια απο 2 μετρο στην θαλασσα,απλα το αποφευγω.

Πες ότι δεν ξέρεις μπάνιο και πας μέχρι εκεί που πατώνεις και άσε τις ευαισθησίες :lol:

panavour
18/12/2019, 00:40
Πες ότι δεν ξέρεις μπάνιο και πας μέχρι εκεί που πατώνεις και άσε τις ευαισθησίες :lol:

μεχρι εκει που πατωνω παω αλλα να μην κανω και καμμια βουτιτσα να πιασω λιγη αμμο??