PDA

View Full Version : Οδηγηση Χωρις Διπλωμα



Matthew
09/02/2019, 18:18
Καλησπερα μια ερωτηση γνωριζει καποιος τι γινεται με τους καινουργιους νομους εαν σε πιασουν χωρις διπλωμα; Ειμαι 21 και εχω Α2, αλλα δοκιμασα διαφορα μιχανακια και ειμαι σιγουρος οτι ειμαι ετοιμος να παω σε κατι μεγαλυτερο και η ερωτηση μου και παλι ειναι εαν γνωριζεται τι γινετε αν σε πιασουν χωρις διπλωμα τι προστημο εχει συνεπιες και φυσικα θα γινει δικαστιριο το γνωριζω αυτο αλλα θα ηθελα να ξερω μετα απο ποσο καιρο γινετε γιατι σε 8 μηνες μπορω να βγαλω το διπλωμα μου και να ειμαι νομιμος, ο λογος που γινετε ολο αυτο ειναι οτι δεν θελω να παρω κατι μικρο και να αναγκαστω να το πουλησω και να ψαχνω κατι αλλο θελω μια και καλη να παρω κατι. ευχαριστω.

νεοσσός
09/02/2019, 18:29
Θα πρότεινα να κάνεις υπομονή 8 μήνες και να βγάλεις δίπλωμα κατηγορίας Α και τότε να αγοράσεις τη μοτοσυκλέτα που θέλεις. Μέχρι τότε μπορείς να κοιτάζεις για ευκαιρίες σε αγγελίες και να μαζέψεις περισσότερα χρήματα, ώστε να πάρεις τη μοτοσυκλέτα που θέλεις σε καλύτερη κατάσταση.

Δεν απαντάω απευθείας στις ερωτήσεις σου εσκεμμένα, διότι ενδέχεται να σου βγει σε κακό η παράνομη κυκλοφορία, μετανιώνοντας για την επιλογή σου και την ανυπομονησία.

Ποια είναι η εμπειρία σου από μοτοσυκλέτες μέχρι τώρα; Δεν εννοώ μοτοσυκλέτες που καβάλησες για δοκιμή για λίγα χιλιόμετρα.

Vice
09/02/2019, 18:32
Και άμα εμπλακείς σε ατύχημα τι θα γίνει; το σκέφτηκες ή είσαι εξίσου σίγουρος ότι δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο;

ggs
09/02/2019, 18:37
Καλησπερα μια ερωτηση γνωριζει καποιος τι γινεται με τους καινουργιους νομους εαν σε πιασουν χωρις διπλωμα; Ειμαι 21 και εχω Α2, αλλα δοκιμασα διαφορα μιχανακια και ειμαι σιγουρος οτι ειμαι ετοιμος να παω σε κατι μεγαλυτερο και η ερωτηση μου και παλι ειναι εαν γνωριζεται τι γινετε αν σε πιασουν χωρις διπλωμα τι προστημο εχει συνεπιες και φυσικα θα γινει δικαστιριο το γνωριζω αυτο αλλα θα ηθελα να ξερω μετα απο ποσο καιρο γινετε γιατι σε 8 μηνες μπορω να βγαλω το διπλωμα μου και να ειμαι νομιμος, ο λογος που γινετε ολο αυτο ειναι οτι δεν θελω να παρω κατι μικρο και να αναγκαστω να το πουλησω και να ψαχνω κατι αλλο θελω μια και καλη να παρω κατι. ευχαριστω.

Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι το να σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα..
Το μεγάλο πρόβλημα είναι να γίνει μαλακια ενώ δεν έχεις δίπλωμα..
Γιατι αν γίνει μαλακια, άσχετα αν φταις ή δεν φταις, δεν σε καλύπτει καμία ασφάλεια, δεν θα σου δώσει κανείς δίκιο, θα πληρώνεις τα πάντα εσύ και, αν γίνει τίποτα πιο σοβαρό, μπορεί να γίνεις το πτανακι κάποιου και να τον πληρώνεις μια ζωή..
Και μην διανοηθείς να σκεφτείς ότι δεν θα τύχει σε εσένα..

Υπομονή λίγους μήνες να πάρεις το ρημαδοχαρτο

Matthew
09/02/2019, 18:48
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, το ξανα σκεφτηκα με αυτα που διαβασα και δεν θα παρανομισω ωστε να με μαμισουν.. οποτε μαλλον θα κοιταξω να παρω κατι που να μπορω να οδηγησω με το Α2 και αργοτερα θα το πουλησω να παρω το CBR που θελω :D
οποτε η ερωτηση μου τωρα ειναι..τι θα μπορουσα να παρω απο Super Sport Μηχανακια; καμια γνωμη;

ggs
09/02/2019, 18:59
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, το ξανα σκεφτηκα με αυτα που διαβασα και δεν θα παρανομισω ωστε να με μαμισουν.. οποτε μαλλον θα κοιταξω να παρω κατι που να μπορω να οδηγησω με το Α2 και αργοτερα θα το πουλησω να παρω το CBR που θελω :D
οποτε η ερωτηση μου τωρα ειναι..τι θα μπορουσα να παρω απο Super Sport Μηχανακια; καμια γνωμη;

Πάρε ένα μεταχειρισμένο για Α2 δίπλωμα που να μην θέλει βασικά πράγματα (λάστιχα, μεγάλο σέρβις κλπ)

Μην ρήξεις επάνω του φράγκο.

Σε 8 μήνες θα το πουλήσεις στα ίδια λεφτά περίπου μιας και τα μικρά φεύγουν εύκολα.

Τους 8 αυτούς μήνες εκμετάλλευσου τους για να αποκτήσεις όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες στον δρόμο.

Όσο έτοιμος νομίζεις ότι είσαι, σίγουρα δεν είσαι. Γιατί αν ήσουν, δεν θα έλεγες ότι είσαι έτοιμος.. ;)

Τώρα, supersport υπάρχουν πολλά, φθηνά και καλά σε μτχ κσι σίγουρα θα βρεις κάτι να σου αρέσει

Matthew
09/02/2019, 19:05
Ευχαριστω και παλι φιλε εσυ με έπεισες περισσοτερο να μην παρω με αυτα που ειπες :rolleyes: τωρα υπαρχει καποια σελιδα καπιο "θεμα" που να αναφερει ποια Super Sport μπορω να οδηγησω με το Α2 η εστω να μου προτινετε καποιο;;

ptc
09/02/2019, 19:37
Ninja 250/300/400, CBR 250/300/500, R3, RC390 , GSXR 250

Εγω θα προτεινω να παρεις κατι οικονομικο ωστε να φυγει και ευκολα οταν ερθει η ωρα της πωλησης. Κοινως θα κοιτουσα για Ninja 250, γυρω στο διχιλιαρο πανε.

MG-KTiNoS
09/02/2019, 19:45
Καλησπερα μια ερωτηση γνωριζει καποιος τι γινεται με τους καινουργιους νομους εαν σε πιασουν χωρις διπλωμα; μπλα μπλα μπλα ευχαριστω.

Παρακαλώ
403585

Vice
09/02/2019, 19:51
Παρακαλώ
403585

και αν εμπλακείς σε ατύχημα....

403588

vaska
09/02/2019, 19:52
Αχ αυτή η κ@υλα να θες να οδηγήσεις ότι γουστάρει η ψυχή σου και να μην μπορείς λόγω ηλικίας. Πόσα χρόνια με πήγες πίσω ρε μικρέ.....
Και μετά διαβάζω τα υπόλοιπα παιδιά που σωστά σου λένε μην οδηγήσεις και σκέφτομαι "άντε τώρα να είσαι ξαπλωμένος στο ίδιο κρεβάτι με την ..νάρα αυτή να σου γνέφει όλο νάζι και να σου έχουν πει ότι έτσι και τον ακουμπήσεις στον κόψαμε".
Δύσκολη κατάσταση αλλά κάνε ότι σου είπαν, μην ακουμπήσεις ούτε για ένα τετράγωνο βόλτα μηχανάκι που δεν δικαιολογεί το δίπλωμά σου, η άσχημη σε περιμένει στην γωνία.

Υπομονή και πάντα όρθιος.
:beer:

BLiTzER
09/02/2019, 23:18
Όχι.

rainmike
09/02/2019, 23:22
Κοίτα να δεις που όταν είσαι 21 παρακαλάς το χρόνο να περάσει και όταν καβατζάρεις τα 35 γίνεται το ανάποδο:bawl:

katsar
10/02/2019, 00:51
Έγώ φίλε ένα θα σου πω μόνο,στην ηλικία σου είχα ένα χτ600(είχα δίπλωμα),είχε λήξει δυο μήνες η ασφάλεια,αφραγκιές και σαν βλάκας κυκλοφορούσα,έλεγα οκ υπομονή σε λίγες μέρες θα πάω να βγάλω,σιγά τι θα γίνει,οδηγάω από τα 15 και δεν έγινε τίποτα.
Μάντεψε.
Δεν τράκαρα ουτε με τράκαραν,έπεσα για να μην πατήσω πεζό και η μηχανή καρφώθηκε σε ένα παρκαρισμένο Opel Vectra τότε με γερμανικές πινακίδες.
Την συνέχεια την φαντάζεσαι. $$ και καλά που ήταν συζητήσιμος και δεν έφερε αστυνομίες.

Τώρα αν θα πάρεις 300ρακι ή μεγάλο με την μία εσύ ξέρεις.