PDA

View Full Version : Πρόβλημα με ρεύματα. Cbr600rr



Mpampis
09/02/2019, 19:33
Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και κάποιες μέρες έχω ένα θέμα με το cbaraki μου μοντέλο 2006 600rr.Το θέμα ξεκίνησε από ένα πλύσιμο που έκανα. Δεν γνωρίζω που πήρε νερά και τι έκανε αλλά μου έσβησε 2 φορές στο δρόμο με το που πήγαινα από νεκρά να αφήσω συμπλέκτη για πρώτη. Σταματώ λοιπόν να βάλω βενζίνη σε ένα βενζινάδικο και αυτό ήταν. Μετά δεν ξαναπήρε η μίζα ήταν ξεψυχησμενη. Το μηχανάκι το έφερα σπίτι αφού κάποιος με αυτοκίνητο μου έδωσε ρεύμα και πήρε και πήγαινα όλη την ώρα με 3 4 χιλιάδες στροφές για να μην μου σβήσει. Με το που φτάνω σπίτι και αφήνω ρελαντί ξαναεαβησε. Εδώ να πω πως όταν το αφήνω ρελαντί βγάζει λαμπάκι από λάδι και όταν στροφαρω λίγο σβήνει(προφανω ρελαντί δεν φορτίζει κάνει λάθος μετρήσεις και με τις στροφές περνει λίγο ρεύμα) Συνεχίζουμε την άλλη μέρα το πρωί λέω κάτσε να το βάλω μπροστά να δούμε αν θα πάρει. Πήρε με την πρώτη και έμεινα μ.... ς. Το φέρνω μια βόλτα ζεστενεται λίγο και πάλι όταν σταματάω ανάβει η ένδειξη για λάδι όταν στροφαρω σβήνει. Και αφού σβήσω τελείως την μηχανή δεν ξαναπερνει η μίζα ξεψυχάει. Παρειγγειλα μπαταρία έκατσα μέτρησα τα ρεύματα στο μηχανάκι με την καινούργια μπαταρία πάνω μου έδειχνε 13.7 ρελαντί 13.9 στις 5 χιλιάδες στροφές. (Η παλιά μπαταρία μου έδειχνε 12.1 βολτ οπότε λέω μάλλον μπαταρία είναι και παράγγειλα την καινούργια.) Σήμερα κάνω μια βόλτα πάλι ξανά τα ίδια μόλις σταματάω ξανά ανάβει ενδείξη για λάδι και άμα μαρσαρω σβήνει.(δεν είχα εκείνη την στιγμή πολυμετρο να ξαναμετρισω.Θα το δοκιμάσω πάλι από Δευτέρα) Τι νομίζετε ότι είναι ρε παιδιά? Να είναι τίποτα ανορθωτης η πηνεια? Τον ανορθωτη που τον έπιασα ζεστενεται κανονικά αλλά και πάλι γιατί το κάνει αυτό μόνο όταν ζεστενεται και όχι κρύα? Άμα το αφήσω το μηχανάκι να κρυώσει κανένα μισάωρο ξαναπερνει μπρος.Για πείτε καμία γνώμη όσοι ξέρετε.


*Καλώς σας βρήκα.

Mpampis
10/02/2019, 10:18
Παιδιά καλημέρα. Επανέρχομαι στο θέμα. Βάζω μπροστά σήμερα το πρωί 13.8 ρελαντί και με στροφές δεν έφτανε 14 μέχρι 13.97 κάπου εκεί. Όσο ζεστενοταν η μηχανή και μετά ειδικά τους 80 βαθμούς η τάση άρχισε να πέφτει πήγε 13.1 12.9 ώσπου το έσβησα μην μου χαλάσει και την καινούργια μπαταρία γιατί μυρίστηκα την δουλειά (στο τέλος δεν φορτίζει καθόλου και πίνει το ελάχιστο της μπαταρίας.)

MAIK72
10/02/2019, 13:35
Το θέμα ξεκίνησε από ένα πλύσιμο που έκανα. Δεν γνωρίζω που πήρε νερά

*Καλώς σας βρήκα.

:wave2:
Δεν δοκιμάζεις για αρχή να ρίξεις λίγο καθαριστικό επαφών ή έστω να φυσήξεις τις φίσες ? Του ανορθωτή κλπ?

Mpampis
10/02/2019, 13:43
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυριο που έχω ρεπό θα κοιτάξω να ασχοληθώ περισσότερο αν και μακάρι να είναι κάτι στις φισες αν και δεν τον βλέπω.

Mpampis
10/02/2019, 21:45
Και κάτι ακόμα για όσους γνωρίζουν. Εάν είναι ανορθωτης κάποιοι μου είπανε να βάλω από μπούσα για να μην ξανασχοληθω. (μάλλον της Honda είναι προβληματικόι?) Εάν λοιπόν είναι ανορθωτης για το δικό μου μοντέλο που είναι cbr600rr 2006 τι χρονολογίας μπούσα πρέπει να κοιτάω για ανορθωτή ώστε να τεριαζουν?

Pew
10/02/2019, 22:20
Εαν το πολυμετρο σου ειναι εστω και λιγο ποιοτικο για αρχη θα ελεγα να προσεγγισεις διαφορετικα το προβλημα.
Αρχικα, ξεφισωσέ τον τοσο απο την εξοδο του προς το κυκλωμα της μηχανης, αλλα και απο την εισοδο του - πηνια.

Θα ζορισεις λιγο τη μπαταρια σου, αλλα ειναι για καλο σκοπο.

Αρχικα θα μετρησεις εαν κλεινει κυκλωμα μεταξυ οποιασδηποτε απο τις τρεις φασεις των πηνιων και το σασι.
Εαν βρεις κυκλωμα, τοτε τα πηνια εχουν βραχυκυκλωσει....

Εαν οχι, προχωρα και βαλε μπρος αφηνοντας να ζεσταθει η μηχανη αρκετα.

Το πολυμετρο σε AC και μετρας σε ρελαντι ζευγος των φασεων 2 με 1, 2 με 3 και 1 με 3 ... τοσο σε ρελαντι, οσο και σε 5000rpm ας πουμε το ρευμα θα πρεπει να ειναι σχεδον το ιδιο σε καθε ζευγος.
Δεν ξερω ποσα VAC λεει η χοντα για το δικο σου, αλλα μπορεις να ψαξεις το Manual.

Εαν τα πηνια ειναι ενταξει, τοτε προχωρας συνδεοντας τον ανορθωτη, ΜΟΝΟ στην εισοδο του.

Στη φισα της εξοδου του, συνδεεις απευθειας πολυμετρο και μετρας ποσα Volt δινει.
Αφησε τον να ζεσταθει ωστε να παρακολουθησεις εαν αποδιδει σταθερα.
Εαν στο ρελαντι δινει παραπανω απ'οτι με στροφες, τοτε ειναι 100% για τα σκουπιδια.
Εαν δινει χαμηλα στο ρελαντι και δεν ξεπερναει τα 13,6v ακομα και με στροφες, ειναι στα τελευταια του... γιατι ακομα και με φορτιο δε θα μπορει να ανταπεξελθει.

Μπορεις να ψαξεις και στο youtube με ποιο τροπο μπορεις να ελεγξεις τις διοδους του, αλλα δεν ξερω τι πολυμετρο εχεις.


Ξεκινα απο τα πηνια για αρχη, ωστε να μην βρεθεις προ εκπληξεως, μετα συνεχισε με απευθειας μετρηση στον ανορθωτη ωστε να βεβαιωθεις οτι η πλεξουδα δεν εχει καποιο βραχυκυκλωμα που να εμποδιζει τη σωστη φορτιση και θα καταληξεις στο προβλημα με σιγουρια, γιατι ειναι κριμα να πεταξεις λεφτα για ανορθωτη εχοντας κι αλλα προβληματα στη μεση!

telegonos
11/02/2019, 01:01
Το πολυμετρο σε AC και μετρας σε ρελαντι ζευγος των φασεων 2 με 1, 2 με 3 και 1 με 3 ... τοσο σε ρελαντι, οσο και σε 5000rpm ας πουμε το ρευμα θα πρεπει να ειναι σχεδον το ιδιο σε καθε ζευγος.
Δεν ξερω ποσα VAC λεει η χοντα για το δικο σου, αλλα μπορεις να ψαξεις το Manual.

Εαν τα πηνια ειναι ενταξει, τοτε προχωρας συνδεοντας τον ανορθωτη, ΜΟΝΟ στην εισοδο του.

Στη φισα της εξοδου του, συνδεεις απευθειας πολυμετρο και μετρας ποσα Volt δινει.
Αφησε τον να ζεσταθει ωστε να παρακολουθησεις εαν αποδιδει σταθερα.
Εαν στο ρελαντι δινει παραπανω απ'οτι με στροφες, τοτε ειναι 100% για τα σκουπιδια.



Του λες να βάλει μέτρηση AC για την γεννήτρια, και μετά λες την λέξη ''ρευμα''; ΤΑΣΗ AC μετράμε στην γεννήτρια, VOLT δλδ, όχι ρεύμα. Στις 5000rpm τα Honda συνήθως δίνουν 55-60Volt AC ως σωστή τιμή.

Μετά λες για ασύνδετη έξοδο ανορθωτή, και εννοείς να μετρήσει εκεί; Ο ανορθωτής εκ της διάταξης του, αν δεν έχει τίποτα συνδεδεμένο στην έξοδό του, δεν βγάζει τάση ή μπορεί να μετρήσει διάφορες παρασιτικές τύπου <1 volt. Αν ο άνθρωπος κάνει αυτό που λες, θα δει 0-1volt και θα βγάλει παντελώς εσφαλμένο συμπέρασμα ότι ο ανορθωτής του είναι καμένος. Το τι βγάζει ο ανορθωτής το μετράμε ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ και αν γίνεται με φώτα αναμένα η μηχανή.

Γενικά, πρόσεχε λίγο να είσαι ακριβής σε ότι περιγράφεις, ο άλλος που δεν είναι στο μυαλό σου, εσύ τα ξέρεις σαν εικόνα, ο άλλος όχι, και δεν τα καταλαβαίνει άμα τα λες λάθος&μισά.

telegonos
11/02/2019, 01:18
Το θέμα ξεκίνησε από ένα πλύσιμο που έκανα

Αν είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι το θέμα προέκυψε στο πλύσιμο, και είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι πριν δεν το είχες καθόλου, ε το λογικό κι επόμενο, είναι ότι το νερό του πλυσίματος πήγε κάπου που δεν έπρεπε, και κάτι κακό έκανε. Υπάρχει και η πιθανότητα, να είναι σύμπτωση, ή το πλύσιμο να ξεκίνησε μια ακολουθία πραγμάτων που σου χάλασε κάτι αλλά δεν είναι το ίδιο το πλύσιμο η βλάβη, ΑΛΛΑ πρώτα πας στα πιο πιθανά και εύκολα, και μετά στα πιο απίθανα και δύσκολα.

Έχεις απότι περιγράφεις συμπτώματα αφορτισίας του κυκλώματος φόρτισης. Αφού το έπλυνες. Ε τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια, βγάλε πλαστικά, φτάσε στις καλωδιώσεις και κοίτα τα φις που σχετίζονται με γεννήτρια, ανορθωτή και μπαταρία, για σημάδια βραχυκυκλώματος από νερό. Καψαλισμένες επαφές στα φις, σκουριά στις επαφές (ο χαλκός κάνει ΠΡΑΣΙΝΗ σκουριά, ο σίδηρος ΚΑΦΕ σκουριά), νερό που ακόμα δεν έχει στεγνώσει, ότι τέτοιο βρεις, εξηγεί γιατί δεν φτάνει σωστά ο ηλεκτρισμός, αφού έκανες το πλύσιμο.

Αν τα βρεις έτσι, καθαρίζεις-γυαλίζεις-τρίβεις. Και ψέκασμα με σπρέι επαφών, βοηθάει, και στο καθάρισμα, και στο να μην ξαναβρωμίσουν.

Τσέκαρε επίσης για άλατα-οξειδώσεις εκεί που συνδέεται το καλώδιο γείωσης στο σασί της μοτοσυκλέτας, τους πόλους της μπαταρίας, και τσέκαρε και αγωγιμότητες στην πλεξούδα. Από εκεί που φεύγει το κόκκινο του ανορθωτή στην πλεξούδα, μέχρι το + πόλο της μπαταρίας, είναι σχεδόν μηδέν η αντίσταση ή σου βγάζει ωμική αντίσταση π.χ. 10Ω, δείγμα ότι έχει το καλώδιο πρόβλημα; (το μηδέν του κάθε οργάνου μπορεί π.χ. να είναι 0.3Ω, δεν λέμε για αυτό).

Γενικά, πριν πάμε στα πιο σύνθετα, τσέκαρε ότι δεν έχεις οξείδωση - αλατα - κακή επαφή κάπου από το πλύσιμο, και αν δεν βρεις τπτ, εδώ είμαστε.

Mpampis
11/02/2019, 15:42
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξεκίνησα σήμερα βγάζοντας πλαστικά και το πρώτο πράγμα που κοίταξα ήταν για διαρροές. Ξεκινάω από την μπαταρία βγάζοντας τον έναν πόλο και μετρώντας τα μΑ που μου έβγαζε ήταν ελάχιστα αν θυμάμαι καλά 0.02 κάτι τέτοιο οπότε θέμα διαρροής δεν υπάρχει. Πρωχωραω παρακάτω ξεφισωνοντας το καλώδιο του ανορθωτή που πάει προς της μπαταρία και μετράω όπως λέει ο φίλος από πάνω ότι δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου αντίσταση μεταξύ του καλωδίου και του πόλου της μπαταρίας. Πράγματι δεν υπήρχε και έχει καμία αντίσταση. Ξεφισωνο το Πηνειό από τον ανορθωτή. Μετράω την φισα από το πηνειο όπως λέει ο φίλος pew και στα 3 ποδαράκια έδινε το ίδιο ρεύμα 16.5 κάπου εκεί γιατί δεν θυμάμαι και καλά ρελαντί και 60 61 στις 5.000 στροφές. Διαρροή στο πηνειο έψαξα δεν έβρισκα κύκλωμα οπότε διαρροή δεν υπάρχει. Να ΤΟΝΊΣΩ σε αυτό το σημείο ότι το τρίτο ποδαράκι της φισας που πηνίου που ενώνει με τον ανορθωτή είναι καμένο το πλαστικό. Το καθάρισα το έτριψα έριξα σπρευ επαφών και πάλι τίποτα. (αυτό γιατί πήρε να καει δεν έκανε καλή επαφή?) Ανορθωτή δεν πρόλαβα να μετρήσω. Την πλεξούδα την κοίταξα πολύ καλά δεν υπάρχει σημείο που να έχει κάτι το περίεργο.Πως σας φενονται οι παραπάνω τιμές για το Πηνιο? Ανορθωτή πως μετράμε βάζουμε το πολυμετρο σε ομμ και μετράμε το κάθε πόδι του με γείωση η με το +του καλωδίου που πήγαινε προς την μπαταρία από τον ανορθωτή?

o teos
11/02/2019, 15:52
Συνεργείο??ηλεκτρολόγος??όχι ε??:hmm:

telegonos
11/02/2019, 16:11
To καψαλισμένο πλαστικό στο φις, είναι κακό σημάδι. Συνήθως ένα καψαλισμένο φις, μαρτυράει οτι από αυτό ή δεν έχει καλή επαφή και σπινθηρίζει ή έχει καλη επαφή αλλά περνάει πολύ ρεύμα και για αυτό ζεσταίνεται.

Για να περνάει πολύ ρεύμα και να καψαλίζεται το φις, ΣΥΝΗΘΩΣ, αυτό μαρτυράει βλάβη στο κύκλωμα του ανορθωτή στην φάση αυτή.

Πάμε τώρα, στο πως μετράμε τον ανορθωτή. Για κάθε ανορθωτή, δίνει ο κατασκευαστής του, ένα πίνακα, τι αντιστάσεις να μετρήσεις στο πολύμετρο, ανάλογα τον συνδυασμό.

Έχεις 3 φάσεις, ένα - και ένα +. Για δυο μύτες στο πολύμετρο, μια κόκκινη (+) και μια μαύρη (-), αυτό σου δίνει κάποιους συνδυασμούς. Π.χ. με (-) πολύμετρου στο (-) της ανόρθωσης, περνάς το (+) του πολύμετρου σε κάθε άλλο καλώδιο, και μετράς αντίσταση που δίνει. Μετά με (+) του πολύμετρου στο (-) της ανόρθωσης, μετράς το (-) του πολύμετρου σε κάθε άλλη επαφή.

Τα καταγράφεις όλα αυτά, και ΑΝ έχεις τις τιμές του κατασκευαστή συγκρίνεις. Απόκλιση από τις τιμές=πρόβλημα.

Αλλά και να μην έχεις τις τιμές του κατασκευαστή, πάλι μπορείς να διακρίνεις ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτώσεις προβλήματος (όχι όμως όλες).

Έτσι, αν με - πολύμετρου στο - της ανόρθωσης, και + πολύμετρου στην φάση 1 έχεις π.χ. 10Ω, στην φάση 2 έχεις πάλι 10Ω και ω του θαύματος στην 3η φάση έχεις 1Ω, ε νάτο, η ανόρθωση δεν λειτουργεί συμμετρικά ως προς τις φάσεις. Άλλο παράδειγμα, ανάποδα με + πολύμετρου στο - της ανόρθωσης, ας πούμε η φάση 1 σου βγάζει μη-αγωγιμότητα, η 2 το ίδιο, και η 3 βγάζει αγωγιμότητα, άρα πρόβλημα. Άλλο παράδειγμα - του πολύμετρου στο + της ανόρθωσης και μετράς φάσεις με το + του πολύμετρου, και τελευταίο + του πολύμετρου στο + της ανόρθωσης και μετράς φάσεις με το - του πολύμετρου.

Γενικά δλδ, αν μετρώντας αντιστάσεις, η ανόρθωση δεν βγάζει ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΑ πράγματα στις φάσεις, τότε έχει πρόβλημα στην φάση που διαφέρει.

Όλα αυτά τα μετράς με την ανόρθωση στον αέρα, πλήρως αποσυνδεδεμένη δλδ.

Mpampis
11/02/2019, 16:32
Φίλε μου το έκανα και αυτό αλλά θα το ξαναδοκιμάσω να δω να είμαι σίγουρος οι 2 πρώτες μου βγαζαν κοντά στα 6ωμ και η τριτη που ήταν καψαλισμενη έβγαζε 4 κάτι αλλά θα το ξαναδοκιμάσω για σιγουριά μην θυμάμαι λάθος.

Pew
11/02/2019, 20:14
Επισης στον αερα, μπορεις να ελεγξεις τις διοδους ..


Eαν το πολυμετρο σου μπορει να το κανει, κανε και αυτο τον ελεγχο.

https://www.youtube.com/watch?v=9LwDPHvzH90

telegonos
12/02/2019, 14:34
Mpampis, πάρε μια ιδέα πως μετράμε τον ανορθωτή. Ο πίνακας αυτός είναι για VFR400R-NC30 μαμά ανορθωτή γιατί δεν βρήκα τον δικό σου, αλλά παίρνεις μια ιδέα πως πρέπει να μετρήσεις και τον δικό σου.
403674

Τα νούμερα στο δικό σου, παίζει να διαφέρουν όπως προείπαμε, αλλά η λογική είναι η ίδια. Probe + και Probe - στον πίνακα εννοεί τις μύτες του πολύμετρου. Ανάλογα με το που τα έχεις ακουμπήσει, κοιτάς στην τομή στήλης και γραμμής του πίνακα.

Πρόσεξε ότι σε κάποιους συνδυασμούς δίνει άπειρη αντίσταση και στις ''συμμετρικές'' μετρήσεις φάσεων ίσο νούμερο. Έτσι πρέπει να είναι και στο δικό σου, αν βρεις συνδυασμό που δεν έπρεπε να δίνει αγωγιμότητα, να έχει, ή σημαντική διαφοροποίηση στις μετρήσεις των φάσεων με κάτι άλλο, σημαίνει πρόβλημα στην ανόρθωση

Mpampis
14/02/2019, 12:24
Παιδία τελικά ξαναμετρησα και μαλλον είναι πηνία. Ρελαντί μου βγάζουν 15 και κάτι αλλά όταν η μηχανή πιάνει πάνω από 80 βαθμούς (κάτι που δεν είχα δεν την προηγούμενη φορά) πέφτει στα 8 volt).Οπότε λοιπόν μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Ξέρει κάποιος στη Θεσσαλία να ασχολείτε με περιλιξεις γιατί καινούργια είναι πανάκριβα?

MAIK72
14/02/2019, 14:31
Παιδία τελικά ξαναμετρησα και μαλλον είναι πηνία. Ρελαντί μου βγάζουν 15 και κάτι αλλά όταν η μηχανή πιάνει πάνω από 80 βαθμούς (κάτι που δεν είχα δεν την προηγούμενη φορά) πέφτει στα 8 volt).Οπότε λοιπόν μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα. Ξέρει κάποιος στη Θεσσαλία να ασχολείτε με περιλιξεις γιατί καινούργια είναι πανάκριβα?

Η περιελιξή μπορέι να φθάσει 100 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά.Αν δεν βρεις κάποιον να στα φτιάξει κοίτα και για μεταχειρισμένα.
Αλλά καλό θα είναι να είσαι σίγουρος και όχι με μιά μάλλον διάγνωση, πριν κάνεις οτιδήποτε.;)

Mpampis
14/02/2019, 15:47
Ναι το διατύπωσα λάθος. Είναι σίγουρο πηνίο. Η μέτρηση που κάνω ειναι η εξής. Ξεσυνδεω την φησα του πηνίου με τον ανορθωτή. Βάζω μπρος την μηχανή και βάζω το πολυμετρο σε AC volts. Το θετικο του πολυμετρου σε ένα από τα 3ποδια του πηνίου και το αρνητικό του πολυμετρου στο σασί της μηχανης(έχει μια βίδα που μαζεύει όλες τις γειώσεις εκεί οπότε το βάζω πάνω στην βίδα).οι μετρήσεις που περνώ ειναι 15 και 4 και 5 και 6 μέχρι η μηχανή να πιάσει μια θερμοκρασία κοντά στους 75 με 80 βαθμούς. Μετά χωρίς λόγο όλα τα πόδια του πηνίου πέφτουν στα 8 βολτ ρελαντί 8 μισό για την ακρίβεια. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό όταν ειναι κρύο να φορτίζει και όταν είναι ζεστό όχι.

Mpampis
14/02/2019, 15:50
Κατά την γνώμη σας αξίζει περιέλιξη η μεταχειρισμένο γιατί πάνω κάτω στα ίδια λεφτά είδα ότι πεζουνε. Ένας φίλος μου πάντως που τα έκανε περιέλιξη εδώ και 25.000 χιλιόμετρα είναι απροβληματιστα.

sapila racing
14/02/2019, 15:51
Ναι το διατύπωσα λάθος. Είναι σίγουρο πηνίο. Η μέτρηση που κάνω ειναι η εξής. Ξεσυνδεω την φησα του πηνίου με τον ανορθωτή. Βάζω μπρος την μηχανή και βάζω το πολυμετρο σε AC volts. Το θετικο του πολυμετρου σε ένα από τα 3ποδια του πηνίου και το αρνητικό του πολυμετρου στο σασί της μηχανης(έχει μια βίδα που μαζεύει όλες τις γειώσεις εκεί οπότε το βάζω πάνω στην βίδα).οι μετρήσεις που περνώ ειναι 15 και 4 και 5 και 6 μέχρι η μηχανή να πιάσει μια θερμοκρασία κοντά στους 75 με 80 βαθμούς. Μετά χωρίς λόγο όλα τα πόδια του πηνίου πέφτουν στα 8 βολτ ρελαντί 8 μισό για την ακρίβεια. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό όταν ειναι κρύο να φορτίζει και όταν είναι ζεστό όχι.

Αυτό, για να στο περιγράψω χοντρικά, γίνεται γιατί πιθανότατα κάπου έχει χαλάσει η μόνωση, αλλά το βραχυκύκλωμα γίνεται μόνο οταν διασταλεί αρκετά το πηνίο ωστε να βρεί η μια σπείρα στην άλλη.

telegonos
14/02/2019, 16:05
Ναι το διατύπωσα λάθος. Είναι σίγουρο πηνίο. Η μέτρηση που κάνω ειναι η εξής. Ξεσυνδεω την φησα του πηνίου με τον ανορθωτή. Βάζω μπρος την μηχανή και βάζω το πολυμετρο σε AC volts. Το θετικο του πολυμετρου σε ένα από τα 3ποδια του πηνίου και το αρνητικό του πολυμετρου στο σασί της μηχανης(έχει μια βίδα που μαζεύει όλες τις γειώσεις εκεί οπότε το βάζω πάνω στην βίδα).οι μετρήσεις που περνώ ειναι 15 και 4 και 5 και 6 μέχρι η μηχανή να πιάσει μια θερμοκρασία κοντά στους 75 με 80 βαθμούς. Μετά χωρίς λόγο όλα τα πόδια του πηνίου πέφτουν στα 8 βολτ ρελαντί 8 μισό για την ακρίβεια. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό όταν ειναι κρύο να φορτίζει και όταν είναι ζεστό όχι.

Μετράς τελείως λάθος. Στα πηνία κάνουμε τα εξής δύο:

AC κλίμακα VOLT, μετράμε τάση από μια φάση, σε αλλη φάση με κινητήρα σε λειτουργία. ΟΧΙ σε σχέση με σασί. Κάνεις και τους τρεις συνδυασμούς. Πρέπει να δίνουν με κινητήρα σε λειτουργία, αποσυνδεδεμένη η ανόρθωση), ίδιες τιμές, και χονδρικά για Honda, κάπου 60Volt AC στις >5000rpm

Επίσης μετράς αγωγιμότητα κάθε φάσης με σασί με κινητήρα σταματημένο. Βάζεις πολύμετρο στην κλίμακα αντίστασης Ω στην πιο μικρή, ή αν έχει το πολυμετρό σου, στο μπιπ-μπιπ όταν έχει αγωγιμότητα, σβηστό μοτέρ, αποσυνδεδεμένη η ανόρθωση, και τσεκάρεις να ΜΗΝ έχει ΚΑΜΙΑ αγωγιμότητα η κάθε φάση με το σασί. Και μία φάση να έχει αγωγιμότητα (θα έχουν και άλλες), σημαίνει γεννήτρια ακουμπάει σπείρωμα στο σασί.

Mpampis
14/02/2019, 16:26
Μετράς τελείως λάθος. Στα πηνία κάνουμε τα εξής δύο:

AC κλίμακα VOLT, μετράμε τάση από μια φάση, σε αλλη φάση με κινητήρα σε λειτουργία. ΟΧΙ σε σχέση με σασί. Κάνεις και τους τρεις συνδυασμούς. Πρέπει να δίνουν με κινητήρα σε λειτουργία, αποσυνδεδεμένη η ανόρθωση), ίδιες τιμές, και χονδρικά για Honda, κάπου 60Volt AC στις >5000rpm

Επίσης μετράς αγωγιμότητα κάθε φάσης με σασί με κινητήρα σταματημένο. Βάζεις πολύμετρο στην κλίμακα αντίστασης Ω στην πιο μικρή, ή αν έχει το πολυμετρό σου, στο μπιπ-μπιπ όταν έχει αγωγιμότητα, σβηστό μοτέρ, αποσυνδεδεμένη η ανόρθωση, και τσεκάρεις να ΜΗΝ έχει ΚΑΜΙΑ αγωγιμότητα η κάθε φάση με το σασί. Και μία φάση να έχει αγωγιμότητα (θα έχουν και άλλες), σημαίνει γεννήτρια ακουμπάει σπείρωμα στο σασί.

Θα ξανά μετρήσω πάλι όπως λες πριν κάνω πάντως και στο βίντεο όπως δοκίμασα το δείχνει. Δες από το 10 λεπτό και μετά πως μετράει είναι όντως λάθος αυτή η μέτρηση?
https://youtu.be/H5ZU_c2a1pA

telegonos
14/02/2019, 16:58
Αυτό που κάνει στο 10:40 είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ. Δεν ξέρω από που το κατέβασε, προφανώς από το κεφάλι του.

Η γεννήτρια στο CBR είναι τριφασική, τύπου αστέρι, ΧΩΡΙΣ ΓΕΙΩΣΗ. Αυτός εδώ, τι ακριβώς μετράει, όταν δεν υπάρχει σύνδεση σασί με πηνίου; Με αυτό που κάνει, μετράει επαγωγές στον...αέρα.

Μέτρα όπως σου γράφω, φάση με φάση AC τάση.

Mpampis
14/02/2019, 17:33
Αυτό που κάνει στο 10:40 είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ. Δεν ξέρω από που το κατέβασε, προφανώς από το κεφάλι του.

Η γεννήτρια στο CBR είναι τριφασική, τύπου αστέρι, ΧΩΡΙΣ ΓΕΙΩΣΗ. Αυτός εδώ, τι ακριβώς μετράει, όταν δεν υπάρχει σύνδεση σασί με πηνίου; Με αυτό που κάνει, μετράει επαγωγές στον...αέρα.

Μέτρα όπως σου γράφω, φάση με φάση AC τάση.

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση φίλε θα ξανά μετρήσω αύριο όπως μου λες και θα γράψω.

Mpampis
15/02/2019, 08:40
Παιδία καλημέρα. Μέτρησα φίλε telegonos όπως μου είπες ρελαντί που βγάζει 17.9 με 18 volt και στις 5.000 στροφές περίπου 70 volt και στις τρεις φάσεις μετρημένο. Το περίεργο είναι ότι πήρα και ανορθωτή από έναν φίλο για να τον δοκιμάσω αλλά τα ίδια κάνει απλά τώρα μέχρι να ζεσταθεί φτάνει 14.2 βολτ και μετά πέφτει. Τι άλλο να κοιτάξω ρε παιδιά θα τρελαθώ τελείως.

Mpampis
15/02/2019, 09:07
Ο ανορθωτης είναι φυσιολογικό στην έξοδο του να βγάζει 1.27 βολτ?

Από τα 4 πόδια που βγάζει ο ανορθωτης 2 κοκκινα 2 πράσινα βάζω το πολυμετρο σε ένα κόκκινο και ένα πράσινο σωστά?. Και στα 2 το ίδιο μου βγάζει

telegonos
15/02/2019, 10:28
Οι τιμές του πηνιου είναι καλές. Τσεκάρεις μήπως πέφτουν άμα ζεσταθεί;

Τσέκαρε ωμικες αντιστάσεις και στην καλωδιωση απο ανόρθωση μέχρι πόλους μπαταρίας, μπας και το τμήμα αυτο αυξάνει αντίσταση όταν ζεσταθεί;

Mpampis
15/02/2019, 11:14
Οι τιμές του πηνιου είναι καλές. Τσεκάρεις μήπως πέφτουν άμα ζεσταθεί;

Τσέκαρε ωμικες αντιστάσεις και στην καλωδιωση απο ανόρθωση μέχρι πόλους μπαταρίας, μπας και το τμήμα αυτο αυξάνει αντίσταση όταν ζεσταθεί;

Όχι δεν πέφτουν είναι σταθερές όταν ζεσταθεί παραμένουν ίδιες το μέτρησα και με 50 βαθμούς και με 80. Αντίσταση τσέκαρα από το καλώδιο της ανόρθωσης μέχρι μέχρι το +της μπαταρίας δεν υπάρχει κάτι μου κάνει μπιπ η αντίσταση που μου δείχνει είναι 0.02 κάπου εκεί. Τα βολτ που βγάζει ο ανορθωτης είναι σωστά και τα μετράω σωστά?

telegonos
15/02/2019, 13:39
Τα βολτ του ανορθωτη τα μετράς στους πόλους της μπαταρίας, μπαταρία φορτισμενη
κινητήρας σε λειτουργία, όλα συνδεδεμένα

Mpampis
15/02/2019, 14:13
Θα το πάω σε μάστορα δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο τα έχω ψάξει σχεδόν όλα υπάρχει κάτι άλλο να κοιτάξω?

telegonos
15/02/2019, 15:37
Εξακολουθώ εν μέρη να υποψιάζομαι τα πηνία σου, ότι αφού ζεσταθούν αρχίζουν τα περίεργα.

Οπτική εξέταση των πηνίων. Λύσε καπάκι και δες πως είναι. Μπας και είναι καψαλισμένο το μονωτικό υλικό;

Mpampis
16/02/2019, 12:06
Εξακολουθώ εν μέρη να υποψιάζομαι τα πηνία σου, ότι αφού ζεσταθούν αρχίζουν τα περίεργα.

Οπτική εξέταση των πηνίων. Λύσε καπάκι και δες πως είναι. Μπας και είναι καψαλισμένο το μονωτικό υλικό;

Φίλε είχες δίκιο. Ενώ η μπαταρία αρχίζει και ξεφωρτιζει μετά τους 80 βαθμούς τα πηνία αρχίζουν να μην δίνουν όσο ρεύμα έδιναν από τους 90 βαθμούς. Αυτό πως γίνεται δεν ξέρω αλλά τα πηνία μετά αρχίζουνε και δίνουνε 10 volt. Αύριο θα λύσω το καπάκι να το βγάλω. Φυσες που ενώνουνε ανορθωτή με πηνία μπορώ να βρω κάπου επειδή την φισα του ανορθωτή την έβγαλα γιατί το ένα πόδι ήταν καψαλισμενο?η θα πρέπει να αγοράσω universal και να τις φτιάξω?

Mpampis
17/02/2019, 10:50
Έβγαλα τα πηνία φενονται σε καλή κατάσταση δεν βλέπω κανένα καρβουνισμενο πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες ή να σου τις στείλω σε Μηνυμα?

MAIK72
17/02/2019, 15:02
Φυσες που ενώνουνε ανορθωτή με πηνία μπορώ να βρω κάπου επειδή την φισα του ανορθωτή την έβγαλα γιατί το ένα πόδι ήταν καψαλισμενο?η θα πρέπει να αγοράσω universal και να τις φτιάξω?

Αν είναι αυτές ,δεν νομίζω ότι θα βρεις τις ίδιες.
http://www.cycleterminal.com/yazaki-312.html
Μάλλον θα πας για universal η superseal . Aν όμως από κακές επαφές έχει κάει ο ανορθωτής ή τα πηνία η αλλαγή φίσας δεν θα λύσει το πρόβλημα. Ούτε την θεωρώ εύκολη δουλειά την κοπτοραπτική σε αυτό το σημέιο αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με επισκευή ηλεκτρικών .Μια χάλια σύνδεση μπορεί να σου κάψει εξίσου έυκολα ανορθωτή και πηνία. Κάπου εδώ λοιπόν,σε αυτό το σημείο, εγώ μάλλον θα εμπιστευόμουν το μηχανάκι στον ειδικό ."Ηδη έχεις κάνει την μισή δουλεία και πολύ πιθανόν εντόπισες το πρόβλημα ;)

Mpampis
17/02/2019, 15:15
Αν είναι αυτές ,δεν νομίζω ότι θα βρεις τις ίδιες.
http://www.cycleterminal.com/yazaki-312.html
Μάλλον θα πας για universal η superseal . Aν όμως από κακές επαφές έχει κάει ο ανορθωτής ή τα πηνία η αλλαγή φίσας δεν θα λύσει το πρόβλημα. Ούτε την θεωρώ εύκολη δουλειά την κοπτοραπτική σε αυτό το σημέιο αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με επισκευή ηλεκτρικών .Μια χάλια σύνδεση μπορεί να σου κάψει εξίσου έυκολα ανορθωτή και πηνία. Κάπου εδώ λοιπόν,σε αυτό το σημείο, εγώ μάλλον θα εμπιστευόμουν το μηχανάκι στον ειδικό ."Ηδη έχεις κάνει την μισή δουλεία και πολύ πιθανόν εντόπισες το πρόβλημα ;)

Ναι αυτές είναι. Και εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατι δεν ξερω.Εδω έχω εικόνες από τα πηνία. Οι σπείρες δεν πρέπει να ακουμπάνε μεταξύ τους? Γιατί βλέπω αρκετές που ακουμπάνε. Και επίσης παρατήρησα ότι κάποιος έχει ξαναβάλει χέρι στο πηνίο γιατί ήταν κλεισμένο με φλατζοκολλα και η μία βίδα στο εσωτερικό από τις 4 έχει ψιλοψαλασει(από λάθος). Τωρα για ποιο λόγο είχε ανοιχθεί άγνωστο..

https://ibb.co/BCXZM0Q
https://ibb.co/vLR5YbW
https://ibb.co/Lv488bR

Mpampis
17/02/2019, 15:26
Επίσης μερικές μετρήσεις μου δείχνουνε. Το πολυμετρο στην μικρότερη ένδειξη σε omh σε κάθε φάση με μια άλλη μου δείχνει 0.6 με 0.7. Επίσης το πολυμετρο σε ένδειξη διοδου με μπιμπ το ένα καλώδιο σε μια φάση του πηνίου το άλλο καλώδιο στο εσωτερικό σίδηρο του Πηνιου για τυχόν διαρροή δεν μου δείχνει κάτι ούτε κάνει μπιπ. Περιμένω άλλο ένα πολυμετρο ενός φίλου για να δω αν είναι ίδιες οι μετρήσεις.

telegonos
17/02/2019, 17:15
Η εικόνα δείχνει καλή, καμία σχέση με εικόνα πηνίου που έχει καεί. Δες πως περίπου είναι ένα καμμένο.

403839

Οι σπείρες ακουμπάνε, εννοείς με το μονωτικό ανάμεσα. Ναι έτσι κάνουν, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό. Και ο ίδιος ο χαλκός, ακόμα κι αν έβγαζες το καφέ μονωτικό, έχει επιφανειακή μόνωση, και δίπλα να ακουμπάνε, δεν επικοινωνούν.

Το πηνίο σου, δείχνει εργοστασιακό, όχι επισκευασμένο.

Φις, άμα πας σε κανά συνεργείο μοτό, έχουνε να σου δώσουνε ή εργοστασιακά από κομμένες πλεξούδες που τις κρατάνε για να βγάζουνε ότι χρειάζονται ή universal που θα τα φτιάξεις εσύ. Κι αν δεν έχει ένα συνεργείο, θα έχει άλλο.

MAIK72
17/02/2019, 17:31
ή εργοστασιακά από κομμένες πλεξούδες που τις κρατάνε για να βγάζουνε ότι χρειάζονται ή universal που θα τα φτιάξεις εσύ. Κι αν δεν έχει ένα συνεργείο, θα έχει άλλο.

Να πεις και στον άνθρωπο που θα βρει κομμένες εργοστασιακές πλεξούδες (πουθενά μάλλον)αλλά και τι εργαλέια θέλει για να κάνει την σύνδεση μόνος του όπως προτείνεις ,αφόυ προφανώς δεν το έχει ξανακάνει .:wave2:

telegonos
17/02/2019, 17:38
10% του 1200 ειναι 12.000.000.

Mpampis
17/02/2019, 17:40
Η εικόνα δείχνει καλή, καμία σχέση με εικόνα πηνίου που έχει καεί. Δες πως περίπου είναι ένα καμμένο.

403839

Οι σπείρες ακουμπάνε, εννοείς με το μονωτικό ανάμεσα. Ναι έτσι κάνουν, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό. Και ο ίδιος ο χαλκός, ακόμα κι αν έβγαζες το καφέ μονωτικό, έχει επιφανειακή μόνωση, και δίπλα να ακουμπάνε, δεν επικοινωνούν.

Το πηνίο σου, δείχνει εργοστασιακό, όχι επισκευασμένο.

Φις, άμα πας σε κανά συνεργείο μοτό, έχουνε να σου δώσουνε ή εργοστασιακά από κομμένες πλεξούδες που τις κρατάνε για να βγάζουνε ότι χρειάζονται ή universal που θα τα φτιάξεις εσύ. Κι αν δεν έχει ένα συνεργείο, θα έχει άλλο.

Παντως έχει ανοιχθεί σίγουρα τώρα τον λόγο αφού δεν είναι επισκευασμενο δεν τον γνωρίζω. Οι μετρήσεις πιο πάνω είναι εντάξει? Υπάρχει περίπτωση να έχει απομαγνιτιστει? Επίσης στο άνοιγμα βγήκε από μέσα μια ποσότητα λαδιού κάπου στα 200 με 300 ml είναι φυσιολογικό?

MAIK72
17/02/2019, 17:44
10% του 1200 ειναι 12.000.000.

Επίσης αν βάλει τις εργοστασιακές να του πεις και τι κονέκτορες να αγοράσει να ταιριάζουν σε αυτές τις φίσες.Εκτός αν του προτείνεις να κόψει την φίσα πιο πάνω μαζί με τα καλώδια.Αν και η φίσα μπορέι να έχει ήδη πρόβλημα από το εργοστάσιο όπως και πολλές σε αυτό το σημέιο. Δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις και δεν θα στο λύσω αλλά τόση εμπάθεια δείχνει ότι όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Καλή συνέχεια ;)

Pew
17/02/2019, 17:47
Πολυ πιθανον να ανοιχτηκε για αλλαγη πηνιων και στο παρελθον, εαν ειναι μεταχειρισμενο, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.
Ωστοσο οπως ειπε και ο ΤΕΛΕ ... τα πηνια οπτικα φαινονται σε πολυ καλη κατασταση, το "βερνικι" τους αψεγαδιαστο και δεν εχει ψηθει.
Να σημειωσω πως το αλουμινιο φαινεται επισης πεντακαθαρο. Εαν και τα υπολοιπα εσωτερικα του κινητηρα ειναι το ιδιο καθαρα, οι αλλαγες γινοταν νωρις με ποιοτικα λαδακια. Εαν το καπακι ειναι καθαρο ενω το εσωτερικο του κινητηρα μαλλον αλλαχτηκε απο πτωση, γι'αυτο και η φλατζοκολλα. Αποψη μου, εαν το κλεισεις μονος σου, μην μπεις στον κοπο για φλατζοκολλα, παρε κανονικη φλατζα εργοστασιακη. Θα σε γλιτωσει απο μετεπειτα μπελα διαρροων.

Οσο για τις φισες, παρε εμποριου ποιοτικες μαζι με ακροδεκτες. Οσο καλυτερα κουμπωνουν, τοσο καλυτερα. Εαν δεν εφαρμοζουν σωστα οι ακροδεκτες, τοπικα υπερθερμαινονται με το αποτελεσμα που ειδες.

Εαν τα πηνια σου ζεστα, κρυα, καυτα δεν εχουν διαρροη προς τον πυρηνα ή το σασι, τοτε ειναι ΟΚ και το προβλημα βρισκεται σε πλεξουδα και ανορθωτη.

Mpampis
17/02/2019, 20:04
https://ibb.co/CVTcWxW
https://ibb.co/nRKD5hQ
https://ibb.co/s3kb7k9
https://ibb.co/F7SS6cW
https://ibb.co/Ch9kn8L
https://ibb.co/V3zjFNv

Mpampis
17/02/2019, 20:21
Πολυ πιθανον να ανοιχτηκε για αλλαγη πηνιων και στο παρελθον, εαν ειναι μεταχειρισμενο, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.
Ωστοσο οπως ειπε και ο ΤΕΛΕ ... τα πηνια οπτικα φαινονται σε πολυ καλη κατασταση, το "βερνικι" τους αψεγαδιαστο και δεν εχει ψηθει.
Να σημειωσω πως το αλουμινιο φαινεται επισης πεντακαθαρο. Εαν και τα υπολοιπα εσωτερικα του κινητηρα ειναι το ιδιο καθαρα, οι αλλαγες γινοταν νωρις με ποιοτικα λαδακια. Εαν το καπακι ειναι καθαρο ενω το εσωτερικο του κινητηρα μαλλον αλλαχτηκε απο πτωση, γι'αυτο και η φλατζοκολλα. Αποψη μου, εαν το κλεισεις μονος σου, μην μπεις στον κοπο για φλατζοκολλα, παρε κανονικη φλατζα εργοστασιακη. Θα σε γλιτωσει απο μετεπειτα μπελα διαρροων.

Οσο για τις φισες, παρε εμποριου ποιοτικες μαζι με ακροδεκτες. Οσο καλυτερα κουμπωνουν, τοσο καλυτερα. Εαν δεν εφαρμοζουν σωστα οι ακροδεκτες, τοπικα υπερθερμαινονται με το αποτελεσμα που ειδες.

Εαν τα πηνια σου ζεστα, κρυα, καυτα δεν εχουν διαρροη προς τον πυρηνα ή το σασι, τοτε ειναι ΟΚ και το προβλημα βρισκεται σε πλεξουδα και ανορθωτη.

Ανορθωτης δεν είναι σίγουρα. Δοκίμασα με καινούργιο του κουτιού από ένα παιδί τα ίδια κάνει εκτός του ότι ανέβηκε λίγο η τάση π. Χ με τον παλιό ανορθωτή η τάση στο ρελαντί ήτανε 13.7 με τον καινούργιο είναι 14.2. Κάτι άλλο περίεργο ειναι ότι ητε ζεστό ητε κρύο ητε με τον παλιό ητε με τον καινούργιο ανορθωτή όταν πατάω λίγο γκάζι η τάση πήγαινει μέχρι 13.8 13.9 ποτέ παραπάνω αλλά όταν πατάω περισσότερο γκάζι η τάση πέφτει. Δηλαδή αντί με το περισσότερο γκάζι να φορτίζει περισσότερο η τάση αρχίζει και πέφτει το Μαξ το δίνει μέχρι 2 2μιση χιλιάδες στροφές από εκεί και πέρα όσο περισσότερο γκάζι τόσο πέφτει η τάση. Και με τον καινουργιο ανορθωτή εκεί που τελα τι κρύο ήτανε 14.2 με το γκάζι ακόμα και το ελάχιστο στις 2μιαη χιλιάδες στροφές η τάση έπεφτε πήγαινε 13.9 13.8 και όσο περισσότερο τόσο περισσότερο έπεφτε. Ώσπου η τάση φτάνει όταν ζεστενεται στους 12.8 και αρχίζει πέφτει και άλλο και ανάβει η ένδειξη ότι δεν έχει λάδι και το ρελαντί γίνεται ασταθές. Πάντως πιστεύω ότι δεν είναι σύμπτωση ότι όλο αυτό έγινε μετά από ένα πλύσιμο.

Pew
17/02/2019, 22:50
Πολυ πιθανον τοτε να υπαρχει καποια ΠΟΛΥ κακη επαφη στην πλεξουδα, η οποια σχετιζεται με το κυκλωμα φορτισης.
Για αρχη, φτιαξε τις επαφες στις φισες πηνιων-ανορθωτη και προχωρας.

0,5V διαφορα στη φορτιση ειναι στημαντικη αποκλιση παντως.

Mpampis
18/02/2019, 13:38
Φις universal δεν μπορώ να βρω στην περιοχή μου. Αν το κάνω με κλεμα και το περάσω με μονοτικη από πάνω θα υπάρχει θέμα?

Pew
18/02/2019, 18:28
Φις universal δεν μπορώ να βρω στην περιοχή μου. Αν το κάνω με κλεμα και το περάσω με μονοτικη από πάνω θα υπάρχει θέμα?
Το προβλημα με την κλεμα, ειναι πως δεν υπαρχει καμια αδιαβροχοποιηση. Εαν οι φισες δεν ειναι αδιαβροχες μια φορα, η κλεμα δεν ειναι δεκα! Τα χαλκινα καλωδια θα οξειδωθουν πιο γρηγορα... σε βαθος χρονου θα εχεις θεμα
Οσο για τη μονωση στις ενωσεις, απο τη μια ειναι καλο να υπαρχει, απο την αλλη, οση υγρασια ή χημικα εισχωρουν... παραμενουν εκει για περισσοτερο :)

Προσωρινα ναι, βαλε κλεμα... βρες ομως καλες φισες για να κουμπωσεις με την 1η ευκαιρια!

Mpampis
21/02/2019, 13:47
Παιδία καλησπέρα. Επανέρχομαι στο θέμα νομίζωντας πως έχω βρει την λύση. Κοίταξα σήμερα μιας και την ημέρα πριν το πλύσιμο είχα αλλάξει και τεντωτηρα από αυτόματο σε μηχανικό. Λέω ας ρίξω μια ματιά μπας και. Είναι πολύ σφυγμενος και δεν μπορεί να γυρίσει όταν ζεσταθεί η μηχανή. Όντως με το που τον χαλάρωσα έβλεπα τα βολτ της μπαταρίας να ανεβενουν. Φτάσανε και ακόμα και 14.20 σταθερά. Και με γκάζι στις 200 στροφές 14.5 και 14.6 αλλά με πιο πολύ γκάζι αρχίζουν και πέφτουν. Τέλος πάντων νομίζω το θέμα πως είναι αυτό αλλά τώρα που ξεσφιξα τον τεντωτηρα η καδενα χτυπάει και στο ρελαντί κάνει κρακ κρακ κρακ και ειδικά όταν αφήνω το γκάζι γκρρρρρρρρρρρρρ σαν να έχω Ducati. Λογικά θα φτάει η καδενα η γλυστρες κάτι τέτοιο λογικά.

Pew
21/02/2019, 16:24
Δεν εχει καμια σχεση η καδενα με τα ηλεκτρικα.

alex14
21/02/2019, 16:35
προσεχε τι κανεις με τον τεντωτηρα μη σου πηδηξει δοντια και γινει ζημια.

MAIK72
21/02/2019, 16:53
Παιδία καλησπέρα. Επανέρχομαι στο θέμα νομίζωντας πως έχω βρει την λύση. Κοίταξα σήμερα μιας και την ημέρα πριν το πλύσιμο είχα αλλάξει και τεντωτηρα από αυτόματο σε μηχανικό. Λέω ας ρίξω μια ματιά μπας και. Είναι πολύ σφυγμενος και δεν μπορεί να γυρίσει όταν ζεσταθεί η μηχανή. Όντως με το που τον χαλάρωσα έβλεπα τα βολτ της μπαταρίας να ανεβενουν. Φτάσανε και ακόμα και 14.20 σταθερά. Και με γκάζι στις 200 στροφές 14.5 και 14.6 αλλά με πιο πολύ γκάζι αρχίζουν και πέφτουν. Τέλος πάντων νομίζω το θέμα πως είναι αυτό αλλά τώρα που ξεσφιξα τον τεντωτηρα η καδενα χτυπάει και στο ρελαντί κάνει κρακ κρακ κρακ και ειδικά όταν αφήνω το γκάζι γκρρρρρρρρρρρρρ σαν να έχω Ducati. Λογικά θα φτάει η καδενα η γλυστρες κάτι τέτοιο λογικά.

Επομένως ηλεκτρονική!! :bawl: :bawl:

Mpampis
21/02/2019, 18:42
Επομένως ηλεκτρονική!! :bawl: :bawl:

Αφού η καδενα ακούγεται πως χτυπάει τι σχέση έχει η ηλεκτρονική? Φίλε pew και όμως πως συμβενει αυτό?

o teos
21/02/2019, 18:43
Πολυ σοβαρα πλεον.......πας σελιδα 1 και κοιτας ποστ Νο10...:wave2:

nassosxlvbros
21/02/2019, 23:11
Έχω ένα παρόμοιο θέμα με τη μπαταρία που ξεφορτίζει τώρα τελευταία....Θες η ακινησία,θες η φύσσα που είναι και αυτή λίγο μαυρισμένη με βάζουν σε υποψίες....Ανορθωτή δεν έχω αλλάξει ακόμα,και λέω το Σ/Κ να αρχίσω το μέτρημα και το ψάξιμο.....
Stay tuned....:)

MAIK72
22/02/2019, 00:42
Αφού η καδενα ακούγεται πως χτυπάει τι σχέση έχει η ηλεκτρονική? Φίλε pew και όμως πως συμβενει αυτό?

¨Οτι σχέση έχει και η κλέμα με τον τεντωτήρα.:bawl:To πρόβλημά σου είναι μάλλον ηλεκτρικό. Εντελώς ενημερωτικά ,αν και απο τίς κλέμες κουζίνας έχουμε φτάσει στον τεντωτήρα, έτσι ,χωρίς λόγο, θα είχες Και άλλα συμπτώματα από έναν πολύ σφιχτό τεντωτήρα. . https://www.600riders.com/forum/fz6-mods/41689-overtightened-cam-chain-tensioner-now-what-2.html Κι αν υπάρχει πρόβλημα φόρτισης από την όποια μικρορύθμιση του τεντωτήρα, μάλλον επιδεινωθηκε απότομα από ένα ήδη προβληματικό ηλεκτρικό σύστημα. ;)

Mpampis
22/02/2019, 12:10
¨Οτι σχέση έχει και η κλέμα με τον τεντωτήρα.:bawl:To πρόβλημά σου είναι μάλλον ηλεκτρικό. Εντελώς ενημερωτικά ,αν και απο τίς κλέμες κουζίνας έχουμε φτάσει στον τεντωτήρα, έτσι ,χωρίς λόγο, θα είχες Και άλλα συμπτώματα από έναν πολύ σφιχτό τεντωτήρα. . https://www.600riders.com/forum/fz6-mods/41689-overtightened-cam-chain-tensioner-now-what-2.html Κι αν υπάρχει πρόβλημα φόρτισης από την όποια μικρορύθμιση του τεντωτήρα, μάλλον επιδεινωθηκε απότομα από ένα ήδη προβληματικό ηλεκτρικό σύστημα. ;)

Το προβλημα λυθηκε.Το ρελαντι ηταν στις 1200 στροφες στον αερα ο τεντωτηρας χωρις καν να ακουμπαει καδενα.με το σφυξιμο του τεντωτηρα το ρελαντι επεφτε ακομα λιγο κοντα στις 1100 και για αυτο η μπαταρια δεν φορτιζε γιατι το ρευμα που εβγενε απο τα πηνια δεν εφτανε.Ανεβηκε το ρελαντι στις 1300 και ολα ρολοι.Problem Solved.Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και ειδικα τον φιλο teleganos που ηταν κατατοπιστικοτατος στις απαντησεις του.