PDA

View Full Version : McGyver's OCD EDC tankbag organizer



McGyver
10/02/2019, 10:55
Το πρόβλημα που ήθελα να λύσω.
Όχι αυτό που νομίζετε, αυτό είναι δεν επιδέχεται διόρθωσης, η βλάβη είναι ανήκεστος :lol:.

Να τακτοποιήσω τα παρακάτω που για δικούς μου λόγους θέλω να έχω μαζί μου (Google the acronyms :bawl:).
Aπό αριστερά προς τα δεξιά:
1) Στυλό χρωματιστά.
2) 10000 mAh powerbank
3) Action camera & mount
4) Tankbag shoulder strap
5) Φτιάχνω-τα-πάντα
6) Hankies (α ρε div400 με τις ευχές σου (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=90354&p=1568022&viewfull=1#post1568022))
7) Σημειωματάριο & στυλό
8) Φορτιστής και extra μπαταρίες για action camera
9) Thumb screws
10) Pouch με καλώδια, φορτιστές, USB drives, κλπ
11) Φακός και extra AA μπαταρία
12) Σφυρίχτρα
13) Καθαριστικό ζελατίνας κράνους
14) Πορτοφόλι
15) Χαρτιά, ταυτότητες, κλπ
16) Αναπτήρας
17) Micro USB καλώδιο για powebank
18) Αδιάβροχο κάλυμμα tankbag
19) Κλειδιά
20) Γυαλιά
21) Action camera remote
22) Το smartphone που τραβάει τις φωτογραφίες

403620

Όλα αυτά ήθελα να τα βάλω στο Givi EA116 της NaNCy χωρίς να είναι σα γυναικεία τσάντα.

403621

403622

McGyver
10/02/2019, 10:57
Πήρα λοιπόν αφρό πολυαιθυλενίου 10mm, σχεδίασα σε κάθε ένα από τα 9 layers πού θα μπει το κάθε τι, τα έκοψα και τα ένωσα με τη μέθοδο του heat welding (https://www.youtube.com/watch?v=Asc2w3o6fdE).

Ο αφρός πολυαιθυλενίου 10mm είναι τα φθηνά υποστρώματα του camping :winka:.

403623

403624

403625

McGyver
10/02/2019, 10:58
E, μετά τα πράγματα είναι απλά.

Βάζεις την πρώτη στρώση.
403626

Περνάς το καλώδιο από το φορτιστή των μπαταριών της action camera στο powerbank.
403627

Τη δεύτερη στρώση.
403628

McGyver
10/02/2019, 10:59
Την τρίτη στρώση.
403629

Στο μπροστινό κενό που επίτηδες έχεις αφήσει βάζεις το rain cover και τα χαρτιά.
403630

Και κλείνεις.
403631

Και ναι, το smartphone είναι στο καπάκι του tankbag.

McGyver
10/02/2019, 11:01
Μου κόστισε 5 Ευρώ, 10 ώρες και μερικά δισεκατομμύρια εγκεφαλικά κύτταρα :lol:...

sapila racing
10/02/2019, 11:25
:uplate:

kerasaki
10/02/2019, 11:28
Ομορφη πατεντα, μπραβο McGyver.
Ειμαι σιγουρος οτι οι γυναικες δε θα καταλάβουν ποτε την ομορφιά του συγκεκριμένου εγχειρήματος.

slzr
10/02/2019, 11:34
Καλή πατέντα! :a013:

ptc
10/02/2019, 11:38
Οποτε θες να πουλησεις οποιοδηποτε οχημα σου (μηχανη, αυτοκινητο, πατινι, κτλ), απλα βαζε στην περιγραφη της αγγελιας ενα λινκ σε αυτο το νημα. Οποιος εχει ελαχιστο μυαλο θα καταλαβει την κατασταση του οχηματος σου, ακομα κι αν δεν εχεις βαλει ουτε μια φωτογραφια του.

Ειναι λιγο "but why?" για καποιον μη OCD αλλα και παλι... :a18:

ΥΓ: Η σφυριχτρα πού χρησιμευει; Μηπως βαλω κι εγω καμια στην τσαντα. :D

ggs
10/02/2019, 11:54
:eek:

Εγώ, άμα ποτέ (ποτέ όμως) τακτοποιήσω έτσι τα πράγματα μου, παίζει να μην μπορεσω να τα βρίσκω.. :lol:

Τομ, είσαι απίστευτος!! :beer::beer:

McGyver
10/02/2019, 13:02
:uplate:

Up late δε θα πει τίποτα Άρη!

:beer:


Ομορφη πατεντα, μπραβο McGyver.
Ειμαι σιγουρος οτι οι γυναικες δε θα καταλάβουν ποτε την ομορφιά του συγκεκριμένου εγχειρήματος.

:lol:

:beer:


Καλή πατέντα! :a013:

:beer:


Οποτε θες να πουλησεις οποιοδηποτε οχημα σου (μηχανη, αυτοκινητο, πατινι, κτλ), απλα βαζε στην περιγραφη της αγγελιας ενα λινκ σε αυτο το νημα. Οποιος εχει ελαχιστο μυαλο θα καταλαβει την κατασταση του οχηματος σου, ακομα κι αν δεν εχεις βαλει ουτε μια φωτογραφια του.

Ειναι λιγο "but why?" για καποιον μη OCD αλλα και παλι... :a18:

ΥΓ: Η σφυριχτρα πού χρησιμευει; Μηπως βαλω κι εγω καμια στην τσαντα. :D

Για να σφυρίζω αδιάφορα :whistle:!

Πέραν πλάκας είναι απλά για μια περίπτωση ανάγκης (signalling, απώθηση πλήθους, τροχονομία, κλπ).

:beer:


:eek:

Εγώ, άμα ποτέ (ποτέ όμως) τακτοποιήσω έτσι τα πράγματα μου, παίζει να μην μπορεσω να τα βρίσκω.. :lol:

Τομ, είσαι απίστευτος!! :beer::beer:

:beer:

harris_x
10/02/2019, 14:31
Θελω το ίδιο για backpack, θα μου το φτιαξεις;;

:p

McGyver
10/02/2019, 14:34
Θελω το ίδιο για backpack, θα μου το φτιαξεις;;

:p

Ναι αμέ, αλλά θα βοηθήσεις.

:beer:

harris_x
10/02/2019, 14:41
Ναι αμέ, αλλά θα βοηθήσεις.

:beer:

Χμμμμ..... θα μιλησουμε :D

sanctusan
10/02/2019, 15:57
Κάτι τέτοιους ψυχαναγκαστικούς ανθρώπους.... μας γουστάρω πολύ.
Έχω κάνει το ίδιο σε πολλές θήκες εργαλείων μου. Αλλά τόσο καλό κόψιμο πως το κατάφερες; Γιατί τα δικά μου είναι πετσοκομμένα.

mikes
10/02/2019, 16:58
Η σφυριχτρα πού χρησιμευει; Μηπως βαλω κι εγω καμια στην τσαντα. :D



Για να σφυρίζω αδιάφορα :whistle:!

Πέραν πλάκας είναι απλά για μια περίπτωση ανάγκης (signalling, απώθηση πλήθους, τροχονομία, κλπ).


ε ναι γιατι (οπως διαπιστωσα και ο ιδιος) τα χοντα δεν εχουν δυνατες κορνες.. :lol:

τωρα με εβαλες σε σκεψεις.. μαλλον θα φτιαξω κι εγω ενα τετοιο για οταν βολταρω...
θελω να μπορω να βολεψω:
γυαλια ορασεως και ηλιου
τσιγαρα
φωτογραφικη μηχανη
καρτα τραπεζας (για τα διοδια)
μπουκαλακι νερο
κουτακια αναψυκτικου
σαντουιτς
τοστ
κρουασαν
πιτογυρα
:lol::bawl:

Bladerunner
10/02/2019, 18:18
Εφόσον χωρέσανε όλα αυτά μαζί με ον αφρό στο τσαντάκι, δεν θα χωρούσαν και μόνα τους;

(Πολύ καλή δουλειά πάντως!)

kerasaki
10/02/2019, 19:54
Φανταζομαι οτι το ολο project ειχε σκοπο να μη δειχνει το τσαντακι σαν μια τυπικη γυναικεια τσαντα, δηλ 35 αντικειμενα ανακατεμενα σε ενα χωρο σαν καζάνι.

Grafton 505
10/02/2019, 21:40
[QUOTE=McGyver;2979482]
9) Thumb screws
[QUOTE]

Για τον ''μοντελισμό'' δεν έχω να πω τίποτα πέραν των γνωστών -> :beer: :a10::a18:

Για τα τζίτζιλη μίτζιλη που θα κουβαλάς επίσης αλλά αυτό το Thumb screws ( κλικ εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/Thumbscrew_(torture))) με ανησυχεί λίγο. :hmm::whistle:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/02/2019, 06:40
Απλα επαγγελματιας.Οπως τοτε με το ξυλινο γκαραζ:beer:

Αν εβλεπες το τσαντακι εργαλειων μου ειμαι σιγουρος οτι θα με χαστουκιζες:lol:

McGyver
11/02/2019, 07:11
Χμμμμ..... θα μιλησουμε :D

You know how to find me :D!

McGyver
11/02/2019, 07:16
Κάτι τέτοιους ψυχαναγκαστικούς ανθρώπους.... μας γουστάρω πολύ.
Έχω κάνει το ίδιο σε πολλές θήκες εργαλείων μου. Αλλά τόσο καλό κόψιμο πως το κατάφερες; Γιατί τα δικά μου είναι πετσοκομμένα.

Ξεκίνησα φτιάχνοντας το πατρόν ανά layer σε χαρτί.

Το πιο καθαρό κόψιμο το δίνει hot wire κόφτης, τον οποίο από όσο έχω δει μπορείς να φτιάξεις πολύ εύκολα. Το nichrome wire που θα διαβάσεις αν το ψάξεις, νομίζω πλέον το βρίσκεις εύκολα λόγω ηλεκτρονικού τσιγάρου (το βάζουν στις αντιστάσεις).

Εγώ επειδή ήταν once off project, δεν το έφτιαξα αλλά θέρμαινα τη λεπίδα από το κοπίδι με έναν αναπτήρα πριν κόψω.

:beer:

vaska
11/02/2019, 07:16
Πολύ καλή δουλειά Τόμας. Το έχω επιχειρήσει σε θήκες για εργαλεία αλλά δεν είχα το δικό σου αποτέλεσμα. Θα διαβάσω το λινκ που έβαλες όταν θα Είμαι μπροστά σε πισι να δω τι λάθος κάνω. Εύγε!!

McGyver
11/02/2019, 07:19
Εφόσον χωρέσανε όλα αυτά μαζί με ον αφρό στο τσαντάκι, δεν θα χωρούσαν και μόνα τους;

(Πολύ καλή δουλειά πάντως!)

Ναι, αλλά τώρα δεν έχω απότομο weight shifting στα "s"!

:bawl:

:beer:

teo_g7
11/02/2019, 07:24
Ναι, αλλά τώρα δεν έχω απότομο weight shifting στα "s"!

:bawl:

:beer:

Χαχαχα ωραίος ρε Θωμά!

Sapadak
11/02/2019, 08:04
Δεν θα σου πω κάτι νέο, αλλά είχες δοκιμάσει με προ-κομμένο αφρολέξ και δεν σου βγήκε?

403636

Σαν κόστος σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο το προ-κομμένο

McGyver
11/02/2019, 08:18
ε ναι γιατι (οπως διαπιστωσα και ο ιδιος) τα χοντα δεν εχουν δυνατες κορνες.. :lol:

τωρα με εβαλες σε σκεψεις.. μαλλον θα φτιαξω κι εγω ενα τετοιο για οταν βολταρω...
θελω να μπορω να βολεψω:
γυαλια ορασεως και ηλιου
τσιγαρα
φωτογραφικη μηχανη
καρτα τραπεζας (για τα διοδια)
μπουκαλακι νερο


:bawl:

:beer:


Φανταζομαι οτι το ολο project ειχε σκοπο να μη δειχνει το τσαντακι σαν μια τυπικη γυναικεια τσαντα, δηλ 35 αντικειμενα ανακατεμενα σε ενα χωρο σαν καζάνι.

Έτσι!

:beer:




Για τον ''μοντελισμό'' δεν έχω να πω τίποτα πέραν των γνωστών -> :beer: :a10::a18:

Για τα τζίτζιλη μίτζιλη που θα κουβαλάς επίσης αλλά αυτό το Thumb screws ( κλικ εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/Thumbscrew_(torture))) με ανησυχεί λίγο.

:lol::lol::lol:

:beer:


Απλα επαγγελματιας.Οπως τοτε με το ξυλινο γκαραζ:beer:

Αν εβλεπες το τσαντακι εργαλειων μου ειμαι σιγουρος οτι θα με χαστουκιζες

Καθένας όπως βολεύεται :winka:...

:beer:


Χαχαχα ωραίος ρε Θωμά!

:beer:

McGyver
11/02/2019, 08:23
Πολύ καλή δουλειά Τόμας. Το έχω επιχειρήσει σε θήκες για εργαλεία αλλά δεν είχα το δικό σου αποτέλεσμα. Θα διαβάσω το λινκ που έβαλες όταν θα Είμαι μπροστά σε πισι να δω τι λάθος κάνω. Εύγε!!

Επειδή σίγουρα έχεις καλύτερη πρόσβαση σε εργαλεία, τροφοδοτικά, κλπ. ψάξε για DIY hot wire cutter.

:winka:

:beer:


Δεν θα σου πω κάτι νέο, αλλά είχες δοκιμάσει με προ-κομμένο αφρολέξ και δεν σου βγήκε?

Σαν κόστος σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο το προ-κομμένο

To "pick 'n' pluck", εκτός από το πολύ αυξημένο κόστος, γίνεται κώλος μετά από λίγο καιρό αν το χρησιμοποιείς συνέχεια.

Προτίμησα να μείνω σε low budget και το έκανα ως πειραματισμό & παιχνίδι.

Ίσως κάποια στιγμή το πάνω ένα level πιο πέρα με hot wire cutter και EVA foam.
By the way, EVA foam είναι τα πιο ακριβά υποστρώματα camping και τα δάπεδα puzzle που βάζουμε στα πιτσιρίκια...

:beer:

george.S
11/02/2019, 08:33
Δεν θα σου πω κάτι νέο, αλλά είχες δοκιμάσει με προ-κομμένο αφρολέξ και δεν σου βγήκε?

403636

Σαν κόστος σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο το προ-κομμένο


το γνωριζω το υλικο απο τις βαλιτσες καμερων φακων κλπ

τα αρντητικα του

σφουγγαρι υδρόφιλο
κοστος
πολυμεριζεται το υλικο με τον καιρο και στα κανει ολα πουτ@ν@

αν τελικα βαλεις απλο αφρολεξ και οζι το υλικο του mvgyver παρε ελαστικο υφασμα βελουτε και με διπλη κολλητικη βαζεις το υφασμα
ξεκινας σπρώχνοντας μεσα στις εσοχες και αν εχει και εκει μεγαλο ανοιγμα βαζεις και εκει ταινια και μετα κολας στην ταινια την πανω επιφανεια
αν εισαι σχολαστικος στην τοποθετηση θα παρεις πολυ καλο αποτελεσμα αισθητικα
ελπιζω να το εξηγησα σωστα....

το υλικο που χρησιμοποιησε ο mcgyver ειναι πιστευω καλυτερο για την συγκεκριμενη χρηση και υπαρχει σε ποικιλια παχους,πυκνοτητας, χρωματος κλπ

McGyver
11/02/2019, 08:38
το γνωριζω το υλικο απο τις βαλιτσες καμερων φακων κλπ

τα αρντητικα του

σφουγγαρι υδρόφιλο
κοστος
πολυμεριζεται το υλικο με τον καιρο και στα κανει ολα πουτ@ν@

αν τελικα βαλεις απλο αφρολεξ και οζι το υλικο του mvgyver παρε ελαστικο υφασμα βελουτε και με διπλη κολλητικη βαζεις το υφασμα
ξεκινας σπρώχνοντας μεσα στις εσοχες και αν εχει και εκει μεγαλο ανοιγμα βαζεις και εκει ταινια και μετα κολας στην ταινια την πανω επιφανεια
αν εισαι σχολαστικος στην τοποθετηση θα παρεις πολυ καλο αποτελεσμα αισθητικα
ελπιζω να το εξηγησα σωστα....

το υλικο που χρησιμοποιησε ο mcgyver ειναι πιστευω καλυτερο για την συγκεκριμενη χρηση και υπαρχει σε ποικιλια παχους,πυκνοτητας, χρωματος κλπ

Σωστός, νομίζω το "pick 'n' pluck" είναι καλύτερο για long term storage και όχι για καθημερινή χρήση.

:beer::beer::beer:

vaska
11/02/2019, 09:23
Ίσως κάποια στιγμή το πάνω ένα level πιο πέρα με hot wire cutter και EVA foam.
By the way, EVA foam είναι τα πιο ακριβά υποστρώματα camping και τα δάπεδα puzzle που βάζουμε στα πιτσιρίκια...

:beer:

Με το υλικό που λες από τα παζλ της μικρής (που τώρα είναι ολόκληρη μουλάρα) έχω φτιάξει μια μίνι εργαλειοθήκη και την έχω μόνιμα δεμένη στην ουρά της χοντρής. Πέραν του ότι βλαστήμησα μέχρι να δώσω σχήμα και να κάνω τρύπες, είναι μια χαρά όπως την πρώτη μέρα που την έφτιαξα, χρόνια τώρα.

McGyver
11/02/2019, 09:28
Με το υλικό που λες από τα παζλ της μικρής (που τώρα είναι ολόκληρη μουλάρα) έχω φτιάξει μια μίνι εργαλειοθήκη και την έχω μόνιμα δεμένη στην ουρά της χοντρής. Πέραν του ότι βλαστήμησα μέχρι να δώσω σχήμα και να κάνω τρύπες, είναι μια χαρά όπως την πρώτη μέρα που την έφτιαξα, χρόνια τώρα.

Αν δεις τι φτιάχνουν με EVA foam για κοστούμια κλπ χαζεύεις.

Για tips & tricks για διαμόρφωση, ψάξε για "cosplay EVA" στο YouTube.

vassat
13/02/2019, 20:18
Πήρα λοιπόν αφρό πολυαιθυλενίου...
Τον αφρό από που μπορούμε να τον προμηθευτούμε*;;; (ειδικά σε επίπεδα κομμάτια με πάχος μεγαλύτερο από 10χιλιοστά)
Επίσης, η διαμόρφωση/κόψιμο εκτός από κόφτη, γίνεται με άλλο τρόπο;
/ Β

ΥΓ πολύ χρήσιμο νήμα!!!

* αν θεωρείται διαφήμιση, είναι δυνατό ένα πμ;

McGyver
13/02/2019, 21:04
Τον αφρό από που μπορούμε να τον προμηθευτούμε*;;; (ειδικά σε επίπεδα κομμάτια με πάχος μεγαλύτερο από 10χιλιοστά)
Επίσης, η διαμόρφωση/κόψιμο εκτός από κόφτη, γίνεται με άλλο τρόπο;
/ Β

ΥΓ πολύ χρήσιμο νήμα!!!

* αν θεωρείται διαφήμιση, είναι δυνατό ένα πμ;

Εγώ το βρήκα σε είδη camping, είναι το υπόστρωμα για τα sleeping bags.

Για πιο χοντρά δεν έχω να προτείνω κάτι.

Δες και τα υπόλοιπα μηνύματα για το κόψιμο.

vassat
13/02/2019, 22:31
Ευχαριστώ,
"μελέτησα" τα υπόλοιπα μηνύματα και γκούκλισα τα DIY.
Αν υπάρχει εμπειρία επαλήθευσης κάποιου/ων από τα βίντεο θα ήταν επιβοηθητική,
όπως και πηγή προμήθειας του υλικού σε πάχος αντίστοιχο με αυτό στο βίντεο του heat welding.
/ B

ΥΓ ...μάλλον δεν ήταν σωστό να ρωτήσω με παράθεση στο αρχικό μήνυμα, καθόσον οι ερωτήσεις απευθύνονται γενικά στο φόρουμ.

McGyver
18/03/2019, 11:08
Ένα final touch για το remote control της action camera.

:winka:

404540

404539

teogtp
18/03/2019, 12:33
Μισές δουλειές ρπστμ.
Φωτισμό δεν έβαλες όταν το ανοίγεις.......
:p
:a23:

McGyver
18/03/2019, 12:42
Μισές δουλειές ρπστμ.
Φωτισμό δεν έβαλες όταν το ανοίγεις.......
:p
:a23:

Ωραία ιδέα!

:beer:

Akalestos
22/03/2019, 14:16
Ρε φιλε τελικα εισαι οντως πολυ "Μαγκαιβερ" χαχαχα ωραιος!! κανεις παππαδες...

McGyver
22/03/2019, 14:29
Ρε φιλε τελικα εισαι οντως πολυ "Μαγκαιβερ" χαχαχα ωραιος!! κανεις παππαδες...

:priest:

:beer: