PDA

View Full Version : Ανανέωση άδειας 50cc



CyberSMoki88
10/02/2019, 15:03
Καλησπέρα παιδια.εχω ένα 50cc στρογγυλό αφημένο στο γκαραζ.ηταν κύριο μηχανάκι αλλά μετά πήρα ιννοβα.και έχουν μείνει 5 χρόνια η άδεια αθεωρητη.θυμαμαι ήταν τροχαια.ισχυει ακόμα η όχι?και επίσης τι μπορώ να κάνω για να μην του βάζω συνέχεια ασφάλεια?καταθέτεις πινακίδες?

Ευχαριστώ πολύ.πρεπει να κινηθώ αύριο σίγουρα γτ λήγει η ασφάλεια και θα πρέπει να ανανεώσω αν έχει πρόστιμο?

viper1
10/02/2019, 21:10
Καλησπέρα παιδια.εχω ένα 50cc στρογγυλό αφημένο στο γκαραζ.ηταν κύριο μηχανάκι αλλά μετά πήρα ιννοβα.και έχουν μείνει 5 χρόνια η άδεια αθεωρητη.θυμαμαι ήταν τροχαια.ισχυει ακόμα η όχι?και επίσης τι μπορώ να κάνω για να μην του βάζω συνέχεια ασφάλεια?καταθέτεις πινακίδες?

Ευχαριστώ πολύ.πρεπει να κινηθώ αύριο σίγουρα γτ λήγει η ασφάλεια και θα πρέπει να ανανεώσω αν έχει πρόστιμο?

Πάρε στην τροχαία να σου δώσουν τους κωδικούς από τα παράβολα που πρέπει να πληρώσεις και το συνολικό ποσό που οφείλεις. Μπορείς να καταθέσεις άδεια και πινακίδα στην τροχαία εφόσον την ανανεώσεις και τους πας και το ασφαλιστήριο

Lioulios
10/02/2019, 21:22
ασφαλεια υπαρχει και για 1 μηνα .

SoR
11/02/2019, 09:38
μιας και κάτοχος 50αριου

παραβολο 6193 - ΔΗΜ.ΤΑΞΗΣ ΠΤΠ / ΕΛΛ.ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ , ειναι 3€
παραβολο 1789- ΔΗΜ.ΤΑΞΗΣ ΠΤΠ / ΕΛΛ.ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ , ειναι 12€
για κάθε έτος που θες να ανανενώσεις

αντιγραφο ασφάλειας

βεβαια φέτος μου ζήτησαν και εγγραφο για να φαίνεται η διεύθυνση μου (πχ λογιαριασμό κινητού) και εκκαθαριστικό

viper1
11/02/2019, 13:52
μιας και κάτοχος 50αριου

παραβολο 6193 - ΔΗΜ.ΤΑΞΗΣ ΠΤΠ / ΕΛΛ.ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ , ειναι 3€
παραβολο 1789- ΔΗΜ.ΤΑΞΗΣ ΠΤΠ / ΕΛΛ.ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ , ειναι 12€
για κάθε έτος που θες να ανανενώσεις

αντιγραφο ασφάλειας

βεβαια φέτος μου ζήτησαν και εγγραφο για να φαίνεται η διεύθυνση μου (πχ λογιαριασμό κινητού) και εκκαθαριστικό

Σήμερα ανανέωσα την άδεια του υιού μου και ζήτησαν ασφαλιστήριο παράβολα και ταυτότητα. Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν βρίσκω τον λόγο να στα ζητήσουν.

Panos76
11/02/2019, 14:09
Σήμερα ανανέωσα την άδεια του υιού μου και ζήτησαν ασφαλιστήριο παράβολα και ταυτότητα. Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν βρίσκω τον λόγο να στα ζητήσουν.

Την ίδια απορία είχα και εγώ, ωστόσο (http://www.odigostoupoliti.eu/motopodilato-ekdosi-adias-kikloforias-motopodilatou/):


Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής:

Άδεια κυκλοφορίας του μοτοποδηλάτου.
Πρωτότυπο Ασφαλιστήριο συμβόλαιο και Φωτοαντίγραφο
Αποδεικτικό Α.Φ.Μ.
Αποδεικτικό Δ.Ο.Υ.
Ηλεκτρονικό παράβολο αξίας 12* Ευρώ (μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής e-παράβολο).
Ένσημο της ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ (μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής e-παράβολο,για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια).


:confused:

Lioulios
12/02/2019, 13:43
Τα εξτρα ειναι οταν εχεις να ανανεωσις χ χρονια .
Οχι για καποιον που ανανεωνει κανονικα καθε χρονο