PDA

View Full Version : Αυξημένη κατανάλωση, τις πταίει;



TsoliasGR
14/02/2019, 11:29
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυξημένη κατανάλωση σε ένα απο τα παπιά...τι θα μπορούσε να φταίει.
Πρόκειται πάλι για το wave, Που ενώ έχουν λυθεί ουσιαστικά τα υπόλοιπα προβλήματα πλήν του σασμάν με την 4η που καμια φορά δεν κουμπώνει με την πρώτη αλλά πρέπει να κατέβουν οι στροφές....που λέγαμε και στο άλλο θέμα (αλλά έχουμε προγραμματίσει αλλαγή δίσκων και ελατηρίων καμπάνας -κάπου στα 10 ευρώ έχουν μονάχα τους αυτά- στην επόμενη αλλαγή λαδιών μήπως στρώσει μιας και δεν είναι το κόστος μεγάλο)...
Έχουμε μια κατανάλωση αυξημένη και κυμαινόμενη με βάση τα όσα αναφέρουν άλλοι κάτοχοι και ο κατασκευαστής...
Ως δεδομένα έχουμε
α) ίδιος οδηγός
β) ίδιο βενζινάδικο
γ) ίδια βενζίνη (ΒP 95+)
δ) ίδια αντλία και ακροφύσιο
ε) χρήση ντελίβερυ
στ) ΠΟΤΕ "καρυδωμένο" το γκάζι

Σε 7 γεμίσματα έχουμε ελάχιστη κατανάλωση 2,26 L/100Khm και μέγιστη 3,65 L/100Khm και μέση 2,8 L/100Khm

Γέμισμα 1 χωρίς δεδομένα λόγω μη προηγούμενης ένδειξης
Γέμισμα 2 2,86 l/100
Γέμισμα 3 2.36 l/100
Γέμισμα 4 3.65 l/100
Γέμισμα 5 2.48 l/100
Γέμισμα 6 2.26 l/100
Γέμισμα 7 3.29 l/100

Tα δεδομένα τα με ακρίβεια μέσω fuelio.
Για να υπάρχουν τέτοιες διακυμάνσεις στην κατανάλωση κάτι δεν γίνεται σωστά...Το θέμα είναι τι γίνεται,τι να κοιτάξουμε πρώτα.Η είναι φυσιολογικό αυτό;

kostaskk
14/02/2019, 11:58
Σε glx 110 χρήση πόλης σχεδόν τερμα σε κάθε φανάρι και συνεχόμενες γκαζιες και γενικά το γκάζι συχνά στο τερμα δεν έχει κάψει πάνω από 2,8 στο fuelio με ποιο νορμάλ χρήση παίζει κοντά στο 2.. είχα παρατηρήσει μεγαλύτερη κατανάλωση όσο είχε κρύο.

o teos
14/02/2019, 11:59
Αληθεια????ΑΛΗΘΕΙΑΑ τωρα:bawl:?για 1 λιτρο διαφορα?ποσο ελευθερο χρονο εχεις ας ουμε..μπορει να ναι χιλιαδυο για μια τοσο μικρη διαφορα...θερμοκρασία περιβάλλοντος(κρυο πολυ-ζεστη) διαφορα στον τροπο οδηγησης που δεν την προσεξες καν...περισσότερα φαναρια και 1-2αρα ξερω γω....δηλαδη ενα οριο...γελανε οσοι εχουν 1000αρια ss ανα τον πλανητη:a018:

telegonos
14/02/2019, 12:07
Είναι ένα τσογλάνι ο Τάκης, μένει στην δίπλα πολυκατοικία από εσένα, αυτήν με τα παλιά κουφώματα δεκαετίας '60, και έχει φτιάξει αντικλείδι από το ντεπόζιτό σου.

Μεγάλο μαστούρι ο Τάκης, σε ημιλιπόθυμη κατάσταση μονίμως.

Τώρα τελευταία έχει κάτι αφραγκίες, και τι κάνει το κωλοπαίδι, δεν έχει για ''πράμα'', πάει σου ανοίγει την τάπα, και βουτάει βενζίνη να την μυρίζει.

Και έτσι σου αλλάζει εσένα εικονικά η κατανάλωση. Ο Τάκης φταίει.

GogosLux
14/02/2019, 12:11
Είναι ένα τσογλάνι ο Τάκης, μένει στην δίπλα πολυκατοικία από εσένα, αυτήν με τα παλιά κουφώματα δεκαετίας '60, και έχει φτιάξει αντικλείδι από το ντεπόζιτό σου.

Μεγάλο μαστούρι ο Τάκης, σε ημιλιπόθυμη κατάσταση μονίμως.

Τώρα τελευταία έχει κάτι αφραγκίες, και τι κάνει το κωλοπαίδι, δεν έχει για ''πράμα'', πάει σου ανοίγει την τάπα, και βουτάει βενζίνη να την μυρίζει.

Και έτσι σου αλλάζει εσένα εικονικά η κατανάλωση. Ο Τάκης φταίει.


:lol::lol::bawl::bawl::bawl::bawl::roflmao::roflmao::roflmao:

THEOD
14/02/2019, 12:45
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυξημένη κατανάλωση σε ένα απο τα παπιά...τι θα μπορούσε να φταίει.
Πρόκειται πάλι για το wave, Που ενώ έχουν λυθεί ουσιαστικά τα υπόλοιπα προβλήματα πλήν του σασμάν με την 4η που καμια φορά δεν κουμπώνει με την πρώτη αλλά πρέπει να κατέβουν οι στροφές....που λέγαμε και στο άλλο θέμα (αλλά έχουμε προγραμματίσει αλλαγή δίσκων και ελατηρίων καμπάνας -κάπου στα 10 ευρώ έχουν μονάχα τους αυτά- στην επόμενη αλλαγή λαδιών μήπως στρώσει μιας και δεν είναι το κόστος μεγάλο)...
Έχουμε μια κατανάλωση αυξημένη και κυμαινόμενη με βάση τα όσα αναφέρουν άλλοι κάτοχοι και ο κατασκευαστής...
Ως δεδομένα έχουμε
α) ίδιος οδηγός
β) ίδιο βενζινάδικο
γ) ίδια βενζίνη (ΒP 95+)
δ) ίδια αντλία και ακροφύσιο
ε) χρήση ντελίβερυ
στ) ΠΟΤΕ "καρυδωμένο" το γκάζι

Σε 7 γεμίσματα έχουμε ελάχιστη κατανάλωση 2,26 L/100Khm και μέγιστη 3,65 L/100Khm και μέση 2,8 L/100Khm


Γέμισμα 1 χωρίς δεδομένα λόγω μη προηγούμενης ένδειξης
Γέμισμα 2 2,86 l/100
Γέμισμα 3 2.36 l/100
Γέμισμα 4 3.65 l/100
Γέμισμα 5 2.48 l/100
Γέμισμα 6 2.26 l/100
Γέμισμα 7 3.29 l/100

Tα δεδομένα τα με ακρίβεια μέσω fuelio.
Για να υπάρχουν τέτοιες διακυμάνσεις στην κατανάλωση κάτι δεν γίνεται σωστά...Το θέμα είναι τι γίνεται,τι να κοιτάξουμε πρώτα.Η είναι φυσιολογικό αυτό;

Πέρα από το γελοίο του πράγματος να ψάχνουμε να βρούμε που οφείλεται μια διαφορά +/- 0,5 λίτρων, εγώ έχω καταλήξει ότι ΠΟΤΕ δεν μπορείς να μετρήσεις με μεγάλη ακρίβεια την κατανάλωση σε ένα παπί. Είναι μικρή η χωρητικότητα του ντεπόζιτου και η ελάχιστα διαφορετική ποσότητα που μπορεί να χωρέσει σε κάθε γέμισμα (πχ λόγω κλίσης, λόγω μικροδιαφοράς στην αντλία κλπ) είναι ικανή να διαμορφώσει σεβαστά διαφορετικές μετρήσεις κατανάλωσης.
Οπότε αδελφέ μην βασανίζεσαι τσάμπα. Και μην νομίζεις ότι είναι υπερβολική η κατανάλωσή σου - για να σε κάνω να νοιώσεις καλύτερα στο αρχαίο μου kriss115 μερικές φορές που το μέτρησα δεν είδα ποτέ κάτω από 3,5 λ/100χλμ... Και κάποιες φορές αρκετά παραπάνω γιατί στα παπιά χωρίς να το καταλαβαίνουμε έχουμε την κακιά τάση να χρησιμοποιούμε το γκάζι σαν διακόπτη ον-οφ...Καλά είσαι λοιπόν..

McGyver
14/02/2019, 12:52
Όπως λέει και ο από πάνω, δε θα μετρήσεις ποτέ σωστά σε ένα παπί με ρεζερβουάρ 3.7 λίτρων αν βασίζεσαι στις ενδείξεις της αντλίας του βενζινάδικου.

Αν γεμίζεις με κανάτα ζαχαροπλαστικής στο σπίτι από μπιτόνι και προσέχεις να βάζεις πάντα μέχρι το ίδιο σημείο ίσως έχεις πιο αξιόπιστες μετρήσεις.
Μη ρωτήσεις πώς το ξέρω :bawl:...

Sapadak
14/02/2019, 12:53
Όπως λέει και ο από πάνω, δε θα μετρήσεις ποτέ σωστά σε ένα παπί με ρεζερβουάρ 3.7 λίτρων αν βασίζεσαι στις ενδείξεις της αντλίας του βενζινάδικου.

Αν γεμίζεις με κανάτα ζαχαροπλαστικής στο σπίτι από μπιτόνι και προσέχεις να βάζεις πάντα μέχρι το ίδιο σημείο ίσως έχεις πιο αξιόπιστες μετρήσεις.
Μη ρωτήσεις πώς το ξέρω :bawl:...

Ο γιος του μπατζανάκης της ξαδερφής του κολλητού απο τον στρατό να φανταστώ? :lol:



Εκτός απο το κρύο, θεωρώ οτι και η ακρίβεια της αντλίας παίζει ένα ρόλο.
Σίγουρα δεν οδηγάς με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά, οπότε μια διαφορα αυτής της τάξης νομίζω οτι δικαιολογείται

Panos76
14/02/2019, 12:54
Εγώ με το glx με ένα γέμισμα κάνω 70km (δεν το αφήνω βέβαια να αδειάσει) :smokin:

GogosLux
14/02/2019, 12:56
για να σε κάνω να νοιώσεις καλύτερα στο αρχαίο μου kriss115 μερικές φορές που το μέτρησα δεν είδα ποτέ κάτω από 3,5 λ/100χλμ... Και κάποιες φορές αρκετά παραπάνω γιατί στα παπιά χωρίς να το καταλαβαίνουμε έχουμε την κακιά τάση να χρησιμοποιούμε το γκάζι σαν διακόπτη ον-οφ...Καλά είσαι λοιπόν..

Επισης να προσθέσω οτι αν το γυρίσεις σε ποδήλατο θα μειώσεις κατα 99,99% την κατανάλωση καυσίμου!!!

Οπως ΙΣΩΣ αυξήσεις κατα πολύ την κατανάλωση φαγητού :rolleyes: :lol::lol::lol::lol:

GogosLux
14/02/2019, 12:58
Σίγουρα δεν οδηγάς με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά, οπότε μια διαφορα αυτής της τάξης νομίζω οτι δικαιολογείται

Παιζει ρόλο και τι εχεις φάει την προηγουμένη ΑΛΛΑ και η σωστή λειτουργία του εντέρου καθως μπορεί να προσθέσει περιττό βαρος !

telegonos
14/02/2019, 13:06
Η κατανάλωση φασολάδας, κάποια ώρα πριν την οδήγηση, και η κατάλληλη θέση σώματος, μπορεί να ΜΕΙΩΣΕΙ την κατανάλωση του παπιού.

Σαν τον πύραυλο ένα πράγμα.

Nostradamus
14/02/2019, 13:28
Η κατανάλωση φασολάδας, κάποια ώρα πριν την οδήγηση, και η κατάλληλη θέση σώματος, μπορεί να ΜΕΙΩΣΕΙ την κατανάλωση του παπιού.

Σαν τον πύραυλο ένα πράγμα.

Το οποιο κερδος ρισκαρεις να το φας στα απορρυπαντικα πλυντηριων η στα καθαριστηρια..

ptc
14/02/2019, 13:35
Δεν κανουμε τετοια πραγματα σε παπι παιδια. Καθεσαι πανω στο καυσιμο, δε θελει πολυ να γινει καμια αναφλεξη. :D

Bowleno
14/02/2019, 13:53
Απόκλιση 0,6 του λίτρου ψάχνουμε; κάτσε να μπει ο γέρος και να έχει στεγνώσει εκείνη η βοιδοπ@@τσ@....:cry:

:lol:

MAIK72
14/02/2019, 14:16
Αλλάζεις βενζινάδικο. :DΠλέον μονο σε 2 συγκεκριμένα βενζινάδικα βάζω βενζίνη που ξέρω ότι έχουν την καλύτερη βενζίνη και ότι δεν θα μου βάλουν αφρό μέσα.

taisteal
14/02/2019, 14:20
403729

TsoliasGR
14/02/2019, 14:44
Η οποία απόκλιση στην κατανάλωση ενιωτε θα μπορούσε να δείξει κάποιο πρόβλημα. Και νομίζω ότι το μισό λίτρο στα 1000cc είναι αμελητέο αλλά στα 110cc είναι διαφορά... Και επειδή ΔΕΝ γνωρίζω αν η απόκλιση σε αυτές τις τιμές είναι φυσιολογική για αυτό ρωτάω. Τώρα οι ειρωνείες περισσεύουν νομίζω. Εκτός αν αύριο μεθαύριο σε κάτι που δεν ξέρετε εσείς θέλετε να σας αντιμετωπίσουν με τον ίδιο τρόπο. Τότε πάσο.
Ευχαριστώ τον σύντροφο που μπήκε στον κόπο να με διαφωτισει σχετικά με τον παράγοντα εξωτερική θερμοκρασία.

telegonos
14/02/2019, 14:59
Δεν είναι ειρωνία, είναι πλάκα σκέτη. Μην μπερδεύεσαι.

Η μέση τιμή της καταναλωσής σου, είναι 2.82 λιτρα στα 100. Η προς τα κάτω μέγιστη απόκλιση είναι -0.58 λιτρα στα 100, και η προς τα πάνω μέγιστη 0.83 λιτρα στα 100, αντίστοιχα ποσοστά (στο σημείο αυτό να μην διαβάσει παρακάτω όποιος δεν ξέρει τι σημαίνει το %), αντίστοιχα -20% και +29%.

Μην με βάλεις να υπολογίζω στατιστική διακύμανση τώρα όλων των τιμών.

Δεν θα τα έλεγα μεγάλες αποκλίσεις με δεδομένα:

1-οι μετρήσεις σου δεν ξέρω τι μεθοδολογία έχουν και πόσο ακριβείς είναι
2-την μια μέρα σε είχε τσαντίσει κάτι και άνοιγες το γκάζι πιο άσκοπα, την άλλη μέρα το....αντίθετο.

vaska
14/02/2019, 17:18
Δεν είναι ειρωνία, είναι πλάκα σκέτη. Μην μπερδεύεσαι.

Η μέση τιμή της καταναλωσής σου, είναι 2.82 λιτρα στα 100. Η προς τα κάτω μέγιστη απόκλιση είναι -0.58 λιτρα στα 100, και η προς τα πάνω μέγιστη 0.83 λιτρα στα 100, αντίστοιχα ποσοστά (στο σημείο αυτό να μην διαβάσει παρακάτω όποιος δεν ξέρει τι σημαίνει το %), αντίστοιχα -20% και +29%.

Μην με βάλεις να υπολογίζω στατιστική διακύμανση τώρα όλων των τιμών.

Δεν θα τα έλεγα μεγάλες αποκλίσεις με δεδομένα:

1-οι μετρήσεις σου δεν ξέρω τι μεθοδολογία έχουν και πόσο ακριβείς είναι
2-την μια μέρα σε είχε τσαντίσει κάτι και άνοιγες το γκάζι πιο άσκοπα, την άλλη μέρα το....αντίθετο.


Μιας και πιάσαμε τα νούμερα έχω δύο ερωτήσεις με δεδομένο ότι οι μετρήσεις του είναι σωστές καθώς και οι δικοί σου υπολογισμοί (δεν έκατσα να κάνω τα μαθηματικά)
α) το 20% ή το 29% είναι αμελητέο???
β) η διαφορά τους δλδ το 49% ακόμα και αν μιλάμε για ακραίους τρόπους οδήγησης είτε με σούπερ οικονομική οδήγηση είτε με τέρμα γκάζι, δικαιολογείται ????

Εμένα οι διαφορές μου φαίνονται εκτός λογικής (πάντα με δεδομένο τις σωστές μετρήσεις). Μία αύξηση της τάξης του 20% στην κατανάλωση αν αλλάξεις τρόπο οδήγησης από τον πιο οικονομικό σε αυτόν με την μεγαλύτερη κατανάλωση, την θεωρώ λογική αλλά το σχεδόν 50% μου ακούγεται παράλογο.

GogosLux
14/02/2019, 17:26
Επισης να βαλουμε στις παραμέτρους ότι με εξαίρεση το 1ο γέμισμα, το φαινόμενο επαναλαμβάνεται κάθε 3ο γέμισμα !

Τυχαίο ?? :rolleyes:

Να τα βαλουμε όλα επανω στο τραπέζι παιδιά να μην κανουμε πρόχειρες δουλειές !!

karateo
14/02/2019, 18:11
Μιας και πιάσαμε τα νούμερα έχω δύο ερωτήσεις με δεδομένο ότι οι μετρήσεις του είναι σωστές καθώς και οι δικοί σου υπολογισμοί (δεν έκατσα να κάνω τα μαθηματικά)
α) το 20% ή το 29% είναι αμελητέο???
β) η διαφορά τους δλδ το 49% ακόμα και αν μιλάμε για ακραίους τρόπους οδήγησης είτε με σούπερ οικονομική οδήγηση είτε με τέρμα γκάζι, δικαιολογείται ????

Εμένα οι διαφορές μου φαίνονται εκτός λογικής (πάντα με δεδομένο τις σωστές μετρήσεις). Μία αύξηση της τάξης του 20% στην κατανάλωση αν αλλάξεις τρόπο οδήγησης από τον πιο οικονομικό σε αυτόν με την μεγαλύτερη κατανάλωση, την θεωρώ λογική αλλά το σχεδόν 50% μου ακούγεται παράλογο.

Με πολύ προσπάθεια στο SH300 είχα πιάσει 2.9L/100km
μέση είχα 3.6
και όταν είχα έρθει Αθήνα χειμώνα είχα δεί και 4.4



Αν μιλάμε για ίδιες συνθήκες το
2,26 L/100Khm με το 3,65 L/100Khm
είναι όντως ύποπτο ως προς το βενζινάδικο.

ΥΓ. Λίγο moderation νομίζω χρειάζεται ;)

TsoliasGR
14/02/2019, 18:12
Οκ μόλις σχολασω θα βάλω ακριβή στοιχεία με χλμ λίτρα και ένδειξη χιλιομετρητη. Ότι στοιχεία και στατιστικά έχω είναι από την εφαρμογή για Android "fuelio".

Οι μετρήσεις γιναν συνεχόμενες σχεδόν ημέρες πλην της Τρίτης που δεν μπήκε βενζίνη λόγω ρεπό και Σαββάτου που χρησιμοποίησα άλλο μηχανάκι.
Προσεχα να μπαίνει βενζίνη ΠΆΝΤΑ από την ΊΔΙΑ αντλία και ακόμα από την ίδια μανικα/ακροφυσιο για να αποφύγω τυχών αποκλίσεις λόγω αντλίας κτλπ.

karateo
14/02/2019, 18:14
Οκ μόλις σχολασω θα βάλω ακριβή στοιχεία με χλμ λίτρα και ένδειξη χιλιομετρητη. Ότι στοιχεία και στατιστικά έχω είναι από την εφαρμογή για Android "fuelio".

Εγώ θα το γέμιζα απο τελείως άδειο 5-6 φορές να δώ μήπως και καταφέρει ο βενζινάς να βάλει περισσότερα λίτρα ;)

vaska
14/02/2019, 18:19
Με πολύ προσπάθεια στο SH300 είχα πιάσει 2.9L/100km
μέση είχα 3.6
και όταν είχα έρθει Αθήνα χειμώνα είχα δεί και 4.4



Αν μιλάμε για ίδιες συνθήκες το
2,26 L/100Khm με το 3,65 L/100Khm
είναι όντως ύποπτο ως προς το βενζινάδικο.

ΥΓ. Λίγο moderation νομίζω χρειάζεται ;)


Όπως το λες από το 2,9 στο 4,4 είσαι στο +50%. Πραγματικά τόσο μεγάλη απόκλιση σε κανένα μου μηχανάκι δεν το έχω δει από την άλλη δεν με θυμάμαι να έχω προσπαθήσει ποτέ για την μικρότερη κατανάλωση.

karateo
14/02/2019, 18:24
Όπως το λες από το 2,9 στο 4,4 είσαι στο +50%. Πραγματικά τόσο μεγάλη απόκλιση σε κανένα μου μηχανάκι δεν το έχω δει από την άλλη δεν με θυμάμαι να έχω προσπαθήσει ποτέ για την μικρότερη κατανάλωση.

Το 2.9 ήταν με προσπάθεια όμως :)
Άνοιγμα γκαζιού χαλαραααα με πρόβλεψη για ελάχιστο φρένο, τοπ σπιντ 80-90χλμ/ώρα καλοκαίρι

το 4.4 ήταν χειμώνας έδινα κάτι μαθήματα οπότε βιαζόμουν έβαζα και απο άγνωστα για μένα βενζινάδικα
μπήκα και κίνηση που εδώ στην Κρήτη δεν έχουμε
άνοιγα και τέρμα στα φανάρια και γελούσα με τα 600-1000άρια που άφηνα πίσω απο φανάρι σε φανάρι :lol:
οπότε και λίγο ήταν :)

νεοσσός
14/02/2019, 19:48
Το 2.9 ήταν με προσπάθεια όμως :)
Άνοιγμα γκαζιού χαλαραααα με πρόβλεψη για ελάχιστο φρένο, τοπ σπιντ 80-90χλμ/ώρα καλοκαίρι
Λογικό το 2,9 L/100 km σε καλές συνθήκες. Τα καλοκαίρια που δεν έχει κίνηση στην Αθήνα, καθώς και σε χαλαρές μετακινήσεις σε επαρχιακούς δρόμους πιάνω 3,1-3,2 L/100 km με το MT-07 που έχει περισσότερο βάρος από το SH και υπερδιπλάσια χωρητικότητα κινητήρα.

THEOD
14/02/2019, 20:37
Οκ μόλις σχολασω θα βάλω ακριβή στοιχεία με χλμ λίτρα και ένδειξη χιλιομετρητη. Ότι στοιχεία και στατιστικά έχω είναι από την εφαρμογή για Android "fuelio".

Οι μετρήσεις γιναν συνεχόμενες σχεδόν ημέρες πλην της Τρίτης που δεν μπήκε βενζίνη λόγω ρεπό και Σαββάτου που χρησιμοποίησα άλλο μηχανάκι.
Προσεχα να μπαίνει βενζίνη ΠΆΝΤΑ από την ΊΔΙΑ αντλία και ακόμα από την ίδια μανικα/ακροφυσιο για να αποφύγω τυχών αποκλίσεις λόγω αντλίας κτλπ.

Επειδή σε περίπτωση που δεν το ξέρεις μετράγαμε κατανάλωση και πριν τις διάφορες εφαρμογές fuelio, το ότι την υπολογίζεις με αυτήν δεν με (μας ?) κάνει να νοιώθουμε καμία κομπλα μη-εγκυροεπιστημονικότητας σε σχέση με την δική μου (μας ?) απλή μέθοδο των τριών :D

SONone
14/02/2019, 22:43
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B200/530/3513,14417/

S705
14/02/2019, 23:23
Όπως το λες από το 2,9 στο 4,4 είσαι στο +50%. Πραγματικά τόσο μεγάλη απόκλιση σε κανένα μου μηχανάκι δεν το έχω δει από την άλλη δεν με θυμάμαι να έχω προσπαθήσει ποτέ για την μικρότερη κατανάλωση.

Εάν λάβουμε υπόψιν παράγοντες όπως
1 διαφορά στην οδηγηση
2 όχι γέμισμα έως το ίδιο σημείο του ρεζερβουαρ
3 θερμοκρασίακες διάφορες που επιρεαζουν και την κατανάλωση και τον όγκο του καυσιμου
4 καιρικές διάφορες (άμα φυσάει κόντρα αέρας π. Χ.)
5 Διαφορά στην ποιότητα της βενζίνης ανά ανεφοδιασμό στο βενζιναδικο
Ναι μια διαφορά 50% από ελάχιστη σε μέγιστη κατανάλωση την βρίσκω εφικτή.
Αυτές τις μέρες που φυσάει τρελά εδώ στην Αθήνα έχασα μια διαδρομή 20χλμ στο ρεζερβουάρ με το παπί.

basilis_k6
14/02/2019, 23:32
1) δεν γίνετε να βγάλεις συμπέρασμα κατανάλωσης με μετρήσεις λίγων λιτρων. Το παπι παιρνει 3-4 λίτρα (?).
2) πώς έκανες τις μετρήσεις? ο πιο ασφαλής τρόπος ειναι παντα γεμάτο μεχρι ταπα, μηδενιζεις μετρητη, γεμίζεις ξανα ταπα και υπολογίζεις ποσα λιτρα εβαλες για ποσα χλμ που γράφει ο μετρητης. Αυτο ομως σημαινει οτι αν βάλεις 250μλ λιγότερο/περισσότερο σε ενα μηχανάκι που παιρνει 3,5 λίτρα είσαι ήδη εξω 7% με το καλημέρα.

Δεν λεω οτι δεν υπάρχει τίποτα ύποπτο απαραιτήτως, λέω οτι δεν ειναι αρκετες αυτες οι μετρησεις για να θεωρηθει προβληματική η κατανάλωση σου.

αν θες να μάθεις αν υπάρχει προβλημα κανε το εξης. πάρε ενα μπιτόνι 10 λίτρα ακριβως. γέμιζε μόνο με αυτο και μέτρα συνολικά ποσα χλμ βγάζεις με 10 λίτρα. Το πιο πιθανο ειναι να πέσει η απόκλιση στο 10% που είναι απόλυτα φυσιολογικο ειδικα για ντελιβερυ. Ασε που δεν γινετε να μετρας καταναλώσεις με αποστασεις 2-3-5-2-1-2-3-2-1-2-3-2 χλμ κάθε φορά που βάζεις μπρος.

vaska
15/02/2019, 07:06
1) δεν γίνετε να βγάλεις συμπέρασμα κατανάλωσης με μετρήσεις λίγων λιτρων. Το παπι παιρνει 3-4 λίτρα (?)
Ασε που δεν γινετε να μετρας καταναλώσεις με αποστασεις 2-3-5-2-1-2-3-2-1-2-3-2 χλμ κάθε φορά που βάζεις μπρος.

Αν θες εξήγησε γιατί δεν γίνεται να μετρήσεις κατανάλωση και στις δύο περιπτώσεις.
Ο άνθρωπος μετράει κατανάλωση για την δικιά του χρήση με το δικό του όχημα. Δεν προσπαθεί να βρει ιδανική μέση κατανάλωση. Θέλει να ξέρει που οφείλεται τόση μεγάλη διαφορά με το ίδιο όχημα τον ίδιο οδηγό και σχεδόν ίδιες συνθήκες. Εγώ νομίζω ότι μια χαρά γίνεται άσχετα με την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ και το πόσα σταμάτα ξεκίνα κάνει.

ggs
15/02/2019, 08:14
Και στο fuelly πάντως, οι καταναλώσεις του Honda wave είναι λίγο κουκουρουκου.. Από 1.4 έως 3.5 avg :lol:
http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/wave?engineconfig_id=&bodytype_id=&submodel_id=5

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες σε ένα ντελιβεράδικο παπί που δεν μπορούν ούτε να εξασφαλίσουν σταθερή κατανάλωση, ούτε απόλυτα ακριβείς μετρήσεις.

Στον πίνακα που έβαλες, μου κάνει εντύπωση ότι και τις δύο φορές που μέτρησες την μεγαλύτερη κατανάλωση, πάντα η προηγούμενη μέτρηση είχε την μικρότερη κατανάλωση...
Αυτό μου δείχνει ότι κάτι από τις παραμέτρους της μέτρησης δεν είναι απόλυτα σωστό..

Με λίγα λόγια, είναι μια χαρά η κατανάλωση σου, τσάμπα ανησυχείς...

ΥΓ: αν θες να το ψάξεις κι άλλο, μέτρα μόνο με την μέθοδο McGyver για να έχεις πραγματικά σωστά αποτελέσματα

TsoliasGR
15/02/2019, 12:14
Θα παραθέσω τα στοιχεία απο τα γεμίσματα εδώ.
Θα πρέπει να σημειώσω και να τονίσω σε αυτό το σημείο οτι το παπί γέμιζε αμέσως μετά το τέλος της κάθε βάρδιας περίπου στις 12:30 το βράδυ και ΔΕΝ έπαιρνε μπροστά μέχρι την επόμενη μέρα για την έναρξη της βάρδιας.
Αυτό διότι το πάρκιν που το έχω για τις ανάγκες των μετρήσεων είναι και πρατήριο και το έβαζα στην θέση του με τα χέρια (10 μέτρα απο τις αντλίες) -είναι ευκαιρία μιας και το zx είναι αλλού και το sym συνεργείο-.
Τώρα αν μπορεί κάποιος άλλος να μου βγάλει διαφορετικές τιμές κατανάλωσης τι να πώ.

Γεμίσματα
1) 05-2-2019 Χιλιομετρητής 12116 Καύσιμο 1,498L Περί τις 13:30 και η μόνη μέρα που έγινε γέμισμα μεσημέρι για την έναρξη της βάρδιας
2) 07-2-2019 Χιλιομετρητής 12177 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 61 χλμ Κατανάλωση 2,86L
3) 08-2-2019 Χιλιομετρητής 12248 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 71 χλμ Κατανάλωση 2.36L
4) 09-2-2019 Χιλιομετρητής 12303 Καύσιμο 2.009L Διαφορά 55 χλμ Κατανάλωση 3.65L
5) 10-2-2019 Χιλιομετρητής 12351 Καύσιμο 1.190L Διαφορά 48 χλμ Κατανάλωση 2,48L
6) 11-2-2019 Χιλιομετρητής 12410 Καύσιμο 1.331L Διαφορά 59 χλμ Κατανάλωση 2,26L
7) 14-2-2019 Χιλιομετρητής 12470 Καύσιμο 1.976L Διαφορά 60 χλμ Κατανάλωση 3.29L
8) 15-2-2019 Χιλιομετρητής 12543 Καύσιμο 2.181L Διαφορά 73 χλμ Κατανάλωση 2,99L
Έχει επιλεγεί σκοπίμως μεταμεσονύκτια ώρα γεμίσματος μιας και
α)Οι πιο πολλοί ντελιβεράδες σχολάνε αργά
β)χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία άρα πιο πολύ βενζίνα -ισως- στο ντεπόζιτο (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για αυτό έστω και σε μικρή κλίμακα)

Υ.Γ. Σκοπός μου είναι να κάνω το πείραμα αυτό που μόλις ξεκίνησα με πολλά διαφορετικά παπιά ακόμα και ίδιου τύπου για να μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για μια μέση τιμή για το πόσο κόστος έχει ένα ντελιβεράδικο παπί ανα χιλιόμετρο σε βενζίνα και σέρβις μιας και είχα κάνει μια πρόχειρη εκτίμηση στο άλλο θέμα σχετικά με την εγκύκλιο που είχαμε πιάσει.Κάτι σαν έρευνα (άτυπη πάντα) αλλά νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον για πολύ κόσμο.Οπότε είναι πολύ σημαντικό να έχω αποκλείσει τυχών μηχανικές βλάβες, να τσεκάρω ΠΑΝΤΑ πιέσεις ελαστικών και εν γένη να διατηρώ το παπί στην πλέον άριστη κατάσταση.
Υ.Γ.2 Φυσικά και κρατάω -ηλεκτρονικά- αποδείξεις απο τα γεμίσματα
Υ.Γ.3 Και φυσικά θα υπάρξει για το κάθε παπί που θα δοκιμάσω πληθώρα μετρήσεων απο διάφορα πρατήρια με διάφορους τύπους βενζίνης.
Υ.Γ.4 Μιας και το ξέχασα να το αναφέρω...όταν ανοίγεις την τάπα της βενζίνας υπάρχει απο κάτω ένα σιδεράκι.Μέχρι εκεί βάζω βενζίνα.Στο περίπου.Και πάντα στο διπλό σταντ.

THEOD
15/02/2019, 12:55
Θα παραθέσω τα στοιχεία απο τα γεμίσματα εδώ.
Θα πρέπει να σημειώσω και να τονίσω σε αυτό το σημείο οτι το παπί γέμιζε αμέσως μετά το τέλος της κάθε βάρδιας περίπου στις 12:30 το βράδυ και ΔΕΝ έπαιρνε μπροστά μέχρι την επόμενη μέρα για την έναρξη της βάρδιας.
Αυτό διότι το πάρκιν που το έχω για τις ανάγκες των μετρήσεων είναι και πρατήριο και το έβαζα στην θέση του με τα χέρια (10 μέτρα απο τις αντλίες) -είναι ευκαιρία μιας και το zx είναι αλλού και το sym συνεργείο-.
Τώρα αν μπορεί κάποιος άλλος να μου βγάλει διαφορετικές τιμές κατανάλωσης τι να πώ.

Γεμίσματα
1) 05-2-2019 Χιλιομετρητής 12116 Καύσιμο 1,498L Περί τις 13:30 και η μόνη μέρα που έγινε γέμισμα μεσημέρι για την έναρξη της βάρδιας
2) 07-2-2019 Χιλιομετρητής 12177 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 61 χλμ Κατανάλωση 2,86L
3) 08-2-2019 Χιλιομετρητής 12248 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 71 χλμ Κατανάλωση 2.36L
4) 09-2-2019 Χιλιομετρητής 12303 Καύσιμο 2.009L Διαφορά 55 χλμ Κατανάλωση 3.65L
5) 10-2-2019 Χιλιομετρητής 12351 Καύσιμο 1.190L Διαφορά 48 χλμ Κατανάλωση 2,48L
6) 11-2-2019 Χιλιομετρητής 12410 Καύσιμο 1.331L Διαφορά 59 χλμ Κατανάλωση 2,26L
7) 14-2-2019 Χιλιομετρητής 12470 Καύσιμο 1.976L Διαφορά 60 χλμ Κατανάλωση 3.29L
8) 15-2-2019 Χιλιομετρητής 12543 Καύσιμο 2.181L Διαφορά 73 χλμ Κατανάλωση 2,99L
Έχει επιλεγεί σκοπίμως μεταμεσονύκτια ώρα γεμίσματος μιας και
α)Οι πιο πολλοί ντελιβεράδες σχολάνε αργά
β)χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία άρα πιο πολύ βενζίνα -ισως- στο ντεπόζιτο (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για αυτό έστω και σε μικρή κλίμακα)

Υ.Γ. Σκοπός μου είναι να κάνω το πείραμα αυτό που μόλις ξεκίνησα με πολλά διαφορετικά παπιά ακόμα και ίδιου τύπου για να μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για μια μέση τιμή για το πόσο κόστος έχει ένα ντελιβεράδικο παπί ανα χιλιόμετρο σε βενζίνα και σέρβις μιας και είχα κάνει μια πρόχειρη εκτίμηση στο άλλο θέμα σχετικά με την εγκύκλιο που είχαμε πιάσει.Κάτι σαν έρευνα (άτυπη πάντα) αλλά νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον για πολύ κόσμο.Οπότε είναι πολύ σημαντικό να έχω αποκλείσει τυχών μηχανικές βλάβες, να τσεκάρω ΠΑΝΤΑ πιέσεις ελαστικών και εν γένη να διατηρώ το παπί στην πλέον άριστη κατάσταση.
Υ.Γ.2 Φυσικά και κρατάω -ηλεκτρονικά- αποδείξεις απο τα γεμίσματα
Υ.Γ.3 Και φυσικά θα υπάρξει για το κάθε παπί που θα δοκιμάσω πληθώρα μετρήσεων απο διάφορα πρατήρια με διάφορους τύπους βενζίνης.
Υ.Γ.4 Μιας και το ξέχασα να το αναφέρω...όταν ανοίγεις την τάπα της βενζίνας υπάρχει απο κάτω ένα σιδεράκι.Μέχρι εκεί βάζω βενζίνα.Στο περίπου.Και πάντα στο διπλό σταντ.

Αυτό που προσπαθούμε κάποιοι να σου πούμε είναι ότι το πρόβλημά σου στην διακύμανση της κατανάλωσης ΔΕΝ είναι μαθηματικό .
Το μισό από αυτό το εύρος των διαφορών (κατ’ εκτίμησή μου) συμβαίνει γιατί σε αναπληρώσεις των 2 λίτρων τα +/- 100-200 cc που ΧΑΛΑΡΑ έχει ακρίβεια διακύμανσης η αντλία του βενζινάδικου αντιπροσωπεύουν μεγάλο ποσοστό της ποσότητας που βάζεις. Η ίδια (ή και λίγο μεγαλύτερη) διακύμανση σε ένα τυπικό γέμισμα μηχανής των 20λίτρων ή σε αυτοκινήτου των 50 λίτρων θα "θαβότανε" και θα επηρέαζε απειροελάχιστα την μέση τιμή.
Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι στα παπιά ως (χαμηλής δύναμης οχήματα ) είναι πολύ πιο εύκολο συγκριτικά με άλλα «κανονικά» οχήματα να αυξομειωθεί η κατανάλωση λόγω λίγου βαρύτερου ή ελαφρύτερου χεριού ανάλογα τις συνθήκες και τις διαδρομές. Αυτό το λίγο βαρύτερο ή ελαφρύτερο χέρι ΔΕΝ γίνεται αντιληπτό λόγω της χαμηλής δύναμης και συνήθως συμβαίνει υποσυνείδητα (αντισταθμιστικά στις εκάστοτε συνθήκες) ακόμα και αν εσύ προσπαθείς να κινείσαι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.
Το γεγονός ότι μετράς κατανάλωση ανά 50-60 χιλιόμετρα σημαίνει ότι ακόμα και οι μικρότερες διαφορές στις συνθήκες οδήγησης αποτυπώνονται άμεσα στην κατανάλωση (που έτσι όπως την μετράς απέχει αρκετά να θεωρηθεί ως «μέση»). Πχ 10 ανηφόρες παραπάνω να συνάντησες την 1 μέρα ή μια διαφορά 10 βαθμών Κελσίου είναι ικανά να κάνουν μετρήσιμη διαφορά στα μόνο 50 χιλιόμετρα μέτρησης.
Επίσης δεν περνά απαρατήρητο ότι στις μετρήσεις που έβαλες οι πιο μεγάλες καταναλώσεις έρχονται αμέσως μετά από τις πιο χαμηλές πράγμα που δείχνει ότι κάτι κατέγραψες λάθος στην ενδιάμεση επαναπλήρωση.
Τέσπα, το κουράσαμε… ένα +/- 10-20% διαφορά θα το βλέπεις πάντα όπως και να έχει. Από εκεί και πέρα αν έχεις μαζοχιστικές τάσεις και θέλεις την απόλυτη ακρίβεια μπορείς να γεμίζεις μέχρι ξέχειλα, να οδηγείς μέχρι να μείνεις και μετά με το επίσης ξέχειλα ξαναγέμισμα από ΔΟΣΟΜΕΤΡΗΜΕΝΟ δοχείο θα βρεις την πραγματική σου κατανάλωση. Κάτι μου λέει ότι θα είναι πολύ-πολύ κοντά στα 2,7-2,8 λτρ/100χλμ που βγαίνει ο μέσος όρος των μετρήσεών σου ΑΦΟΥ αφαιρέσεις τα ζευγάρια των διαδοχικών χαμηλών-υψηλών μετρήσεων (ίσως και λίγο πιο κάτω αν πάρουμε ως δεδομένο ότι όλες οι αντλίες στα βενζινάδικα είναι ρυθμισμένες να "κλέβουν" κάτι τι - από το "νόμιμο" όριο του 2% οι καλύτερες έως αρκετά παραπάνω...).

McGyver
15/02/2019, 13:46
Θα παραθέσω τα στοιχεία απο τα γεμίσματα εδώ.
Θα πρέπει να σημειώσω και να τονίσω σε αυτό το σημείο οτι το παπί γέμιζε αμέσως μετά το τέλος της κάθε βάρδιας περίπου στις 12:30 το βράδυ και ΔΕΝ έπαιρνε μπροστά μέχρι την επόμενη μέρα για την έναρξη της βάρδιας.
Αυτό διότι το πάρκιν που το έχω για τις ανάγκες των μετρήσεων είναι και πρατήριο και το έβαζα στην θέση του με τα χέρια (10 μέτρα απο τις αντλίες) -είναι ευκαιρία μιας και το zx είναι αλλού και το sym συνεργείο-.
Τώρα αν μπορεί κάποιος άλλος να μου βγάλει διαφορετικές τιμές κατανάλωσης τι να πώ.

Γεμίσματα
1) 05-2-2019 Χιλιομετρητής 12116 Καύσιμο 1,498L Περί τις 13:30 και η μόνη μέρα που έγινε γέμισμα μεσημέρι για την έναρξη της βάρδιας
2) 07-2-2019 Χιλιομετρητής 12177 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 61 χλμ Κατανάλωση 2,86L
3) 08-2-2019 Χιλιομετρητής 12248 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 71 χλμ Κατανάλωση 2.36L
4) 09-2-2019 Χιλιομετρητής 12303 Καύσιμο 2.009L Διαφορά 55 χλμ Κατανάλωση 3.65L
5) 10-2-2019 Χιλιομετρητής 12351 Καύσιμο 1.190L Διαφορά 48 χλμ Κατανάλωση 2,48L
6) 11-2-2019 Χιλιομετρητής 12410 Καύσιμο 1.331L Διαφορά 59 χλμ Κατανάλωση 2,26L
7) 14-2-2019 Χιλιομετρητής 12470 Καύσιμο 1.976L Διαφορά 60 χλμ Κατανάλωση 3.29L
8) 15-2-2019 Χιλιομετρητής 12543 Καύσιμο 2.181L Διαφορά 73 χλμ Κατανάλωση 2,99L
Έχει επιλεγεί σκοπίμως μεταμεσονύκτια ώρα γεμίσματος μιας και
α)Οι πιο πολλοί ντελιβεράδες σχολάνε αργά
β)χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία άρα πιο πολύ βενζίνα -ισως- στο ντεπόζιτο (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για αυτό έστω και σε μικρή κλίμακα)

Υ.Γ. Σκοπός μου είναι να κάνω το πείραμα αυτό που μόλις ξεκίνησα με πολλά διαφορετικά παπιά ακόμα και ίδιου τύπου για να μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για μια μέση τιμή για το πόσο κόστος έχει ένα ντελιβεράδικο παπί ανα χιλιόμετρο σε βενζίνα και σέρβις μιας και είχα κάνει μια πρόχειρη εκτίμηση στο άλλο θέμα σχετικά με την εγκύκλιο που είχαμε πιάσει.Κάτι σαν έρευνα (άτυπη πάντα) αλλά νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον για πολύ κόσμο.Οπότε είναι πολύ σημαντικό να έχω αποκλείσει τυχών μηχανικές βλάβες, να τσεκάρω ΠΑΝΤΑ πιέσεις ελαστικών και εν γένη να διατηρώ το παπί στην πλέον άριστη κατάσταση.
Υ.Γ.2 Φυσικά και κρατάω -ηλεκτρονικά- αποδείξεις απο τα γεμίσματα
Υ.Γ.3 Και φυσικά θα υπάρξει για το κάθε παπί που θα δοκιμάσω πληθώρα μετρήσεων απο διάφορα πρατήρια με διάφορους τύπους βενζίνης.
Υ.Γ.4 Μιας και το ξέχασα να το αναφέρω...όταν ανοίγεις την τάπα της βενζίνας υπάρχει απο κάτω ένα σιδεράκι.Μέχρι εκεί βάζω βενζίνα.Στο περίπου.Και πάντα στο διπλό σταντ.

Ξανακάνε τις μετρήσεις σου πρώτα ανά δύο γεμίσματα και μετά ανά τρία αθροιστικά.

:winka:

McGyver
15/02/2019, 13:51
Στα γρήγορα στο Excel, ελπίζω να μη μου έφυγε καμιά formula.

403748

TsoliasGR
15/02/2019, 15:22
Το απόλυτο είναι αδύνατο να το πετύχω αλλά προσπαθώ να είμαι όσο πιο κοντά μπορώ στην καθημερινή χρήση και στις συνθήκες που αντιμετωπίζουμε. Από κει και πέρα έχω καλυφθεί διότι την απόκλιση την θεωρείτε φυσιολογική προκαλούμενη από εξωτερικούς παράγοντες οπότε θα συνεχίσω τις μετρήσεις ως έχουν μέχρι τώρα. Μόνο αν κάποιος ξέρει ας μου στείλει προσωπικο μνμ πως ανεβάζω αρχείο Excel.

karateo
15/02/2019, 18:53
Αυτό που προσπαθούμε κάποιοι να σου πούμε είναι ότι το πρόβλημά σου στην διακύμανση της κατανάλωσης ΔΕΝ είναι μαθηματικό .
Το μισό από αυτό το εύρος των διαφορών (κατ’ εκτίμησή μου) συμβαίνει γιατί σε αναπληρώσεις των 2 λίτρων τα +/- 100-200 cc που ΧΑΛΑΡΑ έχει ακρίβεια διακύμανσης η αντλία του βενζινάδικου αντιπροσωπεύουν μεγάλο ποσοστό της ποσότητας που βάζεις.

Στα 2000ml τα 200ml που λές είναι 10% απόκλιση αντλίας!

Το 10% το πιστεύω μόνο αν γίνεται κατ'επιλογή του βενζινά ;)
Γιατί απο το νόμιμο 2% αντε να ανέβει 3/4% "κατα λάθος"

Για να βγάλεις συμπέρασμα γέμισε δικό σου δοχείο και βάζε απο εκεί να αποκλίσεις την όποια απόκλιση (!) της αντλίας .

THEOD
16/02/2019, 09:31
Στα 2000ml τα 200ml που λές είναι 10% απόκλιση αντλίας!

Το 10% το πιστεύω μόνο αν γίνεται κατ'επιλογή του βενζινά ;)
Γιατί απο το νόμιμο 2% αντε να ανέβει 3/4% "κατα λάθος"

Για να βγάλεις συμπέρασμα γέμισε δικό σου δοχείο και βάζε απο εκεί να αποκλίσεις την όποια απόκλιση (!) της αντλίας .

Έχω την εντύπωση ότι άσχετα από το κλέψιμο οι αντλίες έχουν ένα ντεφάκτο αρχικό μικρό "μείον" . Δεν ξέρω που ακριβώς οφείλεται - κάτι για "αέρα στο σωλήνα" έχω ακούσει. Πάντως το έχω παρατηρήσει επανειλημμένα σε 3 διαφορετικά βενζινάδικα και 4 διαφορετικές αντλίες όταν βάζω 1,5 λίτρα σε μπουκάλι coca-cola για το χορτοκοπτικό. Αντί για 1,5 λίτρα ΠΑΝΤΑ και όλες οι αντλίες έδειχναν από 1,65 έως και 1,85 ....
Δεν μπορώ να το πω "κλέψιμο" γιατί δεν ξέρω τι θα γινόταν στα 20 λίτρα. Αν αυτή η διαφορά έμενε ποσοστιαία σταθερή, στα 20 λίτρα θα έφτανε να ήταν πάνω από 3 λίτρα και σε αρκετές περιπτώσεις που έχω βάλει στην μηχανή από τα ίδια βενζινάδικα δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο (θεωρώ ότι 3-4 λίτρα κλέψιμο θα το αντιλαμβανόμουνα μιας και ξέρω λίγο-πολύ στα πόσα ξαναγεμίζω από τα διανυθέντα χιλιόμετρα στα οποία το κάνω).
Πέρα από αυτά, αν θυμάμαι καλά 2% είναι το "επίσημο όριο νομιμότητας" και δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση όλες οι αντλίες (ακόμα στην ιδανική περίπτωση που δεν ρυθμίζονται για να κλέβουν) να εξαντλούν τουλάχιστον αυτό το νόμιμο όριο

MG-KTiNoS
16/02/2019, 09:59
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυξημένη κατανάλωση σε ένα απο τα παπιά...τι θα μπορούσε να φταίει.
Πρόκειται πάλι για το wave, Που ενώ έχουν λυθεί ουσιαστικά τα υπόλοιπα προβλήματα πλήν του σασμάν με την 4η που καμια φορά δεν κουμπώνει με την πρώτη αλλά πρέπει να κατέβουν οι στροφές....

Αυτό από μόνο του μπορεί ν αυξήσει την κατανάλωση.
αλλά για πόσα λεφτά μιλάμε τελικά?
3 ευρώ την εβδομάδα?

MAIK72
16/02/2019, 12:23
Αυτό από μόνο του μπορεί ν αυξήσει την κατανάλωση.
αλλά για πόσα λεφτά μιλάμε τελικά?
3 ευρώ την εβδομάδα?

E να πάνε στον εκάστοτε κατστηματάρχη και να τα βάλει στα πάγια έξοδα άμα φαίνεται τόσο ευτελές το ποσό. Και για να σου απαντήσω μιας και κάνω την ίδια δουλειά(διανομέας) μπορεί το ποσό αυτό να φθάνει και τα 20-30 ευρώ το μήνα, τα οποία προστίθονται σε άλλα περίπου 70 με 100 ευρώ τον μήνα.Πάγια έξοδα του διανομέα μόνο για βενζίνη.
Δεν διαφωνώ ότι οι μεγάλες αποκλίσεις στην κατανάλωση μπορεί να οφείλεται στους δίσκους αλλά και στην ποιότητα της βενζίνης.

TsoliasGR
16/02/2019, 14:37
Το κόστος της διανομής για το μηχανάκι είναι περίπου 0,08-0,09 ευρώ το χιλιόμετρο.Βενζίνη και σέρβις.Τουλάχιστον μέχρι στιγμής οι μετρήσεις μου είναι εκεί.Και αυτό χωρίς έξοδα έκτακτα (πχ απο τυχών πτώση-τρακάρισμα κτλπ).
Αν υποθέσουμε οτι κάποιος δουλεύει 6 μέρες την εβδομάδα και κάνει περίπου 60 χλμ στην βάρδια έχουμε 360χλμ Χ 0,08 το ελάχιστο άρα 28,8 ευρώ εβδομαδιαίως ή 115,2 μηνιαίως ή 4,8 ευρώ στην βάρδια.
Και επειδή το μηχανάκι δουλεύει για την εταιρία άρα ουσιαστικά είναι "εταιρικό" για κάποιες ώρες δεν θα έπρεπε τα έξοδα λειτουργείας να βαρύνουν το νομικό πρόσωπο που έχει το κέρδος;

Bowleno
16/02/2019, 15:24
Το κόστος της διανομής για το μηχανάκι είναι περίπου 0,08-0,09 ευρώ το χιλιόμετρο.Βενζίνη και σέρβις.Τουλάχιστον μέχρι στιγμής οι μετρήσεις μου είναι εκεί.Και αυτό χωρίς έξοδα έκτακτα (πχ απο τυχών πτώση-τρακάρισμα κτλπ).
Αν υποθέσουμε οτι κάποιος δουλεύει 6 μέρες την εβδομάδα και κάνει περίπου 60 χλμ στην βάρδια έχουμε 360χλμ Χ 0,08 το ελάχιστο άρα 28,8 ευρώ εβδομαδιαίως ή 115,2 μηνιαίως ή 4,8 ευρώ στην βάρδια.
Και επειδή το μηχανάκι δουλεύει για την εταιρία άρα ουσιαστικά είναι "εταιρικό" για κάποιες ώρες δεν θα έπρεπε τα έξοδα λειτουργείας να βαρύνουν το νομικό πρόσωπο που έχει το κέρδος;

Ωραίο ανέκδοτο.....

TsoliasGR
16/02/2019, 16:25
Ωραίο ανέκδοτο.....

Ανέκδοτο;Μαθηματικά ξέρεις κάνε τις πράξεις μόνος σου.
Βάλε 35 ευρώ αλυσιδογράναζα / Χ Χλμ
Λάδια κάθε 1000 χλμ Χ 15 ευρώ
Βαλβίδες τακάκια λάστιχα κτλπ....Άθροισε τα και προσέθεσε 4-5 λεπτά για την βενζίνη και πές μου πόσο κάνει.
Αμα βγάλεις άλλο ποσό ενημέρωσε με.

giorgosb
16/02/2019, 16:36
Φαντάζομαι αναφερόταν στο ποιον πρέπει να επιβαρύνει το κόστος και όχι στα μαθηματικά.

Λάδια ανά 1000χλμ γιατί;

TsoliasGR
16/02/2019, 17:00
Φαντάζομαι αναφερόταν στο ποιον πρέπει να επιβαρύνει το κόστος και όχι στα μαθηματικά.

Λάδια ανά 1000χλμ γιατί;

Οι ντελιβεράδες τα αλλάζουν κάθε 1500 λόγω μεγάλης ταλαιπωρίας του κινητήρα να το πώ απλά.Ας βάλουμε κάθε 1000 να είμαστε μέσα και στο πιο περίεργο και να πιάσουμε και περιπτώσεις (κλασσικές) που "καιει" και θέλει συμπλήρωμα και επειδή δεν βάζουν όλοι τα ίδια λάδια αλλά κάποιοι βάζουν ακόμα και πλήρως συνθετικά και ορυκτέλαια και έχουμε μια πιο καλή εικόνα με βάση την πραγματικότητα.
Αλλά εδώ ξεφεύγουμε απο το αρχικό θέμα...

billy84
16/02/2019, 17:23
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυξημένη κατανάλωση σε ένα απο τα παπιά...τι θα μπορούσε να φταίει.
Πρόκειται πάλι για το wave, Που ενώ έχουν λυθεί ουσιαστικά τα υπόλοιπα προβλήματα πλήν του σασμάν με την 4η που καμια φορά δεν κουμπώνει με την πρώτη αλλά πρέπει να κατέβουν οι στροφές....που λέγαμε και στο άλλο θέμα (αλλά έχουμε προγραμματίσει αλλαγή δίσκων και ελατηρίων καμπάνας -κάπου στα 10 ευρώ έχουν μονάχα τους αυτά- στην επόμενη αλλαγή λαδιών μήπως στρώσει μιας και δεν είναι το κόστος μεγάλο)...
Έχουμε μια κατανάλωση αυξημένη και κυμαινόμενη με βάση τα όσα αναφέρουν άλλοι κάτοχοι και ο κατασκευαστής...
Ως δεδομένα έχουμε
α) ίδιος οδηγός
β) ίδιο βενζινάδικο
γ) ίδια βενζίνη (ΒP 95+)
δ) ίδια αντλία και ακροφύσιο
ε) χρήση ντελίβερυ
στ) ΠΟΤΕ "καρυδωμένο" το γκάζι

Σε 7 γεμίσματα έχουμε ελάχιστη κατανάλωση 2,26 L/100Khm και μέγιστη 3,65 L/100Khm και μέση 2,8 L/100Khm

Γέμισμα 1 χωρίς δεδομένα λόγω μη προηγούμενης ένδειξης
Γέμισμα 2 2,86 l/100
Γέμισμα 3 2.36 l/100
Γέμισμα 4 3.65 l/100
Γέμισμα 5 2.48 l/100
Γέμισμα 6 2.26 l/100
Γέμισμα 7 3.29 l/100

Tα δεδομένα τα με ακρίβεια μέσω fuelio.
Για να υπάρχουν τέτοιες διακυμάνσεις στην κατανάλωση κάτι δεν γίνεται σωστά...Το θέμα είναι τι γίνεται,τι να κοιτάξουμε πρώτα.Η είναι φυσιολογικό αυτό;



Προσωπικά κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα σε όλες τις συνθήκες και σε συγκεκριμένες αποστάσεις ,υψηλότερη κατανάλωση βλέπω μόνο:


1)Το χειμώνα.Στις μοτοσυκλέτες η διαφορά σε κατανάλωση φτάνει και το μισό λίτρο παραπάνω στα 100 συγκριτικά με το καλοκαίρι

2)Προφανώς με χαμηλές πιέσεις ελαστικών

3)Αν πατινάρει

4)Αν τα αλυσιδογραναζα είναι κακής ποιότητας ή απλά αν είναι στα τελειώματα (Πολύ σημαντικό που δεν το καταλαβαίνεις πάντα στην απόδοση αλλά υπάρχουν σημαντικές απώλειες!)

5)Σε συγκεκριμένα βενζινάδικα που έχουν κακή ποιότητα βενζίνης

6)Επίσης έχω την υποψία οτι με τη νέα βενζίνη έχω μικρότερη αυτονομία.Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος.Θα επανέλθω όταν σιγουρευτώ επ αυτού.


Ελπίζω να βοήθησα.

TsoliasGR
17/02/2019, 00:26
Προσωπικά κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα σε όλες τις συνθήκες και σε συγκεκριμένες αποστάσεις ,υψηλότερη κατανάλωση βλέπω μόνο:


1)Το χειμώνα.Στις μοτοσυκλέτες η διαφορά σε κατανάλωση φτάνει και το μισό λίτρο παραπάνω στα 100 συγκριτικά με το καλοκαίρι

2)Προφανώς με χαμηλές πιέσεις ελαστικών

3)Αν πατινάρει

4)Αν τα αλυσιδογραναζα είναι κακής ποιότητας ή απλά αν είναι στα τελειώματα (Πολύ σημαντικό που δεν το καταλαβαίνεις πάντα στην απόδοση αλλά υπάρχουν σημαντικές απώλειες!)

5)Σε συγκεκριμένα βενζινάδικα που έχουν κακή ποιότητα βενζίνης

6)Επίσης έχω την υποψία οτι με τη νέα βενζίνη έχω μικρότερη αυτονομία.Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος.Θα επανέλθω όταν σιγουρευτώ επ αυτού.


Ελπίζω να βοήθησα.

Ευχαριστώ.
Έχοντας αποκλείσει πιέσεις ελαστικών μιας και κάθε μέρα ελένχονται να είναι σωστά και τα αλυσιδογράναζα έχουν μόλις 500 χλμ περίπου πάνω τους και είναι καλής μαρκας (afam) και λαδωμένα, και αφού δεν πατινάρει μας μένει ο καιρός και η ποιότητα του καυσίμου.
Για την ποιότητα δεν είμαι 100% σίγουρος (ποτέ δεν μπορείς να είσαι) αλλά ξεκίνησα συγκριση με άλλο βενζινάδικο και θα ακολουθήσει και τρίτο σε παρεμφερή καιρικές συνθήκες.

stefanos
17/02/2019, 10:23
Πρέπει να βάλεις και την θερμοκρασία κινητήρα στην εξίσωση.
Τις μέρες με λίγη δουλειά που το μοτέρ εκκινεί κρύο κάθε φορά εχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

MG-KTiNoS
17/02/2019, 10:46
από το 2,26
στο 3,65

Έχεις περίπου 60% ΄αύξηση
Τέτοια διαφορά (αν δεν τα έχεις κάνει πουτάνα στο λογαριασμό)
δεν βλέπεις ούτε με τέρμα γκάζι τρικάβαλος στο μάτι του κυκλώνα

Προσωπικά κλείνω τα μάτια μου και βλέπω το χυδαίο χέρι του βενζίνα
που σου πιάνει το γκώλο.
ΦΟΥΜΠ !

νεοσσός
17/02/2019, 12:31
6)Επίσης έχω την υποψία οτι με τη νέα βενζίνη έχω μικρότερη αυτονομία.Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος.Θα επανέλθω όταν σιγουρευτώ επ αυτού.
Νέα βενζίνη; Δηλαδή;

viper1
17/02/2019, 17:52
Νέα βενζίνη; Δηλαδή;

Είσαι και νέος(σος) και δεν ξέρεις και τις νέες βενζίνες....

νεοσσός
17/02/2019, 18:25
Αν εννοείς το μίγμα αιθανόλης, υποτίθεται ότι είναι στο 1% προς το παρόν. Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει αισθητή διαφορά στην κατανάλωση. Αν φθάσουμε στα όρια του E10, μπορεί.

billy84
19/02/2019, 20:49
Αν εννοείς το μίγμα αιθανόλης, υποτίθεται ότι είναι στο 1% προς το παρόν. Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει αισθητή διαφορά στην κατανάλωση. Αν φθάσουμε στα όρια του E10, μπορεί.

E ξέρεις τώρα,το 1% άνετα γίνεται 10% στην Ελλάδα!:lol:

Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα όπως πρέπει απλά έχω μια υποψία.Με επηρέασε και ένας φίλος μου που θεωρεί οτι βλέπει μια διαφορά στην κατανάλωση.Δε μπορώ να το επιβεβαιώσω ακόμα καθώς είμαι για αλλαγή αλυσιδογράναζων.

noodles
21/02/2019, 17:44
@TsoliasGR αυτη η μικρη αποκληση που εχεις ειναι γιατι δε μπορεις να εχεις 100% αξιοπιστη μετρηση;)

TsoliasGR
22/02/2019, 12:13
@TsoliasGR αυτη η μικρη αποκληση που εχεις ειναι γιατι δε μπορεις να εχεις 100% αξιοπιστη μετρηση;)

Το ζητούμενο είναι πως θα κάνουμε την μέτρηση όσο πιο αξιόπιστη γίνεται.

GogosLux
22/02/2019, 12:20
Το ζητούμενο είναι πως θα κάνουμε την μέτρηση όσο πιο αξιόπιστη γίνεται.

Παραδοσικά, γεμίζει μεχρι επανω.

1η μέτρηση, γεμιζεις και διαιρείς με τα χιλιότετρα που εκανες - ασχετο ποσα εκανες και δεν ειναι αναγκη να αδειασει το ντεποζιτο
2η μετρηση, γεμιζεις και διαιρείς με τα χιλιότετρα που εκανες - ασχετο ποσα εκανες και δεν ειναι αναγκη να αδειασει το ντεποζιτο
3η μετρηση, το ιδιο με παραπανω


ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ !

o_gavros
22/02/2019, 19:29
Η μέτρηση δεν είναι το πρόβλημα του αφού λέει ότι χρησιμοποιεί το fuelio. το έχω δουλέψει για πολλά χρόνια και πραγματικά είναι πολύ καλό εργαλείο.

Τσολιά,αφού το μηχανακι είναι σωστό, μάλλον σε χαϊδεύει τρυφερά ο βενζινάς.