PDA

View Full Version : Αλλαγές για τις «αντίκες» και την κυκλοφορία στους δρόμους



McGyver
15/02/2019, 14:17
To Whom It May Concern:

https://www.newsbeast.gr/car/arthro/4531626/ti-allazei-gia-ta-aytokinita-antikes-kai-tin-kykloforia-stoys-dromoys

sapila racing
15/02/2019, 14:30
To Whom It May Concern:

https://www.newsbeast.gr/car/arthro/4531626/ti-allazei-gia-ta-aytokinita-antikes-kai-tin-kykloforia-stoys-dromoys

Thanks Tom!
Την περιμένουμε εδώ και καιρό και το περιεχόμενό της ήταν γνωστό, αλλά δεν νομίζω οτι έχει δημοσιευτεί ακόμα στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

doctoras
21/02/2019, 07:36
Αυτο που δεν γνωρίζω τι παιζει με ασφάλιση μιας δεν ειναι αποσαφυνισμενο δηλαδη σε πιθανη εμπλοκή του σε τροχαίο ατύχημα που εχει βρεθεί εντός των νόμιμων ημερομηνιών στον δρομο για την μετάβαση του στο event, εχει προβλεφθεί κατι πανω σε αυτο? Εχω την εντύπωση(δεν ξερω αν κανω λαθος) οτι δεν μπορεις να τα ασφαλίσεις

sapila racing
21/02/2019, 09:05
Αυτο που δεν γνωρίζω τι παιζει με ασφάλιση μιας δεν ειναι αποσαφυνισμενο δηλαδη σε πιθανη εμπλοκή του σε τροχαίο ατύχημα που εχει βρεθεί εντός των νόμιμων ημερομηνιών στον δρομο για την μετάβαση του στο event, εχει προβλεφθεί κατι πανω σε αυτο? Εχω την εντύπωση(δεν ξερω αν κανω λαθος) οτι δεν μπορεις να τα ασφαλίσεις

Ασφαλισμένα είναι, βασικά ήταν όσο μπορούσαν να κυκλοφορούν, να κυκλοφορήσουν όμως δεν μπορούν από τον Οκτώβριο του 2017.
Η ασφάλεια για πιστοποιημένα με ποινακίδα FIVA είναι οικονομική, δεν ειναι εκει το πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι οτι μετά απο 15 + μήνες ανακοινώνουν οτι τα μετά το 1970 θα πρέπει να περάσουν απο επιτροπή που ΘΑ συγκροτηθεί, και μετά το κράτος ΘΑ κατασκευάσει τις νέες ιστορικες πινακίδες...
Ζησε Μαη μου λέω εγω. :rolleyes: Θα περάσει κανας χρόνος ακόμα και βλέπουμε με το κράτος που έχουμε.

Στο μεταξύ τα κλασσικά μηχανάκια έχουν ήδη ψιλορημάξει ακίνητα στα γκαραζ εδώ και 18 μήνες, ενώ πολλά πουλήθηκαν ήδη στο εξωτερικό.

bulmont
21/02/2019, 11:36
Στο μεταξύ τα κλασσικά μηχανάκια έχουν ήδη ψιλορημάξει ακίνητα στα γκαραζ εδώ και 18 μήνες, ενώ πολλά πουλήθηκαν ήδη στο εξωτερικό.



E, όχι κι' όλα.......Χτεσινή βόλτα στον Ψαθόπυργο............



403992

sapila racing
21/02/2019, 11:58
E, όχι κι' όλα.......Χτεσινή βόλτα στον Ψαθόπυργο............



403992


Ναι οκ Βαγγέλη, βρήκες τώρα το κατάλληλο thread να βαλεις φωτό το BMW.
Καλά κάνεις και το κάνεις βόλτες φυσικά, έχεις πινακίδα υπουργείου απ όσο ξέρω.

Τι σχέση έχει με το θέμα????? :rolleyes: :rolleyes:

Τα παίρνω γιατί το θέμα είναι σημαντικό κι επίκαιρο κι έχει κάψει κόσμο, δεν ειναι πλάκα.

bulmont
21/02/2019, 12:40
Νομίζω πώς η παράθεση που έκανα εξηγεί το πόστ μου....

Πώς ούτε τα κλασσικά σαπίζουν από την ακινησία κι' ούτε έφυγαν στο εξωτερικό.
Πάντα κάποιοι πουλούσαν συστηματικά μοτοσυκλέττες σε ξένους. Αυτοί εξακολουθούν
να το κάνουν αυτό ακόμα, και δεν περιμένουν από το υπουργείο τίποτα....

Κι' η υπουργική διάταξη δεν καλύπτει εμένα τουλάχιστον όταν πάλι με περιορίζει στο
κάθε πότε θα κυκλοφορήσω τα μηχανάκια μου......

sapila racing
21/02/2019, 13:27
Νομίζω πώς η παράθεση που έκανα εξηγεί το πόστ μου....

Πώς ούτε τα κλασσικά σαπίζουν από την ακινησία κι' ούτε έφυγαν στο εξωτερικό.
Πάντα κάποιοι πουλούσαν συστηματικά μοτοσυκλέττες σε ξένους. Αυτοί εξακολουθούν
να το κάνουν αυτό ακόμα, και δεν περιμένουν από το υπουργείο τίποτα....

Κι' η υπουργική διάταξη δεν καλύπτει εμένα τουλάχιστον όταν πάλι με περιορίζει στο
κάθε πότε θα κυκλοφορήσω τα μηχανάκια μου......



Στο μεταξύ τα κλασσικά μηχανάκια ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ έχουν ήδη ψιλορημάξει ακίνητα στα γκαραζ εδώ και 18 μήνες, ενώ πολλά πουλήθηκαν ήδη στο εξωτερικό.

ΟΚ τώρα? :rolleyes:


Αφού λοιπόν δεν σε αγγίζει αυτη η ΚΥΑ ούτε και η προηγούμενη, ποιός ο λόγος να γράψεις στο thread αυτό και να μας βάλεις και φωτό το BMW που υπάρχει ηδη σε πολλές φωτό εδω μέσα? :confused:



Εγώ έχω 3 μοτο με τέτοιες πινακιδες που έχουν να βγούν στον δρόμο 15 μήνες κι άλλη μια που σε αυτό το διάστημα βγήκε 3 φορές για ράλλυ,
αφού δεν με παίρνει να τους ξαναβάλλω τις κρατικές και να πληρώσω ολα τα αντίστοιχα κερατιάτικα.

Αλλοι έχουν και περισσότερες που κάθονται και απ οτι φαίνεται θα κάθονται για καιρό ακόμα.

Την BMW R75 την έχω με κρατική πινακίδα αλλά πιστοποιημένη, δεν εμπίπτει στο νόημα του thread ομως, κι ετσι δεν θα την ανέφερα καν αν δεν ησουν εσυ...

bulmont
21/02/2019, 14:51
Στο μεταξύ τα κλασσικά μηχανάκια ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ έχουν ήδη ψιλορημάξει ακίνητα στα γκαραζ εδώ και 18 μήνες, ενώ πολλά πουλήθηκαν ήδη στο εξωτερικό.

ΟΚ τώρα? :rolleyes:


Αφού λοιπόν δεν σε αγγίζει αυτη η ΚΥΑ ούτε και η προηγούμενη, ποιός ο λόγος να γράψεις στο thread αυτό και να μας βάλεις και φωτό το BMW ....



Δεν γνώριζα πώς θα πρεπε να 'μαι κάτοχος ιστορικού-κλασικού οχήματος το οποίο να φέρει
πινακίδες ιστορικού οχήματος ώστε να μ' ενδιαφέρει η εν λόγω ΚΥΑ για να γράψω σ' αυτό το θρέντ........

Αλλά σαν ασχολούμενος πααααααρα πολλά χρόνια με τα παλιά μηχανάκια πίστευα πώς θα
μπορούσα να πώ την άποψή μου......αρέσει δεν αρέσει, πονάει δεν πονάει.................

sapila racing
21/02/2019, 15:05
Δεν γνώριζα πώς θα πρεπε να 'μαι κάτοχος ιστορικού-κλασικού οχήματος το οποίο να φέρει
πινακίδες ιστορικού οχήματος ώστε να μ' ενδιαφέρει η εν λόγω ΚΥΑ για να γράψω σ' αυτό το θρέντ........

Αλλά σαν ασχολούμενος πααααααρα πολλά χρόνια με τα παλιά μηχανάκια πίστευα πώς θα
μπορούσα να πώ την άποψή μου......αρέσει δεν αρέσει, πονάει δεν πονάει.................

Σεβαστή η άποψή σου οτι όλα είναι καλά αφού τα κλασσικά με πινακίδες υπουργείου, τέλη κυκλοφορίας, πλήρη ασφάλεια και ΚΤΕΟ δεν εχουν πρόβλημα να κυκλοφορήσουν.

Απλά εγώ διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως.

Επίσης όσες μοτο έχουν ημερομηνία 1η ταξινόμησης μετά το edit: 1969 δεν ειναι κλασσικες σύμφωνα με την ΚΥΑ, ακόμα κι αν έχουν πιστοποίηση απο την διεθνη ομοσπονδία ιστορικών οχημάτων FIVA, και θα πρέπει να περάσουν απο νέα επιτροπή στην οποία θα συμμετέχει και υπάλληλος του υπουργείου μεταφορών.

Ελπίζω το BMW σου να εβγαλε νωρίτερα από edit: 31/12/1969 πινακίδα και να μην σε αγγίζει ούτε εκεί η νέα ΚΥΑ.

Αλλιώς σε τυχόν ατύχημα (που εννοείται δεν το εύχομαι να συμβεί σε κανέναν!) στο οποίο δεν έχεις υπαιτιότητα, λόγω παλαιότητας δεν θα πάρεις σχεδόν τίποτα από την ασφάλεια του υπαίτιου, μέχρι βέβαια να συσταθεί και να λειτουργήσει αυτη η νεα επιτροπή και να πληρώσεις το σχετικό παράβολο κλπ κλπ.
Μέχρι σήμερα η πιστοποίηση της FIVA κάλυπτε και απο αυτό το θέμα τις πιστοποιημένες μοτοσυκλέτες.

bulmont
21/02/2019, 15:19
:whiteflag::whiteflag::whiteflag:

Οκ κατάλαβα.............

BLiTzER
21/02/2019, 16:52
Το μόνο ατύχημα που μπορεί να έχει ο πούλμοντ με αυτό το μηχανάκι, είναι να τον πατήσει κάνας πεζός καθώς τον προσπερνάει. :lol:

gasto
21/02/2019, 18:27
sapila καταλαβαινω το προβλημα οσων εχουν ιστορικο που την εχουν φαει για τα καλα στο κωλο.2017 ξεκινησα την ανακατασκευη του αυτοκινητου του πατερα μου χρονολογιας 1980 χωρις καμια λεσχη να με εχει ενημερωση για την κυα που επροκειτο να βγει ενω την γνωριζαν ηδη.Αλλα ακομα και οταν βγηκε η κυα και παγωσα το project ολες οι λεσχες μου ελεγαν να το ολοκληρωσω και οτι θα μου εβγαζαν κανονικες πινακιδες και θα μπορω να κυκλοφορω και και και....Αρκει να τσιμπησουν τη συνδρομη.Εννοειτε δεν εχαψα τα παραμυθια τους και κοντευει 2 χρονια τωρα να αρχισει να σαπιζει παλι.Και μιλαω για αυτοκινητο που δεν εχει καμια εμπορικη αξια περαν της συναισθηματικης ωστε να μπορω να το πουλησω τουλαχιστον.Δε καταλαβαινω ομως γιατι κανεις δεν εχει διαμαρτυρηθει για το οτιδηποτε.Μονο λογια που γραφουν στο ιντερνετ.Δεν ειδα πουθενα απο κανεναν καποια κινηση.Και η λυση δεν ειναι να βγει ο Κουλης ή καποιος αλλος οπως γραφουν πολλοι.Γιατι δεν ισχυει εδω οτι ισχυει και στην Ευρωπη?

MG-KTiNoS
21/02/2019, 18:40
.Αρκει να τσιμπησουν τη συνδρομη.Εννοειτε δεν εχαψα τα παραμυθια τους και κοντευει 2 χρονια τωρα να αρχισει να σαπιζει παλι.Και μιλαω για αυτοκινητο που δεν εχει καμια εμπορικη αξια περαν της συναισθηματικης ωστε να μπορω να το πουλησω τουλαχιστον.Δε καταλαβαινω ομως γιατι κανεις δεν εχει διαμαρτυρηθει για το οτιδηποτε.Μονο λογια που γραφουν στο ιντερνετ.Δεν ειδα πουθενα απο κανεναν καποια κινηση.Και η λυση δεν ειναι να βγει ο Κουλης ή καποιος αλλος οπως γραφουν πολλοι.Γιατι δεν ισχυει εδω οτι ισχυει και στην Ευρωπη?

Βασικά γιατί υπάρχει ποοοολύ σαπίλα (όχι ρέισινγκ) στον κόσμου του αυτοκινήτου
και κάνουν όλοι κοκοκοκο
Στις μηχανές τα λεφτά είναι πολύ πιο λίγα οπότε το κόλπο αλλάζει πολύ
Είχα πει κάποτε ότι έπρεπε να διαχωρίσουμε τη θέση μας ως μοτοσυκλετιστές
από τα αυτοκίνητα και τελικά διαχωριστήκαμε... μεταξύ μας
επιβεβαιώνοντας το μεγάλο ηθικό μας παράστημα.
Τέσπα ας είναι
Εγώ κλασσικό δεν έχω ακόμα (θα έχω σε λίγα χρόνια)
και θα κρατήσω την κανονική πινακίδα μπουλμόντ στάιλ.
ΑΛΛΑ
Λυπάμαι για πολλά.

telegonos
21/02/2019, 18:46
Εγώ να ρωτήσω, για ποιό λόγο να έχει κανείς κατάσταση κλασσικού, σε μοτοσυκλέτα; Να γλυτώσει τι; 55 ευρώ τέλος, τεκμήριο διαβίωσης που ΔΕΝ έχει ή μήπως το ασφάλιστρο που πόση διαφορά έχει πια;

Σε κάτι αυτοκίνητα με τεράστια μοτέρ, 6λιτρα π.χ., το καταλαβαίνω, αλλά στις μηχανές, γιατί;

Και άιντε και γλύτωσες ένα αστείο ποσό το χρόνο, με μειονέκτημα ότι δεν κυκλοφορείς κανονικά; Για τι ποσό να ''ακρωτηριάσεις'' την κίνηση της μοτοσυκλέτας σου;

gasto
21/02/2019, 18:50
Σαπιλα και Ελλαδα λεξεις που συμπληρωνει η μια την αλλη.Απλα δεν εχω ασχοληθει με το χωρο καθολου οποτε δε ξερω το παρασκηνιο που υπαρχει με τις λεσχες και αυτους που ειχαν το δικαιωμα να εκδιδουν πινακιδες και φτασαμε εδω που φτασαμε.Απλα το τελευταιο καιρο που αρχισα να το ψαχνω,το τι αυτοκινητα εχουν δει τα ματια μου με ιστορικες δε περιγραφεται.Απο παρατημενα τελειως σαπιδια μεχρι κατι σταρλετακια με μοτερ skyline...

gasto
21/02/2019, 18:51
Εγώ να ρωτήσω, για ποιό λόγο να έχει κανείς κατάσταση κλασσικού, σε μοτοσυκλέτα; Να γλυτώσει τι; 55 ευρώ τέλος, τεκμήριο διαβίωσης που ΔΕΝ έχει ή μήπως το ασφάλιστρο που πόση διαφορά έχει πια;

Σε κάτι αυτοκίνητα με τεράστια μοτέρ, 6λιτρα π.χ., το καταλαβαίνω, αλλά στις μηχανές, γιατί;

Και άιντε και γλύτωσες ένα αστείο ποσό το χρόνο, με μειονέκτημα ότι δεν κυκλοφορείς κανονικά; Για τι ποσό να ''ακρωτηριάσεις'' την κίνηση της μοτοσυκλέτας σου;


Γιατι πολυ απλα μπορει να εχει γινει οριστικη διαγραφη για καποιον λογο.

telegonos
21/02/2019, 19:14
Ρωτάω για μηχανές που έχουν κανονική νόμιμη άδεια κυκλοφορίας, γιατί να την θυσιάσει κάποιος για να την κάνει κλασσική.

gasto
21/02/2019, 19:18
Ρωτάω για μηχανές που έχουν κανονική νόμιμη άδεια κυκλοφορίας, γιατί να την θυσιάσει κάποιος για να την κάνει κλασσική.

Θεωρω ειναι ελαχιστες τετοιες περιπτωσεις,οι πιο πολλοι απλα κατεθεσαν προσωρινα για να μη πληρωνουν τελη ασφαλειες και ειχαν ιστορικες πινακιδες για λιγοτερα εξοδα.
Επιπλεον δε ξερω αν εχεις πιστοποιηση ιστορικου αλλα οχι πινακιδες τι γινεται σε περιπτωση τροχαιου,αποζημιωνεσαι σαν ιστορικο ή οχι?

doctoras
22/02/2019, 07:12
Ρωτάω για μηχανές που έχουν κανονική νόμιμη άδεια κυκλοφορίας, γιατί να την θυσιάσει κάποιος για να την κάνει κλασσική.

κάποιοι απο τους λόγους
γιατι αυτοί που έχουν κλασσική μοτοσυκλέτα δε είναι μια και μονη είναι μια απο την συλλογή τους στα χρόνια που διατελούν αναβάτες
γιατί πρέπει να αγαπάς την κλασσική(ή ιστορική) μοτοσυκλέτα την ιστορία και την απλότητα της
γιατί είναι νοσταλγός της απλότητας της ζωής χωρίς την συμπιεσμένη τεχνολογία
γιατί ψαχνεις για την μηχανή(δίκυκλη) του χρόνου
γιατί δεν αντέχεις αρθριστικά πάγια έξοδα 3-4-5 δικύκλων στο γκαραζ
γιατί δεν έχεις ελεύθερο χρόνο που δικαιολογεί πάγια έξοδα τόσων μοντέλων, αλλά έχεις δεθεί και δεν θέλεις να πουλήσεις
γιατί να τρως παντόφλα απο την γυναικά για την "πλεονεξία"

doctoras
22/02/2019, 07:52
Η ασφάλεια για πιστοποιημένα με ποινακίδα FIVA είναι οικονομική, δεν ειναι εκει το πρόβλημα.

Ετσι εγκυκλοπαιδικά ποσο ηταν το κοστος μεχρι το '17 και πως ορίζεται γνωρίζουμε?

sapila racing
22/02/2019, 10:02
Ρωτάω για μηχανές που έχουν κανονική νόμιμη άδεια κυκλοφορίας, γιατί να την θυσιάσει κάποιος για να την κάνει κλασσική.

Γιατί εφ όσον σε καλύπτει το να την κυκλοφορείς μια δυο φορές το μήνα, συν τα ραλλυ που θα κάνεις και ωραία χλμ, το κόστος είναι (ήταν τουλάχιστον) σχετικά χαμηλό.
Περίπου 130 Ευρώ η πιστοποίηση και η άδεια της FIVA με διάρκεια 10 χρόνια και edit 40 Ευρώ τον χρόνο ασφάλεια + 50 Ευρώ το χρόνο συνδρομή στην Λέσχη που ανήκεις.
Αν θέλεις να κυκλοφορείς πιο συχνά τότε δεν σου κάνει.
Μέχρι πρότινος η πιστοποίηση της παγκόσμιας ομοσπονδίας, σε βοηθούσε και σε περίπτωση ατυχήματος, τώρα κανείς δεν ξέρει.



Ετσι εγκυκλοπαιδικά ποσο ηταν το κοστος μεχρι το '17 και πως ορίζεται γνωρίζουμε?

δες παραπάνω, edit 40 Ευρώ το χρόνο ήταν για πιστοποιημένο με ιστορικές, που κυκλοφορούσε σπάνια.
Για πιστοποιημένο 750 cc με πινακίδες υπουργείου 90 τον χρόνο.


Απο χρόνια υπήρχαν διαμαρτυρίες, και γινόταν μια προσπάθεια να μαζευτεί η κατάσταση με το ποιός κυκλοφορούσε και πότε το ιστορικό όχημά του, αλλά δεν μαζεύτηκε ποτέ και τώρα την φάγαμε κανονικά και θα περιμένουμε τα αργοκίνητα γρανάζια της Ελληνικής γραφειοκρατίας.
Τους πήρε 15 μήνες απο την προηγούμενη ΚΥΑ, που ουσιαστικά απαγόρευσε την κυκλοφορία τελείως, αφού για να πας στην εκκίνηση ενός ράλλυ πρέπει να οας με τρειλερ, για να βγαλουν αυτην που λέει οτι ΘΑ κανουν κατι....

Οι μοτοσυκλέτες ουδέποτε απ όσο ξέρω δημιούργησαν προβλήματα, ελάχιστοι τις κυκλοφορούσαν, αλλά ακόμα και σήμερα υπαρχουν διαφημίσεις στο car που νοικιάζουν κλασσικά αυτοκίνητα για γάμους κλπ και προκαλούν.
Απορώ πως κυκλοφορούν και πανε στον γάμο, λες και δεν τρεχει τιποτα, ενω υπαρχει προστιμο 1500 Ευρω σημερα.
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1299953/

https://thinkclassic.gr/our-fleet/

Και πολλά άλλα φυσικά!

telegonos
22/02/2019, 10:14
Αν δεν θέλεις να την κυκλοφορείς, με κανονική άδεια, την κάνεις ακινησία και δεν πληρώνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Έτσι κι αλλοιώς μέχρι τα 785 κυβικά, 55 ευρώ είναι το ετήσιο τέλος, δλδ πόσο καλύτερο είναι το πάγιο κόστος για κλασσικό; Απότι βλέπω στην απάντηση, είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ της κλασσικής.

Και οι ασφαλιστικές κάνουν γερές εκπτώσεις σε μοντέλα 30ετίας και βάλε, έτσι κι αλλοιώς.

Γενικά δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ λόγο, να πας σε μηχανή, από κανονική άδεια του υπουργείου, σε άδεια λέσχης κλασσικής.

Είναι ΚΑΙ πιο ακριβή ΚΑΙ με κουσούρια-περιορισμούς.

sapila racing
22/02/2019, 10:24
Αν δεν θέλεις να την κυκλοφορείς, με κανονική άδεια, την κάνεις ακινησία και δεν πληρώνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Έτσι κι αλλοιώς μέχρι τα 785 κυβικά, 55 ευρώ είναι το ετήσιο τέλος, δλδ πόσο καλύτερο είναι το πάγιο κόστος για κλασσικό; Απότι βλέπω στην απάντηση, είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ της κλασσικής.

Και οι ασφαλιστικές κάνουν γερές εκπτώσεις σε μοντέλα 30ετίας και βάλε, έτσι κι αλλοιώς.

Γενικά δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ λόγο, να πας σε μηχανή, από κανονική άδεια του υπουργείου, σε άδεια λέσχης κλασσικής.

Είναι ΚΑΙ πιο ακριβή ΚΑΙ με κουσούρια-περιορισμούς.

Εχεις κανει λάθος στις πράξεις προφανώς.

Εχω 3 μοτο με πινακίδες ιστορικού, πλήρωσα 130 Ευρω για την κάθε πιστοποίηση, πινακίδα και άδεια FIVA, σύνολο 390 για 10 χρόνια.
Επίσης edit 40 Ευρώ ασφάλεια για την καθεμία, edit 120 τον χρόνο, σύνολο edit 1200 για 10 χρόνια.
Επίσης για 10 χρόνια θα πληρώσω και 500 Ευρώ συνδρομή στην Λέσχη Φίλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας.

Αυτα μας κάνουν 390 + edit 1200 + 500 = edit 2090 Ευρώ για 3 μοτοσυκλέτες για 10 χρόνια.

209 τον χρόνο και οι 3, η σχεδόν 70 τον χρόνο η καθεμία.

Αν ξέρεις εσύ κάποιον νόμιμο τρόπο με 70 Ευρώ τον χρόνο να έχω πινακίδα, ΚΤΕΟ και ασφάλεια για μοτο πάνω από 500cc, έστω και για περιορισμένη κυκλοφορία, πες το και στους υπόλοιπους...

Να σου πω πόσα θέλεις το χρόνο για 750cc με πινακίδα υπουργείου? 55 τέλη, 90 τουλάχιστον ασφάλεια, και άλλα 25 κάθε 2 χρόνα για ΚΤΕΟ.
Τελικά μαλλον είναι τα τριπλάσια ε?

borgiriadis1
22/02/2019, 11:38
Sapila να σε ρωτήσω κτ που δεν το γνωρίζω καθόλου. Επειδή κ εγώ έχω μια μηχανή και ένα αμάξι με πινακίδες ΕΛΠΑ. Τι εννοείς με τον όρο συνδρομή? Γτ εγώ κάθε χρόνο με παίρνουν τηλ και πληρώνω μια ασφάλεια 40 για το αυτοκίνητο και 35 για τη μηχανή. Δεν μου έχουν πει τπτ για συνδρομές κλπ ποτέ. Επίσης τώρα με τον τελευταίο νόμο τους είπα ότι δεν θα πληρώσω ασφάλεια και δεν μου είπαν τπτ για υποχρεωτικό κλπ.

Επίσης μια άλλη ερώτηση. Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία χρειάζεται να βγάλεις κανονικές πινακίδες?

sapila racing
22/02/2019, 12:46
Sapila να σε ρωτήσω κτ που δεν το γνωρίζω καθόλου. Επειδή κ εγώ έχω μια μηχανή και ένα αμάξι με πινακίδες ΕΛΠΑ. Τι εννοείς με τον όρο συνδρομή? Γτ εγώ κάθε χρόνο με παίρνουν τηλ και πληρώνω μια ασφάλεια 40 για το αυτοκίνητο και 35 για τη μηχανή. Δεν μου έχουν πει τπτ για συνδρομές κλπ ποτέ. Επίσης τώρα με τον τελευταίο νόμο τους είπα ότι δεν θα πληρώσω ασφάλεια και δεν μου είπαν τπτ για υποχρεωτικό κλπ.

Επίσης μια άλλη ερώτηση. Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία χρειάζεται να βγάλεις κανονικές πινακίδες?

Οι πινακίδες ΕΛΠΑ ειναι αλλο καπέλλο και δεν το γνωρίζω 100% οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη.

Τι εννοείς ' να βγάλεις κανονικές πινακίδες' ?
Αν έχεις καταθέσει τις πινακίδες υπουργείου που είχες κάποτε πας και τις παίρνεις. Θα πρέπει πρώτα να το ασφαλίσεις και μετά να το περάσεις ΚΤΕΟ.
Αν δεν εχεις καταθέσει πινακίδες τότε απλα δεν.

borgiriadis1
22/02/2019, 13:03
Οι πινακίδες ΕΛΠΑ ειναι αλλο καπέλλο και δεν το γνωρίζω 100% οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη.

Τι εννοείς ' να βγάλεις κανονικές πινακίδες' ?
Αν έχεις καταθέσει τις πινακίδες υπουργείου που είχες κάποτε πας και τις παίρνεις. Θα πρέπει πρώτα να το ασφαλίσεις και μετά να το περάσεις ΚΤΕΟ.
Αν δεν εχεις καταθέσει πινακίδες τότε απλα δεν.

Κ οι ΕΛΠΑ ιστορικού οχήματος είναι γι αυτό ρώτησα.
Ναι τις προηγούμενες τις είχα καταθέσει. Απλά ρωτάω αν πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία με την ιστορική πινακίδα κλπ. Επειδή είχα διαβάσει μετά τα 2 χρόνια οι παλιές πινακίδες πατιούνται και σ βγάζουν καινούριες λέω μήπως είναι μανίκι (οι παλιές είχαν κατατεθεί απο τον πατέρα μου ακόμα και είχαν 2 γράμματα φαντάσου).

sapila racing
22/02/2019, 13:08
Κ οι ΕΛΠΑ ιστορικού οχήματος είναι γι αυτό ρώτησα.
Ναι τις προηγούμενες τις είχα καταθέσει. Απλά ρωτάω αν πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία με την ιστορική πινακίδα κλπ. Επειδή είχα διαβάσει μετά τα 2 χρόνια οι παλιές πινακίδες πατιούνται και σ βγάζουν καινούριες λέω μήπως είναι μανίκι (οι παλιές είχαν κατατεθεί απο τον πατέρα μου ακόμα και είχαν 2 γράμματα φαντάσου).

Αφού έχουν κατατεθεί μπορείς να τις ζητήσεις, η μάλλον ο πατέρας σου μπορεί αφού γι αυτούς αυτός είναι ο ιδιοκτήτης.
Αν τις εχουν καταστρέψει θα πληρώσεις παράβολο και θα σου βγάλουν καινούριες.

GogosLux
22/02/2019, 13:20
Παντως παλαιοτερα που το ειχα ψαξει για αμαξι, αν εβγαζες ιστορικες πινακιδες ΕΛΠΑ δεν μπορουσες να γυρίσεις πισω στις κανονικές - τουλαχιστον νομιμα με το γραμμα του νομου μιας και στην Ελλαδα ολα γινονται.

sapila racing
22/02/2019, 14:36
Παντως παλαιοτερα που το ειχα ψαξει για αμαξι, αν εβγαζες ιστορικες πινακιδες ΕΛΠΑ δεν μπορουσες να γυρίσεις πισω στις κανονικές - τουλαχιστον νομιμα με το γραμμα του νομου μιας και στην Ελλαδα ολα γινονται.

Κάτι είχες ψάξει λάθος μάλλον.
Βέβαια αυτό που λες ισχύει αν οταν κάποιος πήρε τις ιστορικές πινακίδες, έκανε οριστική διαγραφή αντί να καταθέσει τις πινακίδες στην εφορία.

Zpower
23/02/2019, 17:49
Aρη καλησπερα
απλα και μονο θελω να ρωτησω το εξης ...( επειδη οτι η ερωτηση Θα καλυψει και γνωστους μου με ιδια κοινα ...)

Σε εκδηλωση λεσχης μπορω να δηλωσω συμμετοχη και να εχω νομιμα ασφαλιση για το 3ημερο πχ της εκδηλωσης με τα νουμερα συμμετοχης της λεσχης ?
εννοειται οτι εχω ενα παλιο μοτο ανευ πινακιδων αδειας ασφαλισης κλ κλπ

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων καλη συνεχεια

ΥΓ ...πριν 10ετιες παντως με τους κλασσικαριους αυτο το καθεστως ισχυε ,,και ετσι ακριβως υπεγραφα δηλωση μετανοιας ...
εεε ....... δηλωση συμμετοχης ...και νουμερο αριθμου στο πετο

sapila racing
23/02/2019, 18:08
Aρη καλησπερα
απλα και μονο θελω να ρωτησω το εξης ...( επειδη οτι η ερωτηση Θα καλυψει και γνωστους μου με ιδια κοινα ...)

Σε εκδηλωση λεσχης μπορω να δηλωσω συμμετοχη και να εχω νομιμα ασφαλιση για το 3ημερο πχ της εκδηλωσης με τα νουμερα συμμετοχης της λεσχης ?
εννοειται οτι εχω ενα παλιο μοτο ανευ πινακιδων αδειας ασφαλισης κλ κλπ

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων καλη συνεχεια

ΥΓ ...πριν 10ετιες παντως με τους κλασσικαριους αυτο το καθεστως ισχυε ,,και ετσι ακριβως υπεγραφα δηλωση μετανοιας ...
εεε ....... δηλωση συμμετοχης ...και νουμερο αριθμου στο πετο

Οχι τα ραλλυ είναι για πιστοποιημένες μοτο μόνο εδώ και μερικά χρόνια.

Zpower
23/02/2019, 18:28
αααα ..καλα τοτε

στο Εξω, παλι θα βρουμε την λυση μου φαινεται

tsirvoulis
25/02/2019, 09:00
Καλημέρα και καλή εβδομάδα

οποίος θέλει ας υποστηρίξει με την υπογραφή του.
Είναι οργανωμένη κίνηση για να υπάρξει ένα διαπραγματευτικό μέσο στα χέρια των Ομοσπονδιών.


Για να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι, σας αναφέρω τα παρακάτω :
Κινήσεις γίνονται από τον Οκτώβριο του 2017
τα υπουργεία δέχονται μόνο τους θεσμικούς εκπροσώπους του χώρου ( ΕΟΦΙΛΠΑ, ΟΜΑΕ, ΑΜΟΤΟΕ), και όχι ιδιώτες.
Δεν δέχονται καμία πρότασή από όσες τους έγιναν
Τα καφενεία στο FB μέχρι τώρα, μόνο κακό έχουν κάνει.


Οποίος θέλει υπογράφει


Σας παραθέτω το κείμενο για πληροφόρηση.





Καλημέρα σε όλους

Μετά από την ανακοίνωση του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, http://www.yme.gr/index.php?getwhat=7&tid=21&aid=6690&id=0,

σχετικά με την έκδοση νέας ΚΥΑ , η οποία όπως περιληπτικά αναφέρετε, δεν δίνει λύση στο θέμα των Ιστορικών Οχημάτων στην χώρα μας,

αλλά αντίθετα θα απαγορεύει την κίνηση όλων των Ιστορικών Οχημάτων μετά το 1970, μέχρι να ελεγχθούν από ειδική επιτροπή!!!

Η λέσχη μας συμμετέχει στο ψήφισμά που διοργανώθηκε από την Ομοσπονδία μας,

με σκοπό την συγκέντρωση όσο το δυνατόν περισσότερων υπογραφών, με σκοπό να κατατεθούν στο Υπουργείο,

για να λειτουργήσουν ως διαπραγματευτικό μέσο, στην λύση του προβλήματος που έχει δημιουργηθεί με τα Ιστορικά Οχήματα στην χώρα μας.
Είναι πολύ σημαντικό θέμα και η στήριξή σου είναι πολύτιμη. Θα λάβεις μέρος;

Δες περισσότερα και πρόσθεσε το όνομά σου εδώ:


https://secure.avaaz.org/el/community_petitions/_OHI_STIN_KYA_TIS_APAGOREYSIS_TON_IO/?ekjWGjhb&utm_source=sharetools&utm_medium=email&utm_campaign=petition-692771-OHI_STIN_KYA_TIS_APAGOREYSIS_TON_IO&utm_term=jWGjhb%2Bel

stavrouliasp
26/02/2019, 10:49
Γιατί είναι κακό να ελεγχθούν από επιτροπή?

sapila racing
26/02/2019, 10:57
Γιατί είναι κακό να ελεγχθούν από επιτροπή?

Να ελεγχθούν. Πότε όμως? Η επιτροπή αυτή δεν υπάρχει ακόμα.
Το ΦΕΚ λέει οτι αφού συγκροτηθεί η επιτροπή θα πρέπει να τελειώσει το έργο της σε 10 μήνες....

Μιλάμε για ήδη πιστοποιημένες μοτοσυκλέτες απο την Διεθνή Ομοσπονδία, με πινακιδες ιστορικού οι οποίες είναι ήδη ακινητοποιημένες εδω και 16 μήνες.
Τώρα θα παραμείνουν ακινητοποιημένες για τουλάχιστον ενα χρόνο ακόμα, μέχρι να συγκροτηθεί η επιτροπή και να ελέγξει όλα αυτα τα οχήματα εκ νέου.
Μέχρι να περάσουν απο την νέα επιτροπή τα μετα το 1970 δεν μπορούν να συμμετέχουν ούτε σε εκδηλώσεις λεσχών, ράλλυ κλπ ούτε να πανε σε συνεργείο ούτε πουθενα.

Πλήρης ακινητοποίηση για τουλάχιστον 2μιση χρόνια στην ουσία. Ολοι ξερουμε τι παθαίνει μια μοτο μετα απο 2μιση χρόνια πλήρους ακινησίας.
Σου λέει πήγαινε ξαναπαρε την πινακίδα υπουργείου να μπεί κανενα φραγκο στο ταμείο στην πράξη. Αλλιώς αστο εκει να γκαγκανιάσει.

stavrouliasp
26/02/2019, 11:19
Δε διαφωνώ. Απλά το κακό με την ανεξέλεγκτη "πιστοποίηση" των ιστορικών οχημάτων είχε παραγίνει. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι προτιμότερο να ζητάμε την επίσπευση των διαδικασιών και όχι την κατάργησή τους. Προσωπικά είχα ιστορικό όχημα και πήρα τις πινακίδες ΦΙΛΠΑ δια αλληλογραφίας, στέλνοντας 3 φωτογραφίες οι οποίες θα μπορούσαν να μην είναι καν από το δικό μου όχημα.

STF
26/02/2019, 18:18
Δε διαφωνώ. Απλά το κακό με την ανεξέλεγκτη "πιστοποίηση" των ιστορικών οχημάτων είχε παραγίνει. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι προτιμότερο να ζητάμε την επίσπευση των διαδικασιών και όχι την κατάργησή τους. Προσωπικά είχα ιστορικό όχημα και πήρα τις πινακίδες ΦΙΛΠΑ δια αλληλογραφίας, στέλνοντας 3 φωτογραφίες οι οποίες θα μπορούσαν να μην είναι καν από το δικό μου όχημα.

Ακριβώς έτσι και θα ήταν εντιμότερο το παραπάνω σχόλιο να το διαβάσω από νυν κατόχους ιστορικών οχημάτων.
Το ότι αλλάζουν κάποια πράγματα ενοχλεί και ενοχλεί περισσότερο όσους είχαν έντιμη σχέση με τη χρήση των ιστορικών οχημάτων αλλά θα έπρεπε πρωτίστως αυτοί να προστατέψουν από την ασυδοσία μερικών "φίλων" ιστορικών οχημάτων. Έχω γνωστό που κυκλοφορούσε καθημερινά με αυτοκίνητο με ιστορικές πινακίδες. Δε ξέρω αν κακώς αναφέρομαι σε σχέση με τις αντίστοιχες ιστορικές μοτό γιατί ενδεχομένως να διαφοροποιείται το νομικό πλαίσιο.

sapila racing
27/02/2019, 09:25
Ακριβώς έτσι και θα ήταν εντιμότερο το παραπάνω σχόλιο να το διαβάσω από νυν κατόχους ιστορικών οχημάτων.
Το ότι αλλάζουν κάποια πράγματα ενοχλεί και ενοχλεί περισσότερο όσους είχαν έντιμη σχέση με τη χρήση των ιστορικών οχημάτων αλλά θα έπρεπε πρωτίστως αυτοί να προστατέψουν από την ασυδοσία μερικών "φίλων" ιστορικών οχημάτων. Έχω γνωστό που κυκλοφορούσε καθημερινά με αυτοκίνητο με ιστορικές πινακίδες. Δε ξέρω αν κακώς αναφέρομαι σε σχέση με τις αντίστοιχες ιστορικές μοτό γιατί ενδεχομένως να διαφοροποιείται το νομικό πλαίσιο.

Δίκιο έχεις.
Ομως σαν κάτοχος ιστορικών πινακίδων, πως θα μπορούσα να προστατέψω τον θεσμό αυτόν?
Καταγράφοντας τια δοάφορα αυτοκίνητα και κανοντας καταγγελίες? Ισως έπρεπε.

Οι μοτο είναι πολύ λίγες σε σχέση με τα αυτοκίνητα, και ξέρω οτι πινακίδες έβγαιναν 3 ειδών.
ΕΛΠΑ, ΕΟΟΕ και ΦΙΛΠΑ.

Για τις μοτο γνωρίζω οτι για να βγεί πιστοποίηση απο την παγκόσμια ομοσπονδία FIVA και να βγεί πινακίδα μέσω της Λέσχης Φίλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας, η διαδικασία δεν ήταν της πλάκας.
Ο έλεγχος ηταν σωστός και η πιστοποίηση, αν την έπαιρνες, ηταν με κατηγορίες ανάλογα το πόσο original ηταν η μοτο.
Ξέρω 'ομως επίσης οτι έβγαιναν κι άλλες πινακίδες και πιστοποιήσεις, με τρόπο παρόμοιο με αυτόν που ανέφερε ο stavrouliasp παραπάνω και ήταν και πιο μικρό το κόστος.

Αυτό που θα γίνει τώρα, ελπίζω να προχωρήσει αρκετά γρήγορα απο εδώ και μπρός, αν και αμφιβάλλω, αλλά κυρίως να ειναι ένας σωστός τρόπος κατοχύρωσης ενός ιστορικού οχήματος.
Ομως ο χρόνος περνάει και μετά απο σχεδόν 1μιση χρόνο είμαστε ακόμα πριν το σημείο εκκίνησης δυστυχώς.

sapila racing
09/03/2019, 10:29
Απ ότι φαίνεται οι λέσχες δεν θα μπορούν ούτε Rally να διοργανώσουν με το καινούριο καθεστώς.
Ηδη το Rally ATTICA CHALLENGE της FILPA αναβλήθηκε.

Αν δεν αλλάξει κάτι σύντομα, προβλέπω μαρασμό στον χώρο των κλασσικών.

sapila racing
10/03/2019, 11:10
Το θέμα αυτού του νήματος είναι ο τρόπος που επέλεξε το κράτος για να βάλει τάξη στον χώρο των Ιστορικών οχημάτων.
Το βασικό πρόβλημα ειναι οτι αφήνει το μαγελύτερο ποσοστό (αυτα που κυκλοφορησαν μετα την 31/12/1969) εκτός κυκλοφορίας για τουλάχιστον αλλον ένα χρόνο (εγώ το βλέπω και για πολύ παραπάνω) , μετα τους 15 μήνες που είναι ήδη ακινητοποιημένα.

Από τον Οκτώβριο του 2017 ειχαν δικαίωμα να πανε σε ραλλυ Λέσχης και μόνο, τώρα με την νέα ΚΥΑ δεν πανε πουθενα απολύτως μέχρι να συσταθεί η επιτροπή και να τα ελέγξει και να βγαλει το κράτος πινακίδες ιστορικών.

Zpower
31/07/2019, 19:00
Ελευθέρα θα κυκλοφορούν τα ιστορικά οχήματα μετά το 1970 με νέα Υπουργική απόφαση

https://www.bikerspirit.net/main/elefthera-tha-kykloforoun-ta-istorika-ochimata-meta-to-1970-me-nea-ypourgiki-apofasi/



Για να δουμε τελικα τι θα ισχυσει ? Οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο απο Θετικη πηγη ας μας ενημερωσει

buckley
31/07/2019, 19:17
Ελευθέρα θα κυκλοφορούν τα ιστορικά οχήματα μετά το 1970 με νέα Υπουργική απόφαση

https://www.bikerspirit.net/main/elefthera-tha-kykloforoun-ta-istorika-ochimata-meta-to-1970-me-nea-ypourgiki-apofasi/



Για να δουμε τελικα τι θα ισχυσει ? Οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο απο Θετικη πηγη ας μας ενημερωσει

Μπα μπα μπα ο Γιωργάκης εμφανίστηκε, γιατί ρε έχεις καμμιά αντίκα :p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/07/2019, 22:26
Παρα παρα παρα πολυ ωραια...

Zpower
01/08/2019, 00:43
Μπα μπα μπα ο Γιωργάκης εμφανίστηκε, γιατί ρε έχεις καμμιά αντίκα :p

ναι ρε ..!!! 3 ραπτομηχανες singer
ανταλλαγη κανεις ?

ΥΓ...ετοιμαζω γυρω Πελοποννησου Αυγουστο με το Ελσινορ
καμ του δωθε

sapila racing
01/08/2019, 09:36
Ελευθέρα θα κυκλοφορούν τα ιστορικά οχήματα μετά το 1970 με νέα Υπουργική απόφαση

https://www.bikerspirit.net/main/elefthera-tha-kykloforoun-ta-istorika-ochimata-meta-to-1970-me-nea-ypourgiki-apofasi/



Για να δουμε τελικα τι θα ισχυσει ? Οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο απο Θετικη πηγη ας μας ενημερωσει

Ο τίτλος λέει ελέυθερα αλλά αν διαβάσεις την νέα KYA που στην ουσία ακυρώνει την ισχύ της προηγούμενης μέχρι 31/12 θα δεις οτι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Τα κλασσικά μετά το 70 μπορούν πλέον να κυκλοφορεί απο το γκαραζ προς το συνεργειο και αντίστροφα τις εργασιμες μέρες και ώρες.

MG-KTiNoS
01/08/2019, 10:03
Ο τίτλος λέει ελέυθερα αλλά αν διαβάσεις την νέα KYA που στην ουσία ακυρώνει την ισχύ της προηγούμενης μέχρι 31/12 θα δεις οτι δεν είναι ακριβώς έτσι.

Τα κλασσικά μετά το 70 μπορούν πλέον να κυκλοφορεί απο το γκαραζ προς το συνεργειο και αντίστροφα τις εργασιμες μέρες και ώρες.

πριν το 70?

sapila racing
01/08/2019, 10:12
πριν το 70?

Κυκλοφορούν κι αυτά με τον ίδιο τρόπο.
Πρέπει να έχουν κι αυτά όπως και τα μετά το 70 το νέο πιστοποιητικό ιστορικού οχήματος που καθιέρωσε ο Σπίρτζης για να τα παίρνουν λίγο ακόμα....
Αυτό μεταφράζεται σε 30 Ευρώ κάθε 2 χρόνια.

Μετά το τέλος του έτους θα μάθουμε το πραγματικό νέο καθεστώς, αυτό τώρα ειναι απλά μια νέα αναβολή.

borgiriadis1
12/12/2023, 19:06
Καλησπέρα. Ξεθαβω το θέμα για να ρωτήσω.
Έχει κάνει κάποιος τη διαδικασία για την καινούργια πινακίδα ιστορικού οχήματος?
Και αν ναι μπορεί να εξηγήσει με απλά λόγια τον τρόπο?

doctor_john
12/12/2023, 19:21
Έχε και το επίσημο από την λέσχη.

https://www.classicbike.gr/pistopoiiseis/