PDA

View Full Version : Επιλογή λαδιών



Σελίδες : [1] 2

korkod
17/02/2019, 17:45
Καλησπέρα έχω ένα modenas Kristar και σκέφτομαι τι λάδια να του βάλω.. μέχρι στιγμής βάζω τα motul 20w50

Λέω αφού έχουμε χειμώνα να ρίξω το ιξώδες σε 10 40 η 10 50 η 15 50 40.
Τι προτείνετε;

https://www.skroutz.gr/s/8283968/Motul-7100-4T-10W-40-1lt.html

https://www.skroutz.gr/s/10940069/Motul-7100-4T-15W-50-1lt.html

https://www.skroutz.gr/s/12726466/Motul-7100-4T-10W-50-1lt.html

Μανολης67
17/02/2019, 17:56
Valvoline 15-40

korkod
18/02/2019, 01:23
Είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα motul ;

TsoliasGR
18/02/2019, 03:41
Tα Motul για μενα είναι οτι χειρότερο.Πιο καλά να βάλω τηγανόλαδα παρά motul.
Δοκίμασε ipone 10-40.

alex14
18/02/2019, 07:58
Tα Motul για μενα είναι οτι χειρότερο.Πιο καλά να βάλω τηγανόλαδα παρά motul.
Δοκίμασε ipone 10-40.

Λες ε ; Εγω βαζω μονο.motul εδω και 20 χρονια σε ολα τα οχηματα μου.
Μλκια κανω ? Πως την γλιτωσε το bandit με κοντα 90000 χλμ ? η το γιαρις με 150000 ?
Μαλλον τυχερος ειμαι.

Σοβαρεψουυυυυυ :p

ΤάκηςΜπ
18/02/2019, 08:44
Αν και λίγο υπερβολικός ο φίλος Τσολιάς,θα συμφωνήσω.Και στα 2 μου μηχανάκια το motul ήταν κακό λάδι.Όχι πως γέννησε κανένα,απλά κάνει το σασμάν πολύ σκληρό για τα γούστα μου.Προσωπικά έχω ησυχάσει με την belray.

pektis
18/02/2019, 09:39
Αν και λίγο υπερβολικός ο φίλος Τσολιάς,θα συμφωνήσω.Και στα 2 μου μηχανάκια το motul ήταν κακό λάδι.Όχι πως γέννησε κανένα,απλά κάνει το σασμάν πολύ σκληρό για τα γούστα μου.Προσωπικά έχω ησυχάσει με την belray.

Ακομα καλυτερο απο το belray, ειναι το liqui moly...
Δουλευει πολυ καλα και δεν κανει αυτο το θορυβο της πρωτης, οπως με τα motul.

TsoliasGR
18/02/2019, 12:08
Λες ε ; Εγω βαζω μονο.motul εδω και 20 χρονια σε ολα τα οχηματα μου.
Μλκια κανω ? Πως την γλιτωσε το bandit με κοντα 90000 χλμ ? η το γιαρις με 150000 ?
Μαλλον τυχερος ειμαι.

Σοβαρεψουυυυυυ :p

Και δεν σου κάνει εντύπωση οτι έχει το σασμάν την αίσθηση σαν να καβαλάς γιαμάχα;Δοκίμασε και εσύ ipone ίδιο sae που βάζεις και τώρα και πές μου εντυπώσεις.

alex14
18/02/2019, 12:20
Και δεν σου κάνει εντύπωση οτι έχει το σασμάν την αίσθηση σαν να καβαλάς γιαμάχα;Δοκίμασε και εσύ ipone ίδιο sae που βάζεις και τώρα και πές μου εντυπώσεις.

μια χαρα δουλευει το σασμαν.
Σιγουρα καποια λαδια καθονται καλυτερα απο καποια αλλα σε συγκεκριμενους κινητηρες. Τηγανολαδα ομως δεν τα λες τα motul.
Επισης κινητηρας δεν ειναι μονο το σασμαν....
Τι να το κανω να εχω βουτηρο σασμαν καν να παρω πχ τον εκκεντροφορο στο χερι ?

o teos
18/02/2019, 14:23
Που να βάλετε και κάνα σοβαρό λαδι δηλαδή....ΑΛΤΙΣ γατάκια..παρθένο αγνό ελαιόλαδο της μάνας γης...:smokin:

DRAKONET
18/02/2019, 16:14
θεωρω (προσωπικη μου αποψη) τα λαδια που δειχνεις υπερβολη για το παπι καθως ειναι φουλ συνθετικα!
στο ιδιο παπι παλαιοτερα που ειχα εβαζα 10-40 motul.....και μετα Pennzoil..
=============================================
motul εβαζα..και δοκιμασα τωρα τα castrol...ειμαι ευχριστημενος!
πιο παλια στο yamaha..μου εκανε παρα πολυ το bel-ray
θα συμφωνησω οτι καποια λιπαντικα εαν το ψαξεις..''κουμπωνουν'' πιο καλα !
===================================================

GogosLux
18/02/2019, 16:23
Tα Motul για μενα είναι οτι χειρότερο.Πιο καλά να βάλω τηγανόλαδα παρά motul.
Δοκίμασε ipone 10-40.


Λες ε ; Εγω βαζω μονο.motul εδω και 20 χρονια σε ολα τα οχηματα μου.
Μλκια κανω ? Πως την γλιτωσε το bandit με κοντα 90000 χλμ ? η το γιαρις με 150000 ?
Μαλλον τυχερος ειμαι.

Σοβαρεψουυυυυυ :p


Ρε φιλος τι δεν καλαβαίνεις ?

Τα Π@πι@ έχουν απαιτήσεις και δεν τα καλύπτει ουτε το 7100 ουτε το 300V μην σου πω :lol: :lol::lol::lol:

Ερε τι ακούμε :rolleyes:

korkod
18/02/2019, 17:32
Έβαλα τα 10 40 της μοτουλ. Η αλήθεια είναι ότι είναι υπερβολή όπως λέει ο φίλος drakonet . Μια χαρά λαδια είναι παιδιά απορώ γιατί λέτε ότι δεν είναι καλά. είδα διαφορά στο σασμάν στον ήχο του μοτέρ και μπορώ να πω στης ρεπριζ σαν να τραβάει καλύτερα. Επόμενη αλλαγή θα αλλάξω ιξώδες σε 20 40 που προτείνει κατασκευαστής

AUFGEBRACHT
18/02/2019, 17:58
Αν και λίγο υπερβολικός ο φίλος Τσολιάς,θα συμφωνήσω.Και στα 2 μου μηχανάκια το motul ήταν κακό λάδι.Όχι πως γέννησε κανένα,απλά κάνει το σασμάν πολύ σκληρό για τα γούστα μου.Προσωπικά έχω ησυχάσει με την belray.

Μια συμφωνία και από εμένα παρακαλώ...

AUFGEBRACHT
18/02/2019, 17:59
Ακομα καλυτερο απο το belray, ειναι το liqui moly...

Σε κουτί 6 χρόνια μόνο Liqui Moly (κι ας έκανε μανούρα κάθε φορά ο "μάστορας")

Bowleno
18/02/2019, 18:36
Θέλουν λάδι τα παπιά; :uplate:

TsoliasGR
18/02/2019, 19:41
Άμα είναι στρογγυλοφαναρο πάει και χωρίς λάδια. Η town mate 80ρι...

korkod
18/02/2019, 19:54
άμα είναι ποδήλατο πάει και χωρίς μοτέρ :dd πάντως Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος με τα νέα λαδακια εμφανή η διαφορά! Στης επόμενες αλλαγές θα δοκιμάσω της μάρκες που προτείνεται να δω εντυπώσεις και να καταλήξω στο τι θα βάζω.

OldMan
19/02/2019, 10:18
το ιξώδες σε 10 40 η 10 50 η 15 50 40.
Τι προτείνετε;
Να μην παραλειπεις το διαζευκτικο "ή" κατα το δοκουν..!!!

Μανολης67
19/02/2019, 13:06
Είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα motul ;

μια ζωη valvoline εβαζα...για λιγο καιρό εβαλα Μοtul στο ΧΤ και ξαναγυρισα στα Valvo για τους λογους που περιγραφουν παρακάτω ..(σαζμαν)..
Χωρίς να ειμαι εισαγωγεας θεωρό τα Valvo εγγύηση,,

SONone
19/02/2019, 17:01
στο παπί δεν ξερω ειχα ενα 6V 3ταχυτο οτι και να έβαζα πηγαινε, βασικά και να μην έβαζα πηγαινε, κολλαγε το άφηνα κρύωνε και μετα ξανα επερνε μπροστά. βεβαια ειχα κάνει 2 κυλινδροπιστονα σε 3 χρόνια τοτε που το πηγαινα χωρις λαδια αλλα δεν πειραζει εμαθα σιγα σιγα.

στο nsr παλι δεν με πολυ ενοιαζε γιατι τα ετρωγε με το κιλο.

στο χτ yamalube (οτι εβαζε ο μάστορας δεν ασχολούμουν)

στο Kle 250 και 500 μετα, ξεκινισα με bel-ray , motul δεν μου αρεσαν καθολου, πηγα σε torco φοβερο λαδι αλλα ακριβο, μετα liqui moli αψογο και σε σχεση ποιοτητας τιμης, ομως σαν το Bardahl δεν ηταν κανενα , απιστευτο λαδι για το kle.

τωρα στο CBR εχω δοκιμάσει liqui moly ετσι κιετσι , spectro gold σαν τα liqui moly αλλα ακριβότερα, Bardahl ποτε ξανα στο cbr, και τωρα βάζω Repsol. και εχουν βγει πολυ καλα. ομως πριν καταλήξω θέλω να δοκιμάσω και τα Ipone.

ολα αυτα βεβαια ειναι σε μια σχεση ποιοτητας /τιμης βεβαια υπαρχουν φοβερα λαδια αλα δεν ειναι για την τσεπη μου!

DRAKONET
19/02/2019, 19:37
Θέλουν λάδι τα παπιά; :uplate:
======================================
καθε νοεμβρη...στο μαζεμα των δεντρων !:lol:

viper1
19/02/2019, 20:01
στο παπί δεν ξερω ειχα ενα 6V 3ταχυτο οτι και να έβαζα πηγαινε, βασικά και να μην έβαζα πηγαινε, κολλαγε το άφηνα κρύωνε και μετα ξανα επερνε μπροστά. βεβαια ειχα κάνει 2 κυλινδροπιστονα σε 3 χρόνια τοτε που το πηγαινα χωρις λαδια αλλα δεν πειραζει εμαθα σιγα σιγα.

στο nsr παλι δεν με πολυ ενοιαζε γιατι τα ετρωγε με το κιλο.

στο χτ yamalube (οτι εβαζε ο μάστορας δεν ασχολούμουν)

στο Kle 250 και 500 μετα, ξεκινισα με bel-ray , motul δεν μου αρεσαν καθολου, πηγα σε torco φοβερο λαδι αλλα ακριβο, μετα liqui moli αψογο και σε σχεση ποιοτητας τιμης, ομως σαν το Bardahl δεν ηταν κανενα , απιστευτο λαδι για το kle.

τωρα στο CBR εχω δοκιμάσει liqui moly ετσι κιετσι , spectro gold σαν τα liqui moly αλλα ακριβότερα, Bardahl ποτε ξανα στο cbr, και τωρα βάζω Repsol. και εχουν βγει πολυ καλα. ομως πριν καταλήξω θέλω να δοκιμάσω και τα Ipone.

ολα αυτα βεβαια ειναι σε μια σχεση ποιοτητας /τιμης βεβαια υπαρχουν φοβερα λαδια αλα δεν ειναι για την τσεπη μου!

Το NSR μήπως υπάρχει ακόμα? ;)

pektis
20/02/2019, 08:39
στο nsr παλι δεν με πολυ ενοιαζε γιατι τα ετρωγε με το κιλο.







Ειχες nsr και το εδωσες;
Πιτσιρικας το ειχα βαλει στο ματι, αλλά δεν εκατσε...
Πολυ καλο μηχανακι για την εποχη του!

SONone
20/02/2019, 09:26
Ειχες nsr και το εδωσες;
Πιτσιρικας το ειχα βαλει στο ματι, αλλά δεν εκατσε...
Πολυ καλο μηχανακι για την εποχη του!


Το NSR μήπως υπάρχει ακόμα? ;)

δεν υπάρχει πλεον. εμαθα οτι ο επόμενος το εσπασε. δεν πειράζει εγω το ειχα σχεδον ευχαριστηθεί οχι πολυ γιατι με τρόμαζε το ποσο γρήγορα εφτανε τα 180-190χλμ. οταν ξεκινουσα στο φαναρι ηταν λες και αμολαγε μια τεραστια σφεντονα. ωραιο, φασαριοζικο, δυνατο, αλλα πολυ λαδι ρε παιδια!!! ευτυχώς αν και μικρος ειχα μυαλο να το δωσω πριν πεθανω.

Bob_o_mastoras
20/02/2019, 10:07
Eγω εβαζα 15-50 Bell Ray semi synth ή 15-50 Bell Ray Thumper (που ειχα στοκαρει). Τωρα βαζω Liqui Molly ημισυνθετικα που εχει ο μηχανικος για να μην τρεχω να αγοραζω, 10-40 το χειμωνα, 15-50 το καλοκαιρι. ΚazeR εχω, ιδιο μοτερ δηλαδη με το Kriss.
Με αμφοτερα δεν αντιμετωπισα ποτε θεμα, ισως τα Liqui Molly να τα δουλευει ελαφρως καλυτερα ο παπιος.
Παντως οπως προαναφερθηκε, παπι ειναι, με οποιοδηποτε απλο ορυκτελαιο εγνωσμενου κατασκευαστη στο σωστο ιξωδες μια χαρα θα δουλευει.

viper1
20/02/2019, 11:45
Έχω δοκιμάσει αρκετά λάδια και έχω καταλήξει σε torqo AMS oil και red line . Τα τελευταία τα βάζω και στο αυτοκίνητο
Για αεροελαιοψυκτα θα έβαζα 20-50 ημισυνθετικο.
Στα υγροψυκτα 10-40 το οποίο σε καλύπτει και σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Bowleno
20/02/2019, 15:22
Αυτή η βοιδοπ@@τσ@ αργεί να στεγνώσει τελικά...:(

:lol:

viper1
20/02/2019, 18:18
Καλησπέρα έχω ένα modenas Kristar και σκέφτομαι τι λάδια να του βάλω.. μέχρι στιγμής βάζω τα motul 20w50

Λέω αφού έχουμε χειμώνα να ρίξω το ιξώδες σε 10 40 η 10 50 η 15 50 40.
Τι προτείνετε;

https://www.skroutz.gr/s/8283968/Motul-7100-4T-10W-40-1lt.html

https://www.skroutz.gr/s/10940069/Motul-7100-4T-15W-50-1lt.html

https://www.skroutz.gr/s/12726466/Motul-7100-4T-10W-50-1lt.html

Για το 110 το manual δίνει 20-40

403948

korkod
22/02/2019, 05:47
Για το 110 το manual δίνει 20-40

403948

20 40 λέει και εμένα

viper1
22/02/2019, 07:23
20 40 λέει και εμένα

Βάλε αυτό που λέει.

daz
22/02/2019, 07:24
Θα μου πει κάποιος πως καταλαβαίνει αν το λάδι είναι καλό ή όχι;

viper1
22/02/2019, 07:28
Θα μου πει κάποιος πως καταλαβαίνει αν το λάδι είναι καλό ή όχι;

Επιστημονικά από τεστ, μελέτες και συγκριτικά που έχουν γίνει ανάμεσα σε μεγάλες εταιρείες παραγωγής.
Εμπειρικά το τι δουλεύει καλύτερα στον καθένα. Θόρυβος κιβωτίου, είδος χρήσης κλπ.
Προσωπικά επειδή θεωρώ ότι το λάδι είναι το "αίμα" του κινητήρα βάζω το καλύτερο που αντέχει η τσέπη μου

SONone
22/02/2019, 08:50
Θα μου πει κάποιος πως καταλαβαίνει αν το λάδι είναι καλό ή όχι;

βαζεις σε ενα δοχείο 10ml λαδι μαζι με 200ml ρακη. ανακατεύεις καλα. πίνεις συνοδευόμενο με παντζάρια. αμα το επόμενο πρωι κατουράς κόκκινο ειναι καλο αν κατουράς μπλε δεν ειναι καλο.

(καταλαβα που το πας αλλα δεν ειναι σοβαρη ερώτηση για σοβαρή απάντηση)
ξέρουμε σχεδον ολοι οτι καλο ειναι οτι τηρεί τις προδιαγραφές της μοτο μας που εχει ορισει ο κατασκευαστης.
αλλά απο εκει και περα ειναι απο θεμα εμπειρίας και χρήσης ποιο μας καλύπτει καλύτερα σε σχεση με τα χρήματα που δώσαμε τον κοπο μας κτλπ κτλπ.

πχ υπάρχει ενα γαμάτο λάδι με 3,5€ το λίτρο. όμως "σπαει" και νιώθεις το σασμάν περίεργο στα 1300χλμ. θα μπεις στην διαδικασία να αλλάζεις καθε 1500χλμ λάδια?
(δεν μιλαω για παπι γιατι εκει όντως καλο ειναι να αλλάζουμε καθε 1000χλμ ιδικά μεσα στην αθηνα και περισοτερο τα ντελιβεραδικα που κανουν πολους κύκλους ζεστάματος/κρύου)

ΤάκηςΜπ
22/02/2019, 09:00
Θα μου πει κάποιος πως καταλαβαίνει αν το λάδι είναι καλό ή όχι;

Προσωπικά,ό,τι λάδι και να'χω βάλει το "βαθμολογώ" βάσει σασμάν.Τα μοτέρ που έχω συναναστραφεί εγώ δεν είχαν καμία διαφορά στον ήχο και ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού δεν είχα ποτέ,οπότε αν ήταν μαλακό το σασμάν,όπως είναι τώρα το ατίθασο σασμάν του xt,το λάδι(belray 15 50 exp ή thumper) είναι καλό imo.

daz
22/02/2019, 09:18
Σε όλες τις απαντήσεις το μόνο κοινο που υπάρχει είναι το σασμάν. Και το βρίσκω πολύ λογικο γιατι η μόνη ουσιαστική αίσθηση που έχουμε για τη λειτουργία του λαδιου είναι το σασμάν. Όλα τα άλλα χρειάζονται προσέγγιση εργαστηρίου.

Σε κάθε μηχανή όμως αναλόγως κατασκευής ανοχών κτλ μπορεί να της κάτσει διαφορετικα το λάδι στο σασμάν. Σε μένα με το χτ, το μουτουλ δουλεύει πολύ στρωτα το σασμάν μου, ο άλλος με το cbf θέλει να το αλλάξει μετά την πρώτη βόλτα. Τι μας λέει αυτό τώρα για το κάθε λάδι; Τίποτα!

Πέρα απ' αυτό το λάδι δεν δουλεύει μόνο στο σασμάν αλλά και στον κινητήρα. Και μπορεί λόγω πρόσθετων το α λάδι να μου δίνει όμορφη αίσθηση στο σασμάν αλλά να μην κάνει σωστή δουλειά στον κινητήρα. Πχ να μην έχει σε καταλληλη ποσότητα τα καθαριστικά πρόσθετα.

daz
22/02/2019, 09:25
Με Το κάστρολ χτύπαγε πολύ το σασμάν μου. Με το μοτουλ όχι. Άλλος, με άλλο μηχανάκι τα λέει ανάποδα.
Κάποιος άλλος με διαφορετικό μηχανάκι από εμάς τους δύο τι να κανει και τι να πιστέψει;

ΤάκηςΜπ
22/02/2019, 09:51
Σε μένα με το χτ, το μουτουλ δουλεύει πολύ στρωτα το σασμάν μου.

660 έχεις ε; Γιατί στο 600 το motul είναι ο,τι χειρότερο.

viper1
22/02/2019, 10:03
(καταλαβα που το πας αλλα δεν ειναι σοβαρη ερώτηση για σοβαρή απάντηση)
ξέρουμε σχεδον ολοι οτι καλο ειναι οτι τηρεί τις προδιαγραφές της μοτο μας που εχει ορισει ο κατασκευαστης.
αλλά απο εκει και περα ειναι απο θεμα εμπειρίας και χρήσης ποιο μας καλύπτει καλύτερα σε σχεση με τα χρήματα που δώσαμε τον κοπο μας κτλπ κτλπ.

Αυτό δεν το κάνει καλό. Το κάνει κατάλληλο.

OldMan
22/02/2019, 12:12
Αυτή η βοιδοπ@@τσ@ αργεί να στεγνώσει τελικά...:( :lol:
Μια την εχουμε ολη κι ολη και η ζητηση ειναι ειναι στα ύψη..!! :(

alex14
22/02/2019, 13:38
Θα μου πει κάποιος πως καταλαβαίνει αν το λάδι είναι καλό ή όχι;

Long term use....
π.χ. Στο bandit απο day one βαζω motul 300V. Τελευταια φορα που ανοιξα για ελενχο βαλβιδων στα 80000χλμ ειδα μια πεντακαθαρη κεφαλη και τα αμυγδαλα των εκκεντροφορων τελεια. Αυτο σε συνδιασμο με το οτι δεν καιει σταγονα λαδι μου λεει οτι το λαδι ειναι καλο.
Δεν προμοταρω τα motul, πιστευω ολα τα επωνυμα λαδια ειναι καλα.
Επισης, μην αλλαζετε μαρκα/τυπο λαδιων συνεχεια, για μενα δεν ειναι σωστο.

daz
22/02/2019, 13:53
Long term use....
π.χ. Στο bandit απο day one βαζω motul 300V. Τελευταια φορα που ανοιξα για ελενχο βαλβιδων στα 80000χλμ ειδα μια πεντακαθαρη κεφαλη και τα αμυγδαλα των εκκεντροφορων τελεια. Αυτο σε συνδιασμο με το οτι δεν καιει σταγονα λαδι μου λεει οτι το λαδι ειναι καλο.
Δεν προμοταρω τα motul, πιστευω ολα τα επωνυμα λαδια ειναι καλα.
Επισης, μην αλλαζετε μαρκα/τυπο λαδιων συνεχεια, για μενα δεν ειναι σωστο.

Τέλεια! Και εγώ έχω πάνω από 100.000 χλμ με το ίδιο λάδι (ελάχιστες φορές έβαλα κάποιο άλλο) και δεν καίει σταγόνα κτλ.

Αυτό μου δείχνει ότι το λάδι κάνει τη δουλειά του.
Φυσικά δε μου δείχνει αν είναι καλύτερο η χειρότερο από κάποιο αλλο.

o teos
22/02/2019, 14:04
Το οτι δεν καιει σταγονα ας ουμε απο ποτε εγινε μετρο συγκρισης λαδιων???βαλε ενα απλο ορυκτελαιο να δεις αν θα καει ποτε..η οδηγησε νορμαλ για 10000χλμ με το ιδιο λαδι και 3000χλμ σκιστο με το ιδιο λαδι να δουμε τι θα εχει καψει μετα...

Οπως σε ολα κατα κυριο λογο ετσι και στα λαδια συνήθως ειναι οτι πληρωσεις παιρνεις απο κει και περα ειναι τι χρηση θα του κανεις..δε μπορω να βλεπω σε παπια φουλ συνθετικά σουπερντουπερ γιατι μου φαινεται αστειο και οπως και σε ανθρωπους που κανουν απλο κομιουτινγκ και το μηχανακι εχει δει πανω απο 7000σαλ 3 φορες στα 10 χρονια ξερω γω...μη σπαταλατε τσαμπα λεφτα..αναλογα τη χρηση του μοτο αλλαγες σε σωστα διαστηματα και λαδι αναλογα τη χρηση που κανετε και τελος..;)

Αυτα τα λεω εγω που το λαδι μου εχει λιανικη 16 ευρω το λιτρο αλλα εγω δεν κανω ουτε κομιουτινγκ ουτε το εχω για να πηγαινω ροματζαδα και να χαζευω παπαρουνες..εεε εμενα καθε 3000χλμ θελει αλλαγη και λειπουν 200 με 300ml χαλαρα και εχω καταληξει στο συγκεκριμένο λαδι υστερα απο αρκετο ψαξιμο και πειραματα με λαδια και ιξωδη..so??

alex14
22/02/2019, 14:16
Δεν ειναι μετρο συγκρισης οτι δεν καιει λαδι ?
Αν θα εβαζα ενα φτηνο ορυκτελαιο για 80000 χλμ νομιζεις οτι παλι δεν θα εκαιγε λαδια ?

o teos
22/02/2019, 14:21
Δεν ειναι μετρο συγκρισης οτι δεν καιει λαδι ?
Αν θα εβαζα ενα φτηνο ορυκτελαιο για 80000 χλμ νομιζεις οτι παλι δεν θα εκαιγε λαδια ?

selfquote ''οδηγησε νορμαλ για 10000χλμ με το ιδιο λαδι και 3000χλμ σκιστο με το ιδιο λαδι να δουμε τι θα εχει καψει μετα"...Aν εχεις οδηγησει το μοτο σου 80.000χλμ νορμαλ και 80.000 σκισμενο τι θα συμβει??οτι και να βαλεις...

alex14
22/02/2019, 14:27
Ρε συ Θοδωρη τα πιστευεις αυτα που λες ?
Εστω οτι οδηγεις νορμαλ, το ιδιο ειναι το λαδι που βαζεις εσυ με 16 ευρο το λιτρο με το no name ορυκτελαιο των 5 ευρο το 4λιτρο ?

daz
22/02/2019, 14:43
Το οτι δεν καιει σταγονα ας ουμε απο ποτε εγινε μετρο συγκρισης λαδιων???

Ακριβώς όπως το είπες. Στα λόγια μου έρχεσαι. Δες τι έγραψα...



Φυσικά δε μου δείχνει αν είναι καλύτερο η χειρότερο από κάποιο αλλο.

Βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να έχεις μέτρο σύγκρισης μεταξύ δυο διαφορετικών λαδιών? Πόσο μάλλον από επώνυμες μάρκες με παραπλήσιες τιμές.
Και τώρα πρόσθεσε και της εξής παραμέτρους..

Διαφορετικά μηχανάκια.
Διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας.
Διαφορετικός τρόπος οδήγησης. (άλλο πράγμα θεωρώ εγώ σκίσιμο και άλλο εσύ).
Διαφορετικός τρόπος προθέρμανσης του κινητήρα.

Οπότε ακόμα και αν ανοίξουμε εμείς οι δυο τους κινητήρες μας μετά από 100.000 χλμ πως γίνεται να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το πως συγκρίνονται τα λάδια μας? Γι' αυτό είπα οτι χρειάζεται εργαστηριακή προσέγγιση οτιδήποτε περισσότερο απ' την αίσθηση
που μας δίνουν στο σασμάν.

daz
22/02/2019, 14:45
Ρε συ Θοδωρη τα πιστευεις αυτα που λες ?
Εστω οτι οδηγεις νορμαλ, το ιδιο ειναι το λαδι που βαζεις εσυ με 16 ευρο το λιτρο με το no name ορυκτελαιο των 5 ευρο το 4λιτρο ?

Όχι αλλά θέλει να σου πει οτι ακόμα και με απλό ορυκτέλαιο μπορεί να μη καίει σταγόνα λάδι στα ίδια χλμ. Και δεν έχει άδικο!

alex14
22/02/2019, 14:54
Όχι αλλά θέλει να σου πει οτι ακόμα και με απλό ορυκτέλαιο μπορεί να μη καίει σταγόνα λάδι στα ίδια χλμ. Και δεν έχει άδικο!

Αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι για καποιον που δεν σκιζει το μηχανακι δεν χρειαζεται καλο λαδι. Ενα απλο φτηνο ορυκτελαιο κανει την ιδια δουλεια.
Δεν νομιζω.....
Βεβαια εγω δεν θεωρω σκισιμο μονο αυτο που καταλαβαινουμε ολοι, θεωρω και οτι να "βραζεις" τον κινητηρα με 2000 στροφες στην κινηση καλοκαιριατικα παλι σκισιμο ειναι.

daz
22/02/2019, 14:57
Όπότε η ερώτηση παραμένει. Πως κρίνουμε αν κάποιο λάδι είναι καλό ή όχι? Και πολύ περισσότερο πως κρίνουμε αν είναι καλύτερο από ένα άλλο?
Η δική μου απάντηση θα ήταν "δεν ξέρω". Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι και σίγουρα δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από κάποιο άλλο.
Πως επιλέγω?

Α. Ναι, απ' την αίσθηση που μου δίνει το σασμάν. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το λάδι με το οποίο το σασμάν μου δουλεύει πιο στρωτά είναι καλύτερο από κάποιο άλλο ή οτι θα είναι το ίδιο καλό στο σασμάν ενός διαφορετικού κινητήρα.
Β. Αν θέλω ψάχνω τα συγκριτικά και της εργαστηριακές μετρήσεις που έχουν δημοσιευτεί και έπειτα προσπαθώ να βρω ποια εταιρία κρύβεται πίσω απ' τα αποτελέσματα και αν ο τρόπος που έγιναν, ευνόησαν κάποιον κατασκευαστή ή όχι. (και ποτέ δε θα είμαι σίγουρος). Προσωπικά δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία αυτή.
Γ. Βάση τιμής. Ναι το ακριβό πιθανότατα να είναι καλύτερο από ένα ΠΟΛΥ φθηνότερο.
Δ. Βάση κατασκευαστή. Ε ναι θα επιλέξω καστρόλ και όχι jangiuy. Χωρίς αυτό να μου εξασφαλίζει και πάλι, οτι το καστρόλ είναι καλύτερο.

o teos
22/02/2019, 15:03
Ακριβώς όπως το είπες. Στα λόγια μου έρχεσαι. Δες τι έγραψα...




Βλέπεις πόσο δύσκολο είναι να έχεις μέτρο σύγκρισης μεταξύ δυο διαφορετικών λαδιών? Πόσο μάλλον από επώνυμες μάρκες με παραπλήσιες τιμές.
Και τώρα πρόσθεσε και της εξής παραμέτρους..

Διαφορετικά μηχανάκια.
Διαφορετικές συνθήκες λειτουργίας.
Διαφορετικός τρόπος οδήγησης. (άλλο πράγμα θεωρώ εγώ σκίσιμο και άλλο εσύ).
Διαφορετικός τρόπος προθέρμανσης του κινητήρα.

Οπότε ακόμα και αν ανοίξουμε εμείς οι δυο τους κινητήρες μας μετά από 100.000 χλμ πως γίνεται να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το πως συγκρίνονται τα λάδια μας? Γι' αυτό είπα οτι χρειάζεται εργαστηριακή προσέγγιση οτιδήποτε περισσότερο απ' την αίσθηση
που μας δίνουν στο σασμάν.

Το αυτο...:beer:


Προφανώς και ενα απλο ορυκτέλαιο δε μπορει να συγκριθεί με ενα φουλ συνθετικό ετσι??μη λεμε οτι θελουμε..ειναι οπως τα λεει ο σουπιας..και ναι σκισιμο ειναι και το πρωτη δευτερα στα φαναρια αλλα εκει δε θα σου καψει λαδι πιθανότατα εκτος αν εχεις θεμα μηχανολογικης φύσεως η αν εισαι πρωτη δευτερα απο φαναρι σε φαναρι κοφτες...απλα το λαδι θα χασει τις ιδιότητες του γρηγορότερα με αποτέλεσμα αλλες φθορες..συνηθως τα φουλ συνθετικα εχουν την ταση να καίγονται γρηγοροτερα να το πω ετσι μπακαλιστικα λογο της συνθεσης τους παρολο που ειναι ακριβοτερα απο ημι η ορυκτελαια..


ps:επειδη σαν πειραμα εχει παιξει το σεναριο ορυκτελαιο vs φουλ συνθετικο σε dorsoduro ναι ναι dorsoduro του 2010 ιδιου ιξωδες ιδια χλμ ιδια χρηση....σε πληροφορώ οτι το ορυκτελαιο μεν δεν έκαψε σταγωνα αλλα βγηκε κατραμι μαυρο ενω το σασμαν ηταν κομματακι σκληρο το λες το φουλ ειχε καψει γυρω στα 400 με 600 ml αλλα εδειχνε σε καλυτερη κατασταση και σασμαν ελαχιστη διαφορα,φυσικα δεν υπαρχει τροπος να ξερουμε πραγματικη κατασταση χωρις χημικο τεστ αλλα δεν μπηκαμε καν στον κοπο..πρωτα ειχε μπει το φουλ και μετα καναμε το πειραμα..επισης μετα μπηκε φουλ συνθετικο ξανα και παλι δεν εκανε κιχ..το μηχανακι υπαρχει ακομα και το κυκλοφορει κανονικοτατα χωρις θεμα συγγενικο προσωπο...αριθμος χλμ διαρκιας τεστ 10.000 στα περιπου 30.000χλμ που ειχε το μοτο(πριν του το δωσω οριστικά):lol:

daz
22/02/2019, 15:05
Αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι για καποιον που δεν σκιζει το μηχανακι δεν χρειαζεται καλο λαδι. Ενα απλο φτηνο ορυκτελαιο κανει την ιδια δουλεια.
Δεν νομιζω.....
Βεβαια εγω δεν θεωρω σκισιμο μονο αυτο που καταλαβαινουμε ολοι, θεωρω και οτι να "βραζεις" τον κινητηρα με 2000 στροφες στην κινηση καλοκαιριατικα παλι σκισιμο ειναι.

Καλό λάδι χρειάζονται όλα τα μηχανάκια. Προσπαθούμε να βρούμε τον τρόπο που επιλέγουμε το "καλύτερο" λάδι ο καθένας και τους τρόπους με τους οποίους κρίνει και συγκρίνει τα λάδια μεταξύ τους. Για μένα δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε ποιο λάδι είναι καλύτερο από κάποιο άλλο. Ειδικά όταν μιλάμε για επώνυμους κατασκευαστές με ακριβά και εξειδικευμένα λάδια.

Τουλάχιστον δεν έχει καταφέρει κανείς ως τώρα να με πείσει οτι ο τρόπος με τον οποίο έκρινε οτι τα χ λάδια είναι καλύτερα απ' τα ψ, έχει οποιαδήποτε λογική βάση.
Ασφαλώς αναφέρομαι σε λάδια ίδιου τύπου και όχι διαφορετικού. πχ ορυκτέλαιο vs φουλ συνθέτικ. ή μηχανόλαδο vs αυτοκινητόλαδο κτλ.

alex14
22/02/2019, 15:07
Το αυτο...:beer:


Προφανώς και ενα απλο ορυκτέλαιο δε μπορει να συγκριθεί με ενα φουλ συνθετικό ετσι??μη λεμε οτι θελουμε..ειναι οπως τα λεει ο σουπιας..και ναι σκισιμο ειναι και το πρωτη δευτερα στα φαναρια αλλα εκει δε θα σου καψει λαδι πιθανότατα εκτος αν εχεις θεμα μηχανολογικης φύσεως η αν εισαι πρωτη δευτερα απο φαναρι σε φαναρι κοφτες...απλα το λαδι θα χασει τις ιδιότητες του γρηγορότερα με αποτέλεσμα αλλες φθορες..συνηθως τα φουλ συνθετικα εχουν την ταση να καίγονται γρηγοροτερα να το πω ετσι μπακαλιστικα λογο της συνθεσης τους παρολο που ειναι ακριβοτερα απο ημι η ορυκτελαια..

Το αυτο ..:beer:

viper1
22/02/2019, 21:08
Λοιπόν.
Το λάδι είναι σαν το κρασί. Υπάρχει χύμα και εμφιαλωμένο.
Φτηνό και ακριβό. Και με τα 2 θα μεθύσεις μόνο που με το χύμα επειδή έχει μεγάλα ποσοστά σε θείο θα βγάλεις και αιμοραιδες

viper1
22/02/2019, 21:13
Για να δεις τι δουλειά σε έναν κινητήρα έχει κάνει ένα λάδι θα πρέπει να το χρησιμοποιείς συνεχόμενα σύμφωνα με τις αλλαγές που προβλέπονται από τον κατασκευαστη. Η λειτουργία του κινητήρα να είναι μέσα στα όρια καθ'όλη την διάρκεια της ζωής του και βεβαίως να υπάρχει ένα μεγάλο χρονικό ή χιλιομετρικό διάστημα πριν ανοιχθεί ο κινητήρας.
Κατόπιν λύνεται και όλα τα εξαρτήματα τα οποία επηρεάζονται από την λίπανση μετριούνται για ανοχές σύμφωνα με τον κατασκευαστή . Ανάλογα με τις ανοχές βγαίνει και το πόρισμα.

daz
22/02/2019, 21:28
ξέρουμε σχεδον ολοι οτι καλο ειναι οτι τηρεί τις προδιαγραφές της μοτο μας που εχει ορισει ο κατασκευαστης.


Ποιος σου εγγυάται οτι το λάδι τηρεί της προδιαγραφές που έχει ορίσει ο κατασκευαστής της μηχανής σου και αναγράφονται επάνω στο μπουκάλι?

α. Η ελληνική νομοθεσία?
β. Ο κατασκευαστής του λαδιού?
γ. Η API?

viper1
22/02/2019, 21:29
Ποιος σου εγγυάται οτι το λάδι τηρεί της προδιαγραφές που έχει ορίσει ο κατασκευαστής της μηχανής σου και αναγράφονται επάνω στο μπουκάλι?

α. Η ελληνική νομοθεσία?
β. Ο κατασκευαστής του λαδιού?
γ. Η API?

ISO

daz
22/02/2019, 21:41
Για να δεις τι δουλειά σε έναν κινητήρα έχει κάνει ένα λάδι θα πρέπει να το χρησιμοποιείς συνεχόμενα σύμφωνα με τις αλλαγές που προβλέπονται από τον κατασκευαστη. Η λειτουργία του κινητήρα να είναι μέσα στα όρια καθ'όλη την διάρκεια της ζωής του και βεβαίως να υπάρχει ένα μεγάλο χρονικό ή χιλιομετρικό διάστημα πριν ανοιχθεί ο κινητήρας.
Κατόπιν λύνεται και όλα τα εξαρτήματα τα οποία επηρεάζονται από την λίπανση μετριούνται για ανοχές σύμφωνα με τον κατασκευαστή . Ανάλογα με τις ανοχές βγαίνει και το πόρισμα.

Βγαίνει το πόρισμα οτι τα συγκεκριμένο λάδι κάνει ή δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Μετά πρέπει να κανεις το ίδιο, στις ίδιες συνθήκες, με τον ίδιο οδηγό, στην ίδια μηχανή με διαφορετικό λάδι. Επειτα θα μπορείς να πεις με αρκετά μεγάλο ποσοστό σφάλματος (γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επιδρούν), πως συγκρίνονται αυτά τα δύο λάδια μεταξύ τους.

Με λίγα λόγια μόνο στο εργαστήριο μπορεί να γίνει σύγκριση δυο λιπαντικών.

Εμείς το μόνο που μπορούμε να συγκρίνουμε είναι τις ετικέτες τους. Ποιο έχει την πιο "σωστή" ετικέτα με τις κατάλληλες πιστοποιήσεις από τους αρμόδιους φορείς.

viper1
22/02/2019, 21:45
Βγαίνει το πόρισμα οτι τα συγκεκριμένο λάδι κάνει ή δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Μετά πρέπει να κανεις το ίδιο, στις ίδιες συνθήκες, με τον ίδιο οδηγό, στην ίδια μηχανή με διαφορετικό λάδι. Επειτα θα μπορείς να πεις με αρκετά μεγάλο ποσοστό σφάλματος (γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επιδρούν), πως συγκρίνονται αυτά τα δύο λάδια μεταξύ τους.

Με λίγα λόγια μόνο στο εργαστήριο μπορεί να γίνει σύγκριση δυο λιπαντικών.

Εμείς το μόνο που μπορούμε να συγκρίνουμε είναι τις ετικέτες τους. Ποιο έχει την πιο "σωστή" ετικέτα με τις κατάλληλες πιστοποιήσεις από τους αρμόδιους φορείς.

Α μπράβο . Οι εταιρείες κάνουν δοκιμές για εμάς και εμείς αγοράζουμε

daz
22/02/2019, 22:08
Α μπράβο . Οι εταιρείες κάνουν δοκιμές για εμάς και εμείς αγοράζουμε

Οι εταιρίες θέλουν να πουλήσουν το προϊόν τους και μπορούν να ισχυρίζονται ότι γουστάρουν.
Η Ελληνική νομοθεσία μας αφήνει εντελώς ξεβράκωτους και δεν ελέγχει ούτε αυτά τα ελάχιστα που επιβάλει.

Ποιός μένει? API, ACEA, JASO κτλ.

Πόσα απ' τα μπουκαλάκια που έχουμε στο σπίτι μας έχουν κάποια απ' τις παραπάνω πιστοποιήσεις? Πρόσεξε δε λέω ποια λένε οτι καλύπτουν τις προδιαγραφές πχ, API SL, SM αλλά ποια είναι πιστοποιημένα κατά API τάδε.
Με λίγα λόγια ποια έχουν το “Starburst” και το σηματάκι με τους δυο ομόκεντρους κύκλους στο μπουκάλι?
Ή την ανάλογη Ιαπωνική ή Ευρωπαική πιστοποίηση!

daz
22/02/2019, 22:54
Δυο αυτοκινητόλαδα..

Πιστοποιημένο απ' την api επειτα από εργαστηριακές δοκιμές, οτι καλύπτει όλες τις παραμέτρους που χρειάζεται ένας σύγχρονος κινητήρας.
404027

Πιστοποιημένο απ' την api και acea.
404028



Ποιο είναι καλύτερο απ' αυτά τα δυο? Δεν ξέρω! Αυτό που ξέρω είναι οτι αν ο κινητήρας μου πάθει κάτι, δε θα φταίει κανένα απ' αυτά τα δυο. Και τα δύο είναι καλά και κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν. Εγγυημένα!
Είναι καλύτερα από κάποιο άλλο που δεν έχει πιστοποίηση ποιότητας? Πιθανότατα! Μπορεί και όχι αλλά δε μου το εγγυάται κάποιος ανεξάρτητος φορέας. Μονο ο κατασκευαστής του το ισχυρίζεται! Αυτό που δεν έχει τις πιστοποιήσεις μπορεί να είναι καλύτερο απ' αυτά τα δυο σε όλους τους τομείς εκτός από έναν. Ενας όμως είναι αρκετός για να φθαρεί πρόωρα ένας κινητήρας. Ή όχι? Δημοσιεύοντας ένα τεστ μπορώ άνετα να αποδείξω την ανωτερότητα του δικού μου, μη πιστοποιημένου λιπαντικού, στους τομείς που υπερέχει, και πολύ εύκολα να αποκρύψω εκείνο ακριβώς το σημείο στο οποίο το λάδι μου μειονεκτεί.


Μη φανταστείτε οτι είναι τυχαίο το ότι έβαλα δυο αυτοκινητόλαδα.

Δείτε λίγο τα μπουκαλάκια σας πριν επιστρέψουμε σε μια παρόμοια με την προηγούμενη, ερώτηση. Πως ξέρω αν ένα λάδι είναι καλό?

daz
22/02/2019, 23:17
Πάμε και σε ένα μηχανόλαδο χωρίς πολύ ανάλυση. Πιστοποιημένο κατά jaso ΜΑ2.

https://www.motul.com/gr/el/products/5100-4t-10w40--2

info για να ξέρω τι μου λέει η ετικέτα του.

https://www.oilspecifications.org/articles/JASO_MA_JASO_MB.php

Χρειάζομαι κάτι άλλο για να ξέρω αν αυτό το λάδι είναι αρκετά καλό για τον κινητήρα μου?

viper1
22/02/2019, 23:22
Πάμε και σε ένα μηχανόλαδο χωρίς πολύ ανάλυση. Πιστοποιημένο κατά jaso ΜΑ2.

https://www.motul.com/gr/el/products/5100-4t-10w40--2

info για να ξέρω τι μου λέει η ετικέτα του.

https://www.oilspecifications.org/articles/JASO_MA_JASO_MB.php

Χρειάζομαι κάτι άλλο για να ξέρω αν αυτό το λάδι είναι αρκετά καλό για τον κινητήρα μου?

Όχι. Δεν χρειάζεται να ξέρεις. Όλα τα (σοβαρά) εργοστάσια παιρνουν πιστοποιήσεις και ελέγχοντε από οργανισμούς I so. Τώρα αν εσύ θέλεις ντε και καλά να μάθεις ποιο είναι το καλύτερο λάδι. Πάρε από 1 λίτρο από το καθένα και στείλε το στο Γενικό χημείο του Κράτους για ανάλυση. :D

daz
22/02/2019, 23:41
Τώρα αν εσύ θέλεις ντε και καλά να μάθεις ποιο είναι το καλύτερο λάδι.

Εγώ δε θέλω! Ούτε μπορώ να το μάθω (ακόμα και έτσι όπως είπες), ούτε θέλω να το κάνω, ούτε να ασχοληθώ παραπάνω. Το μόνο που χρειάζομαι για να ευχαριστηθώ τη μηχανή μου είναι ένα πιστοποιητικό ποιότητας στο τελικό λάδι από κάποιον ανεξάρτητο φορέα. Το έχει? f@ck the rest και πάμε καμιά βόλτα.

:beer:

viper1
22/02/2019, 23:53
Εγώ δε θέλω! Ούτε μπορώ να το μάθω (ακόμα και έτσι όπως είπες), ούτε θέλω να το κάνω, ούτε να ασχοληθώ παραπάνω. Το μόνο που χρειάζομαι για να ευχαριστηθώ τη μηχανή μου είναι ένα πιστοποιητικό ποιότητας στο τελικό λάδι από κάποιον ανεξάρτητο φορέα. Το έχει? f@ck the rest και πάμε καμιά βόλτα.

:beer:

Άντε ντε. Αντί να γράφουμε παπαρολογιες να γράφουμε κάνα χιλιόμετρο. Συμφωνώ

Bowleno
23/02/2019, 10:27
Κάπου πιο πάνω έλεγα για βοιδοπ@@τσ@ αλλά δεν το ανθιστήκατε.... :winka:

alex14
23/02/2019, 10:33
Κάπου πιο πάνω έλεγα για βοιδοπ@@τσ@ αλλά δεν το ανθιστήκατε.... :winka:

Εχει υγρασια εκει πανω και αργει να στεγνωσει :p

viper1
23/02/2019, 11:15
Κάπου πιο πάνω έλεγα για βοιδοπ@@τσ@ αλλά δεν το ανθιστήκατε.... :winka:

Το " ανθιστηκατε" έχει να κάνει με τα άνθη παύλα άνοιξη? :smokin:

Bowleno
23/02/2019, 11:18
Το " ανθιστηκατε" έχει να κάνει με τα άνθη παύλα άνοιξη? :smokin:

Αργκό.... Δεν το πιάσατε σημαίνει :D

AUFGEBRACHT
24/02/2019, 14:53
Δυο αυτοκινητόλαδα.. Μη φανταστείτε οτι είναι τυχαίο το ότι έβαλα δυο αυτοκινητόλαδα.

Λάδι κινητήρα, το Graal της αυτοκίνησης... Πάντως, έχω την εντύπωση ότι τα κουτιά τα πράγματα είναι ακόμα πιο "μπερδεμένα" σε σχέση με τα δίτροχα.

o teos
24/02/2019, 15:30
Silcolene....αντε με κανατε και το πα....εχω αλλαξει 6263626 λαδια....απ τις ελαχιστες εταιρείες μοτο με τον κυκλο της πιστοποιησης πανω και batch number και τα πάντα...συνηθως αναφερουν exceeds all standars api κλπ κλπ αλλα πιστοποίηση οπως λεει και ο σουπιας πουθενα και μιλάμε για μαρκες οπως amsoil torco κλπ...προβλημα δεν είχα ποτε με τα προηγουμενα που αναφερθηκαν απλα καλο ειναι να εχει την πιστοποίηση επανω γιατι το μαρκετινγκ γενικα και το μαλακωσε το σασμαν που θα πει ο τεος και ο καθε τεος σε φορουμ δε λεει και πολλα εε..;)

Μανολης67
24/02/2019, 18:01
Σε όλες τις απαντήσεις το μόνο κοινο που υπάρχει είναι το σασμάν. Και το βρίσκω πολύ λογικο γιατι η μόνη ουσιαστική αίσθηση που έχουμε για τη λειτουργία του λαδιου είναι το σασμάν. Όλα τα άλλα χρειάζονται προσέγγιση εργαστηρίου.

Σε κάθε μηχανή όμως αναλόγως κατασκευής ανοχών κτλ μπορεί να της κάτσει διαφορετικα το λάδι στο σασμάν. Σε μένα με το χτ, το μουτουλ δουλεύει πολύ στρωτα το σασμάν μου, ο άλλος με το cbf θέλει να το αλλάξει μετά την πρώτη βόλτα. Τι μας λέει αυτό τώρα για το κάθε λάδι; Τίποτα!

Πέρα απ' αυτό το λάδι δεν δουλεύει μόνο στο σασμάν αλλά και στον κινητήρα. Και μπορεί λόγω πρόσθετων το α λάδι να μου δίνει όμορφη αίσθηση στο σασμάν αλλά να μην κάνει σωστή δουλειά στον κινητήρα. Πχ να μην έχει σε καταλληλη ποσότητα τα καθαριστικά πρόσθετα.



Πολυ σωστα κινητηρας δεν ειναι μονο το σαζμαν..αλλα αυτό καταλαβαίνουμε και απο αυτο.... ξυπνάει η γειτονια! ετσι λοιπον μεταξυ 2 λαδιων αναγκαστικα η αισθηση του κιβωτιου παίζει μεγαλο ρόλο στην επιλογη.
Η ταπεινη μου αποψη τωρα, επιτρέψτε μου να διαφωνησω με το βάζω ότι ακριβότερο μπορώ και κυκλοφορεί στην πιάτσα.. ενα επώνυμο λάδι προσιτής τιμής (οχι το ακριβότερο της σειράς εννοώ) ειναι μια χαρά για της καθημερινες συνθηκες και μετακινησεις,
Θεωρό πιο σημαντικό πχ το καλό ζεσταμα η την ανθρωπινη μεταχείριση της μοτοσυκλέτας απο την χρηση του καλύτερο λαδιού της αγορας,
Γνωστός μου τωρα χιλιομετροφαγος και σκίστης αλλαζει συνέχεια μηχανάκι κανει 40-50 Κ με λαδι χυμα και τα μεταπουλάει μια χαρά..:)
Η μήπως τα ντελιβεραδικα δεν κάνουν το ιδιο?

SONone
24/02/2019, 18:08
Silcolene....αντε με κανατε και το πα....εχω αλλαξει 6263626 λαδια....απ τις ελαχιστες εταιρείες μοτο με τον κυκλο της πιστοποιησης πανω και batch number και τα πάντα...συνηθως αναφερουν exceeds all standars api κλπ κλπ αλλα πιστοποίηση οπως λεει και ο σουπιας πουθενα και μιλάμε για μαρκες οπως amsoil torco κλπ...προβλημα δεν είχα ποτε με τα προηγουμενα που αναφερθηκαν απλα καλο ειναι να εχει την πιστοποίηση επανω γιατι το μαρκετινγκ γενικα και το μαλακωσε το σασμαν που θα πει ο τεος και ο καθε τεος σε φορουμ δε λεει και πολλα εε..;)

Silkolene αλλα ρε φιλε αυτο ειναι Fucks!! :D

Acacius
24/02/2019, 18:27
Παραθέτω ένα σύνδεσμο όπου κάποιος κάνει συγκριτικό (με στοιχειώδη μέσα) μεταξύ καλού ορυκτελαίου, φθηνού και καλού συνθετικού. Ειδικά για τα παπιά θα έλεγα ότι δεν είναι καθόλου υπερβολή να βάζει κανείς φθηνό συνθετικό.

https://www.youtube.com/watch?v=a9DWGtXpYUc

o_gavros
24/02/2019, 19:19
Παραθέτω ένα σύνδεσμο όπου κάποιος κάνει συγκριτικό (με στοιχειώδη μέσα) μεταξύ καλού ορυκτελαίου, φθηνού και καλού συνθετικού. Ειδικά για τα παπιά θα έλεγα ότι δεν είναι καθόλου υπερβολή να βάζει κανείς φθηνό συνθετικό.

https://www.youtube.com/watch?v=a9DWGtXpYUc

Για το κρυπτονΧ η Γιαμάπα λέει ορυκτό 20-50.
Βρίσκω το ορυκτό Castrol power1 20-50 με 5€ (επώνυμο δηλαδή λάδι, όχι κυρμητσος οιλ) και το μηχανακι μου κάνει μίνιμουμ 9 αλλαγές λαδιών το χρόνο.
Πως δεν είναι υπερβολή να το γυρίσω σε συνθετικό λοιπόν;

AUFGEBRACHT
24/02/2019, 19:29
Βρίσκω το ορυκτό Castrol power1 20-50 με 5€ (επώνυμο δηλαδή λάδι, όχι κυρμητσος οιλ)

Μην παίρνεις κι όρκο...

o_gavros
24/02/2019, 21:16
χμμμ... οκ...για χάρη οικονομίας της κουβέντας θεωρώ οτι είναι αυθεντικά.
Με το σκεπτικό της καχυποψίας, δεν έχει νόημα να θεωρούμε οτιδήποτε δεδομένο.

Bob_o_mastoras
24/02/2019, 21:53
Γιατι να μην ειναι αυθεντικα; Τοσο περιπου εχουν. Αντε 1€ πανω. Απλο ορυκτελαιο ειναι με καποια προσθετα.

Acacius
25/02/2019, 01:59
Για το κρυπτονΧ η Γιαμάπα λέει ορυκτό 20-50.
Βρίσκω το ορυκτό Castrol power1 20-50 με 5€ (επώνυμο δηλαδή λάδι, όχι κυρμητσος οιλ) και το μηχανακι μου κάνει μίνιμουμ 9 αλλαγές λαδιών το χρόνο.
Πως δεν είναι υπερβολή να το γυρίσω σε συνθετικό λοιπόν;

Ένα απλό τεστ δε λύνει το θέμα, αλλά φάνηκε ότι το συνθετικό της amazon είχε καλύτερη συμπεριφορά από επώνυμο ορυκτέλαιο. Οπότε αυτό που λέω είναι ότι αντί για επώνυμο ορυκτέλαιο μάλλον είναι καλύτερα να μπει συνθετικό κυρμήτσος έξτρα βέρτζιν συγκρίσιμης τιμής (εφ'όσον υπάρχει, όπως Αμέρικα).

Άσε που οι περισσότεροι χρήστες δεν αλλάζουν λάδια τόσο συχνά όσο εσύ, οπότε είσαι θετική εξαίρεση.

Anritsu
25/02/2019, 09:06
Στο δικό μου Modenas εχω δοκιμάσει ένα σκασμό λάδια . Ορυκτέλαια και ημισυνθετικά . Επειδή τα τελευταία χρόνια μου ψιλοκαίει αλλά under control σαν πιο οικονομική λύση εχω βρει την αγορά 2 lt ημισυνθετικού Valvoline Durablend 20w50 από 6 € το λίτρο . Βάζω το ένα λίτρο και μετά κάθε 700 με 1000 χλμ συμπληρώνω 200-300 ml . Σημειώνω όλες τις αλλαγές και τα χλμ .Τα κρατάω 2500 χλμ με 3000 χλμ και συνήθως περισσεύουν και 300 ml οπότε τα έχω κάβα για τα επόμενα συμπληρώματα . Οταν τα αλλάζω μετράω τι βγάζω οπότε συνολικά ξέρω ακριβώς πόσο λάδι έκαψε και σε πόσα χλμ και αν σε σχέση με την προηγούμενη αλλαγή αυξήθηκε η κατανάλωση κλπ .

Ειδικά για παπί , στην λογική ότι τα ορυκτέλαια τα δίνουν για 1000 χλμ και τα semi-synthetic για 3-4 χιλιάδες , προφανώς οικονομικά συμφερει η 2η περίπτωση μια και στο λίτρο οι διαφορές σε αυτά που αγοράζω εγώ είναι 1-2 € . Εδώ βεβαία παίζουν και αλλοι παράγοντες . Εχω ακούσει απο ανθρώπους του χώρου που ξέρουνε για γνωστό λαδέμπορα να τον έχουν πιάσει 2 φορές να εμφιαλώνει . Εχω ακούσει για επώνυμα λάδια που πωλούνται μισή τιμή σε σχέση με την τιμή που τα δίνουν άλλοι που παίρνουν από τον αντιπρόσωπο . Εχω ακούσει για επώνυμα λάδια που έρχονται με άλλες ετικέτες από τις ετικέτες του αντιπροσώπου έδω . Και φυσικά σε μισές τιμές . Παράλληλη εισαγωγή ; Ανταγωνισμός ; Δεν ξέρω .

Στο κουτί που παίρνει 0W20 και το πάω αντιπροσωπεία (για πόσο ακόμα δεν ξέρω) μου βάζουν το ecstar της suzuki με κάπου 18€ το λίτρο . Να πάω απο τα γνωστά λαδάδικα της Φρατζή που τα βγάζουνε στο πεζοδρόμιο λες και είναι λαική με μισή τιμή ; Δεν μου πάει καρδιά ....

SONone
25/02/2019, 17:21
Στο δικό μου Modenas εχω δοκιμάσει ένα σκασμό λάδια . Ορυκτέλαια και ημισυνθετικά . Επειδή τα τελευταία χρόνια μου ψιλοκαίει αλλά under control σαν πιο οικονομική λύση εχω βρει την αγορά 2 lt ημισυνθετικού Valvoline Durablend 20w50 από 6 € το λίτρο . Βάζω το ένα λίτρο και μετά κάθε 700 με 1000 χλμ συμπληρώνω 200-300 ml . Σημειώνω όλες τις αλλαγές και τα χλμ .Τα κρατάω 2500 χλμ με 3000 χλμ και συνήθως περισσεύουν και 300 ml οπότε τα έχω κάβα για τα επόμενα συμπληρώματα . Οταν τα αλλάζω μετράω τι βγάζω οπότε συνολικά ξέρω ακριβώς πόσο λάδι έκαψε και σε πόσα χλμ και αν σε σχέση με την προηγούμενη αλλαγή αυξήθηκε η κατανάλωση κλπ .

Ειδικά για παπί , στην λογική ότι τα ορυκτέλαια τα δίνουν για 1000 χλμ και τα semi-synthetic για 3-4 χιλιάδες , προφανώς οικονομικά συμφερει η 2η περίπτωση μια και στο λίτρο οι διαφορές σε αυτά που αγοράζω εγώ είναι 1-2 € . Εδώ βεβαία παίζουν και αλλοι παράγοντες . Εχω ακούσει απο ανθρώπους του χώρου που ξέρουνε για γνωστό λαδέμπορα να τον έχουν πιάσει 2 φορές να εμφιαλώνει . Εχω ακούσει για επώνυμα λάδια που πωλούνται μισή τιμή σε σχέση με την τιμή που τα δίνουν άλλοι που παίρνουν από τον αντιπρόσωπο . Εχω ακούσει για επώνυμα λάδια που έρχονται με άλλες ετικέτες από τις ετικέτες του αντιπροσώπου έδω . Και φυσικά σε μισές τιμές . Παράλληλη εισαγωγή ; Ανταγωνισμός ; Δεν ξέρω .

Στο κουτί που παίρνει 0W20 και το πάω αντιπροσωπεία (για πόσο ακόμα δεν ξέρω) μου βάζουν το ecstar της suzuki με κάπου 18€ το λίτρο . Να πάω απο τα γνωστά λαδάδικα της Φρατζή που τα βγάζουνε στο πεζοδρόμιο λες και είναι λαική με μισή τιμή ; Δεν μου πάει καρδιά ....

δεν σου παει η καρδια αλλα δεν φτιάχνεις και το παπιο να μην καίει?!?!?!
δεν ξερω τι λετε για τα λαδια αλλα οτι λαδι και να εβαλα/ βαλαμε σε παπι και γενικα σε παπια που εχω/ ειχαμε με τον αδερφο μου και το redline που βαλαμε και οτι αλλο επώνυμο καλο ακριβο. μετα τα 1500χλμ δεν δούλευε κανενα "ωραια". οποτε ειπαμε στο παπι στα 1000χλμ αλαγη και βάζουμε πλεον φτηνο γιατι στο συνολο του ποσου μας βγενει το ιδιο. και χεσικαμε για το λαδι αν και βαζουμε castrol / liqui moly τετοια ποιότητα. οποτε εχουμε παντα φρεσκο λαδι!!! :p

Anritsu
25/02/2019, 17:38
δεν σου παει η καρδια αλλα δεν φτιάχνεις και το παπιο να μην καίει?!?!?!

Ο πάπιος κοντεύει δεκαετία και τα 60.000. Καίει 200 - 300 ml περίπου στα 1000 . Κόστος αναπλήρωσης 1,5 € με 2 ανα 1000 χλμ και 2 μήνες περίπου . Ποιος ο λόγος να μπλέξω με ρεκτιφιέ και να σκάσω κάνα 200αρι σε παπί που ενδέχεται να δώσω; Χωρια μετά τη μανούρα να το στρώσεις κλπ που εχω ακούσει απο πολλούς ότι δεν πιάνει το ρεκτιφιέ και σύντομα ξανακαίει .

SONone
25/02/2019, 17:42
Ο πάπιος κοντεύει δεκαετία και τα 60.000. Καίει 200 - 300 ml περίπου στα 1000 . Κόστος αναπλήρωσης 1,5 € με 2 ανα 1000 χλμ και 2 μήνες περίπου . Ποιος ο λόγος να μπλέξω με ρεκτιφιέ και να σκάσω κάνα 200αρι σε παπί που ενδέχεται να δώσω; Χωρια μετά τη μανούρα να το στρώσεις κλπ που εχω ακούσει απο πολλούς ότι δεν πιάνει το ρεκτιφιέ και σύντομα ξανακαίει .

αμα ειναι να το δωσεις το αγοραζω εγω παντος 300€-400€ αμα θες!

SONone
25/02/2019, 17:52
Μαλλον πολλοι εδω τριγυρω δεν εχουν ριξει ουτε μισή ματια στις λαδολολογιες ε??και απ αυτούς που τις διαβασαν οι περισσοτεροι κρατησαν ότι τους βόλευε :lol:

σιγα μην αλλαξουμε γνωμη επειδη καποιος μας το ανέλυσε και μας εδειξε και επιχειρήματα. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ!!! εμεις κραταμε αυτο που μας βολεύει!!!

Bob_o_mastoras
25/02/2019, 18:18
αυτο το επαθα οταν αλαξα απο 10-40 ημι συνθετικο σε 15-50 full συνθετικο. με το συνθετικο κοπαναγε απιστευτα, οριακα και δεν θα μπορουσα να αλαξω ταχυτητα, οταν ξανα εβαλα 10-40 ημι συνθετικο εστρωσε αμεσως.

Στην περιπτωση σου μπορει να εφταιγε και το ιξωδες.

SONone
25/02/2019, 18:21
Στην περιπτωση σου μπορει να εφταιγε και το ιξωδες.

πολυ πιθανο. μιας και εκανα δοκιμη τοτε γιατι το σιγκεκριμενο ιξωδες δεν υπηρχε στο manual αν και οι τιμες υπηρχαν. πχ μου εδινε 15-40 και 20-50 , αλλα οχι το 15-50 που δοκιμασα εγω. anyway μια χαρα ειναι τα λαδια μωρε. αν τα αλαζουμε συχνα και βαζουμε μια χ γνωστη μαρκα καλα ειναι.

o teos
25/02/2019, 18:43
σιγα μην αλλαξουμε γνωμη επειδη καποιος μας το ανέλυσε και μας εδειξε και επιχειρήματα. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ!!! εμεις κραταμε αυτο που μας βολεύει!!!
:tooth::a55:

AUFGEBRACHT
25/02/2019, 18:48
σιγα μην αλλαξουμε γνωμη επειδη καποιος μας το ανέλυσε και μας εδειξε και επιχειρήματα. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ!!! εμεις κραταμε αυτο που μας βολεύει!!!

Αυτό πάει γάντι και σε μάστορες...

SONone
25/02/2019, 18:59
Αυτό πάει γάντι και σε μάστορες...

εκει που δουλευω να δεις πως παει με κατι πελατες που ειναι "γνωστες" και ειχαν παρει πριν 15 χρονια κρανος 300.000δρχ και κοιτανε στα κρανη των 100€ να εχουν 5 αστερια και τελικα δεν περνουν τιποτα και μενουν με το κρανος 15ετιας.

DRAKONET
27/02/2019, 15:57
Για το κρυπτονΧ η Γιαμάπα λέει ορυκτό 20-50.
Βρίσκω το ορυκτό Castrol power1 20-50 με 5€ (επώνυμο δηλαδή λάδι, όχι κυρμητσος οιλ) και το μηχανακι μου κάνει μίνιμουμ 9 αλλαγές λαδιών το χρόνο.
Πως δεν είναι υπερβολή να το γυρίσω σε συνθετικό λοιπόν;
===============================================
τοσο το βρισκω και εγω......πες μου ομως που λεει οτι ειναι ορυκτο ??
στις αξιολογησεις του καποιος αναφερει οτι ειναι ημι-συνθετικο..
οποτε ουτε semi synthetic...ουτε mineral...ετσι αναφερετε το ορυκτελαιο για οσους θελουν να ξερουν

Acacius
27/02/2019, 20:24
Στο Freewind μου πάντως όταν έκανα μόνος αλλαγή, έβαζα λάδι που κάλυπτε μεν τις προδιαγραφές αλλά όχι ειδικά για μοτοσυκλέτα. Το είχα ψάξει μάλιστα και αρκετοί Αμερικάνοι με αερόψυκτα ορκίζονταν στα πιο
heavy duty λάδια για diesel (ειδικά shell rotella νομίζω).

Αν θυμάμαι καλά άλλωστε, στα μάνιουαλ δε γράφει πουθενά 10w-40 μοτοσυκλέτας.

(Τις λαδολογίες έχω να τις κοιτάξω καιρό)

daz
28/02/2019, 10:10
Οσοι θέλουν συνεχίζουν από κει που είχαμε μείνει.

viper1
28/02/2019, 18:50
Μπορεί κάποιος να μου συστήσει τι λάδι μπορώ να βάλω στις μπριζόλες? Προδιαγραφές για κάρβουνο. Και επίσης αν μπορώ τον ίδιο λάδι να το χρησιμοποιήσω και σε λουκάνικο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων























Σόρρυ Daz αλλά δεν κρατήθηκα :D

panavour
28/02/2019, 18:59
στο καρβουνο δεν βαζεις λαδι,στο τηγανι βαζεις ελαχιστο.

daz
28/02/2019, 21:28
Θα σας σκοτώσω ρε! :lol:

Bowleno
01/03/2019, 00:10
Θα σας σκοτώσω ρε! :lol:

Δεν απάντησες όμως σε αυτό που ρώτησε ο viper... :D

:lol:

Panos76
01/03/2019, 09:39
Δεν απάντησες όμως σε αυτό που ρώτησε ο viper... :D

:lol:

Πάντα ελαιόλαδο μαζί με κρασί και χυμό περτικάΛι :D

stefanos
03/03/2019, 20:20
Στο Freewind μου πάντως όταν έκανα μόνος αλλαγή, έβαζα λάδι που κάλυπτε μεν τις προδιαγραφές αλλά όχι ειδικά για μοτοσυκλέτα. Το είχα ψάξει μάλιστα και αρκετοί Αμερικάνοι με αερόψυκτα ορκίζονταν στα πιο
heavy duty λάδια για diesel (ειδικά shell rotella νομίζω).

Αν θυμάμαι καλά άλλωστε, στα μάνιουαλ δε γράφει πουθενά 10w-40 μοτοσυκλέτας.

(Τις λαδολογίες έχω να τις κοιτάξω καιρό)
Το οποίο rotela κάνει τη μάνα του και τον πατέρα του.
Πλέον τα λαδια που κυκλοφορούν για αυτοκινητα δεν κάνουν για υγρούς συμπλέκτες. Για λάδια diesel δεν έχω κοιτάξει τελευταία γιατί έχω μεγάλο απόθεμα ακόμα.

leo1964
04/03/2019, 07:36
Ο πάπιος κοντεύει δεκαετία και τα 60.000. Καίει 200 - 300 ml περίπου στα 1000 . Κόστος αναπλήρωσης 1,5 € με 2 ανα 1000 χλμ και 2 μήνες περίπου . Ποιος ο λόγος να μπλέξω με ρεκτιφιέ και να σκάσω κάνα 200αρι σε παπί που ενδέχεται να δώσω; Χωρια μετά τη μανούρα να το στρώσεις κλπ που εχω ακούσει απο πολλούς ότι δεν πιάνει το ρεκτιφιέ και σύντομα ξανακαίει .

Μπορεί να μην χρειάζεται ρεκτιφιέ,αλλά ένα σετ ελατηρίων

Acacius
04/03/2019, 18:28
Πλέον τα λαδια που κυκλοφορούν για αυτοκινητα δεν κάνουν για υγρούς συμπλέκτες. Αυτό το είχα προσέξει, αλλά στο 10W-40/20W-50 που έπαιζα εγώ τα βελτιωμένης απόδοσης/χαμηλής τριβής/δεθυμάμαιπώςταλέγαν ήταν μειοψηφία.