PDA

View Full Version : Εκκεντροφορος ΧΤ 600



billyka
18/02/2019, 18:39
Καλησπερα και παλι.Σε χτ 620 με φσρ35 αυτος ο εκκεντροφορος κανει η ειναι γοριλας και αντι για κερδος θα χασουμε? λιφτ .490" .470" duration at 0.40'' 276.Ο μαμα εχει αυτα τα στας λιφτ 342'' διαρκεια 239

ΓιώργοςΤΤ
18/02/2019, 19:40
Αν είναι κάποιος επώνυμος, γράψε ποιο μοντέλο είναι γιατί τις διαστάσεις ακριβώς δεν τις θυμάμαι.

Έχε υπόψιν ότι για να δουλέψει χωρίς κίνδυνο να καρφώσει βαλβίδα, πρέπει να βάλει ελατήρια τιτανίου τα οποία κοστίζουν 180€ και είναι και δυσεύρετα πλέον.

Επίσης πρέπει να γίνει ροϊκή στην κεφαλή με άνοιγμα των εισαγωγών, όχι με το ψευτογυάλισμα που κάνουν οι περισσότεροι.

Αν δεν κάνει αυτός που έχεις βρεί, κάνε reprofile τον εργοστασιακό εκκεντροφόρο , αν θες σου λέω πού με πμ.

Πιστόνι φοράς flat ή high comp?

billyka
20/02/2019, 20:03
Ειναι απο την megacycle o 266x4,νομιζω δεν μου κανει..Πιστονι ΘΑ μπει je 97mm high compression

ΓιώργοςΤΤ
20/02/2019, 20:05
Μπαίνει όπως είναι μην πειράζεις τίποτα.

nickargas
21/02/2019, 09:41
γεια σας και απο εμενα! κι εγω μπηκα στο τρυπακι μιας και βρηκα πολυ φτηνα μεταχειρισμενα απο φιλο κυλινδρο με ρεκτιφιε και 98 χιλ wiseco flat με 900χιλ και φλαντζες wiseco! Πηρα και εναν εκκεντροφορο απο ΤΤ reprofile 3o σταδιο και τωρα ειμαι ειμαι μεταξυ του να παρω ελατηρια τιτανιου ή να βάλω ροδελες 1.5 χιλ στα δικα μου και να σκληρύνουν αλλα μειονωντας την διαδρομη.... φιλε γιωργο ριξε λιγο τα φωτα σου!

ΓιώργοςΤΤ
21/02/2019, 13:39
Ελατήρια τιτανίου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ειδικά αν φοράς FCR. Με 98 χιλιοστά και μαμά καρμπ τα μανίσια είναι μια χαρά.

nickargas
21/02/2019, 14:16
δεν εχω μαμα καρμπυρατερ! εχω ενα μηχανικο dellorto 38 phm Και συμπεριφερεται λιγο πιο κατω απο τα διπλα 35ρια

billyka
28/04/2020, 11:54
Καλησπερα Γιωργος ΤΤ σορρυ παλι για το πρηξιμο,επειδη παλι βρηκα εναν 266χ4,ειναι ο ποιο κανιβαλος που βγαζει η εταιρια.Οπως ειπες ποιο πανω μπαινει,αν και βλεπω στον καταλογο της μεγκασαικλς οτι λεει Cut cylinder head to clear lobes δλδ θα θελει λιγο φαγωμα η κεφαλη για να μην βρισκουν τα αμυγδαλα και θελει πιστονι και ελατηρια.Πιστονι οπως ειπαμε εχω το JE 97mm 11.5 συμπιεσης υψηλης δλδ..Ελατηρια θα παρω αν ειναι να τον βαλω.FCR 35αρια επισης εχω.Αυτο που θα θελα να ξερω ειναι μηπως αντι να παει καλυτερα παει χειροτερα το μηχανακι με αυτον δλδ αν ειναι μεγαλος για το σεταπ μου και θελει ποιο πολλα κυβικα...Και κατι τελευταιο τι συν-μειον θα εχω με το να κανω τον δικο μου ριπροφαιλ.Σορρυ για το κατεβατο ερωτησεων

p@nos
28/04/2020, 13:11
το βυθισμα που λες φαινεται τεραστιο, και η διαρκεια επισης ειναι πολυ μεγαλη και περα απο τα τεχνικα της εγκαταστασης (σιγουρα θα θες αλλα ελατηρια γιατι αυτα που εχεις θα τερματιζουν, επισης θα χρειαστει πιο σκληρα/ανθεκτικα και πιθανοτατα πιο κοντους οδηγους βαλβιδας συν δουλεια στα κοκκορακια τα οποια θα λιωνουν αρκετα πιο γρηγορα), η εισαγωγη σου δεν θα ειναι ''αρκετη'' ωστε να στηριξει το ανοιγμα των βαλβιδων με τον νεο εκκεντροφορο, οποτε να μην παρεις ψηλα (η τουλαχιστον να μην παρεις τιποτα σε σχεση με εναν πιο ηπιο εκκεντροφορο) και να χασεις χαμηλα...επισης με τοσο μπαμπουλα εκκεντροφορο, αν το μηχανακι δε στροφαρει ψηλα (8κ+) με οτι αυτο συνεπαγεται για την βελτιωση του κινητησα σε valve train μπιελες ηλεκτρονικη κλπ, δεν εχει καν νοημα να ασχοληθεις να τον τοποθετησεις...

billyka
28/04/2020, 13:31
Ωραια,δλδ να μην ασχοληθω καν με τον συγκεκριμενο.Οποτε με βλεπω να στελνω τον δικο του για reprofile γιατι για να παραγγειλω απο megacycles-webcam θα με βγει ο κουκος αηδονι και ηδη εχω δωσει πολλα λεφτα στο μηχανακι.Οι reprofile τι υπερ και κατα εχουν με τους επωνυμους?Μηπως ειναι πανω κατω το ιδιο?Απο λιγη ερευνα που εκανα παντως ουτε οι megacycles-webcam ειναι billet ολοι ειναι regrind-reprofile.Ευχαριστω για την απαντηση γιατι το ψαχνω πολυ πριν κανω οτιδηποτε καθως δεν θελω να πεταξω λεφτα που δεν θα πιασουν τοπο,ηδη εχουμε ξεφυγει απο τον αρχικο προυπολογισμο.Επισης κατι αλλο,εχω δει βαλβιδες +1 και +2 χιλιοστα..Θα κερδισω κατι απο αυτες σε συνδιασμο με ροικη η ειναι για περισσοτερα χιλιοστα οποτε να μην τις κοιταω καν..Το μοτερ μου δεν εχει ανοιχτει ακομα αλλα εχανε λαδι απο τα τσιμουχακια πανω στην κεφαλη οποτε πιστευω θα δω καποια φθορα οταν ανοιχτει

ΓιώργοςΤΤ
28/04/2020, 19:29
Λοιπόν. Ο 266Χ10 είναι ο πιο γρήγορος της εταιρίας, καθαρά για χρήση dragster. Δεν ασχολείσαι, πληροφοριακά το λέω.

Ο Χ4 είναι μια χαρά για γρήγορη χρήση δρόμου και ταιριάζει με το set up σου. Οπωσδήποτε ελατήρια τιτανίου και ροϊκη σωστή στην κεφαλή από άνθρωπο που ξέρει τι κάνει.

Οι μεγαλύτερες βαλβίδες είναι για 100+ χιλιοστά.

Το reprofile είναι πιο φτηνή λύση. Δεν μπορείς να αλλάξεις την βύθιση παρά μόνο τον χρονισμό. Στην ουσία γυρνάς τα αμύγδαλα του εκκεντροφόρου.

Grigoriskon
28/04/2020, 20:05
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αλλά το θέμα δε ειναι για χτ οπότε μπορείτε να μου πείτε να το σβήσω . Με τους μαμα έκκεντροφόρους έχουμε 16.7 μπαρ συμπιεση με τους άγριους 12.6 γτ υπάρχει τόσο μεγάλη απόκλιση μήπως έχουν πρεσαριστό λάθος το σημείο που βιδωνεις τ γρανάζι ;

Grigoriskon
28/04/2020, 20:08
Οι μαμα είναι 220 κ 210 με7και 6.5 βύθισμα αντίστοιχα... Και οι άλλοι στο 1 χιλιοστό βρίσκεται βυθισμα 266και 242 με 7.9 και 8.2 αντίστοιχα

billyka
28/04/2020, 23:43
ΟΚ Γιωργο ευχαριστω για τις απαντησεις.Μαλλον μπερδευτηκες αναποδα τα ειπες ο χ4 ειναι ο κανιβαλος νομιζω ο χ10 ειναι για γρηγορη χρηση δρομου συμφωνα με τον καταλογο, τον φοραει γνωστος ειναι πολυ ευχαριστημενος με ελατηρια βεβαια κι αυτος.Βαλβιδες οποτε αν χρειαστω κανονικες,δεν παω για μεγαλυτερες.Ροικη υποτιθεται οτι εχει η κεφαλη,την ειχε στειλει να του κανουν ο προηγουμενος ιδιοκτητης που ναι φιλος,τωρα τι κανανε και αν ειναι σωστη δεν ξερω,ισως κανανε γυαλισμα απλα,οι αυλοι εισαγωγης εξαγωγης φαινονται σκαλισμενοι παντως.Αν θελεις στειλε μου σε πμ για ρεπροφαηλ που ελεγες για οταν ερθει η ωρα.Απ οτι ξερω 2 κανουν ρηπροφαηλ σε εκκεντροφορους ο ενας αρκετα ποιο τσουχτερος στην τιμη.
Να σαι καλα!

billyka
28/04/2020, 23:59
Grigoriskon,απ οτι ξερω,απο ψαξιμο,δεν ειμαι μηχανικος υποψιν,ειναι λογικο νομιζω με τους αγριους να χανεις σε μετρηση συμπιεσης.Γι αυτο και οι πολυ αγριοι εκκεντροφοροι θελουν πιστονι υψηλης συμπιεσης.Με ενα πολυ αγριο εκκεντροφορο σε μαμα μοτερ με μαμα συμπιεση το μοτερ θα ''ψοφησει'' στα χαμηλα και θα αποδιδει μονο τερμα ψηλα,οποτε ισοσταθμιζεις το χασιμο στα χαμηλα με το κερδος απο το πιστονι υψηλης συμπιεσης η κατι τετοιο τελοσπαντων.Χωρις αυξηση συμπιεσης δλδ δεν βαζεις πολυ αγριο εκκεντροφορο.Γι αυτο και γω ρωταω τα παιδια που ξερουν κατι παραπανω,μην παω και παρω τον ποιο κανιβαλο νομιζοντας οτι θα παω γρηγοροτερα και τελικα παω χειροτερα. Αν κανω λαθος διορθωστε με

ΓιώργοςΤΤ
29/04/2020, 00:59
ΟΚ Γιωργο ευχαριστω για τις απαντησεις.Μαλλον μπερδευτηκες αναποδα τα ειπες ο χ4 ειναι ο κανιβαλος νομιζω ο χ10 ειναι για γρηγορη χρηση δρομου συμφωνα με τον καταλογο, τον φοραει γνωστος ειναι πολυ ευχαριστημενος με ελατηρια βεβαια κι αυτος.Βαλβιδες οποτε αν χρειαστω κανονικες,δεν παω για μεγαλυτερες.Ροικη υποτιθεται οτι εχει η κεφαλη,την ειχε στειλει να του κανουν ο προηγουμενος ιδιοκτητης που ναι φιλος,τωρα τι κανανε και αν ειναι σωστη δεν ξερω,ισως κανανε γυαλισμα απλα,οι αυλοι εισαγωγης εξαγωγης φαινονται σκαλισμενοι παντως.Αν θελεις στειλε μου σε πμ για ρεπροφαηλ που ελεγες για οταν ερθει η ωρα.Απ οτι ξερω 2 κανουν ρηπροφαηλ σε εκκεντροφορους ο ενας αρκετα ποιο τσουχτερος στην τιμη.
Να σαι καλα!

Παρακαλώ! Μπορείς να μου στείλεις link με τον κατάλογο, γιατί νομίζω ο Χ10 είναι ο dragster. Οι εισαγωγές στην κεφαλή σου κανονικά είναι 32 χιλιοστά. Αν έχουν κάνει σωστά την δουλειά θα πρέπει να είναι 35.

Τώρα θα μου πεις σιγά μην κάτσω να μετρήσω... Αν υπάρχουν επάνω οι εργοστασιακές εισαγωγές προφανώς δεν είναι. Διαφορετικά πρέπει να έχεις εισαγωγές αλουμινίου.

Θα σου στείλω πμ όταν μπω από υπολογιστή.

billyka
29/04/2020, 08:59
Ευχαριστω και σενα Πανο για τις απαντησεις.Εισασταν και οι 2 κατατοπιστικοτατοι!Να στε καλα!

billyka
29/04/2020, 09:02
https://www.megacyclecams.com/catalog/catalog.pdf Εδω ειναι το λινκ Γιωργο.Αρκετα προς το τελος ειναι για το ΧΤ.Συμφωνα με τον καταλογο ο χ4 ειναι ο κανιμπαλ.Ωραια θα μετρησω με το παχυμετρο και θα σου πω,αλλα εχει πανω μανισιες εισαγωγες.Και μιας και το αναφερες,τα FCR λογικα δεν μπαινουν στις μανισιες νομιζω.Μπαινουν στην δεξια αλλα οχι στην αριστερη.Θα χρειαστω αλουμινιες ε?

ΓιώργοςΤΤ
29/04/2020, 09:18
https://www.megacyclecams.com/catalog/catalog.pdf Εδω ειναι το λινκ Γιωργο.Αρκετα προς το τελος ειναι για το ΧΤ.Συμφωνα με τον καταλογο ο χ4 ειναι ο κανιμπαλ.Ωραια θα μετρησω με το παχυμετρο και θα σου πω,αλλα εχει πανω μανισιες εισαγωγες.Και μιας και το αναφερες,τα FCR λογικα δεν μπαινουν στις μανισιες νομιζω.Μπαινουν στην δεξια αλλα οχι στην αριστερη.Θα χρειαστω αλουμινιες ε?

O X10 είναι ο Top End της σειράς. Κρατάει τις βαλβίδες πιο πολλές μοίρες ανοιχτές και έχει μεγαλύτερο βύθισμα από τον Χ4. Μην με μπερδεύεις. Είπαμε γέρασα αλλά όχι και τόσο:lol:

Για να πάρεις το μέγιστο από το καρμπ σου πρέπει οι εισαγωγές να μεγαλώσουν, όπως επίσης και η χωρητικότητα των αυλών.

toyar
29/04/2020, 09:36
παντως τα μοτερ που φτιαχνονται ακραια ψηλα στην κεφαλη καταληγουν να χτυπανε χαμηλα στον στροφαλο

billyka
29/04/2020, 12:15
Toyar δεν θελω κατι ακραιο δλδ το οριο αλλιως θα το κανα 102 τερμα οσο παει χιτωνιο τσιγαροχαρτο.Θελω απλα μια καλη βελτιωση για τα χιλιοστα που θα κανω να παρω οτι μπορω περισσοτερο απο αποδοση χωρις να χασω ας πουμε τον βολταδικο χαρακτηρα του δεν θελω δλδ μηχανακι για 0-400

p@nos
29/04/2020, 12:47
πρωτο σταδιο εκκεντροφορου και ενα πιστονι υψηλης ειναι το περισσοτερο που μπορεις να κανεις αν θες να εχεις ενα μηχανακι για βολτες...επισης επειδη ειπες οτι εχεις φσρ, καλα θα κανεις να βρεις καποιον να στα ρυθμισει σωστα γιατι αν εχει τις λαθος βελονες, ακομα και στο τερμα να παιζει καλα, θα παιζει σκατα παντου...ενα τελεια ρυθμισμενο καρμπ θα σου δωσει αυτα που θες...απο κει και περα αν δεν εισαι ικανοποιημενος πας σε αλλο μηχανακι

toyar
29/04/2020, 13:10
απλα να ξερεις οτι οι μετατροπες σε εκκεντροφορους εισαγωγες κλπ στοχευουν σε αυξηση ιπποδυναμης μεσω στροφαρισματος κατι που στροφαλος μπιελα και ρουλεμαν σε μονοκυλινδρο τοσων κυβικων δεν το πολυγουσταρουν

billyka
29/04/2020, 13:14
P@nos εχω πιστονι υψηλης fcr35 γενικα εχω αρκετα πραγματα για το μοτερ αλλα τπτ δεν ειναι φορεμενο,το μηχανακι ειναι εντελως κομματια γιατι το κανω αναπαλαιωση,οσο και οτι μπορω μονος μου και καποιες μετατροπες οπως usd αλλη αναρτηση πισω και αλλο ψαλιδι.Να παρω αλο μηχανακι δεν παιζει καθοτι το εχω παρει αποφαση οτι αυτο το μηχανακι θα το φτιαξω και θα το κρατησω θα το παντρευτω που λενε.Εχω ριξει πολλα λεφτα στο μηχανακι οταν με τα μισα απο αυτα τα λεφτα θα επερνα πχ ενα ΚΤΜ ετοιμο με 50 αλογα θα βαζα μπρος και θα κανα την καυλα μου.Ειναι η ολη διαδικασια ομως της αναπαλαιωσης και του να ασχοληθω οσο γινεται μονος μου η οποια μου αρεσει.

p@nos
29/04/2020, 13:18
περα απο αυτα δε μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα, εστιασε στην σωστη ρυθμιση των καρμπ και τελος

billyka
29/04/2020, 13:19
Τουαρ ναι τα γνωριζω αυτα,δεν ειναι τετοιας φιλοσοφιας μοτερ το ΧΤ για στροφαρισματα και τετοια ειναι αρχαιολογια.Εχει και μεγαλη διαδρομη κατι που παλι δεν ευνοει το στροφαρισμα.Κραδασμους με το κιλο κτλ..Δεν θελω το τοπ που μπορει να παει το μοτερ με οτι αυτο συνεπαγεται,50 αλογα αν βγαλει δλδ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος το οποιο ειναι πολυ μεγαλη αυξηση εχω δει Χτ με 60+

toyar
29/04/2020, 13:24
καλη επιτυχια και καλες βολτες:)

billyka
29/04/2020, 13:32
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια καλες βολτες και σε σας εγω θα αργησω σκελετος ειναι το μηχανακι:D

Sotirisxt
10/05/2020, 11:58
Φίλε το παιδί που μιλάμε και fb με το ΧΤ το παλιό Ε;; με μπροστινά και ψαλίδι από Wrf που θες να βάλεις;

billyka
11/05/2020, 23:54
Ναι Σωτηρη αυτος ειμαι:D