PDA

View Full Version : Καλύτερο 300άρι = ??



Σελίδες : [1] 2

panagos159
18/02/2019, 20:13
Καλησπέρα παίδες. Τα έφερε ο καιρός και είμαι σε φάση αναζήτησης αγοράς της 1ης μου μηχανής (27 χρονών ωστόσο) στην κατηγορία των 300 σε καινούργιο μοντέλα του 2018+ (προτάσεις τύπου με αυτά τα λεφτά παίρνεις Χ μηχανάκι μεταχειρισμένο δε χρειάζονται θαρρώ). Το μηχανάκι το θέλω για πάσης φύσεως ατασταλείες εντός και εκτός Αθηνών (καθημερινή χρήση πήγαινε-έλα δουλειά, βόλτες, ταξιδάκι άμα κάτσει αν και έρχεται τελευταίο αυτό). Ξέρω πως τα παρακάτω είναι πολύ διαφορετικά μηχανάκια μεταξύ τους αλλα μου αρέσουν όλα :D . Θα ήθελα γνώμη από γνώστες ή και κατόχους για τα:
1) KTM RC 390 (μου αρέσει πολύ εμφανισιακά απλά δεν ξέρω πόσο σκυφτό είναι και αν είναι καλό για πόλη)
2) Kawasaki Z300 (μου αρέσει επίσης και είναι πιο κοντά στο naked στο οποίο μάθαινα)
3) Yamaha MT-03 (πολύ ωραίο και ίσως το πιο δυνατό της κατηγορίας. για τα φρένα δεν έχω ακούσει τα καλύτερα όμως)
4) Benelli BN 302 (αξίζει την ευκαιρία του το benellaki ή θα μας βάλει σε μπελάδες?)
5) Kawasaki Versys 300X (εδώ είναι η πιο touring επιλογή το ξέρω αλλά και για εντός πόλης καλά έχω ακούσει)
6) Kawasaki Ninja 300 (Αξίζει έναντι του ΚΤΜ? Εμφανισιακά προτιμώ το RC πάντως)
7) KTM Duke 390 (πολύ όμορφο και το Duke)
Οποιαδήποτε πληροφορία για αξιοπιστία, πιθανά προβλήματα, καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο, θετικά, αρνητικά, κόστος συντήρησης είναι ευπρόσδεκτη. Είμαι αρχάριος και άσχετος στα μαστορέματα οπότε θέλω κάτι σίγουρα αξιόπιστο. Να σημειώσω τέλος οτι με ενδιαφέρει να κάνω και κάποια μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και ίσως κάποια στιγμή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κανένα track day for the fun of it.
Σας ευχαριστώ!! :D :D

ΤάκηςΜπ
18/02/2019, 20:29
Επειδή τα έχω ψάξει αρκετά,θεωρητικά μόνο δυστυχώς,τα ktm βγάζουν αρκετά θεματάκια.Σίγουρα με υπερθερμάνσεις και ξερύθμισμα βαλβίδων τα πρώτα μοντέλα,κάτι που κάποιοι λένε ότι λύθηκε στα μετέπειτα,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.Βέβαια,γνωστός μου έχει το duke390 1st gen και δεν του έχει βγάλει τίποτα απολύτως εδώ και 2 χρόνια,με λίγα χλμ όμως.

Με benelli δεν θα ασχολούμουν προσωπικά.

Mt03 και z300 είναι πολύ πανομοιότυπα μηχανάκια,σίγουρα λίγο πιο ήρεμα από το duke,και εννοείται πιο budget στήσιμο σε όλα,με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Το versys το θεωρώ πάρα πολύ ικανό μηχανάκι,κάνει για όλα,είναι φιλικό με άνετη θέση οδήγησης.(Δες εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=SINyNWwFvFk) και εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=XYYf7iG1ih4))

ptc
18/02/2019, 20:41
Αφου εισαι διατεθειμενος να δωσεις τα 6000 που κανει το versys, για μενα δωσε 6500 και παρε το Ninja 400. Ειναι ο,τι πιο καινουριο υπαρχει στην κατηγορια και ενα σκαλοπατι πανω απο τα υπολοιπα.

Τα ΚΤΜ ειναι καυλα (ειδικα το RC που τρεχει και σε δυνατη προσφορα στα 4700 νομιζω), αλλα θα εχεις καποια αγχη παραπανω. Μεγαλυτερες πιθανοτητες να κανεις χρηση της εγγυησης ας πουμε.

Γενικα με εξαιρεση το κινεζικο δε νομιζω πως υπαρχει λαθος επιλογη σε αυτα που εχεις βαλει ως υποψηφια. Ολα ειναι καλα, ολα θα σου κανουν τη δουλεια σου.

mia_zoi_kawa
18/02/2019, 20:49
Φιλε μου απο την στιγμη που θα αγορασεις ενα απο αυτα τα μηχανακια κουτα .... και θα το συντηρεις και θα το οδηγας συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη ...δεν νομιζω να αντιμετωπισεις καποιο σοβαρο προβλημα αξιοπιστιας... Απλα πρεπει να θυμασαι οτι γενικα η αξιοπιστια εχει πεσει τα τελευταια χρονια γενικα στα δικυκλα και τετρατροχα. Ζουμε στην εποχη που οι μετοχοι κανουν κουμαντο στις εταιριες και οχι οι μηχανικοι...

Στην θεση σου θα προσθετα cbr 300 , bajaj 250 , enfield himalayan. Αν ημουν περισσοτερο τολμηρος cfκ , zongshen rx και τα νεα 300 αρια της dayton

νεοσσός
18/02/2019, 20:49
Αφού βάζεις σε προτεραιότητα την αξιοπιστία, θα πρότεινα να κοιτάξεις προς τα Kawasaki και Yamaha. Άρα ξεχνάμε το Benelli και βάζουμε πιο χαμηλά στις προτιμήσεις τα KTM.

Έχοντας σε επόμενη προτεραιότητα την καθημερινή χρήση, ξεχνάς τα sport και σίγουρα το άβολο για καθημερινή χρήση KTM RC 390, το οποίο θα ήταν πρώτη επιλογή αν μας έλεγες ότι θα είσαι κάθε εβδομάδα στην πίστα. Θα έλεγα να προτιμήσεις το Z300 αντί του sport Ninja 300. Έχω την εντύπωση ότι το Ninja 300 αντικαταστάθηκε από το 400, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το Versys είναι πιο τουριστικό, θα το έβαζα μπροστά αν σου άρεσαν πολύ τα ταξίδια, η μετακίνηση δικάβαλο ή αν μας έλεγες ότι είσαι πάνω από 1,80m, καθότι είναι λίγο πιο ψηλό.

Το KTM Duke 390 αρέσει πολύ και σε εμένα εμφανισιακά, αν και δε βρίσκω πολύ βολική τη θέση οδήγησης. Είναι το πιο δυνατό απ' όσα αναφέρεις (μαζί με το RC 390), αλλά είναι μονοκύλινδρο και ίσως κουράσει στα ταξίδια με τους κραδασμούς σε σχέση με τα άλλα που είναι δικύλινδρα. Αν όμως κοιτάς σε περισσότερα από 300cc (όπως των KTM), τότε ίσως να σκεφθείς τα αντίστοιχα 400άρια της Kawasaki (π.χ. Z400).

Με δεδομένο λοιπόν ότι έχεις στα χέρια σου δίπλωμα κατηγορίας τουλάχιστον Α2 και έχεις αγοράσει τον απαραίτητο ειδικό προστατευτικό εξοπλισμό, ήτοι κράνος, μπουφάν, γάντια, παντελόνι με προστασίες και μπότες ή μποτάκια, θα έλεγα να σκεφθείς σοβαρά τα Kawasaki Z400, Z300 και έπειτα το Yamaha MT-03.

panagos159
18/02/2019, 21:06
Πολύ ωραίες απαντήσεις. Να πω λοιπόν για να βοηθήσω πως έχω απεριόριστο δίπλωμα, είμαι 1.74 και καμιά 75αρια κιλά και πως έχω σχεδόν όλο τον εξοπλισμό με εξαίρεση το παντελόνι προς το παρόν. Επίσης να πω πως τα RC 390 και Ζ300 έχουν πολύ καλό προβάδισμα λόγω και τιμής μιας και μιλάμε για χιλιάρικο κάτω από τα άλλα. Το Ζ300 μου είναι σίγουρα πιο οικείο σε θέση οδήγησης και νομίζω πως ως 2κίλυνδρο θα είναι πιο "χαλαρό". Παρόλα αυτά το RC 390 μου αρέσει πιο πολύ από όλα εμφανισιακά με το Ζ300 δεύτερο και μετά το ΜΤ. Θα τα δω και από κοντά όλα εντός εβδομάδας για να έχω και καλυτερη άποψη, αλλά είμαι πιο κοντά στο Ζ300 και το RC 390, κυρίως λόγω τιμής και εμφάνισης. Στα specs είναι όλα κοντά σχετικά με κάποιο να κερδίζει σε κάτι και να χάνει σε κάτι άλλο.

ptc
18/02/2019, 21:20
Πολύ ωραίες απαντήσεις. Να πω λοιπόν για να βοηθήσω πως έχω απεριόριστο δίπλωμα, είμαι 1.74 και καμιά 75αρια κιλά και πως έχω σχεδόν όλο τον εξοπλισμό με εξαίρεση το παντελόνι προς το παρόν. Επίσης να πω πως τα RC 390 και Ζ300 έχουν πολύ καλό προβάδισμα λόγω και τιμής μιας και μιλάμε για χιλιάρικο κάτω από τα άλλα. Το Ζ300 μου είναι σίγουρα πιο οικείο σε θέση οδήγησης και νομίζω πως ως 2κίλυνδρο θα είναι πιο "χαλαρό". Παρόλα αυτά το RC 390 μου αρέσει πιο πολύ από όλα εμφανισιακά με το Ζ300 δεύτερο και μετά το ΜΤ. Θα τα δω και από κοντά όλα εντός εβδομάδας για να έχω και καλυτερη άποψη, αλλά είμαι πιο κοντά στο Ζ300 και το RC 390, κυρίως λόγω τιμής και εμφάνισης. Στα specs είναι όλα κοντά σχετικά με κάποιο να κερδίζει σε κάτι και να χάνει σε κάτι άλλο.

Μια χαρα ειναι και τα δυο που λες. Η λογικη λεει Ζ, η καρδια RC. Δεν υπαρχει σωστη και λαθος απαντηση, εσυ θα το βρεις αυτο.

Μια εξτρα παραμετρος που ισως δεν εχεις σκεφτει ειναι οτι το ΚΤΜ θα αργησει περισσοτερο να σου "τελειωσει" οδηγικα. Ειναι μηχανακι που το παιρνουν και εμπειροι αναβατες για να το βαζουν πιστα (με τις αναλογες βελτιωσεις φυσικα).

Potis
19/02/2019, 06:34
Δες και το Bajaj το 400. Έκανε ένας βόλτα στο Περιστέρι με αυτό. Κοίτα πριν πάρω το CF 250 ήμουν ανάμεσα πολύ στο 390 και στο Bajaj. Το duke για μέσα στη πόλη είναι ότι πρέπει, όρθια στάση σώματος και πουπουλο. Προς τα έξω αν θες να βγεις θα βολεύει πιο πολύ το Bajaj που είναι πιο πολύ touring, ελαφρώς πιο σκυφτο και 30 κιλά περίπου πιο βαρύ γεγονός που βοηθά στους ανέμους της εθνικής οδού.

gerokost
19/02/2019, 09:19
Αν σκέφτεσαι λίγο τις εξορμήσεις προς τα έξω, για μένα ξέχνα τα γυμνά και πήγαινε προς Versys.
Επίσης, το Ζ300 καταργείται και έρχεται το Ζ400 με το μοτέρ του Ninja. Πολύ καλή επιλογή για γυμνό για μένα.

telegonos
19/02/2019, 09:56
Εγώ θα έπαιρνα το CBR500R, αν ήμουν νέος και ήθελα σύχρονο μοτό για Α2.

https://www.motorcycle.com/blog/wp-content/uploads/2018/06/062918-Lightweight-Sportbikes-Honda-CBR500R-01.jpg

Γιατί να μην έχεις την εξτρά ροπή των 500 κυβικών στις μεσσαίες στροφές, στην πραγματική ζωή και στις ρεαλιστικές συνθήκες, εκεί που όλα τα 300ρια συγκριτικά θα υστερούν; Τέλη*, ασφάλιστρα, κατανάλωση, έχουν σχεδόν καμία διαφορά.

* (το τέλος κυκλοφορίας αλλάζει στα 300 κυβικά, κάτω από 300 είναι 22 ευρώ, 300 μέχρι 785 είναι 55 ευρώ. Τα ΚΤΜ ας πούμε πάνε στο 55ρι)

Panos76
19/02/2019, 10:14
Εγώ θα έπαιρνα το CBR500R, αν ήμουν νέος και ήθελα σύχρονο μοτό για Α2.

Γιατί να μην έχεις την εξτρά ροπή των 500 κυβικών στις μεσσαίες στροφές, στην πραγματική ζωή και στις ρεαλιστικές συνθήκες, εκεί που όλα τα 300ρια συγκριτικά θα υστερούν; Τέλη*, ασφάλιστρα, κατανάλωση, έχουν σχεδόν καμία διαφορά.



Θα συμφωνήσω, για προτάσεις γενικότερα στα 500cc (cbx, cbr, rebel, κλπ αντί των 300cc).

giorgosb
19/02/2019, 10:42
https://www.car.gr/20539958-honda-cbr-500-r

Lioulios
19/02/2019, 11:47
27 ετων , απεριοριστο διπλωμα και 300 κυβικα νομιζω λαθος . Δες 400 και 500

lleonidas
19/02/2019, 12:36
Καλησπέρα Παναγιώτη!Θα συμφωνήσω και εγώ ότι θα μπορούσες να ανέβεις λίγο σε κυβικά...δε θα σε τρομάξουν ούτε θα χάσεις κάτι ιδιαίτερο σε κόστη συντήρησης ή κατανάλωσης...οι διαφορές είναι μικρές.
Το Z400 είναι μια επιλογή.Ζωηρό εργαλειάκι είναι και το 390 Duke.Στις πρώτες θέσεις θα είχα σίγουρα και τα τρία 500άρια της Honda.Αφού έχεις και την Benelli στο κάδρο σου, δες και το Leoncino (https://www.car.gr/13632631-benelli-leoncino-5-850-00) .
Αν τελικά φτάσεις κοντά στα 6+ χιλιάρικα, κοιτάζεις και μοτοσυκλέτες 650cc όπως το Suzuki SV 650 (https://www.car.gr/13185262-suzuki-sv-650-4) ή το Yamaha MT 07 (https://www.car.gr/15921711-yamaha-mt-07-mt07-abs-night-fluo) .

Ζεύκας
19/02/2019, 12:50
φιλε μου δεν εισαι πιτσιρικας φανταζομαι δεν εχεις τα μυαλα στο μπλεντερ.

παρε την πιο value for money μηχανη για αρχαριους, το mt07 στα 6200.

ουτε σκληροπυρηνικη ειναι να σε τρομαξει, με ωραιοτατο μοτερ, αξιοπιστη φθηνα σερβις, αβς

κανε και κανα riding school στο χουντρα και εισαι κυριος

DRAKONET
19/02/2019, 20:35
Φιλε μου εχω το VERSYS 300 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
Hθελα μια για ολα... all around...που λενε
Επισης εχω παρεουλα παντα σχεδον στην βολτα μου..και ετσι η σελα ηθελα να ειναι για δυο!
Να μην με νοιαζει εαν πρεπει να πατησω χωμα η εδαφος με πετρες η... με αμμο !
Τελος επειδη το δρομολογιο για να παω για δουλεια εχει σκατοδρομο (και που δεν εχει θα πεις ) ηθελα να μην με νοιαζει
λακουβες--σαμαρακια--καπακια υπονομων---κακοτεχνιες εαν επεφτα μεσα και να περναγα οσο πιο ανωδυνα μπορω!
==========================================================
Λοιπον εσυ πρεπει να βαλεις τι προτεραιοτητες εχεις στην καθημερινοτητα σου και να κανεις επιλογη..
Επισης καλο θα ειναι να δεις και το κοστος σε βαθος χρονου για την οποια επιλογη σου....καθως και καποια εξοδα ανταλακτικων (μακρια απο μας) εαν τυχει κατι!
ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ..ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΑΝΤΑ ..ΙΔΙΩς ΚΡΑΝΟς !!

νεοσσός
20/02/2019, 13:20
Αφού είπες ότι έχεις δίπλωμα κατηγορίας A και ήδη έχεις φθάσει να σκέφτεσαι μοτοσακά των 5.200€, θα συμφωνήσω με το Ζεύκα. Το MT-07 night fluo στοκ του 2018 στα 6.200€, είναι ίσως η καλυτερη επιλογή, αν μπορείς να δώσεις 1.000€ περισσότερα. Απλά θα χρειαστεί να αλλάξεις τα λάστιχα λίγο πιο σύντομα.

panagos159
20/02/2019, 19:19
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το οτι τα σκέφτομαι δε σημαίνει πως θέλω να δώσω και τόσο πολλά, ιδάνικα θα ήταν να μέινουμε κοντά στα 4500. Το μάτι μου έπεσε και στο Bajaj Dominar 400 και στα καινούργια της Daytona με τα οποία δεν ξέρω και ακριβώς τι παίζει. Ωραία τα specs, ωραία και η εμφάνιση από αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει μακροπρόθεσμα (αν και ήδη βλέπω τα anti-china answers να έρχονται :p). Όσο για τα κυβικά δε με νοιάζει για 1η μηχανή να ανέβω. Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).

doctoras
20/02/2019, 19:47
Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).
Παρόν
Κάτοχος για 8χρονια 125 με 15hp

Εαν εισαι κατασταλαγμενος με το τι ζητας και δε παρασύρεσαι μπορεις να εχεις μια μοτοσυκλέτα 250cc για μια ζωη

1990 λεγαμε οτι με το xt250r με δισκόφρενο μπροστινό το εχεις για μια ζωη και για ολες τις χρησεις.
https://motorcyclespecs.co.za/Gallery%20%20A/Yamaha%20XT250%2085.jpg

mia_zoi_kawa
20/02/2019, 21:46
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το οτι τα σκέφτομαι δε σημαίνει πως θέλω να δώσω και τόσο πολλά, ιδάνικα θα ήταν να μέινουμε κοντά στα 4500. Το μάτι μου έπεσε και στο Bajaj Dominar 400 και στα καινούργια της Daytona με τα οποία δεν ξέρω και ακριβώς τι παίζει. Ωραία τα specs, ωραία και η εμφάνιση από αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει μακροπρόθεσμα (αν και ήδη βλέπω τα anti-china answers να έρχονται :p). Όσο για τα κυβικά δε με νοιάζει για 1η μηχανή να ανέβω. Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).

Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το (πολύ όμορφο) gsxr 250 που έχε βγάλει προσφορά η suzuki στα 4.000 ευρω. Γενικά στα μικρά κυβικά οι επιλογές είναι πολλές. Επίσης σε περίπτωση που κάτι αλλάξει και θες να ξεφορτωθείς το μηχανάκι θα το κάνεις χάνοντας λιγότερα από ότι στις μεγάλες κατηγορίες. Εξαίρεσεις σε αυτόν τον κανόνα υπάρχουν μονο με τα κινέζικα δίκυκλα.

gerokost
21/02/2019, 13:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το οτι τα σκέφτομαι δε σημαίνει πως θέλω να δώσω και τόσο πολλά, ιδάνικα θα ήταν να μέινουμε κοντά στα 4500. Το μάτι μου έπεσε και στο Bajaj Dominar 400 και στα καινούργια της Daytona με τα οποία δεν ξέρω και ακριβώς τι παίζει. Ωραία τα specs, ωραία και η εμφάνιση από αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει μακροπρόθεσμα (αν και ήδη βλέπω τα anti-china answers να έρχονται :p). Όσο για τα κυβικά δε με νοιάζει για 1η μηχανή να ανέβω. Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).

Επειδή ήμουν στη φάση σου και το έχω κάνει test ride, αυτό που με ενόχλησε είναι το γεγονός ότι στις μεσαίες έχει αρκετά έντονους "τριγμούς"/"δονήσεις" στο τιμόνι κάτι που προσωπικά μουδιάζει τα χέρια μου. Αυτό δεν το έχω παρατηρήσει (στο βαθμό αυτό τουλάχιστον) ούτε σε ΜΤ-07 φίλου ούτε στο δικό μου Z650..

basilis_k6
21/02/2019, 13:45
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το οτι τα σκέφτομαι δε σημαίνει πως θέλω να δώσω και τόσο πολλά, ιδάνικα θα ήταν να μέινουμε κοντά στα 4500. Το μάτι μου έπεσε και στο Bajaj Dominar 400 και στα καινούργια της Daytona με τα οποία δεν ξέρω και ακριβώς τι παίζει. Ωραία τα specs, ωραία και η εμφάνιση από αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει μακροπρόθεσμα (αν και ήδη βλέπω τα anti-china answers να έρχονται :p). Όσο για τα κυβικά δε με νοιάζει για 1η μηχανή να ανέβω. Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).

μην κοιτας μονο την αξια αγοράς. τα λεφτα δεν πανε στο πηγαδι, ειναι εκει πανω σε δυο ροδες και αυριο το mt πιανει καποια χρηματα ενω τα bajaj και λοιπα κινέζικα πιάνουν σχεδον τιποτα οταν και αν τα πουλησεις. Πάρε 250-300 αν θες αλλα καλυτερα ενα μηχανάκι με αξια μεταπώλησης μιας και θα το δωσεις σε 2-3-4 χρόνια.

noodles
21/02/2019, 17:11
εχεις παει σε αντιπροσωπειες να ανεβεις πανω στις μοτοσυκλετες και να τις οδηγησεις αν υπαρχει η δυνατοτητα?

απο αυτα που λες σα συνολο ειναι καλυτερα το rc και duke 390 (πλαισιο, φρενα, μοτερ) αλλα ειναι μικρα σε μεγεθος και δε ξερω πως θα κατσεις πανω τους.
εγω στη θεση σου θα εστιαζα προς τα kawasaki, αλλα καλυτερα να πας να τα δεις ΟΛΑ.;)

panagos159
21/02/2019, 21:19
Από αυτά είδα μαζεμένα τα kawasaki όλα στο Βύνιο (13% επιτόκιο στις δόσεις ακόμα και με πιστωτική μιλάμε για ΑΣΤΕΙΑ). Θα πάω να δω και τα Daytona μαζεμένα κάπου και μέτα bajaj-ktm. Το ξέρω και η μεταπωλητική είναι κάτι που με φρενάρει στο να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επίσης είμαι σχετικά κοντός (1.74) οπότε δε θέλω πολύ ψηλά μηχανάκια.

basilis_k6
21/02/2019, 21:59
Από αυτά είδα μαζεμένα τα kawasaki όλα στο Βύνιο (13% επιτόκιο στις δόσεις ακόμα και με πιστωτική μιλάμε για ΑΣΤΕΙΑ). Θα πάω να δω και τα Daytona μαζεμένα κάπου και μέτα bajaj-ktm. Το ξέρω και η μεταπωλητική είναι κάτι που με φρενάρει στο να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επίσης είμαι σχετικά κοντός (1.74) οπότε δε θέλω πολύ ψηλά μηχανάκια.

μην μασας ενα ποδι να παταει κατω θες, δεν εχουν βαρος αυτα.

mia_zoi_kawa
21/02/2019, 22:55
Προσοχη αλλο κινεζικο και αλλο ινδικο μηχανακι. Εχουμε εδω και δεκαετιες τα royal enfield στην Ελλαδα. Δεν τα βρισκεις και τζαμπα σαν μεταχειρισμενα....ποσο μαλλον σημερα που εχουν ανεβασει ποιοτητα οι ινδοι...

panagos159
22/02/2019, 09:13
Και εγώ με λίγο ψάξιμο είδα οτι η bajaj δεν είναι και τυχαία. Είναι πολλά χρόνια στο χώρο και πρόσφατα αγόρασε και ένα ποσοστό (48% νομίζω) της KTM. Και νομίζω πως το dominar φοράει downtuned έκδοση του 390 duke. Ίσως αξίζει την ευκαιρία του.

DRAKONET
22/02/2019, 15:09
αν φτανεις μεχρι εκει BAJAJ θα σου πω και εγω...και ειναι σουπερ

doctoras
22/02/2019, 15:22
παρατηρώ οτι υπάρχει μια διαφορα τιμης μεταξύ των κινεζικών και ινδικων εταιρειών(με τα ινδικα να ειναι πιο ακριβα) και κατα την γνωμη μου και των review customer satisfaction servey δεν δικαιολογείται.
Δηλαδη εφόσον θα ρισκάρεις που θα ρισκαρεις πήγαινε προς κινα που εχει και πιο ομορφα συνολα οπως τα zontes για παράδειγμα η το αλλο οως το λενε cfk καπως έτσι.
Οι ινδοι για την και καλα καινοτομία τους πανε και φτιαχνουν αλλη κεφαλή με 3 μπουζι(σε μονοκυλινδρο ελεος) για ντεμεκ καλυτερη καύση απόδοση κλπ
Πανε ρε κυριε και παρτο αυτούσιο το μοτερακι απο την συνεργασια με ktm και χωστο πανω.
Που θελω να καταλήξω δε τα εμπιστεύομαι ολα αυτα
Καλυτερα πιο λιγα φραγκακια και κινέζο.

Παιζει και το wolf 300 της sym (ταιβαν) πιο γνώριμος κατασκευαστής.

panagos159
24/02/2019, 19:31
Μετά την επίσκεψη στις αντιπροσωπείες και αφού τα είδα όλα από κοντά είμαι για KTM RC 390 ή το Benelli BN 302. Μου άρεσαν πιο πολύ από όλα εμφανισιακά. Ανάμεσα σε Daytona και Bajaj θα κατέληγα στο Daytona μάλλον αλλά αποφάσισα να τα περιορίσω στα 2 πρώτα που ανέφερα. Γνώμες λοιπόν για αυτά τα 2? ΚΤΜ sport style (προσωπικά με τρελαίνει εμφανισιακά, αν και δεν ξέρω πόσο θα το αντέχει η μέση μου μιας και έχω κάποια θεματάκια και κάθομαι πολλές ώρες την ημέρα στη δουλειά μου) πιστεύω θα ναι το πιο fun γενικά. Δεν είναι όμως το πιο πρακτικό για κάθε μέρα. Benelli από την άλλη naked, στυλ που έχω συνηθίσει και με 2 κιλύνδρους οπότε πιο άνετο. Ρίχτε τα! :D

lleonidas
24/02/2019, 19:47
Ελπίζω να μη γίνω σπασίκλας αφού λες ότι έχεις καταλήξει στα δύο επικρατέστερα αλλά...έχοντας ως δεδομένο ότι σου αρέσουν τα ΚΤΜ και το μοτεράκι των 390 αλλά θέλεις κάτι πιο βολικό για τη μέση σου και την πρακτικότητα ενός γυμνού (συγκριτικά με ένα ss), έχεις δει αυτό το Duke 390 (https://www.car.gr/10359577-ktm-390-duke-abs-my16-black) ;

panavour
24/02/2019, 20:15
Το ενα κινεζιά το αλλο ινδιεζιά παρ το ενα και βαρα το αλλο.Παρε οποιο σου αρεσει καλυτερα ,αλλα το κτμ μαλλον εχει πιο καλη αντιπροσωπευση λογω παλαιοτητος.Και μαλλον συντομα θα την χρειαστεις λογω προελευσης.ΜΑΚΑΡΙ οχι ,αλλα δεν γινονται θαυματα.:)

ptc
24/02/2019, 20:20
Μετά την επίσκεψη στις αντιπροσωπείες και αφού τα είδα όλα από κοντά είμαι για KTM RC 390 ή το Benelli BN 302. Μου άρεσαν πιο πολύ από όλα εμφανισιακά. Ανάμεσα σε Daytona και Bajaj θα κατέληγα στο Daytona μάλλον αλλά αποφάσισα να τα περιορίσω στα 2 πρώτα που ανέφερα. Γνώμες λοιπόν για αυτά τα 2? ΚΤΜ sport style (προσωπικά με τρελαίνει εμφανισιακά, αν και δεν ξέρω πόσο θα το αντέχει η μέση μου μιας και έχω κάποια θεματάκια και κάθομαι πολλές ώρες την ημέρα στη δουλειά μου) πιστεύω θα ναι το πιο fun γενικά. Δεν είναι όμως το πιο πρακτικό για κάθε μέρα. Benelli από την άλλη naked, στυλ που έχω συνηθίσει και με 2 κιλύνδρους οπότε πιο άνετο. Ρίχτε τα! :D

Να ξερεις οτι κανενα απο τα δυο δεν ειναι αυτο που λεμε αξιοπιστο μηχανακι. Δε θα εχεις την ηρεμια μυαλου που θα ειχες αν επαιρνες ενα kawasaki 300 ας πουμε. Η διαφορα ειναι οτι το KTM εχει τα θεματα του επειδη ειναι μηχανακι επιδοσεων (για τα δεδομενα της κατηγοριας παντα) και εχει πουσαρισμενο μοτερ, ενω το benelli απλα επειδη ειναι κινεζικο. Προσωπικα θα πηγαινα ασυζητητι στο ΚΤΜ - αν ειναι να την κανεις τη μ@λ@κια, καν'την με λογο. :p Αλλιως αν θες να το παιξεις συντηρητικα πηγαινε σε ninja300 / Ζ300.

Το παλιο Duke (αν και σε καλη τιμη) προσωπικα θα το απεφευγα, στα καινουρια μοντελα (Duke και RC) εχουν γινει καποιες σημαντικες αλλαγες για την αντιμετωπιση των θεματων που υπαρχουν (πχ πηγε η εξατμιση πισω για να μην θερμαινεται παραπανω το μοτερ). Επισης αν παρεις τελικα το ΚΤΜ αξιζει να ασχοληθεις λιγο με τη βελτιωση του συστηματος ψυξης. Αν ερθει εκεινη η ωρα τα ξαναλεμε.

edit: Ξεχασα να αναφερω οτι το Benelli (αν και γυμνο) ειναι ~20 κιλα πιο βαρυ απο το ΚΤΜ, που οπως καταλαβαινεις ειναι μια αιωνιοτητα και μια μερα -ειδικα σε τοσο λιγα κυβικα. Γενικα δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στα δυο, μην μπερδευουμε τις βουρτσες με τις... χτενες. :D

panagos159
24/02/2019, 20:45
Μάγκες να ξέρετε η καρδιά λέει RC 390, από όταν το είδα. Αλλά επειδή δεν είμαι και παιδί πλέον τα ζυγίζω όλα (το οποίο ίσως δεν είναι και τόσο καλό τελικά γιατί εδώ μιλάμε και για πάθος όχι μόνο για "μαθηματικά") οπότε απλά μπερδεμένος καταλήγω!

πυξιδας990
24/02/2019, 21:20
παρε το κατεμι αδερφε

mia_zoi_kawa
24/02/2019, 21:56
Αν είσαι μπερδεμένος μην πιέζεσαι και δώσε απλά χρόνο στον εαυτό σου . Και εμένα μου άρεσει το rc 390 αλλά δεν διαθέτω ούτε τον χρόνο ούτε τα λεφτά για να το χαρώ. Δηλαδή δεν έχω χρόνο και λεφτά για track days ή για μοτοβολτες με αντίστοιχα μηχανάκια. Είμαι ο καθημερινός αναβάτης που ψάχνω κάτι για όλα και εκεί δεν με καλύπτει αυτό.

doctoras
24/02/2019, 22:22
Εγω λεω να πας να τα ζητήσεις σε τεστ ραιντ και τα 2, νομιζω ολοι πια εχουν ενα μηχανάκι διαθέσιμο για τεστ.
Ο ηχος και το μεταξόνιο του benelli κανουν την διαφορα. Το 302 ακουγεται σα τσαμπουκαλεμενο τρικυλινδρο triumph και το god damn(ktm) σα μετατονισμενο παπι, αυτο αν εισαι αρρωστακι με το ακουστικό φάσμα.
Το μεταξόνιο γιατι αν θελήσεις να πας καλοκαίρι για μπανακι και βάλεις συνεπιβάτη θα εκτιμήσεις την απαραίτητη απόσταση μεταξυ των δυο.
Κατα τα αλλα το περτικαλι ειναι σαφως πιο γρηγηρο σε επιδόσεις και σπορτιβ σε συμπεριφορά

νεοσσός
24/02/2019, 22:57
Γυναίκα υπάρχει στην εξίσωση; Αν ναι, έχει πει τη γνώμη της; (βλέπε γειτονικό νήμα)

panagos159
25/02/2019, 10:17
Χαχα γυναίκα υπάρχει αλλά έχει πει να πάρω αυτό που μου αρέσει περισσότερο.

telegonos
25/02/2019, 10:34
Το 390 είναι μονοκύλινδρο, άλλα που κοιτάς είναι δικύλινδρα.

Τα μονοκύλινδρα έχουν κραδασμούς, έχουν τον χαρακτηριστικό πρα-πρα ήχο (για εμένα:άσχημος), και το κυριότερο, το μονοκύλινδρο του 390 βγάζει παρόμοια ιπποδύναμη από άλλα που είναι δικύλινδρα. Αυτό κάτι πρέπει να σου λέει, πόσο τσιτωμένο είναι ( ή έστω, χαλαρά τα άλλα, την διαφορά σε βάθος χρόνου την πιάνουμε ε; )

Τα δικύλινδρα, έχουν από την φύση τους λιγότερους κραδασμούς από τα μονοκύλινδρα παρόμοιου κυβισμού, πιο στρωτή λειτουργία, λιγότερη φθορά σε βάθος χρόνου, μειωμένη αίσθηση ότι ''ζορίζονται'' στις ψηλές στροφές, μικρότερη κατανάλωση λαδιού, καλύτερη ρευστομηχανική ισσοροπία στον χώρο του κάρτερ δλδ κάτω από τα πιστόνια, φθείρονται λιγότερο σε βάθος χρόνου, ΓΕΝΙΚΑ είναι ''πιο'' κινητήρες.

Ωραίο είναι το 390, πέρασα την Παρασκευή έξω από μοτομάγαζο στην Καλλιρόης και το χάζευα (το Duke 390) αλλά δεν ξέρω, εγώ ΔΕΝ θα το έπαιρνα.

Αν είχε ένα δικύλιδρο μοτέρ, ναι, μονοκύλινδρο...όχι.

νεοσσός
25/02/2019, 10:48
Χαχα γυναίκα υπάρχει αλλά έχει πει να πάρω αυτό που μου αρέσει περισσότερο.
Σου έτυχε λαχείο. Μην τη χάσεις. :)

Οπότε συνεχίζουμε στο θέμα μας. Θα έλεγα Ζ300, Z400 ή MT-07.

panagos159
25/02/2019, 11:17
Καλύτερα κάτω απο 5000 μην ξεφεύγουμε. Και εγώ νομίζω το δικύλινδρο σε βάθος χρόνου θα με δικαιώσει. Θα πήγαινα για το kawasaki z300 αλλά ο Βύνιος (που έχει το μοντέλο του '17 στα 4820) βαράει 13% επιτόκιο στην πιστώτικη ρε μάγκες. Οι άλλοι που έχουν από άτοκο μέχρι 5% δηλαδή είναι κορόιδα? Για αυτό κοιτάω και το benelli που φαίνεται τίμιο για τα λεφτά του. Οι κινέζοι από ότι διάβασα το χρήμα ρίχνουν τα υπόλοιπα γίνονται Ιταλία ακόμα. Δεν ξέρω κιόλας είμαι ο πλέον άσχετος για αυτό και ρωτάω.

Μανολης67
25/02/2019, 17:54
To ακριβοτερο και καλύτερο...



404109
https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Honda-CB-300R--ola-ta-texnika-xarakthristika_118157.asp

BLiTzER
25/02/2019, 18:01
Οι κινέζοι από ότι διάβασα το χρήμα ρίχνουν τα υπόλοιπα γίνονται Ιταλία ακόμα.

Αυτό είναι χειρότερο από το να έριχναν χρήμα Ιταλοί και να έκαναν τα υπόλοιπα Κινέζοι.

DRAKONET
01/03/2019, 21:19
Φιλε μου εγω θεωρω οτι την στιγμη που εχουν την εγκριση απο την αυστηρη νομοθεσια του EURO 4 δεν εχεις θεμα!
Αλλωστε οι νεες οδηγιες για το euro 4 δεν ειναι μονο καυσαερια η ΑΒS...πρεπει ο κινητηρας να εχει τα ιδια στανταρ ακομη
και μετα απο 20.000 χλμ......που για μενα ειναι ενας σεβαστος αριθμος χιλιομετρων !
===============================================
Θελουμε η οχι...στα επομενα χρονια εχω πει παλι η πιτα θα μοιραστει αλλιως!
Οι κινεζοι ριχνουν χρημα ...ανεβαζουν ποιοτητα...ανεβαζουν ταχυτητα παραγωγης.....
εχουν αγορασει παλιοτερες φιρμες και τις αναβιωνουν.... επισης κοιτουν να ειναι στα πλαισια των αυστηρων οδηγιων
της ευρωπης δειχνοντας ετσι οτι πραγματικα τους ενδιαφερει η αγορα!
Η γνωμη μου ?
Ναι προτιμω να παρω ''κινεζικο'' κουτα ...παρα να ειμαι ''γεροντο-λαγνος'' σε κατι μοντελα που λενε και επειμενουν καποιοι
(ξερω θα γινω κακος για μερικους απλα αποψη μου ειναι και ΔΕΝ χρειαζεται να συμφωνουν ολοι)
σε μεταχειρισμενα που στο φιναλε δεν ξερεις που κραταει η σκουφια τους
τι χρηση εκανε ο ''αλλος''
τι ζημιες εχει ''καλυμενες'' που θα ανακαλυψεις εσυ στα δικα σου χερια !
ΟΧΙ...κουτα και ειτε κινεζος ειτε ινδος...για μενα καλυτερα !

TsoliasGR
02/03/2019, 12:49
Φιλε μου εγω θεωρω οτι την στιγμη που εχουν την εγκριση απο την αυστηρη νομοθεσια του EURO 4 δεν εχεις θεμα!
Αλλωστε οι νεες οδηγιες για το euro 4 δεν ειναι μονο καυσαερια η ΑΒS...πρεπει ο κινητηρας να εχει τα ιδια στανταρ ακομη
και μετα απο 20.000 χλμ......που για μενα ειναι ενας σεβαστος αριθμος χιλιομετρων !
===============================================
Θελουμε η οχι...στα επομενα χρονια εχω πει παλι η πιτα θα μοιραστει αλλιως!
Οι κινεζοι ριχνουν χρημα ...ανεβαζουν ποιοτητα...ανεβαζουν ταχυτητα παραγωγης.....
εχουν αγορασει παλιοτερες φιρμες και τις αναβιωνουν.... επισης κοιτουν να ειναι στα πλαισια των αυστηρων οδηγιων
της ευρωπης δειχνοντας ετσι οτι πραγματικα τους ενδιαφερει η αγορα!
Η γνωμη μου ?
Ναι προτιμω να παρω ''κινεζικο'' κουτα ...παρα να ειμαι ''γεροντο-λαγνος'' σε κατι μοντελα που λενε και επειμενουν καποιοι
(ξερω θα γινω κακος για μερικους απλα αποψη μου ειναι και ΔΕΝ χρειαζεται να συμφωνουν ολοι)
σε μεταχειρισμενα που στο φιναλε δεν ξερεις που κραταει η σκουφια τους
τι χρηση εκανε ο ''αλλος''
τι ζημιες εχει ''καλυμενες'' που θα ανακαλυψεις εσυ στα δικα σου χερια !
ΟΧΙ...κουτα και ειτε κινεζος ειτε ινδος...για μενα καλυτερα !

Παλι τα ιδια θα λεμε...Και ειμαι και παθων...Εν μέρη εχεις δίκιο για τα μεταχειρισμενα αλλα τα κινέζικα έχουν ημερομηνια ληξης.

panavour
02/03/2019, 13:23
ολα εχουν ημερομηνια ληξεως απλως -ΑΚΟΜΑ- στα κινεζικα ειναι συντομοτερη

TsoliasGR
02/03/2019, 16:13
ολα εχουν ημερομηνια ληξεως απλως -ΑΚΟΜΑ- στα κινεζικα ειναι συντομοτερη

Τα μεν στα 1-2 χρόνια αρχιζουν και σκορπανε αν οχι νωρίτερα τα δε μετα την 10ετια 15ετια....
Ενω στα γιαπωνεζικα και σε κάποια ευρωπαικά (βλεπε BMW και οχι σε ολα της τα μοντελα προφανώς αλλα στην πλειοψηφια) η κατασκευη και εν γενη το οχημα εξ ολοκληρου στις πλειστες περιπτωσεις εχει αποδειχθει με πολλη αντοχη στο χρονο.
Δεν ήθελα να αναφερω κάποια προγενεστερα μοντελα που καποιοι απο εδω τα προλαβατε στα μαγαζια οταν βγηκανε (super cub 50,townmate) αλλά και σε πιο "φρεσκα" οπως AX-1,Kaze-r,GLX,astrea grand/dream/supra,cryptonR 102-105-110,Funduro,F650GS και πολλά άλλα ακομα των 90s και 00s.
Δεν αμφιβάλλω οτι οι κινεζοι και οι ινδοι κάνουν βηματα βελτιωσης της ποιοτητας τους ομως μέχρι να φτασουν το σημερινο επιπεδο η εστω το επιπεδο των 90s των γιαπωνεζων και των βαβαρων έχουν πολυ δρόμο ακομα.Και ενας απο τους λογους που έχουν ακομα δρομο ειναι η σταδιακη βελτιωση της ποιοτητας ωστε μεν να παραμενουν ανταγωνιστικοι στις τιμες τους και να τους γνωρίσει το κοινο αφ ετερου να δείξουν οτι κάνουν βελτιωσεις.
Στο μελλον ειναι σχεδόν σίγουρο οτι θα γινει οτι και με την κοντρα Ευρωπη-Ιαπωνια πιο παλια.Αλλά οχι αμεσα.

azar41
02/03/2019, 17:23
Την ποιότητα των γιαπωνέζων της δεκαετίας του ενενήντα,δεν μπορούν να την φθάσουν,δεν τους αφήνει το μάρκετινκ.

mia_zoi_kawa
02/03/2019, 17:44
Την ποιότητα των γιαπωνέζων της δεκαετίας του ενενήντα,δεν μπορούν να την φθάσουν,δεν τους αφήνει το μάρκετινκ.

Ποιο μάρκετινγκ ρε φιλαράκι.... Έναμισή δις άνθρωποι είναι και είναι ολημερίς και οληνυχτης στο κλεψιμο. Απλά το κλέψιμο που πέφτει για τις μοτοσυκλέτες δεν το έχουν σαν πρότεραιοτητα ( δεν τους ενδαφερουν- δεν βλέπουν εκεί το μέλλον ---προσφατα τις απαγόρεψαν στα κέντρα των μεγαλων πόλεων) για αυτό δεν έχουν φτάσει τους Γιαπωνέζους....

Α και κάτι ακόμα . Στην Κίνα επιτρέπεται να απεργεις μόνο αν δουλεύεις για τους Γιαπωνέζους και τις λοιπές ξένες δυνάμεις ξέρεις...

BLiTzER
02/03/2019, 19:48
Την ποιότητα των γιαπωνέζων της δεκαετίας του ενενήντα,δεν μπορούν να την φθάσουν,δεν τους αφήνει το μάρκετινκ.

Εδώ δεν τη φτάνουν ούτε οι ίδιοι οι γιαπωνέζοι.

azar41
02/03/2019, 20:21
Εδώ δεν τη φτάνουν ούτε οι ίδιοι οι γιαπωνέζοι.

Ακριβώς!
Πλέον βλέπεις ακόμα και σε μηχανάκια μεσαίου κυβισμού και κάποιων επιδόσεων, σιδερένια πλαίσια,αμορτισέρ χωρίς μοχλικό και πηρουνάκια των 41 χιλ,πρέπει να μείνει χαμηλά το κόστος για το εργοστάσιο.

ΤάκηςΜπ
03/03/2019, 10:05
Ακριβώς!
Πλέον βλέπεις ακόμα και σε μηχανάκια μεσαίου κυβισμού και κάποιων επιδόσεων, σιδερένια πλαίσια,αμορτισέρ χωρίς μοχλικό και πηρουνάκια των 41 χιλ,πρέπει να μείνει χαμηλά το κόστος για το εργοστάσιο.

Το καινούργιο cb300r έχει 37χιλ. πιρούνι.

telegonos
03/03/2019, 10:41
ολα εχουν ημερομηνια ληξεως απλως -ΑΚΟΜΑ- στα κινεζικα ειναι συντομοτερη

Ναι ε;

404208

TsoliasGR
03/03/2019, 10:45
Την ποιότητα των γιαπωνέζων της δεκαετίας του ενενήντα,δεν μπορούν να την φθάσουν,δεν τους αφήνει το μάρκετινκ.

Δεν θα έλεγα οτι ειναι θεμα μαρκετινγ μονο.Οι νεες προδιαγραφες που τιθενται οπως πχ euro 4 και υποχρεωνουν τους κατασκευαστες να βαλουν καποια πραγματα στις μοτο (πχ cbs+abs) σαφως και ανεβάζουν το κοστος και με κάποιο τροπο πρεπει να παραμεινουν ανταγωνιστικες για να τις προτιμησει το καταναλωτικο κοινο.Aς ριξουμε μια ματιά στις ταξινομήσεις πχ cryptonX και GTS 150 και στο νεο στρογγυλοφαναρο (που υποτιθεται ειναι ολα γιαπωνεζικα).
Σαφώς λοιπον οταν προσθετουν καλουδια για να κατεβάσουν το κοστος κτησης θα αφαιρέσουν απο κάτι αλλο οπως πχ απο ποιοτητα βαφής.Αλλα δεν νομιζω οτι κανουν εκπτώσεις στα μηχανολογικα η στα ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικά τους.
Τωρα κάποια κινεζικα είναι σαφως ανώτερα απο αλλα ομως δεν παυουν να μην φτάνουν τα γιαπωνεζικα και σε βαθος χρόνου να έχεις αρκετα θεματα και προφανώς να χάνεις ένα μεγάλο μερος χρηματων σε περίπτωση μεταπωλησης.

doctoras
03/03/2019, 10:55
Το καινούργιο cb300r έχει 37χιλ. πιρούνι.

Ανάρτηση
Ε: Τηλεσκοπικό, ανεστραμμένο πιρούνι 41mm με διαδρομή 130mm Π: Μονό αμορτισέρ, με διαδρομή 107mm

ΤάκηςΜπ
03/03/2019, 11:43
Ανάρτηση
Ε: Τηλεσκοπικό, ανεστραμμένο πιρούνι 41mm με διαδρομή 130mm Π: Μονό αμορτισέρ, με διαδρομή 107mm
Πηγή
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cb300r_18.htm

giorgosb
03/03/2019, 12:38
Η πηγή του doctora μάλλον είναι η σελίδα της Honda, όπου γίνεται λόγος για 41mm.

ΤάκηςΜπ
03/03/2019, 15:19
Η πηγή του doctora μάλλον είναι η σελίδα της Honda, όπου γίνεται λόγος για 41mm.

Ναι κι εγώ μόλις το έψαξα και έχετε δίκιο.Μάλλον πήραν copy paste την διάμετρο από το παλιό cb300f.

panagos159
11/03/2019, 15:41
Kawasaki Z300 και sym wolf 300. Γνώμες? Φαντάζομαι ανάμεσα στα 2 όλοι kawa θα πάτε, αλλά και το sym πολύ όμορφο αλλά μάλλον λίγο αδύναμο για εκτός πόλης.

mia_zoi_kawa
11/03/2019, 16:44
Πανο επειδη ειναι η πρωτη σου μηχανη οπως γραφεις μην το πολυψαχνεις. Τα παντα ειναι σχετικα και παιρνεις τις αναλογες απαντησεις. Δηλαδη για καποιον ενα δικυκλο που δεν εχει φαιρινγκ δεν ειναι για εκτος πολης. Για αλλον ειναι μια χαρα....Επισης το εκτος πολης ειναι κατι σχετικο για τον καθενα... Με ολα αυτα πιστευω οτι χανεις την ουσια.... Την μοτοσυκλετα την αγοραζεις πρωτιστος για να νιωθεις τον αερα στο προσωπο ενα καλοκαιρινο απογευμα....και να μυριζεις ολες τις μυρωδιες απο τα θυμαρια ή τα νυχτολουλουδα....ακομα καλυτερα με το κοριτσι σου απο πισω να σε κρατει αγκαλια...
Με ολα τα μηχανακια που σου αναφεραμε αυτο μπορεις να το κανεις. Μην χανεσαι με τις ατελειωτες αναλυσεις. Αυτα θα τα δεις οταν αγορασεις μια και ξεκαθαρισουν μεσα σου οι αναγκες σου.

panagos159
11/03/2019, 17:27
Σωστή απάντηση. Και στοχευμένη. Αλλά επειδή και το χρήμα δεν φυτρώνει πρέπει να τα ζυγίσω όσο πιο καλά γίνεται. Αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά δε σου κρύβω πως έχω ζαλιστεί με τις απόψεις, τα reviews τα "πάρε αυτό μην πάρεις αυτό" κλπ και θέλω να καταλήξω. Ή θα πάρω το kawasaki που είναι καλή επιλογή και σα μάρκα και ως προς τη δύναμη ή θα πάρω το wolf που είναι από τα αγαπημένα μου εμφανισιακά αλλά θα συμβιβαστώ με τη μικρή του δύναμη. Στο τσακ για κορώνα γράμματα

ΤάκηςΜπ
11/03/2019, 17:36
Αν έχεις λεφτά για kawa πάρε kawa. Δεν έχει κανένα νόημα να κοιτάς κινέζικα/κορεατικα.

BLiTzER
11/03/2019, 18:36
Την μοτοσυκλετα την αγοραζεις πρωτιστος για να νιωθεις τον αερα στο προσωπο ενα καλοκαιρινο απογευμα....και να μυριζεις ολες τις μυρωδιες απο τα θυμαρια ή τα νυχτολουλουδα....ακομα καλυτερα με το κοριτσι σου απο πισω να σε κρατει αγκαλια...

:touched:

DRAKONET
11/03/2019, 20:26
Φιλε μου...οσον αφορα τα χρηματα εγω ακομη την χρωσταω..ηξερα οτι θα δωσω καποιο σεβαστο ποσο και οταν δεν υπαρχει χρημα να τρεχει εχεις φρενο!
Τα ζυγισα στο μυαλο μου ....και στην καρδια μου
εκτος απο το τι προσφερει μιλαω ΚΑΘΑΡΑ στο αντιτιμο..και εκανα την επιλογη μου και ας θα δωσω και 5-6 μηνες δοσεις περισσοτερες!
Θεωρω οτι εαν σε περνει καντο και εσυ βαλε καμια δοση παραπανω εαν δεν τα εχεις ολα !:D
Με νευριαζε και μου την εδινε το γεγονος να παρω κατι και να κυκλοφορω στον δρομο...και στο απεναντι ρευμα η στο φαναρι διπλα μου να ειναι ο ποθος μου και να με φρεναρε στην επιλογη μου 500-600 ευρω!!
ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ ειπα..και πηγα και το πηρα.
Εαν και εσυ εχεις κατι στην καρδια σου...κανε την επιλογη με κατι που σου αρεσει..και αξιζει να το βλεπεις και να καυ@@νεις !

panagos159
12/03/2019, 11:36
Φτάνω μέχρι το kawasaki οικονομικά. Απλά εμφανισιακά μου αρέσει το wolf :P

ΤάκηςΜπ
12/03/2019, 11:47
(Η sym δεν ξέρει να φτιάχνει μηχανές)

Καλημέρα παιδιά,καλά κούλουμα!

katsar
12/03/2019, 12:11
Σύγκριση εταιρίας ζωής 122 χρόνων που κατασκευάζει space robotics projects,military transport aircrafts,τραίνα ε και κάτι μοτοσυκλέτες ,τρέχει από το 60τόσο στα παγκόσμια με πολλά εκ $$ για εξέλιξη και τεχνολογία με μία άλλη που κατασκευάζει σκουτερς και αλυσοπρίονα. :a014:

ptc
12/03/2019, 13:00
Σύγκριση εταιρίας ζωής 122 χρόνων που κατασκευάζει space robotics projects,military transport aircrafts,τραίνα ε και κάτι μοτοσυκλέτες ,τρέχει από το 60τόσο στα παγκόσμια με πολλά εκ $$ για εξέλιξη και τεχνολογία με μία άλλη που κατασκευάζει σκουτερς και αλυσοπρίονα. :a014:

Δε νομιζω πως θα κανει κανεις στα σοβαρα τη συγκριση αναμεσα σε Z300 και Sym Wolf, ως μηχανες. Η διαφορα ειναι μεγαλη απο οποια πλευρα κι αν το δεις (κυλινδρισμος, βαρος, ισχυς, αξιοπιστια, μεταπωλητικη αξια, κοκ). Αλλα αφου του φιλου του αρεσει το Wolf ειναι κατι πολυ σημαντικο κι αυτο. Εκει τιθεται το θεμα... Ξερει πως το Z ειναι πιο καλη αγορα αλλα υπαρχει ερωτας. Εγω σ'αυτην την περιπτωση παω πασο, ας παρει αυτο που του αρεσει. Ενταξει, στο κατω κατω τα Sym δεν ειναι και Daytona να αρχισουν να πεφτουν βιδες δεξια κι αριστερα στο εξαμηνο. Μια αλφα αξιοπιστια υπαρχει.

fatsas35
12/03/2019, 13:11
Φίλος απλά πάρε αυτή που όταν την βλέπεις σου σηκώνεται.. Απλά..

panagos159
12/03/2019, 14:15
O ptc με νιώθει. Το ξέρω πως το Ζ είναι η σαφώς καλύτερη επιλογή. Αλλά η εμφάνιση του wolf με έχει κερδίσει. Αλλά βαρέθηκα να το σκέφτομαι.! Ααααααα!! :@ :@

Panos76
12/03/2019, 14:27
2-3 ακόμα (όμορφες) προτάσεις:

https://www.car.gr/12386845-ktm-duke-250-abs

https://www.car.gr/11879102-suzuki-v-strom-250-abs

https://www.car.gr/19958537-honda-cb-300-r-abs

telegonos
12/03/2019, 14:41
η εμφάνιση του wolf με έχει κερδίσει.

Έτσι από περιέργεια, το Honda CB1000R (https://www.thebikemarket.co.uk/media/1014880/24393_CB1000R.jpg), όχι το πρόσφατο, το προηγούμενο μοντέλο, σου αρέσει;

Alexinhogr
12/03/2019, 14:42
Σκέψου ότι το κάβα είναι κάτι σε σουμπαρου κ το λύκος είναι χιουνται, χαχαχαχα

panagos159
12/03/2019, 14:49
Έτσι από περιέργεια, το Honda CB1000R (https://www.thebikemarket.co.uk/media/1014880/24393_CB1000R.jpg), όχι το πρόσφατο, το προηγούμενο μοντέλο, σου αρέσει;
Πρώτη φορά το βλέπω αλλά δεν τρελάθηκα. Ούτε το honda ούτε το vstrom μου αρέσουν που πρότεινε ο φίλος. Το duke το 250 ομορφο είναι. Είναι αξιόλογο? Δεν το είχα στις επιλογές

telegonos
12/03/2019, 14:58
Πρώτη φορά το βλέπω αλλά δεν τρελάθηκα. Ούτε το honda ούτε το vstrom μου αρέσουν που πρότεινε ο φίλος. Το duke το 250 ομορφο είναι. Είναι αξιόλογο? Δεν το είχα στις επιλογές

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλη την συζήτηση, όταν λες σου αρέσει το wolf εννοείς το Sym Wolf 250, δλδ αυτό;

404421

panagos159
12/03/2019, 15:06
Όχι. Το wolf 300 το καινούργιο που είναι cafe racer.

telegonos
12/03/2019, 15:46
Ααααα οκ. Ακυρον, παρανοησα εγώ, τελείως, δικό μου λάθος, με συγχωρείς.

TsoliasGR
15/03/2019, 16:32
Πιο ομορφο ειναι το 250 απο το 300 το γουλφ.Αλλα αναμεσα σε wolf η z300... και σαν κάτοχος γουλφ αβλεπι πας καβασακι.οχι πως αδυναμο εκτος πολης ουτε θέματα βγαζει το 250 που εχω αλλα η Kawasaki ειναι kawasaki πως να το κάνουμε.Οποτε μπορεις να επιλεξεις ιαπωνα να το κανεις.Μακροπροθεσμα είσαι πιο καλυμμένος στα σιγουρα απο ολες τις απόψεις.Και φυσικα το.γπυλφ δεν.νομιζω να αντεξει οσο ενα αντιστοιχο γιαπωνέζικο.

rainmike
15/03/2019, 17:46
όχι πως είμαι γραφικός αλλά θα πρότεινα μονστερ 620:lol:

katsar
15/03/2019, 19:44
Εσύ είσαι μερακλής :beer:

o_gavros
15/03/2019, 20:12
ρε παναγο, με το μπαρδόν κιόλας, αλλά όταν και άμα έρθει η ώρα να πάρεις σπίτι, τι θα κάνεις ρε συ;:p

Panos76
15/03/2019, 20:44
ρε παναγο, με το μπαρδόν κιόλας, αλλά όταν και άμα έρθει η ώρα να πάρεις σπίτι, τι θα κάνεις ρε συ;:p

Μονοκατοικία ή διαμέρισμα ?
Ρετιρέ με θέα ή ισόγειο με κήπο?

:lol:

panagos159
15/03/2019, 21:53
ρε παναγο, με το μπαρδόν κιόλας, αλλά όταν και άμα έρθει η ώρα να πάρεις σπίτι, τι θα κάνεις ρε συ;:p

Χαχαχα με πέθανες. Μάγκες μου σε αυτά είμαι από τους χειρότερους. Εμένα το wolf το 300 είναι το αγαπημένο μου εμφανισιακά, καμία σχέση με 250. Ακόμα το ψάχνω να ξέρετε! Αν ποτέ καταλήξω απλά θα βάλω μια φώτο στο thread για να χούμε να λέμε

kostaskk
16/03/2019, 08:24
http://tyga-performance.com/index.php?view=all&cPath=73_1294

katsar
16/03/2019, 09:13
Αυτό παίζει να είναι πιο ακριβό και από κτμ 1290 :D

panagos159
21/03/2019, 21:12
Τα καταφέραμε αλάνια!!!

404584

doctoras
21/03/2019, 21:15
καλορίζικο! Z300 δεν είναι?
ωραίος

νεοσσός
21/03/2019, 21:16
Καλοτάξιδο το Ζήτα!

giorgosb
21/03/2019, 21:18
Καλορίζικο φίλε, πολύ ωραίο!

taisteal
21/03/2019, 21:20
Καλόβολτο!!

:beer::beer:

katsar
21/03/2019, 21:35
με γεια φίλος!καλές βόλτες!!ωραίο είναι!

panagos159
21/03/2019, 21:56
Ευχαριστώ παίδες! Να είστε καλά!!

DRAKONET
21/03/2019, 22:55
τριπλα και γκολ στο 93 ο ΠΑΝΑΓΟΣ... παιχτουρι μου...
καλα χιλιομετρα φιλε...και παντα ορθιος

mia_zoi_kawa
21/03/2019, 23:11
Ε ναι επρεπα να το είχα καταλάβει..περιμενες την εαρινή ισημερία και την υπερπανσεληνο ατιμουλη!Προβλέπω ούριο άνεμο στα συναισθηματικά σου φέτος καθως και ισόβια αφοσίωση στην kawa!!

Καλορίζικο!

lleonidas
22/03/2019, 00:32
Ωραίοοοςς!Καλές βόλτες, αναμένουμε νέες φωτο με το φως της ημέρας!

Akalestos
22/03/2019, 14:07
Καλοριζικο φιλε καλες βολτες ωραιο!

Alexinhogr
22/03/2019, 14:24
Ζηλεύω καλοτάξιδο, πότε θα δώσω την Κλάρα για ζ300 δεν ξέρω χάχα καλές βολτουλες

panagos159
26/03/2019, 09:29
Πάρτε και 2 πρωϊνές!! <3 <3

404869

404870

telegonos
26/03/2019, 09:56
Είναι όμορφο. Να το χαίρεσαι και καλοτάξιδο

(βαλτο και καμιά φωτό από πλάι)