PDA

View Full Version : Μεταφορά μοτοσικλέτας στο εξωτερικό



panos1050
20/02/2019, 16:44
Καλησπέρα στο forum .
Έχω να γράψω τώρα που τσεκάρω κάτι χρόνια αλλά παρακολουθώ συχνά πυκνά τις συζητήσεις σας ...
Στο θεμα μας λοιπόν,σε λίγους μήνες θα φύγω στο εξωτερικό μαλλον για αρκετο καιρο και θα ήθελα να πάρω την μηχανή μαζί μου .
Οδικώς δεν πάει γιατί μας χωρίζει ένας ωκεανός όποτε η μόνη λύση είναι με μεταφορική.
Το θέμα μου ειναο αν θα χρειαστεί να βγάλω πινακίδες εκεί ή αν θα πρέπει να πληρώσω κάποιο φόρο στο τελωνείοκλπ κλπ

sapila racing
20/02/2019, 17:11
Το θέμα μου ειναο αν θα χρειαστεί να βγάλω πινακίδες εκεί ή αν θα πρέπει να πληρώσω κάποιο φόρο στο τελωνείοκλπ κλπ

Aυτά που ρωτάς έχουν να κάνουν με το ' εκεί ' οχι με την Ελλάδα.
Αναλογα με το που θα πας θα ρωτήσεις στην αντίστοιχη πρεσβεία ή προξενείο.

Nostradamus
20/02/2019, 18:24
Από την στιγμή που μιλάς για ωκεανούς στο μεταξύ του εδώ και του εκεί, θα έλεγα πρώτα να πας εκεί να δεις τι γίνεται και μετά να δεις αν αξίζει το να μεταφέρεις όχημα.

GogosLux
22/02/2019, 12:06
Από την στιγμή που μιλάς για ωκεανούς στο μεταξύ του εδώ και του εκεί, θα έλεγα πρώτα να πας εκεί να δεις τι γίνεται και μετά να δεις αν αξίζει το να μεταφέρεις όχημα.

+1000

Το πιο πιθανο ειναι να μην σε συμφέρει και σε φανε τα μεταφορικά και αλλα εξοδα.

Επίσης, ειναι πολυ πιθανο αυτο που εχεις ή αυτο που θες να το βρεις εκει φθηνότερα - αν συνυπολογίσεις το saving σε εξοδα μεταφορας, εξοδα registration, συναλλαγματική διαφορα, τοπικες τιμες, τελη + ασφαλειες ελληνικες που θα πληρώνεις μεχρι να το ταξινομήσεις εκει, κλπ

viper1
22/02/2019, 12:13
+1000

Το πιο πιθανο ειναι να μην σε συμφέρει και σε φανε τα μεταφορικά και αλλα εξοδα.

Επίσης, ειναι πολυ πιθανο αυτο που εχεις ή αυτο που θες να το βρεις εκει φθηνότερα - αν συνυπολογίσεις το saving σε εξοδα μεταφορας, εξοδα registration, συναλλαγματική διαφορα, τοπικες τιμες, τελη + ασφαλειες ελληνικες που θα πληρώνεις μεχρι να το ταξινομήσεις εκει, κλπ

Κι αν το μηχανάκι που θέλει να πάρει μαζί του είναι panigale v4s? :D

GogosLux
22/02/2019, 12:17
Κι αν το μηχανάκι που θέλει να πάρει μαζί του είναι panigale v4s? :D

Προσωπικά, οι μονοι παραμετροι που μπορεί να το κανουν να εχει λογική ειναι οι ακολουθοι:

- ιστορικό οχημα οποτε δυσευρετο και με "συναισθηματική" αξια
- πολυ ακριβο οχημα, βλεπε panigale, που δεν φευγει Ελλαδα - τουλαχιστον οχι σε "σωστή" τιμή

Σε ολες τις αλλες περιπτώσεις δεν νομιζω οτι δεν αξίζει, ιδιως σε αλλη ακρη ωκεανου

sapila racing
22/02/2019, 13:06
Κι αν το μηχανάκι που θέλει να πάρει μαζί του είναι panigale v4s? :D

χμμμ
δες εδω περίπτωση που κατι δεν πήγε καλά με την εξαγωγή/εισαγωγη της μοτο στην Αυστραλία...
https://www.ducati.org/forums/848/67838-australian-848-crushed.html

Lioulios
22/02/2019, 13:15
χμμμ
δες εδω περίπτωση που κατι δεν πήγε καλά με την εξαγωγή/εισαγωγη της μοτο στην Αυστραλία...
https://www.ducati.org/forums/848/67838-australian-848-crushed.html

Πονεσα


@pano , wellcome back

Panos76
22/02/2019, 14:07
Φακ :uplate:

Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με αμάξια αλλά δε θυμάμαι ακριβώς την ιστορία.

(tiger ή κτμ πρέπει να έχει ο συνoνόματος)

panos1050
25/02/2019, 19:42
Όχι ρε φίλε τι έπαθε ο άνθρωπος;;
Μίλησα με ανθρώπους από εκεί και μου είπαν ότι δεν είναι δύσκολο ούτε πολύ ακριβό.
Το κόστος μεταφοράς δεν το υπολογίζω γιατί θα μπει σε κοντέινερ μαζί με άλλα που θα πάρω μαζί μου .
Το κόστος για να μπορέσει να κυκλοφορήσει θα το μάθω μέσα στις επόμενες μέρες