PDA

View Full Version : Τεχνικές υπηρεσίες Δήμων - Λακκούβες, διαρροές



νεοσσός
20/02/2019, 18:43
Καλό είναι να γράφουμε πού και πού τα ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας. Έχω μείνει λοιπόν έκπληκτος από την ταχύτητα ανταπόκρισης των τεχνικών υπηρεσιών σε ηλεκτρονικά αιτήματα.

Πριν από μερικές εβδομάδες, είχαμε επανειλημμένες διαρροές του δικτύου ύδρευσης της ΕΥΔΑΠ. Το δίκτυο των αγωγών είναι παλιό και κάθε τόσο υπάρχει στους δρόμους μεγάλη ή μικρή διαρροή. Όταν διαπιστώνω διαρροή, μόλις φθάσω γραφείο ή σπίτι την αναφέρω στην αντίστοιχη ιστοσελίδα της ΕΥΔΑΠ. Αμέσως παίρνεις αυτόματη απάντηση και λίγα λεπτά μετά σου απαντάει και άνθρωπος. Ανάλογα με την έκταση της διαρροής, η ταχύτητα ανταπόκρισης είναι από 1,5 ώρα (Κυριακή απόγευμα!), μέχρι 15 μέρες. Υποθέτω ότι στέλνουν άμεσα τεχνικό, βλέπει την έκταση της βλάβης, θέτει την αντίστοιχη προτεραιότητα και ανάλογα με το φόρτο της εποχής, γίνεται η αποκατάσταση.

Είμαι από τους πρώτους που αναφέρουν διαρροές, διότι αφενός σκέφτομαι πόσο επικίνδυνο είναι να τρέχει νερό στους δρόμους, ειδικά τώρα το χειμώνα που παγώνει το βράδυ, αφετέρου σκέφτομαι την απώλεια των πόρων και σαν τελευταίο λόγο θα έλεγα ότι με το ποδήλατο γεμίζεις λάσπη αν τρέχουν μονίμως νερά κάπου. Αν πρόκειται για δημόσια αποχέτευση, όχι μόνο γλιστράει περισσότερο, αλλά είναι και αηδία να περνάς από τέτοια νερά με δίκυκλο, ακόμα κι αν έχει λασπωτήρες. Θεωρώ ότι κάποιος πρέπει να κάνει την κίνηση να ενημερώσει, αντί να σκεφτεί απλά "Πάλι έσπασε αγωγός..." και να το ξεχάσει μετά από λίγο. Ειδικά τώρα με τις ιστοσελίδες, είναι πολύ εύκολο να το αναφέρεις, καθώς και να παρακολουθήσεις διαδικτυακά την εξέλιξη της αποκατάστασης.

Με τις βροχές της περασμένης εβδομάδας, άνοιξαν μερικές λακκούβες στη διαδρομή που κάνω με τη μοτοσυκλέτα, κάποιες εκ των οποίων αρκετά βαθιές για να σε ρίξουν κάτω υπό συνθήκες. Τις έβλεπα επί δύο μέρες και όλο έλεγα ότι θα υποβάλλω αναφορά, αλλά το ξεχνούσα συνέχεια. Τις θυμόμουν όταν τις ξανάβλεπα. Το θυμήθηκα λοιπόν προχθές το βράδυ και υπέβαλα αναφορά στους Δήμους Παπάγου-Χολαργού και Ηλιουπόλεως. Ο δήμος Ηλιουπόλεως είχε ταχύτατη αντίδραση. Εγγραφή στο σύστημα και αποστολή συνδέσμου παρακολούθησης. Αποκατάσταση σε λιγότερες από 20 ώρες, σε όλες τις λακκούβες που ανέφερα!

AUFGEBRACHT
20/02/2019, 18:47
Ο δήμος Ηλιουπόλεως είχε ταχύτατη αντίδραση. Εγγραφή στο σύστημα και αποστολή συνδέσμου παρακολούθησης. Αποκατάσταση σε λιγότερες από 20 ώρες, σε όλες τις λακκούβες που ανέφερα!

Δημοτικές εκλογές σε 3 μήνες... Αξία ανεκτίμητη!

AUFGEBRACHT
20/02/2019, 19:04
Καλό είναι να γράφουμε πού και πού τα ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας. Έχω μείνει λοιπόν έκπληκτος από την ταχύτητα ανταπόκρισης των τεχνικών υπηρεσιών σε ηλεκτρονικά αιτήματα.

Να σου πω εγώ τα ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας... πριν κάποια χρόνια γίνεται διακοπή ρεύματος και με το που έρχεται το ρεύμα πάλι, καίει την ηλεκτρονική πλακέτα του ψυγείου, το ευτύχημα ήταν πως το κόστος καλύφθηκε λόγω του ότι ήταν εντός εγγύησης. Προ 3 εβδομάδων έγινε πολύωρη διακοπή ρεύματος, με το που έρχεται το ρεύμα το ψυγείο πήγαινε να πάρει μπροστά να δουλέψει και σταμάταγε, φωνάζω τεχνικό γτ μυρίστηκα τη δουλειά, ξανά καμένη πλακέτα, κόστος 180 ευρώ. Μail μέσω ηλεκτρονικής φόρμας στη ΔΕΗ, απάντηση ότι υπεύθυνος για το δίκτυο είναι ο ΔΕΔΔΗΕ. Επικοινωνία με ΔΕΔΔΗΕ, απάντηση "ελάτε αυτοπροσώπως να καταθέσετε αίτημα αποζημίωσης στα γραφεία μας", όπερ και εγένετο. Σήμερα λαμβάνω ταχυδρομική επιστολή πως ναι μεν έγινε όντως διακοπή ρεύματος στην περιοχή μου, αλλά δεν δικαιούμαι αποζημίωσης, γιατί η διακοπή δεν οφείλεται σε παράβλεψη ή δόλο υπαλλήλου του ΔΕΔΔΗΕ... Τα σχόλια περιττά.

MAIK72
22/02/2019, 17:44
Επανέρχομαι και χαίρομαι πάρα πολύ για το ποστ του Νεοσσού :) κυρίως λόγω της συγκυρίας των καταταστάσεων. Σε συγκεριμένο σημέιο στο Χαλάνδρι έχει φύγει πάνω σε στροφή, λωρίδα οδοστρώματος απο κακοτεχνία με αποτελέσμα να πεσώ μέσα 2 φορές σε μία εβδομάδα. Με το ζόρι συγκράρτησα το μηχανάκι και τις δύο φορές!
Υπέβαλα αίτημα στον Δήμο Χαλανδρίου που δεν έχει φτιάξει ποτέ τίποτα από δρόμους στο Χαλάνδρι πέρα από μπαλώματα. ¨Οχι ότι περιμένω να ασφαλτοστρώσει όλον τον δρόμο αλλά να καλύψει τουλάχιστον την τρύπα. Είμαι προς αναμονή .
https://c2.staticflickr.com/8/7855/33304991388_d4d7d89e63_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/8/7917/40215465543_0e38edc2ef_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/8/7924/46456814984_5b70500fe1_k.jpg
"οποιος περάσει απο αυτό σημέιο Παπανικολή και Αγιας Παρασκευής στο Χαλάνδρι ας έχει τον νου του για την παγίδα.
https://www.google.com/maps/@38.0188887,23.8072652,3a,75y,208.14h,52.36t/data=!3m6!1e1!3m4!1sBddFivx5FCvwLrPp3xvRuQ!2e0!7i13312!8i6656

MAIK72
22/02/2019, 23:19
edit έγιναν κάποιες απαραίτητες διορθώσεις στις φωτογραφίες γιατί ανέβηκαν βιαστικά :rolleyes:

MG-KTiNoS
23/02/2019, 08:34
Βαριέμαι...

(ΑΛΗΤΕΣ τίποτε άλλο)

viper1
23/02/2019, 11:17
Να σου πω εγώ τα ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας... πριν κάποια χρόνια γίνεται διακοπή ρεύματος και με το που έρχεται το ρεύμα πάλι, καίει την ηλεκτρονική πλακέτα του ψυγείου, το ευτύχημα ήταν πως το κόστος καλύφθηκε λόγω του ότι ήταν εντός εγγύησης. Προ 3 εβδομάδων έγινε πολύωρη διακοπή ρεύματος, με το που έρχεται το ρεύμα το ψυγείο πήγαινε να πάρει μπροστά να δουλέψει και σταμάταγε, φωνάζω τεχνικό γτ μυρίστηκα τη δουλειά, ξανά καμένη πλακέτα, κόστος 180 ευρώ. Μail μέσω ηλεκτρονικής φόρμας στη ΔΕΗ, απάντηση ότι υπεύθυνος για το δίκτυο είναι ο ΔΕΔΔΗΕ. Επικοινωνία με ΔΕΔΔΗΕ, απάντηση "ελάτε αυτοπροσώπως να καταθέσετε αίτημα αποζημίωσης στα γραφεία μας", όπερ και εγένετο. Σήμερα λαμβάνω ταχυδρομική επιστολή πως ναι μεν έγινε όντως διακοπή ρεύματος στην περιοχή μου, αλλά δεν δικαιούμαι αποζημίωσης, γιατί η διακοπή δεν οφείλεται σε παράβλεψη ή δόλο υπαλλήλου του ΔΕΔΔΗΕ... Τα σχόλια περιττά.

Αν είχαν εκλογές και στην ΔΕΔΗΕ κάτι θα σου έδιναν. Ατυχία

o_gavros
23/02/2019, 15:00
Δεν είναι πάντα μόνο θέμα πρόθεσης της υπηρεσίας.
Στο Δήμο Σαλαμίνας πχ, όπου το δίκτυο είναι απο τον καιρό της ναυμαχίας, ένα σημείο φτιάχνουν, 5 νέα προκύπτουν.
Την καλοκαιρινή περίοδο ειδικά, δεν προλαβαίνουν να σκάβουν και να μπαλώνουν.

Α' και Β΄ Πειραιά γελάνε με όποιον θνητό μπει στο τριπάκι αναγγελίας ζημιάς ή/και (ακουσον ακουσον) καταγγελίας.

MAIK72
23/02/2019, 15:56
.
Στο Δήμο Σαλαμίνας πχ, όπου το δίκτυο είναι απο τον καιρό της ναυμαχίας, ένα σημείο φτιάχνουν, 5 νέα προκύπτουν.
Την καλοκαιρινή περίοδο ειδικά, δεν προλαβαίνουν να σκάβουν και να μπαλώνουν.


Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς οι Σαλαμινομάχοι με τας ναυμαχίας σας ,εμείς εδώ έχουμε δρόμους λες και περνάνε καθημερινά ερπυστριοφόρα του μηχανοκίνητου πυροβολικού. Μάλλον θα έρχονται κατα κει για υποστήριξη. :D

o_gavros
23/02/2019, 17:23
Φίλε δεν ξέρω που είναι το εδώ για σένα, αλλά σε βάζω στοίχημα το τσίπουρο ότι χειρότερες περιφέρειες σε θέματα κάταστασης οδοστρώματος απο Πειραιά και πέριξ δε θα βρεις στη χώρα όλη.
Το μόνο χειρότερο σημείο,εκτός συναγωνισμού όμως, είναι η Ορφέως στον Ελαιώνα όπου είναι τα πρακτορεία μεταφορών. Ντάξει εκεί παίζουν πολεμική μπαλίτσα.

νεοσσός
23/02/2019, 18:35
Ακόμα χειρότερα είναι στο δήμο Αχαρνών (Μενίδι). Για πάντε από εκεί μπας και δείτε λίγη άσφαλτο ανάμεσα στο χώμα και στα χαντάκια. Αν περάσεις με βροχή και δε βλέπεις το βάθος των λακκούβων, παίζει να σου μείνει εκεί το αμάξι και να θέλεις οδική βοήθεια για να βγεις, με ζημιές φυσικά.

Ως προς το θέμα της ΔΕΗς, πριν πολλά χρόνια είχε κάνει κάποιο λάθος ο ηλεκτρολόγος κατά τη συντήρηση μετασχηματιστή χαμηλής τάσης και είχε κάψει πολλές συσκευές στα γειτονικά οικοδομικά τετράγωνα. Δεν ξέρω αν προηγήθηκε καταγγελία από κάποιον, αλλά είχαν έρθει από μόνοι τους υπάλληλοι της ΔΕΗ σε πολλά σπίτια και έκαναν καταγραφή των καμμένων συσκευών. Μερικές μας τις επισκεύασαν, ενώ για άλλες αποζημιωθήκαμε. Κλιματιστικά, υπολογιστές, στερεοφωνικά, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα. Πλήρης ανάληψη ευθύνης.

basilis_k6
23/02/2019, 18:45
Φίλε δεν ξέρω που είναι το εδώ για σένα, αλλά σε βάζω στοίχημα το τσίπουρο ότι χειρότερες περιφέρειες σε θέματα κάταστασης οδοστρώματος απο Πειραιά και πέριξ δε θα βρεις στη χώρα όλη.
Το μόνο χειρότερο σημείο,εκτός συναγωνισμού όμως, είναι η Ορφέως στον Ελαιώνα όπου είναι τα πρακτορεία μεταφορών. Ντάξει εκεί παίζουν πολεμική μπαλίτσα.

ασε κάτω την ορφέως. μια πιστα mx εχουμε διπλα μας αμέσως να μας τη χαλάσετε!!!11!!!

νεοσσός
26/02/2019, 21:16
Σήμερα έκλεισε και η λακκούβα στο Δήμο Παπάγου-Χολαργού με χρόνο ανταπόκρισης περίπου μία εβδομάδα. Ο Δήμος Ηλιούπολης έσπασε ρεκόρ με τις 15-20 ώρες.

Βέβαια, πριν κάνω αναφορά, είχα ρίξει μία ματιά σε διαδικτυακά σχόλια. Ανέφεραν ότι είναι πράγματι γρήγοροι στην Ηλιούπολη, αλλά το υλικό που βάζουν ή η διεργασία που κάνουν, δεν έχει διάρκεια, κάτι το οποίο διαπίστωσα σήμερα. Το υπέδαφος στη μία από τις δύο λακκούβες που είχα αναφέρει, άρχισε ήδη να υποχωρεί και η υπερκείμενη άσφαλτος να κάνει βαθούλωμα. Φυσικά δε συγκρίνεται με την επικίνδυνη βαθιά λακκούβα που υπήρχε πριν, αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα μακροζωήσει το μπάλωμα. Σε κάθε περίπτωση, τα αποτελέσματα είναι θετικά.

TsoliasGR
27/02/2019, 01:13
Πριν απο 9 χρονια ειχε ανοιξει μια λακουβα που χωραγε η κοιλιά του Πάγκαλου στην Καλλιθεα στον δρόμο που περνάει πισω απο Ελ Πάσο γωνια με την Δημοσθενους...(Έχει άλλο ονομα σε κεινο το σημειο αλλα οι Καλλιθεωτες θα καταλαβαινουν που λέω).
Ειχα ενημερωσει επι Ασκούνη πάνω απο 20 φορές εγγράφως και εν τελη το άφησα στην τυχη του.Πριν μια βδομάδα που περασα την ειδα κλειστη.Ελλαντισταν...
(Εκει την φάει ασχημα με το bandit 400 ακομα ποναω οταν το θυμαμαι...ειχε μπει μεσα σχεδον η μιση ροδα η μπροστινη...)

νεοσσός
27/02/2019, 08:18
Αν δεν απαντήσουν σε 3 ευγενικά έγγραφα αιτήματα, κοινοποιείς τις αναφορές σου στο φορέα που τους ελέγχει και την τροχαία. Συνήθως λύνεται το ζήτημα.

Επιμένω όμως στην ομαλή κλιμάκωση. Πρώτα επαναλαμβάνεις το έγγραφο αίτημα κι αν δε λάβεις απάντηση, τότε απευθύνεσαι αλλού. Δε μου έχει τύχει ούτε μία φορά που να μη δώσω λύση με τον τρόπο αυτό σε ζητήματα δικά μου, φίλων και συγγενών.

DriveR
22/03/2019, 23:02
Για Δήμο Αθηναίων που επικοινωνούμε για λακούβες κλπ; Τους έστειλα μέσω του λινκ "Επικοινωνία" σχετικά με κάποιες λακούβες αλλά πέρα βρέχει, καμία απάντηση!

DriveR
29/03/2019, 13:15
Ο Δήμος Αθηναίων στα τέτοια του, έχω ενημερώσει για επικίνδυνες λακούβες κλπ και βλέπω κανείς μα κανείς δεν ενδιαφέρετε, θα τους αποστείλω και εδώ το λινκ του φόρουμ να δούνε πόσο άχρηστοι είναι και θα κοτσάρω και όλα τα e-mail και αν θέλουνε ας κάνουνε μήνυηση και θα δουν που θα βρουν οι άχρηστοι.

viper1
29/03/2019, 20:44
Ο Δήμος Αθηναίων στα τέτοια του, έχω ενημερώσει για επικίνδυνες λακούβες κλπ και βλέπω κανείς μα κανείς δεν ενδιαφέρετε, θα τους αποστείλω και εδώ το λινκ του φόρουμ να δούνε πόσο άχρηστοι είναι και θα κοτσάρω και όλα τα e-mail και αν θέλουνε ας κάνουνε μήνυηση και θα δουν που θα βρουν οι άχρηστοι.

Μπορεί να σε έχουν βάλει στα σπαμ . Στείλε τους να το κοιτάξουν μήπως και τους έχει ξεφύγει

νεοσσός
29/03/2019, 22:07
Για Δήμο Αθηναίων που επικοινωνούμε για λακούβες κλπ; Τους έστειλα μέσω του λινκ "Επικοινωνία" σχετικά με κάποιες λακούβες αλλά πέρα βρέχει, καμία απάντηση!
Προχθές παρουσιάστηκε από το δήμαρχο της Αθήνας η εφαρμογή Novoville. Μεταξύ άλλων χρησιμεύει στην επισήμανση των λακκούβων.

https://www.tovima.gr/2019/03/27/society/dimos-athinaion-amesi-epilysi-aitimaton-kai-epikoinonia-me-tin-efarmogi-novoville/

AUFGEBRACHT
30/03/2019, 08:47
Μπορεί να σε έχουν βάλει στα σπαμ . Στείλε τους να το κοιτάξουν μήπως και τους έχει ξεφύγει

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ξέρουν τι είναι τα spam;... :D

DriveR
30/03/2019, 13:10
Μπορεί να σε έχουν βάλει στα σπαμ . Στείλε τους να το κοιτάξουν μήπως και τους έχει ξεφύγει


Προχθές παρουσιάστηκε από το δήμαρχο της Αθήνας η εφαρμογή Novoville. Μεταξύ άλλων χρησιμεύει στην επισήμανση των λακκούβων.

https://www.tovima.gr/2019/03/27/society/dimos-athinaion-amesi-epilysi-aitimaton-kai-epikoinonia-me-tin-efarmogi-novoville/

Ξαναέστειλα και επίσης δηλώθηκε μέσω Novoville, θα ενημερώσω σχετικά με το αποτέλεσμα της διαδικασίας.

Για να δούμε τώρα.

DriveR
30/03/2019, 23:45
Χρησιμοποίησα την εφαρμογή που είπε ο νεοσσός, δήλωσα για τις λακούβες στον Δήμο καθώς και για κάποια αντικείμενα που κάποιοι πετάξανε στο πεζοδρόμιο, μέχρι στιγμής μου στείλανε ενημέρωση ότι θα κοιτάξουν για τα αντικείμενα στο πεζοδρόμιο.

Για τα άλλα θα ενημερώσω αν υπάρξει εξέλιξη.

DriveR
01/04/2019, 21:09
Λοιπόν σήμερα είδα πως η λακούβα είχε κλείσει, ο Δήμος Αθηναίων έκανε άμεση δουλειά χωρίς πολλά πολλά, όλα μου τα αιτήματα σε 48 ώρες είχαν ολοκληρωθεί.

Αναρωτιέμαι οι ηλίθιοι που πέναγαν πάνω από την λακούβα τόσο καιρό και το αμαξι ή η μηχανή τους κινδύνευε να πάθει ζημιά (και οι ίδιοι) γιατί δεν κάναν κάτι, ακόμα και οι πεζοί, αν πέσεις πέσα εκεί το στραμπούληγμα το έχεις για πλάκα; Τι μαλακές ρε γαμώτο που υπάρχουν! Ξέρω για αυτούς φταίνε όλοι οι υπόλοιποι και έχουν απόψη για όλα.

Υ.Γ. Μπράβο νεοσσός!

νεοσσός
02/04/2019, 14:45
Κανείς μας δεν είναι τέλειος. Όλοι έχουμε καλές και κακές στιγμές, εποχές με ενεργή κοινωνική ή πολιτική δράση και εποχές που είμαστε απορροφημένοι με άλλα.

Τόσα χρόνια άλλοι φρόντιζαν π.χ. για τους δρόμους, τώρα ήρθε η σειρά μας. Πολλές φορές βρίσκεται ο εθελοντής που θα βοηθήσει και δε θα περιμένει τους άλλους, ούτε βέβαια θα τους κατηγορήσει.

stefanos
02/04/2019, 18:08
Λοιπόν σήμερα είδα πως η λακούβα είχε κλείσει, ο Δήμος Αθηναίων έκανε άμεση δουλειά χωρίς πολλά πολλά, όλα μου τα αιτήματα σε 48 ώρες είχαν ολοκληρωθεί.

Αναρωτιέμαι οι ηλίθιοι που πέναγαν πάνω από την λακούβα τόσο καιρό και το αμαξι ή η μηχανή τους κινδύνευε να πάθει ζημιά (και οι ίδιοι) γιατί δεν κάναν κάτι, ακόμα και οι πεζοί, αν πέσεις πέσα εκεί το στραμπούληγμα το έχεις για πλάκα; Τι μαλακές ρε γαμώτο που υπάρχουν! Ξέρω για αυτούς φταίνε όλοι οι υπόλοιποι και έχουν απόψη για όλα.

Υ.Γ. Μπράβο νεοσσός!

Γιατί έχουν μεγαλώσει με την νοοτροπία ότι "ωχ αδελφέ έτσι είναι το Δημόσιο".

DriveR
03/04/2019, 01:47
Κανείς μας δεν είναι τέλειος. Όλοι έχουμε καλές και κακές στιγμές, εποχές με ενεργή κοινωνική ή πολιτική δράση και εποχές που είμαστε απορροφημένοι με άλλα.

Τόσα χρόνια άλλοι φρόντιζαν π.χ. για τους δρόμους, τώρα ήρθε η σειρά μας. Πολλές φορές βρίσκεται ο εθελοντής που θα βοηθήσει και δε θα περιμένει τους άλλους, ούτε βέβαια θα τους κατηγορήσει.

Από το σημείο περνάνε εκατοντάδες άνθρωποι εδώ και μήνες, δεν ενδιαφέρει κανέναν και τίποτα! Εδώ δεν ενδιαφέρετε ο κόσμος για τον διπλανό του θα ενδιαφερθεί για κάτι τέτοιο; :lol: Τι εθελοντής; Τρώγετε αυτό; :lol: Εδώ πας να κάνεις καλό και βρίσκεις το μπελά σου, αυτά που περιγράφεις σε έναν κόσμο φανταστικό ίσως.


Γιατί έχουν μεγαλώσει με την νοοτροπία ότι "ωχ αδελφέ έτσι είναι το Δημόσιο".

Σωστός, αλλά εμείς το "φτιάχνουμε" το δημόσιο! Λοιπόν μην χαρίζεστε για τίποτα, διεκδικούμε τα δικαιώματα μας!

νεοσσός
08/04/2019, 22:34
Άνοιξαν μερικές ακόμα λακκούβες στην Ηλιούπολη και υπέβαλα σχετική αναφορά. Είμαι περίεργος να δω αν θα είναι πάλι τόσο γρήγοροι στο κλείσιμό τους, όσο την προηγούμενη φορά.

νεοσσός
15/04/2019, 11:02
Χρόνος απόκρισης μία εβδομάδα αυτή τη φορά. Βέβαια δεν το είχα επισημάνει ως υψηλής σπουδαιότητας, διότι δεν ήταν πολύ βαθιές λακκούβες, όπως την άλλη φορά.

MAIK72
15/04/2019, 11:22
Χρόνος απόκρισης μία εβδομάδα αυτή τη φορά. Βέβαια δεν το είχα επισημάνει ως υψηλής σπουδαιότητας, διότι δεν ήταν πολύ βαθιές λακκούβες, όπως την άλλη φορά.

και που χρησιμοποίησα την εφαρμογή εδώ στο Χαλάνδρι τι έγινε? Ο δήμος Χαλανδρίου σφυρίζει αδιάφορα!Τα τελευταία 4 χρόνια δεν έχει φτιαχτεί τίποτα, Το μόνο που έκαναν έιναι διαγράμμιση για τους πεζούς μπροστά απο το σχολείο που έγινε η ανοιχτή συνέλευση του Δήμου για απολογισμό 4ετίας.

νεοσσός
08/05/2019, 08:51
Δήλωσα χθες το βράδυ καμένη λάμπα σε στύλο της ΔΕΗ. Το πρωί (10 ώρες μετά) είδα συνεργείο του Δήμου να την αλλάζει. Ρει σπεκτ!

basilis_k6
08/05/2019, 13:08
Δήλωσα χθες το βράδυ καμένη λάμπα σε στύλο της ΔΕΗ. Το πρωί (10 ώρες μετά) είδα συνεργείο του Δήμου να την αλλάζει. Ρει σπεκτ!
κάνε κομμα θα σε ψηφισω.

buckley
08/05/2019, 14:41
κάνε κομμα θα σε ψηφισω.

Τη βρίσκεις να σου αλλάζουνε τα φώτα φίλος ?

basilis_k6
08/05/2019, 14:43
Τη βρίσκεις να σου αλλάζουνε τα φώτα φίλος ?

και να μου βουλώνουν τις τρύπες

danaos75
08/05/2019, 15:34
και να μου βουλώνουν τις τρύπες

:lol::lol::lol:
μου βγήκε ο καφές απο την μύτη....
και είμαι στην δουλειά :facepalm:

buckley
08/05/2019, 15:52
και να μου βουλώνουν τις τρύπες

Που να πάει το μυαλό μου ...:tooth:

basilis_k6
08/05/2019, 15:53
Που να πάει το μυαλό μου ...:tooth:

:lol:

MAIK72
08/05/2019, 16:48
Δήλωσα χθες το βράδυ καμένη λάμπα σε στύλο της ΔΕΗ. Το πρωί (10 ώρες μετά) είδα συνεργείο του Δήμου να την αλλάζει. Ρει σπεκτ!

Να σου δώσω το τηλ της τεχνικής υπηρεσίας του Δήμου Χαλανδρίου΄; Δεν χαμπαριαζουν.
-Ελα φίλος ποια τρύπα?
-Εχω ξανακάνει αίτημα απο 27 Φεβρουαρίου για την τρύπα στην Παπανικολή.
-Δεν βρήκα κάτι απο 27 Φεβρουαρίου . Ποια τρύπα ;Στην 25ης Μαρτίου? Tην επόμενη βδομάδα θα την κλείσουμε...θα ρίξουμε τσιμέντο.. :yawn:
-Οχι !! Στην Παπανικολή!! Την αίτηση που έκανα σήμερα πότε θα τη δείτε l;;
-Aύριο μεθαύριο θα δουμε το email,και την άαλλλη βδομάδα θα την καλύψουμε κι αυτή... :yawn:
-:uplate::a21::a027:
Παίζει να τον ταλαιπώρησα πολύ γιατί μου το κλεισε στα μούτρα.
Θα τους ξαναπάρω ,και την άλλη βδομάδα θα περάσω να τους χαιρετήσω

νεοσσός
27/07/2019, 10:31
Ενώ κινούμαι με το αμάξι, διαπιστώνω ότι ο δρόμος έχει γεμίσει νερό, πολύ νερό. Προχωράω λίγο ακόμα και βλέπω έναν πυροσβεστικό κρουνό να αναβλύζει νερό με πίεση από αμφότερες τις εξόδους του, κάτι το οποίο είναι φοβερή σύμπτωση να έχει γίνει ταυτόχρονα.

Παρόλα αυτά σταματάω μετά από λίγο δεξιά και καλώ την Πυροσβεστική Υπηρεσία για να πάρω από την ευγενική υπάλληλο την απάντηση:
"Δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι για τους πυροσβεστικούς κρουνούς, απλά παίρνουμε νερό από αυτούς."

Μου δίνουν λοιπόν το νούμερο της ΕΥΔΑΠ για να τους ενημερώσω, το οποίο παρεμπιπτόντως έχει υψηλή χρέωση. Χαλάλι λέω τα 4€ της κλήσης και η μπόλικη αναμονή, προκειμένου αφενός να μη γίνεται σπατάλη των πολύτιμων υδάτινων πόρων, αφετέρου να μην κινδυνεύουν οι χρήστες του δρόμου από το νερό που τον είχε πλημμυρίσει. Μετά από κάμποση ώρα αναμονής, απαντάει πάλι με ευγένεια μία υπάλληλος:
"Δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι για τους πυροσβεστικούς κρουνούς, θα πρέπει να βρείτε τα τηλέφωνα του Δήμου και να καλέσετε εκεί."

Της εξηγώ ότι σε αυτούς με απηύθυνε η ίδια η Πυροσβεστική Υπηρεσία. Προσπαθεί λίγο ακόμα ρωτώντας (νομίζω) κάποιους στην υπηρεσία της, καταγράφει το μέρος της διαρροής, της εξηγώ ότι είναι μεγάλης έκτασης, αλλά επιμένει αναρμόδια.

Δεν πτοούμαι. Ψάχνω στο διαδίκτυο και παίρνω τηλέφωνο το Δήμο. Κατειλημμένο επί ώρα το ένα τηλέφωνο, δεν απαντάνε στο άλλο. Επιμένω. Κάποια στιγμή βρίσκω την τεχνική υπηρεσία του Δήμου, για να πάρω την απάντηση:
"Ναι, γνωρίζουμε τη διαρροή. Έχει ανοιχθεί εσκεμμένα ο κρουνός, διότι κάνουμε πιο δίπλα εργασίες." Πράγματι είδα ότι μερικά τετράγωνα πιο πάνω έκαναν εργασίες.

Συνήθως δε γράφω παράπονα, αλλά αυτή τη φορά με πείραξε διότι:
- Βλέπεις μεγάλης έκτασης διαρροή σε πυροσβεστικό κρουνό, που δημιουργεί θέμα ασφαλείας στους χρήστες του δρόμου. Τι πιο λογικό να καλέσεις την Πυροσβεστική Υπηρεσία;
- ΟΚ, δεν είναι αρμόδιοι αυτοί για τις ζημιές στους κρουνούς, αλλά δεν πρέπει να έχουν διαδικασίες ενημέρωσης της αρμόδιας υπηρεσίας συντήρησης;
- Καταλαβαίνω ότι η Πυροσβεστική Υπηρεσία, ειδικά το καλοκαίρι, έχει πολύ πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθεί από μία διαρροή σε πυροσβεστικό κρουνό. Τουλάχιστον δεν πρέπει να ξέρει ότι οι κρουνοί είναι στην ευθύνη του Δήμου και όχι της ΕΥΔΑΠ; Γιατί να χάνω χρόνο στην αναμονή και να πληρώνω χρήματα για λανθασμένη ενημέρωση που μου δίνουν;

Πάμε στο πιο σημαντικό:
Η ΕΥΔΑΠ γιατί δηλώνει αναρμόδια και σταματάει να ασχολείται με το θέμα; Δεν την αφορά η σπατάλη των υδάτινων πόρων, ειδικά σε διαρροές μεγάλης έκτασης; Δε θα έπρεπε η υπάλληλος να πει: "Ευχαριστούμε για την αναφορά, θα διαβιβάσουμε το θέμα στην αρμόδια υπηρεσία."; Έχεις έναν πολίτη, ο οποίος έχει διαθέσει αρκετή ώρα από τον πολύτιμο χρόνο του και αντιμετωπίζει δηλώσεις αναρμοδιότητας από υπηρεσίες, τις οποίες το ζήτημα αφορά περισσότερο από τον ίδιο τον πολίτη.

Το γεγονός ότι η τεχνική υπηρεσία άφησε τελείως ανοικτό και ανεπίβλεπτο ένα πυροσβεστικό κρουνό να τρέχει με όλη του την πίεση, πλημμυρίζοντας το δρόμο, το αφήνω ασχολίαστο.

BLiTzER
27/07/2019, 11:47
Η απάντηση σε όλα αυτά και τα μελλοντικά σου ερωτήματα, πάντα, είναι "επειδή δημόσιοι υπάλληλοι".

νεοσσός
27/07/2019, 12:03
Η απάντηση σε όλα αυτά και τα μελλοντικά σου ερωτήματα, πάντα, είναι "επειδή δημόσιοι υπάλληλοι".
Οι υπάλληλοι ήταν ευγενικοί. Η αναρμοδιότητα δεν έχει να κάνει με την υπάλληλο, είτε ιδιωτικό, είτε δημόσιο, έχει να κάνει με το διευθυντή. Εκείνος ορίζει τις διαδικασίες και οι υπάλληλοι τις ακολουθούν. Επίσης, ο διευθυντής είναι υπεύθυνος για να ελέγχει αν τηρούνται οι διαδικασίες που έχει ορίσει, κάνοντας δειγματοληπτικούς ελέγχους.

Ξέρω ότι θα μου πεις ότι ο διευθυντής δεν εξαιρείται από τη δημόσια φύση της σύμβασής του, αλλά θέλω να πιστεύω ότι κάτι μπορεί να αλλάξει. Ίσως, κάποια στιγμή, βρω χρόνο και κυρίως διάθεση, να συντάξω ένα e-mail προς τις "αναρμόδιες" υπηρεσίες.

νεοσσός
01/01/2020, 14:43
Μία ακόμα βαθιά λακκούβα στο Δήμο Ηλιούπολης έκλεισε σε λιγότερες από 20 ώρες από τη στιγμή που υπέβαλα ηλεκτρονική αναφορά, μέσα στις γιορτές. Εύγε!