PDA

View Full Version : Πρόβλημα με φίλτρο λαδιού



Flying Mythos
23/02/2019, 18:18
Καλησπέρα παιδιά.

Σήμερα το απόγευμα πήγα να αλλάξω λάδια στο εντουρακι μου (ajp pr5). Βγάζοντας λοιπόν την αριστερή τάπα που έχει το ένα από τα τρία μεταλλικά φιλτρακια του λαδιού στραγγιξα όλα τα λάδια. Όταν πήγα να ξαναβάλω το φίλτρο αντί να το ξαναβάλω στην τάπα και να τη βιδωσω, έβαλα το φίλτρο στη τρύπα και μετά την τάπα. Αποτέλεσμα ήταν το φιλτρακι να μην κάτσει σωστά και να μπει (χαθεί) μέσα στο καρτερ. Προσπάθησα να το βρω με μαγνήτη μέσα από το καρτερ αλλά δεν τα κατάφερα. Υπόψη ότι το φιλτρακι είναι πλαστικό με μεταλλική σίτα.

Καμιά ιδέα πως θα το βγάλουμε από εκεί μέσα;

karateo
23/02/2019, 18:35
Αν το γεμίσεις λάδι με κλειστή την τάπα και αφήσεις μετά να τρέξει μήπως υπάρχει περίπτωση να στο φέρει?

Flying Mythos
23/02/2019, 18:43
Το δοκίμασα 2-3 φορές με τα παλιά λάδια. Δυστυχώς δεν εμφανίστηκε ούτε στην τρύπα του φίλτρου λαδιού ούτε στην τρύπα αποστράγγισης του καρτερ. Μυστήριο που να είναι ... Φυσικά ούτε καν κούνησα τον κινητήρα (μιζαρα) για προφανείς λόγους.

sapila racing
23/02/2019, 19:17
Λογικά το φίλτρο έχει μεγαλύτερη διατομή απο την οπή.
Πως μπορεί να περάσει μέσα?

Flying Mythos
23/02/2019, 19:28
Το φίλτρο από την μια ακουμπά στην οπή και από την άλλη μπαίνει στην τάπα η οποία το στηρίζει για να ακουμπάει στη οπή. Το ενδιάμεσο τμήμα του φίλτρου ρουφάει λάδι από το καρτερ και δεν έχει τίποτα γύρω του. Εκεί στο ενδιάμεσο μου γλίστρησε το φίλτρο μέσα στο καρτερ επειδή ακριβώς δεν το είχα βάλει στην τάπα. Ελπίζω να το εξηγώ κατανοητά. Σε κάθε περίπτωση έχω ένα φίλτρο μέσα στο καρτερ που λόγω σχεδιασμού του μοτέρ και δικής μου βλακείας κατάφερα και το έχω εκεί μέσα δυστυχώς και να μην το πιάνει ο μαγνήτης.

telegonos
23/02/2019, 19:39
Απότι βλέπω στις φωτό στο ιντερνετ του μοντέλου, το δικό σου δεν έχει ελλαιολεκάνη να λύσεις από κάτω. Οπότε αυτή η λύση, πάει.

Σε αυτήν την περίπτωση λύσε πλαινό καπάκι, μπας και σου δίνει πρόσβαση. Μετά ίσως σε βοηθήσει κάποιο εργαλείο κλέφτης-αρπάγη, όπως αυτό (https://www.electrotools.gr/el/ergaleia-synergeioy/1637-force-88901-arpagh-spiral-flexible-4711436270788.html)

Grafton 505
25/02/2019, 19:59
Αυτός είναι ο κινητήρας σου ; Εκεί κάτω είναι το φίλτρο ;

404113

Flying Mythos
26/02/2019, 06:36
Αυτός είναι ο κινητήρας σου ; Εκεί κάτω είναι το φίλτρο ;

404113

Ναι αυτός είναι ο κινητήρας. Όμως αυτή είναι η δεξιά πλευρά. Το 1 είναι το φίλτρο (μεταλλικό), το 2 είναι το δεύτερο φιλτράκι (oil strainer το λέει ο κατασκευαστής) και έχει από την αριστερή άλλο ένα το ίδιο. Εγώ έχασα της αριστερής.

Έχω όμως καλά νέα. Χθες το απόγευμα το πήγα σε ένα γνωστό μάστορη και μετά από 15 λεπτά ψαρέματος το έβγαλε, τα καθαρίσαμε όλα, γεμίσαμε λάδια και ξανά στο δρόμο...

Δεν μπορώ να περιγράψω, πόσο μ@@@@κας ένιωσα. Τέλος καλό όλα καλά πάντως.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, το πάθημα μάθημα και πλέον οι αλλαγές λαδιού θα γίνονται με ευλάβεια και χειρουργικές κινήσεις.

Μανολης67
26/02/2019, 17:51
Ευχομαι καλά χιλ στον φίλο με το μηχανάκι αλλα θα την πω την κακία μου........
αυτο μονο σε Ευρωπαικο μηχανάκι μπορεί να συμβει....:evil:

Acacius
26/02/2019, 18:25
Ευχομαι καλά χιλ στον φίλο με το μηχανάκι αλλα θα την πω την κακία μου........
αυτο μονο σε Ευρωπαικο μηχανάκι μπορεί να συμβει....:evil:

Αν και κατά βάση δε διαφωνώ, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο κινητήρας είναι της Zongshen (https://www.google.com/search?q=ZS177MM+NC250)

Flying Mythos
27/02/2019, 06:28
Ευρωπαϊκό μηχανάκι, κινέζικος κινητήρας και έλλην ιδιοκτήτης ... το συμπέρασμα δικό σας ... αναμενόμενο δεν ήταν. Από ότι κατάλαβα πάντως, πρέπει πρώτα να βάζεις το φίλτρο στην υποδοχή της τάπας και μετά να τη βιδώνεις ώστε το φίλτρο να μπει στη θέση του. Εγώ έκανα το αντίθετο στο φίλτρο νο 3 γιατί τα νο 1 και νο 2 έχουν ειδική υποδοχή μέσα στο κάρτερ και αποκλείεται να κάνεις λάθος. Το νο 3 όμως δεν έχει, οπότε βάζοντας το πριν την τάπα είναι πιθανό να πέσει μέσα στο κάρτερ αν δεν βιδώσεις σωστά μετά την τάπα. Κακός σχεδιασμός ή όχι το συμπέρασμα είναι ... στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.

Το κουλό είναι ότι 5 φορές που έχω αλλάξει λάδια μέχρι τώρα ουδέποτε με προβλημάτισε το συγκεκριμένο φίλτρο και ουδέποτε είχα προσέξει ότι είχε αυτή την ιδιαιτερότητα.

toyar
27/02/2019, 08:38
Και γιατι πρεπει ενα μοτερακι να εχει 3 φιλτρα λαδιου;

vaska
27/02/2019, 08:45
Και γιατι πρεπει ενα μοτερακι να εχει 3 φιλτρα λαδιου;

έτσι θέλει ο κατασκευαστής.

Flying Mythos
27/02/2019, 08:56
Και γιατι πρεπει ενα μοτερακι να εχει 3 φιλτρα λαδιου;

Και γιατί να έχει μόνο ένα; :p

Έχει τρία γιατί ο κινέζος είναι χρόνια μπροστά :lol:

Το μανουάλι πάντως ονομάζει το νο 1 φίλτρο, main oil filter, τα νο 2 και 3, oil cleaner filters, όλα είναι reusable. Υποθέτω ο κατασκευαστής για κάποιο λόγο έβαλε τρία. Το 2 και 3 να μαζεύουν το χοντρό γρέζι και το 1 όλες τις υπόλοιπες ψιλές βρωμιές άραγε; Από το 3.000 χλμ και μετά πάντως σταμάτησα να βλέπω γρέζι στα φίλτρα και στη μαγνητική τάπα του κάρτερ. Ειδικός δεν είμαι, αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας μας διαφωτίσει.