PDA

View Full Version : Ερώτηση ηλεκτρολογικής φύσεως (μάλλον)...



McGyver
02/12/2005, 09:11
Παρακαλώ όπως μου λύσετε την εξής απορία...

Στο βρουμ βρουμ μου (Honda XL125V Varadero) από τη βάση της μανέτας του συμπλέκτη ξεκινούν δύο καλώδια που καταλήγουν στο "βαρελάκι" των χειριστηρίων φώτων, φλας και κόρνας.
Τα καλώδια αυτά είναι χρώματος πράσινου-λευκού και πράσινου-κόκκινου...

Ξέρει κανείς τι "πληροφορία" κουβαλούν αυτά τα καλώδια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

SF
02/12/2005, 09:23
Όταν κατεβάσεις στάντ ΚΑΙ έχει ταχύτητα, δε σβήνει?
Αν όμως έχεις συμπλέκτη πατημένο, δε μένει αναμένο?
:)

(Φαντάζομαι το μηχανάκι δε θέλει πατημένο συμπλέκτη για να ξεκινήσει... οπότε μάλλον είναι αυτό)

McGyver
02/12/2005, 09:36
Αν έχω κατεβασμένο stand, πατημένο συμπλέκτη και βάλω ταχύτητα η μηχανή σβήνει...

derd
02/12/2005, 09:39
Οταν εχεις ταχυτητα προφανωσ η μιζα δεν γυριζει αν την πατησεις.. Αν ομως εχεις πατημενο συμπλεκτη..;)

OldMan
02/12/2005, 09:40
:confused: :confused: :confused:

Σβύσατε τίποτε ενδιάμεσα μηνύματα ??

(γιατί η συζήτηση ΔΕΝ έχει λογική σειρά....).

McGyver
02/12/2005, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Οταν εχεις ταχυτητα προφανωσ η μιζα δεν γυριζει αν την πατησεις.. Αν ομως εχεις πατημενο συμπλεκτη..;)

Τσου...
Η μίζα με ταχύτητα στο κιβώτιο δε γυρίζει, είτε έχω πατημένο συμπλέκτη είτε όχι...

McGyver
02/12/2005, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Σβύσατε τίποτε ενδιάμεσα μηνύματα ??

(γιατί η συζήτηση ΔΕΝ έχει λογική σειρά....).

Εγώ δεν έσβησα τίποτις...

OldMan
02/12/2005, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εγώ δεν έσβησα τίποτις...

Τότε κάπου "χάνετε" ρε μάγκες !!!

Πως, από την ερώτηση για τις "πληροφορίες" των καλωδίων πεταχτήκατε στον αν σβύνει το μηχανάκι με σταντ και ταχύτητα ??

derd
02/12/2005, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τσου...
Η μίζα με ταχύτητα στο κιβώτιο δε γυρίζει, είτε έχω πατημένο συμπλέκτη είτε όχι...

Και αν σου σβησει στο φαναρι πρεπει να βαλεις νεκρα και μετα να βαλεις σε λειτουργια τον κινητηρα??? :confused:

McGyver
02/12/2005, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τότε κάπου "χάνετε" ρε μάγκες !!!

Πως, από την ερώτηση για τις "πληροφορίες" των καλωδίων πεταχτήκατε στον αν σβύνει το μηχανάκι με σταντ και ταχύτητα ??

Όταν λέω "πληροφορία" που κουβαλούν τα καλώδια εννοώ τι στο καλό κάνουν...
Ανοιγοκλείνουν κάποιο κύκλωμα (μάλλον) και προσπαθώ να καταλάβω...

McGyver
02/12/2005, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Και αν σου σβησει στο φαναρι πρεπει να βαλεις νεκρα και μετα να βαλεις σε λειτουργια τον κινητηρα??? :confused:

Στο φανάρι δεν έχω κατεβασμένο stand...

Σώπα και το βρήκαμε!!!

Τα καλώδια αυτά επιτρέπουν στη μίζα να γυρίσει όταν έχεις ταχύτητα και πατάς συμπλέκτη...

Ευχαριστώ πολύ παίδες...

derd
02/12/2005, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Στο φανάρι δεν έχω κατεβασμένο stand...

Σώπα και το βρήκαμε!!!

Τα καλώδια αυτά επιτρέπουν στη μίζα να γυρίσει όταν έχεις ταχύτητα και πατάς συμπλέκτη...

Ευχαριστώ πολύ παίδες...


εγω τι ειπα παραπανω?????:rolleyes:

McGyver
02/12/2005, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
εγω τι ειπα παραπανω?????:rolleyes:

Μωρ' εσύ αυτό είπες, εγώ δεν κατάλαβα...

:beer:

Daemon
02/12/2005, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τσου...
Η μίζα με ταχύτητα στο κιβώτιο δε γυρίζει, είτε έχω πατημένο συμπλέκτη είτε όχι...

Αυτο δεν ακουγεται λογικο (δεν πιστευω να ειναι κατι διαφορετικο σε Honda), δεν μηπως εχει παθει κατι η βαλβιδα (αυτα τα καλωδια που εχει στην μανετα).

McGyver
02/12/2005, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Αυτο δεν ακουγεται λογικο (δεν πιστευω να ειναι κατι διαφορετικο σε Honda), δεν μηπως εχει παθει κατι η βαλβιδα (αυτα τα καλωδια που εχει στην μανετα).

Λοιπόν, για να τα ξεκαθαρίσουμε γιατί τα έχουμε κάνει σαν τα μούτρα μου και θα φωνάζει ο moderator...

Η μίζα δε γυρίζει όταν:
1. Έχω κατεβασμένο stand και ταχύτητα στο κιβώτιο, ανεξάρτητα αν πατάω συμπλέκτη ή όχι...
2. Δεν έχω κατεβασμένο stand, έχω ταχύτητα στο κιβώτιο και δεν πατάω συμπλέκτη...

Κατά συνέπεια και δια της εις άτοπον απαγωγής, τα καλώδια κάνουν το εξής:
Επιτρέπουν στη μίζα να γυρίσει όταν δεν έχω κατεβάσει το stand, έχω ταχύτητα στο κιβώτιο και πατάω συμπλέκτη...

OldMan φώναζε όσο θέλεις, έχεις δίκιο...

OldMan
02/12/2005, 10:10
:look: :look: :look:

Τόση φασαρία κάνετε ρε σεις για ένα διακόπτη ???

Άνοιξε το ηλεκτρικό διάγραμμα του manual....
(Θα δεις ότι βρίσκονται σε μικτή σύνδεση με τον διακόπτη του σταντ, τον διακόπτη του κιβωτίου ταχυτήτων και το "σβυστήρι").

Ο διακόπτης του συμπλέκτη βρίσκεται σε παράλληλη σύνδεση με τον διακόπτη του σαζμάν (αλλά είναι αντίθετης ενεργοποίησης..), οπότε αν έχεις ταχύτητα στο κιβώτιο ΧΩΡΙΣ πατημένο συμπλέκτη, διακόπτεται η παροχή ρεύματος (για την ακρίβεια "γειώνεται" μέσω kill-switch), ενώ όταν πατήσεις τον συμπλέκτη "εξουδετερώνεται" η διακοπή της παροχής.

:wave2: :beer: :wave2:

McGyver
02/12/2005, 10:14
Ντεν έχει ηλεκτρικό ντιάγκραμμα το manual καρντιά μου...

:beer:

siokatas
04/12/2005, 22:23
:wave2:


απο οτι θυμαμαι και στο transalpaki τα εχει θα δω στο manual και αν εχει κατι θα το ριξω.......

hornet
05/12/2005, 12:43
χαχαχ και η απαντηση ειναι τοσο απλη:


Για να καταλαβαινει η μηχανη τη θεση του συμπλεκτη!

Πατημενος η αφημενος και δρα αναλογως

1η περιπτωση κατω το σταντ και ταχυτητα στο κιβωτιο συμπλεκτης αφημενος αποτελεσμα η μηχανη δεν παιρνει μπροστα
2η περιπτωση ιδια με την πρωτη αλλα αφηνουμε συμπλεκτη η μηχανη σβυνει
3η περιπτωση ανεβασμενο σταντ αλλα ταχυτητα στο κιβωτιο και αφημενος συμπλεκτης η μηχανη δεν παιρνει μπροστα
4η περιπτωση σταντ επανω ταχυτητα μεσα συμπλεκτης πατημενος η μηχανη παιρνει μπροστα κανονικα


Και τελος 5η περιπτωση εαν δεν καταλαβατε βρειτε τα κλειδια της μηχανης το μανιουλ της την συσκευσια της (εαν την εχετε) και επιστρεψτε τα ολα μαζι με τη μηχανη στο καταστημα που την πηρατε διοτε δεν κανετε για μηχανη!!!!!!:eyepop: :uplate:

Alexander
05/12/2005, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
3η περιπτωση ανεβασμενο σταντ αλλα ταχυτητα στο κιβωτιο και αφημενος συμπλεκτης η μηχανη δεν παιρνει μπροστα

Έξυπνο, ισχύει για όλες τις μηχανές; δεν το έχω δοκιμάσει στη δική μου...

hornet
05/12/2005, 13:49
ναι συνηθως

afrotwin
06/12/2005, 10:58
kala milame exo figi telios....:rotflmao:

re sis ke to diko mou mixanaki exi ena karo kalodia ti ta xriazete ola afta re?
:lol: :lol:

sniper
06/12/2005, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kala milame exo figi telios....:rotflmao:

re sis ke to diko mou mixanaki exi ena karo kalodia ti ta xriazete ola afta re?
:lol: :lol:


Διακοσμητικά είναι..... ειδικά το δικό σου δεν έχει σχέση με τον ηλεκτρισμό ακομα.... Στην λίθινη εποχή είστε :lol:

Ρώτα και τον Τζούλιους :lol:

Alexander
06/12/2005, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
ναι συνηθως
Το δοκίμασα, πράγματι ισχύει...
Απλά ρώτησα μην την πατήσω:
"Χμ, για να δούμε αν δουλεεεεεεεεεύειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι"...:dizzy:

OldMan
06/12/2005, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
....Ρώτα και τον Τζούλιους ....


Σσσσσσσσσσσσσ....!!!!

:nono: :nono: :nono:


Υπάρχουν πληροφορίες ότι προσανατολίζεται σε μηχανάκι με ΕΛΑΧΙΣΤΟ αριθμό καλωδίων.....

ΔΕΝ λέω τίποτε περαιτέρω....

sniper
06/12/2005, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σσσσσσσσσσσσσ....!!!!

:nono: :nono: :nono:


Υπάρχουν πληροφορίες ότι προσανατολίζεται σε μηχανάκι με ΕΛΑΧΙΣΤΟ αριθμό καλωδίων.....

ΔΕΝ λέω τίποτε περαιτέρω....

Είναι γνωστό ότι θέλει να πάρει μοτοσακό με μανιβέλλα, μονοκύλινδρη λαδιέρα..... :yuck: