PDA

View Full Version : Crypton x Προβλήματα ....!!!



safari13
27/02/2019, 19:38
Καλησπέρα παιδιά ...!! Ακολουθεί μεγάλο κείμενο .... Έχω ένα Crypton X 2ο χέρι με 37 χιλιάδες χιλιόμετρα ( για Crypton X έχει να δώσει ακόμα ) και ενώ όλα καλά και ωραία αλλάζω ένα φίλτρο ελεύθερο και μια εξάτμιση και άρχισε να σκάει η εξάτμιση και καμιά φορά να σβήνει ... Όταν το πήγα για σέρβις μου λέει στο ρύθμισα για να μην σκάει η εξάτμιση και να μην σβήνει αλλά το μηχανάκι τώρα σαν να μην πηγαίνει βήμα αργεί να ανεβάσει στροφές και σαν να είναι χρεπι πιάνει τα 100 με δυσκολία ενώ τα είχε για πλάκα ... Επίσης όταν το ανοίγω με μίζα και είναι στο ρελαντί βαράει σαν κομπρεσέρ μέχρι να πέσουν οι στροφές και γενικά αργούν πολύ να πέσουν .... Έφυγα από αυτό μάστορα πήγα σε άλλο που μου πρότειναν και είναι καλός και έτρεχε σε αγώνες και μαλακ€+#+€ .. το μηχανάκι όπως το πήγα έτσι το πήρα ... Αρχικά τι λέτε να σκάλισε ο προηγούμενος μάστορας και τώρα δεν πάει βήμα ??? Επίσης ψάχνω μηχανικό αξιόπιστο όλοι να φάνε λεφτά ναι οκ είμαι 23 χρόνων λεφτά θα σου δώσω ρε φίλε πρόσεξε το μην μου τα φας τα βγάζω με δυσκολία .... Κάθε συμβουλή χρήσιμη ευχαριστω ...!! :)

Bowleno
27/02/2019, 21:14
Ενώ όλα ήταν ωραία και καλά έβαλες ελεύθερα φίλτρο και εξάτμιση για να κερδίσεις τι ακριβώς; φιλική συμβουλή : ξανά βάλε τα δικά του... Ότι δουλεύει ωραία και καλά (ειδικά παπί) δεν το πειράζουμε

doctoras
27/02/2019, 21:28
Αν δεν γνώριζα καποιον που να ξερει απο crypton θα απευθύνομουν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο του δικτύου της μοτοδυναμικης στην κοντινότερη περιοχή και θα εξηγουσα αυτο που λες, οτι πηγες σε 2 μαστορια και δεν....

Η περίπτωση να πας να πεις τον πρώτο να σου το ρυθμίσει οπως ηταν πριν δεν παιζει εε? Επειδη φαινεται να εκανε μαλακια που τη πληρώνεις εσυ τωρα. Αλλα που να τον εμπιστευτείς..
Πιστευω οτι πείραξε βαλβιδες αν δεν εκανε παράλληλα κατι αλλο

safari13
27/02/2019, 21:43
Ξέρετε ωραία και και καλά δούλευε και όταν έβαλα το φίλτρο και την εξάτμιση απλά κάποιες φορές έσβηνε σε φανάρι και σαν να έκανε μικρά κάτι σαν μικρά διαστήματα η εξάτμιση σπάνια ...

safari13
27/02/2019, 21:45
Αν δεν γνώριζα καποιον που να ξερει απο crypton θα απευθύνομουν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο του δικτύου της μοτοδυναμικης στην κοντινότερη περιοχή και θα εξηγουσα αυτο που λες, οτι πηγες σε 2 μαστορια και δεν....

Η περίπτωση να πας να πεις τον πρώτο να σου το ρυθμίσει οπως ηταν πριν δεν παιζει εε? Επειδη φαινεται να εκανε μαλακια που τη πληρώνεις εσυ τωρα. Αλλα που να τον εμπιστευτείς..
Πιστευω οτι πείραξε βαλβιδες αν δεν εκανε παράλληλα κατι αλλο

Δεν τον εμπιστεύεται μου είχε πει ότι μου ρυθμίσε το μείγμα ... γίνεται από το μείγμα να έχει κάνει πατάτα και να σέρνεται το μηχανάκι ;

Bob_o_mastoras
27/02/2019, 21:50
Δεν τον εμπιστεύεται μου είχε πει ότι μου ρυθμίσε το μείγμα ... γίνεται από το μείγμα να έχει κάνει πατάτα και να σέρνεται το μηχανάκι ;

:rolleyes:

Προφανως αυτο φταει. Πως ακριβως "ρυθμισε" το μιγμα ο μαστορης? Το Crypton ειναι ψεκαστο.

Τι το πειραξες και εσυ βρε παληκαρι μου, μια χαρα μηχανακι..?? Αυτο να σου γινει μαθημα τωρα ελπιζω (με την καλη την εννοια το λεω).

safari13
27/02/2019, 22:09
:rolleyes:

Προφανως αυτο φταει. Πως ακριβως "ρυθμισε" το μιγμα ο μαστορης? Το Crypton ειναι ψεκαστο.

Τι το πειραξες και εσυ βρε παληκαρι μου, μια χαρα μηχανακι..?? Αυτο να σου γινει μαθημα τωρα ελπιζω (με την καλη την εννοια το λεω).

Μπορεί και να το λέω λάθος ... Κάτι ρύθμισε το injection δεν ξέρω ακριβώς .. έχετε δίκιο ξέρετε αυτά τα σκαλίσματα είναι της ηλικίας ... Και επειδή λεφτά για μεγάλο δεν υπάρχουν παίζουμε με τα παπιά ...

Bob_o_mastoras
27/02/2019, 23:01
Δες πως εχει το πραγμα χοντρικα..

Επειδη αλλαξες φιλτρο αερα με πιο ελευθερης ροης συνεπακολουθα εχει μεταβληθει η σχεση βενζινης-αερα στο μιγμα που καταληγει για καυση στο κυλινδρο, επειδη το πιο ελευθερο φιλτρο επιτρεπει σε περισσοτερο αερα να περνα (και περισσοτερη βρωμια βεβαια αλλα τεσπα).
Για την καλυτερη εκμεταλευση των βελτιωσεων αυτων (φιλτρο και εξατμιση) και την πιο σωστη λειτουργεια του μοτερ με τα νεα δεδομενα εισπνοης εκπνοης που εισαγεις, αλλαζωντας τα μαμισια πραγματα, το βελτιστο ειναι να επαναπρογραμματισεις την εκαστοτε ecu με νεο χαρτη, ο οποιος θα δινει πχ περισσοτερο καυσιμο για να φερει το μιγμα στα σωστα ποσοστα του, χοντρικα. Οποτε η προθεση του μαστορα να πειραξει το μιγμα ειναι ορθη.
Για να γινει αυτο σωστα, ομως, χρειαζεται καυσαναλυση και δυναμομετρο, και ανθρωπος με γνωση. Εκτος αν υπαρχει ηδη ετοιμος χαρτης για τις εκαστοτε συγκεκριμενες αλλαγες με τα εκαστοτε συγκεκριμενα προϊοντα τον οποιο φορτωνεις στην ecu και καθαριζεις. Αλλιως σιγα σιγα ψαχνεις και δοκιμαζεις τις βελτιστες ρυθμισεις σε καθε ευρος στροφων.. τρεχα γυρευε δηλαδη.. μεγαλη διαδικασια.
Ομως στο crypton δεν νομιζω η ecu η μαμισια να σου δινει τη δυνατοτητα να περασεις εκ νεου χαρτη οποτε αν θελεις να αλλαξεις προγραμμα πρεπει αναγκαστικα να αλλαξεις ecu με μια παραμετροποιησιμη.

Αρα καταληγω, αλλαξες εσυ ηλεκτρονικη στο μηχανακι;; Αν οχι πως ρυθμισε το καυσιμο ο μαστορας;;

safari13
27/02/2019, 23:19
Δες πως εχει το πραγμα χοντρικα..

Επειδη αλλαξες φιλτρο αερα με πιο ελευθερης ροης συνεπακολουθα εχει μεταβληθει η σχεση βενζινης-αερα στο μιγμα που καταληγει για καυση στο κυλινδρο, επειδη το πιο ελευθερο φιλτρο επιτρεπει σε περισσοτερο αερα να περνα (και περισσοτερη βρωμια βεβαια αλλα τεσπα).
Για την καλυτερη εκμεταλευση των βελτιωσεων αυτων (φιλτρο και εξατμιση) και την πιο σωστη λειτουργεια του μοτερ με τα νεα δεδομενα εισπνοης εκπνοης που εισαγεις, αλλαζωντας τα μαμισια πραγματα, το βελτιστο ειναι να επαναπρογραμματισεις την εκαστοτε ecu με νεο χαρτη, ο οποιος θα δινει πχ περισσοτερο καυσιμο για να φερει το μιγμα στα σωστα ποσοστα του, χοντρικα. Οποτε η προθεση του μαστορα να πειραξει το μιγμα ειναι ορθη.
Για να γινει αυτο σωστα, ομως, χρειαζεται καυσαναλυση και δυναμομετρο, και ανθρωπος με γνωση. Εκτος αν υπαρχει ηδη ετοιμος χαρτης για τις εκαστοτε συγκεκριμενες αλλαγες με τα εκαστοτε συγκεκριμενα προϊοντα τον οποιο φορτωνεις στην ecu και καθαριζεις. Αλλιως σιγα σιγα ψαχνεις και δοκιμαζεις τις βελτιστες ρυθμισεις σε καθε ευρος στροφων.. τρεχα γυρευε δηλαδη.. μεγαλη διαδικασια.
Ομως στο crypton δεν νομιζω η ecu η μαμισια να σου δινει τη δυνατοτητα να περασεις εκ νεου χαρτη οποτε αν θελεις να αλλαξεις προγραμμα πρεπει αναγκαστικα να αλλαξεις ecu με μια παραμετροποιησιμη.

Αρα καταληγω, αλλαξες εσυ ηλεκτρονικη στο μηχανακι;; Αν οχι πως ρυθμισε το καυσιμο ο μαστορας;;

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για την τόσο μεγάλη απάντηση ... Απ ότι βλέπω ξέρετε μήπως να φέρω σε εσάς το μηχανάκι να μου το φτιάξετε γιατί δεν βγάζω άκρη με τους μάστορες ...

Bob_o_mastoras
28/02/2019, 00:08
Αρχικά να σας ευχαριστήσω για την τόσο μεγάλη απάντηση ... Απ ότι βλέπω ξέρετε μήπως να φέρω σε εσάς το μηχανάκι να μου το φτιάξετε γιατί δεν βγάζω άκρη με τους μάστορες ...


Καλα δεν βλεπεις εκει πανω απο τη φωτογραφια στο προφιλ μου που λεει "@ρχιδια μαστορας"??? Παλι να την πατησεις θες??? :lol:
Δεν ειμαι μηχανικος δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως!).

Τελικα ομως δεν ειπες, αλλαξες ηλεκτρονικη ή οχι; Πιθανολογω πως οχι γιατι θα το ελεγες εξ αρχης. Αρα, πως ρυθμιστηκε το μιγμα παραμενει μυστηριο. :confused:
Αρα τωρα υπαρχουν δυο λυσεις. Ή το πας στο μαστορα που εκανε τις αλλαγες εξ αρχης και ζητας να στο επαναφερει στην αρχικη του κατασταση, φυσικα ανευ χρηματων, μιας και δεν εγινε σωστη δουλεια, ή ψαχνεις για αλλο σιγουρο και καλο μαστορα και το πηγαινεις εκει να σου λυσει το θεμα αν δεν εμπιστευεσαι πλεον τον πρωτο.
Τουλαχιστον ομως πανε στον πρωτο μαστορα και ρωτα τον ακριβως τι εχει κανει για να ξερεις και πες του οτι το μηχανακι δεν δουλευει σωστα πλεον.

Ενταξει δεν ειναι και να τους παιρνουμε απο το λαιμο, ολοι κανουμε λαθη, απλα αν δεις οτι ενας μαστορας ή δεν το 'χει ή ειναι τσαπατσουλης, απροσεκτος ή και απατεωνας (κυκλοφορουν και τετοιοι) τον αλλαζεις. Τωρα για τον συγκεκριμενο δεν τον ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω καποια γνωμη για τον ανθρωπο, ουτε γνωριζω τι ακριβως εγινε στο μηχανακι.

safari13
28/02/2019, 00:16
Καλα δεν βλεπεις εκει πανω απο τη φωτογραφια στο προφιλ μου που λεει "@ρχιδια μαστορας"??? Παλι να την πατησεις θες??? :lol:
Δεν ειμαι μηχανικος δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως!).

Τελικα ομως δεν ειπες, αλλαξες ηλεκτρονικη ή οχι; Πιθανολογω πως οχι γιατι θα το ελεγες εξ αρχης. Αρα, πως ρυθμιστηκε το μιγμα παραμενει μυστηριο. :confused:
Αρα τωρα υπαρχουν δυο λυσεις. Ή το πας στο μαστορα που εκανε τις αλλαγες εξ αρχης και ζητας να στο επαναφερει στην αρχικη του κατασταση, φυσικα ανευ χρηματων, μιας και δεν εγινε σωστη δουλεια, ή ψαχνεις για αλλο σιγουρο και καλο μαστορα και το πηγαινεις εκει να σου λυσει το θεμα αν δεν εμπιστευεσαι πλεον τον πρωτο.
Τουλαχιστον ομως πανε στον πρωτο μαστορα και ρωτα τον ακριβως τι εχει κανει για να ξερεις και πες του οτι το μηχανακι δεν δουλευει σωστα πλεον.

Ενταξει δεν ειναι και να τους παιρνουμε απο το λαιμο, ολοι κανουμε λαθη, απλα αν δεις οτι ενας μαστορας ή δεν το 'χει ή ειναι τσαπατσουλης, απροσεκτος ή και απατεωνας (κυκλοφορουν και τετοιοι) τον αλλαζεις. Τωρα για τον συγκεκριμενο δεν τον ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω καποια γνωμη για τον ανθρωπο, ουτε γνωριζω τι ακριβως εγινε στο μηχανακι.

Οχι εγώ δεν άλλαξα ηλεκτρική η μόνη αλλαγή είναι μια εξάτμιση και ένα φίλτρο που του έβαλα δεν έχω πειράξει τίποτα άλλο ...Για να πω την αλήθεια κάπως νιώθω περίεργα να πάω στο μάστορα και να του πω κοίτα το μηχανάκι δεν δούλευει σωστά αν και το παρατήρησα από την αρχή αλλά δεν πήγα αμέσως έχει περάσει διάστημα μεγάλο από τότε ... Αφού τον πήγα σε άλλο μάστορα ( γνωστός κιόλας) και αυτός τίποτα δεν έκανε τώρα περιμένω να έρθει το σέρβις για να δω που θα το πάω ... Εσείς έχετε να μου πρότεινε κάποιο μάστορα ;;;

Bob_o_mastoras
28/02/2019, 00:34
Aν εισαι Αθηνα οχι δεν εχω καποιον να προτεινω, αλλα ολο και καποιος εδω απο το φορουμ Αθηναιος θα εχει να προτεινει καποιον.

Οπως τα λες, οντως, αμα περασε καιρος, γμστ..:( Επρεπε να του το ελεγες την επομενη μερα.
Ο αλλος μαστορας που το πηγες τι σου ειπε?

nikosmec
28/02/2019, 06:52
Κατά πάσα πιθανότητα ο "μάστορας" πείραξε βιδάκια στο σώμα του ψεκασμού, από τα βιδάκια που ΔΕΝ τα πειράζουμε για αυτό και το εργοστάσιο τα βάζει με μπογιά. Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο μηχανάκι αν προσπάθησε να το ρυθμίσει πειράζοντας βίδες από το injection είναι εξαιρετικά δύσκολη έως αδύνατη η επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις.

safari13
28/02/2019, 10:05
Κατά πάσα πιθανότητα ο "μάστορας" πείραξε βιδάκια στο σώμα του ψεκασμού, από τα βιδάκια που ΔΕΝ τα πειράζουμε για αυτό και το εργοστάσιο τα βάζει με μπογιά. Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο μηχανάκι αν προσπάθησε να το ρυθμίσει πειράζοντας βίδες από το injection είναι εξαιρετικά δύσκολη έως αδύνατη η επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις.

Μάλιστααα άρα υπάρχει θέμα ....

borgiriadis1
28/02/2019, 12:08
Χωρις να γνωριζω κ πολλα για το μηχανακι. Αφου ειναι ψεκαστο δεν εχει o sensor (ή λ ή πως λεγεται)?
Κ αν εχει αυτη δεν ειναι η δουλεια του? Να ισοροπει (εως καποιο βαθμο) της μεταβολες αερα-καυσιμου?
Συνηθως τετοιες αλλαγες τις σηκωνουν τα μηχανακια οποτε μου φαινεται λιγο περιεργο που εβγαλε προβλημα (καλα μετα μπηκε χερι που δεν ηξερε βεβαια). Η εξατμηση κ το φιλτρο προοριζονται για το μηχανακι σου ή μπηκαν με μοντα?
Γνωριζεις βεβαια οτι δεν υπαρχει λογος να βαλεις προγραμμα γτ κ σωστα να γινει το κοστος ειναι αντιστροφως αναλογο του κερδους. Το πως θα λυθει το προβλημα ειναι μεγαλο ερωτημα γτ αν μπηκε χερι σε πραγματα που δεν πρεπει να πειραχτουν κ τα δικα του να ξαναβαλεις πανω το προβλημα θα παραμεινει

ΥΓ: Μην ξενερωνεις ολοι εχουμε κανει μλκιες τετοιες(κ εσυ δεν εκανες κ πολλα,αλλοι περναμε τους κινητηρες στα χερια)κ σχεδον ολους μας εχει πιασει κοτσο ο μαστορας. Οσο ζεις μαθαινεις.

Panos76
28/02/2019, 12:12
Το πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί σε εξουσιοδοτημένο ώστε να επιστρέψει το μηχανάκι στις αρχικές του ρυθμίσεις;

nikosmec
28/02/2019, 13:11
Το πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί σε εξουσιοδοτημένο ώστε να επιστρέψει το μηχανάκι στις αρχικές του ρυθμίσεις;

Αυτό είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνει. Αν μπορεί να γίνει επαναφορά κανείς από εμάς δεν το ξέρει, ανάλογα τι έχει πειραχτεί. Και αυτό που είπα εγώ μια υπόθεση είναι, δεν σημαίνει πως είναι σωστή, μπορεί να έχει πειράξει tps ή χίλια δυο άλλα πράγματα. Να πάει σε ένα εξουσιοδοτημένο να το βάλει σε διαγνωστικό να του πει τι και πως.

safari13
28/02/2019, 13:17
Αυτό είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνει. Αν μπορεί να γίνει επαναφορά κανείς από εμάς δεν το ξέρει, ανάλογα τι έχει πειραχτεί. Και αυτό που είπα εγώ μια υπόθεση είναι, δεν σημαίνει πως είναι σωστή, μπορεί να έχει πειράξει tps ή χίλια δυο άλλα πράγματα. Να πάει σε ένα εξουσιοδοτημένο να το βάλει σε διαγνωστικό να του πει τι και πως.

Αυτό θα πάω σε ένα εξουσιοδοτημένο να μου το βάλουν σε διαγνωστικό να δούμε τι παίζει

o_gavros
28/02/2019, 13:34
Βασικά σταμάτα να σκορπάς τα λεφτά σου άσκοπα.
Φάτα στις πουτάνες, πιες τα σε νερά, κάντα ηλιόσπορο αλατισμένο, δώστα στο χαμόγελο του παιδιού τελος πάντων.

Εμένα έτσι οπως τα γράφεις μου κάνει ότι σε έκανε μεροκάματο ο τυπος γιατί το ζήταγε ο οργανισμός σου.

JohnFourl
28/02/2019, 19:40
Καλησπέρα,επειδή γνωρίζω για το συγκεκριμένο μηχανάκι,θα πρέπει να πας σε ένα εξουσιοδοτημενο συνεργείο,ώστε να σου ρυθμίσουν ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ τον εγκέφαλο του παπιού σου,στα injection μέχρι και φίλτρο να αλλάξεις ,πρέπει να ρυθμιστεί ώστε να πάρει τα σωστά μείγματα,π.χ.τώρα που έβαλες το φίλτρο και την εξάτμιση,ο αισθητήρας ΛΆΜΔΑ διαβάζει ότι νάναι από την εξαγωγή.

o_gavros
28/02/2019, 20:40
ρε σεις, μη τα αμολάτε έτσι...
Εσύ ρε φίλε που...γνωρίζεις κιόλας, έτσι απλά ρυθμίζεται ένα μηχανάκι;;;
Σιγά μην του πείραξε τα μείγματα (μιας και βλέπω να εχει γίνει καραμέλα) ο μάστορας.

Οταν κάνεις του κεφαλιού και δεν γνωρίζεις, τότε θα πληρώσεις.
Δυστυχώς δεν υπάρχει (καταπως φαίνεται) άλλος τρόπος να μάθεις.

safari13
01/03/2019, 20:37
ρε σεις, μη τα αμολάτε έτσι...
Εσύ ρε φίλε που...γνωρίζεις κιόλας, έτσι απλά ρυθμίζεται ένα μηχανάκι;;;
Σιγά μην του πείραξε τα μείγματα (μιας και βλέπω να εχει γίνει καραμέλα) ο μάστορας.

Οταν κάνεις του κεφαλιού και δεν γνωρίζεις, τότε θα πληρώσεις.
Δυστυχώς δεν υπάρχει (καταπως φαίνεται) άλλος τρόπος να μάθεις.

Οι απαντήσεις σου να είναι τέτοιες ώστε να βοηθήσεις και όχι απλά να κάνεις τον έξυπνο.... Γιατί και οι δύο απαντήσεις που έδωσες ήταν ανούσιες ...!!

DRAKONET
01/03/2019, 20:38
Κριμα να σου τρωνε τζαμπα τα χρηματα που με κοπο βγαζεις!
πηγαινε θα σου πω και εγω σε εξουσιοδοτημενο..πες τους τι εχει γινει..και πιστευω θα βγαλεις ακρη !
παντως εγω ποτε δεν σκαλισα κανενα παπι απ'αυτα που περασαν απο τα χερια μου...στο φιναλε τι να κερδισω ?
σκεψου λιγο?
οτι αλλαζει ο θορυβος δεν παει να πει οτι ειναι και καλυτερα !

o_gavros
01/03/2019, 21:25
Οι απαντήσεις σου να είναι τέτοιες ώστε να βοηθήσεις και όχι απλά να κάνεις τον έξυπνο.... Γιατί και οι δύο απαντήσεις που έδωσες ήταν ανούσιες ...!!

Καταλαβαίνω την ξενερα που χεις φαει με το μηχανακι.
Δεν καταλαβαίνω ομως,πως νέο παιδί και δεν νογαει απο χιουμορ.
Γιατι το 1ο μου ποστ προς εσένα,νομίζα ήταν προφανές οτι περι χιουμορ πρόκειται.
Κατάπιε λοιπον τους χαζοεγωισμους και δωσε λιγο βάση στο τι σου λενε.

Και επειδη εσυ νομιζεις οτι εγω κανω απλα τον εξυπνο, ρωτα και μαθε να σου πουν πως ρυθμίζονται τα μείγματα στα μοτορια και ελα παλι τοτε να μου πεις αν αδικώ τον δεύτερο φιλο που νομίζει οτι ξέρει.

Τα λεφτα δεν στα εφαγα εγω παιχταρα μου οπότε μη φωναηζ :D
Εγώ το μονο που εκανα ήταν να επισημάνω με χιουμορ κατι που ισχύει σχεδον καθολικα. Το 'αν δεν παθεις,δε θα μάθεις'

safari13
01/03/2019, 21:37
Καταλαβαίνω την ξενερα που χεις φαει με το μηχανακι.
Δεν καταλαβαίνω ομως,πως νέο παιδί και δεν νογαει απο χιουμορ.
Γιατι το 1ο μου ποστ προς εσένα,νομίζα ήταν προφανές οτι περι χιουμορ πρόκειται.
Κατάπιε λοιπον τους χαζοεγωισμους και δωσε λιγο βάση στο τι σου λενε.

Και επειδη εσυ νομιζεις οτι εγω κανω απλα τον εξυπνο, ρωτα και μαθε να σου πουν πως ρυθμίζονται τα μείγματα στα μοτορια και ελα παλι τοτε να μου πεις αν αδικώ τον δεύτερο φιλο που νομίζει οτι ξέρει.

Τα λεφτα δεν στα εφαγα εγω παιχταρα μου οπότε μη φωναηζ :D
Εγώ το μονο που εκανα ήταν να επισημάνω με χιουμορ κατι που ισχύει σχεδον καθολικα. Το 'αν δεν παθεις,δε θα μάθεις'

Αν είναι χιούμορ το δέχομαι και ζηταω συγγνώμη γιατί το παρεξήγησα απλά μου φάνηκαν κάπως ειρωνικές και οι δύο απαντήσεις σου και στο εξέθεσα όσο πιο ευγενικά μπορούσα ...

Bowleno
02/03/2019, 08:00
Αν είναι χιούμορ το δέχομαι και ζηταω συγγνώμη γιατί το παρεξήγησα απλά μου φάνηκαν κάπως ειρωνικές και οι δύο απαντήσεις σου και στο εξέθεσα όσο πιο ευγενικά μπορούσα ...

Είσαι τυχερός που στα είπε ο γαύρος και όχι ένας περίεργος παλιογερος που βόσκει εδώ γύρω, εκεί να έβλεπες "ειρωνια" :D
Μην ψαρώνεις, νέος, όλοι όσοι ξέρουμε κάποια πραγματάκια παραπάνω (και ειδικά ο παλιογερος aka Oldman) τα ψιλοπαίρνουν κάπως όταν διαβάζουν ότι να'ναι....

doctoras
02/03/2019, 08:19
Είσαι τυχερός που στα είπε ο γαύρος και όχι ένας περίεργος παλιογερος που βόσκει εδώ γύρω, εκεί να έβλεπες "ειρωνια" :D
Μην ψαρώνεις, νέος, όλοι όσοι ξέρουμε κάποια πραγματάκια παραπάνω (και ειδικά ο παλιογερος aka Oldman) τα ψιλοπαίρνουν κάπως όταν διαβάζουν ότι να'ναι....

πλακίτσα στην πλακίτσα το αφήνουμε και συμβαίνει, κακώς όμως συμβαίνει αυτό, μπορεί, αν τόσο πολύ πια δεν την παλεύει με τις "ανόητες" ερωτησεις-απαντήσεις <<ο εκάστοτε>> να κάνει ενα ignore απο το να πετάξει την λαλακία του

mia_zoi_kawa
02/03/2019, 08:51
@Doctora είναι καλό ότι υπάρχει και λίγο χιούμορ στο φόρουμ γιατι αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να το διαβασουμε.... Το κλειδί βρίσκεται στην ισορροπία.

@safari επειδή έχω βρεθεί στην θέση σου δηλαδή να έχω κάνει ένα λάθος (το δικό μου ήταν ότι είχα ανοίξει κινητήρα ...το δικό σου ότι πειράζεις χωρίς λόγο το αξιόλογο μηχανάκι σου) και μετά έμπαινα εδώ μέσα να ζητήσω βοήθεια και κατηγορούσα τον κόσμο επειδή δεν έπαιρνα λυση...θα σου έλεγα ότι ένα φόρουμ κάποιες φορές δεν μπορεί με τίποτα να υποκαταστήσει μια επίσκεψη σε ένα εξουσιοδοτημένο ή σε ένα καλό συνεργείο.
Θα πρέπει επίσης να θυμασαι ότι ένα παπάκι θα πρέπει να χρησιμοποιείτε ,να συντηρείται και να έχει τα αξεσουάρ που είναι σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως του δικύκλου από τον κατασκευαστή. Οτιδήποτε άλλο εμπεριέχει ρίσκο στην λειτουργία του και στην τσέπη σου.

nassosxlvbros
02/03/2019, 09:35
@Doctora είναι καλό ότι υπάρχει και λίγο χιούμορ στο φόρουμ γιατι αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να το διαβασουμε.... Το κλειδί βρίσκεται στην ισορροπία.

@safari επειδή έχω βρεθεί στην θέση σου δηλαδή να έχω κάνει ένα λάθος (το δικό μου ήταν ότι είχα ανοίξει κινητήρα ...το δικό σου ότι πειράζεις χωρίς λόγο το αξιόλογο μηχανάκι σου) και μετά έμπαινα εδώ μέσα να ζητήσω βοήθεια και κατηγορούσα τον κόσμο επειδή δεν έπαιρνα λυση...θα σου έλεγα ότι ένα φόρουμ κάποιες φορές δεν μπορεί με τίποτα να υποκαταστήσει μια επίσκεψη σε ένα εξουσιοδοτημένο ή σε ένα καλό συνεργείο.
Θα πρέπει επίσης να θυμασαι ότι ένα παπάκι θα πρέπει να χρησιμοποιείτε ,να συντηρείται και να έχει τα αξεσουάρ που είναι σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως του δικύκλου από τον κατασκευαστή. Οτιδήποτε άλλο εμπεριέχει ρίσκο στην λειτουργία του και στην τσέπη σου.

Ορθότατα.Το παπί είναι ένας ακούραστος εργάτης να σε εξυπηρετεί οικονομικά και να σε πηγαίνει στις δουλειές σου και στις βόλτες σου.Όσο και να το φτιάχνεις ΠΑΠΙ θα μείνει με τις ευκολίες του και τα μείον του,και όσα και να του χώνεις από ένα σημείο και μετά θα πηγαίνουν τσάμπα,οπότε να θυμάσαι αυτό:
Κράτα το μαμά να ζήσει γιατί η τσέπη θα τρυπήσει... (έκανα και ρίμα χαχαχα)

Οι παλιοί μηχανόβιοι δε τα πολυκαταδεχόντουσαν,ενώ περιέργως είχαν σε εκτίμηση όλα τα δίχρονα mopeds της εποχής...Μάλιστα όταν άκουγαν ή πέρναγε κάνα παπί φτιαγμένο κούναγαν το κεφάλι με αποδοκιμασία και έλεγαν: "αυτά είναι να πηγαίνεις στη δουλειά σου και για κάνα έξτρα μεροκάματο μετά,άντε και τις Κυριακές να παίρνεις τσιγάρα/εφημερίδα,όχι να τα σκίζεις..."

katsar
02/03/2019, 09:49
Οι παλιοί μηχανόβιοι δε τα πολυκαταδεχόντουσαν,ενώ περιέργως είχαν σε εκτίμηση όλα τα δίχρονα mopeds της εποχής.."

Μην το λες,εγώ τα γούσταρα τα φτιαγμένα παπάκια,ένα από τα αγαπημένα μου hobby ήταν να παίρνω το mbx 125(''ψιλοφτιαγμένο ;) '' ) και να κάνω κόντρες με πιτσιρικάδες με πειραγμένα παπάκια-σκουτεράκια ,είχαν κάτι δίχρονα F1z ,Z,κάτι Typhhon τότε υπερκυβισμένα με malossi κτλ,δεν είχε ακόμα δυνατά τετράχρονα.Παιρνούσα ωραία με τους πιτσιρικάδες,όλοι ορκιζόμασταν ότι είναι μανίσια κυβικά ,110,125 κτλ,όλα ήταν 150+ χαχαχα :D

o_gavros
02/03/2019, 17:42
πλακίτσα στην πλακίτσα το αφήνουμε και συμβαίνει, κακώς όμως συμβαίνει αυτό, μπορεί, αν τόσο πολύ πια δεν την παλεύει με τις "ανόητες" ερωτησεις-απαντήσεις <<ο εκάστοτε>> να κάνει ενα ignore απο το να πετάξει την λαλακία του

έχει ο κάθε "μεν" την δυνατοτητα να λέει τη μαλακία του αλλά για λόγους αποστείρωσης ή/και πολιτικης ορθότητας, δεν θα την έχει ο κάθε "δε";;;
για πάρτο λίγο αλλιώς γιατρέ.

viper1
02/03/2019, 20:58
Καλησπέρα παιδιά ...!! Ακολουθεί μεγάλο κείμενο .... Έχω ένα Crypton X 2ο χέρι με 37 χιλιάδες χιλιόμετρα ( για Crypton X έχει να δώσει ακόμα ) και ενώ όλα καλά και ωραία αλλάζω ένα φίλτρο ελεύθερο και μια εξάτμιση και άρχισε να σκάει η εξάτμιση και καμιά φορά να σβήνει ... Όταν το πήγα για σέρβις μου λέει στο ρύθμισα για να μην σκάει η εξάτμιση και να μην σβήνει αλλά το μηχανάκι τώρα σαν να μην πηγαίνει βήμα αργεί να ανεβάσει στροφές και σαν να είναι χρεπι πιάνει τα 100 με δυσκολία ενώ τα είχε για πλάκα ... Επίσης όταν το ανοίγω με μίζα και είναι στο ρελαντί βαράει σαν κομπρεσέρ μέχρι να πέσουν οι στροφές και γενικά αργούν πολύ να πέσουν .... Έφυγα από αυτό μάστορα πήγα σε άλλο που μου πρότειναν και είναι καλός και έτρεχε σε αγώνες και μαλακ€+#+€ .. το μηχανάκι όπως το πήγα έτσι το πήρα ... Αρχικά τι λέτε να σκάλισε ο προηγούμενος μάστορας και τώρα δεν πάει βήμα ??? Επίσης ψάχνω μηχανικό αξιόπιστο όλοι να φάνε λεφτά ναι οκ είμαι 23 χρόνων λεφτά θα σου δώσω ρε φίλε πρόσεξε το μην μου τα φας τα βγάζω με δυσκολία .... Κάθε συμβουλή χρήσιμη ευχαριστω ...!! :)

Σαφάρι 13 πόσο κόστισαν τα έξτρα που έβαλες στο μηχανάκι και πόσα έχεις πληρώσει σε μάστορες?
Αν το δεύτερο ποσό είναι μεγαλύτερο από το πρώτο έχεις κάνεις λάθος. Αν είναι μικρότερο και συνεχίζεις να το πειράζεις θα γίνει μεγαλύτερο.
ΠΡΙΝ πειράξουμε ένα μηχανάκι ΡΩΤΑΜΕ. Αν δεν ρωτήσουμε ιδίως όταν δεν ξέρουμε φτάνεις εκεί που είσαι τώρα. Οπότε μπαίνεις στην κατηγορία του γαύρου. Ο παθών μαθων.

doctoras
03/03/2019, 09:47
έχει ο κάθε "μεν" την δυνατοτητα να λέει τη μαλακία του αλλά για λόγους αποστείρωσης ή/και πολιτικης ορθότητας, δεν θα την έχει ο κάθε "δε";;;
για πάρτο λίγο αλλιώς γιατρέ.

ε τώρα με ρωτάς? δεν ξέρεις? Φυσικά και κάποιοι έχουν το ακαταλόγιστο ότι και εάν γράψουν αντιδεοντολογικό με τους κανόνες του φόρουμ, ενώ αν το κάνει ο νέος το μπούλο. Και αντε οκ καταλαβαίνω τις συμπάθειες, παρατηρώ καθημερινά οτι ενώ εισέρχονται καθημερινά καινούργιοι, πολλοί απο αυτους σας το λένε ότι είναι ενοχλημένοι απο απαντήσεις που λαμβάνουν. ή να 'μαστε ευαίσθητοι με όλους ή με κανέναν
αυτό λέω

vaska
04/03/2019, 07:18
ε τώρα με ρωτάς? δεν ξέρεις? Φυσικά και κάποιοι έχουν το ακαταλόγιστο ότι και εάν γράψουν αντιδεοντολογικό με τους κανόνες του φόρουμ, ενώ αν το κάνει ο νέος το μπούλο. Και αντε οκ καταλαβαίνω τις συμπάθειες, παρατηρώ καθημερινά οτι ενώ εισέρχονται καθημερινά καινούργιοι, πολλοί απο αυτους σας το λένε ότι είναι ενοχλημένοι απο απαντήσεις που λαμβάνουν. ή να 'μαστε ευαίσθητοι με όλους ή με κανέναν
αυτό λέω

Πάνω από 10 χρόνια εδώ μέσα και την λες για τον Oldman? Νομίζω είσαι λάθος. Ξαναδες το λίγο. Χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση.

doctoras
04/03/2019, 08:22
Πάνω από 10 χρόνια εδώ μέσα και την λες για τον Oldman? Νομίζω είσαι λάθος. Ξαναδες το λίγο. Χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση.

φίλε, προσωπικά καταλαβαίνω την κατάσταση, το θέμα είναι οτι πολλοί νεοεισερχόμενοι που μπαίνουν για να ρωτήσουν και δεν ξέρουν την "φάση" του καθενός, βγαίνουν με αίσθηση οτι είτε τον "δουλεύουν" είτε τον ειρωνεύονται. Κάποιοι απο αυτούς το έγραψαν οτι είναι ενοχλημένοι. Και τι κάνει οι κοινωνία για αυτό? Να μην τον επισημάνω? Εκτός εάν θα πρέπει να αναθεωρηθούν οι κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.
Πιστεύω οτι η επιτυχία του μοτο.γρ σε σχεση με άλλες κοινότητες βασίζεται οτι έχει συντονιστικά μέλη παραδοσιακά που δεν αφήνουν μπάχαλα και αρνητικές καταστάσεις.

viper1
04/03/2019, 09:11
Έχουμε χάσει την ποιότητα και έχουμε μπει στην εποχή της ποσότητας. Και αυτο δεν μπορεί να μπει μέσα στους κανόνες κανενός φόρουμ. Σε μερικούς λοιπόν που έχουμε κουραστεί με πολλά και λόγω ηλικίας έχουμε κοντό φυτίλι...

o_gavros
04/03/2019, 12:31
Πάνω από 10 χρόνια εδώ μέσα και την λες για τον Oldman? Νομίζω είσαι λάθος. Ξαναδες το λίγο. Χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση.


Έχουμε χάσει την ποιότητα και έχουμε μπει στην εποχή της ποσότητας. Και αυτο δεν μπορεί να μπει μέσα στους κανόνες κανενός φόρουμ. Σε μερικούς λοιπόν που έχουμε κουραστεί με πολλά και λόγω ηλικίας έχουμε κοντό φυτίλι...
:a10:



φίλε, προσωπικά καταλαβαίνω την κατάσταση, το θέμα είναι οτι πολλοί νεοεισερχόμενοι που μπαίνουν για να ρωτήσουν και δεν ξέρουν την "φάση" του καθενός, βγαίνουν με αίσθηση οτι είτε τον "δουλεύουν" είτε τον ειρωνεύονται. Κάποιοι απο αυτούς το έγραψαν οτι είναι ενοχλημένοι. Και τι κάνει οι κοινωνία για αυτό? Να μην τον επισημάνω? Εκτός εάν θα πρέπει να αναθεωρηθούν οι κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.
Πιστεύω οτι η επιτυχία του μοτο.γρ σε σχεση με άλλες κοινότητες βασίζεται οτι έχει συντονιστικά μέλη παραδοσιακά που δεν αφήνουν μπάχαλα και αρνητικές καταστάσεις.

Επειδή δεν είσαι ουτε χθεσινός αλλά ούτε δείχνεις και άνιωθος, να στο πω αλλιώς (επειδή επικεντρώνεσαι στους νεοεισερχόμενους).
Όταν μπαίνει κάποιος σε μια παρέα, η λογική λέει ότι αυτός/ή θα προσαρμοστεί στους κώδικες,στο χιούμορ,στους τρόπους της παρέας.
Δεν στέκει να περιμένει να προσαρμοστεί η υπάρχουσα παρέα πάνω του. σωστά;
Τούτου δοθέντος (για να μιλήσω στη γλώσσα του παλιάνθρωπα) δεν μας νοιάζει και τόσο στην τελική, αν ο κάθε μετεωρίτης νέος αποδειχθεί άνιωθος να ανθιστεί λίγο (ελάχιστα) τη φτιάξη εδώ μέσα.
Δες παράδειγμα το νεοσσό.μπήκε, δήλωσε την κουλαμάρα του,έφαγε το δούλεμα και την καζούρα του όπου αυτό σήκωνε, μπορεί κάπου να ενιωσε και λίγο άβολα στην αρχή αλλά νομίζω ενσωματώθηκε.

S705
04/03/2019, 13:18
:a10:




Επειδή δεν είσαι ουτε χθεσινός αλλά ούτε δείχνεις και άνιωθος, να στο πω αλλιώς (επειδή επικεντρώνεσαι στους νεοεισερχόμενους).
Όταν μπαίνει κάποιος σε μια παρέα, η λογική λέει ότι αυτός/ή θα προσαρμοστεί στους κώδικες,στο χιούμορ,στους τρόπους της παρέας.
Δεν στέκει να περιμένει να προσαρμοστεί η υπάρχουσα παρέα πάνω του. σωστά;
Τούτου δοθέντος (για να μιλήσω στη γλώσσα του παλιάνθρωπα) δεν μας νοιάζει και τόσο στην τελική, αν ο κάθε μετεωρίτης νέος αποδειχθεί άνιωθος να ανθιστεί λίγο (ελάχιστα) τη φτιάξη εδώ μέσα.
Δες παράδειγμα το νεοσσό.μπήκε, δήλωσε την κουλαμάρα του,έφαγε το δούλεμα και την καζούρα του όπου αυτό σήκωνε, μπορεί κάπου να ενιωσε και λίγο άβολα στην αρχή αλλά νομίζω ενσωματώθηκε.

το αυτό..


κουφάλα γαύρε τα πάντα εν σοφία γράφεις.

στα του προβλήματος να πω και εγώ ότι μια επίσκεψη σε έναν εξουσιοδοτημένο συνεργείο θα λύσει το πρόβλημα.έτσι μου είπε ο εξουσιοδοτημένος από όπου μόλις γύρισα :wave2:

safari13
04/03/2019, 18:40
Καλησπέρα παιδιά το θέμα λυθηκε όλα καλά πήγε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ... Λοιπόν θα σας πω ότι στην αρχή δεν μου άρεσαν οι απαντήσεις διότι όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα και χρειάζεται βοήθεια προσπαθείς να τον βοήθεια και όχι να τον δουλέψεις ούτε πλάκα να κάνεις μαζί του ... Μετά είδα πως πάει το πράγμα και λέω και κατάλαβα είστε κάποια άτομα που γνωρίζεστε χρόνια κάνετε τις πλάκες σας και είστε δεμένοι αλλά με τέτοιες απαντήσεις δεν ενθαρρύνετε τον άλλο να ξανά να ρωτήσει κάτι ... Γιατί το φόρουμ νομίζω έχει σκοπό στο να βοηθάει δεν είμαστε όλοι γνωστές και βασίζεσαι στο εσείς ξέρετε κάτι και θα συμβούλεψε τε τον άλλο που μπορεί να μην ξέρει τίποτα και να σας έχει ρωτήσει και την πιο κουλή και χαζή ερώτηση όπως εγω .... το θέμα λήγει εδώ καλή συνέχεια σε όλους !!!

o_gavros
04/03/2019, 18:54
Καλησπέρα παιδιά το θέμα λυθηκε όλα καλά πήγε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ... Λοιπόν θα σας πω ότι στην αρχή δεν μου άρεσαν οι απαντήσεις διότι όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα και χρειάζεται βοήθεια προσπαθείς να τον βοήθεια και όχι να τον δουλέψεις ούτε πλάκα να κάνεις μαζί του ... Μετά είδα πως πάει το πράγμα και λέω και κατάλαβα είστε κάποια άτομα που γνωρίζεστε χρόνια κάνετε τις πλάκες σας και είστε δεμένοι αλλά με τέτοιες απαντήσεις δεν ενθαρρύνετε τον άλλο να ξανά να ρωτήσει κάτι ... Γιατί το φόρουμ νομίζω έχει σκοπό στο να βοηθάει δεν είμαστε όλοι γνωστές και βασίζεσαι στο εσείς ξέρετε κάτι και θα συμβούλεψε τε τον άλλο που μπορεί να μην ξέρει τίποτα και να σας έχει ρωτήσει και την πιο κουλή και χαζή ερώτηση όπως εγω .... το θέμα λήγει εδώ καλή συνέχεια σε όλους !!!

Λυπάμαι που θα σε κακοκαρδίσω αλλά δεν κατάλαβες τίποτα.
Το φόρουμ είναι μια αμφίδρομη πλατφόρμα.
Δίνεις και παίρνεις.
Εσύ ήρθες, με την άγνοια σου (δε σε χρεώνει κανείς για αυτό) και αμέσως "ζήτησες".
Όταν δεν "πήρες" αμέσως, συγκεκριμένα αυτά που γύρεψες, τσίνισες.
Σου εξήγησα κάποια πράγματα και φάνηκες να εννοείς.
Τώρα με το τελευταίο σου όμως μας ανακοινώνεις απλά ότι το πρόβλημα λύθηκε και μας εύχεσαι ως μετεωρίτης καλή συνέχεια.
Δεν φρόντισες να μοιραστείς την πληροφορία που έμαθες, τι δηλαδή προκάλεσε το πρόβλημα στο μηχανάκι σου έτσι ώστε να ωφεληθούν τυχόν μελλοντικοί νέοι χρήστες όπως εσύ.
Αντ'αυτού κάνεις την κριτική σου χωρίς καν να λαμβάνεις υπόψιν πράγματα που σου είπανε και χωρίς φυσικά να πάρεις την παραμικρή μυρωδιά του μέσου.
Ε για μπάστα ρε λεβέντη, πως την είδες δηλαδή;
Ελπίζω να κάτσεις να σκεφτείς τι σου γράφω και να μη τα γράψεις στο γκιώνη σου.
Όπως και να χει,είτε συνεχίσουμε να σε βλέπουμε εδώ είτε όχι, καλή συνέχεια και σε σένα.

teogtp
04/03/2019, 18:57
Καλησπέρα παιδιά το θέμα λυθηκε όλα καλά πήγε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ... Λοιπόν θα σας πω ότι στην αρχή δεν μου άρεσαν οι απαντήσεις διότι όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα και χρειάζεται βοήθεια προσπαθείς να τον βοήθεια και όχι να τον δουλέψεις ούτε πλάκα να κάνεις μαζί του ... Μετά είδα πως πάει το πράγμα και λέω και κατάλαβα είστε κάποια άτομα που γνωρίζεστε χρόνια κάνετε τις πλάκες σας και είστε δεμένοι αλλά με τέτοιες απαντήσεις δεν ενθαρρύνετε τον άλλο να ξανά να ρωτήσει κάτι ... Γιατί το φόρουμ νομίζω έχει σκοπό στο να βοηθάει δεν είμαστε όλοι γνωστές και βασίζεσαι στο εσείς ξέρετε κάτι και θα συμβούλεψε τε τον άλλο που μπορεί να μην ξέρει τίποτα και να σας έχει ρωτήσει και την πιο κουλή και χαζή ερώτηση όπως εγω .... το θέμα λήγει εδώ καλή συνέχεια σε όλους !!!

Χαίρομαι που βρέθηκε λύση στο πρόβλημα σου.
Πες μας και εμάς τι ήταν η αιτία του κακού και πως λύθηκε το πρόβλημα σου.

safari13
04/03/2019, 21:13
Χαίρομαι που βρέθηκε λύση στο πρόβλημα σου.
Πες μας και εμάς τι ήταν η αιτία του κακού και πως λύθηκε το πρόβλημα σου.

Λοιπόν το πρόβλημα ήταν ότι ένας από τους μηχανικούς τι είχε κάνει .... Είχε κολλήσει τι βίδα που ρυθμίζεις το ρελαντί με κόλλα και δενγινόταν να να ρυθμιστεί ( αν είναι δυνατόν ) το είδα μπροστά στα μάτια μου δεν είναι ότι το έφτιαξα και μου το είπαν δεν γυρνάτε η βίδα στο ρελαντί καθώς και επίσης ρύθμισε στο διαγνωστικό τις αρχικές ρυθμίσεις που ήταν πριν ...

Bowleno
04/03/2019, 21:52
Καλησπέρα παιδιά το θέμα λυθηκε όλα καλά πήγε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ... Λοιπόν θα σας πω ότι στην αρχή δεν μου άρεσαν οι απαντήσεις διότι όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα και χρειάζεται βοήθεια προσπαθείς να τον βοήθεια και όχι να τον δουλέψεις ούτε πλάκα να κάνεις μαζί του ... Μετά είδα πως πάει το πράγμα και λέω και κατάλαβα είστε κάποια άτομα που γνωρίζεστε χρόνια κάνετε τις πλάκες σας και είστε δεμένοι αλλά με τέτοιες απαντήσεις δεν ενθαρρύνετε τον άλλο να ξανά να ρωτήσει κάτι ... Γιατί το φόρουμ νομίζω έχει σκοπό στο να βοηθάει δεν είμαστε όλοι γνωστές και βασίζεσαι στο εσείς ξέρετε κάτι και θα συμβούλεψε τε τον άλλο που μπορεί να μην ξέρει τίποτα και να σας έχει ρωτήσει και την πιο κουλή και χαζή ερώτηση όπως εγω .... το θέμα λήγει εδώ καλή συνέχεια σε όλους !!!

To ότι εμείς που γράφουμε εδώ κάποια χρόνια και το πρώτο μας ποστ δεν ήταν για να ζητήσουμε κάτι (ότι κι αν είναι αυτό) το ότι έχουμε απηυδήσει από όσους μπαίνουν, ρωτάνε, παίρνουν την απάντησή τους και άντε γειά και αν ξαναγράψουν είναι για να ξανά ζητήσουν κάτι δεν το συζητάμε, ε; (και δεν είναι και λίγοι) οπότε λίγο νεράκι στο κρασί σου ρίξε και δώσε βάση στα όσα είπε ο γαύρος.....

korkod
05/03/2019, 00:16
To ότι εμείς που γράφουμε εδώ κάποια χρόνια και το πρώτο μας ποστ δεν ήταν για να ζητήσουμε κάτι (ότι κι αν είναι αυτό) το ότι έχουμε απηυδήσει από όσους μπαίνουν, ρωτάνε, παίρνουν την απάντησή τους και άντε γειά και αν ξαναγράψουν είναι για να ξανά ζητήσουν κάτι δεν το συζητάμε, ε; (και δεν είναι και λίγοι) οπότε λίγο νεράκι στο κρασί σου ρίξε και δώσε βάση στα όσα είπε ο γαύρος.....
Κοίταξε τα φόρουμ είναι για να λύνουμε απορίες βοηθάμε κτλπ
Λογικό δεν είναι να μην ξαναγράφουν άμα τους ειρωνεύονται ;;;

george.S
05/03/2019, 07:51
Το φόρουμ είναι μια αμφίδρομη πλατφόρμα.
Δίνεις και παίρνεις.
NA μοιραστείς την πληροφορία που έμαθες, τι δηλαδή προκάλεσε το πρόβλημα στο μηχανάκι σου έτσι ώστε να ωφεληθούν τυχόν μελλοντικοί νέοι χρήστες όπως εσύ.


Η ουσια :winka:

επίσης θα γνωρίσεις άτομα με το ίδιο πάθος/ενδιαφέροντα με σένα και πολλές φόρες ξεκινά μια φιλία.

αλλά αυτό θέλει τον χρόνο του

καλές βόλτες

:a6:

borgiriadis1
05/03/2019, 13:44
Εγω σαν καινουριο μελος οσον αφορα την ειρωνια ηθελα να επισημανω το εξης. Λογω του οτι στον γραπτο λογο χανεται το υφος της προτασης νομιζω οτι αυτο παρεξηγιεται. Λυση σε αυτο δεν υπαρχει οποτε και γινονται τετοιες παρεξηγησεις.
ΟΜΩΣ στα + ειναι οτι το παλικαρι πηρε την απαντηση στο τι επρεπε να κανει οποτε βγηκε κερδισμενος σ αυτο που ζητησε.

o_gavros
05/03/2019, 13:52
Επειδή λέγε λέγε στο τέλος συνήθως μένει η λάσπη να θέσουμε κάποια πραγματάκια εκ νέου στη βαση τους.
Δεν ειναι κανόνας η ειρωνεία .
Δεν ειναι πανάκεια ότι τα νεα μέλη θα περάσουν "καψονια".
Ενα ηλεκτρονικό μοτοκαφενειο ειναι το τσαρδί (με μια τεράστια βαση τεχνικών δεδομένων ) όπου πανω κάτω ισχύει οτι ισχύει και σε καθε παρεα εκει εξω.
Αν ρωτήσεις μαλακια,ολο και καποιος θα βρεθεί να σε πάρει στο ψιλό.
Αυτο δε σημαίνει οτι δε θα σε βοηθήσουν όμως.
Αν κάποιοι ειναι τοσο μυγιαγγιχτοι και αυτο δεν μπορούν να το καταλάβουν/ασπαστουν/ακολουθήσουν, τότε ναι σαφώς και υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.
Οι παλαιοτεροι θα έχετε βαρεθει να το διαβαζετε αυτο καθε ματωμενο φεγγαρι αλλα καταπως φαινεται πρεπει ενιοτε να εξηγουνται αυτα που θα επρεπε να ειναι αυτονοητα.

Acacius
05/03/2019, 15:54
Αν και συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφει ο γαύρος από πάνω, προσωπικά θεωρώ ότι μερικοί το παρακάνουν με το δούλεμα. Δεν εννοώ τα αστειάκια μεταξύ γνωστών, αλλά συνεχή πειράγματα που στο γραπτό λόγο μπορούν δικαιολογημένα θεωρηθούν προσβλητικά. Ειδικά όταν κάποιος είναι καιρό στο φόρουμ και έχει φανεί ότι είναι "εντάξει", δεν καταλαβαίνω το λόγο να τον κοροϊδεύουν. Την υπομονή μερικών στο δούλεμα μάλιστα τη θαυμάζω, οποιοσδήποτε λιγότερο καλοπροαίρετος θα είχε ρίξει ένα γαμοσταυρίδι και θα είχε φύγει.

Το δε καψόνι στους καινούργιους είναι σχετικά σύνηθες και αρκετά άτσαλο όταν μιλάμε για άτομο που έχει πρόβλημα, συνήθως δεν έχει πολλές γνώσεις ή/και χρήματα, και ζητάει *βοήθεια* και όχι να τον τραμπουκίσουν δυο-τρεις "παλιοί". Αυτό γίνεται ακόμα και σε άτομα που ρωτάνε ευγενικά και δεν αρπάζονται και αυτό με ενοχλεί περισσότερο. Αντί να πάρουμε τους πιτσιρικάδες με το μαλακό μπας και μάθουν κάτι από εδώ μέσα, τους δουλεύουμε γιατί δεν έχουν την ωριμότητα των μεγάλων. Κάποιων μεγάλων που αντί να φάνε ένα λεπτό δίνοντας συμβουλή, προτιμάνε φάνε δύο ρίχνοντας δούλεμα. Οκ, οι εννέα στους δέκα και απάντηση να πάρουν δε θα ξαναπατήσουν, αλλά μερικοί (ευτυχώς λίγοι) προσπαθούν να διώξουν και τον δέκατο.

o_gavros
06/03/2019, 09:17
Σκέψου να διαφωνούσες κιόλας δηλαδή :D
Ρε συ, γιατι να μη το δούμε λίγο πιο χαλαρά;
Καποιος νωρίτερα έγραψε ότι χρειάζεται και το χιούμορ για να μπορούμε να διαβάζουμε εδώ. Δεν είμαστε αποστειρωμένη βιβλιοθήκη.
θα δώσω κι άλλο παράδειγμα με κάποιον που δεν είναι νέος χρήστης.
ο Μπάκλης. τονε πάνε αίμα ορισμένοι παλιοχαρακτήρες για εκείνο το καναρινί σίχαμα...εεεε συγγνώμη επίτευγμα ήθελα να πω.
Το αντιμετωπίζει ο άνθρωπος με χιούμορ.
φαντάζομαι και να τον τσιγκλήσει κάποιο ποστ παραπάνω, θα του δώσει τη δέουσα σημασία (γράψιμο εκει που δεν πιανει μελάνι δηλαδή) και θα συνεχίσει.

vaska
06/03/2019, 09:25
Είναι και κάποια πολύ καλά παιδιά που δυστυχώς έχουν BMW για να μην πω αυτούς που έχουν TDM και όλοι τους φτύνουν. Αυτούς δεν τους αναφέρεις μάστορα και αιστάνομαι πολλά άσκημα γιατί και τα απωθημένα σας βγάζετε πάνω μας και δεν λέτε κουβέντα γι' αυτό.
Να μην πω για κάποιους που μονίμως σε όλες τις βόλτες χάνονται. Άλλη γάγγραινα αυτή.
Ναταλεμαυτά

:cry::cry:

o_gavros
06/03/2019, 09:27
να τα λέμε σαφώς,αλλά δεν είπαμε ότι είμαστε και οι Ουρσουλίνες :p
άμα κόψουμε το κρα στα μπεμβέ μετά δεν έχει νόημα, σα να το ρίχνουμε στην ξέρα θα είναι

viper1
06/03/2019, 09:27
Είναι και κάποια πολύ καλά παιδιά που δυστυχώς έχουν BMW για να μην πω αυτούς που έχουν TDM και όλοι τους φτύνουν. Αυτούς δεν τους αναφέρεις μάστορα και αιστάνομαι πολλά άσκημα γιατί και τα απωθημένα σας βγάζετε πάνω μας και δεν λέτε κουβέντα γι' αυτό.
Να μην πω για κάποιους που μονίμως σε όλες τις βόλτες χάνονται. Άλλη γάγγραινα αυτή.
Ναταλεμαυτά

:cry::cry:

Εσείς με τα μπεμβε και τα τιντιεμ να φτιάξετε δικό σας φόρουμ και πολλοί είστε και θα έχετε πολλα να λέτε









Για όλους εμάς τους υπόλοιπους :lol:

Acacius
06/03/2019, 22:58
Σκέψου να διαφωνούσες κιόλας δηλαδή :D
Ρε συ, γιατι να μη το δούμε λίγο πιο χαλαρά;
Καποιος νωρίτερα έγραψε ότι χρειάζεται και το χιούμορ για να μπορούμε να διαβάζουμε εδώ. Δεν είμαστε αποστειρωμένη βιβλιοθήκη.
θα δώσω κι άλλο παράδειγμα με κάποιον που δεν είναι νέος χρήστης.
ο Μπάκλης. τονε πάνε αίμα ορισμένοι παλιοχαρακτήρες για εκείνο το καναρινί σίχαμα...εεεε συγγνώμη επίτευγμα ήθελα να πω.
Το αντιμετωπίζει ο άνθρωπος με χιούμορ.
φαντάζομαι και να τον τσιγκλήσει κάποιο ποστ παραπάνω, θα του δώσει τη δέουσα σημασία (γράψιμο εκει που δεν πιανει μελάνι δηλαδή) και θα συνεχίσει.

Η αντίληψη αυτών που διαβάζει κανείς εδώ μέσα είναι εν μέρει υποκειμενική, οπότε αναγκαστικά αναφέρω πώς το εκλαμβάνω εγώ. Και ίσως είναι λίγο μαλακία μου που παριστάνω τον SJW για άλλους, αφού προσωπικά δε θυμάμαι να έχω αντιμετωπιστεί ποτέ εδώ μέσα με άσχημο τρόπο.

Στο παράδειγμα του Μπάκλεϋ, ίσως επειδή είναι πιο παλιός και έχει γνώσεις θεωρώ ότι το πείραγμα που υφίσταται είναι γενικά ΟΚ. Εκτός αυτού αφορά κάτι που ουσιαστικά είναι απλά θέμα γούστου (κίτρινες Κατάνες vs the World) και τα σχόλια μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι από άτομα που, τουλάχιστον στοιχειωδώς, τον γνωρίζουν και κάνουν καλοπροαίρετη πλάκα - περίπου όπως όταν λέω έναν κολλητό μου σκατοβαζέλα γελώντας.
Σαν αντιπαράδειγμα θα σου παρέθετα αυτό του Dalt0n που ενώ ήταν καινούργιος στο φόρουμ είχε φάει χοντρό πείραγμα για το τέρας του Φρανκενστάιν που καβαλούσε. Δε λέω ότι δεν υπήρχε λόγος (απεναντίας...), αλλά από ένα σημείο και μετά κατάντησε κουραστικό και δεν ήμουν καν ο αποδέκτης των σχολίων. Άλλο: το συνεχές πείραγμα στον Παπασούζα επειδή είναι ανορθόγραφος (κάτι που εύκολα γίνεται προσβλητικό), ενώ μάλιστα αυτός αντί να αδιαφορήσει όπως οι περισσότεροι, προσπαθεί.

ggs
06/03/2019, 23:12
Είδα κι εγώ 4 σελίδες για τα προβλήματα του κρυπτόν εξ, λέω κατέρρευσε ο μύθος του ασπαστου παπιου.. :lol:

Ή λύση στα υπόλοιπα είναι οι συναντήσεις, οι βόλτες και ο χαβαλές

o_gavros
07/03/2019, 00:09
Ρε συ ακακιε, εκτός απο τα μακαρόνια μισκο, θυμάσαι καθόλου τι entry έκανε ο νταλτον στο φόρουμ;;;
Ε μην τρελαθούμε και τελείως.το παιδί ήταν (και παραμένει) στα κεραμίδια.
Και καλά ξηγιέται.
όσο δεν βλάπτει άλλους, καπέλο του.
Ακόμα όμως κι αυτός ομως, βλέπεις ότι έμεινε εδώ.
προφανώς γιατί κάτι βρίσκει που του κάνει.
όπως ο καθένας,κάτι διαφορετικό.
έτσι πάει ρε συ.
γεμίσαμε γκρινια,μιζέρια και ποζεριλίκι εδώ μέσα τα τελευταία χρόνια.
Ας χαλαρώσουμε λίγο και να γυρίσουμε επιτελους πάλι στο χαβαλέ.

Acacius
07/03/2019, 02:13
Γαύρε (ψιλο)θυμάμαι πώς μπήκε και θυμάμαι και τι διάβαζα για τη μηχανή του και δεν πίστευα τα μάτια μου. Γι' αυτό γράφω ότι υπήρχε εξαιρετικός λόγος για δούλεμα, αλλά μετά από κάποιο σημείο μου φάνηκε ότι παράγινε. Ούτως ή άλλως για παράδειγμα τον έφερα, μια αναδυόμενη( ; ) τάση των τελευταίων χρόνων σχολιάζω.

Βασικά περισσότερες βόλτες χρειαζόμαστε, αλλά τι κάθομαι και γράφω που δεν έχω πλέον καν μηχανή (που να τσουλάει)

Edit: το ξεχειλώσαμε τόσο που μάλλον πρέπει να το διαχωρίσει κάποιος μοδεράτορ

Bowleno
07/03/2019, 08:01
And case closed. Και τώρα περιμένουμε το επόμενο θύμα....:D

katsar
07/03/2019, 11:23
για να μην πω αυτούς που έχουν TDM και όλοι τους φτύνουν.


Μα εμείς με τα ντιτιεμ (όπως το λέει ο γέρος μου :lol: ) ήμαστε κάγκουρες,φοράμε εξατμίσεις, κάνουμε σούζες και μπαντιλίκια,μόνο εμείς ε :lol:

viper1
07/03/2019, 12:53
Μα εμείς με τα ντιτιεμ (όπως το λέει ο γέρος μου :lol: ) ήμαστε κάγκουρες,φοράμε εξατμίσεις, κάνουμε σούζες και μπαντιλίκια,μόνο εμείς ε :lol:

Είναι Τιντιεμ. Ούτε ορθογραφία δεν ξέρετε.


Εσείς με τα τιντιεμ:lol:

Stelman
05/07/2019, 19:03
Πηγα την μηχανη μου σε ενα μαστορα στην κασο καθως αντιμετωπισα προβλημα. Δεν ειχε συμπιεση η μανιβελα και ενω ηταν μια απλη διαδικακασια μου κανε ηλεκτροκοληση στο στροφαλο. Δειτε και ακουστε

Stelman
05/07/2019, 19:11
Επειδη δεν ξερω οως να ανεβασω φωτο και βιντεο εδω μπειτε στο telegram καναλι cryptonx stelman να δειτε τι μου κανε

thanosgp
15/07/2019, 23:14
Κάποιων μεγάλων που αντί να φάνε ένα λεπτό δίνοντας συμβουλή, προτιμάνε φάνε δύο ρίχνοντας δούλεμα. Οκ, οι εννέα στους δέκα και απάντηση να πάρουν δε θα ξαναπατήσουν, αλλά μερικοί (ευτυχώς λίγοι) προσπαθούν να διώξουν και τον δέκατο.[/QUOTE]

Έτσι και στην Ιατρική που ήμασταν άσχετοι το 90 ακόμη και να πάρουμε μια πίεση σωστά. Άν μας την ΄έλεγαν οι ειδικευόμενοι ,καθηγητές,επιμελητές κάθε φορά που κάναμε μαλακία ερώτηση ακόμη δε θά΄χαμε πάρει πτυχίο...

dimit
20/11/2019, 13:10
ρε παιδια συγνωμη ασχετο με το θεμα σας απλα δε ξερω πως να δημιουργισω καινουργιο θεμα τεσπα τρ τελευταια οταν το βαζω μπρος το κριπτον ακουγονται κατι χτυπιματακια τακ τακ απο το μοτερ μεχρι να ζεσταθε ιμετα σταματανε ξερει κανεις τι μπορει να ειναι

Bowleno
20/11/2019, 13:15
ρε παιδια συγνωμη ασχετο με το θεμα σας απλα δε ξερω πως να δημιουργισω καινουργιο θεμα τεσπα τρ τελευταια οταν το βαζω μπρος το κριπτον ακουγονται κατι χτυπιματακια τακ τακ απο το μοτερ μεχρι να ζεσταθε ιμετα σταματανε ξερει κανεις τι μπορει να ειναι

Βαλβίδες, το πιο πιθανό ;)

dimit
20/11/2019, 13:57
επειδη ειμαι τελειως ασχετος .ειναι σοβαρο ? να ανυσηχω ? και περιπου ποσο θα μου παει

Bowleno
20/11/2019, 14:02
επειδη ειμαι τελειως ασχετος .ειναι σοβαρο ? να ανυσηχω ? και περιπου ποσο θα μου παει

Αν όντως είναι βαλβίδες, παπί είναι, άντε να σου πάρει ένα δεκάρικο να στις ρυθμίσει

dimit
20/11/2019, 14:05
α κομπλε δε πιστευω να ειναι καμια μπιελα γιατι τρομαξα αλλα δε φαινεται κατι τοσο ανυσηχιτικο απλα μεχρι να ζεσταθει ακουγεται ενα τακ τακ σαν να χτυπαει κατι καπου αλλα μη φανταστεις υπερβολες απλα επειδη το εχω 2 μηνες μονο ξενερωσα οταν το ακουσα

o_gavros
21/11/2019, 21:48
να μη σε κακοκαρδίσω αλλά μάλλον μπιέλα είναι.
το παρήγορο στη φάση είναι ότι δεν χρειαζεται να ανησυχείς για αυτό γιατι θα σε βγάλει παααααρα πολλά χλμ μέχρι να χρειαστεί αλλαγή.(μιλάω βάση του δικού μου)

GRR
11/12/2019, 16:32
Ισχύει ότι το crypton x τσιμπάει λάδι?

doctor_john
11/12/2019, 16:59
Ισχύει ότι κάθε κινητήρας με πιστόνια τσιμπάει λάδι εφόσον λειτουργεί..
Και μην βιαστεί κανείς να πεί "μα το χοντα μου δεν" γιατί έχω απαντήσει στην προηγούμενη σειρά. :lol:

viper1
11/12/2019, 17:04
Ισχύει ότι κάθε κινητήρας με πιστόνια τσιμπάει λάδι εφόσον λειτουργεί..
Και μην βιαστεί κανείς να πεί "μα το χοντα μου δεν" γιατί έχω απαντήσει στην προηγούμενη σειρά. :lol:

Μα το HONDA μου δεν καίει :D

o_gavros
17/12/2019, 21:55
Ισχύει ότι το crypton x τσιμπάει λάδι?

όσο τα ίννοβα δεν καίνε στάλα

Bowleno
18/12/2019, 07:11
Ισχύει ότι το crypton x τσιμπάει λάδι?

Όλα τα παπιά αλλά και όλα τα μικρού κυβισμού μηχανάκια γενικά, σε σχετικά σύντομο διάστημα αρχίζουν να τσιμπάνε η και να τρώνε λάδάκια.
Ο λόγος, απλός: συνήθως πάνε τέρμα γκάζι......

GRR
18/12/2019, 21:44
όσο τα ίννοβα δεν καίνε στάλα

Και που καίνε λίγο λάδι δεν πειράζει.Αν ένα μηχανάκι δεν καίει ουτε 1 γραμμάριο λάδι από αλλαγή σε αλλαγή λαδιών, τότε υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει χαλάσει η αντλία λαδιού.Και μετά αρχίζουν οι μεγάλες βλάβες μέσα στο μοτέρ

GRR
18/12/2019, 21:47
Όλα τα παπιά αλλά και όλα τα μικρού κυβισμού μηχανάκια γενικά, σε σχετικά σύντομο διάστημα αρχίζουν να τσιμπάνε η και να τρώνε λάδάκια.
Ο λόγος, απλός: συνήθως πάνε τέρμα γκάζι......

+ ότι τα μονοκύλινδρα καίνε ποιο εύκολα λάδι, σε σύντομο χρονικό διάστημα ,σε σχέση με τα πολυκύλινδρα.

alexis72
18/12/2019, 21:53
ασχετο...
ειχα πάει σήμερα στον νικολακόπουλο yamaha στη βουλιαγμένης 228 (στίς νέες εγκαταστάσεις ) για να πάρω ενα ζιγκλέρ (γράφω σε αλλο post )
και εφερε ενας γερανός ενα crypton x τρακαρισμένο πολύ ,ειχε κοπεί βρε παιδιά σαν βούτυρο η μπροστινή ρόδα .....
πίσω η κούτα εγραφε wolt ...μακάρι ο μηχανόβιος να ειναι καλά

DRAKONET
18/12/2019, 21:54
dimit ...το κοιταξες να δεις τι ειναι τελικα..παει ενας μηνας

o_gavros
18/12/2019, 21:56
ρε συ Αλεξ, κάτσε σκέψου λίγο τι μήνυμα δίνει το ποστ σου.
Σε θέμα με τίτλο "ταδε παπι- προβλήματα".
έχεις δει πολλές γερες στούκες να άφησαν το μηχανάκι ανέγγιχτο;;;

Bowleno
18/12/2019, 22:47
+ ότι τα μονοκύλινδρα καίνε ποιο εύκολα λάδι, σε σύντομο χρονικό διάστημα ,σε σχέση με τα πολυκύλινδρα.

Όχι απαραίτητα....έχω το aprilia strada εδώ και 80k και δεν καίει σταγόνα. Ο λόγος; δεν το σκίζω....

alexis72
19/12/2019, 10:20
ρε συ Αλεξ, κάτσε σκέψου λίγο τι μήνυμα δίνει το ποστ σου.
Σε θέμα με τίτλο "ταδε παπι- προβλήματα".
έχεις δει πολλές γερες στούκες να άφησαν το μηχανάκι ανέγγιχτο;;;

ηταν πάνω στην καρότσα τής οδικής πλαγιασμένο οταν το εφεραν ,κ ομως το crypton εκτός απο την μπροστινή ρόδα που ηταν κομμένη ,
στο υπόλοιπο μέρος ηταν σχεδόν αθικτο ακόμα κ το μπροστινό μέρος τιμόνι-οργανα-φώτα κλπ ,ακόμα κ το κουτί που εχουν οι ντελιβεράδες ηταν ακριβώς στην θέση του ,οπότε για μεγάλη στούκα που γράφεις ...δεν ισχύει ,
εγω το εγραψα απλά γιατί μάς εκανε εντύπωση σε οσους ειμασταν εκεί 6-8 ατομα ...μήπως υπάρχει σαν ασφάλεια τής yamaha για απορρόφηση της σύγκρουσης ....

Bowleno
19/12/2019, 11:54
...μήπως υπάρχει σαν ασφάλεια τής yamaha για απορρόφηση της σύγκρουσης ....

:cry::lol: ελπίζω ότι δεν το λέτε τα 6-8 άτομα σοβαρά τώρα αυτό....
Εδώ όταν είχα το καζέρι μια πρωία έστριψα από Ιερά οδό για Κηφισό προς Λαμία, μπροστά μου ένα χωματουργικό παραφορτωμενο πέταγε πέτρες στον δρόμο, δεν πρόλαβα να αποφύγω μια σχετικά μικρή, μου διέλυσε ζάντες και λάστιχα με 20 χ.α.ω.... Και φυσικά δεν τον πρόλαβα να τον σκίσω τον βλάκα. Οι ζάντες σε όλα τα παπιά είναι γτπκ....