PDA

View Full Version : Πώληση 600αρας και αγορά μικρότερης



Yanaros
28/02/2019, 15:16
Καλησπερα σε ολους, εχω ενα hornet του 09' το οποιο ειναι το πρωτο μεγαλο μοτο που χαιρομαι εδω και 2 χρονια περιπου. Λογω ομως της ακριβης σχετικα συντηρησης και την μη χρηση των δυνατοτητων του σκεφτομαι να την πουλησω για κατι πιο μικρο και πιο οικονομικο. Εχετε κατι να μου προτεινετε? Δεν θελω παπι ή σκουτερ, χρηση κυριως μεσα στη πολη και ανετο δικαβαλο. Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 4 χιλιαρικα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

SONone
28/02/2019, 15:24
μονο το παπι ειναι οικονομικο.
ολα τα αλλα θα εχεις σχεδον τα ιδια έξοδα.
εκτός αν πας σε καινούργιο euro4 για να εχεις μικρότερη κατανάλωση αλλα μεχρι εκει.

ενα καινουργιο μικρο on-off λογικα θες. (250cc)
βεβαια αμα εξηγήσεις την χρηση που κανεις και θες να κανεις θα ακουσεις ποιο στοχευμενες απαντησεις.

harris_x
28/02/2019, 15:24
όποιο 250/300/400 και να πάρεις θα είναι μια χαρά για τη δουλειά που θέλεις.

διάλεξε ποιο σου αρέσει και όρμα ;)

basilis_k6
28/02/2019, 16:25
ποσα χλμ κανεις το χρονο?

Sebastian1980
28/02/2019, 18:47
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο καιρό υπομονή και να σκεφτείς σοβαρά το benelli TRK 251 που μας έρχεται. Νομίζω κοντά στα 4.000€ θα κάνει. Και φρέσκο μοντέλο θα έχεις και δύο χρόνια εγγύηση παρά να πάρεις μεταχειρισμένο.

panavour
28/02/2019, 19:02
αν παρεις καινουργιο δεν βλεπω οικονομια,αν ανταλαξεις χωρις να δωσεις,με κατι μικροτερο τοτε ναι

Yanaros
28/02/2019, 22:16
Η χρήση που κάνω αυτή τη στιγμή είναι 70% πόλη και 30% εθνική 30 χιλιόμετρα πάνε έλα. Το χρόνο κάνω γύρω στα 5 χιλιάδες χλμ.

Yanaros
28/02/2019, 22:32
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο καιρό υπομονή και να σκεφτείς σοβαρά το benelli TRK 251 που μας έρχεται. Νομίζω κοντά στα 4.000€ θα κάνει. Και φρέσκο μοντέλο θα έχεις και δύο χρόνια εγγύηση παρά να πάρεις μεταχειρισμένο.
Δεν θα έλεγα όχι σε 250αρι αλλά έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά σχόλια στο φόρουμ για benelli και έχω επιρρεαστει λίγο. Άσχετα αν το 95% των σχολίων είναι από άτομα που δεν είχαν στην κατοχή τους ποτέ benelli.

Yanaros
28/02/2019, 22:37
μονο το παπι ειναι οικονομικο.
ολα τα αλλα θα εχεις σχεδον τα ιδια έξοδα.
εκτός αν πας σε καινούργιο euro4 για να εχεις μικρότερη κατανάλωση αλλα μεχρι εκει.

ενα καινουργιο μικρο on-off λογικα θες. (250cc)
βεβαια αμα εξηγήσεις την χρηση που κανεις και θες να κανεις θα ακουσεις ποιο στοχευμενες απαντησεις.
Έχει σχεδόν διπλάσια έξοδα σε ένα χρόνο με το νιντζακι που είχα παλιότερα, αν υπολογίσω βενζίνη σέρβις ανταλλακτικά τέλη και ασφάλεια.

ΤάκηςΜπ
28/02/2019, 22:42
Wr250, Klx250 και Crf250L από μένα... Καταπληκτικές μηχανές!

Yanaros
28/02/2019, 23:20
Wr250, Klx250 και Crf250L από μένα... Καταπληκτικές μηχανές!
Όντως πολύ καλά εργαλεία αλλά η άνεση δικαβαλου είναι ψηλά στις προτιμήσεις μου.

doctoras
01/03/2019, 07:16
πούλησε το δικό σου πρώτα σε ιδιώτη, μέχρι τότε θα έχει βγει μεταχειρισμένο vstrom 250 με κανα 4ρι

Yanaros
01/03/2019, 08:56
πούλησε το δικό σου πρώτα σε ιδιώτη, μέχρι τότε θα έχει βγει μεταχειρισμένο vstrom 250 με κανα 4ρι
Θα αρρωστησω αν μεινω χωρις μοτορι :p . Αν δεν καταληξω καπου δεν το δινω, ερχεται και καλοκαιρι :)

νεοσσός
01/03/2019, 09:02
Το Hornet από 2009 και μετά, μου αρέσει πολύ. Κρίμα να το δώσεις. Είναι γεγονός όμως ότι ένα 250άρι είναι πιο οικονομικό και καταλληλότερο για τη χρήση που κάνεις.

nic mor
01/03/2019, 09:06
Η χρήση που κάνω αυτή τη στιγμή είναι 70% πόλη και 30% εθνική 30 χιλιόμετρα πάνε έλα. Το χρόνο κάνω γύρω στα 5 χιλιάδες χλμ.

Με 5000χμ το χρόνο, δεν πιστεύω πως θα δεις τρελή οικονομία
αλλάζοντας κυβικά, μόνο με παπί..
Οπότε αν δεν έχεις βαρεθεί τη μηχανή σου
Για εμένα μην την αλλάξεις.

o_gavros
01/03/2019, 09:10
Με 5000χμ το χρόνο, δεν πιστεύω πως θα δεις τρελή οικονομία
αλλάζοντας κυβικά, μόνο με παπί..
Οπότε αν δεν έχεις βαρεθεί τη μηχανή σου
Για εμένα μην την αλλάξεις.

+1
είναι και τo fun factor στη μέση.μη το αμελείς αυτο.

Yanaros
01/03/2019, 09:38
Το Hornet από 2009 και μετά, μου αρέσει πολύ. Κρίμα να το δώσεις. Είναι γεγονός όμως ότι ένα 250άρι είναι πιο οικονομικό και καταλληλότερο για τη χρήση που κάνεις.
Πιστεψε με ποναει η καρδια μου στη σκεψη και μονο να το δωσω.. Αλλα με την κυρα αν ανεβουν οι στροφες πανω απο 5κ μου βγαζει το δερμα απο το φοβο, ασε που σιγα σιγα το hornet θα δειξει τα χρονακια του αν και πολυ λιγα χιλιομετρα μονο θα πεφτει η αξια του. Καρδια και λογικη η συγκρουση

Yanaros
01/03/2019, 09:45
+1
είναι και τo fun factor στη μέση.μη το αμελείς αυτο.

Αυτο ειναι που με τρομαζει πιο πολυ. Πιο ευκολα πας απο 30 αλογακια σε 100 παρα το αντιθετο κατα την γνωμη μου. Αλλα απο την αλλη με προσπερναν τα σκουτερ λογο κυρας και οικονομιας

GogosLux
01/03/2019, 10:03
..................... Αλλα με την κυρα αν ανεβουν οι στροφες πανω απο 5κ μου βγαζει το δερμα απο το φοβο,......................


Α........................... με προσπερναν τα σκουτερ λογο κυρας ..............

Αν ο λόγος να το αλλαξεις είναι η κυρά τοτε ΜΗΝ το αλλάξεις, στατιστικά μπορούν να γίνουν 2 τινά:
1- συνεχίζεις με την κυρά αλλα εκείνη δεν θα συνεχίσει να ανεβαίνει οτι και αν έχεις
Υπαρχει και η περιπτωση στο παπι/σκουτερ να νιώθει πιο πολυ ανασφάλεια λόγο μεγέθους
2- δεν συνεχίζεις με την κυρά και η επόμενη κυρά το διασκεδάζει

Αυτος ειναι μόνος λόγος που βρίσκω για την αλλαγη

Α........................... με προσπερναν τα σκουτερ λογο οικονομιας
αλλα και παλι οπως σου είπαν και οι προηγούμενοι δεν θα δεις και καμια τεράστια διαφορά.

Τωρα αν το κοστος βενζίνης ειναι εκεινο που σε πονάει για 5χιλ χιλιόμετρα ετησίως, θα έλεγα οτι ειναι κυρίως "ψυχολογικός" λόγος :lol:

Δηλαδή:
- 5000 χιλιομετρα με καταναλωση 8L/100χιλ (που δεν εχει τόσο) σημαίνει οτι θες ετησίως 400 λίτρα, με τιμή €1,60 (λέω) = €640
- 5000 χιλιομετρα με καταναλωση 3L/100χιλ (παπι) σημαίνει οτι θες ετησίως 400 λίτρα, με τιμή €1,60 (λέω) = €240

Διαφορά : €400 ετησίως, μηνιαίως €33,33 - εβδομαδιαίως €7,40

Συμπέρασμα: οσο ενα delivery την εβδομάδα, ΟΠΟΤΕ μείωσε το delivery -1 KAI ανοιξε το ρημάδι το γκάζι :lol::lol::lol::lol::lol:


TIP: βαλε μια μπαγκαζιέρα πίσω, ναι ξέρω ποσο μαλακία ειναι αλλα δεν μπορείς να φανταστείς ποσο μετράει σε κατι τετοιες περιπτώσεις, παιζει να εξαληφθεί ο φόβος κατά >60% :smokin:

o_gavros
01/03/2019, 10:06
συμφωνώ με τον λουξεμπούργκο.
η "κυρά" δεν είναι λόγος να αλλάξεις το μηχανάκι σου.
να αλλάξεις το πως οδηγάς όταν είναι μαζί σου,ναι να το καταλάβω.

Αυτα που λες για το μηχανάκι το ίδιο,μη σε απασχολούν.
αλεξίσφαιρο είναι το μοτορι.

Yanaros
01/03/2019, 10:24
Αν ο λόγος να το αλλαξεις είναι η κυρά τοτε ΜΗΝ το αλλάξεις, στατιστικά μπορούν να γίνουν 2 τινά:
1- συνεχίζεις με την κυρά αλλα εκείνη δεν θα συνεχίσει να ανεβαίνει οτι και αν έχεις
Υπαρχει και η περιπτωση στο παπι/σκουτερ να νιώθει πιο πολυ ανασφάλεια λόγο μεγέθους
2- δεν συνεχίζεις με την κυρά και η επόμενη κυρά το διασκεδάζει

Ισχύει το 1 αλλα θελει δεν θελει θα ανεβαινει, 2 με αλλη κυρα δεν θα το διασκεδαζω εγω ;)


Τωρα αν το κοστος βενζίνης ειναι εκεινο που σε πονάει για 5χιλ χιλιόμετρα ετησίως, θα έλεγα οτι ειναι κυρίως "ψυχολογικός" λόγος :lol:

Αν ηταν μονο η βενζινη δεν θα το σκεφτομουν αλλα ειναι και τα αλλα κολπα που κοστιζουν




TIP: βαλε μια μπαγκαζιέρα πίσω, ναι ξέρω ποσο μαλακία ειναι αλλα δεν μπορείς να φανταστείς ποσο μετράει σε κατι τετοιες περιπτώσεις, παιζει να εξαληφθεί ο φόβος κατά >60% :smokin:
Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα οπως ειπες και εσυ ειναι πολυ μαλακια η μπαγκαζιερα σε hornet :lol:

Yanaros
01/03/2019, 10:32
συμφωνώ με τον λουξεμπούργκο.
η "κυρά" δεν είναι λόγος να αλλάξεις το μηχανάκι σου.
να αλλάξεις το πως οδηγάς όταν είναι μαζί σου,ναι να το καταλάβω.

Αυτα που λες για το μηχανάκι το ίδιο,μη σε απασχολούν.
αλεξίσφαιρο είναι το μοτορι.
Μπορω να το χαιρομαι και μονοκαβαλος ειναι η αληθεια και η κυρα δεν εχει προβλημα αν τη κρατησω ή παρω αλλη. Οπως ειπε και ο Lux μπορει και με σκουτερ ή μικρη μοτο να φοβαται και πιο πολυ γιατι αλλα φρενα αλλες αναρτησεις κτλ κτλ. Κυριως ειναι το οικονομικο κομματι διοτι υπαρχουν 2 αυτοκινητα στην κατοχη μας και τα εξοδα ειναι πολλα γενικα. Απλα θελω μια αλλαγη αν υπαρχει που να αξιζει τον κοπο

GogosLux
01/03/2019, 10:34
Απλα θελω μια αλλαγη αν υπαρχει που να αξιζει τον κοπο

Ε πες το ετσι ρε ανθρωπε και το ρίχνεις στην γυναίκα και στην οικονομία :lol:

Yanaros
01/03/2019, 10:38
Ε πες το ετσι ρε ανθρωπε και το ρίχνεις στην γυναίκα και στην οικονομία :lol:

BUSTED! Αλλαγη ομως σε συναρτηση με την οικονομια συντηρησης ;)

o_gavros
01/03/2019, 11:09
Οπως ηδη εχει ειπωθει,δε θα είναι και τοσο τρομερά λιγοτερα τα χρήματα που θα εξοικονομεις.
Θα ειναι ομως εκθετικα λιγοτερη η απολαυση που θα παίρνεις.
Και αυτο δεν πληρωνεται.
Επισης θα σε κανει να μετανιωνεις.
Επειδη όμωςεσυ ξερεις την τσεπη σου, ζυγισε τα και κρατα το χορνετ :D

katsar
01/03/2019, 11:37
Αν φοβάται η γυναίκα ότι και να κάνεις....Θα φοβάται.
Αποτέλεσμα το γνωστό, να μην το ευχαριστιέται κανένας από τους δυο σας.Το ίδιο θα νιώθει στα 900cc με τα 300cc.
Άποψη μου από την δικιά μου εμπειρία ,η μοτοσυκλέτα είναι εντελώς προσωπικό θέμα,εσύ θα ευχαριστιέσαι την βόλτα,η γυναίκα θα το βλέπει πάντα σαν αναγκαίο ''κακό'' όταν καβαλάτε παρέα.
Για το θέμα οικονομίας τώρα,όταν αποχωρίστηκα τα sport μεγάλων κυβικών και πήρα xt600,ναι ξένοιασα σε μεγάλο βαθμό,λιγότερες αλλαγές σε λάστιχα,αλυσίδες,τακάκια,λάδια αλλά...Αυτό το αλλά.Μου έλειπε το γκάζι,πόσες φορές έλεγα ''αχ να είχα 20-30 αλογάκια ακόμα,έπρεπε να πάρω εκείνο το Mille αντί για το ΧΤ...''ξεχνώντας στιγμιαία τους λόγους που δεν το πήρα(συντήρηση). Όταν το άλλαξα με Tdm είπα ''Ναι!Επιτέλους λίγο γκάζι παραπάνω!''
Αυτή τη στιγμή μάντεψε,μου φαίνεται αργό και το Tdm :rolleyes:
Εγώ θα το κρατούσα,αν με ένοιαζε τόσο η οικονομία θα το έδινα μόνο για παπί-σκούτερ 100cc καθαρά σαν μεταφορικό μέσο και θα έχανα φυσικά όλη την γκαυλα της μότο.
Καλά χιλιόμετρα ότι και να αποφασίσεις τελικά,δικιά σου η τσέπη,εσύ ξέρεις,εγώ έγραψα απλά την γνώμη μου με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες.Αυτό που έγραψαν οι φίλοι ισχύει,θα έκοβα 3 καφέδες την εβδομάδα για να τα κάνω βενζίνα.

Για να προλάβω και κακοπροαίρετους δεν κάνω διαχωρισμό άντρα-γυναίκας,έχω φίλους που φοβούνται και το παπάκι.

νεοσσός
01/03/2019, 13:25
Τωρα αν το κοστος βενζίνης ειναι εκεινο που σε πονάει για 5χιλ χιλιόμετρα ετησίως, θα έλεγα οτι ειναι κυρίως "ψυχολογικός" λόγος :lol:

Δηλαδή:
- 5000 χιλιομετρα με καταναλωση 8L/100χιλ (που δεν εχει τόσο) σημαίνει οτι θες ετησίως 400 λίτρα, με τιμή €1,60 (λέω) = €640
- 5000 χιλιομετρα με καταναλωση 3L/100χιλ (παπι) σημαίνει οτι θες ετησίως 400 λίτρα, με τιμή €1,60 (λέω) = €240

Διαφορά : €400 ετησίως, μηνιαίως €33,33 - εβδομαδιαίως €7,40
Ημερησίως 1,06€
Ωριαία: 0,04€
ή 0,0007€ το δευτερόλεπτο!
Για 0,0007€ θα αλλάξεις μοτοσακό; :p

kordix
01/03/2019, 13:34
Πήγαινε μια γρήγορη επιδαυρο, να τρομάξει ΠΟΛΥ η κυρα, να μην ξανανεβει στη μηχανη για να ησυχάσεις.

telegonos
01/03/2019, 13:43
Ενδέχεται με την ίδια τεχνική να την ρυθμίσεις κιόλλας.

Φοβάται στα 120; Τράβηξε της ένα απροειδοποίητο 220 για 1-2 λεπτά να κλάσει μέντες. Μετά στα 120 θα νοιώθει ασφαλής και ότι δεν τρέχεις.

Yanaros
01/03/2019, 14:06
Ενδέχεται με την ίδια τεχνική να την ρυθμίσεις κιόλλας.

Φοβάται στα 120; Τράβηξε της ένα απροειδοποίητο 220 για 1-2 λεπτά να κλάσει μέντες. Μετά στα 120 θα νοιώθει ασφαλής και ότι δεν τρέχεις.

:lol::lol::lol: Η αληθεια ειναι οτι την εχω καλομαθει και αυτη ειναι μια πολυ καλη τεχνικη

ΤάκηςΜπ
01/03/2019, 14:06
Αυτό με τα χρήματα και τα κόστη ανά μήνα,βδομάδα κλπ κλπ μου φαίνεται πάρα πολύ κακό σαν επιχείρημα.Δεν είναι μόνο ότι ο χ μοτοσυκλετιστής πληρώνει ένα χ ποσό παραπάνω ανάλογα με το τι μηχανή καβαλάει,είναι όλα θέμα αναλογίας.Το ότι ανάλογα τα χλμ υπάρχει και η αντίστοιχη αναλογική αύξηση των χρημάτων συντήρησης είναι αυτονόητο απλά το "για 400 ευρώ τον χρόνο αλλάζεις μηχανή" μου φαίνεται πολύ υπερβολικό.Δεν είναι ότι θα δώσεις αυτόν τον χρόνο 2-3 χιλιάρικα για συντήρηση,οπότε κλαιν να δώσεις κι άλλα 400.Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη και στην καθημερινή ζωή και στο γεγονός ότι το actual ποσό που δίνεις είναι πολύ μικρό.Πχ στην χ περίπτωση θα φύγουν απ'την τσέπη σου 200 ευρώ και στην ψ 600.Το ότι για 400 ευρώ δεν έχεις μεγάλη μηχανή δεν θα έπρεπε να έχει την ίδια βαρύτητα,όταν έχεις δώσει το 1/3 των λεφτών που θα έδινες.

Yanaros
01/03/2019, 14:25
Αν φοβάται η γυναίκα ότι και να κάνεις....Θα φοβάται.
Αποτέλεσμα το γνωστό, να μην το ευχαριστιέται κανένας από τους δυο σας.Το ίδιο θα νιώθει στα 900cc με τα 300cc.
Άποψη μου από την δικιά μου εμπειρία ,η μοτοσυκλέτα είναι εντελώς προσωπικό θέμα,εσύ θα ευχαριστιέσαι την βόλτα,η γυναίκα θα το βλέπει πάντα σαν αναγκαίο ''κακό'' όταν καβαλάτε παρέα.
Για το θέμα οικονομίας τώρα,όταν αποχωρίστηκα τα sport μεγάλων κυβικών και πήρα xt600,ναι ξένοιασα σε μεγάλο βαθμό,λιγότερες αλλαγές σε λάστιχα,αλυσίδες,τακάκια,λάδια αλλά...Αυτό το αλλά.Μου έλειπε το γκάζι,πόσες φορές έλεγα ''αχ να είχα 20-30 αλογάκια ακόμα,έπρεπε να πάρω εκείνο το Mille αντί για το ΧΤ...''ξεχνώντας στιγμιαία τους λόγους που δεν το πήρα(συντήρηση). Όταν το άλλαξα με Tdm είπα ''Ναι!Επιτέλους λίγο γκάζι παραπάνω!''
Αυτή τη στιγμή μάντεψε,μου φαίνεται αργό και το Tdm :rolleyes:
Εγώ θα το κρατούσα,αν με ένοιαζε τόσο η οικονομία θα το έδινα μόνο για παπί-σκούτερ 100cc καθαρά σαν μεταφορικό μέσο και θα έχανα φυσικά όλη την γκαυλα της μότο.
Καλά χιλιόμετρα ότι και να αποφασίσεις τελικά,δικιά σου η τσέπη,εσύ ξέρεις,εγώ έγραψα απλά την γνώμη μου με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες.Αυτό που έγραψαν οι φίλοι ισχύει,θα έκοβα 3 καφέδες την εβδομάδα για να τα κάνω βενζίνα.

Για να προλάβω και κακοπροαίρετους δεν κάνω διαχωρισμό άντρα-γυναίκας,έχω φίλους που φοβούνται και το παπάκι.

Το ερωτημα ειναι ομως εχει ευχαριστηθει κανεις 4κυλιδρο μεσα στην πολη με δρομους για αμαξες? Σιγουρα ειναι πιο διασκεδαστικο απο ενα μικρο μοτο αλλα οταν ξερεις οτι δεν χρησιμοποιεις ουτε το 50% των δυνατοτητων του σε κανει να ξενερωνεις κατα καποιο τροπο. Καποιοι προτιμουν να τεντωνουν μικρες μοτο και καποιοι προτιμουν μεγαλες και ας πανε με ρελαντι. Εγω δεν ξερω σε ποια κατηγορια ανηκω γιατι εχω συνηθισει στο hornet και εχω ξεχασει πως ειναι τα μικρουλια.

GogosLux
01/03/2019, 14:30
Το ερωτημα ειναι ομως εχει ευχαριστηθει κανεις 4κυλιδρο μεσα στην πολη με δρομους για αμαξες? Σιγουρα ειναι πιο διασκεδαστικο απο ενα μικρο μοτο αλλα οταν ξερεις οτι δεν χρησιμοποιεις ουτε το 50% των δυνατοτητων του σε κανει να ξενερωνεις κατα καποιο τροπο. Καποιοι προτιμουν να τεντωνουν μικρες μοτο και καποιοι προτιμουν μεγαλες και ας πανε με ρελαντι. Εγω δεν ξερω σε ποια κατηγορια ανηκω γιατι εχω συνηθισει στο hornet και εχω ξεχασει πως ειναι τα μικρουλια.

Δεν εχει να κανει τοσο με το αν ειναι μεγαλο ή μικρο αλλα με την διάταξη και τον αριθμο κυλίνδρων !

Τα 4κυλινδρα ειναι σαν παπια στην πολη.

Παρε ενα V2 990 να δεις χαρα :D