PDA

View Full Version : γυρναει η μιζα αλλα δεν ξεκιναει.Ελεγχοι



Eiver
03/03/2019, 11:11
Αναφερομαι σε μηχανη μεσαιου κυβισμου με καρμπυρατερ
γυριζει η μιζα μια χαρα αλλα δεν ξεκιναει
Ελεγχους που εχω κανει μεχρι τωρα
1)Εξαγωγη μπουζι,γειωση με μοτερ σπινθηριζει (αρα μαλλον αποκλειω την περιπτωση να ειναι απο συναγερμο)
το ποσο καλος ειναι αυτος ο σπινθηρισμος πως μπορω να τον μετρησω?που θα βαλω το πολυμετρο για να δω τα volt που ερχονται στο μπουζι;

2)εξαγωγη σωληνακι βενζινης μετα το φιλτρο.Μια χαρα βγαζει βενζινη

3)εξαγωγη φιλτρου αερα και ψεκασμα με σπρει καθαρισμου στην εισαγωγη καρμπυρατερ
καινουρια βενζινη και προσθηκη σε αυτην ειδικο καθαριστικο
Πως μπορω να ελεγξω αν ψεκαζουν τα καρμπυρατερ μεσα στον κυλινδρο;υπαρχει τροπος χωρις να αρχισω να τα λυνω ολα;


Σαν πιθανοτερο σεναριο της βλαβης νομιζω ειναι το σεναριο τροφοδοσιας βενζινης στους κυλινδρους γιατι η μηχανη ηταν παρκαρισμενη για μηνες και απλα την ξεκινουσα μια φορα ανα 1-2 εβδομαδες.Την τελευταια φορα που την εσβησα εβγαλε και φλογα απο την εξατμιση

basilis_k6
03/03/2019, 11:26
εγω πρίν λύσω οτιδήποτε προσπαθώ να το βάλω σε κατηφόρα "σκαστό" που λένε. 9/10 φορές παίρνει με κόπο. 1/10 πρέπει να το φέρω πισω στην ανηφόρα....

MAIK72
03/03/2019, 12:20
1 υπαρχει τροπος χωρις να αρχισω να τα λυνω ολα;
Σαν πιθανοτερο σεναριο της βλαβης νομιζω ειναι 2 το σεναριο τροφοδοσιας βενζινης στους κυλινδρους γιατι η μηχανη ηταν παρκαρισμενη για μηνες και απλα την ξεκινουσα μια φορα ανα 1-2 εβδομαδες.Την τελευταια φορα που την εσβησα εβγαλε και φλογα απο την εξατμιση
1 Νομίζω πως όχι

2 Φλόγες ισον φτωχό μέιγμα.Το σενάριο θα πρέπει να περιλάβει το λύσιμο και καθαρισμό του καρμπυρατέρ καθώς και την εκκίνηση 2 φορές την βδομάδα και όχι μία κάθε 2 βδομάδες;). Αλλιώς σκαστός μέχρι να πιάσουν όλα τα καθαριστικά που έριξες

borgiriadis1
06/03/2019, 09:36
1 Νομίζω πως όχι

2 Φλόγες ισον φτωχό μέιγμα.Το σενάριο θα πρέπει να περιλάβει το λύσιμο και καθαρισμό του καρμπυρατέρ καθώς και την εκκίνηση 2 φορές την βδομάδα και όχι μία κάθε 2 βδομάδες;). Αλλιώς σκαστός μέχρι να πιάσουν όλα τα καθαριστικά που έριξες

Άρα απλά ήταν ανάποδα η αναλογία:D

mankam
06/03/2019, 10:10
Ξεβιδωσε 1-2 βολτες τις βιδες αποστράγγισης απο τα λεκανακια των καμπυρατερ για να δεις αν έχουν βενζινη μεσα, ασε να τρεξουν λιγο για να περασει φρέσκια βενζινη.
Υπάρχει περίπτωση να έχουν βραχυκυκλώσει τα μπουζι, καθαρισε τα με συρματοβρουτσα και μετρησε τα με το πολυμετρο στα 10 η 20κ, πρεπει να σου δειξει πανω απο 4κ

MAIK72
06/03/2019, 10:28
εδω καμιά φορά την ξεχνάω μια βδομάδα και μου παθαίνει λόξυγγα Ρευματικά δεν πιάνει πάντως ,έχει το δικό της σπιτάκι (γκαράζ):hug:

telegonos
06/03/2019, 14:17
Τι είναι η μηχανή, θα μας πεις, ήηηηηη, είναι κι αυτό μέρος της μυρωδιάς;